Шестдесет и трето заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ШЕСТДЕСЕТ И ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 30 май 2025 г. Открито в 9,02 ч.
Дата30.05.2025
Събития214
Разпознати говорители205
Точки с гласуване8

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 30-05-2025 09:01 09:01:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 28 - 30 май 2025 г. - процедура от Наталия Киселова за нова точка първа 09:03:00 186 0 1
3 Решение на Народното събрание за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз - предложение от Драгомир Стойнев за удължаване на законодателната част до т.2 10:52:00 139 14 26
4 Решение на Народното събрание за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз - предложение от Петър Петров за удължаване на законодателната част и след това парламентарен ко… 10:53:00 165 18 2
5 Решение на Народното събрание за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз - предложения от Станислав Балабанов и Николета Кузманова за редакция 11:00:00 192 0 0
6 Решение на Народното събрание за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз 11:01:00 194 0 0
7 Решение по Отчет за дейността на Българската телеграфна агенция, включващ и финансов отчет за 2024 г. - процедура за допускане в зала 11:03:00 151 6 1
8 Решение по Отчет за дейността на Българската телеграфна агенция, включващ и финансов отчет за 2024 г. 11:55:00 149 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: nina-borisova-dimitrova · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, уважаеми колеги. Моля за регистрация. Регистрирани са 152 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание след консултации между парламентарните групи на Председателски съвет предлагам в приетата седмична програма за работата на Народното събрание да се включи следната допълнителна точка, а именно: Проект на решение за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз, с вносители Тошко Йорданов и група народни представители на 29 май 2025 г. – да бъде като точка първа за днес, 30 май 2025 г. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 187 народни представители: за 186, против няма, въздържал се 1. Точката е включена и ще бъде първа, а съответно Отчет за дейността на Българската телеграфна агенция ще бъде точка втора. (Народният представител Димо Дренчев иска думата за декларация.) Колегите от ВЕЛИЧИЕ заявиха декларация преди Вас. Заповядайте, госпожо Илиева. Докато идвате към парламентарната трибуна, уважаеми колеги, да Ви направя едно съобщение. Постъпило е във вчерашния ден, 29 май, писмо от народните представители Александър Симидчиев и Елисавета Белобрадова, че на основание чл. 81 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание оттеглят внесения от тях на 10 февруари 2025 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, със сигнатура № 51-554-01-38. Заповядайте, госпожо Илиева, за декларация от името на група – имате думата.

#2 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Обръщение на Политическа партия ВЕЛИЧИЕ в навечерието на 1 юни – Деня на детето.

#6 · speech

Мария Илиева

Няма да се уморя да говоря за децата, няма да спра да говоря за децата, защото няма по-важно нещо от децата. В навечерието на 1 юни – Международния ден на детето, нека си припомним една истина, която би трябвало да е водеща за всяка нация – нашите деца са нашето бъдеще. А днес повече от всякога те имат нужда не от празни думи, а от грижа, истина и защита. Някога, не толкова отдавна, децата бяха сърцето на България, училището беше храм, учителят – авторитет. Имаше ред, имаше съвест, имаше грижа. А възпитанието започваше вкъщи, продължаваше в класната стая, на улицата, в читалището. Хората никога не подминаваха дете в беда. Държавата се градеше с мисъл за него. И най-бедната баба даваше последното си левче, за да купи на внучето си тетрадка и да го изпрати да се учи. Имаше и нещо още по-важно – съвест и възпитание в ценности. Имаше и една Асамблея на мира, която събираше деца от цял свят, за да пеят, танцуват, рисуват, творят под мотото „Единство, творчество, красота“. За малките тогава деца, когато пораснат и се срещнат в живота – на масата на преговорите или в политиката, като големи хора, да си спомнят важните неща в живота, че е важен мирът, а не войната и че всички живеем на една планета и трябва да я запазим чиста за идните поколения деца. Днес обаче живеем в реалност, в която детската болка рядко попада в новините и още по-рядко – в дневния ред на институциите. Деца биват наранявани, изоставяни, пренебрегвани, а онези, които би трябвало да действат, мълчат. А в Народното събрание същите тези, които ни уверяват, че децата са приоритет, гласуват „въздържал се“. Срамно е, че в това Народно събрание не се намери мнозинство за създаване на временна комисия, която да разследва системните злоупотреби и насилие над деца. Срамно е, че се броят гласове, а не брой животи, че се вадят карти, а не се поемат отговорности. И най-срамното е, че в Деня на детето ще се публикуват най-различни поздравления от същите хора, които не направиха нищо, когато най-много се е налагало. Какво е по-важно от това, какво трябва да се случи още, за да разберете, че без деца няма да имаме държава? Докато вадите картите си и броите гласове и проценти, не броите това, което наистина има значение – животите, които мълчат, страдат и се срамуват вместо Вас. Някога учехме децата да бъдат честни, добри и смели. Днес кой ги учи? Телефонът, алгоритмите, инфлуенсърите или примерът, който наблюдават всеки ден от така наречените възрастни, много често и от тези балкони тук над нас. Къде е държавата, когато детето се изгуби между екрана и страха? Данните са ужасяващи. Коефициентът на раждаемост у нас е 8,9 промила и сме на 210-о място в света до разни островни държавици. Пълноценни са едва около 60% от новородените за една година. Само 54 хиляди бебета. За сравнение – през 1952 г. са родени 1183 българчета. От тези новородени 2000 3% са изоставени; 7000 или 12% са недоносени; около 4000, или 6%, са с вродени аномалии – това число е занижено; около 1 – 2% ще развият впоследствие аутизъм; над 8000 или 13% страдат от астма; 150 000 от децата у нас са с асма по официални данни; много от тях ще страдат от диабет, следвайки тренда, повече от една трета ще са с наднормено тегло и затлъстяване. Всички те – 40%, ще се нуждаят от държавна и медицинска помощ, 55% от новородените деца нямат за майчин език български език и не са от български етнос. Детската смъртност у нас е най-високата в Европа – 7,3 промила. Основна цел на завършващите средно образование у нас е да избягат от България. 2,5 милиона вече са емигрирали. Около 60% от българите имат психични проблеми, тревожности, паник атаки, обсесии и различни зависимости. Това не е просто статистика. Това е диагноза – диагноза на обществото, което е абдикирало от най-важната си мисия – да пази своите деца. А децата искат толкова малко – да са защитени, да знаят, че не са сами, да знаят, че ако нещо лошо се случи, някой ще застане до тях, ще им повярва, ще ги защити. А какво получават? Заплахи, ако протестират, мълчание, ако говорят, и най-странното – институционално безразличие. Вие, които управлявате, които се наричате отговорни фактори, засрамете се, засрамете се, че не намерихте пари в бюджета за детски градини, за надбавки на майките им, за да ги отглеждат спокойно; че не ги възпитахте в ценности и морал; че тяхното образование не е важно; че не създадохте среда да разкриват талантите си; че не съумяхте да ги възпитавате в любов към родината им и с гордост да произнасят името ѝ навсякъде по света; че не само че не са ваш приоритет, а че са забравени. Всички в тази зала, без изключение, носят отговорност за това, един по един, независимо от коя партия сте, кой пол и коя религия изповядвате. Всички без изключение. Какво да им кажем днес на наближаващия празник? Как да изкупим греха си пред тях? Начинът е само един – да поискаме прошка. Да поискаме прошка за това, че не ги опазихме, че никой не ги чува, когато викат, че се мълчи, когато трябва да се крещи заради тях. Извинявайте, мили деца, че не поехме отговорност! Простете, че ви прокудихме от родината ви – вашия дом, че не ви опазихме, не ви защитихме, не ви подкрепихме и че ви предадохме – децата на България. И въпреки всичко това е вашият ден. На вас, децата на България, искаме да кажем нещо, което не се чува доста често – няма да ви изоставим, няма да спрем да се борим за вас. Всяка дума, всяко действие, всяка битка ще бъдат заради вас. Вие не сте статистика, не сте инцидент, не сте неудобство. Вие сте България, вие сте бъдещето, вие сте смисълът. И точно за това в навечерието на вашия празник искаме да ви пожелаем: бъдете здрави телом и духом, бъдете обичани – истински, безусловно, ежедневно, бъдете свободни да мислите, да мечтаете, да бъдете себе си. Не се срамувайте от светлината си, носете я смело, питайте, съмнявайте се, настоявайте. Това е начинът да растете. Ние сме тук – до вас, за вас, срещу лъжата, срещу страха, срещу безразличието. Честит празник, деца! Благодарим ви, че ви има, че ни напомняте всеки ден как изглежда невинността, чистотата и радостта в чистия ѝ вид. Виждаме я в очите ви, чуваме звънкия ви смях и се топлим от неподправената ви прегръдка. Обичаме ви и ще се борим за вас до последния си дъх! Вие сте бъдещето на България. Благодаря Ви! (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)

#8 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Киселова, Вие сте академичен преподавател и знаете, че плагиатството е престъпление. В този случай имаше много сериозно плагиатство в тази декларация. Бяха цитирани в буквалния смисъл на думата едно към едно цели пасажи от една малка статия на професор Петър Иванов – един от най-големите български психолози, основатели на психоанализата в България и председател на Центъра за демографска политика. Човек, който от десетилетия се бори да говори за проблема, който ние имаме, с демографската катастрофа в страната. Не е коректно който и да било да използва чужди думи, да ги препише и да ги представя за свои. Би трябвало, разбира се, Вие няма как да знаете това нещо, защото няма как всеки да знае всичко, но в конкретния случай това е абсолютно недопустимо. Плагиатството трябва да се осъжда, а това не за първи път се случва в декларации на тази формация, която току-що чете декларация. Затова ще Ви моля да бъдете малко по-наблюдателна и доколкото е възможно, да се опитвате да хващате проявите на плагиатство, защото плагиатството е престъпление, а тези хора там преди малко искаха прошка от децата. Искайте прошка от професор Петър Иванов за това, че му откраднахте статията и я представихте като своя! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#10 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Гарантирам, госпожо Председател, авторството на текста. Поводът за тази декларация е случващото се в Пернишката болница МБАЛ „Рахила Ангелова“, но ставащото там не е ендемично за град Перник – това се случва и ще се случва навсякъде в България. В края на април началникът на акушеро-гинекологичното отделение в Пернишката болница обяви, че то спира работа, като спешните случаи и родилките ще се налагат да пътуват до София или до други градове. Става въпрос за единственото родилно отделение в област със 110 хиляди души население, област, в която са се родили 676 деца миналата година. В това същото отделение са родени много от младите жители на града, в него ежедневно се раждат здрави бебета. Отделението е скоро ремонтирано, добре оборудвано, включително получи апаратура от дарителски кампании. И макар разстоянието от Перник до София да не изглежда толкова голямо, то от пернишките общини, които са на сръбската граница, като Земен и Трън, разстоянието до центъра на столицата е 90 километра и дори при хубаво време пътят отнема най-малко час – час, който може да бъде фатален при започнало раждане. Официално причината родилното отделение да спре работа, е липсата на персонал. Няма желаещи да работят там – акушерки и медицински сестри. Да, това е така – несправедливото разпределение на ресурсите в здравеопазването доведе до това някои директори на фалирали общински болници да получават десетки хиляди левове месечно, докато повсеместно трудът на медицинските сестри и санитарите е подценен и недофинансиран. Според все още действащия Национален рамков договор основната заплата е 910 лв., а това е изключително търсен и цéнен труд. Една трета от завършващите сестри заминават директно за чужбина, други започват работа извън системата на здравеопазването при по-добри условия и заплащане, каквото има дори в козметичните студиа. Средно в Европейския съюз на хиляда души се падат 8,3 медицински сестри. За България този показател е под 5. Нуждите от медицински сестри в страната се оценяват на поне 50 хиляди, а останалите такива, практикуващи в болниците, са едва 21 860. Още по-мрачна става картината, ако се вземе предвид възрастта на работещите. Професията е силно застаряваща – средната възраст е 49 години. Може би това е причината да няма действащи медицински стандарти в България, защото, ако те се приемат, много, болници ще трябва да затворят. Но освен липсата на специалисти по здравни грижи, в случая има и един втори пласт. Дългогодишният директор на болницата беше сменен с чисто партийно назначение – човек от листите на ГЕРБ, вследствие на апаратни политически борби сред управляващите. Предишният директор имаше подкрепата на лекарите и персонала и след смяната му много от тях подадоха оставки, с което бе застрашено съществуването на болницата изобщо. Новият директор на болницата е назначен след режисиран специално за него конкурс, в който той беше единственият допуснат до финала кандидат, без да има опит да ръководи такава голяма структура, единствено по линия на партийната си лоялност, защото предстои наливането на много финансови средства в болницата и коалицията има нужда от доверен човек, който да ги разпределя. Това е и причината ремонтът по Оперативна програма „Региони в растеж“ на приличащото на декор от хорър филм пернишко спешно отделение да се бави и отлага на няколко пъти, докато подходящият доверен човек не вземе поста. А пациентите – те не са им толкова важни, може би и родилното отделение не е толкова важно, все пак по раждаемост Пернишка област е на 27-о място от 28 общини в страната. Новото ръководство даде много обещания. Обеща да няма реваншизъм, да убеди хората да изтеглят оставките си, но още в първите си изяви по медиите директорът обяви, че лекарите от болницата работят срещу него – публично изказване, показващо пълна липса на управленски умения. Вероятно точно такива отношения в колектива са причината половината от акушерките да са в болничен горе-долу от избирането на новия директор, а три от останалите на работа шест акушерки в отделението да излязат едновременно в дълга отпуска, с което и нормалната му работа стана невъзможна. Повечето от работещите там не са ползвали отпуските си от години и са в пенсионна възраст. Наложи се лично кметът на града да търси по спешност акушерки от софийските болници, за да се закрепи проблемът поне временно. Да, засега до края на месеца, който е практически днес, проблемът е решен, но какво ще правим от понеделник? Проблемите в АГ отделението са предшествани от такива и в педиатрията, които също бяха временно решени със специалисти, лекари и специализанти, дошли от Индия. Аналогично е положението и с неврологичното отделение, което също е пред риск от закриване. Изправени пред риска да обикалят и да търсят невролози по софийските болници, управляващите започнаха да дават заден ход и в Общината вече се заговори за оставката и поредната нова смяна на директора. Същевременно несигурността и лошата атмосфера влошиха още повече ситуацията и вече и голяма част от лекарите са пред напускане. От вчера оставката на директора е факт. Някой друг ще трябва да вади горещия картоф. Но в състояние ли е сегашната оплетена в зависимости коалиция да проведе честен конкурс и да избере добър професионалист и почтен човек начело на която и да е институция? Отговорът е категорично не. Те ще поправят своята грешка с нова грешка. От седмици наблюдаваме как ГЕРБ, Пеевски, Слави и бившите социалисти назначават във важните регулатори свои партийни креатури, анонимни послушковци или ноторно известни със зависимостите си лица. Обществената деградация вследствие на партийните назначения, най-вече на ГЕРБ, станали популярни като калинки, е тотална. Избраните от управляващите техни фирми буквално не са в състояние да поставят един капак на шахта наравно с пътната настилка. Въпреки цялото им желание не можаха да подредят от три пъти като хората жълтите павета в центъра на София, барем да се отсрамим пред чужденците. В Перник водният цикъл се движи с години закъснение, целият град е потънал през зимата в кал, а през лятото в прах. При всеки силен дъжд някъде се наводнява, а асфалтираните днес участъци утре се разкопават заради течове. Водата спира всеки ден, включително и вчера нямаше вода. И всички тези ремонти на главни улици са съпроводени с безкрайни задръствания, които допълнително замърсяват въздуха. Но в здравеопазването провалът на управленските политики е фатален. Той е безчовечен и жесток. За последните 20 години са закрити 70 държавни и общински болници. 18 000 лекари са напуснали страната, а броят на медицинските сестри е намалял с една трета за последните 10 години. България е страната с най-ниска продължителност на живот в Европейския съюз. Вече съвсем масово българите се лекуват в Турция. Ироничното е, че много пъти това става при лекари, завършили медицина в България. И този провал не е случаен – той беше програмиран, защото начинът, по който се управлява и финансира здравеопазването, е напълно и дълбоко сгрешен, въпреки че всяка година се отделят все повече и повече средства. Само Националната здравноосигурителна каса за тази година ще изхарчи 9 милиарда 474 милиона, или с 1 милиард 844 милиона повече от миналата година. Но колкото и да се наливат пари в здравната каца без дъно, системата вече е колабирала и не е възможно да бъде решен проблемът единствено с пари. Когато могат да практикуват свободно професията си в България и в Дания, или в Германия, но в България Касата заплаща труда им 6 пъти по-ниско, нормално е медицинските специалисти да напускат. Можеше ли това да се предвиди? Можеше! Но тази ситуация е в интерес на по-богатите страни в Европейския съюз, които също изпитват недостиг на медицински персонал и изсмукаха такъв от Източна Европа, включително и от България. В цяла Европа има недостиг на сестри и лекари, но в повечето държави броят им все пак се увеличава, а в много малко други, сред които и България, броят им намалява. Като процент от разходите за здравеопазване разходите за труд на лекари, сестри и санитари в България трябва да са много над средноевропейските нива, за да се противодейства на тенденцията за изтичане навън на здравните ни специалисти. Вместо това тежките корупционни зависимости доведоха дотам, че българите плащат за лекарства, плащат на Big Pharma компаниите много повече, отколкото плаща средният европеец. Има дисбаланс и този дисбаланс е в полза на фармацевтичните компании, вместо целенасочено да изместим фокуса върху заплащането на труда, за да можем да си задържим хората и да предпазим системата от колапс. Този провал е на държавно, но и на местно ниво. В цяло Пернишка област няма денонощна аптека. Аз съм народен представител от 2023 г. – 3 години, и за това време здравните министри прокараха няколко закона и гласувахме в тази зала няколко пъти допълнителни бюджетни средства, за да бъде решен този проблем. И сега, 3 години по-късно, най-близката денонощна аптека до Перник е в „Красна поляна“ – София. Отхвърлихте предложенията на ВЪЗРАЖДАНЕ, но не сте в състояние да осигурите адекватен достъп до лекарства за 110 хиляди човека. И понеже управляващото мнозинство е съставено от чегъртващи и изчегъртвани, но преди всичко от евроатлантици, ще Ви прочета изводите от сесията на Европейския комитет на регионите, проведени преди 10 дни този месец: „Регионите без добри медицински грижи обикновено започват да изостават и в икономическо отношение. Наблюдава се силен натиск върху службите за спешна помощ и това представлява риск за стабилността. Здравните системи, независимо дали на национално, или на регионално равнище, не могат да бъдат устойчиви без подходяща работна сила. Призоваваме за увеличаване на публичните инвестиции в работна сила в областта на здравеопазването, за да се гарантира справедливо заплащане, достойни условия на труд и устойчиви равнища на персонала. Работните места в сферата на здравеопазването не трябва да са обект на приватизация или прекомерна комерсиализация, тъй като това ще намали равния достъп до медицински грижи“ – край на цитата. Ето с такива европейски политики ВЪЗРАЖДАНЕ ще се солидаризира и ще подкрепя напълно. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ считаме, че демографската катастрофа е най-сериозният проблем, пред който е изправена съвременна България, и всички политики трябва да минават през призмата на неговото решаване. Общественият ресурс се пилее с широки пръсти от управляващата коалиция на ГЕРБ и при съдружие, без всякаква мисъл за бъдещето. Да се дава предимство на разходите за отбрана пред тези за здравеопазване в страна, в която се затварят родилните отделения и не стигат средства за инвитро процедури за всички желаещи семейства, е не просто грешка – това е предателство. А средства за здравеопазване, включително и за заплати, има. Съвсем сериозно предлагам тези 302 хил. лв., които Министерството на околната среда и водите ще даде тази година за затваряне на дупката в озоновия слой, да бъдат пренасочени към родилното отделение в Перник и по този начин проблемът с възнагражденията да бъде решен тотално. За да се решат проблемите в цялата страна, е нужна генерална промяна на сега наложения ни модел. Промяна, която няма да дойде нито от ГЕРБ, нито от ДПС, нито от техните патерички. Време е за справедлив модел на публично здравеопазване, какъвто ВЪЗРАЖДАНЕ предлага и в който държавата ще поеме напълно отговорно за здравето на своето население. Време ни е за възраждане! (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#12 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Взимам тази процедура, за да разкрия една лъжа, която вчера беше изречена тук от трибуната на Народното събрание. Днес господин Костадинов разкри, че колегите от ВЕЛИЧИЕ са плагиатствали една статия, а пък аз съвсем случайно вчера разкрих, че в тяхно изказване са излъгали. Става въпрос, че вчера те твърдяха в тяхно изказване, че някакви книги на Исторически парк са били подарявани на училище във Великобритания, но понеже са били забранени, затова са отказали дарението. Това не е така, защото снощи се свърза с мен директорката на училището, за което се оказа, че аз съм създател – на едно от неделните училища. Познавам тези хора, защото съм работил години наред. (Реплика: „Къде?“) Няма да кажа точно къде, защото така пожела директорката. Но да кажа, че с тези хора съм работил и те са изключително коректни. Истината, която е – не е, защото са забранени тези книги, а защото са постъпили от ВЕЛИЧИЕ некоректно. Някаква анонимна жена е звъннала да подари книги на децата, без да се представи. Пет минути след обаждането директорката се е видяла по всички страници на ВЕЛИЧИЕ, че са дарили книги, без още да се състояло това дарение, след което тя връща обаждане и казва: „Благодаря, в политически акции няма да участвам!“ и е отказала книгите. Това е причината да Ви откажат книгите – защото сте ги излагали, защото сте се отнесли некоректно, а не защото някой ги забранява или на някои им се звъни от България и така нататък. Така че не е достойно. Аз мога да дам пример с господин Костадинов, който е подарил хиляди копия на „Родинознанието“, но когато...

#14 · speech

Стоян Таслаков

Благодаря, разбрахте какво имам предвид. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#15 · speech

Председател Наталия Киселова

Колеги, мисля, че е време да преминем към точка първа, а именно: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА НАПРЕДЪКА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ В ПРОЦЕСА НА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ. Заповядайте. Господин Йорданов, Вие ли ще представите? Господин Балабанов ще представи Проекта на решение. Ще Ви помоля да изчетете Проекта на решение в цялост. Заповядайте.

#16 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, ще Ви запознаем с мотивите на Проекта на решение, около които се обединиха по-голямата част от парламентарните групи. Мотивите са следните: Предстои приемане на резолюции на Европейския парламент по докладите на Европейската комисия за напредъка на страните кандидати за членство в Европейския съюз. Първата съществена стъпка в одобрения механизъм във връзка с напредъка на Република Северна Македония е вписване на българите в Конституцията наравно с останалите народи в страната. Това ще им гарантира юридическа равнопоставеност в мултиетническото общество, което Северна Македония последователно твърди, че е изградила успешно. Разписаните в европейския компромис от 2022 г. ангажименти обаче далеч не се изчерпват с конституционните промени. Той съдържа и редица други ключови елементи. Очакваме Република Северна Македония да разработи План за действие за защита на правата на хората, принадлежащи към малцинства или общности, чието стриктно прилагане да бъде следено от Европейската Комисия. Очакваме ясни, измерими и ефективни мерки за превенция, разследване и наказване на случаи на говор на омраза и престъпления от омраза срещу българи в Северна Македония. Разделянето на Албания и Република Северна Македония в процеса на преговори за присъединяване към Европейския съюз, напредъкът на Албания и Черна гора и очевидната липса на политическа воля в Република Северна Македония за изпълнение на Копенхагенските критерии доведе до изоставане и напрежение в обществото. С огромно внимание следим съдебните процеси срещу открито отстояващите своята българска идентичност граждани, включително случая с господин Люпчо Георгиевски. Очакваме независимата съдебна система да продължи да се ръководи единствено от принципите на правото и да запази своята неутралност от опити за инструментализиране на елементи от политическия процес. На политическо ниво ескалира негативната риторика към България и се внушава, че причината за изоставането на страната са претенции на българската държава, тоест целта е да се измести фокусът от европейско на двустранно ниво. Констатираме и опити акцентът върху правата на българите в Република Северна Македония да бъде заменен с риторика за език и идентичност на Република Северна Македония. Необходимо е Народното събрание да заяви позиция в защита на всички елементи на европейския компромис от юли 2022 г., който да позволи да се приеме преговорната рамка на Република Северна Македония. Трябва ясно да подчертаем, че това не са нови изисквания, а положения, които Република Северна Македония вече е договорила. И на база тези мотиви сега ще Ви запозная с Проекта на решение: „Проект! РЕШЕНИЕ за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз Народното събрание на Република България, - като взема предвид Решението на Четиридесет и седмото народно събрание от 24 юни 2022 г.; - като взема предвид декларациите на Четиридесет и осмото народно събрание от 2 февруари 2023 г. и на Петдесетото народно събрание от 26 септември 2024 г.; - като подчертава фундаменталното значение на европейския консенсус от юли 2022 г. за напредъка на Република Северна Македония в преговорния процес за членство в Европейския съюз; - като подчертава, че важна част от европейския консенсус са както конституционните промени и вписването на българите в преамбюла и във всички съответни места в Конституцията наравно с останалите народи в страната, така и добросъвестното прилагане на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България; - като подчертава, че тази договореност е приета от всички 27 държави – членки на Европейския съюз, и от Република Северна Македония, и цели стриктно прилагане на Копенхагенските критерии в областта на правата на човека като предпоставка за напредък в присъединителния процес; - като изразява тревога от продължаващия институционален натиск и незачитане на правата на българите в Република Северна Македония, включително от политически мотивирани съдебни процеси, от физическа агресия и от езика на омраза; - като подчертава, че България няма условия отвъд елементите на европейския консенсус; - като подчертава, че призив към властите в Република Северна Македония за пълноценно и цялостно изпълнение на европейския консенсус, договорен и приет от Съвета на Европейския съюз през 2022 г., се съдържа в докладите за напредъка на Република Северна Македония и Европейската комисия от 2023 г. и 2024 г., както и заключенията на Съвета на Европейския съвет; - като разглежда предстоящата оценка на Европейския парламент по напредъка на страните кандидати в процеса на присъединяване към Европейския съюз,

#17 · speech

Реши

1. България остава напълно ангажирана с европейския консенсус от юли 2022 г. и призовава властите в Република Северна Македония също да изпълняват стриктно поетите от тях договорености. 2. Подчертава, че всякакви опити в рамките на форматите и институциите на Европейския съюз да се предоговарят, заобикалят или пренебрегнат елементи от постигнатите договорености, са неприемливи. 3. Подчертава, че европейският консенсус е договореност между страната – кандидат за член на Европейския съюз, от една страна, и Съюза като цяло, от друга, поради което не представлява двустранен въпрос. Припомня, че европейският консенсус се основава на Заключение на Съвета от юли 2022 г., преговорната рамка на Република Северна Македония и съвместните протоколи между България и Република Северна Македония по прилагане на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан на 1 август 2017 г. 4. Призовава институциите на Европейския съюз да продължат усилено с действията си за гарантиране правата на българите в Република Северна Македония, както и тези на останалите общности, включително на правото им да съхраняват и да развиват своето културно-историческо наследство, език, родова памет и идентичност и да възприемат инклузивен подход по отношение на чувствителните въпроси за националната идентичност в многоетническото общество на Република Северна Македония. 5. Призовава международните организации да съблюдават стриктно за прилагането на най-високите стандарти в сферата на опазването на правата на човека в Република Северна Македония, да реагират и да вземат съответните мерки в случаите на насилие, дискриминация, език на омразата, оказване на институционален натиск и други форми на репресия срещу българите или представителите на други общности в Република Северна Македония. 6. Очаква в изпълнение на европейския консенсус от 2022 г. Република Северна Македония да разработи и да представи целенасочен План за действие за защита на правата на хората, принадлежащи към малцинства или общности, съпътстващ Пътна карта по Върховенството на правото. Този план, чието изпълнение ще се проследява през целия присъединителен процес на Северна Македония към Европейския съюз, следва да съдържа ясни, измерими и ефективни мерки за защита на правата на човека на уязвимите групи в обществото на Република Северна Македония. 7. Оказва силна и непоколебима подкрепа на всички българи в Република Северна Македония и настоява за недискриминационно отношение спрямо тях. 8. Предлага Министерският съвет да предостави решението на Съвета, на Европейския парламент, на Европейската комисия, както и на Съвета на Европа.“ Това е решението, госпожо Председател. Позволявам си да поискам само една техническа корекция в решението, като след „за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз“ да се добави изречението в съдържането, тоест, извинете, да се добави самото изречение: „На основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България Народното събрание на Република България“ и надолу: като се вземат предвид всичките останали неща. Благодаря.

#18 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Балабанов. Уважаеми колеги, представител на вносителите предложи и редакционна промяна с оглед пълнота на решението. Откривам разискванията по така представения проект на решение. Имате думата. Заповядайте. Не виждам друг желаещ – заповядайте, господин Костадинов.

