Двадесет и трето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДВАДЕСЕТ И ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, сряда, 14 юни 2023 г. Открито в 9,03 ч.
Дата14.06.2023
Събития221
Разпознати говорители214
Точки с гласуване12

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 14-06-2023 09:03 09:03:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 14 - 16 юни 2023 г. 09:06:00 209 0 0
3 Решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александро… 09:50:00 108 56 19
4 Решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александро… 09:51:00 112 64 12
5 Решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александро… 12:46:00 185 32 1
6 Решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александро… 12:47:00 47 162 11
7 Решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александро… 12:48:00 186 32 0
8 Решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александро… 12:52:00 186 23 0
9 Решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александро… 12:54:00 97 62 47
10 Решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александро… 12:55:00 96 64 43
11 Номер (11) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 14-06-2023 13:39 13:39:00 0 0 0
12 ЗИД на Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022г., Закон за бюджет на държавното обществено осигуряване за 2022г. и Закона за бюджета на НЗОК за 2022г. - процедура за… 13:40:00 148 15 3

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: delyan-slavchev-peevski · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Росен Желязков

Добро утро, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 188 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Ще предложа на Вашето внимание Програма за работата на Народното събрание за 14 – 16 юни 2023 г. : „1. Проект на решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешения за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александров и Кирил Петков Петков, народни представители в Четиридесет и деветото народно събрание. Вносители: Мирослав Иванов, Атанас Атанасов, Христо Иванов, Никола Минчев и Надежда Йорданова на 13 юни 2023 г. 2. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. Вносител: Министерският съвет на 30 май 2023 г. Приет на първо гласуване на 9 юни 2023 г. 3. Първо гласуване на Законопроекта за несъстоятелност на физическите лица. Вносител: Министерският съвет на 13 април 2022 г. 4. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за туризма. Вносители: Димитър Найденов и група народни представители на 12 май 2023 г. 5. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси. Вносител: Министерският съвет на 13 април 2023 г. 6. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба. Вносител: Министерският съвет на 18 април 2023 г. 7. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за особените залози. Вносител: Министерският съвет на 13 април 2023 г. 8. Първо гласуване на Законопроекта за допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства. Вносител: Министерският съвет на 13 април 2023 г. 9. Първо гласуване на Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи. Вносители: Костадин Костадинов и група народни представители на 5 май 2023 г.; Костадин Костадинов и група народни представители на 10 май 2023 г. 10. Доклад за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество за 2022 г. Вносител: Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество на 31 март 2023 г. 11. Първо гласуване на законопроекти за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносители: Корнелия Нинова и група народни представители на 26 април 2023 г.; Корнелия Нинова и група народни представители на 28 април 2023 г. 12. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 209 народни представители, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Ще Ви прочета съобщения на Централната избирателна комисия за обявяване за народни представители. „С писмо № НС-0258 от 7 юни 2023 г. на Централната избирателна комисия е получено Решение на Народното събрание за избиране на Министерски съвет на Република България от 6 юни 2023 г., с което на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България народният представител Асен Васков Василев от Двадесет и девети изборен район – Хасковски, издигнат от Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“, е избран за министър на финансите. Съгласно чл. 68, ал. 1 от Конституцията на Република България народният представител е избран за министър и прекъсва пълномощията си за времето, през което е министър, като се замества по съответния ред. На основание чл. 302, ал. 2 от Изборния кодекс следва да бъде обявен за народен представител Веселин Жеков Недев под № 2 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ на мястото на Асен Васков Василев за времето, през което последният изпълнява функциите на министър. При възстановяване пълномощията на народния представител, избран за министър, се прекратяват пълномощията за обявения за избран с това решение народен представител. Предвид горното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 1 и чл. 302, ал. 2 от Изборния кодекс във връзка с чл. 68 от Конституцията на Република България Централната избирателна комисия

#2 · speech

Реши

Обявява за народен представител в 49-ото Народно събрание от Двадесет и девети изборен район – Хасковски, Веселин Жеков Недев с ЕГН…, под № 2 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“, на мястото на Асен Васков Василев за времето, през което Асен Васков Василев изпълнява функциите на министър.“ И със: „РЕШЕНИЕ № 1929-НС относно обявяването на Бюнямин Хюсеин Хасан за народен представител Централната избирателна комисия

#3 · speech

Реши

Обявява за народен представител в 49-ото Народно събрание от Тридесети изборен район – Шуменски, Бюнямин Хюсеин Хасан с ЕГН…, под № 2 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“, на мястото на Николай Денков Денков за времето, през което Николай Денков изпълнява функциите на министър-председател на Република България.“ Моля да поканите господин Веселин Жеков Недев и господин Бюнямин Хюсеин Хасан в пленарната зала за полагане на клетвата. Господин Веселин Жеков Недев и господин Бюнямин Хюсеин Хасан, заповядайте на трибуната и повтаряйте след мен. (Всички стават.) ВЕСЕЛИН ЖЕКОВ НЕДЕВ, БЮНЯМИН ХЮСЕИН ХАСАН: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.)

#4 · speech

Председател Росен Желязков

Колеги, ще Ви прочета едно съобщение. След това има декларация от името на парламентарната група на „БСП за България“ и след това ВЪЗРАЖДАНЕ. Съобщение: „Министърът на отбраната на Република България: I. В изпълнение на: 1. Чл. 18 от Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили уведомява Народното събрание, че със свои заповеди е разрешил: - преминаването през въздушното пространство на Република България с невоенен характер на самолет с екипаж от състава на Военновъздушните сили на Държавата Израел. Издадената заповед е в рамките на компетентността на министъра на отбраната, касаеща преценка на военните параметри на преминаването с оглед отбраната на страната. По въпросите относно експортния контрол и съответствието с международни санкционни режими, задължителни за Република България, разрешението за прелитане във въздушното пространство на страната следва да се предостави на заинтересованата държава след положително становище от компетентните в тези области държавни органи – Министерството на икономиката и индустрията и Министерството на външните работи; - пребиваването на територията на Република България на съюзнически сили и средства от Военновъздушните сили на Република Гърция във връзка с провеждането на демонстрационен полет. Демонстрационният полет не е свързан с провеждането на военни операции, както и с извършването на дейности за предотвратяване на военни действия, водени от други (на друга държава или организация) военни сили; 2. Чл. 65, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България уведомява Народното събрание, че със своя заповед е разрешил използването на самолет с екипаж военнослужещи от състава на Военновъздушните сили на Република България с цел участие в тренировъчни сесии на полетен симулатор в Чешката република. Пребиваването им не е свързано с провеждане на военни операции, подготвителни действия за водене на предстоящи или предполагаеми военни операции, както и с извършване на дейности за предотвратяването на военни действия, водени от други (на друга държава или организация) въоръжени сили. II. Уведомява Народното събрание, че е разрешил провеждането на тренировка по поддръжка от страна домакин като част от съвместната българо-американска подготовка. В тренировката ще участват сили и средства от Националната гвардия на щата Тенеси, САЩ, в състав самолети и военнослужещи с необходимата екипировка и щатно въоръжение. Съвместната тренировка не е свързана с провеждането на военни операции, подготвителни действия за водене на предстоящи военни операции, както и с извършване на дейности за предотвратяване на военни действия, водени от други (на друга държава или организация) въоръжени сили. Уведомленията са постъпили на 9 и 13 юни 2023 г., с входящи номера № 49-303-09-32/35, и са предоставени на Комисията по отбрана.“ За декларация – „БСП за България“.

#5 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, уважаеми български граждани! За съжаление, вчера влязохме в ролята на регистратори на поредното престъпление от омраза, извършено в Република Северна Македония спрямо български гражданин. Престъпление от омраза, за което ние като държава, като общество многократно предупреждавахме, тъй като не е за първи път, но се надяваме да е за последен. В Струга пребиха съпредседателя на българско сдружение Бекир Кадриески. Пребиха човек, който няма български паспорт, но има българско самосъзнание. Пребиха човек само защото се е определил като българин. Грозно, брутално застрашиха неговия живот. Впрочем същото се случи и на 19 февруари, когато пребиха друг председател на българско сдружение в Република Северна Македония – Християн Пендиков. И последствия за това грозно деяние няма, тъй като към края на март месец македонският съд отложи делото. Слава богу, Християн Пендиков е добре след лечение в България. Хронологията обаче, тъй като Народното събрание прие Декларация на 2 февруари 2023 г. и във връзка със случая на Християн Пендиков. На 1 август 2017 г., уважаеми дами и господа, знаете, че беше подписан Договор за добросъседство. Дали се спазва и каква е фактологията? Още 2020 г. българската държава в лицето на Министерството на външните работи посочи ясно в документ кои текстове от Договора се нарушават. Отклонения от формулите за историята и езика, застой в работата на Историческата комисия, език на омразата, пречки пред българския бизнес в Република Северна Македония, подкрепа за претенции за признаване на македонско малцинство в българската държава и всичко това на гърба на България. За да не сме само регистратори, да не влизаме в ролята на статистици на това, което се случва, и за да не допускаме повече нарушаване правата на хора, не само с българско гражданство, но и с българско самосъзнание в Република Северна Македония, предлагам нещо, което БСП като отговорна партия, която мисли държавнически, предложи преди около три седмици – именно Декларация, която да бъде приета от цялото Народно събрание, за да покажем и да заявим ясно нашите позиции – това, че категорично осъждаме подобни случаи и реагираме остро на тях. Декларацията гласи, че във връзка с продължаващите антибългарски прояви и изказвания в Република Северна Македония Народното събрание на Република България, като потвърждава Декларацията на Народното събрание от 2 февруари 2023 г., заявява: категорично отхвърля отправените от президента и министър-председателя на Република Северна Македония внушения за агресивна политика на Република България към Северна Македония. Оценява тези изявления като поредна ескалация на антибългарската кампания, провеждана години наред в страната. Призовава властите в Република Северна Македония да прекратят незабавно всички форми и проявления на езика на омразата и да инвестират усилия в изграждане на добросъседство и сътрудничество, залегнали в Договора между двете страни от 2017 г. Отхвърля продължаващото отричане и омаловажаване на съществуващите проблеми с правата и сигурността на българите в Северна Македония. Оценява като недопустимо съставянето на тъй наречените черни списъци за недопускане в Северна Македония на български граждани, политици, народни представители и членове на Европейския парламент. Настоява институциите в Република Северна Македония да се върнат към изпълнението на ангажиментите в преговорната рамка, приета от Европейския съюз като ключов елемент, това е вписването на българите в Конституцията на страната. Уважаеми господин Председател, знам, че това е малко извън Правилника, но Ви моля да подложите на гласуване този текст на Проектодекларацията, която да приеме Народното събрание, за да покажем, че ние като държава, като общество, като български парламент, като най-висшия законодателен орган ще защитим правата на всеки един, който се самоопределя като български гражданин или човек с българско самосъзнание, независимо на територията на коя страна на земното кълбо се намира. Мисля, че това е достойно, мисля, че всеки един човек, който се е родил на тази земя и иска да се чувства българин или да има български документи в себе си, заслужава да бъде защитаван от българската държава, да се отнасят към него достойно, така както заслужава всеки друг български гражданин. Затова Ви моля да подложите на гласуване тази декларация, която току-що изчетох. Благодаря Ви за вниманието.

#6 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, господин Ченчев. Без да обсъждам повода, основателността и съдържанието на тази проектодекларация, ще Ви помоля да я входирате, за да се разгледа от съответната постоянна комисия, преди да влезе в залата. Декларация от ВЪЗРАЖДАНЕ.

#7 · speech

Деян Николов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Преди 90 години Европа е завладяна от нов вид идеология. Идеология, която ограничава свободата на индивида, потиска свободното изразяване на мнение и позволява на държавата да контролира изцяло живота на хората. Тази същата идеология е жива и до днес. В Германия на Адолф Хитлер я наричаха нацизъм, в Италия на Бенито Мусолини – фашизъм, в България на Кирил Петков я наричат евроатланзитъм. Когато се загледате, всички те си приличат по методите, пропагандата, контрола и лъжата. Хитлер сегрегира обществото и Кирил Петков сегрегира обществото. Хитлер има силна пропагандна машина и Кирил Петков има силна медийна машина. Хитлер създава Гестапо и Кирил Петков овладява службите. Хитлер е психично болен и тук мога да продължа с историческите паралели, но да се върнем към наши дни. Наглостта на евроатлантизма – модерната форма на фашизъм, се проявява ден след ден дори и тук в парламента. „Продължаваме Промяната – Демократична България“ преговаря с Делян Пеевски, който дълги години обозначаваха за свой враг, но за това са виновни ВЪЗРАЖДАНЕ – те са фашисти. Лидерите на ПП-ДБ предават електората си, като вместо против гласуват въздържал се за Делян Пеевски, но за това са виновни ВЪЗРАЖДАНЕ – те са фашисти. ПП-ДБ се прегръщат с ДПС и ГЕРБ, но за това са виновни ВЪЗРАЖАНЕ – те са фашисти. ПП-ДБ излъгаха избирателите си нагло и безочливо, но за това са виновни ВЪЗРАЖДАНЕ – те са фашисти. ПП-ДБ поквариха трибуната с изказванията си, които не са законодателни инициативи, а лични обиди и квалификации, но за това са виновни ВЪЗРАЖДАНЕ – те са фашисти. Не е по-различно и извън парламента. Европейски депутат, един от лидерите на така наречените демократи, призовава ВЪЗРАЖДАНЕ да бъде ограничена в парламента и медиите и за това са виновни ВЪЗРАЖДАНЕ – те са фашисти. Търговски обект забранява привърженици на ВЪЗРАЖДАНЕ да го посещават подобно на търговски обекти през годините след 1933 г. в нацистка Германия, но за това са виновни ВЪЗРАЖДАНЕ – те са фашисти. Принудителни ваксини, зелени сертификати, забрани за движение, забрани върху право на труд, забрани върху свобода на словото, психически тормоз на цял един народ, но за всичко са виновни ВЪЗРАЖДАНЕ – те са фашисти. Не, господа демократи, Вие сте припознали фашизма като идеология, а най-тъжното е, че половината Ви парламентарна група дори не осъзнават, но ние нямаме много повече какво да кажем на Вас. Аз ще се обърна към българския народ, който добре вижда как му се предлага фашизъм, опакован в лъскава и модерна опаковка, наречена демокрация. Гледайте внимателно, уважаеми сънародници, как фашизмът се реставрира в наши дни, днес тук, в България, и се проявява ясно и категорично към парламентарна партия. Тези фашисти са тръгнали да заличават и нас, които 360 000 българи изпратихте тук, за да се борим за род и родина, семейни ценности, свобода и мир, фундаментални човешки ценности, които политическите еничари отдавна не помнят. Тръгнали са да заличават и Вас, които ни подкрепихте. Ще Ви кажа едно, ако ние, българският народ, днес допуснем такова поведение към 360 000 хиляди избиратели на най-голямата парламентарна партия в България, защото другите са коалиции, то какво ще се случи, ако всеки един гражданин, който е сам в дома си или в най-добрия случай в малка общност от приятели – ще Ви кажа: в един или друг момент ще бъде смачкан, защото фашизмът идва бързо, а нацистките похвати прозират и днес. Смятахме, че отдавна са отминали, но всъщност са спокойно заспали и господата демократи няма да се колебаят да ги използват, когато господарите им наредят или просто в опит да запазят поста си, държавната длъжност или парите от апетитните грантове, с които живеят така добре, докато продават живота на децата ни. Уважаеми сънародници, бъдете мнителни, защото живеем във време, в което фашистът вика дръжте фашиста, когато правата на всички нас, българите, заплашват да бъдат отнети явно и безмилостно от шепа кресливи и нагли предатели, които от години смятат, че притежават държавата и могат да правят каквото си поискат с живота Ви, защото съвременният фашизъм е същият като онзи преди 90 години, а днес се е прицелил в нас и правата на определена немалка група от хора, а утре може да убива всеки, дръзнал да каже не на новото нормално, което в повечето случаи е неприемливо и неморално, както ще се види след няколко дни. Нека всички изпълнени със злоба модерни фашисти в този парламент знаят, че ние няма да спрем да изричаме истината на висок глас. Демократите, модерните фашисти и американското посолство е добре да знаят, че ние сме готови за следващия Ви опит за забрана на ВЪЗРАЖДАНЕ. Знаем, че сте готови за вкарате държавата в гражданска война, знаем, че сте готови да изгорите територията, усещайки, че губите контрол, но ние сме тук, за да кажем, че няма да позволим България да стане втора Украйна. ВЪЗРАЖДАНЕ ще вземе властта по мирен път. Ние сме тук да кажем не на евроатлантизма, не на лъжата, не на еничарите, не на пошлостта, и най-вече не на модерния фашизъм, а вместо това ще кажем да на България, да на истината, да на мира, да на традициите, и най-вече да на свободата. Време ни е за Възраждане. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и възгласи: „Браво!“)

#8 · speech

Председател Росен Желязков

Колеги, ще Ви призова за по-коректно използване на понятия и терминология особено когато става въпрос за режими, които са обявени за противоречащи на закона и морала. За процедура – господин Свиленски.

#9 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаеми господин Председател! Може би трябваше веднага след Програмата, но тъй като имаше клетва, и затова сега. Извинявам се, че на Председателския съвет не поставих въпроса, но не знаех, че нашият проект за решение, който внесохме в петък, на 9 юни, за разглеждане от Народното събрание, тоест за даване на разрешение за възбуждане на наказателно постановление срещу господин Борисов, сте го разпределили на комисия. Точка първа в днешната програма е създаване на другата такава комисия и мисля, че е редно двата проекта да бъдат гледани заедно, тъй като те са по една и съща тема. Не мога да си представя как ще процедираме, ако създадем комисия, а в четвъртък, когато Правната комисия има заседание, тя разгледа и вземе друго решение, но мисля, че двата проекта са съвместими, ако бъде отхвърлен единият или в процеса на разглеждане решението може да бъде, че създава комисия вследствие на Проекта за решение. В петък Вас Ви нямаше в пленарната зала, казах, че вариантите са общо три. Единият е колегите сами да си подадат заявление за отказване. Вторият е парламентът да вземе такова решение. Третият е да бъде създадена комисия, която да предложи на парламента друго решение. Така че вероятно вървим към втория и третия и може би е хубаво да ги комбинираме по някакъв начин. Благодаря Ви.

#10 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Свиленски. Каква беше Вашата процедура? (Шум, смях и реплики.) Това са два различни по своята природа проекти за решение. Не съм взимал допълващи, защото Вашият проект за решение интерпретира предложението на главния прокурор, както се казва, се явява трансмисия на неговото предложение. Във Вашия проект за решение, така както изисква чл. 136, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, когато са налице достатъчно данни, Вие не мотивирате и не обосновавате дали са налице достатъчно данни, може би защото си давате ясна сметка за това, че не могат да се разгласяват по смисъла на чл. 198 от НПК такива в проект за решение. Затова се създава и Временната комисия, която да изследва наличието или не на достатъчно данни по направените предложения от страна на главния прокурор и да предложи на Народното събрание съответния проект за решение. Когато Вашият проект за решение бъде разглеждан от Правната комисия, тя ще се съобрази с работата на временната комисия и след приключване на нейната работа двата проекта за решение ще бъдат предложени в пленарната зала. Заповядайте, господин Свиленски.

#11 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. Разбира се, няма да влизам в юридически спор с Вас, най-малкото не съм юрист, но това, което трябва да заявя, е, че няма как да внушавате, че БСП е трансмисия на искането на главния прокурор. Искането на главния прокурор е внесено в Деловодството на Народното събрание. Парламентарната група е преписала члена от Правилника на Народното събрание, където пише какво прави Народното събрание – без да излага мотиви, дава разрешение или не дава разрешение. Дали ще даде разрешение, можем да възложим на комисия, на подкомисия, на работна група, на каквото реши Народното събрание, но текстът в Правилника е, че когато главният прокурор поиска имунитети, Народното събрание дава разрешение или не дава разрешение. Как ще вземе това решение Народното събрание – аз затова казах, че са съвместими, взаимно допълващи се. Между другото, доколкото имам информация, тъй като се прави някакво внушение пак – Иван Гешев някого предава. Доколкото знам, тези имунитети не са поискани от Иван Гешев, а от някой от заместник главните прокурори.

#12 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ, от място

Само главният прокурор може да прави искане.

#13 · speech

Георги Свиленски

Ами така е подписано, господин Атанасов, така че нека бъдем точни, не става въпрос за конкретното име – господин Иван Гешев, а става въпрос за искане на главната прокуратура от представляващия я в момента за главен прокурор, който и да е той. Така че, господин Председател, пак с корекцията, че не сме трансмисия на главния прокурор, а изпълняваме Правилника и това, за което са ни пратили. Затова казвам, че са допълващи се, и не виждам причина, гледайки едното, да вземем решение да създадем комисия, за която е предложението на колегите от ПП. Благодаря Ви.

#14 · speech

Председател Росен Желязков

Ако ми позволите едно допълнение, за да не става диалог, казах, че Проектът на решение е трансмисия на проекта, на направеното предложение с искане, а не че Вие сте. Не мисля, че се разпознавате по този начин. Пак ще повторя, чл. 136, ал. 3, съответно ал. 4 – казах: „когато са налице достатъчно данни, Народното събрание на база на тези данни взема решение“. Във Вашия проект за решение няма нито предложение, нито анализ – може би заради цитирания от мен текст в НПК, което да обосновава Вашето предложение защо предлагате този точно проект за решение. Защото проектът за решение може да бъде „дава съгласие“ или „не дава съгласие“. Вашият проект за решение, че „дава съгласие“, не е мотивиран, не е обоснован и не е подкрепен с достатъчно данни. Затова Народното събрание не може да направи в залата преценка, ако няма негов специализиран орган, който да разгледа същите. Още повече че Вашият проект за решение засяга само едно от направените искания – за Бойко Методиев Борисов, а Проектът за решение за Временната комисия е за Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александров, Кирил Петков Петков, така че няма как да бъдат разглеждани двата проекта съвместно и с това по тази тема приключваме дискусията. Заповядайте по начина на водене, господин Гуцанов.

#15 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Председател, през последните седмици наистина си позволявате по всякакъв начин да правите ала-бала с Народното събрание и да не влизат в залата важни решения и важни обсъждания. Съжалявам, че по този начин се налага аз да Ви говоря, но наистина прекалявате с начина, по който се държите от председателското място и използвате своето положение на пръв между равни. От нашата група настояваме да го подложите на гласуване и да влезе в залата за обсъждане. Първо, единствено за господин Борисов беше изтекъл срокът тогава, когато ние го внесохме предната седмица. Заради това другите двама колеги не присъстват в това наше предложение. И второ, много добре знаете, че досега Народното събрание винаги по друг начин е подхождало. Тази нова Ваша измислица, ала-бала, сега да има някаква комисия, която досега е нямало никъде, много Ви моля, нека да влязат двете предложения и тогава да започнем обсъжданията, а не по този йезуитски начин да се мъчите в залата да не влизат важни предложения.

