Второ заседание

ПЕТДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 21 юни 2024 г. Открито в 9,06 ч.
Дата21.06.2024
Събития66
Разпознати говорители64
Точки с гласуване7

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-06-2024 09:05 09:05:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание на 21 юни 2024 г. 09:07:00 225 1 2
3 Решение за прекратяване на пълномощията на народен представител 09:41:00 225 0 0
4 Решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народно събрание 09:44:00 223 0 0
5 Решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народно събрание - състав 09:49:00 226 0 1
6 Решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народно събрание - за председател - Анна Александрова 09:50:00 129 46 52
7 Решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народно събрание - за председател - Цвета Рангелова 09:51:00 57 56 111

2. Стенограма и изказвания

#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добро утро, колеги! Моля за регистрация. Има кворум – 217 е кворумът. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Представям Ви проект на програма за работата на Народното събрание за 21 юни 2024 г.: „1. Прекратяване пълномощията на народен представител. Подадена оставка от народния представител Христо Иванов, 19 юни 2024 г. 2. Проект на решение за избиране на Временна комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Вносители – Теменужка Петкова и група народни представители, 21 юни 2024 г.“ Предложения по проекта на програмата? Не виждам. Подлагам я на гласуване. Гласували 228 народни представители: за 225, против 1, въздържали се 2. Програмата е приета. Ще Ви изчета съобщения. На основание чл. 90, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви представям следните справки: 1. Справка за органите и членовете на органите, чийто мандат е изтекъл, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: – избор на Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия – девет членове, включително председател, заместник-председател и секретар; – избор на председател и членове – четирима, на Комисията за защита на личните данни по предложение на Министерския съвет; – избор на главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет; – избор на инспектори – десет, в Инспектората към Висшия съдебен съвет; – избор на членове – двама, на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол; – избор на управител на Националния осигурителен институт; – избор на Фискалния съвет – петима членове, включително председател; – избор на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата по предложение на председателя; – избор на председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, по негово предложение – четирима членове на Комисията; – избор на Комисия за защита от дискриминация – петима членове, включително председател и заместник-председател; – избор на председател на Комисията за финансов надзор; – избор на заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“ по предложение на председателя; – избор на заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Осигурителен надзор“, по предложение на председателя; – избор на председател на Комисията за енергийно и водно регулиране; – избор на двама членове на Комисията за енергийно и водно регулиране – един в областта на енергетиката и един в областта на водоснабдяването и канализацията; – избор на Комисия за защита на конкуренцията – седем членове, в това число председател, заместник-председател и петима членове; – избор на Национално бюро за контрол на специалните разузнавателни средства – петима членове, включително председател и заместник-председател; – избор на Висш съдебен съвет – петима членове, съгласно Конституцията на Република България, последно изменение и допълнение – „Държавен вестник“, бр. 106 от 2023 г.; – избор на Висш прокурорски съвет – шестима членове, съгласно Конституцията на Република България, последно изменение и допълнение – „Държавен вестник“, бр. 106 от 2023 г.; – избор на председател на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество и по негово предложение – заместник-председател и трима членове на Комисията. 2. Справка за членове на органите, чийто мандат е предсрочно прекратен, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: – избор на омбудсман, по негово предложение – избор на заместник-омбудсман; – избор на управител на Националната здравноосигурителна каса. 3. Справка за органите и членовете на органите, чийто мандат изтича през настоящата сесия, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: – избор на подуправител на Националния осигурителен институт. 4. Справка за неконституирани органи, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: – избор на членове – трима, на Комисията за противодействие на корупцията; – избор на председател и членове – шест на брой, на Националния съвет на българите, живеещи извън Република България. Преминаваме към точка първа от програмата, а именно: ПРЕКРАТЯВАНЕ ПЪЛНОМОЩИЯТА НА НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ. ПОДАДЕНА ОСТАВКА ОТ НАРОДНИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ ХРИСТО ИВАНОВ, 19 ЮНИ 2024 Г. Постъпило е заявление от Христо Любомиров Иванов на 19 юни 2024 г.: „На основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от Конституцията на Република България с настоящото заявявам желанието си за предсрочно прекратяване на пълномощията ми като народен представител в мандата на Петдесетото народно събрание. На основание чл. 72, ал. 2 от Конституцията на Република България заявявам своето желание този въпрос да бъде включен в дневния ред на Народното събрание незабавно.“ Изчитам Ви и Проект на решение: „Проект! РЕШЕНИЕ за прекратяване пълномощията на народен представител Народното събрание на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България

