Сто и Деветнадесето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО И ДЕВЕТНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 25 април 2024 г. Открито в 9,42 ч.
Дата25.04.2024
Събития363
Разпознати говорители359
Точки с гласуване37

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 25-04-2024 09:00 09:00:00 0 0 0
2 Номер (2) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 25-04-2024 09:41 09:41:00 0 0 0
3 Процедура от Росен Желязков за нова точка 1 в дневния ред 09:44:00 135 38 57
4 Процедура от Росен Желязков за нова точка 1 в дневния ред - прегласуване 09:45:00 187 36 7
5 Процедура от Росен Желязков за нова точка 5 в дневния ред 09:46:00 150 83 0
6 Процедура от Росен Желязков за нова точка 5 в дневния ред - прегласуване 09:47:00 128 103 0
7 Процедура от Асен Василев точка 5 да стане точка 1 09:49:00 129 104 0
8 Решение за предсрочно освобождаване на Росен Желязков - председател на 49-то Народно събрание - процедура от Йордан Цонев за прекратяване на дебата 10:51:00 160 59 0
9 Решение за предсрочно освобождаване на Росен Желязков - председател на 49-то Народно събрание - процедура от Йордан Цонев за прекратяване на дебата - прегласуване 10:53:00 158 58 2
10 Решение за предсрочно освобождаване на Росен Желязков - председател на 49-то Народно събрание 11:14:00 129 103 0
11 Процедура от Маноил Манев за удължаване на заседанието до приемане на точка 13 11:41:00 119 20 17
12 Процедура от Красимир Вълчев за удължаване на заседанието до приемане на точка 14 11:46:00 140 34 18
13 Процедура от Драгомир Стойнев за отпадане на точка 12 11:50:00 144 1 42
14 Процедура от Драгомир Стойнев за отпадане на точка 12 - прегласуване 11:51:00 158 1 42
15 Решение за осигуряване на средства на "Мини Марица Изток" ЕАД за периода 2024 г. - 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище "Източно маришки въглищен басейн" - п… 13:02:00 67 94 48
16 Решение за осигуряване на средства на "Мини Марица Изток" ЕАД за периода 2024 г. - 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище "Източно маришки въглищен басейн" - п… 13:03:00 109 94 8
17 Решение за осигуряване на средства на "Мини Марица Изток" ЕАД за периода 2024 г. - 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище "Източно маришки въглищен басейн" - п… 13:04:00 110 91 8
18 Решение за осигуряване на средства на "Мини Марица Изток" ЕАД за периода 2024 г. - 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище "Източно маришки въглищен басейн" - п… 13:05:00 24 97 90
19 Решение за осигуряване на средства на "Мини Марица Изток" ЕАД за периода 2024 г. - 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище "Източно маришки въглищен басейн" - п… 13:06:00 133 3 75
20 Решение за осигуряване на средства на "Мини Марица Изток" ЕАД за периода 2024 г. - 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище "Източно маришки въглищен басейн" 13:07:00 168 2 38
21 Процедура от Драгомир Стойнев точка 11 да стане точка 10 13:09:00 162 6 40
22 ЗИД на Закона за енергетиката – второ гласуване - наименование, параграф 1 - нов до параграф 8 - нов 14:53:00 117 6 62
23 ЗИД на Закона за енергетиката – второ гласуване - - параграф 1 (става параграф 9) - предложение от Йордан Тодоров и Искра Михайлова 14:54:00 62 87 39
24 ЗИД на Закона за енергетиката – второ гласуване - - параграф 1 (става параграф 9) - предложение от Корнелия Нинова за редакция 14:55:00 61 89 43
25 ЗИД на Закона за енергетиката – второ гласуване - параграф 1 (става параграф 9) - предложение от Корнелия Нинова за редакция - прегласуване 14:56:00 60 92 41
26 ЗИД на Закона за енергетиката – второ гласуване - параграф 1 (става параграф 9) , Заключителни разпоредби, параграф 2 - 3 (става параграф 10 - 11) 14:57:00 152 9 35
27 ЗИД на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие – второ гласуване - наименование, параграф 1, параграф 2 - нов 16:48:00 174 0 0
28 ЗИД на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие – второ гласуване - параграф 2 (става параграф 3) - предложение от Настимир Ананиев за редакция 16:50:00 28 126 13
29 ЗИД на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие – второ гласуване - параграф 3 (става параграф 4) - предложение от Настимир Ананиев за редакция 16:52:00 28 124 13
30 ЗИД на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие – второ гласуване - параграф 7 (става параграф 9) - предложение от Настимир Ананиев за редакция 16:53:00 28 93 45
31 ЗИД на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие – второ гласуване - параграф 2 (става параграф 12) - предложение от Настимир Ананиев за редакция 16:55:00 31 121 12
32 ЗИД на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие – второ гласуване - параграф 2 - 6 (става параграф 3 - 7), параграф 8 - нов, параграф 7 (става параграф 9), Преходни и заключителни разпоредби, параграф 1 (става… 16:56:00 175 1 0
33 ЗИД на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие – второ гласуване - параграф 2 - 6 (става параграф 3 - 7), параграф 8 - нов, параграф 7 (става параграф 9), Преходни и заключителни разпоредби, параграф 1 (става… 16:57:00 177 0 0
34 ЗИД на Закона за чужденците в Република в България – първо гласуване 17:10:00 113 24 0
35 ЗИД на Закона за чужденците в Република в България – първо гласуване - процедура от Маноил Манев за второ гласуване 17:12:00 130 26 2
36 ЗИД на Закона за чужденците в Република в България – второ гласуване - наименование, параграф 1 и параграф 2 - заедно с предложение от Маноил Манев за редакция 17:23:00 129 29 0
37 ЗИД на Закона за висшето образование – второ гласуване - наименование, параграф 1 до параграф 3, Преходна разпоредба, параграф 4 17:34:00 111 15 21

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: korneliya-petrova-ninova · намерени изказвания: 7
#3 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

И Вие от последния ред, къде сте?

#6 · speech

Председател Росен Желязков

Отново добър ден, колеги! Моля за регистрация. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Уважаеми колеги, ще предложа… (Реплики: „По групи!“) Не се ли вижда по групи? Прощавайте, аз го виждам – пуснете по групи. Колеги, ще направя следните процедурни предложения – ще Ви ги прочета и двете. Първото предложение е да включим на основание чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Проект на решение за осигуряване на средства на „Мини Марица-изток“ ЕАД за периода 2024 – 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническата рекултивация на нарушените терени на находище „Източномаришки въглищен басейн“. Вносители са Теменужка Петкова, Мария Белова, Росица Кирова, Александър Ненков, Красимир Вълчев, като предлагам това да е точка първа за днес. Ще ги гласуваме разделно. Второто предложение е във връзка с постъпил проект на решение с необходимите 80 подписа – Проект на решение за предсрочно освобождаване на Росен Желязков, председател на Народното събрание. Вносители са Кирил Петков и група народни представители. Ще предложа това да стане точка пета, а днешната програма да продължи до приемането, съответно гласуването на тази точка. (Реплика: „Процедура.“) Процедура, след като мине гласуването. Предлагам като точка първа да влезе Проект на решение за осигуряване на средства на „Мини Марица-изток“. Режим на гласуване. Гласували 230 народни представители: за 135, против 38, въздържали се 57. Предложението е прието.

#8 · speech

Председател Росен Желязков

Поискано е прегласуване. Режим на прегласуване. Гласували 230 народни представители: за 187, против 36, въздържали се 7. Предложението е прието. Подлагам на гласуване предложението за включване в днешната програма на Проекта на решение за предсрочното ми освобождаване като точка пета и продължаване на работата на Събранието в днешния ден до приключване на гласуването на тази точка. Гласували 233 народни представители: за 150, против 83, въздържали се няма. (Шум и реплики.) Предложението е прието. (Реплики: „Прегласуване!“) Поискано е прегласуване. Режим на прегласуване.

#9 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Кой е против от ПП пак, бе?! Кой е против от Вас пак бе, неадекватници?!

#10 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Нафърфорий, признай си!

#11 · speech

Председател Росен Желязков

Гласували 231 народни представители: за 128, против 103, въздържали се няма. Предложението е прието. Заповядайте за процедура, господин Василев.

#12 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Желязков. Моето предложение е точка пета да стане точка първа.

#13 · speech

Председател Росен Желязков

Има ли различно предложение? Не виждам. Обратно предложение, господин Добрев. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#14 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, правя обратно процедурно предложение – първа точка да си остане точката за миньорите. Аз разбирам опитите на Промяната да блокират решенията, които да осигурят бъдещето на комплекса „Марица-изток“, но ние това няма да го допуснем в тази зала. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Тоест, без значение какви процедурни трикове и хватки прави господин Асен Василев, който, забележете, не познава ония двамата контрабандисти (смях от ГЕРБ-СДС), мисля, че тази зала трябва да отхвърли неговите предложения. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Реплика от народния представител Николай Денков.)

#15 · speech

Председател Росен Желязков

Няма процедура, господин Денков. Има режим на гласуване по направената процедура от господин Василев. Гласували 233 народни представители: за 129, против 104, въздържали се няма. Предложението е прието – това става точка първа. Преминаваме към разглеждането на първа точка: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРЕДСРОЧНО ОСВОБОЖДАВАНЕ НА РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ – ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Ще предам воденето на тази точка на госпожа Кирова. Заповядайте, госпожо Кирова.

#16 · speech

Председател Росица Кирова

На основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 85, ал. 1 от ПОДНС е внесен Проект на решение за предсрочно освобождаване на господин Росен Желязков – председател на Народното събрание, с мотиви към него. Ще Ви прочета Проекта за решение. „Проект! РЕШЕНИЕ за предсрочно освобождаване на Росен Желязков – председател на Четиридесет и деветото народно събрание Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 5, ал. 1, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#17 · speech

Реши

Освобождава Росен Димитров Желязков от поста председател на Народното събрание.“ Това е Решението. Колеги, откривам дискусията. Имате думата за изказвания. Заповядайте, господин Балабанов.

#18 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ, от място

А становище на вносителите няма ли да има?

#19 · speech

Председател Росица Кирова

Нека първо да чуем само становището на вносител. Заповядайте, господин Иванов. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#20 · speech

Мирослав Иванов

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Ще Ви представя мотивите така, както са внесени в този проект на решение, а именно: Проектът на решение за предсрочно освобождаване на председателя на Четиридесет и деветото народно събрание господин Росен Желязков е основан на системното неизпълнение на неговите задължения като председател на Народното събрание. 1. Нарушение при процедурата по предсрочно прекратяване мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов. На 17 април 2024 г., което се явява сряда, първи пленарен ден за седмицата, по реда на чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание беше предложено и прието включване на допълнителна точка от дневния ред, а именно Предсрочно прекратяване мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса – подадена оставка от Станимир Михайлов – управител на Националната здравноосигурителна каса, 1 декември 2023 г. В хода на обсъжданията по точката обаче внесената от господин Михайлов оставка беше оттеглена с изрично отправено от него волеизявление. С оглед на това към момента на поставяне на Проекта на решение за гласуване оставката вече беше оттеглена. Следва да се отбележи, че подаването на оставка е личен, доброволен акт. По смисъла на чл. 19, ал. 4, т. 5 от Закона за здравното осигуряване това е волеизявление, отправено от подаващия оставката, което поражда за Народното събрание право да приеме решение за предсрочното му освобождаване. В случая обаче към момента на приемането на решението оставката е била оттеглена, съответно правото за нейното приемане – погасено. Доколкото се касае именно за лично, доброволно волеизявление на председателя на НЗОК, председателят на Народното събрание следваше да даде думата на вече допуснатия в залата господин Михайлов и да му даде възможността да изрази ясно своята воля пред народното представителство с оглед решението, което предстои да бъде взето. В разрез с това обаче председателят заяви изрично след проведено гласуване за допуск на господин Михайлов в залата, че: „Нека господин Михайлов да присъства на дебата, тъй или иначе той няма възможност по никаква процедура да взима думата или да му бъдат задавани въпроси, така че нека да присъства в залата.“ Тази изразена категорична позиция на председателя, че на управителя на НЗОК, чиято оттеглена оставка се гласува, не може да бъде давана думата, за да изрази лично своята воля, която пък обуславя правото на Народното събрание да вземе обсъжданото решение, съставлява нарушение на Правилника и на парламентарната практика, което повлия и на крайния акт, приет от Народното събрание. 2. Системна злоупотреба с правото по чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. В чл. 48, ал. 5 от Правилника на Народното събрание изрично се въвежда възможност след приемане на програмата на Народното събрание за работната седмица или две председателят да предложи промяна в дневния ред. Тази възможност обаче е лимитирана до изключителни случаи. Езиковото тълкуване на чл. 48, ал. 5 от Правилника и по-конкретно на израза „изключителни случаи“ не оставя съмнение, че се касае за хипотеза, която се прилага по изключение, тоест, ако има съществени причини, които да налагат по-бързото разглеждане на конкретен законодателен акт. Самият законодателен процес не би следвало да се характеризира с извънредност, поради което извънредното включване на допълнителни точки в програмата следва да е изключение и рядкост. Оттам и законодателят е лимитирал включването на допълнителни точки единствено до изключителни случаи. В Четиридесет и деветото народно събрание обаче тези изключителни случаи бяха обичайна практика. Установената парламентарна практика в Четиридесет и деветото народно събрание беше и продължава да е в хода на пленарната седмица да се предлагат по повече от една допълнителни точки, което представлява откровена злоупотреба с правото по чл. 48, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, а злоупотребата с право е нарушение. Особено флагрантен пример за това е пленарното заседание от 21 юли 2023 г., петък, когато непосредствено след откриването на пленарното заседание председателят господин Росен Желязков предложи за включване цели десет нови допълнителни точки, както и отпадане на парламентарния контрол. Няма как да се приеме, че в петък сутринта са възникнали десет на брой изключителни случаи, които са наложили дневния ред на пленарната зала да бъде сменен изцяло. Също така като злоупотреба може да бъде окачествен и начинът, по който на 17 април 2024 г. беше включено в програмата и посоченото по т. 1 по-горе предсрочно прекратяване мандата на управителя на НЗОК, подадената оставка от Станимир Михайлов. Това се случи в ден от седмицата – сряда, в самото начало на пленарното заседание и непосредствено след няколко процедури и декларация, тоест веднага след проведен Председателски съвет, на който съгласно чл. 9, ал. 2, т. 1 от Правилника се провеждат консултации по проектите за седмичната програма. На този председателски съвет обаче въобще не беше споменато предстоящото включване на тази точка. Хронологията, включваща невключването на точката в проекта на програма по чл. 48, ал. 1 от Правилника, липсата на каквато и да е индикация на Председателски съвет в сряда сутрин за предстоящо включване на тази точка и последващото ѝ предлагане в контекста на изключителен случай навеждат към злоупотреба с това право, което Правилникът дава на председателя на Народното събрание. 3. Нарушение на процедурата по почитане на паметта с едноминутно мълчание. Съгласно чл. 48, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предложение за почитане на паметта с едноминутно мълчание могат да се правят писмено до 18,00 ч. в деня, предшестващ съответното пленарно заседание. На 18 април 2024 г. е внесено такова искане, с вх. № 49-454-07-62, от 18 април 2024 г., с което се предлага почитането на паметта на жертвите на арменския геноцид на дата 24 април 2024 г. Искането отговаря на формалните изисквания по Правилник, въпреки това на Председателски съвет председателят господин Росен Желязков заявява, че няма да го уважи, защото не било по конкретен повод. В хода на пленарното заседание на 24 април 2024 г. председателят след направена процедура от страна на народния представител Атанас Зафиров и реплика от място от народния представител Иван Ченчев отново заяви, че предложението е недопустимо. Текстът на чл. 48, ал. 7 от Правилника формално не въвежда изискване за наличие на годишнина или повод, но дори и да се приеме, че такъв е необходим, за да не се стигне до злоупотреба с това право, то в настоящия случай повод категорично има, защото 24 април е Международен ден в памет на жертвите на арменския геноцид. Следователно има повод, има годишнина от събитията, които са се случили през далечната вече 1915 г., и тезата, че минутата мълчание за почитане паметта на жертвите на този геноцид не следва да бъде допусната, не намира основание в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 4. Нарушение при провеждане на парламентарен контрол по реда на чл. 105 от Правилника. Съгласно чл. 105 от Правилника на Народното събрание в първите до два часа от заседанието в първия петък на всеки месец се провежда така нареченият блицконтрол с участието на премиера и вицепремиерите. Така уредената процедура не може да бъде изменяна по волята на пленарната зала, тъй като Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание не предвижда такава възможност. Обратно стои възможността за изменение на редовния парламентарен контрол по реда на чл. 103, който предвижда, че се провежда последните три часа на заседанието всеки петък, освен ако Народното събрание не реши друго, тоест имаме изрично предвидена хипотеза Народното събрание да отмени този вид парламентарен контрол. Съпоставката между текста на чл. 105, касаещ провеждането на блицконтрол, и чл. 103, касаещ провеждането на редовния парламентарен контрол, разкрива, че провеждането на блицконтрол е фиксирано и не може да бъде изменяно по волята или на председателя на Народното събрание, или на пленарната зала. В нарушение на това обаче на 1 септември 2023 г. в началото на заседанието при присъствие в залата само на вицепремиера Мария Габриел от парламентарната група на ГЕРБ-СДС беше направена процедура от страна на народния представител Десислава Атанасова, която предложи от пленарното заседание да отпадне парламентарният контрол по реда на чл. 105 от Правилника. Това процедурно предложение беше поставено на гласуване и съответно прието от пленарната зала, без изобщо да е допустимо. Процедурното предложение следваше да бъде счетено за недопустимо от председателя и изобщо да не бъде подлагано на гласуване. На 10 ноември 2023 г., отново петък, изобщо не се проведе блицконтрол. Такъв не беше включен и в седмичната програма за работата на Народното събрание. Тук следва да се отбележи, че в дните от 1 до 3 ноември 2023 г. Народното събрание не заседава изобщо поради балотажа на местните избори, съответно първата работна седмица се явява седмицата, започваща от 6 ноември 2023 г. Следователно, доколкото това е първата работна седмица за ноември 2023 г., то 10 ноември 2023 г. се явява първи петък от месеца и блицконтрол следваше да бъде предвиден в седмичната програма и съответно проведен. Това обаче не се случи, което представлява нарушение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Тезата, че 10 ноември 2023 г. се явява първи петък от месеца, се подкрепя от обстоятелството, че 8 ноември 2023 г. беше счетен за първа сряда от месеца за целите на чл. 48, ал. 8 от Правилника и програмата за съответния ден беше определена от предложенията на парламентарните групи именно по този ред. Липсва каквото и да е основание 8 ноември 2023 г. да бъде счетен за първа сряда от месеца, а 10 ноември 2023 г. да не бъде счетен за първи петък от месеца. Уважаеми колеги, госпожа Кирова вече изчете Проекта на решение, така че аз няма да го чета. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#21 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, откривам дискусията. Господин Биков, имате думата за изказване. Ще Ви дам думата, господин Балабанов, на Вас след господин Биков, и който желае, може да се заяви за изказване.

