Сто и Двадесето заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО И ДВАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 21 ноември 2025 г. Открито в 9,01 ч.
Дата21.11.2025
Събития387
Разпознати говорители376
Точки с гласуване11

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-11-2025 09:00 09:00:00 0 0 0
2 Номер (2) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-11-2025 09:10 09:10:00 0 0 0
3 Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г. – първо гласуване - процедура от Ал. Рашев за пряко предаване по БНТ 09:11:00 85 31 87
4 Номер (4) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-11-2025 09:12 09:12:00 0 0 0
5 Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г. – първо гласуване - процедура от Ал. Рашев за пряко предаване по БНТ - прегласуване 09:13:00 86 26 92
6 Номер (6) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-11-2025 09:18 09:18:00 0 0 0
7 Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г. – първо гласуване - процедура от Ал. Иванов за удължаване на работното време 09:20:00 126 66 15
8 Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г. – първо гласуване - с проект на ВСС 14:01:00 1 84 133
9 Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г. – първо гласуване - със становище на Министерски съвет 14:03:00 131 87 0
10 Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г. – първо гласуване - със становище на Министерски съвет - прегласуване 14:05:00 131 87 0
11 Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г. – първо гласуване - процедура от Деница Николова за намаляване на срока за предложения на 3 дни 14:07:00 129 75 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: krasimir-yordanov-yordanov · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 184 народни представители – има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Две съобщения, колеги, ще Ви направя: На 20 ноември 2025 г. е постъпил Общ проект, изготвен въз основа на законопроектите за изменение и допълнение на Закона за Националната служба за охрана, приети на първо гласуване на 13 ноември 2025 г. Проектът е изготвен от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на основание чл. 77, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Съобщението се прави с оглед срока за писмени предложения за второ гласуване. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил: 1. Преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства. 2. Изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини – съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са постъпили на 19 ноември 2025 г. с входящи номера 51-503-09-151, 51-503-09-152 и 501-503-09-153 и са предоставени на Комисията по отбрана. Заявена е декларация от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Шопов.

#2 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Съсредоточаването на пазарите ни в един-единствен икономически регион винаги е водило до тежки последици за България. България винаги е била на кръстопът – и географски, и исторически – между Изтока и Запада, между Севера и Юга. В продължение на векове сме се намирали в сферата на влияние на различни политически сили – първо на Византия, после на Османската империя, а в съвременността – на Германия и на Съветския съюз. Днес сме в периферията на Европейския съюз. Тази позиция между световете е определяла не само политическия ни път, но и икономическия. И през цялата ни история се повтаря един и същи сценарий. Винаги, когато България е зависела от един доминиращ икономически регион, последствията са били тежки. Да, често обстоятелствата не са зависели от нас, но немалко пъти зависимостите са били резултат от решения, които самите ние сме вземали. Решения, които са ни вкарвали в капан. По време на турското робство търговията ни е била насочена почти изцяло към пазарите на империята. Това не е било въпрос на избор, били сме политически и икономически подчинени. След Освобождението тези пазари изчезват и българската икономика изпада в тежка ситуация именно защото е била едностранно зависима. Времето, което ни е отнело да се пренастроим към европейските пазари, е било болезнено, но когато българите са започнали да търгуват едновременно с Белгия, Великобритания, Германия, Австро-Унгария и дори Османската империя, тогава България става икономически самостоятелна и политически независима. Когато избухва Първата световна война, двете воюващи страни ухажват България цяла година. Защо? Защото нямаме икономически зависимости. И независимо от изхода на войната и последиците за България изборът на коя страна да се включим е бил наш. В средата на 20 век зависимостите се връщат. Този път по наша собствена грешка. Пазарите ни се насочват почти изцяло към Германия. През 1938 г. 56% от вноса ни идва от нея, а две трети от износа ни е насочен обратно към Германия. Когато избухва Втората световна война, изборът ни вече не е свободен. България заема страната на своя най-голям икономически партньор. Ако бяхме застанали срещу Германия, икономиката ни щеше да се срине. Отново зависимост от един пазар, отново липса на алтернативи. Този път по наша вина. След войната попадаме в сфера на влияние Съветски съюз. Търговията ни става почти изцяло ориентирана към социалистическия блок. Това също не е било изцяло въпрос на избор, но сме имали огромен ръст на нашата икономика. Когато обаче Съветският съюз се разпада, силната българска икономика рухва, защото отново сме зависели от един икономически регион. Тридесет и шест години след промените, уж свободни, уж независими, правим същата грешка за пореден път. Близо 60% от износа ни е насочен към една-единствена икономическа зона – Европейския съюз. България отново е силно уязвима. И това може би щеше да има своето обяснение, ако имахме големи икономически ползи. Уви, няма такива. Въвеждат се осакатяващи зелени европейски политики. Гонят се чуждестранни инвеститори, защото идват от грешните в кавички страни. За българите в България няма доходоносна работа, затова кадърните хора бягат навън. А правителството залага програми за внасяне на чуждестранни работници, за да поддържа работните заплати ниски, защото българската икономика е неконкурентоспособна. Вместо да разширяваме хоризонтите си, управляващите ни тласкат към още по-дълбока зависимост, прибързано присъединяване към еврозоната. Това не е ценностен избор, това е робската психика в действие. Докато излагах тези тези пред членовете на Икономическата комисия и министъра на икономиката, те се усмихваха нагло и се смееха. Трябва да си зададем честно няколко въпроса. Ако Европейският съюз реши да изпрати войски в Украйна, ще имаме ли право на собствено решение? Ще можем ли да защитим националния интерес, ако икономиката ни е напълно обвързана в една посока? Какво правим, ако Европейският съюз се разпадне? Отговорите са очевидни. Нямаме независимост, когато нямаме икономически избор. Хванати сме в пипалата на октопода на Европейския съюз. Историята е категорична. Няма вечни империи, няма вечни съюзи, няма вечни сили. Има вечни интереси. И държавата, която няма многопластова и разнообразна икономика, винаги е обречена да плати чужда сметка. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ отказваме да позволим България отново да се превърне в заложник на една икономическа зона. Работим за разширяване на българските търговски хоризонти, за връщането ни на световните пазари, за икономическо многообразие. Затова изпратихме делегация на форума БРИКС – Европейски съюз, където проведохме срещи на най-високо ниво, включително среща между Костадин Костадинов и един от най-влиятелните хора в Русия, бившия президент Дмитрий Медведев. Затова Цончо Ганев се срещна с Дин Сюесян, първи вицепремиер на Китай и член на Политбюро, на втория форум за международно сътрудничество Китай – Европа, част от стратегическата инициатива „Един пояс, един път“. И ние ще продължим в тази посока, защото е крайно време България да отвори вратите си към нови пазари, нови региони и нови икономически партньорства. Не за друго, а за да бъдем свободни. ВЪЗРАЖДАНЕ се бори България да бъде свободна, независима и благоденстваща. Да има икономика, която е устойчива, защитена и разнообразна. Да има избор. Историята ни е пълна с примери какво се случва, когато заложим бъдещето си на един- единствен партньор. Наш дълг е да изградим такава България, която има избор днес, утре и след 100 години. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#4 · speech

Александър Рашев

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Правя процедурно искане във връзка с разглеждане на настоящата точка от дневния ред да включим камерите на Българската национална телевизия и във връзка с това гласуване, преди гласуването, моля за проверка на кворума. Благодаря Ви.

#5 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Колеги, направено е процедурно предложение заседанието да се излъчва по Българската национална телевизия. Преди това, моля, режим на регистрация. Регистрирани са 185 народни представители – има кворум. Подлагам на гласуване процедурното предложение за излъчване по БНТ на днешното заседание. Гласували 203 народни представители: за 85, против 31, въздържали се 87. Предложението не е прието. Заповядайте за процедура.

#6 · speech

Габриел Вълков

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, искам прегласуване и във връзка с прегласуването – проверка на кворума.

#7 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Вълков. Колеги, моля режим на регистрация. Регистрирани са 193 народни представители – има кворум. Прегласуваме процедурното предложение на господин Рашев за излъчване на заседанието по Българската национална телевизия. Гласували 204 народни представители: за 86, против 26, въздържали се 92. Предложението не е прието. Господин Божанков, за декларация – имате думата. След това ще Ви дам за процедура, господин Иванов.

#8 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, няколко дни изминаха от посещението на български народни представители на форум в Русия. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Важно е да кажем какъв е този форум, кой е присъствал и какви цели си поставя той. Уважаеми колеги, този дебат в нашия парламент не се проведе, но в Германия той придоби твърде интересни оттенъци. Там дори популистката партия AfD се разграничи от своите представители. Християндемократите, които би трябвало да бъдат за пример на партия ГЕРБ, отидоха и по-далеч. Те казаха, че това е заплаха за националната сигурност и поставиха резонно въпроса към техните служби за сигурност, като попитаха: споделяли ли са тези народни представители информация за военните на своята страна, за военните си тайни, за политиката на отделните държави в Европа, изложили ли са на риск сигурността на отделните страни членки? В България нашата парламентарна група поставя същия въпрос към нашите служби, защото, припомням, това не е първото посещение, откакто Русия ни е обявила за неприятелска страна – подписване на договор с партията на Путин. Днес имаме вече открити провокации. Не зная колко от Вас са проследили изказванията на български народни представители, на евродепутат, който, между другото, докато си взема заплата в евро в Брюксел, твърди, че Русия, забележете, и тук трябва да внимаваме, „трябвало да ни освободи от духовната ни нищета“. Костадинов, който твърди, че свободата била, забележете, на изток от България. И това е човек, който може да си позволи да каже и да направи каквото си иска, защото живее в свободна европейска държава. Опозицията в Русия мре в лагери, в Беларус също, но Костадинов в България твърди, че свободата, забележете, била на Изток. Тези хора имат неприкрити намерения да подриват единството на Европейския съюз, като внасят недоверие в демократичните общества, а демократичните общества са основани именно на това – на доверие, атакувайки еврозоната, атакувайки базови европейски, български, общочовешки ценности. Уважаеми колеги, има, за съжаление, и представител на управляващото мнозинство. На този същия форум със същото изказване и същата реторика управляващото мнозинство не се е разграничило. Ние не чухме тяхната категорична позиция, така както я чуваме в Германия. Затова настояваме за две неща: Първо, да следваме нашите европейски колеги и да поставим също тези сериозни въпроси към нашите компетентни органи, към българските служби за сигурност, но и ние като народни представители да си отговорим първо за себе си и после пред нашите избиратели: наистина ли отхвърляме и се противопоставяме на това? Защото, докато декларативно го правят някои, след това натискат бутона, пазят имунитетите на тази проруска, открито враждебна към Европа партия. Направиха го миналата седмица. Сигурно и другата, като подложим на гласуване имунитетите, ще го направят отново. Затова призовавам, колеги, дайте категоричен отговор. Нашата позиция е ясна, но е нужен базов консенсус в българския парламент поне по този въпрос. Благодаря Ви.

#9 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Божанков. За процедура? Господин Иванов, заповядайте. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата!

#10 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Моля да подложите на гласуване процедурното предложение за удължаване на законодателната част от днешното пленарно заседание до изчерпване на дебата и гласуването на настоящата точка осма – бюджета на Република България за 2026 г. И във връзка с предстоящото гласуване, моля, проверка на кворума.

#11 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Господин Пейков, моля Ви, не от място. Ако желаете, елате и вземете думата. Колеги, моля, режим на регистрация. Регистрирани 141. Има кворум. Подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Александър Иванов за удължаване на работното време до гласуване на Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2026 г., след което да започне парламентарният контрол. Моля, режим на гласуване. Гласували 207 народни представители: за 126, против 66, въздържали се 15. Предложението е прието. Колеги, продължаваме със: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2026 Г. Госпожо Петкова, заповядайте да изложите основните параметри по Законопроекта за държавния бюджет за 2026 г.

#12 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Заместник-председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър- председател, колеги министри! Проектът на бюджет 2026 г. се изготви в съответствие с приетия първи Национален средносрочен фискално-структурен план на Република България за периода 2025 – 2028 г., който съдържа политики, приоритети, реформи и планове за инвестиции в средносрочен хоризонт, съответно същите се отразиха и в националните бюджетни документи. По отношение на фискалната политика се запазва приоритетът за гарантиране на дългосрочната устойчивост на публичните финанси с цел повишаване на доверието в страната и създаване на предвидима инвестиционна и стопанска среда. Разчетите за периода 2026 – 2028 г. отразяват тенденциите в есенната макроикономическа прогноза за развитие на националната икономика, основните допускания и оценките за ефекта от приходите и разходните дискреционни мерки. Параметрите на разходите за прогнозирания период са съобразени с възможностите на бюджета за финансиране на политиките, както и с перспективите за развитие на публичните сфери, фискалните цели и приоритетите на правителството. По отношение на макроикономическата прогноза. Номиналният размер на брутния вътрешен продукт за 2026 г. се предвижда да бъде 120 млрд. 163 млн. евро, за 2027 г. – 127 млрд. 53 млн. евро, и за 2028 г. – 133 млрд. 739 млн. евро. Предвижда се растежът на икономиката да достигне до 2,7% през 2026 г. В периода 2027 – 2028 г. растежът на брутния вътрешен продукт се очаква да бъде в рамките на 2,5 – 2,4%. Средногодишната инфлация за 2026 г. се очаква да бъде 3,5% и ще се забави до 2,9% през 2027 г. и до 2,5% през 2028 г. Общият размер на приходите, помощите и даренията е 51 млрд. 436 млн. евро, или 42,8% от брутния вътрешен продукт, и бележи ръст от 15% спрямо очакваното изпълнение за 2025 г. Данъчно-осигурителните приходи са в размер на 41 млрд. 810 млн. евро, или 34,8% от брутния вътрешен продукт, или ръст от 20,2% спрямо очакваното изпълнение за 2025 г. Данъчните приходи са в размер на 29 млрд. 699 млн. евро, или 24,7% от брутния вътрешен продукт, или ръст от 23,1% спрямо очакваното изпълнение за 2025 г. Неданъчните приходи са 5 млрд. 506 млн. евро – 4,6% от БВП, или налице е спад от 8,9% спрямо очакваното изпълнение за 2025 г. Приходите от помощи и дарения са в размер на 4 млрд. 119 млн. евро, или 3,4% от брутния вътрешен продукт, или ръст от 6% спрямо очакваното изпълнение за 2025 г. Общият размер на разходите и вноската в бюджета на ЕС е 55 млрд. 85 млн. евро, или 45,8% от брутния вътрешен продукт на страната, и бележи ръст от 11,4% спрямо програмата за 2025 г. Разходите за персонал са 13 млрд. 116 млн. евро, или 10,9% от брутния вътрешен продукт, или на лице е ръст от 12,8% спрямо прогнозата за 2025 г. Социалните и здравноосигурителните плащания са в размер на 22 млрд. 603 млн. евро, или 18,8% от брутния вътрешен продукт на страната. Налице е ръст от 10,5% спрямо програмата за 2025 г., в това число пенсии – 13 млрд. 494 млн. евро, или 11,2% от брутния вътрешен продукт на страната. Налице е ръст в пенсиите от 8,9% спрямо програмата за 2025 г. Капиталовите разходи са 7 млрд. 760 млн. евро, или 6,5% от брутния вътрешен продукт. Налице е ръст от 12,9% спрямо програмата за 2025 г. В това число по националния бюджет се предвижда да бъдат извършени капиталови разходи в размер на 3 млрд. 605 млн. евро, от тях в общини – 534 млн. евро, и капиталови разходи с европейски средства в размер на 4 млрд. 155 млн. евро. В това число, разбира се, са приходите по Националния план за възстановяване и устойчивост. И капиталовите разходи. Разходите за отбрана съгласно класификацията на НАТО са 2 млрд. 704 млн. евро, или 2,25% от брутния вътрешен продукт за 2026 г. спрямо 2,09% от брутния вътрешен продукт за 2025 г. В подкрепа на инвестициите за отбрана беше разработен специален инструмент: Мерки за сигурност на Европа чрез укрепване на Европейската отбранителна промишленост, или така наречения инструмент SAFE, създаден с регламент на Европейския съюз от 27 май 2025 г., по линия на който на държавите членки се предоставя финансова помощ, позволяваща им да направят спешни и мащабни публични инвестиции в подкрепа на европейската отбранителна промишленост в отговор на настоящата кризисна обстановка. В тази връзка България е заявила намерение да се възползва от този инструмент за финансиране в размер до 3,2 млрд. евро, който е включен в лимита за дълга за 2026 г. Тези средства ще се усвояват поетапно съгласно одобрен от Народното събрание национален план с включени проекти, одобрени от Европейската комисия и финансирани по инструмента SAFE. Размерът на бюджетното салдо по консолидираната фискална програма на касова основа, изразено като дял от брутния вътрешен продукт за 2026 г. е с дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт. Размерът на бюджетното салдо на сектор „Държавно управление“ на начислена основа, изразено като дял от БВП за 2026 г., е също с дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт. Предвижда се държавният дълг да достигне 37,6 млрд. евро, или 31,3% от БВП през 2026 г., 43,5 млрд. евро, или 34,2% от ВВП през 2027 г., и 49 млрд. евро, или 36,6% от ВВП през 2028 г. През 2026 г. се планира максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, да достигне до 10,5 млрд. евро. В това число по Закона за държавния дълг – в размер до 10,4 млрд. евро, като за инструмента SAFE – 3,2 млрд. евро, за финансиране на дефицита по консолидираната фискална програма – 3,7 млрд. евро, за рефинансиране на падежиращ дълг – 1,4 млрд. евро, за придобиване на дялове и акции – 1,2 млрд. евро, и други финансиращи операции – 900 млн. евро. Чрез включване на договор за лизинг в размер на до 60 млн. евро за закупване на три броя комбинирани вертолети за пожарогасене от въздуха, търсене и спасяване и други дейности. Бюджетните взаимоотношения с общините са в размер на 5 млрд. 107 млн. евро за 2026 г. при 4 млрд. 563 млн. евро за 2025 г., или налице е ръст от 11,9%. Прогнозиране на постъпленията съответно от данъци. При прогнозиране на тези постъпления са взети предвид следните предложения за изменение в данъчното законодателство: - увеличаване на данъчната ставка на данъка при източника, удържан при доходите от дивиденти и ликвидационни дялове от 5 на сто на 10 на сто в Закона за корпоративното подоходно облагане и в Закона за данъците върху доходите на физическите лица; - разширяване на обхвата на стоките с висок фискален риск; - разширяване на системата за електронно проследяване на движението на транспортните средства, превозващи стоки с висок фискален риск; - въвеждане на задължения за електронно отчитане на приходите от продажби чрез използване в търговските обекти на одобрен от НАП софтуер за управление на продажбите; - продължаващо действие на въведения от 1 май 2025 г. нов акцизен календар за акцизните ставки на тютюна и тютюневите изделия с цел балансирано поетапно увеличаване на акцизните ставки върху тютюна и тютюневите изделия; - увеличаване на приходите от оперирането на тол системата; - диференциране на тол таксите в зависимост от въглеродните емисии на пътните превозни средства; - увеличение на променливата част на таксата по чл. 30, ал. 3 и 4 от Закона за хазарта за лицензиите за организиране на хазартни игри, съответно от 20 на сто на 25 на сто; - увеличение на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване с два процентни пункта от 1 януари 2026 г. и от 1 януари 2028 г. с един процентен пункт; - приходи от осигурителни вноски, от увеличаване на максималния осигурителен доход. На практика е важно да кажем какво постигаме чрез заложените политики в бюджет 2026: На първо място, увеличение на размера на минималната работна заплата от 1 януари 2026 г. от 550,67 евро за 2025-а на 620,20 евро за 2026 г.; - увеличение на размера на обезщетенията за отглеждане на дете до 2-годишна възраст от 398,81 евро на 460,17 евро за целия период до 2028 г.; - увеличение на размера на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата, съответно осиновителя, от 398,81 евро на 460,17 евро за целия период, включително до 2028 г.; - увеличение от 50 на сто на 75 на сто на паричното обезщетение при неизползване на отпуск за бременност и раждане по чл. 50а от Кодекса за социално осигуряване, за неизползване на отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 54 от КСО и при неизползване на отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст по чл. 53г от Кодекса за социално осигуряване; - осъвременяване на пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, от 1 юли на съответната година по реда на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване, или така нареченото швейцарско правило; - увеличение на разходите за персонал в бюджетната сфера за 2026 г. с 5%, а за определени сектори – съгласно действащата нормативна база и политики в съответните сектори; - нарастване на средствата за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти в системата на предучилищното и училищното образование до 125 на сто от средната работна заплата за страната; - увеличени са средствата по бюджетите на общините в резултат на променените натурални показатели в сферата на делегираните от държавата дейности в областта на културата, социалните услуги, здравеопазването и други области; - актуализиране на възнагражденията на академичния състав и на лицата по чл. 53, ал. 1 от Закона за висшето образование, държавните висши училища и научните организации за 2026-а във връзка с приети промени в Закона за висшето образование; - увеличение на възнагражденията за персонала в лечебните заведения по чл. 5, ал. 1, чл. 9, ал. 1, чл. 10, т. 3, 3а и 3б от Закона за лечебните заведения и домовете за медико-социални грижи за деца, като лекари специализанти, медицински сестри, акушерки и други, въз основа на Националния рамков договор за медицинските дейности за 2026-а, съответно 2028-а, за което са осигурени допълнително и за първи път 260 млн. евро като трансфер от централния бюджет към бюджета на Националната здравноосигурителна каса, - и съответно увеличение на средствата за персонал в сектор „Отбрана и сигурност“ съгласно законоустановения ред. По отношение на инвестиционната политика. Средствата за капиталови разходи, както вече споменах, през 2026 г. са 7 млрд. 760 млн. евро, в това число с национално финансиране 3 млрд. 605 млн. евро и с финансиране по европейски програми, в това число и по НПВУ, 4 млрд. 155 млн. евро. Предвижда се продължаване на инвестиционната програма за общинските проекти, като общата максимална стойност на предвидените средства през 2026 г. по сключени споразумения за проекти по приложение № 3 към Законопроекта за държавния бюджет за 2026-а, включително за проекти, които се възлагат и изпълняват от кметовете на райони в градовете с районно деление, е в размер на 920,3 млн. евро. Разплащането ще се извършва от Българската банка за развитие при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет. Това, разбира се, ще осигури възможност за продължаване и реализиране на изключително важни за регионите проекти. Благодаря.

#13 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Министър. Колеги, откривам разискванията. Имате думата за изказвания. (Реплики: „Няма! Няма!“) Господин Божанов, желаете ли думата? Заповядайте.

#14 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Интересна липса на интерес за изказвания по толкова важна тема. Това, за което аз ще говоря, е една колосална глупост, която се предлага за втори път в Закона за бюджета, и това е така нареченото СУПТО. СУПТО, което значи софтуер за управление на продажбите в търговските обекти, но министърът на финансите дори не знае какво стои зад това съкращение. Онзиден излезе на една странна пресконференция, но говори едни неверни неща и дори не си беше прочела какво стои зад съкращението. Но това е по-малкият проблем. Тази концепция е сбъркана на много нива. Тя е неизпълнима на практика. Но бидейки неизпълнима, създава изключителна тежест както върху производителите, така и върху всички, които използват този софтуер. И затова тя ще струва пари на всеки български бизнес, който има търговски обекти. И е лъжа, че това щяло да бъде просто едно плавно преминаване към някакви нови малки изисквания, които, така или иначе, вече ги имало в наредбата. Нищо подобно. И тук, госпожо Петкова, не са Ви обяснили или Вие не сте опитали да разберете, или не сте успели да разберете за какво изобщо става дума. Това ще струва пари за надграждане, за внедряване, за интеграция, за адаптиране, за обучение в някои случаи. Ще струва милиони на българския бизнес и всяко малко магазинче, всеки малък ресторант и всеки по-голям бизнес ще плати за Вашата глупост. Лъжете се, че вече има софтуери, които отговарят на тия изисквания. След 2020 г. производителите почистиха софтуера си от вируса, което представлява СУПТО, тъй като той осакатява софтуера и го прави неконкурентен, и го прави неадекватен и несъвременен. Това засяга не само софтуера, който Вие си представяте сигурно, на който Ви цъкат поръчката в ресторанта. Това засяга онлайн магазините, системите за управление на бизнеса тип ERP, без значение дали производителят е български, или производителят е в Германия. Представете си какво ще каже някоя милиардна компания, западен производител, като му се обадят от България и му кажат: Теменужка Петкова каза тук да си осакатим софтуера. Първо ще се изсмеят, после най-вероятно българската компания, която го ползва, ще трябва да си го смени, което ще е още един разход. Може би, госпожо Петкова, ако слушате, ще разберете най-накрая какво е СУПТО, иначе може да поискате от председателя почивка, за да Ви го обясним.

#16 · speech

Божидар Божанов

Борисов преди 5 години прекрати тази глупост на финалната права, след като тогавашният министър Горанов я беше наложил, тя беше влязла в Закона. И господин Борисов тогава, така, в рядко прозрение разбра каква колосална щета е това и я отмени. Но явно вече мнозинството и ГЕРБ не слушат Борисов, а слушат Пеевски. Това обаче СУПТО е симптом – то е симптом, че не знаете какво правите, че тормозите бизнеса с такива неща като СУПТО, увеличавате му данъците и всичко това е с цел да укрепите модела си на завладяна държава. Но ако не спрете, скоро няма да има бизнес, който да плаща данъци и няма да има кой да пълни касичките Ви. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#18 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Много Ви благодаря, госпожо Председател. Сега, господин Божанов, трябва да Ви кажа, че изключително не съм доволен от Вашето изказване, защото не обяснихте основното.

#19 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Искай му оставката!

#20 · speech

Ивайло Мирчев

Госпожа Петкова излезе тази седмица и ни каза, че говорим лъжи, защото сме казали, че НАП щяла да прави софтуер. Очевидно госпожа Петкова не просто не разбира, тя хабер си няма за какво става дума. Затова моля Ви се да използвате дупликата и да обясните много добре какво е това СУПТО и какъв е проблемът на госпожа Петкова и Министерството. Благодаря.

#22 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Господин Мирчев, да, видимо е, че госпожа Петкова не беше слушала внимателно това, което сме казали, или може би са ѝ предали грешно. СУПТО, естествено, не е един софтуер – нито такъв, който държавата ще прави, нито такъв, който някой друг ще прави. Това е концепция, това са изисквания в една наредба, която е грешна. Тя е фундаментално грешна и затова не може да бъде изпълнена. И затова тя се отнася не за един или два софтуера – тя се отнася за всички софтуери, които някъде се използват в търговски обекти. И това ще струва на бизнеса, на всеки малък бизнес, по различни оценки, но най-вероятно примерно 500 евро. Защото при въвеждането на еврото имаше такива оферти от фирми във връзка с друг тип софтуери. И ние можем да правим заключения на база на предишен опит. Явно управляващите на база на предишен опит не правят заключения, тъй като тогава бизнесът изхарчи над 100 милиона, за да го въведе. И госпожа Петкова тогава, сигурно защото е търсила Пътната карта, не е разбрала тези милиони къде са изтекли. Бизнесът тогава ги изхарчи и сега искат пак да ги изхарчи, само че по две. И това е в контекста на въвеждане на други изисквания върху софтуера – изисквания за въвеждането на еврото, изисквания към по-големите за въвеждане на SAF-T отчитането. Цялото това нещо е една перфектна буря, която ще създаде абсолютен хаос, няма да работи. Накрая всички граждани ще са виновни и ще обвинят за това еврото, а не глупостта на министър Петкова и на това управление. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#23 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Други изказвания, колеги? Има ли желаещи? Госпожо Министър, заповядайте. Давам Ви на Вас първо думата.

#24 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Мирчев, господин Божанов, странно е Вашето поведение за така нареченото СУПТО. От какво се страхувате? Нещо Ви притеснява?

#25 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ, от място

От нищо не се страхуваме, повярвайте!

#26 · speech

Министър Теменужка Петкова

А защо не искате да се въведе софтуерът тогава? Ами има... (Реплики от ПП-ДБ.) Ние ли не знаем? Има... (Реплики от ПП-ДБ.) Господин Мирчев, има 120 одобрени от НАП софтуера, които са на сайта на НАП, можете да ги видите. (Реплики от ПП-ДБ.)

#28 · speech

Министър Теменужка Петкова

Недейте да заблуждавате, не заблуждавайте бизнеса и не заблуждавайте българските граждани, че някой ще им налага някаква тежест! Ако Вие сте против борбата със сивата икономика, излезте и го кажете тук от тази трибуна, за да го чуем всички. Но ако смятате, че трябва да работим за това да има повече приходи в бюджета, подкрепете това предложение, защото то наистина ще доведе до изсветляване на икономиката. Аз ще Ви прочета само няколко извода от контролната дейност на Националната агенция за приходите, свързана с използваните софтуери, които Вие просто не желаете НАП да ги одобрява и те да съответстват на Наредба Н-18. Това не желаете да се случи и за мен е необяснимо.

#30 · speech

Министър Теменужка Петкова

Само няколко извода: „В контролната дейност на НАП са установени много случаи, в които – това е от информация на НАП, редица случаи, господин Божанов, Вие сте по софтуерите и ги знаете тези неща по-добре от мен – в търговските обекти се използват софтуери за управление на търговската дейност, които дават възможност за вграждане на функционалности, позволяващи при приключване на продажбата да не се подава команда към фискалното устройство за отпечатване на фискален бон, а от нефискално устройство се разпечатва и предоставя на клиента бон, имитиращ фискалния – господин Божанов и господин Мирчев, Вие сте, Вие сте за изсветляване на икономиката! – По този начин чрез функционалността на софтуера се дава възможност за отклоняване на фискализация на определена част от реалните обороти от извършените продажби, като в хода на контролните производства са установени случаи на укрит оборот в размер от 30 до 70% от оборота.“ Това ли Ви е борбата със сивата икономика? И затова ли е тая съпротива срещу СУПТО? Просто се вразумете. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#31 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Заповядайте, господин Мирчев. След това, господин Радулов, е Ваш ред за изказване.

#32 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. А бе, колеги, аз като Ви казвам, че госпожа Петкова не знае за какво говори, Вие не ми вярвате. Обаче ето сега тя излезе и сама го доказа. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Сега, първо, няма 120 софтуера, които са...

#33 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Мирчев, имате лично обяснение, обяснете с какво сте засегнат. Кое не е вярно, което е казала? С какво Ви е обидила?

#34 · speech

Ивайло Мирчев

Ами засегнат съм, защото ми каза, че ние сме за сивата икономика. Да ви обясня защо не сме. Няма такива 120 софтуера, които били сертифицирани. Има софтуери с версия на софтуер отпреди пет години. Да Ви го кажа в света на софтуера това какво означава – това означава каменната ера. Няма как да Ви е на пет години функционално софтуерът и Вие да обяснявате, че той бил сертифициран. Ако някой беше питал фирмите разработчици, щеше да му го каже. Какво каза бизнесът, някой дали чу обаче? Бизнесът каза едно нещо: тази работа не трябва да става. И аз Ви казвам: това СУПТО ще отпадне. То така или иначе ще отпадне, защото, ако Вие наистина го приемете, направите тази тъпотия, ще има протести на бизнеса. Те в момента просто не вярват, че тази тъпотия може да се случи. Само Вие не сте го разбрали. Пак да кажа, питайте фирмите разработчици дали могат въобще да разработят този софтуер за това време, да го сертифицират и дали НАП има възможността, капацитета НАП да го сертифицира този софтуер. Аз ще Ви кажа – няма, защото знам кой го сертифицира в НАП. И знам колко разбира от този софтуер. За разлика от Вас аз хабер имам от този софтуер в последните 20 години. По отношение на сивата икономика и криенето на обороти, това е факт. Дали така се бори, това е друга тема. Има софтуери, които си имат модули за рисуване на фискални бонове. Само че Вие опитвате да борите това с технологии отпреди 15 – 20 години. Не се прави така! Казахме Ви какво трябва да има. Трябва да има закон за фискализацията. И знаем, че и във Вашето министерство има подкрепа за това нещо. Сега Вие искате бизнесът да даде 250 – 300 млн. лв. на вятъра, за да интегрира нещо, от което няма абсолютно никакъв смисъл. И като ми казвате, и това е личното ми обяснение, госпожо Председател, като казвате кой е за сивата икономика, да Ви кажа кой е за сивата икономика – за сивата икономика е този, който я бори с вдигане на данъци, защото тя така не се бори! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#35 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Господин Радулов, имате думата за изказване. НИКОЛАЙ РАДУЛОВ (ПП МЕЧ) Госпожо Председател, благодаря Ви, че ми дадохте думата. Аз искам да поговоря малко за бюджета в неговата част, свързана със сигурността. Общото ми впечатление от бюджета е, че той е – първо са дадени крайните резултати както в задачи за тройкаджии и след това спрямо него е направена задачата. Но може и да не е така. Аз съдя само по сектор „Сигурност“. Вчера в Комисията говорихме с кандидата за ДАНС и той каза: ние ще изпълним бюджета така, както ни е зададен. И това показва подхода, който се използва за създаване на бюджет. Определено бюджетът на сектор „Сигурност“ е екстензивен. Това е така, защото повечето пари отиват – около 93%, за всичките служби, за заплащане на персонала. Сега, тук няколко дни слушам една фраза, мила фраза от социализма, че нашият основен капитал са хората. Е, наистина, когато няма капиталови разходи и всичките пари отиват за заплати, ясно е, че това е нашият капитал. И вижте сега, в Министерството на вътрешните работи капиталови разходи – 1,2%, затова им тече на последния етаж покривът, когато вали. ДАНС – 3,6%, обаче тази цифра се дължи само на това, че вътре в самата структура има дирекция „Технически операции“, а тя не може да работи без пари за техника и за ремонт на старата техника. Държавна агенция „Разузнаване“ – 1,2%, обаче това е 0,457 млн. евро, тоест един милион лева, напълно недостатъчно. ДАТО – 3,1%, и това се дължи само на това, че там се работи изключително с техника, това е най-технологичната служба, и няма как тази техника, когато се развали, да не се оправи. НСО – вижте сега с НСО колко интересно се получава – 2% са капиталовите разходи. Но ние всяка година актуализираме бюджета, тъй като паркът на НСО е изключително захабен. Той непрекъснато се поврежда и сега ние трябва да правим някакъв баланс между средствата за ремонт и средствата за купуване на нови коли, което май че е едно и също по големина. Българската стратегия за сектор „Сигурност“. При това положение ни става ясно – издръжка на много служители с високи заплати, но технологично остаряла среда. Това е бюджет за оцеляване на служителите, но тези служители съществуват без инструменти, с които да работят. Остаряла е материалната база, полицейските системи, криминалистическото оборудване, разузнавателните платформи са отпреди 10 години. Сега, тук наскоро чухме как има много европейски проекти, по които се работи, и те много ще помогнат за повишаване на дигитализацията на Министерството. Но аз ще Ви кажа, че такива проекти има от доста години. В момента, в който те се завършат, се прибират в касите и не работят, защото, ако работеха, трябваше да се съкрати администрация. При положение че в западните държави с технологизирането, което просто е неминуемо, се съкращават всяка година, и така е дадено до 2029 г., по 2% от персонала – по-малко служители, много добре платени, високо технологично оборудване, ефективни служители. Ние ще достигнем в крайна сметка до това, че няма да сме съвместими със стандартите на Европейския съюз в една среда на киберзаплахи. През 2023 – 2024 г., това са данни на Европол, организираната престъпност инвестира милиарди в киберструктури, в разузнавателни структури, свързани с предотвратяване на тяхното разкриване. Ние единственото, до което сме достигнали, е да ги определим в доклада на ДАНС като заплахи. Значи, новите технологии са заплахи за нас. Ами заплахи са за нас, защото ние не ги ползваме, а престъпниците ги ползват. Парадоксът тук е, че 28% от бюджета отиват за текущи разходи, което значи, че служителите са изхранени, но технологично обезоръжени, невъзможно е да се преквалифицират за използване на модерни технологии, защото самите технологии ги няма, цикълът се затваря в себе си – повече хора, повече заплати, нулеви инвестиции, средствата отиват за заплати. Аз бих нарекъл този бюджет бюджет на националната несигурност. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#36 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Радулов. Преди да дам възможност за реплики, колеги, моля Ви да поздравим студенти от Американския университет в Благоевград. Те днес са на посещение в Народното събрание по покана на народния представител Манол Пейков. Добре дошли! (Ръкопляскания.) Реплики има ли към изказването на господин Радулов? Заповядайте, господин Манов.

#37 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. При цялото ми уважение, професор Радулов, ама ще ми е много интересно да кажете колко точно милиона разходи са предвидени въобще в сферата на сигурността, тъй като общата сума е някъде около пет милиарда? Това би било много интересно за аудиторията. Благодаря.

#39 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Радулов! Понякога в залата на Народното събрание се случват интересни неща. Уменията на господин Радулов, които аз уважавам безкрайно много като преподавател, Ви дадоха пример за това. Съвсем умишлено, господин Радулов, събрахте в един кюп всичко в сферата „Сигурност“, подчинихте го на Вашето решение, че политиката в сигурността ще бъде обърната само към персонал, и събрахте вътре ДАР, ДАНС, ДАТО и полицейските служители. Уважаеми колеги, уважаеми гости, уважаеми министри, хора! Господин Радулов много добре знае какво прави от тази трибуна. И аз уважавам това политическо решение – да каже, че трябва да има повече пари за сигурност. Трябва да каже, че тези пари трябва да бъдат направени в сектор „Сигурност“, отправени в сектор „Сигурност“ към технологично развитие, към инвестиции в софтуери, в обучения и така нататък. Абсолютно съм съгласен с Вас. Но не съм съгласен с Вас, че можем да дебатираме на първо четене на бюджета, можем да поставим в един общ кюп, извинявам се за израза, целия сектор „Сигурност“. И да обобщим, че виждате ли, когато говорим за полицейските структури, там не е важен персоналът, там е важно само технологичното оборудване. И обратното, когато говорим за ДАТО, техническата служба, да говорим за количество персонал. Можем ли да говорим въобще за размерите на заплати в ДАТО – на специалистите в ДАТО, на специалистите в ДАНС, които се занимават с киберпрестъпност, и да казваме, че разходите за заплати там са високи. Ами не са! Там не са високи. И така. Това исках да кажа, господин Радулов. Извинявайте.

#41 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Радулов, много е важна темата, само че бюджетите на специалните служби изобщо не бяха обсъдени в парламентарните комисии. И сега се налага тук в пленарното заседание да се занимаваме с тази тематика и никой нищо няма да разбере. Благодаря.

#43 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги, ще ме извините, че ще почна малко отзад напред. Има, както се казва, има нещо гнило в Дания. Има нещо странно в това Народно събрание, защото за пръв път се случва бюджети, и не само бюджети, всичко друго, свързано с националната сигурност, извън Министерството на вътрешните работи да се обсъжда в Комисията по вътрешен ред. Прав е господин Атанасов, че Комисията за контрол над службите и специалните разузнавателни средства не се събира и следователно бюджетът не е обсъден в нея, но това го оставяме на, както се казва, съвестта на управляващите в Народното събрание. По отношение на репликата на господин Манев. Господин Манев, аз засягам този, как го казахте, не беше тюрлюгювеч, но нещо подобно, засегнах го в едно изказване, защото това образувание се ръководи от министър-председателя, който министър-председател е председател и на Съвета по национална сигурност. И следователно ние трябва да погледнем малко по на едро на този въпрос. Това не е тюрлюгювеч, това е националната сигурност на България и естествено е да я обсъждаме… (Реплики от народния представител Маноил Манев.) Да, не е точно тюрлюгювеч, казахте нещо друго, естествено е да ги обсъждаме в пакет. Що се отнася до това колко голям е бюджетът в сектор „Сигурност“, аз няма да правя сравнения за целия сектор, но ще Ви кажа, че бюджетът на Министерството на вътрешните работи е почти толкова голям, колкото данъците, които събираме от гражданите, и това трябва да ни наведе на някаква мисъл за това как се образуват тези бюджети вътре в сектор „Сигурност“. И още нещо, което е важно. Хубаво е, когато обсъждаме такива информации, такива цифри, да погледнем малко как нещата са решени в Европейския съюз. Сега, няма да Ви чета цифри тук по всички структури и системи на сигурност на Европейския съюз, но трябва да Ви кажа, че британското Министерство на вътрешните работи разполага със средства за капиталови разходи в рамките на един милиард паунда. Така че хубаво е ние да имаме не само киберсигурност, защото, когато говорим за дигитализация, Вие си представяте тези структури, които пазят системите от хакерско проникване. Не, тук трябва да има киберразузнаване, киберконтраразузнаване, трябва да има системи за взимане на решения или изработване на варианти на решения с помощта на изкуствен интелект, защото така правят всички западни служби. И ако не искаме само след 5 – 6 години ние да не можем да конектираме, да свързваме и да работим с тях, трябва да вземем сега мерки. Този бюджет не е тая мярка, въпреки че е бюджетен инструмент на управление, която ще ни доведе до това. Този бюджет, още веднъж повтарям, този бюджет не може да допринесе качествено за реализирането на националната сигурност на България. Благодаря.

#44 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Радулов. За следващо изказване – Костадин Костадинов. Заповядайте – имате думата.