#19 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Има моменти, когато Народното събрание взема добри решения, макар и рядко. Този е един от тези моменти. Чест прави на управляващите, че в крайна сметка се вслушаха в призивите, които вече втора седмица ние от ВЪЗРАЖДАНЕ отправяме, да бъде засилена преговорната позиция на България, защото истината е, че нашата държава продължава да се държи така, все едно ние сме кандидат-член на Европейския съюз, а Македония е член и предстои всеки един момент да ни блокира. Добре би било – и се радвам, че в крайна сметка това се случва, Народното събрание като най-висшата институция в републиката, законодателен орган, да вземе решение, с което включително да задължи Министерството на външните работи и изпълнителната власт да бъдат по-активни в защитата на българските национални интереси. Защото ние имаме много особена и много двойствена позиция по отношение на Македония. От една страна, официалната ни позиция – говорена, повтаряна, но до някаква степен и вече неглижирана, защото си мислим, че ние като я казваме, всеки я знае, че Македония е втората българска държава на Балканския полуостров, че нашите братя в Македония са част от българския народ и че гóворите в Македония са част от българското езиково землище и представляват диалекти на българския език. От друга страна обаче, се притесняваме да кажем това нещо в Европейския съюз, защото, видиш ли, някой нещо щял да каже. Аз и друг път съм имал повод да го спомена, пак ще кажа, когато през 2008 г. представих първата българска книга в Европейския парламент – алманаха „Македония“, издаден през 1931 г., който представляваше и продължава да представлява може би най-добрият енциклопедичен труд за Македония във всичките ѝ дялове – Пиринска, която е в България, Вардарска, която е днешната Северна Македония, и Беломорска Македония, която е в днешните предели на Гърция, когато трябваше да представим този изключителен енциклопедичен труд, показващ Македония в нейната географска цялост и показващ, че тя е била българска и е българска, в продължение сигурно на около месец имах изключително интензивна кореспонденция с Министерството на външните работи, което тогава направи и невъзможното, за да ме откаже от това да представим тази книга, защото, забележете, щял да стане скандал. Все едно ние тогава бяхме извън Европейския съюз, а Македония беше вътре. Те тогава даже не бяха започнали преговори! И бяха много-много далече от тази фаза, в която се намират в момента. Още тогава България се държеше като кандидат-член. И основният мотив беше – да не би случайно да предизвикаме скандал! Ако ние се притесняваме от своята позиция, ако ние не я защитаваме, кой ще я защити?! Кой? Впрочем, доколкото разбираме, един португалски евродепутат се е изправил в защита на българската позиция заедно с по-голямата част, за съжаление – не всички, а по-голямата част от българските евродепутати. Но както се казва, да се радваме и на това. И очевидно е, че от 2008 г. досега, 17 години по-късно, нищо не се е променило кой знае колко много. Ние продължаваме да се притесняваме да казваме истината такава, каквато е. Колкото повече ние се притесняваме обаче, толкова по-нахални и нагли стават нашите македонски братя, най-вече техните управляващи. Имахме възможност да говорим надълго и нашироко по този въпрос – че точно в момента те би трябвало да бъдат по-ниски от тревата и по-тихи от водата, защото не би трябвало да създават скандали. Но Мицкоски няма никакъв проблем с това нещо. Даже напротив – той продуцира още и още скандали! Защото вчера излезе едно негово скандално интервю, в което той си признава, че от 11 месеца е в изключително близка кореспонденция и има многократни срещи с Томас Вайц, който е главният докладчик от страна на Европейския парламент, което е само по себе си скандал! Колко пъти се е срещал Томас Вайц с български представители? След нашата декларация миналата седмица и съответно активизацията на българските евродепутати Вайц изведнъж направи това, което трябваше да направи преди месеци наред и което прави всеки един евродепутат – декларира своите срещи, защото те са длъжни да декларират срещите с представители на чужди държави, и то те трябва да са публично обявени. Изведнъж се оказва, че е имал десетки срещи с представители на Македония. Десетки срещи! Четиридесет – тук ме допълва председателката Киселова. Срещите с представителите на България даже няма да ги казвам, защото няма такива. Така че това решение, което в момента се разглежда и което, вярвам, ще бъде подкрепено абсолютно единодушно – силно се надявам единият представител на ПП-ДБ, който гласува „въздържал се“ за вкарването на тази точка в дневния ред, просто да се е объркал. Силно се надявам. Ще видим при гласуването. И едно нещо има, което трябва да отбележим. В крайна сметка трябваше да е още по-хубаво, ако всички политически сили в парламента се бяха подписали като съвносители на това решение, защото то представлява общ труд. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ вчера внесохме наше решение, след което имаше втори текст, който беше предложен. Ние предложихме нашите поправки, те бяха приети и се подписахме под Общия проект. Много пъти сме казвали от ВЪЗРАЖДАНЕ, ще го повторим още веднъж: на полето на българските национални интереси извън България няма и не трябва да има никаква партийна политика! Там трябва да има само и единствено българска. И когато днес вземем решение, силно се надявам и вярвам в това – абсолютно единодушно, това да засили още повече нашите позиции и да задължи българските управляващи, най-вече в лицето на българските дипломати и Външното ни министерство, да бъдат твърди, последователни и неотстъпчиви в прокарването на българската позиция. А тя е, че в Македония има репресии срещу българите, че там се извършва фалшификация на историята, че там се репресира всеки един, който каже това, което мисли. Тоест там имаме хора, които са обвиняеми за това, че казват исторически истини, че цитират исторически извори. Тоест говорим за един абсолютно неототалитарен режим, който репресира не само България – той репресира и световната история дори, ако щете. И Европейският парламент не трябва да влиза в ролята на нотариус, който да извърши нотариална заверка на една от най-крупните исторически, етнически и езикови фалшификации на 20 век. Ние трябва да се борим с това постоянно и трябва да унищожим лъжата, наречена македонизъм. За да стане това, трябва да сме единни. Точно поради тази причина ние се подписахме под общото предложение и точно поради тази причина ще подкрепим това решение, надявам се, още веднъж повтарям, с единодушно гласуване от страна на всички политически сили в този парламент, защото тук не трябва да има нито управляващи, нито опозиция – трябва да има просто единствено българи. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#20 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Костадинов? Не виждам. Има ли други желаещи колеги да се изкажат? Заповядайте, госпожо Белобрадова.

#21 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Съгласявам се с преждеговорившия, че тук днес имаме истински консенсус за това какво решение трябва да бъде взето. Френското предложение – така нареченото, което бе прието през 2022 г., и то по инициатива на „Демократична България“, в рамките на Народното събрание, защитава в най-добра степен българските интереси и представлява един европейски компромис, в който са заложени всички условия, необходими за започване на преговорния процес на Република Северна Македония в Европейския съюз. За моя голяма чест и радост аз бях един от тези народни представители, които успяха да подкрепят това предложение в Народното събрание. В рамките на тогавашния Министерски съвет всички партии, които участваха в управлението на страната, дадоха своя дан за това да бъде постигната тази договореност. И всички институции участваха активно в изработването на всички условия по това предложение, за което в момента мога да кажа само, че благодаря. Оттук насетне в рамките на Народното събрание през 2022 г. много партии – от управляващите и от опозицията, се включиха, за да подкрепят това предложение. То доказа своята мъдрост, доказа своя смисъл и своята сила. Оттук насетне България трябва да препотвърди своята позиция по отношение на защитата на нашите сънародници в Република Северна Македония, както и да бъде истински помощник на Република Северна Македония по нейния европейски път. Затова ние, разбира се, ще подкрепим днешната декларация, в която подробно са изброени всички условия, които Република Северна Македония многократно през годините е посочила, че трябва да изпълни, за да може да се присъедини като равнопоставен член на Европейския съюз, който защитава истински правата на своите малцинства в страната си, и да докаже, че за нея свободата на личността, правата на личността наистина стоят на толкова висок пиедестал, както и на всички останали държави – членки в Европейския съюз. Искам да благодаря отново на всички, които бяха част от това решение, и се надявам наистина всички ние тук абсолютно еднозначно да подкрепим днешната декларация. Също така ще подчертая, че наистина българската държава, особено правителството в момента, трябва да положи много по-големи усилия да работи с европейските институции. Българската дипломация трябва да направи много повече, отколкото прави в момента, за да може българската позиция да остане ясна на всички представители – както в Европейския парламент, така и в останалите европейски институции, за което и във въпроси като народен представител съм призовавала министъра на външните работи, така и се обръщам и към всички управляващи партии в България да свършат работата си и да представляват България пред европейските институции по възможно най-добрия начин. Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#22 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на госпожа Белобрадова? Не виждам. За изказване, господин Биков. Господин Таслаков след това за изказване.

#23 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожа Председател, уважаеми колеги! Това не е първата декларация, която Народното събрание приема по отношение на Македония, и не е първата декларация, в която имаме, доколкото разбирам, консенсус, или ако не е пълен консенсус, то е едно доста сериозно мнозинство от народните представители в България, които ще подкрепят тази декларация. Наред с това обаче ние, разбира се, заедно с контекста на присъединяването на Република Северна Македония към Европейския съюз трябва да я видим и в контекста на нашите отношения с тази страна, която от тази трибуна често сме наричали братска, често говорим за гражданите на Република Северна Македония като за наши братя. Но истината, която трябва да видим и която българската държава трябва да види, е, че в Република Северна Македония протича една изключително негативна за България тенденция. На последните парламентарни избори там спечели партия, която открито използваше антибългарска реторика. Какво означава това? Това означава, че този проблем не е просто политически. Очевидно в обществото на Република Северна Македония има много големи групи хора, които са склонни да подкрепят антибългарската теза. Това не е просто някаква патриотична, националистическа и така нататък теза. Това е теза, която изгражда идентичността на част от това общество на антибългарска основа. И ако ние не виждаме това – не просто като някаква политика от страна на определено правителство в Република Северна Македония, а като обществена нагласа – няма никакво значение колко декларации ще приемем тук с консенсус. В Република Северна Македония има антибългарски настроения и трябва да признаем, че българската външна политика – не на настоящото правителство, а по принцип – често се променя. И е редно заедно с декларацията да си зададем въпроса – аз съм го задавал и друг път от тази трибуна, какво сме готови да дадем ние на Република Северна Македония, първо? Второ, каква е нашата цел? Защото често и почти винаги ние казваме, че нашата цел е сближаване на отношенията между двете страни и между хората, които живеят от двете страни на границата. Постигаме ли това, е въпросът? Как стигнахме дотам, че една партия, която беше наричана пробългарска, каквато беше наричана ВМРО ДПМНЕ, се превърна в най-антибългарската формация там? Не е лошо да си зададем този въпрос и да потърсим проблема не само в определени влияния в Република Северна Македония, а да потърсим въпроса къде е нашето влияние там. Разбира се, от гледна точка на Европейския съюз договорите трябва да се спазват. Естествено, че всички тук се надяваме всички наши депутати в Европейския парламент да отстояват спазването на договорите. Трябва да бъде казано много ясно на македонското правителство, че вписването на българите в Конституцията е само началото на този процес. Това не е краят. И това е много съществен момент, защото премиерът Мицкоски предлага вписването да се случи в края на присъединителния процес. Ако допуснем това, то означава, че просто декларативно в македонската Конституция ще бъдат вписани българите като малцинство и нещата ще продължат по същия начин. Затова на тези хора трябва да бъде обяснено много ясно – с това започваме, не приключваме. След това Република Северна Македония има да извърви много сериозен път не само по отношение на България – по отношение на редица други преговорни глави, които да я трансформират от бивша югославска република в европейска държава. Много ясно трябва да бъде казано, че Европейският съюз не е Югославия. Ако някой си мисли, че кандидатства за членство в Югославия, той е сбъркал дълбоко. Ние с нашия консенсус в тази декларация, която единствено призовава да се спазват договорките между Република Северна Македония и Европейския съюз, казваме нещо очевидно. Ние не правим… На всичко отгоре не казваме и нещо ново. Въпросът е наистина да помислим – и разбира се, и Външно министерство, и правителство, и ние като народни представители – за нашите действия, не само за нашите декларации. И когато казвам „нашите действия“, нямам предвид да наказваме македонското общество. Напротив – ние трябва да помислим за образа на България в Македония. Той зависи и от нас. Той не зависи само от пропагандата на една или друга формация в Република Северна Македония. Какъв е нашият образ и какво искаме ние да постигнем по отношение на него? Какво сме готови да инвестираме в него? Защото няма как да бъдем приятелски посрещнати, ако само отправяме заплахи и закани. Ние би трябвало да имаме и позитивен дневен ред по отношение на Македония. И трябва заедно да го формираме и да осигурим консенсус около него, за да може този позитивен дневен ред да не зависи от едно или друго българско правителство, а да бъде разположен дългосрочно във времето. Обикновено се присещаме за Република Северна Македония, когато някой ни обиди от другата страна на границата. Мисля, че е редно нашето внимание да е насочено натам добронамерено, в интерес на истината, не само към онези хора, които смятат, че са българи. Там живеят различни хора, с различен етнос, с различни религии. Ние трябва да имаме отношения с всички тях, защото, повтарям, това е наша – освен наша най-романтична част от историята, както казваше президентът Петър Стоянов, но това е и наш съсед. Нещо повече – единственият ни проблемен съсед. Ние имаме много добри отношения с всички наши съседи. Единственият, за съжаление – и парадоксално, с който не можем да се похвалим с това, е нашата братска страна, която наричаме братска, братски народ, и тези, с които сме най-близки. Затова още веднъж ще призова – освен тези напомняния, че договорите трябва да се спазват, освен възмущението от говора на омраза, който всеки ден тече в македонските медии – нека да помислим и за това какво сме готови да дадем на Република Северна Македония и какъв позитивен дневен ред за България да изработим по отношение на нея. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#24 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Биков? Заявки за изказвания – господин Таслаков, господин Пейков, господин Йорданов. Заповядайте, господин Таслаков, за изказването.

#25 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Съгласен съм с всичко, което се изговори от преждеговорившите. Аз като председател на Комисията по политиките за българите извън страната искам да информирам и Вас, и обществеността какви действия сме предприели, и искам да Ви благодаря, че ще подкрепите тази декларация. В рамките на една седмица ние свикахме извънредно заседание на Комисията, на което наши гости бяха от Външно министерство, да обсъдим проблемите със зачестилите репресии в Македония. Изготвихме писма да информираме всички европейски институции, на всички наши партньорски служби, групите в Европарламента, дори Съда по правата на човека. Това ние го направихме от Комисията и смятам, че в такива теми наистина трябва да сме обединени не защото сме врагове, а напротив, защото сме роднини и защото в Македония живеят наши братя и наши роднини – както тези, които се самоопределят за българи, така и тези, които го отричат. И трябва да използваме по-активно всички държавни институции, да заявяваме активна позиция, че няма да изоставим нито един българин, независимо къде той се намира. Благодаря още веднъж и за подкрепата на декларацията.

#27 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа, благодаря. Подкрепяме декларацията, но поводът да изляза на трибуната беше изказването на господин Биков, защото то ме наведе на важни мисли. По стечение на обстоятелствата през последните две години много активно посещавам Македония и в частност град Прилеп, където, знаете, Фондация „Манол Пейков и приятели“ придоби къщата на Димитър Талев или поне две трети от нея. Исках да дам една малко по-различна и важна гледна точка към проблема с Македония. Истината е, че по време на нашите посещения, а те не са малко, вече седем или осем – в Прилеп, Битоля и околните градове, никъде и никой не е проявил към нас враждебност. Абсолютно навсякъде бяхме посрещнати с отворени обятия, бяхме подкрепяни и от хора, и от институции. Абсолютно човешки бяхме посрещнати. Абсолютно удивително е колко далече е поведението на обикновените хора от онова, което настоящото македонско правителство прокламира като своя политика. Затова тази декларация е важна. Но също така, господин Биков, връщам се към Вас, защото това, което Вие казахте – че ние трябва да извършим нашата част от работата, да, това е много важно. И се обръщам към Вас, защото Вие в момента сте част от управляващата коалиция, да не кажа, че Вие сте водещата част. Имаме много несвършена работа, господин Биков. Искам да напомня за Коридор № 8, където нашата част от работата не е свършена. При последното ми посещение в Кочани, където занесохме помощи, събрани от българи, получихме страхотна благодарност. Също така ми разказаха за жп линията от Кочани до България, която е почти готова, и по време на краткото българско управление през 1942 – 1943 г. е била построена почти изцяло. Има 42 тунела и са останали само два за доработване. Това са възможности, от които ние трябва да се възползваме, защото това е начинът да постигнем добросъседство, това е начинът да развием тези добронамерени отношения, които виждаме у обикновените македонци. И смятам, че Вашето правителство трябва да работи в тази посока. Едни от най-мъдрите думи, които съм чувал в Македония по време на престоя си там, бяха от един млад македонски издател, който издава, между другото, доста български автори, има симпатии към България, има и български паспорт дори. Той каза: мисля, че най-големият проблем е, че просто хората не се познават, а мисловната антена на редовия македонец е обърната към Сърбия, за жалост, благодарение на десетилетията, прекарани в границите на Югославия, благодарение на настоящите усилия на сръбската държава. Ние трябва да свършим нашата част от работата, трябва да осигурим тези коридори, трябва да построим жп линия, трябва да има магистрала до Македония. В момента, в който хората започнат да пътуват, да обменят идеи, да се смесват, отношенията не просто ще се затоплят, но аз мисля, че това ще бъде нова ера в нашите взаимоотношения. Държах да го кажа тук, от тази трибуна, защото в момента сме в опозиция и ние не можем да предприемем такива мерки, но усетих вибрации в думите на господин Биков, които са в същата посока, и просто исках да кажа, че ние подкрепяме това. Аз лично го подкрепям с цялото си сърце. Благодаря Ви.

#28 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Пейков? Не виждам. Заповядайте за изказване, господин Йорданов. След господин Йорданов е госпожа Бориславова. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.)

#29 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Да, ще изпълня молбата на господин Костадинов от ВЪЗРАЖДАНЕ да кажа, че Кочани и Куманово са различни селища и на едното има, но на другото няма. Това е за преждеговорившия. Сега, днес ще приемаме решение, първо, а не декларация или възвание, или каквото и да е – малка поправка. Второ, стигаме до това решение, което ще приемем днес, за пореден път заради грешки наши, български. Цялата история на Македония е грешка сред грешка от страна на българската държава. Ние, за съжаление, продължаваме тази традиция, защото днес нямаше да приемаме решение, ако не беше направена грешката по времето на управлението на Кирил Петков, когато беше вдигнато практически ветото пред Северна Македония, нямаше да водим този разговор в момента. В момента се опитваме да оправим грешки, които сме допуснали тогава. В интерес на истината, така нареченото френско предложение дойде от страна на Франция от зор в последния момент, защото от „Има Такъв Народ“ блокирахме всички други предложения на правителството на Кирил Петков, който много добре знае каква работа вършеше Весела Чернева, какви документи изпращаше и какво първоначално предложение беше направила и бяха съгласни да се случи, без никакви условия. И това, което сега говорим, е в Преговорната рамка, а първото предложение, на което кабинетът щеше да се съгласи – това да не бъде в Преговорната рамка, и всички тези условия, които сега можем да поставим или да изискваме, нямаше да имаме основания да го правим, защото щяхме да сме се съгласили предварително. Това е историческата истина. Защо нямаме влияние в Македония? Ами нямаме, защото българската държава нищо не е направила. Достатъчно е да се сравнят парите, които харчат македонците за лобизъм, с това, което отделя българската държава. Достатъчно е да се сетим за сръбската пропаганда и парите, които се харчат там, и това, което ние не правим в тази посока изобщо. Достатъчно е да се погледне какво правят някои македонски организации в Съединените щати, какви връзки имат и какво не правят българските представители. Достатъчно е да си спомним как бившият посланик в САЩ за малко да изтърве две неща в Конгреса срещу България по тази тема. Това са си само наши грешки. Хубавото в цялата работа е, че първо, парламентът... Наистина благодарност към всички, че по тази тема този път нямаме дрязги, че трябва да се направи. Трябва да си даваме сметка, че българските евродепутати – по-голямата част от тях, наистина фиксираха този проблем и правеха всичко възможно да го отстранят. Факт е, че коалиционните ни партньори от ГЕРБ се задействаха по тази тема в ЕНП. Това са неща, които не могат да бъдат отречени, и този път действаме като българи, а не като, как да кажа, първо всякакви други европейци – французи, италианци, канадци или каквото са сетите, и след това българи. Факт е, че заради глупавото и грешно вдигане на ветото в момента в така наречената държава Северна Македония техните управляващи минават всякаква степен на наглост с говоренето, с терора върху българите, със самочувствието, което демонстрират. Факт е, че техният премиер е имал доклада, за който ние сега правим това решение. Имал го е предварително, защото го цитира, казва какво има вътре. Факт е, че този, който е изготвил доклада, е в някаква организация, в която съществуват и ОМО „Илинден“, които са сепаратисти, които България не бива да приема. Всичко това са натрупвания, които ние проспиваме, и сега стигаме до решение. И е хубаво, че е решение, защото въз основа на това българското правителство и министър-председателят, и министърът на външните работи могат да стъпят пред нашите европейски партньори, които на моменти не се държат като наши партньори, а като партньори на така наречената държава Северна Македония. И затова проблемът пак е наш, защото ние не ги убеждаваме или не изискваме достатъчно от тях. Факт е, че всичко това, за което говорят северномакедонските управляващите, като приемането на българите като единствено условие, и техният Муцунски в ПАСЕ имаше наглостта да каже, че искал България да не поставя повече условия, пропускайки факта, че на всичко, което е в Преговорната рамка, те вече са се съгласили, и че ние други условия нямаме и единственото условие е те да спазват пътя и това, на което са се съгласили, а не да избягват от това и да казват, че приемането в Конституцията е край и оттам нататък ние трябва да ги приемем. Това ние не го обясняваме достатъчно добре на нашите европейски партньори, вследствие на което имаме един отвратителен доклад, който ще влезе в Европейския парламент. И българските евродепутати ще защитават и ще направят всичко възможно, за да променят някои неща. Защото да се говори вътре за македонска национална идентичност или за македонски език, е абсурд. Няма македонски език! Няма македонска народност! Да, от 1946 г. досега има нещо като македонска – тогава част от Югославия, а скоро и държава. Да, те си формират в момента някаква идентичност и някакъв език, който може да мине за съвременен, някакъв развиващ се, но със сигурност няма македонски език. Няма и македонска националност. И ние не можем като държава да позволим това. И мекият подход с хора и управляващи държави, които са агресивни и нагли, не води до ползи, а води до загуби, защото те стават все по-агресивни и все по-нагли. Имаме близкия пример на поведението на Гърция спрямо тях и резултатите, които постигнаха. И да, каквото станало, станало. Вдигнали сме ветото, приели са френското предложение – наричаме го консенсус. Оттук нататък ние не трябва да мръдваме и милиметър назад. И да бъде толкова ясно заявявано, че дори да не им минава през акъла на онези в Северна Македония, които управляват, да продължат с тая риторика, защото иначе ще видят Европейския съюз след 3658 години в най-добрия случай! И само да кажа нещо. За някои тук, в тази зала, като им слушам изказванията, проблемът с така наречената държава Северна Македония е някакъв проблем. Да Ви кажа, за нас от „Има Такъв Народ“ това е кауза, не е проблем. (Ръкопляскания от ИТН.)

#31 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Някои малки корекции към казаното от Вас, господин Йорданов, защото все пак … Не толкова и към Вас, колкото към тук присъстващите, които не са длъжни да са наясно на 100% с етнографските термини. Македонска народност няма, прав сте, и никога не е имало. Всъщност имало е някога в Античността, когато е имало древни македонци, които нямат нищо общо с днешните македонци. Те са се асимилирали отдавна и са изчезнали като народ. Има северномакедонска нация обаче, както има и австрийска нация, обаче няма австрийска народност. Има примерно, да кажем, белгийска нация, но няма белгийска народност. Нали разбирате каква е разликата? Народът е етнос, а нацията включва всички граждани на територията на тази държава, която обитават те. В този конкретен смисъл членове на северномакедонската нация са и албанците, и циганите, и власите в нея, и всички останали, които живеят, включително и българското мнозинство, което е над един милион и половина души според официалните данни от преброяването, записани обаче като македонци. Така че в конкретния случай това трябва да се казва и да се обяснява на нашите европейски партньори. Големият проблем обаче е, че българската държава не го прави. И тук е моята реплика към Вас като управляващи, и тя е наистина много сериозна реплика, да направите – колкото е възможно, разбира се, защото все пак Вие сте част от това управление – всичко необходимо, за да може това нещо да се обяснява непрекъснато и да се набива в главите на нашите европейски така наречени партньори. Защото това, че има австрийска нация, не означава, че има австрийски народ или че има австрийски език. Както няма и белгийски народ и както няма белгийски език. Има и други такива държави в Европа примерно, да кажем. Няма швейцарски народ и няма швейцарски език, нали така? Няма андорски народ, няма андорски език. И още много други такива примери можем да дадем. Така че това е, което ние трябва да казваме, и то трябва да го казваме постоянно и на висок глас. Огромното мнозинство в Република Северна Македония говори български език, то е част от българския народ и е част от българската история, част от българската култура и част от българското етническо и езиково землище. Това трябва да се казва постоянно, всеки божи ден, докато го научат и децата, и кучетата в Европейския парламент.

#32 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли други реплики към изказването на господин Йорданов? Изчакайте, господин Йорданов, има още една реплика към Вас. Заповядайте, госпожо Белобрадова. Докато госпожа Белобрадова идва към трибуната, уважаеми колеги, да Ви информирам, че днес наши гости са ученици от Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Давидково, област Смолян. (Ръкопляскания.) Добре дошли в Народното събрание! Те са в Народното събрание по покана на народния представител Красимир Събев. Заповядайте, госпожо Белобрадова.

#33 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Йорданов, ние имаме нашите сериозни различия с Вас по отношение на това какво представляват френското предложение и решенията на Народното събрание от 2022 г., но основното Ви изказване беше за сега – какво правим сега, за какво сме виновни и какво не сме свършили като работа. Това, което Вие подчертавате в момента, е, че европейските депутати са поставени в положение да защитават една позиция, в която едва ли не не са получили никаква помощ от страна на държавата. И тъй като Вие в момента сте част от управлението на страната, бяхте част от управлението и през 2022 г. и имахте изключително активна роля в установяване всъщност на много от нещата, които се случиха, за да се стигне всъщност до това решение на Народното събрание, също така и на Министерския съвет. Та искам да Ви попитам конкретно: оттук насетне какво Вие смятате да направите? Защото Вие твърдите, че за Вас това е кауза, за мен също е кауза. И аз Ви питам съвсем добронамерено: какво смятате, че трябва да направят институциите? Първо, Министерският съвет. Второ, ако трябва, народните представители, макар че мисля, че с това решение препотвърждаваме едно нещо, което вече сме казвали наистина много пъти. Това, което каза господин Биков – той предложи да имаме позитивен дневен ред. От друга страна, аз съм съгласна с Вас, че в края на краищата Гърция с нейната твърдост в голяма степен постига своите резултати по отношение на своята собствена вътрешна политика и това, което наистина Гърция я интересува. Та какво Вие предлагате като участници в управлението оттук насетне? Стратегия, която трябва да се развие, приоритет на Коридор № 8? Защото аз от последните въпроси, които виждам, всъщност поне три години още ще се строят тези два километра и половина. Какво предлагате Вие? И ние ще го подкрепим, стига то наистина да помогне за това тази кауза да бъде обща за цялата страна. Благодаря.

#34 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Има ли други реплики към изказването на господин Йорданов? Заповядайте за дуплика, господин Йорданов.

#35 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

По ред на номерата. Първо, господин Костадинов, няма антични македонци. В Античността гръцките племена, тоест гръцките народности, античните гърци съществуват чрез градове държави, все едно да кажем, че има народност атиняни или народност спартанци. Част от културния диапазон, от цялата антична култура са и античните македонци, между тях и тези в Атина няма разлика – и в езика, и в образованието, и в културата. Така че да не навлизаме в тези исторически истории. Иначе, да, наистина за мен, да Ви кажа, и македонска националност няма, защото формирането на националните държави и националността на една държава не става само с нейното държавно образуване – от деветдесет и коя година беше, това е по-дълъг процес. Да, задължително трябва да се казва постоянно, че няма македонски народ и няма македонски език – има диалект. На нас точно да кажете: казвайте го! Да, за колегите разбирам. Нашият министър участва активно в тази декларация и не е оказвал, как да кажа, съпротива или нежелание да се случи. Сега към госпожа Белобрадова. Първо, българските евродепутати, една голяма част – вземете се свържете с Вашите, ако не са им свалили нацяло имунитетите – се задействаха в момента, в който се зададе проблемът. Задействаха се веднага и нещата се развиха изключително бързо, тъй като докладът и информацията за него излезе почти в последния момент, и то излезе до голяма степен заради глупостта на северномакедонците, които взеха да се хвалят със съдържанието. Иначе във всички комисии, в които участват български евродепутати, включително нашият представител Ивайло Вълчев, за този доклад бяха направени и предложени много неща, които след това отпаднаха. Те вършат тази работа. А що се отнася до правителството, мисля, че бях ясен. Българското правителство и българските правителства оттук нататък не трябва да мръдват и на милиметър назад от преговорната рамка изобщо. Друго, което трябва да направи българската държава – и се надявам на подкрепа, е да отделим необходимия бюджет в бюджета, пари да отделим, ако щете, грубо казано, за лобизъм – за обяснения, за медии, за подкрепа на българите в Северна Македония, тяхното изразяване, съдебна защита, ако щете; пари за лобиране в Съединените американски щати, свестен нов посланик, надявам се, в САЩ, който да е достатъчно умен и активен, за да стопира всякакви глупости, опитвани да бъдат пробутани в Конгреса през различни конгресмени. Това струва пари и ние трябва да сме наясно, че трябва да го направим. И да видим дали тук ще има подкрепа за това. Да не се връщам какъв разговор съм водил с Асен Василев по темата, когато бяхме в правителството, и как нищо не стана от това, което каза – точно в тази посока. Така че хайде да видим сега дали ние ще имаме достатъчно акъл като български депутати най-накрая да работим за страната си и за този проблем, за тази кауза, отколкото само от време на време да приемаме решения. А решението е важно точно на междудържавно ниво в момента, за да има на какво да стъпи Министерският съвет и за да може да спазва твърдата позиция при огромния натиск, който се опитват да окажат върху нас.

