2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: kremena-milenova-kuneva
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Уважаеми колеги, да се надявам, че тази сутрин сте поспали малко и сте по-бодри и по-разумни. Вчера нямахме резултат отново, така че ще продължим с процедурните правила. Да открием разискванията по процедура. Нека от вносителите да заповядат на трибуната.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. С голямо неудобство, колеги, за пореден път Ви предлагам да обсъдим и гласуваме решенията за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и осмото народно събрание. С неудобство не защото са лоши процедурните правила, не защото имат нужда от промяна процедурните правила, не защото има нужда от критерии и хубаво е, че това вчера го изяснихме, а защото все по-малък става шансът да имаме съгласие, но все пак предлагам на Вашето внимание Проекта за решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и осмото народно събрание. Проектът на решение е внесен от всички председатели на парламентарни групи единодушно. Неколкократно беше подкрепян този проект на решение, затова считам, че следва да го гласуваме. Благодаря.
#3 · speech
Благодаря, госпожо Атанасова. Ще започнем отново с представяне на кандидатурите. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) А, гласуване имаме преди това? Добре, колеги. Давайте да гласуваме тогава. Гласували 209 народни представители: за 174, против няма, въздържали се 35. Предложението е прието. Преминаваме към номинации. Колеги, моля всяка група да номинира своите предложения. Заповядайте, господин Хамид.
#4 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! В годината има само два дни, в които човек не може да свърши своята работа – вчера и утре, затова нека да си свършим работата днес. С пожелание всеки ден от годината за това Народно събрание да е днес, предлагам кандидатурата на господин Йордан Цонев за председател на Четиридесет и осмото народно събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#5 · speech
Благодаря, господин Хамид. Заповядайте, колега.
#6 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председателстващ, дами и господа народни представители! От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ и в тази процедура ще предложим и ще издигнем кандидатурата на народния представител Цвета Рангелова за председател на Народното събрание. Вчера обяснихме какви са мотивите. Надяваме се днес народното представителство наистина да погледне сериозно към тях, за да може да изберем кандидатура на председател, който да може да е безкомпромисен и безпристрастен спрямо всички парламентарни групи в Четиридесет и осмото народно събрание. Благодаря Ви.
#7 · speech
Благодаря, колега. Доколкото знам, оттеглени са другите кандидатури. Заповядайте.
#8 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! От името на парламентарната група на „БСП за България“ предлагаме Кристиан Вигенин. Кристиан отговаря на всички критерии и условия, които вчера цял ден обсъждахме. И предложенията от „Продължаваме Промяната“, и на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, и на всички нас, които сме работили с него в последните парламенти, нееднократно Кристиан е бил призоваван от Вас, народните представители от всички парламентарни групи, да поеме управлението на парламента в тежки моменти, в кризисни моменти. Позволявам си да кажа тези думи, защото сме в ситуация, в която днес трябва да изберем председател. Нека всеки със съвестта си, всеки с отговорността си, всеки, който е изпратен тук, да гласува българският парламент да има председател и мисля, че Кристиан може да бъде този човек. Благодаря Ви. Надявам се на подкрепа.
#9 · speech
Благодаря. Другите оттеглихте предложенията си. Да пристъпим, колеги, към гласуване. Заповядайте.
#10 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Мисля, че ситуацията е достатъчно сериозна. След два дни на обсъждания, в които кандидатите мълчахме, да кажа няколко думи. Сигурно всеки от Вас следи какво се случва и по телевизиите, как се реагира на това, което прави Народното събрание трети ден, сигурно виждате какво става в социалните мрежи. Първия ден някой говореше, че ще ни изгонят със сопи, сега вече на третия ден ситуацията е още по-лоша – вече дори не предизвикваме омраза, струва ми се, предизвикваме подигравки. Парламентът е напът да се обезсмисли напълно. Колкото и всеки от нас да иска да бъде верен на своите избиратели, така както го разбира, колкото и да иска да не разочарова тези, които са го изпратили тук, с подкрепа на кандидат от друга политическа сила или кандидат, който може би не отговаря съвсем на изискванията – така, както си го представят, мисля, че всеки един от нас в тази кампания разказваше на избирателите какво ще направи, когато влезе в Народното събрание, какви законопроекти ще внесе, как ще гласува, какво иска да направим. И то е свързано не само с това дали ще има, или няма правителство, защото след всеки един избор обикновено едни остават опозиция, други са управляващи, но дори и когато си опозиция, парламентът, един работещ парламент, ти дава възможността да покажеш своето лице, своя образ, да защитиш това, за което са те изпратили тук избирателите. За да се случи всичко това обаче, парламентът трябва да започне да работи. Блокажът още на първото заседание, за съжаление, работи за тези, които искат да покажат, че парламентът е излишна институция, че парламентът въпреки правомощията, които са му дадени по Конституция, не е в състояние да работи. И малко повече от това. Сигурно милиони хора са загубили живота си, борейки се за това народите да бъдат представени и те да решават чрез парламентите, ние сега сме напът да убием парламента, но още по-лошото е, че обезсмисляме и себе си по този начин, защото съвсем нормално е утре хората да кажат: „А за какво са ни тези партии всъщност?“ Да не си мислят, примерно, и колегите от „Български възход“, които за пръв път влизат в парламента сега – тях ги няма, но аз го казвам, защото вчера обявиха някак си, може би, искайки да се разграничат от нас, няма разграничение. В коментарите всички 240 народни представители сме в кюпа. Кой е добър, кой е лош, в момента няма абсолютно никакво значение и с приказки не може да покажем, че едните са по-лоши от другите, или едните са по-добри от другите. Хората ни мразят, скоро ще започнат да ни презират за това, че не сме в състояние да решаваме проблемите им, на общо основание – без значение кой се чувства по-близък, по-виновен и по-невиновен, и мисля, че това всички сте го усетили. За да излезем от това, парламентът трябва да заработи и да заработи по начин, по който да покаже, че е полезен парламент. Да, сигурно ще има спорове, ще има караници, често настроението става такова, че се стига и до обиди даже, но въпросът е какъв продукт може да произведем. Може ли, така, както усещам, имам усещането, че някои от политическите групи сякаш предпочитат изобщо да няма парламент, в смисъл да тръгнем директно към избори. Сигурно и това е разбираемо донякъде, обаче дали може да лишим България от милиардите по Плана за възстановяване и устойчивост и каква е гаранцията, че след следващите избори ще бъде по-различно? Според мен гаранцията е, че ще бъде още по-зле и по-трудно. Може ли да лишим българските граждани от това да приемем един адекватен бюджет на държавата, в който да гарантираме по-висока минимална работна заплата, по-високи доходи, компенсация на инфлацията и така нататък, защото ние не сме в обичайна среда – в ситуация на висок икономически растеж, на ниски дефицити, на ситуация на ниска инфлация? Сигурно може да си позволи държавата още месец-два, в първите месеци на следващата година да работи със сегашния бюджет, но Вие добре знаете, че това сега просто не е възможно по този начин. И затова ми се иска също да погледнем към това какво може председателят на Народното събрание. Сигурно в друга ситуация да бъдеш председател на Народното събрание е голяма чест – все пак това по Конституция е най-важната институция в държавата. Аз мисля, че ние не сме вече в такава ситуация след четвъртите избори, особено след тези три дни и този трети ден. Ние от „БСП за България“ поехме сериозен политически риск да излъчим кандидатура. В още по-голяма степен аз персонално поемам голям политически риск, кандидатирайки се за поста председател на Народното събрание от позицията на петата политическа сила, защото аз съм човек вече със сериозен политически и парламентарен опит. Знам какво е да си тук – на това място, да се вземат решения, които ти не одобряваш, но накрая трябва да си сложиш подписа под тях. Моят подпис би стоял под решения, срещу които е нашата парламентарна група и ние не можем да им повлияем, но за нас е важно парламентът да започне да работи. Вие ме познавате. Вие знаете, че и в критични ситуации и в предишни парламенти, и в последния, в който бях част от мнозинството, съм намирал начин да направя така, че парламентът да стига до решение. Това е основната мотивация, която имах, съгласявайки се да се кандидатирам за тази позиция, защото за мен не е важен толкова постът, а какво правиш с този пост и можеш ли да направиш така, че да се стига до конкретни решения, до резултати, защото това е нашата задача. И възможността председателят да организира дейността е много важна от тази гледна точка. Уважавам идеята на ВЪЗРАЖДАНЕ кандидатът да няма особен политически и парламентарен опит, но ние не сме в ситуация, в която можем да си позволим това. Нямаме време председателят на парламента да се учи какво е парламент, как работи, тепърва да се запознава с хората и така нататък, и така нататък. Ако имахме четири години пред нас, разбира се, но ние имаме в най-добрия случай може би няколко месеца, така, както изглежда днес, и затова аз бих предложил, защото все пак има значение как председателят си представя работата на Народното събрание, да направим така, че председателят и заместниците да работят в условия на консенсус, да направим така, че заместник-председателите от двете основни парламентарни групи винаги да бъдат горе отпред, а останалите четирима да се въртят всяка седмица. С други думи, всеки един заместник-председател да участва активно в работата на парламента. Това е важно, защото в тази ситуация всеки трябва да бъде съпричастен към това, което се случва. Решенията по дневния ред. Искам да обърна внимание, защото тук се поставят и някои въпроси от гледна точка на политиката – какво ще се включи в дневния ред и така нататък. Отворете и вижте Правилника на Народното събрание какво може председателят. Народното събрание е това, което определя дневния ред, а председателят е един посредник, който предлага проект, и оттам нататък, първо, Председателският съвет, а след това Народното събрание решава какво да влезе в дневния ред. Това, с което мога да се ангажирам, е всяка парламентарна група да вижда своите предложения в първоначалния дневен ред, а оттам нататък е работа на мнозинството да реши с какво точно ще се занимава Народното събрание. Защото, ако имаше ясно мнозинство, е по-различно, но сега трябва да намерим формата, под която да работим в диалог и по възможност в консенсус. Невинаги ще се случва така. Ще завърша с това, че ние се познаваме. Като говорим за политическите рискове, едно от първите неща, за което попитаха колегите: „Какво ще стане, ако бъдеш избран с гласове и на ГЕРБ, и на ДПС?“ Не че това се е случвало досега. Но, вижте, ние сме в ситуация, в която тези неща трябва да останат на заден план. Да, това е риск и за БСП, и за мен персонално, но аз бих искал да припомня… (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Политически риск. Исках да припомня на колегите от ГЕРБ, че ако си спомнят едни по-предишни парламенти, когато беше Българското председателство – казвам го за тях, защото всъщност ние най-много конфликти сме имали с ГЕРБ в годините и е разбираемо – тогава ГЕРБ пое риска председател на Комисията по Европейски въпроси и контрол на европейските фондове да бъда аз. Вие добре знаете, че независимо от споровете, които имахме в пленарната зала, когато ставаше въпрос за нашето лице пред Европейския съюз и целите, които трябва да постигнем, работихме отлично заедно и част от народните представители са тук, защото беше за България. Мисля, че и сега можем да направим така, че когато става въпрос за България и за българските граждани, да се концентрираме върху важните неща. Аз се обръщам към всяка една парламентарна група за подкрепа, но заедно с това завършвам със следното – моето избиране и моята кандидатура не може да бъде обект на някакви парламентарни, партийни договорки по законопроекти, по отказ от политики или подкрепа за някакви политики. Мисля, че това не мога да го допусна. Затова казвам, че това гласуване, което предстои, е последното, в което участвам. Ако ме подкрепите, казах Ви какво можете да очаквате от мен, а и знаете, защото не съм неизвестна величина. Ако не, ще търсим след това някакви други решения, но се опасявам, че прозорецът на действие все повече се свива и за съжаление, вървим по улея на един сценарий, който не е добър за парламента, не е добър за България и е непредвидим като дългосрочни последици. Затова още веднъж моля за Вашата подкрепа, за да го избегнем. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#11 · speech
Благодаря, господин Вигенин. Заповядайте за процедура.