#2 · speech

Реши

Прекратява пълномощията на Христо Любомиров Иванов като народен представител от Двадесет и четвърти изборен район – София.“ Колеги, откривам разискванията по така представения проект на решение. Господин Йорданов, заповядайте.

#3 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Много е хубаво, че Петдесетото народно събрание ще започне с нещо наистина полезно, и то е да махне Христо Иванов. (Смях от ИТН.) Христо Иванов е човекът, който може би беше най-вреден в изминалото Народно събрание, защото заради неговите комплекси и фиксация българската Конституция беше направена на саздърма – отвратителни промени, заради които в момента всички ставаме за смях и за малко да влезем в конституционна криза. Това е може би най-некадърният юрист в света и аз съм сигурен, че ако някой морж беше на негово място, може би щеше да се справи по-добре. Истината е, че в момента с този акт, който ние ще направим, изхвърляйки Христо Иванов оттук, слава богу по негово желание, този парламент ще има една идея по-добра компетенция оттук нататък. Благодаря.

#4 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря, господин Йорданов. Има ли реплики на изказването на господин Йорданов? Заповядайте, господин Пейков. (Оживление във ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика: „Наздраве, Маноле, наздраве!“)

#5 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Най-после да си с костюм! (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Вече си прилича на парламент!“)