#22 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Аз очаквах да чуя малко по-тежки мотиви за това искане, защото то е преди всичко политически акт. Това не е някакъв административен акт, в който да споменем някакъв лексикон от дати – 7 ноември, 2 септември, кой какво казал, кой какво подшушнал, къде погледнал, как кимнал. За мен искането на оставка на председателя на Народното събрание, още повече в ситуация, в която ние се намираме – със служебно правителство, в рамките на една политическа криза, когато председателят на парламента е една от малкото фигури в страната, който е редовно избран, е много сериозно и важно решение. То не може да бъде взимано на принципа, че на 1 септември госпожа Десислава Атанасова е направила процедура, пък председателят нещо я допуснал, пък не трябвало да я допусне. Тук идва въпросът: защо, след като сте толкова бдителни, не поискахте оставката на господин Желязков на 2 септември, на 8 ноември или на 6 декември, когато изредените според Вас нарушения са били направени? Поради тази причина аз няма да коментирам мотивите Ви, защото те нямат нищо общо с истинските мотиви за искането на тази оставка. Аз ще Ви припомня, че господин Росен Желязков е избран и с Вашите гласове, на колегите от „Продължаваме Промяната“. Тогава имаше възможност за ротация – не възможност, а договорка за ротация, знаете, че господин Денков трябваше да отстъпи премиерския пост, господин Желязков да отстъпи председателския пост. Това не се случи, но ние не си позволихме да поискаме нито вот на недоверие към господин Денков, неговото правителство приключи по силата на подадената от него самия оставка, която даже не беше консултирана с нас. Така се случи. Никога не сме си позволявали да направим подобно политическо действие. По отношение на господин Желязков аз и от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, предполагам, че и Вие, без да го казвате от трибуната, не само нямаме сериозни забележки – господин Желязков е един достоен председател на българския парламент и това е очевидно. Смятам, че воденето на пленарните заседания беше адекватно, беше толерантно и той успя да спечели авторитет дори и сред представителите на опозицията. Колкото до опозицията, аз разбирам тяхната реакция. Всяка опозиция, в това число и ние, когато сме били в опозиция, разбира се, че ще подкрепи оставката на председател на парламента, ще подкрепи вот на недоверие към правителството. Ние сме го правили като опозиция и това е най-очакваното нещо. Това, което не мога да разбера обаче, е позицията на колегите от „Продължаваме Промяната“. Това не мога да разбера. Какви сте Вие? От първия пол ли сте, опозиция ли сте, не-опозиция ли сте, или сте от третия пол? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) В политиката трети пол няма, колеги, има опозиция и управляващи. След като искате оставката на председателя на Народното събрание, който е и Ваш председател, ние го възприемаме като много ясен политически акт, който ще има последствия. Може би мотивацията Ви е малко да вкарате още една тема в оборот в медийното пространство, може би е някакъв тактически заход по отношение на предизборната кампания, може би имате най-различни анализи, но ние приемаме това като взривяване на възможността за водене на диалог между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната“ в средносрочен и дългосрочен план. Така го възприемам. Какво Вие мислите, е Ваш въпрос. Затова ще Ви повторя, че това, което правите днес, ще има политически последствия, така както всяко политическо действие има политически последствия. Така е в политиката. И всеки, разбира се, в това число и ние, ще си плаща цената за политическите действия – може да получи позитиви, може да има и негативи. (Реплика от народния представител Атанас Атанасов.) Господин Атанасов, после може да ми направите реплика. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Какво правите извън тези политически тактики и стратегии? Ние заедно с Вас преди няколко месеца приехме промени в Конституцията, според които парламентът работи и по време на служебното правителство. Няколко дни след като влязоха в сила тези промени в Конституцията, Вие предлагате да свалим председателя на парламента. Кажете сега това инфантилно ли е, обмислено ли е, адекватно ли е, логично ли е? Приели сме, че парламентът ще работи, но ще му свалим председателя, за да няма председател, и то два дни преди да спрем да заседаваме – поне редовно. Каква е логиката на това и как очаквате от нас да го приемем по някакъв друг начин освен или като нещо, което е недобре обмислено, осмислено и така нататък, или като ясен политически знак от Ваша страна, че не желаете повече да говорите с последната партия, която говори с Вас. Вие не осъзнавате според мен в каква ситуация се намирате и че ситуацията, в която се намирате, изисква да не правите много резки движения, защото всяко рязко движение ще Ви наранява още повече. Това Ви го давам като добронамерен съвет, защото ние също сме били в тежки ситуации, но сме се опитвали да се държим мъжки и сме успявали до голяма степен. Може би и на това се дължи присъствието ни в този парламент като най-голяма политическа сила. Ще припомня и че в момента гледаме оставка на председателя на парламента, вместо да гледаме далеч по-важни законопроекти, които трябва да бъдат приети спешно. Такъв е Законопроектът, свързан с туризма, който целият туристически бранш чака, вместо този безсмислен дебат, който ще чуят. Миньорите ще протестират след малко. Преди малко ясно показахте какъв е Вашият приоритет – Вашият приоритет е да свалите председателя на Народното събрание, и то, пак повтарям, един ден преди парламентът да приключи работата си. Какво ще спечелите от това? Аз Ви казвам – според мен нищо няма да спечелите освен учудването на голяма част от българската общественост по отношение на Вашите действия, но това няма да бъде изненада, защото това учудване придобива хроничен характер. Може би това е и причината и може би би трябвало да си дадете и сметка защо в момента сме в ситуация, в която отиваме на предсрочни парламентарни избори. Защото политиката не може да се прави с инструменти, които са неадекватни, с действия, които нямат обяснение, и с позиции, които нямат значение. Всяко действие в политиката, независимо дали е направено по някакъв осмислен начин или не, води до определени резултати. Резултатът от днешния дебат няма да бъде добър. Това е и причината нашата парламентарна група да не участва в този дебат, защото ние в безсмислени упражнения не участваме, и може би сте го разбрали вече, след като приключи и работата на това правителство, което си отиде. Надявам се, че ще започнете да се учите поне от собствения си опит, което също не правите, защото настъпвате една и съща мотика по няколко пъти и тя всеки път Ви удря по главата. Дай боже, поне за в бъдеще да започнете да се учите поне от емпиричния опит, ако не можете да се учите от теоретичния и от опита на познанието, защото това, което днес правите, показва, че последните две години за Вас са преминали безметежно и безсмислено, защото можеше поне да се самообразовате в политическата игра. Благодаря Ви. Пожелавам Ви успех и се надявам резултатите от това, което правите, да не Ви учудят чак толкова много, както винаги се оказвате учудени и изненадани. Благодаря Ви.

#23 · speech

Председател Росица Кирова

За реплики към господин Биков? Господин Василев, имате думата. Господин Иванов, репликите са три. Разберете се – господин Атанасов или господин Петков.

#24 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Кирова. Господин Биков си тръгна, но все пак може би ще чуе, макар и в кулоарите, това, което имам да му кажа. Той направи няколко конкретни, не бих ги нарекъл обвинения, а по-скоро наблюдения. Първо, коментира оставката на кабинета Денков. Както беше уговорено, господин Денков точно на датата внесе оставката на правителството, господин Желязков – не.

#25 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ, от място

А защо господин Желязков не подаде оставка?

#26 · speech

Асен Василев

Друг е въпросът защо. Няма да го коментирам! Второто нещо, което господин Биков каза, е, че искането на тази оставка било политически акт. Аз бях на тази трибуна, когато беше поискана една друга оставка – оставката на господин Минчев, и тогава много ясно казах моето мнение, а мисля и мнението на нашата парламентарна група, че искането на оставката на председателя на парламента не трябва да е политически акт, а трябва да е акт спрямо това този човек как се справя със задачата, която му е поставена. Господин Желязков, когато тук трябваше да гласуваме оставката на председателя на НЗОК, когато стана ясно, че председателят на НЗОК е оттеглил тази оставка, надлежно внесено в Деловодството преди гласуването, аз лично станах и от тази трибуна поисках почивка от името на парламентарна група, за да имате Вие време, за да имате Вие време да направите анализ и да вземете правилното решение. А правилното решение беше много ясно – ако няма оставка, няма какво да се гласува. Вие се върнахте в тази зала и взехте грешното решение и това е причината да искаме Вашата оставка – заради несправяне като председател.

#28 · speech

Асен Василев

Благодаря, ще ми дадете ли още една или две минути?

#30 · speech

Асен Василев

Добре, ще продължа в изказване. Ще продължа в изказване. Благодаря Ви, няма да злоупотребявам с репликата.

#31 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря. Втора реплика – господин Иванов, имате думата. (Реплика от народния представител Мирослав Иванов.) Господин Петков, заповядайте, той Ви отстъпи мястото.

#32 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Аз също съм съгласен, че беше безпрецедентно това да имаме шеф на НЗОК, който да стои на задния ред и да си е оттеглил оставката, Вие да го гледате в очите и да казвате: ние не знаем дали този човек си е оттеглил оставката или не. Входирано надлежно в парламента и беше едно поругаване на тази институция.

#34 · speech

Кирил Петков

Така, за господин Тома Биков искам да кажа за политическия сигнал, който той вижда в това действие. Аз няма да говоря, няма политически сигнал, който обаче да не включва последствията, които, както той каза, ще бъдат сериозни. Истинските последствия, които са сериозни, са фактът, че нито продължихме антикорупционната работа в Комисията за противодействие на корупцията, нито направихме защитата на хората, които искат да подават сигнал, нито направихме защитата на хората, които се надяваха, от личния фалит. Над един милиард няма да влязат в държавния бюджет заради неготовността тези реформи да се случат. И ако политическите последствия са тук някакви политически, това са политически последствия, които обаче отразяват абсолютно голямата цена, която българският народ ще плати от липсата на тези реформи. И последното нещо, което искам да кажа. Никой в тази държава няма абсолютна власт. Някой, ако си е повярвал в последните два месеца, че има такава абсолютна власт, е в грешка. И това, което се случва в момента, се показва. Когато не работиш за народа, когато не работиш за реформите, за които целият български народ се надява, има последствия и те ще се видят след по-малко от четиридесет дена. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#36 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Вземам думата за конкретни неща да кажа след изказването на господин Биков, но като начало искам да изразя моето уважение към господин Желязков. Аз смятам, че той е един порядъчен човек, който е добре образован. Бях много впечатлен и ще го споделя това пред всички. Когато миналата година бяхме на посещение при папата, той на родния му език – на испански, говореше с папата. Така че, моите уважения. Но по отношение на това, което каза господин Биков. За какви технически действия, за какви технически решения? Във висшия орган на държавната власт – Народното събрание – винаги се говори за политика и всички действия тук са политически. Аз бих казал, че ние в някакъв смисъл – вносителите на това искане, малко закъсняхме, защото конкретният повод, поради който се формира волята за това искане, беше онова действие на господин Желязков, когато той настоя да се гласува оставката на председателя на НЗОК. Това беше грубо нарушение на Правилника. При условие че има оттеглена оставка, беше настояно да се гласува. Това беше конкретният повод. Разбира се, през тази една година на действие на това Народно събрание имаше доста чести злоупотреби с това правомощие на председателя за изключителните случаи, в които се внасяха точки в дневния ред. Но нещо друго важно искам да кажа, вземайки повод във връзка с оставката или освобождаването на председателя на НЗОК. Ние днес в страната имаме действие на едно марионетно правителство, което е формирано с волята на ГЕРБ и ДПС, и то се занимава основно с чистка в администрацията в държавата.

#38 · speech

Атанас Атанасов

А бе, Вие от коя страна сте да Ви питам аз Вас, защото не мога да разбера? От коя страна сте Вие? (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) През цялото време стоите от страната на ГЕРБ, за това става дума. И нека да кажа това, което е най-важното в случая. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) При условие че имаме действия на едно марионетно правителство, което се води служебно, кои са опозиция тук в залата?

#40 · speech

Атанас Атанасов

Така че делението на опозиция и управляващи е по отношение на правителството. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#42 · speech

Атанас Атанасов

Тъй като редовното правителство вече го няма, няма тук начин, по който да делите. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Отивайте в Съветския съюз! Довиждане!

#43 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, господин Биков го няма за дуплика, така че продължаваме със следващото изказване. Господин Балабанов, имате думата.

#44 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви. Уважаеми български граждани, в зората на демокрацията един десен български политик каза мъдрата мисъл: „Днес е един хубав ден за българската демокрация!“ Днес, след 35 години демокрация, ние от „Има Такъв Народ“ съвсем спокойно можем да кажем: днес е един интересен ден за българската демокрация. Днес е един позорен ден за българската демокрация! Днес е един нелеп ден за българската демокрация! Днес е един лицемерен ден за българската демокрация! След като девет месеца участниците в сглобката си мереха разни части от тялото, сега е време да си измерят лицата. Защо казваме всичко това? Защото днес на лицето Росен Желязков – ротационния председател на Народното събрание, който така и не се ротира, му се иска оставката. От кого се иска тази оставка? От същите тези лицемерчета, които девет месеца – девет месеца! – управляваха заедно с ГЕРБ и ДПС, пиха мазното турско кафе в скута на Пеевски, пълзяха по корем пред кабинета на Бойко Борисов всеки ден, сякаш разгъват пожарен шланг в полеви условия, и щастливо се радваха, че Росен Желязков нарушава Правилника, за да им минават нелепите закончета. И защо му се иска оставката, след като на всички важни решения той бягаше от залата, за да имат парламентарен контрол в пълно нарушение на Правилника? Защото, за разлика от тях, Росен Желязков е добър юрист, който познава Правилника и знае, че го нарушава, и излизаше от залата от чувство за срам, за разлика от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. И защо му искате оставката ПП-ДБ? Защото искате да се направите на опозиция. В интерес на истината, след като не успяхте да се направите на управляващи, сега искате да се направите на опозиция. Въпреки всичко аз съм сигурен, че ние, нормалните български граждани, помним кои са и какви са ПП-ДБ. ПП-ДБ, уважаеми български граждани, са: Иво Мирчев, който се търкаляше в пясъка на Росенец, за да седне след това в скута на Доган. ПП-ДБ са: Христо Иванов, син на майка си, приятелка на Доган, който стоеше на жълтите павета и заявяваше, че ще прави санитарен кордон между ДПС и властта, а всъщност пи мазно турско кафе в топлия гушкав скут на Делян Пеевски, след което остави мазно, кафяво и незаличимо петно върху Конституцията. (Смях от ИТН.) ПП-ДБ са: Даниел Лорер, който каза, че господин Пеевски се е променил за доброто на цялата страна, а сега си къса скъпата риза по медиите, за да обяснява, че Пеевски не трябва да управлява държавата, с надеждата да си вдигне електоралната цена, както си вдигна цената на имота на „Чаталджа“. ПП-ДБ са: генерал Атанас Атанасов – комунистически юрист, който преди няколко седмици щеше да се разплаче от трибуната поради две причини. Първо, защото разбра, че няма да стане председател на Народното събрание, а се беше похвалил на всичките си роднини. (Силен шум, смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН. Възгласи от ИТН: „Браво! Браво!“ Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ето това е драмата!“) Така беше! И второ, защото се молеше на Бойко Борисов да си го прибере обратно, след като го беше изритал от сглобката. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ето това е драмата!“) ПБ-ДБ са: Бойко Рашков – чадърът на контрабандата (силен шум, ръкопляскания, смях от ИТН и ГЕРБ-СДС), който бие с чадъри, защитавайки приятелите си контрабандисти, за които ту си спомня, че ги познава, ту не. Човекът, който има десетки тоалетни в дома си, но се изпусна баш в Народното събрание. (Силен смях и ръкопляскания от ИТН.) ПП-ДБ са: Асен Василев и Кирил Петков, братя Мормареви на Промяната. Единият увеличи държавния ни дълг с 20 милиарда, назначи корумпирана шефка на митниците, говори с контрабандистите, но не си спомня, че ги познава, демократично осъден в Съединените щати и преследван с изпълнителен лист. Кирил Петков пък намали интелектуалния потенциал на нацията, но за сметка на това увеличи плодовитостта, както и обогати българския език с вечните думи „куролация“, „мумурандум“. (Смях и ръкопляскания от ИТН.)

#46 · speech

Станислав Балабанов

Това е по темата! Много Ви моля! (Смях от ГЕРБ-СДС и от ИТН.) Докато мечтаеше, всъщност, госпожо Председател, България да стане Сицилиевата долина, демек да станем Сицилия – една от люлките на мафията – Кирил Петков, просто Киро. (Смях от ИТН.) Затова днес в този интересен ден за българската демокрация, че сме по темата – деня, в който тези, изброените, искат оставката на Росен Желязков, ние от „Има Такъв Народ“ заявяваме категорично, че за разлика от Вас ще гласуваме правилно, ще гласуваме по съвест, ще гласуваме осъзнато и отговорно. Ние ще гласуваме за оставката на Росен Желязков, защото ние сме опозицията, не Вие. И още нещо. Този парламент, уважаеми български граждани, започна като фарс и завършва като фарс. Сега ще Ви оставим да потънете още повече в този фарс – нашата парламентарна група след моето изказване ще напусне залата и ще влезе обратно тук, когато дойде времето за гласуване, за да гласуваме – пак да Ви го повторя и да Ви го натъртя отново, „за“ оставката на Росен Желязков. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН. Народните представители от ИТН излизат от залата.)

#47 · speech

Председател Росица Кирова

Желаещи за реплики? Не виждам. Следващото изказване е на господин Георг Георгиев – имате думата, след което господин Иванов.

