Четвърто заседание

ЧЕТВЪРТО ЗАСЕДАНИЕ София, четвъртък, 22 април 2021 г. Открито в 9,03 ч.
Дата22.04.2021
Събития605
Разпознати говорители318
Точки с гласуване79

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 22-04-2021 09:02 09:02:00 0 0 0
2 Номер (2) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 09:04 по тема Програма за работата на Народното събрание за 21 - 23 април 2021 г. - процедура за пряко предаване по БНТ и БНР 09:04:00 174 0 4
3 Номер (3) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 09:15 по тема Програма за работата на Народното събрание за 21 - 23 април 2021 г. - предложение за нови точки 09:15:00 185 4 0
4 Номер (4) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 11:24 по тема Решение за налагане на мораториум върху определени действия - предложение от Татяна Дончева за редакция на наименованието и т.1 11:24:00 75 39 29
5 Номер (5) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 11:25 по тема Решение за налагане на мораториум върху определени действия - предложение от Татяна Дончева за редакция на наименованието и т.1 - прегласуване 11:25:00 81 39 26
6 Номер (6) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 11:27 по тема Решение за налагане на мораториум върху определени действия - предложение от Татяна Дончева за редакция на т.1 (б) 11:27:00 140 6 1
7 Номер (7) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 11:28 по тема Решение за налагане на мораториум върху определени действия - предложение от Христо Гаджев за редакция 11:28:00 99 17 30
8 Номер (8) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 11:30 по тема Решение за налагане на мораториум върху определени действия 11:30:00 151 0 0
9 Номер (9) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 12:24 по тема Процедура от Филип Попов за прекратяване на прякото предаване по БНТ и БНР 12:24:00 75 53 16
10 Номер (10) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 12:27 по тема Решение за отмяна на Великденската ваканция на Народното събрание за 2021 г. 12:27:00 165 3 3
11 Номер (11) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 12:32 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от А.Славов и група н.п. 12:32:00 40 74 25
12 Номер (12) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 12:37 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от А.Славов и група н.п. - прегласуване 12:37:00 98 80 19
13 Номер (13) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:07 по тема Процедура от Виктория Василева за удължаване на работното време до приемане на точката 13:07:00 172 7 7
14 Номер (14) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:11 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от Н. Хаджигенов и група н.п. по член 13 13:11:00 198 5 1
15 Номер (15) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:23 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от А. Славов и група н.п. по член 27 - предложение за редакция от Хамид Хамид 13:23:00 116 70 2
16 Номер (16) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:24 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от А. Славов и група н.п. по член 27 - предложение за редакция от Хамид Хамид - прегласуване 13:24:00 121 80 2
17 Номер (17) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:38 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от А. Славов и група н.п. по член 27 13:38:00 189 0 0
18 Номер (18) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:41 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 1 (става параграф 2) - нов 13:41:00 191 1 2
19 Номер (19) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:43 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 2 (става параграф 3)- нов 13:43:00 139 0 47
20 Номер (20) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:49 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 3 (става параграф 4)- нов - предложение от А. Славов и група н.п. по чл.33, т.3 13:49:00 140 21 6
21 Номер (21) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 13:51 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 3 (става параграф 4)- нов - предложение от А. Славов и група н.п. по чл.33, т.3 - прегласуване 13:51:00 129 27 16
22 Номер (22) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:28 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 3 (става параграф 4) 14:28:00 145 19 1
23 Номер (23) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:30 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 4 (става параграф 5)- предложение от Йорданова за отпадане 14:30:00 102 5 73
24 Номер (24) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:31 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 4 (става параграф 5) 14:31:00 146 0 19
25 Номер (25) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:33 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 5 (става параграф 6) 14:33:00 165 0 21
26 Номер (26) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:35 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 6 (става параграф 7) 14:35:00 185 0 0
27 Номер (27) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:36 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от Н.Хаджигенов в чл.48 14:36:00 10 123 53
28 Номер (28) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:45 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 7 (става параграф 8) - предл. от В. Василева за разделно гласуване 14:45:00 182 2 7
29 Номер (29) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:46 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 7 (става параграф 8) - предл. Чолаков за отпадане на втората част от т.2 14:46:00 118 56 6
30 Номер (30) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:48 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 7 (става параграф 8) - предл. Чолаков за отпадане на втората част от т.2 - прегласуване 14:48:00 123 56 9
31 Номер (31) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:51 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 7 (става параграф 8) - т.1 14:51:00 184 0 1
32 Номер (32) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:52 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 7 (става параграф 8) - т.2 14:52:00 169 8 5
33 Номер (33) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:54 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 8 (става параграф 9) - предл.от В.Василева за разделно гласуване 14:54:00 113 14 66
34 Номер (34) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:55 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 8 (става параграф 9) - т.1 14:55:00 183 0 1
35 Номер (35) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:56 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 8 (става параграф 9) - т.2 14:56:00 101 46 42
36 Номер (36) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 14:58 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от Хаджигенов и група н.п. в чл.53 14:58:00 36 124 30
37 Номер (37) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 15:10 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от В.Василева и Т.Дончева в чл.55, б 15:10:00 50 130 10
38 Номер (38) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 15:11 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 9 (става параграф 10) 15:11:00 44 136 6
39 Номер (39) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 15:12 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от В.Василева и Т.Дончева в чл.58, ал.3 15:12:00 43 143 6
40 Номер (40) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 15:14 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 10 15:14:00 117 33 35
41 Номер (41) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 15:17 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 11 - предложение от Н. Хаджигенов и група н.п. по чл. 65 15:17:00 22 143 19
42 Номер (42) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 15:18 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 11 - предложение от А. Славов и група н.п. по чл. 65 15:18:00 17 146 22
43 Номер (43) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 15:18 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 11 - нов 15:18:00 115 66 5
44 Номер (44) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:05 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 12 - нов - процедура за разделно гласуване от Ф. Попов 16:05:00 102 58 1
45 Номер (45) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:06 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 12 - нов - ал. 7 и ал. 8 16:06:00 111 44 13
46 Номер (46) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:07 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 12 - нов 16:07:00 140 0 24
47 Номер (47) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:10 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 13 - нов - предложение от А.Славов и група н.п. 16:10:00 93 50 12
48 Номер (48) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:11 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 13 - нов 16:11:00 178 0 1
49 Номер (49) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:17 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 14 - нов - предложение от А.Славов и група н.п. 16:17:00 97 27 53
50 Номер (50) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:19 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 14 - нов - предложение от Надежда Йорданова за редакция 16:19:00 65 97 9
51 Номер (51) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:20 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 14 - нов 16:20:00 137 1 42
52 Номер (52) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:21 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 15 - нов 16:21:00 139 0 37
53 Номер (53) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:25 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 16 - нов 16:25:00 142 0 42
54 Номер (54) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:34 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 17 - нов - предложение от Мая Манолова и група н.п. 16:34:00 48 106 22
55 Номер (55) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:36 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 17 - нов 16:36:00 151 0 17
56 Номер (56) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:38 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 18 - нов, т.1 16:38:00 176 1 1
57 Номер (57) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:39 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 18 - нов, т.2 16:39:00 94 67 17
58 Номер (58) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:41 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 19 - нов 16:41:00 157 1 11
59 Номер (59) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:53 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 20 - нов - предложение от Мая Манолова и група н.п. 16:53:00 16 111 39
60 Номер (60) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:55 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 20 - нов - предложение от Ф.Попов за редакция 16:55:00 166 0 1
61 Номер (61) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:56 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 20 - нов 16:56:00 158 0 1
62 Номер (62) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 16:58 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от А.Славов и група н.п. в чл.117а 16:58:00 33 121 16
63 Номер (63) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:00 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение от Н. Хаджигенов и група н.п. в чл.135 17:00:00 10 147 8
64 Номер (64) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:02 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 21 до параграф 23 - нови 17:02:00 168 0 0
65 Номер (65) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:04 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 24 и параграф 25 - нови 17:04:00 163 0 0
66 Номер (66) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:07 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 26 - нов - процецура за разделно гласуване от Ф. Попов 17:07:00 165 1 4
67 Номер (67) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:08 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 26 - нов - т.1 17:08:00 52 93 25
68 Номер (68) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:09 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 26 - нов - т.2 17:09:00 170 0 2
69 Номер (69) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:29 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 27 - предложение от Мая Манолова и група н.п. в Приложение към правилника 17:29:00 51 99 34
70 Номер (70) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:30 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 27 - - предложение от Хаджигенов 17:30:00 10 137 34
71 Номер (71) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:32 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 27 - предложение от М. Капон за редакция 17:32:00 68 87 29
72 Номер (72) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:34 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 27 - предложение от Мария Капон за редакция - прегласуване 17:34:00 75 85 29
73 Номер (73) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:35 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 27 - предложение за редакция от Татяна Дончева 17:35:00 58 50 36
74 Номер (74) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:36 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 27 - предложение за редакция от Татяна Дончева - прегласуване 17:36:00 145 12 17
75 Номер (75) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:38 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 27 - предложение за редакция от Филип Попов 17:38:00 154 6 10
76 Номер (76) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:39 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 27 - нов 17:39:00 102 60 10
77 Номер (77) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:40 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предложение за техническа редакция от Ива Митева 17:40:00 162 0 1
78 Номер (78) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:50 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - Преходни и заключителни разпоредби 17:50:00 101 63 5
79 Номер (79) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-04-2021 17:52 по тема Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 28 (става параграф 29) 17:52:00 129 7 4

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: velizar-shalamanov · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Ива Митева

Добро утро, колеги! Има кворум, откривам заседанието. (Звъни.) Ще Ви прочета разпределените законопроекти, които са постъпили на 20 април 2021 г.: Законопроект за допълнение на Закона за митниците. Вносители – Христо Иванов и Надежда Йорданова. Водеща е Комисията по бюджет и финанси. Законопроект за несъстоятелност на физическите лица. Вносители – Мая Манолова и група народни представители. Водеща е Комисията по правни въпроси. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците. Вносители – Мая Манолова и група народни представители. Водеща е Комисията по здравеопазването. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите. Вносители – Мая Манолова и група народни представители. Водеща е Комисията по правни въпроси, подпомагаща е Комисията по бюджет и финанси. Господин Попов – за процедура.

#2 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Поради изключително важния дневен ред и решенията, които предстои да приемем, предлагам днешното пленарно заседание да се излъчва пряко по БНТ 1 и БНР. Благодаря.

#3 · speech

Председател Ива Митева

Има ли народни представители, които не са съгласни с това предложение? Няма. Режим на гласуване. Гласували 178 народни представители: за 174, против няма, въздържали се 4. Предложението е прието. Моля за пряко предаване. Господин Шаламанов, заповядайте.

#4 · speech

Велизар Шаламанов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, господа заместник-председатели, уважаеми дами и господа народни представители! Ще прочета изявление от името на парламентарната група на „Демократична България – Обединение“. Вече три дни – и правилно, фокусът ни е върху ковид кризата, състоянието на финансите, готовността на Плана за възстановяване и устойчивост, проверка на управлението, породило протести и ясен вот за промяна. Също толкова важни са свободата, независимостта, сигурността на България с поглед напред. Правителството стартира преглед на системата за национална сигурност през януари 2019 г., но все още няма задоволителен дебат в парламента, внесен от премиера с визия 2030. Изявлението ни е относно подготовката на политическа рамка на Народното събрание за участие в предстоящите срещи на върха на НАТО, срещите на върха във формата Б9, „Три морета“ и поемане на председателството на процеса на срещи на министрите на отбраната в Югоизточна Европа. В следващите три месеца предстоят важни събития в областта на външната политика, отбраната и сигурността. В средата на месец юни се провежда Среща на върха на НАТО, която ще приеме мандат за актуализация или изработване на нова стратегическа концепция на НАТО до 2030 г. В центъра на дискусията ще бъдат сериозните въпроси по развитието на средата за сигурност, особено в Черноморския регион, нарастващите рискове от агресивната политика на Кремъл, ролята на технологиите, киберсигурността, хибридните заплахи и други важни въпроси, свързани с климатичните промени и възхода на Китай. През месец май предстои участие на президента на Среща на върха във формат Б9. Това са страните от източния фланг на НАТО – от Естония до България, в Букурещ, а през месец юли е Срещата на върха по инициативата „Три морета“ в София, която се председателства и домакинства от България и е един наистина умален План „Маршал“ за Източна Европа. Предстои България да поеме председателство на процеса на срещите на министрите на отбраната в Югоизточна Европа за следващите две години. Това налага ясна рамка на парламента за участие в тези процеси, каквато в момента отсъства. Възможно е парламентът да не е действащ и в периода май – юли, без решение на парламента и без мандат, да има участие на български делегации с новоизбрани министри или министри от служебно правителство, което не би било добре за представяне на визията на България в тези важни области. Именно затова считаме, че в предстоящите две-три парламентарни седмици е важно парламентът да приеме ясна политическа рамка за участие на българските делегации, водени от президента, в тези важни събития. Към настоящия момент не са създадени комисиите по външна политика и отбрана. В тази връзка представители от парламентарната група на „Демократична България – Обединение“ ще проведем консултации с директори в министерствата на външните работи, отбраната и с посланика на България в НАТО, на основание чл. 141 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, за подготовка на срещите и председателството по основните позиции, подготвени по дневния ред за участието на президента и министрите, и на тази основа ще предложим решение на парламента. Обръщаме се към всички парламентарни групи да подкрепят тези усилия и да постигнем съгласие в парламента по мандата за участие на България в тези три срещи на върха и ролята ни като председател на процеса на среща на министрите на отбраната в Югоизточна Европа. Наред с това парламентарната група на „Демократична България“ е силно загрижена от разполагането на значителни руски военни сили по границите с Украйна и на територията на Кримския полуостров, незаконно анексиран от Русия, както и въвеждане на ограничения в корабоплаването и въздушното пространство. Като черноморска страна за България е особено обезпокоителен фактът, че тези широкомащабни движения на руската армия се извършват без предварителна нотификация, както го изискват процедурите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Призоваваме правителството да работи активно на двустранна основа в НАТО и в Европейския съюз, с цел Русия да сложи край на тези провокации, и потвърждаваме пълната си подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна. По този въпрос сме внесли питане до министър-председателя. На последно място, но не по важност, изразяваме загриженост от обхвата и нивото на обявената от прокуратурата руска шпионска мрежа в Министерството на отбраната, парламента и настояваме министър-председателят да представи пред парламента – при необходимост на закрито заседание, своята оценка за мрежата на влияние на Руската федерация в органите на изпълнителната власт и сектора за сигурност, както и в администрацията на парламента, както и предприетите мерки за незабавното ограничаване и елиминиране в обозрим период от време на рисковете за националната сигурност, възникващи от дълбокото проникване на тези мрежи в българската държава. Това е особено важно в контекста на обявеното от премиера на Чехия за диверсия на тяхна територия, включително свързана с български гражданин по разследването за отравянето, на който все още няма яснота, но има основателно предположение, че е свързано със заподозрените в Чехия и в отравянето с „Новичок“ в Солсбъри, Великобритания, когато българското правителство практически се разграничи от реакциите на всички членове на НАТО и Европейския съюз. Госпожо Председател, колеги! Ще работим, щото парламентът да гледа напред. Необходима е визия 2030, особено по външната политика, отбраната, сигурността, технологиите и иновациите. Гражданите не желаят повече от същото, искат радикална промяна, искат свобода, законност и модернизация. Промяната изисква визия, лидерство, екип, воля, смелост, отговорност. Не можем да променим България по очакването на гражданите, ако гледаме само в огледалото за обратно виждане и използваме само спирачката. Време е да ползваме кормилото и газта, време е да имаме комисии по външна политика и отбрана, защото светът не е спрял и Земята продължава да се върти. Благодаря Ви.

#5 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Шаламанов. Господин Биков, заповядайте.

#6 · speech

Тома Биков

ГЕРБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Аз имам едно процедурно предложение с ясната мисъл, че като народен представител точно в този момент нямам право да го направя, но госпожа председателката може. Това е да вкараме в дневния ред Проект на решение за създаване на Временна анкетна комисия – това, ако може за утрешния дневен ред – за установяване и проверка на законосъобразността на изграждането на всички обекти, находящи се на територията на лесопарк „Росенец“, община Бургас, както и всички действия от лятото на миналата година, предприети от представители на политическите сили и служители на НСО. Ако имате желание, може да го вкараме утре. Предполагам, че ще бъде прието с голямо мнозинство. Благодаря Ви.

#7 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Биков. Смятам, че е добре това предложение да бъде подкрепено, предвид и развиването на ситуацията с чл. 99 от Конституцията, така че Ви предлагам да гласуваме това процедурно предложение за включване на точка в дневния ред. Господин Христо Иванов, имате думата.

#8 · speech

Христо Иванов

ДБ

Благодаря. Госпожо Председател, и аз по почина на господин Биков. Има две предложения за комисии и ако ще бъде включвано, предлагам да бъдат включени и двете, така че да могат да бъдат разгледани. Не е ли все пак по-добре да бъдат обединени в Правна комисия?

#9 · speech

Председател Ива Митева

То е през създаване на комисия.

#10 · speech

Христо Иванов

Както прецените, госпожо Председател – просто да бъдат включени и двете предложения. Благодаря Ви.

#11 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Иванов. Колеги, добре. Поемам ангажимент и двете предложения да бъдат включени в дневния ред, ако Народното събрание вземе това решение, и утре да обсъдим създаването на такава временна комисия. Моля, режим на гласуване – който е съгласен с така направените процедурни предложения, за включване като точка в дневния ред за петъчното ни заседание. Гласували 189 народни представители: за 185, против 4, въздържали се няма. Предложението е прието. Колеги, предлагам утре сутринта да се съберем на Председателски съвет, за да обсъдим дали да бъде първа точка за петък или последна, предвид това че ще се гледат няколко изборни кодекса и Закон за политическите партии. Други процедурни предложения? Няма. Продължаваме с нашата програма за работа: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА НАЛАГАНЕ НА МОРАТОРИУМ ВЪРХУ ОТДАВАНЕТО НА КОНЦЕСИИ, ПРОДАЖБАТА НА ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ БОЛНИЦИ И НАЗНАЧЕНИЯТА В ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ, РЕГУЛАТОРНИТЕ ОРГАНИ И ПРЕДПРИЯТИЯТА С НАД 50% ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ. ВНОСИТЕЛИ – КОРНЕЛИЯ НИНОВА И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ. И ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА НАЛАГАНЕ НА МОРАТОРИУМ ВЪРХУ ОПРЕДЕЛЕНИ ДЕЙСТВИЯ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ В ОСТАВКА. ВНОСИТЕЛИ – МАЯ МАНОЛОВА И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ. Давам думата на председателя на Комисията по правни въпроси да представи становището на Комисията.

#12 · speech

Докладчик Радостин Василев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Комисията по правни въпроси към Народното събрание има следното: СТАНОВИЩЕ относно Проект на решение за налагане на мораториум върху отдаването на концесии, продажбата на държавни и общински болници и назначенията в държавната администрация, регулаторните органи и предприятията с над 50% държавно участие, № 154-02-13, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 19 април 2021 г. и Проект на решение за налагане на мораториум върху определени действия на Министерския съвет в оставка, № 154-02-14, внесен от Мая Божидарова Манолова-Найденова и група народни представители на 19 април 2021 г. На свое заседание, проведено на 21 април 2021 г., Комисията по правни въпроси обсъди Проект на решение за налагане на мораториум върху отдаването на концесии, продажбата на държавни и общински болници и назначенията в държавната администрация, регулаторните органи и предприятията с над 50% държавно участие, № 154-02-13, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 19 април 2021 г. и Проект на решение за налагане на мораториум върху определени действия на Министерския съвет в оставка, № 154-02-14, внесен от Мая Божидарова Манолова-Найденова и група народни представители на 19 април 2021 г. Проектите за решение бяха представени от господин Филип Попов и госпожа Мая Манолова, които посочиха, че основната цел на предложените проекти за решение за налагане на мораториум е да бъдат защитени държавните и обществените интереси. След проведеното обсъждане на проектите на решения Комисията по правни въпроси с 10 гласа „за“, без „против“ и 2 гласа „въздържал се“ прие Проект на решение за налагане на мораториум върху отдаването на концесии, продажбата на държавни и общински болници и назначенията в държавната администрация, регулаторните органи и предприятията с над 50% държавно участие, № 154-02-13, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 19 април 2021 г.; с 13 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“ прие Проект на решение за налагане на мораториум върху определени действия на Министерския съвет в оставка, № 154-02-14, внесен от Мая Божидарова Манолова-Найденова и група народни представители на 19 април 2021 г. и с 16 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“ предлага на Народното събрание следния: „Проект! РЕШЕНИЕ за налагане на мораториум върху определени действия Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#13 · speech

Реши

1. Налага мораториум върху следните действия: а) възлагане на концесии, включително определяне на концесионно възнаграждение; б) предоставяне на разрешения за търсене и проучване или за проучване на подземни богатства; в) поемане и предоставяне на държавни заеми по смисъла на Закона за държавния дълг; г) промени в състава на органите за управление и контрол на държавните публични предприятия, на държавните лечебни заведения за болнична помощ и на другите дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, както и избор или назначаване на други управителни или контролни органи; д) извършване на разпоредителни сделки с недвижимо имущество на държавните лечебни заведения за болнична помощ; е) избор или назначаване на лица, заемащи висши публични длъжности по смисъла на чл. 6 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество; ж) назначения в държавната администрация. 2. Мораториумът се налага до избирането на нов Министерски съвет или назначаването на служебно правителство.“

#14 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Василев. От вносителите има ли желаещи да представят проектите си – госпожо Манолова, госпожо Нинова? Госпожо Нинова, заповядайте.

#15 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Госпожо Председател, уважаеми народни представители! Много изговорихме за този мораториум, но искам отново да повторя аргументите и да се опитаме да поправим грешките. Първо, защо го предложихме? Защото целта ни е моделът на управление ГЕРБ и Борисов да бъде променен докрай, а не само с това да поставим ГЕРБ в изолация, да не могат да съставят правителство и Борисов да не е премиер. Защото вторите и третите нива на управление в държавата остават същите и остават техните. Второто ниво на властта може много да помогне за една промяна, но може и много тежко да я саботира. Първият аргумент. И втори – истинското правене на избори се прави от тези хора, второто ниво на властта: шефове на агенции, на служби, на горски стопанства. Какъвто и прекрасен Изборен кодекс да направим, ако не променим надолу модела на управление на ГЕРБ, те ще саботират всеки прозрачен и честен избор. Това беше целта ни, предлагайки мораториума. Какво се получи? Новите политически субекти в Народното събрание и ДПС отхвърлиха това наше предложение. Това си е Ваше решение. Ние в решенията на други партии не се месим, но няма да допуснем да хвърлите върху БСП думи като: „БСП саботира общия анти-ГЕРБ фронт“, било противоконституционно да се запише в едно общо решение с ревизия, щяло било да попречи на проверката на сделките и на ревизията на политиката в последните 4 или 10 години. Абсурдни твърдения! Оправдания! Много интересно е, че насочихте тези стрели срещу БСП вместо срещу общия ни опонент ГЕРБ, за който уж декларирахте преди изборите, че искате да сменим от властта. Но отново казвам: това са си Ваши решения, ние просто държим на истината и да я чуят всички български граждани. Какво се случи междувременно, докато търсехте вина у БСП вместо във властта? Както вече изнесохме данни, овладя се целият сектор на енергетиката. Вчера изнесохме данни за овладяване и окопаване в земеделието. Днес ще Ви представя третата серия, факти и доказателства за това, че допуснахте моделът Борисов да се окопава в още сектори. Тези дни са подменени ръководствата на 65 болници в цялата страна: Стара Загора, Враца, Шумен, София, Ловеч, мога да ги изреждам всички. Шейсет и пет болници са с нови ръководства! Само една скоба отварям. Ако сте верни на обещанията си преди изборите, че искате болниците да не са търговски дружества, което и ние отдавна искаме, си представете какво ще се изправи срещу Вас като лоби и като нежелание, след като ръководствата на всички болници в държавата ще се изправят срещу това. Нали няма да бъде блокирана тази реформа поради нашите безсмислени спорове кой да води бащина дружина! Та продължавам нататък! От тези 65 болници в 58 е имало само един кандидат – никакви конкурси, никакви състезания! Един! Предварително посочен и избран! В останалите седем е имало двама, от които единият е отказан предварително. И реакцията не закъснява. Сигурно сте получили така огромната подписка от лекари, професори, доценти и сестри в болницата „Царица Йоана – ИСУЛ“ до нас, в която искат отмяна на конкурса и възстановяване на справедливостта на кадърните и професионалните хора. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) В случая става въпрос за доктор Коруков. Ще последват и други такива, но е късно очевидно, защото тези конкурси са проведени и 65 болници, тоест почти цялото държавно и общинско здравеопазване е овладяно. Чуваме аргументи от хората, върху които трябва да помислим – сигурно са разумни, защото те не знаят. И казвате: „Какво толкова искат от БСП – едно ново управление, едно ново правителство ще ги смени и бързо ще бъде решен проблемът?“ Уви, няма как да стане! Защото тук групата пред мен – ГЕРБ, си приеха един Закон за публичните предприятия, в който подготвиха нещата така, че тези хора да не могат да бъдат пипнати. Знаете ли при какви условия може да ги смени което и да е ново управление? „Подаване на молба за освобождаване; обективна невъзможност да си изпълняват задълженията 6 месеца; осъждане за извършено умишлено престъпление от общ характер – делото може да продължи седем години; несъвместимост с изискванията на чл. 20 – всички отговарят на изискванията на чл. 20, защото така е замислен; тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения – как се установява то и за колко време; и смърт“. Е, кажете кое следващо правителство може да пипне когото и да е, без съдът да го възстанови? Никое! (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Ето затова настоявахме толкова много навреме да бъде приет този мораториум! Ако ни бяхте подкрепили преди седмица, можехме да предотвратим част от тези събития. Казвам Ви го просто за да помислим. Когато решите, че основният Ви опонент е БСП, а не моделът Борисов, срещу който се обявихте преди изборите. И ще завърша отново с думите, които и вчера казах: „Думи много, спорове много от тази трибуна, дела трябват! Закъсняхте с делата!“ Дано да можем да поправим това! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#16 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Нинова. От вносителите – госпожо Манолова, искате ли думата? Заповядайте, госпожо Манолова.

#17 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаеми дами и господа, парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън!“ и на „Има такъв народ“ внесоха предложение за налагане на мораториум върху разпоредителни сделки, концесии, сключване на договори, теглене на заеми и други действия на разпореждане от Министерския съвет в оставка, както и на назначенията в публичните предприятия и в държавната администрация. Това се наложи, защото след парламентарните избори, проведени на 4 април, кабинетът „Борисов 3“ в оставка наистина ударно пристъпи и към раздаване на концесии за подземни богатства, за строителни материали и за плажове, но също така продължи да раздава пари с решения на Министерския съвет, с министерски постановления да продължава договори чрез сключване на анекси към тях. През последните месеци назначенията както в бордовете на публичните предприятия, така и в цялата държавна администрация наистина счупиха своеобразен рекорд. На практика управляващите се превърнаха в една комисия по трудоустрояване и трудоустроиха партийни кадри не само на най-високите нива в бордовете на държавните публични предприятия, но и в цялата държавна администрация. Ето (показва), една много бегла справка за конкурсите, които са започнати през последния месец, показва, че има 71 броя от последните седмици, които са започнали на различни нива в администрацията. Всичко това – пилеенето на публични пари и насочването им към определени икономически субекти в периода на безвремие между две правителства, назначенията както в регулатори и по високите нива в бордовете, но и в по-ниските нива на администрацията, трябва да бъде спряно, защото е неморално, защото е нечестно спрямо българските граждани. Защото е нечестно и спрямо самите държавни служители, които виждат тези процеси на преместване на важни за ГЕРБ кадри от различните нива – заместник-министър става шеф на администрация, шефът на дирекция става началник-отдел, началникът отдел заема мястото на някой експерт – наистина една грозна и неприятна въртележка, на която Народното събрание трябва да сложи точка. Затова предложихме нашия Проект за решение, затова вчера в Комисията по правни въпроси именно ние от „Изправи се! Мутри вън!“ и „Има такъв народ“ настоявахме да бъдат приети двата проекта – и този на БСП, и този, който сме предложили ние. Но аз предлагам спекулациите по отношение на това кой иска да наложи мораториум върху сделките и назначенията на властта и кой е против да спрат. Просто предлагам поне спекулациите в тази зала да спрат. (Шум и реплики от „БСП за България“.) В медиите всеки може да интерпретира фактите както е изгодно на неговата партийна структура. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Но ако ще се придържаме към фактите, нека да припомним...

#18 · speech

Председател Ива Митева

Моля Ви за тишина!

#19 · speech

Мая Манолова

...нека да припомним, че не преди една седмица и не преди 10 дни, а миналия петък от парламентарната група на Левицата бяха предложени два варианта. Стенограмата може да бъде видяна на сайта на Народното събрание. Два варианта! Първи вариант: „Незабавно налагане на мораториум с устно прочетено решение в Комисията по ревизията“ и отделно внасяне на Проект за мораториум, което ние направихме в понеделник. Сега няма да коментирам, тук има конституционалисти, какво беше качеството на това решение и дали мястото му беше в решението за Комисията по ревизията. Това е все едно да включиш в Кодекса на труда текстове от Закона за въоръжените сили например, което щеше да минира и Комисията по ревизията, която щеше да подлежи на конституционна атака, и въпросното решение. Това е по фактите. Но освен това една огромна част от назначенията в държавната администрация и в бордовете вече са се случили и ние от „Изправи се! Мутри вън!“ предлагаме вместо тук да спорим за това кой пръв, кой втори и кой е искал, да предприемем действия, за да бъде възстановена справедливостта. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Затова ние не просто говорим, ние действаме. Още вчера внесохме Законопроект за лечебните заведения. Там правим първата стъпка от превръщането на лечебните заведения от търговски дружества в предприятия. Първата стъпка е чрез изваждането им от Закона за публичните предприятия, като даваме възможност на министъра на здравеопазването да започне нови конкурси, включително и в ИСУЛ. Използвам случая да обявя от тази трибуна, че ние от „Изправи се! Мутри вън!“ чухме, прочетохме настояванията на лекарите и на сестрите от ИСУЛ и сме предприели действия за възстановяване на справедливостта чрез внасяне на промени в закона, защото това назначение беше финализирано още преди конституирането на Четиридесет и петото народно събрание, така че ние действаме. Днес ще внесем и промени в Закона за публичните предприятия, които да дадат възможност всички тези назначения на партийни калинки по високите нива на държавните предприятия (реплики от ГЕРБ), публичните предприятия, регулаторите и органите да бъдат ревизирани от съответните следващи министри – дали служебни или редовни, по преценка на следващия министър във всеки един сектор ще има възможност да започнат нови конкурси – прозрачни, публични, в които кандидатите ще бъдат оценявани не по партийната им принадлежност, а по техните качества, и които, забележете, ще могат да бъдат подложени на съдебен контрол. Защото сега чрез промените, които Четиридесет и четвъртият парламент е приел и чрез Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия, един конкурс не може да бъде обжалван дори и от участващите в него. Предлагаме съдебен контрол. Предлагаме съдът да се произнася по всички спорни назначения и даваме възможност, развързваме ръцете на следващите редовни или служебни министри да започнат тези спорни конкурси, които възмутиха българските граждани отново, публично, прозрачно, почтено, за да имат възможност служителите, хората с качества, хората с биографии, експертите да заемат тези позиции и съдът да се произнесе. Така че ние сме направили съответните предложения. Предложен е от председателя на Правната комисия един добър проект за налагане на мораториум – издържан, конкретен, със срок, който може да бъде гласуван от Народното събрание и който ще наложи мораториум върху всички сделки на Министерския съвет и на останалите министерства и по отношение на тегленето на заеми, не само преотдаване на концесии, и по отношение на харченето на публични пари и продължаването на договори за периода, докато бъде сформирано ново правителство, защото смятаме, че така е почтено. Всички конкурси, които приключиха до този момент и допреди структурирането на Четиридесет и петия парламент, ще бъдат ревизирани от следващите министри. Даваме им тази възможност през законови промени. Казвам какво внасяме, нека да е ясно от тази трибуна. Тези конкурси ще бъдат проведени публично, прозрачно и ще подлежат на съдебен контрол, защото сега си назначихте кадрите и никой даже не може да възрази. Речено – сторено – приключено, но няма да бъде така. Предлагаме също така в мораториума да бъдат включени и сделките с всякакво имущество, извършвано в периода между двете народни събрания...

#20 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Манолова, времето изтича.

#21 · speech

Мая Манолова

...с една цел – да бъде запазен общественият интерес и чувството за справедливост на хората, че пред очите им се правят безобразия без реакция на народното представителство да спре. Така че ние действаме. Тези, които наистина искат отмяна на спорните конкурси, могат да подкрепят нашите законопроекти – за лечебните заведения и за публичните предприятия. (Ръкопляскания от ИСМВ и ИТН.)

#22 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Уважаеми колеги, тъй като има два проекта за решения, Комисията се е обединила около едно общо становище. Предлагам да дебатираме върху общия проект за решение и предложения, ако имате, да ги правите върху него. Благодаря Ви. Откривам дебата. Господин Цонев пръв даде знак. Господин Цонев, заповядайте.