#37 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Аз на свой ред искам да препотвърдя позицията на „Продължаваме Промяната“ за това, че ние ще подкрепим предложения проект на решение. Този проект на решение всъщност представлява потвърждение на френското предложение на този безспорен исторически дипломатически успех на българското правителство, който бе договорен преди точно три години. Всъщност по времето на кабинета Петков, с наследен проблем във връзка с отношенията и защитата на правата на българите в Северна Македония, трябваше да се мине през един много труден и дълъг път за това българската позиция, която дотогава не беше достатъчна чувана от нашите европейски партньори, да се превърне в европейска позиция. В момента България не е в изолация, когато говори за незачитане на човешките права и за език на омразата срещу българи в Северна Македония, и не я гледат без разбиране в Европа, напротив – в момента България излезе от тази ситуация, българските интереси са включени не просто в политически документи, те са юридически защитени в рамкови документи, приети от целия Европейски съюз, в които са залегнали ангажиментите, които Република Северна Македония трябва да изпълни, за да може успешно да се присъедини към Европейския съюз. Така всъщност имаме една много добра основа, която днес е доказателство – това единодушие, което се оформя, ние да преговаряме и да поставяме българския интерес на първо място. Наследството на кабинета Петков в тази връзка е позицията, около която и днес се обединява цялата зала. И макар преди три години да не беше толкова ясно и еднозначно, че това предложение – така нареченото френско предложение, е добро за българския национален интерес, то днес, приемайки този проект на решение, с който го препотвърждаваме, всъщност се доказва, че това е едно добро, правилно и устойчиво решение за защита на интересите на българите. И тук ще се присъединя към преждеговорившите в частта, в която изразявам, за съжаление, споделям констатацията, че в момента Северна Македония не се придържа към ангажиментите, които е поела към България и към целия Европейски съюз, относно защита на правата и интересите на българите в Северна Македония. Затова ние очакваме от властите в Северна Македония да се придържат към поетите си ангажименти, да приемат ясен, измерим и ефективен план за действие, насочен към изпълнение на тези ангажименти за защита на човешките права и борба с езика на омразата. България не следва да позволява предоговаряне по никакъв начин на това предложение, а трябва също ефективно и устойчиво да работи и да изисква неговото изпълнение от нашите съседи. В тази връзка бих направила апел и към управляващите – тъй като се чуха такива критики, те са недоволни от това колко ефективно действа кабинетът в това да отстоява българската позиция – с мерките, с които разполагат, с механизмите, които имат, да впрегнат целия си капацитет на управление и да работят за това френското предложение да продължи да бъде посоката, в която Европа гледа, за да защитава българските интереси. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#39 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Госпожо Бориславова, противоречите си. Първо говорите за това как френското предложение било много хубаво, как гарантирало нашия национален интерес. След което казахте, че Македония не изпълнявала условията. Аз не разбирам, нали, хем френското предложение гарантира всичко, а в следващия момент Македония не изпълнява условията. Ако примерно френското предложение гарантираше всичко, ние този разговор сега нямаше да го водим. Защото, госпожо Бориславова, нашите така наречени партньори щяха да кажат: няма какво да разговаряме с Вас, Вие не си изпълнявате условията към Европейския съюз – не към България, които са Ви поставени. Само че, както добре знаете, такова нещо няма, а френското предложение, на практика, беше по-изгодно за Македония поради една-единствена основна причина – ние вдигнахме ветото. Нашия основен инструмент, който имахме, вече не можем да го използваме на този етап. Второто нещо, което ще Ви кажа, защото съм сигурен, че не го знаете. И като кажа „ние вдигнахме ветото“, за съжаление, като казвам „ние“, имам предвид българската държава, но всъщност реално Вие, Вашата партия тогава вдигнахте ветото и Вие носите тази политическа отговорност за извършеното национално предателство. Що се отнася до другото, което не знаете. Миналата седмица Кая Калас, която се води нещо като външен министър на Европейския съюз – нещо като, и която, между другото, знаете, е внучка на естонски нацист от времето на Втората световна война, та тази неонацистка каза, че тъй като ние в момента имаме проблеми с евроинтеграцията на Македония, ако не сработи план А, ще трябва да сработи план Б. Като под план Б се има предвид отстъпки от страна на Европейския съюз и Европейската комисия към Македония. Разбирате ли за какво говоря? И за хората, които не са наясно, да кажа следното нещо: ако допреди 15 – 20 години, Европейският съюз налагаше много строги условия за членство и имаше абсолютни рестрикции за нови членове в буквалния смисъл на думата, сега в момента не е така. Европейският съюз, като една разпадаща се организация, има ужасяващата нужда да покаже, че има интерес към него, и съответно ще приеме всеки и всичко, независимо дали отговаря, или не отговаря на условията, както в момента за България с членството в еврозоната, на което ние не отговаряме като условие, фалшифицираме данни, но въпреки всичко те си затварят очите пред това. Така че искам в своята дуплика да отговорите: Първо, наясно ли сте за думите на естонската неонацистка Кая Калас и какво точно има предвид тя под план Б? И второ, след като вдигнахме ветото, как и по какъв начин в момента може да гарантираме нашия национален интерес, при условие че в момента в този проектодоклад, заради който ние в момента правим това решение на Народното събрание, се говори за македонски народ, за македонски език, каквито не съществуват, защото няма македонски народ и няма македонски език, а има български народ и български език? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#41 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Госпожо Председател, тук няма спор за Проекторешението, то е консенсусно. Ние, ако водим някакъв диалог, това е хубаво от време на време да се случва, да си дадем сметка защо се е стигнало дотук. Съответно има и различни мнения, няма лошо в това. Ето, аз например изобщо не съм съгласен с госпожа Бориславова, която каза, че така нареченото френско предложение било успех. Не, за нас е неуспех. То е успех в сравнителен план спрямо това, което първоначално предлагаха Вашите хора, да се съгласим. Да, спрямо онова абсолютно събуване на панталоните без никакви условия, разбира се, че е успех. Така е. Но като последствие то е един неуспех и ние всъщност в момента водим мач, стартирайки от първата минута с едно на нула за противника, точно защото вдигнахме ветото. Това беше инструментът, който ги дисциплинираше. Вие не може да сте толкова непомнещи, за да не може да направите сравнението какво беше в Северна Македония, преди да им вдигнем ветото, и какво се получи веднага след това – стрелба по български културни институции, спасяваме живота на хора, които са българи, пребити там, късане на националния флаг на общи чествания. Не може да не го помните и да не знаете, че то стартира веднага след това, както и – какво да се лъжем, че този жест беше по две линии: от една страна, натиск от Европа, който Вие не може да устискате, защото просто сте такива; и другата причина беше да ударят едно рамо на тези, които тогава управляваха Северна Македония, да се задържат на власт, а те паднаха с гръм и трясък. Абсолютно безсмислено нещо направихме тогава. Неслучайно оня кабинет си замина по тая причина. (Реплики от ПП-ДБ.) Точно по тая причина! И другата причина беше идиотската финансова политика. Вие може да говорите всякакви глупости, Ваше право е, защото Вие сте потърпевши от нашето решение, но това е истината. И в момента ние се опитваме да поправим грешки и страната да почне най-накрая да си защитава националните интереси, за да може другите членове на Европейския съюз да осъзнаят, че това няма да стане. И да, знаете, че има и опити за взимане на решения с мнозинство, а не с пълно мнозинство. И ако това ние го допуснем, а ние няма да го допуснем, тогава това ще стане и безсмислено, дето си говорим, защото могат да ни прескочат. Просто им отворихте тая врата, това е истината.

#43 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Госпожо Бориславова, във Вашето изказване изпуснахте две неща, които може би е добре да се кажат, и бих искал да обърнете внимание на тях. Едното е, че всъщност френското предложение направи този двустранен диалог между България и Северна Македония в разговор за преговорната рамка, с която Северна Македония би могла да напредва в процеса на интегриране в Европейския съюз. Именно поради тази причина, прехвърляйки този преговорен процес към Европейския съюз, всъщност доведе до това, че Албания, която работи в тази посока, беше отделена от Северна Македония. И това показа много ясно на населението на Северна Македония, че има път да се интегрира в Европейския съюз, но той не е пътят, който избра последното северномакедонско правителство. Второто нещо, което е добре да напомните на колегите, защото те услужливо го забравят, е, че всъщност основното влошаване на отношенията между България и Северна Македония беше именно по време на наложеното вето, всъщност тогава Северна Македония тръгна в тази грешна посока. И това, което виждаме в момента като проблем, е просто задълбочаване на процес, който започна много преди да прехвърлим този разговор между Северна Македония и Европейския съюз. Така че недейте да изкривявате истината. Хората имат достатъчно памет, за да помнят какво се случваше през тези години, преди да прехвърлим разговора на Северна Македония с Европейския съюз. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#45 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Колеги, от репликите, които ми направихте, аз оставам леко изненадана, защото личи едно раздвоение на личността и липса на ясна логика. Хем френското предложение е лошо, хем днес ще гласувате всички за него отново, ще го препотвърдите с Проект на решение и цялата зала е в унисон с неговите основни постулати. Сега, конкретно ще обърна внимание на три неща от това, което ме репликираха присъстващите в залата. Първо, ветото всъщност и възможността на Северна Македония да се присъедини, без да изпълни ангажиментите си, не е там. Когато бъде изменена Конституцията на Република Северна Македония, тогава тя ще може да напредне в присъединителния процес. Демек по никакъв начин те не могат да заобиколят това, което ние изискваме от тях като ангажимент за защита на интересите на българите в Северна Македония. Относно причините за падането на правителството на Кирил Петков. Аз ще се позова на изказването на един сегашен министър в сегашното мнозинство – господин Гроздан Караджов, който преди няколко месеца публично по телевизията каза, че причината не било Македонияяя, а всъщност това, че едни 2 милиарда не се озоваха в неговия бюджет, за да ги разходва така, както той беше решил. А ако случайно не сте го видели, господин Йорданов, мога да Ви изпратя медийното участие, за да се запознаете. Освен това дали френското предложение е било по-изгодно, или неизгодно за България или за Северна Македония, достатъчно показателно е да сравним реакциите, които имаше от двете страни на границата. Защото когато френското предложение беше гласувано и прието от Европейската комисия, в Северна Македония избухнаха 11-дневни протести, понеже народът там считаше, че е отстъпено твърде много от тогавашното правителство спрямо интересите на Македония и тяхната позиция. Докато в България то беше посрещнато положително и в тази зала имаше мнозинство, което го подкрепи. Да, в него не участваше „Има Такъв Народ“. Те имаха друга политическа цел, нищо общо със Северна Македония. Но днес е ясно, три години по-късно, че това предложение е безспорен политически и външнополитически успех на страната ни, защото днес гласуваме този проект на решение, който стъпва на френското предложение. И няма как да избягате от този факт, колеги. Аз не исках да влизаме в грозна размяна на реплики и политически противоборства, защото за първи път от много време насам цялата зала се обединява около външнополитическия интерес на страната ни по начин, който да промотира и защитава българските интереси навън. И аз съм убедена, че всеки един евродепутат, излъчен от представители в тази зала, тази седмица и следващите месеци ще работи активно, за да отстоява френското предложение и българските интереси. Ние сме разговаряли и ще продължим да поддържаме диалога с нашето политическо семейство АЛДЕ, с евродепутатите ни, представителите в Европейския парламент, така че интересът на България да бъде защитен. (Ръкопляскания от ПП ДБ.)

#46 · speech

Председател Наталия Киселова

За изказване – господин Стойнев, заповядайте. Уважаеми колеги, днес наши гости са ученици от 54-то средно училище „Св. Иван Рилски“, град София. (Ръкопляскания.) Добре дошли в Народното събрание! Те са тук по покана на народния представител Нина Димитрова. Заповядайте, господин Стойнев, имате думата.

#47 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! „БСП – Обединена левица“ ще подкрепи решението на българския парламент за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване. И считам, че днес всички ние трябва да бъдем обединени, защото наистина трудностите, които всеки ден излизат все нови и нови и трябва да преодолеем, можем да ги преодолеем единствено ако бъдем заедно. Затова изцяло не приемам сега тук да има вътрешни нападки, защото проблемът не е в България. Проблемът е отвън. Спомням си премиера Мицкоски, който ни се подиграваше, че ние не можем да създадем правителство, което наистина да защитава националните интереси, че всеки три месеца се лутаме на избори, след избори, след избори, че има служебни кабинети, и самият той ни призоваваше едва ли не да имаме стабилно правителство, за да може да преговаря. Това правителство вече е факт и считам, че националният интерес ще бъде защитен. Но самият Мицкоски и самата президентка на Република Северна Македония дори не споменават името Северна Македония. Те говорят за Република Македония, което ясно показва, че има сериозен проблем с тези хора. И не е проблемът само за преговорите и ние да защитаваме нашите съграждани в Република Северна Македония, а е самият факт, че те не признават дори и споразумението, което са подписали с Гърция. И неслучайно гръцкият посланик напусна именно в деня, в който госпожата президент на Северна Македония положи клетва. Уважаеми дами и господа народни представители, проблемът наистина е сериозен. Според нас от „БСП – Обединена левица“ има периоди на възход и на влошаване на взаимоотношенията между България и Северна Македония и периоди, в които наистина ние се опитваме да намираме общ диалог. И тук е много важно да кажем, че всичко започна може би с активната намеса и излизането на политическата сцена на Никола Груевски, който направи всичко възможно… Превръщайки Скопие в осеян с паметници, крадейки историята, беше един от първоначалните фактори за влошаване на взаимоотношенията между двете държави. Нека да не забравяме и къде в момента се намира Никола Груевски. Това наистина е много важно, защото ние трябва да разберем, че най-големият съюзник на България в този спор е именно Европейският съюз. Защото лесно е да се казва България да излиза от Европейския съюз, лесно е да се бием в гърдите и да казваме, че всичко българско и родно, излизайки от този съюз, ние ще го умножим, едва ли не ще го утроим, но де факто истината е, че в тези дипломатически отношения България има нужда от съюзници. И тук ролята на френското правителство, на френския консенсус е наистина значима. Оставам настрана детайлите, но в крайна сметка се стигна до някакво решение, с което всички европейски държави се съгласиха. Представете си, ако ние не бяхме държава – членка на Европейския съюз, не съм убеден, че тези държави, за които ние милеем от миналото, са на наша страна по този казус. Наистина не съм убеден в това. Но считам, че когато дойде премиерът Заев, започна едно нормализиране на отношенията с Република Северна Македония. И това е правилното. Защото Зоран Заев, човек, проевропейски настроен, разбираше много добре, че това поколение, което е в Македония, има нужда от своята европейска идентичност, от своя шанс за развитие, и се опита наистина да подобри взаимоотношенията. След идването на сегашния министър-председател считаме, че положението става все по-лошо и по-лошо, защото не се признават вече договореностите на председателството тогава, но и на Съвета на Европейския съюз от юли 2022 г. Тук преди малко господин Костадинов обаче загатна за нещо много важно и наистина не трябва да бъде пренебрегвано. Не само представителката Калас, която представлява външните взаимоотношения на Европейския съюз, но има една странна дипломация от страна на Австрия, която наистина трябва да бъде следена зорко, защото едва ли не се предлага Виена да бъде място, където можем да започваме да водим преговори с Република Северна Македония. Аз съм убеден – и това трябва да бъде именно нашата линия – и на правителството, а и на българския парламент, защото тук не трябва да се връщаме назад, по-скоро трябва да гледаме напред, да отстояваме интереса на нас като българи и да подкрепим и външния министър – че за България няма друг план. Това, което е договорено, което е подкрепено от всички европейски държави, е единственото нещо, което оттук нататък трябва да бъде изпълнено от Република Северна Македония. И колкото и да ни се обяснява, че в Република Северна Македония няма българи, тогава бих искал да попитам премиера Мицкоски: защо има издадени над 100 000 български паспорта? Тоест това е нещо, от което тези хора имат нужда, усещат се за своята българска идентичност. И ние трябва да го подкрепяме. Разбира се, важно е да има разговори, но това е пример, когато дойдат подобни националисти и екстремисти в една държава, как могат наистина не само да влошат отношенията със своите съседи, но де факто и да зачеркнат бъдещето на едно младо поколение, което с нищо не е виновно за това, че има хора, които едва ли не вярват на някакви стари парадигми или смятат, че отново Югославия може да бъде възстановена. Това просто не може да се случи. Но истината е, че единствено и само със сегашното правителство и разбира се, с българския парламент и желанието ни тук всички да бъдем единни, защото по такива позиции не трябва да се делим. Кой какво направил преди три, четири, пет години – това нека да го оставим на историците, те ще го изследват. Но, уважаеми колеги народни представители, тук е важно ние да покажем и пред света, и пред европейските ни партньори, и пред Съединените американски щати – казвам го, защото ще предстои и посещение на македонския външен министър, ще се среща с Марко Рубио – че България има единна политика и когато се поеме ангажимент, той трябва да се изпълнява. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#49 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Господин Стойнев, аз по-скоро бих допълнил. Много е важно да обясним спокойно и добронамерено на нашите европейски партньори, които наистина са ни партньори в този случай, че проблемът с антибългарската кампания в Република Северна Македония не е само български. На сто процента тези, които мразят България в Република Северна Македония, съвпадат с антиевропейските настроения. Една държава в този вид, влизайки в Европейския съюз, автоматично ще започне да се държи антиевропейски. И докато този проблем не се реши, това ще бъде проблем за Европа, не за България. Нищо няма да се случи с преговорния процес, ако утре започнат преговори между Република Северна Македония и Европейския съюз, защото в Република Северна Македония има много сериозни сили, които не желаят тази страна да бъде член на Европейския съюз, да се европеизира и да стане като останалите европейски държави. И в този смисъл веднъж нашите европейски партньори трябва да помогнат на нас, за нашата теза, но втори път – и което е по-важно, ние трябва да им помогнем да разберат, че имаме работа с едно общество, в което има големи групи хора, които работят, и то с много сериозен ресурс, работят срещу Европейския съюз. Аз не съм видял през последната една година поне някой в Република Северна Македония да е работил искрено за членството на тази страна в Европейския съюз, те искат да вървят в пакет с други държави. И има сили, които искат те да бъдат анклав на Балканите, който да действа като фактор на нестабилност срещу Европейския съюз. И аз се надявам ние като парламент пък да не помагаме на тези фактори, защото емоционално понякога им помагаме, без да го искаме, като подклаждаме още повече тези настроения. Благодаря.

#50 · speech

Председател Наталия Киселова

Втора реплика – господин Гаджев, заповядайте. Процедура след приключване на дупликата на господин Стойнев. Заповядайте, господин Гаджев.

#51 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стойнев, първо, трябва да се отбележи, че проблемът не е толкова между народите на двете държави и че ние нямаме проблем с редовите македонци. Има проблем с много хора в управлението, независимо от кои години, защото, за съжаление, много български управленци се лъгаха през годините и си живееха в собствен свят, че има някаква добра насока, но в много случаи се оказа, че това е погрешно разбиране в македонския елит към България. Явно е, че Македония, македонският елит по-скоро, има проблем с двете си съседки – членки на Европейския съюз. Тоест тук има голям проблем с добросъседството, което е основен принцип на Европейския съюз и трябва да се спазва. Като си говорим за френското предложение – добро, лошо, то съществува и е прието от Народното събрание. Има един стар принцип и той е: „Pacta sunt servanda“ – „Каквото и да е, това трябва да се изпълнява“. Това е нещо, което в Скопие не могат да разберат. На нас дали ни харесва, дали не ни харесва, приели сме го, живеем с него и го изпълняваме. Същото се очаква – най-малкото като стъпка на доверие, от страна на Скопие. Самият факт, че те не подхождат по този начин, говори, че има проблем – въобще към тях, въобще в искреността им към Европейския съюз и към европейските ценности. Още един пример – Коридор № 8. Миналата година на срещата на върха на НАТО министърът на отбраната на Северна Македония подписва, че Коридор № 8 е един от най-големите приоритети на македонското правителство. Три дни по-късно македонското правителство го спира. Това ли е добросъседството?! Това ли е всъщност отговорността и поемането на ангажименти от македонското правителство?! И наистина всички в Европа трябва да се замислим може ли да се разчита на тях.

#52 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли трета реплика към господин Стойнев? Не виждам. Заповядайте за дуплика. След това процедура – господин Йорданов. (Шум и реплики.) Различни са Ви предложенията. Заповядайте.

#53 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви. Под формата на дуплика аз изцяло приемам изказванията на господин Биков и на господин Гаджев. Считам, че те са в духа и на това, което аз казах, но им благодаря. Госпожо Председател, правя процедурно предложение за удължаване на времето до приемането на точка 2 – тъй като има желание и за точка 2 да я разгледаме, да удължим времето до приемането на точка 2, след което да има парламентарен контрол. Благодаря Ви.

#54 · speech

Председател Наталия Киселова

Удължаване на законодателната част от парламентарната програма. Заповядайте, господин Петров, за процедура.

#55 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Ще направя едно малко по-различно предложение, защото миналия петък гледахме същия филм – удължаване на работното време и скъсяване на времето от три часа на парламентарния контрол, отново направено от представител на „БСП – Обединена левица“. По-миналия петък пък отново представител на „БСП – Обединена левица“ предложи и бе гласувано въобще да отпадне парламентарният контрол. Затова, госпожо Председател, правя една процедура да се удължат първа и втора точка, но след това заседанието да продължи с три часа парламентарен контрол. Благодаря Ви. И моля да подложите това предложение на гласуване, а не контролът да свърши в два часа.

#56 · speech

Председател Наталия Киселова

По реда на постъпване ще поставя предложенията на гласуване. Първо постъпи процедурно предложение да бъде удължена законодателната част от седмичната ни програма до приемането на точка 2 от днешната програма и да приключим до 14,00 ч. След това, ако бъде прието, няма да подлагам Вашето предложение. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Добре, ще го предложа, но ще обясня отново. Добре. Уважаеми колеги, удължаване на програмата до приемането на точка 1 и точка 2 от законодателната част. Моля, режим на гласуване. Гласували 179 народни представители: за 139, против 14, въздържали се 26. Предложението е прието. Второто предложение беше парламентарният контрол да продължи три часа след приключване на точка 2 от седмичната ни програма. Предложението е от господин Петров. Господин Цонев, Вашето предложение няма да го подложа на гласуване, защото то не беше направено от трибуната. Моля, режим на гласуване. Гласували 185 народни представители: за 165, против 18, въздържали се 2. Предложението е прието. Господин Божанков, заповядайте за изказване.

#57 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател! Уважаеми колеги! Допреди приемането на френското предложение, което безспорно е голям външнополитически успех и успех на нашето правителство, позицията на България беше неразбираема, защото тя беше предмет на двустранни отношения. И е факт, че тогава по-големият натиск беше върху България. Тогава, когато обаче процесът се формализира, стана ясно кой не спазва условията и къде вече е натискът. Една аналогия също е и преговорният процес между Русия и Украйна – уж всички искат мир, но когато на масата се постави конкретно споразумение и условие, се видя кой е там и кого го няма. Същото стана и с френското споразумение – уж Северна Македония и България искат добросъседски отношения, но когато те бяха формализирани, стана ясно кой не ги спазва. Така че подписването днес, или гласуването днес, подкрепя едно добро предложение и не виждам защо го отричат от партия ВЪЗРАЖДАНЕ или „Има Такъв Народ“. Две неща неверни се казаха и те трябва да бъдат адресирани. Първото е тезата на „Има Такъв Народ“, че са напуснали правителството заради Северна Македония. Това дори не заслужава сериозен коментар. Второто обаче – на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, заслужава сериозен коментар. Те казаха, че съгласявайки се с френското предложение, ние сме загубили всеки инструмент за влияние, защото сме вдигнали ветото. Това е дълбоко невярно, да не кажа лъжа и да разваля консенсуса, защото това решение се взима с единодушие. Без думата на България Северна Македония няма да стане част от Европейския съюз, а вече имаме и формално основание да отстояваме нашия национален интерес. Националисти има и от двете страни – има ги в тази зала, има ги и в Северна Македония. Те преследват ясната цел Северна Македония да не стане член на Европейския съюз. За съжаление, там тези настроения взеха връх. Факт са инвестициите на различни държави, като сръбската страна, като, за съжаление, и държава – член на Европейския съюз, в лицето на Унгария, която е факт, че инвестира в медии с антибългарска реторика. Факт е обаче, че в тази зала има депутати, като тези на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, които инвестират в същото нещо – в интереса на Руската федерация Европейският съюз да не се разширява. Трябва да кажем ясно, че днес с това решение ние не просто защитаваме националния интерес и потвърждаваме доброто решение тогава за френския консенсус, но правим и още едно нещо – ние трябва да си напомним, че трябва да полагаме целенасочени усилия Европейският съюз да се разширява. А мястото и на Албания, и на Северна Македония е в Европейския съюз – тогава когато изпълнят условията. Благодаря Ви.

#58 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Божанков? Не виждам. Заповядайте, госпожо Кузманова, за изказване.

#59 · speech

Николета Кузманова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател! Уважаеми колеги! Две технически редакции в съдържанието на Проекта за решение. Първата, в преамбюла – предпоследното тире, което започва „като подчертава, че призив към властите в Република Северна Македония…“ и така нататък, накрая „както и заключенията на Съвета и на Европейския съвет“ би следвало да бъде „както и заключенията на Съвета на Европейския съюз“. Втората техническа редакция: в точка 8 от съдържанието на самото решение: „Предлага на Министерския съвет да предостави решението на Съвета“ и тук да се добави „на Европейския съюз“. Благодаря.

#60 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Кузманова. Уважаеми колеги, има ли други желаещи да се изкажат? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Уважаеми колеги, първо ще подложа на гласуване трите редакционни предложения, които бяха направени. Първото беше от господин Балабанов – да се посочи нормативното основание, а второто и третото редакционно предложение бяха на госпожа Кузманова – за пълнота на заключенията на Съвета на Европейския съюз в предпоследното тире от преамбюла и в точка 8 на нормативната част на Решението. Ще подложа на гласуване първо трите редакционни предложения едновременно, тъй като те са за пълнота. Моля, режим на гласуване на трите редакционни предложения, които бяха направени в хода на дискусията. Режим на гласуване. Гласували 192 народни представители: за 192, против и въздържали се няма. (Ръкопляскания от всички.) Това бяха редакционните предложения. Сега преминаваме към одобряване на Проекта на решение за напредъка на Република Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз. Моля, режим на гласуване на текста, който беше представен, заедно с трите редакционни предложения, които бяха приети. Режим на гласуване. Гласували 194 народни представители: за 194, против и въздържали се няма. (Продължителни ръкопляскания от всички.) С това Решението е прието и няма нужда някой да обяснява различен вот. Преминаваме към следващата точка в седмичната ни програма: ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА БЪЛГАРСКАТА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ, ВКЛЮЧИТЕЛНО И ФИНАНСОВ ОТЧЕТ ЗА 2024 г. Заповядайте, господин Йорданов, да представите доклада на Комисията по културата и медиите заедно с Проекта на решение.

#61 · speech

Докладчик Тошко Йорданов

Първо процедура за допуск. На основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание моля в залата да бъде допуснат Кирил Вълчев – генерален директор на Българската телеграфна агенция.

#62 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Йорданов. Уважаеми колеги, моля, режим на гласуване за допуск на господин Кирил Вълчев в пленарната зала. Гласували 158 народни представители: за 151, против 6, въздържал се 1. Предложението е прието. Моля квесторите да поканят господин Вълчев в залата. Заповядайте, господин Йорданов, да представите доклада на Комисията по култура.

#63 · speech

Докладчик Тошко Йорданов

Благодаря, госпожо Председателстваща. „ДОКЛАД относно Отчет за дейността на Българската телеграфна агенция, включително и финансов отчет за 2024 г., № 51-504-00-16, внесен от Българската телеграфна агенция на 30 април 2025 г. На редовно заседание на Комисията по културата и медиите, проведено на 22 май 2025 г., беше разгледан Отчетът за дейността на Българската телеграфна агенция, включително и финансов отчет за 2024 г., № 51-504-00-16, внесен от Българска телеграфна агенция на 30 април 2025 г. В заседанието участваха: от Българската телеграфна агенция: Кирил Вълчев – генерален директор; Евгения Друмева – заместник-генерален директор; Юлия Соколова – главен секретар; Йоана Петрова – финансов директор. Отчетът за дейността на БТА е внесен съгласно изискването на чл. 16 от Закона за Българската телеграфна агенция и беше представен от господин Кирил Вълчев. В отчета се съдържа информация за дейността на Агенцията, ролята на медийния пазар, международните контакти, финансовото състояние, функционирането на Националния пресклуб и мрежата от регионални пресклубове на БТА, която продължава да изпълнява обществени функции на национален информационен институт. По закон БТА е единствен официален източник на информация за България и света за държавните институции, като предоставя международна информация, вътрешна информация, балканска информация и други. Отчетът на БТА беше представен от генералния директор на Агенцията господин Кирил Вълчев. В изказването си той отбеляза, че си е поставил пет стратегически цели за петгодишния си мандат – свобода, истина, знание, общност и памет. Той посочи, че 2024 г. е третата година, в която достъпът до новините на БТА е свободен. Благодарение на отпуснатите от Народното събрание в държавния бюджет за 2024 г. 2 млн. лв. БТА вече има по двама кореспонденти в регионите в страната, с изключение на три региона. Новата интернет страница и новата организация на работа в БТА гарантират разграничаването на прессъобщенията от журналистическите материали. Броят на официалните съобщения, изпратени и публикувани от БТА през 2024 г., нараства с 20% в сравнение с 2023 г. Целта на БТА е да бъде мост между всички българи по света. Агенцията продължава да участва в различни формати в търсенето на начини чрез експертизата си да подпомага българските медии в чужбина. По време на обсъждането отношение взеха народните представители Ангел Янчев, Манол Пейков, Кирил Веселински, Мариана Бояджиева, Димитър Николов, Искра Михайлова-Копарова. След проведената дискусия народните представители от Комисията по културата и медиите единодушно с 12 гласа „за“ предлагат на Народното събрание да приеме Отчета за дейността на Българската телеграфна агенция, включително и финансовия отчет за 2024 г., № 51-504-00-16, внесен от Българската телеграфна агенция на 30 април 2025 г.“ Решението, колеги. „Проект! РЕШЕНИЕ по Отчета за дейността на Българската телеграфна агенция, включващ и финансов отчет за 2024 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 16, ал. 3 и 4 от Закона за Българската телеграфна агенция

#64 · speech

Реши

Приема Отчета за дейността на Българската телеграфна агенция, включващ и финансов отчет за 2024 г.“

#66 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, почитаеми гости! Рядко имаме възможност тук да коментираме добри новини и добри тенденции. А докладът заедно с финансовия доклад за отчета на дейността на БТА през миналата година е една точно такава тенденция, защото в развитието на БТА се наблюдават – поне аз мога отчетливо да очертая, две изключително важни посоки, които я водят не само към отминалата ѝ слава от едно време на основен информационен инструмент на българското общество, но и решават важни и сложни задачи, които днешното време поставя, като например хибридната война. През последната година БТА, освен че направи впечатляваща кореспондентска мрежа, която завърна на националната територия на новините общините, а те бяха почти изчезнали по обективната невъзможност на пазара да подкрепя местните медии, Агенцията направи нещо друго, което е забележително, уважаеми колеги. Доколкото знам, ако съм правилно информиран, кореспондентите са длъжни в рамките на определен период да посетят всяко едно населено място в областта, за която отговарят, да направят няколко знакови фотографии: на входа на населеното място, на изхода, на някаква забележителност, ако има – черква, паметник, и разбира се, забележете, да снимат кмета. Сега, защо това е важно? Не само защото Агенцията ще разполага с актуална снимка на кмета и ако нещо се случи, това ще го публикува. Просто това е начин, по който ръководството на Агенцията заставя своите кореспонденти да познават всеки местен управник в областта си. Той, както се сещате, използвайки фотографията, която си прави за БТА, споделя всички ядове, проблеми, проблемчета, които има в неговото населено място и община, кой го слуша, кой не го слуша, стигат ли му парите. Тоест ние наистина градим една жива мрежа от информация за това, което се случва, и в известна степен Агенцията върши нашата работа на депутати, защото и ние трябва да правим тези неща – да се срещаме с местната власт, да ѝ помагаме в кореспонденцията с държавното управление и с институциите. Това е една изключително, изключително полезна тенденция. Изобщо завръщането на кореспондентите на БТА, а и укрепването на тази мрежа, е нещо, което ние тук трябва да насърчим с бюджета за 2026 г. осезателно. Няма да се спирам на международната дейност на Агенцията – тя е впечатляваща, на специалните издания на легендарното списание ЛИК, което също, за щастие, се завръща отново на доста постната ни духовна територия на специализирани издания. Последното, което ще кажа, е, че ние можем да подкрепим усилията на ръководството на БТА – и е важно да го направим, не само с битността си на хора, които взимат решения за разпределяне на държавния бюджет и реализират националната политика, акцентирайки върху една или друга област – БТА безсъмнено е много важна област на националната политика и ще става все по-важна, но ние можем и в личното си качество като депутати да направим нещо много добро. Искрено Ви съветвам да споделяте новини на БТА в социалните мрежи от собствените си профили. Това, първо, разширява мрежата, второ, е доказано ефективен лек срещу пропагандните войни, които се вихрят в социалните мрежи, срещу хибридните атаки – понякога целенасочени, понякога стихийни. И повярвайте, аз по себе си съдя, по моите профили – качването на новини с източник БТА се радва на всеобщо одобрение. Рядко някой спори с БТА, защото някак си презумптивно е убеден, че там информацията е крайно обективна, лишена от политическа пристрастност и от злобите на деня и просто казва това, което се е случило. Така че аз призовавам Вас като колеги да подкрепим този доклад и да насърчим колкото се може ръководството на БТА да продължи в посоката, която развива Агенцията. Благодаря Ви.

#67 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря Ви, господин Дилов. Има ли реплики към изказването на господин Дилов? Не виждам. Следващата заявка за изказване – заповядайте, господин Хафъзов.

