Гласуване №6
Решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народно събрание - за председател - Анна Александрова
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ РАЯ НАЗАРЯН: Благодаря Ви за направените номинации.
Първо ще подложа на гласуване за членове на Комисията, както бяха предложени – по двама от всяка парламентарна група, след това ще преминем на избор за председател.
Режим на гласуване за членове на Временната комисия.
Гласували 227 народни представители: за 226, против няма, въздържал се 1.
Имаме членове на Комисията.
За председатели имаме две номинации. Ще ги подлагам на гласуване по реда на тяхното номиниране.
На първо място – госпожа Анна Александрова.
Моля, режим на гласуване.
Гласували 227 народни представители: за 129, против 46, въздържали се 52. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Подлагам на гласуване кандидатурата на госпожа Цвета Рангелова.
Гласували 224 народни представители: за 57, против 56, въздържали се 111.
Заповядайте, господин Ганев.
ЦОНЧО ГАНЕВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Благодаря, госпожо Председател.
Вчера се изля страшно много върху ИТН, че са подкрепили избора на председател на Народното събрание. Техен избор!
След вчерашния ден обаче от новата партия в парламента си позволиха да коментират принципната позиция на ВЪЗРАЖДАНЕ, която е била винаги, че в името на това да има парламент ние си имаме винаги наша кандидатура, която защитаваме, аргументираме защо трябва да е председател на Народното събрание, и от знак на уважение в личните качества на тези, които са номинирани за председател на Народното събрание, гласуваме „въздържал се“, което е равносилно, да подчертая на „Техни Величества“, на „против“. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е равносилно на „против“, да знаете. Нямате парламентарен опит, да Ви обясня. Не сте образовани в тази насока, да Ви кажа – „въздържал се“ е равносилно на „против“, но в знак на уважение за всеки един от издигнатите кандидати, включително и за Вашия, и на ГЕРБ, и на ИТН, ние гласувахме „въздържал се