#45 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Ще започна с това, че бюджетът – очевидно има огромен интерес към него от страна на народните представители – залата е полупразна. Една трета само от народните представители са тук, което е показателно за начина, по който огромната част от мнозинството гледа на приемането на този бюджет – като на едно неизбежно необходимо зло. Бюджетът е бюджет на фалита. Той има предвидени нови 20 млрд. лв. дълг за тази година, с което, между другото, за идващата 2026 г. парите, които ще се изтеглят в рамките само на две календарни години, са повече от 40 млрд. лв. Това ще предизвика най-голямото задлъжняване в историята на Третата българска държава, откакто тя съществува. Между другото, направих си труда да направя справка за дълговете, които са теглени съобразно базовата дългова ставка към момента, в който са теглени, в предишни периоди от историята на България – както от историята на Княжеството, на Царството и на Народната република. Дори когато България е била в състояние на война – по време на Сръбско-българската война, по време на Първата, Втората балканска, по време на Първата, Втората световна война, България не е задлъжнявала с 80% за две години. Дълговете, които в момента настоящото правителство трупа, са дългове, които имат за цел да продадат бъдещето, за да се откупи малко време в настоящето, защото те много добре знаят, че времето им е обречено, времето на режима на водопадите приключва и в интерес на истината, е въпрос на броени месеци това правителство да си отиде. И то може да си отиде по много болезнен начин, между другото, което водопадите в правителството много добре знаят. Знаят, че са обречени, и точно поради тази причина харчат с идеята да спестят малко време – ден, седмица, месец, за година въобще никой не говори. Но какво ще се случи след това с хората, които ще продължим да живеем тук, защото една част от тези, които в момента са тук на банките, ще потърсят спасение в чужбина? Не, че ще успеят да избягат, но така или иначе, ще се опитат. Какво ще правим обаче ние останалите? С дълг, който ще надхвърли повече от 100 млрд. лв. – дълг, който, между другото, няма как да бъде изплащан от нашата икономика, защото тя е в състояние на фалит, а е в състояние на фалит, защото управляващото мнозинство заедно с ПП-ДБ направи всичко необходимо да изнасили българската икономика, за да ни вкара насила и незаконно в еврозоната. Нещо, което ще им струва много скъпо. Но лошото е, че ще струва скъпо и на целия български народ. Тъй като икономиката не може да извади парите, които са необходими, за да функционира бюджетът поне още 12 месеца, това, което правят престъпниците в управляващото мнозинство и в правителството, е да се опитат да бръкнат в джоба на всеки един българин. За тази цел увеличават глоби, за тази цел въвеждат нови глоби, за тази цел включително и правят необходимото, за да може да утежнят още и още положението на дребния бизнес. По темата за СУПТО, която наистина министър Петкова не знае какво означава тази абревиатура, най-вероятно тя не е знаела и че е абревиатура, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ говорим вече няколко години, защото това е стара идея, още последният кабинет на Борисов искаше да я въведе тогава, но впоследствие се отказаха заради протести. Сега очевидно вече работата е толкова опряла ножа до кокала, че наистина няма друг вариант, защото, ако не бръкнат в джоба на всеки един българин в буквалния смисъл на думата, няма как да вържат този бюджет на фалита. И затова всъщност е толкова сериозен проблемът със СУПТО. Между другото, преди малко, когато говориха Мирчев и Божанов по темата, хубаво е, че са се сетили за този проблем. Аз преди една седмица бях в родното село на Ивайло Мирчев – Крушари. И там хората, които се занимават с такъв търговски бизнес, са, общо взето, трима човека. Те не са кой знае колко много. Единият от тях ми каза следното нещо: Аз имам в склада си 10 зелки. Сега, за да мога аз да опиша тези 10 зелки – защото, както каза министър Петкова преди малко, трябва да се изсветлят приходите, съответно тези 10 зелки трябва да бъдат записани и за това нещо трябва да се въведе специален софтуер. Той каза: На мене това нещо ще ми коства, както ме осведоми човекът, който ми поддържа касовия апарат, това нещо ще ми коства едни 1200 лв., които трябва да дадем сега и след това допълнително пари за поддръжка. Ми аз, каза, правя по 160 лева оборот на ден. Това ли ще изсветлявате бе, госпожо Петкова – 160 лева оборот на ден, не Ви ли е срам?! И това са, между другото, огромната част от така наречените бизнеси в България, защото тези хора, когато говорят за изсветляване на доходите, нямат предвид изсветляване на доходите им, с които строят хотели с водопади, а имат предвид изсветляване на хората, които продават зарзавати за по 100 лв. на ден. Не Ви ли е срам? Не Ви ли е срам? Честно Ви питам. Сега, че Мирчев не е ходил, отговорете ми , след това искам да чуя Вашето мнение – че Мирчев не е ходил в родното село, между другото, го разбрах, защото питах. А бе, викам, Вие имате народен представител оттук. Те казаха: ами, да, ама той не е идвал от години при нас, нищо, че е народен представител от Добрич. Въпросът е в това, че когато говорим за подобни проблеми, тук в Народното събрание има хора, които гледат като богове отгоре на случващото се. Е, да, някакво СУПТО, не знаем какво означава, ама няма проблем и ще изсветлим доходите. А това, че ще фалират хора? Няма да докарате до изсветляване на доходите – напротив, ще вкарате и малката част от останалия работен бизнес в сивия сектор или ще ги накарате да фалират, защото в тези села, или там малките населени места въобще, където има по едно-две магазинчета, тези хора на практика ще фалират. И това, което ще направят, е, че ще започнат да продават в къщите си незаконно. Ще купуват и ще продават – ще се върнем дори в сферата на натуралната размяна. Това ще направите, щото Вие докарвате държавата до смърт. Вие ни връщате в каменна ера, разбирате ли? Вие сте заплаха за бъдещето, за оцеляването на човечеството, хайде да не казвам на човечеството, ама и на човечеството.

#47 · speech

Костадин Костадинов

Няма да се въздържам, госпожо Назарян, защото Вие не знаете какво означава да живееш на село с по-малко, да кажем, от 500 лв. на месец. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И това са страшно много хора в нашия народ. И в момента Вие искате да пълните бюджета, за да може… Вие, Вашето мнозинство, искате да пълните бюджета, за да може да влезете, за да вкарате насила нашата държава в еврозоната, която ще доведе до фалит. Слава богу, това ще доведе до фалит на еврозоната – и това ще стане. Но Вие на практика унищожавате, на практика унищожавате нашия народ. Ето защо ВЪЗРАЖДАНЕ няма да подкрепи този законопроект. Ето защо няма да подкрепим този бюджет, защото е вреден, защото е престъпен. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#49 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Само че сме казали, че е от Крушари – той се срамува.

#51 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Сега ще Ви кажа от какво се засегнах. Благодаря Ви, госпожо Председател. Това, че копейките не знаят кое ми е родното място, което е Добрич, е друга тема. Но това не е важното. Големият проблем е, че господин Костадинов твърди, че ние сме в тази тема отскоро, което не отговаря на истината. За негово така лошо разбиране ние сме в тази тема от около 20 години. Оттогава е идеята, между другото, за СУПТО. И тогава тази идея имаше смисъл с технологиите отпреди 20 години. Аз това казвам – че в Министерството на финансите хабер си нямат от тази работа, защото така и не чух един човек, който да излезе – без значение дали той е политическо лице, или експерт, който въобще да има хабер от СУПТО. Но специално за генераторите на фалшиви новини от ВЪЗРАЖДАНЕ, да им обясня какъв е големият проблем. Да, има голям проблем в икономиката, в това, че се крият обороти, в това, че се фалшифицират фискални бележки. Да, има софтуери, които не работят, некоректни бизнеси, които използват софтуери, за да рисуват фискални бележки. Но това нещо не се бори, когато накарате бизнеса да даде 250 – 300 млн. лв., госпожо Петкова, да ги изсипе без нищо в рамките на три месеца без никакъв очакван ефект. Разберете, с тези технологии в момента, и го казвам като човек, който разбира за какво говори, а не лаладжийства като преждеговорившия, с тези технологии това е невъзможно. И Вие сами ще се откажете. Аз Ви го казвам – ще си го припомните това. Вие ще се откажете така или иначе. Опитваме добронамерено да Ви кажем защо трябва да го направите сега, а не след като излязат всички на протест и видите каква е цената, която бизнесът и гражданите ще платят от Вашето безхаберие, от Вашата некомпетентност – 250 млн. лв. ще бъдат изсипани. Всяко магазинче, всеки ресторант ще трябва да платят. И Ви обяснявам, госпожо Петкова, за софтуера, за сертификацията, за интеграцията, за обучението по 500 евро.

#52 · speech

Председател Рая Назарян

Ама, господин Мирчев, личното Ви обяснение е към господин Костадинов. Вземете изказване и си развийте тезата.

#55 · speech

Ивайло Мирчев

Добре, госпожо Председател, тъй като сте много учтива, спирам. Ще продължа после.

#56 · speech

Председател Рая Назарян

Вземете изказване, за да можете да си развиете по-подробно тезата. Има ли реплики към изказването на господин Костадинов? Господин Ганев, заповядайте за първа реплика.

#57 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Костадинов, моля Ви, недейте да обиждате Ивайло Мирчев, че е от Крушари, защото той, въпреки че е оттам, се обижда от темата, срам го е къде е роден, може би и от родителите му, но това си е негов избор. Основното, за което искам да Ви помоля, защото не го споменахте, е това, че загробвайки България само за две години, откакто управляват, започвайки втора година с 40 милиарда нови дългове, за тази година една основна част от тези пари ще отидат по превъоръжаване, за да се пазим от руската агресия и от атаките спрямо България, които се очакват от родните евролиберали да се случат. Така че цената за нашето загробване е да може с наши пари да платим един завод за барут, след което 51% от този завод да е собственост на немска компания. Моля Ви да вземете отношение по този казус.

#59 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Ганев, това, което казахте за завода за барут, една от най-големите лъжи и заблуди, които има в нашата съвременна история за това колко много на нас ни е донесъл Европейският съюз, колко много ни е помогнал, колко много пари е инвестирал в България. Сега, преди малко гледах една статистика на Института за пазарна икономика – соросоидна организация, така че предполагам тук представителите на еничарската част от Народното събрание няма да имат нищо против – 32 млрд. лв. до началото на тази година за 18 години членство, 17 всъщност, защото тази година не е влизала в статистиката – 32 милиарда, което, между другото, е само сумата, която ние сме получили, но от нея трябва да извадим парите, които ние сме дали, защото примерно само за тази година членският ни внос е 2 милиарда, защото ние, освен че вземаме пари, и даваме. Това със завода, който споменахте, е пример – пример за това как се изнася мръсно производство в България, което ние ще платим и което дори няма да е наше, защото няма да е наша собственост. Там управата, там всичко ще бъде в ръцете на една германска частна фирма – при това германска частна фирма, не държавна, частна фирма. Но така действат хората, на които техни господари не са избирателите им, а хората, които не са избирани от никого в Европейската комисия. Аз видях, че преди малко Теменужка Петкова вдигна ръка – ще ми бъде интересно да чуя нейното мнение по отношение на това, което аз засегнах, защото наистина този бюджет, който тя е направила, е бюджет на фалита. И тук вече въпросът не е дали България ще фалира, а кога България ще фалира. Вие самият бяхте в Китай и знаете, и станахте свидетел на това как ръководителят на БДЖ лобира за частни фирми. Така ли беше, господин Ганев – пред китайската държава, пред Китайската народна република, пред най-мощната икономика в света? Ръководителят на държавната фирма БДЖ лобира за частни фирми, защото подготвят БДЖ за фалит и за разпродажба. Така ли беше? Така беше. Тези хора тук трябва да бъдат съдени от трибунал за национално предателство и за държавна измяна – всички те, всички те! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#61 · speech

Костадин Костадинов

Напротив – единственото нещо, за което призовавам, е да има справедливост, да има законен съд, да има наказания за престъпленията. Ако Вас Ви притеснява това нещо – добре, през цялото време говорим само и единствено за това. Така че, господин Ганев, ситуацията с този бюджет наистина е ясна. Това е бюджет, който управляващите в момента скалъпват, за да могат да си откупят време. Откупвайки време, за да закупят дни, седмици и месеци от настоящето, те продават бъдещето на България. Пак ще повторя още веднъж – такова мащабно задлъжняване за две години българската държава за последните 150 години от съществуването си след Освобождението от турско робство никога не е имала – 40 млрд. лв. за две години, 40 млрд. лв., и то, забележете, не в инфраструктура, не в нещо, което се произвежда, нещо реално, нещо, което по формулата на капитализма: пари – стока, пари прим, да докара допълнително пари. Не – за заплати и за плащане на други дългове. Ние вземаме дълг, за да плащаме дълг.

#63 · speech

Костадин Костадинов

Времето, госпожо Назарян, на това правителство изтече. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#65 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, това, което стана ясно за СУПТО, е, че то се е зародило в Крушари преди повече от 20 години. Това разбрахме със сигурност. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Костадинов, само да Ви успокоя, че човекът със зелките в Крушари едва ли ще ползва СУПТО. Трябва да видим какво предвижда Законът за данъка върху добавената стойност и Наредба Н-18, да видим дали той отговаря на тези изисквания. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.)

#67 · speech

Министър Теменужка Петкова

Ама той може да му е казал, по-хубаво да пита господин Мирчев от Крушари, той ще му обясни за какво става дума. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.) Ама не можем да влезем в детайлите на продавача на зелки.

#69 · speech

Министър Теменужка Петкова

Трябва Вие да ги прочетете, за да можем да ги дебатираме. И човекът, който има интерес, ще ги прочете и ще прецени дали той попада в обхвата на Наредба Н-18 и трябва да прилага СУПТО. Това по отношение на СУПТО. По отношение на дълга. Господин Костадинов, със сигурност това е много важна тема, но и със сигурност трябва да се върнем малко назад във времето и да видим защо се е стигнало до този размер на дълга. Между другото, България е в едно от челните места по най-нисък дълг в рамките на Европейския съюз. (Шум и реплики.) Така че, господин Костадинов, причината за това през последните няколко години да има увеличение на дълга е свързана с факта, че години наред се прилага практиката – от 2022 г. насам, да се поддържа традиционно дефицит, който е от 3%. Това е максималната стойност на дефицита, който може да поддържа съответната държава. Колкото повече се увеличава брутният вътрешен продукт в абсолютна стойност, съответно и дефицитът расте. Този дефицит трябва да се финансира и той се финансира през дълг. Няма как по друг начин да се финансира. Така че това е по отношение на дълга. Само да Ви кажа, защото говорите за дълг, да Ви кажа, че за периода от 2022 г. до настоящия момент в период, в който министър на финансите беше господин Василев – ние онзиден имахме възможност и в рамките на Бюджетната комисия да коментираме, ръстът в разходите за персонал и разходите за социални и здравноосигурителни плащания, в това число и пенсии, говорим за ръст, е 34 млрд. лв. Това е само за три години – четири, не повече.

#73 · speech

Министър Теменужка Петкова

Ами трябва да се променят законите, господин Костадинов. Всичко това, което влиза в този бюджет, е на база на законодателство, което е прието. Ние няма да нарушим закона. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#74 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Господин Василев, лично обяснение? Заповядайте, ама Вие не бяхте по никакъв начин обиден и засегнат, вземете изказване направо. (Реплики от народния представител Ивайло Мирчев.) Вие станахте рекордьор, господин Мирчев – трето лично обяснение. (Реплики от народния представител Ивайло Мирчев.) Не Ви обиждат, когато Ви споменават. Цитират Ви, защото сте част от дебата. Плюс това Вие желаете да Ви отговори финансовият министър и тя Ви отговаря.

#76 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Назарян. Ще се включа в дебата и с изказване. В момента имам лично обяснение, тъй като госпожа Петкова за втори път си позволява да казва, че дългът е бил натрупан по времето на управлението, когато аз съм бил финансов министър. Госпожо Петкова, аз заварих дълг към БВП 24,1% и го оставих 23,9%. Тоест дългът, съотношението дълг – икономика леко спадна за тези три години въпреки всичките кризи и въпреки увеличенията на заплатите. Което какво означава – че сме се разполагали според чергата си, да го кажа по народному. Това, което Вие направихте тази година, е да вдигнете с 3 процентни пункта съотношението на дълг към БВП. И то не е заради дефицита, то е, защото извън дефицита, извън парите, които са необходими за рефинансиране на стар дълг, Вие изтеглихте 9 млрд. лв. допълнителен дълг, който не се ползва за дефицит, не се ползва за заплати, не се ползва за пенсии, а се ползва за касичката ББР, за касичката БЕХ и за други държавни предприятия. Затова се вдига дългът. Така че много ще Ви моля да не спекулирате повече с тази тема, защото явно нищо не разбирате. И още едно нещо искам да Ви кажа. Ако погледнете в момента със законите, които Вие приехте, какво се случва в съдебната система и в сектор „Сигурност“, ще видите, че разходите за съд, прокуратура – ВСС е с 24 хил. лв. заплата, която сега ще стане 30 хил. лв., са повече от това, което плащат като данъци всички български фирми, взети заедно. Всичките корпоративни данъци в държавата са по-малко от това, което Вие ще похарчите за съд, прокуратура и системата за сигурност. Това според Вас нормално ли е?

#78 · speech

Атанас Атанасов

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Бюджет 2026 показва ясно посоката, в която ще се развива страната ни в следващите години. Дали България ще е страна, която обръща гръб на своите граждани, или ще е държава, която застава зад тях във времената, когато това е най-важно? За нас от „БСП – Обединена левица“ отговорът на този въпрос винаги е бил ясен – силна е тази държава, която подкрепя своите граждани. И именно затова в този бюджет ясно личат нашият почерк, нашите ангажименти и нашата отговорност. Започвам от там, откъдето започва качеството на живот на всяко едно семейство – доходите. Този бюджет е социален и това е напълно естествено в момент, в който държавата ни е на прага на влизане в еврозоната. Хората трябва да бъдат спокойни, че държавата стои зад тях. В бюджет 2026 са заложени увеличения на възнагражденията на трудещите се хора – лекари, учители, медицински сестри и редица други професии, които поддържат системите ни живи и работещи. Наш дълг е да им осигурим достойни условия, за да останат да работят, да се развиват и да живеят достойно тук, в родината си. Често ни обвиняват, че повишаваме заплатите в публичния сектор. Но нека си спомним кои са тези, които работят в публичния сектор. Това са учители, медицински сестри, лекари, социални работници, полицаи, пожарникари. Разходите за персонал се увеличават с над 12%. Заплатите на учителите запазват равнищата от 125% от средната заплата за страната. Това е стандарт, който БСП последователно винаги е защитавала в годините. В здравеопазването – допълнителни 260 милиона евро за недооценяваните години наред медицински сестри, акушерки, специализанти, защото държава без учители и без медицински специалисти просто няма бъдеще. За пръв път от години бюджетът предлага реална подкрепа за родителите. Увеличава се майчинството през втората година, като се дава възможност на тези майки, които решат да се върнат на работа, да получават не 50% от него, а 75%, защото всеки млад родител знае колко е трудно решението за стартиране на семейство, за това единият родител да се върне на работа и всички тези финансови проблеми. Да говорим за демография, колеги, е лесно, да осигурим реална подкрепа – това вече е истинската политика. Хората, които са работили десетилетия, за да имаме държава – пенсионерите, също не са забравени. Осъвременяването на пенсиите по швейцарското правило, което изисква почти половин милиард евро, не е разход, а дълг. В трудни години с високи цени и несигурност държавата има задължение към тях. И този бюджет го изпълнява. Минималната работна заплата става 620 евро – ръст от над 12%, а средната работна заплата достига 1370 евро, което е част от тенденцията към повишаване стандарта на живота. Увеличава се и максималният осигурителен доход – мярка, която укрепва социалните системи и гарантира устойчиво финансиране на политики, за които сме се борили дълго време. По отношение на данъчната система многократно сме заявявали, че е време тя да стане по-справедлива, такава, каквато е в редица европейски държави. Често се хвалим с най-ниския държавен дълг в Европейския съюз. Да, но какво като имаме най-ниския дълг в Европейския съюз, когато имаме и най-ниските доходи? Държавата ни вече страда от липса на кадри. И какво като имаме най-ниския дълг в Европейския съюз, като имаме най-лоша инфраструктура и респективно не успяваме да привлечем инвестиции?! За това е нужно смело мислене, а не само числова дисциплина. Силната държава е тази, която достига и до регионите. Бюджетните взаимоотношения с общините се увеличават до над 5,1 милиарда евро – ръст от близо 12%. Това са ремонтирани улици, нови детски градини, обновени училища, болници, водопроводи – реални промени, които хората очакват от години. Инвестиционната програма за общински проекти продължава с 920 милиона евро. Но за да можем да правим всичко това, трябва да осигурим стабилни приходи. И тук бюджетът също е честен и справедлив. Няма увеличение на данъци върху труда, няма увеличение на ДДС. Напротив, предвижда се увеличение на данък върху дивидентите от 5 на 10%. Това е ляв подход, да. Капиталът трябва да носи своята част от отговорността. В същото време се засилва и контролът върху сивата икономика, което ще осигури допълнителни приходи в бюджета. Когато „БСП – Обединена левица“ участва в управлението, ние винаги поставяме на първо място доходите, хората, здравеопазването и образованието. Влязохме с ясни ангажименти в този кабинет и ги изпълняваме. Този бюджет няма да реши всички проблеми, но за разлика от много други преди него той започва от там, откъдето трябва – от човека, от труда, от семейството, от възрастните хора, от лекарите, от учителите и от общините. Този бюджет връща усещането, че държавата може да бъде справедлива. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#79 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Атанасов. Реплики, колеги? Не виждам. Следващо изказване – господин Адем, заповядайте, имате думата.

#80 · speech

Хюсни Адем

АПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Финансовата план-сметка за 2026 г. ще остане в историята с няколко факта. Първо, факт е, че днеска разглеждаме бюджет, първия бюджет в евро. Второ, за първи път ще разглеждаме и гласуваме бюджета в Народното събрание, без да е разгледан от Тристранния съвет, като в същото време не са спазени нито параметрите, нито сроковете, описани в Закона за публичните финанси. Трети факт, за пръв път най-вероятно срокът за предложения между първо и второ четене ще е само четири дена. Четвърти факт, ще се запомни с това, че този бюджет окончателно срина фискалната крепост. Пети, но не последен факт, този бюджет ще остане в историята като най-нехаресвания от професионални гилдии, браншови организации, както и от икономически и финансови анализатори. Бюджет 2026 се представя навсякъде като документ за стабилност и развитие, но в действителност демонстрира липса на визия, последователност и стратегическо планиране. Вместо да предложи реформи, които да модернизират икономиката и да гарантират устойчив растеж, правителството отново предпочита козметични решения, прикриващи задълбочаващи се обществени проблеми. Най-голямата слабост на този бюджет е неговата тотална зависимост от увеличаване на данъчната и осигурителната тежест и най-вече зависимостта му от външния дълг, без реални мерки за стимулиране на производството, иновациите и предприемачеството. Вместо да бъде инструмент за икономическо развитие, бюджетът се превръща в механизъм за административно финансиране на неефективния държавен апарат. Вместо да гарантира реална децентрализация и финансова независимост на общините, бюджет 2026 затвърждава централизирания модел, в който ресурсите се разпределят по политически принципи, а не на база обективни потребности на местната общност. Социалната политика отново се свежда до краткосрочни парични раздавания, без дългосрочна стратегия за висококвалифицирана трудова заетост. Това не е политика за подкрепа, а политика на подчинение и зависимости, която възпроизвежда бедността, вместо да я преодолява, трасирайки я и към следващите поколения български граждани с нови заеми. В този бюджет отсъстват всякакви амбиции за структурни реформи в ключови сектори, които от години са в критично състояние. Вместо това се наблюдава бюджет, изготвен за политическо оцеляване, а не за модернизиране на държавата. Този проинфлационен план за управление на публичните средства е документ, който не предлага отговор на системните кризи, а ги отлага и задълбочава. Но, уважаеми управляващи, любовта на избирателите не се купува по този начин, колкото и да ги смятате за наивни. И други години сте правили опити за подобни заигравки, но сега надминахте себе си в колаборация с така наречения формат за съвместно управление. Бюджет 2026 е бюджет на пропуснатите възможности. България има нужда от смела визия за бъдещето, но днес получаваме счетоводен баланс, в който числата са подредени така, че да изглежда всичко спокойно, докато реалността около нас се срива. Ако сравним бюджет 2025 и бюджет 2026, и в двата бюджета се забелязват общи проблемни тенденции, но за 2026 г. рисковете са още по-изразени. Разходите продължават бързия си ръст, стигащ до повече от 48% от брутния вътрешен продукт, надхвърляйки законовия лимит от 40%. Приходите се основават на труднопостижими прогнози особено в частта ДДС. Изкуственият бюджетен дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт се поддържа чрез нереалистични приходи, което крие рискове от по-висок дефицит. Повишава се данъчната тежест върху бизнеса и работещите, без да се решават структурни проблеми. Този проект за бюджет 2026 не успява да разреши нито един проблем от заложените проблеми в бюджет 2025, а ги задълбочава още повече. Определено в този бюджет са заложени недостижими финансови цели. Най-големият риск от това е, че бюджетът е нарисуван чрез изключително оптимистични прогнози за приходите. Заложеният ръст на постъпления от 15% за 2026 г. изглежда неоснователен особено след като през 2025 г. реалният ръст може да е едва около 10,5%. Специално за ДДС е заложен ръст от над 30%. Това очакване, уважаеми управляващи, е химера, комбинирана с мираж. Освен това самата база за 2025 г. най-вероятно няма да се постигне, което прави целите за 2026 г. още по-недостижими. Уважаеми колеги, ако се приеме проектът в настоящия си вид, бюджетът за 2026 г. създава реална основа за бъдещите проблеми. Първо, ново данъчно увеличение. През 2027 г. може да се наложи допълнително увеличение на данъците, включително на косвените данъци, за покриване на дефицита. Второ, нарастващ държавен дълг. Очаква се дългът да надхвърли 35% от брутния вътрешен продукт към 2028 г. и 40% след 2030 г. Разходите за лихви по дълга само за 2026 г., уважаеми колеги, ще надхвърлят 1 млрд. евро. Бюджетът за 2026 г. не следва икономическа логика, а е плод на политическа сделка. Уважаеми колеги, уважаеми управляващи, ние от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ не бихме подкрепили такъв бюджет. Ние ще направим предложения между първо и второ четене, макар че срокът най-вероятно ще е четири дни, и не очаквайте подкрепа от нас за този бюджет. Благодаря Ви.

#82 · speech

Красимир Йорданов

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги, уважаеми господин Адем! Позволете ми да не се съглася с някои от нещата, които казахте. На няколко пъти споменахте, че държавата ще спре да се модернизира, но пък аз категорично съм на противното от Вашето мнение. Средствата за общините нарастват с 12%, господин Адем. Инвестиционната програма е в размер на 920 млн. евро. Капиталовата програма достига над 7,7 млрд. евро, от които четири милиарда ще бъдат спасените средства в Плана за възстановяване и устойчивост, което ясно показва, че България няма да се отклони от пътя на Европа и от пътя на модернизацията. Споменахте за раздаването на пари, увеличението на минималната работна заплата с над 15% – до 620 евро, което касае 600 хиляди българи, и то предимно в малките населени места. Разбира се, не се харесва на работодателите, на голяма част от тях, но пък това помага на десетки хиляди семейства в нашата държава да имат доход, който е над прага на бедност. Бюджетът ясно показва, че e с грижа за хората, за семействата и за техните общности. Благодаря.

#83 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Йорданов. Има ли други реплики? Не виждам. Господин Адем, заповядайте за дуплика.

#84 · speech

Хюсни Адем

АПС

Уважаеми колеги, уважаеми господин Йорданов! Мен наистина освен всичките неща, които ме притесняват в този бюджет, много сериозно ме притеснява това, което казах – зависимостта му от външния дълг. Ще Ви разкажа една история. Когато едни приятели отишли в ресторант, сервитьорът казал: тук можеш да консумираш нещо без пари. Разбира се, яли, пили, после попитали защо е без пари, сервитьорът отговорил, че тук не се плаща, защото децата на консуматорите ще платят утре сметката. Аз се притеснявам от факта, че правителството и миналата година, и тази година се успокояваше от факта, че процентът дълг в сравнение с други години е нисък, но се опасявам, че този дълг много сериозно расте всяка година, и утре-вдругиден моите и Вашите деца ще плащат този дълг. И това, което казахте за минималната заплата – не сте я увеличили Вие, това е заложено в закон. Благодаря Ви.

#85 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Колеги, други желаещи за изказвания по Законопроекта? Не виждам. Колеги, ще има ли други желаещи? Заповядайте. Първо господин Сабрутев.

#86 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарна група 30 минути почивка.

#88 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновяваме заседанието след почивката. Записан за изказване е господин Найденов от „Алианс за права и свободи“. В залата ли е? Заповядайте.

#89 · speech

Павлин Найденов

АПС

Брутният вътрешен продукт, който е заложен, е 122 млрд. евро. Ще направя една елементарна формула за контрола към всички български граждани – как могат да направят преценка на стойността на брашното, а не на триците. 3% заложен дефицит от брутния вътрешен продукт е 3,66 млрд. евро. При планирани приходи 51 милиарда и 436 милиона при планирани разходи 55 милиарда дефицитът е абсолютно точен – 3,65 милиарда. Обаче ние взимаме дълг 10,4 млрд. евро. От тях 3,2 по програмата SAFE. Нищо не казвам. Дефицитът – 3,7 милиарда. Нищо не казвам и там. Това е комфортът на управление, който господин Борисов каза, че иска да е щедър, да дава и така нататък. Около 1,4 милиарда имаме лихви, главници и вноски към Европейския съюз. Това е една хитринка да се извадят от разходите, но и за тях нищо не казвам. Но остават 1,2 милиарда капиталови и 0,9 милиарда други. Това са 2,1 млрд. евро празен чек, който се дава на правителството, да ги използва за комфорт на управление. Комфортът на управление е нещо, което от инвестиции в инфраструктура може да стигне и до много неприятни неща, като прокуратура, защото разходите, които се харчат, са необосновани и по никаква програма, която да е приета от правителството. Затова искам да обърна внимание за тези 2 млрд. и 100 млн. евро, което е близо 4 млрд. лв. Четири милиарда лева комфорт за управление на правителството! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от АПС.)

#90 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Найденов. Има ли реплики към изказването? Заповядайте, господин Адем – първа реплика. Други реплики има ли към изказването на господин Найденов? Не виждам.

#91 · speech

Хюсни Адем

АПС

Уважаеми колеги! Уважаеми господин Найденов, много хубаво, че засегнахте тази чувствителна тема, която преди малко и аз засегнах в изказването – за външния дълг. Умолявам Ви да обърнете внимание, понеже аз сравних двете години – 2025-а и 2026-а, за какви дейности са били изхарчени 2,1 млрд. евро 2025 г. за капиталови разходи? Какви са били дейностите? Моля да отговорите. Благодаря.

#93 · speech

Павлин Найденов

АПС

За 2025 г. сме изтеглили 18 млрд. лв., като там няма програмата SAFE и остатъкът е много голям. При планирани приходи 90 млрд. лв. сме направили разходи 96, има недостиг на 6 млрд. лв. Ако бяхме изтеглили 6 млрд. лв. плюс режийните, да го наречем така, за лихви, главници и вноски, всичко щеше да е наред. Обаче ние теглим 18 млрд. лв. И се започва – едни хитринки, счетоводни, как се харчат за ББР 4 милиарда, за каквито не можете да си представите разходи се харчат пари. Пример: Министерството на регионалното развитие през АПИ обявява конкурс за 1 милиард за мантинели, за ламаринки. Тези ламаринки трябва да бъдат изразходвани за следващите три години и половина, което прави по 1 млн. лв. на ден. Тоест в студ, вятър, сняг, зима, пек трябва всеки ден да се усвояват по 1 млн. лв. от фирмите, които ще работят там. Ние го изчислихме, че за да се извършва тази дейност, тъй като е написано: ремонт и възстановяване, а не подмяна на мантинелите, човешкият труд е от порядъка на 3 – 4 хиляди работници на ден. Тоест тези фирми трябва да разполагат с 3 – 4 хиляди работници на ден. Когато направихме проверка, се оказа, че печалбата от тази дейност е над 500%. Тоест от този 1 милиард за мантинели реално ще бъдат изхарчени 200 милиона, а останалите 800 милиона външен дълг, който е ползван, ще отидат в нечии джобове.

#94 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Найденов. Следващият записан за изказване е народният представител Мартин Димитров. Заповядайте, господин Димитров. Има ли други желаещи за изказване? Господин Ганев. Записвам Ви, господин Дренчев.

#97 · speech

Мартин Димитров

Уважаеми господин Председател, дами и господа, госпожо Министър! Както каза господин Зафиров, това е най-левият бюджет за последните 25 години, и това е тъжна и опасна истина за нас. Бих казал най-левичарският и бих казал най-рисковият. Кого ще ударите с този бюджет? Първо средната класа. Удряте директно средната класа с повишаване на осигуровките, обещавахте това да става на много по-следващ етап, и с повишаване на максималния осигурителен доход. Силен и директен удар срещу средната класа. След това, удар срещу бизнеса и срещу предприемчивите. Казахте, че няма да повишавате данъците, а удвоявате данък дивидент. След това, удар срещу всички домакинства с инфлацията. Защото, като взимате постоянно огромни заеми, 39 милиарда за две години, но нетното нарастване на дълга за тия две години е 26 млрд. лв., като взимате постоянно заеми и ги наливате през държавни фирми, това предизвиква инфлация. Тази инфлация вдига цените. Инфлацията е вдигане на цените, което означава, че всички български граждани получават по-малка покупателна способност и тях удряте директно. След това, нараства дългът и плащанията по дълга към 2028 г. трябва да нараснат три пъти, което означава по 100 км магистрала. Вместо да я строим в България, да ги плащаме като лихви по дълга. Всичко това означава, че това правителство с този бюджет спира, убива. Вие убивате развитието на България. Убивате догонването на средноевропейските доходи, връщате ни назад. И като всяко ляво правителство, защото Вие вече сте ляво правителство, няма нужда от дебат по темата, дори сами си го казвате. Вижте, че само БСП и финансовият министър защитават бюджета. Аз не видях някой от ГЕРБ и от „Има Такъв Народ“ да стане и да каже: това е нашият бюджет. Станете и кажете да Ви чуя, че това е Вашият бюджет, колеги. Защо се криете? Станете и го кажете, защото последствията ще бъдат за всички нас. И всички тези, целият български народ, който е тежко ударен от този бюджет, трябва да протестира. Да, по мирен, по демократичен начин трябва да бъде направен максимумът тези текстове да бъдат спрени. Трябва да се откажете от увеличението на данъка върху дивидентите. Вие обещавахте да няма вдигане на данъци. Трябва да се откажете от увеличение на осигуровките. Обещавахте това да е на много по-късен етап. Ние смятаме, че въобще не трябва да има такова. Трябва да се откажете от СУПТО, защото бизнеса, освен че го тормозите с вдигане на данъците, го тормозите и с абсолютно излишно лицензиране на софтуер. Така че, уважаеми дами и господа, на кръстопът сме. Левият път води до загробване на България. Видели сме го. Да не го допускаме за пореден път. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#98 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Димитров. Реплики има ли? Госпожа Белобрадова – реплика. Други реплики на господин Димитров? Не виждам.

#99 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Димитров, не успяхте да обясните в детайл защо гражданите трябва да излязат на протест и физически да спрат този бюджет, който ограбва стотици хиляди левове, милиони от гражданите. Благодаря Ви.

#101 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Димитров, аз не исках да Ви взимам реплика, но от призивите и на преждеговорившия народен представител искам да обясните защо искате да спрете прогреса на България по линия на това, че това е първият бюджет, който ще бъде в евро. От януари догодина България ще влезе пълноправно в еврозоната. Една, да не кажа мечта, но цел, за която и Вие знам, че доста години сте говорили. Кажете защо искате да протестирате и да саботирате това нещо, което е положително за българската икономика, за българската държава и за българските граждани? И този протест редом с ВЪЗРАЖДАНЕ ли ще направите и ще саботирането влизането на България в еврозоната? Благодаря Ви. (Шум и реплики.)

#102 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Иванов. Трета реплика – народният представител Асен Василев. Изказване ли, господин Стойнев? (Реплика от народния представител Драгомир Стойнев.) Ако сте се почувствали по някакъв начин засегнат, лично обяснение мога да Ви дам. Разбира се, добре.

#103 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря. Господин Димитров, репликата ми е към Вас. Ако може, малко по-подробно да обясните на колегата от ГЕРБ Иванов, че независимо дали бюджетът е в евро, в левове, в турски лири или в руски рубли, когато е крадлив, ние ще гласуваме против него. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#105 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, госпожо Министър, господа и дами министри, дами и господа! Еврозоната е добра новина за България, подходяща платформа и ние сме я бранили с всички сили и тогава, когато ГЕРБ бяха в колебание и се бяха скрили, както беше Кодексът по застраховането, както беше Законът за БНБ. Проблемът не е еврозоната. Проблем е лошият Ви бюджет. И разберете, в еврозоната има добри примери, има и лоши примери. И заради Вашата политика България се превръща в лош пример. (Реплика от народния представител Александър Иванов.) Тръгваме по пътя на Румъния и Гърция, уважаеми колеги, това е проблемът. Защото Вие правите най-голямото увеличение на данъчно-осигурителната тежест от много години насам. (Реплика от народния представител Александър Иванов.) Вие взимате най-много дългове от много години насам. При Вас е най-голямото преразпределение от много години насам. Така че всичко това удря развитието и затова и Вие не говорите вече за растеж на икономиката. Това изчезна. (Реплика от народния представител Александър Иванов.) Няма нито една дума как ще расте икономиката. В самата Ви прогноза Вие сами предвиждате спад в растежа. Ами като вдигаш данъците, като тормозиш бизнеса със СУПТО. (Реплика от народния представител Александър Иванов.) Господин Председател, моля, колегата от ГЕРБ, който се чувства виновен явно за този бюджет, да го успокоите.

#107 · speech

Мартин Димитров

Как няма да спадне растежът на икономиката? Ами, разбира се, че спада, и Вие това предвиждате. Защото това се превръща в поредното левичарско правителство, което вкарва в България проблеми. Всяко левичарско правителство е довело хората на улицата, госпожо Белобрадова. Защото, като им вдигнеш данъците, като ги тормозиш директно, като им предизвикваш инфлация, защото Вие предизвиквате инфлация, се случва едно и също. Хората излизат и по демократичен и мирен път се борят за своите права, за демокрацията, за това да не им вдигат данъците, за това да не се харчи по този безобразен начин, за това България да продължи да догонва средноевропейските доходи. И понеже Вие от ГЕРБ вече сте социалисти, съм Ви донесъл една книга, на която ние организирахме превода на български и издаването ѝ. (Показва книгата „Социализмът: икономически и социологически анализ“.) Това е великата книга на Лудвиг фон Мизес защо социализмът се проваля. От ГЕРБ и „Има Такъв Народ“ вече сте социалисти и затова вземете да прочетете защо ще Ви се провали бюджетът и защо социализмът се е провалял винаги в България и навсякъде по света и защо този път винаги е бил грешен за България. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#108 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Димитров. Първо лично обяснение – господин Драгомир Стойнев. След това – Александър Иванов.

#109 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица

Благодаря, господин Председател. Аз няма да навлизам в терзанията на господин Димитров, защото, за съжаление, Вие десните изпуснахте целия преход. Най-значимите неща, най-хубавите неща, които са се случили на България, десните не участвахте в управлението и сега отново сте извън борда. Това е големият проблем. Но най-големият проблем, господин Димитров, е, че Вие отдясно заради липсата на политики призовавате към насилие. Тук госпожа Белобрадова заяви, че то трябва едва ли не да се блокира, да се мачка, да се бори. Вие десните сте толкова отчаяни, че призовавате във вторника блокади и разправии с хората. Това не си го е позволявал никой. Това означава, че Вие вече сте изчерпани от идеи. Вие няма какво друго да предложите за развитието на тази страна било то като държава кандидатка, членка, било то приемането ни в Европейския съюз. За Шенген се мъчите да докажете, че нещо имате – айде минимално. Сега еврозоната. Какво да Ви кажа, господин Димитров? Вие просто ставате излишни. Това е проблемът Ви. И не се опитвайте с насилие да се покажете и някой да Ви забележи. А иначе книжки такива можете да предлагате колкото си искате, но истината е, че нещата се променят и България тръгва по нормалния европейски път. Благодаря Ви.

#111 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Господин Димитров, въпреки че председателят успя да ме успокои, не мога да остана безучастен към Вашето изказване. И само ще Ви върна не толкова отдавна за някои – три години назад, когато Вие лично сте ме убеждавали как бюджетите на Асен Василев, които не са се стремили по никакъв начин към бюджетна консолидация и новото модерно, и промяната в българските финанси, въведена от него, Вие широко я подкрепяхте и бяхте застъпник за нея, а именно да се приемат бюджети с до 3% дефицит като новото нормално. Е, именно такова нещо десен човек не би трябвало да го казва – като такъв се титулувате Вие. И също ще подчертая следното: Вашите призиви последните години и идването на популистката вълна в България, Вие съответно не сте носители на тях отдясно, ами по-скоро колегите от Промяната дойдоха на Вашите криле не за реформи, не за бюджетна консолидация, не за фискална стабилност, ами за промени в Конституцията за съдебната власт. Така че нямате право, господин Димитров, да говорите по линия на това, че увеличените бюджети при Вашето управление на социални дейности са двойни, с което някои колеги се гордеят, някои колеги казват като постижение, което не е лъжа, но когато Вие, ако дори малко дясно имате в себе си, би трябвало да осъзнаете, че още тогава голяма част от подстъпите и разчетите, които са отражение в този бюджет, са именно на мерките, приети по Ваши предложения, при Ваше управление и подкрепяни от Вас. Така че всички неща, за които призовавате на този протест, са благодарение на Вас и тоест ще протестирате против себе си. Благодаря Ви.