#68 · speech

Хюсеин Хафъзов

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Комисията по културата и медиите се запозна с отчета на генералния директор на Българската телеграфна агенция и същевременно имахме възможност да изслушаме неговия доклад, неговия финансов отчет. Имахме възможност да зададем своите въпроси и да дадем своите препоръки за по-нататъшната работа на Агенцията. Безспорно това е една от институциите, която работи изключително добре. Зад този отчет стои огромен труд и нашата оценка за дейността на Агенцията е висока. Нещо повече, смятам, че в тази зала почти всички народни представители имат някакъв поглед върху работата на Агенцията и не би следвало да има някой, който да има каквито и да било претенции или критични бележки. Това е като че ли едно всеобщо установено наше мнение – че Агенцията работи добре и общо взето, малко са институциите, които работят по този начин в тази страна. Така би следвало да работят всички институции в нашата страна. Но ако запитаме господин Кирил Вълчев има ли очаквания от нас, вероятно ще каже да. И затова трябва да проявяваме разбиране и да осигуряваме на Агенцията своята подкрепа, за да продължат професионално да ни осигуряват качествена, достоверна информация, да отразяват истината, да бъдат безпристрастната обективна, правдива памет, архив и история на България в текст и в снимки, да ни осведомяват светкавично за събития по света, а с културните си дейности и да ни представляват пред света. Отчетът е подробен, коректен, изчерпателен, съдържателен, обстоен, конкретен, пунктира свършена работа, поставя проблеми, дава заявки за бъдещи дейности и предизвикателства, които стоят пред Българската телеграфна агенция. Тя ни информира обективно, професионално и безпристрастно, което повишава авторитета не само на медията, а и доверието в медийната среда като цяло. Даваме си ясна сметка, че Агенцията не е само информационен, но и културен институт. На много места по света Българската телеграфна агенция е единственото културно представителство на България и извършва изключително важна функция като естествен наш представител. Журналистите, работещи в конфликтни точки, нерядко поемат рискове, често работят и в трудни условия. Така че ние от „Движението за права и свободи“ благодарим на генералния директор, на журналистите на обществената ни медия и на всички служители на Българската телеграфна агенция за добре свършената работа, за смелостта, за креативността, за иновативния подход и идеи, за търпението и стоицизма, които проявяват. От „ДПС – Ново начало“ заявяваме своята признателност и подкрепа за всички тях. Ние от „Движението за права и свободи – Ново Начало“ ще подкрепим отчета и доклада на генералния директор! Моля залата също да го подкрепи! Благодаря Ви, колеги.

#69 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Хафъзов. Има ли реплики към изказването на господин Хафъзов? Не виждам. Заповядайте, госпожо Бояджиева.

#70 · speech

Мариана Бояджиева

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Отчетът на Българската телеграфна агенция за 2024 г., представен от генералния директор господин Кирил Вълчев, предизвика много съдържателна и изключително позитивна дискусия при обсъждането му в Комисията по културата и медиите. Причината за това е, че през този период в Агенцията са работили амбициозно, иновативно и със стремеж за постигане на стратегическите цели от програмата „Бъдеще на БТА“. Прави впечатление, че господин Вълчев определя изпълнението на тези цели със следните думи: „Свобода, знание, общност и памет“, като характеристики на извършеното от Българската телеграфна агенция през отчетния период. Отчетът на БТА отразява значителен напредък в модернизацията, в международното сътрудничество и във финансовата устойчивост на Агенцията. Затова заслужава да отбележим няколко важни момента от пространния доклад, който ни беше представен в Комисията. В резултат на назначенията на втори кореспонденти и разширяването на дейността на екипите на БТА броят на публикациите за една година е нараснал с почти 63%. Интернет страницата на Агенцията от три години вече е със свободен, безвъзмезден достъп за всички до нейните собствени информационни продукти – в изпълнение на Решение, взето от Народното събрание. Те се стараят към всяка информация да има и видеоматериал. Работят със седем социални мрежи. Продължава развитието на школата на БТА и финансовото подпомагане за образование и външни обучения на служителите на Българската телеграфна агенция. Акцент са поставили върху обучението на млади журналисти и обновяване на екипа на БТА. Доказателство за свободата и независимостта на БТА е равноправното участие в Клуба на най-развитите информационни агенции в света. Засилено е международното сътрудничество на БТА – продължава да се развива като истински мост между всички българи по света. Бих искала също да спомена едно от най-впечатляващите решения на Българската телеграфна агенция, свързано с възстановяване издаването на списание ЛИК. Специално заслужава да отбележим, че Агенцията разработи нов шрифт ЛИК, който е базиран на буквите на учениците на светите братя Кирил и Методий. Но освен това те го предоставиха за свободно ползване от всички публични институции в България. БТА продължава да се ангажира с редица форуми, свързани с развитието на българския туризъм. Всяка година те няколко пъти организират форум „БГ Туризъм“ в навечерието на туристическите сезони и го посвещават на посланията на България за привличане на туристи, което е една изключително полезна инициатива. Новост е откриването на национални пресклубове в по-големите градове, които не са областни центрове. Ще спомена само няколко от тях: Гоце Делчев, Самоков, Троян, Свищов. По този начин те разширяват мрежата и възможностите за отразяването на събития в страната ни. Много положителен факт според мен е, че от септември 2024 г. те започнаха да отразяват и дейността на общинските съвети в страната. БТА има още една много интересна и важна инициатива съвместно с Българската национална телевизия и Българското национално радио. Тя е под надслов „14 века България в Европа“ и е за отбелязването на знаменателни годишнини в българската история, които са със значение и за европейската история. Също така предприеха инициатива за поставяне на паметни плочи на известни български журналисти по света на места, които са свързани с тяхната дейност. Бих си позволила още да отбележа, че прави много добро впечатление грижата на ръководството като добър стопанин за обновяване на сградата на БТА и на външното пространство около нея. Те имат вече нов нюзрум, имат нова читалня, много по-добри условия, подходящи за съхраняването на архива на Агенцията. Накрая искам да подчертая още веднъж, че отчетът на БТА показва ангажимента на Агенцията към прозрачност, културно наследство и международно сътрудничество, като същевременно демонстрира финансова устойчивост и иновативност в медийната среда. Освен отчета на генералния директор ние разгледахме в Комисията и финансовия отчет. По отношение на финансовия отчет заслужава да отбележим, че БТА е реализирала около 800 хил. лв. собствени приходи и с този резултат надвишава значително това, което е заложено за годината. Агенцията оптимизира и преразпределя постоянни разходи, без да търси допълнителни средства от държавния бюджет. Представени ни бяха данни, които показват, че ръководството е провеждало добра политика и за увеличение на възнагражденията на работещите. В същото време директорът постави въпроса за продължаване на тази политика и за увеличение на възнагражденията на работещите в Агенцията, което трябва да се има предвид и в бъдеще. Ние от парламентарната група на „Българската социалистическа партия – Обединена левица“ ще подкрепим отчета на БТА за 2024 г. Пожелаваме на екипа на БТА успешна работа и занапред, с възможности, за да реализират още нови идеи и проекти! Благодаря.

#71 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, госпожо Бояджиева. Има ли реплики към изказването на госпожа Бояджиева? Не виждам. Следващата заявка за изказване – заповядайте, господин Николов.

#72 · speech

Димитър Николов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, колеги! Общо взето, медийните хора в тази зала днес сме на едно мнение в оценката си за работата на Българската телеграфна агенция. Не че сме се наговаряли с колегата Дилов, само ще допълня, че освен фокуса върху местната власт той спомена кметове – от известно време кореспондентите на Българската телеграфна агенция отразяват и следят за заседанията на общинските съвети и никога не могат да бъдат заподозрени, че за разлика от местни медии и сайтове, са пристрастни в своята оценка. Няма да е пресилено, ако кажем, че от обществените медии Българската телеграфна агенция е най-динамично развиващата се през последните години. Не е за пренебрегване и фактът, както каза и колегата Дилов, че Българската телеграфна агенция е част от системата за национална сигурност, защото фалшивите новини са част от арсенала на хибридните атаки. И ако мога да си послужа с малко по-достъпен и популярен език, общо взето, Националната информационна агенция изпълнява функциите на Военновъздушните сили, само че в информационната среда, за да я опазва от дезинформацията. И ако забелязваме интелигентен растеж на медията през последните години, то това е резултат от ефективно управление на човешките ресурси и мултиплициране на положителни практики от частния сектор, откъдето идва и генералният директор. Както отбеляза и Любен Дилов, имаме разширяване на географията, най-вече чрез кореспондентските звена, пунктове и през клубове. Впрочем професията кореспондент е на изчезване, защото тя изисква работа на терен, но за сметка на това осигурява автентично и достоверно отразяване. И ако преди години ние, журналистите, казвахме, че БТА е школа, то сега спокойно можем да кажем, че БТА е академия за журналисти. Истината обаче е, че журналистиката вече не е престижна професия. И ако търсим устойчива политика по доходите в обществените медии, то трябва да помислим средносрочно за обвързване на възнагражденията със сферата на образованието, защото предизвикателството и мисията пред обществените медии не е само да информират надеждно, но и да възпитават и да образоват. Благодаря Ви.

#73 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Николов. Има ли реплики към изказването на господин Николов? Не виждам. Заповядайте, господин Янчев.

#74 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Със сигурност ще повторя някои от много добрите думи на други членове на Комисията по културата и медиите, които вече бяха казани, но разбира се, в моя интерпретация. Българската телеграфна агенция наистина е еталон и стандарт за журналистика в България, най-високият еталон, по който се равняват всички – не само останалите обществени медии, не само Българското национално радио, не само Българската национална телевизия, а и частните така наречени медии, на които ще се спра по-късно. През август на миналата 2024 г. отчетът тогава за 2023 г. на Българската телеграфна агенция беше приет единодушно със 127 гласа. Вярвам, че днес, когато БТА вече е на 127 години, това мнозинство отново единодушно ще бъде още по-високо и конституционно, защото Агенцията го заслужава. Заслужава го, защото е трибуна за всички – както за управляващите, така и за опозицията, обективно отразява всички гледни точки. За това се изискват големи усилия и висок професионализъм. Сигурен съм, че утре Българската телеграфна агенция ще отрази и националните протести в София и в цялата страна в защита на българския лев, който е с 18 години по-възрастен от нея – вече на 145 години на 4 юни. Други очакват друго, а всъщност българският лев има рожден ден на 4 юни. БТА има пресклубове не само в областните градове, а и в по-важните, по-значими – не само като население, градове на България, например Свищов, но и в Скопие. Предстои, доколкото си спомням от думите и от отчета на генералния директор господин Кирил Вълчев, и в Атина да бъде открит такъв. Това всъщност помага не само на България, а и на българските общности да имат трибуна за своите новини и за своите виждания. Както казах, Българската телеграфна агенция показва, че може да бъде по-добра и от така наречените частни медии – „така наречени“, защото се оказа наскоро от американски правителствени разкрития, че те никога не са били изцяло частни, защото са били подкрепяни от Държавния департамент на Съединените американски щати през USAID програмата, а сега молят за нова правителствена помощ от Брюксел. БТА го прави без такива подаяния от чужди правителства, прави го единствено със средствата на българския държавен бюджет, който обаче и за тази чудесно управлявана агенция е недостатъчен. Също така фактът, че отразява заседанията на общинските съвети – ако не в цялата, то почти в цялата страна, помага изключително и на местната власт, помага на местните общности и на всички политически организации в тях да получат трибуна. Това наистина е много важно, защото в много от тях всъщност самостоятелни медии вече няма, има само Българска телеграфна агенция, на която се разчита. И нещо в заключение, което е много важно. През тази 2025 г. и следващите години Българската телеграфна агенция, за да запази тези високи стандарти, не се нуждае от оптимизация, тоест от съкращения, какъвто е трендът – ще използвам тази чуждица, на управляващото мнозинство и на председателя на Комисията по културата и медиите, към които тика другите обществени медии – радиото и телевизията. Нуждае се от още 60 души, за да достигнат 400, тоест половината от тези, които са били в края на 80-те години. И понеже тук е и генералният директор Кирил Вълчев, който носи цялата отговорност през последните години за това успешно управление, аз наистина го каня или призовавам, ако намери за подходящо, да развие пред Събранието, пред залата, това, което е необходимо за 2025 г., за да бъде успешен отчетът и за тази година догодина. Благодаря.

#76 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми господин Вълчев, колеги! Вече пети мандат съм в парламента и макар и да бяха кратки тия мандати, пределно ясно ми е колко сложно е за всеки от нас да се информира адекватно за всичко, което се случва на всички плоскости. Разбира се, всеки потъва в своята реалност, в комисиите, в които той е ангажиран, и така нататък. Времето не стига за всичко и затова като участник в Комисията по културата и като човек, който с много внимание изслуша много, много дългия доклад – дълъг и задълбочен, на БТА и на господин Вълчев, искам да кажа няколко думи и да се опитам да обясня защо се получава така, че БТА е сред ужасно малкото държавни институции, за които се говорят само хубави думи от всички страни – отляво, отдясно, от средата, просто не чухме една лоша дума. Това за някои е учудващо, а за други може да е и леко притеснително. Истината е, че начинът, по който се управлява Българската телеграфна агенция, е абсолютно образцов. Това, което е удивително в конкретния случай на БТА, е, че тя успява в рамките на собствения си, даден от държавата ресурс, който не е голям, да върши чудеса от храброст с много малки, постъпателни, умни и добре организирани действия, което, ако трябва да съм честен, понеже аз идвам от сферата на предприемачеството и управлявам не един и два собствени бизнеса, е моят идеал за правилен мениджмънт. Изключително балансирана е работата на господин Вълчев. Много благодаря на колегите, които се бяха подготвили внимателно, задълбочено и изтъкнаха факти и обстоятелства около работата на БТА. Аз искам да кажа мен какво ме впечатли. Впечатли ме, например, че архивът на БТА, който по думите на самия господин Вълчев е бил доста занемарен и е битувал по различни тавани и проблемни пространства, че са му организирали място в бившата столова, която доскоро са давали под наем, но са преценили, че този наем не е достатъчно голям и че много по-добре ще бъде употребена тя, ако бъде превърната в място за събиране на архива. Но те не просто са го преместили, а са се гмурнали в този архив и са започнали да го осмислят. И не само да го осмислят, но и 35% от него, ако си спомням правилно, да дигитализират. Не знам дали си давате сметка каква съкровищница за България са и онези 800 000 лв. приходи, за които говори колежката от БСП. Всъщност много от тях идват именно от тези открития, които един друг директор, който се отнася с по-малко внимание към детайла и с по-малко любов към работата си, вероятно щеше да подмине и пропусне. А всъщност тези малки съкровища са именно онзи източник на средства, който дава възможност на БТА да разгърне този собствен ресурс и също така да повишава адекватно или почти адекватно заплатите на своите служители. Затова господин Вълчев заслужава страхотна похвала. Просто моето лично мнение е, че ако 50% или 30%, ако щете, от държавните и обществените институции в България работеха по този начин, ние щяхме да сме абсолютно на нивото на водещите европейски държави като държавно управление. Много ми се иска, нескрито ми се иска – предвид факта, че Българската национална телевизия няма нов директор и че е в процес на търсенето на такъв, да видим човек от калибъра на господин Вълчев на кормилото на БНТ, защото БНТ например има подобен ресурс в себе си, многократно по-голям, разбира се. Още нещо, което пропуснах да кажа и е важно. Живеем в епоха, в която социалните медии дотолкова превземат общественото пространство и дотолкова превземат нашите собствени мисловни балони, че много от нас започват да си задават въпроса: има ли нужда от традиционни медии и каква е нуждата от тях, при положение че ние научаваме почти всичко през социалните медии и то се озовава там буквално в минутата, в която се случи на другия край на света? Работата на господин Вълчев показва колко важна и всъщност фундаментална е ролята на традиционните медии, защото Телеграфната агенция е най-традиционната от всички медии, тя е съществувала доста преди Телевизията и преди Радиото. И всъщност традиционните медии са онзи стълб на истината, на обективността, на адекватно и премислено предложената и предоставената информация, който ни връща към нормалността и който ни дава котва в бурното море на фалшиви новини и на хибридна война, които се водят ежедневно около нас. Искам още веднъж да използвам тази трибуна да благодаря господин Вълчев и да кажа, че от ПП-ДБ с огромно удоволствие ще гласуваме неговия отчет и ще гласуваме за. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#77 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Пейков. Има ли реплики към изказването на господин Пейков? Не виждам. Господин Петров, заявката Ви е за изказване, а не за реплика. Заповядайте.

#78 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Ще подкрепя доклада и отчета за дейността за 2024 г. на Българската телеграфна агенция, защото считам, че до момента тя прекрасно и изрядно изпълнява своите цели. И винаги съм го казвал, още откакто присъствах на Петата международна среща на българските медии в чужбина, организирана от БТА, а това беше в 2009 г. във Варна. Тогава се докоснах за първи път до дейността на българските медии, която е всеобхватна, за която считам, че наистина има огромна роля и дейността на Българската телеграфна агенцията. И тогава разбрах, че тя има и сериозна роля за развитието на българското общество, и по-конкретно за развитието на регионите. Като говорим за доклада и за дейността на Българската телеграфна агенция за 2024 г., понеже тук е и председателят, държа да му напомня, че на хубавия български празник Еньовден, на 24 юни миналата година заедно с него открихме за първи път пресцентър на БТА в град Монтана, която е областта, от която съм избран – област, за която съм сигурен, че той ще потвърди, че е много бедна откъм медии и за съжаление, особено откъм електронни медии. И считам, че оттогава дейността на БТА подпомогна наистина информирането на обществеността, конкретно в този регион и в Северозапада, с медийни публикации и със събития – нещо, което наистина е много хубаво, защото, отново ще повторя, дотогава никога нямаше пресцентър на БТА в Монтана. И миналата година Българската телеграфна агенция успя да постигне това нещо, което е изключително важно. Затова казвам, че БТА има основна роля за развитието и на регионите. Нещо повече, миналата седмица – миналата събота и неделя, се проведе Двадесетата юбилейна среща на българските медии в чужбина, която бе свързана с посещения в Клисурския манастир край Вършец, а самата срещата бе проведена в град Вършец, като аз имам удоволствието да съм израснал и детството ми да е преминало в този прекрасен град. Това събитие, което бе проведено там и бе организирано от БТА – с присъствието и на президента на Република България Румен Радев, наистина спомогна за популяризирането на този край, който е известен с туризма си, но винаги има нужда от по-голяма популярност – нещо, за което подпомогна това събитие, проведено и организирано от Българската телеграфна агенция. Това е нещо, което аз адмирирам, подкрепям и уважавам. И затова ще продължавам да подкрепям нейната дейност като народен представител и като човек, израснал в този регион, който счита, че в този случай една институция – аз наричам БТА информационна институция, наистина прави възможното според възможностите на и нейния директор, и на нейните служители, разбира се, чиято дейност уважавам, прави възможното, за да подпомага и развитието на регионите – нещо, което ние трябва, разбира се, да отчетем. В тази връзка държа да кажа, че поне според мен и служителите на БТА заслужават увеличение на своите възнаграждения. Наистина тяхната дейност е по информирането на българското общество и дори намирам една аналогия с българските преподаватели, защото те също предават изключително важна информация на ученици, на студенти. И именно затова, поне според мен, би било редно и служителите в БТА да получават едно много по-добро възнаграждение за труда, който те извършат, защото наистина обективната, честна и проверена информация, която наистина има стойност, има информационна ценност. Това е нещото, с което всички българи познаваме Българската телеграфна агенция, но за да го запазим, наистина имаме нужда тези хора да се развиват, а там наистина, поне според мен – а е видно и от доклада, те получават наистина едно добро поле на изява, получават възможността за една добра квалификация и за придобиването на хубав практически опит, но както и в много други сфери на българската държавност, както и в много други държавни институции, за да запазим служителите там, това е свързано и с увеличение на техните възнаграждения. Надявам се, че ние като народно представителство освен че ще приемем, надявам се, доклада и отчета на БТА за 2024 г., ще направим и необходимото, така че хората, които работят в Българската телеграфна агенция – една институция с наистина дълга традиция, да могат да получават по-високи възнаграждения, защото трябва да бъдем и отговорни към хората, които представляват българската държава и които защитават и нейната институционалност, каквато е Българската телеграфна агенция. Благодаря Ви.

#79 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Петров. Има ли реплики към изказването на господин Петров? Не виждам. Заповядайте, господин Таслаков.

#80 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Наистина нямаме никакви забележки към работата на Агенцията и наистина, както каза и господин Пейков по-рано, само добри думи можем да кажем за тяхната работа. Като цяло клубовете на Агенцията са добре оборудвани, вътре работят добри професионалисти и поне от опита ми и работата, която съм имал с тях, винаги са били безпристрастни, не политически насочени, винаги са ни посрещали с професионализъм и са помагали както на нас, така и на граждани. Тяхната роля за регионите е изключително важна, защото в малки региони няма много медии и това е единствената възможност хората да достигат до информационния поток и до важните теми, касаещи обществото. Добро впечатление ми направи и това, че имаме клуб на БТА в Босилеград, Сърбия. При посещението ми на българската общност там бях впечатлен, с много добри впечатления останах от професионалното оборудване, което за мащабите на това малко градче – просто адмирации, защото наистина за българските общности зад граница връзката с България е изключително ценна. И ето Ви един пример как БТА помага за нейното развитие. Относно региона, от който съм избран – Пазарджик, няма много регионални медии и за нас е изключително важно присъствието на БТА, затова аз няма как да не лобирам да обърнете внимание на служителите в Пазарджик – ако могат да бъдат с всякакво професионално оборудване снабдени, както всички останали клубове в страната. Смятам, че те също си вършат добре работата и заслужават достойно възнаграждение, заслужават да бъдат като бройка, както в останалите региони, защото това все пак е голяма област – с 12 общини, с изключително много интересни туристически дестинации, културно-исторически и така нататък. Случват се много неща. Имаме както планински части, така имаме в региона и части от Тракийската низина. Изключително интересен регион. Аз много се гордея, че съм от този край, и има какво да се отразява, има какво да работи БТА там. И на последно място, прави ми впечатление, че БТА редовно организират обучения и семинари, които са на международно ниво. Наскоро имаше такъв. Темата мисля, че беше нещо във връзка с медиите и знанието, което също е много добра инициатива. Поздравявам ги за професионалното организиране и провеждане на такива мероприятия. Наистина смятаме, че това е една институция, която е основоположник на всички медии в България. Те са дали много, историческата им роля е ясна. И ние ще подкрепим техния доклад. Пожелаваме им да продължават да работят все така усърдно и професионално! Благодаря.

#81 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Таслаков. Има ли реплики към изказването на господин Таслаков? Не виждам. Заповядайте за изказване, господин Симидчиев.

#82 · speech

Александър Симидчиев

ПП-ДБ

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Изказването ми е буквално едно изречение. Искам да благодаря на господин Кирил Вълчев, че в днешното блато на дезинформация е остров на чиста информация. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#83 · speech

Председател Николета Кузманова

Реплики към изказването на господин Симидчиев? Не виждам. Други народни представители, които желаят да вземат отношение по Проекта за решение и доклада на Българската телеграфна агенция? Не виждам. Желание изразява, доколкото виждам, господин Кирил Вълчев – заповядайте.

#84 · speech

Кирил Вълчев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! С уважение към ценното време на парламента, съвсем телеграфно ще се обърна към Вас да благодаря за подкрепата през последните четири години, годините на моя мандат, на осем народни събрания и 10 правителства. Успехът на БТА, за който Вие говорите, е и Ваш успех. Вие подкрепихте най-важната стратегическа цел – отварянето на свободния достъп до БТА. Вие подкрепихте БТА да бъде платформа за истински новини, ясно разделени прессъобщения от журналистика. Вие подкрепихте да бъде платформа за знание от всички региони на България. Да, следващото място в Пазарджишко ще бъде Панагюрище, където обсъждаме да открием постоянен прескореспондент. Вие подкрепяхте БТА да бъде в сътрудничество с още 50 национални информационни агенции до момента, като това е възможност България да присъства в тези страни, а и тези страни да присъстват с новини от извора. Вие подкрепихте и четвъртата стратегическа цел – да бъдем общност. БТА вече разпространява – миналата година 8000, новини от българските общности. През 2021 г. бяха 243. Най-сетне Вие подкрепихте, всички управляващи, чрез Плана за възстановяване и устойчивост цифровизацията, подреждането на архива, за който стана дума. Няма да повтарям целия отчет, но ще се възползвам от добрите думи, които чух, за да се обърна към Вас с молба за подкрепа към българските медии. Да, подкрепата за БТА е подкрепа изобщо за медиите, които не могат да си позволят голяма кореспондентска мрежа, не могат да си позволят източници от чужбина, за които се плаща, или най-малкото трябва да се използват преводачи и редактори. Но има нужда от по-сериозна подкрепа както за самата БТА – възнагражденията на хората, които работят там, са около средната заплата за страната, но в сравнение със сферата на образованието, където е 125%, очевидно е добре да се мисли за изравняване на журналистическите възнаграждения с тези за учителите; добре е да се помисли и изобщо за програма за подкрепа на обществените медии, не само обаче на финансираните от държавния бюджет. Нужни са програми за подкрепа на частните медии, на качествената журналистика в тях, особено на регионалните медии, защото БТА на много места всъщност е единственият източник в момента на информация. Добре е да се помисли за системна подкрепа на българските медии в чужбина. Преди няколко дни ние се събрахме, както стана дума, представители от 25 държави, но повечето от медиите там буквално едва съществуват, а по някой път – донякъде е обидно за българската държава, съществуват благодарение на финансирането от чужди държави. Най-сетне е добре да се мисли и за подкрепа изобщо на присъствието на България в медиите, като бъдат направени програми за чужди журналисти, които имат интерес към България. Такива, впрочем, в миналото е имало. И най-сетне в заключение да кажа, че днешният ден има обяснение на тези съгласия, които постигнахте, защото днес се отбелязва света Емилия и… Не го виждам господин Тошко Йорданов – в Класическата гимназия учихме и старогръцки, и латински. Това е единственото име, което означава две неща, зависи кой език ще си изберете: на латински това означава съперник – идва от латинската дума за съперник, на старогръцки означава съзвучие. И всъщност днес и с декларацията по отношение на Република Северна Македония, а надявам се сега и с гласуването за отчета на БТА, Вие демонстрирате как българите в съперничеството си можем да имаме съзвучие. Благодаря Ви. (Ръкопляскания.)

#85 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря Ви, господин Вълчев. Уважаеми колеги, закривам разискванията. Пристъпваме към гласуване на: „Проект! РЕШЕНИЕ по Отчета за дейността на Българската телеграфна агенция, включващ и финансов отчет за 2024 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 16, ал. 3 и 4 от Закона за Българската телеграфна агенция

#86 · speech

Реши

Приема Отчета за дейността на Българската телеграфна агенция, включващ и финансов отчет за 2024 г.“ Гласували 149 народни представители: за 149, против и въздържали се няма. (Ръкопляскания.) Проектът за решение е приет с това и Отчетът за дейността на Българската телеграфна агенция за 2024 г. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Преди да пристъпим към устните отговори на министрите, да Ви информирам за получените писмени отговори на въпроси и питания за периода 23 май – 29 май 2025 г. от: - министър Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - министър Борислав Гуцанов на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; - министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; - министър Георги Георгиев на въпрос от народния представител Стилиана Бобчева; - министър Георги Тахов на три въпроса от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на четири въпроса от народния представител Павлин Петров; на въпрос от народния представител Стела Николова; - заместник министър-председател и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Златан Златанов; на въпрос от народния представител Йордан Иванов; на въпрос от народния представител Стела Николова; - министър Даниел Митов на два въпроса от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народните представители Иво Цанев и Цветан Енчев; на два въпроса от народния представител Лена Бориславова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; - писмени отговори от министър Иван Иванов на въпрос от народния представител Богомил Петков, на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народния представител Васил Пандов, на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на два въпроса от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Иван Герчев, на въпрос от народния представител Константина Петрова, на въпрос от народния представител Любен Иванов и на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; - писмени отговори от министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на два въпроса от народния представител Кристина Петкова; - писмен отговор от министър Манол Генов на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; - писмени отговори от министър Мариан Бачев на въпрос от народния представител Кристина Петкова, на въпрос от народния представител Свилен Трифонов и на въпрос от народния представител Стела Николова; - писмени отговори от министър-председателя Росен Желязков на два въпроса от народния представител Васил Пандов, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Кирил Петков, на въпрос от народния представител Кристина Петкова, на въпрос от народния представител Людмила Илиева и на два въпроса от народния представител Явор Божанков; - писмени отговори от министър Силви Кирилов на въпрос от народния представител Александър Симидчиев, на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на два въпроса от народния представител Васил Пандов, на два въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Любен Иванов и на два въпроса от народния представител Людмила Илиева; - писмени отговори от министър Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Богдан Богданов и на въпрос от народния представител Лена Бориславова. Господин Георг Георгиев, министър на външните работи, няма да отговаря в днешния парламентарен контрол, тъй като народният представител Кристина Петкова, на чийто въпрос следваше да отговори господин Георг Георгиев, е поискал отлагане. Очакваме всеки момент министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който ще отговаря, на първо място, на въпрос от народния представител Петър Николаев Петров относно мерки на Министерството на труда и социалната политика през 2025 г. за борба с изключително високите и устойчиви нива на безработица в общините в област Монтана. Господин Петров, предлагам да изчакате министър Гуцанов – разбира се, имам предвид, преди да представите въпроса. Здравейте, министър Гуцанов. Заповядайте, господин Петров, да представите въпроса си.

#87 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Господин Министър, добре дошли на петъчния контрол. Бих желал с Вас да обсъдим един наистина сериозен проблем, а той е високите нива на безработица в област Монтана, в общините в област Монтана. Изключително е устойчива тази безработица съобразно статистиката, която получих от Министерството, а именно от 11 общини в областта, с изключение на самия областен център, останалите 10 са с нива на безработица, които са много по-високи от средната за страната, като например: община Бойчиновци – 25%, Босарци – с 24%, Вълчедръм – цели 31%, Медковец – 26%, Чипровци – 27%, община Якимово – 34%. Тези данни нямат положителна промяна от предходната 2023 г. и по-голямата част от тези общини са своеобразни първенци, забележете, в страната по високи нива на безработица, а такава е и самата област Монтана – и като брой общини с високи нива на безработица, и като високи проценти на безработица на общините в нея спрямо общините в другите области в България, което е изключително притеснително. Област Монтана е сред печалните първенци в страната с най-ниска средна работна заплата. За 2024 г. тя е 1722 лв. Това реално означава, че нетната заплата е около 1000 – 1200 лв. За сравнение в столицата за март 2025 г. средната работна заплата е точно два пъти по-висока, а именно 3630 лв. Всичко гореизложено поне за мен показва, че местната власт по никакъв начин не се справя с осигуряването на работни места, а тя се превръща и в най-големия работодател. И Министерството на труда и социалната политика, като пряко ангажирано с трудната заетост на българските граждани посредством Агенцията по заетостта, която е Изпълнителна агенция към министъра на труда и социалната политика за реализиране на държавната политика по насърчаване на заетостта, бюрата по труда по места, различните социални програми и проекти, които организира и реализира за различите групи от населението, би следвало да може да отговори чрез Вас на следния въпрос: предвижда ли някакви конкретни мерки през тази година Министерството на труда и социалната политика за борба с изключително високите и устойчиви нива на безработица в общините в област Монтана? Благодаря Ви.

#88 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Петров. Министър Гуцанов, ако позволите само, преди да започнете Вашия отговор, да направя едно съобщение на народните представители: На 30 май 2025 г. в Деловодството на Народното събрание е постъпило заявление от народния представител Ваня Иванова Василева, която на основание чл. 14, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание заявява желанието си да напусне парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Заповядайте, министър Гуцанов, да отговорите на поставения въпрос.