#12 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми народни представители! Ще се обърна с процедурно предложение, което бих желал да направя. Ще се хвана за думите на преждеговорившия Кристиан Вигенин, че в третия ден от дейността на Народното събрание вероятно тя предизвиква подигравки в обществото. Аз считам, че трябва да подходим сериозно и отговорно към това, за което са ни избрали нашите гласоподаватели и което в момента стои на дневен ред в тази пленарна зала, а именно: процедурата по избор на председател на Народното събрание. Считам, че трябва да подходим отговорно и с оглед повелята на чл. 81, ал. 2 от Конституцията, която казва, че изборът се извършва при гласували повече от половината присъстващи в залата, поради което, уважаеми господин Председателстващ, ще Ви помоля – преди да пристъпим към гласуване, да проверим кворума в пленарната зала. Това е моето процедурно предложение.
#13 · speech
Колеги, тогава да пристъпим към гласуване или не?! (Шум и реплики.) Първо трябва да направим проверка на кворума. (Реплики от ДПС.) Заповядайте, господин Цонев, щом така е правилно.
#14 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Очевидно днес тази идея – кандидатите да вземем отношение, е добра, за да не се стандартизира процедурата и да се опитаме пак да направим някаква различна крачка към отпушване на този институционален блокаж. Аз нямам притеснения относно това откъде би могла да дойде подкрепа и само ще припомня на господин Вигенин също да няма притеснения, защото той беше външен министър на България четири години с мандата на ДПС. (Ръкопляскания от ДПС.) Няма нищо страшно. Колеги, приех номинацията на моята парламентарна група за председател на Народното събрание в тази тежка ситуация, защото идеята на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ беше в условия на много остра конфронтация между двете първи парламентарни сили третата да поеме отговорността и да отпушим процеса. Когато в първия ден тук от името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ се обърнах към потенциалните кандидати при старта на процедурата, аз казах, че ние имаме две условия. Първото е кандидатът да знае, че пръв между равни означава, че не е началник на равните. Второ, да знае, че равните са равни. Да забрави от коя група, от коя партия е, за да може парламентът да се движи в рамките на Конституцията, законите и най-вече Правилника, който също е закон. Е, тогава, разбира се, не знаех, че това може да се отнася за мен като кандидат, но сега вече го знам. Човек винаги трябва да внимава какво иска от другите, защото това важи и за него. Аз мога да потвърдя, че ако бъда подкрепен, ще изпълня това условие, което сами поставихме към другите. Тук в тези два дни имах възможност да говоря с много колеги, с много журналисти, с много приятели, съмишленици и хора, които не споделят нашите идеи – на моята партия. Всички питаха: „Какво следва? Защо парламентът изпадна в тази ситуация?“ Вижте, толкова абсурдно големи са окопите, които изкопахме между отделните политически сили, че сега не можем да излезем от тях. За първи път за 32-годишната нова история на България ние имаме институционален блокаж. Ние нямаме парламентарна, политическа или каквато и да е криза, а ситуацията е толкова абсурдна, че създателите на Конституцията дори не са си и помисляли да предвидят развитие на тази ситуация. Тази процедура е изведена пред скоба – преди конституирането на парламентарните групи, преди всичко онова, което има политически характер в това събрание – толкова са смятали, че изборът на човека, който води тук, е надполитически, а ние го превърнахме в най-политическия дебат и не можем да мръднем от окопите си и да изберем един човек от 240 достойни хора. Разбирате ли докъде стигна конфронтацията между политическите сили в последните години? И ако смятате, че това е политическа физиономия на някой от нас, ако смятате, че с това ще оправим държавата, отговорът го получихме в тези два дни – смятат ни за луди. Не само че не ни разбират, а просто ни смятат за луди, защото няма как да обясниш на хората, че блокираш работата на най-важната институция, блокираш я незнайно защо – по политически или по някакви други причини. По тази причина аз, съзнавайки колко е тежка ситуацията, приех тази номинация и знам за какво става въпрос. 25 години от 32 годишната ми политическа кариера са минали в тази зала, от тази страна (посочва лявата част на залата), и най ми е добре от тази страна, но понякога трябва да се поеме отговорност. Може да е за ден, може да е за месец, може да е за повече, но трябва да се поеме отговорност, защото аз продължавам да смятам, за разлика от колегата Вигенин, който каза, че последните две години или месеци парламентът може би не е това, което е по Конституция, аз смятам, че е. Вие знаете, че във всичките си изказвания съм защитавал институцията, институционализма, дори когато е във вреда на парламентарната ми група, дори когато е във вреда на моите собствени разбирания по даден въпрос. Важна е институцията, защото без институцията няма държава – тя не може да функционира. Затова Ви призовавам наистина да помислим и да направим още една крачка! Вчера направихме една малка крачка напред. Спомням си – и с това ще завърша – в началото на политическата си кариера имах щастието да бъда близо до доктор Петър Дертлиев. В изборната нощ, когато избраха Велико народно събрание, ние от СДС загубихме изборите и всички плакахме. Доктор Дертлиев се обърна към нас и каза: „Момчета и момичета, не плачете! На България ѝ предстои да извърви много дълъг път, а на дълъг път се тръгва с малка крачка.“ Вчерашната малка крачка нека да стане днес и утре още една малка крачка. България наистина я чака дълъг път, за да излезем от кризата. Благодаря Ви.
#15 · speech
Благодаря, господин Цонев. Госпожо Атанасова, заповядайте.
#16 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, очевидно аз не съм от номинираните и не правя изказване, за да порицая някого или да похваля друг. Нямаше дори да вземам думата, защото през последните няколко дни твърде много говорихме. Говорихме за съгласие, за възможности, говорихме за пътя оттук нататък, говорихме за консенсус. До днес не бяхме говорили за рискове. Само че чухме в едно от изказванията щета и риск – в изказването на един от претендентите за гласовете на всички нас, който се опита да се абстрахира от лошия тон в първия ден на избор и заговори за парламентаризма като такъв. От ден първи, а и не само, аз и моите колеги говорим за парламентаризма като такъв. Само че вече ми се ще да напомня, че тези, които днес говорят за парламентаризма като такъв, аплодираха думи в пленарната зала, че парламентът е отвън на улицата. Ние имаме памет за тези неща. Какво друго ни каза господин Вигенин? Щетите и рисковете, които биха се поели и кое е по-голям риск. Още един ден ли България да има блокирана законодателна власт, или оценката за щетата, оценката за риска, която той поема с евентуалната подкрепа на две партии, на две парламентарни групи в българското Народно събрание. Извинявам се, но 634 627 хиляди, знаете какво е това – броят на българските граждани, които са посочили Коалицията ГЕРБ-СДС за първа политическа сила на последните избори. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И без да адвокатствам на някого, проверих, че 344 512 хиляди са българските граждани, които са посочили другата нарочена за риск партия. Това са почти един милион. Почти един милион българи ли са щета или риск? Извинявайте, мислех, че до днес всички сме с убеждението, и призовах за това, никой да не обижда избирателите на другите партии, никой да не си позволи да говори за исторически компромиси, за щети, за цени, за рискове. Не плащаме ли висока цена и българите не плащат ли високата цена на това, че ние три дена тук нямаме едно възможно решение? Не го ли правят тези хора, които подкрепиха своята партия? А какво правят хората, които казаха „не подкрепям никого“? Ще променим ли 70-те хиляди „не подкрепям никого“ с това, което се случва, и с това, че се зачерква една или друга социална група, партия, хора, избиратели, граждани? Зачеркват се българи и се говори за щета и за риск! И да, всеки има право, и най-малката, и най-голямата, и третата, и петата, да предлага кандидат. Ние затова в дух на конструктивизъм, разум, мъдрост, консенсус през тези два дни предлагахме всякакви възможности, решения, отстъпки. Не искате в духа на Конституцията първата спечелила. Защо? Българите казват „те са победители“, обаче Вие казвате „щета е, цена е, риск е, токсични са“. Продължаваме ли това да го говорим? Продължавате ли? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Нямали сме право – да спечелим изборите и Вие да поставяте условия. Добре, нашата прекрасна според мен кандидатура на Росен Желязков беше оттеглена, за да има някаква възможност за разговори, за търсене на консенсус. Поздравих Ви, уважаеми колеги, че в същия дух и смисъл оттеглихте и кандидатурата на господин Минчев. (Реплики от „Продължаваме Промяната“: „Първи ние оттеглихме кандидатурата на господин Минчев.“) В обратен? Добре – в обратен ред. Поздравих Ви. Намерих политическа мъдрост, смелост да изляза от тази трибуна и да кажа: да, така се прави, за да се търси консенсус. И от ден първи аз говоря за това, че трябва смелост и трябва лидерство, трябва разум, трябва мъдрост. Съгласихме се на екстравагантното, бих казала, предложение, и според мен правно необосновано и невъзможно, и на колегите от „Демократична България“ – ротация и всичко останало. И това приехме, за да вървим напред. Водихме разговори, разговори, разговори в кабинети – на председателя, публично, в залата, предложихме Ви друг подход – да изберем най-възрастния, пак в духа на Конституцията, със заместник-председатели, които всяка група да излъчи, за да има шанс за решения, за да има работещ парламент. И това не желаете. И след всичко това днес отново да сме в изходна позиция и отново някой да говори, че много рискува, ако 650 хиляди, формално избрали тези, които представляваме ГЕРБ-СДС и подкрепящи и Вас, в случай че гласуваме за Вас, господин Вигенин, да кажете, че това е риск и щета! Господин Вигенин, не се притеснявайте, ние няма да Ви изложим на излишни рискове. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#17 · speech
Заповядайте, господин Вигенин.
