Гласуване №9
Решение за избор на председател на 48-то Народно събрание на Република България - избира Вежди Рашидов
1. Контекст от стенограмата
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Заповядайте, господин Цонев.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Хайде да укротим малко топката, искате ли? Наистина няма смисъл да излизаме от добрия тон, който беше вчера.
Питате, и тук, господин Иванов, много бързо се излиза от добрия тон, да, много бързо. И знаете ли кое ме извади от добрия тон? Ще го кажа, за да можем да се върнем в добрия тон, с това намерение излязох да говоря. На Председателския съвет знаем какво ще се случи, като влезем тук – ще бъде издигната кандидатурата на господин Вежди Рашидов, ще бъде съобщено, издигната от госпожа Корнелия Нинова, колегите от „Продължаваме Промяната“, от ВЪЗРАЖДАНЕ и от ДБ имат друга позиция. Ако беше нужна почивка нещо да се направи, още на Председателския съвет можеше да се каже: да не влизаме още половин час, защото имаме още нещо да свършим.
Ние влизаме тук, господин Иванов, към Вас се обръщам, прави се номинацията и – 15 минути почивка. Какво се случи с правенето на номинацията, та не можеше почивката да е преди това? Разбира се, че сме заредени с недоверие. Разбира се, че зад това виждаме опит за бламиране или опит за една примерно трибунка, на която да се съобщи: „Ето го новото мнозинство.“ Пропагандни ефекти. Не казвам, че така ще стане, гадая на база опита. Е, това бонтон ли е?
Като искате да си правите трибунка, ако това е, не казвам, че е това, направете я, кажете: „Нека след половин час да започнем заседанието.“ Започваме го, хората слушат, гледат, виждат, че е постигнато някакво решение от някакви хора там, вразумили са се малко, и изведнъж почивка. И затова влязохме в тази ситуация. Разбира се, че една почивка нищо не променя. (Реплика от „Продължаваме Промяната“.)
Не, господин Иванов ме предизвика. Добре е да видите колко е крехък бонтонът. Едно такова действие, което не могат да си го обяснят другите, защото няма логика в него! Не, няма, няма! За да има едно действие логика, не трябва да е само в твоята глава, и в главите на другите трябва да е – другите, с които работиш. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря, господин Цонев.
Колеги, гласуваме. (Шум и реплики.) Даже ми е неудобно да си спомена името, но тъй като съм номиниран, гласуваме Вежди Рашидов.
Моля всеки по съвест да гласува, както е решил.
Гласували 239 народни представители: за 139, против 73, въздържали се 27. (Народните представители от ГЕРБ-СДС, ДПС и „Български възход“ стават и ръкопляскат.)
Чухте резултатите, колеги.
Сега преминаваме към гласуване на госпожа Цвета Рангелова.
АСЕН ВАСИЛЕВ (Продължаваме Промяната, от място): Обяснение на отрицателен вот. (Силен шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: След гласуването. След гласуването ще го направим.
Гласували 237 народни представители: за 29, против 71, въздържали се 137.
Не се приема предложението. (Ръкопляскания.)
Уважаеми колеги, само обещах да се изкажа, защото аз съм на много тънък слой лед. Ще бъда откровен към Вас. Снощи след това изказване явно…
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА (ГЕРБ-СДС, от място): Обявете избрания председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Има ли вече? (Смях и оживление.) А аз мислех, че още няма. (Смях и оживление.)
Какво правим сега? (Шум, реплики и смях.)
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА (ГЕРБ-СДС, от място): Обявете избрания.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Ами аз мисля, че всички сме интелигентни и виждаме. Добре. (Смях.)
Имам честта, благодаря, да бъда избран за председател на това Народно събрание. (Народните представители от ГЕРБ-СДС, ДПС, „БСП за България“ и „Български възход“ стават и ръкопляскат продължително.)
Скъпи колеги,