#89 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Благодаря Ви, уважаемо госпожа Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Петров, напълно се солидаризирам с Вас, че проблемът е изключително сериозен, и се радвам, че тръгваме да обсъждаме тази тема. В интерес на истината, това е може би трети, четвърти въпрос, в който става въпрос за Северозапада. Да, нашето министерство прави много усилия. Аз ще Ви дам точна информация какво се прави, но за мен, ако няма откриване на повече работни места, ако няма реална икономика, не само в Северозапада, а въобще в България, особено в северната ѝ част, и вече стигаме до Северозапада, то този проблем много трудно може да бъде решен. Иначе Министерството, разбира се, че полага огромни усилия. И водещ приоритет на политиката на заетостта през 2025 г. е създаването на заетост, намаляването на безработицата и повишаване качеството на работната сила в регионите. В тази връзка са предвидени за реализация през настоящата година програми и насърчителни мерки, включително в проекта на Националния план за действие по заетостта през 2025 г. С тяхното изпълнение ще се осигурява субсидирана заетост и обучение за придобиване на професионална квалификация и ключови компетентности на безработните и заетите лица на територията на цялата страна, включително и в област Монтана. През 2025 г. с финансиране от държавния бюджет ще се изпълнява Националната програма за обучение и заетост на продължително безработни лица, с която се осигурява субсидирана заетост за срок до 12 месеца в публичния и частния сектор на безработните лица. Продължава действието и на Националната програма „Помощ за пенсиониране“, с която се подкрепя преходът от безработица към работа и пенсиониране. По Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания ще продължи да се осигурява заетост в рамките на 24 месеца на регистрирани в бюрата по труда безработни лица с трайни увреждания. В допълнение, в партньорство с национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите ще се реализират и проекти за повишаване пригодността за заетост и подобряване на достъпа до пазара на труда на безработни лица от неравностойните групи. По реда за Закона за насърчаване на заетостта ще се прилагат мерки за подпомагане на заетостта посредством финансиране на трудово възнаграждение в размер на минималната работна заплата и осигурителните вноски, дължими от работодателя за всяко наето безработно лице. Програмите и мерките, финансирани от държавния бюджет, са с национален обхват, като се създава възможност за заетост във всички общини на територията на страната, приоритетно в общините с равнище на безработица над средното за страната. Разпределението на средствата се осъществява въз основа на „Критерии и процедура за разпределение и преразпределение на финансовите средства за реализация на национални програми и мерки за заетостта и/или обучение по региони“. Освен програмите и мерките с национално финансиране, се реализират и редица проекти и схеми по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г. През 2025 г. ще стартира операция „Насърчаване на предприемачеството в Северна България“ с бюджет в размер на 60 млн. лв. – нещо, което е много добро и много интересно. Когато вече е открита тази програма, ще бъдат одобрени малко над 1000 проекта, до 2000 ще бъдат приемани в Министерството. Условията за кандидатстване могат да се видят на страницата на Министерството. Тя ще бъде само за Северна България именно с този оглед, уважаеми господин народен представител, за който Ви казах – че в Северна България наистина безработицата е по-значителна. Проект „Започвам работа“ е насочен към трудовата интеграция на безработните и неактивни лица с акцент върху хората в неравностойно положение. По проекта се финансират действия за активиране на неактивните лица за обучение и на субсидирана заетост за периода от 6 до 24 месеца. По проекта могат да кандидатстват работодатели от частния сектор, общини и общински предприятия. В рамките на проекта до края на 2027 г. се предвижда да бъдат включени в заетост общо 14 400 лица, за което е осигурено финансиране в размер на 423,5 млн. лв. – една значителна сума. Проект „Младежка заетост +“ дава възможност за наемане на младежи чрез осигуряване на възможност за стажуване, обучение по време на работа, осигуряване на заетост или включване в обучение. Предвижда се през 2025 г. в проекта да бъдат включени 5400 млади лица. Бюджетът е в размер на 188 млн. лв. През 2024 – 2025 г. по всички програми, проекти, мерки и схеми за обучение и заетост за област Монтана са получени заявки и са договорени почти 24 млн. лв. В заключение, важно е да отбележа, че съобразно наблюдаваните демографски предизвикателства в Северна България, както и съгласно поетите ангажименти към Европейската комисия, минимум 50% от безвъзмездните средства за по-слабо развитите региони по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г. са концентрирани в Северна България. Извинявайте, че пресрочих времето, господин Председател.

#90 · speech

Председател Цончо Ганев

Заповядайте, господин Петров. (Народният представител Севим Али иска думата.) Момент, нека само да довършим въпроса.

#91 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, това, което наричате демографски предизвикателства, е всъщност демографска катастрофа. Цифрите от сайта на НСИ са следните: за 2024 г. в област Монтана са родени 875 деца, починалите са три пъти повече – 2500. Благодаря за показаните данни и за уточнената възможност за общините работодатели да кандидатстват по тези проекти. Наистина, хубаво е да се знае и дано тези лица ни гледат в момента, за да разберат, че могат да бъдат заети и лица с увреждания и трайно неработоспособни лица, трайно безработни, младежи също така, защото държавното финансиране, което сме осигурили като част от държавния бюджет – 423 млн. лв., е хубаво да достигне и до лицата, които имат нужда от работа в област Монтана. Вие посочихте, че за предприемачество има около 1000 проекта за 60 млн. лв. в Северна България, а 24 млн. лв. до момента са като проекти за област Монтана. Разбира се, хубаво е да стимулираме и да подкрепим предприемачите, инвеститорите. Това става само с пряка държавна ангажираност. Молбата ми е да посетите Монтана. Наистина е важно тези хора, които биха искали да инвестират или кандидатстват и да подават документи по тези проекти, да не се страхуват, да кажем, от пречки – административни ще го наречем, в местната власт, а да видят, че държавата в лицето на изпълнителната власт и съответния министър показват пряка ангажираност към този край. Тогава те ще бъдат стимулирани да внасят своите проекти в Агенцията по заетостта, в Министерството на труда и социалната политика и да се възползват от това отпуснато от държавата голямо финансиране. Затова, моля Ви, посетете поне областния център. Запознайте се с предизвикателствата пред Агенцията по заетостта и бюрата по труда. И може би така ще направим необходимото – хем държавата да инвестира повече чрез тези проекти, хем и частният сектор и инвеститорите наистина да обърнат внимание на наемането на работници и служители от област Монтана. Благодаря Ви.

#93 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Петров, с удоволствие ще отида още веднъж в област Монтана. Казвам „още веднъж“, защото едно от първите ми посещения – може би още на десетина дена, като избран от Народното събрание министър беше в Монтана. Една част от идеите за покупка на определени автомобили, които да бъдат раздадени на общините, дойде точно в област Монтана. Защото се оказа, че в единия от центровете не само че кметът нямаше автомобил, но и Социалните услуги нямаше с какво да си разнасят хранителните продукти и децата, които са в определени домове, с какво да бъдат обслужвани. Така че оттам се роди идеята да закупим тези 250 електромобила, които няма да бъдат правени като поръчка от Министерството, а ще се раздават на общините като средства те да си направят нужните поръчки, за да няма различни други спекулации, да няма възможност за жалене на процедурите и това нещо да отиде в необозримото бъдеще. Но да, поемам го като ангажимент, което го казахте – в рамките на следващия месец да се направи такова посещение и наистина да се кажат всички тези проекти, независимо че те са дадени на страниците на Министерството, какво може да се направи, но и лично да се направят срещи с повече от кметовете, респективно с работодатели в района, защото прав сте, че данните за Северозападния край са наистина потресаващи. Според мен, ако нещо може да се говори за обединяване на нацията, е именно демографската криза да бъде преодоляна, и ако за нещо си заслужава да се работи, е именно това. Мисля, че това може да обедини всяка една политическа партия и обществото, това да бъде цел на страната ни, защото ние това не преодолеем ли, накъде сме тръгнали!

#95 · speech

Севим Али

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми български граждани! Уважаеми господин Председател, първо, процедурата ми е към Вас – по начина на водене. Моля Ви, искам от името на парламентарната група на ДПС с лидер доктор Ахмед Доган да призова госпожа Ваня Василева, както и доцент доктор Джевдет Чакъров, ако имат капчица достойнство и морал, да напуснат Петдесет и първото народно събрание, тъй като те са избрани с гласовете на над 200 000 български граждани – избиратели, които са припознали идеологията и ценностите на Движението за права и свободи. Затова ги призовавам тук, от тази висока трибуна, от името на парламентарната група на ДПС с лидер доктор Ахмед Доган – нека, ако е останала капка чест и достойнство в тях, да напуснат Петдесет и първото народно събрание! Благодаря. (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС.)

#96 · speech

Председател Цончо Ганев

Пристъпваме към следващия въпрос към министър Гуцанов, а той е от народните представители Николай Златарски и Айтен Сабри, относно програмите за профилактика на младежката безработица. Кой ще зададе въпроса? Заповядайте.

#97 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, в контекста на предизвикателствата пред българския пазар на труда, включително икономическата несигурност, демографските промени и социалната уязвимост на редица групи от населението, ролята на Агенцията по заетостта и прилагането на активни политики по заетост придобиват ключово значение. Независимо от дългогодишните усилия за борба с безработицата, към момента се наблюдава пълна липса на действащи проекти на национално ниво, въпреки ясно дефинираните проекти и редицата възможности, предвидени в европейските проекти за солидарност. Младежката безработица остава едно от най-сериозните предизвикателства пред пазара на труда в България. Към 2024 г. по данни на Евростат безработицата сред младите между 15- и 29-годишна възраст е над 14%, като в някои региони достига дори до 25%. Това води до комплексни и дългосрочни последствия: - негативно влияние върху демографските тенденции – млади хора напускат страната или се демотивират да създават семейства; - повишен риск от криминогенни прояви и социална изолация, особено в региони с висока безработица и нисък достъп до образование; - влошено психично и физическо здраве, често съпътствано от зависимост към алкохол и други рискови поведения; - загуба на човешки капитал, като все повече млади хора не натрупват професионални умения и опит в ключовите години на развитие. Във връзка с гореизложеното отправяме към Вас следния въпрос: имат ли Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта разработени проекти както по европейски, така и по национални програми за преодоляване на последиците върху пазара на труда и младежката безработица? Благодаря Ви.

#99 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Сабри, уважаеми господин Златарски, благодаря за поставения въпрос, който е от съществено значение за провежданата политика по заетост и усилията на Министерството на труда и социалната политика за интегриране на младежите на пазара на труда. Имат доста общи неща двата въпроса. Лично аз съм удовлетворен, че в обектива на Народното събрание е именно тази тема за безработицата, за младежката безработица – как може да бъде преодолян този процес, защото наистина това, ако не е усилие на всички ни, няма как едно министерство да се справи, ако не е приоритет на Народното събрание. Така че аз наистина Ви благодаря за тази загриженост. И през 2025 г. продължава включването на младите хора в програми, проекти и насърчителни мерки, финансирани със средства от държавния бюджет и Европейския социален фонд + чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“. По Програмата „Развитие на човешките ресурси“ се финансират редица операции, в това число: По операция „Младежка заетост +“, която е с бюджет от 188 млн. лв., се предоставя целенасочена подкрепа за младите до 29 години за включване в обучения по време на работа, в стажуване или в субсидирана заетост. По операцията се предвиждат промени, като ще бъдат разширени целевите групи с учащи, търсещи работа младежи. Операцията „Младежки практики“, финансирана с 46 млн. лв., предстои да стартира в следващите няколко месеца. Аз я обявих официално – убеден съм, че Вие си спомняте – преди около две седмици на празника на Агенцията по заетостта. И лично аз много разчитам на тази програма, че ще даде едни други възможности. Тя има за цел да подпомогне младежите да придобият практически умения чрез включването им в краткосрочни практики при работодател. Учащите младежи в качеството си на търсещи работа лица също са допустими по тази операция, най-вече по време на лятната и зимната ваканция. Максималната продължителност на практиките при един работодател е шест месеца. Младежите могат да се възползват и от възможностите по операция „Започвам работа“, която е с общ бюджет от над 423 млн. лв. По операцията младежите могат да се включат в обучения за придобиване на нови умения в съответствие с потребностите на работодателите, както и в субсидирана заетост за период от 12 месеца, което дава огромни възможности и за младите, и за работодателите да се възползват от тези програми. Със средства от държавния бюджет се реализира Националната програма „Старт на кариерата“, която осигурява стажуване за срок от една година в публичната администрация на млади хора до 29 години, които са завършили висше образование, но са без трудов стаж по придобитата специалност и са регистрирани в дирекциите „Бюро по труда“. По мярка от Закона за насърчаване на заетостта работодателите се насърчават да разкриват за срок до 9 месеца работни места, на които да наемат безработни лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда, включително младежи до 29 навършени години, чрез предоставяне на средства за трудови възнаграждения, социални и здравни осигуровки. По мярката се осигурява и ментор, който да подпомага наетите лица да придобият или възстановят трудови навици и да се адаптират към трудовия процес. Със субсидия от държавния бюджет се осигурява и чиракуване под ръководството на наставник, което е подходящо за безработни лица без образование и квалификация, като по този начин се дава възможност за придобиване на трудови навици, на професионални умения и квалификация. Финансира се и дуално обучение, при което теоретичната подготовка се съчетава с практическо обучение в работна среда. През 2025 г. продължават да се реализират и действия за насърчаване на предприемачеството сред безработните лица, включително младежи до 29 години, които ще могат да се включат на пазара на труда чрез стартиране и развитие на собствен бизнес. Една от новите и иновативни инициативи, която предстои да бъде апробирана в България, е инициативата АЛМА. Още 30 секунди, господин Председател. Тя е насочена към уязвими млади хора на възраст от 18 до 29 години, които имат по-малко възможности за заетост и се намират в неравностойно социално положение. В резултат от целенасочените усилия на Министерството на труда и социалната политика се наблюдава намаление на младежката безработица. По данни на Националния статистически институт през 2024 г. броят на безработните младежи на възраст от 15 до 29 години е намалял с 1,7 хиляди лица, а коефициентът на младежка безработица е намалял с 0,3 процентни пункта до 7,7%, което е с 3,6 процентни пункта под средноевропейското равнище от 11,3%. Разбира се, аз не считам, че това са данни, които трябва да ни задоволяват, затова виждате, че се разкриват нови и нови програми. Извинявайте за просроченото време.

#101 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Председател, господин Министър, дами и господа! Ние от „Движение за права и свободи – Ново начало“ сме поели социален ангажимент към младите хора да останат тук в България, да останат в районите – там, където им е родното място. Така че, господин Министър, както си говорихме и в Комисията по демографската политика, децата и семейството, пакетът, който предлага Агенцията по заетостта, наистина е всеобхватен, но конкретиката липсва. Защо? Ще Ви кажа. Както Ви казах, хората с увреждания под 1% реално са заети. При младежите – и там според мен липсва, има дефицит. Работата оттук нататък – аз знам, че Вашият потенциал и визия занапред ще доведе до добри резултати, но знаете, че хората чакат бързи решения. Така че Агенцията по заетостта в този период, изключително сложен и критичен, наистина трябва да предложи в спешен порядък мерки, които да обезпечат младежка заетост, която наистина е изключително необходима в този момент. Мисля, че с Вашия ангажимент и начина, по който Вие оттук нататък подхождате към всеки един отправен към Вас въпрос, ще получим и нужните резултати. Но наистина трябва да се ангажирате, защото знаете – безработицата е 6,4 към април 2025 г. За районите като Кюстендил, Русе, Видин, Силистра тя достига до 12%. Младежката заетост – по същия начин. Къде ще ходят да работят тези хора освен в София и навън? За нас е важно да запазим потенциала, така че фокусът, господин Министър, трябва да бъде насочен. Младите хора са важни, те са бъдещето ни, затова трябва наистина да осигурим добри условия. Благодаря Ви.

#103 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Златарски, нямаме разминавания с Вас, че решенията трябва да бъдат днес и сега, а не в необозримото бъдеще. Едната от причините от Министерството толкова много да наблягаме първо на труда и след това на социалната област, е именно тази, че трудът е този, който трябва да бъде повече във фокуса. Нямаме ли икономика, няма как да развием следващите стъпки. За това съм говорил и в Комисията – Вие сте ме слушали, че считам за изключително важно да има перспектива за развитие на държавата, хайде, да не е като поднебесната империя Китай – 150 години напред, но поне 15, 20 години напред, за да знаем какво ще развиваме, каква икономика. Давал съм пример – „Белене“ ще се прави ли, няма ли да се прави; 7 и 8 блок – кога ще започне тяхната реализация, колкото може по-бързо; тецовете – как ще се развиват, ще останат ли до 2050 г., ще се правят ли други системи там, ще се правят ли логистичните центрове във Варна и в Русе за привличане на стоките и товарите, които са от Далечния изток, и с хиляди други неща, с които трябва да сме наясно какво правим, защото това е свързано веднъж с разкриването на работните места, втори път – с програмата за обучение. Не само дуалната – СПТУ-та и техникуми, както беше навремето, но и висшето образование да се насочи към определени кадри, които ще бъдат необходими спрямо тези отрасли, които ще се развиват. И аз искам да видя ето това планиране на държавата, което да има друга перспектива. И тогава всичките тези въпроси, които Вие поставяте… Защото, когато имаш един голям център, който произвежда и има 5000 работни места, той развива тил зад себе си, който отива в по-малките населени места – именно заради демографска криза, заради младежка заетост и всичко останало, за което Вие говорите в момента. И аз напълно приветствам това, което се мъчите да направите, и смятам, че така трябва да бъдат насочени усилията. А в момента в Министерството това, което правим, са наистина усилия в тази реална среда, в която се намираме, какво може да се случи. И затова разкрихме и тези нови програми, които са за младежите – 46 милиона, защото на един работодател като му кажеш, че ти ще му плащаш за този човек да се обучава, вече той има друг стимул да го вземе. Както и младежът – ако се докаже, след това да остане на работа. Но голямата идея за мен е това, за което говорих в момента. Благодаря Ви.

#104 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Пристъпваме към следващия въпрос – той е от народните представители Халил Летифов, Атидже Байрямова Алиева-Вели, Шендоан Халит и Айтен Сабри относно преустановяване на складирането, на сключването, извинявайте, на договори по проект „Започвам работа – Компонент 3 Заетост“ и мерките за продължаване на подкрепата за заетост.

#105 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Господин Председателстващ, колеги, господин Министър! В контекста на безработицата, младежката безработица, младежите – за това, че напускат страната и всичко друго, проектът „Започвам работа – Компонент 3“ беше един проект, който наистина имаше много добър ефект както за работниците, така и за работодателите. Както знаете, проектът е със срок 2021 – 2027 г. и представлява ключова мярка за активиране на пазара на труда, насочен към най-уязвимите групи от населението – неактивни безработни. Инициативата съчетава важни социални и икономически ползи. От една страна, дава възможност на хората, които често са извън обсега на пазара на труда, да намерят реална заетост; от друга, облекчава нуждата на работодателите, особено в по-слаборазвитите региони на страната, чрез субсидирана подкрепа на нови работни места. Но на 10 април 2025 г. Агенцията по заетостта официално обяви преустановяването на сключване на нови договори с работодатели поради изчерпване на определени финансови ресурси. Това решение дойде в момент на изключително висок интерес както от страна на работодателите, така и от страна на желаещите да започнат работа, които очакваха включване в Програмата. Дори има и подписани договори, за които все още не се знае какво ще стане. За някои от тях проектът беше единственият реален шанс да се върнат на работа. В този контекст възникват важни въпроси относно бъдещето на тази мярка, устойчивостта на усилията по интеграцията на пазара на труда и ангажираността на държавата да отговаря на заявените интереси. Считаме, че поетите ангажименти към обществото са необходимост за социална устойчивост и изискват успешна управленска реакция, както и яснота относно дългосрочните намерения на Министерството по отношение на подобни програми и по отношение на тази програма. И във връзка с гореизложеното въпросът ни към Вас е: какви конкретни действия ще предприеме Министерството на труда и социалната политика след преустановяване сключването на договори по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост“ с оглед осигуряване на допълнително финансиране, продължаване на проекта или разработване на алтернативни механизми за подкрепа на заетостта сред трайно безработните лица? Благодаря Ви.

#107 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Сабри, госпожо Алиева-Вели, господин Летифов – нищо, че не го виждам в залата в момента, господин Халит, като хора, които сте готвили въпроси и сте загрижени по тази тема – проектът „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост“, с бюджет в размер на 347,5 млн. лв., е част от цялостен пакет от мерки, имащи за цел интеграцията на пазара на труда на неактивни и безработни лица. Фокусът на проекта е върху включването в подкрепена заетост на безработни лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда, включително лица с трайни увреждания. В условията на дефицит на кадри на пазара на труда ресурсът от работна сила в лицето на безработни в неравностойно положение е от изключително важно значение, тъй като тези лица са неизползван трудов резерв, а заедно с това ние постоянно вкарваме все повече и повече кадри от чужбина. А дали наистина сме използвали целия резерв в България, остава една много голяма въпросителна. И заради това се вкара в Министерския съвет едно искане от моя страна като министър – да има много по-ясна статистика и всички институции, които участват в този процес, да могат да направят така, че да разберем точно какво е състоянието, защото ние ще качим най-вероятно 4 – 5 пъти тази година вноса на работна ръка, а използвали ли сме целия резерв? Защото статистиката дава доста противоположни данни и става така, че два вектора се сбиват. Те са в две абсолютни противоположности и затова на последния Министерски съвет се прие именно по този начин да се подходи в отговор на това, което и Вие задавате като въпрос. В хода на изпълнението на проекта бяха извършени два приема на заявки от работодатели, желаещи да се включат в проектните дейности, като вторият прием стартира на 5 февруари тази година. Той бе отворен до 4 март, като през този прием бяха подадени общо 5743 заявления от работодатели. Поради големия интерес от страна на работодатели и изчерпване на предварително определения финансов ресурс за изплащане на трудови възнаграждения на 11 април Агенцията по заетостта преустанови сключването на договори по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост“. Междувременно Агенцията предприе действия в срок до 15 май за сключване на договори за заетост с онези работодатели, които към 11 април са избрали и одобрили лица от целевите групи, насочени им от бюрата по труда, и са подписали и предоставили в бюрата едностранно подписани договори за заетост от тяхна страна. Всички останали одобрени работодатели ще бъдат включени в резервен списък, който в най-кратки срокове ще бъде публикуван от Агенцията по заетостта в рамките на следващите няколко седмици. След извършване на анализ от Агенцията за определяне на точната сума на средствата, необходими за обезпечаване на договорите за заетост от публикувания списък, Министерството на труда и социалната политика има готовност да предприеме процедурни действия за осигуряване на необходимия допълнителен финансов ресурс. Но нека първо да направим анализа, да видим и тогава да говорим за ресурса. Освен планирането увеличение по бюджет за Мярка „Започвам работа“, като допълващи мерки в отговор на по-високите нива на младежка безработица в страната спрямо средноевропейските Министерството на труда и социалната политика осигури допълнителни 106 млн. лв, насочени към развитие на предприемачеството в Северна България. Преди малко говорих за другите две програми, затова няма да се спирам в момента, тъй като времето ми изтече. Благодаря.

#109 · speech

Шендоан Халит

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, въпросът, който поставяме, е поставен още месец април към парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ и ние с моите колеги отправихме този въпрос към Вас. Разбира се, това има и предистория, защото по време на Комисията по труда и социалната политика ние поставихме в блицконтрола въпроса към Вас с уговорката да го поставим и в пленарната зала, за да може заинтересованите страни – работодатели и работници, да разберат какво следва. Ако трябва да се обърна и към цифрите, които споменахте, ще Ви кажа, че на 23 май Агенцията по заетостта публикува резервен списък с 676 на брой одобрени заявки за разкриване на работни места от работодатели, за които процесите по случване на договор са спрени. Всички тези работодатели, както и лицата, които очакват да бъдат наети, са поставени в неопределеност относно възможността за реализиране на предварително одобрените им кандидатури, като им е съобщено единствено, че следва да изчакват реализиране на икономии или осигуряване на допълнителен финансов ресурс. Същевременно анализът на финансовото състояние на Програмата за развитие на човешките ресурси 2021 – 2027 разкрива парадоксална ситуация: при бюджет от 3 милиарда и 848 милиона към 23 май са договорени средства в размер на 1 млрд. 701 млн. 532 хил. лв., което представлява едва 44,2% от общия ресурс. Това означава, че над 2,1 млрд. лв. остават недоговорени по Програмата две години преди нейния край, като едновременно с това се спира изпълнението на един от най-важните проекти за социално изключване. В тази връзка въпросите остават актуални. Какви конкретни незабавни действия ще предприеме Министерството на труда и социалната политика за осигуряване на необходимите средства за финансиране на всички 676 одобрени работодатели, които към момента са включени в резервния списък, и в какви срокове се предвижда тяхното договаряне? И с малко ще взема и от Вашето време, защото го просрочвате – какъв е начинът на Министерството на труда и социалната политика да обяснява ситуацията, при която 55% от бюджета на Програмата за развитие на човешките ресурси остават недоговорирани, докато едновременно с това се спира изпълнението на ключов проект за заетост поради недостиг на средства, касаещ много работодатели и хора, които очакват да бъдат наети на работа? Благодаря Ви.

#110 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, заповядайте за дуплика. Има много въпроси към Вас, затова Ви моля да влизате във времето – не за друго, а за да можете да отговорите на въпросите.

#111 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Разбрах, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Аз се радвам, че го поставихте в залата, за да стане по-ясно на работодателите какво имат като възможност. Сега, неслучайно казахме: да се видят проектите, да се направи анализът и тогава да видим откъде ще бъдат взети тези средства. Ако си спомняте, още в началото на годината се оказа, че на нас ни трябваха едни 100 плюс 50 милиона за грижа в дома. Тези пари трябваше да бъдат намерени по възможно най-спешния начин и видяхте, без никой да разбере как стана това нещо – парите бяха намерени и Програмата беше спасена. И се радвам, че се получи, защото знаете колко много хора се интересуват от тази програма. Тези пари дойдоха оттук. Разбирате, че ние не сме магьосници. Има един ресурс, който трябва внимателно да бъде ползван през тези години. По същия начин бяха необходими 60 милиона за топлия обяд, за да може да завърши до 30 септември. Пак успяхме оттам да ги направим. Сега това, което предстои и съм го поставил като задача на екипа в Министерството, е продължаването на Програмата, защото и тя свършва на 30 септември, но сега разбирате, че това е жизненонеобходимо за хората. Това не е лукс. Това е въпрос на оцеляване, тоест пак трябва да намерим оттам пари. И затова сме безкрайно внимателни, когато боравим с тези средства. Сега се радвам и благодаря много на екипа на Министерството, на заместник-министрите, на хората, които пряко се занимават с тази програма – не е удобно по име да ги назовавам, които са успели и успяват да направят така, че да усвоим всички средства, един път; втори път сме едно от министерствата, което най-вероятно няма да загуби нито един лев по Плана за възстановяване и устойчивост, което е изключително важно. Знаете, че там имаме едни програми, които са много важни за строителството и ремонта на домовете за възрастни хора. Тоест всички тези неща, които бяха под огромна заплаха – да се загубят тези средства, успяхме през тези няколко месеца да ги спасим като пари, което мисля, че наистина показва колко е необходимо да има редовно управление и наистина то да знае какво и как прави. И заради това съм толкова внимателен, когато говорим за средства.

#112 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Министър. Пристъпваме към следващия въпрос. Но преди това да Ви прочета едно съобщение. (Реплики.) Няма напуснал. Във връзка с постъпилото заявление на народния представител Ваня Василева от 30 май 2025 г. за напускане на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ Ви информирам, че съгласно чл. 19, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание заместник-председателите и членовете на постоянните комисии се освобождават предсрочно при прекратяване на членството си в парламентарната група, от чиято квота са избрани. Във връзка с цитираната разпоредба и на основание чл. 19, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание обявявам освобождаването на народния представител Ваня Иванова Василева като член и заместник-председател на Комисията по труда и социалните политики и като член на Комисията по конституционни и правни въпроси. Освобождаването се обявява без да се обжалва и гласува. Пристъпваме към следващия въпрос от парламентарния контрол към министър Гуцанов, а той е от народния представител Сейфи Сабри Мехмедали относно уязвимите малцинствени общности в област Ямбол.

#113 · speech

Сейфи Мехмедали

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, бих искал да Ви запозная с един актуален въпрос от област Ямбол. В областта основните уязвими малцинствени общности са ромската и турската, като ромската общност в област Ямбол е основната уязвима малцинствена група, изправена пред сериозни социално-икономически предизвикателства, както и пред редица социално-икономически трудности в областите образование, здравеопазване, заетост, жилищни условия и дискриминация. В качеството ми на народен представител от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ и предвид региона, който представлявам, а именно област Ямбол, отправям към Вас следния въпрос: предвиждате ли мерки, с които да се повиши заетостта, както и качеството на живот на уязвимите малцинствени общности в област Ямбол, както и извършван ли е анализ на база години, образование и потребности на тези общности за определяне на техните нужди? Считам, че социалната Ви ангажираност в качеството Ви на министър на труда и социалната политика следва да е насочена към всички групи в обществото и особено към най-уязвимите, каквито са например безработните и тези с основно и по-ниско образование, както и тези от малцинствените групи. Благодаря Ви.

#115 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Мехмедали, абсолютно актуален въпрос, да не говорим, че когато се изтърве едно семейство, то следват и проблеми с децата, които излизат от това семейство. Така че трябва да сме много внимателни, когато се обсъждат всичките тези теми. Много е актуално това, което Вие задавате като въпрос. Агенцията по заетостта осъществява ежемесечен мониторинг на регистрираните в бюрата по труда безработни лица по различни признаци. Тази информация се използва за изготвянето на индивидуален план за всяко безработно лице, който включва конкретни действия за придобиване на знания и умения и насочване към подходяща заетост. По данни на Агенцията по заетостта през 2024 г. относителният дял на безработните, които са се самоопределили като роми от всички безработни в страната, е 19%, а в област Ямбол е 25%. Броят на безработните, самоопределили се като роми в област Ямбол, варира в периода 2021 – 2024 г. между 470 и 590 лица средномесечно. Включените в субсидираната заетост през 2024 г. безработни, самоопределили се като роми в област Ямбол, са общо 541 лица. Подобно на наблюдаваната на национално ниво тенденция, в област Ямбол относителният дял на лицата с ниско образование и без квалификация сред безработните, самоопределили се като роми, е висок – 53% от тях са без документи за образование, а с начално и основно образование са 35%. За решаването на този проблем през настоящата година Центърът за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи ще организира обучение на безработните лица без образование за придобиване на квалификация по професии за първа степен, съчетано с участие в курс за ограмотяване. След оценка на ефекта и резултатите тези обучения ще бъдат мултиплицирани в населените места в страната, в които има такава потребност. За повишаване на заетостта и качеството на живот на безработните в неравностойно положение на пазара на труда се предлага широк набор от мерки, включващ стимули за наемане на работа, услуги за заетост и обучение на възрастни. Конкретните инициативи и стимули се определят в Националния план за действие по заетостта. Планът за настоящата година бе приет на 2 май. С него са осигурени 88 млн. лв. от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда за заетост на 7000 безработни лица и обучение на 6500 лица. По Програма „Развитие на човешките ресурси“ също се предоставя подкрепа, насочена към маргинализираните общности, включително и ромите. Към момента се изпълняват няколко операции, от които хората в неравностойно положение могат да се възползват. По операция „Активно приобщаване и достъп до заетостта на хора в неравностойно положение“ се осигурява заетост, обучения за професионална квалификация и ключова компетентност с бюджет от 21,7 млн. лв. До момента са обхванати над 1500 лица в неравностойно положение и техните семейства. По операция „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост“ се осигурява заетост на неактивни и безработни лица, в това число на хора с различна степен на увреждане. За гарантиране на устойчивата заетост на хората в неравностойно положение се предоставя по-дълъг период на субсидирана заетост – до 12 месеца, а ако лицето е с трайно увреждане – до 24 месеца. Операцията се изпълнява от Агенцията по заетостта, а бюджетът за изпълнението на дейността е 347,7 млн. лв. И последно, по операция „Устойчива заетост за хора в неравностойно положение“ се осигуряват нови работни места, менторство, адаптиране на работните места и транспорт от и до работното място на хора в неравностойно положение и хора с трайни увреждания. Изпълнението на дейността стартира в началото на 2025 г., сключени са 164 договора с работодателите на обща стойност 41,4 милиона. През настоящата година продължават усилията за интегриране на групите в неравностойно положение на пазара на труда. Ще бъде обявена и нова операция с бюджет от 22 млн. лв. за насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво чрез създаване на устойчиви работни места за групите в неравностойно положение.