#48 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, аз няма да говоря в защита на господин Желязков. Той няма защита, от която да се нуждае пред лицето на такива като Вас! Той от защита от Вас не се нуждае. На нивото на неговия професионализъм, достойнство, морал и нравствени качества Вие не можете да стъпите и на малкия му пръст. Така че да го защитавам от Вас, това е под достойнството – и моето, и неговото, и на парламентарната група, която, позволявам си, да представлявам. (Бурни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Но искам хората да знаят точно кои са тези, които искат неговата оставка – хората, които можеха да си приведат мотивите в много простичкото мрън-мрън: „Искаме я, защото преди това Вие ни го направихте на нас, затова сега ние ще Ви го направим на Вас, мрън-мрън.“ Мотивите Ви можеха да бъдат сведени до това и тези политически глупотевини, които сте изписали, нямаше нужда даже да ги прилагате. Но, уважаеми български граждани, това са хората, които дойдоха на власт в тази зала в Четиридесет и седмия парламент с ала-бала. Това са хората, които дойдоха, лъжейки Ви, правейки договорки, коалицийки, срещички, шарлатанийки по разни тъмни апартаменти, лаборатории, по разни квартири, по разни парапети, по разни други скрити тайни и неприлични места, опитвайки се в очите Ви да хвърлят прахта на собственото си лицемерие, неспособност и лъжи. Хора, които единственото, което могат да правят, е освен лапсуси – глупости. Глупости, които обаче в момента Ви струват десетки милиарди, пропилени съдби, съсипана икономика, унизени институции, хора, които Ви костват. Ченгета и чекисти, чадъри – не, подлоги на мафията, седящи и гушещи се удобно на най-задните редове, правейки се удобно, че не чуват. (Силен шум, продължителни ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от ГЕРБ-СДС.) Но хора, които се оплетоха в собствените си измами. Хора, които излязоха по какви ли не клипове, видеа, данни, записи, хора, на които, когато нещо не им отърва, излизат, за да Ви обяснят как тези, които ги правели, също били лоши – не че те са добри, а че другите, които произвеждали тези материали, били лоши и виждате ли, затова не трябва да им се доверите. Но, уважаеми български граждани, Вие ги видяхте прегърнати с престъпници, с контрабандисти, с трафиканти – хора, които белгийската прокуратурата ги уличи като дилъри, като такива, които по офисите си събират какви ли не престъпни елементи; хора, които не могат да обяснят дори собствената си теория как и кога са се срещали с някого; хора, които казват, че не познават тия, които им идват на рождените дни, забележете – канели всички, и в това число бандитите, и в това число дилърите, и в това число цялата престъпна сган (бурни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), която може по някакъв начин в някакъв момент да угоди на политическите им амбиции. Политически амбиции, които обаче са толкова дребни, толкова нищожни, толкова малки, че не могат даже да им обяснят, че Ирландия е в Европейския съюз, но са тръгнали да влизат в Шенген и в еврозоната; тръгнали са да правят промени, с които да влезем в едни от най-престижните икономически организации, но съсипаха икономиката и бюджета на страната ни до степен, в която сега няма да могат да обяснят на стоящите в тази зала представители на миньорския сектор защо им закриха енергетиката (силен шум и викове от ПП-ДБ: „Еее!“), защо ще им закрият работните места (викове от ПП-ДБ: „Ууу!“, ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), защо бандитизмът, кражбата и измамата, защо пуделите (силен шум и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), защо пачките, защо снимките с бандитите се оказаха по-важни от политиката и от обещанията. Но няма как да има обещания от хора, които са чадър на мафията в буквалния, в преносния и във всеки друг смисъл. Защото този чадър послужи наистина, за да се прикрият престъпници и да се бият журналисти, разбира се. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Но това е един малък детайл от всичко, на което те са способни. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Знаете ли, аз имам два пудела и много държа тези кучета да не бъдат сравнявани и метафоризирани с мафията. Те не са символ на мафията. Но пуделизмът, от друга страна – забележете, неслучайно първата му буква е „п“ и неслучайно има две „ПП“ в партията на пуделите. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Защото същата тази партия, която днес, уважаеми българи, иска да вземе оставката на Росен Желязков, е същата тази, която Ви каза, че ще си прави избори със свое МВР, но после излезе да Ви обясни как е важно да има реформа в службите, как е важно този или онзи да не бъде министър на вътрешните работи. Но да, защото той не е от „нашите“, не е от бандитите, не е от трафикантите, не е от контрабандистите. Няма как да бъде! Но тогава, когато спира да обслужва тясноконюнктурния политически мерзки интерес на онези, на които не им се сбъднаха съкровените мечти – да са премиери, председатели на парламента, министри, тези, които не можаха да окупират КОНПИ и чиято единствена амбиция беше тази да мачкат, да унижават, да арестуват незаконно, тези, на които дори съдът им каза, че са некомпетентни и некадърни, европейските институции им го казаха по всякакъв възможен начин, че са некредибилни – надявам се, да можете да артикулирате правилно тази дума в Силициева долина. Всички тези днес, уважаеми българи, искат оставката на Росен Желязков. Аз знам, че този политически акт по силата на математиката вероятно ще се състои. Аз съм реалист, който добре познава политическия процес и който знае, че в него няма само черно и бяло; знае също така, че тези хора, които днес тук се перчат, утре ще дойдат с превити главици и ще искат отново да са шефове на агенции, министърчета (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), председатели на парламента. И впрочем всякакви други молци ще накацат, уважаеми български граждани, по гардеробите на властта, опитвайки се да хапват от вълната, която е вътре. Но знаете ли, в Уикипедия беше написано, че молецът може да е незначителен, но е много вреден и много нахален. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Впрочем има някаква истина, която съзираме в това, без да съм биолог, разбира се, но тогава, когато се опитваш по всеки възможен начин, с всеки възможен инструмент да се вмъкнеш там, където не ти е мястото, очевидно си нахален. Но аз смятам, че следващия път, когато се опитат да се вмъкнат в тази зала, без в нея да им е мястото, ще получат Вашия отпор, уважаеми български граждани, които, надявам се, започвате да си давате сметка кои са тези, които искат оставката на господин Росен Желязков. Но моля Ви: бъдете този път безкомпромисни. Този път не позволявайте нито на ала-бала, нито на квартирите, парапетите, „нашето“ МВР, контрабандистите и техните чадъри или който и да било тук, който се опитва да Ви излъже, да го направи. Защото сметката ще я платим всички ние. А онези, които днес се качихте на парапета на Промяната, от БСП, ИТН, ВЪЗРАЖДАНЕ – колеги, имах малко по-високи очаквания от Вас. Да знаете, че вероятно ще паднете оттам. Благодаря Ви. (Продължителни ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво! Браво!“)

#50 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Господин Георгиев, аз съм съгласен с Вашите заключения относно управлението през тези девет месеца, на което бяхме свидетели. Само че има една много добра българска поговорка – какъв гьонсурат трябва да си, за да излезеш от тази трибуна и да говориш, защото, ако не бяха Вашите гласове, щеше ли да го има това управление през тези девет месеца? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Как се случиха всичките тези неща? Благодарение на Вас стана това безумие, на което бяхме свидетели, благодарение на Вас енергетиката е напът да бъде унищожена, защото, ако Вие не ги бяхте подкрепили, нямаше да стане това, на което няма как да не се учудваш на безумията и безобразията! Затова наистина се съобразявайте, когато излизате от трибуната на Народното събрание, Вие какво направихте! Не бяхте ли тези, които ги прегърнахте и които им дадохте възможност да разбиват и да разглобяват страната ни? Така че тези заключения са верни, но станаха тези действия на „Продължаваме Промяната“ и на това безумно управление благодарение на Вас, на Политическа партия ГЕРБ и на тази прегръдка, на която бяхме свидетели!

#51 · speech

Председател Росица Кирова

Втора реплика? Заповядайте, господин Денков. Господин Цонев, ще Ви дам думата за процедура, като приключи процедурата с дупликата на господин Георгиев.

#52 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Когато бяха внесени мотивите за това искане, там имаше аргументи. Досега в изказванията аз не чух нито един от изказващите се, който да адресира по същество тези аргументи. Вместо това чуваме обиди, чуваме някакви измислици, само че има едно но, и но-то е, че хората, които живеят в тая България, знаят, че това, което току-що разказваше господин Георгиев, 100% се отнася за ГЕРБ и ДПС, и това е истината! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) И дотолкова вече си вярвате в лъжите, ама дотолкова вече си вярвате в лъжите, че даже сте забравили, че има факти! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Вие същите, които говорите, че сме съсипали енергетиката, господин Георгиев! Ние сме тези, които докарахме 2,3 милиарда за енергетиката в България в края на миналата година! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС. „Лъжец! У-у-у! Лъжец!“) Ние ги докарахме, а не Вие! (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ето Вие… Да, това са фактите! През 2021 г. Вие забравихте или не посмяхте да изпратите първия вариант на Плана за възстановяване и устойчивост и България не можа да получи 1,5 млрд. лв., за да започне да финансира енергетиката! Така че, дайте си сметката, първо, че има факти, които Вие не може да опровергаете, и второ, че хората познават достатъчно добре за какво става дума! А да не говорим за колегите от ИТН, които напуснаха, след като отново, както през цялото това Народно събрание, всъщност се оказа, че работят с Вас и за Вас! Нищо ново! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#55 · speech

Председател Росица Кирова

Ще дам думата на господин Цонев веднага като приключим процедурата с господин Георгиев, който ще направи дуплика, господин Пеевски.

#56 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, направихте голяма грешка в едно политическо изказване, че засегнахте темата енергетика, защото само от днешната декларация, която предстои да Ви бъде внесена, Ви прочитам следния абзац: „Правителството – демек ГЕРБ и Промяната, господин Премиер, от началото на тази година не направи абсолютно нищо за изпълнение на решенията на Народното събрание за осигуряване на ритмична работа на въглищните централи и не изпълни нито една от точките от Споразумението със синдикатите на 3 октомври 2023 г. Едновременно с това не се предлагат никакви нови работни места в регионите Стара Загора, Кюстендил и Перник и никакви конкретни решения за запазване на електроенергийното ни производство и енергийната обезпеченост на българската индустрия!“ Оставям настрана това, че сега ще приемете една изключително опасна и вредна пътна карта за климатична неутралност, но това ще бъде в следващия дебат. Единственото решение, което е, е да следвате това, което предлага БСП, като вече го направите – да отложим с една година либерализацията, така че да дойде правителство, да направи един устойчив модел, да гарантира сигурността за бита, за домакинствата, за бизнеса и тези хора да знаят, че имат бъдеще! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“. Шум и реплики от ПП-ДБ.)

#58 · speech

Хамид Хамид

ДПС, от място

С този съсел ли ще правиш правителство, с тази гнида там от първия ред?!

#60 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. На господата Гуцанов и Стойнев само ще припомня, че тези, на чиито криле дойдоха „Продължаваме Промяната“ и се закичиха с властови позиции, бяха Вашите, уважаеми колеги! (Шум и реплики.)

#62 · speech

Георг Георгиев

Съсипването на българската енергетика – щом желаете да говорите за него, започна с коалицията „Нито патрон за Украйна“, в която коалиция Вие удобно бяхте също настанени като вицепремиери, министри и така нататък! Така че, ако някой трябва да носи отговорност за това как долетяха всякакви пудели, молци и други в българската политика, то се погледнете в огледалото! За съжаление, аз не мога да Ви кажа нищо повече от това, което Вие сами знаете за себе си, а вече разбирате и за тях, но в момента, пакетирани в една безпомощност, се опитвате и Вие да се хванете за някакъв пояс, който да Ви спаси! Но така или иначе това няма да се получи, защото хората нито са слепи, нито са глухи, нито са незнаещи какво точно допринесохте и направихте така, че колкото и да се опитвате да подмените фактите – Планът за възстановяване и устойчивост беше изменен с намаляване на мощностите на нашите централи по време на Вашето управление! Затварянето на българската енергетика беше предписано от Вашето правителство, в което Вие стояхте и се гушихте, и тогава от тази трибуна не разправяхте колко е страшно това, което се случва, а единствените, опитващи се по някакъв начин да спасят сектора, бяха колегите от ГЕРБ! Така че в момента всичко, което се опитвате да замажете впоследствие на грешките си, е по-скоро – няма да се изкуша да кажа жалко, но неспособно и не виждам как ще можете отмиете срама! Надявам се в следващите моменти да имате такива възможности, защото това е важно – не за нас или за някой друг, а за хората наистина, които стоят в тази зала и които имат нужда да чуят, че сигурността на техните работни места ще бъде осигурена! А какво по-добро може да направи една социална партия, ако все още е такава, от това? В изказването на господин Денков не видях нищо, което да мога да адресирам по същество, защото самото то беше лишено от такова. Но така или иначе, господин Денков, всяка вечер, преди да заспите, спомнете си как станахте премиер, но повече – спомнете си откъде тръгнахте! И когато се сетите, а аз съм сигурен, че не сте забравили – а бе, Вие си знаете! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.)

#63 · speech

Председател Росица Кирова

За процедура има думата господин Цонев. Заповядайте, господин Цонев. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Ще Ви дам думата и за лично обяснение.

#64 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Моята процедура е да прекратим тези срамни дебати и аргументите ми са следните. (Шум и реплики от ПП-ДБ: „Еее!“) Може ли еее-то да е след аргументите? Първо, имаме две много важни точки, които касаят бъдещето на тези хора – миньорите, които са ни дошли, за да ни слушат. Второ, целият български народ, който очаква да отложим либерализацията, за да отложим с това и по-високите цени на тока за бита. И третият ми аргумент е, че ще спестим откровени лъжи и срамотии тук от тази трибуна къде с предизборна цел, къде с цел да оклеветим един достоен човек. Повярвайте ми, колеги, за разлика от Вас аз съм работил с почти всички председатели на парламенти в новата история на България, да не кажа с всички. Защото с първите двама не съм работил в качеството ми на народен представител, но съм работил по други неща, по други проекти и мога да Ви уверя, че Росен Желязков е един от най-достойните председатели на българския парламент в най-новата ни история! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) Ерудиран, изключителен юрист, човек с много широка обща култура, човек, който търпя през цялото време – и сега, и в предния парламент в качеството на заместник-председател, всички неща, които си позволявахме, бихте се тук помежду си, да говорим и по негов адрес, и изобщо. Нека спестим това този път, защото, първо, Росен не го заслужава и второ, всички български граждани ни гледат, и трето, ще си спестим самоунижението да упрекваме тези, които са го направили министър-председател, че са мафия! Поне това си спестете, академик Денков! Така че наистина Ви предлагам да спестим това на българския народ и на господин Желязков! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.)

#65 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Цонев. Колеги, има постъпила процедура за прекратяване на дебатите. Има ли обратно становище, преди да подложа процедурата на гласуване? Аз съм длъжна да подложа тази процедура на гласуване. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Обратно становище ли, госпожо Нинова? Колеги, подлагам на гласуване процедурата на господин Цонев, след което ще Ви дам думата за лично обяснение, госпожо Нинова, разбира се. Режим на гласуване, моля. Гласували 219 народни представители: за 160, против 59, въздържали се няма. Предложението е прието. Прегласуване, колеги, по искане на господин Минчев. Гласували 218 народни представители: за 158, против 58, въздържали се 2. Предложението е прието. Имате думата за лично обяснение, госпожо Нинова.

#68 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Разпознах се в изказването на господин Георгиев от ГЕРБ като вицепремиер в правителството на Кирил Петков. Уважаеми дами и господа народни представители от ГЕРБ! Не въвличайте БСП или не правете опит да въвличате БСП в калните си пехливански борби с ПП-ДБ. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС, възгласи: „Еее!“) Говоря от името на единствената партия, единствената, която в последните 10 години не ходи в кабинета на Бойко Борисов (шум и реплики от ГЕРБ-СДС, възглас: „Ааа!“), не лази пред кабинета на Бойко Борисов (възгласи: „Еее!“), не седи в ничии скутове. Това ни дава самочувствие да Ви кажа: не ни въвличайте в тези Ваши разправии! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И не го правим в последните 10 години, защото винаги сме заявявали и сега го заявявам: голямото зло за България е моделът на управление ГЕРБ. Говоря в лично качество, понеже ме засегнахте, може би като единствения човек, който е отказал да стане председател на Народното събрание. Единственият в България! Тази оферта беше направена от Бойко Борисов към мен и съм отказала още през 2018-а, защото смятам, че моделът на управление на ГЕРБ е голямото зло за България и Бойко Борисов е част от това зло. Затова оттогава и досега сме отказвали каквото и да е сътрудничество с ГЕРБ. И сега, като вицепремиер в правителството на Кирил Петков. Уважаеми колеги от ГЕРБ, имаше много разлики между онова правителство и Вашето сега, но аз искам да отлича една при нас тогава, и сега това при Вас, което е грешка. При нас се знаеше много ясно кой за какво носи отговорност. (Смях и възгласи: „Еее! от ГЕРБ-СДС.) Министерството на икономиката и индустрията – на БСП, Министерството на социалната политика – на БСП, Министерството на енергетиката – на ИТН. Вашата грешка сега е: девет месеца не може да се разберете кой министър на кого е.

#70 · speech

Корнелия Нинова

Калин Стоянов на ПП ли е, на ГЕРБ ли е, на кого е?! Девет месеца! При нас това се знаеше. И като тогавашен вицепремиер много достойно заставам пред българския народ и пред Вас и Ви казвам: първо място по индустриално производство в Европейския съюз за девет месеца. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Къде сте сега?

#72 · speech

Корнелия Нинова

Деветнадесето! Първо място за пръв път, дано да се повтори. България е на първо място в Европейския съюз по икономика…

#74 · speech

Корнелия Нинова

20 милиарда социална програма – отговорност на БСП. 20 милиарда, които стигнаха от бебето до най-възрастния човек…

#76 · speech

Корнелия Нинова

Това е отговорността на БСП в правителството на Кирил Петков, така че с тези факти от миналото и от настоящето, аргументирайки се с тези факти, няма да Ви позволя да въвличате БСП в игрите, манипулациите, задкулисието и схемите на паралелната държава, защото целта ни в последните 10 години е борба с тази държава. И тази цел продължава. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#77 · speech

Председател Росица Кирова

Разбрахме личното Ви обяснение. Господин Иванов, за процедура – заповядайте. (Шум и реплики.) Ще Ви дам думата и на Вас по начина на водене, господин Вигенин, и на Вас, господин Костадинов, ще дам думата. Да, записан сте.