#16 · speech

Председател Росен Желязков

Уважаеми господин Гуцанов, осъзнавам какви са мотивите за желанието Ви лично да ме засегнете, но както се казва, нека да бъдем на висотата (реплики), нека да си довърша изречението и тогава ще Ви дам процедурата, да бъдем на висотата на очакванията по отношение на вече приетия дневен ред. Тъй като беше направена процедура, Вашият проект за решение е в Комисията по правни въпроси. (Реплики от народния представител Радостин Василев.) Господин Василев, не сме още започнали точката за изказване – нека да започнем. Преминаваме към: РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ПО ИСКАНИЯТА НА ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ВЪЗБУЖДАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНИ ПРЕСЛЕДВАНИЯ СРЕЩУ БОЙКО МЕТОДИЕВ БОРИСОВ, ДАНИЕЛ ТИХОМИРОВ АЛЕКСАНДРОВ И КИРИЛ ПЕТКОВ ПЕТКОВ – НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ В ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ. Вносители – Мирослав Иванов, Атанас Атанасов, Христо Иванов, Никола Минчев, Надежда Йорданова. От името на вносителя – господин Иванов, заповядайте.

#17 · speech

Мирослав Иванов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, представям Проекта за решение, който е внесен от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, именно: „Проект РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешения за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александров и Кирил Петков Петков – народни представители в Четиридесет и деветото народно събрание Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 37 във връзка с чл. 136, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#18 · speech

Реши

1. Създава Временна комисия със задача да проучи дали са налице достатъчно данни за извършени престъпления от общ характер по исканията на Главния прокурор на Република България за: 1.1. Даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Бойко Методиев Борисов, вх. № 49-327-00-2 от 2 юни 2023 г., ведно с допълнително представените материали, вх. № 49-327-00-2 от 6 юни 2023 г. и № 49-327-00-2 от 7 юни 2023 г.; 1.2. Даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Даниел Тихомиров Александров, вх. № 49-327-00-4 от 9 юни 2023 г.; 1.3. Даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Кирил Петков Петков, вх. № 49-327-00-5 от 12 май 2023 г., извинявайте, 12 юни; 2. Комисията представя доклад за дейността си, съдържащ отделни становища и отделни проекти за решения по направените от главния прокурор искания. 3. Временната комисия се състои от 12 народни представители – по двама народни представители от всяка парламентарна група. 4. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: председател, членове. 5. Временната комисия се избира за срок до изчерпване на предметния ѝ обхват, но не по-късно от 18 юли 2023 г.“ Уважаеми господин Председател, адмирирам решението на Председателския съвет тази точка да бъде точка първа от седмичната Програма, защото този въпрос следва да намери своето решение. До момента на входирането на нашия проект за решение нямаше такова. Именно това е причината ние да направим тази инициатива и да внесем този проект за решение, защото тази тема трябва да бъде затворена и Народното събрание трябва да вземе решение какво следва да се случи с исканията за снемане на имунитета на народните представители, посочени в Проекта за решение. В тази връзка искам да отбележа, че ние следваме парламентарната практика. В последните народни събрания, в последните години има около десет и повече случая за внесени искания за снемане на имунитета на народни представители. И в случаите, в които народните представители не са давали доброволно своя имунитет и съгласието наказателното производство да бъде продължено срещу тях, парламентарната практика е повелявала да бъде съставена нарочна комисия, която да провери дали са налице обективни факти действително за сваляне на имунитета на тези народни представители, или едно, или друго искане съставлява политическо преследване. Заложено е членовете на тази комисия да бъдат на паритетен принцип, въпреки че в практиката дотук има и различни подобни случаи, когато комисии са били на пропорционален принцип с присъствие на повече народни представители от по-големите парламентарни групи. Ние предлагаме равно начало – всяка парламентарна група да излъчи по двама народни представители в състава на тази комисия. По отношение на срока отново имаме различна парламентарна практика, която дава различни решения. Имало е случаи, в които за искане на един народен представител, за снемане имунитета на един народен представител, се е давал срок на комисията от един месец. Тези случаи са немалко. Има случаи, в които е искан имунитетът на народни представители и се дава срок на комисията, тоест за един народен представител – една седмица. Съответно с оглед на това, че внесеният от нас проект съдържа искане за снемане на имунитет на няколко народни представители с огромен обем от материали, считаме, че зададеният срок „не по-късно от 18 юли“ – или съвсем малко над един месец, ще бъде достатъчен, за да могат всички народни представители да се запознаят с материалите, които са представени в Деловодството на Народното събрание. Най-вече колегите, които ще вземат участие в съответната комисия, действително ще се запознават в детайли и ще могат да проведат един обективен дебат, един дебат, който действително да бъде основан на документите, които са внесени в Деловодството на Народното събрание, а не дебат, основан само и единствено на политически опорки и воден от политически съображения. Ние държим тези заседания да бъдат публични, за да може цялата българска общественост да проследи какви са позициите на отделните парламентарни групи. Няма да предложим председател на тази комисия, за да не бъдем обвинявани, че по един или по друг начин ще влияем на нейната работа. Тук искам да добавя, че едни общественоизвестни случаи спокойно отлежаваха на нечие бюро от години. Изведнъж някой се сети, че може би някой е извършил някакво престъпление. Тази ситуация изключително много напомня на това как един прокурор ще даде друг прокурор на прокурор. За пореден път ще го кажа: България е правова и демократична държава и действията на Коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще следват най-високите утвърдени стандарти в отстояване на демократичните ценности. Само тогава, когато правосъдието е основано на ред и правила, а не на конюнктурно поведение, справедливостта няма, колеги, да бъде политическа саморазправа. Нито политическата класа следва да става заложник на държавното обвинение, нито държавното обвинение е заложник на политическата класа. Това срастване между двете власти, което наблюдаваме десетилетия наред, е основната причина над 3 милиона българи да напуснат пределите на страната, отвратени от всякаква липса на справедливост. Справедливостта, колеги, не трябва да бъде конюнктурна, тя трябва да бъде основана на ред, правила и на тяхното спазване. И за да няма излишни спекулации, държа още веднъж да подчертая, че господин Кирил Петков ще даде съгласие наказателното преследване срещу него да бъде продължено. Той ще даде своя имунитет преди края на работата на тази комисия, преди да се стигне до гласуване в пленарната зала. И тук, колеги, трябва да обърна внимание, че не става въпрос за никакви чадъри, че става въпрос за спазване на парламентарната практика, че тази комисия ще приключи работата си в срок може би по-рано от предложения краен такъв. Целта на тази комисия, колеги, уважаеми български граждани, е да бъде дадена по-висока гласност на всички обективни факти, които се съдържат в преписките, в документите, които са представят в Деловодството на Народното събрание. Всъщност всеки един от народните представители и Вие, български граждани, ще бъдете гарант тези факти да не бъдат забравени за още три години и да не бъдат оставени от прокуратурата на трупчета, да не бъдат използвани за политическа репресия срещу един или друг народен представител или български гражданин, водени само и единствено от някакви задкулисни и недотам правови частни интереси. Благодаря Ви за вниманието.

#19 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, господин Иванов. Откривам разискванията. За изказване са записани Радостин Василев, Хамид Хамид и Ертен Анисова.

#20 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! На езика на българската домакиня в момента включиха програмата, обаче тя е с предпране. Аз изслушах внимателно Мирослав и съм озадачен. Това е колега юрист, който говори, че комисия в Народното събрание ще преценява дали има законен повод и достатъчно данни, а това е един от прерогативите на прокуратурата и само тя има право да преценява тези неща. Публичност щяло да има на разискванията на комисията и тя щяла да се води пред цяла България. Ама тези данни са обект на досъдебно производство и Вие не можете нищо да изкарате пред българските граждани, защото в момента за тях се води разследване. Тук има колеги пеналисти – наказателни, те също ще Ви го обяснят, така че много приятна декларация, само че като гледам вносителите – Мирослав Иванов, Атанас Атанасов, Христо Иванов, Никола Минчев и Надежда Йорданова, може да ги наречем лигата на перачите. Не виждам нито един вносител от ГЕРБ, независимо че там има техен представител. Предполагам, Вие искате да превърнете Народното събрание в разследващ орган. Това е някакъв нов вид реформа, която „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ искат да извършат. Предполагам, че в тази комисия, която ще бъде и с най високите стандарти, както я нарича господин Иванов, ще се разследва дали Бойко Борисов е прал пари в Испания, дали Кирил Петков е имал двойно гражданство, когато е декларирал, че няма такова, или дали господинът от ГЕРБ Данаил е извършил блудство, а най-вероятно ще направите и криминалистична лаборатория в парламента, която ще прави ДНК тестове да установим дали детето на дамата от Дубай е на Бойко Борисов. Колеги, това е огромен срам. Вие изпълнявате точно това, което говорехте на този прословут национален съвет, това, което не знам дали го е казал Христо Иванов, но това, което чухме – Вие започвате процедура, по която ще перете Бойко Борисов. Него го е страх да си даде имунитета. Виждам, че Кирил Петков и него явно го е страх да си даде имунитета. Дайте си имунитета, защото по този начин така се опаковахте с мафията, че вече няма начин да докажете на обществото, че тази комисия се създава за гонене на някакви легитимни цели. Единствената цел на тази комисия е да преизпере Бойко Борисов, да забави овладяването на прокуратурата. Вече виждаме – съвсем успешно задкулисието смени главния прокурор, сега е на ход овладяване на прокуратурата. Чака се указът. Ако не мине, втори път ще се гласува, за да може да не се търси наказателна отговорност на Вашите коалиционни партньори. Вие изпълнявате в момента функцията на патерица, която изпълнява ангажимента си – за да управляваме ние с болшинство министри, правим така, че Бойко Борисов да се спаси от наказателно преследване. Ама как може Народното събрание да преценява дали е налице блудство? Как може Народното събрание да преценява дали има достатъчно данни или законен повод за това, че един бивш премиер е обвинен вече с досъдебно производство в пране на пари в особено големи размери? Това е законодателен орган. Ние нямаме такава функция, колеги. Перачите на Бойко от страна на „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ с влизането си в тази комисия, самото участие в нея, се заличават завинаги от картата на тези, които са за конституционната реформа. Законът за съдебната власт, госпожо Йорданова, Законът за НПК, които приехме, вече ще бъдат използвани превратно. Вие сама го виждате. Вие съгласна ли сте с начина, по който беше отстранен главният прокурор? Аз съм основен негов критик, но това е да си сложат те удобен човек, който след това ще нападне Кирил Петков и всички Вас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#22 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Тъй като разглежданата точка е с висока степен на обществен интерес и българските граждани се интересуват и вълнуват от това, което ще се случи днес, предлагам пряко излъчване по БНТ 1 и БНР да бъде гласувано в залата. Благодаря.

#23 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли различно предложение? Няма. Подлагам на гласуване така направеното предложение. Гласували 183 народни представители: за 108, против 56, въздържали се 19. Предложението е прието. (Реплика: „Прегласуване.“) Прегласуване. Гласували 188 народни представители: за 112, против 64, въздържали се 12. Предложението е прието. Включете камерите и микрофоните. Записана за изказване – Ертен Анисова. Заповядайте.

#24 · speech

Ертен Анисова

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Видно от Деловодството на Народното събрание, има още едно постъпило искане, затова в тази връзка правя редакционно предложение в наименованието и текста на Проекта на решение. В наименованието на Проекта на решение след името Кирил Петков Петков да се добави името Димитър Иванов Аврамов и в текста да се добави нова точка 1.4 със следния текст: „Даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Димитър Иванов Аврамов с вх. № 49-350-06-18 от 14 юни 2023 г.“ Благодаря Ви.

#26 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин ротационен Председател. Тази комисия е унизителна за българския парламент. Доказва няколко неща. Първото е, че Кирил Петков и другият имунитетаджия Бойко Борисов, който го няма, вероятно се чувстват виновни, защото, ако не бяха, щяха да отидат в съда да докажат невинността си. Второ, да припомня на българските граждани, че всъщност Кирил Петков беше човекът, който свидетелства пред Бойко Рашков по данни от Гугъл, вследствие на което Бойко Борисов беше арестуван, и тогава той опищя Вселената как прокуратурата му пречи на справедливостта. Сега същият този човек пази Бойко Борисов, пази, разбира се, и себе си. Отварям една скоба, че забравих, има много символ в това, че Миро чете мотивите да пази Киро. Аз разбирам, че любовта между двамата е на ниво, което аз като мъж не разбирам (смях), но факт е, че с това искане и Бойко Борисов, и Кирил Петков доказват, че са абсолютни страхливци. Не са мъже в душевен смисъл и, как да кажа, според мен би било добре и двамата да бъдат основната атракция на гей парада в края на седмицата. И още нещо за финал. Говори се, че Кирил Петков щели да го предлагат за еврокомисар. Ако този слух се окаже верен, трябва да си смените имената и на двете пералнаджийски партии.

#28 · speech

Александър Вълчев

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, най-вече уважаеми колеги от ПП ДБ! Искам да направя реплика на Тошко Йорданов. Той направи едни внушения, които по принцип са верни, но искам да похваля ПП-ДБ за тяхната последователност, точно обратното – те правят това, което са обещали. Вярно, не пред уважаемите избиратели, а пред определен кръг техни хора, който чухме от записите, но все пак наистина следват един сценарий, който те са предначертали и едно към едно го спазват. Накратичко ще Ви прочета част от нещата, които излязоха, които звучат като един сценарий на фарс. Ето леко преамбюл – Асен Василев: „Докато не се отстрани Гешев като главен прокурор, не мисля, че Борисов иска да ходи на избори.“ Реплика Кирил Петков: „Той, Борисов, не отваря опциите, защото знае, че само ние можем да го изперем. Може да се правим на интересни по телевизията и да говорим за джентълменски договорки. Направихме леко ала-бала през президента.“ Отново Кирил Петков: „Моралът не е единственият критерий, по който се оценяват хората. Поне шест месеца ще се влачи имунитетът на Бойко.“ Отново Кирил Петков: „Какво става утре или вдругиден, ако вдигнат обвинение на Борисов? Не казвам, че това е наше предложение или решение, но Христо Иванов даде предложение и то е: казваме, че се прави Комисия по имунитети. Идеята е да се каже, че тази комисия работи, докато се смени корупционната реформа и се ползват европейските стандарти за вдигане на имунитета.“ Дотук всичко е както трябва, нали? Асен Василев: „Идеята на Христо Иванов е да се въведе европейски правилник от ЕП, което означава, че поне шест месеца ще се влачи имунитетът на Бойко в някаква комисия, която ще разглежда всички доказателства лист по лист и перо по перо.“ Това не е сценарий, това е фарс.

#30 · speech

Ивайло Вълчев

ИТН

Благодаря, господин Председател. Господин Йорданов, и аз ще споря с Вас. Вие, който влязохте в тази зала на крилете на девиза „Силата е в истината“, в момента говорите, първо, по начин, за който може би трябва да се извиним на уважаемото представителство, но наистина говорите срещу хора, които казват истината. Те казаха, че ще направят нещо, и го правят. Не виждам основание да вървите срещу това. Плюс това Вие като човек, който говори латински може би най-добре в тази зала, знаете, че думата „комисия“ означава съвместна мисия или съвместно хвърляне. Дайте на тези хора да се хвърлят и да се защитят. Вие като специалист по древноримска история със сигурност не сте виждали гладиатори, които вместо с щит и меч излизат с два щита, но и това го има. Нека, моля Ви, или преосмислете своето мнение, или излезте, за да ме убедите във Вашата правота. Благодаря.

#32 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Колеги, прави сте – те са изключително последователни. Изключително последователни в наглостта си, в безочието си, в жаждата си за власт, в некадърността си, в националното си предателство. Защото, господин Председател, на първия ред седи и кима с глава един, който е национален предател, чиято пък сътрудничка предаде секретни документи на македонците и всъщност неговото място отдавна е в ареста, така че, да, колеги, те са изключително последователни в тоталното си безочие на самообявили се за светци некадърници.

#33 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, господин Йорданов. Господин Зафиров – за изказване. Господин Иванов – за процедура, заповядайте.

#34 · speech

Мирослав Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Аз, господин Председател, изчаках да видя дали Вие ще вземете отношение в крайна сметка срещу поведението на колегите от „Има Такъв Народ“, които, повече от очевидно, нарушиха Правилника и конкретно чл. 154, или чл. 155 от същия, че който се обърне с обидни реплики към свой колега, бива наказан. Имаше поне няколко такива реплики, уважаеми господин Председател. Аз апелирам към Вас да спазите Правилника и да наложите съответните наказания. За мен лично, окей, аз оценявам опитите на колегите да бъдат оригинални от тази трибуна, но подобен изказ винаги е бил, е и ще бъде крайно неприемлив от тази трибуна. Надявам се Вие да споделяте това мнение и да наложите съответните санкции. Благодаря Ви за вниманието.

#35 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Иванов. Призовавам колегите, първо, към обръщението да ползват уважителната форма – да се обръщат по фамилия, независимо от алегорията. Днес на Председателския съвет обсъдихме тази тема и се надявам колегите да споделят това, което сме говорили за парламентарното поведение. Благодаря Ви. Господин Зафиров.

#36 · speech

Атанас Зафиров

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Ще започна моето изказване с един цитат от интервю на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов от далечната вече 2009 г. На въпрос на журналистка: „Вие подкрепяте ли предложението на Волен да се снеме депутатският имунитет на Доган“, господин Борисов отговаря: „Аз съм „за“ да се свали имунитетът на всички депутати, а не само на Ахмед Доган. Така, както аз като кмет нямам имунитет, като премиер нямам имунитет, откъде накъде депутатите ще имат. Няма логика.“ Днес, 14 години след това фундаментално заключение, явно вече има логика, защото цялата мощ на новосформираната коалиция на имунитетите и на страха е впрегната в спасяването на имунитета на Бойко Борисов. Нали няма в тази зала политически наивници, които да си мислят, че днешното представление има някаква друга цел? Да ме прощава уважаваният от мен Кирил Петков, но нали си давате сметка, че той е само блед фон, алиби на режисьорите на филма „Спасяването на Бойко Борисов“. Да, фон сте, за съжаление. Да ме прощава и уважаваният от мен академик Денков, но нали е наясно, че ще бъде премиер точно до деня, в който режисьорите на филма имат нужда от гласовете на неговата коалиция за спасяването на имунитета на лидера на ГЕРБ, след което безславно ще поеме към историята и ще се присъедини към РЗС, Реформаторския блок, „Атака“, НФСБ, ВМРО – една дълга, дълга редичка на коалиционни партньори на ГЕРБ. Всъщност, уважаеми колеги, това отношение на Борисов към народните представители и техния имунитет съвсем не е някакъв изолиран акт на пренебрежение, а напълно осмислена и преследвана през годините позиция, която ни беше демонстрирана и доказвана нееднократно. Само ще припомня, че през 2013 г. господин Борисов постави като условие за връщането на ГЕРБ в парламента падането на имунитета на Волен Сидеров. Тогава Волен Сидеров беше лош, още не Ви беше станал коалиционен партньор. А през 2015 г. почти се стигна до отмяна на имунитета, именно пак по инициатива на ГЕРБ, и поводът пак беше Сидеров. Тогава той още беше лош и управленското мнозинство тогава вървеше към премахване на депутатския имунитет. Това беше казано на обществото на пресконференция след среща на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. И цитирам: „На нея от партията на Бойко Борисов са запознали партньорите си с решението на ръководството си да отпадне чл. 70 от Конституцията, който урежда депутатския имунитет“ – обяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Димитър Главчев. Заместникът му Красимир Велчев посочи паралелно в ефира на bTV, че партиите, които подкрепят правителството, са за предложението на ГЕРБ. Идеята, която партията формулира, е имунитетът да защитава народния представител само когато изпълнява служебните си задължения, като позицията му в зала и при гласуване. Тогава даже и господин Христо Иванов си спомням, че имаше позиция по този въпрос и по-скоро беше склонен с известни уговорки да приеме тази позиция. Днес обаче виждаме, че идеите са хубаво нещо, но когато засягат интереса на неправилния човек, може и да ги променим. Нали така, колеги от ГЕРБ? Сега някой ще каже: „Ама много назад се връщаш бе, Зафиров!“ Добре, ето Ви цитат отпреди по-малко от две години. 2021 г. – Бойко Борисов: „Отказах се да бъда народен представител, не ми е нужен имунитет. Като министър-председател не съм имал имунитет и сега не ми е нужен.“ Това достатъчно ли е като аргумент? Днес обсъждаме необходимостта от парламентарна комисия, която да разгледа фактите и обстоятелствата около поисканите от главния прокурор имунитети. Имам един въпрос към бъдещото ръководство на тази комисия: кога смята да свика първото заседание и колко време смята да удължава срока ѝ? Това е важен въпрос и ще Ви кажа защо. Понеже тука ни се обясни колко е важно да има такъв специализиран орган, практиката каква е била през годините, колко време заседава. Аз имах веднъж съмнителната чест да бъда член на такава комисия през 2015 г. по повод имунитета на Сидеров. Да Ви припомня ли обаче как процедираше тогава тази комисия – тя се ръководеше от ГЕРБ – скоростта, с която беше свикана тази комисия – тогава буквално няколко часа след конструирането ѝ в Народното събрание, и начина, по който заседаваше – на нея не бяха допуснати народни представители, не бяха допуснати журналисти, буквално за часове се взе такова решение, тогава се бързаше. Сега подходът е същият, обаче целта е обърната. Този път няма да наказваме непослушните, а ще пазим послушните, тоест няма да бързаме, ами ще бавим. Ето защо аз не виждам никаква необходимост от такава комисия и не приемам смисъл за участие в нея. Да повторя, че тогава каза – някой от ГЕРБ беше: „Няма какво да навлизаме в подробности, съдът ще решава.“ Цитат, колеги, казан от Ваши депутати преди осем години. Понеже започнах с цитат, нека и да завърша с цитат. Бойко Борисов: „Със съжаление наблюдавам как се гърчат БСП и ДПС, знаейки, че зависят от Сидеров и неговия златен пръст. БСП и ДПС шикалкавят, че им трябвало време, за да се запознаят с документите, които прокуратурата ще им изпрати. С мълчанието си БСП и ДПС окриляват поведението на Волен Сидеров, отдалечават себе си от Европа и доказват колко зависими са от този човек. Не мога да пропусна да поздравя прокуратурата и главния прокурор за бързата и адекватна реакция. Ние от ГЕРБ до един ще гласуваме за свалянето на имунитета на Волен Сидеров“ – каза Борисов. Тогава Сидеров беше лош, още не Ви беше станал партньор. После Борисов отиде на сватбата му, но това е една друга тема. А сега вече от мен, цитат: „Със съжаление наблюдавам как се гърчат ПП и ДБ, знаейки, че зависят от Борисов и неговия златен пръст. ПП и ДБ шикалкавят, че им трябвало време да се запознаят с документите, които прокуратурата им изпрати. С мълчанието си ПП и ДБ окриляват поведението на Бойко Борисов, отдалечават себе си от Европа и доказват колко зависими са от този човек. Не мога да пропусна да поздравя прокуратурата и главния прокурор за бързата и адекватна реакция. Ние от БСП до един ще гласуваме за свалянето имунитета на Бойко Борисов.“ Същото е, колеги, само смених имената. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#38 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Господин Зафиров, Вие тук добре дадохте хронология с факти и обстоятелства какво се е случвало през годините и какво е говорил Бойко Методиев Борисов, но пропуснахте да кажете следното. Поне според мен Кирил Петков – това, за което е виновен, знаем всички, но Кирил Петков е тук, в зала, а защо не е в зала Бойко Методиев Борисов? Защо? Освен съвсем естественото и логично предположение, че е един страхливец – Бойко Методиев Борисов е един страхливец, той не е тук, в залата, да се защити, да стане и да каже нещо от тази трибуна. Това, господин Зафиров, трябваше да отбележите. Вие го пропуснахте. А иначе Бойко Методиев Борисов влезе в ролята на едно може би малко момченце, което го пази общото семейство от други лоши чичковци, но няма да го опази, тъй като истината ще излезе наяве, господин Зафиров.