#113 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Бих искала да взема отношение по това, което споделиха колегите от ПП-ДБ, по-специално господин Мартин Димитров. Първо, господин Димитров, по отношение на разходите. Нека да припомним, че всички разходи, които са заложени в проекта на бюджет за 2026 г., са на база действащо законодателство – и по-високите пенсии, които са с милиард и сто милиона повече, само швейцарското правило е 491 млн. евро, е съгласно закона, и по-високите социални плащания, които през 2023 г. бяха обвързани с минималната работна заплата, която пък обвързахте със средната брутна работна заплата и е 50%. (Реплика от народния представител Божидар Божанов: „Вие го гласувахте.“) Ами ще гласуваме, защото е в интерес на българските граждани. Нали Вие го предлагате. Вие управлявахте тогава, господин Василев беше министър, той е идеолог на цялата тази история. Вярно е, господин Божанов, вярно е. Та, всичките тези неща, които Вие предложихте и направихте, уважаеми колеги от ПП-ДБ, в рамките на Вашето управление, са влезли в една законова рамка и тази рамка не е променена и ние сме длъжни да подготвим Проекта на закон за бюджета така, както предвижда законодателството. В проекта на бюджет за 2026 г. няма един лев разходи, които да са измислени или да са надградени над това, което е на база действащо законодателство и политики, които са наложени още от Ваше време. Понеже от господин Мартин Димитров тук разбираме, че са инвестирани сериозни средства за превода на тази книга и очевидно тя Ви е била необходима, защото това, което демонстрирате като политики през годините, в които управлявахте, наистина показва, че Вие сте прочели тази книга от първата до последната страница в детайли и сте я изучили, затова нека само да припомним как вървят разходите, ръстът на разходите в две основни сфери: по отношение на персонал и по отношение на социалните и здравноосигурителните плащания, в това число и пенсии. Ръстът на разходите за персонал през 2022 г. спрямо 2021 г., когато министър на финансите е господин Асен Василев, е 1 млрд. 488 млн. лв. Ръстът на разходите за персонал през 2023 г. спрямо 2022 г., когато министър на финансите е господин Асен Василев, е 2 млрд. 586 млн. лв. Ръстът на разходите за персонал през 2024 г. спрямо 2023 г., когато министър на финансите е господин Асен Василев, е 3 млрд. и 10 млн. лв. И ръстът на разходите за персонал през 2025 г. спрямо 2024 г., когато вече това правителство поема управлението, то е на база, пак казвам, действащо законодателство, това, което, нали, се е случвало през управлението на ПП-ДБ и колегата Василев – ръстът е 3 млрд. 685 млн. лв. Проектът на бюджет за 2026 г. спрямо очакваното изпълнение за 2025 г. – ръстът е един 1 млрд. 739 млн. лв. на база действащо законодателство, прието в предходни периоди. Или общо за този период ръстът в разходите за персонал на така нареченото дясно правителство и десни политици от господин Мартин Димитров, който съжалявам, че напусна, е 12 млрд. 498 млн. лв. Ааа, тук ли сте? Здравейте! Да видим какъв е ръстът в социалните разходи на това дясно управление. Няма нищо лошо в това да се увеличават заплатите, господин Димитров и господин Василев. Въпросът е, че те трябва да се увеличават на база на реалните икономически фактори, тогава, когато има икономически предпоставки това да се случва. Но когато няма, това вече изкривява картината и това ще отговори на Вашите въпроси защо се стига до тези дългове, защо са увеличени разходите и защо бюджет 2026 е с такива разходи. Ами защото просто такива са законите. Та да се върнем на социалните плащания, в това число и пенсии. 2022 г. спрямо 2021 г. – ръст 2 млрд. 582 млн. лв. 2023 г. спрямо 2022 г. – ръст в социалните разходи 4 млрд. 266 млн. лв. 2024 г. спрямо 2023 г. – ръст в социалните плащания 4 млрд. 399 млн. лв. Ръст в социалните плащания вече през 2026, проекта на бюджет, спрямо 2025 г. на база действащо законодателство вече става 5 млрд. 390 млн. лв. Или общо ръстовете в разходите за персонал и социалните разходи са 33 млрд. 810 млн. лв. Това, колеги, в рамките на периода от 2022 г. до края на 2025 г. са ръстовете в тези две пера. Така че, господин Димитров, не знам кой е ляв и кой е десен. Хубаво сте прочели книгата за социализма и очевидно сте разбрали какво точно се казва там. Сега, по отношение на осигуровките. Осигуровките, осигурителната тежест – и нали, искам само да сме ясни, че ние не увеличаваме данъци, защото Вие обяснявате: увеличавате данъчната тежест. Кои данъци? Увеличен е един данък и това е данъкът върху дивидента и ликвидационните дялове, който е най-ниският в Европейския съюз, и целта на тази промяна, господин Димитров, е да бъдат изравнени доходите от труд и доходите от капитал. Защото сами знаете, че по този начин през дивидента някои собственици на определени търговски дружества на практика си изплащат възнаграждения, за които не плащат съответния данък общ доход и съответните осигурителни вноски. Така че, господин Димитров, това е един-единствен данък, който е увеличен с тази цел. По отношение на осигуровките – 2 процентни пункта от 1 януари 2026 г. В средносрочната бюджетна прогноза за 2025 г. бяхме посочили, че там има проблем и бяхме адресирали проблема, така че не би трябвало никой да е изненадан. Последното увеличение на осигурителната вноска е през 2018 г. и тя е увеличена с 1процентен пункт. Тогава разходите за пенсии са били 9 млрд. лв., трансферът от бюджета, за да се покриват необходимите средства, които трябва да бъдат нужни, за да се изплатят пенсиите, е 4 млрд. лв. През 2025 г. разходите за пенсии вече са 24 млрд. лв., а трансферът от бюджета вече става 12 млрд. и 100 млн. лв. Така че, уважаеми господин Димитров, за да можем да си покрием всички тези разходи, защото пенсиите се увеличаваха многократно през целия този период от време, в което няма нищо лошо, пак казвам, но тук трябва да имаме и съответно източник, който да ни осигури финансирането на този разход. По отношение на така наречения крадлив бюджет, който господин Василев определи, и че няма значение той в каква валута е. Със сигурност, господин Василев, няма значение, когато става дума за крадливи бюджети. Аз само ще Ви припомня един факт, пък Вие може би ще обясните защо през декември месец 2023 г. като министър на финансите сте наредили и сте издали една заповед, съгласно която възлагате на работна група да изготви предложение за нормативни промени, чрез които да отпадне физическият контрол от страна на Министерството на финансите при отпечатване на ценни книжа в специализирани печатници, а дейностите по заявяване, отпечатване и приемане на акцизните бандероли да преминат изцяло към Агенция „Митници“. Фактите показват, господин Василев, че в Министерството на финансите има доклади, докладни записки от експерти в Министерството, които Ви предупреждават за много сериозни рискове, но Вие независимо от това издавате заповед, определяте срок и казвате: направете това, физическият контрол върху отпечатването на бандероли просто няма да съществува от страна на Министерството на финансите. Колегите са Ви предупредили за тези рискове. Добре е да знаем защо сте искали всичко това да бъде прехвърлено в Агенция „Митници“. Това е добре да знаем. И когато говорим за касички, хубаво е все пак, нали, да си даваме сметка за предишните действия. Вие сте млад човек, пък забравяте някакви основни неща. Каква касичка е ББР? И защо заблуждавате хората с ББР и БЕХ? Знаете много добре, че увеличаването на капитала на Българската банка за развитие се извърши публично и прозрачно. Това намерение на правителството е заявено в средносрочната бюджетна прогноза. Описано е за какви цели ще се използва това увеличаване на капитала – за да може банката да инвестира в такива структуроопределящи стратегически сектори за страната, които да носят ползи, господин Василев, не за нещо друго. Изброили сме ги, подробно сме ги изброили. Това е секторът, свързан с ВиК, това е здравеопазване, инфраструктура и редица други сектори. Така че, уважаеми колеги, увеличаването на капитала на Българската банка за развитие е извършено публично и прозрачно. В постановлението на Министерския съвет, с което е увеличен капиталът, много ясно е посочено, че след като с тези средства бъде увеличен капиталът, те ще се върнат в сметка за чужди средства на Министерството на финансите и ще се разходват по предварително направена заявка съответно след санкцията на Министерството на финансите. Тези пари са в БНБ. Не е похарчен един лев от тях. И не заблуждавайте хората, че това са касички. Ако Вие сте ползвали ББР за касичка с договори с разни адвокатски кантори, това е съвсем друга тема. Българският енергиен холдинг също не може да бъде наречен касичка и Вие най-добре от всички знаете това, защото точно по Ваше време над 5 млрд. лв. излязоха от българската държавна енергетика. Нали така, 1 милиард 176 милиона взехте от НЕК! Къде отиде този милиард, никой не разбра. Щяхте да купувате зърно, нищо не купихте. Така че 1 млрд. и 9 милиона взехте като дивидент от БЕХ в рамките на периода 2022 – 2024 г. И Вие сега говорите, че БЕХ е касичка. БЕХ не е касичка. БЕХ е структуроопределящо дружество, което има важна роля в икономиката на страната, част от националната ни сигурност. Как можете да си позволявате подобни неща, аз просто недоумявам! С ясното съзнание, че познавате системата, знаете проблемите, знаете какво се е случвало, и сега ги говорите тези работи! Не заблуждавайте хората! Недейте, просто това не Ви прави чест! Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#114 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Петкова. (Реплика от ПП-ДБ.) Изказване ли искате? Преди Вас са записани господин Цончо Ганев, господин Димо Дренчев, господин Красимир Манов. Така че Ви записвам, господин Василев. Давам думата на господин Цончо Ганев.

#115 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Бюджет 2026 г. е бюджет на фалита. И тук не е нито коректно, нито нормално да се сочи с пръст финансовият министър, както не беше нормално да се сочи за предишните бюджети като единствен виновник Асен Василев. Това е коалиционна политика и това е политика, която се прокарва в бюджета от страна на ГЕРБ, на Пеевски – неговата партия, на БСП и на „Има Такъв Народ“. Така че бюджет на фалита! Зад него застават всички тези политически сили, всички депутати, които ще гласуват за него. Защо е бюджет на фалита? Защото само за следващата година са заложени нови 21 милиарда дълг. Защото за тази година същата тази коалиция заложи и изтегли 19 милиарда дълг. Изпадаме в безпрецедентна ситуация, в която в рамките само на две години управляващите ни евролиберали загробват страната с 40 милиарда дълг. И тук въпросът е не толкова размерът на дълга, въпросът е за какво! Защото, ако теглиш дълг, за да инвестираш, за да може след години тази инвестиция да дава добавена стойност или да осигурява заетост, или да промениш структурата на икономиката и на производството, няма нищо лошо в това. Ако инвестираш, за да можеш да направиш така, че България да има 12-месечен туризъм, в това няма нищо притеснително и нищо лошо. Само че, когато имаш 40 милиарда нов дълг, за да покриваш текущи разходи, нещата са плачевни и нещата показват накъде отиваме ние като държава. Това, което имаме предложено като бюджет, е, меко казано, притеснително, защото освен дългове вече директно се залага вдигане на данъци. Директно вдигане на данъци и на осигуровки, защото всички в тази срамна коалиция – Пеевски, Борисов, ИТН и БСП, ставаха, лягаха и обясняваха как няма при никакви обстоятелства да се вдигат данъци. Е, с днешна дата имаме веднага вдигане и на данъци, вдигане и на осигуровки. Нещо повече, осигуровки с 10%, 10,1% вдигане на социални осигуровки. Такъв рязък скок е, меко казано, притеснителен и безпрецедентен. Обяснението, че това нещо трябва да случи, за да се покриват разходите, по никакъв начин няма да Ви спаси от това, което ще последва като икономически последици. Колосален ръст по отношение на разходи за отбрана, но тук важното е не какви разходи за отбрана, не за нещо, което ще инвестираме и няма да получим, защото се оказа, че инвестицията в чертежи за самолети, които и към днешна дата не сме получили, а сме ги платили, се оказа нещо, което е изключително лошо и притеснително. Защото това, което имаме като разходи само заради ангажименти на европейските бюрократи и заради внушаването за евентуална атака от страна на Русия към България и за това, че ние сме фронтова линия и фронтовият фланг на НАТО, както заяви пък Фон дер Лайен, и заради това, че ще теглим 6,5 милиарда разходи под формата на дълг и обезпечения за военни цели, свързани с тези страхове, които се насаждат, е, меко казано, притеснително и меко казано, ще ни излезе през носа през следващите години, защото това нещо трябва да се изплати. Данъците, които се вдигат. Тук е много важно на кой вдигат данъците, защото, когато на най-големите компании, които правят многомилиардни печалби, им се вдигнат данъците, в едно справедливо социално общество не е нито притеснително, нито укоримо, а е нещо съвсем естествено. Няма развита държава с ниски и нищожни данъци по отношение на големите компании. А ние сме пример за това вече 36 години – с най-ниските данъци за корпоративните фирми и за всичко, свързано с едрия бизнес, и за сметка на това липса на каквито и да е било стратегически, значими инвеститори, които да дойдат в България и да инвестират. Тази година е поредната, в която не се вдигат данъците на банките, не се вдигат данъците на телекомите. Нещо повече, тази година се направи и се помолиха тези компании да внесат авансово данъците си за 2026 г. Реално 2026 г. нито една от банките, нито един от телекомите и поредица други големи компании няма да внесат нищо в хазната, защото те вече са го направили. Затова и не им се вдигат и данъците. Обаче ръстът, който би трябвало да има като данъчна тежест за следващата година, ще отиде изцяло върху нас, като, първо, вдигане на данъците, свързани с имоти, със сгради, с недвижима собственост. Второ, за малкия и средния бизнес в лицето на ЕООД, ООД и всички тези, които впоследствие минат, дори и на едноличните търговци, които минат по ДДС. Защото за втора поредна година ставката за регистрация по ДДС остава на 100 хил. лв. Това е изключителен цинизъм спрямо бизнеса. Това е нещо, което в момента никой не иска да коментира, дори някои от опозицията забравиха за това. Това е пагубно за малкия семеен бизнес. Това е нещо, което се причинява за втора година – да имаме една година ставка за регистрация по ДДС на 166 хил. лв., в следващия момент да се свали на 100 хил. лв. и сега да остане отново 100 хиляди. Успоредно с това вкарване на задълженията на малките семейни фирми и те да минат по ДДС с този нисък праг за регистрация и да въведат софтуерни ограничения и регистрации, за които ще излезе на един малък семеен бизнес между 1500 и 2000 лв., защото никой не може да каже колко точно ще излезе, да кажем, в Търговище някоя фирма да оферира малките фирми. Това е изключително тежък косвен данък върху малкия бизнес. И всичкото това нещо заради фетиша, наречен еврозона. И всичкото това нещо не се отразява под никаква форма на банките, на телекомите и на всички други едри капитали в страната. Обяснението, че влизането в еврозоната е добре за България, се крепи на две основни котви, на два стълба. Всички, които сте говорили да защитавате еврозоната – Вашите обяснения се крепят на две неща: ниски лихви и ръст на инвеститорите, които ще видят в България една сигурна държава за инвестиции. И двете рухнаха още лятото. Първо, България към днешна дата за фирмени потребителски кредити и лични кредити – по никакъв начин няма по-високи нива на лихвите. Второ, това, което имаме като лихви по отношение на държавните кредити, след излизане на конвергентния доклад, излезе една компания, която увеличи кредитния рейтинг на страната ни. Два месеца по-късно правителството изтегли 300 милиона кредит на вече по-висока лихва. Няма как това нещо да не Ви се отрази – влизането в еврозоната. Ръст на инвеститори, защото сме в еврозоната. Кого лъжете? Европа се деиндустриализира, бизнесът в Европа бяга, защото едрият бизнес в Европа се крепеше на едно-единствено нещо, на нищо друго, и това го признават западните държави – той се крепеше на евтините енергоизточници от Русия, а в момента тях ги няма, няма и да ги има. Респективно, когато едрият бизнес – деиндустриализацията в Германия, Франция, Италия е факт, ще дойде някой в България ли? Лъжете! Няма да дойде никой! Целият бюджет Ви се срива. Тази година на база заложен ръст на приходи от данъци ние го нямаме като изпълнение. За сметка на това се залага нов ръст на данъците от 23%. Кого лъжете? Няма да стане това нещо. Единственото, което може да доведе до изпълнението на тези данъци, най-вече на ДДС, е наистина вече огромната инфлация, която евентуално ще стане. Само тогава ще изпълните заложените приходи. Но това ще е кървава победа за Вас, защото ще направи обедняването още по-голямо. Капиталната програма, която имате в момента, това няма да бъде реализирано нищо от него или поне малка част от него ще бъде реализирано. Другото Ви е буфер. И Вие го знаете много добре! Страшното е, когато обаче режете, осакатявате капиталната програма на МВР – хората, служителите в МВР работят при скотски условия. Аз като депутат от София мога да Ви кажа, че едно от най-големите районни управления – не само в София, а и в България, 9 районно управление, което се намира в „Люлин“, което отговаря за целия „Люлин“, отговаря за „Обеля“ – извинявам се, за „Надежда“ и за още няколко села, е в подблокови пространства и е в скотски условия. За сметка на това правителството залага да ореже капиталната програма, за сметка на това да купувате система от дронове за защита на границата с Турция. От кого ни пазите оттам – отново ли от руснаците?! Срам и позор е цялото това нещо! Затова този бюджет е пагубен, вреден. Той е бюджет на фалита и ние нещо повече искаме – не само да не бъде приет, искаме оставка на правителството! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#116 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Ганев. Преди да дам думата за реплики, ще направя едно съобщение. Уважаеми колеги, нека да поздравим гостите от Пловдив, които са в парламента по покана на народния представител Валерия Славова. Добре дошли в Народното събрание! (Ръкопляскания.) Има ли реплики към изказването на господин Цончо Ганев? Не виждам. Следващо изказване – народният представител Красимир Манов. (Реплики.) Редуваме групите – да, след това ще е господин Дренчев. Заповядайте, господин Манов. Говориха от ВЪЗРАЖДАНЕ – сега Вие, после ВЪЗРАЖДАНЕ, след това господин Василев или господин Василев, после ВЪЗРАЖДАНЕ, да има редуване на групите.

#117 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, аз ще се спра на една малка част от бюджета. Още взето, колегите, които се изказаха преди мен, доста добре го квалифицираха. То, каквото и да се каже за този бюджет, няма как да е добро. Но аз ще обърна внимание на една цифра, заложена в бюджета: 4,6 млрд. евро, или 9 млрд. лв., държавни гаранции. И човек, като си направи труда да прочете малко по-подробно за какво става въпрос вътре в тия държавни гаранции, трябва да се хване за главата. Поредните стари претоплени бози, нали, някои от тях са уникално фрапиращи, през разходи в Българската банка за развитие, тия държавни гаранции – евентуални, и през Българския енергиен холдинг. Само една кратка забележка, госпожо Петкова – министър на финансите: когато говорите за БЕХ, трябва много добре да внимавате. Ние много добре знаем каква я свършихте като министър на енергетиката, но шефът на БЕХ – Вашият съпартиец, който преди това беше шеф на АЕЦ „Козлодуй“, на едно изслушване в Комисията по енергетика каза, че БЕХ са във фалит. Не знам…

#118 · speech

Реплика От Герб-Сдс

Лъжа!

#120 · speech

Реплика От Герб-Сдс

Така е!

#121 · speech

Красимир Манов

Има записи за всичкото това нещо. Но ако ми зададат въпроси, понеже ние разполагаме с много малко време, и ми направят реплика, аз ще продължа с изказването си. Благодаря Ви.

#123 · speech

Венцислав Петков

ПП МЕЧ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Манов, не стана много ясно за тези гаранции, искам малко по-подробно да обясните за кои точно дружества са предвидени тези гаранции и за какво точно ще се разходват. Благодаря Ви.

#125 · speech

Станислав Иванов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Манов, една лъжа, повторена три пъти, не става истина. Категорично Валентин Николов не е казал такова нещо, а Вие продължавате да го артикулирате и колегите от дясно също го подемат.

#126 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Кое дясно? Къде видя дясно?

#128 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Къде видя дясно?

#129 · speech

Станислав Иванов

Колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, ако не се разпознавате, това е тотална лъжа! Господин Николов каза, че „Топлофикация София“ има проблеми с ликвидността. Въобще не е казал, че БЕХ е фалирал. На изслушването в Комисията по енергетика много ясно чухте, че 600 милиона има дивиденти към държавата! Това фалирала компания ли е?! И много внимателно, защото Вие по този начин – БЕХ е излязъл на международните пазари и използва техни инструменти, по този начин, като казвате, че е фалирал, Вие вредите на националния интерес. Така че спрете с тази лъжа! Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#131 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Директно отговарям. А бе, какви 600 млн. дивиденти, бе? „Топлофикация София“ дължи на „Булгаргаз“ 2 млрд. 650 млн. лв.! Тя Столична община е фалирала!

#133 · speech

Красимир Манов

Недей да взимаш отношения по въпроси, които не разбираш! Това е към теб конкретно. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Сега по същество. „Булгартрансгаз“ – 193 млн. евро за вертикален газов коридор – проект, от който абсолютно няма никаква нужда, който е направен под диктат отвън, за който няма нито хидравлични, нито хидродинамични, нито каквито щете разчети да са правени, и това нещо се финансира през тази схема с 9 млрд. лв., или 4,6 млрд. евро. Най-фрапантният проект е „АЕЦ – Нови мощности“. А бе, госпожо Министър, какви пари заделяте за „АЕЦ – Нови мощности“, като на 11 септември Европейският съд отсъди, че този проект е погребан? Край с това нещо! Как го предвиждате в бюджета? Колко пъти ще го говорим за това нещо от трибуната? Да не говорим за старата Ви схема с „Чирен“ – два пъти провалихте обществената поръчка, продължавате да го държите този престъпник Владимир Малинов – човек, който е подписал договора за 6 милиарда с „Боташ“...

#135 · speech

Красимир Манов

За какво става въпрос? Нови 400 млн. лева за „Чирен“ и пак ще правим сондажи! Ама същият този Малинов и министърът ми обясняваха как сме разширили капацитета. Е как сте го разширили този капацитет, като не сте направили един нов сондаж? И сега наново 400 млн. лв.! Вие за какви ни взимате? На какво прилича това нещо? И се чудим как да дадем пари за втората година за майчинството, за болните, и тук колегите си скъсаха ризите да Ви обясняват за недостига на финансови средства. Ето ги парите, които могат да бъдат спестени! Набутано е всичко и 38%, госпожо Петкова, от всичките разходи минават през енергетиката! Е, стига с това точене бе, братче! Да не говорим тук за любимото Ви саниране – 1 млрд. и 700 млн. евро! Айде стига бе, Вие, ГЕРБ, станахте пословични с това саниране! Само крадене, братко, и то по най-идиотския начин! (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Министърът ми развива тук едни теории – ще ги вкараме, нали, в енергийната ефективност. Предвидили сте и още толкова пари за енергийна ефективност. Дайте да го направим, бе! Досега програмата Ви е за 220 милиона, а Вие сте похарчили 20 милиона и той ми се хвали как само 1500 човека вече имало. Дайте да ги направим милион и половина! Да сложим фотоволтаици по тези сгради и така ще спестим енергия, и няма нужда да правим тия два реактора, които така или иначе няма да ги направим. Едно и също, бе, Вие нищо ново не можете да измислите! И едно нещо, и с това завършвам. Всичките тия закони и закончета, които ги приемахте, утре ще се обърнат срещу Вас – и за особените управители, и за еврото, където го приемахте, и няма да се чудите утре, когато във Вашите фирми държавата сложи особени управители да Ви контролират процесите какво сте правили през годините! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#136 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Манов. Давам думата на народния представител Асен Василев за изказване. Заповядайте, господин Василев.

#137 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Ангелов. Госпожо Петкова, радвам се, че повторихте нещата, които казахте на Бюджетната комисия и в залата, и се радвам, че ги повторихте, за да могат те да бъдат професионално разгледани и бих казал, оборени. Направихте един много добър счетоводен анализ на това как са се вдигали разходите за персонал от 2022-а, 2023-а и 2024-а, та до 2025 г. и Вашето число, цитирам точно, е 12 млрд. 498 млн. увеличение общо за тези години. Направихте също така добър счетоводен разбор как са се вдигали социалните разходи, а не само пенсиите – пак за 2022-а, 2023-а, 2024-а и 2025 г., и казахте, че пак Вашето число е 33 млрд. 810 милиона.

#139 · speech

Асен Василев

Общо, точно така, което означава, че по тези две пера разходите според Вас за 2022-а, 2023-а, 2024-а и 2025 г. са се вдигнали с малко над 46 млрд. лв. по двете пера. Това е много правилно и ние сме горди, че са се вдигнали с тези разходи, защото това означава по-големи заплати и по-големи пенсии. За да може обаче от тази счетоводна сметка да се направи икономически анализ, освен числителят трябва да се сложи и знаменателят – колко се е вдигнал брутният вътрешен продукт на страната, всичко, което произвеждаме като общество за тези години. И брутният вътрешен продукт на страната се е вдигнал с над 73 млрд. лв., което, казано на прост език, означава, че ние сме се разполагали според възможностите си. И точно затова и 2022-а, и 2023-а, и 2024 г. съотношението на всичките разходи, които държавата прави към брутния вътрешен продукт, всичко, което произвеждаме като държава, не надвишава границата от 40% – 39% е в едната година, 38,5% – в другата. Това означава, че ние можем да запазим текущия данъчно-осигурителен модел и да не се вдигат данъци, да не се вдигат осигуровки, както обещахме още 2021 г., когато казахме, че данъците ще ги събираме, а няма да ги увеличаваме. За тези години няма нито един увеличен данък и няма нужда той да бъде увеличаван, защото разходите са направени така, че да седят в 40-процентното правило и да няма натиск за увеличение на данъци. Нека да видим какво се случи, когато Вие поехте управлението на финансите на държавата през 2025 г. Вие отхвърлихте бюджета на служебния кабинет, направен от другата госпожа Петкова – Людмила Петкова, и внесохте бюджет, който за първи път от времето на Жан Виденов насам преразпределя 43,5% по Вашето предложение от брутния вътрешен продукт. Още тогава – през март месец, Ви казахме, че това е неустойчиво, че няма да Ви излезе приходната част на този бюджет, защото няма как да съберете толкова пари от ДДС, което, за съжаление, се и случва, и че това всъщност е една бомба, която ще избухне. И бомбата току-що избухна! Вие идвате и казвате: трябва да бръкнем в джоба на всеки български гражданин, на всяка българска фирма – един път през данък дивидент, втори път през вдигане на пенсионните осигуровки, и само пенсионните осигуровки ще бръкнат с 600 лв. в джоба на всеки един от тези хора, които седят ей там, на балкона. Ще Ви вземат догодина по 600 лв. заради разходите, които госпожа Петкова е сложила в бюджета за догодина. И сега стигаме до най- – търся мека дума, некомпетентното Ви твърдение като министър на финансите по повод на този бюджет. Вие от тази трибуна заявихте, че всичко това се прави на база на съществуващото законодателство и че заради това Вие тези разходи трябва да ги направите. Първо, това не е вярно. Разходите, които са на базата на съществуващото законодателство за отбрана, за социални разходи, за пенсии и за минималната работна заплата, са 2 милиарда, а разходите, които Вие увеличавате, са 8 милиарда, тоест една четвърт са на база на съществуващото законодателство. Но даже и това да го оставим настрани, защо променяте съществуващото законодателство относно приходите и бъркате в джоба на българските граждани, вместо да промените съществуващото законодателство относно разходите и да направите така, че месечната заплата във ВСС от 24 хил. лв. да не стане на 30 хил. лв. на месец, и да направите така, че на Антикорупционната комисия, която получи 65% увеличение на заплатите март месец, сега да не им дадете още 52% увеличение и да им удвоите заплатите за 9 месеца? Това законодателство можехте да смените, а не да сменяте законодателството, което вдига данъчно-осигурителната тежест и пенсионните осигуровки на всички български граждани. Това е политически избор! Това не е предопределеност, това не е физичен закон! Това не е гравитация, която не може да я отмените. Може спокойно да отмените този закон и да кажете: дадохме достатъчно, нормално е сега да дадем по-малко в разходната част, за да не бъркаме в джоба на българските граждани, да не бъркаме в джоба на българските фирми и да не доведем до това, че икономиката всъщност ще се срине догодина. Защото Вие пипате първия стълб на икономиката, който е инвестициите! Когато вдигнете данък дивидент, какво ще се случи с вече направените инвестиции в българските фирми? Ще Ви кажа – ще си ги изтеглят преди 31 декември, докато данъкът е 5%, което означава, че вече направени инвестиции ще се изтеглят от икономиката, а шансът да дойдат нови е доста по-минимален. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Вторият стълб на растежа е индивидуалното потребление на домакинствата. Какво ще се случи, когато го вдигнете с два процентни пункта, което означава 10% увеличение на пенсионните осигуровки? Всички работодатели ще кажат на техните работници: няма да Ви увеличим заплатите догодина, защото госпожа Петкова Ви иззе увеличението. Трябва да ги дадем на госпожа Петкова и на НАП, вместо да Ви ги дадем на Вас като заплата! Какво ще стане с индивидуалното потребление в този момент, когато хората не видят увеличение на заплатите? Нека да Ви кажа – ще падне! Ще падне, защото хората няма да получат увеличение на заплатите, и тези ръстове, които сте заложили на икономиката, няма да се случат, защото нито ще се случат инвестициите, нито ще се случи потреблението. През експорт няма да пораснем, защото всичките ни партньори, където изнасяме, в момента са в криза и голяма част от тях са в техническа рецесия. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Така че този бюджет е една измислица – една измислица, която обаче е изключително опасна за всички български граждани и за цялата ни икономика, защото той поставя на карта данъчно-осигурителния модел на страната. Веднъж тръгнете ли да преразпределяте 45%, 50% – тук господин Цонев вчера каза, че до 55% ще преразпределяме, а това означава да се смени изцяло данъчният модел, да се мине към прогресивен данък и хората да плащат 30 – 40% данък, физическите лица, фирмите да плащат 15 – 20% корпоративен данък и да натоварите българския народ с немски данъци при български заплати. Това не се прави, защото това ще ни убие ръста и това ще ни върне обратно там, където 12 години с политиката на ГЕРБ ни държаха. Ние наваксвахме към Европа, към средноевропейското ниво с 1% на година. Тръгвайки от 45%, щеше да ни отнеме две поколения, за да стигнем средноевропейския модел. В момента наваксваме с 3% на година и вече сме на 74%, а Вие искате да ни върнете обратно на единия процент и да чакаме още две поколения, за да стигнем средноевропейските нива на доходи и на икономика. И сега последното нещо, което искам да Ви кажа. Питате ме защо ББР е била касичка. Ами защото ББР по времето на ГЕРБ начело с господин Мавродиев раздаде 1 милиард в кредити, които не се връщат и не се обслужват. Кога „Булгартабак“ ще върне кредита от над 100 милиона, при условие че е фалирал? Кога фирмата на Вълка ще върне кредита от 150 милиона, с които си купиха хотели в Гърция, при условие че е спряла да го обслужва и също е обявила фалит? Кога ще се върнат другите тези 1 млрд. лв., които ББР раздаде на приближени до ГЕРБ фирми? Тези фирми не ги връщат и в крайна сметка това ще бъде покрито от джоба на българския данъкоплатец, затова е касичка ББР. И сега искате да им дадете още 4 млрд. лв. без контрол какво ще правят. Щели да инвестират в здравеопазване. Ние имаме най-много болници на глава от населението. Нови болници ли ще строите с тия пари? Какви инвестиции в здравеопазване ще прави ББР? БЕХ не била касичка. Колко пари потурчихте за АЕЦ „Белене“ и нямаме един реактор там? Това какво е? Не е ли касичка? Колко пари от българския данъкоплатец бяха дадени на БЕХ, БЕХ ги инвестира в АЕЦ „Белене“ и накрая получихме ни-що срещу тези пари? Колко? Така че абсолютно сте наясно, че през тези касички парите изтичат. Ще Ви кажа и още една касичка – АПИ, тук е господин Иванов, ще строи 8 км околовръстен път на София срещу 2 млрд. лв., 250 млн. лв. на километър. Това, което колегите от АПС казаха – 1 милион на ден даваме в момента по вече съществуващ договор за мантинели, за поправка на мантинели, за 1 млн. лв. на ден 4 хиляди човека поправят мантинели по страната. Да сте го видели това нещо да се случва? Колко от тези пари реално отиват за поправка на мантинели и колко отиват за други цели и за касички? Това е истинският въпрос. И когато говорим за този бюджет като бюджет, който е наистина пагубен за българската икономика, основният проблем е, че Вие взривявате съществуващата данъчна система и ни вкарвате в система с немски данъци при български доходи. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплика от народния представител Цончо Ганев.)

#140 · speech

Председател Костадин Ангелов

Познавам Правилника, господин Ганев. Има записани две реплики. Първата реплика е на народния представител Александър Иванов, след това Цончо Ганев. Трета реплика има ли? Няма. Заповядайте, господин Иванов. След като изчерпим процедурата с дупликата на господин Василев, думата ще има министър Петкова, след нея министър Иванов.

#141 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, господа министри! Господин Василев, Вие сте злият дух на популизма, който още не е напуснал българската политика, и с цел не да Ви обидя, ще кажа, че сте крайно безочлив да говорите тези неща от трибуната на Народното събрание, при положение че нашата парламентарна група и аз в лично качество многократно по времето на Вашите предлагани бюджети, които бяха по два-три на година, и един бюджет нямахте, който да изкара цяла година, сме Ви говорили много от нещата, които Вие сега се опитвате да изкарате срещу сегашното управление. Но аз прозирам тук и не съм съгласен с Вас, което крайно целите – Вие целите България да не влезе в еврозоната. Едно нещо, което Ваши партньори и съратници са го казвали, че Вие първоначално сте били против еврозоната, и сега разбирам докъде искате да доведете с Вашия пъклен план. Всичките тези години, в които успяхте да убедите партньорите си от „Демократична България“, че 3% дефицит е новата норма, новото нормално, сега това, което Вие успяхте да направите с множество манипулации, включително това, което говорите за БЕХ, ами Вие обезкървихте държавните дружества. Вие плащахте, изсмукахте по 100% дивиденти, откъдето може да съберете, за да закрепите тези до 3%. В последните четири години популизмът дойде от Вас. Аз вече почвам да разбирам от някои Ваши бивши партньори в бизнеса, частни, които Ви обвиняват в много по-тежки неща, за които аз от трибуната…, които казват, че откровено сте ги лъгали, крали и така нататък. Това са твърдения на Ваши бизнес партньори, не мои. И по начина, по който Вие пренесохте Вашето управление върху българските финанси, резултатът, за съжаление, плодовете ще берем всички, всички български граждани. Вие не може да увеличите двукратно разходи неотменимо, да вкарате формули, които като перпетуум-мобиле ще нарастват разходите в държавната хазна всяка година, и да не достигнем до момент, при който трябва да се преразглеждат тези неща. Това е факт. Колко милиарда изтеглихте от БЕХ, колко средства изтеглихте от строителството на магистрали – нарочно заделени средства? Всичко това го наляхте по друг начин. За реформи няма да говоря, защото виждам и бивш министър на вътрешните работи, който ни обясняваше за реформи в силовите ведомства, че са завършили 98%. За съжаление, и геополитическата обстановка се променя и освен приоритетите, които имаше ГЕРБ преди, защото учителските възнаграждения бяха такива, и виждаме резултати в тази насока, която дългогодишна политика продължава ГЕРБ, сега има нужда от такава политика и в сектор „Сигурност“. Но последно въпросът ми към Вас е: Вие ли ще оглавите еднолично протеста срещу еврото другата седмица и колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ поканени ли са? Заедно ли ще го направите? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#142 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Иванов. Заповядайте за втора реплика, господин Ганев. Господин Стойнев, трета реплика искате ли? Не.

#143 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Години наред всички самообявили се за десни обясняват колко е добре плоският данък, години наред в тази насока говори и самообявилата се за лява партия БСП колко е хубав плоският данък. Само да кажа на тези, които ни гледат и ни слушат, че няма по-сериозен десен данък от плоския данък, който беше въведен от БСП. И сега на едно нормално общество, в което 79% от хората взимат до 2 хил. лв. приходи, е цинизъм да се обяснява, че плоският данък е нещо добро, защото официалната справка, поискана от мен от НАП, казва едно изключително страшно число – 79% от българите взимат до 2 хил. лв. Оттам нататък от 3 до 5 хил. лв. са толкова малко, че нямам думи. А тези, за които Вие обяснявате, че ще бъде толкова страшно за икономиката, че ще плащат тежки данъци, са 1%. Това са хората над 8 – 10 хил. лв., това е 1% от българското население. Прогресивният данък не е нещо лошо, когато скалите са направени справедливо. И когато ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казваме, че заставаме зад това нещо, имаме конкретни скали и конкретни цифри, които ще докажат, че тези 79% от хората, взимащи тези заплати в България, няма по никакъв начин да бъдат ощетени, а БСП да обясняват защо защитават най-тежкия десен данък.

#145 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, извън микрофоните

Кой го въведе плоския данък? Я кажи.

#147 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Кой въведе плоския данък? Я обясни. Обясни кой въведе плоския данък!

#148 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, господин Председател. Понеже много станаха десните партии в парламента като ВЪЗРАЖДАНЕ, които явно искат и те да се присъединят към Вас, защото те са против вдигането на данъците, единственото, което могат да говорят, е пълни глупости, но за разлика от Вас при тях е разбираемо, защото те никога не са управлявали, те никога не са носили отговорност към хората, така че аз предпочитам на Вас да говоря. Господин Василев, репликата ми към Вас е следната. Няма друга нормална държава, , особено в Европейския съюз, която да продължава да е с плосък данък. Тогава ангажиментите, които бяха поети, тогава плоският данък наистина прекара – според мен лично успешно, България през тежката финансова криза 2009 – 2013 г., но това доведе до огромни неравенства. Тези неравенства трябва да бъдат преодолени. Ако скалата бе останала от 2007 г. същата на прогресивен данък, сега България щеше да събере 14 милиарда повече, тоест ние трябва наистина да погледнем, да огледаме и ако толкова не можем да намерим скалата, но този разговор трябва да започне, защото прогресивният данък е данък, който е в целия свят. Останаха само островните държави. Ако искаме да сме като островна държава, а ние не сме такава, ние трябва този дебат, господин Димитров, да го започнем, защото той е необходим. Не казваме да стане от днес за утре, но този данък трябва по някакъв начин да бъде преразгледан затова, защото няма как да имаш държава със сигурност, с образование, със здравеопазване, с инфраструктура, и данъкът да бъде 10%. Няма как, това е невъзможно. Следователно ние трябва да започнем този дебат. Дали ще бъде с необлагаем минимум, дали ще бъде със или без, това са разговори, които наистина хората, които разбират, които могат да носят отговорност, трябва да поемем тази отговорност и да започнем дебати през следващата година, но промяната е неизбежна. Ако ние вътре нямаме съгласие, ще ни го наложат. Затова е хубаво наистина да седнем и да поговорим, без да се заяждаме, а наистина един експертен разговор точно какво трябва да се промени. Благодаря Ви.

#150 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Ангелов. Ще започна с отговор на господин Стойнев. Господин Стойнев, 2021 г. ние дойдохме на власт със заявката, че няма да променяме данъците, и оставаме с тази заявка. Аз лично смятам, че за България въвеждането на прогресивна скала в този момент би било пагубно по две причини. Първо, тези 14 милиарда са химера. Никога няма да ги съберете. Тук питам господин Ганев: този 1%, който Вие визирате, никога няма да плати по-високата ставка. Просто ще се вдигнат цените на счетоводните услуги. Има безброй начини хора с много високи доходи, когато ги обложиш не с 10%, а с 50%, тези 50% да не ги събереш. И това се вижда във всички развити държави по света. Продължаваме нататък. Колеги от ГЕРБ, пътя, който господин Стойнев и господин Йордан Цонев чертаят, това ли е дясната политика, която ГЕРБ защитава? Това ли е политиката, която Вие с този бюджет залагате като посока на движение на държавата? И дясна партия ли сте, или вече сте станали придатък на лявопопулистките партии? Време е да се замислите дали Вие като най-голямата партия имате мнение по финансовата политика и данъчно-осигурителния модел на страната, или просто ще си мълчите и ще оставите България да бъде наложена с немски данъци при български доходи, защото това, което виждаме, е едно мълчание и гузни погледи. Продължаваме нататък. Господин Иванов, стоте процента дивидент от БЕХ ги взе и госпожа Петкова тази година.

#151 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ, от място

Еее! (Реплика от народния представител Александър Иванов.)

#152 · speech

Асен Василев

Точно така, въведохме я. Знаете ли защо я въведохме тази практика? За да не изчезват средства от Холдинга, така както изчезваха едни пътни карти. И когато ги вземем като дивидент, след това проект по проект те могат да бъдат инвестирани, както се случи с „Нови мощности“. Второ, господин Иванов, ако говорим за това какво е автоматизъм и какво не е автоматизъм, автоматизмът беше въведен – изключая минималната работна заплата, с Ваши предложения. Автоматизмът и в сектор „Сигурност“ беше въведен с Ваши предложения, срещу което аз имам лично становище като финансов министър. (Реплики от ГЕРБ.) Точно така. И това, което трябва да се направи, и Ви го казах още 2025 г., е този автоматизъм да отпадне, но не го правите. Вие решавате да промените законите, за да бръкнете в джоба на българските граждани, а не да промените законите, за да отмените автоматизма. И не на последно място, когато си говорим за икономическа и финансова политика – към господин Иванов. Когато станах финансов министър, заварих съотношението на българските доходи към европейските доходи на 54%. За 12 години управление на ГЕРБ бяха мръднали с 9% – от 45 на 54, бяхме стигнали половината от това, което европейците взимат. В момента вече са 74. За пет години индивидуалното потребление на българските граждани нарасна с 20% спрямо европейското, а за Вашите 12 години нарасна с 9%. И това стана в рамките на 3% дефицит и без да се вдигне съотношението дълг към БВП. Това имам предвид, когато казвам: когато се прави отговорна политика, според чергата да се разполага, а не да правиш каквото си искаш. (Реплики.) Точно така.

#153 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Василев. Сега има записани трима министри за изказване. Госпожо Петкова, заповядайте първа, след това е министър Иван Иванов и след него министър Гроздан Караджов.