#23 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Парламентарната група на „Движението за права и свободи“ ще подкрепи обединения проект за мораториум, внесен от Правната комисия. По повод обаче дискусията, която тече от петък насам, бих искал да заявя няколко неща, за да няма спекулации. Разбира се, че ще има, наясно сме, но нека от тази трибуна всеки да каже ясно своята позиция, а спекулациите вече са въпрос на личен избор. Първо, препотвърждавам, че основната цел на „Движението за права и свободи“ и нейната парламентарна група е свалянето на ГЕРБ от власт. Второ, ние смятаме, че това не може да стане по начина, по който функционираше досега българският парламент, и с методите, които ГЕРБ използваше и техните партньори. Ние не смятаме, че трябва да правим противоконституционни или на ръба на Конституцията неща. Ние не смятаме, че ще приемаме закони, с преходни и заключителни разпоредби да променяме шест закона. Ние не смятаме, че за да свалим ГЕРБ от власт, ще трябва да променяме с преходни и заключителни разпоредби на бюджета за тази година бюджета за миналата година. Ние не смятаме да използваме тези методи. Ние смятаме, че трябва всички общо да възстановим парламентаризма, конституционализма и да спазваме закона, както е буквата и духът на закона. Не може да се съгласим, че заради процедури, които текат, ние трябва да вземаме спешни решения, защото знаем, че има и друг начин да разградим това, което не искаме да съществува – с промяна в съответния закон. Да, по-бавно, да, по-трудно, но по-честно. И ако искаме да дадем пример, че искаме промяна, тази промяна трябва да започне оттук в тази зала. Искате ли да започнем по същия начин – да подкараме законите с преходни и заключителни разпоредби, да налагаме диктат, да правим каквото си искаме? Разбира се, че можем да променим тези назначения, разбира се, че можем да махнем некомпетентните от властта, разбира се, че можем да променим всеки закон, включително и Закона за публичните предприятия, ако смятаме, че това е наложително. По-бавно ще стане, но, пак казвам, ще бъде по-честно и ще бъде по-правилно. Нужно ли е да Ви припомням сега, има юристи, и то много добри, в тази зала, как ще тълкувате Решение № 22 на Конституционния съд от 2013 г.? Еднозначно ли ще го тълкувате? Решение № 22 на Конституционния съд от 2013 г. е за отмяна на такъв мораториум. 2013 г. мисля, че е, ако не бъркам, но да не спорим за годината, а то е за отмяна на мораториум, наложен от Народното събрание за отмяна на конституционно право, дадено на изпълнителната власт. И основният мотив е, че се нарушава балансът между властите, когато законодателната власт с мораториум отнема правомощия на изпълнителната власт. Този мораториум отнема правомощия на изпълнителната власт. Веднъж вече Конституционният съд е отменил такъв мораториум. Аз не съм юрист и няма да споря с юристите. Може да има и друго тълкуване, но поставям въпроса: може ли да има и такова тълкуване – че това е промяна в баланса на властите и че е неправилно? Само този въпрос поставям. Очевидно е, че може да има и такова тълкуване. Тогава кое Ви дава право да смятате, че абсолютно безгрешно е предложен този мораториум и той е конституционен? Ама, дайте да направим така, защото е в енергетиката или защото е някъде другаде. Съгласен съм, че има нужда от разграждане на този модел. Нашата парламентарна група го е заявила. Съгласен съм, че трябва да се направи по възможно най-добрия начин, а възможно най добрият начин е, като се спазва Конституцията и като се спазват съответните закони. Бих могъл, разбира се, да коментирам дали решението от петък – така предложено като точка от решение за създаване на временна комисия… Усмихвам се, защото е страшно смешно това. Нали разбирате, да отнемаш права на изпълнителната власт от конституционна гледна точка дори не и с нарочно решение на парламента, а с някаква точка в Решение за създаване на временна анкетна комисия, и оттам се прави изводът, че ние саботираме разграждането на ГЕРБ-властта. Това е несериозно. Оставям го на съвестта на тези, които го правят. Аз няма да вземам отношение повече. Нашата парламентарна група повече по такива спекулативни теми няма да взема отношение. Въпросът обаче пак стои до това – да се върнем на правилния път. Можем да направим това, което искат от нас избирателите – промяната да я направим по правилния начин, като спазваме Конституцията и законите, ако и това да стане по-бавно. Ще подкрепим това решение с тези аргументи, въпроси и условности. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#24 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Цонев. Господин Свиленски – реплика.

#25 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Цонев, много е лесно да се говори, че сте против ГЕРБ, когато ГЕРБ вече са свалени от власт, а четири години ги подкрепяхте. Четири години Вие казвахте, че не трябва да има предсрочни избори. Четири години преди всяка Нова година чувахме как България не е готова за друго управление. Четири години Вие искахте обединение, единение около нещо – неясно около какво, и казвахте, че ГЕРБ трябва да продължи да управлява. Сега, когато загубиха изборите, много лесно отидохте в другата част на залата и те да им се даде възможност четири години да управляват, пак с Ваша подкрепа вероятно. Така че трябва да бъдете коректен. Относно предложението. Когато в петък го предложихме, Вие дойдохте там при нас ядосан и не говорихте за противоконституционно решение. Говорихте за други неща – че ще се спре процесът в държавата, че в сряда има заседание на Министерския съвет. Тук е министърът на енергетиката, ще каже какво са свършили вчера. Аз не знам какво са свършили.

#26 · speech

Реплика От Дпс

Как не те е срам да лъжеш?

#28 · speech

Председател Ива Митева

Моля Ви, не влизайте в диалог!

#29 · speech

Георги Свиленски

Така че трябва да бъдем малко по-откровени от тази трибуна. Наистина говоренето е едно, но трябва да се действа, а действието става с гласуване и с натискане на бутоните. Сега и да го вземем това решение, казаха Ви и госпожа Манолова, и госпожа Нинова какво ще последва, тоест какво няма да последва, защото е вече много късно за всичко, което се опитвате да обясните, че трябва да се случи.

#30 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Свиленски. Други реплики? Заповядайте.

#31 · speech

Стоян Мирчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Цонев, това не беше просто някаква комисия. Това беше комисия за ревизия на изминалото управление на ГЕРБ. Народното събрание, за да иска такава комисия, значи има опасения, че са извършвани някакви нарушения. И е съвсем логично в решението за създаване на тази комисия да намери място и решението за налагане на мораториум, тоест Народното събрание се съмнява в нормалното ръководене на държавата и затова иска временно да се сложи мораториум върху назначенията. И ако това беше направено, днес нямаше да си говорим вече за десетки направени назначения за промяна на закони, за да оправяме тези назначения и така нататък, и така нататък. Виждам, че опорната точка е конституционност – дали това решение отговаря на Конституцията. Мисля, че Вие не сте конституционен съдия, за да определяте дали отговаря на Конституцията или не. Ако случайно имате съмнения, че противоречи на Конституцията, може да се подаде съответната жалба и Конституционният съд ще се произнесе. Но ние бяхме длъжни в едно такова извънредно състояние, в каквото се намира държавата, да се опитаме да възпрем тези политически назначения и това окопаване на ГЕРБ. И на мен, тъй като все пак е реплика и трябва да Ви задам въпрос, ми е много интересно да отговорите колко от тези назначения са на ДПС и, примерно, лично на господин Пеевски? Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#32 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Мирчев. За трета реплика – господин Славов.

#33 · speech

Атанас Славов

ДБ

Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Репликата ми е във връзка с конституционността на предложения мораториум. Вчера в Правната комисия имаше дебат и при консолидираното решение имаше 10 гласа „за“ и без „против“. Дебатът вчера в Правната комисия включи и въпроса за конституционността. Аз самият изтъкнах именно това Решение № 6 от 2014 г. като основание, че трябва да сме особено внимателни, когато въвеждаме мораториум с решение на Народното събрание, защото Конституционният съд е поставил много ясни изисквания, на които трябва да отговарят въведените мораториуми. Това са изисквания за пропорционалност, за необходимост, за легитимна цел и за срочност. В тази връзка първоначално предложеното решение на госпожа Нинова и БСП не отговаряше на тези изисквания, поставени от Конституционния съд, което доведе дотам – да обединим в едно двете решения, тъй като в решението, предложено от госпожа Манолова, имаше много по-детайлно разписани хипотези и срочност. Именно в тази връзка аз считам, че поставеният проект за решение за въвеждане на мораториум съответства… (Шум и реплики от „БСП за България“: „Това реплика ли е?“) Реплика е относно конституционността, защото това беше повдигнатият въпрос. И в тази връзка считам, че новият проект отговаря на изискванията, положени от Конституционния съд в Решение № 6 от 2014 г., което е с докладчик съдия Румен Ненков. Все пак трябва да изразя позиция, че „Демократична България“ счита, че в правовата държава трябва да се управлява с общи закони, с правила, приети по законодателен път, а не с мораториуми.

#34 · speech

Председател Ива Митева

Времето Ви изтече.

#35 · speech

Атанас Славов

Това е извънреден способ за много кратък период от време. Благодаря Ви.

#36 · speech

Председател Ива Митева

Господин Цонев, искате ли дуплика?

#37 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател, за възможността да направя дуплика. Уважаеми колеги, уважаема госпожо Министър в оставка! Господин Славов, благодаря Ви за пояснението. Аз не съм член на Правната комисия, не знаех за спора там, но той е в посоката, в която се изказах и аз, че не съм юрист, не съм конституционалист, просто поставям въпроси в залата и получихме някакъв много добър отговор според мен. Това е отговорът ми на репликата на господин Мирчев. Назначенията на ДПС и на Пеевски са нула в тези решения. Това е другият ми отговор на неговия въпрос. Разбира се, мога да направя отговора и по друг начин, но този път ще се въздържа. Както се казва – давам Ви малък бонус в тона. Господин Свиленски, четири години казвахме, че предсрочни парламентарни избори ще произведат това, което произведоха тези сега. Ето го доказателството. Може ли да се състави кабинет? Вървим ли към съставяне на кабинет? Вървим ли към разграждане на модел, който не харесва обществото? Вървим ли? (Реплика от народния представител Георги Свиленски.)

#38 · speech

Председател Ива Митева

Моля Ви, господин Свиленски!

#39 · speech

Йордан Цонев

Господин Свиленски е маг, гадател – лятото щяло да стане. Не знам политолог ли сте, магьосник ли сте, гадател ли сте, пророк ли сте? Ние казваме, че ще се възпроизведе това, че няма готовност за формиране на мнозинство, което да върви в посока, в която има нужда страната, мнозинство, което да е съгласно, да е обединено около обща платформа, общо виждане за реформи и общо виждане за ускорен икономически растеж. Това сега го виждаме в това Народно събрание и се боя, че след следващите парламентарни избори ще има същия резултат, докато не започнат политическите партии и техните парламентарни групи да водят разговори без обременеността, която имаме до този момент. Ние и в този парламент не си говорим. Вчера имах възможност да кажа: никакви разговори не се водят – нито на сцената, нито зад кулисите – и това е проблем. Трябва да се водят разговори между парламентарните групи и между политическите партии. Това повтаря ДПС от четири години. Без диалог няма да мръднем крачка напред от това, което се случва в последните десет години. И изказванията от тази трибуна продължават да бъдат в посока миниране на диалога, бламиране на диалога. Така че това, което сме го казвали, стоим твърдо зад него. Доказателствата днес са пред Вас. Още една тема. Това, което казах там, когато дойдох, на господин Свиленски при госпожа Нинова, не съм казвал никога думите, които Вие изрекохте. Това беше лъжа. Казах само, че така, както е написано решението, мораториумът ще обхване и служебния кабинет. И е вярно, че щеше да обхване и служебния кабинет. (Ръкопляскания от ДПС.)

#40 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Цонев. Заповядайте, госпожо Нинова.

#41 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми български граждани, това, което виждате в новия парламент, е старото задкулисие с нови лица. Чуйте аргументите. Онзи ден предложението на „БСП за България“ е било противоконституционно, защото ограничаваме правата на изпълнителната власт, които са им дадени с Конституцията. Днес вече не е противоконституционно с новото предложение, с което се увеличават казусите, с които Народното събрание ограничава изпълнителната власт, и ще го подкрепят. Значи миналата седмица е противоконституционно, защото искаме три ограничения или четири. Днес вече не е противоконституционно, защото се добавят още седем – сключване на нови договори на стойност над 1 млн. лв., вземане и предоставяне на държавни заеми и така нататък. Това, освен нелогично, е много смешен опит за прикриване на истината, която искам сега да кажа с лицето си оттук и пред целия български народ. Онзи ден пред всички камери и пред ръководството на БСП с мен се проведе арогантен и нахален разговор в смисъл: оттегли това предложение, ще те подкрепим след една седмица, защото има няколко обществени поръчки и няколко концесии на плажове. Цитирам Йордан Цонев. (Оживление, ръкопляскания от „БСП за България“.) Заставам с лицето си пред целия български народ и имам свидетели цялото ръководство на партията. (Шум и реплики.)

#42 · speech

Председател Ива Митева

Моля за тишина в залата!

#43 · speech

Корнелия Нинова

Защото дотолкова беше възмутен, че си позволи да го направи пред целия първи ред, а съм сигурна, че ако си върнете камерите, ще видите реакцията ми и страшния скандал, който се разви в рамките на три минути, в който скандал му заявих: „Кой си ти, че ще казваш какво ще прави БСП? Вие можете да командвате във Вашата група, но не и в Българската социалистическа партия!“ (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Уважаеми български граждани, пета година декларираме, че не искаме да бъдем част от това задкулисие и пета година Ви го доказваме. Доказваме Ви го и сега. Всички аргументи за някакви процесуални нарушения, за някаква противоконституционност те сами си ги обориха с декларирането, че днес вече ще подкрепят това предложение. Днес! След като замина концесията на летище София, след като за две седмици се дадоха 12 нови концесии за подземни богатства, след като се овладя енергетиката, след като се овладя земеделието, след като се овладя здравеопазването, а утре ще Ви изнеса факти за овладяването дори и на културата – на театрите, на читалищата, на библиотеките. Всичко е подменено. И сега какво? Ще излиза някой тук и ще се прави на морален и конституционен специалист, който произнесе онзи ден три изречения: почакайте малко, има няколко плажове; почакайте малко, ще нарушите големите обществени поръчки; и да, третото беше – така ще затрудните и служебния кабинет. Така беше, това изречение го имаше, но господин Цонев спести другите две. Добре че беше пред всички, иначе сигурно нямаше да ми повярвате. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#44 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Нинова. Реплики? Няма.

#45 · speech

Йордан Цонев

ДПС, от място

Лично обяснение! Заповядайте, господин Цонев.

#46 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, заставам пред Вас и Ви заявявам категорично, че не съм произнасял такива думи. (Оживление, смях.) Най-малкото – не бих си позволил да ги кажа на Корнелия Нинова.

#48 · speech

Йордан Цонев

Думите, които казах, бяха свързани със служебния кабинет. Бяха свързани с онова, което говорих днес от тази трибуна. Не съм изненадан от това, което се случва. А „Кой си ти“ ми беше казано, когато слязох и на острия тон тук, от трибуната, казах, че ми дойде дотук (показва) да ни се карат от тази трибуна. Тя ми каза: „Ти кой си да ми държиш такъв тон?“ Защото тогава от тази трибуна казах, че „сега и веднага“ има само вкъщи. В българския парламент „сега и веднага“ няма. Това беше истинският спор. Но не съм никак изненадан от думите на госпожа Нинова. Не е само моя оценката за това, което се случва там – да излезеш от опозиция, от яростна опозиция, да излезеш с 50 на 100 по-малко гласове и с 50 на 100 по-малко депутати е оценката на хората за тази партия и за техния лидер.

#49 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Цонев. Господин Михайлов, заповядайте за изказване.

#50 · speech

Георги Михайлов

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господа заместник-председатели и уважаема госпожо Министър! Съжалявам, че отново по някакви причини емоцията влезе в нашите души. Доста добре вървеше в началото това заседание, а и вчерашният ден мина доста рационално – по моя преценка. Искам да се обърна към тези, които говорят едно, но не си дават сметка, че ще последва друго. Какво имам предвид? Действително мораториумът, който беше предложен в петък, включително касаейки и лечебните заведения, госпожо Манолова, щеше да изпусне вече някои назначения, но щеше да предотврати много други в други области на живота. Беше излишно тогава да се – не искам да влизам в терминологията на господин Цонев, той е опитен юрист, но ми се вижда малко недостойно сега, в такава ситуация в страната, да коментираме дали е нещо конституционно. Има си институция, която може да го коментира, но това можеше да се случи. Понеже поставихте въпроса за здравеопазването, искам да Ви кажа две-три думи по този закон, който мина миналата есен. Тук е уважаваният от мен и мой приятел професор Горчев – надявам се в политиката да сме противници, но за истината да сме приятели. Онези, които са били в тази зала в предишния парламент, си спомнят какви безобразия наложиха ГЕРБ с този закон – да не могат лекари, които работят в болниците, да бъдат в управителните тела на болниците. Ръководителите на най-големите 10 болници в страната да се избират от Агенцията за публични предприятия, което е абсолютен нонсенс – една Агенция, която няма нищо общо със здравеопазването, да се занимава с това! Ние четири месеца – приехме на първо, приехме на второ четене, имаше сума ти протести от общински болници, от областни болници! Най-накрая царствено заметоха всичките – да не казвам какво – извършени от тях неща и промениха отново Закона след три месеца. Но допуснаха и другото, което Ви изчете един от нашите колеги – да са вечно живи избраните директори, да не могат да бъдат пипнати! Сега се обръщам към колегите от „Изправи се такъв народ“ (смях) – „Има такъв народ“, добре. Е, в емоциите, виждате, обединих Ви! (Ръкопляскания от ИТН.) Обединих Ви по някакъв начин, и в това има смисъл! (Весело оживление.) Надявам се, че няма да предизвикам някакви негативни емоции, а по-скоро добродушен шарж. Тук се говорят едни неща – колко бавно, но честно ще извършим една реформа и ще отстраним една изчерпала своите управленчески възможности формация от власт. А същевременно цялото обществено настроение, колеги от „Има такъв народ“, се тласка волю или неволю към съмнението, че правителство няма да има. Ако няма да има правителство – служебното няма такива правомощия, тук пророкуват различни пророци, че ще се възпроизведе същата ситуация. Към какво водим държавата ние? Тук ни гледа по телевизията целият народ! (Реплика от ГЕРБ-СДС.) Към какво я водим? Към повтаряне на едни и същи резултати?! Към противоборство?! Към бетониране на тези, които съсипаха цели отрасли на живота в България, не само в здравеопазването?! Какво ли не още? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Да, здравеопазването го съсипахте! Казвам го с цялата си отговорност на професор, израсъл от младши асистент до директор на най-технологичната болница! Съсипахте го! Съсипахте го за 10 години! (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Моля Ви, като българи – не като политици, много хубаво каза тук един голям журналист, че политическа класа в България още не е изградена. Като българи Ви моля – замислете се много сериозно. Това е нож с две остриета. Свредел от избори е нож с две остриета! Българите нямат нужда от това! Българите имат нужда от управление, което ще им даде надежда, ще им реши проблемите със здравната криза, ще им върне летния сезон, няма да фалира туризмът, ще направи корекции в образованието, в здравеопазването! Но не със законопроекти, които някой ден може би някъде ще се приемат от някое мнозинство, което ние тук имаме. В това отношение нашите политически противници са прави. Ние сме 165 човека срещу тях – ясно срещу тях, срещу тяхната не идеология, а начин на управление! Не говоря за идеология – не знам дали имат идеология (реплики от ГЕРБ-СДС), но начин на управление! И това да не можем да реализираме в управление – значи наистина има сериозен проблем и нацията няма да ни прости този проблем! Това искам да кажа пред цялата зала от мое лично име с голяма тревога и че въпросите в здравеопазването със законопроекти, които при едно съществуващо един месец Народно събрание няма да минат! То няма да мине и Изборният кодекс по този начин – нищо няма да мине! (Реплика.) Просто няма как да стане. Помислете си, колеги – съдбата на цялата нация е в ръцете на тази зала. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#51 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Михайлов. Реплики? Господин Йорданов, заповядайте за реплика. Изказване или реплика?

#53 · speech

Председател Ива Митева

Има ли други реплики?

#54 · speech

Тошко Йорданов

Имам и реплика също. Добре, ако искате, първо реплика, после мога да направя и изказване. Както кажете. (Весело оживление.) Мога да Ви ги обединя и да Ви спестя малко време.

#55 · speech

Председател Ива Митева

Господин Йорданов, има процедури. Реплика на господин Михайлов.

#57 · speech

Председател Ива Митева

Добре, нека да видим има ли други реплики. Има ли други реплики по изказването на господин Михайлов?

#58 · speech

Тошко Йорданов

Ако ще си играете на процедури, може да губим сума ти време. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#59 · speech

Председател Ива Митева

Има ли други реплики?

#60 · speech

Тошко Йорданов

Искам да направя кратко изказване – приемете го като реплика.

#61 · speech

Председател Ива Митева

Добре.

#62 · speech

Тошко Йорданов

Ние от „Има такъв народ“ ще подкрепим така наложения мораториум. Това – първо. (Реплика от народния представител Цвета Караянчева.) Второ, някои колеги тук умират да останат в този парламент при всякаква цена, каквато и да е тя. Дали ще има служебен кабинет, дали ние ще върнем мандата, или ще направим правителство, ще видите съвсем скоро. Ще завърша с кратък съвет към една моя бивша съученичка, която е лидер на партия. Когато човек започне да говори просто ей така политически, без връзка с реалността, е хубаво да си направи изказването в рамките на две-три минути, защото след това никой не я слуша. Благодаря.

#63 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Йорданов. Реплики на господин Йорданов? Няма. Господин Бабикян, заповядайте за изказване.

#64 · speech

Арман Бабикян

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Спорът в посоката, в която тръгна – за един мораториум, който очевидно е предложен и одобрен от Комисия, започна да изглежда безпредметен. Започна да прилича на спора между тесните и широките социалисти в едно лозе – дали ще се върви по еволюционен, или по революционен път. Хайде, моля Ви се, да спрем с революционния път, защото помним как свърши миналия път това упражнение. Хайде да не си доказваме кой е по-голям опозиционер, кой в колко часа, на коя дата какво е казал. Докато върви спорът между тесните и широките, накрая дойде един украински фронт и мина пътьом. Хайде да го спрем този спор и да си свършим работата. Започваме да изглеждаме смешно. Няма нужда да изглеждаме по този начин. Аз също мога да се изправя тук и да кажа: ех, мили опозиционери от залата, ами през лятото още Ви предложихме да излезете от залата, а не да играете ролята на опозиция на ГЕРБ! (Ръкопляскания от ИСМВ и ИТН.) Да, предложихме Ви пред всички медии в България. И не – кой е чул тази реплика на някой ъгъл в парламента, а го казахме там, на площада. Някой да излезе? Защото хипотезата „можеше – ако беше, щеше“ не е валидна в политиката! Тя е валидна в други жанрове. Господин Йорданов е по-запознат от мен с тях, защото са творци, но не и в политиката. В политиката е станало това, което е станало. Да се върнем към реалността и да си свършим работата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИСМВ и ИТН.)

#65 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Бабикян. Реплики на господин Бабикян? Няма. Господин Божанков – изказване.

#66 · speech

Явор Божанков

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, всъщност не просто сме били на протестите всеки ден, не просто сме ги подкрепяли, без обаче да се опитаме да ги партизираме и по този начин да ги задушим и унищожим. Ние бяхме там всеки ден. Но ние напуснахме това Народно събрание два пъти, преди въобще някой да заговори, че то е изчерпано. Ние бяхме първите, които казаха, че то е вредно за България; първите, които го напуснаха, и първите, които обявиха, че всички трябва час по-скоро да се обединим срещу модела ГЕРБ. Тогава Вас също Ви нямаше. Много по-късно излязохте и ние също бяхме там. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) По същество. Не виждам нищо лошо да признаете грешка и да кажете: да, трябваше да подкрепим БСП, когато беше време, за да не допуснем тези назначения. Щетата за държавата е очевидна и е излишно да казваме: „казахме ли Ви, но казахме Ви и всичко, което Ви казахме, се случи“. Можеше да ни подкрепите. Аргументите от конституционна гледна точка са излишни. Истината е, че от конституционна гледна точка мораториумът е уязвим – и този, и предишният. Но това е работа на Конституционния съд, а той ще се произнесе, когато това Народно събрание може би ще бъде в историята. Фактът щеше да е, че тези назначения нямаше да се случат. Наистина нямаше да се случат. Този спор в момента е излишен, защото, докато го водим, Борисов най-вероятно ни се присмива. Две неща станаха ясни днес. Аз искам да обърна внимание на един аспект – каква е щетата зад държавността? Не всички са „калинки“, сигурно там има добри експерти, сигурно има хора, които си вършат съвестно работата. Как работят в тази среда, когато знаят, че едни в момента ги бетонират с някаква си цел, други се задават с багера, за да ги махнат след това оттам със закон?! Как работят тези хора оттук нататък?! Този абсурд, който ражда това събрание, как се отразява на държавата?! Ние можеше да го спестим миналата седмица – то е факт. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не мисля, че има нещо смешно – колегите отсреща виждам, че се усмихват. Но има и нещо друго, което този дебат показа, и няколко пъти съм го виждал в тази зала. Забелязвате ли ГЕРБ да участват в дебата? Нали уж назначенията са техни? Къде в случая са ГЕРБ? Това ми напомня за дебата за преференциалния вот, когато уж ГЕРБ предложиха той да бъде отменен, само че ДПС защитаваха предложението от трибуната. Сега става същото. Единствените ядосани сякаш са ДПС, които отричат. Естествено е, че имат някакви назначения. Това е косвено доказателство за задкулисния модел на управление на държавата, колкото и в момента заради новата ситуация някой да се опитва да го изкара по различен начин. Това е доказателство, че трябва да действаме решително и заедно срещу този модел, да спрем този дебат – кой го предложи по-напред. Ние сме съгласни да признаем съавторство, даже да признаем, че друг е автор, стига обаче да има ефект за държавата, стига да има ефект за българските граждани. Това целяхме миналата седмица, в тази посока ще продължим и Ви призовавам да го правим за българските граждани и за България, а не за партийния си интерес. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#67 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Божанков. Други изказвания? Господин Ненков – заповядайте за реплика.

#68 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Нещо много притеснително се случва днес и репликата ми е към колегата Божанков, с цялото ми уважение, но тя е и към всички колеги, които преди това се изказаха горе-долу в тази посока. Много е опасно, когато един народен представител, а още по-малко колегата Божанков, който е юрист, да излиза, да внася предложения и да защитава предложения с ясното съзнание, че те са до голяма степен противоконституционни. Още повече че колегата Божанков, с цялото ми уважение – пак повтарям, се е клел преди няколко дена да защитава законите и Конституцията на Народното събрание…

#69 · speech

Председател Ива Митева

На страната.

#70 · speech

Александър Ненков

…което какво означава – че това, което правите, е единствено и само популизъм и нищо повече. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#71 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ненков. Други реплики? Няма. Дуплика – заповядайте, господин Божанков.

#72 · speech

Явор Божанков

БСП за България

Със сигурност пролича, колега, че не сте юрист, защото боравите прекалено своеволно с думите. Да чухте да казвам, че е противоконституционен? Казах, че е уязвим така, както всяко решение на това Народно събрание е уязвимо. И Ви припомням думите си, че това е работа на Конституционния съд, а неговото решение ще важи занапред. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС). Фактът щеше да е, че тези назначения нямаше да се случат. Другото е работа на Конституционния съд и само един колега като Вас – не-юрист, може да си позволи различно тълкование. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#73 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Божанков. Изказвания? Господин Василев, заповядайте.

#74 · speech

Радостин Василев

ИТН

Уважаеми колеги, уважаема госпожо Председател! Изключително интересни са дълбоко личните отношения между БСП, ДПС и ГЕРБ (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), но не разбирам защо правим достояние тези дълбоко лични отношения? Българската национална телевизия излъчва на живо. По отношение на господин Божанков имам само един коментар. Господин Божанков, лидерът на Вашата партия предложи два варианта за гласуване миналата седмица. Ние се въздържахме от гласуване на мораториума в този му вид поради изключително лошата юридическа техника той да бъде част от проект за съставяне на комисия и поради изключително неясния текст на мораториума. От парламентарната група на „Има такъв народ“ категорично се противопоставям госпожа Корнелия Нинова да натоварва с политическа отговорност за четирите работни дни на това Народно събрание хората от „Изправи се! Мутри вън!“, „Има такъв народ“ и „Демократична България“! Това, че Вие за толкова години не сте справили с тези назначения, госпожо Нинова, е Ваш проблем! По отношение на противоконституционността – евентуалната, на тази законова норма. Текстът, който госпожа Нинова предложи, беше със сигурност противоконституционен. Не съм съгласен с твърдението на колегата Божанков, че Конституционният съд трябва да се произнася по отношение на конституционността на клаузата, при положение че Народното събрание е законодателен орган, и то трябва да следи за законосъобразността на своите актове – първо, а не с ясното съзнание, че някой акт е атакуван, да го остави да мине до Конституционен съд. Това е политическо решение. Тъй като това е законодателен орган, правенето на пиар и политическите решение не са най-удачни да се извършват в момента. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#75 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Василев. Господин Божанков – за реплика? Други реплики има ли? Господин Попов.

#76 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря. Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Василев, ще използвам един такъв израз: „Докато умните се наумуват, лудите се налудуват!“ и това можеше да бъде наистина прекратено още миналата седмица, ако имахте желание, разбира се. Имаше възможност за дебат, можеше да се вкара като отделно решение. Всичката тази процедура, която днес се върши, можеше да стане още в петък, но тогава не поехте тази протегната ръка – това наше предложение. Както виждате, ние сме консенсусни, отворени по отношение на допълнителни предложения на този мораториум. По отношение на противоконституционността на нашето предложение или на сегашното, нека да не бързаме да се изказваме предварително. Нито сме Конституционен съд, нито имаме тази експертиза – дали нашето е било по-противоконституционно от това – сегашното решение, не може да каже нито един в тази зала. Това е единствено в прерогативите и правомощията на българския Конституционен съд, който е пазител на основния закон – на българската Конституция. А пък по отношение на предложението, че със законови промени може на практика да се спрат тези назначения – може. Парламентът може да приеме такива закони. Обаче този парламент има ли това време да приеме такива закони?! Предвид ситуацията – и днешната, в тази пленарна зала, мисля, че няма такова време. И затова още в петък можеше да се приеме това решение, да се излезе с решение на Народното събрание и сега просто нямаше да водим този дебат. Нямаше да ги има и тези назначения. Действително решението на Конституционния съд има действие занапред – няма обратно действие. Благодаря.

#77 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Попов. Други реплики? Госпожа Капон.

#78 · speech

Мария Капон

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Мисля, че тук има достатъчно опитни парламентаристи, които можеха да кажат как се случва, когато адхок една парламентарна група предлага нещо разумно, което е в неразумното място. Колегата Славов като конституционалист много ясно обясни защо ние сме съгласни, но това трябва да бъде с отделно решение. При нормална работа на Народното събрание веднага излизат от парламентарните групи излъчени колеги и създават решение, което да се внесе на същия ден. Само че ние бяхме свидетели на едно шоу, което се разви веднага в рамките на Комисията, в което трябваше да има някакъв политически интерес. Аз мисля, че дори колегите от ГЕРБ бяха съгласни да го подкрепят, така като гледам, и се надявам, че и днес знаят, че не е добре да има назначения. Така че, когато говорим за Конституция, за определени хора е важно кога те спазват Конституцията или не. Има Конституционен съд. Смятам, че решението, което сме предложили от „Изправи се! Мутри вън!“, ще бъде подкрепено от колегите и е много добро. Това решение ще спре назначенията в момента, ще спре всички сделки, които са, и силно се надявам, че ще имаме общо мнозинство в тази зала. Затова следващото правителство да вземе правилните решения, които трябва, и да не спъваме работата на служебен кабинет, защото този капан, както каза господин Цонев, съществува и ние трябва толкова добре да сме изработили решението, че в този капан да не попадне който и да е следващ кабинет, дори в рамките на 15 или 20 дни, или двумесечния период, в който е едно правителство. Така че, колега, репликата ми беше това – когато си говорят за Конституция, въпросът е кой я спазва и кой не. Аз нямам изказване.

#79 · speech

Председател Ива Митева

Трета реплика? Няма. Дуплика, господин Василев – искате ли?

#81 · speech

Председател Ива Митева

Не. Лично обяснение – господин Божанков.

#82 · speech

Явор Божанков

БСП за България

Господин Василев, сериозно ли искате в тази ситуация за държавата да играем на играта „мораториумът ни е много по-добър от мораториума Ви“? Сериозно ли смятате, че това, което се гласува, е много по-различно от това, което се гласува миналата седмица – това, което беше предложено? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не, по същество не е различно. Единствената разлика е, че щетите са налице. Обяснете го на тези сектори, които пет години ще бъдат управлявани отново от ГЕРБ. И това е факт! Обясниха Ви колегите много подробно, че не е въпрос на желание. Има закон и той се спазва. Тези хора не могат да бъдат уволнени, освен на много висока цена за държавността в България. Това, което направихте в ключови сектори за икономиката на държавата, е да гарантирате влиянието на ГЕРБ за пет години напред – това е повече от мандата на следващото Народно събрание, дори да го изкара цял. И сега искате да кажете, че миналата седмица това е било въпрос на процедура?! Ама не му било точно там мястото, ама нека да не е точно в това решение. А в кое решение?! В кое решение?!

#83 · speech

Председател Ива Митева

Господин Божанков!

#85 · speech

Председател Ива Митева

Не е лично обяснение!

#87 · speech

Председател Ива Митева

Отклонявате се от личното обяснение.

#88 · speech

Явор Божанков

Решението, в което се започва разследване на Кабинета, естествено, е последвано от решение, което спира действията на същия този кабинет, който очевидно всички намираме за вреден за България. Една седмица беше скъпо време за държавата. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#89 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Божанков. Господин Биков – за изказване.