#39 · speech

Председател Росен Желязков

Заповядайте, господин Иванов, за втора реплика. Колеги, моля да се придържаме към предмета на Проекта за решение. Не разглеждаме по същество, а разглеждаме създаването на временна комисия.

#40 · speech

Мирослав Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Зафиров, аз съм изненадан от финалните думи на Вашето изказване, които казват, че адмирирате бъдещите действия на прокуратурата или поне правихте паралел към предишни събития. Чакане от три години – да наречем бързи и своевременни действия на прокуратурата е, меко казано, несериозно. Повече от ясно е защо се правят едни или други постъпки от страна на прокуратурата сега и те са определено конюнктурни, а дали има достатъчно данни за това дали е извършено престъпление или не, действително преценяват други органи. Не е наша работа, но ние трябва да решим дали искането за снемане на имунитета е политически акт. Това е, което комисията трябва да установи. И никой никого не пази, колеги. Тази комисия, ако се състави, тя ще работи, ще работи при едни публични условия, ще приключи с предложение към Народното събрание и гласуване ще има. Никой няма да се скрие и никой няма да избяга. Дали има страхливци или не, оставям на хората да преценят. Дали колегите, по отношение на които е поискан имунитетът, ще си го дадат доброволно, или ще оставят на залата да реши, това са други въпроси, но гласуване ще има. Този въпрос ще се разреши по един или по друг начин, но по-важното е оттук нататък какво ще се случи. Или по-важното е, когато се снемат имунитетите, какво ще се случи и дали ще има наистина обективно разследване, или някой просто ще шикалкави още три години и ще държи едни дела на трупчета. Това е големият въпрос.

#42 · speech

Атанас Зафиров

БСП за България

Господин Ченчев, няма никаква изненада в липсата на Бойко Борисов в Народното събрание. Бойко Борисов през годините системно е неглижирал този орган и нееднократно е показвал какво е отношението му към него и към народните представители, охарактеризирайки ги с какви ли не термини. В един момент господин Борисов откри чара на Народното събрание точно в момента, когато се наложи това Народно събрание да му брани имунитета. И понеже е сигурен, че в момента има още по-големи защитници, дори и от неговите народни представители, които, както виждате, мълчат, той е спокоен и не му се налага дори и да идва, за да се защити лично. По отношение на Вашата реплика, господин Иванов. Искрено Ви съчувствам и с неудобство Ви слушах. Разбирам Ви, съчувствам Ви, с неудобство Ви слушах – от цялото ми изказване не знам защо точно за това изречение се хванахте, но това по никакъв начин не променя факта, че Вие също напълно осъзнавате безсмислието на тази комисия. Нещо повече. За съжаление, в изтеклите записи Вие обяснявате смисъла от създаването на тази комисия, и нещо повече, залагате срок за съществуването на тази комисия. Вие си го казвате, не аз. Използвам тази дуплика, за да се обърна от трибуната към Кирил Петков. Господин Петков, какво правиш в тази компания? Какво има да се разследва за твоята декларация? За твоята декларация се знае от цяла България. Какво има да разследва тази комисия? Подай си имунитета, излез от тази компания и покажете, че наистина зад това, което говорите, има реални действия. Благодаря Ви.

#43 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, господин Зафиров. Записани за изказване са Цончо Ганев, Кирил Петков, Драгомир Петров. Господин Манев – по начина на водене.

#44 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, към Вас, към колегите, към залата и към всички, които гледат. Не Ви ли омръзна бе, колеги? Не Ви ли дойде до гуша? Вие тук през последния половин час нещо друго освен режисури показахте ли? (Шум от ИТН.) Нищо! (Реплики от „БСП за България“.) Господин Гуцанов, и да ми викате, и да не ми викате – станете и ми кажете каквото имате да ми казвате! (Шум и реплики от „БСП за България“.) От днес, от точката, която разглеждаме в момента, в която можете да кажете как работи една комисия, че в нея има представители на всички парламентарни групи, че решенията на комисията се вземат с гласуване, че сроковете се вземат с гласуване в зала, ама, това не е важно – това не е в режисурата, това не е бутонът Enter на господин Гешев! Нали, госпожо Корнелия Нинова? (Шум от „БСП за България“.) Колегите се упражняват – режисьори, сценаристи! Готино! Свършихте ли? Ако не сте свършили, продължавайте в тази посока. Проблемът е следният: комисиите на Народното събрание работят с решения на залата, а в залата сме 240 човека и всеки от нас, натискайки копчето на своя пулт, решава и всички тези щуротии, които се изговарят, господин Председател, от тази трибуна – много меко се изказвам, преследват целта на този, който натисна копченцето Enter, политическото му бъдеще и сегашното му оцеляване. Това е истината! Това са дела отпреди колко години, не знам какво, някой си измислил, някой решил ново.

#46 · speech

Маноил Манев

Пък някой го написал и го пратил, докато го нямало. Идеята е тази: ние тук да правим ей това, което се получава в момента. А комисията? Комисията ще заседава по документи. Благодаря Ви.

#48 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Аз имам две забележки към Вас. Първата е да укротявате необуздания нрав на някои народни представители, които възприемат тази трибуна за място на собствените си изцепки. Втората ми процедура е да напомните, че мястото на секретариата на прокуратурата е в Съдебната палата, а не в пленарна зала. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ще помоля също така, колеги, да не спекулират с думата страх, защото този, когото наричат страхливец, си позволяват да го направят само в негово отсъствие, иначе го заобикалят доста отдалече. (Оживление в ГЕРБ-СДС.) За страх можете да говорите тогава, когато излезете и кажете миналата година какво правихте с оръжията за Украйна. Много ще бъде интересно да обсъдим тази тема, уважаеми народни представители от БСП! (Оживление в „БСП за България“.) Да видим тогава дали ставаше въпрос за страх? Да излезете пред очите на българските граждани и да кажете, че всъщност изнасяте оръжия за Украйна, но Ви е страх да признаете на тези, които толкова системно лъжете. Така че за страх точно Вие да говорите и точно в този момент, единствено изглежда, че има страх от това комисията да работи и да установи какви са истинските факти и обстоятелства. Защото тогава ще бъде отнета и последната Ви възможност с нещо да излизате пред хората и да говорите. Защото, след като се делегитимирахте по всеки един възможен начин – политически, а смея да твърдя, и социален, защото социалните услуги дори, които предоставяте, и мерки, и политики, нямат нищо общо с дневния ред на обществото и това, от което има нужда. Защото тези, които предизвикаха проблемите, са същите тези, с които Вие довчера колаборирахте. Така че за страх, моля Ви, недейте да говорите точно на парламентарната група на ГЕРБ, защото всичко, което Вие досега сте правили, се отразява и на Вашите електорални резултати – партия със затихващи функции, която единственото, което може да си позволи в момента, е да излиза от тази трибуна, да говори лъжи, да се позовава на лъжи и да артикулира единствено и само суматоха в публичното пространство.

#50 · speech

Георг Георгиев

Благодаря Ви! Смелчаци. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#51 · speech

Председател Росен Желязков

Надявам се, че процедурата по начина на водене не предполагаше тези обръщения да са към мен. (Реплика на народния представител Георг Георгиев.) Цончо Ганев – за изказване. (От „БСП за България“ искат процедура.) Господин Гуцанов – по начина на водене.

#52 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Смятам, че трябва да наложите наказание веднага на господин Георгиев – сегашния колега, който говори преди малко, защото наистина се преминават границите на нормалното и на разумното. Точно Вие от ГЕРБ да говорите по този начин – не Ви ли е срам бе, уважаеми колеги? След всички неща, които сте извършили, които сте направили. Така че аз наистина Ви моля – спазвайте Правилника и налагайте наказания на подобни колеги, които говорят по този начин от трибуната на Народното събрание.

#53 · speech

Председател Росен Желязков

Процедурата беше по начина на водене. Аз затова попитах господин Георгиев дали неговите думи са свързани с мен. Малко се почувствах оскърбен, но недостатъчно, за да го накажа. (Оживление.) За изказване – Цончо Ганев.

#54 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Това, което се обсъжда днес, е преди всичко един морален акт, който трябваше да е много преди разглеждането за създаване на комисия. Моралният акт започваше с това хората, на които им е поискан имунитетът, веднага да го дадат. И когато казвам, че е морален акт, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме дали примери за морални актове точно в тази насока. Ангел Георгиев – поискан му е имунитетът, веднага е депозирал даването, сваляне на своя имунитет. Веселин Вешев – поискан имунитет, сваляне веднага. Преди тях въобще без да му е поискан имунитетът, Костадин Костадинов сам свали своя имунитет, за да може да бъде доведено до край разследването спрямо него. В момента обаче имаме следните безспорни факти. Създава се комисия, защото лицата, на които е поискан имунитетът, отказват да си свалят сами имунитета. Ясно и точно трябва да кажем това, което е като факт. Ако тази комисия не бъде създадена, тези лица си остават с имунитет. Затова не знам и нямам представа кой как ще гласува, но ако тази комисия, пак да го кажа – не бъде създадена, при положение че лицата, на които им е поискан имунитетът, не го свалят сами, няма по никакъв начин да се води разследване спрямо тях. Точно заради това предложението, което беше направено и ще тръгне по каналния ред в БСП, ние ще го подкрепим, искаме веднага да бъде обсъждано и веднага да бъде свален имунитетът на тези хора и въобще да не се създава въпросната комисия. Така или иначе в момента към днешна дата обсъждаме създаване на комисия и нека не забравяме, че има мнозинство, което има свое правителство, то винаги може да защити това да бъде свален имунитетът на тези, които са част от тяхната коалиция. Ангел Георгиев, Веселин Вешев и Костадин Костадинов – защо им се поиска имунитетът и защо са разследвани? През януари месец 2020 г. ВЪЗРАЖДАНЕ започна протести срещу правителството на ГЕРБ и така наречените самообявили се патриоти. Бурни протести, многохилядни протести; протести, които в най-силния момент стигнаха до над 10 000 човека; протести, на които полицията, оглавявана, както и в момента, от ГЕРБ, не само потуши, смаза протестите с брутална агресия – с брутална агресия! – с пръскане с лютиви спрейове, бой и мачкане. Точно на тези протести Веселин Вешев и Ангел Георгиев е заснето с видео как са смазани от бой. За сметка на това главният прокурор към онази дата повдига обвинения към тях! Години наред – това е 2020 г., днес сме 2023 г. – три години, това нещо Главна прокуратура държи на трупчета. Защо? За да се стигне до някакъв удобен момент, в който да се повдигне. Въпреки че ние многократно сме призовавали прокуратурата да задвижи и даде ход на това нещо. Имало е месеци, в които те са нямали имунитет. Имало е моменти, в които въобще не са били в парламента. По същото време Костадин Костадинов при телевизионно участие констатира безспорен факт, който впоследствие и шефът на Държавния резерв потвърждава – че от Резерва липсват десетки тонове хранителни продукти. Липсват, няма ги, откраднати, източени, изчезнали! И за сметка на това главният прокурор повдига обвинение към него! Костадин Костадинов е арестуван и вкаран за една нощ в Централния софийски затвор – пореден парламент, в който той сам си свали имунитета. Говорим за морални актове. Говорим за морален акт, в който тези, на които в момента им се иска имунитетът, първото нещо, което трябваше да направят, е да си свалят сами имунитета, всеки един от тях. Днес разбирам, че на бивш депутат на ГЕРБ – в момента в ДПС, и той е с повдигнати обвинения. Да си свали веднага имунитета! Кирил Петков – да си свали веднага имунитета! Сам! Бойко Борисов – да си свали сам имунитета. Веднага! Морален акт е това! Морален акт е! Ако Вие се страхувате в момента от Гешев, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ не се страхуваме! Години наред се борим спрямо Гешев и гешефтурата. Протестите, които започнаха за свалянето на правителството на ГЕРБ, които стигнаха в един момент, когато бяхме сами, в един момент се стигна дотам, че така нареченият – „умни и красиви“, жълтопаветният елит на София се включи в тях. Обаче няколко месеца по-късно на тези протести се оказа, че правителството на Бойко Борисов – лично той заедно с Красимир Каракачанов, пътуваха до САЩ и се върнаха с благата вест, че ще си купим чертежи за 2,5 млрд. лв., самолети F-16. И, о, чудо! ВЪЗРАЖДАНЕ отново остана сама да протестира и искаше оставката на Борисов. Жълтопаветните красиви и умни се оттеглиха! Не знам защо! Всеки може сам да си извади изводите. Но побоищата спрямо протестиращите не спряха. Въпреки че си купихме чертежи. Тези, които в момента бранят и перат, както се чу директно от тях, имунитета на Борисов и правят всичко възможно да му изперат имиджа и да го върнат, едно само искам да им кажа. Там, накъдето сте тръгнали, ние оттам се връщаме. Защото, ако Вие си мислите, че в момента, като изперете неговия имидж и го вкарате в комисия, която първоначално сте искали шест месеца по думите на – цитират Христо Иванов, а в момента искате един месец, ние не сме съгласни. Ако ще има комисия, тази комисия трябва да е една или две седмици, след което да се произнесе Народното събрание, да се види кой какво ще пере. Така или иначе комисия трябва да има. Защото иначе тези хора остават с имунитет. Какво се случва към днешна дата? Това, което се случва в последните дни, след като се сформира новото срамно евро-атлантическо правителство, всеки един от гражданите на републиката може да чуе и да види в медиите. Постоянно се оправдава създаването на това срамно управление с ВЪЗРАЖДАНЕ, с борбата срещу ВЪЗРАЖДАНЕ, неприкрито и явно казване, че „ако не се създаде правителство, те ще управляват“ и че са „нови фашисти“. И стигаме дотам, че се иска ВЪЗРАЖДАНЕ да бъде не само забранена. Ще цитирам какво казва Радан Кънев – един от апологетите на така наречените самообявили се за демократи, цитирам: „Пълна безусловна парламентарна изолация, тъй нареченият санитарен кордон. Никакви ръководни постове в парламентарни комисии, никакви политически квоти, никакви мнозинства – явни или скрити, които включват групата. Никакъв шанс за техни законопроекти да получават подкрепа в комисия или повече от трийсетината им гласа в зала.“ Скъпи българи и така наречени, самообявили се, умни и красиви жълтопаветни избиратели на ДБ и ПП! Давате ли си сметка, че искате да направите това нещо не спрямо 37 депутати на ВЪЗРАЖДАНЕ? Вие искате да ограничите гласа на 358 хиляди българи. 358 хиляди българи са пратили 37 депутати и Вие вече нямате срам да го казвате – дори и открито – какво точно искате да направите с демокрацията и с правата на тези 358 хиляди българи, гласували за ВЪЗРАЖДАНЕ. Давате ли си сметка, че искате да лишите правата и свободите както на 37 народни представители, така правата и свободите на 358 хиляди човека, които очакват от тези 37 депутати на ВЪЗРАЖДАНЕ да изразяват тяхното мнение и да се борят за всички приоритети, заради които са гласували за ВЪЗРАЖДАНЕ? Това е Вашият нов розов фашизъм. И той е безспорен факт! Давате ли си сметка, че потъпквате основните права на демокрацията – права, които са гарантирани от Конституцията? Това са първи стъпки за въвеждане на фашистко управление – управление, което и по времето на което на витрините в столични заведения гордо седят табелки: „Забранено влизането на привърженици на ВЪЗРАЖДАНЕ“, и за да е още по-пълен срамът Ви, тук има депутати, които отиват и се снимат с тези табелки. Какво да очакваме утре? Ако искате, за да Ви угодим и да сте доволни, можем и жълти звезди да си сложим! Можем да сложим и табелки. Няма нищо лошо. Ако искате, и тук ни ограничете – пробвахте веднъж преди година и половина да ни забраните да влизаме в залата – тогава заради зеления Ви сертификат. Това се случи, тогава управлявахте – и ограничаване, и фашизъм, сега се случва абсолютно същото. Давате ли си сметка, че по време на Вашето управление в помещенията на някои медии отново седят същите табелки – че се забранява и не се отразява всичко, което прави парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. По време на Вашето управление в момента се възражда кафявият фашизъм, а той при Вас е розов. За да Ви е пълно самозабравянето, ще цитирам няколко човека, които в момента защитават и перат имиджа на Борисов. (Показва.) Христо Иванов пред медиите: „Борисов е най-добрият сводник в бардака на властта.“ Този човек, който иска да създаде анкетна комисия за шест месеца и да го препере. Христо Иванов: „Руските агенции, които угаждат на Путин у нас, са Доган и Борисов.“ Ивайло Мирчев, развявайки и заставайки гордо: „Борисов е васал на Путин.“ Атанас Атанасов: „Борисов е мутрата на България“, казано в десетки интервюта явно и открито. Кирил Петков: „Кражбите на Борисов и екипа му през последните 10 години са в огромен мащаб. Затова този човек иска да се върне и да продължи да краде.“ Това искате да изперете, това искате да защитавате и в следващия момент се чудите защо ВЪЗРАЖДАНЕ расте въпреки англоезичните Ви медии, които седят зад Вас, българоезичните американски медии, които не спират да работят против ВЪЗРАЖДАНЕ, да насаждат омраза и дискриминация спрямо ВЪЗРАЖДАНЕ и избирателите на ВЪЗРАЖДАНЕ! Вие се чудите защо – защото нямате морал и ценности, защото сами потъпквате всичко, което говорите! Между другото, същото се отнася и за ГЕРБ. Да цитирам ли изявени депутати от парламентарната група какво са говорили за Асен Василев и Кирил Петков?! Какво са говорили и какво е казал Бойко Борисов в едно много яростно свое интервю само преди няколко месеца? „Кирил Петков, Асен Василев – пияндурници, кристали, парапети, стаи за гости, крадци“, и всичкото това нещо е в едно изречение. В този момент групата на ГЕРБ отказва да гласува веднага, за да бъде свален имунитетът на човек, за който Конституционният съд се произнесе и ясно каза, че не е имал право да е министър-председател, нарушил е Конституцията! Взаимно се перете, взаимно, само че това българският избирател няма да го забрави и няма да Ви го прости. Нека да е ясно! Това, че създавате комисия и изнудвате Народното събрание, защото без комисия тези хора остават с имунитет, е друг проблем, който трябва да се обсъди. Затова трябва веднага да бъде свален имунитетът им, но така или иначе явно към днешна дата комисия трябва да има и ние сме принудени да гласуваме за създаването на тази комисия. Защото срамът ще е на Вашите чела, защото искате и си го казвате – да изперете човек, който няма как да го изперете. Няма как да изперете и Делян Пеевски, въпреки че благодарение на Вас го избрахте в комисията, която ще определя какво и как да е в Конституцията ни, защото именно те трябва да оглавят тази комисия. Това се случва и днес сме изправени пред всичкото това нещо. Преди всичко е моралът и ценностите! Преди всичко един мъж живее за едната си чест, а тези, които отказват в момента да направят това, е техен избор, обаче срамът остава за всички, които подкрепят техния срам! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#56 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Ганев, Вие казахте, че нямаме избор. Избор все още имаме – да не гласуваме тази комисия. Има двама човека, които могат да направят така, че да не гласуваме тази комисия. Единият не е в залата – Бойко Борисов, нищо изненадващо от това поредно негово скриване, но другият е тук. Господин Петков, излезте на тази трибуна и си дайте имунитета, и тогава да видим каква ще е ситуацията. (Шум и реплики.) Излезте Вие от тази ситуация, в която вкарахте цялото Народно събрание – да се унижава два часа да коментира нещо, което е пределно ясно. Подайте си имунитета, а след това може да дадем почивка, докато се яви другият народен представител – Бойко Методиев Борисов, за да видим той как ще реагира и да поискаме да направи същото. Ако Вие благоволите да направите това, направете го! Това е единственото правилно решение, което може да се случи в момента. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#58 · speech

Мирослав Иванов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Колеги! Господин Ганев, тук говорите за морал и чест, но и при Вас не се намират такива и е страхотно лицемерие някои от нещата, които Вие казвате, и въобще Вашето поведение тук вече в трето Народно събрание,…

#61 · speech

Мирослав Иванов

…честно казано, опровергава Вашите заявки за морал и ценности. Твърдите, че от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ сте били подлагани на репресии, защото сме се опитали да не Ви допускаме в Народното събрание с оглед на наличието на зелени сертификати, но, господин Ганев, никой от Вас нямаше достойнството да излезе и да каже, че половината бяхте ваксинирани.

#64 · speech

Мирослав Иванов

Значи, след това Вие се изкарвате за жертви. След това Вие сте против създаване на едни или други комисии, които да осветлят обективни факти, свързани с… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.)