#6 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Господин Йорданов, Вие на Христо Иванов и камъче в обувката не можете да му бъдете, защото няма да Ви усети – толкова сте мъничък. След това, което направихте вчера, не мога да разбера с какъв кураж продължавате да излизате тук. Къде сте седнали? Поне в стаята, поне в залата не сядайте в скута на Пеевски. Това, което казахте вчера – ще Ви припомня само: „ще гласуваме за всички“, като по този начин, естествено, направихте госпожа Рая Назарян председател – нищо лошо, само искам да напомня, че ако не успеем да направим правителство, тя е един от хората, които могат да ни станат служебни премиери. Това го направихте Вие, въпреки че твърдяхте, че видите ли, с първия и с втория мандат ние няма да правим правителство! (Реплики от ГЕРБ-СДС, ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Господин Костадинов поне има план – когато ни завземе Русия, да стане генерал-губернатор. Вашият единствен план е да си напълните джоба с жълти стотинки – това е единственото, което се вижда от височината на тази трибуна. И е изключително тъжно, че продължавате да събирате кураж и да плюете наляво и надясно. Тъжно е и за Вашите съпартийци, които са едни почтени хора – почти всички до един ги познавам! Просто опитайте се да усмирите нагона си поне. Виждаме, всички нормални хора тук виждат какво правите. Просто не минавайте поне тази граница на неприличието. Много Ви моля, има някакъв добър тон. И ако продължавате да го правите, ние ще се налага да излизаме и да Ви репликираме. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#8 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Йорданов, говорите за Конституцията. Миналата седмица Съветът на Европа каза, че Конституцията е добра. Аз смятам, че Съветът на Европа е по-компетентен от господин Тошко Йорданов да се произнася по Конституцията. Що се отнася до господин Иванов – господин Иванов е човекът, който системно се опитваше да реши политическата криза в последните години. Да, все още не е успял, както се вижда и в този парламент – той пое своята отговорност и си подаде оставката. Това беше достойно поведение – нещо, което мисля, че не виждам от Ваша страна напоследък. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#10 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Йорданов, моля да обясните в дупликата си на двамата представители на ПП-ДБ как точно с техните действия направиха така, че госпожа Рая Назарян да стане министър-председател при евентуален служебен кабинет. Подробно обяснете. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#12 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Така. Явно Манол Пейков ще играе ролята на Искрен Митев в този парламент. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Мисля, че комисията за психично болните този път трябва да я направим наистина постоянна и ние като парламентарна група ще я подкрепим. Шутът на парламента Манол Пейков каза, че ние по този начин ще направим госпожа Рая Назарян евентуално служебен министър-председател. Всъщност видимо не може да помни повече от – не знам – вероятно около шест месеца, защото парламентът под искането и комплексите точно на Христо Иванов промени Конституцията в частта за избор на служебен кабинет. И вместо да избира президентът Радев, и да има независимостта да избере независим служебен кабинет, Вие – законотворци и майки на Конституцията, дадохте някакво меню от длъжности, от които президентът може да назначи някого за министър-председател. Вие! Същият този юрист Христо Иванов, който не е стъпвал в съдебна зала нито веднъж като адвокат. Същият, който има отнети адвокатски права, защото не е ходил. Вие, скъпи некадърници, направихте това! Явно Ви е трудно да помните. Аз имам много хубав пример от биологията, че маймуната помни три минути. Вие не сте маймуни със сигурност, защото помните малко повече, колко – не зная. Сега да говори за стотинки човек, който събира пари от гражданите и не дава отчет какво прави с тях и казва: аз няма да отговоря какво съм направил с тези пари и какво не съм, е доста жалко. Що се отнася до господин Божанов. Съветът на Европа не е органът, който ще казва какво трябва да прави една държава със собствената си Конституция. Не е! И точно Вие, дето заедно с оня, другия, който вече стои на втория ред, пък на първия ред на неговото място стои Делян Пеевски, не знам защо му е седнал на столчето, как така се получи, та Вие двамцата сте ходили да предлагате на Вашия си министър на електронното управление да не пуска едни 64 милиона на обществени поръчки и да ги насочи към фирми, които Вие искате. (Реплика: „Шестстотин и четиридесет!“) Шестстотин и четиридесет, да, извинявам се. То, вярно, 64 милиона за тях са джобни пари. Те си играят на големи пари. И Вие имате наглостта да излизате и да давате някакви съвети?! На Ваше място по-добре си мълчете. Наистина. Мълчете си, защото на всичкото отгоре има разследване и ще видим какво ще излезе от него. Но Вашият министър го каза, че сте ходили там, в някакво кафене, до „Шишман“, дето се влизало с не знам си какво си, с какви пропуски… Доста сте жалки и нагли да излизате и да говорите. А е факт! Има факти! Всички юридически организации казаха, че предложенията в Конституцията са тъпи. Всички!

#15 · speech

Тошко Йорданов

Вие, като едни праволинейни глупаци, ги прокарахте. Това са факти. Оттам нататък можете да страдате колкото искате, а ние можем да сме щастливи, че наистина Христо Иванов се маха от този парламент най-накрая.

#17 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Аз няма да кажа една дума по повод току-що чутото от Тошко Йорданов. То е просто под всякаква критика и няма въобще да влизаме в този тон. (Шум и реплики.) Аз искам всички тук да застанем на висотата на тази трибуна. (Възгласи: „Еее!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И да благодариме на Христо Иванов, че въпреки всичките трудности, въпреки всичките различия той беше един диалогичен народен представител, с който всички сме имали възможност да работим, и за мен беше чест да бъда рамо до рамо с него. (Шум и реплики.) И аз мисля, че ако всеки народен представител направи промяна в България с размера на тази, която Христо Иванов направи, България ще бъде различна държава. ((Шум и реплики, смях.) Така че искам да благодаря на Христо Иванов, да му благодаря за самокритиката, защото това също е много важно нещо, което той направи, а много хора тук не могат да направят, и да пожелаем всеки един от нас да има поне такава значима роля в развитието на тази държава както Христо Иванов. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#19 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Господин Петков, Христо Иванов наистина направи една голяма промяна – промени принципите си. Преди една година Христо Иванов пламенно защитаваше позицията на всички български граждани от протестите – нито глас за Пеевски, ще вкараме Бойко Борисов с Вас в затвора, обаче на Христо Иванов властта му се услади, защото просто в житейски план нямаше един ден трудов стаж никъде другаде и реши да вади пари през Народното събрание, и реши да управлява, вадейки повече пари през Народното събрание. Христо Иванов наруши принципите си, сядайки в скута на Делян Пеевски, подписвайки се до Делян Пеевски за най-вредните промени в най-важния закон в държавата. (Реплики от ПП-ДБ: „Той е заедно с Тошко!“) Какво се правим на луди? Като че ли забравихте, че една година управлявахте с ГЕРБ и ДПС?! Истинското променено лице на Христо Иванов знаете ли кое е? Той, Вие, Асен Василев, този на първия ред, който беше ротационен министър-председател, всъщност бяхте една година аватарите на господин Пеевски и на господин Борисов. Танцувахте заради господин Пеевски и господин Борисов, демонстрирайки най-унизителното си поведение към българските граждани – Вие ги излъгахте. Щастие е за мен, че Христо Иванов повече няма да е в този парламент, за да може най-после, ако има разум в този парламент, да се опитаме да намерим мнозинство, за да поправим грешките му. Но той не е виновен, просто никога не е практикувал юридическата си професия. Практикуваше задкулисната договорка – да изкарате някой и друг лев, нали си спомняте, един пудел ги беше захапал извадените пари от Вас в политически план?! Така че ако си спомняте, преди време аз Ви бях казал на Вас да ме гледате в очите. Сега пак Ви казвам: гледай ме в очите, защото аз не съм като теб. Благодаря. (Ръкопляскания.)