#154 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа! Господин Василев, не може да Ви се отрече това, че така умело жонглирате с числата. Добър манипулатор сте, успявате така да поднесете информацията, че да Ви засвидетелства аудиторията някакво доверие. Първо, благодаря за това, че оценявате счетоводния ми анализ по отношение на ръста в разходите. Трябва да Ви кажа, че той не ме затрудни, защото министърът беше един и същи, стилът беше един и същи, всъщност нямаше изненада и анализът беше много бърз и много лесен с тези ръстове от 33 млрд. и 800 млн. лв. през последните няколко години. Що се отнася до приходите, аз ще си позволя да Ви помоля да не ни съветвате как да събираме приходи, защото към 9-месечието на тази година сме събрали със седем милиарда и 700 милиона повече приходи спрямо същия период на миналата година. И шест милиарда и 100 милиона от тези приходи са данъчни приходи. Така че не ни учете как да събираме приходи, господин Василев. Ръстът в приходите е рекорден. Аз си направих труда да погледна назад във времето и това е факт. Това са фактите. Така че аз смятам, че и в НАП, и в Митниците, и в Министерството на финансите работят наистина много добри професионалисти. Вие познавате голяма част от тях и тези хора наистина си вършат перфектно работата, когато идеята е наистина да се събират приходи в бюджета, а не да се чудим как да отменим физическия контрол при отпечатването на бандероли за тютюн и за алкохол. Това просто не сме си го позволили. Сега, по отношение на Вашата пестеливост и Вашия принос към заплати, социални плащания и прочее. През всичките години, господин Василев, има, разбира се, документи за това, факти, решения на Министерския съвет, се оказва, че Вие използвате всички буфери, които до този момент държавата беше успяла да акумулира. Оттам ползвахте тези буфери, за да можете да оказвате въздействие в определени сфери – било то по отношение на заплатите, било по отношение на пенсиите и други социални плащания, но тези буфери просто вече свършиха. Единият от буферите Ви беше държавната енергетика. Държавната енергетика – от 2022 г. са излезли над 5 млрд. лв. От НЕК, понеже попитахте за парите от АЕЦ „Белене“ – къде са парите? Значи, Вие ги взехте – 1 милиард 176 милиона. Взехте ги през 2022 г., а съгласно Закона за НЕК, който беше гласуван през 2016 г., тази възмездна помощ, която беше предоставена от бюджета на НЕК, за да си плати задължението по договора за АЕЦ „Белене“ – осъдителното решение, изтичаше декември 2023 г. На Вас, понеже Ви трябваше този буфер, трябваха Ви пари, Вие ги взехте от НЕК. И сега Вие трябва да кажете къде са. Тогава си спомням, че казахте, че Ви трябват за зърно. Направихте някакво дружество или там сортови семена или каквото беше, но нито зърно, нито сортови семена, нито пари. Нищо. Така че въпросът по-скоро трябва да бъде към Вас. От автомагистрала „Хемус“ взехте 490 млн. лв. Те бяха останали там от 2018 г., за да се довърши магистрала „Хемус“. Вие взехте 490 милиона оттам и сега ще Ви припомня за какво сте ги похарчили. 208 милиона сте дали по отношение на пенсионната система. Около 161 милиона са раздадени във връзка с други мерки и на практика така приключват парите от „Хемус“. Това са средства за инвестиции, които не се състояха, господин Василев, но това беше буфер за Вас и Вие сте използвали тези буфери. Друг буфер е това, което беше поето като ангажимент във връзка с украинската помощ за земеделците – 600 милиона, които февруари 2024 г. господин Денков като министър-председател подписа едно споразумение, което не беше финансово обезпечено. След това знаете, че се наложи да се преструктурира централният бюджет, да се издърпа ресурс от Министерството на земеделието, от Държавен фонд „Земеделие“, за да могат тези 600 милиона на практика да бъдат изплатени. Друг буфер е от 2024 г., когато заедно решихме, че ще се прави Инвестиционна програма за общините, което е една наистина добра идея. Лошото обаче беше, че в бюджета за 2024 има само 500 милиона лева. А проекти? А проекти за 4 милиарда. Оттам тръгва един дефицит, който води началото си от 2024 г., прехвърля се в следващите години. Същата е ситуацията и с така нареченото приложение № 2 – за стратегическите обекти, които са на стойност 4 милиарда и 700 милиона, но Вие в бюджета сте предвидели 2 милиарда и 700 милиона. Тоест ето и оттук едни потенциални дефицити, които, господин Василев, излизат сега и някой трябва да плати тази сметка. Това е истината. По отношение на автоматизма. Автоматизмът, свързан с минималната работна заплата, всички помним кога беше въведен. Той беше въведен февруари 2023 г. И мисля, че имаше предложение и от госпожа Корнелия Нинова, ако не ме лъже паметта, Вие това предложение го подкрепихте. Нямаше как и ние да не го подкрепим впоследствие, разбира се. Вие го предлагате, Вие ни убеждавате, че има пари, че има възможност това да се случи. Но до какво доведе този автоматизъм? Той доведе до това, за което Вие сега се възмущавате. Ами минималната работна заплата 2025 г. спрямо 2024 г. е нараснала с 12,5%. 12,5%! Ама да де, ама тази минимална работна заплата, с нея са вързани всички социални плащания. (Реплики.) Е, как да не са една голяма част от тях? Как да не са? Как да не са? И това вече води до сериозни ръстове и по отношение на тези разходи. Така че така стоят нещата с дефицитите – и с приходите, и с разходите. От гледна точка на това за ББР. Значи, Българската банка за развитие, Вие имате поглед върху Банката, мисля, че госпожа Бориславова беше юрист там по времето на господин Кирил Петков, когато беше министър на икономиката, мисля, че беше служебен, имате поглед върху нещата, но имате поглед и към настоящия момент, защото имате представител в ръководството на ББР. Той може да Ви предостави информация дали това, което твърдите, е вярно, защото картината е много различна, господин Василев. По отношение на БЕХ и това, че Вие сте взели дивидента, за да може да следите как ще се инвестира. Ами нищо не е инвестирано, господин Василев – в нито един проект. Ма кажете кой е тоя проект! Значи всичко, което сте взели като дивидент от БЕХ, е отишло ето за такива разходи. Това ви беше буфер. Това е истината. И тези приходи от дивидент, които Вие сте взели –междинен дивидент, за първи път, мисля, че това се случва в историята, този междинен дивидент, той вече се е превърнал като база в приходната част. То няма излизане от този капан на практика. Така че ето това са част от нещата. Що се отнася до призива за протести, които чувам тук – да излязат хората, да протестират. Ама за какво да протестират, господин Василев? Чудя се и не мога да разбера за какво – за това, че се увеличават възнагражденията, за това, че се увеличават пенсиите, за какво? За това, че се увеличава обезщетението за майчинство от 50 на 75% за втората година. Защо да протестират? Защо? А, може би заради еврозоната. Защото, господин Василев, Вие много искахте според мен да участвате в този процес, но нямахте този шанс и тази възможност. Сами се отказахте от него. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#155 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Лично обяснение искаше господин Василев – заповядайте. Само нека да не изпадаме в рубриката „Искрено и лично“, защото много лични обяснения… Ако можем, да не се засягаме много. Заповядайте, господин Василев.

#156 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Ангелов. Госпожо Петкова, хората трябва да протестират, защото искате да им бръкнете в джоба. Затова трябва да протестират. Защото им вдигате данъците. Точно затова. А сега, относно това, което Вие казахте, започваме подред на неточностите. И започваме от държавната енергетика. (Реплики.) Лично обяснение към госпожа Петкова.

#158 · speech

Асен Василев

Да. Защото взехте да говорите малко врели- некипели. Започваме с това, което казахте за отдела, който се занимава с това да следи дали са правилно напечатани бандеролите в Министерството на финансите – 20 човека печатари в Министерството на финансите. Само да кажа, госпожо Петкова, ако случайно не знаете, че бандеролите се печатат в БНБ, БНБ печата евро. Тя си има контрол дали е правилно напечатано еврото и ако нещо е напечатано грешно, то да бъде унищожено. Няма нужда 20 човека на щат в Министерството на финансите да следят дали БНБ правилно са напечатали бандеролите, така както никой не следи дали правилно са напечатали еврата от Министерството на финансите или от ЕЦБ. Имат си в БНБ контроли в тяхната печатница. Това е, като си говорим за съкращаване на администрация, това е едно съкращение, което беше блокирано. И тук въпросът е защо беше блокирано. За да има едни 20 трудоустроени човека в Министерството на финансите, които не правят абсолютно нищо, защото контролът е в печатницата на БНБ, която, пак казвам, печата евра. И Вие смятате, че 20 печатари в Министерството на финансите ще направят по-добър контрол от БНБ ли? Това ли смятате? Защо ги държите тия 20 човека? Точно това е въпросът. И ако погледнете каква е докладната, тя е точно с оглед оптимизиране на излишна работа – дублирана в администрацията, за което тук Вашите колеги им излезе пришка на езика да кажат, че не сме правили. Правили сме. Ето затова е. За другите неща ще Ви отговоря после, че времето свърши. Само едно нещо ще Ви кажа, като си говорим за сметката за чужди средства от милиард и 200 милиона, оставена за общинската програма 2023 г., за да бъде разходвана 2024 г. Бяха заделени 2023 г. от допълнение към тези 500 милиона. И Вашата предшественичка госпожа Людмила Петкова тук от тази трибуна каза, че има милиард и 700. Така че не лъжете хората, че е имало само 500 милиона.

#159 · speech

Председател Костадин Ангелов

Първа процедура, господин Стойнев. Господин Манов, процедура ли? Да. Господин Адемов, Вие процедура? Да. Друга процедура имаше ли? Добре.

#160 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица

Благодаря ви, господин Председател. Господин Председател, моля Ви да прекъсвате говорещите, когато не разбират от материята. Казвам го най-отговорно. Тъй като господин Василев е министърът на финансите, но не мога да разбера как може един министър на финансите да каже, че когато се увеличават осигуровките, се краде от народа. Уважаеми господин Председател, когато човек се осигурява, това е негово право, защото един ден може да настъпи момент дали да се разболее, дали да излезе в майчинство, дали да остане без работа. Това е негово право. Той се осигурява. (Силен шум и реплики.)

#162 · speech

Драгомир Стойнев

И държавата... Държавата, уважаеми колеги, помага на този работник. Но това не е данък. За това е! Защото хората трябва да разберат и трябва да бъдат насърчавани да излязат от сивия сектор и да се осигуряват, защото държавата не може да покрие всички техни нужди. Затова това не се води като никакъв данък. През годините сме се борили за това нещо и е постигнато. И когато се постига този риск, някога може да е хубав, когато едно момиче стане майка в майчинство, или друг, когато се разболее, или останеш без работа, ти се осигуряваш и получаваш именно плода на това осигуряване. И когато е малко, хората са недоволни и плюят държавата. Но държавата помага, държавата не може да осинови всички. И затова хората трябва да се осигуряват, разберете го веднъж завинаги. И това не е никакъв данък, а това е в подкрепа на българските работници. Благодаря Ви.

#163 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Стойнев. Вземам си бележка от Вашите думи. Заповядайте, господин Манов. Трябва да сложим тук един детектор на лъжата, за да може да светва винаги, защото ме обвинявате мен, че не прекъсвам, като се говорят лъжи. Заповядайте, господин Манов.

#164 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е към Вас, господин Председател. Много Ви моля, когато министърът на финансите откровено лъже от най-високата трибуна в държавата, да ѝ правите забележка. И аз много лесно ще го докажа. В бюджета за 2026 г. госпожа Петкова и правителството… Какво е увеличението, което сте заложили, госпожо Петкова, от концесионни такси? Никакво увеличение! 2 милиона сте заложили в рамките на тригодишния период – в 2026 г., 2027 г. и 2028 г. Още едно доказателство, госпожо Петкова. В битността Ви на министър на енергетиката Вие не само не увеличихте концесионните такси и парите, които да влизат в бюджета на държавата, а ги намалихте на процент и половина. В Африка са по-високи, госпожо Петкова! Така че недейте да лъжете от трибуната, защото много лесно Ви хващаме. Благодаря Ви.

#166 · speech

Хасан Адемов

АПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Моята процедура към Вас е далеч по-добронамерена, отколкото на колегите. Аз искам да обърнете внимание на госпожа Петкова за това, че в социалната сфера няма нито едно плащане, което е свързано с минималната работна заплата, защото всички те отпреди три години са обвързани с линията на бедност. Знам защо клатите глава. Защото има две изключения: едното изключение е за професионалните приемни семейства. Можем ли да бъдем против това да бъде обвързано с минималната работна заплата, след като става въпрос за полагане на труд? На следващо място, личните асистенти, които са на часова ставка, ама ако не искате тези неща да се случат, променете ги, не обхващайте цялата социална сфера, защото има разлика между социални плащания, определени в съответните закони, и заплати, които са определени пак по тези закони. Тоест минималната работна заплата не е в състояние да вдигне абсолютно всички разходи с изключение на двете неща, които казах.

#167 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги народни представители! Предполагам, всички сте свидетели на това, което се случва в залата, че с процедурите по начина на водене се правят изказвания по същество, включително и с личните обяснения. Аз постъпвам изключително добронамерено към всички, нарушавайки съзнателно Правилника, за да мога да запазя нормалната атмосфера в залата и да не повишавам градуса на напрежението. Но да Ви приканя да се съсредоточим върху дебата, да не злоупотребяваме с процедурите по начина на водене и личните обяснения, за да стигнем по-далеч във времето и в пространството. Заповядайте, господин Иванов – имате думата.

#168 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги министри, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Василиев, защото Вие обърнахте внимание на бюджета на МРРБ, съм длъжен да кажа няколко работи, които много внимателно искам да слушате. Ваша воля дали ще ги чуете. На първо място, бюджетът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството е много повече от бюджетите на предишните правителства, отколкото на сегашното, и документите го доказват. Тук е на Вашето правителство с ГЕРБ (показва), това е на нашето – приложение № 2. Те са 90% еднакви. И сега ще обясня защо. Какво имам предвид? Бюджетната рамка, която Ви предлагаме, в голяма степен е продиктувана от забавяне и неслучили се в годините инвестиции в инфраструктурата – в последните 4 години, по различни причини. Ще вляза и в детайли. Ако оставим за момент чисто политическото говорене настрана, защото аз се опитвам да обясня и българските граждани да разберат защо се прави това и защо е необходимо да се прави, на всички ни е ясно, че компенсирането на всяко забавяне в строителството се връща като по-тежък и по-скъп, значително по-скъп, ангажимент. Защото, господин Василев, искам да припомня, че методиката за индексация в строителството беше направена по Ваше време и тя действа към днешна дата и ние се водим от нея. Ние се водим от нея. Ще продължа. Това означава на практика, че това правителството има много по-малка възможност да следва своя собствена визия. Отворихте приказка за мантинелите. Господин Василев, нека да Ви припомня – и на колегите народни представители в залата, че още в началото на мандата бяхме белязани от една жестока трагедия, която вдигна на крак почти цяла България, и това беше именно неподдържането на пътната инфраструктура – липсата на качествени ремонти, липсата на ограничителни системи на пътищата, липсата на маркировки. И беше обвинена държавата, че това е една от причините. Това се говори от години! Това е един ангажимент, който е наследен отпреди, много отпреди. Моята воля и волята на това правителство е да имаме нормални пътища, които са задължения на държавата, а не лукс на гражданите. Цената е такава, каквато е към момента. Гражданите купуват жилища на четири хиляди лева квадратния метър и никой не казва това нещо, без никакъв проблем. А давате ли си сметка колко струва да се положи един километър асфалт със съответните ограничители на пътищата, съответните маркировки, защото това е комплекс от мероприятия, които се извършват. Така, ще продължа. По отношение на южната дъга, която споменахте. Малко подробности, защото много държа всичко да се казва с истинските имена. Първо, в бюджета за 2026 г. има ангажимент за 17 млн. евро за проектиране и нищо повече. Всички други думи за милиарди, които ще се харчат по софийския околовръстен път са чиста манипулация. Господин Василев, колкото и да го отваряте, това са прогнози за 2027 г. и 2028 г. (Реплика от ПП-ДБ.) Ангажиментът се гласува в тази зала. Не лъжете и не манипулирайте! Спрете малко! Не ме репликирайте от залата! Този проект е изготвен от Софийска община – идейният проект. Изготвен е съгласно споразумение с Агенция „Пътна инфраструктура“ и Агенция „Пътна инфраструктура“ се е водила по идейния проект, предаден от Софийска община. Каква ще бъде цената? Реалната цена на този проект означава, че след като се проведат процедурите, след като стане ясно какъв ще бъде окончателният проект, каква ще бъде неговата цена. Госпожа Петкова правилно Ви каза, че парите за автомагистрала „Хемус“, ако бяха изхарчени навремето, когато е трябвало да се харчат, сега нямаше да се плащат индексациите, които са въведени с Ваша санкция. С Ваша! И в момента не се строи, защото не се плащат индексациите, защото държавата е осъдена. Господин Василев, колкото и да го разгръщате, пише в графичка „Прогноза 2027 – 2028 г.“ Не са ангажимент към бюджет 2026 г. Точка. 17 милиона! Това е! 2026 г. – 17 млн. евро. Точка. Каквото и да приказвате, това е истината. Така е! Кажете ми по кой параграф, по коя линия тази година ще се изхарчат 2 млрд. лв. и аз ще Ви стисна ръката и ще Ви поканя да станете министър на моето място, защото всичко друго е лъжа. Господин Василев, ще Ви кажа нещо. Искаме да говорим истината, защото истината е следната. Ние с Вас управлявахме. Искахте да направите нещо. Самосвалихте това правителство. Нищо не направихте. Управлявахте с ГЕРБ. Самосвалихте и това правителство. Нищо не направихте. Сега искате да налагате една политика, която, за съжаление, ние носим и към днешна дата. Имахме огромното желание да направим нещо, но се оказа, че спуканата гума в управлението сте Вие, не някой друг, защото два пъти я пукате тази гума. И държавата е на това дередже заради решения, които сте взимали Вие. Не искам да Ви обидя. С най-добри впечатления съм от работата с Вас. Разбирате ли? Но повторяемостта има рецидив. За съжаление, има вече рецидив. На всичко отгоре бяхте и поканени в това управление да продължи тази политика. Вие дори не дойдохте. Дойде господин Мирчев, дойде господин Божанов. Госпожа Йорданова дойде, но Вие не дойдохте дори на разговор по тази тема. По отношение на осемкилометровия участък да кажа какво е дала Софийска община, да знаете Вие, защото може би не знаете. Доизграждането на близо осемкилометров участък – софийски околовръстен път, който предстои да се реализира през следващите години, не през 2026 г., тази година ще се проектира, господин Василев, за 17 млн. евро, ще бъде един от най-сложните инфраструктурни проекти не само за София, но и за цялата страна. Агенция „Пътна инфраструктура“… Давам това уточнение, защото го прави Агенция „Пътна инфраструктура“, и искам да отворя една скоба. Аз прекрасно работя с Вашите кадри. Изпълнителният директор на Агенция „Пътна инфраструктура“ е Ваш кадър, Вие сте го назначавали. Председателят на Управителния съвет на „ВиК холдинг“ е Ваш кадър. Прекрасно работя с него и не го махам. Така че, ако търсите кусури, ги търсете сред себе си. Разберете го! Това се опитвам да Ви кажа. Правя това уточнение и по повод заложените – тоест Вашият кадър, заложените капиталови разходи в проекта на държавния бюджет за 2026 г. и прогнозния размер за капиталови разходи за проекта за 2027 – 2028 г., който е прогноза, несъстояло се бъдеще. Този дебат ще се проведе и догодина по същото време тук за бюджет 2027 г. Дали ще ги има тези редове, дали няма, е друг въпрос. Дали ще останат в този бюджет между първо и второ четене, също е въпрос на хипотеза. Разбирате ли? Това се опитвам да обясня. И не манипулирайте хората от трибуната, не манипулирайте българското общество. И тази касичка я занесете някъде другаде, не при нас, а при Вас, защото в Агенция „Пътна инфраструктура“ това нещо е писано от кадър на „Продължаваме Промяната“, назначен от Вас. Това искам да Ви кажа. Вземете си я при Вас! Реалната стойност ще бъде ясна едва след определяне на прогнозната стойност на обществената поръчка, провеждането и определянето на изпълнител. Чрез процедурата ще се търси икономически най-изгодното предложение за изпълнение на този проект. Отсечката, която трябва да се изгради от улица „Ралевица“ в столицата до връзката с автомагистрала „Струма“, ще преминава през гъстонаселена територия, тесен път и за реализирането на проекта ще са необходими сложни инженерни решения. Това не е да се построи тоалетна в селски двор. Извинявам се, с уважение към всички селяни. Идейният проект, по който е изготвено споразумението – пак ще повторя: Столична община предвижда изграждането на тунел и естакада в участъка от квартал „Бъкстон“ до квартал „Овча купел“. Трасето ще пресича няколко реки и изисква сложно преминаване по язовирна стена по проекта на Столична община. То ще преминава и през няколко булеварда, към които трябва да бъдат изградени необходимите пътни връзки съгласно нарастващия трафик. Именно от построяването на сложните съоръжения, като тунели и естакади, предвидени в този идеен проект, се формира високата прогнозна стойност за реализирането на проекта. Концепцията за тунел, който ще започне непосредствено след булевард „Бъкстон“, предвижда изграждането на съоръжение с две тръби, всяка с дължина по 700 м, съгласно идейния проект и споразумението, подписано със Софийска община, уважаеми, със Софийска община и от Вас, като всяка от тях ще бъде с по две ленти на движение. Естакадата, която е включена в идейния проект, е с дължина километър и половина, с две платна, като всяко ще е с по три ленти за движение в посока. То трябва да има магистрален габарит. Освен големите съоръжения проектът за завършване на околовръстния път предвижда изграждането на още четири по-малки съоръжения, както и необходимата пътна инфраструктура, която ще осигурява, забележете, по новото споразумение със Софийска община, с новия Ви кмет – Вашия, достъпа до бъдещата Национална детска болница. Цялостното разширяване на южната дъга от път II-18 софийски околовръстен път чрез привеждането ѝ към автомагистрален габарит се изпълнява със съвместните действия на Агенция „Пътна инфраструктура“ и Столична община. Изграждането на последния участък от софийския околовръстен път е важен за националната инфраструктура обект и ще осигури достъп до бъдещата Национална многопрофилна детска болница, както казах, в София. В тази връзка Общината, Агенцията и Здравната инвестиционна компания подписаха на 29 октомври 2025 г. споразумение за сътрудничество и координация за изграждането на транспортната и техническата инфраструктура. Ако всичко това, което се опитвате да направите, е да спрете възможността на софиянци, на гости на София да имат своята инфраструктура, която заслужават, да нямат достъп до детската болница, бъдещата детска болница, аз го разбирам. Но аз не Ви разбирам, защото Ви познавам като прагматичен човек – да влезете толкова рязко, толкова рязко на полето на популизма и това, което правят други колеги в залата… Не Ви разбирам. Каква метаморфоза! Демагогията е станала Вашия език! Наистина не го разбирам. Аз Ви познавам като човек, който е прагматичен, който работи. Очевидно Вашето място според мене вече трябва да отиде при колегата Костадинов. Там ще се чувствате прекрасно, добре, да не се приеме бюджетът в евро, да си останем както сме сега и всичко ще бъде перфектно. Така че, колеги, пак казвам, всичко това, което е бюджетът, е прехвърлено от бюджета на господин Василев, защото то просто не е завършено. Знаете ли колко обекти оттук са завършени? Нула! И сега се намират тук. Защото беше правилно казано, че залагаме проектни стойности, които са много по-ниски от реалната стойност на обектите. В момента плащаме индексации по дела, защото е осъдена държавата. Осъдена! Слагаме всяка година – миналата година 200 млн. лв., тази година 120 млн. евро, за плащане на компенсации, индексации за дейности, извършени от строителите, които сте поели като ангажимент по Ваше време, и не са разплатени. Защото имаме 2 милиарда да плащаме стари сметки и се опитваме… (Шум и реплики.) Не, напротив, има ги. Има сертифицирани, има и несертифицирани, защото за част от извършените дейности не са приети сертификатите, господин Василев, защото автоматично формират задължение. И този бизнес, за който Вие сега тук говорите, ще трябва да плаща едни ДДС-та и няма да може да си ги получи обратно, защото няма откъде да се дадат. Това се опитвам да обясня. И всичките тези дейности, които се извършват, защото тази година рехабилитирахме над 150 км магистрала, което не беше правено от години, рехабилитирахме хиляди километри пътища, пуснахме нови участъци от магистрали, защото хората го заслужават и трябва да се прави. Това е целта на това правителство, а не да се демагогства и да се политиканства. Защото всеки един тук може се изправи – аз съм бил опозиция и съм се изправял, и съм ги говорил същите работи. Като застанеш от другата страна, е различно. Аз Ви познавам в тази светлина, не заставайте при тях. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#169 · speech

Председател Костадин Ангелов

Така, господин Василев, не Ви давам думата за лично обяснение и сега ще обясня защо. Преди малко помолих да не се злоупотребява. Съгласно текстовете на Правилника всеки министър може да взема думата по всяко време. Тогава, когато говори по точка от дневния ред, парламентарните групи не могат да задават въпроси и не могат да вземат отношение по казаното от министъра. Ако искате да вземете такова отношение, имате време групата – някой да вземе изказване. Сега давам думата на министър Гроздан Караджов.

#170 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Днес тук се налагат едни митове, да не кажа лъжи. Няма и да споменавам имена, макар че всички ще се сетите. Особено агресивно се налага една теза – тезата за това как държавата вземала по 600 лв. от всеки български гражданин. Това или е неумение да се смята, непознаване на математиката, или е директна политическа манипулация. Лошото е, че се прави от човек, който минава за разбиращ как се борави с числата, но изглежда и това е голям мит, който също трябва да бъде развенчан. Какво се променя? Откъде се ражда този мит за 600-те лева? Например от увеличението на осигуровките, нека да пробваме оттам. Променят се с 2% осигуровките. Но твърдението, че всеки български гражданин ще ги плати, е лъжа, защото работникът поема само 0,88 процентни пункта, а и там имаме приспадане от данъка му общ доход. Следователно по съвсем елементарна математика и за да развенчаем мита, че този разбирач от числа наистина разбира, стигаме до извода, че при средна заплата 2678 лв., а който иска от Вас, би могъл – няма да споменавам имена, изрично не споменавам имена, защото тук чувам как се бъркало в бюджета и други мантри. Някои хора, като чуят за бъркане някъде си, много се превъзбуждат, твърде много се превъзбуждат. Нека да сметнем на тази средна работна заплата колко ще плати работникът – 21 лв. месечно. 21 лв. месечно! Хайде сега да ги умножим по 12 месеца – 254 лв. годишно, не 600! 254 – не 600. (Реплики между народните представители Лъчезар Иванов и Венко Сабрутев.) Твърдението, искам да повторя още веднъж твърдението на неназования източник, е, че всеки български гражданин ги плаща. Но това не е вярно. Всеки български гражданин, който взема заплата, той не е работодателят. Това не е вярно. Следователно първото нещо, което казвам ясно и точно математически, защото Вие очевидно боравите с политически манипулации, а не с математика, е, че става дума за 254 лв. И веднага ми дойде един логичен въпрос, който съм сигурен, че всички Вие тук си задавате: бе за кого тогава се бори неназованият политически манипулатор? За някой, който ще плаща 600 лева. Направих си труда да сметна пак с калкулатор и си викам: чакайте да видим сега кой ще плати 600 – който получава над 6300 лв. месечно! И това се оказва 1% от доходите в страната. Вие тези хора ли чакате да дойдат на протеста утре? Ама сериозно ли за тях се борим тук сега и късаме ризи от сутринта? Лъже. Това наистина или е неумение да се борави с математика, или е грозна политическа манипулация. Така, защо изобщо се прави тази корекция? Тя се прави, защото трансферът към НОИ, както няколко пъти беше казано тук, е рекорден – 12 млрд. лв. благодарение на законите и методите, които се направиха в бюджетното планиране през изминалите години пак от неназования източник. И сега тази година без тази мярка пенсионната ни система ще стане финансово нестабилна през 2026 г. Така че корекцията си е стандартна практика – защитавам я с ясно съзнание, защото не се увеличават данъци, никакво ДДС не се увеличава, не се увеличава и корпоративният данък. Другото увеличение, да отидем и към него – увеличава се единствено данъкът върху дивидента. И отново си задавам логичния въпрос: защо неназованият източник отново скача да къса ризи? Нима не знае, че не всеки български гражданин плаща данък дивидент? Знаете ли примерно – някой от залата, колко процента от българите плащат данък дивидент, или колко броя граждани плащат дивидент? Знаете – ето, има един знаещ. (Смях от ИТН.) Между 200 и 250 хиляди души плащат данък дивидент. Имат високи доходи, собственици са на фирми, могат да си го позволят, плащат данък дивидент и си го вземат. Та става дума за 660 млн. лв., ако правилно съм изчислил, допълнителни от този данък дивидент, който касае не повече от 200 – 250 хиляди души. Както и да го делите на всички български граждани, пак повече от 110 лв. не може да получите. Та ми иде наум: за кои един-два процента се борите? Това ли е проблемът на българския бюджет? Това ли е проблемът на българите, на българските граждани? Това ли е Вашата грижа? Защото какво има в този бюджет? Наистина е бюджет за българските граждани. Това не е касичка на властта, както се опитвате да внушавате. То си е касичка на хората. Защото там е минималната заплата от 620 евро. Такава не сме имали досега. Увеличени са пенсиите по швейцарското правило. Тежко е, наистина е тежко. Тук имаше обвинение, че това е ляв бюджет. Да, инерцията на предишните леви бюджети е толкова голяма, че много трудно ще се вземе завоят. Аз като десен човек също не го преживявам леко. Но спазихме и швейцарското правило. По-високо майчинство се плаща, имаме по-високи заплати на учителите, на лекарите и на медицинските сестри. Това ли е лошото на този бюджет? 920 млн. евро са за общините. Не искам да Ви припомням кой започна тази инициатива. И аз съм между тях. Но и невинни от тази страна на залата няма. Така че недейте да обвинявате бюджета – копчето на палтото, че било леко поизтъркано. Не е леко поизтъркано. Данъкът дивидент, вдигането, минималното вдигане с 2% на осигуровките аз не казвам, че са добри мерки. Всяко вдигане в известен смисъл наранява някого. Но е най-щадящото от всички възможни сценарии. 7,76 млрд. евро за капиталови инвестиции, което е рекорд! Аз лично съм чувал един предишен финансов министър, който се хвалеше точно с такива рекорди. Ами излезте и ни похвалете сега де, кажете: това пък правителство би и моя рекорд даже! Не, слушаме за дивиденти, слушаме за някакви други... Софтуерът, системата, която ще помогне да се контролира по-точно, по-ясно, по-справедливо, по-почтено кой плаща и кой не плаща данъците – това пречи! Хайде де. Не, не пречи. Това помага. Помага на всички български граждани, които честно и почтено си плащат данъка до стотинка! Те не харесват това, че други тарикати не си плащат данъка, че са измислили схеми – слагат ги по хладилници, прегряват ги и така нататък, всичките тези измишльотини са направени, за да се заобикаля плащането на данъци. Е, какво ще направите – всички български граждани балъци, които си плащат парите, пък някой върху техния гръб ще вегетира! Не СУПТО, а каквото трябва ще се въведе и всички ще излязат на бяло и на чисто. Всеки е длъжен поне да си плаща данъците. И никакви упражнения тук за софтуерни системи и разбирачи. Ей, големи разбирачи! (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН, възглас: „Браво!“) В заключение, аз разбирам, че Ви е яд. Яд Ви е, че не Вие сте направили този бюджет, че не Вие ще реализирате този бюджет и че не Вие правите едновременно толкова много и за хората, и за общините, и за инфраструктурата (реплика от ПП-ДБ: „И за Орлин!“), и за всички хора, които очакват от години да се случат много неща като инфраструктура и инфраструктурни проекти. Но това, което няма да се случи – няма да Ви се случат Вашите розови мечти, Вашите желания да прибирате от митниците и от другите касички пачки, пудели и така нататък. Това няма да се случи! (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС и ИТН.)

#171 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Караджов. Тъй като сме на тема министри, има ли други министри, които искат да вземат отношение по бюджета? Така, сега давам думата за изказване на народния представител Любен Дилов. Заповядайте, господин Дилов. След него е господин Дренчев и след него е записан Христо Расташки.

#172 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Аз не съм много по икономическите изказвания, но пък съм един от немногото хора в тази зала – вече 30 години здраво плащам данъци и се опитвам някак си да оцелея. Сега слушам много внимателно този дебат и бих го коментирал по-скоро от неговата политическа страна, не от икономическите му тънкости. Икономическата картина според мен е повече от ясна – след 4 години безпилотно управление и пилот президент идва време да се плаща сметката. Тази сметка трябва някой да има политическия кураж да я плати. И в момента има такава сглобка от партии, коалиция, която просто ще плати сметката. И затова е много странно, навлизайки в своя розов период, опозицията от ПП-ДБ да ни обвинява в социален, социалистически и не знам какъв бюджет, при положение че Вашият бюджет, който направиха господин Петков и господин Василев, беше 70% социални разходи. Толкова – 70%. И просто три години по-късно мултиплицирано, това съотношение ни води към днешния ден! Честно казано, аз бях готов за много по-сериозни данъчни промени, за които наистина се изисква мъжество. Но да кажем, щастливото съвпадение, защото това е щастливо съвпадение, с приемането на еврото ни кара да бъдем малко по-социално отговорни в този момент и да предложим мерки, които да защитят хората от финансови трусове. Затова този бюджет може да Ви се струва малко по-ляв, отколкото на мен ми се искаше да бъде. Но искам да Ви обърна внимание върху един прост факт, който може би подрежда картината на този дебат, който гледаме в момента. Защо, уважаеми колеги от опозицията, толкова години ГЕРБ в различни формации управлява? Ами защото може! А Вие защо не управлявате? Ами защото не можете! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН.) Претенциите Ви днес в тази зала са на базата на колко депутати, на колко депутатски места? Кое място Ви е отредил гласоподавателят? Отредил ли Ви е място да управлявате? Ами имахте такава възможност. Вие уплашихте ли се? Уплашихте се.

#173 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ, от място

Бойко се уплаши! Бойко се уплаши! (Шум и реплики.)

#174 · speech

Любен Дилов

Избяга ли един от лидерите Ви? Избяга. Избяга ли един от лидерите Ви, за да не изпълни ангажиментите, които беше поел? Избяга. Обвинявате ни във... (Реплики от народния представител Ивайло Мирчев.) Аз шефове нямам, скъпи господин Мирчев. Винаги съм си бил сам шеф в последните 40 години. Такава ми е биографията, прочетете, ще видите. Обвинявате ни в корупция постоянно. Да, това е любима дъвка на опозицията – всяка опозиция обвинява управляващите в корупция. Ма, извинявайте, лидерът на коя партия подаде оставка заради корупция? (Ръкопляскания, смях и възгласи: „Ааа!“ от ГЕРБ-СДС.) Или аз нещо се обърквам? Чии кметове в момента ги разследват? И Вие, оказвайки абсолютно неправомерен натиск върху съдебната система, ги обявявате за политически затворници. Кажете ми кой от политиците, които са Ваши опоненти в момента, си е позволил да даде телефона на съдия и да каже: звъннете му? Това натиск ли е върху съдебната система според Вас, или не е? (Реплики от народния представител Асен Василев.) Ако го направите в Америка, знаете ли какво ще Ви се случи? (Реплика от народния представител Александър Иванов.) Да дадете на действащ съдия номер и да му кажете: звъннете му, оказвайте му натиск. (Реплики от ПП-ДБ: „Тръмп го направи.“) Тръмп! Станете Тръмп, направете го!

#175 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ, от място

Господин Председател, това по бюджета ли е ? (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Да, по бюджета е!“)

#176 · speech

Любен Дилов

Така че наистина бих искал да Ви обърна внимание върху местата, които ни е отделил гласоподавателят в момента. Логично е Вие да намерите своите аргументи. Логично е Вие да сте опозиция, да кажете защо няма да подкрепите бюджета. Обаче доводите, с които го казвате, наистина са комични. Вие сте в състояние на постоянен когнитивен дисонанс, постоянна шизофрения. (Шум, реплики, смях от ГЕРБ-СДС и ИТН.) Едната част ни обвинява в дясно, другата ни обвинява в ляво. Аз и затова – няколко пъти ни упреквате защо тази част от залата не взима думата. Какво да Ви кажа? Вие не сте наясно със себе си! (Шум, реплики, смях от ГЕРБ-СДС и ИТН.) И утре, ако трябва да протестирате, протестирайте първо пред огледалото в банята. Там е проблемът. Защото Вие сте единствената политическа формация, която се страхува от собствените си избиратели. За Вас е много важно какво ще каже и напише Теди Михайлов във... (шум, реплики, смях от ГЕРБ-СДС и ИТН) – много близък мой приятел, във Фейсбук, за част от Вас. (Шум, реплики: „Браво!“ и смях от ГЕРБ-СДС и ИТН.) Това Ви е най-важно. Теди е прекрасен наш приятел.

#178 · speech

Любен Дилов

Какъвто… Няма лоша професия. Няма срамна професия, като изключим футболист в националния отбор по футбол. (Шум, реплики, смях.) Така че, моля Ви, колеги, наистина съсредоточете се! Преди малко колегата Александър Иванов Ви попита нещо много важно и е хубаво да си отговорите – не пред нас, отговорете си за себе си. Да кажем, че този бюджет е най-лошият на света. Страшни престъпници са го правили, ужасни крадци. Този бюджет е изключително важен заради сакралната дата 1 януари 2026 г. Защото това е нещо, което беше идеал не на последните 30 години, това е идеал на възрожденците. (Възгласи: „Еее!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така е! Приобщаването към Европа е идеал на възрожденците! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Целият цивилизационен спор в България е къде да бъдем – в Ориента или в Европа. И Вие ми намерете един възрожденец, който е искал да бъде в Ориента! Един ни намерете! Аз се сещам един – Стефан Богориди. За друг не се сещам. Така че, изправени пред тази дата, би трябвало да сте малко по-смирени или поне малко по-аргументирани в доводите си срещу този бюджет. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания и възгласи „Браво“ от ГЕРБ-СДС и ИТН.)

#179 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Дилов. Тъй като имаше отправени от залата към мен въпроси дали изказването на господин Дилов е по бюджета, искам да кажа, че бюджетът обхваща всички сфери от обществено-политическия живот, така че всяко едно изказване е относимо към Закона за държавния бюджет, който обсъждаме. Реплика? Заповядайте, господин Цонев. (Реплики от народния представител Георги Георгиев.) Господин Георгиев, реплика ли искате?

#180 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Дилов! Репликата ми е съвсем кратка, но съм сигурен и се надявам, че ще бъде точна. Прав сте – идеал на възрожденците, на нашите възрожденци, е приобщаването на България към Европа – към съвременна Европа, към идеалите и ценностите на Европа. Но имам следния въпрос към Вас: нали под възрожденци нямате предвид ВЪЗРАЖДАНЕ?

#183 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Правѝ разлика между Европа и Европейския съюз! Не знам дали я правите!

#184 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Господин Дилов, съвсем кратка реплика към Вас. Вие сам казахте, че от бюджета не разбирате, ама да се надяваме, че разбирате от бюджета за култура. Доволен ли сте от един процент увеличение на заплатите на хората в Народната библиотека, или не сте доволен, и ако не сте, защо сте записали това в този бюджет?

#186 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря на репликиращите. Аз мисля, че ВЪЗРАЖДАНЕ още търсят себе си. И ще се намерят! Самата дума, с която са нарекли формацията си, е хубава, важна, но тя просто има един проблем в нея и проблемът е, че тя решава проблеми на националната държава от края на 18 и 19 век. А ние просто живеем в едно друго време. Аз съм убеден, че те ще се намерят, защото имат кураж, ентусиазъм, а и обществена подкрепа. По отношение на бюджета за култура – много е дълга темата, много е голяма. Най-лесно би ми било да припомня колко беше във Вашия бюджет.

#187 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ, от място

Увеличи се! Най-голямото увеличение!

#188 · speech

Любен Дилов

Първо, имаме номинално увеличение в целия бюджет на културата – около 33, да не сбъркам, може би 36 милиона, общо. Много е малко, разбира се, много повече бих искал аз, ако можех. Имаме и конкретни предложения между първо и второ четене. Второ, за библиотеките ще има специална мярка, която в момента се обсъжда между първо и второ, но изобщо не е, първо, един процент. След като общото увеличение е 5%, няма как за библиотекарите да е останало един. (Реплики.) И това число не е точно. Не стоят така нещата. Знаем, имаме много тежък проблем, не само там. Много ни се ще да има и по-сериозна програма за музеите, защото малкият експеримент, който направихме, вече не помня точно в кой бюджет беше, с повече пари за програми, се отрази много добре. Този сектор, длъжници сме му, вън от съмнение е, много средства трябват и за капитално развитие на библиотеките, има много добри примери в това отношение. Бих могъл да посоча Бургаската библиотека, новата, която се превърна само за няколко години в балкански, на път е да стане европейски център, когато се полагат грижи, но имайте предвид, че това трябва да е споделена отговорност и на общините, не само на държавата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#190 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател! Точните параметри на бюджета всъщност не са от толкова съществено значение за дебата на първо четене. В предишните години ние винаги сме предлагали промени към внасяните от правителството бюджети дори не толкова с надеждата те да бъдат приети от управляващите, колкото да покажем правилния начин, по който трябва да се разходват, а и да се събират публичните средства. Но този път сякаш трудът изобщо не си заслужава. Защо да подменяме тапетите или да слагаме някое килимче в сграда, която се строи с покрива надолу?! Цялостната философия на бюджета е неправилна. Структурата му да се измислят нереални приходи, за да се покрият надутите разходи, и да се лъже за всичко това, за да се покрият 3% дефицит, в който така или иначе абсолютно всички се съмняваме, е изцяло погрешен. И понеже мандатоносителите от ГЕРБ така не припознават този бюджет и го защитават изключително вяло, даже във вчерашния ден никой от тях не се изказа в Комисията, никой от тях не взе думата, а пък „Има Такъв Народ“, така, заситени мълчат и храносмилат само, изобщо не излизат да се изкажат, малко са засрамени сякаш, очаквам да ми опонират единствено от „Ново начало“ и евентуално от БСП, така както стана в Бюджетната комисия. Там впрочем според господин Йордан Цонев, понеже по-ниските данъци досега не са успели да генерират достатъчен растеж, сега те ще ги вдигнат и ще задушат бизнеса и индустрията, която и без това е в свободно падане вече 30 месеца, но пък ще генерират растеж чрез вътрешно потребление, което ще се създаде с нови дългове и с пари, взети назаем, като плащат по-високи заплати на държавната администрация. Аз твърдя, че този модел не е устойчив и ще донесе едно десетилетие на нисък растеж. Това е градеж върху плаващи пясъци и може да работи само краткосрочно, за много малък период от време, при това част от този период вече остана зад гърба ни по времето на Асен Василев. Обръщам се и към тези, които съзнателно събориха борда само заради еврото. И сред жълтопаветните политици има такива, и сред представителите на бизнеса, които някак си все не могат да намерят достатъчно смелост, за да протестират. Какво очаквахте? Не знаехте ли колко е средното ниво на задлъжнялост в Европейския съюз? Не знаете ли колко е средното ниво на данъчно облагане в Европейския съюз? Какви са регулациите и административната тежест в Европейския съюз? Колко от европейските граждани могат да си позволят да живеят в собствени жилища? Това не го ли знаете? Как мислехте, че ще получите само меда, без да получите и жилото? Естествено, че ще бъде така! Сега много добре знаем какво идва. Идват десетки хиляди мигранти, които ще залеят улиците на градовете, и няма да имаме никаква сигурност. Точно както в Европейския съюз. Да няма някакъв учуден след 10 години! И този бюджет ще нанесе всъщност щети много отвъд краткия живот на това правителство, което аз се басирам, че няма да добута и до есента. Хоризонтът му е много къс. Те не могат да видят в перспектива. Аз не знам, премиерът Желязков, ако дойде, как ще обясни залагане на 2,74 млрд. евро разходи за отбрана във Военното министерство, още 3,2 млрд. по механизма SAFE, нов дълг в месеца, в който най-вероятно войната ще приключи. Това са 12 млрд. лв. за отбрана, които съвсем скоро няма да бъдат нужни, вместо да инвестираме във ВиК например или в образование. Правителството на Пеевски се готви за избори и ни предлага един по същество предизборен бюджет с много елементарна схема. Идеята му е да си купят сега платена любов от държавните служители с парите, които ще вземат назаем и които ще съберат от реалния сектор. Ние няма да го подкрепим, но и никой нормално мислещ човек не може и не трябва да го подкрепя. Най-добре е да има оставка и да отиваме на бързи избори! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#191 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Дренчев. Има ли реплики към изказването на господин Дренчев? Заповядайте, господин Хрисимиров.

