2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: dzhevdet-ibryam-chakarov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Уважаеми народни представители, добър ден! Уважаеми колеги, за да открия заседанието, трябва да установя, че в пленарната зала присъстват повече от половината от обявените за народни представители. Проверката на кворума ще стане чрез електронната система за гласуване. Моля да се регистрирате. След проведената регистрация в залата присъстват 237 народни представители. Има конституционно необходимия кворум. Откривам първото заседание на Петдесетото народно събрание! (Звъни.) Заседанието ще се предава пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Живеем в изключително динамично време. Живеем във време разделно. Живеем в сложна социално-политическа ситуация. В обществото липсва доверие в институциите и в политическата система. Има усещане за недостиг и липса на справедливост. Няма единство в обществото. Нещо повече – често противоречията са антагонистични. Логичният въпрос е какво трябва да направим. Аз мисля, че всеки един от нас лично или като политическа партия е необходимо да анализира и осъзнае собствените си пропуски, да загърби личния си и частнополитическия си интерес в името на решаването на най-важните икономически, вътрешно- и външнополитически предизвикателства. Необходимо е създаване на стабилна, предвидима и устойчива среда за развитие на бизнеса, за спокойно и сигурно ежедневие на българския гражданин, който да усеща справедливост и да вижда, че има възмездие за тези, които престъпват закона и морала. Не бих искал да правя исторически преглед, но до какво води разединението на обществото – всеки може да го направи за себе си. Едно е ясно – от това разединение страда държавността. Българският избирател иска промени, а задача на политиците и интелигенцията е да ги осъществи – планирано, осъзнато и обосновано. Има една мисъл на известен философ, че собствените ни действия трябва да се съсредоточат върху аргументите на разума. Нека ние да се опитаме да я приложим в нашата политика, а това означава да се ръководим преди всичко от националните си интереси – не би следвало да загърбваме международните си договорености и ангажименти, но България е свята и над всичко. Седемдесет процента от избирателите на последните избори не гласуваха. Това е категоричен сигнал към политиците за неблагополучие в обществено-политическата система. Хората наказват политиците, но от това не следва нищо положително нито за държавата, нито за самите хора. Затова е необходим системен научнообоснован анализ на причините за това явление, за да се намери работеща формула, в която българските граждани отново да са активни в политическия процес, а държавните институции да имат необходимата представителност. В противен случай ще продължаваме да имаме ниска избирателна активност и все по-малко доверие в Народното събрание и другите институции. В хилядолетната си история българският народ е доказал своята мъдрост и жизненост, преодолявал е много сложни исторически ситуации и дори национални катастрофи. Незаслужено нямаме самочувствие. Ненужно се подценяваме. Всъщност ни е необходима вяра в собствените ни сили и оптимизъм за бъдещето – да си създаваме приятели, а не врагове, и да отговорим на самите себе си кои са истинските приятели и кои са истинските ни врагове. Когато в Четиридесет и седмото народно събрание отново ми се падна честта и отговорността да седя на това място – на мястото на председателя на Народното събрание, аз заложих на младостта и нейните предимства. Заставам и сега зад тези думи. Не подценявам опита и мъдростта на по-възрастното поколение. Напротив, необходимо е младите хора да се научат от по-възрастните да комуникират и използват натрупаните преди тях опит и знания. Пред младите стои и още едно предизвикателство – демографската криза, бих казал катастрофа. Те са непосредствени участници в решаването на този проблем и ние сме длъжни да създадем благоприятни социално-икономически, психологически и здравни условия за справянето с тази задача. От своя страна здравеопазването и образованието е необходимо да отговорят на тези предизвикателства. И тогава казах, и сега ще продължа да настоявам, че прозрачността в действията на политическите сили и спазването на дадените обещания, политическата коректност ще възвърнат доверието в държавността. Народът ни постави изключително важни и съдбовни задачи за разрешение и ние трябва да оправдаем доверието с чувство за отговорност и мобилизация на нашите интелектуални способности и на нашия морал за разрешаването им. Аз лично ще го направя. Време е да върнем здравия разум. (Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, сега предстои най-важният момент – полагане на клетва. Моля да станете и да повтаряте след мен. (Всички стават.) „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ Сега ще изслушаме химните на Република България и на Европейския съюз. (Звучат химните на Република България и на Европейския съюз. Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ сядат при изпълнението на химна на Европейския съюз.) Уважаеми народни представители, продължаваме с представителната част на заседанието, в която давам думата на представителите на различните политически партии и коалиции, представени в Народното събрание след изборите на 9 юни 2024 г. Предоставям думата на представител от Коалиция ГЕРБ-СДС. Заповядайте, господин Биков.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Резултатите от предсрочните избори за Петдесетото народно събрание определиха ГЕРБ-СДС като първа политическа сила. Този резултат ни ангажира с огромна отговорност пред всички български граждани. Приемаме първото място не като успех, а като сложна задача, която избирателите поставиха не само пред нас, но и пред всички политически субекти в настоящия парламент. Резултатите показват ясно, че след четири години на политическа и обществена конфронтация голяма част от българските граждани изобщо не гласуваха. Друга немалка част от тях, гласувайки, показаха, че настоящата форма на политическия живот не ги удовлетворява. Това, което е очевидно обаче, е, че агресивното поведение, обидите по отношение на опонента и перманентното противопоставяне не носят политически дивиденти на никого. Те единствено ограничават доверието в партиите и в политическата система като цяло. Затова още в първия ден на настоящия парламент парламентарната група на ГЕРБ-СДС заявяваме готовността си да водим смислен и целенасочен диалог с останалите парламентарни групи. Държим този диалог да се случва по правилата на политиката и пред очите на цялото общество. Анализът на изборните резултати показва, че възможностите пред настоящия парламент не са много. Със своя вот българските избиратели ни посочиха, че не само една, но дори и две политически сили не са в състояние да излъчат редовно правителство. Това означава, че едно евентуално редовно правителство ще трябва да се ползва с подкрепата на поне три или повече формации. Този знак от страна на българските граждани идва да покаже, че от нас – техните представители, се изисква смирение, възможност за изграждане на сложни управленски конструкции и съвместно