#21 · speech

Светослав Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Петков, имаме много сериозен напредък от последното Народно събрание. Много малко остава господин Манол Петков да сложи вратовръзка и да започне да изглежда като нормален човек. И много малко остана и господин Божанов да спре да идва в Народното събрание с обувки за бягане, за спорт, но това няма да го коментирам. Искам да коментирам това, което Вие казахте. Изключително много ме разчувства това, което Вие казахте. Бяха много силни думи и въпросът ми към Вас е наистина искрен: Вие кога ще последвате примера на Христо Иванов? (Шум и реплики, ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#23 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Предварително се извинявам на залата, че ще се отклоня от тематиката на дискусия. Господин Петков, мисля, че някой вече трябва да го направи. Не се търпи! В българския език има едно правило, че ако един глагол в първо лице, единствено число завършва на -а или -я, то в първо лице, множествено число неговото окончание е -м. Тоест не можете да казвате благодаря – благодариме. Разбирате ли? Чета – четем, благодаря – благодарим, живея – живеем, мисля – мислим. (Ръкопляскания.) Ако завършва в първо лице, единствено число на буквата -м – запомнете го, на буквата -м, то тогава глаголът в множествено число завършва на -ме: харесвам – харесваме, но мисля – мислим. Надявам се да научите и този глагол. Благодаря Ви.

#25 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаеми народни представители! Стоя в моята седалка и слушам невероятни неща. Хора, ние сме в Народното събрание! Един наш колега си подаде оставката. Един наш колега, с когото всички сме говорили, работили, нямаме ли поне достойнството в такъв момент да бъдеме (шум, реплики, смях) над низостта на хората от така нареченото шоу?! Призовавам – призовавам, хора, ако имаме някакво самочувствие, че тази институция представлява нещо, да я използваме със смисъл, който да даде някакво достойнство на българските граждани, които са гласували за нас. (Реплики: „Проблемът си е твой!“) Аз научих нещо много ясно – че един шут винаги остава шут. Но той е един. Не трябва да се поддаваме всички ние на този тип ниво, на това ниво, на тази низост, на тази пошлост, на това дъно! Защото, хора, зад нас, въпреки че този път не гласуваха достатъчно български граждани, те гласуваха, за да видят своите представители с ясна визия за България, с достойнство, с колегиалност. Трябва да се върнем към това! Вече се обръщам към всички. Ние, които – изключвам единия, там, отдясно, който просто е неспасяем, но призовавам Вас да благодарим на Христо Иванов, че беше с нас, да му благодарим, че работихме заедно (шум и реплики) и да започнеме реалната работа на това Народно събрание! Благодаря Ви.