#78 · speech

Мирослав Иванов

ПП-ДБ

Госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми гости тук в залата! Госпожо Председател, аз имах записано изказване, което беше записано дори преди колегата Георг Георгиев, и Вие отлично знаете това. Аз в своето изказване нямаше да изляза от рамките на добрия тон, нямаше да отправям лични нападки. Щях да говоря с факти, с аргументи, така както сме направили от нашата парламентарна група и с колегите от БСП в изложението на мотивите, които са внесени към Проекта за решение. Процедурата на господин Цонев беше недопустима. Господин Цонев отлично знае това като опитен парламентарист. Госпожо Председател, Вие за две години и половина не знам дали разбрахте (шум и реплики), че тази процедура…

#80 · speech

Мирослав Иванов

Момент, сега ще обясня, господин Костадинов. …не следваше да бъде подлагана на гласуване, госпожо Председател, тази процедура. Вие можеше да се обърнете с апел към народните представители и аз мисля, че щяхте да намерите разбиране. Може би щеше да има по едно знаково изказване от отделните парламентарни групи относно тази оставка на господин Росен Желязков. За съжаление, бяхме свидетели на ново нарушение на Правилника. Аз искам да посоча още нещо, уважаеми колеги.

#82 · speech

Мирослав Иванов

В мотивите към оставката на господин Минчев отново имаше несъществени моменти и тогава тя беше един политически акт. За разлика от това поведение ние искахме да говорим с аргументи и с конкретни нарушения, нарушения, които аз лично съм убеден, че те са продиктувани от политическа воля и политически натиск. Не мисля, че това бяха еднолични решения на господин Росен Желязков. Мисля, че тези нарушения, които той направи и които ние сме посочили в нашите мотиви, бяха продиктувани от натиска на коалицията ГЕРБ-ДПС (шум и реплики от ГЕРБ-СДС, ръкопляскания от ПП-ДБ), и това трябва да се знае от всички.

#83 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС, от място

Каква ти е процедурата?

#84 · speech

Мирослав Иванов

Госпожо Председател, Вие допуснахте колегите, които се изказаха преди мен, да излязат въобще от рамките на този дебат и скрити зад нарушения, които представители на Вашата парламентарна група направиха, Вие си позволихте да допуснете една процедура на гласуване, която беше по същество недопустима. И още веднъж. Господин Росен Желязков действително е уважаван и от мен колега. Знам колко е тежко от тази позиция да вземаш решения. Още веднъж, аз съм убеден, че тези решения, тези нарушения, които той допусна, са продиктувани от колегите, които стоят на първия ред – господин Борисов и господин Делян Пеевски. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#85 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата, господин Иванов. Наясно съм, че процедурата, която направи господин Цонев, има особен характер, но смятам, че тя беше направена с цел да се спести достойнството на Народното събрание и да прекратим един дебат, който не се движеше в добра посока. Ние чухме Вашите аргументи. Сега ще дам думата на господин Костадинов. (Реплика от народния представител Кристиан Вигенин.) Той е преди Вас, след което ще дам и на Вас думата, господин Вигенин.

#86 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Оставка на председателя на Народното събрание се иска за системно нарушение на Правилника и така е записано в Правилника. Това, което обаче чухме в мотивите на вносителите от ПП-ДБ и БСП, всъщност е свързано с едно нарушение, което е за гласуваната оставка на председателя на Здравната каса, което създава впечатление за липса на всякаква принципност за пореден път в ПП-ДБ, тъй като системно нарушение в работата на Народното събрание има, разбира се, и това въобще не е прецедент. Народното събрание неслучайно има рейтинг на одобрение, който е седем-осем процента в най-добрия случай. Българските граждани виждат това, което се случва тук, и виждат позорящите действия на мнозинството в тази зала. Разбира се, председателят на Народното събрание е правил каквото е необходимо според него. Понякога се е справял, понякога не с воденето на тази изключително грозна и позоряща евро-атлантическа тълпа тук, но това няма как да го оправдава и няма как да обяснява неговите действия, защото в крайна сметка той е политическо лице. Когато говорим за системно нарушение, всъщност не трябва да забравяме, че най-голямото системно нарушение, най-голямото нарушение беше извършено вчера и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ затова поискахме оставката на Росен Желязков, защото не беше допуснат вотът на недоверие. И този вот на недоверие не беше допуснат без абсолютно никакво обосноваване. Господин Желязков смята, разбира се, така се оказва обаче, че смята и мнозинството в тази зала от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, че вотът не е конституционно допустим. Съответно ние веднага вчера започнахме да търсим подкрепата на политическите сили в парламента за искането на неговата оставка, което е съвсем логичен, нормален, политически закономерен акт, нищо, че на Народното събрание му остават точно два дни живот, слава богу. Обаче вчера от ПП-ДБ отказаха да се подпишат, след което изненадващо вчера, макар че миналата седмица още започнаха да говорят за това как трябва да бъде поискана оставката на Желязков, но нищо не направиха в тази посока, след което вчера изненадващо намериха незнайно как подкрепата на БСП, които преди това бяха подкрепили нашето искане за оставка. И в един момент се оказва така, че е внесена една такава подписка с един-единствен аргумент. Аргументът е следният: взехте ни председателя на Здравната каса и няма как да разпределяме 8 млрд. лв. Това казват ПП-ДБ. Това казват ПП-ДБ! Всичко останало, което е коментирано вътре, е просто за камуфлаж. Истината е, че системните нарушения са наистина факт, но нито едно от тях не беше споменато, а най-голямото нарушение беше извършено вчера със съдействието на ПП-ДБ. Преди малко станахме свидетели отново на манифестирано политическо лицемерие тук в тази зала от страна на представители на ПП-ДБ, които говореха срещу служебния кабинет, същевременно не искат да гласуват оставката на този служебен кабинет. Говорят срещу служебния кабинет, същевременно имат вътре трима свои представители. Това, което се случи, беше и още по-показателно днес сутринта – осем човека от ПП-ДБ не се регистрираха за участие и пет от БСП. Половин час по-късно тези осем човека от ПП-ДБ намаляха на пет. Някои от тях виждам, че в момента са тук в залата, вероятно са закъснели сутринта. Известно е, че те не са ранобудни и винаги идват късно на работа, обаче някои от тях все още липсват. И аз искам да задам въпроса: къде е Даниел Лорер примерно, защо го няма? Къде е? (Реплики от ГЕРБ-СДС.) И в интерес на истината, това, което ние трябва да кажем сега, е, че на това лицемерие, на този грозен скандал, на който ставаме свидетели сега в момента, защото това си е грозен семеен скандал... ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС управляваха допреди две седмици, сега продължават да управляват тайничко, въпреки че…

#88 · speech

Костадин Костадинов

Да, приключвам, госпожо Председател. …продължават да управляват, не го крият, гласуват заедно. Дори и преди малко направиха същото нещо, гласувайки за наречената от тях самите процедура…

#91 · speech

Костадин Костадинов

Благодаря Ви. Аз имах записано изказване, госпожо Председател, и приключвам. Истината е, че на това лицемерие трябва да бъде сложен край. Истината е, че това лицемерие отвращава българските граждани. Истината е, че на този модел на лъжа, защото това е една голяма, огромна лъжа, непрекъснато говорите едни срещу други, а накрая сядате и се разбирате, и управлявате заедно. На това лицемерие трябва да бъде сложен край. Между другото, може да бъде сложен край още на 9 юни, когато Вашите избиратели ще Ви накажат за това. Така повече не може да продължава. Крайно време е България да има българско правителство, не евро-атлантическо. Крайно време е тук да застанат хора, които да подкрепят единствено и само българските национални интереси. Не чужди държави, не чужди интереси, не чужди посолства. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#92 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Това беше изказване.

#93 · speech

Председател Росица Кирова

Не беше отбелязано като изказване, господин Петров, затова. Какво желаете, господин Митев? (Народният представител Искрен Митев става и тръгва към трибуната. Смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#96 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Нищо общо с неговата. Нищо общо!

#98 · speech

Искрен Митев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Дебатът тръгна в съвсем различна посока и поради тази причина ние от „Продължаваме Промяната“ подкрепихме прекратяването на този дебат, за да може да преминем към по-важните точки, но има две неща, които са изключително важни и трябваше да се споделят днес…

#100 · speech

Искрен Митев

Тя е към Вас. Процедурата е по начина на водене към Вас, и по дебата. …и трябваше да се кажат две неща. Тази оставка се иска поради две причини… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Понеже трябва да се покаже, че никой няма абсолютна власт…

#101 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Митев, това е изказване. Разбрах процедурата Ви. Вие сте подкрепили прекратяването на дебата, така че нека да прекратим дебата. Вие правите изказване в момента. Ако обичате, моля Ви!

#103 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, разискванията са прекратени по точката. Ще преминем към гласуване. Преди това ще дам думата на господин Желязков за изказване.

#105 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Цонев преди изказването на господин Желязков – процедура по начина на водене, процедура във връзка с изказването, заповядайте.

#106 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Процедурата е българският народ да чуе изказването на този достоен председател, да включим камерите на БНТ и на БНР, и микрофоните… (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.)

#110 · speech

Росен Желязков

ГЕРБ-СДС

Обратно предложение. Колеги, аз няма да Ви изненадам приятно – да говоря политически, даже мога и в рамките на тази процедура да кажа това, което искам да кажа. По презумпция би трябвало в тази процедура да се говори по-дефанзивно, но мисля, че всички ме познавате и знаете, че аз няма да го направя. Няма да навеждам нито доводи към мотивите, нито политически такива. Има една мисъл на един велик афорист, който казва, че понякога трябва да замълчиш, за да бъдеш чут. (Ръкопляскания от ГЕРБ и ДПС.) Всички ние в тази зала сме хора, но хора, които са пратени от други хора да работят за хората. Като хора ние имаме нашите слабости, нашите страсти, но ние като народни представители трябва да имаме отговорност, да имаме отчетност и почтеност и още едно качество, което понякога го губим, това е човещина. Човещина, защото тези хора, които и сега са сред нас, очакват от нас решения, и то решения, обърнати към техния живот, към тяхното бъдеще, към техните семейства. Битува мнението, че ние сме драматична група актьори в политическия театър. Понякога, когато актьорите се качват на сцената, мислейки си, че отиват на сцената, се озовават на ешафода. Затова пак трябва да се връщаме към въпроса за човещината. Сега сме в периода на Страстната седмица и е важно, и аз за себе си вътрешно съм убеден и го правя, трябва да потиснем и гордостта, и егото, и на преден план да е смирението. По този повод и по повод на гласуването, което вероятно ще бъде, както обичаме да казваме, с конститутивен ефект, искам на първо място да Ви благодаря. Първо, да Ви благодаря за доверието, да благодаря и за недоверието. Доверието и недоверието са огледала. Едното е малко по-криво, но и двете създават някакъв образ и самооценка. Аз благодаря и за двете. Искам, понеже не мога на всеки поотделно, на всички Вас колективно да се извиня. Да се извиня за действия или бездействия, с което съм засегнал някои от Вас като хора. (Ръкопляскания от ГЕРБ и ДПС.) Искам да благодаря специално на администрацията, която не в театъра, но зад кулисите на Народното събрание всъщност върши огромна и същинска работа и всички ние разчитаме на нейния професионализъм. В заключение, скъпи колеги, за мен беше чест да бъда председателят на Четиридесет и деветото народно събрание. Благодаря. (Народните представители от ГЕРБ-СДС и ДПС стават. Бурни и продължителни ръкопляскания.)

#111 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, предло… Колеги, извинявайте. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) Колеги, подлагам на гласуване Проекта на решение. Гласували 232 народни представители: за 129, против 103, въздържали се няма. Предложението е прието. (Росен Желязков става от председателската банка. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) За различен вот, заповядайте, господин Гаджев.

#112 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, ще направя един бърз различен вот, свързан с мотивите, които бяха внесени от колегите от „Продължаваме Промяна“ и БСП. Става въпрос за частта, където се коментира, че председателят злоупотребява едва ли не с възможностите да внася допълнителни точки в дневния ред. Ще Ви дам един пример, който от мотивите свенливо са го скрили. Първи декември 2023 г., когато председателят внася извънредна точка в дневния ред – Второ гласуване на ратификация на Договора за страйкърите – единственото нещо, с което правителството на Денков се отчете от Доклада си, насочено в отбраната, макар че основното нещо, което е направило, е да преведе документите. Тогава благодарение на тази процедура председателят спаси Договора и Ратификацията да може да се случи, тъй като правителството го внесе на 27 ноември, а на 15 декември изтичаха сроковете. И ако не го бяхме гледали на 1 декември, нямаше да има договор за страйкърите, и тогава благодарение на това свое решение председателят спаси правителството да отчете нещо. И Вие затова му искате оставката?! Лицемери!

#113 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Георгиев, Вие имахте изказване. Господин Иванов, първо на Вас ще дам думата, след това на Вас, господин Николов, тъй като не виждам други желаещи за различен вот.

#114 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, процедурата ми по различен вот има смисъл от същността на изказванията, които бяха направени, в недадените доводи, с които да се защити исканото отстраняване, което вече е факт, на господин Росен Желязков – със сигурност един колега, който всички в залата уважаваме. Може би на колегите, които с тази пирова победа искат да прикрият своите провали от управлението и най-вече скандалите, с които се раздират, да им честитя новата коалиция, която се осъществи с днешното гласуване, и да им кажа, че може би повтарянето на грешки, които са правени в предишни парламенти, ако нови такива се правят от тях, най-малкото не им прави чест. Мисля, че това не трябваше да бъде един от завършъците на работата на Четиридесет и деветото народно събрание – с исканата оставка и получена такава на достойния колега и председател на Събранието господин Желязков. Благодаря Ви.

#116 · speech

Петър Николов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Днес странната сглобка на „Продължаваме Промяната“, „Демократична България“ и Българската социалистическа партия свали от поста председателя на парламента – един от най-достойните, най-компетентните и най-ерудираните държавници, които България е имала през последните години. В началото на това срамно заседание господин Биков каза нещо, което ми се иска да повторя, защото изборите са много скоро и всички Вие вероятно ще си спомняте тези последни дни на този парламент, когато започне следващият – когато правиш подобно политическо действие, понасяш политическа отговорност за това и плащаш политическа цена. Вие от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ се залепихте за Българската социалистическа партия, която е единствената партия, с която не Ви е срам (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС) да говорите, да вкарвате общи действия, да действате заедно в този парламент. В продължение на една година Ви слушаме формално и неформално как хленчите от сутрин до вечер, че искате да сте с БСП, включително при преговорите за последното правителство накрая казахте, че не искате БСП да бъдат клеймосвани като антиевропейска политическа сила, че те са нормална политическа сила. Вие избрахте – ПП и ДБ, съзнателно избрахте да се залепите за Българската социалистическа партия, за партията, която все още не се е извинила, ако щете, за комунизма. (Силен шум и реплики.) Това беше Вашият съзнателен избор. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.)

#118 · speech

Петър Николов

И затова ще кажа още две изречения. (Шум и реплики).

#120 · speech

Петър Николов

И затова Вие ще платите политическа цена, а именно ще Ви се случи това, което госпожа Нинова така радостно каза – Вие дойдохте при единствената политическа партия, която не е ходила в кабинета на Бойко Борисов. Да Ви е честито отиването при БСП – единствената партия, освен ПП и ДБ, която последните години освен да губи резултат на всеки следващ избор, нищо друго не е постигнала. Единствените, от които нищо не зависи.

#122 · speech

Петър Николов

Когато правиш политически действия, носиш отговорност. Когато Ви предлагат да гласувате за правителство, а Вие не гласувате за правителство – носиш политическа отговорност. Днес Вие направихте политическа грешка, за която ще платите. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.)

#123 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, продължаваме към втора точка за днес – девета в актуализираната седмична програма: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА СРЕДСТВА НА „МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК“ ЕАД ЗА ПЕРИОДА 2024 – 2029 Г. С ЦЕЛ ОБЕЗПЕЧАВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ПО ТЕХНИЧЕСКА РЕКУЛТИВАЦИЯ НА НАРУШЕНИТЕ ТЕРЕНИ НА НАХОДИЩЕ „ИЗТОЧНОМАРИШКИ ВЪГЛИЩЕН БАСЕЙН“. Вносители са Теменужка Петкова, Мария Белова, Росица Кирова, Александър Ненков и Красимир Вълчев на 24 април 2024 г. Имате думата, господин Добрев, да ни запознаете с Доклада на Комисията.

#124 · speech

Докладчик Делян Добрев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми гости! „ДОКЛАД относно Проект на решение за осигуряване на средства на „Мини Марица-изток“ ЕАД за периода 2024 – 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище „Източномаришки въглищен басейн“, № 49-454-02-89, внесен от Теменужка Петкова и група народни представители на 24 април 2024 г. На свое редовно заседание Комисията по енергетика обсъди горецитирания проект на решение. В мотивите на Проекта на решение е посочено, че драстичното намаление на електропроизводството от въглищни мощности през изминалата 2023 г. и в началото на настоящата 2024 г. се отрази крайно неблагоприятно на дейността на „Мини Марица- изток“ ЕАД. Занижените заявки за въглища на топлоелектрическите централи и перспективите за бъдещата им работа налагат предприемането на мерки за съхраняване жизнеспособността на „Мини Марица-изток“ ЕАД за обезпечаване своевременното изпълнение на дейностите и мероприятията по затихване на въгледобива и възстановяване на нарушените терени в находището „Източномаришки въглищен басейн“. Преждевременното затихване на въгледобива е сериозно предизвикателство от инженерно-технологично, екологично и социално естество. Намалените приходи от основната дейност на „Мини Марица-изток“ водят до невъзможност за финансиране на всички дейности и мероприятия за възстановяване на нарушените терени и привеждане на находището в устойчиво състояние при стриктно спазване на националните и европейските екологични изисквания и минно-технологичните норми за открито разработване на находища за полезни изкопаеми. За изпълнението на мащабните дейности по възстановяване на нарушените терени по оценка на ръководството на „Мини Марица-изток“ ЕАД са необходими минимум 15 години при надеждна работа на съществуващото тежко минно оборудване и спомагателна механизация и наличието на необходимия експлоатационен персонал. Само след изпълнението на гореописаните дейности и мероприятия ще се минимизират рисковете от бъдещи свлачищни процеси и неблагоприятни екологични последици на територията на отвореното пространство на находището и ще се намали социално-икономическата тежест. Паралелно с дейностите по осигуряване на така наречената „дълговременна устойчивост“ на работните и насипищните фронтове следва да се изпълнява процесът на рекултивация на нарушените територии. Във връзка с мероприятия по затихване на въгледобивната дейност и възстановяване на нарушените територии са налице извършена предварителна подготовка и анализ, които са съобразени с настоящите технико-икономически показатели на „Мини Марица-изток“ ЕАД. На базата на разчетите за периода 2024 – 2029 г. осигуряването на финансиране в размер на 200 млн. лв. годишно от националния бюджет ще позволи на „Мини Марица-изток“ ЕАД да планира и реализира мероприятията по затихване на въгледобивната дейност и възстановяване на нарушените терени. В последвалата дискусия взеха участие народните представители Драгомир Стойнев, Искра Михайлова, Радослав Рибарски, Владислав Панев, Рамадан Аталай, Росица Кирова. Въз основа на проведеното гласуване Комисията по енергетика с 14 гласа „за“, без „против“ и 6 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Проект на решение за осигуряване на средства на „Мини Марица-изток“ ЕАД за периода 2024 – 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище „Източномаришки въглищен басейн“, № 49-454-02-89, внесен от Теменужка Петкова и група народни представители на 24 април 2024 г.“ Ще прочета и Проекта на решение, госпожо Председател.