очертаване на позитивен дневен ред пред страната. Анализът на изборните резултати не бива да се изразява само в количествените измерения на числата и процентите. Той трябва да изведе на преден план както посланието на българските избиратели, така и точните условия на задачата, която стои пред всички нас, защото последните няколко парламента се провалиха именно в дешифрирането на изборните резултати. Това е причината вместо развитие и промяна българските граждани да получат разочарование и безвремие. От тази гледна точка днес нашата най важна роля е да отчетем ясно фактите на политическата действителност и да излъчим управленска формула, която да отговаря на тях и на същинските предизвикателства пред обществото, а не на собствените ни желания, стремежи и дребни сметки. Уважаеми госпожи и господа! За нас от ГЕРБ-СДС има два възможни варианта за развитие на настоящата политическа ситуация. Първият – максимално широк кръг политически сили да излъчим управление на страната, като съставим правителство на споделената отговорност. Готови сме да направим крачка назад и да направим необходимите компромиси, но няма как да постигнем добър резултат, ако останем сами в това отношение. Държим да уточним обаче, че няма да позволим опитът за съставяне на редовно правителство да бъде превърнат в инструмент за осъществяване на задкулисни договорки и решаване на вътрешнопартийни проблеми. Готови сме да водим принципен диалог за политики и идеи за развитието на страната с всеки, но няма да допуснем доверието на нашите избиратели да бъде подменяно и използвано за осъществяването на тяснопартийни или корпоративни интереси. Убедени сме, че българското общество има необходимост от радикална промяна на поведението на своите политически лидери, а не от още конфронтация, обиди и безвремие. Затова сме готови да участваме единствено в правителство на споделената отговорност с четиригодишен план за управление на страната, която да се ползва с максимално широка подкрепа от страна на парламентарно представените партии. Декларираме, че няма да участваме в управлението на всяка цена и няма да допуснем доверието, което сме получили от нашите избиратели, да бъде пропиляно, без да бъде намерено дълготрайно и трайно решение за преодоляване на политическата криза. За нас вторият вариант са нови предсрочни парламентарни избори. Ако предложената от нас формула на управление бъде отхвърлена от Петдесетото народно събрание, сме готови да вземем това решение, като осъзнаваме всички рискове, които то носи за държавата, за обществото и за демокрацията. Правим тази заявка с пълното съзнание, че отиването на нови предсрочни парламентарни избори би било лош вариант за страната. Тези рискове обаче ще бъдат далеч по-малки от риска да сформираме безпринципно мнозинство, без широка политическа и обществена подкрепа, с неясен хоризонт, което да излъчи политически безотговорно управление. Подобно управление не би било лек за политическата криза, а генератор на още по-голяма нестабилност и обществено напрежение. Уважаеми госпожи и господа! През последните четири години сме показвали многократно, че сме готови да загърбим тяснопартийния си интерес и да понесем негативите от вземането на непопулярни решения. Готови сме да го направим отново, но само ако видим, че имаме истински партньори за подобен вид решения. Призоваваме всички парламентарни групи в Петдесетото народно събрание да проявят мъдрост и отговорност в името на националното единство и общото българско бъдеще. Убедени сме, че пътят за излизането от политическата криза и поставянето на България по пътя на развитието и успеха е възможен само чрез генериране на ефективен диалог между всички парламентарно представени партии, който да доведе до излъчване на правителство на споделената отговорност с адекватна програма и пълен управленски мандат. Бог да пази България! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#3 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. Предоставям думата на представител от Политическа партия „Движение за права и свободи“. Заповядайте, господин Цонев.
#4 · speech
ДПС
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Позволете ми от името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ първо да честитя на всички Вас – двеста и четиридесет народни представители, избора! Да Ви пожелая много здраве и успешно изпълнение на дълга пред хората и пред Родината! Позволете ми и да благодаря от името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ и на цялата ни партия, на всички хора, които ни чуха, ни се довериха и гласуваха за нас, на нашия актив, на нашите кандидати, които неуморно работиха за този успех. Благодаря Ви, ние няма да Ви подведем! Уважаеми колеги! Движението за права и свободи през този месец, както обичат да се изразяват политолозите с един термин - работи „на терен“ цял месец със своите кандидати, със своя актив. Ние чухме какво ни казват хората и можем да обобщим много накратко с две изречения, с две неща, това, което ни казаха всички хора – да подчертая, и гласувалите, и негласувалите и двете неща са, че между политиците и дневния ред на обществото е изкопана пропаст, че дневният ред на обществото не е дневният ред на политиците. И второто нещо, което ни казаха, е, че не искат нови парламентарни предсрочни избори, че искат да спрем цикъла от шест последователни парламентарни избора в рамките на три години, че искат стабилност, съставяне на правителство, че искат решаване на техните проблеми. А техните проблеми ги знаем всички – проблемите на хората, чухме ги още веднъж в тази нелека кампания. Това са проблемите на доходите, на повишаване на доходите, на работните места, на икономическия растеж, проблемите на сигурността на страната, на населените места и на всеки български гражданин. Няма как решаването на тези проблеми да стане в политическата криза, в която перманентно се движи страната, особено в последните три години. И решаването на тази криза наистина минава през съставяне на стабилно мнозинство, излъчване на стабилно правителство, и то с хоризонт от четири години, за да могат тези проблеми да бъдат решени. Най-важното нещо, което искаме да кажем и което е един от изводите, които ние направихме, е, че българите в голямата си част потвърждават евро-атлантическия избор на България. И ако някой в тази кампания се опитваше да каже, че това е клише, че това не е в дневния ред на хората и че хората не се интересуват, аз ще се опитам да опровергая тези хора от тази трибуна. Как по друг начин можем да решим икономическия растеж и високите доходи, повишаването на жизнения стандарт освен чрез членството ни в най-богатия икономически съюз – Европейския съюз. Европейският съюз не е само ценностен избор, той е най-важният инструмент, с който да повишаваме жизненото равнище чрез увеличаване възможностите на способностите на нашата икономика. Ето защо това не е мантра, това е реален избор! Нашите граждани са силно разтревожени за сигурността си, за сигурността на страната в този размирен свят. Има ли възможност малка страна с малки ресурси и малко население като България да изгради такава армия, че да защити сама населението си и сигурността?! Не, разбира се! Членството