#90 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Първо да Ви кажа – ние няма да участваме в това гласуване, защото то е противоконституционно и е ясно на всички в тази зала. Това са отнемания на правомощия от страна на законодателната власт от изпълнителната. Явно обаче вече няма значение. По-същественото е, че през последния час и половина в тази зала ставаме свидетели на следната картина: всички партии, без ГЕРБ-СДС, са внесли решение и са се подписали под него, след което един час и половина се чудим на кого пръв му е дошла идеята да вземе това невероятно решение, с което, пак повтарям, да наруши Конституцията. Спорът е кой носи тази титла на първенец? Явно е, че в този парламент, вероятно и до неговия край, няма да можем да стигнем до някакъв консенсус кой е първи и кой е втори по нито един въпрос, включително и по този кой е спечелил изборите. Но ако искате да спрете всички концесии, всички сделки, всички назначения или да промените начина, по който се прави, Вие трябва да направите правителство, а не да стоите час и половина и да занимавате цяла България с Вашите, честно казано, извинявайте, неадекватни изказвания от всички страни. (Ръкопляскания от ГЕРБ СДС.) Пред страната има изключително важни предизвикателства. Аз ще Ви припомня, че се намираме в здравна криза, намираме се в икономически затруднения, намираме се в социални затруднения, намираме се на ръба на политическа криза, защото никой от Вас не е казал преговаря ли в момента за някакво правителство. Кой ще участва в това правителство? Къде се водят тези преговори? На базата на програми ли са? Предлагате ли нещо да се случи в тази държава освен глупости и неадекватни изпълнения в тази зала? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Предлагате ли някакви икономически мерки? Предлагате ли някакви социални мерки, които да бъдат реалистични, които да дадат някакъв хоризонт на българите в следващите три-четири-пет месеца и какво ще се случва с тази държава? Давате ли си сметка Вие какво правите в този парламент в последните няколко дни, защото аз имам чувството, че не си давате? И Ви го казвам без капка омраза и капка злоба, аз съм абсолютно загрижен за това, което се случва в държавата. Хората не знаят вече две седмици какво ще се случи в следващия ден. Може ли такова нещо да правите? И да ми стоите тук един час и половина и да говорите глупости за някакъв мораториум, пак повтарям, че е противоконституционен от всяка една гледна точка, и няма значение дали щеше да бъде приет миналата седмица или тази. Той ще остане противоконституционен. И докъде сме стигнали, че това да е малкият проблем – противоконституционността? Това да е малкият проблем. Големият – да не знаем какво се случва в държавата. Това ли е промяната, която обещахте и за която викахте по площадите? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Това ли правите? Защото промяна има, само че до този момент промяната е към лошо, колеги, и е към лошо не защото ние сме деструктивни, виждате Вие – от сутринта тук стоим и Ви слушаме, и се чудим какво става. Кога ще излезете пред медиите? И тук говоря – ние ще върнем мандата най-вероятно още днес. Кога ще излезете пред медиите да обясните на какви програмни намерения ще стъпи новото управление, което в тази зала очевидно има над 160 души мнозинство. Може да промените Конституцията с това, а не модела – Конституцията може да промените. И Вие ми говорите кой бил предложил пръв, кой бил много по-оригинален, кой бил по-запознат с Конституцията, за да може да я заобиколи по-лесно! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Колеги, всеки ден загубено време в тази зала струва трудности, струва пари за българските граждани. Дават ни по телевизията – поне това съобразете. Деморализирате в момента цялото общество с Вашето поведение. И пак ще Ви призова накрая: излезте пред журналистите, дайте интервюта, спрете да мълчите и да говорите с по две изречения от тази трибуна някакви смешки. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Колеги от „Има такъв народ“, дайте интервюта, обяснете на българите, на Вашите избиратели, ако щете не на всички, а на Вашите избиратели какво смятате да правите. Конституционната процедура не забранява да обясните какви са Ви политическите намерения, какви са Ви икономическите намерения, с кого искате да управлявате, с кого не искате. Ще управлявате ли изобщо, или отиваме към служебно правителство, ако щете, това кажете, за да може хората да си направят плановете? Спрете да злоупотребявате с доверието на собствените си избиратели! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#91 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Господин Зафиров, за реплика ли? Заповядайте.

#92 · speech

Атанас Зафиров

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Биков! Хубаво е, че от тази трибуна признахте най-после, че държавата е в тежка здравна, социална и икономическа криза (ръкопляскания от ИТН, ИСМВ, БСП) и тази криза е на път да прерасне и в политическа, и във финансова. И като го признавате, добре е пак от тази трибуна, със същия този плам да кажете кой вкара държавата в тази криза. Кой управлява десет години страната? Аз разбирам Вашия плам, разбирам Вашата загриженост, но свърши времето на задкулисните договорки, свърши времето на сладките назначения и на концесиите – започвайте да свиквате с това. (Бурни ръкопляскания от БСП и ИТН.)

#93 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Зафиров. Господин Хаджигенов, заповядайте за втора реплика.

#94 · speech

Николай Хаджигенов

ИСМВ

Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Чудесен артистичен талант, за съжаление, недостатъчен за едно истинско шоу. Бих искал да Ви обърна внимание върху следния съществен факт. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ако обичате да не ме надвиквате, мога да Ви надвикам всички, несериозно е. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Да, имам добър опит, виках 116 дни срещу Вас, благодаря за което. Това е една великолепна възможност, която ни осигурихте. Нека Ви обърна внимание върху факта, че несигурността за утрешния ден е великолепна загриженост, която проявявате, но тя се дължи именно на Вас, защото Вие управлявате 12 години и всички ние, които не сме Вие, тоест ГЕРБ, живеем в тази несигурност дали ще го има утрешния ден. И, между другото, докато използвате такъв огромен патос като за провинциален театър, да Ви обърна внимание на факта, че от трибуната не можете да ни шамарите – без значение дали го правите с думи или буквално. Знам, че Ви се иска, не е това начинът и ние не сме тук за това. И кризата я причинихте Вие! Вие причинихте кризата! И мораториумът в този му вариант не е противоконституционен, но дори да е – компетентността не е Ваша, имам предвид цялата парламентарна група, а не конкретно господин Биков, не. Може да се произнесе Конституционният съд, дами и господа, не Вие. Всичко останало са приказки от трибуната и те, забележете, са празни приказки. Имаме да свършим важна работа, защото, докато се дърляме тук на микрофона, назначенията вървят. И последно, знам, че е дребнаво от моя страна, ама ние живеем от грешките на другите. Върнете мандата и тогава упреквайте колегите от другата парламентарна група, че не са съставили правителство! Благодаря, госпожо Председател.

#95 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, господин Хаджигенов. За трета реплика? Заповядайте, господин Ченчев.

#96 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Биков! Вие седите от сутринта и слушате, а казахте: ние сме отворени за дебат, за разговори. Какво чухте, разбрахме. Защо не чухте 12 години, също знаем. Ясно е на всички не само в тази зала и на Вас Ви е ясно. И като сте толкова добронамерени, да Ви припомня, че закрихте Националния оперативен щаб много спешно, много бързо. В следващия момент не искате да гласувате и не искате да се оттеглите от упражняване на властта, и не искате да спрете назначенията и всичко, което нанесе щети на държавата. Защо бързахте? Защо в събота и неделя дори трябваше да работят институции, за да се впишат тези назначения? Защо?! Защо го направихте? Нали предоставихте възможност Националният оперативен щаб да бъде съставен от следващото правителство? Защо не предоставихте възможността тогава да бъдат направени и тези назначения в следващото правителство? Защо ги бързахте толкова? Толкова Ви беше важно, нали? Всички знаем в тази зала защо Ви беше важно, всички знаем! Колкото и да се правите тук на божа кравичка, господин Биков, това е фактът. Бързахте, направихте спешно тези промени, за да си осигурите и да се бетонирате във втория и третия ешелон на властта, където всъщност има ресурси, с които се готвите за следващите избори, и това е ясно на абсолютно всички тук. И ние не го говорим отсега, БСП не участва в никакви сговори, в никакви! Напротив, БСП Ви показва и ще Ви показва какви ги вършите, и ще подкрепим всеки, който се изправи ясно с лицето си срещу Вас и реши да прави нещо градивно в полза на гражданите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#97 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ченчев. За дуплика – господин Биков.

#98 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми колеги! И трите реплики показаха, че не сте разбрали за какво става въпрос – нито от едната страна, нито от другата, а по-лошо, те показват, че няма скоро да разберете за какво става въпрос. А това, пак повтарям, ще бъде за сметка на всички български граждани – и на Вашите избиратели, и на нашите избиратели.

#100 · speech

Тома Биков

Аргументът, че Борисов е виновен за всичко и че ГЕРБ сме виновни за всичко, е до време. Той не може да съществува сам по себе си. Той може да Ви върши работа за известно време, но вече е време, в което освен да кажете какви не сте, срещу кого сте, е време да кажете с кого сте, за какво сте, какво ще направите. В тази страна има най-различни проблеми и ще Ви припомня, че здравната криза доведе до икономическите предизвикателства, а здравната криза не я направи ГЕРБ – здравна криза има в цяла Европа, има в целия свят.

#101 · speech

Атанас Зафиров

БСП за България, от място

Ама сме на първо място по смъртност.

#102 · speech

Тома Биков

Вие не знаете, господин Зафиров, на кое място сме по смъртност или поне нямате такъв вид. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Здравната криза е прекалено голямо предизвикателство, за да можем да си позволим в парламента и в българското общество да се делим, и то по въпроси, които час и половина дискутираме в тази зала – дали госпожа Нинова се е сетила първа, или госпожа Манолова се е сетила първа. Това не е достоен дебат в тази ситуация и ще Ви повторя: този дебат е обиден за българските граждани, затова ще Ви помоля да го прекратим. Нека да гласуваме тази точка, да спрем да занимаваме хората с Вашите проблеми и още веднъж Ви призовавам: излезте и кажете какво смятате да правите! Това е важно за всички, не само за Вас. И спрете да си изчислявате гласчетата колко ще бъдат след три месеца или след една година, защото това не е най-големият проблем на държавата. Помислете малко и за хората, не само за себе си! (Шум, възгласи, ръкопляскания.)

#103 · speech

Председател Ива Митева

Господин Биков, да разбирам ли, че правите процедура за прекратяване на дебата? Министърът на енергетиката е в залата и помоли за думата. Давам думата на министър Петкова.

#104 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Слушах с интерес този дебат, защото смятам, че в този момент с този дебат на практика не се прави нищо друго освен да се отклони вниманието на българските граждани от най-важния въпрос, който стои в нашия дневен ред и той е да се направи стабилно и отговорно управление на държавата в тази трудна ситуация. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Всякакви опити за въвеждане на обществото в заблуждение, с налагане на мораториуми – извинявайте, уважаеми дами и господа народни представители, но звучат смешно и жалко (шум, реплики и тропане по банките от БСП, ИТН, ИСМВ и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) в очите на хората, които са Ви пратили тук. Можете да репликирате колкото искате. Ние имаме уважение, Вие имайте уважение към хората, които са Ви изпратили тук. Първо, никой не казва каква е истината с така наречените „назначения в държавните дружества“. Защо никой не си призна и не каза как стоят нещата в действителност, иначе не бих си позволила да отнемам от ценното време на парламента. Истината е следната, уважаеми дами и господа, и българските граждани трябва да я знаят.

#105 · speech

Иван Ченчев

БСП за България, от място

Това е Вашата истина.

#106 · speech

Председател Ива Митева

Моля без подвиквания, господин Ченчев.

#107 · speech

Министър Теменужка Петкова

Не се извършва нищо, което е в противоречие със закона така, както Вие се опитвате да внушите. В момента се прилага един Закон за публичните предприятия, който Вие, уважаеми колеги от БСП… (Шум и реплики.) Не сте гласували „против“, напротив – ето я стенограмата от 3 юли 2019 г. (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), когато народни представители на БСП подкрепят този закон и казват, че Вие от две години се борите за този закон – това е от 2019 г., значи от 2017 г. се борите точно този закон да влезе в парламента и веднъж завинаги да се спрат партийните назначения в държавните дружества. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Ще цитирам, ще Ви оставя стенограмата, можете да си я припомните. Така че въпросът е: кога сме искрени – на 3 юли 2019 а или днес? Това е въпросът и хората трябва да знаят отговора на този въпрос. Законът за публичните предприятия е приет по препоръка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и вие много добре го знаете. Това е едно от условията. Хората трябва да знаят истината. Това е едно от условията България да стане член на еврозоната и на Банковия съюз. Този закон е разработен с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. На какво налагате мораториум Вие с това предложение? Проектът на закон ОИСР, който е приет от българския парламент, за първи път въвежда конкурсното начало при назначенията в държавните дружества. За първи път, за първи път! (Реплики от народния представител Стоян Мирчев.) Понеже беше много коментирана темата с енергетиката. Не знам защо толкова много Ви фокусира този сектор... (Шум и реплики от „БСП за България“. Реплики от народния представител Стоян Мирчев.)

#108 · speech

Председател Ива Митева

Господин Мирчев!

#109 · speech

Министър Теменужка Петкова

Вярно е, че е изключително важен, но какво трябва да знаете по отношение на българската енергетика? (Шум и реплики от „БСП за България“.) На първо място, конкурсът, който се провежда по закон, е с ясно определени критерии и процедури… (Реплики от народния представител Стоян Мирчев.) Не репликирайте, не Ви отива. По-млад сте и някак не върви да се държите по този начин! (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Конкурсът на „Български енергиен холдинг“ е проведен съгласно всички законови изисквания. В процедурата са участвали 19 кандидати, процедурата се провежда в няколко фази – едната за избор на представители на държавата (реплики от народния представител Стоян Мирчев), другата за независимите членове от Агенцията за публичните предприятия.

#110 · speech

Председател Ива Митева

Господин Мирчев, налагам Ви дисциплинарна мярка – порицание! (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)

#112 · speech

Иван Ченчев

БСП за България, от място

Само той ли вика в залата?

#113 · speech

Председател Ива Митева

Продължете, госпожо Министър. (Шум и реплики.)

#114 · speech

Министър Теменужка Петкова

В тази процедура участват 19 кандидати. Тези, които са избрани, изборът приключи на 31 март 2021 г. Хората, които са...

#118 · speech

Министър Теменужка Петкова

На 31 март 2021 г. приключи процедурата за избор на представители на държавата. Процедурата в Агенцията за публичните предприятия приключи на 15 април и в същия ден Министерството е уведомено за предложенията, които Агенцията прави. Хората, които са спечелили конкурса – представили са концепция, били са на интервю, са със следните биографии. Ако те са „калинки“, моля да кажете: господин Иван Андреев с 30 години опит в Атомната електроцентрала в Козлодуй. Тръгнал е от най-ниското ниво, бил е заместник-изпълнителен директор 2013 – 2014 г., между другото, след което е изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, експерт на Международната агенция за ядрена енергия, участник във всичките мисии, които упражняват контрол по отношение дейността на други атомни централи в света. Този човек е класиран и той ще бъде член на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг. Стилян Коев – 17 години финансов директор на „Мини Марица-изток“. И това ли са „калинки“?! Валентин Николов – председател на Енергийната комисия в парламента (шум и реплики), изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, инженер. Така че, ако това са „калинки“, не знам Вие какво можете да предложите?! Така че, уважаеми дами и господа, изборът е абсолютно обективен, изборът е абсолютно законосъобразен и българските граждани трябва да знаят това. Няма никакъв проблем в този избор, който се прави и не само в енергетиката, във всички дружества. В Закона, както и Вие в тази стенограма (показва стенограмата) от 3 юли 2019 г. сте поискали, ясно е казано кога могат да бъдат сменени тези хора – когато не си изпълняват задълженията и не изпълняват бизнес плана. Това е условието, при което тези хора могат да бъдат сменени. Така че помислете, преди да предлагате тези решения и преди да предлагате други промени в Закона. И сега я има тази възможност. Но по отношение на другата част от предложението с мораториума по отношение на концесиите за подземни богатства. Аз съм Ви приготвила една папка с решения на Министерския съвет (показва папка с документи) от няколко правителства – на господин Станишев, на господин Орешарски и на Служебното правителство на президента Радев. Тук са решенията, които Министерският съвет е взимал броени дни и часове преди да сдаде властта на следващото правителство. (Реплика на народния представител Иван Ченчев.) Ще Ви ги оставя, за да си ги припомните. Тук се дават концесии за 35 години. (Показва папката. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ето я папката. Уважаеми дами и господа народни представители, аз благодаря за този дебат. Мисля, че и българските граждани получиха достатъчно яснота за тезите, които се застъпват. Но не забравяйте, че в този парламент всички – и Вие, и ние, сме изпратени с една единствена задача – да служим на българския народ и да спазваме законите! Благодаря Ви за вниманието. Пожелавам Ви успех! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#119 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Госпожа Манолова искаше преди Вас, господин Попов, след това ще Ви дам думата. Заповядайте, госпожо Манолова.

#120 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Очаквах, че госпожа Петкова е дошла тук, за да информира българските граждани защо вчера КЕВР по предложение на „Булгаргаз“ увеличи цената на природния газ с 16%? Госпожо Петкова, защо природният газ, чиято цена трябваше да бъде ревизирана от 1 април, абсолютно предизборно, и с Ваше участие, не беше обсъдена промяната в неговата цена? Защо вчера?! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Искам да попитам също така госпожа Петкова защо топлофикациите и енергийните дружества, които са поискали... (Министър Теменужка Петкова излиза от залата.)

#121 · speech

Председател Ива Митева

Изказване има.

#122 · speech

Мая Манолова

...увеличение на цената на тока и парното, не са го направили публично? Очаквах, че ще дойде за това. (Шум и реплики от „БСП за България“.)

#123 · speech

Иван Ченчев

БСП за България, от място

Защо си отива?

#124 · speech

Мая Манолова

И тъй като господин Биков питаше с какво се занимават парламентарните групи на „Изправи се! Мутри вън!“, „Има такъв народ“ и „Демократична България“? Занимаваме се с това, което сме обещали на българските граждани – занимаваме се с изпълнение на нашите ангажименти и сме внесли съответните закони. Да, хората са в ступор. Да, хората са притеснени. Да, хората се тревожат за работните си места, за парите, за здравето си, за това ще има ли място в болницата, за това ще има ли лекарства. За това се тревожат хората през последните години от управлението на ГЕРБ. И да, хората се тревожат за това дали малкият бизнес ще получи поне някаква подкрепа от властта? Защото благодарение на Вашето мнозинство и на вашето правителство България е единствената държава, която не подкрепи малкия и среден бизнес, която не подкрепи самоосигуряващите се лица, която не подкрепи тези, които не са затворени, но са с намалели обороти! Ето това правим, господин Биков. Внесли сме предложения за безобразните практики по време на Вашето управление и Вашето безхаберие…

#126 · speech

Мая Манолова

…по отношение на българските домакинства и българския бизнес да бъдат прекратени. Това сме направили със закони, които надявам се, госпожо Председател…

#127 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Манолова…

#128 · speech

Мая Манолова

…ще бъдат представени за обсъждане по най бързия начин. Да, не всички, не всички в тази зала се тревожат от това кой ще бъде министър, кой каква позиция ще заеме, кой ще бъде назначен в борда на поредното предприятие, кой какви стартови позиции за усвояване ще получи. Ние сме тук, за да изпълним ангажиментите към българските граждани. И това правим. Внесли сме предложения за подкрепа на пенсионерите, на самоосигуряващите се лица, на българските домакинства...

#129 · speech

Цвета Караянчева

ГЕРБ, от място

Това не е по темата. Госпожо Председател, това е политическа декларация.

#130 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Манолова, те са разпределени...

#131 · speech

Мая Манолова

...на малкия бизнес. И да, предвид назначенията, които бяха извършени в лечебните заведения, ние сме си написали домашното и сме написали законопроект, който, надявам се, днес ще бъде гласуван в Здравната комисия и след това своевременно в пленарната зала, който да предостави правомощията по назначаване на бордове на държавни болници.

#133 · speech

Мая Манолова

Това е във връзка с мораториума на съответния министър. Ние сме взели всички мерки. Ще предложим и промени в Закона за публичните предприятия, които, както разбираме, всички сте гласували. Защото в момента всички тези конкурси, за които говореше министър Петкова, и всички останали, не подлежат на съдебен контрол. Те се извършват от едни органи, назначени от управляващите, назначени от ГЕРБ, които оценяват „калинките“ на ГЕРБ. Е, какъв да е резултатът от тази дейност? Затова ще променим Закона, ще дадем възможност за съдебен контрол и след това всички тези назначения, с които се похвали Петкова, ще бъдат ревизирани. А тя трябваше да бъде тук, за да каже с колко ще поскъпне токът от 1 юли? С колко ще поскъпне парното...

#134 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Манолова!

#135 · speech

Мая Манолова

Защото енергийните дружества са го поискали, но КЕВР не го е обявил. И след това заседание, защото очаквах, че тя ще свърши тази работа, от нашата парламентарна група отиваме в КЕВР, за да информираме българските граждани какво ги чака от теслата на Теменужка Петкова. (Ръкопляскания от ИСМВ.)

#137 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. За реплики? Има ли реплики? Няма.

#138 · speech

Иван Ченчев

БСП за България, от място

Защо си тръгна Петкова? Върнете я! Можете да я върнете!

#139 · speech

Председател Ива Митева

Господин Попов.

#140 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, обръщам се към Вас. Процедурата ми е по начина на водене, защото Вие сте председател на Народното събрание и следва от тази трибуна, когато тук министър в оставка говори откровени лъжи и неистини, най-малко да му направите забележка, а не тя с този менторски тон да говори на народните представители! Защото тук, от тази трибуна, госпожа Петкова си позволи да каже абсолютни неистини и откровени лъжи. Тя каза, че парламентарната група на БСП сме били против Закона?! Що за безочие е това нещо, че сме били против, че не харесваме този закон? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Не е казала такова нещо! Точно обратното“.) Ние и тогава, и сега, нашата битка е за експерти, а не за партийни назначения! И тук госпожа Петкова си призна и за партийните назначения. Нима господин Николов, който беше депутат от ГЕРБ, е единственият назначен експерт енергетик в България?! Ето за това говорим. Ние не сме против Закона, а против действията и облагодетелстването на ГЕРБ и тяхната тяснопартийна клика около тях от Закона. Защото те се възползват от Закона, заобикалят Закона, бетонират се във втори, трети ешелон на властта, както каза тук и моят колега, за да имат пари за предстоящите избори, защото всички знаем в България как ГЕРБ правят избори: „Бай Ганьо прави избори – Гочоолу и Дочоолу!“. Ето това е ГЕРБ! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#141 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Няма да правя коментар по Вашето изказване, господин Попов. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Трябваше да го спрете.“) Мисля, че няма смисъл. За изказване – заповядайте, господин Стойнев.

#142 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Уважаеми колеги, уважаема госпожо Председател! Съжалявам, че госпожа министърката я няма да ѝ обясним, че идеята на този законопроект за публичните предприятия бе именно да се откъсне управлението от политиците. Докато в ГЕРБ се направи обратното – Вие направихте политически назначения. Затова ще търпим упреци и затова ние смятаме, че не е редно да съществува Закона по този начин. Вие направихте една огромна грешка. Идеята беше политиците да останат извън управлението на тези предприятия, така че да работят на пазарен принцип, да бъдат държавни и да следваме препоръката на ОИСР. Вие обаче, типично по герберски, развалихте абсолютно всичко и назначихте свои хора. Но защо бе важен, колеги, този мораториум? Защото, откакто на 19 април бе назначен бордът на Българския енергиен холдинг и там очакванията, че трябваше да бъдат наистина – даже можеше да има и международен конкурс, идеята беше да има и международни кандидати, да кандидатстват за управлението на държавните активи в енергетиката, но един човек там е назначен изцяло без конкурс. Това е Александър Пламенов Църноречки. Как така този човек е назначен в борда на Българския енергиен холдинг без конкурс? И тук трябваше министърката да дойде и да даде обяснение защо се случва това? Така че този човек няма място там, а това е по Ваша идея и по начина, по който Вие просто четете Закона. Затова наистина е необходимо на този етап да има такъв мораториум. Благодаря Ви.

#143 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Стойнев. За реплики към господин Стойнев? Реплика ли, госпожо Зайкова? По начина на водене?

#144 · speech

Мика Зайкова

ИТН

Уважаеми колеги, имам въпрос към Председателството! Кой освободи госпожа Петкова да си отиде, при положение че тук беше народен представител (ръкопляскания от ИТН), който ѝ задаваше въпроси, а тя най-безцеремонно напусна залата? Питам Ви, госпожо Председател. (Ръкопляскания от ИТН и викове: „Браво!“)

#146 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Зайкова, ние не сме взели решение, нито сме задължили министъра да дойде в залата. Тя дойде по свое желание и упражни своето право по Конституция да поиска думата и да говори. Така че няма процедура, по която ние да я задържим в залата. Има парламентарен контрол. По линия на парламентарния контрол може да си задавате въпросите към министъра. Благодаря Ви.

#147 · speech

Иван Ченчев

БСП за България, от място

Можете да я поканите обратно в залата. (Реплика от народния представител Татяна Дончева.)

#148 · speech

Председател Ива Митева

Други реплики? Заповядайте, госпожо Атанасова.

#149 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Стойнев, сега вече започва да става ясно защо беше взето това решение от тези парламентарни групи.

#151 · speech

Десислава Атанасова

Във връзка с мораториума. Ами то причината е БЕХ! Аз пък бих искала да Ви питам: има ли връзка този мораториум и конкретно назначенията в БЕХ с един бивш министър, на когото председателка на Вашата група е била заместник? Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#152 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Атанасова. Друга реплика? Да, господин Попов, заповядайте – Реплика на господин Стойнев.

#153 · speech

Филип Попов

БСП за България

Да, реплика на господин Стойнев. Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Стойнев, Вие казахте за един от случаите, когато без конкурс на практика е назначена поредната „калинка“. Аз ще Ви попитам: знаете ли, че от дата 20 април 2021 г. със заповед на министърката, която много бързичко тук си тръгна през тази врата, отново се обявява конкурс за независими представители в БЕХ, независими експерти, така наречени – от 20 април 2021 г.? Като един от евентуалните доводи на човека, който всъщност е експертът, който не са харесали в тази комисия, е, че най-вероятно той не си е платил задълженията „местни данъци и такси“ към месец април. Затова той е, образно казано, отсвирен и ето го конкурса – заповедта, наново от 20 април. Новите „калинки“ пристигат – дръжте се. Благодаря Ви.

#155 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Попов. За трета реплика? Няма. Господин Стойнев, за дуплика? Не искате, добре. Заповядайте, господин Свиленски, за процедура.

#156 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Вземам процедура в подкрепа на предложението на госпожа Зайкова, тоест казусът, който казва, абсолютно неуважително е министърката в оставка демонстративно на всички Вас, колеги от първия ред и на цялата зала, напусна залата. Затова правя процедура, която държа да я подложите на гласуване – министър Петкова в оставка да се върне в пленарната зала, да изслуша дебата докрай, да отговори на въпросите, които вероятно сигурно ще има, тъй като тя...

#157 · speech

Председател Ива Митева

То отива към изслушване.

#158 · speech

Георги Свиленски

Това не е изслушване, госпожо Председател, но не може да дойдеш, да си говориш каквото си искаш и да си тръгнеш когато си искаш. Има отношения между институциите. Моля, подложете на гласуване процедурата министър Петкова да се върне и да си седне тук на мястото, а когато свърши това, ще си тръгне. Благодаря.

#160 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Атанасова, за обратно предложение.

#161 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Свиленски, очаквах, че с дългия Ви парламентарен опит поне сте научили Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Недопустимо е в момента да подлагате на гласуване каквито и да е процедури, госпожо Председател, защото те ще противоречат на нашия правилник.

#163 · speech

Десислава Атанасова

Имате възможност, колеги, по процедурата за парламентарен контрол и изслушвания да внесете искане до председателя на Народното събрание и госпожа Петкова да се яви, за да отговаря на всички поставени въпроси. Дерзайте, но не нарушавайте Правилника и законите на страната. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#164 · speech

Председател Ива Митева

Господин Свиленски.

#167 · speech

Председател Ива Митева

Доуточняваща.

#168 · speech

Георги Свиленски

Госпожо Атанасова, така беше 10 години, когато управляваха ГЕРБ, нарушавайки Правилника и гласувайки това, което им е изгодно. Има 240 народни представители, които ще решат дали министър Петкова ще се върне тук, или няма да се върне тук. Волята на хората е тази, която ще определи – не волята на тоталитарното управление. Уважаеми колеги, моля Ви да гласувате. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#169 · speech

Председател Ива Митева

Господин Свиленски, няма да подложа на гласуване Вашето предложение, тъй като ние сме в друга точка – разглеждаме Решение за налагане на мораториум. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#171 · speech

Председател Ива Митева

Смятам, че хипотезата на Конституцията и на Правилника за задължаване на министъра е в съвсем друг смисъл. Ние тук не правим изслушвания и не можем в момента да я задължим, нито имат готовност народните представители да задават своите въпроси към нея.

#173 · speech

Председател Ива Митева

Тя беше в качеството си на министър, тъй като има право да иска думата по всяко време. Тя дойде, поиска я, без да сме я поканили – взе думата, каза каквото има и си тръгна.

#174 · speech

Цвета Караянчева

ГЕРБ-СДС от място

Четете Правилника, господин Свиленски. По същия начин постъпвате.

#175 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Заповядайте.

#176 · speech

Христо Проданов

БСП за България

Господин Свиленски, министърката дойде в залата да ни се накара, да поговори малко неистини и да си тръгне.

#178 · speech

Христо Проданов

Госпожо Атанасова, Вие вместо да ни крещите от първия ред, да ни поучавате за Правилника и да правите погрешни внушения, вместо да си губите времето – ето тук до Вас е господин Главчев, попитайте го в „Земинвест“ ЕАД дали неговият син не е преназначен преди няколко дни и дали не е вписан в регистъра. Вместо да правите тези внушения – грешни, говорете помежду си, защото в залата всичките сте такива – в средата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И това беше...

#180 · speech

Христо Проданов

Това е изказване, имам една минута на групата, госпожо Караянчева. Така че, уважаеми колеги, нашата борба за този мораториум да се случи веднага беше единствено и само поради тази причина, за да може това да се предотврати, защото това се случва постоянно в последните 11 – 12 години. Парламентаризмът се гази, законът се гази, процедурите се газят. Говорите тук за назначенията – министърката ни говореше за назначенията в държавните предприятия. Ами, колеги, изискванията – Вие толкова грешно и толкова неправилно прилагате закона. Изискванията за директорите на Борсата за плодове, зеленчуци и цветя и директора на АЕЦ „Козлодуй“ са едни и същи. Вие смятате ли, че това може да е правилно, да е вярно – да отговаря директорът на АЕЦ „Козлодуй“, на Българския енергиен холдинг и на Борсата за плодове, зеленчуци и цветя на едни изисквания? Това е нонсенс. Законът, както каза министърката, беше предложен от БСП не две години преди това – пет години преди това. И ние сме се борили и сме го защитавали единствено и само с идеята наистина тези партийни назначения един път завинаги да бъдат приключени.

#181 · speech

Председател Ива Митева

Господин Проданов, времето на групата Ви изтече.

#182 · speech

Христо Проданов

Свършвам. ОИСР наистина предложи това да се прекрати. Те Ви натиснаха и Вие го приехте, но след като го приехте, го компрометирахте и продължавате да го компрометирате. Ние сме против това, колеги, и затова предлагаме този мораториум. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#183 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Проданов. Реплики на господин Проданов? Няма. За изказвания? Заповядайте.

#184 · speech

Борислав Сандов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми български граждани, гледайки и слушайки ни през националните медии! Аз изчаках цялата тази демагогия от партиите на статуквото, всички тези обвинения, лъжи (шум и реплики), защото смятам, че така е културно и така трябва да се направи. За съжаление, вчера имаше препокриване в няколко комисии и двама от нашите колеги, един от които съм аз, не успяхме да внесем предложение за допълнение към решението. Затова бих желал да внеса такова предложение и ще го аргументирам, а именно за нова точка „з“ към чл. 1, която да гласи: „Извършване на разпоредителни сделки с недвижимо имущество на Министерството на отбраната“. Аргументите за това предложение за добавяне са, че през последните две години Министерството на отбраната продаде огромен брой недвижими имоти с отпаднало предназначение, като за тази година има план-график за 249 такива имота и допълнителен план-график от още 13 такива имота. Като за сравнение само ще дам, че един от тези – например допълнителни, в допълнителния план-график е отбелязан като „сгради“, но не е отбелязано каква площ има, но именно, когато се отиде в GPS координатите, се вижда, че това е една апетитна площ от два декара на брега на Панчарево, на язовира.

#185 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, от място

Казарма ли да стане?

#186 · speech

Борислав Сандов

Не, не е казарма, това са сгради. Господин Биков, моля Ви, не ме прекъсвайте. Така че това, което предлагам, е именно да се добави тази точка. Сигурно има аргументи да се добавят разпоредителни сделки с недвижими имоти и на други министерства, но тъй като не съм подготвен да предложа, не съм разгледал всички такива имоти и план-графици, този съм го разгледал. Знам, че господин Каракачанов продава сериозно през последните години, сякаш е бащиния, не се отнася по същия начин с имотите на ВМРО – наследени. Но смятам, че народните представители следва да подкрепят едно такова предложение и да се добави към решението на тази точка. Благодаря.

#187 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Госпожо Манолова. Тя има ли време? За какво е – за допълнение в Решението ли имате, в тази връзка ли? Добре, удължаваме времето.

#188 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаеми господин Сандов, всъщност идеята на редакциите, които вчера направихме в Решението за мораториум, беше да бъдат обхванати не просто Министерският съвет с неговите актове, а всички министерства и всички разпоредителни сделки. Така че би следвало – всъщност крайният вариант е в ръцете на председателя госпожа Митева, би следвало редакцията да звучи така, че да включва и Министерството на отбраната и всички останали министерства. Аз се присъединявам към направеното предложение, защото един от първите сигнали, които постъпиха в Комисията по ревизията, се отнася за отворени сделки, свързани с продажби на имоти на Министерството на отбраната. Така или иначе Комисията няма капацитета да провери едновременно всички сделки, но би било добре всичко, което е сложено да се продава сега между двете правителства и двата парламента, просто да бъде спряно. Така че моля да бъде прочетен Проектът за решение, за да се види, че в смисъла му се включват и всички сделки за разпореждане на имущество, тоест на недвижими имоти. Не знам, може би, и движимо имущество.

#189 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Манолова, само ще Ви дам разяснение. Точката е: „Извършване на разпоредителни сделки с недвижимо имущество на държавните лечебни заведения за болнична помощ“. Може би ако се каже: „включително на държавните лечебни за болнична“, тогава вече ще се обхванат всички.

#191 · speech

Председател Ива Митева

Не, става въпрос, че господин Сандов направи предложение по отношение на Министерството на отбраната. Ако искате Вие точката да е обща, тъй като точката в момента е само по отношение на държавните лечебни заведения за болнична помощ.

#192 · speech

Мая Манолова

Извинявайте, вчера решението, което коментирахме и по мое предложение, бяха включени разпоредителни сделки, които се отнасят до всички министерства и ведомства. Просто...

#193 · speech

Председател Ива Митева

Тогава точката, затова Ви казвам, трябва да звучи така: „Извършване на разпоредителни сделки с недвижимо имущество, включително на държавните лечебни заведения за болнична помощ“, за да може да се обхванат всички разпоредителни сделки.

#194 · speech

Мая Манолова

Точно това беше идеята на Правната комисия – всички сделки на всички министерства, на всички агенции и на всички публични… (Уточнения между председателя и народния представител Мая Манолова.)

#195 · speech

Председател Ива Митева

Друга реплика? Да, господин Биков.

#196 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Няма лошо – всичко сложете под мораториум, но се надявам това да не Ви е идеологическата линия. Имайте предвид, че на Панчарево не може да се направи казарма. В центъра на Айтос например има една голяма изоставена казарма и ми кажете какво трябва да се направи от Министерството на отбраната? Да се възстанови казармата ли? И още нещо. Ако господин Иван Костов беше в този парламент, съм сигурен, че щеше да се срамува от Вашата парламентарна група и от такива предложения. Благодаря Ви. (Ръкопляскания ГЕРБ-СДС.)

#197 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, господин Биков. За трета реплика – заповядайте.