#28 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! По-скоро като процедура. Ясно е, че се направиха много безобразия и безумия в предходното управление. Ясно е, че има натрупани много напрежения. Но представете си как изглежда Народното събрание извън тази зала за хора, които ни гледат, ако въобще някой ни гледа?! Затова Ви моля да не принизяваме нивото на най-високата трибуна в Република България и наистина да вървим по тези проблеми, които вълнуват хората, задачи, които имаме да решаваме. И без това положението е изключително сложно и трудно. Затова нека да направим така, че да решаваме проблемите на хората и на държавата. Представете си как изглежда това, което се случва през последните 15 минути? Затова, моля Ви, призовавам Ви да вървим напред по дневния ред и наистина да решаваме сериозни въпроси за държавата, а не това, което се случва. С ясното съзнание какво е напрежението и огорчението от това, което ни сполетя през последната една година. Но да вървим напред, и да гледаме напред, а не да се обръщаме постоянно назад и в миналото. Моля Ви, колеги, представете си как изглеждаме отстрани!

#30 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Господин Гуцанов, в един по-общочовешки план сте прав. Проблемът е, че лицемерието в Народното събрание е норма. И лицемерно се държим учтиво, говорим си учтиво, след което правим изключителни поразии в държавата. Защото решенията на това Народно събрание рефлектират върху живота на всеки един български гражданин. Да, можем да кажем някакви мили думи за Христо Иванов с облекчение, че се махна оттук, но истината е, че той и ПП-ДБ нанесоха тежки поражения на държавата с тази изключително вредна, некадърна и нещастна Конституция, която сътвориха. И най-вероятно Конституционният съд ще окастри техните промени. Ако не, ние наистина… Ако това Народно събрание живее, ще търсим конституционно мнозинство да оправим глупостите, които направиха. Така че бих предпочел да казвам истината директно и… То, управлението, вижте как изглежда, дето викате – как изглеждаме отстрани. Изглежда като парламент, който е наследник на предишния, който унищожи Конституцията, който направи закони, които преправяше по десет хиляди пъти. В този парламент има един на втория ред, дето мека, който заедно с приятелката си сътрудник, е фалшифицирал един куп документи и са ги вкарали в търговския регистър, което е наказуемо, за да му е кеф на него за нещо. Човек, който излъга, че не е бил канадски гражданин. Това са хора, които нарушават директно закона и излизат тук и се държат като едни усмихнати лицемери, дайте да – като котарака Леополд, не сте го гледали, предполагам, дайте да живеем задружно. Това е. Фалшификатори, лицемери, некадърни юристи – това е истината. Иначе можем да се усмихваме и да си говорим фалшиво колкото искате. Да, българските граждани виждат, че е пълно с фалшификатори, лицемери и некадърни юристи. Усмихнати фалшификатори, лицемери, некадърни юристи, лъжци и гьонсуратлъци, а и един, дето прави сапун. Това е.

#32 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Йорданов, прав сте. Затова и казах, че има огромно огорчение от това, което се случи през последната една година на това безумно управление – няма разминаване. Ние с Вас, с другите парламентарни групи, които бяхме опозиция, сме се борили да не се случва тази срамна Конституция – нейната промяна. Борили сме се за енергетиката, за мира, а не постоянно да сме в неясната ситуация – ще се изпращат ли военни, няма ли да се изпращат военни, и всички други действия, които сме извършвали. Мисля, че наистина трябва да затворим тази страница, а не да изглеждаме по този начин, по който изглеждаме през последните 15 – 20 минути. Те ще си понесат отговорността, аз съм убеден. Не само това, което сега се случи на тези избори, но и по-нататък. Няма как българският народ да не прояви своята мъдрост. Нека и ние да сме мъдри и на висотата на това, което се изисква от нас като народни представители. Положението е достатъчно сериозно и в света, и в Европа, и в България и изисква решения. Затова Ви призовавам да вървим наистина по тази законодателна програма, която трябва да се случи още от началото на другата седмица, за успокояване на ситуацията в страната ни. Мисля, че това е дневният ред и това очакват хората. Поне това е моето мнение, мнението на групата на „БСП за България“. Мисля, че това е работата, за която са ни изпратили тук хората, гласувайки за нас. Благодаря Ви. А не че не сте прав иначе, в генералната линия.