#192 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Дренчев, аз от дебата не успях да разбера този бюджет последно ляв ли е, десен ли е, социален ли е?! Така че, моля в репликата да го обясните. И относно приходите, които са заложени все повече от ДДС, нови 20%, на тези, които, така или иначе, не успяха да съберат и няма да съберат за 2025 г., да Ви кажа само, че те ще се борят с тях да съберат повече с GPS на камионите и със СУПТО-то. GPS на камионите, които – всяка фирма с поне 5 – 10 камиона има такива GPS-и, така че нищо няма да се събере повече.

#193 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Хрисимиров. Има ли други реплики към изказването на господин Дренчев? Не виждам. Заповядайте за дуплика.

#194 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Хрисимиров, да, БСП твърдят, че това е най-левият бюджет, правен някога. Може би би се харесал на някакви леви хора в някоя лява диктатура, може би на Пол Пот би се харесал такъв бюджет. Не знам колко са доволни държавните служители и въобще работниците от техния бюджет, но знам кои са доволни от този държавен социализъм: ДАНС – 280 млн. лв. бюджет, КПК – 26 млн. бюджет, КПКОНПИ – 17 млн., НСО – 107 млн., ДАР – 76 млн., ДАТО – 177 млн., ДКСИ – 20 млн., или общо 702 млн. отиват за силови структури извън МВР и извън Министерството на отбраната. Бухалките на властта получават най-големи увеличения, много повече от 5%. Няма увеличение на данъците за банките, няма заложени повече средства от концесиите на природните ресурси – от златото, от плажовете, от минералните води, без мерки срещу бързите кредити. Това не мога да го обясня аз като ляв бюджет. Може би някой избирател на социалистите вижда в това ляв бюджет, но едва ли.

#195 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Дренчев. Следващият записан за изказване е народният представител Христо Расташки. Заповядайте, господин Расташки.

#196 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Уважаеми колеги, първо да Ви кажа, че ние от политическа партия МЕЧ няма да подкрепим този бюджет. Доживях да видя бюджет, който се пише от ГЕРБ-СДС и от БСП в коалиция. Сега, интересно е този бюджет десен ли ще бъде, ляв ли ще бъде, като го правят СДС и БСП заедно? Истината е, че няма да бъде нито десен, нито ляв, защото всички са ощетени от него. Истината даже е, че не го правят нито ГЕРБ-СДС, нито БСП този бюджет, а го прави Делян Пеевски и неговата партия. В този бюджет започват удари по бизнеса. Мога да Ви кажа, че това, което сте предвидили – да удвоите данъка дивидент на 10% с едно гласуване, го няма в никоя нормална република. В никой нормален бизнес климат не могат да Ви дигнат двойно данъците от днес за утре. Това, което правите, е абсурдно. Отделно от това, вдига се пенсионното осигуряване, пак по думи на министъра, за сметка на бизнеса, защото той поема голямата част от пенсионното осигуряване – с 2% пенсиите не се вдигат, забележете. Нищо, че работят уж за хората. Другото, което е – бизнесът се дразни изключително много от вдигането на максималния осигурителен доход. Вие удряте директно по средната класа с това нещо. Вдигането на максималния осигурителен доход е един разход за абсолютно целия бизнес и най-вече за тези, които осигуряват една средна класа в България, който те не виждат абсолютно нищо от това насреща, което държавата да им предоставя. Трябва да Ви кажа, че аз контактувам с много IT фирми. Средното ми образование е като IT специалист. Хората, големите фирми, искат да избягат от България. Искат вече да ходят в Полша, искат да ходят в Литва, защото там има много по-добър бизнес климат. IT бизнесът в България се развиваше толкова години просто защото господин Борисов не разбира нищо от компютри и не можа да се намеси, да ги удари, да ги окраде и да ги рекетира. Затова тези хора успяваха да просперират до момента с външни и всякакви инвестиции, но Вие постоянно се опитвате да пречите, а не да подпомагате бизнеса в България. Ако отидем към разходната част, става още по-интересно. Какво прави това правителство? Как харчи парите на хората? То не ги харчи, то направо ги пилее. Тук мога да посоча примера, който вече беше даден – 8 км околовръстен път да се строи с 2 милиарда на километър, по 250 милиона, по четвърт милион на метър път. Няма такъв път никъде в света, който да струва четвърт милион. И не ме интересува какво обяснява оттук министър Иванов – по каква методика бил смятан, на кого била тази методика, предишен управляващ или негова. Не може да харчиш 2 милиарда за околовръстното на София и да очакваш хората да са доволни отвън. Затова ще се събират пред Народното събрание. И към госпожа Теменужка Петкова като министър искам да се обърна. Вие предвидихте ли онези 100 млн. евро, за които ни осъди малтийската фирма? Защо допуснахте да ни осъдят за тези 100 млн. евро? Аз никъде не ги виждам като разходи, предвидени в бюджета. Кой ще ги плаща сега тези пари? Вие ли ще ги плащате? През 2012 г. Бойко Борисов е бил премиер. За политиката, която е водена в енергетиката тогава, в момента трябва да се плащат 100 млн. евро. Колегата е до Вас, който стои, разбира от право, поне затова съм го признал – министър Георгиев, да го бяхте пратили него да защитава интереса на държавата. Не да ги оставите, не знам каква некадърна адвокатска кантора сте намерили, да ни осъдят за 100 млн. евро, без дори да се направи някакво възражение за компетентност или за допустимост на това дело. И да Ви кажа – ще има още такива дела. Така че това пилеене на ресурса на България трябва да спре. И много скоро хората ще Ви потърсят, не се усмихвайте, скоро хората ще Ви потърсят отговорност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#197 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Расташки. Има ли реплики към изказването на господин Расташки? Не виждам. Следващо изказване – народният представител Павлин Найденов. Заповядайте.

#198 · speech

Павлин Найденов

АПС

Относно харчовете – министър Иван Иванов го няма. Исках да го попитам.

#201 · speech

Председател Костадин Ангелов

Бюджетът е общ, така че Вие имате изказване – не мога да Ви дам думата за второ изказване. Благодаря Ви. Има ли други желаещи за изказване? Заповядайте, господин Йорданов. Господин Атанасов, искахте думата за изказване ли? Добре, записвам Ви.

#202 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Както винаги, дебатът за бюджета се превърна в политически декларации. И сега изключвам една част от опозицията, които по принцип трябва да са опозиция и да говорят така. Друга част от опозицията обаче тъпо и упорито отказва да си признае, че вината за този бюджет и за тези цифри е тяхна. Както каза господин Караджов, „от един неназован източник“. Разбира се, чуха се и други забавни неща. Имаше много ефектно изявление как дори след Първата световна война България не е била в толкова тежко финансово състояние и така задлъжняла, което звучи жестоко, защото след Първата световна война България е в национална катастрофа, смачкана, разпарчетосана. Само че не е така, тоест сега положението е толкова лошо, че е по-лошо от тогава. Просто не е вярно и да не изглеждам тъпо и аз, ще Ви кажа, че тогава – след Първата световна война, репарациите, които трябва плаща България, са в размер на 2,25 млрд. златни франка, което, съотнесено към пари сега, е 39 млрд. евро, или над 70 млрд. лева. И понеже икономиките са различни тогава и сега, сега със сигурност не е такова, но икономиката тогава – тези 2,25 млрд. златни франка са между 120 и 150% от брутния вътрешен продукт. В момента нямаме 150% от брутния вътрешен продукт като задължение навън. Така че ефектни, но глупави изявления. Що се отнася до бюджета – увеличението на социалните разходи стартира от един източник, който вкара държавата в постоянни автоматични увеличения на социалните разходи. Да Ви припомня ли, че преди три седмици, когато беше обсъждан бюджетът на работно ниво, имаше идея минималната работна заплата да е малко по-ниска от 620 евро. Какъв беше резултатът? Вой – не се спазва законът. Управляващите няма да спазват закона и работниците ще получат 15 евро по-малко на месец. Законът трябва да се спазва, ще има стачки. Окей, спазва се законът. Спазват се и другите закони в тази сфера, които постоянно увеличават и индексират социалните разходи. Кой вкара ковид добавката 50 лв. като част от пенсията (реплика: „60 лв.“) – 60 лв., като част от пенсията? И след това с любимото Ви швейцарско правило с наслагването колко става? Милиарди в бюджета за социални разходи. Само че това се забравя. Тази инерция от тези последни 4 години за левичарските бюджети, това е все едно да използвам любимата метафора на ПП-тата, че те са автобусни шофьори по душа. Ако имате засилен автобус с пътници по надолнище, което е хлъзгаво, само идиот ще натисне спирачките рязко, защото ще убие всички вътре. Правят се бавни и постепенни мерки. И воят тук за бюджета е, от една страна, спазвайте закона – давайте парите на хората. В момента, в който почне да се спазва и да се обещае, че ще се гарантират тези доходи на хората, които са по закон, веднага започва другият вой: защо ги давате? Да Ви задам един логичен въпрос. Как да ги дадем тези пари, без да ги даваме? Как да се дадат парите, които трябва да се дадат, които искате да се дадат, без да се дават? Когато някой гениалко от бившето управление, да не му казвам името, че вчера му висеше написано на една арт инсталация отвънка (смях), защото той не е това, което пишеше, тогава ще се съглася с Вас и ще ни обясните как ще дадем тези пари, без да ги даваме. (Ръкопляскания от ИТН.)

#203 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Хаджитодоров. Има ли реплики към изказването? Заповядайте, госпожо Митова. Друга реплика? Господин Костадинов, реплика.

#204 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Йорданов, тъй като Вие се фокусирате по-скоро върху макрорамката на бюджета и върху историческите непознания на определени етнографи, бих искала да Ви попитам, тъй като много се говори за СУПТО, не смятате ли, че има такъв огромен вой за СУПТО поради простата причина, че има един неопределен народен представител, който не е могъл да вкара софтуер, който е написан от него, или друга група специалисти в IT сферата, които да могат да наблюдават и нашите данъци?

#206 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Йорданов, или не познавате историята, или излъгахте. Предполагам, че е първото. Вие сте известен честен човек (смях) – 2,25 милиарда са на репарациите, но тези репарации не са доброволни задължения на България. Репарации са, които са ни наложени, защото губим войната. Надявам се, че правите разлика между репарация и доброволно поет дълг. Ние в момента правим доброволно поет дълг, макар че ние не го искаме, но Вие, така или иначе, ни задължавате с още 21 милиарда за следващата година. И е факт безспорен, че по време нито на Първата световна, нито на Втората световна, нито на Балканската, нито на Сръбско-българската война България не е задлъжняла с 80% на годишна база, тоест за две години, в сравнение с предишния период. И на финала да Ви кажа следното нещо – от тези две 2,25 милиарда, които правилно изрецитирахте, ние плащаме едва 186 милиона до 1929 г., когато всички останали пари са ни опростени. Тоест имаме разсрочено плащане и от тези огромни суми, наистина непосилни за нашия бюджет, ние плащаме точно 186 милиона, което е 8% от цялата сума, платена за 10 години. Това, което Вие в момента правите обаче, е до голяма степен сравнимо, с тази разлика, че репарациите на нас са ни наложени насила, огромни задължения, а Вие в момента доброволно облагате бъдещето на България и даже нашите правнуци. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#207 · speech

Председател Костадин Костадинов

Благодаря Ви, господин Костадинов. Информирам Ви, че времето на Вашата парламентарна група изтече. Има ли трета реплика към изказването на господин Йорданов? Не виждам. Заповядайте за дуплика.

#208 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Отзад напред – доброволно насила – факт е, че държавата тогава е задължена с такъв огромен размер репарации независимо дали сме искали, или не. Да, факт е, че не ги плащаме. Факт е, че е за дълъг период от време, но изявлението, че след Първата световна война България е била в толкова тежко положение, което е било много по-лесно, отколкото е сега, е долна лъжа. А иначе…

#210 · speech

Тошко Йорданов

Напротив, казахте, че положението в България тогава е с 80% задлъжнялост и тогава е било по-тежко положението. Просто не е вярно. Тогава в България заради войната, включително с репарациите, е несравнимо спрямо сега. Оттам нататък за неизвестните фирми, които са се наредили да правят всичко електронно в тази държава – да, най-вероятно е така. Тъй като неизвестен източник – бивш министър в тази област, е ходил да разговаря с друг такъв негов, който той е назначил после в Министерството, как определени фирми трябва да правят обществените поръчки. Така че – да, най-вероятно воят по тази тема е, че една редичка фирми, не знам колко, той си знае, неизвестен източник, вече наредени на опашка, се оказват наредени пред тоалетна, в която няма да има пари, които да вземат. Но това е типично за тази част на залата, за които цялата борба независимо дали е опакована като съдебна реформа, електронно управление, социални мерки, винаги е ние да ги вземем. Това е борбата. Ние да вземем съдебната система. Ние да вземем съда. Ние да направим такава промяна, че ние да я контролираме. Ние да въведем електронно управление, но да го правят нашите фирми. Така е и това е страданието на една голяма част от опозицията. Те затова са и в този, както правилно се изрази господин Дилов, когнитивен дисонанс, или тежка шизофрения, защото искат, но не участват, и за тяхно съжаление, парите ще отидат по предназначение, а не във вече изоставените им фирмички.

#211 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Следващият записан за изказване – народният представител Атанас Атанасов. Заповядайте, господин Атанасов.

#212 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Докато слушах дебата, ми се наложи да си променя начина, по който ще започна, защото слушах тук през цялото време кой е виновен. Това е вторият бюджет на това мнозинство и на това правителство. И се сещам за онзи анекдот с трите плика. И да Ви разкажа поне началото. Един стар управленец, когато напускал работата си, оставил три плика на следващия управленец и му казал: когато се заформи криза, отваряй първия плик. Когато се случило това, отворил новият управленец първия плик и вътре пишело: „Прехвърли цялата отговорност на предшествениците си.“ През цялото време слушах тук министри, хора от управляващото мнозинство как е виновен Асен Василев и кой ли не още преди това. Но обсъждаме на първо четене републиканския бюджет. Само да припомня на залата, може някой от народните представители да не знае, но съгласно Конституцията на Република България единственият законопроект, който може да се внася само от правителството, е законопроектът за бюджета. И каква е оценката на представителите на правителството за бюджета, който се внесе, проекта за бюджет? Премиерът не одобрява този бюджет. На въпрос, и това публично го видях в един репортаж, на въпрос от журналисти добър ли е бюджетът, премиерът отговаря кратко: не. Провалиха се преговорите с Тристранката, защото били виновни хората от бизнеса, а на практика тяхната оценка беше, че този бюджет е разстрел на средната класа. И мисля, че това нещо е в основата на провала на тези преговори. Такова нещо мисля, че не се е случвало – да се провалят преговорите с Тристранката. Само в скоби да посоча нещо, което беше коментирано тук по-рано. Най-голямото увеличение на разходи през този бюджет е в сектора „Сигурност“ и основно за службите на сигурност – ДАНС, ДАР, ДАТО, НСО, и този бюджет в Комисията не беше обсъждан изобщо. Защото би трябвало да чуем от ръководителите на тези звена тези пари, които им се дават – 60 – 70% увеличение, за какво ще бъдат използвани. А то е ясно – основно за работни заплати. И след като премиерът, след като представителите на мнозинството в голямата си част заявяват, че не харесват този бюджет, единствените, които го харесват, са БСП. И тук просто искам да припомня това. Това, уважаеми мандатоносители, тъй като БСП са тези, които харесват този бюджет, искам да Ви припомня, че те са наследниците на Жан Виденов. Благодаря Ви.

#213 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, генерал Атанасов. Има ли реплики към изказването? Заповядайте за реплика, господин Йорданов. Има ли други реплики? Няма. Заповядайте.

#214 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Атанасов, да Ви припомня, че бяхме заедно в управление, заедно – ние с Вас и с БСП. И тогава, когато тогавашният финансов министър направи левичарски бюджет, БСП бяха доволни от него. Пак! И Вие бяхте доволни. Тези, които бяха недоволни, го свалиха точно заради финансовата му политика.

#218 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Господа министри, почитаеми колеги! Господин Атанасов, аз бях много впечатлен от Вашата загриженост за средната класа и може би малко преувеличеното Ви – разбираемо е, Вие сте опозиция, твърдение, че това е разстрел на средната класа, но Вие като довод казахте: ето, дори Тристранката се провали заради тази рестрикция спрямо средната класа. Бихте ли ми отговорили, моля Ви, къде в Тристранната комисия е представена средната класа? (Смях.) Благодаря много.

#220 · speech

Иво Цанев

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги! Включвам се с реплика на господин Атанасов по основната тема, която в последно време вълнува хората, които работим в сектора „Сигурност“, а именно защо не се гледа бюджетът на специалните служби в ресорната комисия. Ами предполагам знаете, но по-скоро може би трябва да ни кажете Вие, генерал Атанасов, защо не се гледа бюджетът в ресорната комисия и кой е виновен за това да нямаме заседание на ресорната комисия за специалните служби и съответно да не се гледа бюджетът на тези служби, за да можем да имаме мнение и становище по този въпрос? Благодаря Ви.

#222 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, колеги, за репликите. Отзад напред. Господин Цанев, аз ходя на всяко едно заседание, което е свикано, на Комисията за контрол над службите, но заседанията се провалят, защото мнозинството бойкотира тия заседания. И не е моя работа за това да реша в коя комисия да бъде разпределена една или друга точка. Между другото, има доста законопроекти, които минаха през Комисията за вътрешна сигурност и обществен ред, които би трябвало да се гледат в другата комисия, но все пак минаха през тази комисия. Аз искам да попитам: защо толкова важен сектор – секторът за сигурност, в който има такъв голям ръст на увеличение на заплатите, това нещо изобщо не беше обсъдено? А по отношение на това, което господин Тошко Йорданов… Няма да обсъждам тука. Аз съм бил свидетел защо и как свалихте правителството на Кирил Петков, няма да се занимавам с това, но искам да Ви кажа нещо, защото Ваш е министърът на културата. И това е важно. Прочетох един каламбур от Съюза на артистите, които, вместо да кажат „Има Такъв Народ“, са заявили, че „Няма такъв бюджет“. Тяхното твърдение е, че увеличенията, които получават в тяхната сфера на работа, са счетоводна илюзия. Така че това е Ваша отговорност в крайна сметка. Благодаря Ви.

#223 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Атанасов. Има ли други желаещи за изказвания? Виждам Ви, господин Цонев, заповядайте. След господин Цонев закриваме разискванията. Моля да приканите народните представители, които не са в залата, да влязат в залата.

#224 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, слушах внимателно дебата. В последните три седмици всъщност ние друго и не правим, освен да слушаме дебатите в обществото и в съответните формати по отношение на бюджета. Честно да Ви кажа, бях си приготвил друг тип изказване, но тези дебати ме наведоха на мисълта, че може би трябва да направим или поне да се опитам да направя един малко по-ретроспективен анализ, за да е ясно защо сме тук и защо подкрепяме точно този тип политика. Колеги, в годините след влизането ни в Европейския съюз поредица от правителства създадохме и поддържахме, когато сме били в управление, когато сме били в опозиция, но горе-долу една поредица от 17 години, създадохме и поддържахме най-ниската данъчно-осигурителна тежест в Европа. Условно е най-ниската, защото този измерител включва много параметри. И ако по един параметър една е най-ниска, по друг не е точно така, но нека условно да го приемем така, защото няма никакъв спор, че е ниска. Поддържахме го това с ясното съзнание, че така създаваме конкурентно предимство на българския бизнес, който, бидейки млад, не е укрепнал, все още не е достатъчно конкурентоспособен, за да се противопостави на тежката конкуренция на икономическия съюз, в който членуваме. Тъй като този съюз е отворен откъм икономическите процеси и представлява скачени съдове, и там, където има по-добри условия, натам се оттичат съответните ресурси. И там, където има по-висока печалба, натам отиват съответните производства. С тази мисъл създадохме и поддържахме тази конкурентна среда за българския бизнес. И сега, когато се увеличи с 2 процентни пункта осигурителната тежест на вноската за фонд „Пенсии“, чухме, че това е разстрел на българския бизнес. Когато вдигаме данък дивидент, който също е най-нисък в Европа или от най-ниските, от 5 на 10 процентни пункта, защото, подчертавам, казах го и в Комисията, не аз, а статистическите данни показват, че за тези години не е използвана печалбата максимално за капитализиране в българските компании. Статистическите данни го показват. Вместо рекапитализация, вместо реинвестиции получихме през дивидента потребление, лично потребление на собствениците. До голяма степен, нали, да не ме разберете грешно. Има компании, които направиха това, което трябваше да направят. Но по-голямата част не го направиха. Това в голяма степен определя или по-точно заличава критиката, че по този начин ние им отнемаме правото на инвестиции или възможността за инвестиции. Ами имаха тази възможност, не я ползваха. Превърнаха я в лично употребление. Сега, тяхно право е, всеки бизнесмен решава какво да направи. Но пък право на държавата е също да регулира процесите. Това правим и аз смятам, че го правим правилно. И смятам, че го правим навреме. И тъй като говорим за икономически процеси в годините, ще спра дотук със следната констатация – много държа да я направя пред Вас. Колеги, особено към дясното се обръщам, аз принадлежа към тази част като икономист с дясно мислене. Няма вечни догми в икономиката. Няма закони, които да действат при всички условия в икономиката. Впрочем няма такива и в останалите области. Най-малкото Айнщайн ни доказва, че един от най-фундаменталните, да не кажа най-фундаменталният закон на физиката, не действа при всички условия еднакво с теорията за относителността. Как възприемате, че при една среда това е правилно, при друга среда пак това е правилно? Средата, в която се намираме, не предполага да правим това, което сме правили в средата до ковид кризата. Затова по време на ковид кризата и след кризата, впрочем ковид кризата съвпадна и с политическа криза в България. Ние от ДПС, тук почвам вече да говоря конкретно, подкрепяхме тези бюджети, зад които дори нямаше мнозинство. Първият бюджет на Асен Василев беше без мнозинство. Ние подкрепяхме увеличаването, ние от ДПС – не ангажирам останалата част, подкрепяхме съзнателно увеличаването на пенсиите и на възнагражденията, защото те бяха свити в условията, в които държавата създаваше конкурентно данъчно предимство на бизнеса и увеличаваше разходите за възнаграждения с много малко, даже по-малко от инфлацията. Дойде време, в което тогава това беше вече неправилно. И тук ще Ви дам още един пример. България за тези години, от които е член на Европейския съюз, страната или е била в тройката, а вече е лидер, по най-нисък публичен дълг, съотнесен, разбира се, към БВП, защото това е реалният критерий. Най-нисък в момента, в момента сме на първо място. За еврозоната това е 90%, за Европейския съюз е 82%, а за повечето държави обаче са 100, 120, 130, 150 – най-развитите държави в Европейския съюз, ние сме с най-нисък дълг. И сега Ви питам: правим ли някаква връзка между най-ниския дълг, който имаме, и най-ниските доходи в Европейския съюз? Правим ли някаква връзка между най-ниския дълг и най-лошата инфраструктура в Европейския съюз? Аз като икономист правя такава връзка. В годините трябваше да вземем и заеми, да правим инфраструктура и трябваше по-плавно да увеличаваме доходите на хората, за да не се налага сега конвергенцията на доходите да бъде скокообразна и да не създава проблем във фиска. Да не създава проблем в дефицита и да не създава проблем със скокообразно нарастване на дълга. Ами, когато дългът ти е бил 26% от БВП, а той 2021 – 2022 г. беше 21%, при положение че на другите е 100, как да нараства този дълг? Понеже тук чухме, мисля, че от господин Мартин Димитров, че много е обезпокоителна тенденцията, рязкото нарастване на дълга – ами обезпокоителна е. Много обезпокоително беше, че ние сме на 20%, 2021 г., а другите са на 100. Ние какви сме? Някакъв остров на икономическата мисъл, която Европа не споделя, а те си построиха железници и влакове с 300 км в час и в момента се возиш там за 30 – 40 евро от един град до друг по 700 – 800 км разстояние, а ние тук дори нямаме елементарни условия. Построиха си всички магистрали. Доходите, пенсиите, всичко е на едно ниво, което ние не можем да стигнем и след 100 години. Да бъда разбран правилно, защото видях, че Асен Василев в типичния му стил се опитва да прави еквилибристика със статистически данни, с изказвания, с тенденции. Не казвам, че трябва да влезем в дългова спирала. Категорично не казвам, че трябва да отидем там, където са, да кажем, Италия и Испания по отношение на дълга. Категорично не казвам, че трябва да отидем по отношение на дефицита там, където е Франция, но и категорично отричам, че в тази среда и при това състояние на доходите в България и при това състояние на инфраструктурата ние трябва да стоим там, където стояхме между 2007 г., даже между 2005 г., и между 2021 г. Това би било вече фатална грешка. Тогава беше голяма грешка, сега ще е фатална грешка. Изправени сме сега, впрочем и предните правителства, сме изправени пред следната задача. Как да вдигаме по-бързо доходите, как да правим инфраструктура, без да влезем в дългова спирала или без да вдигаме дефицита така мащабно. Няма как да стане, господин Димитров, като съкращаваме, като консолидираме разходи – много обичам този израз, да консолидираме разходи. Ами консолидираме разходи за лично потребление на бизнеса. На мен това много ми харесва. Ще консолидираме тези разходи, ще ги превърнем в инвестиции чрез данъчна политика. Ще ги превърнем в инвестиции в общините, там живеят хората, там работи този бизнес, предприятията му са там. Така че политиката, която трябва да водим, затова казах, че на нас, на „ДПС – Ново начало“ този бюджет ни харесва. Дали би могъл да бъде по-добър? Категорично да. Но дали би могъл да бъде по-добър в смисъла, в който ни го представят работодателите, Институтът за пазарна икономика и т.н.? Не, не би могъл. Не ИТН, а тъй нататък. Не, не би могъл да бъде. Тази посока, в която те ни казват, не би могъл да бъде, защото това означава, влизайки в еврозоната, ние завършваме напълно един цикъл, на пълна конвергенция, на пълно влизане в Европейския съюз и в неговите структури – икономиката ни, работната ни сила, всичко става скачени съдове без никакви ограничения. Къде ще отиде да работи една медицинска сестра – в България, където получава 1600 лв. заплата, или 850 евро, или в Германия, Холандия и Белгия, където получава над 3000 евро? Отговора го знаете, нали? Къде ще отиде да работи един млад лекар? Там. Къде ще отиде да работи един строителен инженер? Там. И довчера същите тези работодатели на срещите ни проглушиха ушите да казват как нищо не е проблем, проблем е, че няма работна сила. Ами няма по тази причина. Като на един специалист в строителството му давате 2500 лв. заплата, а в Германия му дават 3500 евро, няма да има. И сега излизат със следващо клише. Повишавате ни разходите за труд. Ами трябва си ги повишите разходите за труд, ако искате да имате работници и специалисти, защото сме в Европейския съюз, защото сме в Шенген, защото сме в еврозоната. И ако този бизнес смята, че в еврозоната, като падне и Шенген, всички ограничения, които по някакъв начин възпрепятстваха движението на работната сила, смятат, че данъчното предимство конкурентно им е достатъчно, имам лоша новина за бизнеса – не Ви е достатъчно. Други предимства трябва да търсите и този бюджет върви в тази посока. Когато вдигаме разходите на администрацията, ние правим и се опитваме да правим силна държава чрез силни институции. Защото и в администрацията трябва да работят специалисти и те също няма да работят срещу 2000 лв. вместо срещу 3000 евро. Няма да работят, и не работят. И това го доказва знаете ли кое? Незаетостта. Ако бях военен, щях да кажа недокомплекта. Това, че в администрацията има незаети бройки, не е за друго – никой не иска да отиде да работи за тези пари, които се дават там. Е как да направиш специалисти и силна администрация? Така че ще вървим в тази посока. Защо службите имат такъв скок? Ами защото 10 години нямаха никакъв и защото приоритет на цяла Европа, в която ние сме, да се обърна тук към големите натовци и проевропейски партии: кой е топприоритетът на Европа? Отбрана и сигурност. В момента това е топприоритетът. В какво се изразява този топприоритет? Купуване на топове в кавички. Не, изразява се във всичко – да плащаш на тези хора, да ги наемаш, да им създаваш условия. Затова службите за сигурност, в отбраната, всички, които са заети, ще получават такова увеличение и Вие не бива да очаквате от „ДПС – Ново начало“, че ще подкрепим каквото и да било намаляване на пари за администрацията, за институциите и за службите. Не може да очаквате от нас и няма да очаквате, казвам Ви го съвсем отговорно от името на цялата ни парламентарна група, не може да очаквате, че ние ще съкращаваме инвестициите за общините. Това трябва да продължи и ще продължи, и то трябва да продължи в мащаба, в който сме го записали – долу-горе по 2 млрд. лв. на бюджет ги бяхме записали. Ние трябва да ги харчим тези пари, а ние ги харчим. Мога да Ви кажа до този момент какво е усвоено – осем милиарда и половина са проектите, които са заявени, в левове, все още в левове, и ако ние харчехме по два милиарда приблизително на година, за четири години тези проекти 100% щяха да бъдат изпълнени. Ама ние, за да консолидираме разходи за догматичните 3%, харчим долу-горе по един милиард – наполовина. И като питате кое е приоритет, защо едни общини, други – ами затова, защото консолидираме разходи. Няма да консолидираме разходи, ще ги харчим тези пари за общините, ще ги харчим тези пари за хората, за персонала, защото ние ги събираме от хората и ги даваме на хората. И завършвам със следното, понеже от работодателите чух най-обидното нещо: Ние създаваме благата, ние плащаме заплатите на администрацията, ние плащаме Вашите заплати. Да им кажа: не Вие, създават ги хората, които работят при Вас. Ако хората, които работят при работодателите, ги няма, няма да има пари за нищо и за никого. Така че да не си присвояват работодателите, че създават нещо без хората – създават със своя интелект, със своя труд, със своите знания, със своя риск, да, но с хората. Затова парите ще бъдат за хората, за общините и по тази логика, по която се опитах да Ви обясня, за да не се питате каква е логиката. Ето тази е. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#225 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Цонев. Има ли реплики към изказването на господин Цонев? Първа реплика – Мартин Димитров. Има ли други реплики към изказването на господин Цонев? Не виждам.

#226 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател! Господа и дами министри, уважаеми колеги! Господин Цонев, кой трябва да Ви каже, че имате проблем, за да разберете, че имате проблем? Работодателите Ви го казаха ясно. Вие избрахте колеги от Фискалния съвет, Вашият фискален съвет не дойде на Бюджетната комисия да говори за Вашия бюджет. Чухте изказванията на Българската народна банка – изключително критични. Чухте изказванията на всички независими анализатори – изключително критични. Господин Цонев, да Ви кажа честно, Вие сте единственият човек, който с открито сърце, Вие и БСП, харесвате този бюджет. Колегите от ГЕРБ по партизански начин го защитават – излизат един-двама, кажат нещо и бягат да се скрият, преди да им отговорят. Това е реалността. Какъв е големият проблем, господин Цонев? Вие се отказвате от основно конкурентно предимство на България. Не го казвате, но го правите. Вие се отказвате от ниските данъци и това е огромен проблем. Днес вдигате осигуровките и данък дивидент, и максималния осигурителен доход, а вече говорите открито тук Вие и БСП за прогресивен данък до 40 – 50 и колко процента, говорите за повишаване и на други данъци. (Реплики от „БСП – Обединена левица“.) Тоест, с това… Ето, чувате. Още викат колегите от БСП. Това са Вашите хора. Това цялото нещо води държавата към избухване на разходи – към румънски и гръцки сценарии. Това води до инфлация. Това води в крайна сметка България надолу. И спирате конвергенцията. Това е проблемът. Намалявате догонването на европейските доходи. Така че, господин Цонев, откажете се, докато е време.

#227 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Димитров. Има ли други реплики към изказването на господин Цонев? Желаете ли дуплика, господин Цонев? Заповядайте.

#228 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря Ви, господин Димитров, за репликата. Господин Димитров, много ясно обясних тенденциите и какви са фазите в икономическото развитие, които пораждат или поне предполагат, че трябва да се замислим дали да няма промяна в тази политика. Никъде в изказването си не казах, че сме се отказали от конкурентното предимство, защото, доколкото си спомням, десетте процентни данъка стоят тук, така ми се струва, че стоят още. Доколкото си спомням, обясних много точно и ясно, че 2% осигуровъчна тежест е, за да се балансира пенсионната система. За нас тя е дебалансирана, за господин Василев не е, за нас е. Ние смятаме, че е дебалансирана. Категорично. Дивидентът, пък там още повече време отделих и даже злоупотребих с търпението на колегите да Ви обясня, че ниският данък дивидент не даде резултат. Не капитализираха, не реинвестираха, превърнаха го в луксозно лично потребление. На какъв език да го кажа?! Това не е отказ от конкурентно данъчно предимство. Това е регулация. Конкурентното данъчно предимство ще го пазим, докато можем и колкото можем. Защото то, освен всичко друго, е рожба на ДПС. Не е Ваша, наша е. (Реплика от народния представител Мартин Димитров.) Добре, господин Димитров. Вие може би имате някакъв принос, но всички останали около Вас нямат. Така че ще го пазим, но доколкото можем. Не е фетиш, това исках да Ви кажа. Не е вече фетиш. Ако можем, ще го пазим. Важно е другите неща, които очертах, да вървим към тях. И то да вървим така, че да не предизвикаме дългова криза и останалите негативни последици. Е, това е майсторлъкът. Нека видим как ще го направим. Още повече че сега ни е много трудно. Асен Василев го направи заедно с нас, защото се изчерпиха всички буфери. Тук много ясно го каза министър Теменужка Петкова. Много ясно! Имаше финансови буфери и в енергетиката, имаше на много места, да не повтарям нейните думи. Аз даже бях си наумил това да бъде изказването ми – че не се увеличиха данъци, защото изчерпихме всички запаси, абсолютно всички, и сега ги няма. Така че ще вървим в тази посока, а Вие колкото искате злоупотребявайте с думите ми. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#229 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Цонев. Има ли други изказвания? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Първо поставям на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2026 г. с включен проект на Висшия съдебен съвет по чл. 1 и 2. Гласували 218 народни представители: за 1, против 84, въздържали се 133. Предложението не е прието. Поставям на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2026 г. със становище на Министерския съвет по чл. 1 и 2. Гласували 218 народни представители: за 131, против 87, въздържали се няма. Предложението е прието. Процедура по прегласуване – заповядайте.

#230 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Колеги, моля за прегласуване. Днес гласуваме бюджета на Република България за 2026 г. и една египетска трупа я няма. Група имам предвид, не трупа. А за нея са гласували 100 000 български граждани. Затова ли гласуваха за ВЕЛИЧИЕ? Да ги няма тук, да не дадат гласа си „за“ или „против“ бюджета за 2026 г.? Благодаря.

#231 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви за направената процедура. Беше направена процедура за прегласуване. Моля, режим на гласуване. Гласували 218 народни представители: за 131, против 87, въздържали се няма. Законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2026 г. със становище на Министерския съвет по чл. 1 и 2 е приет. Процедура – госпожо Николова. (Народният представител Димо Дренчев иска думата за различен вот.) Ще Ви дам различен вот. (Реплика от народния представител Димо Дренчев.) Добре, дадох думата вече за процедура. Разбрах, ще обясните различния вот.

#232 · speech

Деница Николова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа, на основание чл. 79, ал. 1, изречение 6 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам срокът за предложения между първо и второ четене на така гласувания законопроект да бъде намален на три дни. (Силен шум, викове: „Ууу!“)

#233 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Николова. Беше направено процедурно предложение. Обратно предложение – заповядайте, господин Дренчев.

#234 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, опозицията очакваше този ход. Видяхме го вчера два пъти. Аз правя обратно предложение – нека срокът да бъде максималният. Благодаря.

#235 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Дренчев. Беше направено процедурно предложение за намаляване на срока за предложения между първо и второ гласуване от народния представител Деница Николова. Моля, режим на гласуване. Гласували 204 народни представители: за 129, против 75, въздържали се няма. Предложението е прието. Сега, имаше два записани различни вота на народните представители Ивайло Мирчев и господин Хрисимиров. Заповядайте, господин Мирчев, за различен вот.

#236 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. След като се наслушахме на критиките, че всички, които са срещу бюджета, са всъщност срещу приемането на България в еврозоната, забравяйки може би как в началото на годината партиите от управляващата коалиция ни обясняваха как ни е рано за еврозоната и не трябва да влизаме в еврозоната, та, слушахме глупотевините на Бойко Борисов как всеки, който е срещу този бюджет, е срещу еврото. И накрая самият Бойко Борисов не влезе в залата да си подкрепи собствения бюджет. Вчера имаше протест. Голям протест в София. И попитахме хората: на колко от Вас Ви увеличиха заплатите с 68% като в МВР? На колко от Вас ги увеличиха със 150 –160% като в КПК? На колко от Вас ги увеличиха със стотина процента като в ДАТО, в ДАНС? На никого. С този бюджет Вие не просто искате да си осигурите спокойствие през годината, купувайки администрацията, с този бюджет Вие разрушихте социалния диалог. Разрушихте разговорите с бизнеса. Единственото, което може да се направи, за да може да се противодейства на приемането на този бюджет, е всички да излязат на протест. Всички, които вярват, че могат да бъдат част от нормална България, които са срещу ограбването, срещу парите, които са заделени за онзи носорог на стероиди, който не идва и той да гласува, трябва да бъдат на площада. Трябва да бъдат около Народното събрание. Трябва да се противопоставят на приемането на този бюджет. Не трябва да имаме съмнение, че в настоящия бюджет бяха увеличени осигуровките, ще бъдат увеличени данъците. (Реплика от министър Теменужка Петкова: „А заплатите и пенсиите?“) Ще бъдат… Госпожо Теменужка, не ме прекъсвайте, защото сте се превърнали (реплика от председателя Костадин Ангелов) в сламен човек на Йордан Цонев, който е истинският финансов министър. Моля да не ме прекъсвате! Днес повишават данък дивидент, максималния осигурителен доход и осигуровките. Утре госпожата вдясно от мен ще излезе и ще Ви каже, че слагат прогресивен данък и вдигат ДДС. После ще махат плоския данък. (Реплика от народния представител Драгомир Стойнев: „Да! Да! Да! И какво лошо има?“) И тука Драгомир Стойнев казва: да, да, да! Неговият вицепремиер обяснява: това е най-левичарският бюджет. Сега всички, които са средна класа в тая държава и на които им пука за България, разбират ли защо трябва да бъдат на протест?

#238 · speech

Ивайло Мирчев

Защото в противен случай тези, дето обслужват носорога на стероиди, ще си го прокарат и накрая ще си фалират и държавата по начина, по който я фалира техният Жан Виденов. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#239 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Мирчев. Втори различен вот от формираното мнозинство – господин Хрисимиров. Има ли трети различен вот? (Шум и реплики.)

#240 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Не подкрепих този бюджет, защото няма как да подкрепя бюджет, който е фалшив, който разтяга приходната част само и само за да се изпълни фетишът за 3% дефицит. Колкото повече го разтягате, Вашият бюджет става като един ластик и в един момент той ще се отплесне и ще Ви удари силно в лицето. Не мога да подкрепя бюджет, който предвижда квазидълг от 4,6 млрд. евро. Няма как да подкрепим бюджет, който стимулира бизнеса и работещите да излизат в сивия сектор, а в същото време да говорите как ще вкарвате мерки срещу сивия сектор, с който ще репресирате бизнеса. Говорите за СУПТО. Госпожа Теменужка Петкова попита от какво се притесняваме за СУПТО и защо сме против сивата икономика или не. Притесняваме се от СУПТО, защото това ще натовари бизнеса. Защото ще дадете вътрешна информация за бизнеси, а знаем, че бизнесът е апетитна хапка за някои лица в тази зала, за да бъде откраднат, да се дава информация как се развива един бизнес. Точно затова вкарвате това СУПТО. Никаква сива икономика няма да борите с това, защото Вие стимулирате сивата икономика. Няма как да подкрепим бюджет, който е предвидил 70% текущи разходи, 43% социална политика, 13% разходи за персонал, 12% за здраве. Няма как да подкрепим бюджет, който предвижда 11% разходи за заплати спрямо БВП-то – на първо място в Европейския съюз по този показател. Няма как да подкрепим бюджет, който предвижда раздаване на пари на бухалките на властта, докато останалите сектори, които се нуждаят от увеличение на заплатите, не получават такова. Няма как да се подкрепи 52% увеличение на разходите за заплати в Комисията за противодействие на корупцията, след като март месец им дадохте 65% увеличение на разходите за заплатите, след като представителка на КПК говори за това, че имат незаети щатни бройки, Вие продължавате да им давате пари. Няма как да подкрепим бюджет, който предвижда 33% увеличение на разходите на Комисията за защита на конкуренцията, 35% на ДАТО, 17% за Държавен фонд „Земеделие“, 19% за КЕВР и така нататък, и нататък, и нататък. Раздаване на пари на удобните за властта и нужните им бухалки, а цената ще я платим българските граждани и бизнесът. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Оставка на това правителство!

