Гласуване №7
Решение за избор на председател на 48-то Народно събрание на Република България - балотаж - избира Кристиан Вигенин
1. Контекст от стенограмата
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Благодаря.
Колеги, други изказвания има ли? Не виждам.
Аз по-скоро смятам, че пътят е компромисът, другото е безпътица. Да, компромисът е хубаво да го има. Това е малко като вица за кокошката и петела, няма да го разказвам тук.
Добре, колеги, ако няма изказвания, проверка на кворума да направим.
Моля, регистрирайте се.
Регистрирани 223, по списък от 240.
Има кворум.
Дайте ги по групи.
Колеги, пристъпваме към гласуване на колегите по азбучен ред, както е по Правилник.
Гласуваме кандидатурата на господин Йордан Цонев.
Гласували 226 народни представители: за 103, против 100, въздържали се 23.
Не се приема.
Преминаваме към следващия кандидат – господин Кристиан Вигенин.
Гласували 226 народни представители: за 73, против 108, въздържали се 45.
И това предложение не е прието, колеги.
Пристъпваме към третия кандидат – Цвета Рангелова.
Гласували 216 народни представители: за 27, против 95, въздържали се 94.
Предложението също не е прието.
Колеги, пристъпваме към балотаж.
Отново предлагам Йордан Цонев – по азбучен ред.
Гласували 226 народни представители: за 103 против 101, въздържали се 22.
Не е прието предложението.
Моля да пристъпим към гласуване кандидатурата на господин Кристиан Вигенин.
Гласували 225 народни представители: за 75, против 125, въздържали се 25.
И това предложение не е прието.
Уважаеми колеги, ние сме отново там, където свършва началото на кръга. (Реплики: „Почивка!“)
Ще дам сигурно почивка, но положението вместо да се влошава, става безнадеждно. (Смях.)
Аз имам само едно желание – на вразумяването. На смирението го направихме вчера, видях. Днес е нов ден. Сега идва ред на разума. Много Ви моля!
Почивка.
Желаете ли Председателски съвет? Да. (Шум и реплики.)
Добре, половин час почивка.
Заповядайте в кабинета. (Уточнения встрани от микрофоните: „Къде да бъде? Горе?“)
(След почивката.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ ВЕЖДИ РАШИДОВ: Уважаеми колеги, надявам се, че сте в залата всички.
Поредния път, когато ние нямаме председател на Народното събрание, както се казва, положението е 0:0 след дузпи.
Времето тече. Днес е третият ден, както Ви казах – четвъртият наближава, хората чакат. Дълбоко ми се иска да вярвам, че ние днес ще излезем от тази зала с някакво решение, и затова да не губим време.
Предлагам да минем към Решението, което трябва да бъде гласувано.
Нека на трибуната да се качи един от вносителите на Решението.
Вие бяхте, госпожо Атанасова, заповядайте.
Имате думата – заповядайте.
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА (ГЕРБ-СДС): Уважаеми колеги