#18 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Не знам, може би като лично обяснение, но понякога се случва да си говорим и да не се разбираме или да не искаме да се разберем. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Уважавам всеки един български гражданин, който въпреки всичко излиза, гласува и участва в политическия процес, без значение за коя от политическите сили, които са представени тук. Уважавам и Вашата парламентарна група, госпожо Атанасова, независимо дали ще гласувате, или не за мен. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#19 · speech
Благодаря. Колеги, две думи, ще се включа и аз. Господин Цонев, дадохте един много хубав пример с Дертлиев, той беше мъдър човек и аз го познавах, но става дума за това, че когато пътят е напред, да, разбира се, той е с малки крачки и все някой ден трябва да се стигне. Но когато пътят е назад, светлинни години имаме до целта. Аз смятам, че в нашия парламент трябва да търсим в момента верния път напред към бъдещето на хората, защото иначе ще попаднем в път без изход. Вчера се зарадвах на колегите, по-младите, че това е поведение на политик. Те го направиха. Но много ми се иска днес да бъдете по-мъдри от вчера и наистина не Вие, улицата, където е народът, които ни гледат, иска да има работещ парламент в техен интерес. Аз се отдръпнах, за да може наистина да вземете по-вярното решение. Но виждам, че отново бавно влизаме в друга задънена улица. Затова Ви моля – умно като политици, отговорно като представители на българския народ и пътя, верния. Аз не знам дали назад или напред, но верният път не е този. Благодаря Ви. Има ли за изказване? Заповядайте, господин Василев.
#20 · speech
Продължаваме Промяната
Колеги, изходът от тази ситуация е само един – трябва да намерим човек, за когото 121 от хората, присъстващи в тази зала, могат да натиснат „за“. Гласуването с „против“ и „въздържал се“ не дава решение. Така че единственото нещо, към което ще Ви призова, е, ако няма кандидат, за когото можете да гласувате „за“, предложете такъв, за когото Вие поне може да гласувате „за“. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#21 · speech
Благодаря. Колеги, други изказвания има ли? Не виждам. Аз по-скоро смятам, че пътят е компромисът, другото е безпътица. Да, компромисът е хубаво да го има. Това е малко като вица за кокошката и петела, няма да го разказвам тук. Добре, колеги, ако няма изказвания, проверка на кворума да направим. Моля, регистрирайте се. Регистрирани 223, по списък от 240. Има кворум. Дайте ги по групи. Колеги, пристъпваме към гласуване на колегите по азбучен ред, както е по Правилник. Гласуваме кандидатурата на господин Йордан Цонев. Гласували 226 народни представители: за 103, против 100, въздържали се 23. Не се приема. Преминаваме към следващия кандидат – господин Кристиан Вигенин. Гласували 226 народни представители: за 73, против 108, въздържали се 45. И това предложение не е прието, колеги. Пристъпваме към третия кандидат – Цвета Рангелова. Гласували 216 народни представители: за 27, против 95, въздържали се 94. Предложението също не е прието. Колеги, пристъпваме към балотаж. Отново предлагам Йордан Цонев – по азбучен ред. Гласували 226 народни представители: за 103 против 101, въздържали се 22. Не е прието предложението. Моля да пристъпим към гласуване кандидатурата на господин Кристиан Вигенин. Гласували 225 народни представители: за 75, против 125, въздържали се 25. И това предложение не е прието. Уважаеми колеги, ние сме отново там, където свършва началото на кръга. (Реплики: „Почивка!“) Ще дам сигурно почивка, но положението вместо да се влошава, става безнадеждно. (Смях.) Аз имам само едно желание – на вразумяването. На смирението го направихме вчера, видях. Днес е нов ден. Сега идва ред на разума. Много Ви моля! Почивка. Желаете ли Председателски съвет? Да. (Шум и реплики.) Добре, половин час почивка. Заповядайте в кабинета. (Уточнения встрани от микрофоните: „Къде да бъде? Горе?“) (След почивката.)
#22 · speech
Уважаеми колеги, надявам се, че сте в залата всички. Поредния път, когато ние нямаме председател на Народното събрание, както се казва, положението е 0:0 след дузпи. Времето тече. Днес е третият ден, както Ви казах – четвъртият наближава, хората чакат. Дълбоко ми се иска да вярвам, че ние днес ще излезем от тази зала с някакво решение, и затова да не губим време. Предлагам да минем към Решението, което трябва да бъде гласувано. Нека на трибуната да се качи един от вносителите на Решението. Вие бяхте, госпожо Атанасова, заповядайте. Имате думата – заповядайте.
#23 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми колеги, макар да придобива комедиен характер всичко това, отново представям на Вашето внимание Проекта на решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и осмото народно събрание. Моля да гласуваме процедурните правила.
#24 · speech
Моля да гласуваме. Гласували 235 народни представители: за 235, против и въздържали се няма. Решението е прието. Благодаря. Колеги, да преминем към номинации – нови, стари? Желаещи от Ваша страна? Заповядайте за предложение.
#25 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Доколкото трябва формално да спазим процедурата по издигане на кандидати, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ отново издигаме кандидатурата на народния представител Цвета Рангелова за председател на Четиридесет и осмото народно събрание.
#26 · speech
Благодаря. Други? Заповядайте, госпожо Нинова.
#27 · speech
БСП за България
Уважаеми народни представители, упълномощена съм от мнозинството в Председателския съвет да говоря пред Вас и да направя номинация, но преди това – 10 пъти гласувахме за три дни! Десет пъти без резултат! Всички сме единодушни, че така се блокира парламентът и че трябва да намерим решение. Позволете да добавя, че така убиваме парламентарната демокрация и отваряме пътя на едноличната власт в България. Позволете да добавя, че така излагаме народа си на риск през следващите зимни месеци – от висока инфлация, високи цени, ниски доходи, бедност и неравенство, както и българската икономика от липса на предвидимост и предсказуемост и възможност да произведе онзи брутен вътрешен продукт, който е необходим на страната. Всички сме единодушни, че това не може да продължава и трябва да намерим изход от ситуацията, и опитахме всичко – най голямата, втората, третата политическа фигура, неполитическа. Малко насилихме и Конституцията с предложения за двама председатели, с предложения една партия да предлага от името на други партии и всякакви екзотики си позволихме. Е, няма изход от тази ситуация. Трябва да проявим минимум разум, за да тръгне парламентът, за да започнем да приемаме важните социални и икономически закони, законите по Плана за възстановяване и устойчивост, но най-вече за да кажем, че като парламентаристи твърдо заставаме зад парламентарната република в България и ще я браним с отговорност и с достойнство пред държавата, пред партньорите ни и пред народа ни. Упълномощена съм от мнозинството, казвам в Председателския съвет, защото не постигнахме съгласие. Имахме намерение и желание 240 да се обединим, да застанем зад една кандидатура и да вървим напред, да решаваме въпросите на хората и на България. Не го постигнахме – но постигнахме необходимото мнозинство за издигане и подкрепа на председател на Народното събрание. Предлагаме Ви най-принципното отношение, което всъщност вече обсъждахме, но не се случи. Предлагаме Ви да се върнем на него – да номинираме и номинираме от името на мнозинството в Председателския съвет от четири партии, номинирам по най-принципния начин най възрастния депутат – Вежди Рашидов. (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС, „БСП за България“, ДПС и „Български възход“.) Придържаме се към духа на Конституцията, която казва, че най-възрастният трябва да открие първото заседание, тоест дава му се почит, уважение към неговия житейски опит и мъдрост, в случая Вежди има и парламентарен опит. Днес да излъчим и заместник председатели, да започнем работа по комисиите, подготовка за Правилника за работа на Народното събрание и да вървим напред. Така че от името на ГЕРБ-СДС, „БСП за България“, ДПС и „Български възход“ издигаме номинацията на Вежди Рашидов. (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС, „БСП за България“, ДПС и „Български възход“.) Позволете и накрая две лични изречения. Вежди, благодаря вчера за отношението, може би и затова избрахте мен – аз да представя номинацията. (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС, „БСП за България“, ДПС и „Български възход“.) Благодаря за извинението. И, уважаеми народни представители, дори и това да изисква някакъв партиен компромис, в случая до такава степен ударихме дъното, че е много по-важно да помислим за България и за българския народ. Нека да започне работа Четиридесет и осмото народно събрание. И на добър час! (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС, „БСП за България“, ДПС и „Български възход“.)
#28 · speech
Господин Петков, заповядайте.
#29 · speech
Продължаваме Промяната, от място
Моля за 15 минути почивка.