#242 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Исках да се обърна към господин Иво Мирчев и да му кажа, че от последните пет години нищо не се е променило. Просто от изявата му на „Росенец“ до настоящия момент промяната е само във визията. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#244 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Аз гласувах „против“ бюджета за цялостно творчество. Но това, което мен най-много ме притеснява, е темпът, с който нарастват дълговете на държавата. Тази година задлъжнявахме с 52 млн. лв. всеки божи ден, следващата година ще задлъжняваме с 60 млн. лв. всеки божи ден. Ако разделите тези четиридесет милиарда нови държавни дългове, които се изтеглят за две години, на броя на гражданите, ще получите, че всеки български гражданин, от пеленачето до най-възрастния човек в държавата, ще плати 7 хил. лв. за удоволствието, в кавички, България да бъде незаконно вкарана в еврозоната. И тези пари ще ни тежат като воденичен камък на врата. И това са без лихвите, между другото, защото към 2027 г., в началото на 2028 г., вече ще плащаме близо 4 млрд. лв. само за лихви, само за обслужване на тези кредити. А ако към тези 4 млрд. лв. сложите и 3 млрд. лв. за членски внос, който плащаме за членството на България в Европейския съюз, ще получите, че държавните разходи ще започват от 7 млрд. лв. всяка година за нищо, за въздух. Искам да Ви кажа, че с тези пари държавата може камък по камък да бъде съградена, защото капиталовата програма на общините рядко надхвърля 7 млрд. лв. Всъщност никога не е стигала 7 млрд. лв. Ние бюджетираме повече, но 7 млрд. лв. изпълнение никога не е стигала. И се сещам тук. Председателят на Бюджетната комисия беше направил една декларация, когато Асен Василев в качеството си на финансов министър изтегли 11 млрд. лв. дългове две години назад. Направи една декларация, в която каза, че по времето на социализма България е изтеглила за над 40 години 10 млрд. долара дългове и тогава сме били фалирала държава. А сега теглим 40 милиарда за две години и каква държава сме? Не сме ли фалирала държава? Не сме ли фалирала държава, ако по времето на комунизма сме виждали реалния резултат от тези 10 милиарда дългове, ако по времето на лошия комунизъм, на фалиралата държава, както я изкарват, се виждаше какво реално се строи с тези пари? Имаме болници, като започнете, училища, детски градини, пътища, тротоари, големи инфраструктурни проекти, вецове, язовири, ядрена централа, тецове, топлофикации, рафинерия, какво ли още не. Сега кажете ми с тези 40 милиарда какво има? Няма абсолютно нищо, няма нищо насреща. Това е една черна дупка, в която потъват тези пари. И бога ми, никога не съм вярвал, че ще го кажа. Аз лично много пъти съм критикувал от тази трибуна Асен Василев, когато беше финансов министър, но той е много по-добър министър, отколкото който и да е от ГЕРБ ще бъде добър финансов министър някога. Много по-добър финансов министър беше.

#245 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Тодоров. Благодаря Ви за конструктивния тон, с който изчерпахме разискванията и всички процедури по тази точка. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 92 – 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Получени са писмени отговори на въпроси и питания за периода 14 – 20 ноември 2025 г. от: - заместник министър-председателя Атанас Зафиров на въпрос от народния представител Божидар Божанов; - министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Явор Божанков; - министър Георги Георгиев на въпрос от народните представители Даниел Лорер и Атанас Славов; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Димчо Димчев; - заместник министър-председателя и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Богомил Петков; на въпрос от народния представител Борис Аладжов и Александър Койчев; на въпрос от народния представител Венцислав Петков; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Юлиана Матеева; - министър Даниел Митов на въпрос от народния представител Божидар Божанов; - министър Жечо Станков на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; - министър Иван Иванов на два въпроса от народния представител Виолета Кърпачева; на два въпроса от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Петър Петров; на въпрос от народния представител Росица Кирова; - министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Петър Кьосев; - министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Даниел Проданов; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - министър Манол Генов на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Стела Николова; - министър Мариан Бачев на въпрос от народния представител Климент Шопов; на въпрос от народния представител Росица Кирова; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; - министър-председателя Росен Желязков на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - министър Силви Кирилов на седем въпроса от народния представител Александър Симидчиев; на четири въпроса от народния представител Виолета Кърпачева; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на два въпроса от народните представители Иван Белчев и Свилен Трифонов; на въпрос от народните представители Ивелин Първанов и Виолета Кърпачева; на въпрос от народния представител Михаил Митов; на три въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Стою Стоев; на въпрос от народния представител Явор Божанков; - министър Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на въпрос от народния представител Божидар Божанов. Сега преминаваме към устните въпроси. Първи поред от днешния парламентарен контрол е Гроздан Караджов – заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията, и ще отговори на въпрос от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно жп връзката между град София и град Пловдив. Заповядайте, господин Георгиев, да развиете въпроса си.

#246 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, от София до Пловдив ще се пътува с влак само за един час. Това обеща министърът на транспорта Георги Гвоздейков, който прогнозира, че до края на 2026 г. трябва да приключат всички инфраструктурни проекти, така че жп транспортът да е по-бърз. Всъщност това обещание многократно е повтаряно от различни министри, различни правителства, разбира се, различни партии. Общото между всички тях е, че обещанието се сгромолясва и така и не е изпълнено до момента. Винаги крайният срок за реализация се е премествал напред в бъдещето. Без претенции за изчерпателност, виждам, че е обещаван такъв краен срок до 2023 г., после до 2026 г., а наскоро до 2029 г. Реалността обаче е, че в момента пътуване с влак между София и Пловдив отнема приблизително около три часа и това е, подчертавам, при положение че разписанието бъде спазено, нещо, с което БДЖ ноторно е известно, че разписанието не се спазва, то е по-скоро за информационни цели, за някаква насока, но много рядко се спазва. Предвид важността на добрата жп свързаност между първите два града на България и предвид лошото състояние на магистрала „Тракия“ – тук също мога да отворя една скоба – за която сме задавали въпрос, която според нас е с тотално изчерпан капацитет, трябва да бъде разширена спешно, настилката също никак не е добра, постоянно се правят някакви ремонти и по принцип времето за пътуване е доста повече, в много дни, в много часове, в много ситуации е доста повече, отколкото обичайното и предвид лошото състояние на магистрала „Тракия“, и предвид липсата на обход на магистрала „Тракия“, както и изчерпания капацитет, както вече казах, на магистрала „Тракия“, особено в най-натоварените части от годината, искам да попитам следното: кога пловдивчани и софиянци могат да очакват пътуване с влак, което да трае под един час между двата града? Как върви и с какъв график върви реализацията на жп трасето между Пловдив и София? Благодаря.

#248 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, ако трябва най-кратко да отговоря на Вашия въпрос – на практика никога по това трасе няма да може да се пътува за под един час. Теоретично има възможност да е някъде около един час, но на практика няма да го бъде. Защо? Железопътната линия София – Пловдив е с дължина 156 км. Максималната скорост, която е разрешена по това трасе, е 160 км в час, но все пак навлизането и излизането от гари, каквито са Централна гара – София, гара Искър и така нататък, става при намалени скорости. Това моментално и математически Ви отвежда към извода, че под един час няма как да се преодолее с тази скорост това разстояние. Не знам кой го е обещавал преди мен, но смятам, че по-скоро е политическа алегория или сравнение, метафора, отколкото да е нещо, което ще постигнем реално. Реално можем да постигнем 160 км в час, когато завършат всички тези ремонти, като в момента там се изпълняват над 70 броя големи съоръжения – мостове, виадукти, 13 броя тунели, като най-дългият и най-сложният от тях е тунел № 2 в района на село Вакарел, който е 6,7 км, две тръби по толкова, и е над 13 км общо тунелно развитие. За част от тях – София – Искър, годината на завършване е 2027, в края на 2027 г., а за участъците Искър – Елин Пелин – Костенец и Костенец – Септември е краят на 2029 г. Тези срокове се следят много изкъсо лично от моя страна и Ви уверявам, че ще бъдат спазени. Тоест, когато Ви казвам днес тези срокове, съвсем твърдо стоя зад думата си и ще стане. С една много малка уговорка. Във въпросния тунел, тунел № 2, който е в участъка Елин Пелин – Костенец, е допусната много фатална грешка. Тази грешка е в проектирането и този тунел по начина, по който е проектиран – с леки крепежи, тоест конструктивни елементи, не издържа де факто на строителството. Март, април, май, юни сме правили детайлни обследвания от страна на работна група от професори от Архитектурния и от Минно-геоложкия университет, които в крайна сметка дадоха разковничето – много по-тежък и много по-скъп вид крепеж. Та там предстои отварянето на нова процедура, защото цената му отива много високо. Не е разрешено от ЗОП сами да си взимаме решения за такова голямо преразходване на средства, затова леките крепежи ще бъдат махнати от проектно-сметната документация, съответно ще бъде направен нов конкурс по ЗОП, чрез който да могат навън да се правят тежки крепежи, да се доставят и да се монтират и в същото време да се носи гаранция за цялото изделие. Това донякъде ще забави процеса, но имаме резервен вариант, с който пък да спазим срока. Благодаря.

#250 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, тоест току-що попарихте надеждите на над три милиона души, живеещи във и около Пловдив и София, че въобще някога ще може да се пътува, да кажем, за един час между Пловдив и София. Проблемът обаче е, че не виждам желание от Ваша страна това да се случи. Както много добре знаем, стоящият зад мен господин Цончо Ганев съвсем наскоро се върна от Китай и там разбрахме как Вие на практика саботирате желанието на китайската страна да помогне за изграждането на наистина модерни и наистина високоскоростни жп линии в България. Нещо, което е абсолютно скандално! Тоест Вие умишлено саботирате развитието на жп транспорта у нас, оставяте го в едно окаяно състояние. Сега разбираме и за тази грешка за тунел № 2, където смятам, че трябва да дадете повече подробности, а не така лаконично. Колко ще струва тази грешка, е първото нещо, което би се запитал всеки български гражданин? Но Вие, Вашето правителство, умишлено саботира желанието на китайската страна да помогне и да модернизира нашите жп линии. Защото, ако тази жп линия беше в Китай, тя щеше да се взема не за час и нещо, а за под един час. Това мога да Ви го гарантирам, защото има множество такива линии в Китай, които се взимат за под един час. Там скоростите са феноменални в сравнение с това, което наблюдаваме. Още повече че Вие казвате, че до 2029 г. няма да бъде завършено, което автоматично ни припомня всички случаи, в които досега срокът е бил удължаван. Тоест в това десетилетие е абсурд въобще да говорим за какъвто и да е що-годе нормален и поносим жп транспорт между Пловдив и София, което е пълен срам предвид всичките Ви претенции как сме били европейска страна, влезли сме в клуба на богатите. Европейска в смисъл на, така, дълбоко свързана с Европейския съюз и неговите политики. Реално това, което виждаме, е, че Вие искате да унищожите БДЖ, може би за да може някой частник след това да се възползва от мрежата, от огромната инфраструктура и да я превземе. Отделно, много пъти сте заявявали и намерение да давате всичко възможно на концесия – не само БДЖ, и летища, и въобще абсолютно всичко бихте дали, магистрали. От Вас ако зависи, цялата държава ще дадете на концесия. Така че в репликата искам да питам: защо саботирате усилията на китайската страна да подобри жп транспорта у нас? Ако се възползвате от подадената ръка от Китай, ще се пътува за много по-малко от един час между София и Пловдив. Благодаря.

#253 · speech

Председател Цончо Ганев

Така. Пристъпваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Иван Белчев относно състояние на предпазната оградна мрежа, разположена покрай железопътната линия в района на спирка Товарна гара, град Русе. (Реплики на народния представител Ангел Георгиев.) Господин Георгиев, много Ви моля да не влизате в…

#254 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Във връзка с поставената в края на 2023 г. оградна мрежа по протежение на жп линията до спирка Товарна гара – Русе, бих искал да обърна внимание на нарастващите случаи на вандализъм, свързани с нейното унищожаване, както и на сериозните проблеми с безопасността, произтичащи от незаконното преминаване през железопътната инфраструктура. Оградата вече на няколко места липсва и през нея се преминава свободно. В допълнение буйната растителност възпрепятства видимостта при пресичането на жп линията в участъка. През последните години, преди ремонта на спирката и поставянето на оградната мрежа, в района на жп линията са регистрирани няколко инцидента с трагичен изход, предизвикани от нерегламентирано пресичане на железопътната линия. Една от причините за лесното прерязване на мрежата е, че тя е от най-тънката тел. На място се уверих, че е възможно нейното деформиране дори с голи ръце, без прилагане на сила. Бих искал да обърна внимание на добри практики и решения, използвани от други държави, за справяне с проблемите с незаконното преминаване през железопътната линия и осигуряване на максималната безопасност на гражданите. Много страни са внедрили различни мерки и подходи за намаляване на рисковете от инциденти и вандализъм. Сред тях са изграждането на устойчиви и шумолизолиращи стени, поставянето на по-здрави метални плътни огради с повишена височина, ограничаване преминаването чрез допълнителни препятствия, двойна ограда, използването на видеонаблюдение и сензори, които автоматично сигнализират при опити за срязване на оградата или нерегламентирано преминаване. Предвид че става въпрос за едно конкретно място, водещо до улица към жилищен квартал, предполагам, проблемът ще бъде решен бързо и качествено и ще се спре нерегламентираното пресичане на жп линията. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: предвижда ли Министерството на транспорта и съобщенията чрез НКЖИ предприемане на действия за подмяна на липсващата мрежа с по-здрава или добавяне на допълнителна защита за превенция на увреждането ѝ и в какъв срок може да бъде реализирана подобна дейност? Благодаря.

#256 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, предпазната оградна мрежа в района на железопътната спирка Товарна гара – град Русе, е изпълнена в съответствие с всички изисквания на проекта „Изграждане на перони от двете страни на железопътните линии при спирка Товарна гара – град Русе,“ съгласно договор от края на 2022 г. Съвсем нова е. Предпазната оградна мрежа е от лек тип и има само насочващ характер, като нейното предназначение е да не се пресича железопътната линия в района на железопътната спирка. Многократно обаче оградата е била разрушавана и също така е била неколкократно възстановявана със собствени средства и сили от Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Компанията е подавала жалби и са били предоставени видеозаписите от камерите до Областната дирекция на МВР – Русе, със заснетите нарушители, но до този момент няма разкрит такъв нарушител – лице, което да е подведено под отговорност. Железопътната спирка се намира на км 7+750 по четвърта главна железопътна линия в междугарието Русе и Разпределителна – Русе. В района има две изградени сигнализирани места за регламентирано преминаване на гражданите. Едното е стоманобетонен железопътен подлез, който си е с тротоарна настилка, и малко по-нататък е една пешеходна пътека с еластична прелезна настилка. Цитираните съоръжения свързват точно двата жилищни квартала на град Русе и осигуряват безопасното пресичане на железопътната инфраструктура от пешеходци в този район. С цел осигуряване на безшумното движение на подвижните железопътни състави и за намаляване на шума в жилищните квартали в близост до железопътната линия железният път в междугарието Русе – Разпределителна, към Русе е изпълнен като безнаставов. За допълнително повишаване на безопасността на гражданите скоростта на движението на влаковете в цитираното междугарие е намалена до 50 км в час, което допълнително подпомага и да има по-ниско ниво на шума. Благодаря.

#258 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, в отговора Ви не се посочва кога ще бъде възстановена за последен път тази ограда и какви мерки ще бъдат предприети, така че това да бъде и последното възстановяване. Ако бъде поставена видеокамера, нали – най-лесното нещо, което може да бъде направено в непосредствена близост до самото място, което е явният път от улицата от жилищния квартал, където пешеходците пресичат нерегламентирано жп линията, то много лесно би се установило кой е извършителят на този вандалски акт. Така че това е едно от най-лесните решения. Просто една видеокамера и възстановяване за пореден път, както и Вие казахте, на тази предпазна ограда. Но Ви предлагам да помислите и върху вариант наистина тази ограда да не може да бъде компрометирана толкова лесно. Защото на това място са се случвали инциденти, както казах и преди малко, и ако продължаваме в същия дух – да, ние ще направим, ще изпълним минималните изисквания, а хората да си режат оградата и да продължават да пресичат, то ще сме свидетели на още един инцидент със сигурност. В близост има голямо училище, жилищният квартал от другата страна на жп линията е голям и Русенският университет също е в близост. От Община Русе вече са изградили възможността да се преминава под моста в близост, защото дълги години там тънеше в кал заради неподдържаната настилка, но сега всичко е в едни нормални условия. И когато тази ограда се възстанови по един нормален начин, както аз изисквам, то тогава хората ще бъдат насочени естествено да преминават – единствен вариант, да бъде под този мост. Така че очаквам от Вас едни бързи действия и при оглед, когато изпратите служители там, нека да забележат, че и качеството на спирката Товарна гара – там също има доста проблеми, свързани с парапетите, които са откраднати, счупени и други елементи от тази спирка са компрометирани, така че освен оградата, моля Ви, погледнете и самата спирка, защото наистина има много вандалски актове там. Благодаря Ви.

#259 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви аз. Господин Министър, това беше последният въпрос към Вас. Следващият министър, който ще отговаря, това е Теменужка Петкова – министър на финансите. Първият въпрос е от Стоян Таслаков относно засилени проверки на борсата на производители в село Огняново, община Пазарджик.

#260 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, на борсата за зеленчукопроизводители в село Огняново всяка година по време на обиране на реколтата се наблюдава засилено присъствие на проверяващи от НАП. При мое посещение на място установих, че в Огняново са командировани служители от централата в София. Ефектът от тяхното присъствие там е, че борсата е абсолютно празна, а производителите просто се преместват на триста метра отсреща, в нивите – нито се спира търговията на зеленчуци, нито се установяват нарушители, нито обновената по проект борса бива използвана и хората търпят загуби. Предвид изложеното, моля да отговорите: защо всяка година се правят акции на НАП в село Огняново по време на обиране на реколтата? Какъв е ефектът за държавата и за зеленчукопроизводителите? За какви нарушения се глобяват и кои са целевите групи на проверките? Благодаря.

#262 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! В Националната агенция за приходите е утвърден План за извършване на мониторинг на територията на най-големите борси и тържища, както и обекти за търговия на едро, съответно складове за плодове и зеленчуци на територията на страната. Сред обектите за проверка е и стоковото тържище в село Огняново, община Пазарджик. Целта на извършване на проверките е превенция за спазване на данъчното и осигурителното законодателство. Укриването на печалбите в търговията на едро и дребно с пресни плодове и зеленчуци се характеризира с относително високи потенциални щети за бюджета, тъй като се наблюдават значителни стокови потоци, които не се документират коректно в количествено или стойностно изражение. Тоест документират се по-малки количества или се занижават реалните цени. В тази връзка ежегодно служителите на НАП провеждат открити наблюдения на борси, съответно тържища, за търговия на едро с плодове и зеленчуци. Събраните данни от проведените наблюдения се анализират, след което се предприемат последващи контролни действия, в това число установяване и събиране на дължимите данъчни и осигурителни вноски. Проверки се извършват не само на територията на големите борси, но и извън тях – в складове за търговия на едро с плодове и зеленчуци. Действията, които предприемат органите по приходите при извършване на проверка, са следните: проверяват се превозните средства, камиони и бусове, като от водачите се изискват всички документи, придружаващи стоката – товарителници, фактури, касови бележки и други. Следи се за произхода на стоките и дали придружаващите стоките документи отговарят на реално превозваната стока. На територията на обектите органите по приходите наблюдават дали се издават необходимите документи за покупко-продажба. Проверките се извършват чрез така нареченото постоянно наблюдение, което означава, че служителите на НАП се легитимират и присъстват открито в търговските обекти в продължение на дни. По отношение на въпроса, който поставихте, че служители от София са командировани там, трябва да кажем, че служителите, които се занимават с този фискален контрол, са назначени на длъжност в Централното управление на Националната агенция за приходите. Те имат национална компетентност, така че проверяват всички тържища, борси и обекти на територията на цялата страна. Благодаря.

#264 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Министър, трябва да кажем, че след внасянето на въпроса всъщност патрулът на НАП на следващия ден си е тръгнал от борсата, но аз съм съгласен с Вас, че трябва да се следят потоците на тези големи търговци и големите обороти, които се създават. В случая с борсата в нашия регион – тази, цитираната, в Огняново, става въпрос предимно за малките производители и трябва да имате предвид, че повечето от тях гледат по 2 – 3 декара ниви, нямат големи печалби. Колко печалба могат да изкарат от няколко декара чушки или зеле? Това им е единственото препитание или въобще като помощно средство за живот. Много от тях не са достатъчно образовани, нямат счетоводители, нямат касови апарати. Това го приемат чисто като репресия и може би държавата трябва да помисли за една диверсификация – големите производители, големите търговци на стоки да ги отделите от малките производители, които гледат по няколко малки ниви, които нямат възможност да си плащат на счетоводител, нямат възможност да си купят касов апарат и трябва да бъдат оставени, защото тези хора произвеждат храната ни, произвеждат прясна храна. Тяхната храна е истинска, тя е брана вчера и пристига на трапезата веднага. Затова хората предпочитат да ходят на борсата в Огняново и да взимат храна, а не да купуват от веригите пластмасови зеленчуци на 30 дена, преседели във фризерите, и смятам, че държавата е длъжница точно на тези малки производители на храната ни. Благодаря.

#265 · speech

Председател Цончо Ганев

И аз Ви благодаря Ви, господин Таслаков. Имате ли нещо да допълните? Не. Следващият въпрос е от Христо Расташки относно решение на арбитражно дело срещу България.

#266 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Госпожо Министър на финансите, според публична информация на 22 септември 2025 г. българската държава е осъдена от федерален съд в САЩ да заплати обезщетение в размер на 100 млн. евро по арбитражно дело на частна компания. Твърди се, че чуждестранен инвеститор е ощетен от действията на изпълнителната власт по време на правителството на партия ГЕРБ с премиер Бойко Борисов. Според разпространената информация по време на делото се наблюдават съществени пропуски и некомпетентност при защитата на българските интереси, като в самите мотиви на съдебното решение пише, че България не е оспорила допустимостта на производството по делото, което е огромен пропуск в нашата защита и на наетите от държавата юристи. Въпросът е: използвало ли е Министерството на финансите частни адвокатски кантори по това дело и кой представлява българските интереси по арбитражното производство? Ако са използвани частни адвокатски кантори и юристи, кои са те и какъв е размерът на заплатеното им възнаграждение?

#268 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Расташки! Арбитражното дело между България и ASF Rеnewable Energy Limited е едно от приблизително 80-те дела в рамките на Европейския съюз, в които инвеститори от Европейския съюз се оплакват от промени в режима за компенсиране на разходите за производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, предприети от държавите членки, за да се приведат техните национални схеми за подпомагане на производство на енергия от възобновяеми енергийни източници в съответствие с правилата на Европейския съюз за държавната помощ. Такива дела са заведени срещу редица други държави членки, в това число Испания, Италия, Полша, Чехия, Румъния и други, като почти всички са решени в полза на инвеститорите. С решенията по тези дела арбитражните трибунали са приели, че разпоредбите на Договора за енергийната харта за защита на легитимните очаквания и правото на арбитраж имат превес над правото на Европейския съюз. Същевременно през изминалите години Съдът на Европейския съюз е постановил редица ключови решения по отношение на инвестиционния арбитраж в отношенията между държавите – членки на Европейския съюз. В решенията по тези дела Съдът на Европейския съюз е приел, че разпоредбите за арбитраж между инвеститор от държава – членка и друга държава – членка на Европейския съюз, съдържащи се в двустранните инвестиционни договори между държавите членки и в Договора за енергийната харта, противоречат на правото на Европейския съюз и поради това не могат да служат като основания за валидно арбитражно споразумение и за законен арбитраж. Съдът на Европейския съюз приема, че правото на Европейския съюз изисква съдилищата на държавите членки да не признават и изпълняват арбитражните решения по спорове между държава членка и инвеститор от друга държава членка, че обезщетението, присъдено в арбитражното решение, представлява незаконна държавна помощ, несъвместима с вътрешния пазар, поради което осъдената държава по делото не трябва да извършва плащане по решението, а нейните съдилища не следва да признават и изпълняват същото. В Решението от 24 март 2025 г. Европейската комисия е разгледала нотификацията на Испания, че арбитражното решение по делото Antin срещу Испания представлява незаконна държавна помощ и е постановила, че решението наистина е незаконна държавна помощ. В същото решение Европейската комисия е изразила становище, че държавите – членки на Европейския съюз, не следва доброволно да изпълняват такива решения, вместо което трябва с всички средства да се противопоставят на опитите за признаване и принудително изпълнение на тези актове, включително и чрез обезпечителни мерки срещу изпълнението, издадени от съдилищата на Европейския съюз. Предвид гореизложеното, до настоящия момент България не е извършвала плащания въз основа на арбитражното решение. Благодаря Ви.

#270 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Госпожо Петкова, Вие грам не ми отговорихте на въпроса. Въпросът беше: използвали ли сме адвокатски кантори, какво сме заплатили, кой е осъществявал нашата защита пред този арбитражен съд, имали ли сме въобще защита? Въпросът не беше дали ще ги плащате тези 100 милиона, на които сме осъдени, а как смятате да ги платите и кога. Това щеше да е допълнителният ми въпрос и сега Ви го задавам: кой ще ги плати тези пари, след като сме осъдени през 2012 г. заради действия, когато Бойко Борисов е бил премиер? Кой ще ги плаща? Бойко Борисов ли ще ги плати на българското население, на народа, или Вие лично ще ги платите? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Вие лично ще ги платите! Защото, когато дойде МЕЧ, може да се наложи Вие лично да ги плащате, ако сме на власт. Ние ще ги търсим докрай – това са парите на хората! Заради политиката, която е водена в енергетиката, нашата държава в момента ще трябва да плаща рано или късно тези 100 млн. евро. Не знам как ще ги отлагате и не знам кой ще ги връща, но накрая в един момент ще се разбере кой е виновен и всичките пари на българското общество ще трябва да бъдат върнати. А ако сега решите, във Вашата дуплика може да ми отговорите на въпроса, който попитах, защото не ми отговорихте нищо – нито коя кантора, нито какво е платено, нито въобще имали ли сме адвокат по това производство, или не сме имали защита.

#272 · speech

Министър Теменужка Петкова

Уважаеми господин Расташки, в пространно писмо от осем страници съм Ви отговорила на същия въпрос и този устен отговор, който Ви давам сега, просто беше излишен, но от уважение към Вас Ви отговорих и към настоящия момент. Процесуалното представителство на българската държава се осъществява от Министерството на финансите. Вие как смятате – че ние работим с някакви адвокатски кантори, които няма да защитят националния ни интерес, или че експертите, които работят там, не са достойни да защитят националния ни интерес? От отговора, който Ви дадох и в писмена, и в устна форма, става ясно, че в рамките на Европейския съюз има трайна практика, има европейско законодателство, което ясно указва как се действа в подобни случаи, така че това е моят отговор.

#275 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Председател, напомнете на госпожа Министъра, че тя не е тук от уважение към мен. Тук е по задължение, защото съм задал въпрос на парламентарен контрол. Вие сте изпълнителна власт, Вие сте министър, Вие изпълнявате! Това, което ние попитаме, Вие сте длъжна да идвате и да ми отговаряте! Няма да ми казвате, че в осем страници сте ми отговорили на друг въпрос и сте тук от уважение към мен. Напомнете на госпожата министър, че ще изпълнява това, което народните представители искат от нея. Не е от уважение – аз знам, че Вие нямате уважение към мен! Благодаря.

#277 · speech

Председател Цончо Ганев

Напомням Ви, госпожо Министър. Следващият въпрос е от народния представител Лариса Савова. Няма я, решили са, че не им е важно това нещо. Следващият въпрос е от народния представител Стоян Таслаков относно проблем с обмяната на евро от страна на фирмите.

#278 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Цял ден ги няма ВЕЛИЧИЕ, така че недейте да се учудвате и за парламентарния контрол. Уважаема госпожо Министър, фирмите са задължени по закон след 1 януари 2026 г. да връщат ресто и да оперират с евро и за целта те трябва предварително да са си набавили от банките някакво количество физически пари – евробанкноти и монети. Оказва се, че масово малките фирми, магазини, фризьорски салони, семейни бизнеси не могат да си осигурят количества физически пари, с които да продължат да функционират. Масово банките отказват да им предоставят банкноти и монети евро. Някои успяват да си ги набавят след предварителна заявка със срок от един-два месеца, което е огромно затруднение. Този проблем ще накара хиляди фирми да спрат да функционират още в първия месец след приемането на еврото, тъй като са задължени по закон, а реално не са обезпечени от банките. До мен достигна информация, че пощите в големите градове също няма да обменят евро, а в селата и в малките общини, където има пощи, ще има ограничено количество. Предвид изложеното, моля да отговорите: какви мерки ще предприемете, за да обезпечите работата на фирмите след приемането на България в еврозоната? Защо обещанията, че навсякъде ще може да се сменят банкноти, не са изпълнени? Каква отговорност ще поемете, след като хиляди бизнеси бъдат затворени, защото няма да могат да функционират? Благодаря.

#280 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Таслаков, организацията и координацията на практическата подготовка за присъединяването на България към еврозоната се ръководи от Координационен съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната, създаден с Постановление на Министерския съвет № 168 от 2015 г., който се председателства съвместно от министъра на финансите и управителя на БНБ, с членове – представители на институциите и ведомствата, имащи отношение към процеса на въвеждане на еврото в страната. Към Координационния съвет работят седем експертни работни групи, които в рамките на своята компетентност осъществяват непосредствено практическата подготовка за въвеждане на еврото. Същите докладват ежемесечно пред Координационния съвет за предприетите от тях действия за изпълнение на мерките, заложени в Националния план за въвеждане на еврото в България – основния документ, въз основа на който се реализира оперативната работа по подготовката за замяна на лева с еврото. Що се отнася до процеса по разпространение на банкноти и монети в евро, същият е уреден в чл. 23 от Закона за въвеждане на еврото в Република България. Съгласно ал. 2 от същия член до датата на въвеждане на еврото кредитните институции са длъжни да организират снабдяването на търговците и Български пощи с евробанкноти, евромонети и стартови комплекти с евромонети. В допълнение, съгласно чл. 55, ал. 1 от Закона за въвеждане на еврото за осъществяването на контрола за спазване на изискванията на чл. 23, ал. 2 от кредитните институции отговаря Българската народна банка. Поради това при съмнение за неспазване на процедурата от Закона за въвеждане на еврото следва да отправите въпрос и съответно, ако имате някакви данни, че има проблем – към Българската народна банка, която е компетентната въпросна институция. По отношение на Български пощи. При обмяната на банкноти и монети от левове в евро Ви информирам, че задълженията на дружеството са регламентирани в чл. 26 от Закона за въвеждане на еврото. В ал. 3 на същия член са определени лимитите, над които пощенските станции не извършват обмен на банкноти и монети. Разпоредбата на ал. 4 предвижда, че обмен от пощите се предлага единствено в населени места, където няма офиси или клонове на кредитни институции, така че по отношение на Български пощи, и по отношение на целия процес, свързан с предоставянето и съответно възможността за закупуване на банкноти и монети, се движи в рамките на разписаните срокове и правила. Няма да има проблем с това всички търговци на база на договори, които имат с банките, които ги обслужват, да могат да закупят, съответно да придобият евровата валута. Благодаря Ви.

#282 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Министър, аз разбирам, че на теория всичко е така, че кредитните институции са задължени да обезпечат количествата евро, само че на практика не се получава и това е причината аз да поставя днес този въпрос пред Вас, защото са ме потърсили фирми и са ми споделили този проблем, и не една, не една. Става въпрос за малки семейни фирми, които не могат да се снабдят. Още сега искат да се снабдят, не могат да намерят евро, защото банките, които оперират с тях, не работят. Също така има и проблеми с по-големи компании, които имат, да кажем, брандове, офиси в различни градове в страната. Те не са фирми тези офиси, но те също оперират с пари и не могат, защото не са фирма, а те са просто клон към дадена фирма някъде, централизирана. В София например също има проблеми, така че на теория е едно, на практика се получава друго и има наистина реална опасност тези хора, които в момента работят нормално, да спрат да работят от януари месец и разбира се, Вие като правителство ще носите отговорност. Аз затова поставям този въпрос пред Вас. Благодаря.

#284 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Таслаков, искам да успокоя и Вас, и българския бизнес, фирмите, гражданите, че проблем със снабдяването на банките с евро няма, и Български пощи също, така че има съответно срокове, в рамките на които банките могат да продават всъщност тези стартови пакети, и съответно фирмите могат да си закупят евро.

#285 · speech

Председател Цончо Ганев

Това беше последният въпрос към министър Петкова. Благодаря Ви за участието. Преди да пристъпим за въпроси към министъра на вътрешните работи Даниел Митов, да Ви прочета едно уведомление от министър Иван Иванов – министър на регионалното развитие: „Моля да не бъда включван в програмата за парламентарен контрол по неотложни ангажименти.“ Народните представители, които очакват да зададат въпроси към него, да го имат предвид, тъй като министър Иванов ще отсъства. Първият въпрос към министъра на вътрешните работи е от народния представител Ивелин Първанов относно сигурността на работещите в „Пътнически превози“ на БДЖ.

#286 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, въпросът е зададен преди около пет месеца, така че може някои неща да Ви звучат малко архаично, но всъщност това е напълно актуално и сега. От началото на тази година зачестяват оплакванията на служители в БДЖ за постоянни проблеми, възникващи с пътници в нетрезво състояние и употребили упойващи вещества. Особено критично е положението през тъмната част на денонощието с жените от персонала на нощните влакове. Отсъствието на служители на реда насърчава хулиганските и криминалните прояви в пътническите влакове на БДЖ. Пияни пътници са нападнали отговорничката на спалния вагон за Варна и се е наложило тя да се премести в служебното купе при мъжете от персонала. Това е спасило жената – служител на БДЖ, от изнасилване. Представители на органите на реда във влака не са присъствали, просто не е имало такива. Пътници в нетрезво състояние, разполагащи с панцер за вратите на купетата, са заключвали началника на влака и кондуктора в купето, за да не могат да извършат проверка на билетите. Отново това се е случвало в нощен влак. Представители на органите на реда във влака също не е имало. Пиян пътник е нападнал една от кондукторките през тъмната част на денонощието с явно сексуално домогване. Жената е била спасена след намесата на нейния колега от мъжки пол. Отново във влака не е имало представители на органите на реда. Пак пияни пътници, снабдени с панцер ключ за вратите на купетата, издебват началника на един от влаковете, докато е в тоалетната, и отварят служебното купе, като открадват телефона, документите и портфейлите на служители на БДЖ. И в този нощен влак не е имало служители на МВР. Сега през сезона на летните почивки, тоест за времето, когато е писан въпросът, към морските курорти и от тях към вътрешността на страната постоянно пътуват пътници, злоупотребили с алкохол и упойващи вещества. Няма как да се възпрепятстват и криминално проявените. Често пъти заради хулигански прояви или откровени престъпления се налага спирането на пътническите влакове и изчакването на полицейски патрул, което понякога отнема повече от час. Нарушава се разписанието на БДЖ. Във връзка с гореизложеното моят въпрос е: какви мерки възнамерявате да предприемете, за да гарантирате сигурността на служителите на БДЖ и на добросъвестните клиенти, ползващи услугите на нашия национален превозвач? Благодаря.

#288 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, Министерството на вътрешните работи осъществява охраната на стратегическите обекти, изрично изброени в т. 5 от списък, приложение № 1 към чл. 92, ал. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи, които са: железопътни възли София, Пловдив, Варна, Русе и Горна Оряховица. Дирекция „Жандармерия“ при Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ осигурява денонощна стационарна охрана на основните железопътни гари на тези железопътни възли, изпълнява и задачи по опазване на обществения ред, пътнически влакове, влакови състави, като повишено внимание се отделя на така наречените в кавички проблемни влакове, както и при пътувания на организирани групи. Ангажираност по противодействието на престъпността в железопътния транспорт на териториален принцип имат и служителите от Столичната и областните дирекции на МВР. БДЖ „Пътнически превози“ ежегодно изпращат в МВР график на движение на проблемните влакове, така наречените проблемни влакове, въз основа на който органите на реда създават необходимата организация за засилено наблюдение и предотвратяване на инциденти. В зависимост от оперативната обстановка жандармерията обслужва с полицейски наряди седмично между 20 и 35 влакови състава, месечно около 95. От началото на годината са обслужени до момента 977 влакови състава. Същевременно при пристигане на влак на железопътна гара, на която е осигурен полицейски наряд, същият извършва проверка на влака по време на престоя на гарата. На заминаващите от начална гара влакове, както и при пристигане на крайна гара извършват проверки на съответния влак служителите на жандармерията. Броят на реално проверените влакове за седмица варира от 350 до 500, на месечна база броят им е от 1300 до 2200, а в началото на годината са проверени близо 19 хиляди влакови състава. През зимния период не се наблюдава тенденция за увеличаване броя на пътуващите, както е през летния сезон, поради което дейността по опазване на обществения ред ще се извършва съгласно графика за движението през 2026 г. За влаковете, определени като рискови, приоритетно ще се насочват полицейски наряди, каквато е и настоящата организация на работата на служителите. Благодаря.

#290 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, аз редовно ползвам железопътния транспорт и мога да Ви кажа, че невярно Ви докладват или рапортуват за някакви проверки, но не съм виждал нито през нощта, нито през деня проверки да се извършват на гара Горна Оряховица, на гара Плевен или на гара Мездра. Това са ключови гари в Северна България. И не съм забелязал там дори присъствието на жандармерията по пероните. Да, на Горна Оряховица има такива, които са в чакалнята на гарата. Предполагам, че всяко нещо се отчита с някаква отметка. 19 хиляди влака направо ми звучи бомбастично и не мога да си представя тогава как постоянно началник-влаковете и кондукторите ни се жалват, че периодично – поне един или два пъти в месеца, им се налага да спират някъде заради нередовни пътници, които не искат да си плащат билета, заради хора в нетрезво състояние и да изчакват патрула от най-близкото РПУ да идва. Нарочно не съм посочил случаите с датите и имената на служителите, които са се оплаквали поради простата причина, че такъв въпрос зададох преди почти пет месеца на министъра на транспорта и знам, че върху тези хора се оказва натиск. Тъй като не искам тези хора да си изгубят работата, заради това съм премълчал имената им и датите на произшествията, но това отчитане, че има някакви рискови влакове, аз просто не знам Вие как може да ги определите, как може да предвидите кой си е купил билет и кога ще се качи, кога точно ще консумира алкохол или ще използва някое друго забранено вещество и кога точно ще настъпи ескалация. Ние много добре си спомняме тези хубави времена, когато имаше транспортна полиция. Всички гари се пазеха от нея. Имаше полицейско присъствие на транспортна полиция в пътническите влакове, и в бързите влакове, и в нощните, и в тези, които се движат през деня. Може би все пак си струва да помислите като законодателна инициатива наистина да бъде възстановена транспортна полиция. Ако ме контрирате и ми кажете защо не го правим ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, знам чисто и просто технически, че управляващото мнозинство няма да го допусне, и заради това Ви препоръчвам – Вие го направете като Ваша инициатива. Може би ще си запишете точка, че сте направили нещо за сигурността на българските граждани, които ползват нашия национален превозвач. Благодаря.

#291 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да допълните нещо? Следващият въпрос е от народния представител Ивелин Първанов относно шофиране без правоспособност на територията на община Луковит и село Бежаново.

#292 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, този въпрос е отпреди около два месеца. От началото на тази година зачестяват пътнотранспортните произшествия от неправоспособни водачи на територията на община Луковит. За пример – през месец септември за по-малко от денонощие на територията на кметство село Бежаново се случват три катастрофи. За щастие, без човешки жертви. И в трите случая нарушителите напускат местопроизшествието, а в два от тях, изоставяйки на място автомобилите. В третия случай регистрационният номер на автомобила е паднал. Въпреки всичко нарушителите и в трите случая не са идентифицирани. От РПУ – Луковит, неведнъж въпреки сигналите и оплакванията на местните жители не са взети сериозни мерки за предотвратяване на шофирането на неправоспособни водачи на автомобили. Най-драстични са нарушенията именно на територията на кметство Бежаново. От РПУ – Луковит, отговарят, че не им стига щата и един квартален отговаря за пет села. По този начин е оправдано слабото полицейско присъствие, по-скоро отсъствие, в селата Ъглен, Дерманци, Драгана и най-вече в село Бежаново. Жителите на селата се оплакват, че кварталният полицай се появява веднъж седмично, като прави една обиколка на центъра и си отива. Неглижира се приемането на сигнали и жалби от живеещите на територията на кметството. Рисковото шофиране и правонарушенията от водачите на автомобили в село Бежаново са се превърнали в ежедневие. Коренно различно е положението в съседното село Беглеж. Според местните жители причината за това е постоянното присъствие на жандармерията в село Беглеж. Село Беглеж е на територията на дирекция – Плевен, а село Бежаново е на територията на дирекция – Ловеч, и по-конкретно на РПУ – Луковит. В дните, в които се появява жандармерията, в село Бежаново е спокойно и нередовните водачи на автомобили кротуват. Но освен че присъствието на жандармерия в Бежаново е рядко, то се оказва, че съществува и порочна практика жандармеристите от Плевен първо да пътуват до Луковит, след което отиват до Бежаново, минавайки през Ъглен, вместо направо да дойдат от Плевен през Беглеж. Обяснението е, че трябвало да вземат графика си от РПУ – Луковит. От една страна, се увеличава два пъти и половина разстоянието и разходът за гориво, от друга страна, появяването на жандармерията в Луковит сигнализира всички в общината. Местните представители на малцинствата звънят на останалите си роднини по селата. Ефектът на внезапност не съществува. Изхождайки от гореизложеното, въпросът ми е: след като РПУ – Луковит, не разполага с капацитета да опазва обществения ред на територията на цялата община и за това помага жандармерията от Плевен, защо с бюрократични похвати тази помощ се неутрализира до пълна неефективност? Възнамерявате ли да предприемете мерки за повишаване присъствието на МВР на територията на кметство Бежаново и пресичането на шофирането от неправоспособни водачи в населеното място? Благодаря.