#34 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, дами и господа, колеги народни представители! Вземам думата, за да благодаря на Христо Иванов от името на „Демократи за силна България“. Искам да припомня, че „Демократична България“ преди създаването на ПП-ДБ е най-дълго съществувалата и продължаваща да съществува коалиция в модерната българска история в дясното пространство. Христо Иванов заедно с генерал Атанасов имат сериозен принос за това нещо. Отвъд това, да благодаря за каузите на Христо за съдебната реформа, за промените в Конституцията и за това, че реши да поеме отговорност. Искам да се обърна към колегите от „Има Такъв Народ“. Колеги, съвсем конструктивно искам да Ви кажа защо нямате право на това поведение. Нямате право на това поведение, защото Христо Иванов представлява български граждани. Аз искам да кажа какво мисля за Вашия лидер оттогава, откогато Ви има на политическата сцена, но не го правя, защото „Има Такъв Народ“ представляват българските граждани. Никога не съм Ви казвал личното си мнение, че Вашият лидер е еднолично отговорен за чалгизацията на българското общество в последните 30 години, защото представлявате български граждани. Нямате право на това поведение спрямо Христо Иванов, спрямо „Продължаваме Промяната – Демократична България“, които имат по-висок изборен резултат от Вашия. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#35 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Иванов. Реплики? Не виждам. Други изказвания? Господин Ченчев, заповядайте.

#36 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Дами и господа народни представители, днес имаме заявление за израз на свободна воля и подаване на оставка от народен представител, който е дългогодишен такъв. Но не само това – той е участвал в доста процеси в нашата държава, особено в последните две години. Мен ме интересува, първо, защо след като е ясно, че щеше да има такава дискусия, той не е в залата? Тъй като всички тук, или повечето от нас, сме слушали неговите дълги речи, в които той е търсил някакъв баланс, но всъщност е намирал това, което се случи, да кажем, с Конституцията. Оставете, господин Иванов, което казахте преди малко, аз не Ви направих реплика, че „Демократи за силна България“ били издържали най-много в дясното пространство през годините. (Реплики.) Добре, издържали сте най-много. Само че Вие сте толкова разкъсани в дясното пространство, което Ви взе Борисов (възгласи: „Оле-оле-оле!“), че наистина всичко това се вижда сега и с появата на още по-нови и нови десни партии. (Шум и реплики.) Ако започнем в историята на прехода, ако започнем, господин Димитров, историята на прехода, само ми избройте колко партии вдясно има, които уж се опитвате да обедините, и такива като Христо Иванов, и като много други и не сте обединили нищо! Даже отломките от СДС са прибрани под опеката на ГЕРБ. Заради абревиатурата, не заради Гошо или Пешо. (Реплика: „И в БСП има!“) И това е истината! Нищо друго не може да прикрие тази истина. И нещото, заради което се качих на трибуната. Интересуват ме мотивите на господин Христо Иванов. Защо той подаде оставка? Ами той, като се провали с Конституцията, ние гласувахме „против“, защо още тогава не подаде оставка? Защо сега? Дали не предотвратява нещо в държавата? Или пък улеснява някакъв процес в държавата? Той да каже, след като иска да е толкова балансиран, след като поема отговорност, след като бил диалогичен – добре, аз не говоря за личните му качества, аз говоря за това, което демонстрира тук, от тази трибуна. И като е така, можеше да обясни на народното представителство за какво става дума. Става дума за нещо съвсем друго и Вие всички много скоро ще видите. И като видите, тогава няма да питате Христо Иванов, ще питате хората от първия ред тук, по средата, ама не само тях. Хората отвън ще вземат да ги питат тях.

#37 · speech

Председател Рая Назарян

Реплики към изказването на господин Ченчев? Не виждам. Други изказвания? Няма. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Подлагам на гласуване Решение за прекратяване пълномощията на народния представител Христо Любомиров Иванов. Гласували 225 народни представители: за 225, против и въздържали се няма. Решението е прието. Преминаваме към точка втора от днешната програма: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ИЗБИРАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТ НА ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Госпожо Петкова, заповядайте да запознаете залата с Проекта.