ни в най-големия военен съюз – НАТО, дава тази възможност – да осигурим сигурността на българските граждани и на страната! Затова за нас – от ДПС, изборът на евроатлантизма е не само ценностен избор, той е екзистенциален избор за българските граждани и за нашата родина! Затова ние – парламентарната група на „Движение за права и свободи“, и в този парламент ще следваме неотклонно тази политика – да участваме активно във вземането на решения на най-големия икономически съюз, най-мощния икономически съюз – това е Европейският съюз, и да участваме активно, да подкрепяме и да изпълняваме решенията на най-големия военен съюз – НАТО. И тук е мястото да кажа на всички, че от нас – от Движението за права и свободи, може да очаквате много ясна и предвидима политика в това отношение, това, което правихме през всички тези години от влизането на страната ни в тези два съюза. И тук също е мястото да подчертая, че ние ще продължим неотклонно да подкрепяме Украйна в нейната справедлива борба за териториална цялост (шум и реплики), за независимост срещу агресора! Защото това, освен ценностен избор, е и избор на сигурност за всички нас в Европа и за нас в България! Благодаря Ви за вниманието! Призовавам всички евро-атлантически сили да се включат в съставянето на кабинет и на мнозинство, защото това е изключително важно и това го искат българските граждани от нас! Още веднъж благодаря за вниманието! (Ръкопляскания от ДПС и ГЕРБ-СДС.)
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Цонев. Предоставям думата на представител на Коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Денков, имате думата.
#6 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаеми представители на религиозните общности, Ваши Превъзходителства, скъпи сънародници! Всяко Народно събрание трябва да започва с надежда – надежда, че ще бъде избрано правителство, което ще работи в полза на хората и бизнеса, надежда, че Събранието ще приеме закони, които ще бъдат в полза за държавата. За съжаление, с всеки следващ предсрочен цикъл от избори тази надежда бързо избледнява. Затова всяка политическа сила, която свали редовно правителство, без да е готова да състави ново такова, носи двойна и тройна политическа отговорност за съдбата на България. През последните шест избора за три години само Коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ успяхме да съставим редовни правителства, и то два пъти. Никоя друга политическа сила не пое тази отговорност в настоящите трудни времена и затова сега плащаме висока политическа цена. Тези две правителства бяха свалени след по-малко от година със задружните усилия най-вече на ГЕРБ, ДПС и ИТН. Не защото правителствата работеха лошо – всички основни икономически и социални показатели показват категорично, че тези две редовни правителства придвижиха България нагоре към средноевропейските нива в пъти по-бързо, отколкото това правеха стабилните правителства на ГЕРБ. Но нашите правителства бяха свалени, за да може Борисов и Пеевски да тиражират лъжата, че те са единствените, които могат да управляват – една огромна лъжа, която може да помогне за спечелване на избори, но която няма опора в реалните факти. С резултатите от последните избори нашите съграждани дадоха мандат именно на тези три партии да съставят редовно правителство. ГЕРБ и ДПС са първа и втора политическа сила, а ИТН най-често гласуваше с тях за ключовите решения. Всъщност ГЕРБ и ДПС получиха точно това, което искаха – възможност да съставят правителство, в което Борисов и Пеевски да имат решаваща дума за провежданите политики и кадрови решения. Сега е време те да поемат политическата отговорност и да съставят редовно правителство, защото няма зад кого да се скрият. Длъжни са да намерят решения, а не да се правят на жертви, след като получиха това, което искаха. Ние изпитваме дълбоко уважение към решението на избирателите. Благодарим на тези, които ни подкрепяха през годините. Същевременно вадим своите поуки за грешките, които направихме и с които загубихме доверието на голяма част от тях. Ще работим упорито и последователно, за да върнем това доверие. Без съмнение, най-голямото разочарование за нашите привърженици предизвика формирането на правителство с подкрепата на ГЕРБ. Те разтълкуваха това наше решение като отказ от борба с корупцията. Такъв отказ всъщност нямаше. Затова променихме Конституцията и Антикорупционния закон. Затова спорихме с месеци за правилата как се избират членове на Антикорупционната комисия и на регулаторите. Но не успяхме да довършим тези процеси и да убедим голяма част от хората, които ни подкрепиха, че това усилие беше полезно за страната. Затова сме длъжни да се върнем към нашите основни приоритети и задачи, с които влязохме в политиката и за които получихме подкрепа от хората. Резултатите от изборите ясно отредиха ролята ни на опозиция. В тази роля ние ще продължим да се борим за приемането на закони, които: – създават конкурентна среда, подкрепят бизнеса и привличат инвеститори с висока добавена стойност; – могат да доведат до увеличение на доходите и да намалят неравенството между хората и регионите; – да подкрепят младите родители и да осигурят качество на образование и здравеопазване; – да завършат реформата в съдебната власт, така че да гарантират истински независим съд и ефективна отчетна прокуратура; – да изградят институции и регулатори, които са пазители на законовия ред и работят в полза на хората; – да осигурят честни и прозрачни конкурси за всяка позиция в държавата, включително за директори на училища и болници, в администрацията и в регулаторите; – да реформират службите, така че да работят в обществен интерес, а не да се използват за политически репресии и бухалки; – да развият електронното управление и дигиталната трансформация в полза на хората и бизнеса. Ще предложим варианти, съответстващи на европейските стандарти, на „зависналите“ закони по Плана за възстановяване и устойчивост. Всъщност именно тези приоритети бяха заложени в меморандума с реформи, които ГЕРБ не намери сили да подпише, за да осъществим ротацията на министър-председателите и да продължим напред. Ние няма да се поколебаем да осветим и огласим всеки съмнителен акт за корупция, защото никой, освен правосъдната система, не може да изпере корумпираните. Липсата на осъдени политици за корупция в България не е резултат от една или друга политическа среща – тя е резултат от неработещите прокуратура, Антикорупционна комисия, Инспекторат на Висшия съдебен съвет и още няколко ключови институции. Ще се борим тези институции да бъдат обновени в съответствие с приетите промени в Конституцията и да започнат най-сетне да хващат корумпираните, а не да се използват за бухалки от контролиращи ги политици със силно магнитно поле. Ще бъдем конструктивна, проевропейска опозиция. Ще подкрепяме всички решения, които придвижват България напред по нейния европейски път на развитие. Тук сме, заедно сме и ще продължим да се борим за бъдещето на България. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#7 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Предоставям думата на представителя на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Костадинов, заповядайте.