#66 · speech

Мирослав Иванов

Вие сте против създаването на тая комисия, господин Ганев го каза. Господин Ганев каза, че е против създаването на такива комисии. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, ще видим дали ще гласувате за, щяхте да гласувате против и включването на господин Пеевски в Комисията по конституционни въпроси…

#68 · speech

Мирослав Иванов

Вие сте против създаването на такива комисии, да си довърша изречението, ако обичате, но неведнъж сте гласували за създаването на подобни комисии в предишни народни събрания. Твърдите, че тук се е промъкнал някакъв фашизъм, но господин Ганев, пропагандата е също проявление на фашизъм. Изкривяването на факти от Ваша страна персонално съставлява пропаганда. Когато казвате, че има медии, които обслужват една или друга формация, моля, назовете кои точно са тези медии, посочете ги, ако имате смелост. Нали си говорим за морал и за чест? Всъщност тук на финала аз ще Ви припомня думите на една Ваша колежка, един депутат от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ – госпожа Елена Гунчева, която неведнъж каза, че ВЪЗРАЖДАНЕ има армия от тролове. Всички знаем какво правят армииите от тролове – манипулират общественото мнение, създават пропаганда. (Шум и реплики.) Така че, господин Ганев, когато си говорим за морал и за чест, моля, не бъдете лицемери и първо вижте Вашите собствени поведения, а след това коментирайте това на другите формации. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#70 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Михайлова, това, което искате, опира до това дали този, към който е насочено Вашето предложение и искане, ще има чест и достойнство, дали ще има кураж, защото, за да си свалиш имунитета, трябва да имаш кураж, трябва да кажеш: аз съм невинен и ще го докажа. Това обаче не се случва в момента, няма и да се случи, защото начело на България за наш всеобщ срам имахме такъв министър-председател. Фактите са такива! Затова в момента се крие зад имунитета си – просто защото го е страх и е разбираемо. Когато си извършил поредица престъпления, когато трябваше в момента не да му се иска имунитетът, а в момента трябваше той да е арестуван веднага, защото за чл. 1 от Наказателния кодекс – за шпионаж, няма имунитет, а арестуване веднага. Както каза от тази трибуна шефът на ДАНС, тази, която е извършила шпионажа и е предала държавните тайни, го е правила със знанието на прекия си ръководител, а прекият ръководител на тази жена седи на първия ред и той трябваше да бъде арестуван. Господин Иванов, за разлика от Вас ВЪЗРАЖДАНЕ е демократична организация и ние се борим за демокрация. За разлика от Вас ние казахме нещо много простичко: искате да се ваксинирате, направете го, Ваш избор е и даже държавата дава милиони за Вас, което ние не го одобрявахме. Ваш избор е, но никой обаче няма право да ограничава мен да отивам да работя, да си върша задълженията само защото не съм ваксиниран с ваксини, от които в момента целият свят страда и вдигнаха смъртността от цялото това нещо. Ние сме демократи, ние казваме, че всеки има право да влиза и да излиза в което и заведение реши, а не да се ограничават правата му по най-фашистки и гнусен начин. Защото Вие точно, Вашата партия, а Вие не сте и партия, Вашата коалиция е проводник на фашизма, на розовия фашизъм, защото Вие сте тези, които приехте законодателство, свързано със закрила на децата! Точно Вие, защото дадохте и отворихте вратите за отнемане на деца само за доноси от някой, който е решил нещо да направи. Всичко това, което имате да цитирате, е плод на безсилие и това се вижда в момента. Не знам колко пъти – според мен сте добър юрист, не знам колко пъти трябва да кажа това, което стана ясно на всички, вярвам, и на българския народ. Така поставени обстоятелствата – заради страха на Кирил Петков, Бойко Борисов и на другите двама, които са в тази комисия и трябва да им се разследват нещата, а когато те откажат да си свалят имунитета, ако не създадем комисия, те си остават с имунитет. Така изнудихте цялото Народно събрание! Трябваше да се приеме веднага предложението, направено от левицата, и да се гласуват всичките тези неща и да се види кой на каква позиция е. Няма нищо лошо, ние чухме и знаем, че Вие искате да перете. Искате да изперете Бойко Борисов! Това Ви е голямата игра, това Ви е и българското общество, и Вашите избиратели го видяха и затова ще Ви накажат! Розовият фашизъм няма място в България. Оставка! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#71 · speech

Председател Росен Желязков

Кирил Петков – за изказване. Записани за изказване са Станислав Балабанов, Корнелия Нинова, Филип Станев, Любен Дилов, Петър Петров.

#72 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Днес искам да заявя ясно няколко факти от тази трибуна. Първо, тази комисия ще има ясен срок до 18 юли да приключи. Второ, от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ няма да предложим председател на тази комисия и ще призовем депутатите от ГЕРБ-СДС също да не предложат председател на тази комисия, за да няма никакви съмнения за конфликт на интереси.

#75 · speech

Кирил Петков

Ще си дам имунитета доброволно преди 18 юли, преди комисията да даде своето становище. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Каква е разликата между даването на имунитета днес и на 18 юли? Разликата е, че прокуратурата е възобновила производство, което самата прокуратура спря преди година и половина. Какво се случи в тази година и половина? Какви нови факти прокуратурата видя, какви нови свидетели видя, какви нови действия видя? Искаме ли ние като народни представители да оставим прокуратурата да действа абсолютно на тъмно като политическа бухалка, или искаме да видим тяхното становище? Ясно, всички Вие ще можете да го видите. Какво се е променило от година и половина?! Нищо! Ще Ви обясня какво се случва, уважаеми колеги. Какво се случва? Какво се случва е следното. Защо се стигна до решението господин Гешев да бъде отстранен? Защото преди година и половина в Плана за възстановяване и устойчивост беше вкаран един механизъм – това е контролът върху главния прокурор. Ако този механизъм не беше вкаран в този план, ние никога нямаше да стигнем до това, което се случи във вчерашния ден. Ето защо след година и половина без никакви факти, без никакви нови обстоятелства прокуратурата изведнъж решава да възобнови това производство. Ние няма да оставим тази прокуратура да действа като политическа бухалка! Народното събрание като висшия орган в тази държава ще осветлява всеки път, когато някой си позволява да използва съдебната власт по политически цели. Отново казвам, преди 18 юли аз доброволно ще си дам имунитета и няма да чакам края на тази комисия, но и няма да дам прокуратурата да използва своята власт като политическа бухалка. И сега, колеги, нека да не говорим за фашизъм. Толкова пъти Вие го споменахте. Аз наистина не разбирам какво означава розов фашизъм, нито кафяв фашизъм – за какъв фашизъм говорите?! Но едно знам. Вие нямате право от тази трибуна да казвате кой трябва да бъде арестуван и кой не трябва да бъде арестуван, защото точно това са признаците на фашизма. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) А за комплексираните депутати, пълни с омраза – от ИТН, въобще няма да коментирам. Благодаря Ви.

#77 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Петков, морални бяхте само един-единствен… и може да излезете, ако може да се каже, с достойнство от цялото това безумие в момента, е точно в момента да отидете, да депозирате свалянето на имунитета си, да излезете или някой от Вашата група да го каже, че е направено, за да Ви изкарат от списъка за комисията. Това е най-морално. Няма да го направите по простата причина, че в самия себе си имате панически страх какво ще последва, ако Ви се свали имунитетът, и какви обвинения ще Ви се повдигнат. Що се отнася обаче до това, което казахте, откровена – хайде да не е лъжа, откровена неистина, примесена с частична фактология – да, механизмът беше вкаран в последния момент благодарение на Вас, в Плана за възстановяване и устойчивост, който в Народното събрание към онази дата Вие и Вашата група и в следващото Народно събрание направихте всичко възможно да не бъде приет – отсъствахте, свалихте кворума… Но по-важното е друго. Какво като има приет механизъм? Оставката се гласува във ВСС. Във ВСС това стана благодарение на квотата на ГЕРБ и на ДПС – не на Вас, не на Вашия механизъм, не на нищо от Вас. Вие нищо не правите ползотворно. Това, че имате договорка с ГЕРБ и трябва да си перете, както сами си обяснявате, това, че трябва да угаждате и да изперете и Пеевски, и да правите конституционни промени с него, доведе дотам, че тяхната квота свали своето отроче в лицето на Гешев, защото Гешев е бухалката, от която ние страдаме. Пак ще го кажа: там, накъдето Вие сте тръгнали, ние оттам се връщаме. Ние години наред страдаме от Гешев и сме казали, че той не трябва да бъде отстранен, той трябва да бъде съден и вкаран в затвора не днес – вчера! Обаче да лъжете, че Планът Ви за възстановяване и устойчивост свалил Гешев?! Намирате се в Народното събрание – малко по-адекватно. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#79 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Уважаеми, неуважаеми национален предател, първо, Вие…

#80 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ, от място

Господин Председател, господин Председател…

#82 · speech

Председател Росен Желязков

Поднасяте ли извинения, господин Йорданов. (Реплики от народния представител Кирил Петков към народния представител Тошко Йорданов.)

#87 · speech

Тошко Йорданов

Значи за първи път ме наказват за истина – това е готино. Кирил Петков и Бойко Борисов, след това изказване на Кирил Петков, затвърждават мнението, че са страхливци. Второ, комисията, която така правите и вардите, по думите на същия този Кирил Петков, целта е единствена – да изпере Бойко Борисов, и той си го признава, а Христо Иванов е измислил респект за юридическите Ви умения. Трето, по думите, които казахте: Вие сте фашист, защото извършихте арест, който се оказа, че е незаконен. Последно, не бъркайте омразата с истината!

#89 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Петков, във Вашето изказване изпуснахте да споменете нещо, което е много важно. Всъщност „Продължаваме Промяната – Демократична България“ дава решение на нещо, което всъщност чакахме от председателя на Народното събрание – да създаде тази комисия. След четири седмици тази комисия ще излезе със своето решение и доклад, да се надяваме. Аз призовавам хората, подскачащи тук най-много, да излъчат председател на тази комисия, за да може да свършим процедурата и всъщност тази дъвка – това е политическа дъвка, която се използва по някакъв начин, да може да я приключим и да се фокусираме върху нещата, които са важни. Разбираме политическото безсилие на част от парламентарните групи тук, които в момента се опитват по някакъв начин да подвеждат българските граждани, но след четири седмици ние ще имаме решение на този казус. Нека се фокусираме върху законодателна програма, нека се фокусираме върху ПВУ, нека се фокусираме върху Шенген и еврозоната. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#91 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаеми народни представители, това, което искам първо да разясня към депутатите от ВЪЗРАЖДАНЕ, е – защо нашият механизъм доведе до отстраняването? Защото, за разлика от теоретичната възможност да бъде разследван главният прокурор, ние вярваме, че господин Гешев има достатъчно неща, за които да се притеснява, така че този механизъм, който беше въведен в Плана за възстановяване и устойчивост, беше истинска заплаха за него. Той неведнъж идва в този парламент да каже, че този механизъм е нелегитимен, неправилен и когато видя, че беше решено да бъде приет този механизъм, точно в този момент реши да предприеме действия, които са абсолютно извън рамките на неговите правомощия. Истина е, че започването на отстраняването му дойде точно от този механизъм. Господин Ананиев, аз съм абсолютно съгласен с Вас. Ето, за да сте абсолютно сигурни от ВЪЗРАЖДАНЕ, че никой няма да протака, че никой няма да бави, аз също бих подкрепил Вие да оглавите тази комисия, ако искате да сте гарант и за сроковете, и за изпълнението – ето, съгласен! Защото, когато се говори за страх, Вие най-добре знаете, че когато влязох във Вашата стая, последното нещо, което имаше при мен, беше страх. (Оживление, смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Благодаря за предложението. Аз вярвам, че това е начинът да спрем прокуратурата да бъде използвана като политическа бухалка – това е единственият начин, чрез прозрачност. Прозрачност, която българският парламент може да осигури. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#93 · speech

Гроздан Караджов

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Председател, ще се обърна към Вас по следния повод, който Вие ми дадохте, когато депутатът Петков нарече депутатите от… наши колеги, господин Председател, няма да отречете – от „Има Такъв Народ“, комплексирани, Вие не реагирахте по никакъв начин. Вие не му наложихте забележка, но малко по-късно, когато Тошко Йорданов се изказа, побързахте веднага да наложите това наказание. Аз не реагирах на първия Ви пропуск, защото сме слушали толкова много глупости, изречени тук от някои конкретни хора, че няма нужда да се отделя специално и сериозно внимание. Те са достатъчно несериозни сами по себе си. Моят проблем е, че когато член на управляващото вече мнозинство произнася обида, Вие като представител на същото това мнозинство не реагирахте. Бих искал да Ви припомня, че като председател – Вие сте председател на цялото Народно събрание, да проявявате такава слабост към собствените си отрочета, а да удряте върху опозицията, не е правилно. Аз разбирам, че Петков Ви е необходим, че не смеете да му вдигнете ръка, че той е изключително нужен в настоящия момент. Защо ли? Просто Киро пере най-добре.

#95 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, дайте да престанете с това лицемерие вече! Потвърждавате тезата, че за да не свърши работа този парламент, се създава временна комисия, която в какво да ме убеди мен? Че Кирил Петков не е двоен гражданин ли? Конституционният съд го потвърди още 2021 г., като обяви назначаването на Кирил Петков като служебен министър за противоконституционно. Какво да ме убеждавате мен в това отношение? Или че Бойко Борисов има или няма къща в Барселона по Барселонагейт? Това е само една прашинка от нещата, които сътвориха ГЕРБ в последните 10 години, и ще губим времето на българските граждани с тази комисия – един месец да се занимава с всичкото това. От друга страна, Вие сте абсолютно последователни в действията си, които изтекоха от записите в публичното пространство. От една страна, в момента Асен Василев Ви назначава цялата рода на властови постове, губейки времето в публичното пространство, активирайки се срещу главния прокурор в момента. От друга страна, се чудите по какъв начин да запазите авторитета на Бойко Борисов още един месец, защото тук господин Петков излезе, но ще му отговоря на въпроса по отношение на разликата за подаването на неговия имунитет днес или след един месец. Разликата е, че ако днес Кирил Петков си подаде имунитета, няма да има възможност да го пази Бойко Борисов още един месец. По отношение идеята на господин Иванов от записите – да спазим европейската практика по отношение на комисията. Господин Иванов, да Ви кажа, ако не знаете, Европейският парламент няма процедура, по която да дава възможност на европейските депутати сами да дават имунитетите си, докато българският парламент дава тази възможност, но я дава на хора, които имат морал, достойнство и чест. Нито господин Петков, нито господин Борисов явно притежават тези неща. На финала на моето изказване, понеже нямаме и време от групата, ще цитирам думите на господин Мирослав Иванов от началото на днешния дебат „Справедливостта трябва да е спазена на база на ред и правила“ – Ваш цитат от сутринта. Защо, когато арестувахте Бойко Борисов преди година и половина незаконно, не създадохте такава комисия, за да се запознаем с доказателствата, и тогава да го арестувате. Парламентът нито знаеше за този арест, пък и после този арест се оказа незаконен – защо? Защото госпожа Бориславова и господин Петков в квартира без парапет събираха доказателства от Гугъл по тази тема. Благодаря Ви.

#97 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми български граждани! Това, което се случва днес в Народното събрание, не е обсъждане на конюнктурен въпрос, не е обсъждане просто на имунитетите на няколко депутати, това е големият въпрос за паралелната държава и задкулисието. В последния месец тя се прегрупира, за да оцелее и да продължи да управлява. Два клана в мафията се сбиха кой да овладее държавата и да продължи да съществува. Мафията се самовзриви отвътре през съдебната система и роди коалицията на имунитетите и на страха. Тази коалиция е изкуствена по политически причини, по морални причини и е естествена единствено за да спаси кожите на няколко души. Абсолютно шоково е, че тези, които арестуваха незаконно Борисов, днес му пазят имунитета. А Борисов, който свали правителството на „Продължаваме Промяната“, днес се прегърна с тях, за да спаси себе си. Това няма никакво обяснение – както казах, нито политическо, нито морално. Днес се твърди, че прокуратурата се използва като политическа бухалка. Дами и господа народни представители, които не сте юристи, прокуратурата не съди, прокуратурата само дава доказателства, а съдът преценява дали те са годни или не. Така че прокуратурата не може да бъде използвана за политическа бухалка в крайна сметка, защото решението зависи от българския съд, където още не сте оспорили и не сте тръгнали да правите реформа. Реформа за овладяване, а не за справедливост. Много се внушава, че някои партии тук изпълняват волята на главния прокурор. Много се спомена за предишни изказвания, за това, че тази комисия априори е замислена като пералня – всички българи го чухме. Замислена е да функционира шест месеца и аз съм сигурна, мога да заложа, че ще й удължите срока преди 18 юли. Нещо, което много пъти се е случвало в парламента. Няма да приключи на 18 юли. Ще я тупате шест месеца, докато се изперете взаимно. Но по отношение на това кой каква роля заема в този процес. Искам да Ви припомня 2020 г. – не е толкова отдавна, „Продължаваме Промяната“ не съществуваха, ВЪЗРАЖДАНЕ ги нямаше. (Шум и реплики: „Моля?! Как ни нямаше! Моля?“) Точно така. И тук по инициатива на тогавашните народни представители, които са ГЕРБ, БСП, ДПС, „Обединени патриоти“, ВОЛЯ и Независим, та тогава, по волята на тези депутати, ние въведохме контрол върху главния прокурор, за да го изслушваме. Това, което държа пред себе си, е само част от битката на БСП с паралелната държава. (Народният представител Корнелия Нинова показва документи.) Начало 2017 г. Тогава, когато главният прокурор – Гешев тогава, дойде и ние го изслушвахме, ГЕРБ и останалите партии, както се вижда от гласуването, го подкрепяха и ръкопляскаха на отчетния му доклад. Какво направи БСП тогава? Колко време е необходимо, господин Гешев, за да отговорите на българското общество автентични ли са снимките от спалнята на премиера, автентични ли са парите в чекмеджето, автентичен ли е гласът в онези записи? От 2017 г., господин Гешев, сме Ви пуснали 15 сигнала за корупция по висшите етажи на властта при управлението на ГЕРБ – оградата, преградно съоръжение; кражбите от КТБ и списъка с политици, които са взимали чували оттам; системата БАЦИС на Агенция „Митници“, откъдето са присвоени милиони; „Хасковогейт“; сделката за ЧЕЗ; концесията на летище София – и ги изреждаме, 2020 г. (Народният представител Корнелия Нинова показва документи.) Ето ги. И тогава Вие всички, които сте си избрали Гешев, и Ви криеше от всичко това, уважаеми ГЕРБ, му ръкопляскахте. Какво стана, че сега така решихте да се скриете от правосъдието и да кажете, че това е политическа бухалка? Прегрупирате се! С помощта на „Промяната“, която щеше да Ви изчегърта. И няма да приемем нито за секунда внушението, че БСП изпълнява чиято и да е поръчка. Защото това е 2017 г. Днес сме 2023 г.! И „БСП за България“ не е мръднала на йота от това, което иска – разграждане на паралелната държава, където и да се намира тя. И ние апелираме операция „Чисти ръце“, със или без Гешев, да продължи докрай, да продължи във всички партии, да продължи в министерства, да продължи в редовни и служебни кабинети, навсякъде, където се крадат десет милиарда лева годишно! Защото след малко ще обсъждаме бюджета и ще се вайкате, че няма пари за майчинство и пенсии?! Защото ги крадете – десет милиарда годишно, дванадесет години при управлението на Борисов! И днес ще казвате: оф, това било политическа бухалка! Докато Ви крепеше, не беше. Сега изведнъж е политическа бухалка! Ние няма да подкрепим тази комисия, ние няма да бъдем частичка от пералнята, която в момента сглобявате. Няма да излъчим и представители в тази комисия и не сте прави от ВЪЗРАЖДАНЕ, като казвате, че няма начин да бъдат свалени имунитетите, ако не се състои тази комисия. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ами нашето предложение е залата директно да гласува за или против. Чакаме да влезе по волята на председателя, който очевидно вече не е пръв между равни, чакаме по негова воля да влезе, надяваме се другата седмица и да гласува залата. Комисия шест месеца, пералня, прикритие и прегрупиране на паралелната държава, за да продължи, уважаеми българи, да Ви управлява и да Ви краде по десет милиарда лева годишно. Ето това е. И това е БСП – седем години неотлъчно, въпреки всичко – удари, моркови, въпреки всичко. И къде е младежът Георгиев, който говори за страх? Уважаеми господин Георгиев от ГЕРБ, ще припомня една реплика, моя, с която не се гордея. Преди много години тук беше Борисов като премиер и му казах: излез отвън да се разберем като мъже. До ден днешен, седем години, нито веднъж не съм го срещнала като мъж – да излезе и да поеме отговорност. Твърдя – ето оттук, че той е страхлив. И в момента го няма поне да се защити. А Вие по това време, господин Георгиев, на една снимка с прегънат кръст му целувахте пръстена на ръката. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Така че не ми говорете за страх и за смелост! Днешното решение би трябвало да бъде тези депутати сами да си дадат имунитета. Страхливи са, нямат грам достойнство, нямат грам чест, нямат мъжество. Чакаме предложението на БСП залата да реши. Не участваме в комисия пералня. Ще се борим докрай с паралелната държава, където и да се намира тя. Ще подкрепяме операция „Чисти ръце“, независимо от кой главен прокурор се провежда тя. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#99 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател! Госпожо Нинова, Вие така, в еуфорията си, Ви се привиждат вече бижута, всякакви скъпоценности, лъскавки неща, които могат да се – нали, разбирате ме. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Но аз няма да вляза в обяснение на това, защото на човек, принадлежащ към партията, взривила църквата „Св. Неделя“, да говоря за Бог, за прошка, за празници и символиката, свързана с това, е излишно. Затова ще оставя това настрана. Моята реплика ще бъде конструирана обаче върху друго. И ако ми позволите, тъй като Вие преди малко си служихте с цитати, аз сега ще направя същото, защото Вие казахте: прокуратурата няма как да е бухалка. Казахте го от висотата на Вашата правна мисъл. Може би на бивш следовател, и за там знаем някои неща, но прокуратурата взе в свои ръце вътрешнопартийния преврат в БСП: „Прокуратурата не е инструмент за правосъдие и справедливост, а е бухалка за неудобните. Прокуратурата е частен орган на задкулисието.“ Корнелия Нинова от октомври миналата година. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Аз съм използвал по Ваш адрес едно прозвище – обратно на истината – Корнелия Нинова обратно на истината. Това, което прочетох сега, и това, което казахте преди малко, ми дава основателно право да продължа да подкрепям това прозвище, което някога съм използвал по Ваш адрес. Но госпожо Нинова, аз разбирам Вашата фрустрация, че не сте могли да се докажете като мъж пред господин Борисов, но ми се иска еманципирайки се от тези думи, с които Вие се изразихте преди години, от които се разкаяхте сега, да насоча вниманието Ви към нещо друго, защото говорите за перални, пране и така нататък. Ами, госпожо Нинова, извинявайте, Вие бяхте вицепремиер в правителството на този, чийто имунитет в момента искате. Има ли по-голяма пералня от това, госпожо Нинова? Защо тогава не се замислихте за това дали е двоен гражданин министър-председателят, в чийто кабинет Вие влизате? И не е ли всъщност, госпожо Нинова, операцията „Чисти ръце“ в този смисъл стартирана от Вас, от Вашата партия?