#30 · speech
Искате почивка? Добре, господин Петков. (Шум и реплики.) Не, елате от трибуната да го направите, господин Петков. Заповядайте.
#31 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми дами и господа, моля за 15 минути почивка. (Шум и реплики.)
#32 · speech
Заповядайте, господин Цонев. (Шум и реплики.) Чакайте малко, колеги, господин Цонев иска реплика.
#33 · speech
ДПС
Само минутка, уважаеми колеги. Уважаеми господин Председател, да уточним нещо, искам да уточним нещо. Процедурата почивка от името на парламентарна група се взема, когато има Правилник, по Правилника е така. Ние не сме приели решението, че работим по Правилник (ръкопляскания от ДПС). Това, първо. Второ, от името на парламентарна група може да се поиска процедура, когато има конституирани парламентарни групи. (Шум и реплики.) Такива няма. Почивка има право да даде само председателстващият. (Шум и реплики.)
#34 · speech
Колеги, нека да спазваме тогава Правилника. Моля Ви да не ми се сърдите, тъй като всичко днес за мен е ново и щом е след гласуването, нека тогава да бъдем търпеливи да го направим.
#35 · speech
Продължаваме Промяната, от място
Искам думата за процедура.
#36 · speech
Искахте думата за процедура – заповядайте. (Шум и реплики.)
#37 · speech
ДПС, от място
В режим на гласуване сме.
#38 · speech
БСП за България, от място
Няма право.
#39 · speech
Няма право – добре. Помагайте ми тогава, докато се науча. Благодаря. Продължаваме ли тогава? (Реплики: „Да.“) Моля Ви за други предложения? Ще гласуваме това предложение – така ли, колеги? (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“: „Процедура!“)
#40 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Председател, процедурата ми е към Вас. В това дълго заседание – вече няколко дни, Вие дадохте възможност на другите парламентарни групи – когато поискаха почивка, Вие им я дадохте. Така че е Ваша отговорност според мен, като най-възрастния, най-разумния и най-диалогичния човек тук, да подходите като пръв сред равни и да адресирате всички парламентарни групи поравно. (Шум и реплики.) Когато другите парламентарни групи си поискаха почивка, Вие им я дадохте. Това е наше право, ние си я поискахме, моля да го уважите. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#41 · speech
Уважаеми колега, за първи път преди гласуване поискахте почивка. Току-що ми беше съобщено, че първо, гласуване, след това – почивка. (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“.) Заповядайте.
#42 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, действително това за парламентарните групи формално е така – те се изчитат от избрания председател в края на заседанието (реплика от народния представител Делян Пеевски), момент само, секунда, господин Пеевски, съобразно решенията за образуване на парламентарни групи, входирани в началото на това заседание онзиден. Вие в рамките на настоящото вече тридневно заседание давахте почивки винаги, когато народен представител е искал това да се случи. Това е принципно правилният подход, който поддържам. Смятам, че най-добре отразява и духа, включително и на вчерашната дискусия, на разбирателство между народните представители, хайде да не използвам термина „парламентарни групи“, щом сме толкова стриктно формални. Макар че и в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание никъде не пише, че той е ограничен за времето на работата на Четиридесет и седмото народно събрание, няма преходна разпоредба, която да ограничава приложението му темпорално. Нека бъдем максимално конструктивни един към друг. Не мисля, че петнайсетте минути почивка ще доведат до някакво такова сътресение в работата на Народното събрание. Това, което каза господин Цонев – впрочем това е прецедент от откриването на работата на Четиридесетото народно събрание – 2005 г., тогава има такава поискана почивка от парламентарната група на ОДС и тогава временният председател не е дал точно с тези мотиви. Предполагам, че господин Цонев си го спомня този случай, защото това е първият му мандат като народен представител от ДПС тогава, без да броим предходния му от СДС. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Не смятам, че това отразява духа на парламентаризма. Затова Ви моля да се придържате към установената от самия Вас практика вчера и онзиден – да давате почивка, когато това е поискано от народен представител. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#43 · speech
Господин Карадайъ.
#44 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Току-що, колеги, се върнахме от почивка, която мисля, че беше достатъчно дълга, и всеки, който имаше какво да каже по времето на почивката, мисля, че имаше възможност да го каже на Председателския съвет. Това, което се реши на Председателския съвет, мисля, че съвсем коректно госпожа Нинова представи тук, от трибуната. След решението на Председателския съвет имаше възможност всяка една от групите, които все още не са формално конституирани, да си проведе своите съвещания, заседания и да предприеме необходимите действия, които трябва да се извършат сега, в момента, по време на заседанието. Явно някои хора, някои народни представители изобщо не искат да има Народно събрание – направо да са си на власт, защото са единствените носители на истината, на правотата, на правото, на справедливостта, без да има значение какво пише в Конституцията и законите на страната. Изборите показаха, че народът не мисли като тях. Не са единствените носители на истината, на правотата, на правото, на справедливостта. Правото и справедливостта са заложени в Конституцията и законите на страната. Опитват се тук един-два дена, включително в ситуация, в която се намира изход от тази патова ситуация, намирайки изход, пак наново да се опитват да върнат нещата в изходна ситуация. Опитват се предизборно, маркетингово да си се харесват на своите си избиратели, а не следизборно, тъй като изборите съвсем скоро приключиха, тук да вършим работа в полза на хората, в полза на народа и по този начин хората да ни харесват. Според мен, ако продължаваме с това поведение като народни представители, няма да има нужда от социолози, политолози и всякакви други анализатори за поведението на тези народни представители, а по-скоро ще има нужда от психолози и психиатри. Обръщайки се към чл. 76 на Конституцията на Република България, както видяхме, а и е предвидено в ал. 1 първото заседание да се ръководи от най-възрастния народен представител. Изпълнихме и ал. 2 – положихме клетвата, която е предвидена в ал. 2, и се заклехме във всичките си действия да се ръководим от интересите на народа. Да продължим да се ръководим от интересите на народа, а не от маркетинговите ни мераци. Затова това, което предложи и госпожа Нинова, вече сме в ситуацията на ал. 3 – избор на председател и заместник-председатели, тъй като вече трети ден се занимаваме с тази тема, може да официализираме ал. 1. Така или иначе е предвидено в ал. 1 най-възрастният да председателства първото заседание, да продължи да председателства Народното събрание, а както виждаме колко трудно може да се получи съгласие в Народното събрание, най-вероятно няма да бъде и дълъг животът на това Народно събрание. Тогава в предизборната ситуация всеки по свой си начин да се опитва да се харесва на избирателите и народа. Моето предложение е да гласуваме. Има две предложения. Имаше направено решение на Председателския съвет – да продължим, да си изберем председателя, след гласуването да направим почивка, всеки да си предложи заместник-председателите. Да конституираме ръководството на Народното събрание, за да може Народното събрание да започне да се занимава с важните задачи. Важните задачи, важните теми за хората, важните теми на народа, а не нашите частни важни теми. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#45 · speech
Благодаря, господин Карадайъ. Госпожа Атанасова.
#46 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, процедурата ми формално ще е отговор на предходна процедура. Може да го тълкувате като изказване, както прецените, колега. В момента правилник няма, в момента не действа и старият правилник, но това е друга тема, но тема във връзка с тази, която коментираме. Също, господин Председател, не смятам, че в момента е най-важното с процедурни хватки или номера да блокираме за още незнайно колко време процеса по избор на председател, който беше блокиран достатъчно дълго време. Няма да повтарям, че всички опитахме да положим усилие, че постигнахме това, което е възможно. Възможното е, че се обединихме около кандидатурата на единствения, който успя вчера да обедини по някакъв начин българското Народно събрание. Считам, господин Председател, че следва да преминем към избор на двете номинации – балотаж няма да се наложи очевидно, да обявите избрания и тогава може да се даде почивка на колегите, в случай че сте обявили парламентарните групи, внесени в Деловодството на Народното събрание, от името на парламентарна група, за да имат колегите време да номинират своите заместник-председатели. Така че, господин Председател, настоявам да преминем към процедура на гласуване на номинираните. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#47 · speech
Заповядайте.
#48 · speech
Продължаваме Промяната
Господин Рашидов, вчера аз бях един от народните представители, които станаха на крака и Ви аплодираха. Както отбеляза господин Карадайъ, вече трети ден ние се опитваме да изберем председател на Народното събрание. В този процес „Продължаваме Промяната“, както заявихме, беше и продължава да бъде конструктивна опозиция. Ние издигнахме наш кандидат, който не събра гласове. След като той не събра гласове, ние не го издигнахме втори път.
#49 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ние също не издигнахме нашия втори път!
#50 · speech
Нещо повече, вчера предложихме тонът в залата да стане значително по-умерен, за да започнат разговори, за да може да има колегиалност, за да излезем от тупика, в който ни вкара, ако мога да си позволя една по-остра реплика, колеги, политическата немощ на първата сила да събере мнозинство за председател (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“) и да изпълни разпоредбите на Конституцията, които изискват 121, а не 103 гласа за избор на председател. След три неуспешни опита ГЕРБ също оттеглиха своята номинация. Радвам се, че след четири или пет неуспешни опита и БСП оттеглиха своята номинация. Когато се види, че един кандидат не може да събере мнозинство, най-конструктивното нещо е този кандидат да бъде оттеглен. Разбрахте го след третото гласуване, а БСП след петото. Господин Рашидов, Вие вчера казахте, че нямате желание да ръководите Народното събрание. Моят въпрос към Вас сега е: Вие имате желание да ръководите Народното събрание, или правите това като последен акт, който да разреши така създалата се политическа криза? Това, което ние искаме в най-конструктивен тон, след като Вашата кандидатура е издигната, 15 минути точно по часовник, за да можем да проведем консултации в нашата парламентарна група, след което, колеги, ще преминем към гласуване. Има очевидно събрано мнозинство за господин Рашидов, ние няма как да спрем това мнозинство, ние нямаме желание да спираме това мнозинство. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Но, напротив, това, което ние искаме, колеги, е 15 минути, в които да направим консултация вътрешно в нашата парламентарна група.
#51 · speech
Колеги, не подвиквайте, моля Ви.