#117 · speech

Сейфи Мехмедали

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Министър, за ангажираността и отговора на поставения от мен въпрос. Вярвам, че в качеството на министър на труда и социалната политика ще направите всичко възможно лицата от уязвимите малцинствени групи да имат равни шансове на пазара, а с това – и в обществения, и в социалния живот. Апелирам към обстоен теренен анализ за област Ямбол с участието на местната власт, а също така и за целева програма за активиране и подкрепа на безработни лица от малцинствени групи в селски и периферни райони. Благодаря Ви отново за отговора и се надявам темата да остане във фокуса на Вашето министерство. Благодаря Ви.

#118 · speech

Председател Цончо Ганев

Пристъпваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Нина Димитрова относно мерки и програми на Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта, насочени към намаляване на безработицата в Северозападна България.

#119 · speech

Нина Димитрова

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, в днешния ден коментираме много актуална тема и се радвам, че още с встъпването си в длъжност – днес ни припомнихте, че като стъпихте, обещахте, че един от фокусите на Министерството на труда и социалната политика ще се насочи повече към труда. С моя въпрос искам да обърна внимание на работата на Агенцията по заетостта. Миналата седмица излезе информация, че безработицата в страната намалява. Към месец май по техни данни регистрираните безработни са с 12 хиляди по-малко, отколкото през същия период за миналата година. Хората, които са включени в обучения, квалификация и преквалификация, са се увеличили от 11 хиляди до над 56 хиляди, тоест с почти пет пъти повече. Тези усилия са част от по-широките национални стратегии за социално включване и демографско развитие. По-доброто образование и квалификация означават по-добра професионална реализация и по-високи заплати. Въпреки това, както разбрахме и от предишните въпроси, съответните неравенства и сериозният дисбаланс между различните региони остават. Северозападна България е район, който традиционно се характеризира с високи нива на безработица и социално-икономически предизвикателства. Младите хора без трудов стаж също продължават да срещат трудности при намирането на работа. В тази връзка и с оглед на гореизложеното моля да ми отговорите на въпроса: какви конкретни мерки и програми са предвидени в Министерството на труда и социалната политика за намаляване конкретно на младежката безработица в Северозападна България с оглед на неравенствата на пазара на труда и за подпомагане на младите хора? Благодаря Ви.

#121 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Димитрова, реализацията на младите хора в България на пазара на труда е ключова задача пред Министерството на труда и социалната политика и приоритет за мен и екипа ми и аз съм говорил пред Вас в комисии в Народното събрание не един и не два пъти по тази тема. Защото съществува огромен дисбаланс между възможностите, които предоставя пазарът на труда в различните области на страната, и това е предпоставка за огромни неравенства между доходите от труд. За мен борбата с неравенствата и липсата на справедливост в обществото ни е една от ключовите борби, които трябва да направим, и тази справедливост най-накрая да се види от всеки един български гражданин. Преди по-малко от месец – в средата на май, Министерството на труда и социалната политика обяви две нови схеми с общ бюджет от 106 млн. лв. за стартиране на самостоятелна заетост в Северна България и в подкрепа на младежите без професионален опит. Преди малко в предходните въпроси аз на два пъти засегнах тази тема. По първата схема „Насърчаване на предприемачеството в Северна България“, която е с бюджет от 60 млн. лв., бъдещите предприемачи от региона ще бъдат подкрепени с до 50 хил. лв., както и чрез консултации и обучения за започване на собствен бизнес и при разработване на бизнес идея и бизнес план. Очакванията са за малко над 1000 нови предприемачи да бъдат подкрепени с тези безвъзмездни средства. Това е подкрепа за икономиката на пазара на труда в един от най-бедните региони и на нашата страна, за жалост, и на Европа. Най-малко 10 хиляди младежи ще имат възможност да придобият трудов опит по втората схема – „Младежки практики“, която е с бюджет от 46 млн. лв. В случай че работодателите харесат работата на младежите и предложат сключване на безсрочен трудов договор за наемане на длъжност в предприятието, те ще бъдат стимулирани допълнително. Аз считам, че това наистина дава една огромна възможност и за младите хора, които са без опит, и за работодателите. През 2025 г. на територията на цялата страна, в това число и в Северозападния район, продължава включването на младите хора в програми, проекти, операции и насърчителни мерки, финансирани със средства от държавния бюджет и от Европейския социален фонд плюс. До момента в различните форми на подкрепа по Програмата „Развитие на човешките ресурси“ са включени над 12 хиляди младежи, от които 4411 са по директно насочената от тях операция „Младежка заетост плюс“. Операцията е с бюджет от 188 млн. лв. и предлага подкрепа за стажове при работодателите от частния и публичния сектор за набиране на опит по придобитата специалност, обучение по време на работа с ментор на работното място. Младежите могат да се възползват и от възможностите по операцията „Започвам работа“, която е с общ бюджет от над 423 млн. лв. По нея те могат да се включат в обучения за придобиване на нови умения в съответствие с потребностите на работодателите, както и в субсидирана заетост за период от 12 месеца. Със средствата от държавния бюджет се реализира Националната програма „Старт на кариерата“, която осигурява стажуване за срок от една година в публичната администрация на младежи до 29 г. По мярка от Закона за насърчаване на заетостта работодателите се насърчават да разкриват работни места за срок до 9 месеца, на които да наемат безработни лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда, включително младежи до 29 навършени години. Със субсидията от държавния бюджет се осигурява и чиракуване под ръководството на наставник, което е подходящо за безработни лица без образование и квалификация, обикновено от по-уязвимите групи. В резултат от целенасочените усилия на Министерството на труда и социалната политика се наблюдава намаление на младежката безработица в цялата страна, в това число и в Северозападния район. Данните на Агенцията по заетостта показват, че през месец април тази година регистрираните безработни младежи до 29 години в Северозападния район за планиране са 3460 лица, намалявайки на годишна база с 6,2%.

#123 · speech

Нина Димитрова

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър! Благодаря Ви за този отговор, който допълни информацията, която беше много изчерпателна в днешния ден и актуална по темата. За мен като народен представител от „БСП – Обединена левица“ борбата с неравенствата и липсата на справедливост също е една от големите цели в работата ни като народни представители, а считам, че и в полза на обществото. Реализацията на младите хора в България на пазара на труда винаги е била приоритет поради съществуващия дисбаланс между възможностите, които предоставя пазара на труда в различните области на страната, и огромните неравенства между доходите от труд. От името на „БСП – Обединена левица“ искам да изразя подкрепа за усилията на Министерството на труда и социалната политика в насърчаването на младежката заетост. За нас като социална партия е изключително важно да се преодоляват тези неравенства между регионите и да се създават реални възможности за младите хора – не само в големите градове, а и в малките населени места в България. Затова приветствам насочените инвестиции в обучение, стажове и предприемачество, особено за младежите без опит и квалификация. Ние от „БСП – Обединена левица“ ще продължим да подкрепяме политики, които поставят човека и неговото право на труд като водещ приоритет. Особено важно е, че се обръща внимание на Северозападна и Северна България – региони, които години наред бяха пренебрегвани, защото различната скорост на развитие в българските градове е устойчив процес и поражда тежки последици. В тази връзка бих искала да продължа въпроса си с това: предвиждате ли механизъм за дългосрочно проследяване на включените младежи, така че да се гарантира, че тази подкрепа, която им се оказва сега, води до устойчива заетост и развитие, дори след приключване на финансирането? Благодаря Ви. Ще продължим да подкрепяме всяка политика, която води до повече справедливост и социална сигурност.

#125 · speech

Министър Борислав Гуцанов

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Димитрова, да, Министерството следи всеки един човек, на когото му е помогнато независимо по коя програма – как се е реализирал, дали след това има устойчивост, дали той е останал на работа и какво се е случило. Така че това е критерият, по който се преценява какъв е бил ефектът от дадената програма. Това, което няма начин да не сте го забелязали, са тези две нови програми, които открихме и за които преди малко говорих. За Северна България – тези 60 милиона, един път, и втори път – за тази заетост при младите хора, които работодателят не иска да ги вземе, защото нямат опит, а така държавата подпомага, освен това и те се притесняват като млади хора, а така веднъж се стимулира работодателят, втори път се стимулира младият човек, и трети път след това се дава възможност той да остане на работа, като отново се подпомага работодателят. Аз мисля, че тези две програми ще дадат категорично положителен ефект, убеден съм в това. И второ, което прави в момента Министерството и екипът – всичките тези програми по обучение, особено дигиталните обучения, които имат изключително важна роля, но за жалост, през последните години коефициентът на полезно действие не е бил на това ниво, на което е трябвало да бъде. Затова сега се приемат много сериозни мерки в тази насока, така че наистина тези хора да получат нужното образование, нужната по-висока степен на квалификация и заедно с това нещо контролът да бъде много ясен, за да сме сигурни какво се случва през целия този процес. И ако е имало някъде изтичания, то вече този процес да бъде овладян. Аз мисля, че тази преквалификация е изключително важна, защото дава други възможности. И една съвременна икономика не може да се прави от хора, които нямат нужната квалификация, няма как да стане това нещо. 21 век е векът на високите технологии, така че това ще бъде и другото нещо, което Министерството, бъдете убедени, ще го направи по възможно най-добрия начин. Разбира се, че следеното как се реализира един кадър, е в сърцевината на това да се види какъв е ефектът.

#126 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря, министър Гуцанов, за днешното участие в парламентарния контрол. Пристъпваме към въпроси към министъра на правосъдието Георги Георгиев. Първият въпрос е от народния представител Христо Расташки относно незаконно завишени такси на частни съдебни изпълнители.

#127 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър на правосъдието! През 2005 г. нашето Народно събрание допусна една голяма грешка и това беше приемането на Закона за частните съдебни изпълнители. Свидетели сме вече 20 години как частните съдебни изпълнителни грабят с пълни шепи, колкото могат, от българския народ, чрез начисляване на такси. Тези такси и разноски по принцип трябва да се начисляват по една специална тарифа към Закона за частните съдебни изпълнители, приета с Постановление на Министерския съвет. На няколко пъти те се опитват да си повишат таксите, но Министерският съвет им отказва. Ние от ПП МЕЧ имаме информация, че те са се събрали на едно мерзно тяхно общо събрание, на което са решили да не спазват въобще тарифата и да надписват своите такси по всички изпълнителни дела. Сега, може да погледнете и съдебната практика, а може да направите и сверка, и инспекция – няма изпълнителни дела в България, които да не са с надписани такси на частни съдебни изпълнители. Няма такива изпълнителни дела. Аз Ви призовавам и въпросът ми към Вас е: ще вземете ли мерки и какво ще направите с Инспектората, който Вие ръководите, имате ли такава функция и такава възможност да направите инспекция и да видите дали това картелно споразумение, което е срамно, на частни съдебни изпълнители, е истина и защо има завишаване на таксите? И ще Ви кажа още нещо. Това се случва само защото се даде на едни частни лица, които притежават кантори, властнически правомощия, да тормозят българските граждани. Или ще започнат да работят законосъобразно, или, когато МЕЧ дойде, частните съдебни изпълнители ще бъдат вън. Заповядайте да ми отговорите. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#129 · speech

Министър Георги Георгиев

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Расташки, уважаеми колеги народни представители! По същество – по повод поставения въпрос. Позволете ми да обърна внимание – както сам господин Расташки, който е грамотен юрист, отбеляза – има правила, по които работят съдебните изпълнители. Във връзка с отправеното от Вас питане и след анализ от страна на екипа ни на проверките, които извършва Инспекторатът по Закона за съдебната власт, обръщам внимание на обстоятелството, че не е установено да има случаи на масов картел на тези, за които говорите, за неспазване на тарифата. Затова, както един политически класик казва тук, „алангро“ да не говорим. Ако има конкретни данни, по конкретни изпълнителни производства, моля да ни сезирате, като Ви уверявам, че в изключително кратък срок ще ангажираме Инспектората с проверки за конкретните съдебни изпълнители. Но да се говори наистина на килограм, че по същество е налице такова фундаментално нарушение на правилата от цялата гилдия – не са налице данни при проведените от наша страна проверки. Създадена е работна група в Министерството на правосъдието, която има за цел да анализира работата на частните съдебни изпълнители. Поставя се от тяхна страна въпросът за повишаване на таксите, тъй като те не са актуализирани 19 години – от 2006 г., и категоричната позиция на Министерството на правосъдието е, че такава актуализация понастоящем не се налага. Тоест говорим за спазване на правилата и евентуално изменение на правилата. В момента тече работна група, която поставя и друг въпрос на съдебното изпълнение. Анализираме практиката на съдебните изпълнители на база на нашите проверки. През изминалите четири месеца от встъпването ми в длъжност съм се постарал да увелича броя на проверките, и не само по конкретните поводи за имотната мафия, за които вече имаме десетки сигнали, а и във връзка с различни нерегламентирани практики, включително възможността за раздробяване на едно вземане, цедирането му на десет на брой взискатели, образуването на десет изпълнителни дела, в който случай с право може да се мисли за наличието на злоупотреба. За да имаме обаче нещо конкретно, на което да може да отговорим, трябва да имаме конкретен сигнал за съдебен изпълнител или за изпълнително дело. От проверките, които сме провели, такива конкретни нарушения за картел не са установени. През изминалата година са проведени 251 проверки на частни съдебни изпълнители от Инспектората, а за тази година те са 101 дотук, като в общи линии всеки ден разписвам по няколко заповеди за нови и нови проверки. Знаете, че когато някой гражданин мисли, че е ощетен, и твърди, че е ощетен от съдебния изпълнител, той има възможност в рамките на производството с жалба, на първо място, да потърси защита на своите права, и то пред съда, в крайна сметка. Така че, ако има конкретни случаи, ще съм много благодарен, така както винаги досега сте ни сезирали с конкретика, за да мога да бъда по-полезен. По същество това имам да добавя. Ще се радвам да отговоря, ако имате допълнителни въпроси. Иначе – на последната част от въпроса Ви – да, планират се. И преди Вашето питане е направен график за по-интензивни проверки. Считам, че трябва да се увеличи и капацитетът на Инспектората към министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт, защото в рамките на неговия обхват попадат нотариусите, съдебните изпълнители, синдиците, а да не говорим за арбитражните съдилища – режима, за който обръщаме с хастара и ще предвидим допълнителни адекватни правомощия, а не както са сега – по отношение на констатация за неспазване на дейностите на търговските арбитражи.

#131 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Министър, повечето неща, които ги казахте, дано да са така – да предвиждате по-сериозни проверки. Само че с едно не съм съгласен – картелно споразумение има и ние имаме сериозна информация за това. Също така мога да Ви представя, току-що говорих с колегата Радостин Василев – той има 1800 изпълнителни дела при него като взискател, едно с едно няма да съответства на т. 26 на Тарифата, нито един съдебен изпълнител не си е написал правилната такса и всичките са нагоре. При мен е обратното – има стотици дела на длъжници и всичките такси са нагоре, как пък един не го направи, както е по тарифата. Има картелно споразумение и може да сте сигурни в това. И ако направите малко повече проверки, ще откриете проблемите. Чест Ви прави, че хванахте и успяхте да глобите Галин Костов с 50 хил. лв., но за него 50 хил. лв. са нищо. Мога да Ви кажа, че той ги прави за една седмица, така че малко сте забавили дейността му. Но ако се разровите повече, казвам Ви, че там се правят най-големите измами. В изпълнителното производство в България, което стана частно, изцяло частен бизнес, там, ако започнете да ровите сериозно с Вашия Инспекторат, ще намерите много проблеми и се надявам да решите част от тях. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#133 · speech

Министър Георги Георгиев

Благодаря Ви. Във връзка с казаното дотук само ще добавя – за конкретните дела, ако ми дадете някаква представителна извадка или на случаен принцип конкретика, на която да стъпим, за да можем да направим такава проверка, както казах, сме подготвили по-сериозен график, предлагаме и структурни промени за увеличаване на щата, за да могат действително повече инспектори да упражняват тази дейност. За съжаление, поздравленията Ви по отношение на дейността спрямо споменатия съдебен изпълнител са още преждевременни. В три различни производства предложих както налагането на пет глоби по 10 хил. лв. за случая с 90-годишната жена, и още три други случая, в които има, на практика, добавени към разноските – за да го кажем по-популярно, а не да си говорим само юристи – адвокатски възнаграждения, които не са платени в нарушение на тълкувателната практика. Знаете, че съставът на дисциплинарните състави е с двама представители на Камарата и един на Министерството на правосъдието. Приключили са заседанията вчера, така че предстои. По второто сме поискали временно отстраняване от длъжност и отнемане на права. В резултат се сдобих със сигнал до главния прокурор по мой адрес от лицето – същото, проверяваното, и започнаха спонтанни публикации в много съмнителни медии по всякакви поводи в тази връзка. Но се радвам, че въпреки че сме политически опоненти, излъчваме един общ ясен сигнал – че никой не е над закона и в крайна сметка няма да се уплашим. А когато видим, че законът не е ефективен, заедно ще го променим. Благодаря Ви.

#134 · speech

Председател Цончо Ганев

Пристъпваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Явор Хайтов относно прието становище и предложения, приети от Консултативен съвет за национална сигурност, проведен на 18.02.2025 г.

#135 · speech

Явор Хайтов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Министър, почитаеми колеги! Изказаха се похвали към Вас, господин Министър. Аз ще бъда по-кратък в похвалите. Вие започнахте една инициатива за борба с така наречената имотна мафия, с имотните измами, но за резултатите от тази борба ще Ви попитам по-нататък. Струва ми си, че сега е рано. Сега моят въпрос към Вас е следният: Приетото становище и предложенията, приети от Консултативния съвет по национална сигурност, проведен на 18 февруари 2025 г. при Президента на Република България, на тема „Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях“. Тогава Консултативният съвет по национална сигурност излезе със седем точки и е похвално, че представителите от всички политически сили – и опозиция, и управляващи, се обединиха в тези седем точки. И то не би могло да бъде по друг начин, когато говорим за борбата с употребата и разпространението на наркотиците – един ужасяващ бич в съвременното общество. Както всички знаем, за съжаление, цената им става все по-евтина и по-достъпна. И в тази връзка, господин Министър, имайки предвид тези седем точки, където навсякъде се говори за промени в законодателството, за ангажименти на изпълнителната власт и така нататък, моят въпрос към Вас е: какви действия предприехте Вие като министър на правосъдието за реализиране на предложенията и подобряване на противодействието срещу разпространението и употребата на наркотици и упойващи вещества? Благодаря Ви.

#137 · speech

Министър Георги Георгиев

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колега Хайтов, с удоволствие мога да отговоря на всеки от въпросите Ви. За да отговоря на питането Ви, трябва да си дадем сметка за правомощията на министъра на правосъдието. Министърът на правосъдието нито може да организира, нито да провежда акции срещу разпространението на наркотични вещества. Както Ви е служебно известно, това, което можем да правим и с което сме се захванали, е следното: анализ на законодателството, тясно сътрудничество заедно с прокуратурата, правоохранителните органи, магистратите, българските съдии, представителите на академичната общност и възстановяването на дейността на Съвета за криминологични изследвания, в рамките на който обособих по мое настояване като самостоятелен приоритет именно това направление. Какво имам предвид? Доколкото говорим за изключително важно и изключително общественоопасно явление, като престъпленията, свързани с наркотични вещества, сме ангажирали водещи учени в рамките на Съвета по криминологични изследвания, които да направят анализ заедно с практиците на уредбата, и да предложим на Народното събрание нейната актуализация и модернизация. Това обаче се прави на база и на съдебната практика, на база и на работата с хората, които работят на терен, за да кажат и разследващите, и прокурорите къде има дефицити в законодателството, които могат в съвместни усилия с експертизата на Министерството и политическата воля на парламента да бъдат преодолени. Наред с това, разбира се, участие във всички формати – държавни, междуинституционални и на различни работни групи от наша страна, за да оказваме методологическа помощ, за да оказваме необходимото съдействие на конкретните отговорни институции. Тази тема в голяма степен прелива изобщо в областта на превенцията като част от наказателната ни политика, така че този приоритет е постоянен. Но правомощията на Министерството, знаете, са в рамките на законодателни инициативи. Само че, вместо да стоим, да гледаме в тавана и да се чудим да променим някое наказание нагоре или надолу, което очевидно не е ефективен подход, сме възприели други и аз много настоявам на това като научен работник – да се анализира адекватно, отговорно и компетентно какво не работи в уредбата, да се обсъждат тези проблеми с правоприлагащите органи, за да можем да бъдем реално от помощ за общата цел. Компетентни в тези области, знаете, са Министерството на здравеопазването, в която връзка имаме Национална стратегия за борба с наркотиците, публикувана за обществено обсъждане – срокът изтича съвсем скоро. Наред с това с колегите от МВР провеждаме, да го наречем, оперативки, в рамките на които се обсъждат необходими съвместни действия, но в голяма степен именно анализ на законодателството, препоръки и подготовка на адекватни мерки. Това е в рамките на нашата компетентност и с това сме се захванали, наред с много други задачи, включително войната с имотната мафия, за която споменахте. И тъй като я споменахте, три бяха направленията, знаете, дотук. На първо място, покрай конкретния случай за така наречените фалшиви арбитражи. Там вече знаете, че изтече срокът за обществено обсъждане на промени, изключително драстични, в Закона за международния търговски арбитраж. Там, на практика, забраняваме арбитражите копърки, въвеждаме един регистрационен режим. На второ място – конкретните акции, които са организирани. Ние в известна степен координираме по-скоро работата по отношение на превенция заедно с Нотариалната камера, с представителите на различни гилдии. Знаете, имаме два случая, които бяха публично оповестени, те са и повече. Конкретно в София – с две предотвратени измами. Една дама над 75 години в „Люлин“ щеше да изгуби жилището си – с фалшиво пълномощно да се прехвърли. Арестувани бяха извършителите по време на сделката при нотариуса. Третата фаза от битката с имотната мафия с оглед поредните такива разкрития, знаете, са започналите проверки, които правим по разпореждане на премиера заедно със Здравното и Социалното министерство. Основно компетентни са съответните агенции в тези две министерства – по отношение на качеството и на условията, които се предоставят в хосписите. Наред с това извършваме и други проверки, за които е рано да говорим, тъй като информацията по тях би могла да ги осуети, но ще Ви държим в своевременно информиране за всяко едно усилие и резултатите от страна на екипа на Министерството. Благодаря Ви.

#139 · speech

Явор Хайтов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Господин Председател, уважаеми господин Министър, колеги! Аз Ви попитах за борбата с разпространението и употребата на наркотици, Вие се възползвахте и разказахте за успехите си в борбата с имотната мафия накрая на Вашия отговор. И аз съм доволен от това. Доволен съм от това, защото по същия начин очаквам в някое Ваше следващо идване, когато отговаряте на парламентарни въпроси, да дадете и отговор за законодателната дейност и инициативите, които сте сторили като министър на правосъдието по отношение на зададения днес от мен въпрос. Напълно наясно съм, че големият ангажимент, голямата грижа в борбата срещу разпространението на наркотиците е на Министерството на вътрешните работи. И аз съм задал такъв въпрос на господин министъра, както и на министъра на здравеопазването. В това число изключително важна е и дейността на Агенция „Митници“ по отношение на международния трафик. Това, което ми се искаше да чуя от Вас като допълнение, е, ако може, да споменете тези работни групи по отношение на преглед и работа по законодателството, някакви срокове, ако има такива – вероятно има, за да можем ние да си следим графика и като му дойде времето, да формулираме отново въпроса. И да видим как законодателството всъщност на практика действа на терен, както сме свикнали, да казваме. Благодаря Ви.

#140 · speech

Председател Цончо Ганев

Дуплика желаете ли? Не. Пристъпваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Петър Кьосев относно реформа на законодателството, уреждащо противообществените прояви на малолетните и непълнолетните лица.

#141 · speech

Петър Кьосев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, очевадно в България, а и видно напоследък от събитията по улиците и от медийните платформи, имаме проблеми с престъпленията, извършени от деца, и с противообществените прояви, извършени от непълнолетни. Видно от данните от НСИ, през 2013 – 2014 г. броят на деца, които са били на отчет към детските педагогически стаи, е надхвърлял 10 000. 10 години по-късно данните от 2023 – 2024 г. показват над 8500 деца в същите тези детски педагогически стаи. Сред причините за регистрация са прояви на агресия и насилие, употреба на наркотици, тормоз, хулиганство и непристойно поведение на обществени места. Тази статистика ясно показва, че към настоящия момент механизмите и уредбата, която цели да намали и отстрани девиантното поведение на децата и да въведе някакви превъзпитателни мерки в тяхното поведение, не отговарят на нуждите на обществото. Системата за работа с деца с конфликт в България продължава да се регулира основно от Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни – закон, приет през далечната 1958 г., естествено, с годините изменян, но последната му промяна е през 2019 г. Междувременно уредбата продължава да не отговаря на международните стандарти в работата с деца. УНИЦЕФ, както и неправителственият сектор неведнъж са подчертавали необходимостта от цялостна реформа в тази област. През 2016-а и 2018 г. Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане Проект на закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни деца – законопроект над 40 страници, който далеч може би не е перфектен във вида, в който тогава беше публикуван, защото разгледахме страниците за общественото обсъждане, но все пак начална точка за започване на разговора по темата. И в тази връзка, понеже липсва ясна публична информация докъде стига разработването на реформата в тази част, въпросът ми към Вас е следният: какви действия ще предприемете и в какви срокове ще бъде изготвена и представена за обществено обсъждане – и съответно да стигне до Народното събрание, реформата на законодателството, уреждащо противообществените прояви на малолетните и непълнолетните лица? Благодаря.

#143 · speech

Министър Георги Георгиев

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Кьосев, уважаеми народни представители! Позволете ми да Ви поправя – липсваше до миналата седмица такава информация. Неслучайно след заседание на Министерския съвет наред със засилените акции от страна на МВР, ние представихме и работата в тази насока, и приоритета ни за подготовка на нов закон. Накратко. От 1958 г. до днес действащият закон драстично се е променил. Обществените отношения са различни. 27 пъти е променян, изменян, кърпен, но фундаментално вече по него има повече кръпки, отколкото от оригиналното съдържание, което, като всеки един качествен, добър закон, да има концепция, която да бъде систематично изградена и въплътена в него и да отговаря на потребностите на времето. Поради което със своя заповед създадох работна група с ръководител доцент Ралица Илкова, която е ръководител на катедра „Наказателноправни науки“ в Юридическия факултет на Софийския университет, и представители на 12 различни институции и сектори дори, тъй като вече има и немалък брой желаещи от различни неправителствени организации, с които в срок – това може би е най-дългият срок, който съм поставил в Министерството на правосъдието от встъпването ми в длъжност, но срокът е до края на годината да се изработи качествено нова законодателна рамка в областта на детското правосъдие. Какво имам предвид? От една страна, да анализираме успешните европейски модели и стандарти. Наред с това имаме не само Конвенцията на ООН, но и международни европейски актове, с които следва да приведем в съответствие българското право. По-трудната част от задачата обаче е – не толкова в ресора на Министерството, но пък в голяма степен отговорна е в крайна сметка държавата, въпрос и на координация от наша страна – да се направи оценка на дейността на местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и на непълнолетни. Защото, както се вижда и днес от един случай за осъдително решение за непълнолетно лице по повод тежък семеен инцидент, много често извършителите, правонарушителите не са закоравели престъпници. Говорим за млади хора, които не са с трайно формирани престъпни намерения и уклони, поради което смисълът на специализираното законодателство… И тук бих искал за един народен представител да уточня, че не говорим за специализиран съд, а говорим за специализирано законодателство, тоест съдии, които са обучени, деца, за които част от процесуално-следствените действия се извършват в така наречените сини стаи, тоест не в съдебната зала, където детето ще се притесни и при цялата тази шокова обстановка няма да може да даде показания, модернизация изобщо на нормативната ни уредба, която да отговори на двата големи проблема. От една страна, е необходимо тези млади хора да бъдат санкционирани, за да знаят, че правонарушенията си имат последици. Това се отнася в особено голяма степен за така наречените локални банди – аз отказвам да ги наричам просто локали. Локалните банди, в които дали поради желание да се докажат в среда, да имат чувство за принадлежност, или да подражават на възрастните, стават част от тях. И в момента законодателната рамка предвижда санкции за тези нарушения. Припомням, че децата до 14-годишна възраст не носят наказателна отговорност, но от 14- до 18-годишна непълнолетните носят такава, макар и по-ниска спрямо възрастните. Тоест от една страна – санкциите. Наред със санкциите обаче са необходими и много по-адекватни мерки, защото санкцията и изобщо Министерството на правосъдието, съдът, прокурорът се намесват едва тогава, когато белята вече е станала. А голямата задача е – и за това дадохме толкова време на работната група, каним различни експерти в нея – да се приведат най-добрите практики така, че държавната наказателна политика да има възпитателен, превъзпитателен и превантивен характер в тези области. Това е голямото предизвикателство, пред което сме изправени. Ако беше лесно, някой щеше да го е направил. Има някакъв фундамент, върху който може да се стъпи – споменатият от Вас законопроект. Той в голяма степен вече е незадоволителен с оглед на междувременно настъпилите обществени промени, промените в съответната релевантна уредба и поради редица съображения и възражения, направени от няколко министерства. Обръщам внимание, че през изминалата година лицата, които са на отчет към Детска педагогическа стая, тоест малолетни и непълнолетни, са 8430, от които 1830 са малолетни, както стана дума, и 6600 непълнолетни. Това никак не е малка величина. Нещо повече – това са регистрираните случаи, за които са предприети мерки. Дали ще се реши с един закон този проблем? Не, разбира се. Затова основната задача на работната група освен Закона – това е като в случая със Закона за домашното насилие – да имаме не просто превенция на домашното насилие, а да имаме работещ механизъм между институциите, които да си говорят, които да си подават топката, образно казано, да си сътрудничат, и веднъж подал сигнал или веднъж сезиран орган за съответно нарушение, всички останали по веригата от страна на държавния апарат да са наясно с него. Това е голямото предизвикателство, което ще е резултат (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) вече не само от законодателство, но пък, ако го няма в Закона, със сигурност е твърде малко вероятно да се случи. Ще очакваме някакви спорадични адхок инициативи или действия Intuitu personae, нещо, което не може да бъде фундамент на държавна политика. Така че благодаря за интереса, благодаря за заявената загриженост и заинтересованост. Работи се по темата, сложна е. Всеки народен представител е свободен да се включи с идеи, с предложения. Опитваме се да Ви предоставим в голяма степен завършен законопроект след много, много дебати – тягостни понякога в работните групи, които пък набъбват до 20 – 30 души. Аз после ги разделям на по-малки такива, за да може обективно да се свърши работата, да се изчистват текстовете. Но писането на качествено законодателство изисква време, анализ и подготовка и включването на адекватно подготвени, мотивирани професионалисти – именно такива сме се постарали да привлечем и от съда, и от прокуратурата, и от правоохранителните органи, и от водещи неправителствени организации, които често имат съвършено различни виждания по определени въпроси. Нашата цел е да възприемем това решение, което в най-голяма степен защитава обществения интерес. Благодаря.