#101 · speech

Георг Георгиев

Къде бяхте тогава да поставите тези въпроси? В крайна сметка, когато излизате и говорите, лицемерието няма да кажа, че е инструмент, непознат на политиката, но наглостта, безочието, дебелоочието, лъжите…

#103 · speech

Георг Георгиев

…са нещо, което в крайна сметка следва да се опитате, ако не напълно да се разграничите, поне да се дистанцирате, защото – да, разбирам възможността (реплики от „БСП за България“) да използвате трибуната, за да подадете глава над тинята, в която в момента БСП, за съжаление, се намира. Казвам за съжаление, защото България …

#105 · speech

Георг Георгиев

…има нужда от силна социална партия, но тази партия, госпожо Нинова, не е БСП и тя стана такава под Ваше ръководство. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#107 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Без малко колегата да ми вземе половината от репликата, ама не успя. Не успя да припомни, че всъщност думите на госпожа Нинова по отношение на бухалката Гешев и прокуратурата бяха свързани с войната на два клана в БСП. Да Ви прилича на мафия това? Да Ви прилича, когато воюват два вътрешнопартийни клана, някой да излиза и да казва: нас ни мачка прокуратурата? Не. Хубаво е обаче днес да прехвърляме, да правим такава ретроспекция на нещата. Ами да започнем тогава. Кога пък стана така, че от бухалка стана най-хубавата, най-добрата, най-работещата прокуратура? След участието на госпожа Нинова като вицепремиер в едно правителство, в което се кълнеше тя, че няма да изнасят оръжие и така нататък. Така ли беше? (Реплики от „БСП за България“: „Я!“) Не ми викай „Я!“! Ела и ми го кажи тук.

#109 · speech

Маноил Манев

Не стана ли нещо тогава, не се ли задейства някой бутон тогава? Ма крадени били десет милиарда?! А бе, тези десет милиарда дали не са свързани нещо с оръжие, а? (Реплики от „БСП за България“.) Дали някой не ходеше по заводи някъде? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „ВМЗ-то!“) И тогава прокуратурата стана хубава. Колеги, няма никакво значение кой какво говори оттук, важното е – знаете ли какво – усещането. Усещането през последните седмици на всеки един от Вас и от нас, и аз, и който и да е, че като се изказва оттук, или помага на Гешев, или може да влезе в списъка с имунитети. Този факт е ужасен за Народното събрание. Когато народните представители се съобразяват с това какво говорят, защото може пък една бухалка да ги удари или едно прокурорско тяло да ги погали. И това е страшно. И това е проблемът. И заради това трябва да има комисии. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#111 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Господин Председател! Госпожо Нинова, всъщност от цялото Ви изказване, като махнем политическия елемент, който Вие владеете, опитен политик сте, един-единствен проблем, и всъщност най-важното – акцентът на цялото Ви изказване е, че Вие няма да участвате в Комисията. Всъщност Вие я саботирате. Когато от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ даваме решение след четири седмици да има резултат на цялата тази дъвка, Вие казвате: ние няма да участваме. Да, това е саботаж. Всъщност на кого помагате, когато БСП отказва да участва в комисия, където ще може да гласувате според Вашето политическо решение или според доказателствата, които са предоставени в самата комисия, Вие отказвате да участвате. Да, между другото, БСП, като един от най-политическите играчи, в петък даде предложение за решение на самия казус. Но какво решение – решението всъщност да тръгнем срещу личния избор! Всеки има свободен избор и ние трябва да го защитаваме – може да не сме съгласни с него. Аз също искам Бойко Борисов да си даде сам имунитета. Но комисия, която ние предложихме, ще даде възможност да се направи дебатът. За четири седмици говорим, не говорим за четири години, и след четири седмици да влезе доклад в тази зала и всеки да гласува така, както е решил – някои политически, други според доказателствата. Така че това, което прави БСП – не участвайки в момента, Вие саботирате възможността за вземане на решение и излизане от цялата тази политическа дъвка и да се фокусираме върху законодателството – и бюджет, и всичко останало. Така че това не е редно.

#113 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Колега Ананиев, много елементарно внушение. Няма как да саботираме комисия, в която си имате мнозинство. Няма как да саботираме решение, за което гласуват ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС, които имат мнозинство. Искате опозицията да Ви легитимира пералнята?! Не, няма да стане. (Реплики.) Към колегите от ГЕРБ. За онова определение „госпожа Далече от истината“ осъдих Борисов в съда – имам осъдителна присъда. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Така че внимавайте да не сте следващите. Що се отнася до внушението, че довчера сме били в управление с „Продължаваме Промяната“. Ние сме доволни от това управление (оживление, смях, шум и реплики от ГЕРБ-СДС), защото то се създаде и работи за унищожаване на модела на управление на ГЕРБ и Бойко Борисов. Това, че след това се изметнаха и се прегърнаха с мафията, срещу която тръгнахме да се борим и мисля – с успешни стъпки, си е техен проблем. Ние оставаме принципни и последователни, както казах, срещу паралелната държава, където и да се намира тя. Втора причина да сме доволни от това управление са 20 млрд. лв., стигнали до всеки български гражданин – до всеки, от бебето чрез увеличаване на майчинството до пенсионера с изчислението на пенсиите (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), през работниците, на които се увеличи минималната заплата, през ваучерите за храна по време на ковида, през хората с увреждания, на които се увеличиха добавките. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това се казва управление! Това се казва управление!

#115 · speech

Корнелия Нинова

Нямаме никакво основание да се притесняваме, че сме участвали в това управление. Притеснението ни е, че за тези две години се пропиля надеждата и енергията за промяна, че вместо ГЕРБ в момента да са не само през съдебна процедура осъдени, а морално и човешки осъдени за кражбите им 12 години, ги върнахте на бял кон, с двеста ги върнахте. Ето за това съжаляваме. Не за онова управление, а за това, че партньорите ни направиха така, че да е възможно Вие отново да сте във властта. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#116 · speech

Председател Росен Желязков

Филип Станев – за изказване. След него е Любен Дилов, Петър Петров, Чорбанов, Тома Биков, Златан Златанов.

#117 · speech

Филип Станев

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Ще бъда съвсем кратък, защото всичко в тази зала, и не само в нея – и за българското общество е ясно като бял ден: в Барселона, наблюдаван от „мис Бикини“. Още в зората на българския парламентаризъм дядо Петко Славейков е казал: „Ако искате в България една работа да не бъде свършена, създайте комисия!“ (Ръкопляскания от ИТН.) Това ли ще правим сега – да създадем комисия, за да не свършим работа?! Видните конституционалисти, които напоследък са много в България, към тях спокойно можем да присъединим господин Христо Иванов, господин Делян Пеевски – приятели по съдебна реформа и конституционна реформа, много добре знаят, че още през 2006 г. българската Конституция позволява, разрешава, приела е депутат доброволно да се отказва от имунитета си. Защо ни е необходима комисия, ако има чест, ако има морал, ако има достойнство в човека, чийто имунитет е искан? Този имунитет трябва да бъде подаден веднага, за да се отиде на съд! Защото с лъжа може да се стигне много далеч, както знаете всички, но само с чистата истина, доказана в съда и пред съответните органи, може да се стигне и в затвора. Това е горчивата истина. Чешем си езиците два часа близо, за да преливаме от пусто в празно! Понеже сме се устремили към съдебна реформа и конституционна такава, ще си взема повод от думите на уважаваната от мен като юрист госпожа Йорданова от „Демократична България“, която в едно телевизионно интервю в края на миналата седмица, каза, забележете, „имунитетите – ще се разсъждава върху тях и ще се действа чак когато бъде направена съдебната реформа“! Ами тя може да не бъде направена дълго време?! И тази целеустременост към тази съдебна реформа и към тази конституционна реформа, ако не бъде направена навреме и качествено, ще стигнем до онова, което казват хората, които не са юристи, но са част от българския народ, защото тази реформа е закъсняла, а народът казва в такива случаи: „Сетила се Мара да се побара“.

#119 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Станев, извинете се за истините, които казахте.

#121 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Станев, много истини казвате, но аз все се чудя, ако бяхте направили правителство с първия мандат на ГЕРБ и господин Гроздан Караджов беше министър на транспорта, имам усещането, че кълбета щяхте да правите, не само комисии. Така че Вашето лицемерие, върховно днес, с което се опитвате да се катерите на моя гръб – човекът, който разкри тази омерта, мисля, че е необосновано. Истината е, че Вие сте част от всичко това. Вие бяхте с Бойко Борисов и свалихте правителството, сега ходихте на разговори с него и си предлагахте министри. Сега за какво ги говорите тези глупости тук, да Ви се смее целият народ?!

#123 · speech

Филип Станев

ИТН

Господин Председател, колеги! Наистина ще бъда съвсем кратък в тази дуплика. Господин Председател, благодаря Ви, че наказахте със забележка колегата ми Йорданов. Той трябваше да се извини на господин Кирил Петков. Аз ще го направя от негово име и ще кажа следното, разбира се, с чисто сърце: Кирил Петков, национален предател – извинявайте! На господин Василев само ще кажа да си припомни етимологията на думата предател. Благодаря Ви.

#125 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Моля да не се влагат в моята уста думи, които не съм изричала, колеги. Аз никога не съм изричала, че разглеждането на исканията за отнемането на имунитетите трябва да бъде направено след извършването на съдебната реформа. Казвала съм две неща: че при вземане на решенията на Народното събрание по този въпрос ние трябва да се водим от Конституцията, практиката по прилагането на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи и Договора за функциониране на Европейския съюз, защото има доста съдебна практика по този въпрос как се прави. Това, което трябва да направим, след като приключим измененията в Конституцията, е избор на нов Висш съдебен съвет, на прокурорски съвет и тогава на главен прокурор. Благодаря Ви.

#127 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, скъпи колеги! Аз може би неочаквано за Вас ще се изкажа конкретно по Проекторешението, което имаме да вземаме. Имам предложение навсякъде – мисля, че на две места се употребява изразът „възбуждане на наказателно преследване“, думата „възбуждане“ да я заменим с „образуване“. Съображенията ми са следните. Първо, възбуждането все още го свързвам с нещо приятно. (Оживление.) Второ, може би сте забелязали, че аз винаги гласувам против включването на излъчванията по Канал 1 на Българската телевизия и по БНР, първо, защото смятам, че не правим услуга на себе си и на парламентаризма в България, когато се излъчваме по тези канали, и второ, защото смятам, че това излъчване води до известно възбуждане в залата, което наблюдавахме току-що. Особено се възбуждат колегите от БСП, от „Има Такъв Народ“ при включени камери. Това също не допринася за: а) предмета, който обсъждаме в момента; и б) общо за авторитета на Народното събрание. Първо, по предмета. Уважаеми колеги, България е парламентарна република, носител на суверенитета сме ние тук, в тази зала – суверенитета на Република България като парламентарна република. Не президентът, не премиерът, не главният прокурор – ние сме. В този смисъл ние всички тук имаме функционален имунитет. Функционалният имунитет означава, че ние сме предпазени от злонамерени атаки от граждани, други организации, включително от самата съдебна система, които биха ни попречили да вършим своята работа като носители на суверенитета. Нашата комисия, която трябва да създадем, трябва да прецени това. Не дали някой е извършил нещо – това не е нейна работа, а дали това е атака срещу нашия функционален имунитет и срещу суверенитета, който ние представляваме. Това е смисълът и винаги е бил смисълът на тези комисии. Аз също съм участвал в такава комисия – за уважаемия Тома Томов. Тогава беше от БСП и гласувах против сваляне на имунитета му, защото прокуратурата и следствието го бяха разследвали и подслушвали три години и накрая нямаха три листа, които да са годни за съда. Тоест бяха потрошили парите на данъкоплатците напълно неоснователно. И сега аз искам да обърна особено внимание на колегите от „Има Такъв Народ“. Колеги, ако ние нямаме функционален имунитет, почти всички Ваши изказвания до момента биха могли да бъдат използвани за възбуждане на наказателно преследване за наклеветяване и обида и набеждаване. Всички! Всяко едно от тях, защото то съдържаше тези елементи. Смисълът на имунитета е този. Господин Борисов, откакто съществува Барселонагейт, нямаше имунитет. Спокойно можеше това да се използва, да се доведе до някаква степен на годност за съда това дело, а то не беше доведено. Такива са и доста от останалите случаи, които в момента разглеждаме. Смисълът на тази комисия – дали за месец, дали по-кратко, е да се разбере това атака срещу суверенитета на републиката ли е в лицето на депутатите, на които се иска имунитетът, или просто си продължават едни наказателни разследвания, за които евентуално този функционален имунитет би им пречил. Тогава всеки един от Вас би могъл да гласува по съвест или по партийно решение – както прецените. Но това е всичко, което дискутираме днес. Не виждам защо говорим за толкова много други неща тук. Нещо повече, съществуването на тази комисия ще Ви позволи на всички от Вас, които имат желание в тази посока да продължат да развиват своето възбуждение, през целия следващ месец по тези теми да го доведат до някакъв законодателен акт. Благодаря Ви. Моето предложение е за редакционна промяна на израза „възбуждане на наказателно преследване“ с „образуване“. Благодаря Ви. (Реплики.)

#128 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Дилов, това няма да го подложа на гласуване, тъй като това е легалният термин в Конституцията и в нашия Правилник и няма смисъла, който етимологично Вие предположихте. Има ли реплики? Не виждам. Следващо изказване – Петър Петров.

#129 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, за мен е неразбираемо, първо, като народен представител защо е необходимо да се създава временна комисия за свалянето на тези имунитети с оглед на вече обясненото, че трима народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ се отказаха от своите имунитети по реда на чл. 136, ал. 4 от Правилника. За мен е неразбираемо и като практик защо е необходимо да създаваме такава комисия, тъй като всички дела, по които те са с доброволно снети имунитети, са вече в съдебна фаза, където ги защитавам. В тази връзка, като слушах мотивите на вносителите, не знам те как ще обяснят на българското общество с оглед на това, че всички чуха записа, че трябва шест месеца да се влачи имунитетът на Бойко Борисов. Не знам как те ще обяснят на българското общество, че тази временна комисия не се създава, за да се изпира един или друг народен представител, и как ще обяснят на българското общество, че тази комисия не се създава с такъв срок, за да може да се смени настоящият главен прокурор, след което не се знае – я камилата, я камиларя, я имунитета. Тъй като ние искаме да покажем и вече беше обяснено преди малко от господин Ганев – до момента в дневния ред на Народното събрание и за тази седмица няма включена точка за решение за сваляне на имунитетите на въпросните вече четирима народни представители. Ако ние гласуваме против създаването на тази комисия, излиза едва ли не, че ние бихме били против свалянето на имунитети, което не е така, и вече го заявихме от тази трибуна. Ние ще гласуваме за свалянето на имунитетите, ако залегне и решението, което е от „БСП за България“, ние заявихме, че ще го подкрепим. С оглед на нашата позиция – позицията на ВЪЗРАЖДАНЕ, че ние сме за свалянето на имунитетите и трима народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ сами си дадоха имунитетите, уважаеми господин Председател, бих искал да направя няколко редакционни поправки, които Вие да подложите на гласуване, за които набързо ще се мотивирам с оглед намаляващото време на групата. На първо място, в точка втора от Проекторешението накрая на изречението вместо „точка се слага запетая“ и се добавят думите: „най-късно до 20 юни 2023 г.“ Тоест ние искаме тази комисия да работи пет дни, колкото е и срокът по чл. 136, ал. 5 от Правилника, където Народното събрание взема решение, ако са минали не по-малко от пет дни от искането на главния прокурор за свалянето на имунитета на народен представител. Считаме, че трябва да покажем на българското общество дали тази комисия наистина е направена за изпиране на нечий имунитет, за влачене на нечий имунитет дълго време с оглед само и единствено бързото сваляне на главния прокурор, или наистина желанието на формираното ново евро-атлантическо мнозинство е тези имунитети да бъдат свалени, за което ние считаме, че пет дни са напълно достатъчни и респективно в следващата седмица като точка първа от дневния ред за сряда да залегне докладът от тази комисия. Господин Председател, в тази насока втората редакционна поправка, която бих желал да направя тук и да я подложите на гласуване, е в т. 5 думите „18 юли 2023 г.“ да бъдат заменени с „20 юни 2023 г.“. Правя процедурно предложение освен това точка пета да бъде гласувана преди точка четвърта, като съображенията ни са, че ако не бъде прието нашето предложение тази комисия да работи пет дни, се мотивирам с това, че както беше изчетено и от вносителите, всички искания са вече внесени в Народното събрание, включително и двете допълнения към първото искане за сваляне на имунитета на Бойко Методиев Борисов – допълнителните искания са от 6 и 7 юни, всеки един народен представител може да се запознае с тях и не е необходимо тази комисия да работи дълго време. Бих искал да кажа и следното нещо на цялата зала. Макар че се сочеше от доста изказващи се, че: „Тази комисия ще осветли обективни факти, касаещи исканията за имунитет, тя ще провери дали има данни, или тези искания са политическо преследване“ – цитирам дословно, все пак трябва да знаете, че тази комисия не може да прогласи кой е виновен и кой не е. Това може да го направи съдът, а прокуратурата си носи последствията дали е повдигнала законосъобразни, или незаконосъобразни обвинения. Именно затова моля точка пета да бъде подложена на гласуване преди точка четвърта. И следващото, за което Ви моля, госпожо Председател, да предложите на Народното събрание да гласува да залегне като точка първа за следващата пленарна седмица решение на Народното събрание, взето на основание на доклада на тази комисия. Така ще покажем на българското общество, че тази комисия за една седмица може да свърши достатъчно и всички българи да видят как ще гласуват народните представители най-късно следващата сряда. Благодаря Ви.

#131 · speech

Петър Николов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Петров, Вие правилно сте разбрали, че никой, който иска да подкрепи тази комисия в тази зала, не вярва, че тук става въпрос за истинско търсене на справедливост. Тук става въпрос просто за политическа репресия. Тук става въпрос за това, че българската прокуратура в течение на години скалъпва обвинения, държи ги, както те си казват на техния прокурорски жаргон, на трупчета, и се опитват да постигат политически цели. Тук става въпрос за това, че след като години наред прокуратурата не е движила нищо по всичките тези обвинения, тя изведнъж се задейства в момента, в който тръгна реформа, и в момента, в който тръгна искането за това главният прокурор да бъде отзован. Защо този главен прокурор трябваше да бъде отзован? Защото той си позволи нещо, което един нормален главен прокурор не може да се позволи. Той си позволи да дава политически оценки и той нарече всички Вас, колеги в тази зала, боклуци. Чухте ли го? Всички, всички, всички! Всички нарече! И изведнъж се оказа, че част от колегите в тази зала се свиха, промениха начина си на говорене и госпожа Нинова например, която преди шест месеца казваше, че прокуратурата е бухалка, изведнъж каза, че прокуратурата не може да бъде бухалка. Причината да искаме тази комисия не е, че пазим някого – никого не пазим, и в момента, в който този главен прокурор си отиде и има нормална процедура, нормално се движат нещата, аз мисля, че никой никого няма да пази. Причината е, че ние не можем да допуснем българският парламент да бъде рекетиран и българската прокуратура да се меси по такъв начин в политическия живот. Ако парламентът не е достатъчно силен, ако политическите партии тук не са достатъчно единни и силни, когато някой по такъв начин се опитва да разруши конституционния ред, толкова по-жалко за тях. Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#133 · speech

Марин Маринов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Петров! Считам, че Вие като един добър юрист ще разберете и моите доводи, които искам да изложа в репликата си. Всички нормални демокрации са изградили своето държавно устройство върху принципа на разделение на властите – законодателна, изпълнителна и съдебна власт. Както парламентът като законодателна власт във всяка нормална демокрация не би следвало да се меси в работата на съдебната власт, така и с пълна сила важи обратното – съдебната власт не би следвало по никакъв начин да се меси в работата на законодателната. В този смисъл считам, че ролята на комисията, която колегите предлагат да бъде създадена, следва да се концентрира върху това да разберем има ли вмешателство, опит за намеса на съдебната власт в лицето на прокуратурата, върху работата на законодателната власт. Говорим за бухалки, говорим за внесени претоплени манджи, но за мен въпросът е доста по-дълбок. Дали чрез тези искания за сваляне на имунитети съдебната власт не цели намеса в работата на законодателната? Благодаря Ви.

#135 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Едновременно и към двамата репликиращи. Българската прокуратура скалъпва обвинения, държи ги на трупчета и дали българската прокуратура се намесва в законодателната власт? Ами ще Ви дам отново пример, че през 2020 г. българската прокуратура внесе за пръв път искане за заличаване на политическа партия – Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Това не е ли намеса от страна на прокуратурата в законодателната власт? И прокуратурата претърпя крах в съда, казвам го като човек, който защитаваше тогава партията, на двете инстанции. Именно в съда е мястото, където тезите на прокуратурата би следвало да бъдат доказани. Ние не можем да ги опровергаваме например в една временна комисия. Редно е там, където е мястото, в българския съд, и там тези тези на прокуратурата дали са просто политическа поръчка, а аз Ви дадох вече пример за такава политическа поръчка, да бъдат доказани. Отново ще кажа, че трима народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ са вече, забележете, не на дела на трупчета, а те са в съдебна фаза, те са вече изправени пред съда – председателят Костадинов за това, че е казал, че липсват 30 тона кашкавал от Държавния резерв в Сливен, а Ангел Георгиев и Веско Вешев за това, че са пребити от полицаи с видеоклипове, но са обвинени, че те са пребили служители на МВР. Искам отново да насоча на Вашето внимание обстоятелството, че ако искаме да покажем на българската общественост, че парламентът не се опитва по никакъв начин да изпира някого или да влачи нечий имунитет, ние следва да дадем един много кратък срок, а именно до 20 юни, а това е вторник, тази комисия да може да си свърши работата. Исканията и предложенията към тях са в Деловодството на Народното събрание и всеки един народен представител може да се запознае с тях и да гласуваме за следващата сряда точка първа от дневния ред да бъде решение за свалянето на тези имунитети. Това е, което трябва да направим. Държа да отбележа, че няма гаранция, че новосформираното евро-атлантическо мнозинство на обвиняемите, няма гаранция, че това мнозинство ще внесе такава точка в дневния ред, именно затова е нужно ние сега да го гласуваме, за да покажем на гледащите ни български граждани кой е за изпълнението на Правилника на Народното събрание и кой не и дали наистина това, което всички българи чуха на този запис, е вярно, или невярно. Отново ще повторя, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще гласуваме за свалянето на тези имунитети. Ние не можем да гласуваме против създаването на тази комисия, защото, ако гласуваме против, това означава, че ние сме за оставането на имунитетите, тъй като към днешния момент, сега, в този час, все още няма в дневния ред на Народното събрание решение за сваляне на имунитетите, ако има такова, ние ще го подкрепим. Отново ще повторя, и затова се надявам да ме разберете, господин Председател, да подложите така направените от мен редакционни поправки на гласуване и направената процедура. Благодаря Ви.

#136 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. Ще Ви дам процедура, защото поименно колегите казаха, че не сте спомената. (Шум и реплики от „БСП за България“.) По начина на водене, заповядайте.

#137 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Напротив, споменахте ме и неведнъж. То търпение, търпение, ама накрая трябва да получите и отговор.