#8 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми сънародници! Обръщам се само и единствено към своите сънародници, защото всички в тази зала, независимо от временно дадените ни власт, постове и позиции, трябва да сме преди всичко едно – българи. Малцина от Вас, уважаеми сънародници, упражниха задължителното си право – такъв оксиморон, на глас преди само десетина дни. Останалите 70% останахте вкъщи. Не намерихте време, но най-вече не намерихте мотивация да изберете някои от присъстващите в тази зала. Не видяхте достойни за своето доверие. Огромната част от българския народ открито заяви, че не се интересува кой управлява държавата, кой го представлява, кой е отговорен за настоящето и бъдещето на нацията и държавата. 70% от нашия народ избра да остане вкъщи в изборния ден и така на практика гласува вот на недоверие на собствената си държава. И ако в първите часове и дни това нас – малцината гласували, ни гневеше, скоро дойде ред на отчаянието. Защото за негласувалите няма значение кои са тук в тази зала. От друга страна, не бива да забравяме, че за мнозинството тук в тази зала има пък още по-малко значение кои са тези, които са им гласували този вот на недоверие. Уважаеми сънародници, те просто са Ви благодарни, защото с Вашата пасивност Вие ги бетонирате в меките столове, където удобно са разплули охранените си туловища. И така в този разлом между пасивни национални нихилисти и активни политически илюзионисти остатъците от българската държавност пропадат все по-дълбоко. Илюзионистите не можем да ги разберем, но нихилистите все пак можем. Можем да разберем техния гняв, пасивност и желание да накажат всички политици – без изключение. Разбираме ги, защото познаваме дълбоко вкоренения в нашата българска народопсихология принцип, че всички са маскари. Ето защо днес трябва да сме смирени. Ето защо днес аз съм смирен. Защото вярвам в думите, които съм изричал неведнъж и които заедно с всички останали тук – 240 народни представители, изрекох преди малко за пореден път: „Във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ Тогава и сега и аз, и моите съмишленици от ВЪЗРАЖДАНЕ се заклеваме всеки ден и искаме възмездие за онези, които доведоха нашия народ до кома, до пълна клинична и критична липса на интерес към бъдещето на страната ни. Управляващите предатели ни предаваха, предават ни и вероятно отново ще предават нашите надежди. Идеята за промяна отново ще бъде продадена за лична изгода или просто от глупост. Медиите отново ще пишат и казват онова, което им се нарежда нощем и на тайни, почти гангстерски срещи. Телевизиите механично ще съобщават каквото трябва в транса на отдавна предал се слуга. Нашите сънародници – отрудените български мюсюлмани, отново ще гласуват под команда и на екскурзия, защото остатъчната българска държава отдавна ги е харизала в робство на ДПС и не си прави труда дори да ги излъже, че са свободни хора. Ненаказаните престъпници отново ще купуват скъпите си костюми, по които ще ги посрещат в кое да е посолство, а главите им ще са преклонени както на влизане, така и на излизане. Родителите им ще продължават да броят стотинките до следващата си унизително ниска пенсия. Децата ни отново ще избират да заминават далеч – където и да е, само да не е тук. Защото тук те вярват, че нямат бъдеще. А ние, ние, които не сме се отказали да се борим за България, ще регистрираме отново и отново симптомите на предстоящата смърт на българската нация, освен, освен ако не се събудим сега! Българският народ удари звучен шамар на своя така наречен политически елит – шамар, който дълго трябва да кънти, и най-вече в празните глави на част от тази зала. Голямата – не, извинявайте, огромната част от нашия народ откровено презира и искрено ненавижда хората в парламента. Смята ги за крадци, лъжци или откровени глупаци. Поради тази причина, въпреки че държавата ни умира буквално пред очите ни, в ръцете ни, 70% от нашите сънародници не са впечатлени от това. На 20% пък дори им харесва. И едва 10% са тези, които се борим за оцеляването на нацията. Просто две трети от нашия народ постави грешен знак на равенство между елит и държава и така, мислейки, че наказва така наречения елит, на практика убива собственото си чедо – българската държава. Защото България е нашият дом, нашата национална държава, рожба на българската воля за собствен държавен живот. Ето защо сме длъжни да спечелим отново народа си. Длъжни сме да направим всичко за всички – без изключение, наши сънародници, защото те все още търсят смисъл да подкрепят и да гласуват доверие на своите избраници. Нека им го дадем. Дори в този доста екзотичен и съвсем непредставителен състав на парламента ни наивно вярвам, че това е възможно. В крайна сметка не е толкова сложно да се сложи край на корупцията. Още колко пачки, имоти, автомобили и метреси са нужни на корупционерите? Нима зависимостта и тупането по гърба от чужди политици и посланици е по-важно от независимостта на България?! Нима категоричната позиция в защита на националните ни граници и суверенитет няма да стои по-добре в сега постните Ви политически биографии? Можем да спрем да се кланяме на този и онзи, защото само гордо изправеният човек и нация заслужават и получават уважение. Уважение, което всички българи искат да получим. Нима онова, купено с откраднатите пари за здравеопазване, струва повече от здравето и живота на българите?! Можем да спрем кражбите. Можем да си върнем добрите специалисти. Можем да модернизираме системата. Нима образованието, което беше стожер на нашето общество и негов гръбнак векове наред, не е по-важно от неграмотните избиратели, готови да се продадат за малко храна и някой лев?! Можем да запазим традициите на българското образование и да развием нови, още по-добри. Ние българите заслужаваме честно, достойно и ефективно управление, а не този буламач от фалшива експертиза и загриженост, който ни се поднася през всеки няколко месеца. И в това Народно събрание, както и в предишните, ВЪЗРАЖДАНЕ няма да спре да защитава България, българите и българските национални интереси. И ще го правим не само тук, но и извън парламента, и навсякъде, където е необходимо, независимо от нихилизма, независимо от апатията, независимо от глупостта. Правим го и няма да спираме да го правим поради една много проста причина. Ние друг народ нямаме, ние друга Родина нямаме. Добър, лош – нашият народ е нашето семейство. И ние няма да го предадем никога. Ако трябва, ще се бием, ако трябва, ще умрем за него, защото, както е казал великият български поет Никола Вапцаров: „В бурята ще бъдем пак с теб, народе мой, защото те обичахме.“ Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#9 · speech