#294 · speech

Министър Даниел Митов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Първанов! Да, ситуацията, която описвате, действително има нужда от подобрение, за да се гарантира сигурността на хората в община Луковит. Предприели сме кадрови мерки, за да бъде компенсиран недостигът на служители и да се направи разпределение на силите спрямо необходимостта и спецификите на населените места. През последните месеци в Областната дирекция на МВР – Ловеч, стартираха четири конкурса за седем различни длъжности, включително за обезпечаване състава на Районно управление – Луковит. Четирима от класираните кандидати в конкурсните процедури вече са изпратени на курс и предстои тяхното назначаване. Отделно от това, през 2026 г. предстои обявяването на нови конкурси в дирекцията за 10 щатни бройки. Тъй като във въпроса си засягате пътните инциденти в селата на община Луковит, ще Ви представя по-подробно информация по темата. От началото на годината до момента в село Бежаново са настъпили четири пътнотранспортни произшествия. И четирите са леки, само с материални щети, без пострадали лица. Посетени са от служителите на реда, участниците в тях са установени и е взето административно отношение. Контролната дейност в населените места на община Луковит е засилена, като ежемесечно служители на охранителна и криминална полиция провеждат специализирани полицейски операции и извършват проверки на лица и моторни превозни средства. В резултат от началото на годината на неправоспособни водачи са съставени 23 акта за административни нарушения и два фиша по Закона за движение по пътищата. На жител от село Бежаново е съставен един акт за административно нарушение – за управление на МПС след употреба на алкохол до 1,2 промила, за което има издадено наказателно постановление. По два от актовете са образувани преписки с данни за престъпление по член 343в, ал. 2 от Наказателния кодекс. Разпоредбата се отнася за управление на моторно превозно средство без свидетелство за управление в едногодишен срок от наложеното по административен ред наказание за същото деяние. Преписките са изпратени в Районна прокуратура – Ловеч, образувани са досъдебни производства, приключени с повдигнати обвинения за извършителите. По друг съставен акт на същото основание от Наказателния кодекс е образувано бързо производство, което също е приключено с повдигнато обвинение за извършителя. Отделно от това са образувани две досъдебни производства, едното от които е за извършени престъпления по три отделни текста от Наказателния кодекс: по чл. 270, ал. 1 – „който противозаконно пречи на орган на властта да изпълнява задълженията си“, това е текстът, както и по чл. 345, ал. 1, а именно „който си служи с табела с регистрационен номер, издадена за друго моторно превозно средство, или с табела, неиздадена от съответните органи“, както и по чл. 343, ал. 2, който изясних по-горе. Второто досъдебно производство отново е за извършено престъпление по чл. 343в, ал. 2 от Наказателния кодекс. Контролът се осъществява и чрез периодични специализирани полицейски операции от служители на пътна полиция при Областната дирекция на МВР – Ловеч. Вие споменахте в изложението си и аз потвърждавам, че сили от жандармерията в Плевен също провеждат ежемесечно специализирани полицейски операции, като село Бежаново е с приоритет. От началото на тази година са проведени 29 такива съвместни операции. Необходимо е да се направи следното уточнение, че преди започване на всяка от тях съгласно заповеди на директора на дирекция „Жандармерия“ командированите служители от Плевен са длъжни да се явяват в Районното управление – Луковит, за провеждане на инструктаж и включване в разстановката по плановете на операциите. Това обяснява и траекторията им на придвижване. В заключение. Получих уверение от ръководството на Областната дирекция, че до момента няма непосетено произшествие и непроверен сигнал. По всички получени посетени сигнали, както и по подадените жалби се извършват проверки в най-кратки срокове, като материалите своевременно се изпращат в Районната прокуратура – Ловеч. Благодаря.

#296 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, проблемът, който обсъждаме, не е от вчера, не е от днес и той се корени точно в това, че полицията знае в кои участъци кои хора нямат право да шофират, обаче шофират. Освен това, където и да се случи на територията, не само на област Ловеч, но и на другите области, обикновено през нощта остава една патрулка, и то дори в дирекцията в Ловеч. Имаше произшествие миналата година, където искахме съдействие на Районното полицейско управление в Ловеч. Те ми казаха, че разполагат с два автомобила, един от които, разбирате ли, го били изпращали до територията на община Летница. Тоест оказва се, че през нощта контрол МВР не може да осъществи по пътищата и това е точно най-опасната част от денонощието, тъй като присъствието на полицията за един или два часа в село Бежаново или Беглеж се вижда, но те знаят, че полицаите ще си заминат преди 17 часа. Тия нарушения не спират. Това, че на Вас са Ви отчели колко нарушители са хванали и така нататък… Част от нарушителите не са хванати, те действат като рецидивисти. Повярвайте ми, за това нещо ми говорят и местните хора, и представителите на местната власт, защото наистина хора, които се блъскат с един автомобил, след това купуват друг на старо и продължават. През тъмната част на денонощието в селото е ад. Относно регистрацията. Каквото и да си говорим, има корупция сред низшия ешелон на МВР. Хората по места си общуват с част от криминалните елементи и ги предупреждават за проверките. Но най-важното: защо е необходима тая бюрократщина, защо трябва по нареждане на жандармерията всеки път жандармеристите, които знаят какво трябва да правят в село Бежаново, да минават на инструктаж в Луковит, да загубят отделно време, отделно да предупредят нарушителите? В края на краищата този инструктаж може да бъде направен по електронен път и да се получи там графикът. Имаме съвременни средства за комуникация. Мисля, че инструктажът е от няколко изречения. В края на краищата жандармеристите не са там за първи път и не си носят за пръв път службата. Считам, че тази допълнителна бюрократична стъпка в случая само усложнява ефективността при дейността на Вашите служители. Благодаря.

#297 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да допълните нещо? Не. Въпросите № 3 и № 4 са от общ характер, затова въпросът на един от тези, които са го задали, когото го няма, той отсъства от залата и въпросът ще развие народният представител Стоян Таслаков – относно действията на МВР по време на изборния ден в Пазарджик.

#298 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Уважаеми господин Министър, на 12 октомври, в неделя, се проведоха частични нови избори за Общински съвет в Община Пазарджик. От сутринта в циганските махали в града и в някои села се редяха на опашки пред избирателните секции. По обяд в село Огняново самоорганизирали се ловци на купувачи блокират две коли в циганската махала – едната с пловдивска, другата със старозагорска регистрация, на стъклото със стикери на МВР, а на таблото е поставена значка на командоси. Въпреки сигнала в продължение на два часа полицията упорито отказва да извърши обиск. В крайна сметка под обществения и медиен натиск колите са претърсени, заключените багажници са отворени, при шофьора на едната кола са намерени тефтер и чанта с 5000 лева. Малко след това обаче полицейският началник на ОД МВР – Пазарджик, излиза с брифинг и казва пред медиите, че нищо не е открито в колите и няма данни за престъпление. Няколко дни по-късно съобщиха, че същият началник е подал оставка от поста. Предвид изложеното, моля да ми отговорите: въпреки оставката ще остане ли този началник в системата на МВР? Каква е причината два часа полицията да не извършва обиск на съмнителните коли? Защо са имали стикери и значки на МВР? И какво е записано в открития тефтер?

#300 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! По отношение на възникналата ситуация в село Огняново в деня на изборите, съгласно Доклад № 312Р-25772 от 30 октомври 2025 г. на изпълняващия длъжността директор на Областната дирекция предоставям следната информация. На 12 октомври в 11,09 ч. на единния европейски номер 112 в ОД МВР – Пазарджик, е получен сигнал за евентуално извършено престъпление против политическите права на гражданите. В него е посочено, че в ромската махала на село Огняново се купуват гласове от лица, придвижващи се с два автомобила. След получаване на сигнала към мястото са изпратени два полицейски екипа. Подателят на сигнала се е обадил повторно и е съобщил, че хората започват да се събират на групички и да крещят, като моли за бърза реакция от страна на полицията с цел предотвратяване на евентуално сбиване. За кратък период от време за същото населено място са получени още осем сигнала, касаещи същата фактическа обстановка. При пристигането на екипите в село Огняново същите са спрени в централната му част от граждани, които твърдят, че са задържали 25-годишен мъж, купувач на гласове, избягал от автомобил в ромската махала. Единият от екипите остава при него, а другият се насочва към мястото, за което е подаден сигналът, където установяват два заключени автомобила, намиращи се в непосредствена близост. Във всеки от тях се е намирало по едно лице. След пристигането си вторият екип е поискал допълнително съдействие. Изпратен е мобилен екип за реагиране на сигнали, свързани с изборите. Впоследствие 25-годишният мъж е доведен до паркиралите автомобили, същият е заявил, че е собственик на един от тях. Когато отключва автомобила, в него е установен 21-годишен мъж. Във втория автомобил е установен 47-годишен мъж, който заявява, че не управлява автомобила. Предприети са действия съгласно Закона за МВР за извършване на проверка на двата автомобила. Установено е, че в жабката на единия автомобил се намира метален служебен знак върху черна кожена основа с надпис „Слава и чест“ – Съюз на българските командоси, а на предното стъкло е поставен стикер на същия съюз. Значката и стикерът нямат нищо общо със структурите на МВР. По данни от полицейските служители въпреки многократните им опити да отворят багажника на автомобила, същите не са успели поради технически проблем. Това е наложило да се изпрати експерт ключар, който да отвори по механичен начин багажника. Тези допълнителни действия са довели до известно забавяне предвид факта, че същият се е придвижвал към друга дестинация и е пристигнал по-късно на мястото. След съдействие от негова страна багажникът на автомобила е отворен. При проверката и на двата автомобила не са установени вещи, предмети или материали, свързани с евентуални престъпления против политическите права на гражданите, както и забранени от закона предмети. Извършен е обиск на 25-годишния мъж, при който в чантичка е открита парична сума в банкноти с различен номинал. Мъжът е заявил, че сумата е предназначена за собствени цели и няма връзка с изборите в град Пазарджик, като твърди, че управлява частен бизнес и обичайно носи подобни парични суми в себе си. Намерените пари са предадени с протокол за доброволно предаване, а за извършените проверки са съставени съответните протоколи по ЗМВР. Съгласно цитирания по-горе доклад полицейските служители, извършили проверката, са установили и тефтер, в който е имало записани данни относно строежи, квадратури, размери, чертежи и данни за цени на строителни материали. В доклада е посочено, че съдържанието на тефтера не е показвало съотносимост към престъпна дейност, свързана с изборното законодателство. Снети са обяснения на двете лица, в които същите заявяват, че на 12 октомври 2025 г. са отишли в ромската махала на село Огняново, за да търсят строителни работници, и тогава автомобилите им са блокирани от други коли и са обградени от голяма група хора. Впоследствие са снети писмени обяснения от още две лица, които посочват, че са пътували в един автомобил с цел търсене на строителни работници, но са избягали след описаните обстоятелства и създалото се напрежение. Съставени са им протоколи за предупреждение на основание чл. 65 от Закона за МВР. По случая е заведена преписка, като материалите са изпратени на Районната прокуратура – Пазарджик, същата е върната в ОД МВР – Пазарджик, на 15 октомври 2025 г. за извършване на допълнителна проверка по Закона за съдебната власт. Важно е да се отбележи, че в снетите до момента сведения няма данни сигналоподателите да са били преки очевидци или да свидетелстват по друг начин за извършено престъпление против политическите права на гражданите, а именно купуване на гласове. Част от лицата твърдят, че са подали сигнали на 112, след като са гледали преки включвания, качени в различни социални мрежи, в които се е призовавало за гражданска активност и подаване на сигнали. Подателите на сигналите не посочват конкретни данни за лица, на които да са предлагани парични суми, за да упражнят гласа си. Директорът на ОД МВР – Пазарджик, старши комисар Даниел Бараков е отстранен от длъжност. Със заповед на директора на ГДНП е назначена комисия с цел извършване на проверка на цялостната работа на Областната дирекция по време на подготовката и провеждането на частичните избори за общински съветници в Община Пазарджик. Към момента проверката продължава. Благодаря.

#302 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. Първо искам да Ви покажа ето тази значка (показва снимка от лаптопа си), която имитира значките на МВР, и на нея също пише МВР, така че може би лицата са имали за цел да заблудят гражданите, че са някаква част от структурите на МВР, което също не знам дали е в изискванията на закона. Другото, което е важно да кажем, е, че според мен МВР проспа изборите в Пазарджик, тъй като аз съм правил поне 10 пъти изборни кампании и съм виждал във всяка една как протича активността в изборния ден – координатор съм в областта. И това, което ми направи впечатление, е, че в много махали имаше силно стимулирани хора, които се редяха на опашки още от сутринта, а знаем, че тези хора обикновено не участват на избори. Така че не знам каква е причината този началник още да се намира в системата на МВР. Надявам се, че ще обясните. Благодаря.

#304 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, единственото нещо, което мога да добавя в случая, е, че Вие сте прав, че с подобен тип значки и стикери често могат да бъдат въведени в заблуждение гражданите. За сведение на гражданите, от тази трибуна – МВР няма значки и стикери, така че гражданите да не се заблуждават, ако виждат подобен тип инсигнии. За съжаление, ние не можем да видим и да проследим всеки, който си прави подобни неща, но естествено, има си законови процедури, по които могат да се вземат мерки, ако и когато бъде установен някой, който злоупотребява с подобен тип инсигнии или хералдика, или какъвто и да било друг тип символика, имитираща полицейската, от една страна. От друга, за момента, докато тече проверката, ще се въздържа, разбира се, да коментирам повече. Чак след като приключи, искам да видя всички данни, които ще бъдат описани подробно вътре, и тогава можем да коментираме и самия ден на изборите – каква е била обстановката и как са протекли както изборният процес, така и действията на полицейските служители от ОДМВР – Пазарджик. Благодаря.

#305 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Ивелин Първанов относно увреждането на Паметника на българските летци и парашутисти в центъра на София.

#306 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател! Уважаеми господин Министър, от месец април в центъра на София стои повреден Паметникът на летците, защитавали столицата по време на съюзническите бомбардировки през Втората световна война, и на българските военни парашутисти. На 1 октомври най-сетне, след дълго разиграване на отговорност от страна на Столичния район „Средец“ и на Министерството на отбраната, започна неговият дългоочакван ремонт. В приложените снимки, които в случая сега не ги показваме, мина време, се виждат нанесените щети на Паметника. В продължение на около половин година той стоеше в това състояние като позорен символ на безотговорност от страна на столичните общинари и на Военното ведомство. Последните две снимки показват работата по възстановяването, но обществеността на всички обичащи отечеството родолюбци са възмутени от вандалския акт в центъра на нашата столица София, който поруга паметта на нашите военни герои, дали живота и кръвта си за защита на България. Във връзка с гореизложеното имам следния въпрос: кой е извършителят или извършителите на това гнусно деяние в центъра на българската столица, досами старата сграда на Народното събрание? Какво направиха органите на реда и конкретно служителите на повереното Ви министерство за установяване на самоличността на вандалите и какви мерки предприехте за тяхното задържане и наказание? Какви мерки възнамерявате да предприемете за предотвратяването на подобни позорящи нацията и въоръжените ни сили вандалски прояви? Благодаря.

#308 · speech

Министър Даниел Митов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, в Столичната дирекция на вътрешните работи до момента не са установени сигнали за посегателство и увреждане на Паметника на българските летци и парашутисти. Вашият въпрос е приет като сигнал и в Първо районно управление на СДВР своевременно е започнала проверка по случая. Отправено е запитване до Столична община за предоставяне на видеозаписи от прилежащия район, но камерите за видеонаблюдение през периода на посегателството не са работили и няма налични записи. Работата по установяване на извършителя продължава и към момента, като след нейното приключване резултатите ще бъдат докладвани в Софийската районна прокуратура. Като превантивна мярка е разпоредено на служители от Охранителна полиция да бъде засилена охраната и наблюдението над паметниците в столицата. Благодаря.

#310 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Който и гражданин на републиката да посети столицата, тя е фиксирана с множество камери. По който и булевард да минете, който и квартал да посетите, ще видите, че навсякъде има много камери – и на сгради, и такива, следящи трафика и кръстовищата, с много добра резолюция, а това е центърът на столицата. Аз си спомням, че преди време, точно демонстрирайки възможностите на видеонаблюдението и как то помага на МВР, бяха показани точно едни камери в района на Софийския университет. Много ми е интересно как точно през нощта, когато са били извършени тези вандалски действия, нямаме никакви записи и как никой не е бил записан. Ако трябва да събираме някакви глоби от шофьорите за превишена скорост или за преминаване на червено или на жълто, изведнъж се оказват много записи и много камери, които работят, а в центъра на столицата, до старата сграда на Народното събрание, където е този малкият спретнат парк между сградата на Народното събрание и на Университета, изведнъж се оказа, че няма кой да установи вандалите. Всъщност чрез подобни заявления на Столична община и на Вашите органи на реда ние насърчаваме подобни вандалски прояви в нашето общество. Покриваме нарушителите, тези, които бият по нашата родова памет и по защитниците на нашето отечество в тежките мигове на изпитания. Не мисля, че оправданието, че не е имало записи в случая, би възпрепятствало полицията да си свърши работата. Мисля, че достатъчно хора е имало в центъра на столицата, които са забелязали това през този период. Преди малко повече от година имах подобен проблем в Ловеч, където се оказа пък, че камерите, които са в Ловеч, не били работили и не им били правили профилактика от две години. В края на краищата МВР би трябвало да гарантира обществения ред и сигурността и в столицата, и в областните градове. Във всяко населено място би трябвало да се вземат някакви мерки. Вие казвате, че ще се пазят някои паметници. А кои паметници? Дали Вашите служители знаят къде са намират всички тези паметници, или реагираме чак след като бъде подаден някакъв сигнал?

#312 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, единственото нещо, което мога да добавя в случая, е, че защо не са работили камерите не е въпрос към МВР, а е въпрос към Столична община. Вие правилно го отбелязахте – това е едно. Когато има подобни вандалски прояви, призивът ми е, ако има граждани, които ни гледат в момента и които могат да дадат повече информация на полицията, ги моля да го направят дали чрез обаждане в СДВР, или на телефон 112, може съвсем спокойно да ползват който метод пожелаят – това е второ. Не на последно място, може камерите да не са работили. Това не е пречка, но със сигурност е препятствие и забавя работата на полицейските органи в случая, които обаче съм убеден, че ще направят всичко възможно, ще ползват всички методи, така че да могат да разкрият извършителя на вандалската проява. Благодаря.

#313 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Климент Шопов относно действията на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Нова Загора, след потушаване на пожар на нерегламентирано сметище с животински отпадъци в землището на село Коньово, община Нова Загора, област Сливен.

#314 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, до мен постъпиха сигнали от жители на село Коньово, че месец септември в района на Казанджи баир е избухнал пожар. На място са пристигнали служители на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Нова Загора, които са изгасили съответния пожар. Там е установено, че са горели животински отпадъци от едри преживни животни, дребни преживни животни и така нататък. По Закона за МВР служителите на МВР са длъжни да направят всичко възможно, за да предотвратят или да разкриват административни и престъпни нарушения, включително свързани с опазването на околната среда и общественото здраве. Въпросът ми е: след като са изгасили пожара там, служителите на Районната служба уведомили ли са компетентните органи за наличието на това огромно сметище с животински отпадъци, Областната дирекция по безопасност на храните, МВР, прокуратурата, защото трудно можем да си представим как избухва пожар на сметище с животински отпадъци? Това е въпросът ми. Благодаря.

#316 · speech

Министър Даниел Митов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, на 19 септември тази година два екипа от районните служби „Пожарна безопасност и защита на населението“ на Сливен и Нова Загора ликвидират пожар, възникнал на площ около 10 декара в сухи треви и храсти на километър от село Коньово, област Сливен. В част от територията на пожара е установено място с разпръснати животински кости с GPS координати, близки до посочените от Вас. Произшествието е отчетено по установения ред от органите за „Пожарна безопасност“ към Районната служба в Нова Загора. МВР е сезирало многократно през годините, включително и тази година, компетентните институции за наличието на нерегламентираното сметище. От началото на годината в Районното управление – Нова Загора, са образувани две преписки за проверка на информация, свързана с нерегламентирано изхвърляне на животински отпадъци и незаконни кланици в село Коньово. Първият случай е от април, когато при съвместна проверка на служители от Районното управление – Нова Загора, и Областната дирекция по безопасност на храните в Сливен в северната част на селото в местността Карапелит са намерени животински останки. Установените кости са иззети и загробени в най-близкото определено за целта място, след което е извършена дезинфекция на местата, на които са намерени останките. Случаят е докладван на Районната прокуратура – Сливен, откъдето е издадено постановление с конкретни указания от наблюдаващия прокурор, които са изпълнени своевременно. Допълнително са проведени беседи и са снети писмени сведения от жители на селото, съставени са предупредителни протоколи по чл. 65 от Закона за Министерството на вътрешните работи. Издадени са писмени разпореждания на основание чл. 64, ал. 1 от ЗМВР до Община Нова Загора, Регионалната инспекция по околната среда и водите – Стара Загора, и Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ – Пловдив, за предприемане на действия по компетентност. При съвместните проверки не са открити отпадъци от животински произход и опасни отпадъци, но са установени нерегламентирани сметища в северната част на селото, като в тази връзка от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Стара Загора, е издадено предписание на Община Нова Загора за почистване на всички замърсявания с отпадъци в срок до 8 май 2025 г. Всички материали по случая са изпратени на Районната прокуратура – Сливен, откъдето на 27 май е постановен отказ да бъде образувано досъдебно производство. Вторият случай е от октомври, при който полицейските органи се самосезират след публикация във Фейсбук. Извършената проверка на място съвместно с представители на Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен, потвърждава наличието на животински останки, смесени със строителни и битови отпадъци. Събраните материали по случая са докладвани на Районната прокуратура – Сливен, на 29 октомври 2025 г. Писмено е уведомен кметът на общината и са изпратени сигнали до Регионалната инспекция по околната среда и водите за изследване на почвата и до Областната дирекция по безопасност на храните относно функциониране на незаконни кланици. От Районното управление – Нова Загора, са предприети действия за установяване на лицата, съпричастни към нерегламентираното изхвърляне на животински отпадъци. Планирани са мероприятия съвместно с компетентните органи – Община Нова Загора, Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен, и Регионалната инспекция по околната среда и водите – Стара Загора, съгласно правомощията им по Закона за управление на отпадъците и Закона за ветеринарномедицинската дейност. Работата по случая продължава. Благодаря.

#318 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, благодаря за отговора, че сте се задействали по залавянето на тези, които извършват тази незаконна дейност с незаконното разфасоване на животни в село Коньово, защото наистина това е източникът на проблема. Оттам идват всичките тези животински отпадъци, които следователно се изхвърлят в околността. Но въпросът ми беше конкретен: дали от Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ са подали сигнал към компетентните органи? Защо задавам този въпрос? Защото по моя информация всяко лято досега е имало пожар на това място и в околността. Доколкото знам, последните пет години всяко лято има пожар там. Подават се сигнали от пътуващи по магистралата – автомагистрала „Тракия“, които усещат една отвратителна миризма. Можете да си представите как мирише на изгарящи трупове. Въпросът ми е: дали началникът на службата в Нова Загора е подал сигнал където трябва? Защото ние, вярно, публикувахме материали във Фейсбук, но не трябва МВР да чака публикации във Фейсбук да се самосезира, а когато вижда, че има проблем, трябва веднага да сигнализира съответните институции – в този случай Областната дирекция по безопасност на храните, за да могат да се предприемат навременни мерки. Добре е, че вдигнахме заплатите на служителите в МВР, но това трябва да бъде придружено с по-добро качество на услугата, която те предоставят на българските граждани. Благодаря.

#320 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, няма как да не се съглася с Вас, че увеличението на заплатите, разбира се, върви с увеличение на изискванията към служителите на МВР. Това е така. Това е изречението, с което започвам всяка една от срещите си със служители, когато правим такива. От една страна – това. От друга, аз в отговора споменах, но ще повторя отново, че произшествието е отчетено по установения ред – в случая с телефонограма от органите за пожарна безопасност към Районната служба в Нова Загора. И преди това МВР е сезирало през годините, включително и тази, компетентните институции за наличието на нерегламентираното сметище. Естествено, ще продължим да работим в синхрон с останалите институции, които имат отношение по темата, така че подобни феномени да не бъдат позволявани. И се надявам, че в следващите месеци ще можем да Ви кажем повече по темата, когато се развие работата по самия случай. Благодаря Ви.

#321 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Иван Белчев относно необходимостта от анализ на рисковете за безопасността при участъците с контрол на средната скорост.

#322 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, въведените участъци с контрол на средната скорост целят ограничаване на превишението на скоростта и намаляване на пътните инциденти. Въпреки това гражданите вече съобщават за нови рискови ситуации, възникващи именно вследствие на начина, по който системите функционират. Водачи, които осъзнават, че са се движили с по-висока скорост в началото на участъка, често рязко намаляват в края на отсечката, за да компенсират средната си скорост и да избегнат санкция. Това поведение води до внезапно несъответствие на скоростите между автомобилите, което създава и реални предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Този ефект се дължи на липсата на ясно обозначение чрез знаци за начало и край на контролираните участъци и на неясна комуникация към водачите относно начина, по който се изчислява средната скорост. Водачите, които се включват в контролираната отсечка след първата камера, отчитаща началото на участъка за измерване на средна скорост, не попадат в обхвата на системата за санкционен контрол. Това им позволява да се движат с по-висока скорост от останалите участници в движението, които вече са подложени на контрол. Подобно несъответствие в режима на наблюдение създава предпоставки за рискови ситуации. Моля да бъде извършен анализ на поведението на водачите в зоните със средна скорост, включително събирането на статистика за инциденти след въвеждането им; да се разработят мерки за ограничаване на внезапните промени на скоростта в края на участъците и да се предвидят кампании за информиране на водачите относно принципа на работа на системата и безопасните практики при движение в такива зони. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: извършван ли е анализ на ефекта от контрола на средната скорост върху пътната безопасност и поведението на водачите, както и какви мерки се предприемат за предотвратяване на внезапното намаляване на скоростта в края на участъците? Благодаря Ви.

#324 · speech

Министър Даниел Митов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, съвсем скоро ще приключи процедурата по адаптиране на автоматизираните информационни системи на МВР и Агенция „Пътна инфраструктура“. Експерти работят и по синхронизиране на подзаконовата нормативна уредба, за да може да стартира обработката на данни и реализирането на административнонаказателната отговорност за извършени нарушения на средната скорост. След приключване на процедурите и въвеждане в реална експлоатация на секционния контрол на средната скорост ще бъде извършен анализ на ефективността от новия режим и влиянието му върху безопасността на движението по пътищата, включително и в контролираните участъци. Обръщам внимание, че за извеждането на обосновани изводи е необходим по-продължителен период на прилагането на контрола за средна скорост и натрупването на емпирична информация. Благодаря.

#326 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, разбирам, че да, това е една съвсем нова инициатива, която вкара водачите в едни непредвидени ситуации, където те наистина не знаят в един определен участък каква е средната скорост. Появиха се преди месец карти, където са показани – примерно в един участък, където има редуване на скоростите, ограниченията – 70, 60, 50, после пак 90, че за този участък всъщност средната скорост ще бъде 90 км в час, което не отговаря на средната скорост реално на този участък, защото тя би трябвало да е по-ниска. Ако може да отговорите на този въпрос сега, ще се радвам да дадете повече информация на всички водачи и да стане ясно каква е методиката, по която се изчислява точно тази средна скорост на участъци извън магистралата, където се редуват такива ограничения. А какво ще правим, когато на дадена отсечка има ремонт? Тогава реално средната скорост би трябвало пак да се промени – в бъдеще говоря, когато на даден участък има такава ситуация. И също така моля да ми кажете Вашето мнение: дали е нужно да се поставят знаци, показващи началото и края на контролирания участък, така както има такива знаци на други места в Европа? Пример оттам може да се вземе, защото те вече са натрупали достатъчно опит и наистина могат да се вземат добри практики. Ще съм благодарен, ако може да отговорите дори частично на тези въпроси. Благодаря.

#328 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, това са допълнителни въпроси. Ние ще се постараем, естествено, да Ви отговорим на всички. По отношение на методиката. Ще трябва да Ви я опишем допълнително, но при всички положения съветът ми към шофьорите е: спазвайте знаците. Когато има знак за ограничение, ограничението в участъка до следващия знак, който отменя въпросното ограничение или поставя ново, е това, която наблюдавате на първия знак. Така че това е начинът, по който трябва да се придвижваме по принцип. А това, че даден участък е определен за измерване на средна скорост, той включва средната скорост, включва и съобразява всички тези ограничения на скоростта, които влизат в съвкупността на участъка. Така че по този начин шофьорите не бива да се затормозяват да изчисляват каква средна скорост по принцип се получава на този участък. Просто трябва да спазват ограниченията на пътя. И толкова. Именно това се отчита след това в тези участъци за средна скорост – дали някой се е придвижвал по-бързо, или по-бавно от поставените ограничения на скоростта по този въпросния участък. Дали трябва да се поставят знаци? Това вече, честно казано, нямам мнение по въпроса. Хубаво е да се проучи практиката на държави, които имат опит в прилагането на подобна методика. И след като има, може би е хубаво да помислим дали и ние да не започнем да слагаме. Но аз предлагам този дебат да си го водим тук в залата, може да го инициира и МВР. Естествено, ще обсъдим в институцията каква би била ползата от това, естествено, и опита на държавите, които вече прилагат подобен тип методика. Благодаря.

#329 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Ивелин Първанов относно кибератаката срещу фирма „Уолтопия“.

#330 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател! Уважаеми господин Министър, в края на месец октомври собственикът на фирма „Уолтопия“ Ивайло Пенчев пред българските медии и в интервю за една от телевизиите заяви, че предприятието му е станало обект на изнудване след хакерска атака. „Уолтопия“ е една от водещите фирми, на световно ниво. Нейната дейност е дизайн и производство на катерачни стени и съоръжения за активно забавление, както и свързани с това продукти, производство и дистрибуция на хватки за катерене, съоръжения, които осигуряват по-висока безопасност при катерене, софтуер за геймификация и дигитализация на традиционния начин на забавление, онлайн платформа за обратни търгове и така нататък. В интервюто си собственикът на компанията заяви, че атаката е проведена от китайска платформа. Вижда се, че на глобално ниво конкуренцията е безогледно груба и безпощадна. Една от малкото ни конкурентоспособни фирми, на световно ниво, е атакувана безпардонно и арогантно и е изнудвана от желаещите да заемат нейната ниша. Българският бизнес е атакуван на международно ниво. Днес е една фирма, утре ще са повече, накрая ще бъдат ударени и нашите държавни институции. Съвременната икономика и управление на държавата са все по-зависими и застрашени от действията в киберпространството. Във връзка с гореизложенoто моят въпрос е: какви мерки е предприело МBP за установяването и наказването на изнудвачите? Разкрити ли са киберпрестъпниците? Благодаря.

#332 · speech

Министър Даниел Митов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, на 31 октомври 2025 г. собственикът на „Уолтопия“ АД господин Ивайло Пенчев в свое интервю в една от националните медии прави изказване за това, че на 28 октомври 2025 г. дружеството е станало жертва на хакерска атака от тип ransomware – специфичен вид злонамерен софтуер, който иска финансов откуп, заплашвайки да публикува, изтрие или затвори достъпа до важни лични данни. В тази връзка в ГДБОП е извършена проверка за подаден от господин Пенчев или упълномощено от него лице сигнал за атаката, като такъв не бе установен. Непосредствено след проведеното интервю служител на дирекция „Киберпрестъпност“ е направил опит да се свърже със собственика на дружеството, но същият не е отговорил на обажданията. Впоследствие е осъществена комуникация по чат приложение, като са оставени контакти за обратна връзка и евентуално доуточняване на казуса. В отговор господин Пенчев е изразил благодарност. До момента обаче липсва последваща комуникация или депозиране на сигнал по конкретния случай. Имайки предвид спецификата на извършеното престъпление и факта, че повечето се извършват от чуждестранни организирани престъпни групи, които осъществяват кибератаките си от различни страни, е почти невъзможно да се извърши разследване без съдействие от пострадалия. Благодаря.

#334 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. В случая аз искам да акцентирам не само върху това, че е атакувана една от нашите водещи фирми, а как това рефлектира върху служителите и обикновените работници. Тази фирма има предприятие на територията на община Летница в област Ловеч, където повече от 300 работници в продължение на две седмици бяха оставени без работа поради простата причина, че не можеха да бъдат отворени поръчките, тоест те не знаеха какво да изпълняват. Тази атака може би след този прецедент ще бъде провеждана и срещу други наши фирми, водещи, където може би са заети още повече работещи. Разбирам, че собственикът до някаква степен е оставил настрани и е неглижирал Вашите действия. Това може би вече е въпрос на комуникация между него и Вас, но може би трябва да се предприемат някакви мерки по предотвратяване на подобни неща срещу наши стратегически производители, примерно като Корабостроителницата във Варна, където се изпълняват важни за нашата отбрана проекти като новите патрулни кораби. Благодаря.

#336 · speech

Министър Даниел Митов

Съвсем накратко. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Първанов! Имате пълно право да поставяте въпроса за киберсигурността като цяло и киберсигурността както на частните компании, така и на държавните институции и инфраструктура от всякакъв тип. Това е въпрос, който за в бъдеще ще бъде все по-дискутиран и все по-сериозен, имайки предвид, че живеем в свят, от една страна, свързан, от друга страна, изпълнен с, да кажем, неприятелски настроени било частни интереси или държавни такива, които биха могли да застрашават киберинфраструктурата както на българските компании, така и на българските институции. Затова по въпроса в МВР още от самото начало, в ден първи на старта на работа на това правителство, сме поставили въпроса за това как да увеличим киберсигурността специално по отношение на Министерството на вътрешните работи. И се работи сериозно по темата. Това отнема време, имайки предвид и че доста години този въпрос е бил неглижиран, да не казвам изобщо отсъства от дневния ред на Министерството. Но съм убеден, че в рамките на следващата година ще успеем да постигнем някакво ниво на киберсигурност и електронизация на вътрешните процеси в МВР, което също си е проблем, който да ни дава възможност в крайна сметка да се почувстваме преминали в една друга епоха. Благодаря.

#337 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Ивелин Първанов относно действията на РПУ – Тръстеник, след умишлен палеж в село Славовица, община Долна Митрополия.

#338 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател. Уважаеми господи Министър! На 24 септември 2025 г. около 16,00 ч. в покрайнините на село Славовица криминално проявено лице, което е излежало преди това ефективна присъда и сега е на свобода, предизвиква умишлен палеж. Действията му са фиксирани от охранителните камери, монтирани на старата мелница до стопанския двор на селото. Палежът за кратко време обхваща голяма площ от околната растителност и настъпва към крайните къщи и дворове на селото. Само бързата и своевременна реакция на местните жители, които успяват да се себеорганизират и да започнат да гасят огнището, е предотвратила трагедията, която е щяла да настъпи след броени минути. Спасени са животът и имотите на живеещите в крайните къщи. По записите от охранителните камери е установен извършителят. Записите са предоставени на РПУ – Тръстеник. Извършителят е задържан от служителите на МВР, но след час е освободен за учудване на жителите на селото. По думите на главния инспектор, който е работил по случая, извършителят си е взел поука и затова е пуснат на свобода. Във връзка с гореизложеното искам да попитам: предприети ли са действия съгласно разпоредбите на чл. 356 от Наказателно-процесуалния кодекс, задържано ли е лицето, идентифицирано като извършител, и ако е освободено, защо е допуснато това; предприети ли са други процесуални мерки и ако не са предприети, защо е допуснато това; в случай че не е образувано бързо производство, то образувано ли е досъдебно производство; има ли повдигнати обвинения срещу извършителя? Благодаря.

#340 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Първанов! На 24 септември 2025 г. в Районното управление – Долни Дъбник, е получен сигнал за възникнал пожар в землището на село Славовица. Местопроизшествието е посетено от полицейски екип на Районното управление – Долна Митрополия, което установява, че гори суха трева в близост до частен имот. Пожарът е ликвидиран от екип на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Плевен, с участието на жители от селото. Полицейските служители са докладвали за предприетите действия на оперативния дежурен в Районното управление – Долни Дъбник, на разследващия полицай в Районното управление – Долна Митрополия, и на съответния дежурен прокурор в Районната прокуратура – Плевен. По случая е регистрирана преписка и е стартирана проверка. Установен е собственикът на имота, който е извършил преглед на записи от охранителните камери за видеонаблюдение, позиционирани в зоната на имота му. Записите показват мъж, който е преминал в района в часовия диапазон преди възникването на пожара. Мъжът е идентифициран от жители на селото и адресът му е посетен от полицейските служители от участъка в Тръстеник, но не е бил открит на място. Същият се е явил в полицейския участък сам и е дал обяснение за действията си. Личното му явяване пред органите на реда и предоставянето на подробни сведения за инцидента е причината да не бъде задържан. Заявява, че е отишъл в района на бившата кравеферма в село Славовица, за да потърси избягалото си куче. Твърди, че не е предизвиквал пожара умишлено, като той вероятно е възникнал от незагасени негови угарки от цигари. Узнал за възникналия пожар, след като се е прибрал в дома си. Материалите от извършената проверка по образуваната преписка в Районното управление – Долна Митрополия, са изпратени на Районната прокуратура – Плевен. Освен включената информация, описана по-горе, материалите съдържат и справка от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Плевен. С прокурорско постановление от 13 ноември 2025 г. преписката е прекратена поради липса на данни за извършено престъпление от общ характер. Благодаря.

#342 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, говоря за този случай, защото за него имаме най-много данни, но в землището на селото и друг път са били извършвани палежи. И тези действия на органите на реда, при които извършителите не получават наказания и възмездие, всъщност провокират местните жители да не вярват на органите на реда и косвено ги подстрекават към саморазправа. Има такава опасност да се стигне точно до такава вендета в село Славовица и в околните села. А относно отчитането и преписките, които водят служителите на низовите нива в РПУ-тата и в участъците, често пъти, за да бъде отчетена по-висока ефективност и по-голяма разкриваемост, част от престъпленията не се регистрират и не се отчитат. Тук Ви казах за случая от 24 септември в село Славовица, но в село Дебово на следващия ден – 25 септември, което е към РПУ – Никопол, двама възрастни жители, които са на 80 години, не знам дали това изобщо някъде е отчетено като действие, като престъпление, или са ги писали, че тези хора са загинали сами, двама възрастни жители на село Дебово са били завързани, залети с нафта, след което са били пребити до смърт. Според местните жители и служители на РПУ – Никопол, това престъпление не е било фиксирано никъде. Не казвам случая, за да почнете да разследвате там или нещо друго, но просто Ви го давам като пример, че често пъти престъпления са укривани и премълчавани и че криминалната обстановка в страната всъщност не е толкова благоприятна, колкото често пъти се отчита. Благодаря.

#343 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да допълните нещо? Не. Това беше последният въпрос към министъра на вътрешните работи. Пристъпваме към изслушване на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Първият въпрос ще зададе народният представител Ангел Янчев относно заплащане на такса битови отпадъци от държавните училища на територията на община Велико Търново.

#344 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! На 30 септември 2025 г. Върховният административен съд със свое решение от 22 април 2025 г., постановено по административно дело № 50 от същата година, образувано в Административния съд – Велико Търново, отмени текстове от Наредбата за изменение на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община Велико Търново в частта, в която беше отменен § 11 относно заплащането от училищата на 60% от годишния размер на такса битови отпадъци за нежилищните им имоти. В резултат държавните и общинските училища на територията на община Велико Търново дължат с 40% по-ниска такса битови отпадъци за 2025 г. от тази, която им е определена от Община Велико Търново. В старата столица функционират пет професионални училища, които са собственост на Министерството на образованието и науката, и заплащат такса битови отпадъци като данъчно задължени лица също така, освен общинските. Предвид изложеното бих искал да поставя на Вашето внимание следния въпрос: какви действия предприема Министерството на образованието и науката, за да бъдат защитени публичните средства, предоставени на държавните училища в община Велико Търново, от неправилно разходване, както и предприели ли са тези образователни институции – държавни и общински училища, действия за възстановяване от страна на Община Велико Търново на неправилно начислени и заплатени в разрез с влязлото в сила цитирано решение на Върховния административен съд суми за такса битови отпадъци за 2025 г.?

#346 · speech

Министър Красимир Вълчев

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Янчев! Решението на съда е факт. Както и Вие казахте, на територията на община Велико Търново функционират пет държавни училища, второстепенни разпоредители с бюджет към министъра на образованието и науката. Това са Професионалната гимназия по електроника „Александър Попов“, Професионалната гимназия по моден дизайн, Професионалната гимназия по туризъм „Доктор Васил Берон“, Старопрестолната професионална гимназия по икономика и Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“. След справка в отчетите за касовото изпълнение на бюджета и проведени разговори със счетоводителите на гимназиите се установи следното: три от училищата – Професионалната гимназия по електроника, Професионалната гимназия по туризъм и Старопрестолната професионална гимназия по икономика, са заплатили пълния размер на определената от Община Велико Търново такса за битови отпадъци за 2025 г., съответно 32 000, 9900, 5918 лв. Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия и Професионалната гимназия по моден дизайн са заплатили такса битови отпадъци за 2025 г. На тях не се дължи възстановяване. Следва да се има предвид, че директорът на държавното училище като орган за управление и контрол изпълнява своите функции, като отговаря за законосъобразното, целесъобразното, ефективното и прозрачното разходване на бюджетните средства. В неговите правомощия е да защити интересите на държавната гимназия, включително като изиска възстановяване на недължимо платените такси. Според предоставената от Регионалното управление на образованието във Велико Търново информация към настоящия момент 17 училища на територията на общината са предприели официални действия за претендиране възстановяването на платените такси. Проведени са разговори с експертите от Община Велико Търново, като за момента общинската администрация е изразила позиция, че съобразно решенията на ВАС ще бъдат предприети действия за възстановяване на внесените от училищата суми, същите ще бъдат приспаднати от дължимата такса битови отпадъци за 2026 г. Към така изчетеното може би това, което трябва да добавя, за да отговоря конкретно на Вашия въпрос, е, че сред тези 17 училища са и тези три държавни училища. Благодаря.