#138 · speech

Председател Росен Желязков

Само да уточним за стенограмата – спрете времето. Да уточним кой е споменал за стенограмата, за да е коректна процедурата. Петър Петров поименно Ви е споменал. (Реплика от народния представител Петър Петров: „Не, не съм!“)

#141 · speech

Корнелия Нинова

И то нееднократно в днешната дискусия се вижда, че всички се обединихте да нападате БСП и мен персонално. Това доказва само едно, че всички сте в коалицията на страха и имунитетите и БСП остава единствената опозиция и настрана от това задкулисие и паралелна държава, но да обясним нещо, защото виждам, че опорната точка е как Гешев ни натиснал копчето, как ние нещо крием и затова защитаваме, как в БСП се биели два мафиотски клана и така нататък. Уважаеми дами и господа народни представители, потвърждавам думите си за прокуратурата, които четете тук всички. Заставам зад всяка една от тях и ще Ви кажа защо. По онова време ГЕРБ, които контролираха Иван Гешев, го изпратиха вътре в БСП да участва във вътрешнопартиен преврат. Това да се е случвало на някоя друга партия? Не! Тогава главният прокурор поиска от мен, от ръководството на партията протоколи от партийно заседание, разпити на участници в партийно заседание, преброителите на заседанието как са броили гласовете на партийно събрание за изключването на Кирил Добрев. Това да се е случвало на някои от Вас? И по този повод съм казала, че се ползва прокуратурата като политическа бухалка, и потвърждавам. (Реплика от ГЕРБ-СДС.) Това не беше искане на имунитет за подозрения за извършено престъпление. Това беше директно нахлуване в една партия, за да се овладее тя от ГЕРБ. Ние това го изживяваме шест години. ГЕРБ създаде вътрешната опозиция. Кметовете на ГЕРБ дадоха всички договори на членове на БСП и обществени поръчки. Хранехте ги, насъсквахте ги, за да смените ръководството на БСП, за да овладеете БСП…

#143 · speech

Корнелия Нинова

…и да я ползвате така, както сега ползвате всяка една друга партия за резервна гума, изтривалка и така нататък. Е, не Ви се получи! (Реплика от ГЕРБ-СДС.) И това не е битка на два мафиотски клана. Това е нашата дългогодишна последователна борба с паралелната държава, защото тя е проникнала във всички партии, не само в управлението. И един съвет – изстрадан съвет. Ако наистина ще се борим с паралелната държава, трябва да започнем от себе си. Ние сме единствената партия, която го направи преди пет години, и затова днес не приемаме да ни натискат копчето нито от тези тук седалки, нито от тези, нито от някой отвън. Останахме единствената свободна и независима партия, която взема решенията си сама (реплики от ГЕРБ-СДС), защото проведохме битка с паралелната държава първо при себе си, защото изчистихме олигархията, защото Гергов не е член вече на БСП, а Вие му давате варненската Дупка и Пловдивския панаир.

#145 · speech

Корнелия Нинова

Ето за това иде реч. Искате ли да борим паралелната държава в държавата, започнете от себе си. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#146 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Въобще не съм я споменал.

#148 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Благодаря.

#149 · speech

Председател Росен Желязков

За коректност, госпожо Нинова, господин Николов Ви е споменал. Господин Петров не Ви е споменавал. (Шум и реплики.) Госпожо Рангелова, преди Вас е Тома Биков, Златан Златанов, Бранимир Балачев.

#150 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Традицията имунитетите да бъдат давани, без да се сформира комисия, датира някъде от 2009 г. В интерес на истината, допреди това практиката да се съставя комисия, да се гласува в залата и така нататък беше по-скоро правило, отколкото изключение. Отказът от имунитети беше въведен още от първото управление на ГЕРБ и след това се превърна в практика за почти всички народни представители. Имало е изключения, в които се е свиквала комисия. В този смисъл бих искал да опровергая така наречените записи, на които се казва, че Христо Иванов е измислил нещо уникално, някакви европейски практики. Това е практика, която съществува в България от 1991 г., като има и сюжети, ако щете. Най-известният от тях е свалянето на имунитета на Андрей Луканов и арестуването му, впрочем осъдено по-късно в съда в Страсбург може би десетина-дванадесет години след неговата смърт. Какво се случи обаче през последния месец и защо се налага днес да няма откази от имунитети, а да се върви към комисия, която да разгледа материалите, дадени от българската прокуратура в Народното събрание, тези материали да се анализират? И аз бих се радвал юристите, които ще участват в тази комисия, наистина съвестно да ги анализират и, ако щете, дори да дадат оценка за адекватността на тези материали, начина, по който са написани, доколко доказателствата са доказателства и така нататък. Тази политическа атака, която започна прокуратурата, защото това е безспорно политическа атака и аз не мисля, че някой в тази зала има съмнение в това, тя започна преди около месец-месец и половина в момента, в който парламентарната група на ГЕРБ-СДС се присъедини към всички останали парламентарни групи в този парламент, като призова господин Гешев да подаде оставката си. И в момента няма нито една парламентарна група, или поне аз не съм чул, която да не е обявила, че иска оставката на господин Гешев. Какво означава това? Това означа, че господин Гешев като главен прокурор няма легитимност в рамките на парламента и всеки негов акт, свързан с Народното събрание, ще бъде поставен под съмнение. Това правим ние – поставяме под съмнение всяко действие на този главен прокурор, докато той изпълнява тази функция. В момента, в който спре да изпълнява тази функция, ние няма да имаме проблем не просто да дадем имунитетите, които са поискани, а ще държим да видим обвинителни актове, ако има доказателства, и това да стигне до съд. В продължение вече на четири, пет, шест години за нас се говорят какви ли не неща и ние не можем да се защитим, защото нямаме присъда, защото нито едно от тези обвинения – и те не са обвинения, а разследвания – по които се искат имунитетите, не са стигнали нито до обвинителен акт, нито до обвинение, нито до съд. Доказателствата по тях са крайно съмнителни и те в своята голяма част са много повече политически казус, отколкото съдебен, и това отново е ясно на всички тук. Ние обявихме, че няма да подкрепим свалянето на нито един имунитет, докато прокуратурата се ръководи от господин Гешев, не само когато е поискан за член на парламентарната група на ГЕРБ СДС, но когато е поискан за който и да било народен представител. Решението на Висшия съдебен съвет от вчера показва, че управлението на господин Гешев няма да продължи още дълго, независимо от това колко време президентът ще проучва решението и колко време ще му е необходимо да подпише указа, но така или иначе, очевидно и Висшият съдебен съвет е свалил доверието си от господин Гешев. Президентът, който също свали доверието си от господин Гешев изначално, като отказа да подпише указа за назначаването му, също е свалил доверието си от господин Гешев. И тук излизат колеги народни представители, които бяха наречени политически боклук от господин Гешев, да обясняват, че то това е някаква си нормална процедура, в която се иска имунитет, за да може да се води разследване. Колко века ще трябват на прокуратурата и на тези прокурори, защото не само господин Гешев, а и тези прокурори, които водят разследванията, колко века ще им трябват, за да излязат и да кажат: имаме доказателства и повдигаме обвинение, или нямаме доказателства и прекратяваме делото? Колко века?! И трябва ли да се търси отговорност на тези хора, които стоят в основата на сриване на репутацията на български народни представители, и не само на български народни представители, изобщо на български граждани? Аз мисля, че трябва. Ясно е, че това е работа на Висшия съдебен съвет, защото това, което се случва през последните години, е не намеса на парламента в съдебната власт, а намеса на прокуратурата в законодателната власт. Тази намеса беше много видна преди месец, когато започнаха да се полагат усилия за съставяне на редовно правителство, и точно тогава прокуратурата се активира, и точно тогава някои партии, както преговаряха, така спряха да преговарят – за два часа. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кои?“) Конструктивни преговори имаше и това се виждаше, и сега твърдят, че изобщо не са преговаряли, но пък в същото време са излезли от преговорите, в които уж не са участвали. Как излизаш от нещо, в което не си?!

#152 · speech

Тома Биков

Не искам да давам повод на някои колеги да се сърдят. След това продължи с искания на имунитети, и то много активно – всеки ден, през ден, къде със съпътстване от пресконференция, къде с прессъобщения, които целяха очевидно да провалят съставянето на редовно правителство, които целяха да оформят мнозинства в Народното събрание, и това е недопустимо. Мнозинствата в Народното събрание могат да бъдат дело само на народните представители и на партиите, които са ги излъчили в тази зала. Те не могат да бъдат дело нито на прокуратура, нито на съд, нито на когото и да било извън тази зала. Прокуратурата през последните две-три седмици се опитва да формира мнозинства. Слава богу, не успява. И тук аз държа да похваля българския парламент, защото въпреки всички нападки към Народното събрание българският парламент се оказа с инстинкт за самосъхранение, и той е демократичен инстинкт за самосъхранение. Много ясно парламентът показа, че България е парламентарна република. Въпреки всички опити парламентът да бъде направен излишен в българската политическа система, за да даде аргументи на определени кръгове да кажат, че няма нужда от него и че нещата си вървят много добре без него, парламентът успя да заработи, и той ще продължи да работи въпреки опитите да бъде саботиран. Аз лично не само ще подкрепя създаването на тази комисия, но след това ще гласувам против свалянето на който и да било имунитет, докато господин Гешев е главен прокурор. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#154 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председателю. Вземам реплика, за да внеса едно важно уточнение. Господин Биков, Конституцията беше променена през 2006 г. от Четиридесетото народно събрание и тогава беше въведен този механизъм като дублаж, че народният представител може сам да се откаже от имунитета си. Дотогава само Народното събрание със свое решение можеше да сваля имунитета. И отбелязвам това, защото имам личен спомен, тъй като аз съм първият народен представител, който се отказа от имунитета си, тъй като срещу мен имаше висящо дело в съда, което завърши на трите инстанции с оправдателна присъда, така че това е важно. Но така и така съм взел думата за реплика, да кажа и нещо във връзка с Гешев, и с това, което се случи във Висшия съдебен съвет. Гешев беше отстранен, тоест беше взето решение от Висшия съдебен съвет да се предложи на президента да бъде освободен от тази длъжност за това, че е оскърбил Народното събрание на практика, а според мен трябваше да се вземе такова решение заради делата на трупчета. Защото всички тези дела, трупани и държани години наред срещу неудобни, удобни и всякакви хора от политическия елит, се използваха като инструмент за рекет и защото, да речем, това дело, за което сега се иска имунитетът на Бойко Борисов, е образувано преди три години. През този период от време Борисов повече от две години беше без имунитет и тогава не се предприеха действия. И аз питам: защо сега? И не само за това. Делото срещу Кирил Петков – прекратено, не спряно, прекратено от прокуратурата. И аз затова сега искам да се създаде комисия, за да видим в това дело какви са новите обстоятелства, които са наложили възобновяване на разследването, защото не вярвам да има такива. Така че наложително е да я има тази комисия, а за това нещо винаги е имало практика в демократичната история на България след 89-а година, преди да се въведе този механизъм с отказа от имунитет, във всеки един случай да има парламентарна комисия, която да провери дали няма политическа злоупотреба с правомощието на прокуратурата. Благодаря.

#156 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Господин Председател! Уважаеми господин Атанасов, съвсем накратко. Аз съм съгласен, че трябва да се предприемат действия в кратък период от време и то това е смисълът на съдебната власт. Тя не може да се води от политически ситуации, от обществени настроения – тя трябва да се води единствено от логиката на закона и от задължението си да въздава справедливост. Част от тези дела на трупчета, за тях – ние в нашата парламентарна група, аз се надявам, ако се стигне до съд и съдът да го потвърди – те нямат доказателства, за да се повдигне обвинение. Само че не се прекратяват, защото прокуратурата не е институцията с най-високо обществено доверие и това го знаем всички. Ако тя беше прекратила тези дела, както би трябвало да го направи, ако няма доказателства, тя щеше да стане обект на атака, че прикрива господин Борисов в случая, или ако е към някой друг, някой друг, ако даде обвинителен акт, може да се окаже, че той е написан зле, защото вътре няма нищо. Затова е важно, извън конкретния казус, когато, дай боже, да се извърши и съдебната реформа – с нея, разбира се, няма да спрат проблемите в съдебната система, но е важно да започнем да пазим авторитета и на парламента, и авторитета на съдебната власт, за да ѝ дадем възможност всички ние тя да бъде арбитърът в крайна сметка и да бъде арбитър, който не се влияе от други неща. Господин Гешев например дори и в изказванията си говори за народа, за някакви неща, които нямат връзка с работата му. Той трябва да има почит само към закона и да се влияе само от закона. Дай боже, следващият главен прокурор да подходи по този начин и да ни даде възможност и ние да си вършим работата такава, каквато ни е определил законът и Конституцията на страната. Благодаря Ви.

#158 · speech

Цвета Рангелова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми сънародници! Тези, които от Вас имаха търпение почти четири часа да останат пред телевизорите, са проследили дебата – изключително разгорещен, имаше тук късане на ризи, изтъкване на всякакви мотиви защо трябва да се случи по начин, по който е предложен от вносителите този въпрос. Обръщам се обаче към тези от Вас, които сега сядате пред екраните. Ще направя много кратка ретроспекция какво се случи до този час. Става дума за четири имунитета на народни представители, които по някакви причини отказват да ги дадат доброволно, да дадат своя имунитет. В този случай и Правилникът на Народното събрание, и Конституцията на Република България казва, че единственият орган, който може да вземе решение дали да бъдат свалени имунитетите на тези народни представители, това е Народното събрание. С тези мотиви вносителите Мирослав Иванов, Атанас Атанасов, Хамид Хамид, Никола Минчев и Надежда Йорданова са внесли това предложение, с което предлагат на Народното събрание да гласува временна комисия, която да се занимава, забележете с какво, дали са налице достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер от тези народни представители. Извинявам се, но това са единствено възможности, дадени по Конституция отново само на прокуратурата на Република България. Защо Ви занимавам с всичко това? Много важните моменти, на които моля да обърнете внимание, са три. Трябва ли да има такава комисия, за която Вие знаете, че е със спомагателна функция – нейните решения нямат обвързваща сила за Народното събрание, което ще гласува след това на самостоятелно основание всеки един имунитет поотделно на тези четирима народни представители, в какъв срок да работи тази временна комисия. Направи впечатление, че има абсолютно единство от страна на всички парламентарно представени партии, извън две такива в тази зала, че срокът трябвало да бъде не по-късно от 18 юли, но най-малко четири седмици. Нещо, което не се мотивира по какъвто и да било начин. Следващото нещо, което направи впечатление на всички присъстващи, е, че за първи път изключително благородно представителите на Коалицията ПП-ДБ, подкрепени и от някои от народните представители, които се изказаха от ГЕРБ-СДС, услужливо заявиха, че предоставят възможност точно тази комисия да се председателства от ВЪЗРАЖДАНЕ, които иначе, според всички в тази зала, са едни фашисти, на които трябва да бъде ограничен достъпът до бюфета, до залите, докъдето и да било. Това е нещо, на което искам да обърнете внимание, и да се запитате защо трябва да се предложи това точно на народен представител от ВЪЗРАЖДАНЕ.

#160 · speech

Цвета Рангелова

Приключвам. Колегата Петров направи едно предложение, което е обвързано с един срок. Ние вярваме, че тази комисия има защо да работи стегнато, за да може в рамките на пет дни да приключи своята работа и да поднесе становището си за гласуване в парламентарната зала. Моля Ви да забележите как ще гласуват всички парламентарно представени партии – по начина, по който те ще гласуват, дали ще подкрепят такава временна комисия, защото трябва да е ясно, както обича да казва и господин Петков, на българските граждани, че който гласува против тази временна комисия, на практика ще гласува да останат тези народни представители с имунитетите си, а всеки, който гласува срок, по-дълъг от пет дни, на практика ще даде възможност тази комисия никога да не завърши работа, да не произведе действие и да няма валидно решение. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#162 · speech

Бранимир Балачев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Още като видях точка първа в дневния ред, разбрах, че днес денят ни, кажи-речи, е загубен, защото един проблем, който можеше да бъде решен за половин час, тъй като в края на краищата той има правни параметри, се превърна в едно политическо говорене. Всички партии или тези, които считат, че биха могли да извадят някакви дивиденти от това, направиха своите ретроспекции, събраха червени точки според тях, защото това нещо се предава, без обаче да се стигне до един правен извод, а именно, първо, какво представлява тази процедура и всъщност, че точката има за цел да изясним какво представлява процедурата, следва ли да бъде създадена комисия и има ли друга правна възможност освен тази. Очевидно е, че съобразно действащото законодателство в момента има два вида на лишаване от имунитет. Първият вид е, ако самият народен представител реши и се откаже от него. Вторият, за което ние групата на ГЕРБ-СДС отдавна, още преди записи и преди каквито и да били други такива подобни закачки, които се изложиха днес, казахме, че тук в искането за свалянето на имунитета на нашите двама народни представители липсват правни, а са налице политически аргументи. Именно защото не са налице правни аргументи, ние казахме, че доброволно имунитета няма да го дадем. Щом това е така, има една правна възможност – да се създаде комисия, която да види доколко наистина има основания за сваляне на имунитет. Защото този имунитет, който ние имаме в тази зала, той не е даден току-така от Конституцията, той е даден, за да бъдем защитени от всякакъв вид политически атаки, а да бъде даван тогава, когато са налице наистина правни аргументи за това, че някой е извършил престъпления от общ характер. И тук не съм съгласен с колежката, която говори преди мен, че, виждате ли, тази комисия била без всякаква идея и че била излишна. Ами, ако ние трябва да формираме, 240 души, вътрешно убеждение относно това по какъв начин трябва да гласуваме относно свалянето и несвалянето на който и да е било от тези четири имунитета, трябва всички ние да се извървим в председателската стая, да се запознаем с всички документи, които са вътре. Това ще ни отнеме не пет дена, не двадесет дена, не тридесет дена, а ще ни отнеме според мен поне шест месеца, за да може всеки от Вас да се запознае с всички материали. Така че за нас единствената правна възможност да бъдем по-експедитивни, ако това е идеята на ВЪЗРАЖДАНЕ и на останалите, е да направим комисия, равно отдалечена от всяка една от парламентарните групи, която да извърши тази проверка и на базата на тази проверка да ни докладва. Тук отварям един голям въпрос, който никой от Вас не смее да отвори: всъщност какво иска прокуратурата от нас? Тя иска да дадем имунитета, защото ѝ пречим да разследва? Не е така. Делата си вървят от години – кое спряно, кое възобновено, кое въобще незапочнато или започнато. Прокуратурата има право и делата се образуват не срещу виновно лице, както беше едно време, а се образуват по принцип, без значение за какво – няма лице, срещу което да се води това дело. Прокуратурата иска имунитет тогава, когато трябва да повдигне обвинение. И тук е големият въпрос: дали следва ние да дадем възможност едно лице, народен представител, по отношение на него да бъде повдигнато обвинение? И стигаме до правната фигура на обвиняемия, уважаеми колеги. Много малко от Вас знаят какво значи да си обвиняем и колко негативи има това нещо с оглед на ограниченията, които поставя тази правна фигура. А знаете ли колко години трябва да минат, за да бъде заличена фигурата на обвиняем, ако прокуратурата реши, че трябва да ѝ повдигне обвинение? Тук аз поне знам трима-четирима колеги, които вдяват за какво говоря относно това какви са параметрите на чл. 219 от Наказателно-процесуалния кодекс. Там няма изискване да има доказаност на повдигнато обвинение. Там изрично се казва, че по предложение на разследващия, със санкцията на прокурора или само чрез прокурора, той може да повдигне обвинение за каквото си иска, без да Ви представи и грам доказателства за това. Без да Ви представи! Това е т. 4 на ал. 3 на чл. 219. Казвам тези неща, защото ние един ден – дали ще бъде след пет дни, след двадесет дни, ние ще трябва да гласуваме и трябва да сме убедени в това, което даваме. Защото в момента, в който Ви поднесат един лист хартия с постановление за привличане в качеството на обвиняем, веднага навън Ви чака, първо, да Ви регистрират, да Ви сложат отпечатъците, да Ви направят едни хубави снимки, да Ви вземат слюнка и още, да не казвам, какви неща, защото не са просто за казване. След това следва ограничение с мярка за неотклонение, след това следва ограничение за това, че нямаш право да пътуваш в чужбина, след това ще ти вземат разрешението за оръжие и хиляди, хиляди, хиляди ограничения. Затова отговорността е наша. Когато решим да дадем имунитета на един наш народен представител, без значение от коя парламентарна група, ние трябва да сме убедени, че има достатъчно доказателства за това, че той трябва да бъде и да има качеството на обвиняем. Затова ние не можем и не трябва да лишаваме нашите народни представители, които са решили, че не трябва да дават имунитета, защото считат, че е политическа поръчка, а не е правен аргумент, да ги лишим от възможността те да участват, тоест да докажат, защото комисията, която ние ще създадем, има право да ги изслуша. Те имат право да кажат своите аргументи там, а тази комисия ще провери доколко и въобще става дума за престъпление от общ характер, за което има достатъчно данни за повдигане на обвинението, защото иначе в чл. 219 прокуратурата не е длъжна и не дава никакви обяснения за това. Господин Председател, затова Ви предлагам да преустановим този безсмислен дебат, защото правната възможност е само една – да подложите на гласуване предложенията, които са направени и от вносителите, и допълнителните предложения. Нека да гласуваме по съвест, да изберем тази комисия, да дадем възможност тя да си свърши работата и след това да решим дали трябва да дадем качеството на обвиняем на тези наши колеги, или да установим, че става дума за политическа поръчка. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#163 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли реплика? Следващо изказване – Настимир Ананиев, след това е записан Даниел Митов, след това Никола Минчев, след това Христо Иванов.