#52 · speech
Аз не мога да разбера защо има съпротива срещу това? Три дни заседаваме, тези 15 минути ли ще се окажат критични?! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ако тези 15 минути според Вас ще се окажат критични, защо смятате, че ще се окажат критични? Защо? Това, което и вчера заявихме, е, че трябва да има нормален процес и базисно ниво на колегиалност. Колеги, ако в момента така новосформираното мнозинство, за да прикрие своята немощ и невъзможност, се страхува от 15 минути почивка, как ще тръгне този парламент... (Шум и реплики.)
#53 · speech
Колеги, по-тихо, ако обичате!
#54 · speech
...и как ще се управлява тази държава? (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#55 · speech
Една минута само. Първо, господин Василев, аз не съм казал дали давам почивка или не. Вие започнахте директно дебата и не сте ме чули като председател какво решение взимам. Моля Ви, не изпреварвайте тези неща и Вие пожелахте да има дебат, а аз по най-човешкия начин Ви давам тази възможност наистина да се изказвате и дебатирате. Второ, сигурно ще се съглася, тъй като трябва да имам уважение към всички парламентарни групи за 15-те минути. Трето, още не съм казал дали ще ставам председател или не. Както вчера се изказах, сигурно ще се наложи да говоря и аз пред Вас, защото това, което трябва да се случи след такова като вчерашното изказване, е висока отговорност и ходене по лед. Ще трябва да сложа на кантара кое е по-важно – моята личност или българското общество, което чака нещо? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че продължавам с уважение към всички парламентарни групи и, разбира се, след изказванията, аз ще дам почивка 15 минути и сте прав. Чудя се какво повече може да се случи от тези 15 минути, освен парламентът да отиде на изходна позиция? Но това сигурно ще бъде последното, защото четвърти ден вече би било престъпление, не само неуважение към българския народ. Така че Ви моля за малко търпение. Заповядайте, госпожо Атанасова.
#56 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Председател, съвсем нормално е вече всички да сме уморени, но не е нормално да не зачитаме абсолютно никакви правила, колеги, не го казвам случайно. Казвам го, защото става все по-тъжно и жалко това, което се случва. На Председателския съвет, господин Василев, Вие не присъствахте, но присъстваха господин Петков, господин Минчев, господин Гюров. Господин Петков и господин Минчев бяха в председателския кабинет, когато всички, които номинирахме господин Рашидов, заявихме, че нямаме нужда от повече време освен времето, в което всеки един от нас ще запознае парламентарната си група с това решение и ще се върнем отново в председателския кабинет и това стана. Всички бяхме отново и господин Петков също. Всички знаем позицията на всяка от парламентарните групи и на Вас като самоопределила се конструктивна опозиция, която довчера искаше да има председател на парламента. Но сега вече се превръщаме в разрушители на всякакви парламентарни правила и трети ден рушим държавността. Моля Ви, както забелязахте, председателят Рашидов ще уважи искането за почивка, но няма да стане нищо опасно, ако първо проведем избора. (Реплика от „Продължаваме Промяната“: „И обратното!“) По отношение на обратното. Какво ще стане, ако не го изберем? Ще покажем още веднъж неуважението към правила, процедури, Конституция и най-лошото – неуважение към българските граждани, които вече не ни мразят, подиграват ни се. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Колеги, моля Ви! Господин Рашидов, моля, преминете към процедурата на гласуване на кандидатурите. Моля Ви, не давайте повече възможност на изказвания от парламентарните групи, които да бъдат по процедурни въпроси в един и същи контекст, защото Правилник няма. (Шум и реплики.) Работим в състояние на сериозно политическо противопоставяне отново. Моля да проявим разум, да се успокоим, да гласуваме и след това да имаме почивка. Господин Рашидов, призовавам Ви още веднъж да преминем към процедура на гласуване. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#57 · speech
Заповядайте.
#58 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Рашидов, аз също вчера станах да Ви поздравя за речта, която направихте, беше много впечатляваща. И един от големите уроци, които аз научих от Вас, е, че в такъв момент човек да се откаже от пост, дава пример на всички нас за смирение, за което Ви благодаря. Току-що минаха вече 15 минути. Колеги, защо ние ги поискахме тези 15 минути? Учудихме се и предполагахме накрая на Съвета, че ще има предложение от ГЕРБ за номинацията на господин Рашидов. Това беше очаквано, но което не беше очаквано, е, че тази номинация дойде от БСП. (Шум и реплики.) Ето защо ние искаме 15 минути след три дни да обсъдим в нашата група как ще гласуваме на този избор. Ако имате проблем с едни 15 минути, след като беше учудващо предложението за нас, че дойде от БСП, мисля, че имаме въпрос, който е много по-важен от тези 15 минути. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#59 · speech
Заповядайте.
#60 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Петков! Вие бяхте на Председателския съвет и много добре разбрахте, бяхте информиран, че това е решение на четири политически партии. „Продължаваме Промяната“, „Демократична България“ и ВЪЗРАЖДАНЕ казахте, че няма да участвате в издигането. И това не е номинация нито на БСП, нито на ГЕРБ, нито на „Български възход“, а четирите партии издигаме господин Вежди Рашидов. Недейте да спекулирате. Ако тези 15 минути са Ви били нужни, за да разберете, че това е номинация на четири парламентарни групи, ето сега Ви го казвам и нямате нужда от тези 15 минути. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и ГЕРБ-СДС.) Да, четири парламентарни групи – БСП, ГЕРБ, „Български възход“ и „Движение за права и свободи“, издигат господин Вежди Рашидов, за да може българският парламент да започне да работи, за да може да имаме възможност да си искаме по 15 минути почивка, след като гласуваме Правилника за работата на Народното събрание. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и ГЕРБ-СДС.) Призовавам, господин Рашидов, да проведете гласуването и след това да дадете почивка, за да се избере, да се конструира и да започне работа. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#61 · speech
Благодаря и аз. Господин Петков, вижте, започва разделението. Госпожа Нинова се изказа пред Вас и пред всички много ясно и точно. Безкрайността в парламента и цикленето на едно място трябва да спре. Когато трябва да бъде избран председател, се търси максималният консенсус, в което няма нищо лошо. Когато това е болшинството, прощавайте, но аз имам обяснение за какво бих приел и за какво не бих приел – отново едно хубаво изказване ще Ви направя. Заповядайте, господин Карадайъ.
#62 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Рашидов. Абсолютно, съгласявайки се с последно казаното от Вас и това, което чухме от господин Василев, и от господин Петков, се вижда, че тяхната идея е да имат деструктивна роля, а не да търсят изход от ситуацията и решение на въпросите, да търсят начини как да блокират и да рушат. В момента те го споделиха от трибуната на Народното събрание. Изненадата за тях не е изненада, защото на Председателския съвет за всеки един беше ясно, но изненадата за тях е, че има мнозинство, което вече намира изход от създалата се ситуация и те вече са в ситуация, в която и за тях започва да става ясно, че не им се полага ей така всичко на тепсия. (Ръкопляскания от ДПС и ГЕРБ-СДС.) Те не са единствените носители на истина, на правота, на справедливост и право, а че има едни правила, по които нека да върви мнозинството в тази зала, да търсим изходи и явно това Народно събрание ще има много кратък живот. Но не бива всички ние тук присъстващи да ставаме заложници на едни прищевки и да рушим авторитета на институцията Народно събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#63 · speech
Уважаеми колеги, аз съм добронамерен човек, но съм поставен между чука и наковалнята. Смятам, че, първо, това не е етично. В момента, слушайки Вас, моите уважения, но слушам и болшинството, което излезе да говори. Винаги малцинството трябва да отстъпва пред болшинството, от дете така го знам. Затова ще Ви приканя към гласуване (ръкопляскания) и каквото сабя покаже. Разчитам всички да гласувате по съвест, кой както иска. (Силен шум и реплики.) Заповядайте. Не искам на никого да отнема думата.
#64 · speech
ДБ
Уважаеми колеги, тъй като няма Правилник, както разбрахме, аз исках да изчакам да се произнесе председателят, защото неговото произнасяне, и чест му прави, че въпреки че не е юрист и няма този тип парламентарен опит, поне се поколеба какво да направи. Но неговото произнасяне беше много важен елемент от това, което се формира като някаква атмосфера, или както каза господин Карадайъ, мнозинство, което се оформя. Което мнозинство...
#65 · speech
ДПС, от място
За избор на председател.
#66 · speech
Извинявайте, господин Карадайъ, може ли да се изкажа? Някак си този тон, дето вчера го спазвахме толкова свещено, ходехме на пръсти около него, много бързо се изпари. Мнозинството е за избор на председател, но то започва да се налага в залата, при положение че, първо, нека да Ви припомня... Извинявайте, може ли, нека да... Така, благодаря. (Шум и реплики.) Първо, изобщо не е безспорно, че няма правилник. Изобщо не е безспорно, че няма правилник, никой не е отменял Правилника. Да, има парламентарна практика да се гласува продължаването на действието на този правилник, но тази тема изобщо не е ясна. Второ, ние досега давахме и работихме при условията на парламентарен обичай и спазвахме всички елементи на Правилника, въпреки че него го няма. Тук тече някакво позоваване на решение на Председателския съвет. Ами, ако няма Правилник, няма и Председателски съвет, уважаеми колеги. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“.) Тези неща не са въпрос на някакво губене на време с процедурни спорове. Те са въпрос на това какво се случва в момента, уважаеми господа и дами, защото ние от „Демократична България“ положихме всички усилия да намерим начин да се случи компромис, който да отчита факта, че не може да се формира политическо мнозинство. Включително на последния Председателски съвет бяхме готови, по предложение на „Продължаваме Промяната“, да обмислим дали да не предложим своя кандидатура, ако това щеше да даде изход от ситуацията. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“. Силен шум и реплики.) Това, уважаеми колеги, не беше подкрепено, поради което ние така и не направихме своя номинация, защото вече се беше оформило мнозинство за избор на председател, което сега ще видим. Това мнозинство обаче в момента много бързо излезе от добрия тон, много бързо излезе от прилагането на консенсусния подход да прилагаме парламентарната конвенция, така че аз виждам как то се оформя и в нещо повече, отколкото моментно мнозинство за избор на председател. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Дано да бъда оборен от процеса на съветите. (Ръкопляскания от „Демократична България“ и „Продължаваме Промяната“.)