#348 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. Радвам се, че училищата във Велико Търново, или поне по-голямата част от тях, са предприели действия, защото спрямо Община Велико Търново наистина е необходимо да бъдат те там подсещани, че трябва да изпълнят свои задължения. Това, от една страна. И ако позволите, ще изляза от частното, имам предвид частния пример с Община Велико Търново, за да преминем към нещо по-общо, и това, което ѝ предстои. В Проекта за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование на базата и на значителен контрол, който осъществихме от ВЪЗРАЖДАНЕ към всички училища в страната чрез регионалните управления, на най-добрия опит, предложихме училищата да бъдат приравнени с молитвените домове в Закона за местните данъци и такси през преходните и заключителните разпоредби, които са освободени още от 2013 г., и то от управление на ГЕРБ тогава, молитвените домове имам предвид, тоест училищата да бъдат приравнени, също освободени, защото има ужасно разнообразна практика. В една община, южнобългарска, е точно така – приравнени са, а в друга, господин Министър, пак южнобългарска, кметът ми беше отговорил следното: да, не сме предали управлението на собствеността на училищата, което означава: не сме ги направили данъчно задължени лица, но да, облагаме ги редовно с такса битови отпадъци. Той даже и не съзнаваше какво прави. И за да избегнем тези разнообразни практики, наистина училищата са донякъде сходни с молитвените домове, в този смисъл мисля, че там им е мястото – да бъдат освободени тези огромни публични сгради с огромни данъчни оценки от това облагане.

#349 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви. Имате ли да добавите нещо? Следващият въпрос е от народния представител Николай Златарски относно кибертормоз и онлайн насилие сред децата и учениците в област Кюстендил.

#350 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, дами и господа, въпросът за кибертормоза и онлайн насилието срещу децата и учениците е изключително актуален. Предвид и вчерашната кръгла маса в Министерството на образованието на науката темата наистина трябва да се повдигне и да започне да се работи много усилено по нея. В последните години в област Кюстендил се наблюдава тревожна тенденция на увеличаване на случаите на кибертормоз и онлайн насилие сред децата и учениците. Социалните мрежи и дигиталните платформи често се превръщат в среда, в която децата са изложени на обиди, заплахи, изолации и други форми на психологически натиск. Това води до сериозни последствия върху тяхното психично здраве, успеваемост и социална адаптация. Основната стъпка за справяне с проблема е повишаване на гласността, информираността по темата както сред учениците, така и сред родителите и педагогическите специалисти. Необходимо е системно въвеждане на обучение и дискусия в училищата и регионите, както и създаване на механизми за ефективни мерки срещу извършителите на насилие в онлайн пространството, както и инициативи за обучение на родители и учители относно разпознаването и реакцията при случай на онлайн насилие. Във връзка с горното отправям към Вас следния въпрос: какви конкретни действия предприема Министерството на образоването на науката за превенция на кибертормоза и насилието между ученици в онлайн среда в област Кюстендил и предвижда ли се разработване и внедряване на регионална образователна програма или стратегия за дигитална безопасност и киберхигиена и създаване на механизъм за докладване и санкциониране на прояви на кибертормоз в рамките на училищната общност? Благодаря.

#352 · speech

Министър Красимир Вълчев

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Златарски, Вие казахте, че се наблюдава в Кюстендилска област. Аз съм убеден, че Вие го казахте така не защото се съмнявате, че в другите области няма подобни явления, а защото Вашите наблюдения са най-вече от област Кюстендил. Да, имаме проблем с онлайн средата. Имаме проблем с това, че в нея има съдържание, което е свързано с насилие. Имаме проблем и с това, че социалните мрежи водят до зависимости. Не мога да Ви изредя всички мерки, които сме предприели. Ще Ви кажа, че вчера имахме дискусия по темата ограничаване на социалните мрежи за децата. Знаете, такава инициатива има и на Датското председателство, общоевропейска инициатива, редица страни вече предприеха такива действия. Данните са, че учениците прекарват среднодневно 3 часа по социалните мрежи и че в тяхното съдържание, в техните алгоритми има цел ангажираност, тоест да прекарват повече време, а в съдържанието, най-вече видеосъдържанието, има умишлено заложени пристрастяващи елементи, които водят до това децата да прекарват повече време. Има и достатъчно невробиологични изследвания, които показват, че се стимулират онези центрове на мозъка, които са свързани с допамин, зависимостта от постоянния допаминов поток води до увреждане на мозъка на децата. Това съдържание води до неразвитие на основни умения, увреждат се умения като концентрация, всъщност страдат всички умения – и социално-емоционални, и когнитивни. Развиват предимно умения на дигитални ползватели. Това е едната страна на въпроса, свързана със зависимостта – многото време, което прекарват в онлайн среда, и ние и като родители, и като общество трябва да се опитаме в името на благополучието на децата да ги ограничим. Разбира се, не за образователни цели, но има и достатъчно изследвания, които показват, че едва 10% от времето, което децата прекарват пред екрана, е за образователни цели, останалите 90% е предимно за други цели, предимно в социални мрежи. Имаме, разбира се, елементи и случаи на киберпрестъпност, кибертормоз. През месец септември 1923 г. към директорите на образователни институции посредством регионалните управления са адресирани насоки, кореспондиращи с онлайн сигурността. През същата година психолози от Националната мобилна група за психологическа подкрепа са преминали обучение по темата за кибератаки и поведение в такива кризи с цел да подпомогнат случаи на деца – жертви на киберпрестъпност, както и ръководителите на образователни институции. МОН си сътрудничи и с Центъра за безопасен интернет, с който реализира програмата „Киберскаути в училище“. Много сигнали има, подадени към Центъра за безопасен интернет. През месец февруари 2024 г. подготвихме и представихме насоки за използване на изкуствен интелект в образователната система, които предоставят информация за учениците и учителите как да го ползват, така че да бъде подчинен на благополучието на децата. Подкрепихме социалната кампания под мотото: „Пази детето в интернет“, чиито посланици са известни българи – Ивет Горанова, Явор Колев – дългогодишен експерт по киберсигурност, като уведомихме директорите на училищата за посланията на кампанията и за възможността да се включат те в учебните програми. По учебните предмети компютърно моделиране, информационни технологии, информатика има включени теми, в които се разглежда безопасно поведение в дигитална среда. След препоръка от Държавната агенция „Закрила на детето“ във всички училища се разработват правила за сигурност и безопасност в интернет, които се включват в правилника за дейността на училището, в етичния кодекс или в други документи. Тези правила съдържат конкретни изисквания за етично поведение в онлайн среда и уреждат регулации за онлайн безопасност, както и мерки срещу рисково поведение в интернет. Разработена е и програма за сигурна училищна среда и превенция на насилието и тормоза в училищата, което са, така, стъпки заедно като модул от национална програма. През следващата учебна година е надградена вече като отделна Национална програма „Без агресия за сигурна образователна среда“, която продължава и през настоящата учебна година. Акцент в Програмата е превенция на кибертормоза сред децата и учениците и безопасната работа в електронна среда, по-конкретно за детските градини, работа с родителите за екранно време, през което децата да ползват медии, както и подбор на съдържанията. През учебната 2024 – 2025 г. по Националната програма са финансирани и класирани проекти на 40 училища и 20 детски градини. Чрез Националната програма „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“ през миналата учебна година са финансирани дейности за подобряване компетентностите на учениците, учителите и ръководните екипи за образователните институции по отношение на киберсигурността и безопасното използване на интернет. По дейността са класирани и одобрени за финансиране и обучение над 40 000 ученици и над 4380 педагогически специалисти от 100 училища. През учебната 2025 – 2026 година е одобрена Национална програма „Сигурност“ предвид значимостта на мерките в контекста на текущата ситуация по отношение на заплахи в киберпространството и международните аспекти за все по-голямо навлизане на информационни технологии в образователния процес. В тази връзка от изключителна важност е придобиването на адекватни компетентности на потребителите от сферата на образованието за разпознаване и реакция по отношение на осигуряването на информационна сигурност, реакция при идентифициране, опазване и защита на данните. По модул 1 на Програмата се предоставят целеви средства за образователните институции, системата за обучения на ученици и педагогически специалисти. Програмата е насочена към подобряване на компетентността на учениците и учителите и ръководните екипи на образователните институции по отношение на киберсигурността и безопасното използване на интернет. Достъп до финансиране на дейностите по национални програми имат всички училища и детски градини в страната. Съветът за електронни медии и експертите от МОН разработиха насоки за препоръчително екранно време за децата и за използване на медийно и онлайн съдържание. Фокусът на препоръките е свързан основно с превенция на децата и подкрепа на възрастни, като е отчетено също така, че екраните, най-вече качественото съдържание, имат редица ползи в образованието, дигиталната грамотност и достъпа до култура. Насоките са предоставени на образователните институции в страната. Накратко се опитах да Ви изредя всички мерки, но ако трябва да обобщя, образователната система в най-голяма степен постига цели и резултати, като говори с децата и формира нагласи и отношения у тях. Разбира се, ние може би трябва да говорим и с родителите. Това, което предприемаме и мислим да предприемем в бъдеще като допълнение, всичко, което Ви изчетох, е да направим цялостни кампании, обучение на всички или почти всички учители, може би от предучилищна възраст няма да бъдат обхванати учителите, но от начален етап до 12-и клас, за превенция на зависимости и как да се справят, точно какви нагласи да създават у децата, защото ние не можем да противодействаме с технически средства на насилието или на киберпрестъпността, но можем да създаваме нагласи у децата да се въздържат, да знаят какво са, да се въздържат от влизане в определени сайтове. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) По същия начин и по отношение на другите зависимости – употребата на наркотици, както Ви казах, ние вече говорим за зависимост от социални мрежи и време, прекарано пред екраните, за което също трябва да противодействаме. Благодаря. Прощавайте за просроченото време.

#354 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Председател, благодаря Ви. Господин Министър, наистина въпросът е много всеобхватен. Аз знам, че Ви затрудних в рамките на три минути да отговорите, но за мен беше важно да отворим темата. Както Вие направихте вчера една, мисля, че добра кръгла маса в Министерството, така преди два месеца ние в Кюстендил направихме кръгла маса по инициатива на вестник „Стандарт“ и отворихме темата. След това Община Кюстендил поде темата. Сега за нас е важно да я разпространим и в другите общини. Тогава се включиха активно и колегите народни представители, така че ние като народни представители от област Кюстендил можем да бъдем активен партньор на Вашите инициативи. Наистина това нещо – отговорността не е само на повереното Ви министерство, това е отговорност на цялото общество. Обединени заедно можем да направим… Проблемът наистина е, че децата започват много рано да скролват в мрежите. Както казахте Вие, осем-девет може би е възрастта, в която започват. Най-уязвимата част са децата в четвърти клас. Проблемът е, че в България статистиката е много висока. Децата, подложени киберторомоз, са 50 – 51,9 %, което горе-долу е средното за Европа. Но тя може точно по този начин, както казахте Вие, по този начин тя може да бъде свалена в рамките на 2 – 3 години. Има добра практика. Използвахме специалисти от Израел, които наистина показаха пътя, по който се прави. Това, което казахте Вие, наистина това е начинът. Благодаря Ви, продължаваме по тази тема.

#355 · speech

Председател Цончо Ганев

Ще допълните ли нещо? Само ще Ви помоля кратко, защото надвишихме страшно много времето.

#356 · speech

Министър Красимир Вълчев

Благодаря, господин Председател. Аз нямам нещо, което е реплика в конкретния смисъл. По-скоро се солидаризирам с Вашите думи и използвам всеки един ефир, тъй като в случая сме в ефира на Националното радио, да апелирам към родителите по-късно да дават телефон на децата, да дозират в максимална степен ползването, защото вредите – телефон и екран въобще, защото вредите от екраните са много по-големи, отколкото ползите, така че да им купуват повече книги и по-малко устройства с екрани.

#357 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Златан Златанов относно почивна база „Просвещение“, намираща се в курортен комплекс Св. св. Константин и Елена, собственост по 1/2 идеални части на училищата Математическа гимназия „Баба Тонка“, град Русе, и Средно училище „Христо Ботев“, град Русе.

#358 · speech

Златан Златанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, господин Министър, в курортен комплекс Св. Св. Константин и Елена, община в Варна, се намира почивната база „Просвещение“, собственост по 1/2 идеални части на училищата Математическа гимназия „Баба Тонка“, Русе, и Средно училище „Христо Ботев“, Русе. Съгласно крепостен акт за собственост № 261 от далечната 1896 г., подтвърден с нотариален акт за собственост върху недвижим имот № 198, том I, регистър 41–42, по дело № 204 от 2002 г., почивната база включва масивна почивна станция, състояща се от избен етаж, сутеренен етаж, още два етажа и мансарден етаж с обща разгърната площ от 1584 кв. м, едноетажна дървена постройка със застроена площ от 68 кв. м, три броя масивни гаражни клетки със застроена площ от 61 кв. м, едноетажна дървена сграда със застроена площ от 36 кв. м. Тези сгради са разположени върху площ от 4350 кв. м. На 12 март 2025 г. директорите на МГ „Баба Тонка“ и на СУ „Христо Ботев“ сключват договор за отдаване под наем на почивна база „Просвещение“ на фирма „Нонна Фешън“ ЕООД, представлявана от някоя си Елеонора Даскалова. Договорът е със срок за действие 10 години – до 1 април 2035 г., като наемната цена е в размер на 833 лв. на месец за първата и втората година, а след това – в размер на 1400 лв. на месец, или общо за целия период от 10 години – 154 400 лв. Госпожа Марина Петкова е назначена на тази длъжност с временен трудов договор до провеждането на конкурс за директор на училище „Христо Ботев“. Същевременно кметът на Русе господин Пенчо Милков отказва още да вземе страна и съответните мерки по сключения договор за отдаване под наем с мотива, че Община Русе не е собственик на почивна база „Просвещение“. Във връзка с това и като се има предвид, че дори и за поставянето на един автомат за сокове в училищните сгради се провежда търг или конкурс с решение на общинския съвет, а за по-големи помещения се изисква и изготвяне на експертна оценка за размер на наема, моля да ми отговорите: Министерството на образованието и науката давало ли е съгласие за сключване на този договор за наем и ако не е, какви мерки ще предприемете за развалянето на този незаконосъобразен и неизгоден за двете училища договор за наем?

#360 · speech

Министър Красимир Вълчев

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, съгласно чл. 32 от Закона за предучилищното и училищното образование държавните и общинските недвижими имоти, предоставени за управление на държавните и общинските училища, детските градини и центровете за подкрепа на личностното развитие, са публична държавна, съответно публична общинска собственост. По този повод Министерството на образованието изразява само и единствено становища по отдаването под наем на имоти или част от имоти –държавна собственост, при спазване на разпоредбите на чл. 16, ал. 2 и по реда на чл. 19, ал. 1 от Закона за държавната собственост, правилника за неговото прилагане и заповед на министъра на образованието и науката чрез провеждането на тръжни процедури от директорите на училища в системата на училищното образование. Казано с други думи, съгласуваме процедурите само на държавните училища, които са второстепенни разпоредители към министъра на образованието. Редът за отдаване по наем и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост, предоставени за управление на училищата, детските градини и обслужващите звена, се определят с наредба на дадения общински съвет и чрез извършването на публичен търг съгласно Закона за общинската собственост. Аз чух от Вас какво Ви е отговорила Общината. Тук има една особеност, която сега ще Ви кажа каква е. Предвид гореизложеното, не е от компетентността на Министерството на образованието да изразява становища, по-точно казано, няма причина Министерството да бъде питано, и то не е питано в конкретния случай. След извършената проверка от събраната информация се установи, че поземленият имот ведно с построените в него сгради, съставляващи почивна база „Просвещение“, е възстановен със силата на присъдено решение на двете училища. Следва да се вземе обаче под внимание разпоредбата на чл. 304, ал. 4 от Закона за предучилищното и училищното образование, посочваща, че възстановените имоти и вещи са частна собственост на даденото училище, частна общинска собственост – собственост на даденото училище, а не публична общинска собственост. Вероятно затова така Ви е отговорила Общината. Предвид статута на почивна база „Просвещение“, частната собственост на Математическата гимназия „Баба Тонка“ и на Средно училище „Христо Ботев“ в Русе не е държавна такава и Министерството на образованието няма основания да предприема каквито и да е действия. Сега, тук въпросът е дали ние можем да осъществим контрол. Вие знаете, че регионалните управления осъществяват контрол по отношение на всички учебни и организационни въпроси в системата на всички училища, независимо дали са държавни, или общински, но когато говорим за финансов контрол, той се осъществява от първостепенните разпоредители, от одиторите на общината, съответно се извършва одит на общинските училища. Тоест първостепенните разпоредители са тези, които имат правомощията да осъществяват финансов контрол върху второстепенните си разпоредители. Така е и по Закона за финансовото управление и контрол, така е и по Закона за вътрешния одит в публичния сектор. Ние, ако бъде поискано участие в една проверка от страна на общината, бихме участвали. Това, което обаче според мен не са точни Община Русе в отговора си, е, че те имат правомощия да осъществят контрол дали е защитен бюджетният интерес на училището и ако нямат правомощия, защото собствеността е училищна, частна училищна собственост, да осъществят контрол върху процедурата по реда на Наредбата и Закона за общинската собственост, то имат правомощия по реда на Закона за финансовия контрол в публичния сектор да изискат вътрешния одит в публичния сектор, да осъществят одит на училището дали е защитен бюджетният интерес на училището, тъй като първостепенният разпоредител отговаря и за бюджетите на всички второстепенни разпоредители, така че най-малкото може да се направи финансова проверка от страна на Общината. Но ние нямаме тези правомощия. И в регионалните управления, знаете, няма хора с експертиза да осъществяват финансов контрол, няма финансови одитори също така. Благодаря.

#362 · speech

Златан Златанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, да, това е така, както го казахте. Ние отнесохме този въпрос към Вас, за да се чуе публично от тази висока трибуна, защото явно на местно ниво нищо няма да се постигне, тъй като, първо, в обществото широко се дискутира, че тази, която е управител на фирмата, собственик на фирмата, е сестра на един от спряганите за кандидати за кмет от партия ГЕРБ през 2019 г. Също така знаем, че имаше преписка в прокуратурата по отношение на това питане, но от Регионалното управление на образованието са отговаряли положително в посока, че по длъжностните характеристики на въпросните директорки имат право да извършат подобни действия. Ето защо аз апелирам към Вас да извършите съответните законодателни инициативи, да коригирате Закона така, щото да може да се упражнява по-пълен, всестранен и пълномащабен контрол, за да не се попада в ситуации на местни феодални зависимости като цитирания случай. Защото това не е един случай. В страната може би има много такива случаи със сграден фонд, който е отпреди повече от 100 години, който става предмет на такива действия.

#363 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да допълните нещо? Не. Това беше последният въпрос към министъра, така че пристъпваме към въпроси към министъра на културата Мариан Бачев. Първият въпрос е от народния представител Ивелин Първанов относно паметник на културата в град Тетевен.

#364 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, уважаеми господин Министър! Паметта на нацията се крепи на нейното културно наследство. Трудно е да бъде възпитавано младото поколение в почит към отечеството, ако материалните спомени от миналото се рушат и изчезват. Един от символите на град Тетевен е Бобевската къща. Тя е една от двете сгради, оцелели след опожаряването на града при кърджалийските набези. По-късно, през 1852 г., тя е преустроена и придобила този вид, в който е останала до наши дни. Бобевската къща е паметник на културата с национално значение, но архитектурната особеност на характерния тип къща за Тетевен днес не може да се види. Предизвикателствата на времето изправиха пред разруха този забележителен паметник на културата. Формално по неговото възстановяване и реставрация е започнала работа, но пред очите на тетевенските граждани стои от седмици една застинала картина. Бобевската къща изглежда като военен рубеж от гореща точка. Ремонтно-възстановителните работи са спрели и културният паметник сега стърчи като символ на разрухата. Изхождайки от гореизложеното, въпросът ми е: кога ще продължи реставрацията на Бобевската къща и отпуснати ли са всички предвидени за целта средства? Ако са налице, то какво е наложило спирането на работата по нейното възстановяване? Благодаря.

#366 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Първанов, в отговор на зададения от Вас въпрос Ви информирам, че Министерството на културата предлага финансова подкрепа за опазване на материалното културно наследство и консервационно-реставрационни дейности, свързани с недвижими културни ценности по Програмата „Опазване на недвижимото културно наследство“. Във връзка с проведена редовна сесия по описаната Програма през 2024 г. е сключен договор с господин Йордан Николов за изпълнение на консервация, реставрация и адаптация на Бобевската къща, улица „Иван Вазов“ № 83, град Тетевен, община Тетевен, област Ловеч, и авторски надзор към тях, свързани с укрепване на недвижимата културна ценност и ремонт на покрива ѝ, в съответствие със съгласувано становище на Министерството на културата с изходящ № СТ-84-546 от 5 юни 2023 г., проект и съгласно количествено-стойностна сметка – неразделна част от договора. Бобевската къща е архитектурно-строителна недвижима културна ценност, както споменахте и Вие, с категория „национално значение“. През февруари 2025 г. с постановление на Министерския съвет е преведено 70% авансово плащане по сключения договор в размер на 207 хил. 851,53 лв. След успешното приключване на дейностите по договора и отчитане на проекта ще се извърши и доплащането на останалите 30%, тоест 89 хил. 079,23 лв. Проведени са срещи през април и август месец 2025 г. между експерти от дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“, отдел „Недвижимо културно наследство“ на Министерството на културата и собственика на къщата и адвоката му, който го представлява. Дадени са консултации и отговори на възникнали въпроси, свързани с реализация на проекта за реставрация, консервация и адаптация на Бобевската къща. По телефона също са проведени разговори и консултации. През месец септември тази година е инициирано навременно удължаване на срока на изпълнение на дейностите по договора с цел качествено довършване на възстановяването на културната ценност с една календарна година, тоест до края на октомври 2026 г. В заключение, сградата на недвижимата културна ценност Бобевска къща в град Тетевен е в процес на изпълнение на консервационно-реставрационни дейности, за които са отпуснати финансови средства от Министерството на културата. Служители на отдел „Недвижимо културно наследство“ към Министерството са в постоянен контакт по електронна поща със собственика на сградата и получават информация за хода на изпълнение на договора. Благодаря.

#368 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. От Вашия отговор разбирам, че Министерството си е свършило своята работа. Всичко, както се казва, е в полето на изпълнителя. Ще успокоя тетевенските граждани, че разполагат с още една година. Всъщност това е предвидено. Благодаря Ви.

#369 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да допълните нещо? Не. Следващият въпрос е от народния представител Златан Златанов относно започнатата през 2022 г. и все още недовършена процедура по обявяване на хотел „Рига“ в Русе и паното „Минало и бъдеще“ за недвижими културни ценности.

#370 · speech

Златан Златанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, господин Министър, хотел „Рига“ в Русе е една от емблемите на град Русе – характерен градски акцент, проектиран от именитите български архитекти професор Евлоги Цветков, Тодор Кожухаров и колектив. Сградата е един от най-сполучливите български примери на така наречения интернационален стил от 60-те и 70-те години на миналия век и е гордост за града с перфектното си ситуиране, с чистите архитектурни форми и прекрасни пропорции. Едно от забележителните постижения на градоустройственото решение е свободното пространство, в което израства композиция от хоризонтално разположено ресторантско тяло и вертикалния паралелепипед на хотелската част, видима от най-далечната перспектива на река Дунав, дори от Румъния. В непосредствена близост до хотел „Рига“ се намира четириетажен блок с административен адрес булевард „Фердинанд“ № 36. Блокът е известен с художественото пано – сграфито „Минало и бъдеще“, творба на професор Димо Заимов, което обхваща целия западен калкан на сградата. На 26 юни 2025 г. Общинският съвет – Русе, прие Решение № 650 по протокол № 22 от същата дата, с което поземленият имот, в който е разположен хотел „Рига“, се разделя и се обособяват два нови поземлени имота. Целта на това разделение е построяването на сграда с височина 20 метра в пространството между хотел „Рига“ и четириетажния жилищен блок, срещу художественото пано сграфито „Минало и бъдеще“. Вмъкването на такъв строителен обект между блока и хотела е недопустимо. Въпреки че застрояването не покрива калкана със сграфитото, визуалното засичане е безспорно и творбата на професор Димо Заимов ще може да се възприема не фронтално, както е сега, а диагонално под ъгъл. Закриват се характерни и важни детайли на хотелския комплекс, какъвто е югоизточният еркер със забележителната като детайли и изпълнение хоризонтална решетка от бетонови ламели. Сама по себе си тази част от фасадата може да се разглежда като самостоятелна работа на авторите, в която майсторското овладяване на играта от светлина и сянка е безспорно постижение. Новата сграда ще скрие поне 70% от тази хоризонтална фасада и ще засенчи немалка част от късата фасада на високото тяло, характерна с безупречно изпълнения видим бетон. Тези въпроси бяха предмет на широки коментари на заседанието, проведено на 19 и 20 декември 2022 г., по процедура, стартирана още в началото на 2022 г. от Специализирания експертен съвет към Националния институт за недвижимо културно наследство. От протокола на това заседание става ясно, че всички членове на Съвета са единодушни по въпроса, че пред паното със сграфитото не може да има обем, който да препятства цялостно, частично или компромисно визуалното възприемане на сграфитото. Съветът взе решение паното със сграфитото да бъде обявено за недвижима културна ценност от местно значение. Въпреки това решение на Съвета до този момент не са оформени изискващите се от закона документи, водещи до обявяването му за недвижима културна ценност от местно значение. Относно хотел „Рига“ Съветът реши, че трябва да посети град Русе и всички да се убедят на място в културната стойност на екстериора и интериора на хотела. Досега такъв оглед не е правен вече трета година и не е проведено ново заседание на Съвета. Община Русе е водила кореспонденция с Министерството на културата за съгласуване на инвестиционните намерения на собственика на поземлените имоти, но е получила отговор, че до приключване на производството пред Националния институт за недвижимо културно наследство не може да се формира становище по възникналите инвестиционни намерения в посочените поземлени имоти, тъй като в този момент във и около тях няма идентифицирани нови културни ценности. Господин Министър, въпросът ми е: колко години още са необходими на Министерството на културата, респективно на Националния институт за недвижимо културно наследство, за да приключат тези проточили се вече четири години процедури и да се идентифицират въпросните нови културни ценности, както и Вие като министър ще позволите ли град Русе да загуби такива важни за града ни недвижими културни ценности от местно значение, а дори бих казал, и национални в бъдеще?

#372 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Златанов, във връзка с Вашия въпрос Ви информирам за следното. С писмо изходящ № 04-01-99-30 от 30 ноември 2022 г. на директора на Националния институт за национално и културно наследство са предложени за разглеждане по реда на чл. 64, ал. 1 от Закона за културното наследство на заседание на СЕСОНКЦ, така наречения Специализиран експертен съвет за опазване на недвижими културни ценности към министъра на културата, обект сграфито „Минало и бъдеще“, за който споменахте, и обект хотел „Рига“. И двата обекта са включени като т. 4 и т. 5 от дневния ред. „4. Предложение за деклариране на обект сграфито „Минало и бъдеще“, изработено върху западната калканна стена на сграда с ИД 63427.2.1336.1, разположена в ПИ 63427.2.1336, с административен адрес булевард „Цар Фердинанд“ № 36, квартал 275, град Русе, като единична художествена недвижима културна ценност от най-ново време с категория „местно значение“. 5. Предложение за деклариране на хотел „Рига“ в УПИ 1-1260 ПИ 63427.2.1260, булевард „Придунавски“ № 22, квартал 275, град Русе, като единична архитектурна строителна недвижима културна ценност от най-ново време с категория „местно значение“.“ На заседанието на СЕСОНКЦ, състояло се на 19 – 20 декември 2022 г., са разгледани двете предложения и е одобрен Протокол № 101 с регистрационен № ПР-44 от 5 юни 2023 г., съгласно който за обектите са взети следните решения – за обект сграфито „Минало и бъдеще“ на Димо Заимов, изработено върху западната калканна стена на сграда с ИД 63427.2.1336.1, разположена в ПИ 63427.2.1336, с административен адрес булевард „Цар Фердинанд“ № 36, квартал 275, град Русе. На основание чл. 64, ал. 3 от Закона за културното наследство и чл. 3, ал. 2, т. 1 от Правилника за устройството, организацията на работата и финансирането на СЕСОНКЦ, експертният съвет предлага на министъра на културата да издаде заповед за деклариране на обект сграфито „Минало и бъдеще“, изработен върху западната калканна стена на сградата, с класификация на единична художествена недвижима културна ценност от най-ново време с категория „местно значение“, след коригиране от НИНКН на предложените териториален обхват и граници на охранителната зона по т. 2.2 на единичната културна ценност от предложението на НИНКН с цел изключване на сградата на хотел „Рига“, като границата на охранителната зона да минава на един метър южно от хотел „Рига“. С писмо изходящ № 91-00-11-95 от 5 юли 2023 г. на НИНКН, входящ № 33-00-887 от 5 юли 2023 г. на Министерството на културата, са изпратени окончателни текстови графични материали по чл. 29, ал. 3 от Наредба № 3 от 10 юли 2019 г., изготвени въз основа на решение по Протокол № 101 от заседанието на СЕСОНКЦ. Заповед не е изготвена поради внесеното възражение в деня след заседанието. Предложението следва да бъде разгледано отново на СЕСОНКЦ с цел промяна на охранителната зона на сграфито „Минало и бъдеще“. За обект хотел „Рига“ във връзка с внесените възражения с входящ № 33-00-978 от 16 декември 2022 г. и № 33-00-640 от 25 август 2022 г., както и искането за отлагане от собствениците и изказването на директора на НИНКН, точката се отлага до внасяне от директора на НИНКН в Министерството на културата на прецизирани и допълнени режими за опазване. Съгласно решението на Съвета за обекта следва да бъде извършен оглед на място с цел допълване на информацията и документацията за прецизиране на предложените предписания, след което ще бъде изпратен за повторно разглеждане по реда на чл. 64, ал. 1 от Закона за културното наследство. До момента за обекта на хотел „Рига“ не е постъпвало заявление за повторно разглеждане по реда на чл. 64, ал. 1 и не е осигурен достъп за извършване на оглед в интериора на хотела за наличие на запазени автентични елементи. Благодаря.

#374 · speech

Златан Златанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господин Министър! Моля да упражните всичките си правомощия като министър, за да запазите тези две достижения на културата и цивилизацията на архитектурното изкуство, които са в град Русе, защото те ще бъдат осакатени посредством хищнически инвестиционни интереси. Имената на хората са известни в града, известни са пипалата на тези хора, които се пускат към Общината, включително и към подведомственото Ви министерство, които умишлено протакат в продължение на вече четири години да се завърши тази процедура. Защо? Защото да може това пространство да остане свободно, за да се застрои. Това е истината. И няма да се учудим, ако след време, след някоя и друга година, някой друг общинар или държавен служител има апартамент в обекта, който ще се построи, не дай боже. Така че още веднъж апелирам към Вас, вземете мерки, защото гражданското общество е будно и Русе, ако се наложи, ще се вдигне и на протести, за да се спре това безумие.

#375 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви. Преди да пристъпим към следващия въпрос, искам да информирам народните представители, че следващите министри няма да присъстват и парламентарният контрол ще завърши с текущите въпроси към господин Бачев. Следващият въпрос към него е от народния представител Николай Златарски относно актуализиране на списъка с обекти от национално значение и финансиране на културното наследство в село Лиляч, община Невестино.

#376 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, дами и господа. Господин Министър, имаме нужда от Вашето съдействие. Към мен постъпи сигнал от Юлиан Кьосев и Фейсбук групата „Да опазим българското село“ за едно прекрасно място в моя избирателен район Кюстендил, община Невестино. Това е църквата „Св. Георги“ и мегалитното светилище, известно като Провиралката, които се намират на един километър североизточно от село Лиляч, община Невестино. Според стари предания на това място някога е съществувал манастир, поради което цялата местност носи името Манастирище. Наличието на скални ниши в района предполага и монашеска обител, съществувала през раннохристиянската епоха – 4 –6 век, а вероятно и през Средновековието. Това е и една от причините местността да носи това име. По-късно святото място е преобразувано в оброчище, а на негово място е изградена днешната църква „Св. Георги“. Скалното светилище представлява огромен мегалитен комплекс, част от който е погълната от земята на околния терен. Комплексът включва няколко естествени скални арки, жертвени ями и улеи, соларен кръг и други вторично обработвани структури от дълбока древност. Той се състои от монолитен масив и от големи скални блокове, като в основата на масива се е образувал тесен тунел, в чийто край се намира така нареченото Провиралище. Във връзка с това отправям към Вас следния въпрос: каква е готовността на Министерството на културата да актуализира списъка с обекти от национално значение, включително обектите в село Лиляч, община Невестино, и разполага ли Министерството със средства за финансиране на тези обекти, които са част от националното ни културно наследство? Благодаря.

#378 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Златарски, Министерството на културата отправи запитване към директора на НИНКН, за да получи необходимата информация относно поставения от Вас въпрос. След извършена справка в Националния документален архив на Националния институт за недвижимо и културно наследство и данните от Автоматизираната информационна система „Археологическа карта на България“ е установено, че църквата „Св. Георги“, село Лиляч, община Невестино, област Кюстендил, не притежава статут на единична недвижима културна ценност. Съгласно чл. 79, ал. 4 от Закона за културното наследство имотът на църквата „Св. Георги“ в село Лиляч е разположен в охранителната зона на археологическия обект „Скални ниши“, местността Провиралката, регистрационен картон в Автоматизираната информационна система „Археологическа карта на България“, № 18-00-791, който съгласно чл. 164, ал. 3 от Закона за културното наследство притежава статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“. За археологическата недвижима културна ценност не е проведена процедура по реда на Наредба № 3 от 10 юли 2019 г. за реда за идентифициране, деклариране, предоставяне на статут и за определяне на категорията на недвижимите културни ценности за достъпа и подлежащите на вписване обстоятелства в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности. Във връзка с актуализиране на списъци с обекти категория „национално значение“, което поставихте като въпрос, Ви уведомявам, че съгласно чл. 19, ал. 1, т. 3 от Закона за културното наследство и чл. 3, ал. 1 от Наредба № 3 от 10 юли 2019 г. за реда за идентифициране, деклариране, предоставяне на статут и за определяне на категория на движими културни ценности, за достъп и подлежащите на вписване обстоятелства в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности към Министерството на културата Националният институт за недвижимо културно наследство изготвя ежегодно предложения за попълване и актуализиране на Регистъра на недвижимите културни ценности, както и работи по териториални програми за цели населени места, предварително утвърдени от министъра на културата. На основание чл. 159 от Закона за културното наследство и по реда на чл. 27, ал. 3 от Наредба № 3 от 10 юли 2019 г. за реда за идентифициране, деклариране, предоставяне на статут и за определяне на категорията на недвижимите културни ценности, за достъпа и подлежащите на вписване на обстоятелства в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности към Министерството се изготвят предложения за предоставяне и актуализиране на статут на недвижими културни ценности за археологически обекти. До тяхното проучване и провеждане на междуведомствената комисия съгласно с чл. 146, ал. 3 от Закона за културното наследство всички регистрирани обекти в Автоматизираната информационна система „Археологическа карта на България“ притежават статут на археологически недвижими културни ценности с категория „национално значение“. Ежегодно чрез бюджета на Министерството на културата по бюджетна програма „Опазване на недвижимото културно наследство“ се предоставя целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация на конкурсен принцип. Правилата за предоставяне на тази подкрепа се обявяват на официалния сайт на Министерството. До момента за обекта „Скални ниши“, местността Провиралката в землището на село Лиляч не е подаван проект за целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация по цитираната програма. Благодаря Ви.

#380 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Председател! Господин Министър, благодаря Ви за подробния отговор. Знаете, че имахме няколко теми, но тъй като моят избирателен район е Кюстендил, за мен е важно наистина там да засягаме нещата. Притеснен съм от това, че според статистиката в риск са наистина 85% от нашите недвижими културни ценности, 10% са безвъзвратно аварирали, 35% са в аварийно състояние, 40% се намират с нарушена цялост и може би безхаберието на местните власти води до това. Тази тема наистина е много актуална. Ние направихме с Вас и среща с кметове от област Кюстендил, но най-вероятно може би ще се наложи пак да повторим някаква кръгла маса, където наистина те да добият тази информация. Вие бяхте много подробен, много отчетен в нещата, но тази информация явно липсва на терен. Имам сигнали от гражданите, но местните власти бездействат, което наистина води до този проблем – да загубим българската си национална ценност, културна ценност, което за мен е един парадокс. Нашата работа като народни представители е да бъдем активен партньор в това нещо, така че имате съдействието и ще Ви помоля тази тема да я продължим и наистина ще намерим резултат. Благодаря.

#381 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви. Господин Министър, имате ли да допълните нещо? Не. Следващият въпрос е от народния представител Петър Петров относно промяна в ползването на част от Народно читалище „Развитие 1898 г.“ в село Медковец, област Монтана.

#382 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Господин Министър, Народно читалище „Развитие 1898 г.“ се намира в село Медковец в едноименната община на улица „Георги Димитров“ № 23. С Решение № 326 от 23 септември 2010 г. на Общинския съвет, взето на основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, безвъзмездно е отстъпено право на ползване на Народно читалище „Развитие 1898 г.“ в село Медковец на общински имот, който съм описал във въпроса си, и правото на ползване се погасява с прекратяването на читалището, така е записано в Решението. Нямам информация да е налице последващо решение след 2010 г. за промяна на това право на ползване. По информация на председателя на читалището до мен Общината е предприела действие чрез общинското социално предприятие на 18 юли тази година да изземе едно отделно помещение в читалището, тъй нареченото помещение Рилката. Така се е наричало, едно време имало заведение в това помещение. Заявената цел на Общината е била да изгради търговски обект – магазин за продажба на риба, като е посочено, че Общината възнамерява да промени и подробния устройствен план на имота за изпълнение на тази своя цел. Читалището пък от своя страна, по информация от неговия председател до мен, има намерение да използва това помещение от сградата, построена като културна институция, за младежки дейности и активности, както и да провежда там сбирки и беседи на местни членове от общината на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. При положение че липсва последващо решение на Общинския съвет за някаква промяна на параметрите на правото на ползване върху тази общинска сграда, построена за обществени дейности и отстъпена на читалището, то са налице притеснения в читалищните дейци, че се дава приоритет на една търговска дейност пред културно-просветната такава – нещо, с което аз не мога да се съглася, ако е истина. Съгласно чл. 4б от Закона за народните читалища именно министърът на културата съдейства за развитието на читалищното дело, подпомага и подкрепя народните читалища, като предоставя и методическа помощ по тяхната дейност. И затова отправям към Вас следния въпрос: законосъобразно ли е едно изземване на помещение от сградата на читалище „Развитие 1898 г.“, село Медковец, от страна на местната власт с цел обособяването там на търговски обект? Благодаря Ви.

#384 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Петров, статутът на народните читалища, условията за членство в тях, структурата и правомощията на техните органи са уредени в специалния Закон за народните читалища. В Закона читалищата са дефинирани като традиционни самоуправляващи се културно-просветни сдружения в населените места, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи, учредяват се с цел задоволяване на културните, образователните и социалните потребности на гражданите. Следва да се има предвид, че правото на ползване и стопанисване на читалищните помещения се определя от вида на собствеността на сградата, в зависимост дали същата е собственост на самото читалище, или е общинска собственост, предоставена за ползване на читалището, какъвто е цитираният от Вас случай. Съгласно Закона за общинската собственост придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост, се извършва под общото ръководство и контрол на общинския съвет. В Закона също така е посочено, че имотите – общинска собственост, се използват съобразно предназначението им и за нуждите, за които са предоставени, като същите не могат да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, да се отдават под наем или да се пренаемат, освен в случаите, предвидени в закон. Министърът на културата съдейства за развитието на читалищното дело, подпомага и подкрепя народните читалища, като включително предоставя, както споменахте Вие, методическа помощ по тяхната дейност. В цитирания казус става въпрос за отношения между читалище „Развитие 1898 г.“ и Община Медковец, по които Министерството на културата очевидно не е страна. Но с цел защита на обществен интерес при осъществяване на читалищната дейност колегите от отдел „Регионални дейности“ към Министерството осъществиха контакт с представители на Община Медковец, откъдето получихме уверение, че към момента не са предприети никакви действия по отношение на промяна на правото на ползване на имота или на части от него. Благодаря.

#386 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора, господин Министър. Да се надяваме да закрием днешния парламентарен контрол с нещо позитивно и с едно успокоение и уверение към читалищните дейци и ръководството на тази културна институция, че няма да има промяна в правото на ползване на сградата и няма части или помещения от нея да бъдат изземвани от местната власт, особено пък за откриването на търговски обекти. Аз благодаря за свършеното от страна на Министерството и на регионалния отдел, защото именно това методическо ръководство, което осъществява министърът по смисъла на чл. 4б от Закона, е важно и своевременно упражнено в случая върху местната власт. На първо място, очевидно е, че е постигнало своя ефект. И на следващо място, да се надяваме, че чрез тази информация, която споделяте от трибуната, ще дадем и един добър пример и на другите културни институции в България да могат да търсят подкрепата на ведомството в подобни случаи. Защо? Защото имаме такива институции. Ето, 1898 г. е открито читалището, имаме и сгради, които са предоставени, и е важно като държавни органи да направим така, че на първо място, да защитим културно-просветната дейност, както Вие посочихте, на следващо място, и да я развием в рамките на възможното. Благодаря Ви.

#387 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да допълните нещо? С това парламентарният контрол завърши. Следващото редовно заседание е на 26 ноември 2025 г. Закривам днешното редовно заседание. (Звъни.) (Закрито в 17,09 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председатели: Костадин Ангелов Цончо Ганев Секретари: Галя Василева Иван Иванов