#198 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Сандов, обръщам се към Вас с реплика по два повода. Първият е, четейки чисто технически самия Проект за решение, има една точка, която забранява, но по-скоро налага мораториум върху държавни заеми и така нататък – цитирам по памет, тъй като предложението не е при мен. И аз имам първия въпрос, на който чисто юридически, ако някой може да ми отговори, имайки предвид, че поемането на държавни заеми, особено международни, е обект на ратификация от Народното събрание. Дали тази точка всъщност не делегира права на Народното събрание, ако може чисто юридически да ми подскажете. И, второ, искам да допълня Вашето предложение за включване на нова точка „з“ – не само „недвижими“, но и „движими“ вещи в управлението на Министерството на отбраната, тъй като в последните два часа стана дума за назначени „калинки“ и така нататък. Все пак изпълнителният директор на фирмата, която продава движимото имущество на Министерството на отбраната, е член на партията на господин Румен Йончев, който е от коалиция „Изправи се! Мутри вън!“ (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#199 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Гаджев. Дуплика? Няма. Изказвания? Заповядайте, господин Добрев.

#200 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Министър Петкова се опита да обясни, че тези конкурси и назначения са по Закона за публичните предприятия, който беше приет тук, в тази зала, преди около три години – спомням си, защото аз също бях народен представител, и тогава предложението беше по време на кабинета Орешарски, на групата на БСП. Допълнително искам да се чуе ясно, че този закон спазва всички препоръки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, тоест процедурните правила в този закон спазват най-добрите практики за корпоративно управление в света. Но това, за което станах, е, за да Ви обърна внимание, че тези конкурси се провеждат от Агенцията за публичните предприятия. Тя е правоприемник на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. В тази агенция има Надзорен съвет. Този надзорен съвет реално управлява процеса по конкурсите. Тази агенция и този надзорен съвет извършват конкурсите. Искам да Ви обърна внимание на състава на Надзорния съвет. Не знам колко от Вас си спомнят, но ние Надзорен съвет на Агенцията по приватизацията поне от десет години не сме избирали и сте прави – последният е избран през 2010 г. Дори съставът му е непълен, защото от седем човека в него са пет. По-важното е кои са тези пет човека, за да се знае кой е Надзорният съвет, който всъщност е провел конкурсните процедури по избора на всички тези хора, за които говорите сега. Ще Ви ги прочета поименно. Господин Влахов и господин Иванов – представители на ГЕРБ, двама. Господин Димитър Бъчваров – представител на ДСБ, заместник-председател на ДСБ в миналото. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Руси Статков – вечният представител на Агенцията по приватизация на БСП – отявлен кандидат, отявлен експерт на Българската социалистическа партия, и господин Садкъев, който, доколкото си спомням, е представител на ДПС. Това са петимата човека. Тоест от тези пет човека Надзорен съвет, ГЕРБ има двама, ДСБ, БСП и ДПС имат трима или имат мнозинство. Тоест партиите, които днес предлагат да се въведе мораториум, всъщност са тези, които имат мнозинство при назначаването на всички тези хора в комисиите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#201 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Добрев. Реплика на господин Добрев? Няма. Изказвания? Няма. Госпожо Дончева, заповядайте за предложение по Решението.

#202 · speech

Татяна Дончева

ИСМВ

Уважаеми колеги, гледайки текста и слушайки дискусията, Ви правя едно предложение леко да редактираме това, което сте предложили. (Шум и реплики.) Това, което чета, е колективно усилие на Правната комисия. Не искам по никакъв начин да деля никакви части на залата. Всеки е длъжен да си отваря очите. В Решението за налагане на мораториум върху определени действия мисля да добавим „на държавните органи“. „На държавните органи“ – действията не могат да бъдат въобще. Надолу текста си следва, както следва. Точка първа: „Налага мораториум върху следните действия на държавните органи“ следва текста и в буква „д“, където е „извършване на разпоредителни сделки с недвижимо имущество“, запетая, добавяме „включително“ и следва „държавните лечебни заведения за болнична помощ“. Струва ми се, че това ще обхване министерствата – да не спорим дали сме забравили някое министерство или агенция, и ще стане ясно за какво се отнася мораториумът. Защо се налага отделянето на държавните лечебни заведения за болнична помощ подчертано? Заради действията, които се извършват там. Законът за публичните предприятия може да Ви води до извода, че и лечебните заведения са публични предприятия, но очевидно критериите за избор на ръководство на зеленчуковата борса и на болниците не може да бъде еднакъв. Вие всички или поне ръководствата на групите са получили една дебела папка за това, което става в момента в ИСУЛ. Някак си не е логично и разумно да се направи шеф на Управителния съвет на ИСУЛ човек, завършил Магнаурската школа в Симеоново с призната диплома за юридическо образование. Все пак става дума за една от най-уважаваните болници. Очевидно болниците ще трябва да имат и някаква друга характеристика. Тъй като в момента проблемът е в болниците, подчертаването в буква „д“ няма да е излишно.

#203 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Дончева. (Реплики от народния представител Христо Гаджев.) Това беше предложение за редакция по решението, не беше изказване. Добре, давам Ви думата, направете предложение и Вие.

#204 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Вземам реплика, тъй като пишеше, че е изказване, ако не е изказване, е изказване по текста. Тогава искам да направя също редакция по текста, тъй като не разбирам какъв е този чадър, който се разпъва от „Изправи се! Мутри вън!“ върху движимото имущество и разпореждането с движимо имущество. Затова предлагам след „недвижимо имущество“ задължително да има и „движимо имущество“.

#205 · speech

Мая Манолова

ИСМВ, от място

Ние сме го предложили. Това не е наш текст.

#206 · speech

Христо Гаджев

Аз говоря за текста, който има, и Вие ще подкрепите да има и „движимо имущество“ в текста. Щом сте го предложили, значи ще го подкрепите. Благодаря Ви.

#207 · speech

Председател Ива Митева

Вие се шегувате. (Реплики от народния представител Христо Гаджев.) Добре, ще го подложа на гласуване. Други изказвания? Господин Хаджигенов, нямате време. Ако имате предложение по решението, господин Хаджигенов. (Реплики.) Нека да спазваме Правилника.

#208 · speech

Николай Хаджигенов

ИСМВ

Да, няма време. Искам да кажа: дайте да спрем дишането, ако е възможно, за да удовлетворим ГЕРБ по всевъзможен начин. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#209 · speech

Председател Ива Митева

Има ли други изказвания? Парламентарните групи, които имат време, искат ли изказвания в рамките на времето на групата? Няма. Обявявам дебатите за закрити. Започваме по Решението за налагане на мораториум в определени действия. Господин Сандов, държите ли Вашето предложение да бъде гласувано?

#211 · speech

Председател Ива Митева

Добре, тогава първо ще гласуваме предложението на госпожа Дончева. Предложение от народния представител Татяна Дончева в наименованието на Решението накрая се добавя „на държавните органи“. В точка първа в текста преди буква „а“ накрая също се добавя „на държавните органи“. Моля, гласувайте. Гласували 143 народни представители: за 75, против 39, въздържали се 29. Предложението е прието. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Виж кворума, не е прието.“) Защо системата дава, че предложението е прието? Да, кворумът е 78 – предложението не е прието. Прегласуване! Гласували 146 народни представители: за 81, против 39, въздържали се 26. Предложението е прието. Предложение от народния представител Татяна Дончева в точка 1, буква „д“ от Решението след думата „имущество“ да се постави запетая и да се добави „включително“. Буквата става така: „Извършване на разпоредителни сделки с недвижимо имущество, включително на държавните лечебни заведения за болнична помощ“. Моля, гласувайте. Гласували 147 народни представители: за 140, против 6, въздържал се 1. Предложението е прието. Предложение на народния представител Христо Гаджев след думите „сделки с“ да се добави „движимо или недвижимо“ – да се добави „движимо имущество“ преди „недвижимо имущество“ и да се обхване цялото имущество на държавните органи. Гласували 146 народни представители: за 99, против 17, въздържали се 30. Предложението е прието. Сега трябва да гласуваме цялото решение от Становището на Комисията по правни въпроси. Моля, гласувайте цялото решение – в цялост, заедно с приетите предложения. Гласували 151 народни представители: за 151, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Искате ли да обява почивка? (Реплики: „Да.“) Обявявам 30 минути почивка. (След почивката.) Продължаваме, колеги, със следващата точка от дневния ред… Господин Попов, искате ли думата? Процедура – заповядайте.

#212 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Сутринта направих процедура за включване на камерите на БНР и БНТ 1. Действително се изразих неправилно. Идеята беше да се излъчва пряко първа точка от дневния ред, а не целият дневен ред. Затова сега правя процедура да се спрат камерите на БНТ и микрофоните на БНР. Това е идеята – по точка първа, защото наистина беше важна точка от дневния ред за българските граждани, за целия парламент, а именно налагане на мораториум върху тези действия на изпълнителната власт. Благодаря, госпожо Председател.

#213 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, господин Попов. Обратно предложение – господин Ненков.

#214 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, уважаеми колеги! Правя обратно предложение. Когато говорим за прозрачност, Правилникът на Народното събрание е един от най-важните документи, които приема всяко едно ново Народно събрание. Там се вижда отношението всъщност на управляващото мнозинство основно към опозицията и начинът на функциониране на Народното събрание. Аз смятам, че това също трябва да бъде излъчвано по БНР и БНТ 2. Правя обратна процедура и моля да подкрепим оставането на прякото излъчване на днешното пленарно заседание.

#215 · speech

Председател Ива Митева

То се излъчва по БНТ 1. За БНТ 2 сте съгласен. Проблемът е, че се блокира работата на Националната телевизия. (Реплика от народния представител Александър Ненков.) Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение от господин Филип Попов – да се преустанови прякото предаване по БНТ и БНР на пленарното заседание. Предложението не е прието. Продължаваме със следващата точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ОТМЯНА НА ВЕЛИКДЕНСКАТА ВАКАНЦИЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ЗА 2021 Г. Вносители – Христо Дочев и група народни представители. Някой от вносителите ще представи ли Проекта?

#216 · speech

Виктория Димитрова

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! „Проект! РЕШЕНИЕ за отмяна на Великденската ваканция на Народното събрание за 2021 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 45, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#217 · speech

Реши

Отменя Великденската ваканция на Народното събрание за 2021 г.“

#218 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Процедура – господин Попов.

#219 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Само да уточня, че на практика колегата от ГЕРБ, който не направи обратно предложение, по съществото си направи ново предложение. Защото самото предложение сутринта означаваше БНТ 1 и БНР, а колегата предложи камерите на БНТ 2. Тоест пряко излъчване по БНТ 2. Мисля, че трябва да го подложите на гласуване, защото това си е друго предложение, не обратно на това, което аз предложих. Благодаря.

#220 · speech

Председател Ива Митева

Да, господин Попов, благодаря Ви, но господин Ненков уточни след мой зададен въпрос, че е имал предвид БНТ 1. Има ли изказвания по така предложения проект за решение? Няма. Закривам дебатите. Режим на гласуване. Гласували 171 народни представители: за 165, против 3, въздържали се 3. Предложението е прието. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Вносител – Временната комисия за изработване на Проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание и за промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Господин Дочев, моля да докладвате Проекта.

#221 · speech

Докладчик Христо Дочев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, народни представители! Вчера се състоя заседанието на Временната комисия за изработване на промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Заседанието беше доста продължително поради големия обем предложения. Бяха представени общо шест проекта. Комисията успя да ги разгледа и представя на Вашето внимание Проект за решение, който е пред Вас.

#222 · speech

Председател Ива Митева

Докладвайте наименованието на Решението.

#223 · speech

Докладчик Христо Дочев

Представям Ви „Проекта на решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ „Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България реши:“

#224 · speech

Председател Ива Митева

Предлагам наименованието на Решението да го гласуваме най-накрая в зависимост от текстовете, които приемем. Така че, докладвайте първото направено предложение.

#225 · speech

Докладчик Христо Дочев

Първото предложение е от народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон, Арман Бабикян и госпожа Василева, като това предложение е оттеглено. Следващото предложение е за промяна в чл. 5 от народните представители Атанас Славов и колеги, като то също е оттеглено. Следващото предложение е от народните представители Атанас Славов, Иван Велов и колеги. Ще прочета разпоредбата: „Съществуващата разпоредба на чл. 7 от Правилника става ал. 1 и се създава нова ал. 2 със следното съдържание: „(2) В срок от 5 месеца от конституиране на Народното събрание се създава Консултативен съвет по законодателството. Организацията и дейността се уреждат с правила, утвърдени от Народното събрание. Народното събрание избира поименен състав на Консултативния съвет по законодателството и определя възнаграждение на членовете му. В заседанията на Съвета могат да участват представители на юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност.“ Комисията не подкрепя предложението.

#226 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Имате думата за изказвания. Няма. На практика гласуваме за отхвърляне на текста. (Шум и реплики.) Отменете гласуването. Моля, гласувайте за предложението на Комисията да отпадне предложението на вносителите. Гласували 139 народни представители: за 40, против 74, въздържали се 25. Предложението не е прието. Заповядайте.

#227 · speech

Иван Валентинов Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Моля да уточним режима на гласуване – тя е точна и ясна процедура, по начина на гласуване. Гласува се предложението на Комисията, защото в момента колегите изпаднаха в неведение точно какво се гласува.

#228 · speech

Председател Ива Митева

Гласува се предложението, точно така, тоест трябва да подкрепите неподкрепеното предложение на Комисията.

#229 · speech

Иван Валентинов Иванов

Гласува се само предложението на Комисията. Такава е установената практика в Народното събрание към днешна дата и да не правим двойни гласувания. Ще помоля второто гласуване или да бъде отменено, или да бъде прегласувано, защото… (Шум и реплики.)

#230 · speech

Председател Ива Митева

Гласувате по санкцията на Комисията. (Шум и реплики.) Да, защо е санкцията на Комисията?

#231 · speech

Иван Валентинов Иванов

Най-малкото да има прегласуване, защото по-голяма част от колегите не разбраха във второто гласуване за какво гласуват. Прегласуване. Благодаря.

#232 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Атанасова, заповядайте.

#233 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, правилно преценихте и дадохте възможност за прегласуване в пленарната зала на текста, който предлага Комисията, защото е изчетен от председателя на Комисията по Правилника. Колеги, ние гласуваме предложенията на Комисията и съобразно тях формираме своята воля. А иначе в условията на чл. 69, колега Иванов, гласуването се извършва по следния ред: предложение за отхвърляне; предложение за отлагане; предложение за заместване; предложение за редакционни поправки; обсъждан текст, който може да се държи, и одобрени вече редакционни поправки; предложения за допълнение; основното предложение. В този смисъл процедурата е съвсем чиста, така както Председателят на парламента отново даде възможност да се прегласува. Може да се прегласува само един път, тоест не искайте… (Реплики от „БСП за България“.) Напротив, имаше предложение за прегласуване (реплики от „БСП за България“) и госпожа Митева взе правилното решение. Благодаря.

#234 · speech

Председател Ива Митева

Да, господин Вигенин, за процедура.

#235 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Атанасова, всъщност нека да бъдем коректни. Първото гласуване беше отменено. Така че в момента имаме процедура, извършена по едно гласуване. Затова прегласуването, предложено от господин Иванов, би трябвало да се реализира с уточненията вече за какво точно гласувам. Благодаря.

#236 · speech

Председател Ива Митева

Отново предложението на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Надежда Йорданова по чл. 5, което Комисията не подкрепя. Гласували 197 народни представители: за 98, против 80, въздържали се 19. Предложението не е прието. Господин Дочев, докладвайте чл. 13.

#237 · speech

Докладчик Христо Дочев

Уважаема госпожо Председател, следващото предложение за редакция на чл. 13, ал. 4 е на народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон, Арман Бабикян и Валентина Василева-Филаделфевс. Комисията не подкрепя предложението.

#238 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Имате думата за изказвания. Заповядайте.

#239 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Надявам се, че уточнихме вече начина на гласуване. Взимам изказване по същество по предложението за промени в чл. 13, но ще го допълня с чл. 15 и чл. 23, защото те кажи-речи са еднотипни. Това е едно ноторно старо известно предложение за връщане на политическото номадство в парламента. Може би новото начало в този парламент връща към едни добре забравени стари практики. Сигурно следващото предложение ще е гласуването с чужди карти отново да се върне. Както си спомняме от 2000 г., върви един човек и гласува с всички карти на парламентарната си група. Това, което предлагат вносителите – господин Хаджигенов, Капон, Бабикян и госпожа Василева-Филаделфевс, е връщането точно на практиката народни представители, избрани от една парламентарна група, да могат да отиват в други парламентарни групи и по този начин, първо, да подменят вота на гражданите, които са ги подкрепили, а и след това съвсем безпринципно да декларират своята подкрепа за други парламентарни групи. По начин да се върне добрата стара практика на политици, които примерно са влезли с дясна листа, изведнъж стават леви политици – нещо, което гражданите на Република България отдавна ненавиждат. Затова ще призова не залата да не го подкрепи, ами се надявам самите вносители да го оттеглят, защото това е едно от най-ноторно известните и срамни неща, които са се случвали в парламента през последните между 1990-а и 2009 г. Впрочем, 2009 г. ГЕРБ като стана първа политическа сила, едно от първите ѝ решения в изготвянето на Правилника тогава беше точно това – да се прекрати политическото номадство, защото тази практика беше ненавиждана от българските избиратели. Надявам се, че този път също няма да се подкрепи. Благодаря.

#240 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Гаджев. Реплика – господин Вигенин.

#241 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Гаджев, абсолютно сте прав в аргументите си, напълно ги подкрепяме, и аз персонално. Само искам да Ви припомня, че в 44-тото народно събрание Вие направихте промени в Правилника, които позволиха напусналите от парламентарната група на БСП да създадат квази-парламентарна група, която имаше право на изявления, на декларации. Мисля, че тази практика също беше погрешна, и се надявам, че никога повече, освен това политическо номадство, няма да се допуснат и такива действия, които целяха единствено да Ви гарантират кворума, за да живее още месец-два Народното събрание. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#242 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Вигенин. Реплика – заповядайте, господин Бабикян.

#243 · speech

Арман Бабикян

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Това за политическото номадство го слушаме около 30 години. Лично аз не мога да си спомня нито един парламент, в който не е имало хора, напускащи парламентарна група. Не мога да си спомня, може би бъркам –въпрос на възраст и на склероза. Изглежда този член не е помогнал на никого, за да си държи на вързоп хората в парламентарната група, изглежда, че се опитваме да се предпазим и от това две парламентарни групи да се съберат в един алианс, в което не виждам никакво политическо кръвосмешение особено ако са идеологически близки. Изглежда и това е проблем. Предложението, което се дава, има общо и с гласуването в България, защото даваме възможност всеки да отбелязва преференции, тоест да обяви мажоритарното си предпочитание към някой, а не просто към партийния секретар, пребиваващ на някакъв партиен адрес. Тоест възможността определен народен представител да изразява становището на хората, гласували за него, въпреки някои разминавания с общото становище, разбира се, че създава дискомфорт, но е намек в посока на мажоритарност, когато личният морал, достойнство и становище на този човек се разминава с правата партийна линия. Знаем чия партийна линия, ако не е успоредна на правата партийна линия, е грешна линия. Така че, замислете се дали този член е работил до ден- днешен. Спасил ли е „Българската социалистическа партия“ – при цялото ми уважение – от напускане, или „Движението за права и свободи“, или пък други десни формации? Всичко това, което казвам, не е обвинение към тези формации. Помислете си, работи ли този текст, или не работи. Благодаря Ви.

#244 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Реплика? Няма. Дуплика – заповядайте.

#245 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Вигенин, господин Бабикян, които ми направихте реплика, напусналите в 44-тото, 43-тото, 42-рото и така нататък назад народни събрания ставаха независими народни представители, нечленуващи в парламентарна група. Промяната, която беше направена в Правилника, беше да се даде възможност за изказване на нечленуващи в парламентарни групи народни представители за декларации. Добре, ако смятате, че е грешка, можеше да го предложите да отпадне сега в Правилника. За съжаление, не виждам поне в Проекта за решение подобни предложения дори от парламентарната група на БСП. Надявам се да отпаднат. Щом, господин Вигенин, казвате, че ще отпаднат, да видим предложение на хартия. Защото едно е на приказки, друго е на дела. Вече за самото предложение по същество. Дали си независим, или ще се присъединиш към друга политическа сила, показва много за морала и за чистотата на хората, които са избрани. От Вас си зависи как ще гласувате, но тук е въпрос на морал.

#246 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Ненков.

#247 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Аз виждам, че Комисията го е отхвърлила и, разбира се, подкрепям, че е отхвърлила това предложение, но понеже говорим много за морал – това може би е най-често срещаната и употребявана реплика за промяна и всякакви други такива подобни епитети през последните дни, откакто това Събрание се сформира, аз мога да окачествя това предложение на колегите от – даже не искам да казвам от коя парламентарна група, защото е обидно за българската държава изобщо да има такова наименование на група, но това, разбира се, е за тяхна сметка. Това за мен е един абсолютен опит за подмяна на вота на българския гражданин и никакви мотиви за това, виждате ли, защо две формации после да не се обединят в други, прикрито зад красивите думи за мажоритарния елемент, когато гласуваш преференциално, могат да оправдаят точно това политическо номадство. Защото, когато сте били на площада и математически сте си сборували някакви гласове, за да може яваш-яваш да минете през четирипроцентовата бариера, както е по закон, а пък след това, каквото стане. След това каквото стане – няма никакво значение, няма идеология, няма програма, няма някакви общи цели. И много ми се иска тук от тази трибуна – госпожа Манолова не я виждам, но си направих труда – 2014 г., тъй като тя е председател на тази група, която внася това предложение, 2014 г. тя казва по повод на предложението, което тя е внесла заедно с колеги от други политически групи: „Това е предложение, с което се слага край на парламентарното номадство.“ И питам аз госпожа Манолова, понеже не я виждам в залата, но се надявам да дойде и да отговори: тя подкрепя ли това предложение и това ли е новото Ви разбиране за някакъв морал и за честност към избирателите? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#248 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Реплики? Господин Бабикян.

#249 · speech

Арман Бабикян

ИСМВ

Уважаеми дами и господа, уважаема госпожо Председател! Ама не бяхте ли Вие тези, които страстно подкрепяхте мажоритарния вот от няколко дни? Къде видяхте липса на политически морал, ако две парламентарни групи решат да се съберат? Понеже Вие смятате, че наличието на политически морал е, когато си преминал бариерата с повече от 4%, след това политическият морал изглежда намалява?! (Реплика от народния представител Десислава Атанасова.) Задавам ясен, много ясен контекст. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Възможността да се съберат в една обща парламентарна група е възможност, която може да се използва. Това, че някой има желание да не бъде в една парламентарна група, следва ли становището, че той трябва да бъде лишен от възможност да говори достатъчно от тази трибуна или го лишава от брой избиратели, които са го изпратили в Народното събрание? Тук не говорим за политическо номадство. Половината от Вашите членове и делегати тук са дошли от една друга партия, чието име ще си спестя. Така че нека да не говорим за политическо номадство. Не ми се чудете – за БКП говорим и за отсъстващия Ви премиер в оставка. (Шум и реплики от ГЕРБ: „Той не е народен представител!“)

#250 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други реплики? Госпожо Капон. (Народният представител Мая Манолова иска думата.) Да, видях Ви, госпожо Манолова, но госпожа Капон беше преди Вас.

#251 · speech

Мария Капон

ИСМВ

Абсолютно сте прав, господин Ненков. Затова и поправката е внесена от други народни представители. За разлика от много парламентарни групи, при нас има свобода – свободата народните представители да имаме различно мнение и свободен вот. Като човек, който е бил и е подкрепял парламентарната група на „Народен съюз“ по време на ОДС, когато сме се явявали заедно на избори, между госпожа Мозер, господин Стефан Савов и господин Костов. Тук поне има колеги във Вашата парламентарна група, които имат памет и сме създавали отделна парламентарна група след това, въпреки че сме работили заедно. Така че, когато и да реши някой – не става въпрос въобще за поправка, която да е друга и е логиката на номадството. Разбирам, че в предходни парламенти това е било изключително важно. Става въпрос за това, че ние искаме и пак казвам: да могат народните представители да се съюзяват и ако решат две парламентарни групи или част от тях утре да формират политическо формирование – да го направят. Не се страхувайте от това. Просто няма смисъл. Затова казвам, за госпожа Манолова, абсолютно сте прав, имаше различна поправка в предна година и аз съм я видяла. Поради тази причина сме го направили отделно като наши поправки. Свободата в нашата група, повтарям Ви още веднъж, е основна ценност!

#252 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Капон. За трета реплика – госпожа Манолова. Госпожо Манолова, за лично обяснение ли искате думата? Добре. (Реплика от народния представител Тома Биков.) Господин Биков. Различно е, господин Биков, прав сте.

#253 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Ненков, не сте разбрал. Очевидно в групата на „Изправи се! Мутри вън!“ свободата като основна ценност се разбира, като че някои май искат да се присъединят към друга парламентарна група. В някакъв алианс. На тях ще им кажа, че можеха да го направят преди изборите. В изборния процес, в предизборната кампания ние поемаме ангажименти към избирателите и казваме: явяваме се в този формат. Всеки е свободен тогава и алианси да прави, и коалиции, и каквото си иска. И хората гласуват за това, което им се предлага преди изборите. Те не са гласували за алианс. Ако искахте, можехте да си направите алианс с още 10 партии. Не сте го направили и сте казали, че имате някакви различия с тях и по този начин сте получили гласове. Сега, като дойдете в парламента, просто ще излъжете Вашите избиратели и тези, които са го правили, са подменяли вота на избирателите. Защото и аз си спомням ОДС – голямото ОДС, се яви с една листа и хората тогава гласуваха за това обединение на всички партии отдясно, тогавашното дясноцентристко пространство, и след това се оказа, че има различни групи, с пълното ми уважение към онези хора. Но пък да не говорим какво се случваше после след 2001 г., когато цели групи се правеха в Народното събрание с гласовете на избирателите, които бяха гласували за НДСВ – за Цар Симеон II. Появиха се тук председатели на парламентарни групи, които никой не ги беше чувал. После след 2005 г. стана същото. И това не беше добре – не за друго, а заради това, че авторитетът на парламента беше сринат. И затова наистина през 2009 г. под обществен натиск се въведе това ограничение. Даже не толкова и заради волята на ГЕРБ, просто обществото беше настръхнало срещу всички тези неща. Така че, който е имал някакви други намерения преди изборите, да ги е казал тогава, а не да ги казва сега. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#254 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Биков. Господин Ненков – за дуплика.

#255 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Няма друга квалификация на това, което се опитвате да направите, освен че това е много грозен, много грозен акт. Много грозен акт! Това се прави наистина преди изборите. Явно господин Биков не ме е разбрал първоначално. Това се прави, когато сформираш политика, когато се обединяваш, когато казваш какви са твоите приоритети. За какво се готвите Вие? Вие хем искате уж в кавички да управлявате, да покажете нов стандарт, да направите нови морални устои, да управлявате държавата по-добре от ГЕРБ, а Вие още в първия ден се чудите как да се разцепите и как да си гарантирате правото да имате парламентарна група. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И колегата Биков е много прав. Това 2009 г. стана не само защото ГЕРБ е имал тази воля, а наистина, защото обществото го искаше. Защото гласуването с чужди карти е уродливо действие. Защото, когато излъжеш гражданите и после… Представяте ли си половината от народните представители на ГЕРБ да отидат примерно в групата на БСП? Извинявайте, това не е ли подмяна на вота? Ето това е истинското задкулисие. Математически сбор преди изборите – хубаво, с мегафоните, няма проблем. И после като влезеш в парламента какво викаш: ами то каквото било – било, оттук нататък каквото било. Има една такава приказка. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#256 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ненков. Госпожо Манолова – за лично обяснение. Заповядайте.

#257 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Парламентарната група „Изправи се! Мутри вън!“ не е казарма. При нас няма военна дисциплина, ние нямаме вожд, който винаги да е прав (шум и реплики от ГЕРБ-СДС) и който да спуска отгоре едно или друго решение. Ние сме организация наистина на свободни хора. Две граждански организации, които са се обединили около политически меморандум, в който първа точка е разграждането на модела на Борисов. Това е нашата първа точка, това е нашата първа цел. След това идва съдебна реформа, честни избори, повишаване на доходите и така нататък. Недейте да коментирате хипотези, които не са се случили. Доколкото си спомням, парламентарната група на ГЕРБ също никога не е била застрахована от цепещи се електрони. Сега предвид, че Вашият тренд е надолу, със сигурност ще има още такива. Така че, внимавайте какво говорите, защото със сигурност утре – със сигурност утре, това ще се случи на Вас.

#259 · speech

Мая Манолова

Разпиляване на математическия сбор на интереси, който представлява парламентарната група на ГЕРБ, което ние всички много добре знаем. И да, аз няма да подкрепя това предложение, защото имам последователна позиция. За разлика от Вас, аз позицията и по Парламентарния правилник, и по Изборния кодекс, и по всички останали теми, не си я променям. Не си я променям, защото някой началник се обадил отнякъде да ми каже как да гласувам. Това се случва при Вас. Така че Вие сте последните хора, които в момента имате основание да възразявате срещу правото всеки да има свое мнение и да прави свои предложения. Да, господин Биков, Вие имате началник Борисов. Тези хора от нашата парламентарна група нямат началник. Така че, питайте си шефа и не морализаторствайте от трибуната. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Остави го тоя Борисов. Говори за нещо друго. Няма го човека. Смени плочата…“)

#260 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Други изказвания? За процедура ли, или за изказване? Заповядайте.

#261 · speech

Арман Бабикян

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Влязохте в много тънък лед, от който трудно ще излезете. Имам една молба. Моля Ви, не се грижете за взаимоотношенията с нашите избиратели и те какво ще разберат, и колко ще ни повярват. Ние ще се справим с това. Моля Ви да не обсъждате и протеста и кой какво си е мислил. Не е Ваша работа. Вие участвахте в контрапротест или поне изпратихте такива автобуси. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Когато говорим за принадлежност и идентичност, е добре така наречената дясна партия ГЕРБ, звучаща „Граждани за европейско развитие на България“, да си дава сметка дали е по-морално по нареждане на вожда им да бъдат с антиевропейска партия като „Атака“, която е срещу Европейския съюз, срещу НАТО, срещу базите в България или с НФСБ, които предпочитат да влачат възрастни жени по границата, и каква е идентичността с гражданите за европейско развитие? Или повече Ви харесва лявата АБВ? Тоест официално можете да си легнете в един креват политически с всеки, а сте се загрижили за някой и друг депутат, който, видиш ли, е припознал становището на някой друг депутат от съседна парламентарна група?! Спрете с темата за морала, ще сбъркате много. Минахте през всички.

#262 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Реплики? Заповядайте.

#263 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, колеги! В крайна сметка, колеги от ГЕРБ, ние кои сме, че да се месим в партийната любов? Някой искал да се събере с ДПС, някой искал… (Реплика.) Това беше изказване, това е реплика.

#264 · speech

Председател Ива Митева

Реплика.

#265 · speech

Маноил Манев

Някой искал да се събере с ДПС, някой искал да се събере с БСП, някой искал да се омешат, да си лягат, защото чухме за легла, за спални, за не знам какво, само не чухме нищо за вота на хората. И Вие им го припомняте тук, и Вие го говорите, амбицирани от това, че някой ще Ви чуе. (Обръща се към парламентарната група на ГЕРБ-СДС.) Няма такова нещо! От баба си знам: когато любовта заговори, па било тя и двойна, тройна, различна от приемливата или от познатата, всичко останало мълчи. За разум да не говорим! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#266 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Манев. За втора реплика, господин Ненков.

#267 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, уважаеми колеги! Господин Бабикян, ако за разлика от ГЕРБ, на която политическата ориентация е много ясно изразена, откакто партията е създадена и то има много ясни обективни доказателства, България е един пълноправен член на Европейския съюз. Наскоро България беше приета в чакалнята на европейската зона. България е на път да стане член на Организацията за икономическо сътрудничество. България направи едно от най успешните председателства в сравнение с всички останали европейски държави. България беше тази, която започна интеграцията на Западните Балкани. И за разлика от ГЕРБ, аз още не знам на Вашата парламентарна група – Вие, примерно „за“ ли сте за приемането на България в еврозоната или не? „За“ ли сте или „против“ Европейския съюз? Бихте ли излезли и да го кажете. Вече доста месеци минаха, а хубаво е и Вие да се определите. То не може само Бойко Борисов и ГЕРБ да са Ви в устата! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#268 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ненков. Господин Георгиев, заповядайте.

#269 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Както каза и господин Манев, ние в чуждата любов не се бъркаме, била и тя нечистоплътна, но тук се направи една много сериозна разлика – да, Вие цитирате коалиционни партньори на ГЕРБ, които са били ясни, явни, излъчени пред лицето на обществото. Всяка една коалиция, която се е състояла с участието на тази парламентарна група, в тази пленарна зала, е била ясна, зад нея са седели имената на конкретни политически сили, за които някой е дал вота си на избори обаче. Сега тук е редно, господин Бабикян, като сте казали „а“, кажете и „б“. Очевидно тенденцията е към разрояване и съюзяване впоследствие. Кажете с кого? С кого ще бъде тази нова група, която ще формирате, или към кого ще се присъединявате, и поради каква причина не го направихте тогава, когато му беше времето? Защо не се присъединихте към тези, които сега изведнъж някак припознахте, а се сетихте в последния момент да се отцепите, да използвате – да, математическия сбор, както вече беше споменато, и да правите някакви неща, които са не само нечистоплътни, те са и цинични наистина към Вашите собствени избиратели, които със сигурност в утрешния ден ще си кажат думата и мнението за Вас? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#270 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Георгиев. За дуплика – господин Бабикян, заповядайте.

#271 · speech

Арман Бабикян

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Когато става дума за любов, Ви предлагам да замълчите и да се съсредоточите около снимки на легло, чекмедже и пистолет. Вашата партия беше зачената именно в този грях – един народен представител напусна НДСВ и се обяви за представител на ГЕРБ. Вашата партия! В този ред на мисли е добре да бъдете малко по-скромни. Когато преди малко говорившият спомена за влизането ни в Европейския съюз, е добре да се съсредоточите и да видите кой работеше за влизането в Европейския съюз – българската десница, накрая българската левица и нейният министър-председател, а не ГЕРБ. Вие отсъствахте от този процес, така че Ви моля да бъдете една идея по-скромни. Виждам, че сте много духовити, много Ви се сънува разцепление – няма да го досънувате, но мислете за Вас, не се грижете за нас.

#272 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Бабикян. За процедура – госпожа Василева.