#67 · speech
Заповядайте, господин Цонев.
#68 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Хайде да укротим малко топката, искате ли? Наистина няма смисъл да излизаме от добрия тон, който беше вчера. Питате, и тук, господин Иванов, много бързо се излиза от добрия тон, да, много бързо. И знаете ли кое ме извади от добрия тон? Ще го кажа, за да можем да се върнем в добрия тон, с това намерение излязох да говоря. На Председателския съвет знаем какво ще се случи, като влезем тук – ще бъде издигната кандидатурата на господин Вежди Рашидов, ще бъде съобщено, издигната от госпожа Корнелия Нинова, колегите от „Продължаваме Промяната“, от ВЪЗРАЖДАНЕ и от ДБ имат друга позиция. Ако беше нужна почивка нещо да се направи, още на Председателския съвет можеше да се каже: да не влизаме още половин час, защото имаме още нещо да свършим. Ние влизаме тук, господин Иванов, към Вас се обръщам, прави се номинацията и – 15 минути почивка. Какво се случи с правенето на номинацията, та не можеше почивката да е преди това? Разбира се, че сме заредени с недоверие. Разбира се, че зад това виждаме опит за бламиране или опит за една примерно трибунка, на която да се съобщи: „Ето го новото мнозинство.“ Пропагандни ефекти. Не казвам, че така ще стане, гадая на база опита. Е, това бонтон ли е? Като искате да си правите трибунка, ако това е, не казвам, че е това, направете я, кажете: „Нека след половин час да започнем заседанието.“ Започваме го, хората слушат, гледат, виждат, че е постигнато някакво решение от някакви хора там, вразумили са се малко, и изведнъж почивка. И затова влязохме в тази ситуация. Разбира се, че една почивка нищо не променя. (Реплика от „Продължаваме Промяната“.) Не, господин Иванов ме предизвика. Добре е да видите колко е крехък бонтонът. Едно такова действие, което не могат да си го обяснят другите, защото няма логика в него! Не, няма, няма! За да има едно действие логика, не трябва да е само в твоята глава, и в главите на другите трябва да е – другите, с които работиш. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#69 · speech
Благодаря, господин Цонев. Колеги, гласуваме. (Шум и реплики.) Даже ми е неудобно да си спомена името, но тъй като съм номиниран, гласуваме Вежди Рашидов. Моля всеки по съвест да гласува, както е решил. Гласували 239 народни представители: за 139, против 73, въздържали се 27. (Народните представители от ГЕРБ-СДС, ДПС и „Български възход“ стават и ръкопляскат.) Чухте резултатите, колеги. Сега преминаваме към гласуване на госпожа Цвета Рангелова.
#70 · speech
Продължаваме Промяната, от място
Обяснение на отрицателен вот. (Силен шум и реплики.)
#71 · speech
След гласуването. След гласуването ще го направим. Гласували 237 народни представители: за 29, против 71, въздържали се 137. Не се приема предложението. (Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, само обещах да се изкажа, защото аз съм на много тънък слой лед. Ще бъда откровен към Вас. Снощи след това изказване явно…
#72 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Обявете избрания председател.
#73 · speech
Има ли вече? (Смях и оживление.) А аз мислех, че още няма. (Смях и оживление.) Какво правим сега? (Шум, реплики и смях.)
#74 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Обявете избрания.
#75 · speech
Ами аз мисля, че всички сме интелигентни и виждаме. Добре. (Смях.) Имам честта, благодаря, да бъда избран за председател на това Народно събрание. (Народните представители от ГЕРБ-СДС, ДПС, „БСП за България“ и „Български възход“ стават и ръкопляскат продължително.) Скъпи колеги, обещах Ви и аз да кажа нещо, преди да пристъпим към избирането на заместници. Снощи получих над стотина и повече есемеси и много обаждания. 60% ме упрекнаха – пазя ги, мога да ги предоставя – за това, че съм отказал, защото 60% искат да имат държава, да има парламент. Аз лично 100% на тези години, след като съм бил два пъти министър, след като съм бил шест мандата депутат, дълбоко в душата си ми се искаше да се отдам на внуците си. Днес се получи нещо интересно. Госпожа Нинова не го направи първа, защото ми е противник, направи го, защото е националноотговорен човек. Тя винаги е била такава. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и ДПС.) Аз им казах: бих приел само ако има болшинство, защото по-добре, колкото да е къс този парламент, колеги, да започнете да работите, защото хората – зима идва, и ще бъдат много унизени и гладни. Ваше задължение е да се грижите за тези хора. Вчера Ви казах и отново казвам: бъдете близо до тях и чувайте болките им, защото ще изкрещят в един момент. Това не е упрек. Не е честно три дена ние да се шегуваме с народа. Да се шегуваме помежду си и парламентът не е сатиричен театър. Тези ръкопляскания, които правите, нищо страшно не е станало, не сме в театъра. Ние сме тук единствено да работим, да спорим, да търсим верния път и да излезем с правилно решение, и нищо друго. Да престанем да си ръкопляскаме, да се хванем за работа. Когато болшинството казаха, че има болшинство, аз не съм безотговорен човек, колеги. В името на хората, които желаят парламентът да работи, след това изказване, което аз направих от сърце и честно, днес Ви говоря отново от сърце и честно. Ще жертвам част от моите останали години в името на българския народ и за никой друг. Аз ще умра на тази земя, моите години ме водят натам, и тя е свещена за мен, защото думата родина идва от думата род, а костите на моите родители седят по Кърджали, на моята земя мой патриотизъм, от тези два квадратни метра. Никой няма правото да ми стъпче и да ми отнеме тези два квадрата. Затуй, скъпи мои приятели, обещавам Ви, че ще се опитам да работя с всички Вас колкото време имаме за това. Обещавам да съм консенсусен. Обещавам да се вслушвам в думите Ви. Ще ги подлагаме на разисквания. И отново Ви моля, намалете перченето. Не ви помага, пречи Ви, колеги. Вие сте мъже, и то големи мъже. (Шум.) Намалете липсата на разум, а влагайте повече разум. Пак сте големи, пак сте мъдри и хората чакат вашите решения. И това е единственото, заради което се съгласих. Един сантиментален момент. Снощи от Маями ми звъни Христо Стоичков – всички знаете, че той е един велик българин, добър мой приятел, не го крия, рано сутринта, късно следобед у нас, плачеше след това изказване. И последната дума на този велик българин беше: „Върни се бе, хората те обичат!“ Това беше. Извинявайте, че Ви го казвам, но това беше разговорът ми с този велик българин. Последно, повече няма да Ви дрънкам. С поведението си накарайте хората да Ви обичат. Патриотизъм е националната отговорност – и нищо друго. Всичко останало е на втори план. И второ, не се дръжте като хора, които – между отделните партии, все едно че едните са прокажени. Всички тук сте легитимни български граждани. Винаги ми е било на устата да кажа: не сатанизирайте една или друга група или както ДПС чувам напоследък непрекъснато: „Ние с това няма…“ Ами и те са българска партия, колеги. Не обиждайте българските граждани от турски произход! Не го правете никога! Те са добри хора, те са истински граждани, те са строителите от Строителни войски, които построиха това, което Вие наследявате. И днес по всички сгради са отново те, те са чувствителни, разговарях с мои приятели. Не се делете. Ние всички имаме недостатъци, аз хеле – много. Виждате, че един човек го направих милионер с образа си, като колегата Трифонов. Понеже, ако играе себе си, няма да изкара пари – най съм му удобен аз. И винаги ме играе – има нещо единствено обидно. Винаги ме играе – нали трябва да ми се направи портрет. От осем години… аз, който съм бил изключително добър пушач, от осем години поради причини не пуша, но пурата ми е в ръцете (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), играе ме с чаша уиски в ръка. Ами от толкова години пак не пия, въпреки че пийвах водка. И това е най обидното – да ме играе с уиски – върхът на обидата! (Шум и реплики.) И водката е питие. (Смях.) Скъпи приятели, това е в рамките на шегата, но образи се градят така. Аз съм наясно, че от днес нататък започват образите да се градят. Казвам го не за друго – Фейсбук работи. Затова пазете себе си, колкото и да работи Фейсбук, работете и Вие. Колкото да не Ви харесват, харесвайте себе си. Желая на този парламент искрено на добър час, приятели! Бъдете живи и здрави! (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Браво!“ Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Благодаря. Госпожо Атанасова, заповядайте. (Народният представител Десислава Атанасова поздравява председателя.) Благодаря.
#76 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Сега Ви моля да обявите наименованията на парламентарните групи, за да имате възможност да дадете 15 минути почивка, която беше поискана от колегите от „Продължаваме Промяната“, време, в което всички ще можем да решим кои да бъдат нашите номинации за заместник-председателите на българския парламент. (Народният представител Асен Василев иска думата.)
#77 · speech
Господин Василев, имате правото за отрицателен вот. Кажете набързо, че не ме харесвате и отиваме в почивка. (Смях.)
#78 · speech
Продължаваме Промяната
Първо, господин Рашидов, поздравления за Вашия избор за председател на Народното събрание! Аз се радвам, че имаме председател и можем да започнем работа. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#79 · speech
Благодаря Ви.