#164 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! За съжаление, от самото начало на този дебат имаше страшно много политическо говорене, което не беше по същество. Но имайки предвид, че имаме включени БНТ и БНР, предават се и на други онлайн, мисля, че е много важно да се адресират различни нюанси и конкретни факти за това, което се е случило, и защо всъщност се прави тази комисия. Със сигурност тежка пропаганда, фалшиви новини и всякакви други техники ще се опитват да Ви убеждават в нещо различно. Преди малко колегата, който се изказа последен, говореше за политически привкус. Всъщност истинският политически привкус е, когато преди над година някой – не някой, извинявайте, конкретно прокуратурата каже, че няма престъпление по даден казус, след година и половина да си промени мнението и да каже – ами сега ще поискам имунитета на даден политик. Говоря, разбира се, за Кирил Петков. Прокуратурата каже, че няма престъпление, а сега изведнъж – има престъпление. Тук вече остава усещането у всеки, който следи процесите, че може би – и не може би, а най-вероятно има политическа мотивация. Затова в момента, в който това се случи, ние поискахме с 4-седмичен срок да има комисия, която да установи фактите. Има и други поискани имунитети и да можем да се произнесем като Народно събрание и да решим този казус. Проблемът е, че има парламентарни групи, които излизат и заявяват: „Ние сме демократи, ние сме за свободата“, но всъщност не са. Те всъщност ограничават свободата на словото, като се опитват да спрат народни представители да се изказват от тази трибуна. Те ограничават и свободата на избор. Всъщност, когато искаш да отидеш на културно мероприятие, като кино, да спрат тази възможност у всеки български гражданин, който е решил да направи това. Но не е само това! Всъщност, когато ограничаваш свободата на някого, има си точно определение за какво става въпрос. Но освен ограничаване на свободата имахме и много тежка пропаганда, която е свързана и с фалшивите новини, които се вихрят, разбира се, в социалните мрежи. За съжаление, има и по-големи медии, които се включват полу-да повтарят, а други направо директно да казват тези фалшиви новини. А част от тях всъщност са свързани. Например: „Ще изпращаме войски в Украйна.“ Оказа се неистина! Министърът го потвърди това. След това: „Ще мобилизираме български граждани.“ Оказа се неистина! След това: „Кой избра Пеевски?“ Всички знаем кой избра Пеевски! Всъщност народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ, които не гласуваха, избраха Пеевски в Комисията. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото имаха възможност с техните 37 гласа да спрат това нещо. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Как гласува Кирил Петков?“) И в момента се опитват да показват по съвсем различен начин фактологията и това, което се случи. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) За съжаление, в такава среда се намираме! Но призовавам всички хора, които ни гледат, да се интересуват, да четат за информацията и да знаят каква е фактологията. Фактологията е много конкретна. Преди малко пак имаше опит за подвеждане от изказване от ВЪЗРАЖДАНЕ. То беше в посока всъщност, че едва ли не до 20 юни, ако нищо не се случи – това зависи от комисията, ние сме казали срок на комисията, до 18 юли, предложихме: „Оглавете тази комисия, колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ!“ Това ще зависи от работата на комисията какво се е случило. Но има и един друг нюанс, който е много важен. Това е позицията на БСП. Преди малко госпожа Нинова каза мнозинство, всъщност тя няма да участва като мнозинство. Нека да обясним за всички, които не са разбрали. Предполагам, че народните представители знаят какво гласуват. Ние предлагаме комисия на паритетен принцип, което значи по двама представители от всяка парламентарна група – двама от БСП, нищо, че са с 20 депутати; двама от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, нищо, че са с над 60 депутати, и така с всички парламентарни групи – по двама. Всъщност неучастието в тази комисия на БСП дава възможност за формирането на различни мнозинства. Така че не гледайте какво се говори, гледайте фактите и кой какво върши – кой си вади картите, за да бъде избран някой; кой не влиза в комисия, за да даде мнозинството в една или в друга посока. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ сме предложили решение и това е поредното решение в този парламент. Както отпушихме избирането на председател, в момента даваме възможност да се отпуши и ситуацията с имунитетите, като след 4 седмици чуем доклада на комисията, да излезем и да гласуваме. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#166 · speech

Даниел Митов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз очаквах днешният дебат всъщност да бъде малко по-фокусиран върху това какво точно, какъв тип комисия създаваме, какво ще се дебатира в нея. Някои колеги, разбира се, засегнаха този въпрос. За съжаление, дебатът се отклони в много други посоки. Няма нищо по-нормално от това, когато се обсъжда предлагането за свалянето на имунитета на народни представители, да бъде формирана подобен тип комисия. Това е била практиката и в българския парламент, и в парламентите на зрели държави, включително и в Европейския парламент. Има причина народните представители да имат функционален имунитет – това беше обяснено по-рано, и разбира се, когато този имунитет трябва да бъде свален евентуално, е нормално да се формира подобна коалиция. Аз обаче се наслушах на всякакви други неща. От една страна, сякаш в един момент се водеше разговор между собственици на перални за химическо чистене. Всеки спореше тук кой перял по-добре. Искам да Ви припомня – първо, искам да Ви призова да престанем с тези образи, второ, да Ви припомня, че никой в тази зала няма по-голяма легитимност от другите. Нас тук са ни изпратили български граждани, легитимността ни е дадена от тях и никой не може да придаде на някой друг по-голяма легитимност, отколкото тежим всички заедно. Второ, изслушах от лидера на БСП тирада за битката с паралелната държава и как тя е спечелена в БСП. Откакто я спечелихте, дами и господа от БСП, тази битка с паралелната държава, ние водим разговори, публично се води разговор, дали БСП ще прескочи бариерата за влизане в парламента. Аз се чудя дали по-голямата част от БСП през годините не е била част от паралелната държава, или Вие всъщност водите битка с паралелни реалности? А битките с паралелни реалности са непрестанни в момента. От една страна, войната в Украйна – там се създават паралелни реалности. Когато става въпрос за Република Северна Македония – също паралелни реалности. На който както му изнася. Когато говорим за влиянието на посолства – пак паралелни реалности. А истината е, че има една реалност, която няма как да пренебрегнем, а тази реалност е, че на България ѝ е нужна правосъдна реформа – правосъдна реформа, която чака отдавна. Тя е свързана и с промени в Конституцията и около това се върти всичко. Около това се върти и днешният дебат. Защото, докато трае дебатът за правосъдна реформа, ще има съпротива. Тази съпротива в момента се изразява и материализира през лавина от искания за сваляне на депутатски имунитети. Това не може да бъде позволено да се случи и е задължение на нас, народните представители, да осигурим спокойствие на всеки един от нас да гласува така, както повелява съвестта му, и така, както смята, че е най-добре за развитието на българската демокрация. А иначе, спомена се и малко по-рано, но аз ще го повторя, поради простата причина, че си личи – в един момент насетне главният прокурор започна да действа като политик. Исканията за свалянето на имунитети, и то такива лавинообразни, са за мен поне опит да се създаде, да се трасира пътят на нещо ново, може би на някакъв нов политически субект. Ако господин Гешев иска да се включи в политиката, да заповяда – това е право на всеки един български гражданин, но при всички положения не може, не бива и не е редно да ползва правомощията си като главен прокурор, за да си проправя пътя през удари по свои потенциални бъдещи политически опоненти. Благодаря.

#168 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Митов, наистина Ви моля за БСП да не се притеснявате! Разбирам, че когато се говори за паралелната държава, за откраднати пари, за имунитети, ставате много чувствителни. Ясно стана в този дебат, че не искате нито комисия, която да разкрива фактите, не искате нито време депутатите да бъдат запознати, а някой от Вас го каза: „Ние искаме да няма свалени имунитети, докато Гешев е прокурор.“ Тоест сложете първо срок – докато Гешев е прокурор, да работи тази комисия. Само че, колеги, и Гешев да не е прокурор, тези имунитети са поискани от заместник главния-прокурор. Нов прокурор няма да има в следващата седмица, две, три, четири може би. Нали искате другия Съдебен съвет да го избира? Тоест, тази прокуратура ще действа. 18 юли ще дойде – дали днес, дали утре, дали след един месец, Гешев няма да го има, но прокуратурата ще я има. Тези същите доказателства ще стоят горе, в Деловодството, и не знам какво предлагате на българското общество и на депутатите? Промяна няма да има!

#170 · speech

Георги Свиленски

Само отлагате агонията! Да, тежко е! Господин Балачев каза – качеството на подсъдим сигурно е тежко, някои го знаят, аз също го знам – 8 години, благодарение на господин Борисов.

#172 · speech

Георги Свиленски

Само да Ви кажа, това не съм го казвал в пленарна зала: 8 години благодарение на Борисов като кмет. Цялата съдебна система, трета инстанция – оправдан! Е, ще мине и той – оправдан, за да излезе на тази трибуна и след 8 години да каже: „Аз не съм виновен за тези неща, в които ме обвинявате“, само че през съдебната зала, а не през четирите стени на това Народно събрание, в което да се крият с имунитет. Благодаря.

#174 · speech

Даниел Митов

ГЕРБ-СДС

Господин Свиленски, не може да ми забраните да не се притеснявам за съдбата на БСП. (Реплики от „БСП за България“.) Но в същия момент да Ви кажа и друго. (Реплики от „БСП за България“.) Съвсем сериозен съм! В България няма социалдемократическа партия. (Реплика от „БСП за България“: „Първо научи каква е партията!“) Няма. Няма! (Реплики от „БСП за България“.) Няма! И социалистическа няма. Всичко Ви е наопаки. Но хайде да не правим този анализ. Това може да си го говорим, дето се казва, и в друг формат. Въпросът е, че когато господин Свиленски говори за осемте години – тук е прав, и аз съм минал през това, господин Свиленски. Не осем години, слава богу. Обаче тази порочна система трябва ли да се мултиплицира непрекъснато и да караме повече и повече хора да минават през нея, за да стане ясно на всички, че ние тук трябва съвсем отговорно и сериозно да гледаме на реформата, която предстои, като на нещо, което трябва да поправи и рекалибрира тази система, така че да не се налага на други хора да минават през това? Нали в крайна сметка трябва да ползваме собствения си опит, собствените проблеми, които са се създавали във времето, за да може системата да еволюира? Това правим и в момента. Тази комисия е нужна именно затова – за да не позволи нито един народен представител в тази зала да бъде под натиск и да бъде притиснат да преформатира поведението си евентуално, когато се гласува правосъдна реформа. Благодаря.

#176 · speech

Никола Минчев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Ще се фокусирам и аз върху създаването на Комисията, която самите ние сме предложили. Нищо странно няма в създаването на временна комисия, която да разгледа исканията, постъпили от главния прокурор, за сваляне на имунитетите на народните представители. Така е било винаги – още преди въвеждането на ал. 2 на чл. 70 от Конституцията, която алинея дава възможност на народните представители сами да се откажат от имунитета си, така е било и след 2006 г., когато беше въведена тази промяна в Конституцията, и най-вероятно така ще продължи да бъде и дълго занапред. В това няма нищо странно, защото пленарната зала, преди да се произнася по обществените въпроси, те винаги минават през работата на помощните органи, каквито са комисиите към Народното събрание. Тук напомням, че съгласно чл. 86 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание единствено процедурни проекти на решения, които касаят процедурни, организационни и технически въпроси, не минават през комисия, а се разглеждат директно в пленарната зала. В искането за сваляне на имунитет на народен представител не мисля, че има каквото и да е процедурно, организационно или техническо естество, така че най-нормалното е да мине през комисия. Защо да е временна? Ами, защото предметният обхват на никоя постоянна не съответства, не включва разглеждане на исканията за имунитети. Може би най-близко е Правната комисия, разбира се, и затова Проектът, който внесоха колегите от БСП, е разпределен там, но най-правилно е да бъде през Временна комисия. Бих искал да кажа, че тази временна комисия няма да бори обективната истина, нито ще преценява доказателствата по бъдещото досъдебно производство, а напротив, единствено ще прецени дали искането е мотивирано и дали има достатъчно данни, и точно това пише в Правилника. В Правилника се казва, че се внася мотивирано искане и към него трябва да се приложат достатъчно данни. Ако нямаше нужда от мотиви и от данни, надали това щеше да предвиди законодателят, тоест ние. По отношение на срока също е редно да се кажат няколко думи. Обикновено срокът за една такава комисия е бил по-кратък от настоящия, но никога досега не е имало няколко искания накуп за сваляне на имунитети на народни представители. В настоящия случай имаме на трима, а от днешното предложено редакционно предложение мисля, че вече стават четири имунитетите, които влизат в обхвата на тази комисия. Така че при четири имунитета работа от една седмица – от един месец, извинявам се, не е нещо нечувано. Освен това, понеже бяха направени твърдения, че срокът е съобразен с евентуалната смяна на главния прокурор, бих искал да кажа, че съвсем разумно може да се очаква, че дори до 20 юни главният прокурор вече няма да е Иван Гешев, защото това в момента зависи само от подписа на един указ от страна на президента, а освен всичко друго за тези, които се борят за обективно правосъдие, трябва да си кажем ясно, че наказателното преследване или неговото възбуждане, както е терминът по Конституция, неговото поддържане и неговият край не би следвало по никакъв начин да зависи от личността на главния прокурор. В случая ние просто трябва да решим дали се касае за fumus persecutionis в настоящия случай, тоест дали има намерение чрез съдебното производство да се навреди на политическата дейност, или все пак има и намесено право в случая. Мисля, че за четирите имунитета в рамките на един месец ще успеем да се справим, и то в съвсем разумен срок. Тук ми се ще да направя паралел и с поискания имунитет от страна на прокуратурата на българския представител в Европейския парламент Елена Йончева. Може би част от Вас си спомнят, че искането от страна на прокуратурата постъпи в Европейския парламент на 18 октомври 2019 г. Европейският парламент се произнесе с Решение на 15 февруари 2022 г. – две години и половина отне от това производство тогава… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще стигна и дотам, господин Генов. Две години и половина отне това в Европейския парламент и тогава това не беше определено от колегите от БСП като скривалище, и то съвсем правилно не беше определено по този начин.

#178 · speech

Никола Минчев

Това дали може, или не може, господин Свиленски, в крайна сметка е въпрос на личен избор. Като народни представители, когато няма постъпило съгласие от страна на конкретния народен представител да си даде имунитета, това, което можем да направим, и това, което може пленарната зала да направи, е да образува временна комисия и след това да се произнесе. (Шум и реплики.) Вече го обосновах. Та, за двете години и половина, в които заседаваше, размишляваше по този въпрос Европейският парламент, и там мина през Правната комисия на Европейския парламент, преди залата да се произнесе, господин Свиленски. Разбрах защо е било, но така мина там и не беше скривалище, а напротив, беше абсолютно обосновано. В крайна сметка не беше даден имунитетът именно защото Европейският парламент прецени, че се касае за fumus persecutionis. Какво ще се случи с имунитетите тук, понеже някои колеги казаха, че ще бъдат скрити, това не е предмет на днешното гласуване. Това ще се разбере след един месец и може би малко след един месец, когато приключи работата си тази комисия и преди започването на августовската ваканция на Народното събрание пленарната зала ще има възможност да се произнесе. И освен това по въпроса за пералнята или за публичността, колеги, с един месец във Временна комисия надали голямо изпиране може да се получи, но за сметка на това може да се получи доста голяма публичност на обсъжданите казуси. Тази Временна комисия, както повелява Правилникът, ще има открити заседания, на които освен да се дискутират казусите, по които се търси и се иска свалянето на имунитета, надали нещо друго ще се случи, а всяко дискутиране на тези казуси хвърля светлина върху тях – дали има някаква основание, дали се касае единствено за политическа репресия, или напротив, има данни действително да са се случили деянията, твърдени от прокуратурата. Така, че това, което може да направи тази комисия освен всичко друго, е да даде повече публичност и по-добре българското общество да разбере какви са тези казуси и какво реално се крие зад тях, така че в светлината на което съвсем нормално ще подкрепим създаването на комисията при срока, който е заложен в Проекта на решение, а след един месец вече ще дойде времето за вдигането на имунитетите. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#180 · speech

Христо Иванов

ПП-ДБ

Уважаеми колеги, Никола до голяма степен каза това, което исках да кажа, но нека за протокола да го кажа със свои думи. Има два принципа, които се използват в международната юриспруденция. Единият принцип гласи, че плодовете на отровното дърво са отровни, тоест, когато институциите, които трябва да дават правосъдие, са отровени, те не могат да произведат истинско правосъдие. Това е случаят с нашата прокуратура. Другият принцип, който ще цитирам, е, че когато правосъдието се движи по време, съобразено с политическа конюнктура, с други фактори, различни от развитието на даден процес, това не е правосъдие. Става дума за избелване в много от Вашите изказвания. Това, което искам да кажа днес, е, че дали някой от политическите лица ще бъде избелен или не, зависи от много фактори. Нека да изчакаме да се произнесе и съдът и така нататък. Въпросът е да избелим прокуратурата, въпросът е да се стигне до истината и за Барселонагейт, и за останалите казуси, които трябва да бъдат разгледани, и ние настояваме те да бъдат разгледани, но настояваме да бъдат разгледани при условията на липса на съмнение в обективността на действията на прокуратурата и на държавното обвинение, защото, ако дървото е отровено, и плодът ще бъде отровен и няма да има истинско правосъдие. Нашата грижа е за това, когато най-накрая има произнасяне, да сме сигурни, че става дума за обективно правосъдие, каквото и да е произнасянето – дали да е осъдително, дали да е обвиняващо, нека да се произнесе съдът, но нека процесът да е бил такъв, че да сме сигурни, че той стъпва на обективно и всестранно разследване. „Обективно“ означава такова, което не е било водено от политическа конюнктура, нито в периода, в който прокуратурата отказваше да забележи тези казуси. Дълго време прокуратурата си затваряше очите и ние настоявахме да спре да си затваря очите. Сега, когато изведнъж тя забеляза тези казуси, това се случи при много ясно произнасяне от страна на главния прокурор – той се появи драматично, скъса едно листо, както си спомняте, и ясно каза: досега тези хора ми бяха приятели и тези дела не се движеха. Оттук нататък за мене те са обекти на процесуално въздействие и затова бяха цитирани с трите си имена, както се пише по документите и се сменят правилата, и задвижваме делата на трупчета. Това, колеги, не е правосъдие, от това не може да произлезе обективно произнасяне. Именно затова всъщност парламентът трябва да се произнесе не по съществото на тези обвинения и на тези разследвания – не ни е работа това. Трябва да се произнесем дали става дума за политическа конюнктура, или нормално развитие на едни нормални производства и ако не става дума за нормално развитие на едни нормални производства, как да коригираме това така, че накрая наистина да имаме обективно произнасяне. Избелването всъщност е за прокуратурата, а не за един или друг, защото въпросът е прокуратурата да може да дойде тук и да обясни – как така изведнъж прогледнах. Дали прогледнаха, както каза Гешев, публично и без никакви съмнения, защото едни хора, които досега му бяха приятели, изведнъж спряха да му бъдат приятели и той започна да им отмъщава, използвайки правомощията си, които са му дадени по закон и по Конституция, за да брани собствената си безконтролност, че в това няма абсолютно нищо обективно? Дали прокуратурата ще намери начин да коригира състоянието си и да може да ни убеди, че става дума за обективно разследване? Става дума, както много хора казаха, за разделението на властите. Тези имунитети не съществуват в полза на депутатите и неслучайно на много места няма възможност депутатът сам да се откаже от тези имунитети. Тези имунитети съществуват в полза на парламента като институция, за да не става той обект на въздействие или на рекет. Съвсем правилно беше употребена тази дума, защото в случая става дума за това. Тук не става дума за това, че понеже се използват едни или други факти, доказателства, казуси за рекет, а това „по необходимост“ означава, че в тях няма истина. Нищо подобно! Искаме те да бъдат разгледани от една обективна прокуратура и само тогава ще можем да сме сигурни, че накрая ще има правосъдие, а не просто обръщане на бухалката от едни в други ръце и така нататък, защото това не е целта и никога не е била. Няма да има шест месеца, няма да има бавене, а ще има комисия, както е обичайната парламентарна практика, ще изследва въпроса дали прокуратурата е действала обективно по тези казуси, има ли политическа конюнктура, как смята прокуратурата да реши този проблем, наличието на индикации за политическа конюнктура в нейните действия, след което всичко това ще дойде тук и ще гласуваме по съвест. Ще гласуваме така, както ни повелява съвестта и това, което е открито. Това е нормална процедура, нормално е да отнеме малко повече време, когато става дума за толкова сложна политическа ситуация и от тази гледна точка искам да успокоя нашите зрители, че не става дума за избелване на нищо друго освен опит за възстановяване на правната тъкан на обществото и избелване на прокуратурата от състоянието, в което тя се намира. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#181 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. Има ли реплика? Няма. Други изказвания? Не виждам. Закривам разискванията. Ще пристъпим към гласуване. Първо ще подложа на гласуване направените редакционни предложения. Имаме направено редакционно предложение от народния представител Ертен Анисова в заглавието на Решението – след името Даниел Тихомиров Александров, съюзът „и“ да се заличи и вместо него да се постави запетайка, а след Кирил Петков Петков да се добави съюзът „и“ и името Димитър Иванов Аврамов, като текстът до края остава същият. Съответно да се създаде нова т. 1.4 със съдържание: „даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Димитър Иванов Аврамов, с вх. № 49-327-00-6 от 13 юни 2023 г.“. Това допълнение и съответно редакционното предложение ще ги поставя на общо гласуване, тъй като са в двуединство. Гласували 218 народни представители: за 185, против 32, въздържал се 1. Предложението е прието. Ще подложа на гласуване направеното редакционно предложение от народния представител Петър Петров в т. 5 датата 18 юли 2023 г. да се замени с 20 юни 2023 г. Гласували 220 народни представители: за 47, против 162, въздържали се 11. Предложението не е прието. При това положение няма да подлагам на гласуване същото предложение в т. 2. Подлагам на гласуване Проекта на решение с приетото редакционно предложение с приетата редакция. Гласували 218 народни представители: за 186, против 32, въздържали се няма. Решението е прието. За номинации на паритетен принцип. От ГЕРБ-СДС?

#182 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Предлагаме госпожа Десислава Атанасова и госпожа Рая Назарян.

#184 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Господин Председател, от името на нашата парламентарна група предлагаме Никола Минчев и Димитър Найденов.

#186 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

ВЪЗРАЖДАНЕ предлага за членове на тази комисия Петър Петров и Николай Дренчев. Ние категорично няма да участваме в ръководството на тази комисия, тъй като един месец е прекалено дълъг срок и по този начин имаме вече обосновани предположения, че се цели изпирането на господин Борисов и на Кирил Петков.

#188 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Ние от „Движение за права и свободи“ предлагаме господин Хамид Хамид и господин Гюнер Ахмед.

#190 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! БСП няма да участваме в тази пералня, в тази коалиция на омертата, на имунитетите. Искаме веднага да бъдат свалени тези имунитети – така, както беше направено нашето искане – да бъде гласувано и обсъждано сега и днес в Народното събрание. Благодаря Ви.

#192 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

От името на „Има Такъв Народ“ ние няма да предложим хора в тази комисия. Перете се двете партии едни други, замивайте си гениталиите (възгласи от ПП-ДБ: „Еее!“), бършете си нааканите… – знаете какво. Ние в този позор няма да участваме! И двамата страхливци е най-добре да си подадат имунитетите веднага.

#193 · speech

Председател Росен Желязков

Уважаеми колеги, ще предложа състава на комисията. След избирането ще имате възможност да номинирате и ръководство. Моля, режим на гласуване. Гласували 209 народни представители: за 186, против 23, въздържали се няма. Предложението е прието. За предложения? Господин Карадайъ.

#194 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Тъй като нямаше предложения за председател на Временната комисия, ние от „Движение за права и свободи“ предлагаме господин Хамид Хамид да бъде председател на Комисията.