#273 · speech

Виктория Василева

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Правя процедурно предложение за удължаване на работното време до приемането на точката от дневния ред.

#274 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Моля, гласувайте. Гласували 186 народни представители: за 172, против 7, въздържали се 7. Предложението е прието. Други изказвания? Заповядайте. (Реплика от народния представител Вежди Рашидов: „Апелирайте да си сложат маските!“) Моля, поставете маските си! Благодаря Ви, господин Рашидов.

#275 · speech

Ерджан Ебатин

ДПС

Уважаеми колеги, внимателно слушах дебатите по тази точка. Искам да кажа, че, господин Бабикян, имате правно основание, ако щете основание, всеки един народен представител като собствена, като индивидуална институция, да има право да се самоопределя, но тази промяна в Правилника аз я приемам по следния начин. Тя дава право на народния представител да поставя себе си над рамката, която е поставил суверенът, тоест да излиза извън тази рамка. В този смисъл не я приемам за приемлива и „Движението за права и свободи“ ще гласува „против“ тази поправка. Това е основанието. Прави сте, но народният представител не може да излиза извън рамката, която му е поставена от суверена. Това е отправната точка. Благодаря Ви.

#276 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Реплики? Няма. Други изказвания? Няма. Закривам дебата. Режим на гласуване. Моля, гласувайте санкцията на Комисията да не се подкрепи направеното предложение за чл. 13. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) То няма текст, то е предложение. То няма текст на вносител, има предложение. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Два са подходите – единият подход е да се гласува санкцията на Комисията, че не подкрепя, което значи, който подкрепя санкцията на Комисията е „за“. Вторият подход е да се гласува самото предложение на народните представители и да гласувате по него, за да няма объркване. Но тъй като почнахме първото гласуване със санкцията, както досега се е правило в Народното събрание, ако Ви е по-лесно да гласувате самите предложения, добре. (Силен шум.) Процедура? Добре. Отменете гласуването.

#277 · speech

Радостин Василев

ИТН

Колеги, предлагам да гласуваме санкцията на Комисията, защото така или иначе е изчетен текстът на предложението. Моля Ви, гласуваме санкцията на Комисията. (Силен шум.)

#278 · speech

Председател Ива Митева

Значи продължаваме по първия подход – гласувайте санкцията на Комисията, която не подкрепя предложението за чл. 13. Режим на гласуване. Моля, гласувайте. (Силен шум и реплики.) За санкцията на Комисията, точно така. Гласували 204 народни представители: за 198, против 5, въздържал се 1. Предложението е прието – не се подкрепя предложението за чл. 13. Продължаваме нататък, докладвайте чл. 15. (Силен шум и реплики.) Не е прието предложението за промяна в чл. 13. Продължете по чл. 15.

#279 · speech

Докладчик Христо Дочев

Благодаря, госпожо Председател. Следващото предложение е на народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон и други: „В чл. 15, ал. 5 се променя, както следва: (5) Народен представител, напуснал или изключен от парламентарна група, става народен представител, нечленуващ в парламентарна група, може да заявява принадлежност и може да бъде приет за член на друга парламентарна група.“ Комисията не подкрепя предложението. (Шум и реплики от ИСМВ.)

#280 · speech

Председател Ива Митева

Оттегляте го. И следващото по чл. 23 ли? (Реплики от ИСМВ.) Да, добре. Значи оттегляте чл. 15 и чл. 23. Продължете нататък – чл. 27.

#281 · speech

Докладчик Христо Дочев

Следващото предложение е на народните представители Атанас Славов и колеги: „В чл. 27 изречение първо се изменя по следния начин: „Комисията по правни въпроси най-малко веднъж на всеки три месеца изслушва главния прокурор във връзка с прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи, включително законодателни промени, ресурсна осигуреност, затруднения, свързани с осъществяване функциите на тези органи, резултати в борбата с престъпността, в това число корупцията, взаимодействие с разследващите органи. Главният прокурор е длъжен да се яви пред комисията.“ Комисията не подкрепя предложението.

#282 · speech

Председател Ива Митева

Изказвания? Господин Славов, заповядайте.

#283 · speech

Атанас Славов

ДБ

Госпожо Председател, колеги! Редакцията, която сме предложили, е явяването в Комисията на главния прокурор да е задължително, след като бъде отправена такава покана и това да се случва най-малко веднъж на всеки три месеца. В момента нормата има по-скоро пожелателен характер. Всички знаем колко често е бил викан главният прокурор в Народното събрание и той колко често е идвал тук. Ако говорим за реален демократичен контрол и отчетност на прокуратурата, това е най-малкото, което можем да направим. Нашето предложение е всъщност тест за готовността на това Народно събрание поне да използва парламентарните възможности за демократична отчетност и контрол на прокуратурата, каквито са дадени с поправката от 2015 г. в Конституцията. Моят призив е да гласуваме това предложение, което сме направили, за да демонстрираме воля за демократична отчетност и контрол върху българската прокуратура и главния прокурор. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)

#284 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Има ли реплики? Няма. Други изказвания? (Силен шум и реплики.) Господин Йорданов, реплика или изказване? Добре, за реплика – господин Йорданов.

#285 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Ние от „Има такъв народ“ смятаме, че предложението на господин Славов трябва да бъде прието. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН и ДБ.)

#286 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Заповядайте, господин Попов.

#287 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, ние също подкрепяме и редакционното предложение, което преди малко колегата отправи, а пък и моят спомен вчера от Комисията е, че и Комисията подкрепи тази редакция. Може би е техническа грешка – Комисията не подкрепя предложението. Ние също подкрепяме това предложение от Славов и група народни представители. (Ръкопляскания.)

#288 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други реплики? Няма. Господин Хамид, имате думата. (Силен шум и реплики.) Дуплика? Господин Славов, за дуплика искате ли думата? Не. Господин Хамид, заповядайте. Господин Славов явно не иска дуплика.

#289 · speech

Хамид Хамид

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Нека да Ви припомня едни покани за изслушвания на други големи в съдебната власт – 44-тото народно събрание на няколко пъти вика и председател на един от върховните съдилища, и на няколко пъти председателството получаваше съобщения, че понеже този председател имал друга работа, не можел сега да дойде. Затова предлагам към това предложение да добавим председателите на Върховния касационен съд и председателя на Върховния административен съд – и тримата големи да вървят в комплект. И ще подкрепим това предложение. (Ръкопляскания от ДПС и ГЕРБ-СДС.)

#290 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други изказвания? Заповядайте, господин Хаджигенов.

#291 · speech

Николай Хаджигенов

ИСМВ

Благодаря. Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Така, както сме ги подкарали по домова книга, господин Хамид, да се възползваме от предимството на нашата парламентарна група, ние имаме арменски поп, да викнем и него. (Силен шум и реплики.) Извън забавната страна на нещата – да Ви обърна внимание, това за ГЕРБ предполагам, че е непознато, съдът е арбитър, той решава спорове между страните – прокуратурата е страна. Това е причината, поради която прокуратурата и главният прокурор следва да бъде тук, да даде отговор по въпросите какво се случва с това разследване – примерно за пачките и чекмеджетата много ми е любопитно, и съм приготвил още едно тесте въпроси. Какъв въпрос бихме могли да зададем на председател на върховно съдилище? Защо си отсъдил, както си отсъдил ли?! (Шум и реплики.) Така прави съдът – отсъжда, както преценява. Така че подобно предложение не следва да бъде коментирано изобщо. Благодаря, госпожо Председател.

#292 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Хаджигенов. Това беше изказване ли? Други изказвания? (Шум и реплики.) Изказване беше, Славов беше преди това. (Шум и реплики.) Беше реплика на Хамид ли? Добре, благодаря Ви. Заповядайте.

#293 · speech

Христо Иванов

ДБ

За реплика на господин Хамид. Вижте, въпросът наистина е изключително важен, фундаментален и е добре да го изясним веднъж завинаги. Има разлика между главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища. Самата конструкция за трите големи е порочна и поражда структурната предпоставка за проблемите в съдебната власт, които имаме. Колегата Хаджигенов обясни и аз искам да повторя това нещо. Неслучайно този текст в Конституцията е адресиран към главния прокурор. Има решение на Конституционния съд, което ясно казва: „Главният прокурор отговаря за прилагането на държавната наказателна политика“, противно на това, което един окръжен съд в Пловдив беше казал: „Съдът няма политика“. Съдът няма политика! В този смисъл фундаментална е разликата. Затова Венецианската комисия Ви принуди не да въвеждате процедура за отчетност на тримата големи, а на главния прокурор. Главният прокурор упражнява различна власт, прилага държавна политика. Затова е логично да бъде много по-близко до парламента и да се отчита пред него, за разлика от председателите на върховните съдилища, които са едни администратори. Разбира се, за тях има и в рамките на бюджетната процедура, и в други моменти, в които трябва да си сътрудничат с парламента, но това са различни по естеството си фигури. В този смисъл е порочно да се приравняват и това настояване за тяхното приравняване е част… (Реплика от ГЕРБ-СДС: „То е факт!“) Не е факт! (Реплика от ГЕРБ-СДС: „В закона е факт!“) Кое в закона е факт?

#294 · speech

Председател Ива Митева

Кое?

#295 · speech

Реплика От Герб-Сдс

…за съдебната власт.

#296 · speech

Христо Иванов

Ама в Закона за съдебната власт, господин Биков, не съществува понятието „тримата големи“ – тримата големи, които в един момент даже бяха четирима големи, защото към тях се присъединяваше и министърът на правосъдието, пази боже. Това е фолклор, това е юридически фолклор, който обаче отразява една порочна конституционна ситуация. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Свърши ми времето. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Ама работим върху това, работим върху това! И между другото през 2015 г. беше направена все пак крачка в тази посока да се прави разлика между главния прокурор и тримата големи. (Реплика от ГЕРБ: „Така е.“) Недейте да се връщате към тази уравниловка. (Ръкопляскания от ИТН, ИСМВ, ДБ.)

#297 · speech

Председател Ива Митева

Така е. За трета реплика? Няма. Господин Хамид, за дуплика?

#299 · speech

Председател Ива Митева

Добре, продължаваме нататък. Изказвания? Няма други изказвания. Има направено предложение от господин Хамид. Но, господин Хамид, трябва да уточните предложението си, тъй като в изречение първо то касае само главния прокурор и неговата дейност. Няма връзка това с председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, те са в изречение второ, където „обсъжданията“ там е по тяхна инициатива. Ще направите ли конкретно предложение?

#300 · speech

Хамид Хамид

ДПС, от място

Както го направих във второто изречение.

#301 · speech

Председател Ива Митева

Какво конкретно? Тоест, да сложим ново второ изречение, че Комисията по правни въпроси най-малко веднъж изслушва и председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. (Реплика на народния представител Хамид Хамид.) Добре. Предлагам тогава да се създаде ново изречение второ в чл. 27, което да звучи по следния начин: „Комисията по правни въпроси най-малко веднъж на всеки три месеца изслушва председателя на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд.“ И останалите изречения се преномерират. Режим на гласуване. (Силен шум и реплики.) В режим на гласуване сме вече. (Народен представител от ДБ приближава към трибуната. Уточнения с председателя.) Да, те ще се гласуват отделно. Моля, гласувайте – гласуваме предложението на господин Хамид за изслушване и на председателя на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. Гласували 188 народни представители: за 116, против 70, въздържали се 2. Предложението е прието.

#303 · speech

Председател Ива Митева

Сега поставям на гласуване.

#305 · speech

Председател Ива Митева

Добре. Прегласуване! Моля, прегласувайте така направеното предложение от господин Хамид, което аз прочетох. Гласували 203 народни представители: за 121, против 80, въздържали се 2. Предложението е прието. За отрицателен вот – заповядайте, господин Савов. ((Реплики.) Той се изказа по същество. Тук, от системата, ми напомнят, че Вие сте взели думата по същество и нямате право по Правилник на отрицателен вот. Заповядайте.

#307 · speech

Председател Ива Митева

Да, заповядайте за отрицателен вот.

#308 · speech

Стела Николова

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, дами и господа! Това, което видяхме днес, е, че очевидно Венецианската комисия колкото и пъти да Ви напише по някакъв начин, разбираем за Вас, че главният прокурор и председателите на Върховния административен и на Върховния касационен съд не са с един и същи статут, Вие не можете да го разберете. Видя се отново задкулисието, което досега крепеше главния прокурор като рохко яйце! (Ръкопляскания от ИТН, ИСМВ, ДБ.) Отново за пореден път ГЕРБ, ДПС и БСП застанаха като един, за да спасяват главния прокурор. (Силен шум и реплики от ДПС и ГЕРБ-СДС.) От какво?! На какъв език Венецианската комисия трябва да Ви каже, че главният прокурор не е равен по статут с председателите на върховните съдилища? (Шум и реплики.) На какъв език Венецианската комисия трябва да обясни, че главният прокурор дължи на Народното събрание отчет? (Шум и реплики.)

#309 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Николова…

#311 · speech

Председател Ива Митева

Моля, запазете тишина!

#313 · speech

Председател Ива Митева

Моля Ви, запазете тишина!

#314 · speech

Реплики От Герб-Сдс

Това отрицателен вот ли е?

#315 · speech

Стела Николова

Да, отрицателен вот! Много Ви благодаря, уважаеми господа и дами! Вие днес показахте на целия български народ как гласувате, когато става въпрос за господин Гешев! (Ръкопляскания от ИТН, ИСМВ, ДБ. Шум и реплики.)

#316 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Николова. Моля за тишина в залата! Искам да направя едно уточнение. В момента гласувахме направеното предложение на господин Хамид за допълване на текста на чл. 27 от Правилника. В момента – не сме гласували предложението на Славов, Велов и Йорданова. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Сега ще подложа на гласуване… (Народният представител Христо Иванов иска думата.) За отрицателен вот – добре. (Силен шум от ГЕРБ-СДС.) Господин Иванов беше направил реплика.

#317 · speech

Христо Иванов

ДБ

Беше реплика и затова времето ми спря. Нали си спомняте? И аз си спазих… Госпожо Нинова, понеже се правеха тук големи изказвания за мнозинствата, искам сега да кажа наистина, и това да се чуе добре – видя се мнозинството на главния прокурор. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от парламентарните групи на ИТН, ИСМВ, ДБ.) Искам да попитам колегите от ГЕРБ: защо във Вашата програма се предвижда разделяне на Висшия съдебен съвет окончателно? Защо? Каква е разликата и ако има разлика, защо отново продължаваме с тази уравниловка? Това е причината, поради която гласуваме „против“ това предложение. То е фундаментално порочно. Продължавате да хибридизирате съд и прокуратура, за да може да обосновавате възможността на главния прокурор и членовете на Висшия съдебен съвет от квотата на прокурорите да продължават да се месят в работата на съда.

#318 · speech

Реплика

По начина на водене!

#319 · speech

Христо Иванов

Продължавате с изравняването на статута между двете професии, за да може да браните стабилността на статуквото в прокуратурата, което е токсично. България се намира под три – три! – мониторинга. Три мониторинга! Понеже тук се разпъвахте на тема кой бил за присъединяването в Европейския съюз – нали така, господин Ненков? Три мониторинга в областта на правосъдието имаме!

#320 · speech

Реплика От Герб-Сдс

Ти толкова разбираш от правосъдие.

#321 · speech

Христо Иванов

Аз колкото разбирам, гражданите са гласували за мен. Между другото, не знам аз колко разбирам, но Венецианската комисия казва съвсем ясно. Европейската комисия написа в своя последен доклад, че България има проблем с отчетността на главния прокурор. Никъде не става дума за отчетността на двамата големи. (Ръкопляскания от парламентарните групи на ИТН, ИСМВ, ДБ.)

#322 · speech

Хамид Хамид

ДПС, от място

Той ще дойде – главният прокурор.

#323 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Иванов. Каква е Вашата процедура? Господин Хамид – по начина на водене.

#324 · speech

Хамид Хамид

ДПС

Уважаема госпожо Председател, бяхте много ясна и точна, когато направихте забележка, че това предложение се отнася за изслушване на двамата председатели на върховни съдилища. Не гласуваме въобще дали ще идва, или няма да идва главният прокурор. Молбата ми към Вас е следващия път да повторите на много по-висок глас – да повторите и да потретите, защото там има хора, които още не са разбрали какво сме гласували. И, спокойно, главният прокурор ще дойде – ние ще подкрепим това предложение, но Вие няма да продължавате да криете и Лозан Панов от Народното събрание. (Силен шум и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.)

#325 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. За каква процедура? Лично обяснение.

#326 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Тъй като господин Христо Иванов ме спомена поименно, искам да припомня следното. Господин Иванов, Вие не бяхте депутат в предишния парламент. Тогава създадохме процедурата „изслушване на главен прокурор в парламента“, по предложение на БСП и по искане на БСП, и я реализирахме тази процедура. И когато дойде господин Гешев да си представи доклада от тази трибуна, ние гласувахме „против“ доклада и от тук в очите му, той седеше отзад, му поискахме оставката веднага. (Бурни ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от „БСП за България“.) Така че не манипулирайте отново общественото мнение. Това е нашата практика от 44-тото народно събрание.

#327 · speech

Реплика От Дпс

Така е.

#328 · speech

Корнелия Нинова

Препотвърждаваме днес в 45-ото. Може би започвам всяко свое изказване с това, че ние сме принципни и последователни. И, да, както в 44-тото – господин Гешев, искаме Ви оставката и сега, в 45-ото! (Ръкопляскания от „БСП за България“.) И както гласувахме да идват на изслушване ВАС и ВКС, така ще гласуваме да идва на изслушване и господин Гешев.

#329 · speech

Реплика От Герб

Точно така.

#330 · speech

Корнелия Нинова

И с това просто продължаваме последователната си политика към съдебната система отпреди четири години.

#331 · speech

Реплика От Герб

Точно така.

#332 · speech

Корнелия Нинова

И тя е: оставка на Гешев, закриване на специализирания съд и специализираната прокуратура, нов закон за КПКОНПИ и съдебен контрол върху актовете на главния прокурор –принципно и последователно, без да има значение дали той се казва Гешев, Петров или Драганов. Ако искаме сериозна реформа в съдебната система, то нека нашите предложения да не бъдат ориентирани към една или друга личност Гешев или Лозан Панов, а да бъдат принципни и да гарантират справедливост в съдебната система за всеки, независимо богат или беден, политик или не. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от „БСП за България“.)

#333 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Нинова. Преминаваме към гласуване на направеното предложение от народните представители Славов, Велов и Йорданова за промяна в чл. 27. (Реплики от „БСП за България.) Гласувате предложението на народните представители. (Силен шум и реплики от „БСП за България.) Заедно с редакция на Хамид Хамид. (Реплики.) Искате да Ви го прочета, добре. Искате да Ви прочета как става целият текст ли? (Реплики.) Добре. (Народният представител Тошко Йорданов: „Процедура по гласуване.“) Кажете, господин Йорданов! В процедура по гласуване сме, господин Йорданов.

#334 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Процедура по гласуването. (Силен шум и реплики.) Ще помоля председателката да не… (Силен шум и реплики.)

#335 · speech

Председател Ива Митева

Каква е Вашата процедура? Отменям гласуването!

#336 · speech

Реплики От Герб

Не може! Нека мине гласуването, да завърши гласуването.

#338 · speech

Реплика От Герб

Нека да завърши гласуването и тогава.

#339 · speech

Председател Ива Митева

Гласувате… (Шум и реплики. Реплики на народния представител Надежда Йорданова.) Не е вярно, казах, че гласуваме предложението на Славов, Велов и Йорданова за промяна в чл. 27, както е внесено. (Реплики на народния представител Надежда Йорданова, встрани от микрофоните: „Гласувахте комисията каквото… Точно това беше.“) Не! Беше гласуването, но тук сме в обратната процедура. Защото искате да гласувате „за“ предложението и тръгнахме да гласуваме предложението на господин Хамид. Това, което направи като предложение господин Попов от „БСП за България“, е да се изчете текстът, така както е наслаган с предложението на господин Хамид и да гласуваме цялото предложение заедно.

#340 · speech

Реплика От Дб

И сега гласуваме какво?

#341 · speech

Председател Ива Митева

И сега ще го прочета, за да гласуваме това предложение заедно. Съгласни ли сте? Колеги, моля Ви! Предлагам Ви да прочета предложението, така както ще бъде в цялост, с предложението, което приехме преди малко на господин Хамид. В чл. 27, изречение първо се изменя така: „Комисията по правни въпроси най-малко веднъж на всеки три месеца изслушва главния прокурор във връзка с прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи, включително законодателни промени, ресурсна сигурност, затруднения, свързани с осъществяването функциите на тези органи, резултати в борбата с престъпността, в това число корупцията, взаимодействие с разследващи органи.“ Създават се нови изречения – второ и трето: „Главният прокурор е длъжен да се яви пред комисията. Комисията по правни въпроси най-малко веднъж на всеки три месеца изслушва председателя на Върховния касационен съд и председателя на Върховния административен съд.“ И останалите изречения се преномерират. (Шум и реплики.)

#343 · speech

Председател Ива Митева

Моля, гласувайте така изчетеното предложение. (Народният представител Антоанета Цонева иска думата.) В режим на гласуване сме вече! (Реплики на народния представител Антоанета Цонева.) Защото е наслагано с тяхното. (Реплики на народния представител Антоанета Цонева: „Нашето не е подлагано на гласуване.“) Искате само Вашето да гласуваме? Но то не може, защото вече е прието. Колеги, когато се приеме едно предложение, то се гласува наслагващо към основното предложение, което е водещо. Това е процедурата по Правилник. Моля, прекратете гласуването и обявете резултата. Гласували 189 народни представители: за 189, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Продължете нататък, господин Дочев.

#344 · speech

Докладчик Христо Дочев

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Следват две предложения за изменение в чл. 31, ал. 1. Първото е на народния представител Мая Манолова и група народни представители: „В чл. 31, ал. 1 в края на изречение второ се поставя запетая и се добавя текстът „както и на фейсбук страницата на Народното събрание“. Комисията подкрепя по принцип предложението. Има второ предложение на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Надежда Йорданова: „В чл. 31, ал. 1 изречение второ се изменя така: „Заседанията се излъчват в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание.“ Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде нов § 1, който става § 2 със следното съдържание: „§ 1. В чл. 31, ал. 1 изречение второ се изменя така: „Заседанията се излъчват в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание, както и в официалните профили на Народното събрание в социалните мрежи.“

#345 · speech

Председател Ива Митева

Има ли изказвания за чл. 31? Няма. Подлагам на гласуване предложението на Комисията за създаване на § 1, така както беше изчетен от председателя на Комисията. Гласували 194 народни представители: за 191, против 1, въздържали се 2. Предложението е прието.

#346 · speech

Докладчик Христо Дочев

Следващото предложение е на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Надежда Йорданова.

#347 · speech

Председател Ива Митева

Не го четете, а само санкцията на Комисията.

#348 · speech

Докладчик Христо Дочев

Комисията подкрепя по принцип предложението. Комисията предлага да се създаде § 2, който става § 3 със следната редакция: „§ 2. В чл. 32 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 се създават ново изречение второ и изречение трето: „Гражданите заявяват имената си на електронния адрес или телефона на съответната комисия преди началото на заседанието, на което искат да присъстват. Комисията незабавно регистрира постъпилите заявки и ги изпраща към служителите за издаване на пропуск на гражданите.“, а досегашното изречение второ става изречение четвърто. 2. В ал. 2 след думите „Представители на“ се добавя „граждански организации“ и се поставя запетая.“

#349 · speech

Председател Ива Митева

Изказвания? Няма. Моля, гласувайте така прочетеното предложение от председателя на Комисията. Гласували 186 народни представители: за 139, против няма, въздържали се 47. Предложението е прието.

#350 · speech

Докладчик Христо Дочев

Следващото предложение е на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Надежда Йорданова, като предложението по т. 1 е оттеглено. Комисията подкрепя предложението по т. 2 и не го подкрепя по т. 3. Комисията предлага да се създаде § 3, който става § 4 със следната редакция: „§ 3. В чл. 33, ал. 2 изречение второ се заличава.“

#351 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания?

#352 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Вчера и на Комисия изразихме своето становище по тази тема. Това касае заседанието на комисиите – отпадането на ал. 2, така наречения падащ кворум. Ако изобщо заработят комисиите в този парламент, казвам Ви, че ще бъдат доста затруднени, защото немалкият брой комисии предполага и съвпадането на определени часове на всяко заседание, и съответно определени народни представители членуват в една или друга комисия. По този начин, отпадайки ал. 2, на практика някои от комисиите ще бъдат лишени от възможността да заседават. Така или иначе във всяка комисия има представители на съответната политическа сила, които могат да присъстват, може да има болни народни представители, които не могат да присъстват, знаете, могат да имат командировани и на практика заседанието на Комисията ще бъде провалено, ако се отмени възможността тя да работи при условията на падащ кворум. Представете си хипотеза, в която имаме законопроект, който спешно трябва да бъде приет, трябва да се прегледа. Заседанието на комисията се проваля и съответно законопроектът не може да бъде разгледан, съответно не може да мине в залата. Това е практика, която се е установила през последните години в работата на Народното събрание, досега не е променяна. Разбирам какъв е ефектът – за дисциплиниране на народните представители да присъстват в комисиите, но на практика ги лишавате от възможността предвид броя на комисиите, предвид броя на членовете в тях да работят нормално в тези комисии. В противен случай те трябва да притичват от една комисия в друга, без да разбират дори съдържанието на дневния ред, тъй като, като не могат да се съсредоточат в работата на съответната комисия, която представлява интерес за тях, влизайки в следващата, нещата ще влязат в изключително порочен кръг и се блокира работата на комисиите. Благодаря. Нашата група няма да подкрепи това предложение.

#353 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Реплики? Реплика – Иван Велов.

#354 · speech

Иван Велов

ДБ

Здравейте, колеги! Предложението е свързано с това, че досега има порочна практика да се приемат предложения от комисиите с много малък брой от нейните членове. Затова това трябва да се премахне, колкото и на някои да им се струва неудобно и искат да правят нещо друго, а не да ходят на комисия. (Реплики от народните представители Десислава Атанасова и Цвета Караянчева.) Добре. Това са ни мотивите. Не може със съвсем малък брой членове на комисията да се приемат решения и после да се представят като предложения на водещата комисия. Това е недопустимо. Благодаря.

#355 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други реплики? Няма. Изказвания? Няма. Дуплика?

#356 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Нормално е това предложение да бъде направено от народни представители, които до този момент не са работили в комисия и едва ли ще работят в този парламент, но все пак има три комисии, които очевидно работят, поне тяхната работа да не се спъва, защото има дублиращи се колеги там. Виждате, че ГЕРБ Ви вкарват в един капан, ще Ви подкрепят за това нещо, но ще го усетите сами на главите си. Благодаря.

#357 · speech

Цвета Караянчева

ГЕРБ-СДС, от място

Против дисциплината ли си, господин Иванов?

#358 · speech

Иван Иванов

БСП за България, встрани от микрофоните

Защо не го направихте в предния мандат?

#359 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други изказвания? Няма. (Реплика от народния представител Цвета Караянчева.) Той е само на Комисия, той е на Комисия. По т. 1 е оттеглено, подкрепено е по т. 2 и само неподкрепеното по т. 3 на чл. 33 трябва да гласуваме. Подлагам на гласуване неподкрепената част от предложението на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Надежда Йорданова. Гласували 167 народни представители: за 140, против 21, въздържали се 6. Предложението е прието. (Реплики.) Предложението е да не се подкрепи т. 3. Вие какво гласувахте сега? (Реплики.) Обратното ли гласувахме? (Реплики.) Обратното гласувахме – окей, добре. За изменението на ал. 4? (Реплики.) Добре. Аз затова Ви предлагам. Няма да се обърквате, ако вървим по предложенията на народните представители, а не по санкцията на Комисията, защото иначе се обърквате, а санкцията на Комисията ще бъде само там, където има окончателни редакции. (Реплики.) Добре. Прегласуване. Поставям на гласуване предложението на народните представители за изменение на ал. 4 в чл. 33. Гласували 172 народни представители: за 129, против 27, въздържали се 16. Предложението е прието.

#361 · speech

Председател Ива Митева

Обявявам 15 минути почивка. (След почивката.)

#362 · speech

Председател Ива Митева

Продължаваме, колеги. Както се разбрахме преди прекъсване на заседанието, продължаваме и гласуваме предложението на народните представители, тъй като имаме само едно четене и решение – само предложения и нямаме основен текст. По този начин продължаваме гласуванията – предложение по предложение.

#363 · speech

Мая Манолова

ИСМВ, от място

Какво се случва с комисиите?

#364 · speech

Председател Ива Митева

Комисиите би трябвало по Правилник да бъдат отложени и да бъдат проведени след приключване на заседанието, ако председателите им искат те да бъдат проведени. Просто ще бъдат отложени, няма как да има комисии по време на пленарно заседание, знаете. Просто ще бъдат отложени за някакви минути – до 15 минути след приключване на заседанието, но това е по преценка на председателя на Комисията. Колеги, прието е предложението по чл. 33 на народните представители Славов, Велов и Йорданова за изменение на ал. 4. Сега гласуваме санкцията на Комисията за създаване на § 3, който става § 4, в чл. 33, ал. 2, изречение второ се заличава заедно с приетото вече предложение за изменение на ал. 4. Гласували 165 народни представители: за 145, против 19, въздържал се 1. Предложението е прието.

#365 · speech

Докладчик Христо Дочев

Уважаема госпожо Председател, колеги! Следващото предложение е на народните представители Атанас Славов и следващи. Комисията подкрепя това предложение и предлага да се създаде § 5. В чл. 36 се правят следните изменения и допълнения: „1. В ал. 3 числото „24“ се заменя със „72“. 2. Създава се нова ал. 4: „(4) Когато се налага законопроект да бъде разгледан спешно и по мотивирано решение на съответната комисия, прието с мнозинство от всичките ѝ членове, срокът от 72 часа по ал. 3 може да бъде съкратен до 24 часа.“ 3. Досегашната ал. 4 става ал. 5.“

#366 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Има ли изказвания? Заповядайте.

#367 · speech

Надежда Йорданова

ДБ

Колеги, правя редакционно предложение изразът „прието с мнозинство от всичките ѝ членове“ да отпадне.

#368 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, госпожо Йорданова. Подлагам на гласуване така направеното предложение от госпожа Йорданова за отпадане в т. 2 на нова ал. 4 на думите „прието с мнозинство от всичките ѝ членове“. Гласували 180 народни представители: за 102, против 5, въздържали се 73. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване предложението на Комисията за създаване на § 4 така, както Ви беше прочетено от господин Дочев, заедно с приетата вече редакционна поправка. Гласували 165 народни представители: за 146, против няма, въздържали се 19. Предложението е прието. Господин Дочев, докладвайте чл. 40.

#369 · speech

Докладчик Христо Дочев

Уважаема госпожо Председател, колеги народни представители! Следващото предложение е от народния представител Атанас Славов и колеги за редакция на чл. 40. Комисията подкрепя предложението и предлага да се създаде § 6.

#370 · speech

Председател Ива Митева

Параграф 5, който става § 6.

#371 · speech

Докладчик Христо Дочев

„В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения: 1. Досегашният текст става ал. 1. 2. Създава се ал. 2: „(2) Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите провежда редовно съвместно заседание с Обществения съвет от представители на неправителствени организации на всеки шест месеца, както и извънредно по инициатива на комисията или съвета.“ Комисията подкрепя предложението.

#372 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Има ли изказвания? Няма. Моля, гласувайте. Гласували 186 народни представители: за 165, против няма, въздържали се 21. Предложението е прието.

#373 · speech

Докладчик Христо Дочев

Следващото предложение е от народния представител Мая Манолова и предложение от народния представител Атанас Славов и колеги. Комисията подкрепя тези предложения и предлага да се създаде § 6, който става § 7 със следната редакция: „В чл. 41 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 2 накрая се поставя запетая и се добавя „както и в официалните профили на Народното събрание в социалните мрежи“. 2. В ал. 3 думите „предоставя на народните представители“ се заменят с „обсъжда от народните представители в пленарна зала“.“

#374 · speech

Председател Ива Митева

Изказвания? Няма. Моля, гласувайте. Гласували 185 народни представители: за 185, против и въздържали се няма. Предложението е прието.

#375 · speech

Докладчик Христо Дочев

Предложение от народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон и други. Комисията не подкрепя това предложение. „Глава седма – Сесии и заседания на Народното събрание“ В чл. 48, в ал. 1 се променя, както следва: „14:00 ч. се променя с 18:00 ч.“

#376 · speech

Председател Ива Митева

Изказвания? Няма. Моля, гласувайте предложението. Гласували 186 народни представители: за 10, против 123, въздържали се 53. Предложението не е прието.

#377 · speech

Докладчик Христо Дочев

Следващото предложение е от народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон и други: „В глава седма – Сесии и заседания на Народното събрание, в чл. 51, ал. 3 се прави следната промяна: „БНТ2“ се замества с „ БНТ1“.“ (Шум и реплики.)

#378 · speech

Председател Ива Митева

Ти какво четеш? Само неподкрепени се четат и санкцията на Комисията.

#380 · speech

Председател Ива Митева

Прочетохте ли санкцията на Комисията за § 7?

#381 · speech

Докладчик Христо Дочев

Предложение на народния представител Мая Манолова и група народни представители е за…

#382 · speech

Председател Ива Митева

Дайте санкцията на Комисията.

#383 · speech

Докладчик Христо Дочев

Комисията подкрепя по принцип предложението и предлага да се създаде § 7, който става § 8: „§ 8. В чл. 51 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя „както и в официалните профили на Народното събрание в социалните мрежи“. 2. В ал. 3 след думите „парламентарен контрол“ се добавя „включително по чл. 107а“, а думите „БНТ 2“ се заменят с „БНТ 1“.“

#384 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Господин Чолаков, заповядайте.