#38 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на Временна комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание на основание чл. 73 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 37 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#39 · speech

Реши

1. Създава Временна комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание в състав от 14 народни представители, избрани на паритетен принцип – по двама от всяка парламентарна група. 2. Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание (обн., ДВ, бр. 39 от 2023 г., доп. бр. 41 от 2023 г., попр., бр. 42 от 2023 г., изм. и доп., бр. 63 от 2023 г., бр. 83 от 2023 г., изм., бр. 8 от 2024 г., изм. и доп., бр. 35 от 2024 г.) става Проект на правилника за организацията и дейността на Народното събрание на Петдесетото народно събрание. Срокът за писмени предложения от народните представители за изменения и/или допълнения в Проекта е до 26 юни 2024 г. включително. Комисията разглежда и обсъжда предложенията, изготвя и внася съответен доклад. 3. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател: ... Членове: ... 4. Комисията се избира за срок до окончателното приемане на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Благодаря Ви.

#40 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Откривам разискванията по Проекта. Не виждам. Закривам ги. Подлагам на гласуване така изчетения Проект на решение за създаване на Временна комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Гласували 223 народни представители: за 223, против и въздържали се няма. Решението е прието. По реда на парламентарните групи – госпожо Петкова, заповядайте да представите две номинации за членове на Временната комисия.

#41 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлага за членове на Временната комисия госпожа Анна Александрова и господин Христо Гаджев, като Анна Александрова предлагаме да бъде председател. Благодаря.

#43 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ за членове на Комисията предлагаме господин Хамид Хамид и госпожа Ертен Анисова. Благодаря.

#44 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Стефанов.

#45 · speech

Васил Стефанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за членове предлагаме госпожа Надежда Йорданова и господин Стою Стоев.

#47 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Председател, от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме за членове на Комисията адвокат Петър Петров и адвокат Цвета Рангелова, за председател – Цвета Рангелова.

#49 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! От името на Коалиция „БСП за България“ предлагаме за членове народните представители Иван Иванов и Мая Димитрова.

#51 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на „Има Такъв Народ“ предлагаме за членове на Комисията госпожа Павела Митова и господин Станислав Богдански.

#53 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

ВЕЛИЧИЕ

Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на партия ВЕЛИЧИЕ за членове на Комисията предлагаме професор Юлиана Матеева и Виктория Василева. Благодаря.

#54 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви за направените номинации. Първо ще подложа на гласуване за членове на Комисията, както бяха предложени – по двама от всяка парламентарна група, след това ще преминем на избор за председател. Режим на гласуване за членове на Временната комисия. Гласували 227 народни представители: за 226, против няма, въздържал се 1. Имаме членове на Комисията. За председатели имаме две номинации. Ще ги подлагам на гласуване по реда на тяхното номиниране. На първо място – госпожа Анна Александрова. Моля, режим на гласуване. Гласували 227 народни представители: за 129, против 46, въздържали се 52. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Подлагам на гласуване кандидатурата на госпожа Цвета Рангелова. Гласували 224 народни представители: за 57, против 56, въздържали се 111. Заповядайте, господин Ганев.

#55 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Вчера се изля страшно много върху ИТН, че са подкрепили избора на председател на Народното събрание. Техен избор! След вчерашния ден обаче от новата партия в парламента си позволиха да коментират принципната позиция на ВЪЗРАЖДАНЕ, която е била винаги, че в името на това да има парламент ние си имаме винаги наша кандидатура, която защитаваме, аргументираме защо трябва да е председател на Народното събрание, и от знак на уважение в личните качества на тези, които са номинирани за председател на Народното събрание, гласуваме „въздържал се“, което е равносилно, да подчертая на „Техни Величества“, на „против“. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е равносилно на „против“, да знаете. Нямате парламентарен опит, да Ви обясня. Не сте образовани в тази насока, да Ви кажа – „въздържал се“ е равносилно на „против“, но в знак на уважение за всеки един от издигнатите кандидати, включително и за Вашия, и на ГЕРБ, и на ИТН, ние гласувахме „въздържал се“, което е равносилно, пак да повторя на „Техни Величества“, на „против“. Сега – днес, председател на Комисията по Правилника. Благодарение на „Техни Величества“ избрахте заедно с ДПС и с ГЕРБ председател на Комисията. Да кажа на най-видния подполковник (смях), че той седна току-що ритуално в скута на Пеевски и го обслужи (смях и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН), да знае. Аз съм сигурен, че „Негово Величество“ няма да разбере това, защото той е по общите приказки. Даже не го казвам и на тях, аз го казвам на техните избиратели. Вие сте проект – временен, днес Ви има, утре Ви няма. Нещо повече, една част от Вас сте секта, затова времето ще Ви отсее, и ние православните християни – сектанти като Вас не искаме. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.)