#126 · speech

Докладчик Делян Добрев

„Проект! РЕШЕНИЕ за осигуряване на средства на „Мини Марица-изток“ ЕАД за периода 2024 – 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище „Източномаришки въглищен басейн“ На основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България Народното събрание

#127 · speech

Реши

Задължава Министерския съвет чрез министъра на финансите и министъра на енергетиката да предприеме всички необходими действия при спазване на приложимото българско и общностно законодателство за осигуряване от държавния бюджет на средства на „Мини Марица-изток“ ЕАД в размер на 200 000 000 лв. годишно за периода 2024 – 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище „Източномаришки въглищен басейн“.“ Благодаря.

#129 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Добрев. Имате думата, госпожо Михайлова. Преди това можехме да чуем становище на вносител, ако пожелае някой от вносителите – допълнително, извън мотивите на господин Добрев. Няма. Откривам разискванията. Така че първото изказване е на Вас, госпожо Михайлова. Имате думата.

#130 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. В така проведената вчера дискусия по време на заседанието на Комисията по енергетика възникнаха някои въпроси. Един от тях, който беше коментиран, беше сумата, която е предложена в Проекта на решение. Още януари месец, докато министър на енергетиката беше Румен Радев, бяха започнати да се водят такива дискусии по отношение на сумата, която по мой спомен и това, което вчера коментирахме в Комисията, като минимум беше 200 милиона. Ставаше въпрос и за доста по-големи суми. В тази връзка това е едното, което беше коментирано. Другото, и то е коментирано повече от година вече назад във времето, е, че рекултивацията, която се цитира в Проекта на решение, трябва да бъде извършвана от „Мини Марица-изток“, без да бъде преотдавана на частни или друг вид фирми като дейност. В тази връзка искам да направя редакционно предложение, което, надявам се, предвид проведената дискусия да срещне одобрение от залата – от всички парламентарни групи, включително от тези, които вчера единствени не подкрепиха Проекта на решение – „Продължаваме Промяната – Демократична България“, с определени опасения. Смятам, че с така направените редакционни промени може да спечелим и техните гласове за това да запазим работата в Мините за по-дълго време, надяваме се, докато постигнем едни по-дългосрочни и устойчиви промени не само в българското, а и в европейското законодателство, които да позволят на Република България да продължи да развива този сектор от държавното управление. Моля да запишете следните редакционни промени. Аз ще Ви предоставя и текста. След „за осигуряване от държавния бюджет на средства на „Мини Марица-изток“ ЕАД в размер“ да се промени – от 200 милиона да стане „не по-малък от 200 000 000 лв. годишно“ за периода, който е цитиран. Това е първата редакционна поправка – „не по-малък“, защото в един момент може да имаме възможността да дадем сумата от бюджета, която всъщност е необходима, тъй като тази е крайно недостатъчна. Втората редакционна поправка е добавянето на едно изречение след края на Проекта на решение, там, където свършва „Източномаришки въглищен басейн“. Добавяме следното изречение: „Средствата се предоставят само и единствено при условието, че дейностите по рекултивация се извършват единствено от „Мини Марица-изток“ ЕАД, като не се допуска възлагане или преотдаване на дейностите на частни дружества и/или дружества с държавно и общинско участие.“ Благодаря.

#131 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, госпожо Михайлова. Колеги, има ли реплики към изказването на госпожа Михайлова? Не виждам. Следващото изказване е на господин Гьоков, след което госпожа Митова – те се записаха вече. Имате думата.

#132 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Трябва да започна с това, че безусловно подкрепяме предложението, но това няма да ни попречи да задаваме въпроси и да търсим по-действащи решения. Започвам с това, че на всички беше ясно, че всички предприемани и непредприемани действия от страна на редица правителства от 30 години насам, и особено през последните десетина, водят към заличаване на колоса на българската енергетика – Минно-енергийния комплекс „Марица-изток“, и въобще на въглищната енергетика. В България пряко заетите в дейностите от тази сфера са 30-ина хиляди човека, от които към две трети работят в Минно-енергийния комплекс „Марица-изток“. Освен пряко заетите, като добавим и косвено заетите, стават 100 – 110 хиляди човека от няколко области – Стара Загора, Сливен, Ямбол, Хасково. Най-засегната е област Стара Загора, където повече от 60 години икономиката се гради около дейностите в този комплекс. Неведнъж съм говорил пред Вас, че ако България има неблагоразумието да се лиши от въглищата, които се добиват в Мините, завинаги ще загуби енергийната си независимост и това ще бъде последната непоправима грешка. Това не е моя позиция – това е последователна и неотстъпна позиция на БСП в годините. Към момента, след нищоправене и хиляди лъжи от управляващите след 2017 г. при подготовката и изпълнението на Европейския зелен пакт, който бе представен от Европейската комисия на 11 декември 2019 г. като Пътна карта за постигане на устойчивост на икономиката на Европейския съюз, вероятността да бъде закрит комплексът „Марица-изток“ – топлоцентрали, мини, всичката дейност там, е голяма, да не казвам – 100-процентова. Обвинявам от името на работещите във въглищната енергетика, пък и на всички българи, които допускат мисълта за закриването на комплекса преди изчерпване на всичките му ресурси, в национално предателство, дори по-голямо от закриването на 3 и 4 блок на АЕЦ „Козлодуй“. В някаква степен съм удовлетворен, че народното представителство видя опасността от скоростното закриване на въглищната ни енергетика, което би било втори убийствен удар по енергетиката и икономиката на България, и по предложение на БСП на два пъти прие отговорни решения. Решението от 31 януари 2020 г. за защита на въглищните централи, с което тогава за първи път обединихме всички парламентарно представени партии и задължихме който и да управлява, да не поема ангажимента за закриването на въглищните централи. Постигнатият консенсус и обединението за втори път в Събранието – при Решението от 12 януари 2023 г., с което българският парламент отново защити въглищните централи и българската енергетика и задължи Министерския съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в частта „Енергетика“. За съжаление, няма да е новина, но голяма част от парламентарно представените партии твърде лицемерно са подкрепяли тези решения, защото впоследствие излъчените от тях правителства да управляват държавата не си мръднаха пръста да изпълнят поне част от тях. Министерският съвет на сглобката трябваше да предприеме всички необходими действия въз основа на промяна в обективните обстоятелства и невъзможността България да изпълни поетия ангажимент да отправи обосновано искане до Европейската комисия, като направи предложение за изменение на Плана за възстановяване и устойчивост и да постигне съгласие и предварителна положителна оценка от Европейската комисия за неговото изменение в няколко раздела. Най-важната цел е от Плана да отпадне поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г., вземайки изходните данни от 2019 г. Следваше да се предприемат и действия, с които да се гарантира привеждането на ангажиментите за декарбонизация в съответствие с общоевропейските цели, като се осигури работа на централите за въглища без ограничение поне до 2038 г. Само че не си мръднаха пръста. Управляващите в последните години се лутат, вземат неадекватни, избързващи и закъснели решения, няма нормална стратегия. Хората не разбират защо е необходимо да си затрием единствения местен енергиен ресурс – въглищата. Това прави прехода болезнен, а не като в другите държави – плавен. Управляващите все още не са обяснили убедително как ще бъде осигурен енергийният баланс на страната без енергията, произвеждана от въглища, която и към момента е с най-голям дял – около 40 – 45%, и как така от нетен износител на ел. енергия с добри печалби ще се превърнем в нетен вносител на енергия с високи цени. Продаваме евтини въглища на съседите, а после купуваме скъп ток от тях. Доколкото съм запознат, само за 2022 г. България е спечелила 3 млрд. евро от износ на електроенергия за съседните страни, а въглищните централи, ТЕЦ-овете, въпреки наложените им непосилни плащания за сертификация за въглероден диоксид, са били на печалба. И сега, ако мога така да се изразя, искаме да заколим златната си кокошка. И нещо не по-малко важно. Държавата няма категоричен и справедлив отговор и на въпроса: какво е бъдещето пред трите въглищни региона Стара Загора, Перник и Кюстендил? Опитват се да залъгват хората с очакваните малко повече от милиард лева по териториалните планове за справедлив преход за трите района и с по-малко от 3 млрд. лв. по Програма „Развитие на регионите“ на Европейските фондове за регионално развитие. Когато загробваш инвестиции за над 100 милиарда, направени през годините, а ти подхвърлят срещу това малко повече от 4 милиарда, това е национално предателство и не можем да твърдим, че държавата е направила нещо, за да защити работниците от въгледобива и енергетиката и че е защитила интересите им; че Европейската комисия е осигурила достатъчно средства, за да се открият нови работни места и за бъдещето на засегнатите региони. Неслучайно общините и живеещите в тях хора, и пряко засегнатите – работещите в Мините и в ТЕЦ-овете и техните синдикални организации, отхвърлят Плана на Европейския съюз за справедлив преход. Колкото и да се упражняват в говорене управляващите, хората не виждат защита на своя интерес в проектите по тези планове. Приемаме мотивите на вносителите, които в навечерието на изборите, разбира се, се опитват да се представят като спасители на въглищната енергетика и на комплекса „Марица-изток“. Едва ли с това действие ще заблудите миньорите и енергетиците, но Ви подкрепяме, защото каквото и да се направи за „Марица-изток“, все е малко на този етап. Ще подкрепим предложението Ви за тези 200 млн. лв. годишно от националния бюджет за Мините, за да могат да планират и реализират мероприятия по затихване на въгледобивната дейност и възстановяване на нарушените терени. Но стигаме и малко по-далеч – ще представя на председателя нашето предложение за разширяване на Решението. То съдържа, разбира се, първата част на предложението – за тези 200 млн. лв. за Мините, но продължаваме нататък: министърът на енергетиката да направи анализ на предприетите и непредприетите действия по изпълнение на решенията, които Ви цитирах и преди: Решението от 7 февруари 2020 г., Решението от 20 януари 2023 г. и Решението от 25 юли 2023 г. На следващо място, Министерският съвет чрез ресорните министри да предприеме незабавни действия за изпълнение на цитираните по-горе решения на Народното събрание. Благодаря Ви.

#133 · speech

Председател Росица Кирова

Не само го разширява, но се различава изцяло от предмета на Решението, а хубаво е да вземем решение. Първата процедура е на господин Манев, след което имате думата Вие за процедура, господин Цонев.

#134 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми колеги, уважаема госпожо Председател! Преди да кажа с две думи процедурата, която предлагам, искам да кажа нещо, което касателно е – както обичат да се казва в този парламент, към процедурата. Колеги, всички ще го подкрепим това решение. Хайде да спрем сега тук пред хората, които са дошли, да обясняваме колко сме загрижени и колко сме много вещи по тази тема! Хайде да го гласуваме, хайде да го приключваме и да вървим нататък, защото и тези хора стоят и ни чакат, пък ако искате толкова да си контактувате с тях, „Мини Марица-изток“ и другите предприятия на минната промишленост и на енергетиката са леснооткриваеми. А моето предложение е следното: в нашия дневен ред има Законопроект за чужденците в Република България. Там решаваме още един много важен секторен проблем и всички го знаем. И затова предлагам да удължим времето си до приемането и на този законопроект, защото така гласуваният в момента дневен ред го изключва, а целият ни туристически бранш пък чака това решение. Това е предложението ми, госпожо Председател, да удължим работното време с включването на точка шеста мисля, че е.

#135 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Манев, разбрах, ще го подложа на гласуване. Има ли обратно становище? Няма. Колеги, подлагам на гласуване предложението, което направи господин Манев, за удължаване на нашата работа и на това заседание до приемането на точка тринадесета от седмичната програма, която е Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за чужденците в България. Вносител е Министерският съвет. Режим на гласуване, моля. (Шум и реплики.) Точка тринадесета от актуализираната седмична програма. Гласували 156 народни представители: за 119, против 20, въздържали се 17. Предложението е прието. За процедура, господин Цонев, имате думата. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Ще дам възможност, нека да приключим с процедурите, или, господин Цонев, искате ли да изчакате с репликите към господин Гьоков, ако има такива? (Шум и реплики от „БСП за България“.) Има ли реплики към изказването на господин Гьоков, първо? Не виждам. Заповядайте, господин Цонев. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Аз попитах и никой не реагира. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Заповядайте, господин Цонев, имате думата за процедура.

#136 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви. Ще бъда съвсем кратък, госпожо Председател, за да дам възможност на колегите от БСП да направят реплика на собствения си колега. Тъй като днес, сега, тук, може би и предвид на това, че имаме и гости, ще се късат доста ризи в подкрепа на политики в полза на миньорите и изобщо служителите, които са в „Мини Марица-изток“, ние от парламентарната група на ДПС предлагаме следната редакционна поправка: 200 млн. да бъдат направени на 250 млн., защото (шум и реплики от „БСП за България“) смятаме, че вместо за пет могат за четири години по 250 млн., и първата година е особено важна да даде старт на този процес и работа на тези хора. Петдесет милиона повече – както могат да бъдат осигурени 200, така ще бъдат осигурени и 250 от бюджета. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)

#137 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата, господин Цонев. Трета процедура – господин Вълчев, имате думата за процедура. (Реплики от „БСП за България“.)

#138 · speech

Делян Пеевски

ДПС, от място

Нека гласуваме процедурата. (Реплики от „БСП за България“.)

#139 · speech

Председател Росица Кирова

Да, ще направим реплики, преди малко поканих за реплики и никой не се отзова. Нека да чуем процедурата, господин Вълчев.

#140 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, от място

Той чака от половин час! (Реплики от „БСП за България“.)

#142 · speech

Красимир Вълчев

ГЕРБ-СДС, от място

Няма проблем да изчакам. Благодаря, госпожо Председател. Приехме предложението на господин Манев да бъде удължен дневният ред с приемането на Закона за изменение и допълнение на Закона за чужденците. Аз предлагам да бъде удължен и до приемането на следващата точка – Закона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. На първо четене този законопроект беше приет за десет минути. Няма постъпили предложения между първо и второ четене, става въпрос за няколко разпоредби, много по-голям потенциал имаме да си спестим излишно време с тази точка, ако не задълбочим дебата за това кой е виновен, кой не е виновен. Имаме видимо мнозинство и си позволявам да призова в рамките на процедурата да съкратим – всеки един от Вас, като лична отговорност, да съкратим дебата по тази точка, за да можем да приемем и другите важни точки по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. Става въпрос за кандидат-студентите със статут на временна закрила, нещо, което, пак Ви казвам, можем да решим за пет минути. Благодаря.

#145 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, подлагам на гласуване процедурата, която направи господин Вълчев, да удължим законодателната програма. Господин Свиленски, по процедурни въпроси думата се дава веднага, освен ако този, който поиска процедурата, не каже, че може да изчака! Нека да приключим с гласуването, след което ще продължим с репликите. (Шум и реплики.) Подлагам на гласуване предложението, което направи току-що господин Вълчев. Имате думата, колеги, да изявите волята си – удължаване на днешното работно време до изчерпване на точка четиринадесета от актуализираната програма за седмицата. Гласували 192 народни представители: за 140, против 34, въздържали се 18. Предложението е прието. До приключване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование днес е удължена законодателната ни програма, а сега имате думата за реплика подред, колеги. Заповядайте, господин Стойнев.

#146 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Гьоков, Вие във Вашето изказване правилно посочихте, че БСП ще подкрепи именно тези 200 млн. за Мините, сега от ДПС предлагат 250 млн. Ние няма да наддаваме, но това, което се изисква от държавата, е да има план. План как тези райони ще работят. И понеже правителството не можа да направи план, ние в момента решаваме един частичен проблем, колеги. Но планът ще бъде в следващата точка, която те се готвят да приемат – именно Пътната карта за климатична неутралност, която именно ще погуби нашите въглищни региони. Този план не дава отговор на въпроса как така ние изнасяме въглища за Сърбия и Македония и след това внасяме ел. енергия. Нима те там не замърсяват околната среда? Как така в една съседна Турция могат да си пуфтят комините колкото си искат и ние да дишаме техния въздух?! Затова ние от БСП искаме цялостно преразглеждане на зелената сделка, защото България вече изпълни своя ангажимент спрямо емисиите от 90-а година. Ние ги намалихме 43%. Нищо не налага приемането на подобна карта! Тази пътна карта, която Вие се готвите да приемете след това, е именно проблемът, който ще се задълбочи, и отново ще излъжете хората. Затова ние искаме тази пътна карта да отпадне от дневния ред! (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от „БСП за България“.) Тя не решава нито един проблем. В нея се говори само за ВЕИ-та. Искаме конкурентен пазар на въглища! Кажете ми как да има конкурентен пазар, когато слагаме една такса от сто евро на производството, и искаме да има конкурентен пазар?! Разбира се, че няма! Докато не се преразгледа зелената сделка, Пътната карта не трябва да се гледа в българския парламент. Затова ние от БСП най-разумно предлагаме и на колегите, всички в залата, да последват БСП в това предложение и тази точка да отпадне от дневния ред. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от „БСП за България“.)

#147 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Стойнев, това процедурно предложение ли беше – за отпадане на точката? Ето сега, преди следващата реплика, ще попитам има ли обратно становище? Не виждам. Ще подложа на гласуване процедурата, която направи господин Стойнев. Колеги, режим на гласуване, моля. (Шум и реплики.) Процедурното предложение е за отпадане на Проекта на решение за… (Шум и реплики.) Колеги, моля да запазите тишина! … Проекта на решение за подкрепа на предложената от Министерския съвет актуализирана пътна карта за климатична неутралност на Република България – това гласуваме, отпадането от дневния ред. (Шум и реплики.) Ще Ви изчакам, господин Добрев. Гласували 187 народни представители: за 144, против 1, въздържали се 42. Предложението е прието. (Ръкопляскания.) Точка дванадесета от актуализираната седмична програма отпадна. Прегласуване по искане на господин Цонев. Колеги, режим на прегласуване, моля. Мисля, че всички успяха да гласуват. Гласували 201 народни представители: за 158, против 1, въздържали се 42. (Ръкопляскания.) Предложението е прието. Преминаваме към следващата, втора реплика. Има ли желаещи? Заповядайте, госпожо Михайлова. (Реплики от народния представител Георги Гьоков.) След което, господин Гьоков, ще направите дупликата си. Репликата.