#385 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Колеги, понеже в миналото съм имал отношение към БНТ и към обществените медии изобщо, бих искал да Ви помоля да не заместваме БНТ 2 с БНТ 1 поради следните причини: първо, това, че е избрана БНТ 2 е установена парламентарна практика и тя се е наложила именно защото има проблем с излъчванията по БНТ 1. Не бих искал да изнасям лекции за мисията на обществените медии и за функцията на първите им програми, само ще кажа, че BBC 1 никога не излъчва парламентарен контрол на британския парламент. BBC има специална парламентарна програма, каквато впрочем е предвидена и в нашия правилник, която, за съжаление, още не е изпълнена и според мен трябва да се случи. Абсолютно невъзможно е британският парламент да поиска да се спре програмата на BBC 1, за да може да се излъчват неговите заседания или който и да е. Представете си го като производствено предприятие, което си има цикъл – той е конвейер. Това е 24-часово непрекъснато производство и ние в момента му дръпнахме шалтера и казахме да се преподреди цялото производство. Нямате представа за какъв стрес става дума и нямате представа за какви загуби, защото това са сключени договори за излъчване на предавания, това са сключени рекламни договори. Не знам защо Народното събрание допуска едно предприятие да бъде поставено непрекъснато в ситуация на форсмажор, защото това е форсмажор. Така че, много Ви моля, разбирам, че е приятно да се гледаш по Канал 1, но нека да мислим първо за обществената мисия на обществената телевизия, нека да мислим за стреса и загубите, които се произвеждат, на тези две предприятия – БНТ и БНР. На последно място, колеги, в следващите дни много ще се говори за 112-ото място. Нека вметна само, че в нито една европейска страна, в нито една страна – членка на Европейския съюз, не е възможно парламентът да се намесва по такъв груб начин в програмата на независим обществен оператор. Тоест една от причините да сме на 112-ото място – може би не изрично казана, е и това, че не бива която и да е от властите да се намесва в независимите медии и по този начин да интервенира в тяхната програма. (Шум и реплики от ИСМВ.) Не, не, казвам го само, за да съм коректен. Така че, моля Ви, да не заместваме БНТ 2 с БНТ 1. Правя предложение към следващия състав на медийната комисия, която ще бъде избрана, да се положат всички усилия, за да може да се създадат парламентарни канали на БНР и БНТ, които да са отделни и независими от основните им програми. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.).

#386 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Чолаков. Има ли реплики? Няма. Заповядайте, господин Бабикян, за изказване.

#387 · speech

Арман Бабикян

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Мисля, че по-голямата част от Вас са показвани дълго време по телевизията – някои като министри, други като депутати, и опасенията на господин Чолаков са неоправдани. Мисля, че това не е страстта на залата. Да обсъждаме тук стреса на работещите в Канал 1 мисля, че е малко комично, защото ще трябва после да обсъждаме и стреса на работещите в Канал 2 на БНТ, след това да обсъждаме стреса на хората, работещи в БНР, които нямат шанса да го правят по друг начин, освен по „Хоризонт“. Така че да прескочим темата за стреса на работещите. Ако някой много настоява да изпълнява само обществена мисия, тогава трябва да спре рекламните си договори, в противен случай трябва да спре доходите си от бюджета на Република България. Пренастройването на програмата се прави лесно, макар и скучно за зрителите. Ако този парламентарен канал беше започнал да функционира, вероятно щяхте да имате някакво основание. Уви, не е започнал да функционира – подозирам, че е поради невъзможността на хората на власт да свършат тази работа. Благодаря.

#388 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Бабикян. Процедура – госпожа Василева.

#389 · speech

Виктория Василева

ИТН

Госпожо Председател, колеги! Правя процедурно предложение да подложим отделно на гласуване т. 1 и т. 2 на § 7, защото например нашата парламентарна група ще подкрепи първа точка, но не сме съгласни с точка две.

#390 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Василева. Има предложение и от господин Чолаков за отпадане на израз, така че той ще бъде подложен също на гласуване. Други изказвания? Подлагам на гласуване така направеното процедурно предложение от госпожа Василева за разделно гласуване на т. 1 и на т. 2. Гласували 191 народни представители: за 182, против 2, въздържали се 7. Предложението е прието. Други изказвания има ли по този член? Няма. Първо подлагам на гласуване предложението на господин Чолаков за отпадане на израза в т. 2: а думите „БНТ 2“ се заменят с „БНТ 1“. Гласували 180 народни представители: за 118, против 56, въздържали се 6. Предложението е прието. Процедура?

#392 · speech

Председател Ива Митева

Добре.

#393 · speech

Джейхан Ибрямов

Уважаема госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Молбата ми към Вас е, когато изчитате самото предложение, уточнявайте какво точно гласуваме – дали самия текст или предложението, което е направено от народния представител, или от Комисията…

#394 · speech

Председател Ива Митева

Аз го казах два пъти.

#395 · speech

Джейхан Ибрямов

…защото в пленарната зала се получава объркване и голяма част от народните представители, тъй като има и нови колеги, се объркват. Поради тази причина изчитайте самото предложение и поставяйте на гласуване самото предложение на текста, за да няма объркване в залата. Благодаря. Моля, процедура по прегласуване!

#396 · speech

Председател Ива Митева

Имаше направено предложение от господин Чолаков и аз затова го подложих на гласуване, тъй като предложението на народните представители Хаджигенов, Капон, Бабикян е подкрепено от Комисията. Затова коректно подложих на гласуване предложението на господин Чолаков за отпадане на израза в § 7 по Комисия, който става § 8, а думите „БНТ 2“ се заменят с „БНТ 1“. Прегласуване. Гласували 188 народни представители: за 123, против 56, въздържали се 9. Предложението е прието. Госпожо Капон, за процедура ли?

#397 · speech

Мария Капон

ИСМВ

Да. Госпожо Председател, уважаеми колеги, няма никаква логика да не се гласува предложението на вносителите, да има редакция на Комисията, която е уж подкрепена, и да гласуваме само обратното предложение. Извинявайте, но това нарушава отвсякъде парламентаризма, освен объркването. Тоест първо се гласува предложението, което е на вносителите и ако обичате...

#398 · speech

Председател Ива Митева

То е подкрепено!

#400 · speech

Председател Ива Митева

То е подкрепено!

#401 · speech

Мария Капон

Ами вижте, във всичките години сигурно ГЕРБ са си направили някакви процедури и ние сме по Вашия правилник, обаче това е абсурдно. Не може предложението на вносителите въобще да не се гласува.

#402 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Капон, предложението на вносителите е подкрепено от Комисията и затова не се гласува. Гласуват се най-отдалечените предложения. В случая Вашето предложение е подкрепено в Комисията – подкрепено е в редакцията на Комисията в Доклада, но в залата се прави предложение от народен представител, който има право на това. Окончателното решението е на пленарната зала, не на Комисията. Преминавам към гласуване на т. 1 за промяна в ал. 1 по Доклада на Комисията. Гласували 185 народни представители: за 184, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Поставям сега на гласуване т. 2 със следната редакция, след гласуването на предложението на господин Чолаков: „2. В ал. 3 след думите „парламентарен контрол“ се добавя „включително по чл. 107а“. Гласували 182 народни представители: за 169, против 8, въздържали се 5. Предложението е прието. Господин Дочев, продължете с чл. 52.

#403 · speech

Докладчик Христо Дочев

Уважаема госпожо Председател! Предложение на народните представители Виктория Василева и Татяна Дончева. Предложението по буква „б“ е оттеглено. Комисията подкрепя предложението по буква „а“. Комисията предлага да се създаде § 8, който става § 9: „В чл. 52 се правят следните допълнения: 1. В ал. 3 след думата „кворума“ се добавя „чрез компютризираната система за гласуване“. 2. Създава се ал. 5: „(5) Когато при гласуване на акт по чл. 86, ал. 1 от Конституцията или на отделна негова част или разпоредба общият брой на гласувалите е по-малко от 121 народни представители, председателят прави проверка за наличие на кворум и гласуването се повтаря.“

#404 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Имате думата за изказвания. Госпожо Василева, за процедура ли? Да, благодаря Ви.

#405 · speech

Виктория Василева

ИТН

Госпожо Председател, колеги! Правя отново процедурно предложение за отделно гласуване на двете точки в § 8.

#406 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Василева. Изказвания други? Няма. Подлагам на гласуване процедурното предложение, което беше направено за разделно гласуване на т. 1 и 2 от изменението на чл. 52.

#408 · speech

Председател Ива Митева

За разделно гласуване. Гласували 193 народни представители: за 113, против 14, въздържали се 66. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване на § 8, който става § 9. Подлагам на гласуване т. 1 от § 8. Моля, гласувайте т. 1 от § 8, който става § 9. Гласували 184 народни представители: за 183, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Сега поставям на гласуване т. 2 от § 8. Гласували 189 народни представители: за 101, против 46, въздържали се 42. Предложението е прието. Господин Дочев, заповядайте.

#409 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател! Предложение на народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон и други. Комисията не подкрепя това предложение. Предложение на народния представител Атанас Славов, Иван Велов...

#410 · speech

Председател Ива Митева

Не, то е все по чл. 53. Продължете, господин Дочев.

#411 · speech

Докладчик Христо Дочев

Предложение на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Йорданова. Комисията подкрепя предложението, което е отразено на систематичното му място в § 8, т. 2.

#412 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дочев. Изказвания?

#414 · speech

Председател Ива Митева

Той не го ли прочете? Господин Дочев, прочетете неподкрепеното предложение. „В глава седма...“

#415 · speech

Докладчик Христо Дочев

„В глава седма – Сесии и заседания на Народното събрание. В чл. 53 да отпадне ал. 7. Ал. 8 и ал. 9 стават съответно ал. 7 и ал. 8.“

#416 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания? Няма. Подлагам на гласуване предложението на народните представители Хаджигенов, Капон, Бабикян и Василева, което не е подкрепено от Комисията. Гласували 190 народни представители: за 36, против 124, въздържали се 30. Предложението не е прието. Продължаваме нататък. Господин Дочев, моля, докладвайте чл. 55.

#417 · speech

Докладчик Христо Дочев

Уважаема госпожо Председател! Предложение от народните представители Виктория Василева и Татяна Дончева. Комисията подкрепя предложението по буква „а“ и не го подкрепя по буква „б“.

#418 · speech

Председател Ива Митева

Моля, прочетете буква „б“.

#419 · speech

Докладчик Христо Дочев

„б) в ал. 4 думите „начина на водене на заседанието, председателят има право на обяснение“ се заменят с „нарушаване на конкретна разпоредба в този правилник, председателят може да даде разяснения“.“

#420 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Докладвайте сега и редакцията на Комисията.

#421 · speech

Докладчик Христо Дочев

Комисията предлага да се създаде § 9, който става § 10. „В чл. 55, ал. 2 в текста преди т. 1 думите „конкретно нарушаване на реда за провеждане на заседанията, предвиден“ се заменят с „нарушаване на конкретна разпоредба“.“

#422 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания има ли? Да, господин Ненков.

#423 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, няма как да подкрепим предложеното и подкрепено от Комисията предложение за § 9 и ще Ви кажа защо. Невинаги, съвсем добронамерено, искането за процедура по начина на водене към председателя е свързано с конкретен текст от Правилника на Народното събрание, защото който и да било народен представител, дали управляващ или опозиция, може да има примерно конкретно някакви претенции по начина, ако щете, на даване на думата, или за това, че не е дал реплика на един или на друг, или примерно за нарушаване на реда, но невинаги е свързано само с Правилника. И това е нещо, което винаги в този парламент е било по този начин. Никой не си е позволявал да го промени. Това е в общи линии един начин да се запуши – така прокламирано от БСП през последните години – устата на опозицията. Въпреки че това клише на мен не ми харесва, но това е един вид опит за ограничаване на възможността да коригираме евентуално поведението и начина на водене на самия председател.

#424 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ненков. Реплики? Няма. За изказване – господин Попов.

#426 · speech

Председател Ива Митева

Реплики към господин Ненков? Да, добре, заповядайте, госпожо Василева.

#427 · speech

Виктория Василева

ИТН

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Ненков, никой няма намерение да ограничава никой в никакви права. Искаме просто тези права да бъдат ползвани добросъвестно, а не всеки да взима думата по начина на водене на заседание и да говори за ланския сняг. След като знаете какво е нарушено в Правилника, бъдете така добри, кажете конкретната разпоредба, която е нарушена. Няма нарушение по принцип. Има нарушаване на конкретна разпоредба в даден правилник. (Ръкопляскания от ИТН.)

#428 · speech

Цвета Караянчева

(ГЕРБ-СДС, от място): По начина на водене – това е конкретната разпоредба.

#429 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Василева. Други реплики? Господин Биков.

#430 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател! Уважаеми господин Ненков, аз по-скоро да Ви допълня, приемайки по този начин текста, какво ще се случи? Ще се случи следното: трябва предварително да кажем по коя разпоредба искаме по начина на водене. Председателят трябва да провери в Правилника или да прецени на око дали да даде думата, или да не даде. Със сигурност това ще създаде повече напрежение в залата, отколкото ако той позволи на народния представител да дойде на трибуната. Народният представител ще започне да говори и ако председателят прецени, че това не е коректно използване на тази процедура, просто ще му отнеме думата. Няма как предварително председателят да знае кой ще се възползва коректно и кой некоректно от тази процедура. Не изхождайте от петъчното заседание, което беше извънредна ситуация. Не всяко заседание, Вие виждате, вече две-три заседания има след това, невинаги всички заседания са такива. Мисълта ми е следната – ще възложите на председателя на парламента прекалено тежка отговорност той да преценява персонално на око и рискът да сбърка и да увеличи напрежението е много по-голям и всичко ще отиде върху него. И понеже госпожа Митева ми е симпатична, искам да я предпазя от това. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#431 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, господин Биков. За трета реплика? Господин Ненков, за дуплика ли? Добре, заповядайте.

#432 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател! Аз в началото съвсем добронамерено подхождам към този § 9. Да, в годините назад, изхождайки от парламентарната практика, е имало такива моменти, включително и ние сме злоупотребявали някой път с тази възможност, включително и други колеги – факт е това нещо, но никога и в миналия парламент не сме си позволили да го ограничим това като възможност. Тук вече е ролята на председателя – той да прецени, когато излезе някой народен представител и вземе по начина на водене процедура, дали тя е коректна или не. Но невинаги, пак повтарям, невинаги начинът на водене означава конкретна разпоредба в Правилника. Има много неща, които не са разписани. Няма сто процента съвършен правилник, който да регламентира във всяка една ситуация, всяко едно решение. И наистина колегата Биков е прав. Това ще Ви натовари Вас с тази отговорност – Вие да преценявате на мига дали конкретна разпоредба е нарушена, или не. Просто Ви давам съвет, пък Вие, разбира се, можете да приемете каквото пожелаете.

#433 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ненков. За изказване мисля, че господин Попов беше заявил първи. Заповядайте, господин Попов.

#434 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Дори в самата етимология на думата парламент от старофренски парле означава разговор, говоря, диалог. Това, което се предлага в настоящия правилник, на практика е ограничаване на тази възможност поради следните причини: Първо, когато става въпрос за процедурни въпроси, думата се дава веднага, което ще рече, че ако един народен представител иска процедура по начина на водене, той трябва да извади този правилник, (показва правилник) според това предложение, тук в момента са над 100 разпоредби, над 110 – 115 члена, трябва да направи проверка по всички тези 110 – 115 члена, да види кой от тях е нарушен, което трябва да се извърши мигновено, буквално за под минута, защото думата се дава веднага, след което пък председателят на Народното събрание да направи същата тази проверка, което ще отнеме много повече време на целия парламент, за да се извърши тази безумна проверка, което е наистина... Освен това председателят на парламента и сега, и за в бъдеще има право да отнеме думата на говорещия, тоест да го санкционира, ако той излезе извън този правилник. И това в момента председателят може да го прецени. Не е нужно да се ограничава и да се задава на практика невъзможна за изпълнение от всички народни представители задачка. Благодаря.

#435 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Попов. Реплика? Госпожо Манолова. Други реплики? Няма.

#437 · speech

Председател Ива Митева

Заповядайте, госпожо Манолова, за изказване.

#438 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън!“ няма да подкрепи това предложение. Съгласна съм с голяма част от изложеното до момента – без квалификациите, които бяха използвани. Правен принцип е, че когато едно лице сочи нарушение на закон, на правила, то не е длъжно да посочи текста, по който се квалифицира нарушението и не виждам защо този принцип трябва да бъде променян за работата на парламента. Отделно от това аз самата, освен че съм злоупотребявала с тази процедура, но и винаги, независимо дали съм била от едната или от другата страна – в опозиция или в управление, съм настоявала Правилникът на парламента да бъде максимално демократичен, така че няма да го подкрепим това предложение. Освен това аз мисля, че това предложение не е и нужно на председателя Митева, която със сигурност може да се справи с всяка една екстремна ситуация в пленарната зала. Случват се такива ситуации, при които наистина зависи от председателя дали ще овладее народните представители или не. Аз вярвам, че Ива Митева ще се справи с това предизвикателство и тя не се нуждае от тези охраняващи текстове.

#439 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Реплики? Няма. Други изказвания? Няма. Преминаваме към гласуване. Първо ще подложа на гласуване неподкрепеното предложение на народните представители Василева и Дончева за промяна в ал. 4 на чл. 55 – това е буква „б“ от тяхното предложение. Гласували 190 народни представители: за 50, против 130, въздържали се 10. Предложението не е прието. Преминаваме към предложението на Комисията за създаване на § 9, който става § 10. Моля, гласувайте предложението на Комисията за чл. 55. Гласували 186 народни представители: за 44, против 136, въздържали се 6. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Дочев.

#440 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, има предложение на народните представители Виктория Василева и Татяна Дончева, което не е подкрепено от Комисията: „В чл. 58, ал. 3, т. 3 думите „с изключение на тези, които се отнасят до начина на водене на заседанието“ се заличават.“

#441 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания има ли? Няма. Подлагам на гласуване предложението на народните представители, което не е подкрепено от Комисията. Гласували 192 народни представители: за 43, против 143, въздържали се 6. Предложението не е прието.

#442 · speech

Докладчик Христо Дочев

Предложение на народните представители Виктория Василева и Татяна Дончева. Предложението е оттеглено. Предложение от народните представители Виктория Василева и Татяна Дончева. Комисията подкрепя предложението и предлага да се създаде § 10, който става § 11.

#443 · speech

Председател Ива Митева

Той отпадна, значи си остава § 10.

#445 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дочев. Изказвания? Няма. Моля, гласувайте.

#446 · speech

Цвета Караянчева

ГЕРБ-СДС, от място

Какво има предвид вносителя с тази промяна?

#447 · speech

Председател Ива Митева

Гласували 185 народни представители: за 117, против 33, въздържали се 35. Предложението е прието.

#448 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е от народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон и други. Предложението е оттеглено. Следващото предложение е от същите народни представители. Комисията не подкрепя предложението: „В глава седма – Сесии и заседания на Народното събрание, в чл. 65 отпада изречението „Те могат да вземат думата винаги когато я поискат“. В чл. 65 отпада „по определен въпрос“.“ Предложение от народните представители Атанас Славов и други: „В чл. 65 изречение второ се изменя така: „Те могат да вземат думата винаги когато я поискат по въпроси, отнасящи се до тяхната компетентност.“.“ Комисията не подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 11: „§ 11. В чл. 65 изречение второ се изменя така: „По тяхно искане те се изслушват с предимство.“.“

#449 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания? Няма. Подлагам на гласуване неподкрепеното предложение на народните представители Хаджигенов, Капон, Бабикян, Василева за промени в чл. 65, което не е подкрепено от Комисията. Моля, гласувайте. Гласували 184 народни представители: за 22, против 143, въздържали се 19. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване предложението на народните представители Савов, Велов, Йорданова за промяна в чл. 65, неподкрепено от Комисията. Моля, гласувайте. Гласували 185 народни представители: за 17, против 146, въздържали се 22. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване предложението на Комисията за създаване на § 11 и изменение на чл. 65. Моля, гласувайте. Гласували 186 народни представители: за 115, против 66, въздържали се 5. Предложението е прието. Продължете, господин Дочев, с чл. 68.

#450 · speech

Докладчик Христо Дочев

Има предложение от народните представители Виктория Василева и Татяна Дончева: „В чл. 68, ал. 2 накрая се добавя „и процедурни въпроси“.“ Предложението е оттеглено. Следващото предложение на народния представител Николай Хаджигенов и група. Комисията подкрепя по принцип предложението. Предложение на народния представител Десислава Атанасова и група народни представители. Комисията подкрепя по принцип предложението по ал. 4, като в останалата си част то е оттеглено от вносителите. Предложение на народния представител Атанас Славов и група народни представители. Комисията подкрепя по принцип предложението. Комисията предлага да се създаде § 12: „§ 12. В чл. 76 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1: а) в изречение първо след думите „и в електронен вид“ се добавя „или изцяло по електронен път, като електронен документ, подписан с един или повече квалифицирани електронни подписи, изпратен на електронния адрес на деловодството на Народното събрание“; б) в изречение второ в т. 1 думите „европейското право“ се заменят с „правото на Европейския съюз“; в) в изречение трето накрая се добавя „и в съответствие с чл. 26, ал. 1 от Закона за нормативните актове“. 2. Създават се нова ал. 6 и ал. 7 и 8: „(6) Когато законопроектите се внасят от Министерския съвет, те задължително се изпращат по електронен път на електронния адрес на деловодството на Народното събрание, подписани с квалифициран електронен подпис от министър-председателя и главния секретар на администрацията на Министерския съвет. (7) За внесените от народни представители законопроекти се прилагат изискванията за обществени консултации по чл. 26, ал. 3 от Закона за нормативните актове, като на интернет страницата на Народното събрание се създава раздел „Обществени консултации“, в който се публикува информация за настоящи или проведени обществени консултации. Администрирането на обществените консултации се осъществява от администрацията на Народното събрание. (8) Когато законопроектите се внасят от народни представители, включително и за писмените предложения за изменения и допълнения в приетия на първо гласуване законопроект или изработения общ законопроект, към тях може да се прилагат: 1. справка с информация дали са проведени срещи и с кои заинтересовани страни; 2. справка с информация дали законопроектът е разработен от външни за Народното събрание лица или организации и кои са те.“ 3. Досегашната ал. 6 става ал. 9.“

#451 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дочев. Може ли да поискам разяснение? Не знам как да си формулирам процедурата по отношение на ал. 5 – за обществените консултации. Въпросът ми е: не трябва да разпределям законопроектите или ако е дошъл законопроект, към който не е приложена обществена консултация? Това не е предвидено в текста на чл. 76, както е предвидено в останалите хипотези за Министерския съвет. Благодаря Ви. Господин Попов, давам Ви думата.

#452 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател Уважаеми народни представители, моето изказване всъщност се припокрива с част от Вашето питане. Моето питане към Комисията или по-точно към вносителите на тези промени е следното: когато Законопроектът, който е внесен от народните представители, не е придружен с тази справка, дали са проведени срещи, с кои заинтересовани страни, справка с информация дали Законопроектът е разработен от външни за Народното събрание лица и организации, кои са те и така нататък? Това на практика не означава ли ограничаване на законодателната инициатива на народните представители? Ако към Законопроекта не е приложена тази справка, какво се случва оттук-натам? Вие ще го разпределите ли по комисии, ще го качите ли на интернет страницата, изобщо ще тръгне ли ходът Законопроектът да се превъплъти в закон в крайна сметка, или няма да тръгне? И ако не тръгне – това не е ли ограничаване на законодателната инициатива на народните представители и не е ли донаписване на конституционните разпоредби в Правилника за организация и дейността на Народното събрание? Благодаря. Правя само процедура, за да не се връщам, за разделно гласуване на ал. 7 и 8 от останалия текст на предложението. Благодаря Ви.

#453 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Заповядайте, господин Адемов.

#454 · speech

Хасан Адемов

ДПС

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Попов, вижте какво е записано в окончателната редакция на Комисията в ал. 8: „Когато законопроектите се внасят…“, ама не ме слуша, говори по телефона „…от народни представители, включително и за писмени предложения за изменение и допълнение в приетия на първо гласуване законопроект или изработения общ законопроект към тях, може да се предлагат“, което предполага и че не може да се предлагат. Така че тази норма не е задължителна и всички Ваши опасения за това, че може да бъде ограничена законодателната инициатива имат своя отговор във вълшебната думичка в ал. 8 „може“.

#455 · speech

Председател Ива Митева

Господин Адемов, ще си позволя и аз да Ви репликирам, защото ал. 7 е императивна за обществените консултации, а ал. 8 е за справките. В момента, ако нямате…

#457 · speech

Председател Ива Митева

Да, но само за справките, а ал. 7 е, че трябва да минете на задължителни консултации. Тоест в момента аз не мога да разпределя законопроект, към който няма мотиви и оценка на въздействието. Тоест, ако няма обществени консултации – мога ли да го разпределя? И ако няма справки, не би трябвало водещите комисии да го гледат. Това също не е определено тук. (Председателят Ива Митева и народният представител Хасан Адемов правят уточнения встрани от микрофоните.) Госпожо Манолова, заповядайте.

#458 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Според мен има някакво неразбиране по отношение на процедурата, която в момента се случва в пленарната зала и изобщо с тези първоначални промени в Правилника, който приехме да действа временно. Реално Комисията по подготовка на нов правилник предполагам, че ще извърши задълбочена, обоснована и дълга дискусия за това как трябва да изглежда Правилникът на Четиридесет и петия парламента. Това са временни предложения по отношение на Временните правила, които ще действат, докато бъде приет новият Правилник. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Не е така!“) Ами точно така е. Комисията за Правилника тепърва ще събира предложения за изготвяне на нов правилник или поне такава беше… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „В момента гласуваме новия правилник.“) Това бяха спешните и неотложните промени… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Добре, хубаво. Както и предполагах, има неразбиране по отношение на това какво се случва в момента. В тази връзка бих помолила колегите от „Демократична България“ да си оттеглят предложението за обществени консултации, като задължителен елемент от законодателния процес, нещо, което могат да направят при окончателното приемане на Правилника за Четиридесет и петия парламент, ако изобщо се стигне до това. Това сега са временни предложения и даже някои добри идеи просто в момента звучат нецелесъобразно за ситуацията, в която се намираме. Това означава, през следващата една седмица, през следващите десет дни, може би животът на този парламент ще бъде кратък, реално да няма абсолютно никакъв законодателен процес. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Защо?“) Ами защото няма законопроект, който да може да отговори на високите изисквания и да спази всички срокове. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Извинявайте, до вчера работихте против всякакви правила, правихте предложения между първо и второ четене, променяхте цели закони, сега вече деклариране на срещи, консултации, кой участвал в писането… Да, аз ще подкрепя тези текстове за Правилника на Четиридесет и петия парламент. Но в момента това само усложнява работата на парламента. Правилникът не е за това да я усложнява, а за това да я облекчава.

#459 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. (Народният представител Десислава Атанасова иска думата.) За реплика ли, госпожо Атанасова? Заповядайте, госпожо Атанасова.

#460 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Манолова, Вие чувате ли се какво говорите? (Реплики от ИСМВ.) Току-що от парламентарната трибуна (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) казахте следното: това, че Четиридесет и петото народно събрание създаде Временна комисия за изработване на Проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, е някаква химера или решение, което подлежи на Ваше тълкуване. Ние в момента правим Правилник за дейността на Народното събрание. Имате мнозинство, ако някога решите да го промените в друг смисъл – да го направите, но това изглежда малко като ремонт на ремонта, госпожо Манолова. Сега приемаме едно за десет дни, после ще приемем нещо друго. Нещо повече, на мен най-силно впечатление, и то лошо впечатление, ми прави, че Вие коментирате текст от Правилника, който позволява обществени консултации с гражданското общество и дори призовавате колегите от „Демократична България“ да си оттеглят предложението. Нали Вие бяхте гражданският Омбудсман в Четиридесет и петото Народно събрание (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), на която явно сега пречат гражданите?! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Добре е, че това заседание се излъчва пряко, за да видят хората отвън и тези, които Ви подкрепяха, и тези, които не, уважаеми колеги, че целта е една-единствена – не работа в полза и името на гражданите, а в собствен интерес. Е, показахте го сравнително скоро. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#461 · speech

Председател Ива Митева

Втора реплика, господин Попов.

#462 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаема госпожо Манолова, Вие помолихте колегите от „Демократична България“ да си оттеглят предложението в ал. 7, само че пропуснахте да помолите и колегите от ГЕРБ да си оттеглят предложението – и то е в ал. 8 и е свързано с това в ал. 7. И странно защо колегите от ГЕРБ сега предлагат това предложение, а десет години работиха без него? Сега се сетиха! Благодаря Ви.

#463 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Попов. Заповядайте за реплика, господин Хаджигенов. За изказване ли?

#464 · speech

Николай Хаджигенов

ИСМВ

Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Ще се абстрахирам от дребнавите политически заяждания, доколкото не виждам смисъл от тях. Бих искал да Ви обърна внимание върху следния факт. Специално за ГЕРБ: слушайте внимателно, защото материята Ви е непозната. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Точно така, особено за Вас.

#466 · speech

Николай Хаджигенов

Слушайте внимателно, защото материята Ви е чужда. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Нормотворчеството е процес, който ще отнеме толкова време, колкото е необходимо. (Шум, реплики и тропане по банките от ГЕРБ-СДС: „Направете му забележка, госпожо Председател! Репликата е към Мая!“)

#467 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов.

#468 · speech

Николай Хаджигенов

Без значение дали парламентът ще живее ден, два, три, или ще изкара целия си мандат. Ние трябва да правим такива нормативни актове, сякаш те ще изкарат столетия. Германският граждански законник е създаван 30 години! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Говори на Мая.“) За тези 30 години той все още е основа на гражданския процес в цяла Европа – пример за добро нормотворчество. Тоест аргумент от типа „Парламентът ще живее три дни“ е несъстоятелен. Така че бъдете така любезни (шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „На Мая го говори!“), бъдете така любезни, създавайте правила, които да служат на следващите пет парламента. Не се занимавайте с глупости на този етап. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Госпожо Председател, благодаря Ви.

#469 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, господин Хаджигенов. За дуплика, госпожо Манолова.

#470 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Атанасова – председател на групата на ГЕРБ, моля Ви, прочетете наименованието на тази комисия, прочетете и решението за създаване на тази комисия. Това е комисия, която е създадена с две цели: едната цел е изработването на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание… (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), на Проект за Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И второ, за промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#471 · speech

Председател Ива Митева

Приключихте ли?

#472 · speech

Мая Манолова

Тоест това не е процедурата по изработване на новия Правилник на Четиридесет и петото народно събрание. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Какво е?“) Просто Вие не знаете какво правите! (Шум и реплики от ГЕРБ СДС). Вие не знаете какво правите и в каква процедура се намираме. Това са Правила, които да действат, докато бъде изработен новият Правилник на Четиридесет и петия парламент. Възможно ли е да не знаете в какво правите предложения? Наистина е абсурдно! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Така че нека да не се упражняваме в безсмислени твърдения и себеизтъквания. Всъщност хората, които поканиха гражданското общество в този парламент, са парламентарните групи на „Изправи се! Мутри вън!“ и „Има такъв народ“ и ние вече внесохме Законопроекта за личната помощ, който Вие осакатихте, който трябваше да бъде разглеждан днес на Здравна комисия и който се надявам да бъде приет в рамките на следващите две седмици. Така че ние действаме, докато Десислава Атанасова се самопохвалва, без даже да знае в каква процедура участва.

#473 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Господин Вигенин беше заявил преди Вас, след това господин Славов и след това господин Чолаков.

#474 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, госпожи и господа народни представители! Мисля, че трябва малко да се успокоим и наистина да си изясним какво всъщност правим днес и… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Точно така, точно така, чуйте какво имам да Ви кажа. Абсолютно е права госпожа Манолова, че целта на днешното заседание, на това, което правим днес, както ще видите и в материала, който Ви е раздаден, и в решението, с което беше създадена работната група, е, да направим най-належащите промени в сега действащия Правилник, тоест Правилникът на Четиридесет и четвъртото народно събрание, който ние решихме, че ще действа и в Четиридесет и петото, до приемането на нов Правилник. От тази гледна точка, искам да кажа и на колегите от „Демократична България“, и на някои други, които са правили предложения по текстовете, че доста са надхвърлили според мен смисъла на това, което целихме с решенията, госпожо Атанасова, и на Председателския съвет, а и след това на парламента. Част от тези предложения, които обсъждаме днес, категорично не са особено належащи и те трябваше да влязат в работата по новия Правилник, по който тепърва ще заседава работната група и съответно парламентът. От тази гледна точка смятам, че това, което е предложено както от страна на ГЕРБ, така и от „Демократична България“, е въпрос, който трябва да бъде разгледан по-внимателно в рамките на предложенията по новия Правилник, който трябва да бъде разработен и приет от нашия парламент. Така или иначе ние в момента сме стигнали до един етап, в който единственото, което можем да направим, за да не се блокира дейността на Народното събрание сега, е да гласуваме… Аз правя формално предложение или може би подкрепям направеното от господин Попов – да гласуваме отделно новата ал. 7 с молба тя да бъде отхвърлена, с идеята, че този въпрос ще бъде разгледан в работата по новия Правилник. Уважаеми колеги от ГЕРБ, в продължение на няколко мандата Вие работите по един начин, който изкриви изключително законодателния процес. Сега се опитвате да ни хвърлите в другата крайност, която ще блокира възможността за взимане на спешни законодателни промени. Аз Ви предлагам, ако искаме да работим адекватно в следващите седмица – две, докато бъде предложен новият Правилник, тази нова ал. 7 да бъде отхвърлена при едно разделно гласуване, да преминем нататък и да я имаме предвид в работата по новия Правилник. Благодаря.

#475 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Вигенин. Реплики? Няма. За изказване – господин Славов. (Реплики: „Процедура.“) Господин Ненков, първо бяхте за изказване, после процедура? (Реплика от народния представител Александър Ненков.) А, вече сте за процедура, добре.

#476 · speech

Атанас Славов

ДБ

Госпожо Председател, уважаеми колеги! Радостен съм, че се случва този дебат. Защо? Защото има действащи разпоредби на Закона за нормативните актове, които, за съжаление, от доста време не се спазват от Народното събрание, при все че са приети 2016 г. С внесените разпоредби сме се опитали тези разпоредби, които по някаква причина Народното събрание не спазва, да бъдат пренесени в парламентарния правилник. Даваме си сметка, че това би затруднило вероятно законодателната инициатива, че би увеличило сроковете. В същото време държа да отбележа, че последните години – поне в няколко европейски доклада за върховенство на правото, за механизъм за сътрудничество и проверка, в Доклада по европейския семестър, се изтъква следното – непредсказуемият характер на законодателния процес в България. Съгласен съм с част от направените изказвания, че този въпрос следва да бъде трайно уреден. Ако считате, че той не може да бъде трайно уреден сега, задължително трябва да бъде трайно уреден в бъдещия изцяло нов правилник. Но това са принципни въпроси и според нас те трябва да имат трайно уреждане, защото гражданите и бизнесът очакват предсказуемост на законодателния процес, а не хаотични и временни решения. Ако приемете, мога да направя предложение тези текстове да влязат в сила с отложено действие един месец след приемането им, или алтернативно да бъдат гласувани после в изцяло новия правилник. Благодаря Ви.

#477 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Славов. Реплики? Господен Ненков – за процедура.