Благодаря, господин Костадинов. Предоставям думата на представителя на Коалиция „БСП за България“. Заповядайте, господин Зафиров.
#10 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Влизаме в мандата на Петдесетото народно събрание с един голям дълг. Дълг, трупан от всички нас, които сме в политиката в последните години. Той е към обществото и към държавата. Политиката се превърна в източник на кризи и конфликти, а тя изконно е средство за реализиране на идеи за развитието на обществото и държавата. Политиката се изолира от народа. Направихме я територия, запазена за избрани. Превърна се в проект. Оставихме безучастни извън обществения договор милиони българи, които не гласуват. От шест милиона и половина български граждани в избирателните списъци правото си на глас упражниха по-малко от една трета. И ако след тези няколко месеца отидем на нови избори, тази тенденция няма да се промени. И с тази реалност трябва да е наясно всеки, който днес тук заема депутатската си банка. И тя трябва да е мотивът за обръщането на мисленето в действията. За да излезем от кризисността, са нужни усилията на всички в тази зала. На всички заедно! И ако тук някой лично или като част от партийна група не осъзнава докъде води това, че партиите и парламентът стават все по-малко представителни и се откъсват все повече от реалността на хората, то ние в Българската социалистическа партия го разбираме добре. Може би най-добре от всички. Вероятно и най-болезнено. И затова и тръгнахме по пътя на нашата вътрешна промяна. Отговорност, разум и диалог. Това са трите ключови думи на „БСП за България“ в този парламент. Колко време ще му бъде дадено, зависи от нашия избор, от това дали ще продължим да хвърляме камъни, или ще ги събираме за градеж, от това дали пак ще раздираме, или ще започнем да съшиваме, ще събаряме или ще изграждаме. Позволявам си да цитирам библейски текстове, защото през юли 2024 г. България и българите живеят в изключително предизвикателни времена – военен конфликт близо до нас, антибългарски настроения на една от границите ни, демографски срив, икономическа трансформация, за която говорим, зелени стандарти, за които не сме готови, стандарти, които не можем да изпълним, нови енергийни източници, постпандемични и здравни предизвикателства, изкуствен интелект – ние живеем в нова реалност. И е страшно, че политическият авангард на нацията ни тук в тази зала като че ли не осъзнава това. И продължава постарому! Или частично го осъзнава, но мисленето е програмирано в посока как да се извлече отново някаква субективна печалба. И на тази нова реалност ние не можем да отговорим със стария формат, по който само разпределяхме помощи отвън, милиарди европейски средства, големи инфраструктурни проекти, повече чужди инвестиции. Всъщност държавата ни днес дори няма работна ръка за тези големи проекти. И затова в тази ситуация „БСП за България“ няма да е тази, която ще хвърля камъни или ще чертае разделителни линии. Нов цикъл от избори само ще задълбочи кризата и ще отложи важните решения. Но БСП няма да е и партията, която ще се превърне в участник в поредния проект за управление чрез партийно парцелиране на изпълнителната власт и без заявка за нов начин на управление не само защото имаме такива решения на нашите партийни органи, не само защото няма как партията с най-дълга парламентарна история да измени на своите традиции и на своя корен, има две основни причини да откаже подкрепа на ГЕРБ. Първата – сериозните предизвикателства, за които говорих, пред страната и региона. Да, те изискват споделена отговорност, но в никакъв случай декларативна и ултимативна. И втората е уязвимата представителност на парламентарните политически сили. Уязвимата представителност на парламентарните политически сили! Длъжни сме да върнем у българите доверието в политиката и институциите Народно събрание и правителство. И това не е клише, а първостепенна задача, на която ще се крепи политическата и обществената стабилност в бъдеще. Да, БСП смята, че на страната е нужно експертно и обединено около национални приоритети правителство. Прозорливо, пробългарско правителство, което освен – прозвучаха и такива тези, да гледа и навътре, към българския потенциал, човешки, стопански, научен, правителство с разумна сила, което да даде стабилно поведение в международен план. Правителство – носител на експертиза, която да позиционира добре страната в икономическите, екологичните и технологичните трансформации, за които говорих. Правителство с достатъчен хоризонт, за да се стабилизират обществените отношения. В този смисъл „БСП за България“ ще бъде, както и досега, изключително диалогична в работата на Народното събрание. България е парламентарна република и тук в Народното събрание е мястото да се обсъждат и балансират политики. Смятам, че не е нужно да припомням предложенията на БСП, които обединиха на няколко пъти състава на миналия парламент около важни за енергетиката, икономиката и социалната стабилност решения. Като партия с най-дълга парламентарна история ние от БСП ще Ви връщаме често към същността на парламентаризма и на политиката. А те, уважаеми колеги, не са нито проект, нито бизнес начинание. Техният смисъл не се заключава в това да захранват партиите с пари, власт и контрол. Смисълът им е да гарантират стабилност и развитие на цялото общество. И нека не забравяме, че освен народни представители от тази или онази политическа сила ние сме преди всичко български народни представители. И да не късаме тази връзка! Пожелавам повече разум и реален – реален, диалог в работата на това Народно събрание! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#11 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Предоставям думата на господин Тошко Йорданов от Политическа партия „Има такъв народ“.