#80 · speech
Ние заявихме, че ще бъдем конструктивна опозиция, и смятам, че до момента се държим като такава. Три дни преди началото на парламента обявихме, че ще издигнем наш кандидат. Нашият кандидат не събра подкрепа от залата. За съжаление, кандидатът на най-голямата политическа сила също не събра подкрепа от залата. Когато видяхме, че това вкарва страната в блокаж, ние оттеглихме нашия кандидат, за да не пречим на процеса. Нещо повече, вчера и с Ваша помощ се наложи тон на дискусия, който според нас е доста по-подобаващ за българския парламент и за съжаление, е много рядък – на база на моя опит в парламента. Радвам се, че този тон на дискусия доведе до избор на председател. Причината ние да поискаме тази 15-минутна почивка, господин Цонев, беше, за да преценим дали да гласуваме „против“, или „въздържал се“. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) И сега ще Ви кажа защо. Когато поискахме тази 15-минутна почивка, ние тествахме какво е отношението към опозицията в този парламент. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Какво е отношението към опозицията в този парламент и за съжаление, госпожо Атанасова, видяхме, че отношението към опозицията в този парламент е: „Болшинството прави каквото си иска.“ Изрече го господин Рашидов. (Шум и реплики.) Това е отношението към опозицията в този парламент, затова ние гласувахме „против“, а не „въздържал се“. (Шум и реплики.) Господин Рашидов, колеги! Има причина защо отне три дни да изберем председател и тази причина е, че има огромно разделение и невъзможност да говорят различните – даже хора в парламента, да не говоря за партийни групи. Видяхме, че със сила няма да стане (реплика от ГЕРБ-СДС: „И с измама няма да стане!“) и въпреки това, това, което в момента се случва в парламента, е срам. (Шум и реплики.) Срам!
#81 · speech
ДПС, от място
Да, срамно е!
#82 · speech
Ние сложихме фасада, която да прикрие нашата невъзможност да постигнем съгласие. (Шум и реплики.) Това е, което избрахме – фасада, която да прикрие нашата невъзможност да постигнем съгласие. Да, може би това трябва да бъде още една стъпка по пътя напред, но аз не съм сигурен дали тази стъпка не е назад или встрани. (Шум и реплики.) Защото, колеги, ако по този начин ще работи този парламент, следващия път няма как да направим фасада, следващия път ще трябва да решим проблемите наистина и е по-добре да решаваме проблемите по-рано, отколкото да се преструваме, че проблеми не съществуват. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#83 · speech
Господин Василев, малко е обидно да кажете, че който гласува „за“ е мерзавец, а които гласуват „не“, не са.
#84 · speech
Продължаваме Промяната, от място
Думата „мерзавец“ не съм я използвал.
#85 · speech
Аз го казвам. Колеги, всеки има правото, аз Ви помолих по съвест. Така сте решили, приемам го и ако ме бяхте отхвърлили – приемам и това. Заповядайте, господин Цонев, вдигате ръка, и да дадем малко почивка, ако ми разрешите. (Реплика от „Продължаваме Промяната“.)
#86 · speech
ДПС
Откога си нямаме доверие в процедурите? Уважаеми господин Председател, честито от името на моята парламентарна група и от мое име! Процедурата ми е лично обяснение, господин Василев се обърна към мен. Господин Василев, аз това обясних, че имахте повече от 45 минути – всички имахме, да обсъдим как ще гласуваме това предложение. Дойде господин Янев, каза, че ще го подкрепят – това е решила групата. Дойде господин Кирил Петков и каза, че няма да подкрепите това предложение. Ето това буди недоверието. Има време да се вземе решение, пристигаме тук, искаме процедура, за да отидем да го вземем след това. Това разваля бонтона, пак да кажа. И простете, като към по-млад колега ще се обърна, това тук (посочва председателя) не е фасада (ръкопляскания от ДПС и ГЕРБ-СДС), това е един много заслужил български гражданин, творец, политик и така нататък. Ако ние така тръгваме към много трудните избори, които правим, с такива констатации, наистина крачките няма да са напред, а ще са встрани и назад. Да застанем, избрали сме го, да продължим напред с добрия тон. В една кариера човек повече преглъща неуспехи, отколкото успехи. Да се научим да ги преглъщаме. Благодаря Ви.
#87 · speech
Благодаря. Колеги, смятам, че имаме нужда от малко почивка. (Шум и реплики.) Петнадесет-двадесет минути.
#88 · speech
ДПС, от място
Съобщете групите.
#89 · speech
Може ли след почивката, или сега? (Шум и реплики.) Добре. Още малко търпение, колеги, да съобщя и да прочета парламентарните групи. Уважаеми колеги, „На основание чл. 13, чл. 14 и чл. 15 от ПОДНС бе проведено общо събрание на народните представители, избрани от изборни райони с регистрация на Коалиция ГЕРБ-СДС на проведените парламентарни избори на 2 октомври 2022 г., което
#90 · speech
Реши
1. Образува парламентарна група на народните представители, избрани като регистрации от Коалиция ГЕРБ-СДС на проведените парламентарни избори на 2 октомври 2022 г. 2. Името на парламентарната група е „Парламентарна група на ГЕРБ-СДС“. 3. Избира ръководство на парламентарната група на ГЕРБ СДС в състав: председател – Десислава Атанасова, заместник-председатели: Александър Ненков, Румен Христов, Тома Биков, секретар – Евгения Алексиева“. „С настоящото Ви уведомяваме, че народните представители от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ взеха решение за образуване на парламентарна група с наименование „Продължаваме Промяната“ на проведеното си заседание. Изпълнени са всички необходими условия по чл. 12, чл. 13 и чл. 14 от ПОДНС. Налице е минималният необходим брой народни представители за образуване на парламентарната група, всеки от които не членува в друга парламентарна група. Моля на основание чл. 13, ал. 2 и ал. 3 от ПОДНС да регистрирате парламентарната група „Продължаваме Промяната“ и нейното ръководство в специалния регистър на Народното събрание и това обстоятелство да бъде съобщено на първото заседание на Четиридесет и осмото народно събрание. Приложения: 1. Решение за съставяне на парламентарната група „Продължаваме Промяната“. С уважение, Андрей Гюров – председател на парламентарната група „Продължаваме Промяната“ „С настоящото Ви уведомяваме, че народните представители от Политическа партия „Движение за права и свободи“ взеха решение за образуване на парламентарна група и наименование „Движение за права и свободи“ на проведеното заседание на 18 октомври 2022 г. Изпълнени са всички необходими условия по чл. 12, чл. 13 и чл. 14 от ПОДНС. Налице е минималният необходим брой народни представители за образуване на парламентарна група, всеки от които не членува в друга парламентарна група. Моля, на основание чл. 13, ал. 2 и ал. 3 от ПОДНС да регистрирате парламентарната група „Движение за права и свободи“ и нейното ръководство в специалния регистър на Народното събрание и това обстоятелство да бъде съобщено на първото заседание на Четиридесет и осмото народно събрание. Приложено: 1. Протокол от проведено заседание на парламентарната група на 18 октомври 2022 г., София.“ „Днес, 18 октомври 2022 г. се проведе заседание на народните представители от Политическа партия „Движение за права и свободи“ със следния дневен ред: 1. Сформиране на парламентарна група „Движение за права и свободи“; 2. Избор на ръководство на парламентарната група на ДПС; 3. Избор на кандидат за заместник-председател на Народното събрание от парламентарната група на ДПС.“ (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.)
#91 · speech
Оттегляте го това? Добре. Чета т. 1 сега. „По т. 1: Сформира парламентарна група с наименование „Движение за права и свободи“. Гласували: за 36, против и въздържали се няма. По т. 2 от дневния ред: Избира ръководство на парламентарната група на „Движение за права и свободи в състав: Мустафа Сали Карадайъ – председател, Хамид Бари Хамид, Йордан Кирилов Цонев, Халил Реджепов Летифов, Хатидже Мехмедова Георгиева – заместник-председатели, Адлен Шукри Шевкед – секретар.“ Чета решение на парламентарната група „Продължаваме Промяната“ – по тяхно желание, за да може да прочетем и ръководството на групата. „Днес, 17 октомври 2022 г., в град София народните представители, избрани от кандидатските листи на Коалиция „Продължаваме Промяната“, регистрирана за участие в изборите за народни представители на 2 октомври 2022 г. с Решение на Централната избирателна комисия, № 1301-НС от 17 август 2022 г., всички заедно наричани по-долу „народните представители“, взеха следните решения: 1. Народните представители образуват парламентарна група с наименование „Продължаваме Промяната“; 2. Избира ръководство на парламентарната група в следния състав: председател – Андрей Атанасов Гюров, заместник-председатели – Калоян Тонев Икономов, Петър Николаев Куленски, Венеция Огнянова Нецова-Ангова, Настимир Ананиев Ананиев, Калина Бориславова Константинова, секретар – Снежана Великова Апостолова.“ Това е, колега. Нали това трябваше да прочета? Да. Добре, благодаря. Чета – ВЪЗРАЖДАНЕ. „Уведомяваме Ви, че народните представители от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, избрани на проведените на 2 октомври 2022 г. парламентарни избори, на 18 октомври 2022 г. в град София проведоха общо събрание и взеха решение за образуване на парламентарната група на партията с наименование ВЪЗРАЖДАНЕ. Изпълнени са всички необходими условия съобразно чл. 12, чл. 13 и чл. 14 от сега действащия Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Налице е минималният необходим брой народни представители за образуване на парламентарна група, всеки от които не членува в друга парламентарна група. Моля, на основание чл. 13, ал. 2 и ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да впишете парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ и нейното ръководство в съответния регистър на Народното събрание и това обстоятелство да бъде съобщено на първото заседание на Четиридесет и осмото народно събрание. Прилагам: 1. Протокол от проведено общо събрание на парламентарната група от 18 октомври 2022 г; 2. Списък на ръководството и членовете на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ. Председател: Костадин Костадинов“. „Днес, 18 октомври 2022 г., се проведе заседание на народните представители от партия ВЪЗРАЖДАНЕ със следния дневен ред: 1. Сформиране на парламентарна група ВЪЗРАЖДАНЕ; 2. Избор на ръководство на парламентарна група ВЪЗРАЖДАНЕ; 3. Избор на кандидат за председател на Народното събрание; 4. Избор на кандидат за заместник-председател на Народното събрание. На проведеното заседание по дневния ред присъстващите народни представители от партия ВЪЗРАЖДАНЕ взеха следните решения: По т. 1 от дневния ред се взе следното решение: 1. Сформира парламентарна група с наименование ВЪЗРАЖДАНЕ. Гласували: за 27 присъствено, против няма, въздържали се няма. По т. 2 от дневния ред се взе следното решение: 2. Избира ръководство на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ, както следва: – Костадин Тодоров Костадинов – председател на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ; – Петър Николаев Петров – заместник-председател на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ; – Николай Георгиев Дренчев – секретар на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ. Гласували: за 27 присъствено, против няма, въздържали се няма.“ „На основание чл. 44, ал. 2 от Устава на Българската социалистическа партия и Раздел III, чл. 12 от Договора за създаване на Коалиция „БСП за България“ за участие в парламентарните избори на 2 октомври 2022 г. и във връзка с чл. 12 и чл. 13 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание общото събрание на народните представители, избрани с бюлетина на Коалиция „БСП за България“ в изборите за Четиридесет и осмото народно събрание, проведе заседания, на които взе следните решения: 1. Образува парламентарна група на народните представители, избрани с листата на Коалиция „БСП за България“; 2. Името на парламентарната група е: парламентарна група „БСП за България“; 3. Избира Корнелия Петрова Нинова за председател на парламентарната група „БСП за България“; 4. Избира ръководство на парламентарната група „БСП за България“ в състав: – Георги Страхилов Свиленски – заместник-председател; – Атанас Зафиров Зафиров – заместник-председател; – Иван Ивайлов Ченчев – заместник-председател; – Христо Танчев Проданов – заместник-председател; – Вяра Емилова Йорданова – секретар; – Ирена Тодорова Анастасова – секретар; – Явор Руменов Божанков – секретар. Приложение: Препис-извлечение от решенията, взети на заседания на общото събрание на избраните народни представители от Коалиция „БСП за България“ за образуване на парламентарна група „БСП за България“, и списък на членовете на ПГ БСПБ със саморъчно подставени подписи. Парламентарната група „БСП за България“ няма печат. Корнелия Нинова.“ „С настоящото Ви уведомяваме, че народните представили от Коалиция „Демократична България“ взеха решение за образуване на парламентарна група с наименование „Демократична България“ на проведено заседание на 18 октомври 2022 г. Изпълнени са всички необходими условия по чл. 12 – 14 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Налице е минималният необходим брой народни представители за образуване на парламентарна група, всеки от които не членува в друга парламентарна група. На основание чл. 13, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание моля да впишете парламентарната група „Демократична България“ и нейното ръководство в специалния регистър на Народното събрание и това обстоятелство да бъде съобщено на първото заседание. Председател на парламентарната група на „Демократична България“ – Христо Любомиров Иванов, и трима заместник-председатели на парламентарната група – Надежда Георгиева Димитрова, Людмила Николаева Илиева, Владислав Панчев Панев. Приложение: 1. Решение за създаване на парламентарна група; 2. Протокол за избор на ръководство на парламентарната група. София, 19 октомври 2022 г. Христо Любомиров Иванов – председател на парламентарната група на „Демократична България“.“ „На основание чл. 13, чл. 14 и чл. 15 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание бе проведено общо събрание на народните представители, избрани от изборни райони с регистрация на КП „Български възход“ на проведените парламентарни избори на 2 октомври 2022 г.