#478 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, на път сме да направим много голяма грешка. Никога до този момент не е имало някакво такова явление като временен правилник. Госпожо Манолова, извинявайте, аз не съм юрист, обаче тук отзад в решението, което днес гласуваме – на всичкото отгоре това се излъчва и пряко – цялото Народно събрание подкрепя, или отхвърля съответните параграфи, накрая пише: „Решението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“ Вие искате да кажете… Ние какво ще обнародваме тогава в „Държавен вестник“? Госпожо Председател, днес ще приключим с тази тема. Ако някой иска да направи други предложения в Правилника, да се направят по надлежния ред. Комисията, която е тази временната, нека да си заседава, нека да си внесе отделни решения. Вие какво ще обнародвате в „Държавен вестник“?! Това искам да отговорите. (Силен шум и реплики.)

#479 · speech

Председател Ива Митева

Господин Ненков, в „Държавен вестник“ ще се обнародва решението, което се приеме днес. Това са изменения и допълнения в действащия правилник на парламента, който се прие да действа с решението на Народното събрание. Но в Решението за създаване на Временната комисия, точка 1.1 казва, че Комисията има за задача изработване на Проект на Правилник на 45-ото народно събрание. Точка 1.2 от същото решение казва, че до изработването на този Проект на Правилник на 45-ото народно събрание могат да се правят промени в действащия правилник, който е индивидуализиран със съответния тип обнародвания, като § 1 от Допълнителните разпоредби не се прилага, тоест по отношение на срокове и на процедури. Решението, което гласувахме днес, има нормативен характер, ще бъде обнародвано в „Държавен вестник“, ще влезе в сила веднага от деня на обнародването и си се прилага. До приемането на новия правилник на 45-ото Народно събрание се прилага този с всичките му изменения от днес. (Реплика от народния представител Александър Ненков.) Точно така. И се прилага. (Силен шум и реплики.) Изказвания? Господин Чолаков, заповядайте.

#480 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Естествено, госпожо Председател, че Правилникът се казва – Правилник, а не Временен правилник. Всякакви изменения и допълнения, които ние приемем днес, са изменения и допълнения в Правилника и той става постоянен правилник. Исках да помоля господин Славов да не оттегли и да не модифицира предложението си. Господин Славов, заради професионалната ни чест. Това е идеално предложение. Мечтал съм в този парламент да се обединяваме около най-високия общ знаменател на законодателно качество и не ми се иска да се обединяваме от самото начало около най-ниския общ знаменател. Това, което предложихте, е обществени обсъждания на всеки законопроект, внесен от народен представител. Аз съм абсолютно съгласен с това. Моля Ви, не го оттегляйте! Моля Ви, не предлагайте модификации! Аз ще гласувам за Вашия проект. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#481 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други изказвания? Госпожо Капон.

#482 · speech

Мария Капон

ИСВМ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, може би някъде част от колегите, които не бяха в Комисията вчера – ние имаме вчера текстове, които сме решили как да бъдат, и част от тях са променени в редакцията. И пет правилника да иска да изработи 45-ото народно събрание, то ще изработи пет правилника, зависи от нас какво ще гласуваме. На техническите консултации ние договорихме да има първа редакция, която да е Правилникът в началото на 45-ото народно събрание. Както виждате, аз самата не съм се съгласила с тях заради това, че съм вносител на други поправки извън леките поправки на парламентарната група. Така че всеки един от колегите можеше – имаме още други предложения, които са от неправителствени организации, от институти, които са направени. Това, което в момента е важно – дали има процедура, по която реално, независимо за какъв срок, докато този правилник важи, да може да се гледа законодателство. Това е най-вероятно притеснението на колегите. Защото, ако трябва да представят това като текст, който е минал и с който аз се съгласявам, че е изключителен – и трябва да е точно такъв, и да има Обществен съвет. Това, ако се случи, Изборен кодекс няма да има, ако Народното събрание е в къс етап. Казвам го абсолютно отговорно на всички, защото правенето на Обществения съвет – има достатъчно заинтересовани лица, особено когато става въпрос за Изборен кодекс. Така че, ако искаме да има Изборен кодекс, и то за къс хоризонт – с промени, които всеки един е внесъл, това е единственият начин да няма широки консултации. Това е истината. Оттам нататък Вие ще гласувате каквото решите, а парламентарната група ще реши дали да го подкрепи или не.

#483 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Капон. За реплика ли? Заповядайте.

#484 · speech

Росица Кирова

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Оставам с впечатлението, че това, което правим в тази пленарна зала, има за цел да обслужи точно определен, конкретен интерес, който обаче не е обществен, защото се бърза да се направи нещо, без то да е обществено обсъдено. Ако промените на изборното законодателство са изключително важни, те са важни да бъдат направени при широко обществено обсъждане (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), особено като се има предвид, че тук има формации, които са част от този парламент благодарение на волята на българските граждани, които са искали и продължават да искат конкретни, ясни, коренни промени в изборното законодателство. Да приемем временен правилник и временен закон ще бъде нова практика на българския парламент и ще стартира от 45-ото народно събрание, но аз не съм чувала да има временен закон. Има начин и процедура, по който, ако правилникът, който бъде приет след време, се наложи да бъде променен и изменен, може да бъде направено от това Народно събрание. Не зная какво имаше предвид един от преждеговорившите, който каза, че можем да приемем някаква норма с отложено действие, като, да речем, да приемем мажоритарно гласуване, но за следващите няколко парламента или след пет избора. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Благодаря Ви.

#485 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Кирова. (Шум и реплики.) За реплика ли? Господин Биков.

#486 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Капон, доколкото разбирам, защото не ми стана съвсем ясно, Вие се притеснявате, че ако се приеме този текст, който предвижда обществени обсъждания, оценка на въздействието и така нататък, няма да могат да бъдат направени промени в Изборния кодекс – бързи, за една нощ. Това, доколкото разбирам, е Вашата теза. Поради тази причина ние ще изчакаме да видим този парламент колко ще работи и тогава вече, след като направим тези промени, ние за постоянно ще приемем това предложение, което обаче сега няма да приемем, защото много ще се обсъждат Вашите предложения за Изборния кодекс – от обществени организации, от изборни експерти, от всякакви хора. Накрая, на всичкото отгоре, ще им направим оценка на въздействието. Това разбирам, че казвате. (Шум и реплики.) Така каза госпожа Капон, аз на нея правя реплика. Изборният кодекс беше споменат. Ако обаче това е отношението Ви към Изборния кодекс, дайте да го приемем за три дни. Ами, колеги, Вие допреди две седмици ни обвинявахте – а ние, между другото, доста дълго време го обсъждахме и сегашния Изборен кодекс, че сме го приели прекалено бързо. Тук изобщо няма да говоря за Венецианската комисия и за нейните препоръки, че изборни правила не могат да се приемат два месеца преди изборите.

#487 · speech

Председател Ива Митева

Само в определени случаи. (Шум и реплики.)

#488 · speech

Тома Биков

Или шест месеца. Не, защото след два месеца ще са изборите.

#489 · speech

Председател Ива Митева

Една година и в определени случаи.

#490 · speech

Тома Биков

Според мен трябва да го приемем това, след като се предлага. Сигурно имаме различни забележки, но аргументът, че ние няма да го приемем, защото правим нещо временно, а ще го приемем за нещо постоянно, ми се струва странно. Нека да го приемем и временно, и постоянно, то ще си остане постоянно и после.

#491 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други реплики? Госпожо Атанасова, за трета реплика.

#492 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Капон, репликата ми не е да оспоря казаното от Вас, а за да благодаря за искреността. Защото само Вие се осмелихте да кажете, че новото мнозинство или колегите от тази страна на залата – трудно ми е вече да се ориентирам, целят да сътворят някакъв – дали временен, или колко постоянен правилник, с една-единствена цел – промяна на изборните правила. Защото нямат отговор на въпроса: ще има ли правителство, кой ще носи отговорността? Просто Вие се готвите за избори. Всички останали думи за това колко много мислите за българските граждани и от първия ден ще решавате техните проблеми са просто, не знам, може би едно заучено клише. Благодаря Ви все пак, госпожо Капон, че бяхте достатъчно искрена в пленарната зала и с всички български граждани, които ни гледат. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#493 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Капон, за дуплика?

#494 · speech

Мария Капон

ИСМВ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви, колеги. За тези, които ме познават, знаят, че истината винаги ще ни спаси (шум и реплики от „БСП за България“) и това се вижда по законопроектите, които групата на „Изправи се! Мутри вън!“, и тези, които не знаете как се наричат, но те са 92-ма, и по мнозинство нямат мнозинство, колкото и да се иска може би на българските граждани, но до 121 нямат, или аз не мога да смятам, има тук по-добри математици сигурно. Така или иначе ние имаме достатъчно законодателна инициатива, която се вижда, и тя има своите оценки за въздействия и мотиви. Това, което искам да кажа, и още веднъж повтарям: Изборният кодекс трябва да е различен, защото ние не искаме да позволим избори да се провеждат по начина, по който се провеждаха досега. Ние не искаме да няма видеонаблюдение, ние не искаме да няма машинно гласуване със сертификация на машините, ние не искаме да правим избори ала управляващите в последните 12 години. По тази причина – да, Изборният кодекс, изключително искрено, е много важен. Той е важен, за да гарантира честността на вота на българските граждани и ние ще положим всички усилия да не правим Изборен кодекс в 12 без 5, както обикновено се правеше. Започваме го от първия ден, независимо дали ще има правителство или не. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И когато върнете мандата, нали се разбрахме, че има кой да отговаря след това.

#496 · speech

Мария Капон

Добре – утре, днеска, няма значение. Затова нека да сме наясно, че с тази изборна администрация, с това информационно обслужване, по този начин, по който Вие ни правите изборите, Вие…

#497 · speech

Реплика От Герб-Сдс

Кои ние?

#498 · speech

Мария Капон

Ами управляващите, независимо във Вашата смесица. Защото този Изборен кодекс е по този начин направен. Ние започнахме да работим и да Ви кажа: не е толкова голяма драмата с тези текстове за Изборния кодекс, защото той вече върви сигурно в Комисия. Но по-голямата драма е, че икономика в спешен порядък – всичко, от което имат нужда българските граждани, няма да може да се направи в сроковете, които трябва, въпреки разговорите, които имаме с организациите, с неправителствените организации. Така че аз съм достатъчно искрена да кажа, че независимо колко дълго ще работи това Народно събрание, ние искаме да работим. Може би Вашият слоган е този слоган – да, да, той идва от един друг филм, ама това да не спорим по темата. Добре е, когато PR агенциите гледат и това, ама това е в рамките на шегата. Но Вашият текст, госпожо Атанасова – за последно казвам – е добър и е добре вътре да може поне засега да се знае кои са организациите и с кого са готвени текстовете. Благодаря Ви.

#499 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, госпожо Капон. Господин Велов, заповядайте.

#500 · speech

Иван Велов

ДБ

Уважаеми колеги, чух тук много изказвания в най-различни посоки. Нека се придържаме към предложението. Член 26 и въобще Законът за нормативните актове не беше спазван в продължение на много години. В последния момент, през задния вход, вкарвахте разпоредби и тези разпоредби бяха приемани без гражданското общество и гражданите да могат да реагират. Това обществено обсъждане е абсолютно принципен въпрос и то е предвидено точно заради това – за да може гражданите да могат да отговорят на законодателното предложение, да се издадат становища от експерти.

#501 · speech

Реплика От Герб

Ние го подкрепяме.

#502 · speech

Иван Велов

Вие го подкрепяте сега, а преди 10 години не го подкрепяхте и не го спазвахте! Имам предложение. Досега чух, че се говори за Изборния кодекс. Всичко, което приемаме, принципно ще важи занапред, не за вече внесените законопроекти. Ние вече разглеждаме Изборния кодекс, минал е на комисии, за него няма да важат тези разпоредби. Но за да няма съмнения, защото виждам, че тук има неяснота, незнание и непознаване на законодателната практика, затова казвам, предлагам следното изменение на текста на ал. 7: „За внесените от народните представители законопроекти – чета текста с редакцията – след влизане в сила на настоящия Правилник се прилагат изискванията на обществени консултации по чл. 26, ал. 3 от Закона за нормативните актове, както и на интернет страницата на Народното събрание се създава раздел „Обществени консултации“, в който се публикува информация за настоящи и проведени обществени консултации. Администрирането на обществените консултации се осъществява от администрацията на Народното събрание“. Нека това предложение с редакцията да бъде подложено на гласуване. Благодаря Ви. (Реплики на народния представител Цвета Караянчева.)

#503 · speech

Председател Ива Митева

Господин Велов, аз много добре разбрах какво искате да ми кажете, но не се прави по този начин. Това е разпоредба за Преходни и заключителни разпоредби, не е разпоредба колко са на Правилника. Трябва да кажете просто в Преходни и заключителни разпоредби, че „този параграф и тази алинея не се прилагат за внесените до влизането в сила на решението“. Това имате предвид? Окей, добре, благодаря Ви. Господин Аталай, заповядайте.

#504 · speech

Рамадан Аталай

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Картите, колеги, да си ги прибирате, че ще Ви трябват. Уважаеми колеги! Има още много добри недовършени неща, които може да свърши това Народно събрание. Има и време, когато на старите партии, които правеха закони чрез предлагане от отделни народни представители, ние сме реагирали бурно. Има време, разбира се, да говорим и за нормативните документи, които Вие, колеги, в момента предлагате. Моята молба е все пак, за да бъдем на висотата на Народното събрание, да се върнем към т. 5 от дневния ред. И ще Ви кажа, че т. 5 от дневния ред казва: „Разглеждаме проект на решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание“. Колеги, нищо друго не правим. Дето казват хората – Вие за каквото и да говорите, председателката и за каквото и да се опитва да въведе ред, ние трябва да знаем, че правим изменение и допълнение в Правилника на Народното събрание. Нищо друго не правим. Затова моята молба е: измененията и допълненията по параграфите, които вървяха, нека да си ги разгледаме така достойно и да се изказваме по предложенията, които са направени за изменение и допълнение. Всичко друго – за Изборния кодекс, дали този Правилник ще засегне Изборния кодекс, или няма да засегне, това зависи от деня, в който вече ще бъде публикувано изменението и допълнението. Дай боже, Правилникът да беше засегнал и Изборния кодекс. Разбира се, тогава щеше да бъде още по-добре, всички щяха да бъдат спокойни – нямаше никой в момента да се притеснява дали след един месец ще бъде народен представител още, или няма да бъде. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Откажете се от това притеснение, колеги! Хората и избирателят ни е изпратил тук, за да седнем и да възстановим диалога, за да може да се върне нормалността в тази държава. Ние не можем да върнем нормалността в Народното събрание. Излиза някой колега и казва: „А“. Госпожа Манолова излиза и слага „з“, а Аз-ът е името на Всевишния, колеги. Откажете се от „Аз“, дайте да се върнем на Правилника. Много Ви моля! Бъдете живи и здрави! (Ръкопляскания от ДПС.)

#505 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Аталай. Други изказвания? Господин Велов, ще подложа на гласуване Вашето предложение накрая на проекта на решение, когато стигнем до Преходни и заключителни разпоредби. Имаше предложение от господин Попов за разделно гласуване на ал. 7. Само на ал. 7 ли, господин Попов, или и на ал. 8?

#507 · speech

Председател Ива Митева

На алинеи 7 и 8? Моля, гласувайте така направеното предложение от господин Попов за разделно гласуване. Гласували 161 народни представители: за 102, против 58, въздържал се 1. Предложението е прието. Първо ще подложа на гласуване алинеи 7 и 8 отделно, след това ще подложа целия чл. 76, в зависимост от резултата от гласуването. Моля, гласувайте алинеи 7 и 8 така, както са предложени в Доклада на Комисията за чл. 76. И двете заедно, те са свързани. Гласували 168 народни представители: за 111, против 44, въздържали се 13. Предложението е прието. Сега преминаваме към гласуване на целия § 12 за изменение на чл. 76 по редакцията на Комисията. Гласували 164 народни представители: за 140, против няма, въздържали се 24. Предложението е прието. Заповядайте, господин Дочев.

#508 · speech

Докладчик Христо Дочев

Уважаема госпожо Председател, предложение от народните представители Атанас Славов, Иван Велов и колеги: „В чл. 79, ал. 1 числото „24“ се заменя със „72“. Комисията не подкрепя предложението.

#509 · speech

Председател Ива Митева

Продължете, има още.

#510 · speech

Докладчик Христо Дочев

Предложение на народните представители Василева и Дончева. Комисията подкрепя предложението и предлага да се създаде § 13: „§ 13. В чл. 79 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова ал. 6: „(6) По законопроекти, свързани с правомощия на общините, председателят на водещата комисия изисква становище от Националното сдружение на общините в Република България.“ 2. Досегашната ал. 6 става ал. 7. 3. Досегашната ал. 7 става ал. 8 и в нея думите „5 и 6“ се заменят с „5, 6 и 7“. 4. Досегашната ал. 8 става ал. 9 и в нея думите „5 и 6“ се заменят с „5, 6 и 7“. 5. Досегашната ал. 9 става ал. 10.“

#511 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дочев. Изказвания? Няма. Подлагам на гласуване неподкрепеното предложение на Славов, Велов и Йорданова за чл. 79. Гласували 155 народни представители: за 93, против 50, въздържали се 12. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване предложението на Комисията за създаване на § 13 за промени в чл. 79. Гласували 179 народни представители: за 178, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието.

#512 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и други. Комисията подкрепя предложението по т. 1, 2 и 3 и не го подкрепя по т. 4.

#513 · speech

Председател Ива Митева

Прочетете неподкрепената част – т. 4.

#514 · speech

Докладчик Христо Дочев

„Точка 4, ал. 3 се изменя така: ,,(3) По предложенията, внесени от народни представители, председателят на водещата комисия изисква становище от Министерския съвет или от съответния ресорен министър.“ Комисията предлага да се създаде § 14: „§ 14. В чл. 83 се правят следните изменения и допълнения: 1. Алинея 1 се изменя така: „(1) Народните представители могат да правят писмени предложения за изменения и допълнения в приетия на първо гласуване Законопроект или изработения общ Законопроект съгласно чл. 81, ал. 2 в 7-дневен срок от приемането му, съответно от предоставянето му на народните представители, които се аргументират. Предложенията не могат да противоречат на принципите, обхвата и мотивите на приетия на първо гласуване Законопроект. Предложенията се отправят чрез председателя на Народното събрание до председателя на водещата комисия и се вписват в публичен регистър на Народното събрание. По изключение Народното събрание може да реши този срок да бъде удължен най-много с три седмици.“ 2. Създава се нова ал. 2: „(2) Предложенията по ал. 1 не могат да се отнасят до законодателни актове, различни от тези, чието изменение или допълнение е предложено в първоначално внесения Законопроект, освен когато това се налага във връзка с материята, за която е внесен. В този случай предложението следва да бъде прието от две трети от всички членове на водещата комисия. Ако предложението не бъде одобрено, то не се предлага за второ гласуване.“ 3. Досегашните ал. 2, 3, 4 и 5 стават съответно ал. 3, 4, 5 и 6. 4. Досегашната ал. 6 става ал. 7 и в нея думите „ал. 5“ се заменят с „ал. 6“.“

#515 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дочев. Изказвания? Заповядайте, госпожо Йорданова.

#516 · speech

Надежда Йорданова

ДБ

Госпожо Председател, колеги! Правя предложение за редакция – изразът „7-дневен срок“ да бъде „3-дневен срок“ в ал. 1.

#517 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други изказвания? Господин Гаджев.

#518 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Преди да мина към изказването ми по същество, само искам да уточня дали правилно разбирам току-що направената редакция, че промените, в предложенията, които се внасят от народни представители между двете четения, могат да бъдат до 3-дневен срок, ако правилно разбирам. Но доколкото знам, практиката на легислатурата, откакто съществува в България, че срокът за внасяне на предложения винаги може да бъде намален или удължен в рамките от решение на Народното събрание. Така че не виждам по принцип какъв е смисълът на подобно предложение, но окей. Аз взимам отношение по неподкрепената част от предложението на народните представители Славов, Велов и Йорданова, а именно, че предложенията, внесени от народни представители, доколкото разбирам, става въпрос все пак между двете четения, трябва водещата Комисия, председателят да иска становище от Министерския съвет или от ресорния министър. Това е едно абсолютно правилно предложение. Такава е била практиката винаги в комисиите. Просто е била неформална практика във всяко едно предложение, внесено от народни представители между двете четения на законопроектите, винаги са се изисквали становища на министерствата и техни позиции – дали подкрепят, или не подкрепят. И не само на министерствата, абсолютно на всякакви засегнати органи. Затова не разбирам защо Комисията не е подкрепила това предложение. Обръщам се с апел към залата да го подкрепите, тъй като това е една нормална практика и е правилно Комисията да иска становище от изпълнителната власт и от други органи за предложения между двете четения. Така че наистина не искам някой, който не го подкрепя, да обясни защо не го подкрепя. Благодаря.

#519 · speech

Председател Ива Митева

Господин Гаджев, само ще разясня, че и в момента в Правилника текстът е абсолютно същият. Просто се добавя „от народни представители“. То други не могат да правят предложения между първо и второ четене, освен народни представители. Тоест това си е действащо положение. То е уточняващо по-скоро, но с него и без него, нормата се прилага. Други изказвания? Няма. Подлагам на гласуване неподкрепеното предложение на народните представители Славов, Велов и Йорданова по т. 4 от тяхното предложение относно изменение на ал. 3. Гласували 177 народни представители: за 97, против 27, въздържали се 53. Предложението е прието. Сега преминаваме към гласуване на предложението, направено от Надежда Йорданова, за намаляване на срока в ал. 1, цифрата „7“ да се замени с „3“. Гласували 171 народни представители: за 65, против 97, въздържали се 9. Предложението не е прието. Преминаваме към гласуване по редакция на Комисията за § 14 – изменение на чл. 83. Гласували 180 народни представители: за 137, против 1, въздържали се 42. Предложението е прието.

#520 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е от народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Надежда Йорданова. Комисията подкрепя предложението и предлага да се създаде § 15: „§ 15. В чл. 88, ал. 2 след думите „и в електронен вид“ се добавя „или изцяло по електронен път, като електронен документ, подписан с един или повече квалифицирани електронни подписи, изпратен на електронния адрес на Деловодството на Народното събрание“.

#521 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания има ли за чл. 88? Няма. Моля, гласувайте така направеното предложение от Комисията за § 15. Гласували 176 народни представители: за 139, против няма, въздържали се 37. Предложението е прието.

#522 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е на колегите Славов, Велов и Йорданова. Комисията подкрепя по принцип предложението и предлага да се създаде § 16: „§ 16. В чл. 93 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 се създава изречение второ: „В първото за всяка сесия заседание на Народното събрание председателят на Народното събрание представя справка за органите, които се избират изцяло или частично от Народното събрание, и чийто мандат изтича в рамките на съответната сесия, както и за органите с изтекъл мандат, чиито нови членове все още не са избрани.“ 2. Алинея 2 се изменя така: „(2) Кандидати могат да се предлагат от всеки народен представител, освен ако в решението за откриване на процедурата не е предвидено друго. Срокът за представяне на кандидатури не може да бъде по-кратък от две седмици от деня, следващ датата на приемане на решение за откриване на процедурата. Предложенията за избор заедно с биографична справка и документи, свързани с изискванията за несъвместимост, стаж, образование и другите изискуеми документи, се публикуват на интернет страницата на Народното събрание в срок не по-късно от 14 дни преди изслушването при спазване изискванията на Закона за защита на личните данни.“ 3. В ал. 3 се създава ново изречение четвърто: „Въпросите, зададени по този ред, се съобщават на кандидатите в писмен вид не по-късно от 24 часа преди началото на изслушването.“, а досегашното изречение четвърто става изречение пето. 4. Алинея 4 се изменя така: „(4) Предложенията за избор се разглеждат от постоянна комисия на Народното събрание, която изслушва кандидатите, които отговарят на изискванията на закона, като председателят на комисията е длъжен да покани кандидата да отговори на поставените по реда на ал. 3 въпроси. Комисията внася доклад, който обобщава резултатите от изслушването. Изслушването е публично.“ 5. В ал. 5 се създава изречение четвърто: „Докладът задължително съдържа и информация за поставените към всеки кандидат въпроси, на които кандидатът не е дал отговор.“ 6. В ал. 6 числото „24“ се заменя със „72“. 7. Алинея 7 се изменя така: „(7) Народното събрание приема процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидатите, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в съответната комисия, както и процедурата за избирането им от Народното събрание.“

#523 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дочев. Изказвания? Няма. Преминаваме към гласуване на предложението на Комисията за създаване на § 16. Гласували 184 народни представители: за 142, против няма, въздържали се 42. Предложението е прието.

#524 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е на народния представител Мая Манолова и група народни представители: „В чл. 96 ал. 3 се отменя.“ Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народния представител Атанас Славов и група народни представители. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 17: „§ 17. В чл. 96, ал. 1 след думите „и в електронен вид“ се добавя „или изцяло по електронен път, като електронен документ, подписан с един или повече квалифицирани електронни подписи, изпратен на електронния адрес на деловодството на Народното събрание“.“

#525 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания? Госпожо Манолова.

#526 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Предложението на депутати от парламентарната ни група се отнася до възможностите на министър-председателя, заместник министър-председателите и министрите да отлагат отговорите на актуални въпроси със седем дни. Смятаме, че актуалните въпроси би следвало да получат своевременно актуални отговори, така че нашето предложение е възможността да се отлагат отговори да отпадне в Правилника на Народното събрание.

#527 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Реплики има ли? Няма. Изказване – господин Гаджев, заповядайте.

#528 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Вземам думата като човек, който е бил и от другата страна, не само в парламента, а и като човек, който се е занимавал с подготовката на отговори на подобни актуални въпроси. Да кажа каква е процедурата по принцип. Народните представители могат до 9,00 ч. в сряда да задават въпроси, на които, като се зададат до 9,00 ч. сутринта в сряда, трябва да се отговори в петък, тоест общо 48 часа. Ако няма възможността да се отлагат, тогава, който и да е министър, в случая, ако има ново правителство, ние ще сме опозиция и можем да се възползваме от тази за мен глупост – да принуждаваме министри да дават неакуратни отговори, защото те няма да имат време за подготовка. Във всеки един въпрос може да се зададе въпрос примерно за състоянието на даден обект в управление на министерството, да сигнализира за проблем. Все пак тук не е идеята само да си правим политически циркове по време на парламентарния контрол, а наистина да се решават проблеми. И парламентарният контрол решава проблеми. Недаването на възможност на министъра, който и да е той, да се подготви, да има актуална информация, дори да се задейства по сигнал от страна на народния представител, задал въпроса, превръща функцията на парламентарния контрол единствено и само в политическо заяждане, без някаква градивна роля и без да има въобще възможност за решаване на зададените въпроси или въобще за акуратен отговор от страна на министрите. Да, това ще даде много голяма възможност на опозицията, която и да е тя. (Реплика: „В блицконтрола.“) В блицконтрола може да задаваш въпроси, които не изискват данни, докато в парламентарния контрол можеш да задаваш въпроси, които изискват данни. Отговарям, съжалявам, че влизам така в диалог, но по време на парламентарен контрол, който е зададен писмено, може да се изискват данни за конкретни политики, за конкретни дейности. Докато в блицконтрола, който предстои да гласуваме, мисля, е само по политики, което е малко доста по различно нещо и по по различен начин. Това, че много хора злоупотребяват и не го използват така, както е разписан в Правилника през годините, е друг въпрос. Но помислете малко дали има смисъл от подобно съкращаване на срока, ако искате да има смисъл от парламентарния контрол. Иначе ще стане само цирк. Това впрочем се отнася и за следващото предложение, да не взимам отново думата, за питанията и за възможността за подготовка на членовете на Министерския съвет за питания. Тук не става въпрос дали е този...

#529 · speech

Преседател Ива Митева

Времето!

#531 · speech

Председател Ива Митева

Да, да, изказване сте.

#532 · speech

Христо Гаджев

Тук не става въпрос дали е този Министерски съвет, следващ или по-следващ, а става въпрос все пак да има и някакъв професионализъм в работата. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#533 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Гаджев. Реплика? Госпожо Манолова, заповядайте.

#534 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаеми колеги, просто напомням, че според парламентарния правилник има тридневен срок за подготовка на актуален отговор по актуален въпрос. Три дни! Последната възможност да се подаде е вторник, отговорът на министрите, на премиера, на...

#536 · speech

Мая Манолова

Сряда, 9,00 ч., но реално въпросите са ясни още във вторник вечерта. Добре, има сряда цял ден, четвъртък – два дни за подготовка на отговор. Всъщност това обезсмисля срока, който е посочен в основния срок в парламентарния правилник, защото шиканирането на отговорите на министри, на премиера и на вицепремиерите е стандартна практика. Всъщност по този начин, чрез заобикаляне на Правилника и възможности за отлагане по най-различни причини, се стигна до ситуация, при която премиерът така и не се яви година и половина в Народното събрание да отговаря на въпроси, включително от парламентарния контрол. Смятам, че лошите практики, които до момента е показало прилагането на Правилника, просто трябва да бъдат отстранени, същото се отнася и за питанията. Има 14-дневен срок. Колко по дълъг трябва да бъде срокът? 20 дни, 30, месец, два?! Това са въпроси, които са важни за хората. Те се поставят и се очаква да има своевременен отговор.

#537 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Други реплики? Господин Гаджев.

#538 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Манолова, ако смятате, че за 48 часа може да се подготви перфектен, професионален и актуален отговор на тема, която може да касае буквално състоянието на лодка някъде, Ви пожелавам някой ден да сте министър, а аз да съм депутат и да Ви ги задавам, и да ги отговаряте в този срок. Защото просто няма да ми давате никога тогава конкретен и правилен отговор, а ще си говорим само единствено политически за политики. (Реплика: „Внимавай какво си пожелаваш!“) Да, тук ми казват да внимавам какво си пожелавам, да не вземе да се сбъдне. Но все пак се обръщам към всички, които искат да правят не само шоу от парламентарната трибуна, а да има ефективност и смисъл от парламентарния контрол. Призовавам Ви за разум – да помислите все пак кое е по-правилното решение и надявам се да бъдат отхвърлени. Благодаря.

#539 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Други изказвания? Няма. Подлагам на гласуване неподкрепеното предложение на Мая Манолова и група народни представители за отмяна на ал. 3 в чл. 96. Гласували 176 народни представители: за 48, против 106, въздържали се 22. Предложението не е прието. Сега преминаваме към гласуване на предложението на Комисията за създаване на § 17. Гласували 168 народни представители: за 151, против няма, въздържали се 17. Предложението е прието.

#540 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, предложението на народния представител Мая Манолова и група народни представители: „В чл. 99 ал. 2 се отменя.“ Комисията подкрепя предложението. Предложение на народните представители Атанас Славов, Велов и Йорданова. Комисията подкрепя предложението и предлага да се създаде § 18: „§ 18. В чл. 99 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 след думите „и в електронен вид“ се добавя „или изцяло по електронен път, като електронен документ, подписан с един или повече квалифицирани електронни подписи, изпратен на електронния адрес на деловодството на Народното събрание“. 2. Алинея 2 се отменя.“

#541 · speech

Председател Ива Митева

Има ли изказвания? Няма.

#543 · speech

Преседател Ива Митева

На т. 1 и 2 ли? Добре. Поставям на гласуване т. 1 от § 18 в чл. 99. Гласували 178 народни представители: за 176, против 1, въздържал се 1. Предложението е прието. Поставям на гласуване т. 2 от предложения § 18 за отмяна на ал. 2. Гласували 178 народни представители: за 94, против 67, въздържали се 17. Предложението е прието.

#545 · speech

Председател Ива Митева

Заповядайте.

#546 · speech

Джейхан Ибрямов

ДПС

Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене. Когато народен представител изяви желание да вземе думата по начина на водене по дадена процедура, моля Ви, предоставяйте му думата от тази трибуна, защото не ни е ясно точно какво желае даден народен представител. Преди малко станах свидетел – народен представител ми подвиква и казва каква е процедурата, а Вие я подлагате на гласуване. Молбата ми е – давайте думата на народния представител да изкаже процедурата си или по начина на водене, когато има забележка. Благодаря.

#547 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ибрямов. Продължаваме. Господин Дочев, заповядайте – докладвайте чл. 106.

#548 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател! По чл. 106 има предложение на народния представител Мая Манолова и група народни представители. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 19: „§ 19. В чл. 106, ал. 1 думите „освен ако реши друго“ се заличават.“

#549 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания? Няма. Поставям на гласуване така прочетеното предложение на Комисията за създаване на § 19. Гласували 169 народни представители: за 157, против 1, въздържали се 11. Предложението е прието.

#550 · speech

Докладчик Христо Дочев

Има предложение на народните представители Попов, Байчев и Иванов за създаване на чл. 107а. Комисията подкрепя предложението. Предложение на народния представител Мая Манолова и група народни представители. Комисията не подкрепя предложението: „Създава се чл. 107а: „Чл. 107а. (1) В началото на всяко пленарно заседание в четвъртък членовете на Министерския съвет се явяват пред Народното събрание и отговарят на актуални устни въпроси, отправени от народни представители на самото заседание, както следва: 1. министър-председателят и заместник министър-председателите на въпроси, които се отнасят до общата политика на правителството; 2. министрите – на въпроси, свързани с конкретни политики. (2) Въпросите по ал. 1 не може да съдържат искания за предоставяне на подробни числови данни. (3) Всяка парламентарна група има право на по два актуални устни въпроса, а народни представители, нечленуващи в парламентарна група, имат право общо на два актуални устни въпроса. (4) Министър-председателят, заместник министър-председателите и министрите, към които е отправен въпрос, отговарят веднага след задаването му. (5) Редът за задаване на актуални устни въпроси по ал. 1 се определя съобразно числеността на парламентарните групи по низходящ ред, като последен в реда е народен представител, нечленуващ в парламентарна група. Задаването на вторите въпроси е по същия ред след изчерпване на процедурата по зададените първи въпроси. (6) За процедурата по актуалните устни въпроси се прилагат разпоредбите на чл. 97, ал. 2 и 3. (7) Парламентарните групи не могат да се възползват от правото си по чл. 54, ал. 6 във времето за отговори на актуалните устни въпроси.“ Комисията предлага да се създаде § 20: „§ 20. Създава се чл. 107а: „Чл. 107а. (1) В последните до два часа от заседанието всяка първа сряда на всеки месец министър-председателят и заместник министър-председателите се явяват пред Народното събрание и отговарят на актуални устни въпроси, които се отнасят до общата политика на правителството, отправени от народни представители на самото заседание. Отправените въпроси не могат да съдържат искания за предоставяне на подробни числови данни. (2) Право на по два актуални устни въпроса има всяка една парламентарна група, а народни представители, нечленуващи в парламентарна група, имат право общо на два въпроса. (3) Министър-председателят и заместник министър-председателите, към които е отправен въпрос, отговарят веднага след задаването му. В случай на отсъствие на министър-председателя или заместник министър-председателите, поради болест или командировка извън страната, председателят на Народното събрание, съгласувано с тях определя заседанието, на което ще отговарят на актуални устни въпроси. (4) Редът за задаване на актуални устни въпроси по ал. 1 се определя съобразно числеността на парламентарните групи по низходящ ред, като последен в реда е народен представител, нечленуващ в парламентарна група. Задаването на вторите въпроси е по същия ред, след изчерпване на процедурата по зададените първи въпроси. (5) За процедурата по актуалните устни въпроси се прилагат разпоредбите на чл. 97, ал. 2 и 3. (6) Парламентарните групи не могат да се възползват от правото си по чл. 54, ал. 6 във времето за отговори на актуалните устни въпроси.“

#551 · speech

Председател Ива Митева

Изказвания? Госпожа Манолова.