#148 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. За съжаление, ще трябва в репликата си по-скоро да се обърна към господин Стойнев и към залата. Много пламенно беше изказването Ви, господин Стойнев, почти ме развълнувахте. Само да Ви припомня, че Пътната карта, която трябваше да гледаме в следващата точка, е изискуемо условие по Плана за възстановяване и устойчивост, който беше предаден към Европейската комисия в управлението, от което „БСП за България“ беше част заедно с „Продължаваме Промяната – Демократична България“. (Шум, реплики и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Припомням Ви този факт, който е абсолютен. Трябва да направя и още едно уточнение, обръщайки се към цялата зала и към хората, които всъщност се интересуват от тази пътна карта. На 29 септември, когато започнаха протестите на миньорите и енергетиците, тук стояхме до нощите тази пътна карта да я променяме, да извадим от нея всички ангажиращи години, които от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ наблъскаха вътре с изключителното желание да загробят абсолютно енергетиката в България. Тогава ние ги махнахме – махнахме ги в Комисията, махнахме ги в пленарната зала. Няколко месеца по-късно, след като ГЕРБ прибраха протеста през синдиката, единия от синдикатите – КНСБ, основно през неговия председател в ТЕЦ „Марица изток 2“ Деян Дяков, който разби протестите на миньорите и енергетиците, какво мислите стана? Влязоха всички териториални планове, такива, каквито непроменени не трябваше да влязат, след което се появи отново Пътната карта – с годините беше приета от Министерския съвет на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, подкрепян от ГЕРБ и ДПС, на 26 януари тази година. Сега тази пътна карта, четири месеца по-късно, влиза за обнародване в Народното събрание. Ние в момента отлагаме точката, което означава, че ние продължаваме да се движим по Пътната карта, която е с цитираните години за унищожение на енергетиката. Ние не я отхвърляме днес. Ние я отлагаме, тоест тя продължава да действа, докато я отхвърлим, защото трябваше залата да я отхвърли, за да се спре да се работи по нея. В момента всички териториални планове, всички съпътстващи документи и анекси се движат по тази пътна карта, която е с годините. Тук, понеже са дошли няколко човека, които се борят за работните си места, хайде, моля, няма нужда всички парламентарни групи да се изразят и да изговарят един тон глупости от парламентарната трибуна. В момента трябва да гласуваме предложението за даването на тези закъснели, ужасно закъснели, средства за рекултивация на „Мини „Марица-изток“ след което трябва да гласуваме допълнителното изречение, което да каже, че тази рекултивация ще се прави от „Мини „Марица-изток“, а не…

#152 · speech

Искра Михайлова

… или на ГЕРБ. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#153 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Гьоков, имате думата за дуплика. Следващото изказване е на госпожа Павела Митова. Заповядайте, господин Гьоков, за дуплика.

#154 · speech

Георги Гьоков

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Вие съвсем забъркахте тук процедурите – реплики, дуплики, процедури, и аз сега не мога да разбера на кого трябва да отговарям. Репликата на госпожа Михайлова беше изцяло към Драгомир Стойнев.

#156 · speech

Георги Гьоков

Ако трябва да бъде нормално заседанието, трябва да му дадете на него право да отговори на госпожа Михайлова, защото репликата, пак казвам, беше насочена изцяло към него и той е извън времето на парламентарната група. Аз мога да отговоря на неговата реплика, че съм изключително доволен от това, че направи такова предложение, и съм изключително доволен, че залата и разумно мислещите хора в залата подкрепиха предложението, за да търсим други устойчиви решения за „Марица-изток“, а не да закърпваме положението с такива предложения, като това, което ние ще подкрепим. Ще подкрепим сигурно и на ДПС предложението и както е казал Мечо Пух – „колкото повече, толкова повече“. Може да надигнем и нагоре, защото всичко, което се праща към „Марица-изток“, е в подкрепа на комплекса, след като спря държавата да го подпомага и ще спре още повече, след като го изкара от енергийния микс. Госпожо Председател, призовавам Ви да дадете думата на Драгомир Стойнев за отговор.

#157 · speech

Председател Росица Кирова

Той поиска лично обяснение. Ще му дам думата, без да бъда призована. Благодаря Ви, господин Гьоков. Господин Стойнев, имате думата за лично обяснение, след като сте се почувствали засегнат.

#158 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Към уважаваната от мен госпожа Михайлова. Няма Пътна карта. Това решение взехме. Правителството няма какво да изпрати, докато не я преработи, докато не се приеме и не се одобри от българския парламент – нищо не работи в момента.

#160 · speech

Драгомир Стойнев

Докато няма правителство, което наистина да е загрижено за съдбата на нашата въглищна енергетика, няма какво да се изпраща. Това е истината. Затова се радвам, че днес българският парламент последва идеята на БСП, докато не се изготви, те могат хората да си работят спокойно. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Докато не се преразгледа тази прословута зелена сделка, за да има справедливост за отделните държави, до тогава те могат да си работят, а тази пътна карта, докато ние не я изпратим и докато не я одобрим, тя няма абсолютно никакво правно действие. Така че хората трябва да бъдат спокойни. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#162 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Основна тема на обсъждане на правителството на сглобката беше темата за енергетиката и очевидно и след несъществуването на сглобката продължаваме да дискутираме единствено енергетика. Това е поради простата причина, че явно бяха предприети действия, които не трябваше да бъдат предприемани, и не бяха предприети други действия, които може би трябваше да бъдат предприемани. Сега от едната страна на сглобката ни убеждават, че изведнъж са открили в себе си разума да удължат периода, в който да няма либерализация на пазара, да гласуват за това Пътната карта да не се приема днес, което те самите вкараха за обсъждане в Енергийната комисия. От другата страна продължават да гласуват неща, които са в тотален разрез с националната ни сигурност и енергийната ни сигурност. Всеки, който излезе на тази трибуна днес, пледира за това как не трябва да се политизира темата и как не трябва да се появяваме тук и да казваме какво сме направили и какво не сме направили. Започна едно наддаване за това кой ще даде повече на миньорите, просто защото Вие сте седнали тук и сега в момента всички трябва да Ви убедим, за да получим Вашите тридесет хиляди гласа на предстоящите избори, тъй като за голяма част от присъстващите в залата Вие просто сте едни тридесет хиляди гласа, които трябва да излязат на изборите и да донесат някому политически дивиденти. За съжаление, от „Има Такъв Народ“ Ви предупреждавахме за това, че ще Ви излъжат на срещата с миньорите, още когато тя се състоя. Предупредихме Ви, че няма да се предоговори Планът за възстановяване и устойчивост, където са заложени 40% намаление на въглеродните емисии. Въпреки че има решение на Народното събрание, но на самото Народно събрание не му пука за решенията, които взима. Така че не зная как да Ви кажа в момента, че ще изпълним и това решение, което ще вземем днес. Просто няма как да Ви го обещания. Разбира се, от „Има Такъв Народ“ ще го подкрепим. Достатъчно лицемерно е в момента всеки да излиза и да казва не по-малко от 200 милиона, ние предлагаме 200 милиона, а ние не по-малко от 200 милиона, а ние пък предлагаме 250 милиона. Всичко това не Ви ли се вижда достатъчно абсурдно? Естествено, че трябва да се направи рекултивацията и въпросът, който тук трябва да си зададем, е защо не е направена до момента. Къде бяха всички тези хора деветте месеца, в които ние говорим за това как се закрива българската енергетика? Къде бяхте, когато блокирах трибуната, за да не се изпращат териториалните планове? Подкрепиха ме само ВЪЗРАЖДАНЕ и БСП. В момента БСП са прави за това, че не трябва да се обсъжда тази Пътна карта за климатична неутралност поради простата причина, че на Енергийната комисия станахме свидетели на нещо уникално. Казваме, че в тази Пътна карта са заложени параметри за перки в морето и офшорна енергетика и ни се отговаря от ГЕРБ, че ами, да, то – ама ние, тъй като не сме приели закон за офшорната енергетика, така че това няма да се осъществи, ама за да не ни обвиняват другите, че не сме приели Пътната карта, за да вземем парите от Плана за възстановяване и устойчивост. Всичко е предизборна кампания. Абсолютно всичко, което се прави в момента, е предизборна кампания. Наистина съм отчаяна от начина, по който функционира българската политика като цяло, защото на никого не му пука за българските граждани, и това е отвратително. Отвратително е! И Вие да седите и да наблюдавате всичко това, аз просто Ви се извинявам от името на цялото Народно събрание. (Ръкопляскания от ИТН.)

#164 · speech

Хамид Хамид

ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Стига с тази предизборна риторика. Стига с разтягане на тези локуми, защото никой не слуша господин Цонев, когато направи своето предложение. Всъщност никой не се замисля, че четири по двеста и петдесет е равно на пет по двеста. Запомнете го бе, хора, това е математика, която се учи още в трети клас. Предлагам да спрем с това. Да решим проблема на хората. Прекратяване на дебатите предлагам, госпожо Председател. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ДПС.)

#165 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Хамид. Няма как да подложа на гласуване тази процедура, защото, първо, има записани за изказване и второ, сме на първо гласуване на практика. Заповядайте за реплика, госпожо Михайлова. Записвам Ви, господин Чорбанов, за втора реплика.

#166 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Митова, само с едно нещо не бях съгласна във Вашето изказване и това е, че обобщихте, че на всички не им пука. Напротив – Вие с Вашето изказване доказахте, че на Вас много Ви пука какво се случва с Мините, с българската енергетика. На нас от ВЪЗРАЖДАНЕ със сигурност много ни пука, а пък на нас от регион Стара Загора – още повече. Така че единствено това уточнение бих искала да направя към Вас. За щастие, все още в българския парламент има граждани, равни с всички останали. (Частични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#170 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! По чисто конюнктурни причини аз съм запознат какво се случва в „Мини „Марица-изток“ затова в репликата си ще се обърна и разбира се, към госпожа Митова, която осветли малко два процеса. Първо, трябва да кажа, че това, което не се коментира, е, че парите, които сега ще гласуваме – ние ще го подкрепим всички вероятно, не са техническа рекултивация. Техническата рекултивация е задължение на Мините по концесионен договор. Парите са за дейности, които ще предшестват и ще са свързани с тази рекултивация. Това трябва да се знае. Но това, което искам, госпожо Митова, да Ви питам – два въпроса. Значи ли това, което гласуваме в момента, че миньорите оттук нататък ще се занимават не с добив на въглища, а с техническа рекултивация на съответните пространства. Те трябва да се преквалифицират, за да се занимават с тези дейности. Вторият и по-важен въпрос – аз, разбира се, вярвам в катарзиса на хората и в откриването на доброто в едни моменти. От много време, една година, това не се коментираше. Нямаше такива идеи. „Марица-изток“ не съществуваха. Дали тази прекрасна идея и този законопроект, който постъпи, не е свързан случайно с пълната смяна на ръководството на „Марица-изток“ с абсолютно откровеното ръководство на ГЕРБ, което застъпи в момента? Благодаря.

#171 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Чорбанов. Заповядайте за реплика. Господин Богдански вдига ръка за реплика от самото начало – веднага след госпожа Михайлова. Просто редувах с господин Чорбанов.

#172 · speech

Иван Ченчев

БСП за България, от място

Защо гледате само натам?

#174 · speech

Станислав Богдански

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Митова, забравихте да припомните на хората – уважаеми енергетици и миньори, в залата, че в момента биват използвани. Не знам дали го съзнавате, уважаеми български енергетици и миньори. Виждам, че кметът на ГЕРБ от Стара Загора може би, повеждайки ги в пилотната кола пред автобусите, с които са Ви повели, повеждайки Ви към светлото бъдеще на миньора и енергетика, може би Ви е подвел и Ви е използвал в момента. Този план, който беше предложен от българската държава…

#176 · speech

Станислав Богдански

Към госпожа Митова, да, и казах уважаема госпожо Митова. Казах и че не обясни на хората какво се случва в момента, да. Може би тя в дупликата си ще обясни, но аз сега ще ѝ припомня. Уважаеми български енергетици и миньори, в момента сте използвани. Да, сега ще има някакво подаяние. Ще Ви се подхвърлят някакви трохички. Ще бъдете много организирано агитирани за изборите за кого да гласувате, но всъщност Вие сте предадени. Вашият интерес е предаден. България ще усвои едни милиарди за ВЕИ мощности, които няма да осигурят работни места за Вас, а ВЕИ мощностите ще се изградят с едни проекти по 100, 200 милиона, които няма да бъдат спечелени от случайни хора, нали. Много се надявам да съзнавате това, когато сте се возили в рейсовете, и да си мислите за това, когато сега Ви връщат обратно, пак организирано от кмета на ГЕРБ в Стара Загора. Благодаря Ви.

#178 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС, от място

За процедура по начина на водене.

#179 · speech

Председател Росица Кирова

Заповядайте за процедура по начина на водене. (Народният представител Настимир Ананиев репликира.)

#180 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

(Народният представител Настимир Ананиев репликира от място.) И да ми крещиш, Настимире, оттам, и да не ми крещиш, полза няма.

#182 · speech

Маноил Манев

Госпожо Председател, по начина на водене към Вас. Веднъж се обърнах към колегите с молба да решаваме проблема на хората и да спрем да си правим политика. Те не ме чуха. Решиха да продължат по този начин. Сега е дошъл един човек да се изказва тук какъв кмет и кой кмет бил сред хората. Ама то този човек мините не може да ги намери с GPS, бе. С GPS не може да намери къде се намират „Мини „Марица-изток“. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) А кметът на Стара Загора е нормално да е там, защото тези хора живеят и в Стара Загора, и живеят в община Стара Загора, в област Стара Загора и още в три области (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) и е съвсем нормално кметът да се грижи за тях. Само още нещо, колеги, това хубаво, че сте се прегърнали там с ВЪЗРАЖДАНЕ и си ги решавате някакви вътрешни проблеми, но да Ви кажа – а бе, идете и се разкарайте до тези мини, вижте ги тези хора, здрависайте се с тях и тогава излизайте тук. Някои са ходили. Вие, колега, обаче със сигурност не знаете къде се намират. Благодаря. (Ръкопляскания от присъстващите гости в залата.)

#183 · speech

Председател Росица Кирова

Процедура по начина на водене. Господин Манев, ще се обърна към Вас във връзка с процедурата Ви по начина на водене. Аз разбрах и при предишната Ви процедура, но искрено се надявам народните представители, които правят изказвания, да се съобразят с това, което казахте, защото няма как да цензурирам техните мисли или това, което са решили да говорят. Заповядайте, господин Добрев.

#184 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател! И моята процедура е към Вас по начина на водене, защото позволявате оттук да се отправят нападки към Живко Тодоров – кмет на Стара Загора, който пък не може да взема отношение в тази зала, за да се защити. (Шум и реплики.) Затова използвам възможността…

#186 · speech

Делян Добрев

Ако ми позволите, само едно изречение. Аз съм вече четвърти мандат избиран за председател на Енергийната комисия в парламента – това са седем-осем години, и през всичките тези години Живко Тодоров е може би единственият човек, който е идвал непрекъснато при мен да се интересува за проблемите на тези хора, които днес виждаме тук. Благодаря.

#188 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Михайлова, благодаря Ви за милите думи. Нормално е да ми пука – аз съм енергетик, не съм се родила народен представител. Господин Чорбанов, няма да Ви отговоря по отношение на лични нападки кой кого е сменил и кой и защо е тук. Ще ви кажа, че да, прав сте, рекултивацията на Мините е работа на Мините, която е заложена по договор. Много добре знаете, че съм излизала нееднократно на тази трибуна, за да казвам какво иска доскоро управляващото мнозинство да направи с терените на Мините. Причината е, че от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ са заложили терените на Мините да бъдат заети със соларни панели, които да произвеждат водород. Това е целият зор. Излязох и изчетох и фирмите, които ще спечелят парите по Плана за възстановяване и устойчивост, с кого са свързани те, разбира се, това са отново спонсорите на „Продължаваме Промяната“ за изборите. Предполагам, че и сега ще им дадат пари, така че най-вероятно скоро ще разпределяме в петък и средства. Господин Манев, и останалите, мисля, че беше в процедурата, а иначе и на Вас да Ви отговоря. Аз съм била народен представител от Стара Загора и знам къде са Мините.

#190 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, госпожо Председателстващ! Пореден ден на Народното събрание на обвинения, лицемерие, кой е по-виновен, кой не е виновен, а истината е, че през последните 15 години българската енергетика систематично и последователно е унищожавана. Изумен съм, че този проект за решение го депозира Теменужка Петкова. Тя е един от основните виновници за това нещо. Не видях вътре Делян Добрев, но и той също е много отговорен за състоянието и на Мините. Утре даже в Хасково, чувам, че протест щяло да има срещу него за един общински имот. Там нещо се опитвали някакви фотоволтаици да правят. По-страшно е, че тяхната политика на унищожение на енергетиката беше многократно засилена от Асен Василев и Денков, които ги няма, защото ги е срам. Асен Василев твърдеше, че Мините ще работят на пазарен принцип – пазарен принцип с непосилни плащания, свързани с емисиите на тези мини. (Реплики от народния представител Жечо Станков.) Пазарен принцип, който ясно означава, че… Не се обаждай, аз не съм Венко Сабрутев, не ми говори! Това нещо е свързано с работата на ТЕЦ-овете. (Реплики от народния представител Жечо Станков.) Не ми обяснявай какво е свързано. Ти там си бургаски играч. Така че, колеги, лъжат Ви, возят Ви, мамят Ви 15 години едни и същи хора. Върхът на наглостта е Теменужка Петкова. Тук в Четиридесет и петия парламент търсеше под леглото Пътната карта на Борисов за прокопания Турски поток и не можеше да я намери, а сега са изпрани и са отпред. Изпрани са заради ПП-ДБ, но този въпрос с Мините, с ТЕЦ овете не може да бъде решен чрез рекултивация и двеста милиона, двеста и петдесет милиона, това е поредното, което Ви се подхвърля, за да бъдете заблудени. Този въпрос може да бъде решен от истинско правителство, което да каже: този План за възстановяване и устойчивост е неизгоден за България. Той не може да бъде изпълняван. Тези два милиарда и половина нанасят щети на държавата ни за 50 млрд. лв. България отказва да го изпълнява, изпраща представители в Европейския съюз и да видим кой ще си позволи да изключи България от Европейския съюз и как този разклатен Европейски съюз в момента би приел идеята на някое българско правителство – консервативна, евроскептична, за евентуално напускане на този Евросъюз. Така че тук двеста милиона, двеста и петдесет милиона – кой е по-виновен?! Най-виновни са от ГЕРБ. Това е.