#92 · speech
Реши
1. Образува парламентарна група на народните представители, избрани като регистрации от КП „Български възход“ на проведените парламентарни избори на 2 октомври 2022 г. 2. Името на парламентарната група е „Български възход“. 3. Избира ръководство на парламентарната група „Български възход“ в състав: председател – Стефан Янев, заместник-председател – Виолета Комитова, секретар – Георги Самандов.“ Колеги, това е. Двадесет минути почивка. (След почивката.)
#93 · speech
Още веднъж, колеги, благодаря Ви за доверието. Още веднъж Ви обещавам, че ще се опитам да бъда председател на всички. И да преминем към следващата част – избор на заместник-председатели. Моля за решенията по правилата, заповядайте.
#94 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател! Като вносител, заедно с останалите председатели на парламентарни групи, предлагам: „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на процедурни правила за избиране на заместник-председатели на Четиридесет и осмото народно събрание Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#95 · speech
Реши
Приема процедурни правила за избиране на заместник-председатели на Четиридесет и осмото народно събрание, както следва: 1. Народното събрание избира седем заместник-председатели – по един от всяка от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 2 октомври 2022 г. 2. Всяка от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 2 октомври 2022 г., предлага свой кандидат за заместник-председател на Народното събрание. 3. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и в цялост за всички кандидати. 4. Предложените кандидати за заместник-председатели са избрани, когато са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.“ Формално правя и предложение, господин Председател, второ процедурно – да се гласува анблок след всички номинации на парламентарните групи. Благодаря.
#96 · speech
Благодаря, госпожо Атанасова. Колеги, да пристъпим към гласуване. Моля да гласувате. Гласували 223 народни представители: за 223, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Колеги, преминаваме към номинациите на заместник-председатели. Моля, думата имат вносителите. Заповядайте, госпожо Атанасова.
#97 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. За заместник-председател на Четиридесет и осмото народно събрание от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС номинирам Росен Димитров Желязков.
#98 · speech
Благодаря, госпожо Атанасова. Заповядайте, колега.
#99 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ номинираме господин Никола Минчев.
#100 · speech
Благодаря. Следващите поред са ДПС. Заповядайте, господин Карадайъ.
#101 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, при нас в „Движение за права и свободи“ винаги е имало приемственост между младостта и опита и решението на групата ни от 19 октомври беше да заложим на младостта и идеята ни беше да предложим един от младите ни колеги, но предвид последните два-три дена какво се случва в Народното събрание, в духа на конструктивизма, който очакваме до края на това Народно събрание, ние предлагаме господин Йордан Цонев за заместник-председател. Благодаря Ви.
#102 · speech
Благодаря, господин Карадайъ. Заповядайте, колега.
#103 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме Цончо Ганев.
#104 · speech
Благодаря. Заповядайте от „БСП за България“.
#105 · speech
БСП за България
Първо, господин Председател, позволете да Ви честитя избора, да Ви пожелая здраве и успешно водене на заседанията и на Народното събрание. Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на „БСП за България“ предлагам за заместник-председател на Четиридесет и осмото народно събрание господин Кристиан Вигенин.
#106 · speech
Благодаря. Заповядайте, колега.
#107 · speech
ДБ
По решение на парламентарната група предлагаме Атанас Атанасов. Благодаря.
#108 · speech
Благодаря. Заповядайте, господин Янев.
#109 · speech
Български възход
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, от името на парламентарната група на „Български възход“ предлагаме за заместник-председател госпожа Надежда Самарджиева.
#110 · speech
Благодаря, господин Янев. Гласуваме заместник-председателите, колеги. Да пристъпим към гласуване анблок. Гласували 234 народни представители: за 234, против и въздържали се няма. Благодаря. (Бурни ръкопляскания.) Най-учтиво каня заместник-председателите да заповядат. Колеги, предлагам да поздравим анблок всички колеги с ръкопляскане. (Бурни ръкопляскания.) Колеги, да вървим с приемане на решение за временно прилагане на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Вносителите, заповядайте.
#111 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Поздравления на всички новоизбрани заместник-председатели на Четиридесет и осмото народно събрание. Представям: „Проект! РЕШЕНИЕ по прилагането на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание на основание чл. 73 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#112 · speech
Реши
1. Четиридесет и осмото народно събрание осъществява своята дейност по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание до приемането на свой правилник, освен ако реши друго. 2. Решението влиза в сила от деня на приемането му.“
#113 · speech
Благодаря. Някой друг иска ли? Да закрием дискусията, колеги, и да започнем да гласуваме. Заповядайте, режим на гласуване. Гласували 228 народни представители: за 228, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към приемане на Решение за избиране на секретари на Народното събрание. Моля, вносителите.
#114 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Колеги, представям Ви: „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на секретари на Четиридесет и осмото народно събрание Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#115 · speech
Реши
1. Избира 14 секретари на Народното събрание – по двама от всяка от парламентарно представените партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 2 октомври 2022 г. 2. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и в цялост за всички кандидати. 3. Избира за секретари на Четиридесет и осмото народно събрание съответните номинации от парламентарните групи.“
#116 · speech
Колеги, откривам дискусия по Решението. Има ли желаещи? Не виждам. Подлагам го на гласуване. Колеги, гласувайте. Гласували 233 народни представители: за 233, против няма, въздържали се няма. Колеги, пристъпваме към номинациите. Заповядайте.
#117 · speech
ГЕРБ-СДС
От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме Стефан Апостолов и Илтер Бейзатов за секретари на Народното събрание.
#118 · speech
Благодаря, госпожо Атанасова. Заповядайте, колега.
#119 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря, господин Председател. От „Продължаваме Промяната“ издигаме Стою Стоев и Васил Стефанов.
#120 · speech
Благодаря. Други?
#121 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, от името на „Движение за права и свободи“ предлагаме Небие Кабак и Павлин Кръстев. Благодаря Ви.
#122 · speech
Заповядайте.
#123 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, от името на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме Искра Михайлова и Стоян Таслаков.
#124 · speech
Благодаря. От БСП?
#125 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От името на „БСП за България“ предлагаме Вяра Емилова и Явор Божанков.
#126 · speech
Господин Иванов, заповядайте. Този път не Ви изпуснах.
#127 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на „Демократична България“ предлагаме Иван Белчев Белчев и Любен Иванов Иванов.
#128 · speech
Благодаря. Господин Янев, заповядайте.
#129 · speech
Български възход
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на „Български възход“ предлагаме госпожа Лилия Недева и господин Георги Самандов.
#130 · speech
Благодаря, господин Янев. Колеги, подлагам на гласуване предложенията. Гласували 229 народни представители: за 228, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Скъпи колеги, надявам се, че всички сме уморени и затова с Ваше разрешение пристъпвам към край на първото пленарно заседание на парламента. Закривам първото пленарно заседание на Четиридесет и осмото народно събрание. Сега ще си позволя най-накрая смелостта да ударя втори път камбанката, домъчня ми за нея. (Шум и реплики.) Следващото заседание предлагам да бъде във вторник – извънредно заседание, в 10,00 ч. сутринта. (Звъни.) (Закрито в 15,42 ч.) Временен председател и председател: Вежди Рашидов