Гласуване №2
Решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Народното събрание на Република България - предложение от Тошко Йорданов за редакция
1. Контекст от стенограмата
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ СИЛВИ КИРИЛОВ: Може ли? (Народният представител Тошко Йорданов предава предложението си в писмен вид на временния председател.) Благодаря Ви.
Други предложения? Няма.
Обявявам разискванията за приключени и поставям на гласуване предложената редакция на чл. 3 от Проекта на решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Петдесетото народно събрание, което допълнение е в последното изречение – „избраният кандидат е получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители“.
Моля за гласуване.
Гласували 234 народни представители: за 69, против 111 и въздържали се 54.
Предложението не е прието.
ТОШКО ЙОРДАНОВ (ИТН, от място): Прегласуване.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ СИЛВИ КИРИЛОВ: Прегласуване.
Заповядайте, имате думата.
ТОШКО ЙОРДАНОВ (ИТН): Колеги от ПП-ДБ, ако не сте разбрали, да Ви обясня. Там минавате за юристи – някои от Вас, какво е предложението. Ако двамата, получили най-много гласове, отиват на балотаж, тогава този, който получи повече от двамата, става председател, а не е получил необходимата бройка гласове. (Реплики от ПП-ДБ: „Не е вярно!“) Хайде да видим.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ СИЛВИ КИРИЛОВ: Благодаря Ви, господин Йорданов.
В чл. 81, ал. 2 от Конституцията – приема се решение, и въобще на Народното събрание действие, когато е повече от половината от присъстващите. Има го записано в акт, който е по-висшестоящ.
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ (ДПС, от място): Прегласуване.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ СИЛВИ КИРИЛОВ: Да, прегласуване.
Моля, прегласуване на редакционната поправка на чл. 3 от Решен