#145 · speech

Петър Кьосев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за отговора, аз съм удовлетворен от него. И благодаря Ви, че сезирахте и по моя сигнал от 7 май. Считам, че срокът до края на годината далеч не е дълъг, това е разумен срок, защото темата е сложна, трябва да се изследва от всички гледни точки. Благодаря, че заявихте предварително, без да Ви задам въпрос, че ще ангажирате и гражданския сектор, защото там наистина има качествен ресурс и познания по темата. Предполагам, че ще се обърнете, естествено, към Съвета за криминологични изследвания – обръщам внимание, че Институтът по психология на МВР най-вероятно имат пряка информация от детските педагогически стаи, които са към МВР – да работите съвместно по темата. Аз напълно разбирам, че при Вас адресирането на този въпрос е, ще го нарека, бавната писта. Аз към министър Митов съм задал въпрос по отношение на бързите, превантивни и по-скоро пресичащи мерки срещу действията на тези локални банди, както Вие ги нарекохте. Но е много важно всъщност Вашата инициатива да стигне до някакъв разумен подход и да търсим възпитателни мерки, защото именно там ще открием причините за това девиантно поведение и най-накрая може би ще въведем една нормална рамка. И тук съм сигурен, че цялото Народно събрание би се обединило да работи по тази тема, защото това са процеси, които сега са резултат от сигурно последните четири-пет години, забатачени по темата. Същевременно нямам представа, ако не реагираме своевременно, какво ще бъде след пет години, а още повече след десет години. Благодаря Ви.

#146 · speech

Председател Цончо Ганев

Желаете ли дуплика? Не. Следващият въпрос е от народния представител Христо Расташки относно инцидент по време на конкурса за младши съдии, организиран от Висшия съдебен съвет, проведен на 5 април 2025 г.

#147 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър на правосъдието, насочвам Вашето внимание, че по време на писмения изпит на конкурса за младши съдии, организиран от Висшия съдебен съвет на 5 април 2025 г., една от кандидатките – госпожа Албена Велчева, съдебен помощник във Върховния касационен съд – Търговска колегия, е била заловена от квесторската комисия в момент на опит да предаде предварително подготвени листа с отговори, подпечатани с логото на Висшия съдебен съвет. Казусът, чиито отговори тя е притежавала предварително, по процедура се тегли в присъствието на кандидатите точно в 9,00 ч. сутринта в деня на изпита. Това буди основателни съмнения за наличието на вътрешно изтичане на информация и потенциална организирана схема, която уронва престижа на съдебната власт и легитимността на конкурсите, провеждани от Висшия съдебен съвет. Следва да подчертаем, че не става въпрос за обикновен опит за преписване, на какъвто вероятно и Вие сте били свидетел като преподавател. В конкретния случай се касае за предварително подготвена измама и злоупотреба с достъпа до поверителна информация. Госпожа Велчева беше заловена в притежание на подпечатани листи с логото на Висшия съдебен съвет, съдържащи решения на казуси, което ясно показва, че не е разчитала на случайна помощ по време на изпита, а е разполагала предварително с материали, имитиращи официална документация. Съществува ли във Висшия съдебен съвет организирана група за предоставяне на готови решения на конкурсните изпити с цел манипулиране на конкурсните резултати и назначаване на определени лица за магистрати – съдии и прокурори, както и какви действия можете да предприемете, за да прекратите тази порочна практика?

#149 · speech

Министър Георги Георгиев

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Расташки, знаете, че Министерството на правосъдието няма никакви правомощия по отношение на провеждането на конкурсите, така че информацията, която ще Ви цитирам, е с отговорите, които имам от Висшия съдебен съвет и от председателя на ВКС. На първо място, без съмнение е изключително неприятен инцидент, който създава съмнения за безпристрастността на конкурсите и тяхната обективност в най-важната част от нашата професионална гилдия – младите колеги, които ние имаме въпиеща нужда да станат част от съдебната система, а те ще стават част от съдебната система само ако са убедени в достатъчна степен, че ще се състезават при равни други условия с останалите и ще бъдат отличени с най-високите оценки и ще спечелят конкурсите тези, които са най-добре подготвени. Позволете ми да уточня няколко неща по повод казаното от Вас. Във връзка с получено официално становище от председателя на ВКС госпожа Захарова след проведени проверки и от нейна страна, доколкото лицето – отстраненият кандидат, е съдебен помощник в Търговската колегия на Върховния касационен съд, е извършена вътрешна проверка и събиране на информация. От предоставената информация става ясно, че на самия ден на изпита – събота, 5 април, председателят на ВКС е била уведомена от председателя на Комисията по атестирането и конкурсите при ВСС, че е установено нарушение – по-конкретно един от кандидатите е започнал работа преди официалното начало на изпита с такива листове, които съдържат вече текст. В понеделник, 7 април, по време на работната среща е била уведомена председателят, че става въпрос за конкретния съдебен помощник. След проведени разговори с членове на конкурсната комисия е установено следното: няма данни и свидетелства за непосредствено изваждане на предварително подготвени материали от страна на лицето – това се потвърждава от самия протокол на Комисията, в тях не се споменава наличието на така наречените царски пищови, тоест подготвени вече отговори на въпроси, преписване, което е по предварително решените казуси, или други забранени материали. Това е много важно уточнение по въпроса Ви. Фактът на нарушението е, че тя е започнала да работи преди официалното начало на изпита, използвайки предоставените ѝ листове, като са открити записани бележки. Подчертава се при проверката, че от квесторите не са открити материали в личния ѝ багаж – други, различни от тази писмена работа. Лицето е отстранено от изпита. Разпитани са и свидетели – никой от стоящите до нея не е видял да са използвани неразрешени материали, и съответно председателят заявява, че не разполага с никакви данни, които да потвърдят тези твърдения. Обръщам внимание на обстоятелството, че лицето е отстранено от участие. В становището от ВСС в общи линии се казва същото – че не са установени категорични данни за опит за предоставяне на предварително подготвени материали, не са налице доказателства за съществуването на такава организация, която да има за цел снабдяване с необосновано предимство на едно лице. Във връзка със случилото се обаче аз препоръчвам на Висшия съдебен съвет да подготви много по-ясни, строги и недвусмислени правила, които в голяма степен да навлизат и в казуистика, за да обхващат всеки от различните случаи, така че по повод и казаното за преподавателския ми опит – дали е с царски пищови, или се преписва по време на изпита, нарушението е еднакво тежко и в конкретния случай предвижда единствено отстраняване от процедурата. Би следвало да се мисли за санкции, които да дават възможност – не единствено, разбира се, но то предвижда такава санкция. Би следвало в този случай Висшият съдебен съвет да си вземе поука, да се разработят такива правила в кратки срокове, за което аз ще имам грижата да осъществим, да я наречем, активна комуникация, за която да Ви държим в течение. Благодаря Ви.

#151 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Министър на правосъдието, считаме, че тази практика – да се назначават помощници на съдии във Върховния съд, е доста опасна през Висшия съдебен съвет. Вие хубаво се борите с имотната мафия, но какво излиза? Че мафията всъщност е около Вас, тя е във Висшия съдебен съвет. Същият Висш съдебен съвет, който отказваше да освободи Гешев, който назначи Сарафов! Същият Висш съдебен съвет, който и сега се опита да назначи една съдийка, която най-вероятно ще бъде много добра послушница за в бъдеще и ще решава всички дела, както ѝ е казано от Върховния касационен съд или там нейното друго лоби. Не смятате ли – Вие имате съвещателен глас там, в този Висш съдебен съвет, не смятате ли, че тази мафия е всичко, което е грешно в нашата държава? Това назначаване на съдийчета, на прокурорчета тука от „Ново начало“, където го правят нонстоп, е много опасно за нашата държава, именно затова тя не върви. Прокуратурата е имунната система на една държава, ние трябва да я прочистим. Това е най-опасното нещо, което се е случило. Може ли да отидеш на конкурс за магистрат с царски пищов?! За каква държава говорим тука?! (Реплики.) Подпечатан от Висшия съдебен съвет, не от друг орган, от най-висшия орган в съдебната ни власт! Това е олицетворение на всичко, което е грешно в нашата държава. И когато ние от МЕЧ дойдем, всички тия прокурорчета, които са назначени там от „Ново начало“, инсталирани от този порочен Висш съдебен съвет, всичко това ще бъде изринато, трябва да го знаете. И ще получим правосъдие, което ще бъде еднакво за всички, с хора, които си печелят конкурсите не с царски пищови. (Шум и реплики от „ДПС – Ново начало“.) И не ми суфлирайте отдолу „Новото начало“! Елате тук и кажете, ако имате нещо. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#152 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, желаете ли нещо да допълните? Не. С това въпросите към министъра на правосъдието Георги Георгиев приключиха. Преди да преминем към въпроси към министър Кирилов, да изчета едно съобщение. Във връзка с допусната техническа грешка при изготвяне на справки за получени писмени отговори от министър-председателя на Република България, съобщени при започване на парламентарния контрол на 23 и 30 май 2025 г., след коригирането им следва да се уточни, че на 23 май 2025 г. няма получени писмени отговори от министър-председателя Росен Желязков, а на 30 май 2025 г. са получени писмени отговори от министър-председателя Росен Желязков на въпрос на народния представител Ивайло Мирчев и на въпрос на народния представител Людмила Илиева. Преминаваме към парламентарен контрол спрямо министър Силви Кирилов – министър на здравеопазването. Първият въпрос е от народния представител Николай Златарски относно необходимостта от подобряване на координацията между институциите за превенция на агресивното поведение на лица с психични заболявания. Заповядайте.

#153 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Председател, господин Министър, дами и господа! Господин Министър, този път въпросът ми е насочен в друг аспект. По време на организирани мои приемни в общините Кюстендил и Дупница получих множество сигнали от гражданите, изразяващи се в сериозни притеснения относно агресивното поведение на лица със психически разстройства, както и за трудностите, които институциите срещат при контролирането им в критични ситуации. Нерядко тези лица проявяват нападателно поведение, застрашавайки достойнството, личната свобода и неприкосновеността на гражданите, като за този проблем все още няма ефективно решение. Очевидно е, че линията на взаимодействие между полицията, прокуратурата и съда не функционира достатъчно ефективно в тези случаи, което до голяма степен се дължи на липсата на координация с медицинските експерти. В много от случаите се стига до саморазправа, водеща до физически и психически последици, поради липсата на адекватен институционален механизъм за справяне със ситуацията. Когато се предприемат стъпки за лечение, възникват два аспекта: Първият се отнася до недоброволното лечение, което изисква внимателна преценка дали лицето следва да бъде хоспитализирано против неговата воля. Вторият аспект е свързан с освобождаването от лечение, при което лекарят следва да направи обоснована оценка за състоянието на пациента и риска от повторни прояви на агресия. Важно е да се осигури реална и задълбочена втора оценка на риска, която да гарантира сигурността както на пациента, така и на обществото. Необходимо е също така да се засили и ролята на кварталните полицаи, които би следвало да разполагат с информация за психично болните лица в своя район и да поддържат активен контакт с психиатрите, отговарящи за тяхното лечение. Това ще позволи своевременно наблюдение и реакция при влошаване на състоянието на тези лица. За справяне с тези предизвикателства е необходимо разработването на програма, която да съдържа конкретни мерки за ефективно им лечение. Във връзка с това отправям следния въпрос: какви мерки и действия ще предприемете за подобряване на координацията с останалите институции с цел превенция на агресивното поведение при психично болните лица и за осигуряване на ефективна грижа за тях? Благодаря.

#155 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! Министерството на здравеопазването изпълнява Национална стратегия за психичното здраве на гражданите на Република България 2021 – 2030 г. С Решение на Министерския съвет на Република България е създаден Национален съвет по психичното здраве към Министерския съвет, който е постоянно действащ консултативен орган към Министерския съвет за осъществяване на координация, сътрудничество и консултации при изпълнението на мониторинга на Стратегията. По този начин е осигурено включването на различни ведомства и институции за целенасочено координиране и конвергенция на всички политики и ресурси. Предстои дискусия относно необходимостта от актуализация на Стратегията и плана за изпълнението ѝ, както и на финансовия план, за да се осигури в най-голяма степен изпълнението ѝ. Ключов елемент в процеса на превенция и осигуряване на ефективна грижа за лица с психични заболявания е социалното участие на гражданите и тяхната информираност. Министерството на здравеопазването е асоцииран партньор на Агенцията за социално подпомагане като конкретен бенефициент по договор с Министерството на труда и социалната политика за изпълнение на проект „Нови възможности за достоен живот на хората с увреждания“, който се реализира по процедура „Продължаваща подкрепа за дългосрочна грижа“ на Програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски социален фонд. Проектът предвижда извеждането на пребиваващи в държавни психиатрични болници по социални индикации и настаняването им в подходящо място за живот в общността. Настаняването за задължително лечение на лица с психични разстройства е уредено в Закона за здравето. Най-общо казано, това са лица, които поради заболяването си биха могли да извършат престъпление, представляващо опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашаващи сериозно здравето им. Инициирането на процедурата за настаняване за принудително лечение обикновено става съответно до компетентния прокурор по аргументирана молба на близките на пациента или от ръководител на лечебно заведение. Органът, компетентен да постанови задължително настаняване и лечение на лице с психични разстройства, е районният съд по настоящ адрес на лицето или по местонахождението на лечебното заведение, в което лицето е настанено. Спешните психиатрични състояния са проблем с първостепенно значение както за общата медицинска практика, така и за специализираната психиатрична дейност. Всяка спешна ситуация е сложна задача, която трябва да бъде решена бързо и компетентно при трудни условия. В тази връзка до края на годината Министерството на здравеопазването ще разработи алгоритъм между Центровете за спешна медицинска помощ, лечебните заведения за психиатрична помощ за оказване на спешна такава и органите на МВР. Един от вариантите, върху които се работи, е създаването на така наречените мобилни екипи за оказване на спешна психиатрична помощ. Отделно се разработва възможност за онлайн проверка, когато има необходимост, на свободните легла в психиатричните клиники и по-специално на свободните легла в така наречените остри отделения. Благодаря.

#157 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Председател, господин Министър, дами и господа! Благодаря за отговора, господин Министър. Наистина това е много добра идея – създаването на мобилна група, поздравления! Защото знаете, че ако възникне ситуация с такова лице и то нападне някого на улицата, възможностите да бъде възпряно са много малки. Вариантът е лицето да бъде задържано за 24 часа и след това ще бъде освободено, но то пак отива, пак е агресивно. Знаете, че процесът наистина е доста дълъг, докато се успее да се въздейства, така че приветствам идеята. Колкото по-бързо я реализираме, толкова по-добре. В хода на въпроса, когато го зададох, аз бях засипан с множество сигнали точно по тази тема. Явно това нещо крие изключителен риск за хората, защото лицата, първо, за да бъдат настанени в специализирано медицинско заведение, процедурата е доста тромава. Знаем, че административният ред е сложен и той понякога отнема доста време – много доказателства, много хора трябва да участват в самия процес, което бави намирането на по-бързо решение. Така че приветствам това нещо. И наистина, проблемът с легловата база е съществен и тя липсва на моменти. Лицето няма къде да бъде настанено, защото наистина няма такава възможност. Благодаря Ви.

#159 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! Аз благодаря, че сте вникнали в проблема и го разбирате и анализирате, и сте направили съответните избори, за което благодаря, и за въпроса, който поставихте. В допълнение бих искал да кажа, че в момента тече програма за подобряване на битовите състояния на 18 психиатрични структури – държавни, университетски, в МБАЛ и в центровете за психично здраве, което ще подобри условията в така наречените остри отделения. Аз посетих едно такова в Русе. Наистина колегите са всеотдайни, работят с пациенти, които са изключително специфични, тежки и агресивни, като имаме предвид, че много често става комбинация между психично състояние и употреба на фармакологични субстанции, където агресията е основен симптом. Но българската здравна система разполага с подготвени и качествени психиатри, които, аз вярвам, че ще се справят с тази ситуация. Благодаря.

#160 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Следващият въпрос е от народните представители Елван Гюркаш, Айтен Сабри, Байрам Байрам и Сейфи Мехмедали относно чакащи преписки за ТЕЛК в Многопрофилна болница за активно лечение – Кърджали. Госпожо Гюркаш, заповядайте.

#161 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Нашият въпрос отново е ангажиран с проблемите на хората. Ние от „ДПС – Ново начало“ винаги сме за това да решаваме и да търсим решения на реалните проблеми на хората. Именно такъв е този проблем, който днес поставяме пред Вас, господин Министър, относно чакащите преписки за експертни решения, за така наречените телкови решения в МБАЛ – Кърджали. Уважаеми господин Министър, дейността на комисиите по издаване на телкови решения в област Кърджали е изключително напрегната и много натоварена, тъй като обслужват освен реално живущите в област Кърджали и голям брой лица с двойно гражданство. Това, разбира се, води до забавяне на сроковете за издаване на експертни решения. Наясно сме, че след влизането в сила от юни 2024 г. на промяната в Наредбата за медицинската експертиза е преодоляно донякъде това забавяне в процедурата по медицинска експертиза, извършвана в ТЕЛК комисиите по места и конкретно в област МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“, град Кърджали. В МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ – Кърджали, работят в момента два състава на ТЕЛК комисии, които имат капацитет, разбира се, на издадени експертни решения. За 2024 г. те са 6019 на брой, а за първото тримесечие на 2025 г. са 1451 броя. След промяната на Наредбата се прави регулярно разпределение на новополучените преписки, но дотогава броят на чакащите преписки е повече от 5000. Доколкото имаме информация, господин Министър, има създадени три комисии и към общинските болници в Момчилград, Ардино и Крумовград, но не знам защо към момента тези комисии не функционират. Във връзка с горното отправяме към Вас следния въпрос: какви мерки бихте предприели за разрешаването на този огромен проблем, значителен за област Кърджали по отношение на чакащите преписки, до промяната на Наредбата за медицинска експертиза? Възможно ли е новата информационна система да включи в разпределението и тези стари преписки? Благодаря.

#163 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми госпожо Гюркаш, госпожо Сабри и господин Мехмедали! Както и Вие отбелязахте, на територията на област Кърджали функционират само два ТЕЛК-а към МБАЛ „Доктор Атанас Дафовски“ – град Кърджали. Те са създадени преди последните промени в Правилника за устройството и организацията на работата на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Задължени да създадат ТЕЛК съгласно нормативните изисквания са и трите общински болници в градовете Крумовград, Момчилград и Ардино. Те наистина са създадени още през април 2024 г., но никога не са започвали работа и следователно нямат никакъв принос към решаването на проблемите с медицинската експертиза на територията на област Кърджали. Затова се разчита изцяло на двете пренатоварени комисии към МБАЛ – Кърджали, което се оказва непосилна задача. Към 15 май 2025 г. данните, касаещи медицинската експертиза на територията на област Кърджали, са следните: всички заявления, насочени към ТЕЛК – Кърджали, са от преди въвеждането на 21 юни 2024 г. на електронното разпределение на случаен принцип към ТЕЛК на територията на цялата страна и по този начин всички те са просрочени, и то в значителна степен. Към двете комисии електронната система не разпределя ново заявление от 20 юни 2024 г. Всички лица, които очакват експертиза от двете комисии, са от територията на област Кърджали, включително и такива с двойно гражданство. Техният общ брой е 5054. Двете ТЕЛК към МБАЛ – Кърджали, от началото на 2025 г. издават общо по 530 експертни решения на месец, което означава, че за да се справят с броя на чакащите заявления, ще им са необходими още 9,5 месеца. Преобладаващата част – около 50%, от чакащите производства са по заявление от 2023 г., около 30% от чакащите производства по заявление са от 2024 г. и останалите 20% са по заявление от 2021-а и 2022 г. Представената медицинска документация по всички чакащи производства вече не е актуална и това налага комисиите да изискват нови документи, за да се произнесат – обстоятелство, което създава още по-голямо напрежение сред населението. Описаната дотук ситуация наложи на 28 април 2025 г. да се проведе работна среща с болничното ръководство, председателите на ТЕЛК и ръководствата на РЗИ – Кърджали, за обсъждане на възможните мерки за справяне със ситуацията. От болничното ръководство на МБАЛ – Кърджали, беше поет ангажимент за повишаване интензивността на работата чрез увеличаване на работното време с един допълнителен ден седмично в графика. На РЗИ – Кърджали, беше възложено отново да проведат разговори с общинските и болничните ръководства в трите общини Момчилград, Крумовград и Ардино за предприемане на неотложни действия за започване на работа на трите ТЕЛК-а, тъй като по-голямата част от чакащите заявления са от хора именно от тези три общини. Предвид представената ситуация считам за нецелесъобразно извършването на преразпределение на чакащите заявления от територията на област Кърджали към други ТЕЛК в страната, тъй като това ще предизвика напрежение и недоволство сред тях, обусловено от значителното им забавяне до този момент и изтеклата давност на представените медицински документи. Освен това обстоятелството, че заявленията са от преди влизането в сила на случайното разпределение, обуславя невъзможността за преразпределението им, тъй като те трябва да бъдат разгледани по нормативен ред, който е бил в сила към датата на подаването им, тоест от ТЕЛК на територията в област Кърджали. По горната причина съм убеден, че само МБАЛ – Кърджали, не е в състояние да се справи с така създалата се ситуация независимо от готовността за допълнително натоварване. Считам, че местната власт в лицето на трите общински ръководства на общините Момчилград, Крумовград и Ардино трябва да прояви ангажираност към собственото си население и отговорност да защити неговите интереси, като в качеството си на едноличен собственик на капитала на съответната общинска болница да предприеме неотложни действия за започване работата на съответната ТЕЛК. Благодаря за вниманието.

#165 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, аз благодаря за наистина изчерпателния отговор и ангажираността Ви към този проблем, който е от изключително значение за област Кърджали. Надявам се с Ваше съдействие наистина комисиите към общинските болници в трите общини да заработят и този проблем да намери решение. Благодаря Ви.

#167 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Гюркаш, бих допълнил, че към момента под 11 000 са всички просрочени телкови решения. От тях половината – 5054, са в Кърджали. Наистина разговорът беше делови и според мен тук става въпрос освен за компетентност, и за междуличностни взаимоотношения. И затова изпълнителният директор на РЗИ – Кърджали, пое ангажимент да проведе всички тези разговори с местните ръководства. Имам уверението от него, че ще постигнат успех. Ще изчакаме до 30 юни, когато е срокът, и след това ще продължим разговорите и… вече други управленски решения. Благодаря.

#168 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Александър Тодоров относно проблеми в сектора на хемодиализата.

#169 · speech

Александър Тодоров

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, към днешна дата в България повече от 4500 души страдат от хронична бъбречна недостатъчност. За да поддържат живота си, тези хора три пъти седмично посещават клиниките за хемодиализа. Вследствие на постоянното недофинансиране 90% от използваните диализатори през 2024 г. са били с китайски произход, което влошава лечението и подлага на заплаха живота на пациентите. Некачествената хемодиализа намалява продължителността на живота на болните и ги лишава от шанса те да бъдат трансплантирани. Това обрича хората с хронична бъбречна недостатъчност на невъзможност да бъдат пълноценни членове на обществото. В България заплащането на процедурите за извънбъбречно очистване на кръвта силно изостава от всички страни в Европа със сходни или дори по-лоши икономически показатели, като Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Румъния, Гърция, Хърватия, Словакия, Чехия. Заплащането им там е около 200 евро, а в Западна Европа – до 500 евро. В много от страните стойността не включва разходи като транспорт, еритропоетинови препарати или медикаменти за лечение, усложненията на термалната бъбречна недостатъчност. У нас тези разходи са включени в стойността на съответните процедури заедно с транспорта, лекарствата за домашно лечение, имунизациите, храненето по време на диализа, лабораторните изследвания и други странични за диализното лечение дейности. За оцеляването на диализните структури е необходимо да се предприемат спасителни мерки. Във връзка с горното, господин Министър, предвиждате ли и ако да, какви мерки за подобряване лечението и качеството на живот на тази значима социална група? Благодаря.

#171 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Тодоров, в отговор на поставения въпрос какви мерки се предвиждат в Министерството на здравеопазването за подобряване лечението и качеството на живот на пациентите на хемодиализа, предоставям следната информация. Диализното лечение се извършва при спазване на изискванията на медицинския стандарт „Диализно лечение“, утвърден с Наредба № 41 от 24 септември 2009 г. В стандарта са определени минимални задължителни изисквания: към лицата, които осъществяват дейността; диализната дейност – с критерии за качество; към медицинските изделия – да притежават СЕ маркировка, да отговарят на изискванията на Закона за медицинските изделия, да се използват еднократно, да имат висока ефективност и биосъвместимост; към медицинската апаратура, концентратите, разтворите, вида на хемодиализата. Стандартите за качество на медицинската помощ се разработват и определят на базата на общоприетите медицински правила и принципи и научномедицински доказателства. Лечебните заведения изпълняват изискванията на въведените алгоритми, включени в амбулаторните процедури за диализно лечение. Обемите и стойностите на диализните процедури се договарят между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз и са разписани в Националния рамков договор. В Министерството на здравеопазването са постъпили предложения от Българското дружество по нефрология за актуализиране на медицинския стандарт по диализно лечение. Създадена е работна група за неговата актуализация. Уважаеми г-н Тодоров, качеството на медицинската помощ се основава и на Правила за добра медицинска практика, които се разработват от Българския лекарски съюз и медицинските специалисти. Правилата включват система от насоки и принципи, свързани с професионалните знания, умения и поведение на лекарите. Министерството на здравеопазването е в комуникация с Българския лекарски съюз за изготвяне на Правила за добра медицинска практика. Изпълнението на всички разписани правила, алгоритми и стандарти, уважаеми г-н Тодоров, ще доведе до подобряване лечението и качеството на живот на пациентите на диализно лечение. Благодаря.

#173 · speech

Александър Тодоров

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, тук става въпрос за достойно лечение и финансиране на не повече от 4500 – 5000 пациенти. Аз не знам каква държава сме – от 9,5 млрд. лв. каса ние да не можем да намерим достатъчно средства за тези хора. Това е уязвима група пациенти. При тях възникват състояния на стрес, имат лошо качество на живот. Трябва да се вземат мерки в тази насока и разчитам на Вас за действия. Изброих ви държави като Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Румъния. В никакъв случай те нямат много по-висок стандарт от нашия, така че задължително трябва да се вземат мерки и аз ще следя за това нещо. Благодаря Ви.

#175 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми, господин Тодоров, бих искал да споделя, че това е категория болни, които са изключително непредсказуеми и тежки в поведението, терапията, реагирането на външни агенти и фармакологични субстанции, включително хранене; настъпват сериозни изменения както в хомеостазата, така и в хормоналния баланс, които са свързани както с анемия, така и с обмяната на калций и прочее. Тоест една сложна патологична верига, която засяга почти всички органи и системи в човешкия организъм. И затова подготовката на лекарите изисква изключително сериозни усилия и опит. Не може и без опит. Искам да Ви уверя, че българските нефролози, които работят в хемодиализните отделения, имат тази подготовка. Ако има някъде млади колеги, те са под контрола на опитни колеги. И за да ме разберете какво искам да Ви кажа, ще Ви дам един пример. Ако при един здрав човек някакво остро заболяване или някакво отклонение в хомеостазата или във взаимоотношенията на отделните органи и системи ще мине за 3 до 5 – 7 дни, при един болен на хемодиализно лечение, за да излезе от това състояние, са необходими между 40 и 60 дни. Затова не смятам, че всичко в диализното лечение е коректно. Благодаря за въпроса. Има върху какво да работим. Ние работим и разбира се, след Вашия въпрос ще направим отново конкретна преоценка. Благодаря.

#176 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Явор Хайтов относно прието становище и предложения, приети от Консултативния съвет за национална сигурност, проведен на 18 февруари 2025 г.

#177 · speech

Явор Хайтов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! Днес така се случи, че в рамките на парламентарния контрол два еднакви въпроса към двама министри излязоха и те са свързани с разпространението и употребата на наркотици сред подрастващите. Ръководеното от Вас ведомство няма пряка касателност по отношение на разпространението, но по отношение на употребата и лечението, Вие разбира се, сте водещи. Такава беше и темата на последния Консултативен съвет по национална сигурност, проведен при Президента на Република България, където участващите парламентарни формации се обединиха – нещо рядко в българския политически живот, обединиха се върху седем точки, които начертаха за действие от страна на изпълнителната власт. Интересно е, че всички точки касаят именно действията на изпълнителната власт, в това число и да подготви законодателни мерки, които да бъдат предложени на вниманието на Народното събрание. И така, Вие бяхте, господин Министър, на този Консултативен съвет, както се казва – лично участвахте. Това, което съм формулирал като въпрос, моля Ви да ми отговорите: какви действия предприехте и предприемате Вие като министър на здравеопазването за реализиране на предложенията и подобряване на противодействието срещу разпространението и употребата на наркотици и упойващи вещества? Благодаря Ви.