#12 · speech
ИТН
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, уважаеми сънародници! Ще се обърна към колегите в залата, защото отговорността е тяхна. Уважаеми дами и господа от Петдесетото народно събрание, току-що всички положихте клетва – всички положихме клетва, да спазваме Конституцията и законите на страната и да се ръководим от интересите на народа. Повечето от Вас бяха в Четиридесет и деветото народно събрание и положиха същата клетва, и я нарушаваха многократно. Погазваха законите както си искат, променяха Конституцията както си искат, и се ръководеха единствено и само от собствените си партийни интереси. Затова сме в това положение – седемдесет процента негласуващи, изключително ниска избирателна активност, унизително ниска легитимност и доверие на този юбилеен парламент. Българският народ, както винаги, беше прав, защото некадърните действия и още по-големите бездействия направиха така, че хората изпитват единствено и само отвращение и срам. През цялата предизборна кампания ние от „Има такъв народ“ казвахме, че е време да върнем здравия разум. След края на изборите и реалните резултати от тях става все по-ясно, че това ще бъде все по-трудна задача. Почти е невъзможно да се върне здравият разум там, където почти го няма. Доста от Вас, партийни лидери на парламентарно представени партии, направихте, според нас, доста непремерени изказвания, включително днес от ПП – партията на шарлатаните, излъчила може би двамата най-некадърни министър-председатели в българската история, (частични ръкопляскания) изказвания далеч от здравия разум. Здравия разум го показаха резултатите от изборите. Никой не може да бъде едноличен спасител, обединител и да решава дневния ред на обществото. Никой няма политическата тежест, нито има право да поставя ултиматуми на когото и да било за каквото и да било. Да, има партии с повече депутати от останалите, но нито една няма необходимите 121 гласа, за да доминира или да поставя ултиматуми на другите партии. Никой! Всяка една парламентарно представена партия в този юбилеен петдесети парламент има същата тежест като всички останали. Здравият разум говори, че когато липсва управление, държавата блокира и незнайни чиновници и местни деребеи вилнеят напълно безнаказано. Здравият разум говори, че управление, основано на сглобки, не води до нищо добро и е по-добре да бъде свалено, отколкото оставено да нанася вреда след вреда. Пред нас като нация има напълно реални проблеми. Проблеми, като спекулативно високите цени на хранителните стоки, ненормално високата цена на електричеството, рискът десетки хиляди български семейства, заети във въгледобивната промишленост и ТЕЦ-овете, да загубят работата си заради някаква зелена идеология, демографски проблеми, проблеми с липсата на достойнство и самоуважение на България като държава във външнополитически план, проблеми в образованието и ненормалните цени на лекарствата в здравеопазването. Всички тези реални проблеми си имат съвсем реални решения. Решения, които може да вземе и изпълни едно експертно правителство. Експертно правителство, което не е – повтарям, не е доминирано от тази или онази партия, а е доминирано единствено от експертизата и професионализма. Разбира се, здравият разум говори, че е нужно да има една интелигентна и непримирима опозиция. Опозиция, която да държи на земята всеки властимащ. Опозиция, която да посочва конкретни проблеми и да изисква тяхното отстраняване, а не да говори общи приказки само и само да се прави някак си на коректив. Тоест всеки един от нас тук, всяка една партия, ако има здрав разум, ще изпълни задълженията си към българските граждани независимо дали подкрепя евентуално управление или не. Ако повечето партии тук решат отново да се вторачат в пъпа си и да го играят самодостатъчни, тогава здравият разум ще пропусне и този парламент. Тогава отново ще минем през чистилището на изборите и ще минаваме отново и отново, докато в тази институция най-накрая не се появят хора, които да осъзнават какво означава всъщност народен представител. Хора, които не мислят за преходните си партийки, а носят отговорно доверието, с което са ги облекли българите. Затова е време да върнем здравия разум в политиката и управлението на държавата. Току-що положихме клетва, дано този път да я изпълним! (Ръкопляскания от ИТН.)
#13 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Предоставям думата на госпожа Василева от Политическа партия ВЕЛИЧИЕ.