#552 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! С предложението, което не е прието от Комисията по Правилника, предлагаме блицконтролът на министър-председателя, вицепремиерите и министрите да се извършва всяка седмица – всеки четвъртък. Смятаме, че информираността за действията на кабинета би следвало да се осъществява публично – пред очите на българските граждани от парламентарната трибуна. Затова и сме направили такова предложение. Има нужда от парламентарен контрол върху действията на изпълнителната власт и това е един от начините. Освен това смятаме, че предложението за блицконтрол в сряда ощетява опозицията, независимо коя част от залата е в опозиция, защото това е денят на опозицията – тогава има възможности за предлагане и включване в дневния ред на предложения, които иначе Председателският съвет и председателят не би включил в седмичната програма. Разглеждането на важни за опозицията, която и да е тя, подчертавам, въпроси е възможно единствено в сряда, във всяка първа сряда на месеца, а като предлагаме блицконтрол по същото време, реално ограничаваме възможността за разглеждането на законопроекти, които са важни за опозицията. Така че ако не приемете моето предложение за блицконтрол всяка седмица, то правя процедурно предложение блицконтролът да не се прави в сряда, а в четвъртък, за да има възможност опозицията в сряда да постави темите, които са важни за нея и за българските граждани, разбира се.

#553 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Реплики? Други изказвания? Господин Биков.

#554 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Ние ще подкрепим предложението на колегите от БСП, а няма да подкрепим предложението на госпожа Манолова, и то от позицията на хора, които очевидно вървим натам да бъдем в опозиция, ако това Народно събрание продължи, по следната причина. Имайте предвид, че в петък има парламентарен контрол. Госпожа Манолова практически предлага целият четвъртък да бъде парламентарен контрол, защото ако дойдат всички министри тук, бройте най-малко два-три часа. Това означава, че законодателният процес ще бъде доста свит. Аз съм съгласен, че първата сряда на месеца е денят на опозицията, но самият парламентарен контрол е в интерес на опозицията преди всичко. Да, всеки народен представител може да зададе въпрос, но основно опозицията е тази, която контролира правителството. Така че не се отнема нищо на опозицията по този начин. Хубаво нещо е парламентарният контрол. Имайте предвид, че законодателството също е нещо добро за държавата, стига да бъде направено по добрия начин.

#556 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Господин Адемов, заповядайте за реплика.

#557 · speech

Хасан Адемов

ДПС

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Биков, аз очаквах във Вашето изказване да кажете кое наложи промяната във Вашата позиция! Защото, докато Вие бяхте управляващи, премахнахте така наречения блицконтрол! Сега кое налага да промените Вашата позиция? Имам усещането, че вече се вживявате в ролята на опозиция и искате да контролирате Министерския съвет и министър-председателя. (Ръкопляскания от ИСМВ и ИТН.)

#558 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. (Народният представител Тома Биков се отправя към трибуната.) Господин Биков, не съм Ви дала думата! (Весело оживление.)

#560 · speech

Председател Ива Митева

Заповядайте за дуплика. Можеше да има други реплики.

#561 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Така е, така е. Благодаря, госпожо Председател. Господин Адемов, сега аз ще Ви припомня нещо друго. Блицконтрол, господин Адемов, имаше в предния парламент, когато беше второто правителство на Борисов. (Реплика от народния представител Хасан Адемов.) Не, второто. Добре, хайде, историческа справка. Блицконтролът беше въведен по времето на господин Орешарски, за да се дава тук (реплика от народния представител Хасан Адемов) – по предложение на госпожа Манолова, добре. След това – по време на второто правителство на господин Борисов той съществуваше, разбира се, в друга ситуация. И тогава имаше мнозинство, за разлика от времето на господин Орешарски, когато се управляваше без мнозинство и с един златен пръст. Но във второто правителство на Борисов имаше мнозинство, този блицконтрол беше оставен. Въпреки че не бях депутат тогава, лично си спомням, че в края на това управление почти не се задаваха въпроси. Просто опозицията не можеше да измисли въпроси. Така беше! Защото тогава имаше много партии в управлението, опозицията беше малка и не беше активна. Това беше причината да го оставим само в комисиите. Той си съществуваше и в предния парламент, имаше блицконтрол в комисиите – който иска, да пита. Ако всички сте преценили, ние затова казваме – подкрепяме го. Не държим чак толкова много. Ние ще бъдем достатъчно силна опозиция, ако сме опозиция, за да можем да контролираме правителството и с инструментите, които имаме в този парламент. Но като жест към Вас – носителите на мандата на господин Орешарски, решаваме да продължим тази практика по някакъв начин, защото виждаме – подобно управление, ако се състои изобщо този парламент.

#562 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Биков. Други изказвания? Няма. Преминаваме към гласуване. Подлагам на гласуване направеното предложение от Мая Манолова и група народни представители, неподкрепено от Комисията. Гласували 166 народни представители: за 16, против 111, въздържали се 39. Предложението не е прието. Преминаваме към гласуване на § 20. Само искам да Ви обърна внимание, нека залата го реши – текстът е: „в последните до два часа от заседанието на всяка сряда“. Знаете, че всяка сряда от месеца е денят на опозицията за предложения за включване в дневния ред, независимо на кой кога ще му е дошъл редът. Така че по-разумно е може би да е четвъртък, но само Ви обръщам внимание. (Реплика от народния представител Хасан Адемов: Не „всяка сряда“, а „всяка първа сряда“.) Параграф 20 – всяка първа сряда, да. Господин Попов.

#563 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, правя редакционна поправка – изразът „всяка първа сряда“ да се чете „всеки първи четвъртък“.

#564 · speech

Председател Ива Митева

Добре, благодаря Ви, господин Попов. Има ли обратно предложение? Подлагам на гласуване така направеното предложение от господин Попов „всяка първа сряда“ да се замени с „всеки първи четвъртък“. Гласували 167 народни представители: за 166, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване § 20, така както е предложен от Комисията, и подкрепеното предложение – § 20, чл. 107а. Гласували 159 народни представители: за 158, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Заповядайте, господин Дочев.

#565 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е на народните представители Славов, Велов и Йорданова: „Създава се чл. 117а: „Чл. 117а. (1) На лице, което не се яви в случаите по чл. 113, 114, ал. 2 и чл. 117 без да посочи писмено основателна причина за това, се налага глоба в размер от 500 до 3000 лв. (2) На лице, което не изпълни задълженията по чл. 115 и 116 в определения за това срок, се налага глоба или имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лв. (3) Актовете за установяване на нарушения по този член се съставят от определен заместник-председател на Народното събрание или от съответния председател на комисия в срок 6 месеца от деня на нарушението. (4) Наказателните постановления се издават по реда на Закона за административните нарушения и наказания от председателя на Народното събрание или от оправомощено от него длъжностно лице.“ Комисията не подкрепя предложението.

#566 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дочев. Изказвания? Няма. Подлагам на гласуване така направеното предложение от господин Славов, Велов, Йорданова, което беше изчетено от председателя на Комисията за чл. 117а. Гласували 170 народни представители: за 33, против 121, въздържали се 16. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Дочев.

#567 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е на народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон и други: „В глава дванадесета – Народни представители – Раздел I, Правно положение – да отпадне чл. 135, ал. 1.“ Комисията не подкрепя предложението.

#568 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания? Подлагам на гласуване предложението на народните представители за отпадане на ал. 1 на чл. 135. Гласували 165 народни представители: за 10, против 147, въздържали се 8. Предложението не е прието. Господин Дочев, заповядайте.

#569 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е на народните представители Василева и Дончева. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 21: „§ 21. В чл. 145, ал. 2 думите „Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси“ се заменят със „Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество“. Комисията предлага да се създаде § 22: „§ 22. В чл. 146 думите „Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности“ се заменят със „Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество“. Предложение на народните представители Василева и Дончева. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 23: „§ 23. В чл. 147 думите „Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси“ се заменят със „Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество“.

#570 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания? Подлагам на гласуване така докладваните параграфи 21, 22 и 23. Гласували 168 народни представители: за 168, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Господин Дочев.

#571 · speech

Докладчик Христо Дочев

Следващото предложение е на народните представители Хаджигенов, Капон и други. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 24: „§ 24. В чл. 149, ал. 2, изречение първо думите „до една десета“ се заменят с „до една двадесета“.“

#572 · speech

Председател Ива Митева

Давайте нататък, докладвайте текста на Комисията. Това го докладвахте ли? Тогава докладвайте и следващия член.

#573 · speech

Докладчик Христо Дочев

Комисията предлага да се създаде § 25: „§ 25. В чл. 156 в текста преди т. 1 след думата „представители“ се добавя „по време на пленарното заседание“.“

#574 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания? Няма. Подлагам на гласуване така докладваните параграфи 24 и 25. Гласували 163 народни представители: за 163, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Господин Дочев.

#575 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващите предложения са от Василева и Дончева и от Хаджигенов и Капон. Комисията подкрепя тези предложения и предлага да се създаде § 26: „§ 26. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения: 1. Параграф 4 се изменя така: „§ 4. Под „присъстващи“ при гласуване се разбира участвалите в гласуването народни представители.“ 2. Създава се § 8а: „§ 8а. Достъпът на журналисти в сградата на Народното събрание за пленарни заседания, при изпълнение на служебните им задължения, е свободен и неограничен, както и тяхното придвижване.“

#576 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Изказвания? Заповядайте, господин Попов.

#577 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, първо, моля за разделно гласуване на докладвания текст по т. 1 и т. 2, тъй като подкрепяме предложението по отношение достъпа на журналистите в сградата на Народното събрание, но не подкрепяме първата точка, а именно „под „присъстващи“ при гласуване се разбира участвалите в гласуването народни представители“. Мисля, че тук малко разширяваме и конституционната норма, от една страна. От друга страна, неучастието в гласуването също е политически акт и много пъти се е случвало тук в тази зала народни представители да не желаят да участват в гласуване, като това също е тяхна политическа позиция. Освен това в Конституцията е записано „присъстващи“ в пленарна зала в Народното събрание. Така че аз моля за разделно гласуване. Ние няма как да подкрепим първата точка на § 4. Благодаря.

#578 · speech

Председател Ива Митева

Други изказвания? Подлагам на гласуване предложението на господин Попов за разделно гласуване на точки 1 и 2. Гласували 170 народни представители: за 165, против 1, въздържали се 4. Предложението е прието. Сега преминаваме към гласуване на т. 1 от § 26 за изменение на § 4. Гласували 170 народни представители: за 52, против 93, въздържали се 25. Предложението не е прието. Сега преминаваме към гласуване на т. 2 от § 26. Гласували 172 народни представители: за 170, против няма, въздържали се 2. Предложението е прието. Господин Дочев, моля да докладвате приложението.

#579 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, следващото предложение е на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Надежда Йорданова. Комисията подкрепя предложението. Предложение на народния представител Мая Манолова и група народни представители. Комисията подкрепя предложението относно отмяната на ал. 2 и не го подкрепя в останалата му част и затова ще го прочета: „В чл. 10 от приложението към правилника се правят следните изменения и допълнения: 1. Алинея 1 се изменя така: „(1) Всяка парламентарна група и парламентарна комисия имат право да ползват по едно моторно превозно средство на Народното събрание.“ 2. Алинеи 2, 3 и 5 се отменят.“ Предложение на народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон, Арман Бабикян и Валентина Василева-Филаделфевс: „Промени в Приложение към правилника – финансови правила по бюджет и финанси Текстът на чл. 11 да отпадне и да се замени със следния текст: „(1) Народното събрание поема допълнителни разходи на народните представители, в размер на две трети от основното месечно възнаграждение на народни представители по чл. 5. Същите представляват бюджет за допълнителни разходи на всеки народен представител. Тези средства не се плащат на самите народни представители, нито на парламентарните групи. (2) Народните представители, самостоятелно или в обединение между няколко народни представители, могат да избират свой собствен персонал, в рамките на сумата по ал. 1, между различни видове сътрудници, както следва: 2.1. акредитирани сътрудници, работещи в Народното събрание, чието административно обслужване се осъществява пряко от администрацията на Народното събрание, съобразно условията за назначаване на временен персонал. Народните представители могат да назначат най-много двама акредитирани парламентарни сътрудници (при създаване на обединение между народни представители – до четирима). Най-малко една четвърт от общия бюджет по ал. 1 трябва да се използва за наемането на акредитирани парламентарни сътрудници. 2.2. Народните представители могат да назначават и „регионални“ сътрудници, установени в техните изборни региони. 2.3. Народните представители могат да предлагат, съгласно 2.1, платени стажове за „стажант-сътрудници“. Народният представител, който предлага стажа, ще може да определя конкретните задачи, които трябва да бъдат изпълнени по време на стажа. 2.4. Административното обслужване по т. 2.2 и т. 2.3 се осигурява от квалифицирана счетоводна кантора, регистрирана с предмет на дейност счетоводни услуги, за да се гарантира, че изискванията, свързани с данъчното облагане и социалната сигурност, са надлежно изпълнени. Най-много 75% от общия бюджет по ал. 1 може да бъде използван за регионални парламентарни сътрудници и стажант-сътрудници. Стажант-сътрудници се назначават за срок до 6 месеца, в зависимост от конкретната задача. 2.5. От сътрудниците се изисква да нямат външни дейности, които могат да породят конфликт на интереси и подписват съответните декларации. 2.6. Народните представители не могат да наемат роднини по възходяща, низходяща и съребрена линия. (4) Освен за наемане на акредитирани, регионални и стажант-сътрудници, до една втора от общия наличен бюджет по ал. 1 може да се използва за заплащане на услуги от доставчици, избрани от народните представители, като например за поръчка на експертно проучване, консултации, наем на помещения и други дейности, свързани с работата на народните представители в Народното събрание и изборните им райони. Разплащането се осъществява от декларираната от народния представител счетоводна кантора. (5) Имената на всички видове сътрудници, наименованието на платежния посредник, както и всички фирмени наименования на всички сътрудници се публикуват на страницата на Народното събрание, за времетраенето на техните договори, както и на раздела за всеки от народните представители. (6) Всички плащания се правят по банков път. Народният представител получава от счетоводната кантора отчет за извършените разходи, които декларира пред Народното събрание и се оповестяват в страницата.“ Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народните представители Атанас Славов, Иван Велов и Надежда Йорданова. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 27: „§ 27. В Приложението към правилника се правят следните изменения: 1. В чл. 7 ал. 2 се изменя така: „(2) При реализиране на допълнителни задачи, възложени с решение на Народното събрание, народните представители могат да получават допълнителни възнаграждения в размер до 25 на сто от основното месечно възнаграждение по чл. 5.“ 2. В чл. 10 ал. 2 се отменя. 3. В чл. 11 изречение пето се изменя така: „Народните представители, организирани в парламентарни групи, и народните представители, нечленуващи в парламентарна група, обявяват на всеки три месеца на страницата на Народното събрание в интернет информация за изразходваните средства, като се посочват и получателите на средствата (собствено и фамилно име или наименование).“, а изречение шесто се заличава.“

#580 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дочев. Изказвания? Госпожо Капон, заповядайте.

#581 · speech

Мария Капон

ИСМВ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Понеже вчера на Комисия – за колегите, които бяха, имахме съгласие за така наречения постоянен правилник, който ще се прави след този правилник, да има достатъчно време за администрацията, за да може да приложи всичките мерки. По тази причина се разбрахме да създадем един текст, който почти да не променя чл. 11 на Правилника. Добре, че господин Главчев беше вчера, госпожа Караянчева беше също вчера, колегите от другите парламентарни групи, да се разберем за едно – господин Адемов, моля Ви, как без Вас, така или иначе стана ясно, че не може да продължава практиката от всичките години едни пари да вървят през едно пълномощно и да вървят пари в брой през Секретариата, и това нещо независимо какви отчети, въпреки че има една стъпка напред, трябва да я кажем, не е възможно това да остане така. По тази причина предлагам, господин Председател на Комисия, този текст, който е в чл. 11, да се добави: „Сумата се предоставя по банков път на народните представители“. Това е консенсусното предложение, което е, а вече парламентарните групи определят начина на разпределение, отчитане на контрола. Плюс на колегите последното изречение, което е, което вчера говорехме за начина на отчитане: „Народните представители, организирани в парламентарни групи, и народни представители, нечленуващи в парламентарна група, обявяват на всеки 3 месеца от страницата на Народното събрание в интернет информация за изразходваните средства, като се посочват и получателите на средства – разбира се, в скоби – (собствено и фамилно име или наименование).“ Ако трябва да кажем в момента, парламентарните групи имат възможност да контролират невъзползването от последния текст, който е: „допълнителни разходи се облагат по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане“. Няма как от бюджетни средства на парламента да се окаже, че има остатък, който да е за народните представители. Нормално е това да са пари за работа за нашите сътрудници, асистенти – местни. Цялата практика, която бях предложила, е практиката в Европейския парламент. Разбира се, тя може дълго да се коригира. Приемам тази логика на колегите и смятам, че това е компромисният вариант, така че да върви по нормален начин. Благодаря Ви, колеги. (Представя писмено предложението за промени.)

#582 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Дончева, имате думата.

#583 · speech

Татяна Дончева

ИСМВ

Уважаеми колеги! Знам, че за голяма част от залата ние сме в предизборна ситуация и правим предизборна агитация, но не ми става ясно защо трябва да отпадне ал. 2 за частните автобусни превози? Защото голямата част от народните представители пътуват със собствените си коли, другата част евентуално с парламентарни коли. Там, където трябва да отиде народният представител, но има само частна автобусна линия, той с какво ще отиде, извинете? Защо всичко друго сме разрешили – и самолета сме разрешили, и колите, но частните автобусни линии сме ги забранили, защото не ми е ясно? Аз смятам, че това са редки случаи, в които народните представители, правейки се на много приближени към електората, пътуват с обществения транспорт и ако той случайно е частната автобусна линия, няма да му признаем разходите. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Ако искате да забраните пътуването с някои автобусни фирми, за които знаете, че са прононсирани от гербаджии, спонсори на ГЕРБ, дайте да го напишем, обаче сега да не ощетяваме най-ощетените колеги, тези, които няма да се докопат до парламентарните коли и които, да речем, нямат и собствени. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#584 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Дончева, да разбирам ли, че правите предложения за отпадане на т. 2?

#585 · speech

Татяна Дончева

ИСМВ, встрани от микрофоните

Правя предложението за отпадане на т. 2.

#586 · speech

Председател Ива Митева

Добре. Благодаря Ви. Госпожо Манолова – за изказване, заповядайте.

#587 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Всъщност група депутати от парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън!“ сме направили предложение, с което да отпадне поемането от Народното събрание на разходите не само за частни автобусни линии, а също така и разходите за пътуване с държавния, общинския, железопътния, автомобилния, водния транспорт – първа класа, и спално място от цялата вътрешно-транспортна мрежа. Предложили сме също така признаването на транспортни разходи на народни представители за посещения в изборните им райони, включително поемането от страна на Народното събрание на самолетните билети на народни представители, а също така предлагаме да се ограничи и ползването на служебни мерцедеси. (Шум и реплики от „БСП за България“: „Еее!“) Смятаме, че народните представители получават достатъчна заплата, за да могат да си платят автобусните билети, билетите за железопътния транспорт и самолетните билети. Ако народните представители не могат да си поемат разходите по собствените автомобили и при пътуването с обществения и междуградския транспорт, то тогава как да го направят българските граждани? Извинявайте, с работна заплата, която е три пъти средната работна заплата за държавата, да не можеш да си платиш билета до Бургас или до Перник, или до Плевен, смятам, че тези привилегии в условията на пандемия не са честни спрямо българските граждани. Затова сме предложили и ограничаване на ползването на служебни автомобили до един на парламентарна група, като нашата парламентарна група се отказва изобщо от ползването на автомобил. Това че Комисията по Правилника е решила да подкрепи нашето предложение само по отношение на частните автобусни линии, не е решение на групата на вносителите. Ние предлагаме Народното събрание да не плаща с парите на данъкоплатците билетите на депутатите – нито частните, нито обществените, нито междуградските, нито самолетните билети, нито градския транспорт. Мисля, че всеки може да си купи билетче за метрото или както каза председателката Караянчева: „Ходете пеша бе.“ Това също е вариант. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#588 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Реплики? Господин Попов, заповядайте.

#589 · speech

Филип Попов

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Аз няма да коментирам предложенията на останалите народни представители, а това на Комисията, тъй като Комисията ги е отхвърлила вчера. Първото предложение на Комисията е по ал. 2, чл. 7, което гласи: „При реализиране на допълнителни задачи, възложени с решение на Народното събрание, народните представители могат да получават допълнителни възнаграждения в размер на 25 на сто от основното месечно възнаграждение“, с което аз съм съгласен. Всъщност какво променяме ние в ал. 2? Сегашната ал. 2 на Правилника гласи следното: „Народните представители могат да получават допълнителни възнаграждения при реализиране на приоритетни за страната задачи.“ Тук се касае действително, че това е един вид награда към този народен представител, който е реализирал за страната приоритетни задачи, а не е някакво решение на Народното събрание. Решението на Народното събрание може да е всякакво, а народният представител може да реализира приоритетни за страната задачи, без да има решение на Народното събрание, защото по Конституция той е народен представител на цяла България. Затова аз правя редакционно предложение в следния смисъл: да остане старият текст в Правилника, като се добави, разбира се, накрая: „в размер не по-голям до 25 на сто от основното месечно възнаграждение“. По този начин запазваме и приоритетните задачи за България, и възнаградителния характер, ако се извършат тези приоритетни задачи, както и предложението на колегите – до 25 на сто от основното месечно възнаграждение. На второ място, моля да имате предвид и следното. Касае се вече за следващата точка – в чл. 11 изречение пето се изменя така: „Народните представители, организирани в парламентарни групи, и народните представители, нечленуващи в парламентарна група, обявяват на всеки три месеца на страницата на Народното събрание интернет информация и така нататък. В сегашния правилник ясно е записано, че парламентарните групи определят начина на разпределението на средствата, отчитането и контрола. Тоест контролът и отчитането на тези средства би следвало по аналогия от сега действащия правилник да се правят именно пред парламентарните групи на тези, които имат парламентарни групи, и за тези, които са, разбира се, нечленуващи в парламентарна група, да си остане старият текст. Благодаря.

#590 · speech

Председател Ива Митева

Тоест предлагате да няма изменение в изречение пето ли?

#592 · speech

Председател Ива Митева

Тоест не правите предложение тук. Добре, благодаря Ви. Други изказвания? Няма. Преминаваме към гласуване. Първо гласуваме неподкрепеното предложение на Мая Манолова по чл. 10 и по отношение на т. 1, ал. 1 и ал. 3 и 5 да се отменят. Гласували 184 народни представители: за 51, против 99, въздържали се 34. Предложението не е прието. Моля, покажете по групи. Подлагам на гласуване предложението на народните представители Николай Хаджигенов, Мария Капон, Арман Бабикян и Валентина Василева – за чл. 11. Гласували 181 народни представители: за 10, против 137, въздържали се 34. Предложението не е прието. Моля, покажете по групи. Подлагам на гласуване направеното предложение от народния представители Мария Капон в чл. 11 изречение второ да придобие следната редакция: „Сумата се предоставя по банков път на народните представители“. Гласували 184 народни представители: за 68, против 87, въздържали се 29. Предложението не е прието. Моля, покажете по групи. МАРИЯ КАПОН (ИСМВ) Госпожо Председател! Уважаеми колеги, явно не стана ясно за какво гласуваме. Гласуваме да престане черната каса, една торба за целите на парламентарните групи, която беше, а да стане нормално по банков път, както Вашите министри искаха повечето от плащанията да се разплащат по банка, да има реална отчетност, това искаме. Както казах, наистина от 12 години нищо не се е променило относно лошите практики. Много правилно наричат определени партии „партии на статуквото“, така че моля за прегласуване. Надявам се да е ясно за какво става въпрос – по банка, а не в плик, не в торба, не с пълномощно на секретарка, а на всички директно! (Шум и реплики.)

#593 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Капон. Моля, гласувайте предложението, направено от Мария Капон – прегласуване. Гласували 189 народни представители: за 75, против 85, въздържали се 29. Предложението не е прието. Сега преминаваме към гласуване на предложението на Татяна Дончева – за отпадане на т. 2 от редакцията на Комисията, и да остане ал. 2 в чл. 10 – текста за транспорта. Гласували 144 народни представители: за 58, против 50, въздържали се 36. Предложението не е прието. (Шум и реплики.) Прегласуване ли иска някой? Добре, да. Подлагам на повторно гласуване предложението на Татяна Дончева за отпадане на т. 2 от § 27. Гласували 174 народни представители: за 145, против 12, въздържали се 17. Предложението е прието. Моля, покажете по групи. Подлагам на гласуване направеното предложение от Филип Попов в чл. 7, ал. 2 от действащия текст накрая да се добави „в размер до 25 на сто от основното месечно възнаграждение по чл. 5“. Моля, гласувайте. Гласували 170 народни представители: за 154, против 6, въздържали се 10. Приемаме този заместващ текст на ал. 2. Моля, покажете по групи. Сега подлагам на гласуване предложението на Комисията за § 27 с така приетите предложения. (Реплики от народния представител Филип Попов.) Господин Попов, сигурно сте искали да направите, но сте забравил. Гласували 172 народни представители: за 102, против 60, въздържали се 10. Предложението е прието. Уважаеми колеги, искам само да Ви върна в чл. 83, където Ви обърнах внимание по отношение на предложенията на народни представители, които се изпращат за становище на изпълнителната власт. Наистина се оказва, че сме допуснали дублиращи текстове. Това предложение, което приехме на Славов, Велов и Йорданова, всъщност го има в момента в Правилника. Разликата е в императива, така че Ви предлагам редакцията да бъде досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите „може да“ се заменят, за да стане императивен текстът. Иначе е така, както сме го гласували. Моля да го гласуваме, за да няма дублиращи противоречащи текстове в Правилника. Който подкрепя това предложение, моля да гласува. Гласували 163 народни представители: за 162, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Благодаря Ви. Господин Дочев, ще докладва Заключителната разпоредба с § 28:

#594 · speech

Докладчик Христо Дочев

Госпожо Председател, Комисията предлага да се създаде наименованието „Заключителна разпоредба“ с § 28. „§ 28. Решението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“

#595 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Колеги, предлагам Ви наименованието да стане „Преходни и заключителни разпоредби“ и да създадем нов § 28, който да има следната редакция: „Чл. 76, ал. 7 не се прилага за законопроекти, внесени до влизането в сила на това решение.“ Това, което беше предложено и от господин Велов, е § 28 да стане § 29. Имате думата, госпожо Манолова.

#596 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Уважаеми колеги, искам да Ви призова да гласуваме този текст, защото притеснението на парламентарната група „Изправи се! Мутри вън!“ е по отношение на внесените от нас вече законопроекти. Става дума за законопроекти, които са обсъдени с майки от „Системата ни убива“ – Законът за личната помощ, Законът за добавките на пенсионерите, за подкрепата на малкия и средния бизнес, Законът за лечебните заведения, с който да има възможност да се ревизират конкурсите. Днес внесохме Закона за публичните предприятия. Уверявам Ви, че повечето от законите – Законът за частния фалит, са широко обсъдени с граждански организации и всъщност причината да възразим срещу 30-дневния срок за консултации беше именно това – ревизирането, евентуалната невъзможност да бъдат разглеждани законопроекти, които са изключително важни. Това уточнение го направи господин Велов и сега беше направено от госпожа Митева. По начина, по който беше направено предложението, разпоредбата се отнасяше за всичко, което вече е внесено, включително законопроектите, които докладвам сега пред Вас от парламентарната трибуна. Това са изключително законопроекти, които се отнасят до българските граждани. Това беше поводът на моето възражение. Сега призовавам и Ви моля – моля Ви да подкрепите този текст – да не се отнася за законопроектите, които вече са внесени, изискването за 30-дневен срок на отлагане.

#597 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, госпожо Манолова. Господин Биков, заповядайте за реплика.

#598 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Манолова! Има два проблема. Първият е, че има закони, които няма да подлежат на тази процедура, и други закони, които ще подлежат на тази процедура и то на някакъв състезателен принцип – който си ги е вкарал до днес. Което ми се струва двоен стандарт. Ако ще се прави това нещо, да се прави за всички. Второ, Вашите закони по най-груби сметки струват между 15 и 20 млрд. лв. – ще струват на данъкоплатците. Имате ли финансова обосновка за тях поне, ако не обществено обсъждане, поне финансова обосновка? Съобразили ли сте с актуализация на бюджета за всички тези неща, които предлагате? Точно Вашите закони имат нужда от изключително сериозно и мащабно обществено обсъждане не само с присъдружните Ви неправителствени организации, но и с работодателските организации, със синдикалните организации и с всякакъв друг тип представителни организации, разбира се, експерти и хора, които участват в уличния дебат. Вашето изказване само ни мотивира да гласуваме против.

#599 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Биков. Господин Ненков, заповядайте.

#600 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, уважаеми колеги! Извинявайте, ама откъде-накъде за едните закони може, които на Вас са Ви бързи и приоритетни, както беше с Правилника – спешни промени, така и тук едни спешни законопроекти сте внесли в Деловодството на Народното събрание, а кой ще Ви изпълнява тези проекти, госпожо Манолова? Направете си правителство. Излъчете си министър на финансите да седи тук до Вас – да му натрупате една сметка и той да вика: да, добре, ок, ще го изпълним. Ето това е честността, ама с такива неща – извинявайте. Или го правите, както сте тръгнали да го правите с всичките тези обществени обсъждания, или просто недейте да хвърляте прах в очите на хората! Пак Ви казвам: изберете си правителство, назначете си министър на финансите и нека той да дойде тук да го питаме него дали финансово са обезпечени тези законопроекти. Всичко останало е популизъм. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#601 · speech

Председател Ива Митева

Заповядайте, госпожо Пенева.

#602 · speech

Теодора Пенева

ИТН

Уважаеми дами и господа народни представители, госпожо Председател! Първо, искам да кажа, че финансовите сметки, които преди малко бяха цитирани от 15 млрд. лв., са изключително грешни, неточни и неадекватни. Тези закони не струват 15 млрд. лв. (Реплика от народния представител Тома Биков: „Кажи колко са?“) Второ, това не са наши закони. Това са закони на българските граждани, закони, които спасяват живота на хора. Ние много добре знаем, че бившето правителство не желаеше да подпомогне българските граждани. Вие си потвърждавате много добре позицията, че ще изоставите гражданите без необходимите им средства. (Ръкопляскания от ИТН.)

#603 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Дуплика, госпожо Манолова?

#604 · speech

Мая Манолова

ИСМВ

Разбира се, че всеки един от тези закони има финансова обосновка и вече е време да се опровергаят лъжите и внушенията на социалния министър Сачева, която твърди, че за личната помощ са нужни 32 млрд. лв.!? Абсурдни твърдения на абсурден социален министър, който не го е грижа за хората с увреждания! Тези проекти ще влязат първо в Комисия, след това в пленарна зала, ще можете да се убедите колко струва всеки един от тях. Майките от „Системата ни убива“ чакат този законопроект. Обещаха го народните представители от всички парламентарни групи без Вашата, така че този законопроект, който ще започне да действа веднага, а не след 30 дни, е жизненоважен за хора, които са в безпомощно състояние. Не си играйте! Не превръщайте в политически един житейски проблем, житейските драми на десетки хиляди хора. Тези законопроекти трябва да бъдат приети в спешен порядък, както каза колежката Теодора, да бъдат спасени човешки животи.

#605 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Други изказвания? Няма. Подлагам на гласуване направеното предложение от мен за преходна разпоредба със следния параграф: „Чл. 76, ал. 7 не се прилага за законопроекти, внесени до влизането в сила на това решение.“ Гласували 169 народни представители: за 101, против 63, въздържали се 5. Предложението е прието. (Ръкопляскания от ИТН.) Подлагам на гласуване прочетената Заключителна разпоредба с § 28 от председателя на Комисията, а със съответната преномерация ще стане след това от „Финални текстове“. Гласували 140 народни представители: за 129, против 7, въздържали се 5. Предложението е прието. С това е приключила и приета тази точка. Преминавам към съобщенията за парламентарен контрол на 29 април 2021 г., петък. Парламентарният контрол на 29 април 2021 г., предвиден като т. 8 от Програмата за работата на Народното събрание за 21 – 23 април 2021 г., няма да се реализира поради потвърдено неучастие на членове на Министерския съвет, които би следвало да отговорят на въпроси и питания зададени от народни представители. Министър-председателят на Република България в оставка Бойко Борисов няма да участва поради отпуск по болест. На основание чл. 96, ал. 3 и чл. 99, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание отлагане на отговори със седем дни са поискали: - заместник министър-председателят в оставка Томислав Дончев; - заместник министър-председателят по икономическата и демографската политика и министър на туризма в оставка Марияна Николова; - министърът на финансите в оставка Кирил Ананиев; - министърът на образованието и науката в оставка Красимир Вълчев; - министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова; - министърът на вътрешните работи в оставка Христо Терзийски; - министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Петя Аврамова; - министърът на здравеопазването в оставка Костадин Ангелов. Министърът на труда и социалната политика в оставка Деница Сачева няма да участва в парламентарния контрол поради ползване на отпуск. С това изчерпихме дневния ред за днес. Следващото пленарно заседание е утре, 23 април 2021 г. от 9,00 ч. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 17,55 ч.) Председател: Ива Митева Секретари: Филип Попов Димитър Найденов