#57 · speech

Виктория Василева

ВЕЛИЧИЕ

Уважаеми колеги! Уважаеми господин Ганев… (Силен шум и реплики: „Каква е процедурата? На какво основание?“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Каква е процедурата? (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Мисля, че е изказване по повод реплика. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Може ли само да се успокоите, хора?! (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Искам обяснение, защото бяхме засегнати в изказването на наш колега. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Обяснение ще искам. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Няма такава процедура. Научете Правилника.“) Нямате… (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Аз съм търпелив човек, ще Ви изчакам да се навикате. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Успокоихте ли се вече? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Успокоихте ли се вече? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще Ви изчакам. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Имам право на лично обяснение. (Смях и реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Няма такова нещо.“) Имам право на лично обяснение, защото си позволявате… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Позволявате си да обиждате и да правите внушения, които са абсолютно недопустими. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Първо, господин Ганев, никой не Ви е назначил за морален коректив на парламента. Не знам откога има такава длъжност в този парламент. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Второ, нямате право да обиждате не само народни представители, но и всички тези хора, които са гласували за тях. По този начин обиждате и себе си, и хората, които са гласували и за Вас. Едва ли те очакват от Вас да имате толкова разрушително поведение, каквото демонстрирате вече втори ден. Но пак Ви призовавам – не влизайте в ролята на морален коректив, никой не Ви е назначил за такъв. И не забравяйте максимата, че… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Коя? Коя максима?“) Демонстрирането на наглост и на нахалство не Ви прави нито по-добри, нито по-компетентни в това Народно събрание. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#58 · speech

Председател Рая Назарян

Заповядайте, господин Костадинов. (Реплики от народния представител Цончо Ганев.) Господин Ганев, може ли не от място и да запазите тишина цялата Ви група? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#65 · speech

Костадин Костадинов

Като казахме за спазване на Правилника, моята процедура по начина на водене е точно към Вас, защото Вие току-що… Ние сме в ситуация, в която на практика нямаме правилник, но така или иначе Вие имате парламентарен опит, знаете, че нямаме такава процедура като тази, която току-що дадохте. Лично обяснение се дава тогава, когато е споменат лично, персонално някой от народните представители. На практика Вие нарушихте в момента правилата на работата на Народното събрание. Не го правете, вчера Ви избрахме. И не го отдавам това на липса на опит, защото Вие имате опит. Просто не позволявайте буквално от втория ден, хайде, третия ден от работата на Народното събрание, втори за Вас като председател на Народното събрание, да уронвате Вашия доста крехък авторитет все пак с допускането на всякакви произволни изказвания от залата, защото това на свой ред, разбира се, предизвиква и обратната реакция и стигаме до ситуация, в която трябва да успокояваме групата. Групата се успокои, но нека да не се получава повече такова нещо, особено от Вас. Не е добре още във втория ден да се нарушава Правилникът по такъв начин.

#66 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря, господин Костадинов. Мисля, че няма повече процедури, лични обяснения, така че можем да обявим резултата от проведеното гласуване, а именно за председател на Временната комисия, която ще работи по изработването на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, е избрана госпожа Анна Александрова. (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Поради изчерпване на дневния ред закривам днешното заседание. Следващото редовно пленарно заседание ще бъде на 26 юни 2024 г. от 9,00 ч. сутринта. Благодаря Ви. (Звъни.) (Закрито в 10,00 ч.) Председател: Рая Назарян Секретари: Галя Василева Иван Белчев