#14 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Президент, госпожо Вицепрезидент, скъпи гости, дами и господа народни представители, скъпи българи! Винаги започваме парламентите с програмни речи, в които даваме обещания, които никога не изпълняваме. В същите тези програмни речи правим и заклинания, които на следващия ден забравяме. Затова позволете ми в днешния ден – в петдесетия юбилеен парламент на Република България, нека да започнем веднъж със стихове. И то със стихове на един велик български поет – Дамян Дамянов: „И все по-упорито се говори, че Ботев бил от българин убит. И българин пръв бил проговорил какъв бил Левски и къде бил скрит. Безсмъртен, казват, бил Димитър Общи, пак го срещам днес незнайно где… И се плаша, че може и мен да предаде.“ “Българийо, родино, майко моя, прекръствам те с един разпятен кръст. И пак те питам с ужас неспокоен как можеш и мръсника, и героя да раждаш из едната своя плът?“ Уважаеми колеги, днес за българските граждани дали ще бъдем мръсници, или герои зависи само и единствено от нас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#15 · speech
Благодаря Ви, госпожо Василева. Уважаеми народни представители, преминаваме към деловата част на заседанието, в която трябва да изберем председател на парламента. Давам думата на госпожа Теменужка Петкова да представи Проекта за решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесетото народно събрание. Проектът Ви е предоставен. Заповядайте, имате думата.
#16 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! Ще представя Проекта на решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесетото народно събрание. „Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#17 · speech
Реши
Приема процедурни правила за избиране на председател на Петдесетото народно събрание, както следва: 1. Кандидати за председател на Народното събрание могат да бъдат предлагани от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 9 юни 2024 г. и от народни представители. 2. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване освен ако Народното събрание реши други и по азбучен ред на предложените кандидатури. 3. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се произвежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.“ Благодаря Ви.
#18 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Откривам разискванията по Проекта за решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесетото народно събрание. Имате думата, заповядайте.
#19 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Правя редакционно предложение т. 3 да гласи по следния начин: „ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се провежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове“. И тук е редакционното предложение: „избран е кандидатът, получил повече гласове от половината от гласовете на присъстващите народни представители“. Предлагаме да е така, а не да е както е в момента предложението: „получил повече гласове“. Прочитам го отново, за да не се обърка някой. Финалното изречение става: „избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители“.
#20 · speech
Може ли? (Народният представител Тошко Йорданов предава предложението си в писмен вид на временния председател.) Благодаря Ви. Други предложения? Няма. Обявявам разискванията за приключени и поставям на гласуване предложената редакция на чл. 3 от Проекта на решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесетото народно събрание, което допълнение е в последното изречение – „избраният кандидат е получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители“. Моля за гласуване. Гласували 234 народни представители: за 69, против 111 и въздържали се 54. Предложението не е прието.
#21 · speech
ИТН, от място
Прегласуване.
#22 · speech
Прегласуване. Заповядайте, имате думата.
#23 · speech
ИТН
Колеги от ПП-ДБ, ако не сте разбрали, да Ви обясня. Там минавате за юристи – някои от Вас, какво е предложението. Ако двамата, получили най-много гласове, отиват на балотаж, тогава този, който получи повече от двамата, става председател, а не е получил необходимата бройка гласове. (Реплики от ПП-ДБ: „Не е вярно!“) Хайде да видим.
#24 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. В чл. 81, ал. 2 от Конституцията – приема се решение, и въобще на Народното събрание действие, когато е повече от половината от присъстващите. Има го записано в акт, който е по-висшестоящ.
#25 · speech
ДПС, от място
Прегласуване.
#26 · speech
Да, прегласуване. Моля, прегласуване на редакционната поправка на чл. 3 от Решението за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесетото народно събрание – последното изречение „избран е кандидатът, получил повече от половината гласове от присъстващите народни представители“. Гласували 230 народни представители: за 66, против 112 и въздържали се 52. Предложението не е прието.
#27 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура.
#28 · speech
Подлагам на гласуване…, да, заповядайте – процедура, господин Василев.
#29 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Господин Йорданов, няма нужда да се притеснявате затова, което току-що беше прието, тъй като чл. 81, ал. 2 от Конституцията на Република България казва, че актовете на Събранието се приемат с мнозинство повече от половината от присъстващите народни представители, освен когато Конституцията изисква друго мнозинство, тоест за избора на председател на Народното събрание трябва да има 121 гласа.
#30 · speech
Благодаря Ви. Преди малко беше споделено това нещо. Преминаваме към гласуване на Проекторешението за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесетото народно събрание. Моля, гласувайте. Гласували 238 народни представители: за 200, против няма и въздържали се 38. Предложението за Решение е прието. Пристъпваме към избора съгласно приетите правила. Давам думата за предложения за председател на Петдесетото народно събрание. Заповядайте, госпожо Петкова.
#31 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! Парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлага за председател на Петдесетото народно събрание кандидатурата на госпожа Рая Назарян. Рая Назарян е родена през 1985 г. в град Варна. Завършва средното си образование в Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“. Завършва висшето си образование в София със специалност магистър по право. Притежава четиринадесет години юридически стаж – дванадесет от които като адвокат към Софийската адвокатска колегия. Рая Назарян е избрана за народен представител в Четиридесет и осмото, Четиридесет и деветото и Петдесетото народно събрание от Двадесет и четвърти изборен район – София. В Четиридесет и осмото народно събрание е избрана за заместник-председател на Комисията за превенция и противодействие на корупцията, както и за член на Комисията по правни въпроси. В Четиридесет и деветото народно събрание е избрана за председател на Комисията за превенция и противодействие на корупцията, както и за член на Комисията по правни въпроси. Участва и като член в редица временни комисии, съставени с решение на Народното събрание. В Четиридесет и деветото и Петдесетото народно събрание госпожа Назарян е избрана за заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Госпожа Назарян притежава високи професионални и нравствени качества. Работата ѝ в Четиридесет и осмото и Четиридесет и деветото народно събрание по безспорен начин доказа нейната висока юридическа експертиза, способността ѝ да е диалогична и да работи в екип. Тя притежава организационни умения – доказателство за което е успешното лидиране на процесите в Комисията за превенция и противодействие на корупцията. Безспорен е нейният принос за конструктивния диалог и намирането на решения с всички парламентарни групи в българския парламент. С оглед на всичко изложено, уважаеми дами и господа народни представители, Ви призовавам да подкрепите достойната кандидатура на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесетото народно събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#32 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Други номинации? Няма. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Има.“) Заповядайте. Извинявам се.