#179 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Хайтов, във връзка с поставения от Вас въпрос Ви информирам: Първо, относно предложението за предприемане на засилен и непрекъснат контрол за прилагане на нормативни мерки за превенция, ограничаване на производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества – контролът върху производството, преработването, вноса, износа, транзита, съхраняването, пренасянето, превозването, употребата и рекламата на растения и наркотични вещества, както и върху лечението на лица, зависими от наркотични вещества, се осъществява от министъра на здравеопазването. Министерството на здравеопазването изготви Проект за постановление на Министерския съвет за допълнение на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични. С промяната се поставят под контрол нови девет вещества чрез включването им в Списък 1 „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“. Проектът за постановление на Министерския съвет за допълнение на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични е приет на 8 май с Постановление № 49 на Министерския съвет, което е обнародвано в „Държавен вестник“, бр. 39 на 13 май 2025 г. Министерството на здравеопазването е изготвило Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Прецизират се контролните правомощия на институциите с цел повишаване ефективността на контрола върху регулираните в този закон дейности и мерки за превенция и ограничаване на производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества. Към настоящия момент се обсъждат всички постъпили в рамките на проведеното обществено обсъждане и междуведомствено съгласуване становища и предложения по Законопроекта, след което ще бъде внесен за разглеждане и одобрение от Министерския съвет. Второ, относно предложението за подготовка и приемане на нова, 5-годишна Национална стратегия за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества и срещу незаконния трафик с наркотични вещества и прекурсори – изготвен е Проект за решение на Министерския съвет за приемането на Национална стратегия за борба с наркотиците 2025 – 2029 г. Стратегията и Планът за дейности за изпълнение на Стратегията са публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на здравеопазването и на Портала за обществените консултации за срок до 9 юни 2025 г. Предстои внасянето ѝ в Министерския съвет за приемане. Трето, относно предложението след обстоен анализ на ефективността на досега провежданите програми, инициативи и проучвания на водещия европейски опит изпълнителната власт да разработи механизми за активна превенция – всички програми за превенция на употребата на наркотични вещества са основани на европейските стандарти за качество на превенцията на употребата на наркотици на Агенцията на Европейския съюз по наркотиците. Най-голям брой дейности и програми са осъществени в областта на универсалната превенция, като интервенциите са насочени предимно към деца и младежи в училищна и извънучилищна среда и в големи групи от населението. В момента се реализират две национални програми за превенция. Едната програма по превенция е „Кодово име „Живот“, обхващаща ученици от V и VII клас. Втората е Националната програма по превенция „От връстници за връстници“, обхващаща ученици от VIII до XI клас. Отделно от тях под контрола на Министерството на здравеопазването се реализират 21 програми за превенция в градовете: Варна, Габрово, Кърджали, Ловеч, Плевен, Русе и София. Предстои да се изготвят и реализират две национални програми, насочени към родители: програма за универсална превенция – за родители на 10 – 15-годишни ученици, и програма по индикативна превенция за родители. Разширява се и дейността по превенция употребата на наркотични вещества в местата за лишаване от свобода и дейностите, насочени към лица, осъдени на пробация. Четвърто, относно предложението изпълнителната власт да извърши анализ за ефективността на съществуващите структури, занимаващи се с превенция на зависимостите сред младите хора, и да предложи визия за оптимизирането им – първите общински съвети по наркотични вещества започват своята дейност през 2000 г., постепенно техният брой се увеличава и към момента на територията на страната функционират 27 съвета. Превантивно-информационните центрове по наркотици и наркомании към тях са създадени през 2005 г.

#181 · speech

Министър Силви Кирилов

Завършвам! В новата Национална стратегия за борба с наркотиците 2025 – 2029 г. са залегнали: развитие на нови програми за превенция на зависимостите, насочени към младите хора, децата, лишени от родителски грижи, както и програми, насочени към родителите. Предстои да се изготвят и реализират две национални програми по селективна превенция, едната от които е насочена към деца и младежи, настанени в центрове от семеен тип. Благодаря.

#183 · speech

Явор Хайтов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, аз взимам реплика, за да Ви дам и възможност в дупликата да развиете своя въпрос. Безспорно борбата с употребата и разпространението на наркотиците е един ужасяващ съвременен бич. Много млади нискообразовани, но за съжаление, и високообразовани хора се пристрастяват и това води и до редица друг тип съпътстващи престъпления. Аз искам да Ви попитам, макар че в тази процедура нямам право – господин Председател, вероятно няма да ме прекъснете на допълнителните въпроси – но Вие преди всичко сте и лекар с дългогодишна практика, можете ли да отговорите на цялата аудитория: към кого да се обръщат за лечение наркозависимите? Как се осъществява и самото лечение? А по отношение на това, което отговорихте, аз ще следя и за сроковете. Както Ви казах, отправил съм такъв въпрос и към министъра на правосъдието, и към министъра на вътрешните работи. След това ще се опитам да организирам дебати с премиер-министъра, за да се направят с общи усилия – и на управляващи, и на опозиция, мерки, които да защитят децата ни, които да защитят българските граждани. И го казвам с ясното съзнание, че това е една много тежка борба, много тежка мярка. Аз си спомням преди години – не искам тук, от парламентарната трибуна, да споменавам и имена, и известните наркопрестрелки, които се случваха и в кварталите на София, и в центъра на София, това не е Вашата тема, но Ви моля да отговорите на допълнителните въпроси.

#184 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, много Ви моля – в рамките на две минути, има още 50 въпроса. Просто се поберете в двете минути да отговорите за това, което Ви питат.

#185 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Хайтов, това е изключително широкообхватна тема, много тежка, бих казал, за коментари и за изказвания, но в страната отдавна съществува Клиника по наркоманиите, която функционира в Суходол. И в болшинството центрове за психично здраве – и в някои от университетските болници, и в държавните психиатрични болници, има сектори, които се занимават с наркоманиите. Да, това е сложен медицински проблем, но това е и сложен социален проблем. Аз смятам, че само с усилията на нашите специалисти и нарколози едва ли ще мине. Тук е необходимо оздравяване и на семейната, и на социалната среда. Аз съм запознат по стечение на обстоятелствата, че едно време консултирахме тази структура и така се запознахме с колегите, които занимават с този проблем. Както и при другите, искам да кажа, че това са висококвалифицирани психиатри, изцяло отдадени на тази дейност, които се ползват с доверие от пациентите. Защото изграждането на доверие е първата крачка към успех. Благодаря Ви.

#186 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви аз. Следващият въпрос е от народния представител Иван Белчев относно анализ на факторите, довели до повишена онкологична заболеваемост в областите Русе, Кърджали, Плевен, Хасково, Шумен и Варна.

#187 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви. Господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Във връзка с поставен от мен въпрос през април 2024 г. относно изследване на причините за високата заболеваемост от онкологични заболявания в областите Русе, Кърджали, Плевен, Хасково, Шумен и Варна Министерството на здравеопазването потвърди възможността за създаване на междуведомствена комисия или работна група, която да проучи в дълбочина причините за повишената заболеваемост. В отговора беше посочено, че е създаден Национален съвет по онкология като експертно-консултативен орган към Министерството на здравеопазването и че предложението за междуведомствена комисия е било препратено към този съвет за преценка и евентуални последващи действия. Министерството подчертава тогава, че идентифицирането на причините за високата заболеваемост следва да се извърши чрез провеждане на специализирани проучвания, както и чрез анализ на здравната информираност на населението, рисковите, поведенчески фактори и генетичните предразположености. Допълнително беше посочено, че съществуват ограничения в достъпа до статистически данни на ниво община или населено място, което създава огромна пречка при анализирането на евентуалното влияние на околната среда върху здравето. Една година по-късно липсва публична и достъпна информация относно реализираните действия и резултати, което повдига въпроси за степента на изпълнението на заявените ангажименти. Въпреки важността на проблема и неговото сериозно отражение върху общественото здраве в тези региони, няма яснота дали Националният съвет по онкология е предприел реални стъпки за анализ на факторите, довели до повишената онкологична заболеваемост. Не е известно дали има създадена специализирана работна група към Съвета или друга форма на междуведомствена координация, дали са осигурени средства и експертен капацитет за провеждане на изследвания, както и дали са включени представители на заинтересованите институции, включително от секторите на околната среда и водите, труда, храните, статистиката и местното самоуправление. В контекста на прилагането на Националния план за борба с рака и общите цели на здравната политика за намаляване на заболеваемостта и смъртността от онкологични заболявания особено значение има проследяването на изпълнението на приетите мерки. При липсата на координирани основни данни и действия рискът от задълбочаване на регионалните неравенства в достъпа до превенция, диагностика и лечение остава сериозен. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: какви конкретни действия е предприемал Националният съвет по онкология по предложението ми за създаване на междуведомствена комисия за анализ на причините за високата онкологична заболеваемост в областите Русе, Кърджали, Плевен, Хасково, Шумен и Варна? Проведени ли са специализирани проучвания в този регион през последната година и какви са техните резултати, ако има такива?

#189 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, в публикувания здравен профил на страната за 2021 г. от издание за кадастралното състояние в Европейския съюз е посочено, че общата смъртност от рак – 258 смъртни случаи на 100 000 население, е близка до средната за Европейския съюз – 264 на 100 000. Основните видове рак при мъжете са: рак на простата, рак на белите дробове и колоректален рак. При жените на първо място е ракът на гърдата, след което са колоректалният рак и ракът на матката – шийката и тялото. По данни на Националния център за обществено здраве и анализи, както и Вие отбелязахте, господин Белчев, новооткритите заболявания от злокачествени образования за периода 2022 – 2024 г. за областите Варна, Кърджали, Плевен, Русе, Хасково и Шумен са над средните за страната. За 2024 г. – 257 случаи на 100 000 население и са в диапазона между 470 и 640 на 100 000 население. Създаденият със заповед от 29 декември 2023 г. на министъра на здравеопазването Национален съвет по онкология е спрял да изпълнява функциите си поради организационни затруднения предвид многочислеността му и недостатъчната оперативност. В изпълнение на Решение на Министерския съвет № 3 от 4 януари 2023 г. за приемането на Национален план за борба с рака на Република България през 2021 г. със заповед на министъра на здравеопазването на 25 септември 2024 г. е създаден Оперативен съвет за изпълнение на плана. Същият разработи скрининг програми за рак на дебелото черво за 2025 – 2030 г. с таргетна група – възраст от 45 – 75 години, и скрининг програма за рак на маточната шийка за 2025 – 2030 г. с таргетна група – възраст от 25 – 65 години, включително и за областите Варна, Кърджали, Плевен, Русе, Хасково и Шумен. И двете програми са одобрени от ръководството на Министерството на здравеопазването. Уважаеми господин Белчев, Министерството на здравеопазването отчита важността на поставения от Вас проблем и сериозното му отражение върху общественото здраве не само в посочените от Вас региони и провежда последователна и целенасочена политика в това отношение. Изпълнението на политиките за превенция и профилактика способства за предотвратяване на негативните тенденции по отношение на заболеваемостта и смъртността от онкологични заболявания в страната. Действията в това отношение допринасят за ранното откриване на рака, което е ключово за изхода от лечението и преживяемостта на пациентите. В България периодичните профилактични прегледи и изследвания се определят от Наредба № 8 на министъра на здравеопазването. В нея са включени прегледи и изследвания за профилактика на рака на гърдата, шийката на матката, рака на простатата и изследвания за хепатит B и C. Във връзка със зададен от Вас въпрос, уважаеми господин Белчев, Ви уведомявам, че е създадена междуведомствена работна група, която е в процес на съгласуване. Същата следва да изготви анализ на причините за високата онкологична заболеваемост в областите Русе, Кърджали, Плевен, Хасково, Шумен и Варна. Благодаря Ви.

#191 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Особено ме радва това, че тази група вече е създадена – година и нещо по-късно. Това, което трябва тази междуведомствена комисия да изследва, са наистина тревожните факти за тези населени места. Като народен представител от Русе, забелязах тази негативна тенденция, която в област Русе се наблюдава. За 2024 г. ние сме първенци – 640 на 100 хиляди население в България, а в цяла България средният брой е малко под 400 на 100 хиляди. Това показва огромна разлика между това, което е в цяла България като данни, и това, което е в Русенска област. Още по-голяма тревожност представлява анализът, който съм направил за последните 20 години – че средната бройка в България стои горе-долу около 400 на 100 хиляди, а в Русе тя се повишава, като може да вземем, че 2005 г. е била 490 – до 640 през 2024 г. Какви са причините, ние не можем да кажем. И целта на тази комисия е наистина да разбере на какво се дължи високото заболяване не само в Русе, а и в другите изброени градове, които са първите пет по заболеваемост на 100 хиляди население. Освен тази комисия, трябва и Ви моля да повдигнете въпроса и за статистиката, защото в момента, както знаете, има информация само по области, но на нас ни трябва информация по градове или поне по общини, за да можем да кажем дали локално околната среда или предприятия замърсители влияят по някакъв начин върху тези злокачествени новообразувания. Затова очаквам от Вас съдействие по тази тема, защото всъщност Министерският съвет може да реши подобна инициатива – за статистиката да могат да се изваждат и тези допълнителни данни, които в момента отказват да ни се предоставят. Надявам се, че от 2026 г. такива данни вече ще могат да бъдат налични, защото това ще бъде изключително важно и не само за онкологичните заболявания, но и за много други болести. Благодаря Ви много.

#193 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, тази работна група беше създадена след моето посещение в Русе и разговорите с областни управители, кмета и изпълнителните директори на УМБАЛ „Игнат Канев“ и УМБАЛ „Медика“. Като цифри това, което се получава, няма обяснение релативно, някаква корелация, понеже няма засечени над пределно допустимите норми някакви нокси, които могат да се въведат за... Ние можем само да предполагаме. Това беше необходимостта, която ние още не сме я създали. Ние сме отправили към институциите да ни дадат представители, но и от медицинската университетска общност има отделни специалности и колеги, които се занимават с канцерогенеза – те имат голям опит, защото там става въпрос за белодробна локализация на онкологичното заболяване и някои други – да проведат един системен анализ и да отговорят коя е причината за тези цифри, макар че ние можем само да предполагаме, но не можем да вземем отношение и да се изказваме. Моето скромно мнение е, че там има и някои такива екстрамедицински фактори, които, живот и здраве, като завършим работата си в групите, ще отговорим на този въпрос. Благодаря за вниманието.

#194 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря на министъра на здравеопазването за днешното му участие в парламентарния контрол. Преминаваме към въпросите към министъра на културата Мариан Бачев. Първият въпрос е от народния представител Стоян Таслаков относно старата сграда на общинската болница във Велинград.

#195 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, държавна болница „Велинград“ е строена в периода 1952 – 1957 г. Фронтонът на входа и стълбището на болницата са дело на скулптора Малик Мечкарски. През 1976 г. излиза на екран култовият филм „Хирурзи“ с Васил Михайлов в главната роля, който е сниман в тази болница. Сценаристът Георги Данаилов и режисьорът Иванка Гръбчева превръщат за 25 дни болницата във филмова площадка. Под прожекторите е правил операции именитият хирург доктор Ромео Попов, прототип на героя на Васил Михайлов. На 2 октомври 2000 г., позовавайки се на чл. 3, ал. 2 от Закона за общинската собственост, собствеността е прехвърлена на Община Велинград. В последните няколко години управляващите Общината предприеха действия общинската болница да бъде приватизирана под прикритието на публично-частно партньорство и сега предстои опаковането на тази емблематична сграда със стиропор и стъкло. Във връзка с изложеното бих искал да ми отговорите: дали сградата в периода 1970 – 2009 г. е била в справочника за недвижимото културно-историческо наследство в област Пазарджик, който списък съдържа обектите на територията на община Велинград със статут на недвижими паметници на културата? Какво е отношението на Вашето министерство към съответната сграда и работите ли за опазването на подобни обекти от културно-историческото наследство в област Пазарджик?

#197 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Таслаков, съгласно данните от съхранявания в Националния институт за недвижимо културно наследство Национален публичен регистър на недвижимите културни ценности обектът – старата сграда на общинската болница във Велинград, на булевард „Съединение“ № 49 не притежава статут на недвижима културна ценност и имотът на сградата не попада в защитена територия за опазване на недвижимото културно наследство по смисъла на Закона за културното наследство. Също така Ви информирам, че в съхранявания в НИНКН Публичен регистър на недвижимите културни ценности няма данни обектът – старата сграда на общинската болница във Велинград, да е притежавала статут на недвижима културна ценност, включително за посочения от Вас период 1970 – 2009 г. В Националния документален архив на НИНКН – Националния институт за недвижимо културно наследство, не се съхранява и документация за обекта. Идентифицирането на обекта като недвижима културна ценност се извършва от НИНКН въз основа на мотивирано предложение, подадено по реда на Наредба № 3 за реда за идентифициране, деклариране, предоставяне на статут и за определяне на категорията на недвижимите културни ценности за достъпа и подлежащите на вписване обстоятелства в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности от физически и юридически лица. Декларирането, предоставянето на статут на обекти, които могат да бъдат определени като недвижими културни ценности, се извършва със заповед на министъра на културата или оправомощен от него заместник-министър по предложение на директора на НИКН въз основа на изготвена предварителна или заключителна оценка. Процедурата по деклариране, предоставяне и актуализиране на статут на недвижима културна ценност е изключително отговорна задача и това е процес, свързан с проучване, документиране, описание и изготвяне на оценка за качествата на даден обект като недвижима културна ценност, в голяма степен зависеща от доброто сътрудничество между частните собственици, държавните и общинските органи, които са включени съвместно в Националната система по опазване на културното наследство. Всяко физическо или юридическо лице може да прави предложение до министъра на културата за предоставяне на статут на обекти като недвижими културни ценности. Предложението се подава чрез НИНКН или чрез съответния регионален инспекторат по опазване на културното наследство до Министерството на културата. Заявленията се подават съобразно образец по приложение 1 от Наредба № 3 и в него са посочени задължителните информации и документи, които трябва да се приложат. Благодаря.

#199 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър за отговорите. Наистина велинградчани имат много с какво да се гордеят и за мен лично е пропуск, че такава сграда шедьовър, с такава богата културно-историческа стойност, не е попаднала и не са входирали предложение тя да стане част от културно-историческото наследство. Разбира се, надявам се след този въпрос на местните институции и власти да им дойде такава идея и да подадат по официалния ред, с който Вие така подробно ме запознахте. Смятам, че има много какво да дадем и като културно, и като историческо, и като туристическо качество за засилване на региона. Благодаря

#200 · speech

Председател Цончо Ганев

Нещо имате ли да допълните? Не. Следващият въпрос е от народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев относно аварийното състояние на групова археологическа архитектурна и историческа недвижима културна ценност – остров „Св. св. Кирик и Юлита“.

#201 · speech

Борис Аладжов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър! Според житието им света Юлита и свети Кирик са жена от стар род на римски царе и тригодишният ѝ син, които мъченически загинали в името на християнската си вяра по време на религиозни гонения. На тях е кръстен и малкият остров край пристанището на Стария град на Созопол. Археологическите разкрития дават основание на учените да смятат, че островът е изпълнявал ролята на акропол на древния гръцки град държава Аполония Понтика. През Средновековието там е издигната първата базилика у нас, а по-късно се е помещавал и един от най-важните за региона манастири, носещ името на двамата светци. През 20 век мястото събужда интерес и на осемдесетте декара площ на „Св. св. Кирик и Юлита“ държавата решава да построи рибарско училище. По време на строителството на сградата островът е свързан с града чрез вълнолом, който пази Созополския залив и водата там остава винаги спокойна. Сградата на Рибарското училище е завършена през 1930 г. През 1934 г. Рибарското училище е закрито и превърнато в база за организиране на временни и постоянни курсове за консервиране на риба, риболов, изплитане на рибарски мрежи и други. От 1934-а до 1940 г. тук, на това място, е преместена Морската търговска гимназия от Варна, а по-късно островът е предоставен на Морския флот. След 1945 г. островът изпълнява функциите на военноморска база на Българската армия. Остров ,,Св. св. Кирик и Юлита“ е обявен за паметник на културата, а през 1965 г. той е включен в границите на резерват „Созопол“. След 1990 г. военноморската база постепенно е изоставена. През 2007 г., по време на Тройната коалиция, правителството прехвърля стопанисването на острова на Регионалното министерство, а част от неговата територия е предоставена за управление на МВР за нуждите на Главна дирекция „Гранична полиция“. По това време функциите на острова не са изяснени. Съществуват намерения той да се превърне в туристическа атракция с луксозни хотели, игрални заведения и други, с всички рискове за ценното културно наследство. От 2009 г. на територията му се извършват разкопки под ръководството на Кръстина Панайотова. През 2010 г. по време на първия мандат на ГЕРБ островът е отнет от Регионалното министерство с решение на Министерския съвет и се дава за управление на Министерството на културата, като последно през 2011 г. се предприемат някакви действия за неговото развитие. Тогава са разработени концепция и анализ на мястото – каква е историята и стойността му и в какво би могло да се превърне. В началото на същата година Министерството дори съгласува подробен устройствен план на острова, за да може да кандидатства за финансиране по Оперативна програма „Региони в растеж“ за основен ремонт на училището и да се направи музей на черноморските цивилизации, като тази задача се сравнява но важност с довършването на автомагистрала „Тракия“. Със заповед на министъра от 25 октомври 2022 г. островът е обявен за групова археологическа, архитектурна и историческа недвижима културна ценност с категория „национално значение“. Парадоксалното е, че Министерството плаща за охрана на острова през всичките тези години, но не полага и капка грижа за неговото състояние. През последните 14 години архитектурно-строителната ценност е необитаема, неподдържана, въпреки празните обещания. Островът и сградата на Рибарското училище, паметник на културата, се рушат безвъзвратно, като голяма част от архитектурните ѝ елементи са в изключително тежко техническо състояние: фасадните мазилки са обрушени и опадали на много места, частично са разрушени декоративните рамки около прозорците, както и покривните корнизи, от които липсват отделни елементи. Докато навсякъде по света историята е на почит, а оставеното от предците във всяка цивилизована държава се съхранява и опазва с изключителна ревност, у нас културно-историческото наследство е оставено на самотек и разруха. Във връзка с изложеното моля да ни отговорите на следния въпрос: установено ли е кой е допуснал разрухата на остров „Св. св. Кирик и Юлита“, имате ли изработена концепция за развитие на острова, какво включва тази концепция и в какъв срок ще бъде реализирана? Благодаря.

#203 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Аладжов, уважаеми господин Койчев, в отговор на постъпилия от Вас въпрос, Ви информирам за следното: Съгласно акт за публична държавна собственост от 2012 г., съставен на основание РМС № 192 от 6 октомври 2010 г. и РМС № 401 от 14 юни 2010 г., за част от остров „Св. св. Кирик и Юлита“ – град Созопол, с площ 78 496 кв. м, ведно с построените в имота три броя подземни склада, хидротехнически съоръжения и 38 броя сгради с обща застроена площ 10 267,68 кв. м, находящ се в град Созопол, община Созопол, област Бургас, са предоставени права на управление на Министерството на културата. Една от тридесет и осемте сгради, описани в цитирания акт за публична държавна собственост, е сградата на бившата Морска търговска гимназия, Военноморското училище, със застроена площ 834 кв. м на три етажа, с предназначение друг вид обществена сграда. През 2011-а е разработена Концепция за опазване и устойчиво развитие на остров „Св. св. Кирик и Юлита“ – град Созопол, от авторски екип с ръководител професор архитект Тодор Кръстев. Концепцията е основана на устойчивото развитие на острова и съдържа в себе си: концепция за опазване на културното наследство на острова, концепция за опазване и развитие на природното наследство на острова, концепция за опазване и устойчиво използване на съществуващия сграден фонд на острова, насоки за устройствена защита и развитие на острова и насоки за развитие на острова като водеща дестинация за културен туризъм. Концепцията подлежи на актуализиране предвид изминалия период от време и настъпилите промени в състоянието на сградите. През 2021 г. Министерството е започнало проучвателна работа за реализацията на международен проект „Изграждане на център за изкуствата“ на остров „Св. св. Кирик и Юлита“ – град Созопол. На 14 декември 2022-а е подписана декларация за намеренията между правителството на Република България и правителството на Френската република за проекта за създаване на център за изкуства на острова „Св. св. Кирик и Юлита“ – град Созопол. С подписаната декларация двете страни се споразумяха, че желаят да развиват сътрудничеството си в областта на опазването и предоставянето на културно наследство, а правителството на Френската република декларира своя интерес да подкрепи правителството на Република България в този ключов за нашата страна проект. Декларацията призовава за провеждане на предпроектно проучване за осъществимост от Агенция „Франс Музеум“ заради опита и експертизата на компанията в консултирането на музеи и обекти на културното наследство относно тяхната трансформация. През февруари 2023-а е направено посещение в Созопол от френската делегация с представители на Агенция „Франс Музеум“ по искане на Министерството на културата за работа по проучване на възможностите за изграждане и програмиране на център за изкуства в Созопол. През март 2023-а е направено посещение в Созопол от господин Ернесто Отоне – заместник генерален директор по въпросите на културата в ЮНЕСКО. През 2024-а по препоръка на министъра на външните работи на България е изпратено писмо до ЮНЕСКО от министъра на културата, с което се отправя искане към ЮНЕСКО проучването за осъществимост и програмиране на създаването на център за изкуства в Созопол, в който да участва и Центърът на ЮНЕСКО от категорията за опазване на нематериалното културно наследство със седалище в София, и Центърът за подводна археология със седалище в Созопол, да се осъществи чрез Структурния фонд, създаден между България и ЮНЕСКО. През януари тази година в получено писмо от господин Ернесто Отоне – заместник генерален директор по въпросите на културата в ЮНЕСКО, се посочва съгласие проучването за осъществимост и програмиране на създаването на център за изкуства в Созопол да се осъществи чрез Структурния фонд, създаден между България и ЮНЕСКО, и се иска среща между неговите служби и тези на българското Министерство на културата. Проведена е среща между представители на ЮНЕСКО и Министерството на културата, за да се официализира процедурата – създаването на център за изкуства в Созопол да мине през Структурния фонд, създаден между България и ЮНЕСКО. Този фонд, финансиран от Министерството на културата, ще даде възможност да се проведе проучването за осъществимост на създаването на център за изкуства на остров „Св. св. Кирик и Юлита“ от „Франс Музеум“. Министерството на културата отново ще поиска необходимите средства да бъдат осигурени, както беше направено през 2024 г. Планира се тези средства да бъдат изплатени на Структурния фонд между ЮНЕСКО и България за финансиране на предпроектното и програмно проучване, планирано в Созопол за острова „Св. св. Кирик и Юлита“. Благодаря.

#205 · speech

Борис Аладжов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, това, което казахте, звучи чудесно, само че на думи. От Вас очаквах да ни запознаете с реални стъпки, реални действия, обвързани с конкретни срокове. Както сам казахте, има разработена концепция от 2011 г. и от тогава до днес – вече 14 години, по тази тема нищо не се случва. Сам казахте, че миналата година има отпуснати 3,5 млн. лв., които според Вашия предшественик господин Милошев са били напълно достатъчни за стартиране на идеен проект за създаване на този световен център на изкуствата. Сега, силно се надявам да не се присъедините и Вие към плеядата министри, чиито думи остават само добри намерения, а да се заемете наистина реално с проблема, защото е необходимо да се вземат спешни мерки, защото съществува реална опасност място с хилядолетна история да изгуби своята културно-историческа стойност и от място, дом на множество цивилизации и култури, да се превърне в място на поредния огромен хотел с казино. Благодаря.

#207 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господа народни представители! Уважаеми господин Аладжов, господин Койчев, само да обърна внимание, че моят предшественик се казва Найден Тодоров, а не Евтим Милошев. По отношение на това дали има опасност от това да загубим тази сграда – вече са предприети мерки по идея за финансиране на укрепителни мероприятия, тъй като на част от острова се провеждат редовни археологически проучвания, част от които са стигнали до основите на сградата на бившата Морска търговска гимназия, и Министерството на културата от години предоставя финансова подкрепа за археологическото проучване на острова. Благодаря.

#208 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Пристъпваме към следващия въпрос от народния представител Николай Златарски относно включване на Исторически музей – Дупница, към системата на делегирано държавно финансиране.

#209 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Председател, господин Министър, дами и господа! Господин Министър, в последно време Ви засипах с въпроси, но за опазването на културното наследство в област Кюстендил от много години досега не е направено нищо по въпроса. Самите политици сме длъжници и заради това може би сега е удобният момент, познавайки Вашата експертиза и ефективност в работата. Моят въпрос е насочен към Исторически музей – Дупница, наистина да направим всичко възможно да помогнем да развива своята дейност. Амбицията на кмета, на кметския екип, както и на председателя на Общински съвет – Дупница, е Историческият музей – Дупница, да намери своето подходящо място, да има своята възможност, за да развие културното наследство в община Дупница. Настоящият етап от развитието на музея е стратегически важен – изгражда се първата постоянна експозиция в града. Проектът е стартирал през 2021 г. по Програма „Региони в растеж“ – община Дупница, и вече е одобрен от Министерството на културата. Всички тези усилия и инициативи изискват стабилен финансов, кадрови ресурс. Финансирането обаче се осъществява единствено от общинския бюджет, който сериозно ограничава възможностите за устойчиво развитие. Опити за включване към системата на делегираното държавно финансиране са правени още през 2015 – 2016 г., но без резултат, въпреки уверенията, че това ще се случи до 2020 г. Във връзка с това отправям към Вас следния въпрос: кога Исторически музей – Дупница, ще бъде включен към системата на делегираното държавно субсидиране, като Вашето съдействие и подкрепа биха дали възможност за реализиране на мисията на музея – културна институция, отворена, разпознаваема, достъпна за публиката, която събира, съхранява и опазва материалното и нематериалното културно наследство на дупнишкия регион, за да го предаде на следващото поколение? Благодаря.

#211 · speech

Министър Мариан Бачев

Уважаеми господин Председател, благодаря. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Златарски, тъй като времето напредва, ще бъда максимално бърз и ефективен в отговора си. Съгласно чл. 17, ал. 1, т. 1, господин Златарски, от Закона за културното наследство кметовете на общините организират и координират осъществяването на политиката по опазване на културното наследство на територията на съответната община, като оказват съдействие при извършването на дейности по издирване, изучаване, опазване и популяризиране на културните ценности съобразно правомощията си. В съответствие с чл. 27, ал. 4 от Закона за културното наследство общинските музеи се създават и осъществяват дейността си въз основа на предоставени от Общината културни ценности, сграден фонд и както Вие справедливо отбелязахте, се финансират от общинския бюджет. По отношение на включването на Исторически музей – Дупница, към системата на делегирано държавно финансиране, следва да се отбележи, че Министерството ежегодно прави предложение до Министерството на финансите за включване на 48 на брой общински музеи и художествени галерии, в това число и Исторически музей – Дупница, за преминаване на финансиране като делегирани от държавата дейности с натурални и стойностни показатели. Предложението е подкрепено със съответните финансови разчети за необходимите допълнителни средства и се прави с оглед на уеднаквяване на модела на финансиране на културните институти в областта на опазване и представяне на културното наследство. Следва да си има предвид, че през 2024 г. Министерството е предоставило целева финансова подкрепа на Историческия музей в размер на над 204 000 лв., както следва: финансова подкрепа в размер на 114 560 лв. – за реализация на една дългоочаквана експозиция за дооборудване, експониране, интерактивни елементи; договор за финансова подкрепа в размер на над 40 000 лв. – за реализация на проект за оборудване на зала за временни експозиции и създаване на мобилна изложба „Битът в малкия град. История от късния соцреализъм“, и договор за финансова подкрепа в размер на над 48 000 лв. – за реализация на проект „За дългоочаквания музей в Дупница – оборудване на архивохранилище и създаване на дигитален пътеводител“. Благодаря Ви.

#213 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Председател, господин Министър, дами и господа! Благодаря за отговора, господин Министър. Благодаря и за възможността да продължим този разговор идната седмица, защото за област Кюстендил, за Кюстендил като град и за Дупница е изключително важно да съхраним културното наследство. Аз Ви казах, че за много голяма част от него въобще не се знае, не е обявено. Да не говорим за тези, които са в аварийно състояние, за тези, които са с нарушена цялост, така че ние наистина сме длъжници и ще направим всичко възможно. Благодаря за Вашата отзивчивост пак и успех.

#214 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да допълните нещо? Не. Благодаря Ви за днешното участие в парламентарния контрол. С това закривам днешното заседание. Следващото редовно заседание е следващата сряда от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 15,03 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председатели: Цончо Ганев Николета Кузманова Секретари: Мюмюн Мюмюн Петя Димитрова