#195 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. Друго предложение има ли? Няма. Режим на гласуване. Гласували 206 народни представители: за 97, против 62, въздържали се 47. Предложението не е прието. Моля за прегласуване. Гласували 203 народни представители: за 96, против 64, въздържали се 43. Предложението не е прието. (Реплики.) Обяснение на различен вот. Това е обяснение на вот, различен от формираното мнозинство?

#196 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Точно така. Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Гласувах за формирането на тази комисия и за избор на нейния председател, защото няма друга възможност Комисията да заработи. Тези, които отказаха участие в Комисията – БСП и ИТН, и тези, които отказаха участие в нейното ръководство, на практика помагат имунитетите на четирима народни представители нито да бъдат отнети, нито материалите, свързани с тези имунитети, да бъдат разгледани и обсъдени. Така че, ако някой от Вас продължава да говори за лицемерие, може би ще обясни как ще задължи председателя да насрочи заседание на комисия, без тя да има избрано ръководство, как Комисията ще формира своите доклади, защото сме я задължили да го прави, и сигурно сега някои от Вас – негласувалите и неподкрепилите Комисията да има ръководство, може би ще предложи ротация – всеки да бъде председател в някакъв момент? До 18 юли има достатъчно дълго време. Изборът е Ваш, уважаеми дами и господа! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#198 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. В тази процедура, уважаеми госпожи и господа народни представители, бих искал да обясня защо предложихме господин Хамид за председател на тази комисия. Първо предложихме само членове в Комисията – ние от „Движение за права и свободи“. Но тъй като никой не предложи председател на Комисията, какво направихме ние, водени от изказването на господин Кирил Петков, че ПП-ДБ няма да предложат председател на Комисията, а както и самият той заяви от тази трибуна, ще предложи и ГЕРБ-СДС да не предлагат председател. Явно тази коалиция – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, са се договорили да не предлагат председател на Комисията… Дотук добре. От друга страна, потенциалните възможности останаха ДПС или ВЪЗРАЖДАНЕ, защото БСП и ИТН не участват в Комисията. От името на ВЪЗРАЖДАНЕ колегите в техните номинации обявиха, че няма да участват в ръководството на Комисията. Остана една-единствена възможност за изход от ситуацията – ние от „Движението за права и свободи“ да направим предложение за председател на Комисията, каквото направихме. Естествено, волята на Народното събрание я видяхме, видяхме и логиката на народните представители. Няма да правя оценки, няма да правя квалификации на Вашето говорене и на Вашето поведение. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#199 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Карадайъ. Има ли трети различен вот? Няма. Поискана е процедура по начина на водене. В момента обаче, в който усетя, че се изказвате в процедура на различен вот, ще Ви прекъсна, защото така казва Правилникът.

#200 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Правим процедурно предложение това, което внесохме още сутринта да се гласува, предложението на БСП – веднага да бъдат гласувани имунитетите. По този начин решаваме всички въпроси, по които Вие сами влязохте в този капан, защото мнозинството е Ваше, госпожо Атанасова. Вие сте тези, които трябва да направите така, че да имате нужните гласове – правителството е Ваше, на „Демократична България“, на „Продължаваме Промяната“. Благодаря Ви много. Моля, предложете за гласуване това, което още сутринта БСП предложихме.

#201 · speech

Председател Росен Желязков

Няма как да предложа нещо, което не е в седмичната програма. Господин Балабанов, заповядайте по начина на водене.

#202 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. По начина на водене към Вас правя тази процедура, защото имам едно екстравагантно предложение в тази напрегната политическа ситуация. Тъй като видимо Вие не можете да се разберете за тази комисия, защото преди малко Кирил Петков по време на дебатите говореше как не искате председатели, как трябва да се излъчи председател от други политически формации, моля Ви като пръв сред равни, посъветвайте Вашата парламентарна група ГЕРБ-СДС, заедно с Вашите партньори от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, спазвайки парламентарната практика, идете в стаята на ДПС, седнете на една маса с господин Пеевски, той да Ви посъветва, да Ви даде благословията, да Ви предложи председател и да се върнете да си го гласувате. Благодаря Ви. (Шум и реплики.)

#203 · speech

Делян Пеевски

ДПС, от място

Да не дойде и някой друг колега…

#204 · speech

Председател Росен Желязков

Колеги, предложения за председател на Временната комисия? Не виждам предложения. С точката сме приели Комисията. Допълнително имате възможност да внесете предложения за председател или механизъм за свикване на Комисията. Преди да преминем към следващата точка, ще дам почивка 15 минути, за да дадем възможност на министър Василев да дойде в залата. (След почивката.)

#205 · speech

Председател Росен Желязков

Колеги, продължаваме работата със: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА РАЗПОРЕДБИ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2022 Г., ЗАКОНА ЗА БЮДЖЕТА НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ЗА 2022 Г. И ЗАКОНА ЗА БЮДЖЕТА НА НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА ЗА 2022 Г. Заповядайте, господин Чобанов, за Доклада.

#206 · speech

Докладчик Петър Чобанов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа, първо, процедура. На основание чл. 44, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да бъдат допуснати в залата представителите на: Министерството на финансите – Добрин Пинджуров, Светла Костова и Жени Начева; от Министерството на труда и социалната политика – Петя Малакова и Миляна Павлова; от Националния осигурителен институт – Снежанка Малакова.

#207 · speech

Председател Росен Желязков

Уважаеми колеги, във връзка с предстоящото гласуване, моля за проверка на кворума. Има кворум. Подлагам на гласуване допуска на изброените лица от докладчика. Гласували 166 народни представители: за 148, против 15, въздържали се 3. Предложението се приема, поканете лицата. Продължете, господин Чобанов.

#208 · speech

Докладчик Петър Чобанов

Благодаря Ви, господин Председател. „Доклад относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г., № 49-302-01-38, внесен от Министерския съвет на 30 май 2023 г. и приет на първо гласуване на 9 юни 2023 г. – проект за второ гласуване. „Закон за изменение и допълнение на Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. (ДВ, бр. 104 от 2022 г.)“. Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Закона. По § 1 предложение на народния представител Корнелия Нинова и група народни представители, № 49-354-04-24: В § 1, т. 2 в текста на създаваната нова т. 3 накрая се добавя „в размер, равен на еднократната помощ за ученици, записани в първи и осми клас“. Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народния представител Теменужка Петкова и група народни представители, № 49-354-04-28. Комисията подкрепя предложението. Предложение на народния представител Петър Чобанов, № 49-354-04-3: В § 1, т. 2 и в нея в предложената нова т. 2 след думите „първостепенните разпоредители с бюджет по държавния бюджет“ се добавя „общините“. Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народния представител Венко Сабрутев и Георги Ганев. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 1: § 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения: 1. В текста преди т. 1 думите „но за срок, не по-дълъг от три месеца“ се заменят с „но не по-късно от 31 юли 2023 г.“ 2. В т. 1 думите „чл. 60, т. 2“ се заличават и се създава изречение второ: „Минималният размер на основната заплата за най-ниската длъжност, предвидена за заемане от държавен служител по чл. 68 от Закона за държавния служител, е 780 лв.;“. 3. Създават се нови т. 2 и 3: „2. разходите и предоставените трансфери на първостепенните разпоредители с бюджет по държавния бюджет, бюджетните взаимоотношения с държавния бюджет на бюджетните организации по чл. 13, ал. 3 и 4 от Закона за публичните финанси, разходите и предоставените трансфери по бюджета на държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса, включително бюджетните им взаимоотношения с държавния бюджет, се извършват до размер, не по-голям от размера им към същия период на предходната година, като се отчитат и влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет и други нормативни административни актове, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства; 3. еднократната помощ за ученици, записани във втори, трети и четвърти клас по чл. 10а от Закона за семейни помощи за деца за учебната 2023/2024 г., е в размер на 300 лв.;“ 4. Досегашните т. 2 – 6 стават съответно т. 4 – 8.“ Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2: „§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения: 1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите „чл. 10, т. 2“ и „и ал. 2, т. 2“ се заличават. 2. Създава се ал. 2: „(2) В срока по чл. 1, считано от 1 юли 2023 г., се определят: 1. минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване – 523,04 лв.; 2. максимален размер на гарантираните вземания по чл. 22, ал. 2 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя – 1950 лв.“ Предложение на народния представител Ирена Димова и група народни представители № 49-354-04-29: Създава се нов § ... . В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения, както следва: 1.1. В чл. 6, ал. 1 навсякъде думите „нормативни актове“ се заменят с „актове на Народното събрание и на Министерския съвет“, а думите „за местни дейности“ в изречение трето се заличават. 1.2. В чл. 6, ал. 3 в края на изречението се добавя следният текст: „и/или определени с решение на общинския съвет в рамките на утвърдените разходи за заплати“. Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народния представител Петър Чобанов № 49-354-04-30: Да се създаде § 2а: „§ 2а. В чл. 6: 1. Да се създаде нова ал. 2: „(2) Трансферите за целевата субсидия за капиталови разходи на общините се предоставят ежемесечно до 5-о число на текущия месец в размер една трета от тримесечното разпределение на базата на достигнатия размер към 31 декември 2022 г. и при отчитане на влезли в сила актове. В срока по чл. 1 общинските съвети одобряват разчети за финансиране на капиталовите разходи по обекти на строителство и основен ремонт за придобиване на материални и нематериални дълготрайни активи и за проучвателни и проектни работи, включително за съфинансиране на плащания по заеми за капиталови разходи за сметка на целевата субсидия за капиталови разходи, преходен остатък от предходната година, собствени и други приходи. Целевата субсидия за капиталови разходи може да бъде трансформирана в трансфер за други целеви разходи на общината за извършване на неотложни текущи ремонти на общински пътища, на улична мрежа и на сгради, публична общинска собственост по ред и условия, определени с акт на Министерския съвет.“ 2. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 2 и 4.“ Комисията не подкрепя предложението. По § 3 предложение на народния представител Корнелия Нинова и група народни представители № 49-354-04-24: В § 3 т. 2 отпада. Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народния представител Теменужка Петкова и група народни представители № 49-354-04-28. Комисията подкрепя предложението. Предложение на народния представител Петър Чобанов № 49-354-04-30. В § 3 се правят следните изменения и допълнения: 1. В т. 1 и в нея в предложената т. 9 след думите „здравето на хората“ се добавя „реализиране на мерки за компенсиране на финансов недостиг по договори за строителство на бюджетни организации и публични бенефициенти в резултат ръста на инфлацията“. 2. Да се създаде т. 11: „11. на общините за изпълнението на влезли в сила нормативни актове, свързани с провеждането на държавна политика.“ Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народния представител Венко Сабрутев и Георги Ганев Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 3: „§ 3. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 2 се създават т. 8, 9 и 10: „8. на дейности, свързани с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, от сметката за средства от Европейския съюз на Националния фонд, включително за сметка на наличностите от трансфери от минали години, акумулирани по сметка на Националния фонд в Българската народна банка, за инвестиции, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост; 9. на неотложни разходи, свързани със сигурността, живота, здравето на хората, неотложни културни обекти и събития с национално и международно значение, и за привличане на чуждестранни инвестиции; 10. на мерки, свързани с финансово оздравяване на публични предприятия, които са в затруднено положение и на които е възложено изпълнението на услуги от общ икономически интерес, за прилагането на които е налице одобрение от Европейската комисия.“ 2. В ал. 4 думите „и средствата по програми и проекти на Европейския съюз“ се заличават."

#209 · speech

Председател Росен Желязков

Дотук, господин Чобанов. Откривам разискванията по изчетените текстове до § 3 включително. Господин Гьоков, заповядайте.

#210 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Аз взимам думата да обясня нашето предложение по § 1, което странно защо е отхвърлено от Комисията. То се отнася до новите правила за отпускане на еднократна помощ за учениците и включването в това подпомагане на втори, трети и четвърти клас, което беше прието от миналото Народно събрание в края на годината по предложение на парламентарната група на „БСП за България“. Разбира се, благодарим на останалите парламентарни групи за подкрепата. Така стана възможно през следващата учебна година за тази помощ да могат да кандидатстват повече семейства. Родители на деца, записани в първи и осми клас, а също и във втори, трети и четвърти клас. И още малко да Ви кажа по този повод. Подоходен критерий няма. На същата подкрепа имат право и децата, записани в частни училища. Сега с удължаването на бюджета е добре – и към господин министъра на финансите се обръщам, че в § 1, т. 3 е предвидено, че трябва да се отделят средства за изпълнението на това решение на Народното събрание. С нашето предложение казваме, че новодобавените ученици от втори, трети и четвърти клас няма да получават по-малко или повече от тези от първи и осми клас, което е абсолютно логично, и смятам, че няма човек в тази зала, който да не мисли така, но странно защо Комисията по бюджет и финанси отхвърля нашето предложение. За ГЕРБ знам – като чуят предложение на БСП, им действа както червеният цвят на бика и първосигнално гласуват против, но какво им става на останалите, които гласуват против? И в същото време подкрепят предложението на Венко Сабрутев и група народни представители, което по същество е абсолютно същото, само че там е записано с числа „300 лв.“ До тази учебна година право на еднократна помощ за ученици имат семействата на деца, записани в първи и осми клас, и помощта е наистина 300 лв. През настоящата учебна година помощ са получили близо 100 хиляди семейства на ученици, записани в първи и осми клас. Прогнозите ни сега са, че след промените подкрепа ще получат още около 150 хиляди семейства. Нещо друго, което трябва да се знае. Около 1100 родители ще трябва да връщат помощта, защото децата им имат повече от пет неизвинени отсъствия за един месец или не са ходили на училище, или не са продължили образованието си през втория срок. Сега още не е ясно дали през новата учебна година помощта ще остане 300 лв. Предстои да влезе в сила новият бюджет за 2023 г. Размерът на помощта може да бъде променен. И аз отсега казвам: нашето предложение на „БСП за България“ е, че ще искаме подкрепата да нарасне с 15%, тоест да стане 350 лв. за еднократна помощ, което е общо за годишен разход 12 млн. и половина, нещо абсолютно поносимо за бюджета. Дори и не трябва да го коментираме според мен. Тези 15% ще компенсират, разбира се, инфлационните процеси и така ще бъдат в подкрепа на хората. Така че аз, когато тръгнем да гласуваме сега за отхвърлените предложения от Комисията, аз приканвам цялата зала да гласувате за предложението на „БСП за България“, защото то е същото, което сте подкрепили малко по-нататък – тук вече имам обещание от ГЕРБ, че ще го направят, доколкото разбрах. Благодаря.

#212 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Моето изказване ще продължи основната теза на колегата Гьоков, защото някак си е обидно, когато се крадат идеи, особено в социалната политика. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Обидно е, защото колегите от „Промяната“ си направиха една предизборна кампания, даже издадоха и вестник с всички предложения в социалната сфера, които благодарение на БСП бяха факт, сега бяха присвоени. Сега за пореден път виждаме, съжалявам, че колегите от десницата и Ганев отново се включват в тази кражба на идеи, но може би трябва да свикваме с тези техни действия оттук нататък. Какво имам предвид? Колеги, за първи път, когато се дава такава еднократна помощ за първокласници, беше, когато беше сформирана Тройната коалиция. След което БСП многократно е заявявала, че тази помощ трябва да бъде и за втори, трети и четвърти клас. Защо? Защото сами разбирате, че едни родители, ако са бедни, те след първи клас няма да станат по-богати, за да могат да помогнат на съответно детенце. А тези пари са нужни, когато ние въвеждахме тази мярка, именно да подпомогнем семействата в закупуването на якенца, панталонки, чанти, така че едно дете, тръгвайки на училище, да няма класова дискриминация спрямо другите по-заможни деца. За съжаление, през годините ГЕРБ измениха това, направиха го за осми клас. Ние от БСП продължавахме да настояваме: нека да бъде тази помощ за втори, трети и четвърти клас. Слава богу, най-накрая тази помощ се прие – или ще се приеме след няколко минути, но как се приема – приема се отново с кражба на идеята. Нищо не пречеше Вие да подкрепите това предложение на БСП, вместо уж, че го моделирате, уж че го изменяте. Още повече – вярно, че удължаваме бюджета за тази година, Вие казвате изрично, че за 2023 – 2024 г., догодина може, тази… Но по този начин Вие ограничавате помощта, защото 300 лв. преди 7 – 8 години е с една покупателна способност, сега е съвсем различна, така че тези средства ще бъдат крайно недостатъчни за първия учебен ден. Така че считам за нормално, за колегиално, това, което ние сме отстоявали през годините, да бъде прието. В крайна сметка Вие си преценявате дали ще продължавате да взимате наготово идеите на БСП, или ще се опитате да внесете нещо ново наистина в социалната сфера. Благодаря Ви.

#214 · speech

Красимир Вълчев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Стойнев, репликата ми ще бъде към Вас и господин Гьоков. Едно от предложенията, които вчера се приеха на Комисията, е Удължителният закон да действа не по-късно от 31 юли. В същото време помощта се дава при записване на учениците – факт, който може да бъде констатиран след 15 септември, и размерът може да бъде определен с годишния закон за бюджета. Нещо повече, трябва да бъде определен с годишния закон за бюджета, защото всички параметри се определят в годишния закон за бюджета, всички политики, всички размери на социални плащания, всички дейности намират баланса си в една рамка, която е в годишния закон за бюджета. Разбирам, че за Вас е важно да подчертаете, че Вие сте вносители на предложението, няма да се включваме в съревнованието по популизъм между Вас и „Продължаваме Промяната“, но това, което трябва да кажем, е, че тази помощ е далеч по-малко таргетирана, отколкото стипендиите на учениците например. Ще Ви кажа защо. Вие казвате, че ще отидат за учебни помагала. Няма такова нещо в Законопроекта, който беше приет и който Вие предложихте. Тази помощ може да отиде и за алкохол на родителите. Тоест тя е не таргетирана помощ, не е обвързана с подоходен критерий, от друга страна, стипендиите, които са шест пъти по-ниски, господин Василев, и които се надяваме да бъдат актуализирани със Закона за бюджета, са много по-таргетирани. Те са насочени към насърчаване успеваемостта на учениците, насочени са към подпомагане на достъпа, защото действително са обвързани със социален критерий. Защо едното е по-важно? Само защото БСП ли го е предложила? Защото вчера с господин Гечев – използвам неговата дума за дечицата, то и едното, и другото е за дечицата, но дайте да бъдем малко по-равностойни към дечицата. Всъщност стипендиите са много повече насочени към децата, отколкото тази помощ, тъй като, пак Ви казвам, тя може да отиде и за потребление в алкохол на родителя. Благодаря.

#215 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли други за реплика? Господин Ганев. И господин Гьоков, Вие реплика? Трета реплика. Имаме две минути.

#216 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател! Господин Стойнев, казахте, че това е откраднато от БСП от страна на „Продължаваме Промяната“. Склонен съм да го вярвам. Вие и друг път сте твърдели, че една част от социалните предложения, които прави Вашата партия, се крадат от ПП и се предлагат като техни, разбира се, под натиска те си ги приемат и после излиза Асен Василев и обяснява, че те са социалната партия, а не сте Вие. Напълно съм съгласен с това. Само искам да отбележа и да обърна внимание на залата, че за огромно съжаление, кражбата на интелектуална собственост по отношение на законопроекти не е прецедент. В миналия парламент стана ясно на няколко пъти, че предишният министър на правосъдието госпожа Йорданова многократно е откраднала няколко законопроекта, разработвани от министерството, и след като тя е напуснала, вече не е министър, си ги взе и ги вкара в Деловодството на Народното събрание като неин труд. Така че кражбата на законопроекти не е за първи път. Преписването на чужд труд като собствен не е за първи път. Вече е ясно, че цялата Коалиция ПП-ДБ – една част от техния труд е плод на кражба. Нищо ново – все пак е нормално да се съберат такива хора.

#217 · speech

Председател Росен Желязков

Господин Гьоков, заповядайте. (Реплики.) Ще изчерпим процедурата с дупликата и ще прекратя заседанието.

#218 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Стойнев, не се притеснявайте, че от ГЕРБ-СДС Ви обвиняват в популизъм и едва ли не, че искаме да изтъкнем, че предложението е на БСП. Да, разбира се, на БСП е предложението, БСП е социалната партия, БСП прави социалните предложения, само че покрай Вас, защото сигурно няма да знаете Вие, но да обясня на господин Вълчев, че за да бъде помощта в този вид, в който е сега, и да може да се използва за алкохол, както Вие твърдите, това е благодарение на ГЕРБ, защото променят предложенията на БСП. Предложенията на БСП, както беше и за минималната работна заплата, да влезе от 1 юли, да бъде минимум 50% – Вие го изменихте в това, което е сега. Така изменихте и предложението за помощта, еднократната помощ за започване на първи, втори, трети и четвърти клас, вече и осми, като направихте да няма подоходен критерий за тази помощ, като направихте да се дава тази помощ и на учениците в частните училища, които едва ли имат нужда от такава помощ, щом могат да си позволят да запишат децата си в частни училища и да плащат такси. Така че, господин Стойнев, не се притеснявайте, обяснете им на ГЕРБ, че това не е популизъм, а мисъл за хората. Става популизъм, когато те променят нашите предложения от първоначалния им вид. Благодаря Ви.

#220 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Уважаеми господин Председател, колеги народни представители, уважаеми господин Министър! Благодаря за репликите, но искам да е ясно – тук не става въпрос за популизъм, а аз обясних как е тръгнала идеята. Разбира се, че трябва да има стипендии, разбира се, че те трябва да бъдат по заслуга и е важно да ги има. Дано наистина да послужат и децата да се чувстват спокойни. Знаем, че има големи неравенства между самите деца. Това е идеята, така възникна идеята за тази еднократна помощ – за да могат да се подпомогнат именно тези родители, които не могат в първия учебен ден да облекат своето дете. Къде виждате популизма в това нещо? В крайна сметка ние тук, в тази зала, трябва – може би не всички, но дано да сме всички, че най-големият проблем на държавата е нашият демографски срив. Ние просто изчезваме като нация. Когато БСП има подобни активни политики, именно за подпомагане и изкореняване на неравенствата, защото децата не могат, не зависи от тях да станат по-богати или по-бедни, зависи от техните родители, те са изцяло беззащитни и това е ролята на държавата. Затова ние искаме в този спор да е ясно: важното е да бъде прието, но това е наше предложение. Радваме се, че в крайна сметка залата узрява, за да се гласува това предложение. Истината е, че трябваше да се чака дълго време, трябваше да водим спорове, докато това можеше да бъде прието още по време на Вашето управление, господин Вълчев.

#221 · speech

Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, господин Стойнев. Уважаеми колеги, поради изтичане на времето… (Народният представител Румен Гечев иска думата за лично обяснение.) Лично обяснение? Никой не Ви е споменал лично. (Реплики.) Поради изтичане на пленарния ден закривам заседанието. Продължаваме Законопроекта в утрешния ден. (Звъни.) (Закрито в 14,03 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Дженал Топалова-Яшар Станислав Балабанов