#33 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Уважаеми колеги народни представители! От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ние представяме на Вашето внимание кандидатурата на Петър Николаев Петров – народен представител от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, заместник-председател на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, народен представител в Четиридесет и седмото, Четиридесет и осмото, Четиридесет и деветото и настоящото Народно събрание, излъчен и избран от Дванадесети изборен район – Монтана. Колегата Петров е познат на всички, особено на юристите в залата, като един от най-високо квалифицираните и подготвени юристи, като е участвал в изготвянето на редица важни законопроекти, защитил е доста важни законопроекти с аргументация, която е била оценена високо, както от юристите в пленарната зала, така и от юриспруденцията в страната. Считаме неговата кандидатура за изключително подходяща, защото това е човек с изключително високи нравствени и морално-етични качества и Вие сте могли да се убедите в това. Човек, който преди всичко държи на правото, на спазването на правото в тази зала и извън нея и с всичките си действия е доказал, че действително е достоен народен избраник, ръководен изцяло от интересите на българските граждани и в защита на техните права. Това е юрист, завършил Софийския университет с отлична диплома, адвокат с богата практика във всички сфери на обществения живот. Считаме кандидатурата му за изключително подходяща. Ето защо я предлагаме на Вашето внимание и надявам се, ще срещнем подкрепа за излъчването на неговата кандидатура и избирането му за председател на юбилейното Петдесето народно събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#34 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Други? Господин Йорданов.
#35 · speech
ИТН
Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ предлагаме за председател на Петдесетото народно събрание доцент доктор Силви Кирилов. Познавате много добре доцент Силви Кирилов. Бил е народен представител в Четиридесет и петото, Четиридесет и шестото, Четиридесет и седмото народно събрание. В момента ръководи заседанието. Той е може би един от най-добрите лекари уролози в страната. Магистър е по икономика със специалност „Здравен мениджмънт“, доктор е по медицина и е бил изпълнителен директор на едни от най-големите български болници, като Университетска болница „Александровска“, МБАЛ „Доверие“, МБАЛ „Унихоспитал“. Бил е и директор на Изпълнителната агенция по трансплантации. Най-важното според нас – председателят на Народното събрание трябва да има доверие и ние да имаме доверие на него като морален коректив. Едва ли има някой в тази зала, който може да каже нещо обратно за доцент Силви Кирилов, така че Ви предлагаме да изберем доцент доктор Силви Кирилов за председател.
#36 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Други номинации? Госпожа Василева.
#37 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ предлагам на Вашето внимание номинацията на професор Юлиана Матеева за председател на Петдесетото народно събрание. Професор Матеева е юрист, професор по наказателно право с над 23 години юридически стаж, с над 40 публикации, над 5 монографии на юридически теми. Смятаме, че е изключително достойна кандидатура за председател на Петдесетото народно събрание. Благодаря Ви.
#38 · speech
Благодаря Ви, госпожо Василева. Други предложения? Няма. Откривам разискванията по направените предложения – имате думата. Няма. Закривам разискванията. Кандидатурите ще гласуваме по азбучен ред на първите имена. Поставям на гласуване кандидатурата на господин Петър Николаев Петров за председател на Петдесетото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 38, против 111, въздържали се 89. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесетото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 114, против 69, въздържали се 55. Предложението не е прието.
#39 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Прегласуване!
#40 · speech
Прегласуване обявявам. Моля за прегласуване за председател на Петдесетото народно събрание госпожа Рая Назарян. Гласували 238 народни представители: за 116, против 69, въздържали се 53. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесетото народно събрание. Гласували 237 народни представители: за 17, против 107, въздържали се 113. Предложението не е прието. Поставям на гласуване кандидатурата на госпожа Юлиана Матеева за председател на Петдесетото народно събрание. Гласували 236 народни представители: за 12, против 103, въздържали се 121. Предложението не е прието. От така проведеното гласуване за председател на Петдесетото народно събрание нямаме избор. Втори тур. (Реплики.) Да, да, сега ще проведем. Най-много гласове имат госпожа Рая Назарян и вторият е господин Петър Петров. Поставям на гласуване на втори тур кандидатурата за председател на Петдесетото народно събрание на господин Петър Николаев Петров. Гласували 238 народни представители: за 41, против 112, въздържали се 85. Предложението не е прието. Поставям на гласуване на втори тур предложението за председател на Петдесетото народно събрание на госпожа Рая Назарян. Гласували 238 народни представители: за 114, против 70, въздържали се 54. Предложението не е прието. (Реплика: „Прегласуване!“) Има предложение за прегласуване. Подлагам на прегласуване на втори тур кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесетото народно събрание. Гласували 237 народни представители: за 115, против 69, въздържали се 53. Предложението не е прието. От проведеното гласуване за председател на Петдесетото народно събрание в два тура нямаме избор. (Шум и реплики.) Обявявам 30 минути почивка по предложение на групата на ГЕРБ-СДС. (След почивката.)
#41 · speech
Продължаваме работа. Уважаеми народни представители, съгласно чл. 76, ал. 3 от Конституцията на Република България на първото заседание на Петдесетото народно събрание трябваше да бъде избран председател. Поради това, че след направените предложения и проведените гласувания не беше избран председател на Петдесетото народно събрание обявявам прекъсване на първото пленарно заседание. Заседанието ще бъде възобновено утре – 20 юни, от 10,00 ч., ако не възразявате. (Шум и реплики.) Повтарям, прекъсваме първото пленарно заседание. Заседанието ще бъде възстановено утре – 20 юни 2024 г., четвъртък, от 10,00 ч. Благодаря Ви. (11,20 ч.) Временен председател: Силви Кирилов