#192 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, господин Василев, не знаех, че сте толкова навътре в енергетиката. (Реплика от народния представител Радостин Василев: „Много съм даже!“) След като оправихте всичко в спорта с корупционните сделки, отидохте и към енергетиката.

#194 · speech

Теменужка Петкова

Ама как няма такива? Разследват Ви. Престанете! Излизате и с цялата си наглост говорите лъжи от тази трибуна. Тези хора, които са тук, знаят много добре как сме работили ние по време на управлението на ГЕРБ и знаят как сме се борили за Мините и как сме се борили за ТЕЦ-овете. Вие не знам къде сте били тогава и с какво сте се занимавали, но ние сме си вършели работата. И не знам дали си спомняте, но през 2022 г. не знам кое правителство подкрепяхте Вие – правителството на ПП-ДБ, БСП и цялата група, която пое ангажименти към Европейската комисия да затвори въглищните централи до края на 2025 г. Вие сте подкрепили това правителство и нямате право да говорите от тази трибуна такива лъжи. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#196 · speech

Красимир Вълчев

ГЕРБ-СДС

Аз имам един въпрос към господин Василев под формата на реплика. Към 6 април 2022 г. той беше министър на младежта и спорта. Гласува ли Решение № 203 на Министерския съвет, с което беше изпратен Планът за възстановяване и устойчивост в Брюксел? Благодаря. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#198 · speech

Михал Камбарев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Василев, ще се възползвам от това да направя на Вас реплика, но ще говоря на енергетиците, тъй като Вие засегнахте една тема, която смятам, че е важна за тях. Уважаеми енергетици, за да бъде допуснато моето изказване, аз ще говоря и ще се обръщам към господин Радостин Василев, но ще говоря и на Вас. Уважаеми господин Радостин Василев, уважаеми енергетици! Това, което господин Богдански преди малко Ви каза, че Вие сте използвани – абсолютно подкрепям неговите думи. Смятам, че много по-рано трябваше да се каже това и ще Ви кажа само няколко факта, а Вие сами ще решите дали това е истина, или не е. Вашето присъствие тук е прецедент. Може би е добър прецедент и може би оттук нататък трябва да се случва по-често, но досега в тази зала, откакто заседаваме в Народното събрание, никога в сряда и четвъртък – пленарни дни, не са се допускали хора на тези трибуни. Ние всички сме водили и деца от региони, било ни е забранявано, и единственото време, в което са допускани хора, е било петък по време на парламентарен контрол. Единственото време, в което са се допускали хора, и времето, за което са се допускали, е било десет-петнадесет минути. Аз не казвам дали това е добро, или е лошо, а може би това, което се случва сега, е добро, но Ви казвам, че сега това е прецедент. Може би добър, но смятам, че Вие сте част от сценарий. Друг е въпросът как ще се гласува в залата, кой ще подкрепи тези мерки, но смятам, че Вие сте използвани. И това, което господин Радостин Василев каза, това, което направи господин Богдански, е, че имаше смелостта тук да излезе и да го каже. Смятам, че трябва да бъде подкрепено и трябва да се чуе. Това Ви го казвам. Аз не съм енергетик, не разбирам от тази тема, но идвам от град, в който също има мини. Идвам от град, който се казва Рудозем – баба ми, която е била 40 години подемчик, а дядо ми е бил миньор, и знам какво е мина. И не ми е приятен целият фарс, който се разиграва тук на Ваш гръб от едни хора. Вие ще видите – оттук нататък ще има много изказвания, изказванията основно ще бъдат в две насоки – всеки да оплюе другата партия и да се изкаже той колко бил направил за Вас. Това ще е целият цирк. Нещо последно и слизам. Погледнете чл. 69 на Конституцията. В чл. 69 на Конституцията се казва, че ние, народните представители, не носим отговорност за думите, които казваме от тази трибуна. Тоест всеки, който говори от тук, може да Ви каже каквото си пожелае и той не носи отговорност за това. Всеки от Вас има телефон – отворете си чл. 69 на Конституцията, и може да го проверите. Това, което Ви казвам, е един организиран фарс.

#200 · speech

Михал Камбарев

Благодаря за напомнянето. Слизам. Съжалявам, че трябваше да Ви го кажа, но не ми е приятно едни хора да използват други хора по някакъв начин. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#202 · speech

Радостин Василев

Нечленуващ в ПГ

Госпожо Петкова, първо към Вас се обръщам. Тази истина, за която аз говоря, сигурно Ви е обидна и Ви е неприятно, че я казвам, само че тя е истина. Второ, аз не съм просто разследван, аз съм подсъдим и въпреки това съм абсолютно невинен, докато Вие не сте разследвана, не сте подсъдима, ама сте за затвора. Да знаете. Трето, как Вашият син Боби стана такъв енергиен бос с бизнес, свързан с фотоволтаици? Защо живее в Швейцария? Знаете ли сега, като обикаля България, с какво се занимава? Защото аз знам. Много хубав апартамент си е направил, между другото. Да Ви е честито!

#204 · speech

Радостин Василев

Знаете ли, че той е медиатор между дъщерята и жената на Нотариуса? Знаете ли за тези разговори на Вашия син? Много хора знаем, така че, госпожо Петкова, Вие тепърва ще бъдете обект на разследвания, но в нормална България, да знаете. (Реплики от народния представител Маноил Манев.) Ще видиш. По отношение на втората реплика. Вие вкарахте в този план този въпрос от ГЕРБ и после се чудите защо правителството на Асен Василев го било приело. Даже нямам спомен как съм гласувал – може да съм го подкрепил, но тогава бях министър от „Има Такъв Народ“. Не съм бил министър на Кирил Петков. И по третата реплика. Господин Камбарев, колкото повече ме цитирате, толкова по-голям шанс имате за успех.

#205 · speech

Председател Росица Кирова

Заповядайте за лично обяснение, госпожо Петкова. Колеги, личните нападки показват липса на аргументи. Заповядайте, госпожо Петкова.

#206 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Господин Василев, моето лично обяснение на Вашите лъжи е само едно – ще се видим с Вас в съда. Неслучайно сте подсъдим. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#207 · speech

Председател Росица Кирова

Господин Костадинов, имате думата за изказване. Колеги, бих искала да върна изказванията към темата на Законопроекта.

#208 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Темата на Законопроекта е свързана с бъдещето на целия въглищен район и със сърцето на българската енергетика. Това, което трябва да се каже, и то трябва да се каже ясно и категорично, е, че ТЕЦ-овете не трябва да бъдат закривани. Има достатъчно суровина и въглищен материал, за да работят до края на този век. Ние това сме го казвали многократно, заявявали сме го и всякакви глупости, които се коментират тук за пътни карти, за не знам какви си карти, за планове и прочее, и прочее, всъщност целят едно-единствено нещо – да се замажат очите на хората. Трябва да се каже ясно и категорично, че ТЕЦ-овете не трябва да бъдат пипани, защото имаме въглища за тях, и ще работят, докато не се изчерпат въглищата. Точка по въпроса. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е, което трябва да се каже, и това е, което трябва да се знае. Всякакви останали приказки тук са пълни глупости и на всичкото отгоре многократно се е обяснявало как едва ли не ние трябва да се съобразяваме, защото нашите европейски партньори го изисквали – имало някакви зелени, кафяви и каквито още други се сетите сделки. Нищо подобно. Никой не ни е опрял пистолет в челото. Това се прави съвсем съзнателно, между другото, от медиите, които са рупор на американското посолство, и подкрепят изцяло ПП-ДБ в тяхната престъпна политическа дейност. Многократно се казва, че ТЕЦ-овете трябва да бъдат затворени колкото си може по-скоро, защото, първо, цапат въздуха, второ, произвеждат скъп ток, забравяйки, че той е скъп поради простата причина, че преди двадесет и повече години бяха подписани едни абсолютно престъпни договори, задължаващи държавата ни да изкупува много по-скъп ток от този, който е произведен от българския държавен „ТЕЦ Марица изток 2“, на преференциални цени, което се води държавна помощ. Ние писахме и писмо до Европейската комисия и както се казва, нищо не получихме, никакъв отговор не ни дадоха даже, защото за едни може, а за други не може. Когато искаме да покажем, че ни е грижа за хората, не трябва да го правим от време на време. Да се канят тук хора, които идват да протестират от време на време, водени с автобуси от синдикатите, а да се каже ясно и категорично: ТЕЦ-овете не ги пипаме до края на 21 век, докато не изчерпим въглищата. Затова нашият Маришки басейн е уникален, защото затваря един пълен цикъл, независим от никого, и тази наша енергийна система, която все още се крепи заради това, че е замислена в средата на миналия век по този гениален начин. Ето това е, което трябва да се направи. Не пипайте нещо, което не разбирате. Напът сте да унищожите окончателно държавата. А тези мерки тук ние ще ги подкрепим, естествено, но те са палиативни мерки. След няколко месеца, както каза Искра Михайлова, пак ще си говорим за тази пътна карта. Пак ли ще я отлагаме? Не, просто не трябва да я приемаме. Ама щели сме да загубим пари от Плана за възстановяване и устойчивост. Напротив, трябва да искаме още пари да ни дадат, защото мерките, които бяха приети за така наречената ковидна пандемия, психопандемията, бяха именно поради изискване от страна на нашите европейски партньори. Първо ни накараха да направим нещо, което ние не искахме, след това ни казват: „Сега, за да Ви компенсираме, ще направите още неща, които не искате!“ Това е диктат. Крайно време е този диктат да спре и на 9 юни хората трябва да изберат – или бъдеще, или смърт за България. Моят избор е направен, както и на хората от ВЪЗРАЖДАНЕ. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#210 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Костадинов, Вие коректно отбелязахте нашата дългогодишна позиция, че не трябва да се говори за никакво затихване. За никакво затихване на работата и на въгледобива, което, за съжаление, днес е залегнало в това решение, и вече, уважаеми гости, тук говорим за затихване на въгледобива, което е трагедия. Господин Костадинов, защо говорим за затихване според Вас, бих искал да чуя мнението Ви, след като в момента в Сърбия купуват нашите въглища и произвеждат ток, след като сума ти централи в Германия работят на въглища и това не е никакъв проблем? Защо се стигна дотук, че в България днес в едно решение, което ще приемем за положително, и ние ще трябва да го подкрепим, естествено, се говори за затихване на въгледобива?

#212 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Проданов, ще продължа оттам, където свърших преди малко – защото България не е независима държава, Сърбия е. Сърбия не е в Европейския съюз. На тях не им се налага да излизат да обясняват как Европейската комисия иска това, трябва да приемем поредната директива, трябва да приемем нещо, което изисква от нас Европейският парламент, или не знам си кое точно европейско нещо. Истината е, че Германия е в Европейския съюз, която Вие дадохте като пример, но тя е моторът и двигателят на Европейския съюз. Тя може да си позволява изключения, или както обичат да казват нашите доморасли тук евроатлантици, дерогации, защото те малко се гнусят от българския език. Като използват български думи, е малко просташко и селско и затова обичат да го наричат дерогация. Та тези изключения за германците са валидни, за нас не са валидни. Истината е, че в Европейския съюз има равни, по-равни, по-малко равни и свръхравни. Ние сме от най по-малко равните и точно поради тази причина на нас ни се забранява това, което на другите им е разрешено. Между другото, същият процес започна да се случва и във Великобритания, където започнаха да копаят въглища в мини, затворени още средата на миналия век, в Уелс и в Северна Шотландия, което тук не ни се каза. Ама, хайде, да кажем Великобритания не е в Европейския съюз, което какво би трябвало да означава за нашите доморасли евроатлантици от евро-атлантическата шайка? След като не си в Европейския съюз, значи не си европейска държава. Сиреч Великобритания не е европейска държава, Швейцария не е европейска държава, Норвегия не е европейска държава, и колкото още други държави се сетите. Те са горе-долу една трета от държавите на нашия континент. Това, което всъщност трябва да се направи, аз го казах преди малко и пак ще го повторя. Ясно и категорично заявяваме – решение, което не е в полза на българския национален интерес, което уязвява българската енергетика, което ще ни превърне в зависими от вноса, не трябва да се приема, и ние няма да го приемем. Щели да започнат процедури срещу нас. Ами и ние ще започнем процедури срещу тях. Нека да не забравяме, че България все още има право на вето в този Европейския съюз, нищо че Урсула и нейните приятелчета тук в залата, защото те не са никак малко, искат да направят промяна в начина, по който функционира Европейският съюз, и да стане така, че решенията да се вземат с мнозинство от две трети. Иначе казано, утре Германия, Франция и Италия се разберат нещо, хващат още пет-шест по-малки държавички, те ги слушат, приемат решение, което на германците им е удобно, на нас не, в резултат на което ние трябва да изпълняваме решение, с което не сме съгласни. Това означава, че има диктат. Това вече не е демокрация, където мнозинството решава, а малцинството в крайна сметка се съгласява. Демокрацията в международните отношения не важи. Там има международни отношения, които са основани на принципа на абсолютния суверенитет и равноправие на държавите. Иначе казано, ако държавата ни е суверенна, няма как да ѝ налагат решения отвън. Ако пък ѝ налагат, значи не е суверенна. Ето това са простичките неща. Още веднъж ще кажа: никакво пипане на ТЕЦ-овете! А това, което се коментираше и което продължава да се коментира от американските медии в България, че видите ли, сега, като ги затворим, ще получаваме по-евтин ток отвънка. Тази мантра: недейте да произвеждате, ще Ви го внесем, недейте да имате производство, ще Ви го внесем, нямате нужда от производство, ще Ви го внесем, доведе до това, че в момента в България, ако искаш да си купиш нещо българско, трябва да го търсиш със свещ. Най вероятно няма да можеш да го намериш, защото дори и в магазините едва 20% от хранителните стоки – базата на всяка една индустрия, са български. Ако утре, не дай си боже, стане нещо, не дай си боже, война, към която ни тика евро-атлантическата шайка, или пък някоя друга измишльотина, като така наречения ковид, бъдете сигурни – след точно две седмици ще има глад в България, защото нашето производство не е достатъчно да захрани собствените ни, собствените ни граждани! Какво да говорим за всичко останало?! Ето защо още веднъж: никакво пипане на ТЕЦ-овете! Имаме въглища, докато не ги изчерпим, ще работят. Технологията им позволява да работят до края на 21 век.

#215 · speech

Председател Росица Кирова

И аз Ви благодаря. Следващото изказване е на господин Рибарски. Имате думата, господин Рибарски.

#216 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми миньори и енергетици, уважаеми дами и господа народни представители! Ние вчера бяхме изненадани от тази точка в Комисията по енергетика. Тя влезе в последния момент и аз лично не мисля, че едно решение, написано набързо, състоящо се от два три реда, може да реши проблем, който съществува от поне десетина години. Мини и ТЕЦ-ове и друг път са изпадали в затруднено положение. Тогава решението беше да се хвърлят едни пари, да трупат едни задължения. Във времето виждаме, че това води именно до момента, в който сме сега. 200 милиона, тук хората, които ни наблюдават, знаят, че не стигат за нищо. 200 милиона тази година дори дадени за шест месеца, не стигат за тази рекултивация, която се оценява на 3 – 4 милиарда. Тя ще предостави заетост, но това няма да е заетостта, която те очакват. Те очакват заетост покрай работата, която извършват, добива, който имат, и този добив трябва да захранва именно ТЕЦ-овете. Моят въпрос, който поставям няколко пъти от тази трибуна, е: защо едни топлофикации имат защитен статут и получават всяка година по милиард, милиард и 200 тази година от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, а ТЕЦ-2 и Мините нямат такъв статут, и това е години наред? Този статут щеше да предотврати това политическо говорене, на което ставаме свидетели преди всички избори. Този статут щеше да ги остави да работят, да си изпълняват задачите. Имат ТЕЦ стратегически обект. Те често реферират и към това, че имат военновременна задача, но тази военновременна задача не им гарантира доход. Докато на едни топлофикации това, че използват топлинната енергия, ги прави високоефективно комбинирано производство и те всяка година получават по милиард, тази година – милиард и 200. Вие гласувахте още един милиард да отиде във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, а аз мисля, че сигурността на нашата електроенергийна система се гарантира именно от тези мощности. АЕЦ и ТЕЦ са основните мощности, които гарантират тази сигурност, и Вие години наред гледате на друга страна и се сещате за тях само по време на избори. В предишните избори темата, която им беше подхвърлена, бяха териториалните планове, Пътната карта и ги подстрекавахте колко пъти да протестират срещу нея, а тя днес е дори в дневния ред и беше приета в Комисията по предложение на ГЕРБ-СДС. Бъдете поне консистентни в съобщенията, които им подавате, защото аз вече съм изключително объркан. Днес ще приемем отлагане на либерализацията, предложена и отпадна, Пътната карта щеше да бъде приета. Най-вероятно ще бъде приета, защото в следващото Народно събрание тя отново ще е на дневен ред, и същевременно им казвате: „Ще Ви дадем тук едни 200 милиона да си харчите!“ Ако тези 200 милиона не бъдат заложени в следващия бюджет, именно това ще е нещото, което ние ще наблюдаваме с колегите – тези 200 милиона да бъдат залагани. Днес като им ги обещавате, тези 200 милиона да станат реален механизъм, който да стига до тях. Да не е поредният ин хаус, който ще наблюдаваме, и ще си говорим кои фирми усвояват тези 200 милиона и те не стигат до тях. Това сме го гледали. Най вероятно ще станем свидетели и след гласуването на това решение. Това са четири-пет месеца подаяния. Фонд „Работна заплата“ в мините е около 30 милиона. С тези 200 милиона, които им давате, и ако те не работят, не знам дали ще изкарат и до края на годината. Предизборното раздаване на пари го гледахме и когато обсъждахме компенсаторния механизъм. Абсолютно същото – 200 лв., 250 лв., наддаваше се от ляво, от дясно. Всеки предлагаше някаква сума само и само едни небитови потребители, които бяха изкарани за шест месеца на свободен пазар, да се харесат и да изберат съответната партия, която е предложила най-много. Това не трябва да се случва с хората, които днес ни наблюдават тук. Те искат планиране – ясно, категорично. Именно това е целта, която беше заложена и в териториалните планове, и в Плана за възстановяване и устойчивост. Днес Вие ще станете свидетели и на нещо друго. Една инвестиция ще бъде обявена – за 800 милиона в регион, който ние всички знаем, че е един от регионите в България с най-високи заплати. Защо в района на Пирдоп могат да се правят такива инвестиции? Те също са заети в добив, също има жестоки екологични изисквания при тях и въпреки това се правят инвестиции и заплатите растат всеки път, когато видим статистиката. Едни от най-високите в България! Защо там може? Аз ще Ви кажа защо може. Там няма политика. Там няма автобуси. Няма проекти на решения, които се вкарват преди избори, и едни хора се настройват срещу други, за да отидат накрая да гласуват. Това е! Когато няма политика, тогава ще се оправят и Мините, и ТЕЦ-овете. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#217 · speech

Председател Росица Кирова

Желаещи за реплики? Заповядайте за първа реплика. Втората реплика е Ваша, господин Добрев. Има ли желаещ за трета реплика? Не виждам. Господин Вълчев, записвам Ви. Заповядайте, госпожо Йорданова.

#218 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря. Уважаеми колеги, моята реплика има за цел в продължение на изказването да се обърна към вносителите на Проекта на решение от гледна точка на правна прецизност. В Проекта на решение има референция към общностното законодателство, а всички в тази зала знаем, че от 1 декември 2009 г. Европейският съюз стана правоприемник на Европейската общност. И да, общностното законодателство все още се използва като граждански термин, но дали това е най-прецизният израз в това решение. Обръщам внимание на съставителите и вносителите на Проекта на решение да помислят и съобразно своята воля да предложат редакция. Може би „общностното законодателство“ трябва да се замени с „правото на Европейския съюз“, но нека с оглед целите и мотивите, които са поставени, да помислят за това. Нека в крайна сметка с доброто намерение към гражданите да свършим и правно прецизно тази работа. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#220 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Господин Рибарски, аз на Ваше място щях да си мълча тук на тази точка, защото Вашата група беше единствената, която вчера не подкрепи това решение. И като не подкрепи това решение, показа ясното си отношение към комплекса. И не само това, три години сте на власт. Три години само вземате от този комплекс. Три години само вземате, защото помните, колеги, преди две години, даже миналата година, имаше чудесен пазар за тока и централите работиха 100%. Какво стана?! Взеха им парите. Взеха парите на Мините, взеха парите на ТЕЦ-а. Кой ги взе? Промяната. Ама, не, Вие върнахте дълговете. Вместо да вдигнете капитала на Мините и на ТЕЦ-а и да останат тези пари в комплекса, за да може той да съществува още десет години, Вие взехте милиардите и Асен Василев ги прибра в бюджета. 5,4 милиарда, източени от енергетиката. 5,4 милиарда за последните три години, източени от енергетиката! Пак Ви казвам, трябваше да вдигнете капитала на тези дружества, за да останат парите в Маришкия басейн, а не да ги вземете в София и да ги изхарчите за каквото си решите. За първи път Народното събрание ще даде. За първи път Народното събрание ще даде на комплекса. И ако не Ви е срам, след малко гласувайте против пред очите на всички тези хора, които са тук. Не на последно място, в ПВУ, което остави ГЕРБ, нямаше ангажименти за намаляване на работата на въглищните централи. Нямаше ангажименти!

#222 · speech

Реплики От Герб-Сдс

Нямаше!

#223 · speech

Делян Добрев

Нямаше дати, нямаше проценти, нямаше нищо (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), нито дати, нито проценти! Нищо! С колегите Ви показвахме на кого е подписът. Ето тоя, дето сутринта беше тук, направи една процедура и отиде сигурно да спи – Асен Василев. Негов е подписът под 40% намаление на емисиите от въглероден диоксид, което обрича българските въглищни централи на гибел, защото ги кара да намалят работата наполовина. Няма как мините да произведат количеството въглища, които Вие смятахте, че трябва да работят само на една трета от капацитета си. И сега ние сме се загрижили за комплекса и се опитваме да осигурим неговото средносрочно бъдеще, защото, ако не сте обърнали внимание,…

#225 · speech

Делян Добрев

…това решение е за пет години. Това решение е за пет години! Само че Вие и за това сте против. Тоест най-добре си мълчете, мен на Ваше място щеше да ме е срам да излизам да се изказвам от тая трибуна, още повече, бяхте и председател на Енергийната комисия в един момент. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#227 · speech

Красимир Вълчев

ГЕРБ-СДС

Благодаря. Господин Рибарски, Вие не само не си мълчахте, както каза господин Добрев, ами говорихте и за фирми, в какви фирми отишли парите, защо нямало средства.

#229 · speech

Красимир Вълчев

Няма средства, защото, както каза колегата Добрев, 5,4 милиарда бяха източени от енергетиката. Няма средства, защото средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и по плановете за справедлив преход бяха насочени към едни фирми и ние ги знаем кои са тези фирми. Няма средства, защото нямаше визия, а Вие призовавате за визия – нито в плана, нито в териториалните планове има визия. Вижте редакцията от април месец, точно преди три години – нещо повече, в този план имаше изречение за инвестиции в технологии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид. Говореше се за удължаване на живота на комплекса. Имаше го през април месец 2021 г. Асен Василев и Кирил Петков отидоха на 13 септември 2022 г. и се подписаха, че централите ще работят до изчерпването на въглищата. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Борисов нищо не е подписал. И това условие за намаляване с 40% вече е изпълнено. Правите внушение. Подписът под приложението към Решение № 203 към Плана за възстановяване и устойчивост е на Асен Василев. Така че Вие, господин Рибарски, нямате право да говорите от тази трибуна по тази тема поради тази причина, защото в момента Община Стара Загора кандидатства наравно с всички други общини за изграждането на индустриален парк. Една пета от парите за „Металик“ да бяха взети, можеше да се направят два индустриални парка. Кметът на Стара Загора беше поканен за обсъждане на териториалния план за справедлив преход, който е справедлив само за двама души – Ваши познати, беше поканен половин час след началото на обсъждането. Половин час след началото на обсъждането! Миньорите го видяха предния ден, и то благодарение на това, че успяхме да се сдобием по някакъв неофициален начин с него. Това Ви беше цялата политика на Вас. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#231 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Вълчев, господин Добрев, нито един от двамата не може да ми казва дали ще се изказвам или не, когато казвам истината. Това е истината, на която тези хора ще са свидетели след два-три месеца. Колегите ме питат как да гласуваме това решение, дали то е работещо? Това е единственото, което ги интересува тях – това решение да има реално отражение върху заетостта на тия хора. Няма твърди ядра при нас, които да казват „за“, „против“ или „въздържал се“. Единственото, което ме питат, е дали решението работи. Именно това демонстрира колегата Надежда Йорданова, която Ви редактира решението така, че то да е съобразно законодателството и да работи. И друг път ни се е случвало – редактирахме решение за мораториума върху земите на мините, така че петнадесет години Вие демонстрирате това отношение към Мините и ТЕЦ-овете. И днес да ми говорите, че някакви пари били изтекли… Ами те изтекоха по компенсаторните механизми, които Вие предложихте – да се компенсират небитови потребители. Хиляда и четиристотин мегавата бяха заварени в плановете, които оставихте за извеждане от експлоатация. Това си го припомняме преди всички избори. Когато Вие казвате, че някакви проценти трябвало да се намалят, те виждате, че се намалиха по естествен път. Хиляда и четиристотин мегавата със забележка от Европейската комисия, която изтече по медиите, да станат 1600 мегавата – ТЕЦ 2 – 1600 мегавата. Така че те трябваше да бъдат изведени от експлоатация, ако планът не беше променен и беше подаден по този начин. Вашето решение – Вие казвате, че за четири-пет години – според мен ще изкара тая година, Европейската комисия ще Ви каже, че е държавна помощ, ще Ви изпрати забележки по другото решение за отлагането, либерализацията и догодина ще имате едно оправдание да казвате защо, как и че няма да има пари в следващите бюджети. Това са моите очаквания. Надявам се да не се окажа прав, но в повечето случаи досега виждам, че се доказва обратното. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#232 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Рибарски. Последното изказване е на господин Даниел Проданов. Засега не виждам други желаещи. Господин Ганев, и Вие имате желание за изказване. Имате думата, господин Проданов. Това е последното записано изказване за момента. Господин Ганев, Вие ще правите ли изказване?

#235 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Изключително е симпатично да наблюдаваме как доскоро управляващите в коалиция спорят за това кои точно фирми ще се възползват от терените на „Мини Марица-изток“, но ние пък имаме информация през последните години за фирми на всички представители на управляващата бивша коалиция, че имат интерес към тези терени и това е добре, честно казано, както и че имаме решение на Народното събрание, че терени на „Мини Марица- изток“ не могат да се придобиват без изрично наше решение тук, защото много добре знаем, и няма да влизаме… Господин Вълчев спомена една фирма, ама те са много и изобщо не са свързани само с ПП-ДБ, за съжаление – нека да си говорим открито.

#239 · speech

Даниел Проданов

Да – със сигурност не са свързани с нас, понеже ние тук…

#241 · speech

Даниел Проданов

Лошото, уважаеми гости, е, че в това решение вече открито в неговите мотиви, както преди малко споменахме, се говори за затихване на въгледобива. Лошото е, че докато си говорим тук за 200 или пък 250 милиона, както изключително цинично тук Йордан Цонев излезе да предлага, защото така може да се наддава до безкрай. Лошото е, че започнаха съкращенията в комплекса и на фона на започнали вече съкращения тук говорим за това как ще запазим още някоя и друга година работни места. Наистина в тази ситуация сме длъжни да го направим, но говорим за затихване и съкращения вече има. Всички, които сме от Стара Загора и региона, имаме познати, които вече си търсят работа, някои в чужбина. Това е истината към момента. Моето лично мнение и нашата позиция е, че ако ГЕРБ имаха достатъчно воля през всичките години, през които управляваха, нямаше да се стигне дотук и нямаше да говорим за затихване. Така ни се струва на нас. Относно фирмите казах, че според мен тук участие имат всички, които тук се нападат помежду си, но случайно или не, никой досега не е забелязал някоя фирма, свързана с ВЪЗРАЖДАНЕ, да се е наредила на опашката за лапане там на някакви неща. Уважаеми гости, не се поддавайте да Ви водят за носа. Надявам се, че не е така. Надявам се, че добре осъзнавате каква е ситуацията, вярвам го и не трябва да говорим за подаяния. Нека да говорим за запазване на въгледобива и производството на електроенергия от въглища, а не за това как да спасим някоя и друга година работни места. Нашите мини и нашите ТЕЦ-ове имат много по-голям капацитет. Щом в Германия може да се случва това нещо, може да се случва и в България. Щом в Сърбия може, може и в България. Нужна е политическа воля и воля на всички Вас. Между другото, до последно да не се отказвате. Тук виждам хора от протестите, с които не сме се виждали оттогава, не се отказвайте! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#242 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики към изказването на господин Проданов. Госпожо Михайлова, имате думата. Други реплики не виждам.

#243 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Проданов, Вие бяхте изключително коректен в изказването си, но според мен пропуснахте да отбележите нещо. Преди малко в реплика към господин Рибарски от ГЕРБ се обърнаха как те едва ли не в първата версия на Плана за възстановяване и устойчивост толкова много са се погрижили за Мините и ТЕЦ-овете и там с подписа на Асен Василев всичко се сринало. Аз обаче искам да напомня две събития, които според мен всички миньори много внимателно трябва да чуят и да си направят изключително добре сметката как ще гласуват на предстоящите избори и за Народно събрание, и за Европейски парламент. Първо, 2019 г. Механизмът за капацитет беше пропуснат от ГЕРБ. Всичко, което тръгнахме да поправяме оттам нататък, дойде от ГЕРБ. Естествено, те винаги са си били много близки с ДПС и си работят като една коалиция, вече и много явна. Второто нещо, което трябва да се каже, е, че още в първата версия – не, във втората версия на Плана, извинявам се, защото той има пет или шест, се включи възможността за газифициране на държавния ТЕЦ, което, всички знаем, по отношение на Мините – няма някой, който да си мисли, че това означава, че Мините ще продължат да работят. Мините бяха зачеркнати тогава. Оттогава обаче влязохме в спирала на избори и на тези, които досега щяха да са ударили хикса на абсолютно всичко, им се наложи да се борят за вот и трябваше да отлагат това във времето с предизборни популизми, каквито се случват и днес, и ние, за съжаление, трябва да участваме в тях, колкото и да ни е отвратително това нещо, защото иначе няма как да покажем каква е истината. Това е работата, която трябва да свършим днес. Ще Ви напомня на финала на репликата си, извинявайте, господин Проданов, че не е изключително по същество, че преди няколко седмици в мига, в който се смени правителството и ГЕРБ отново овладяха държавата през това правителство, което сега е на ГЕРБ, нищо, че е наречено служебно, беше внесен по втория начин Проектът за газифициране на трасетата към ТЕЦ 2. Както искате, така ме разбирайте! Беше през разширяване на газовите връзки – едно много красиво заглавие, само че една от тези връзки беше към ТЕЦ 2 – правете си сметката по отношение на…

#245 · speech

Искра Михайлова

…правете си много добре сметката след няколко дни буквално кого ще изберете, кого ще слушате и каква е истината, и кой беше истината, и кой беше с Вас. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#248 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Процедурата ми е по начина на водене. Много Ви моля, когато от тази трибуна се говорят неща, които многократно преди това са коментирани, свързани с механизма за капацитет, да правите забележка на говорещия, тъй като това, което беше споменато в изказването на госпожа Михайлова, не отговаря на истината. ГЕРБ водеше преговори с Европейската комисия за получаване на механизъм за капацитет. Те трябваше да бъдат финализирани до края на 2021 г. Служебното правителство спря тези преговори. Моля да се чуе много добре и да се разбере от всички и от колегите, които са тук, в тази зала. Служебното правителство спря преговорите за механизма за капацитет с Европейската комисия! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#249 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря за процедурата, госпожо Петкова. Заповядайте за дуплика, господин Проданов – имате думата.

#250 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. В дупликата си ще напомня само едно нещо, което е изключително важно, именно относно това какво ще се случи с тези пари, които ще отпуснем. Напомням за изречението, което предлагаме да е последно в текста на решението, а именно: „Средствата се предоставят само и единствено при условие че дейностите по рекултивация се извършват единствено от „Мини Марица-изток“ ЕАД, като не се допуска възлагане или преотдаване на дейностите на частни дружества и/или дружества с държавно или общинско участие.“ Това предложение за нас е изключително важно, за да може „Мини Марица-изток“ да работи със своя техника, със свой персонал, а да не се окаже, че след няколко месеца някоя фирма случайно е влязла, понеже, видиш ли, има по-модерна техника или пък има по-добри познати в някои партии. Благодаря.

#251 · speech

Председател Росица Кирова

Последното изказване е на господин Цончо Ганев. Имате думата, господин Ганев. Има ли други желаещи? Не виждам. След господин Ганев ще закрия дискусията и ще преминем към гласуване.

#252 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Една от мантрите, които евро-атлантическите метастази разпространяват постоянно по медии и самите те го изговарят, е, че изборите нищо не променят и че това, което се случва, ниската избирателна активност е заради умората на хората да ходят да гласуват. Това е колосална лъжа. Разбира се обаче, лъган 35 години, българинът вече не вярва на абсолютно никого и слага всички под общ знаменател. Своя дан за това обезверяване на българите и това да имаме ниска избирателна активност дават и синдикатите в лицето на националните си ръководства. Защото нека не забравяме, че този, който седи начело на КНСБ – Пламен Димитров, от години на всеки един избор – било то за парламент, било то за местни избори, обикаля, дава пресконференции и заявява, че хората трябва да гласуват за съответния кандидат за кмет от ГЕРБ. Нека не забравяме, че Пламен Димитров на всички местни избори е до кмета на ГЕРБ и призовава всички да гласуват за ГЕРБ. И когато чуем КНСБ, не визираме ето тези отрудени хора, които са тук, обаче ръководствата им са ги продали, продали директно, като стока! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото точно от тази трибуна, точно преди няколко месеца, когато ние от ВЪЗРАЖДАНЕ за пореден път водихме такава битка за спасение на българската енергетика в лицето на ТЕЦ-овете и на Мините, тук, ето на тези столчета, седеше друг виден деятел на КНСБ – Деян Дяков, който обясняваше, че не трябва да се политизира спасението на ТЕЦ-овете и на Мините и само след няколко месеца стана кандидат за общински съветник и в момента крепи ГЕРБ в Стара Загора, и е патерица на ГЕРБ – Стара Загора. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото същият този, когато в една от съседните зали се водеха тежките разговори с представители на миньорите – може би част от Вас са били там, представители на ТЕЦ-овете, от синдикатите, същият този Дяков заедно с Пламен Димитров продадоха българската енергетика, защото обясняваха, че правителството на ГЕРБ, ДПС, ПП и ДБ ще направят така, че да спасят всички – ще Ви осигурят работа, ще Ви осигурят пари и в крайна сметка се оказа, че не получавате нищо.

#254 · speech

Цончо Ганев

Абсолютно нищо! Това е причината за цялото това нещо. Хората трябва да знаят кой ги лъже, кой ги подвежда. Начело на синдикатите седят хора, които са Ви продали – те са Ви продали, а са Ви продали ей тука, на седящите на първия ред, защото обикалят и агитират за тях. Това, което имаме към момента – ГЕРБ носят основната вина, за да стигнем до тази ситуация и да се борим за спасението на българската енергетика, но след тях дойдоха и видните други евроатлантици – ПП и ДБ, които щяха да ги вкарват в затвора. Забравяте го това, нали щяха да ги вкарват в затвора?! И в същото време, както казва Делян Пеевски, една певица в лицето на Христо Иванов – Шехерезада, седейки му в скута, Ви продаде. Продадоха Ви! Точно Вас Ви продадоха – ей тия тука, на първите редове! И тогава другият известен като министър-председател, или повече Сорос-Денков, молеше Пеевски да се върне в залата. И това се случи пред очите на Вас, на миньорите, защото тогава КНСБ, което е обаче за ТЕЦ-овете, разби протестите. Защото ние тогава и нашите депутати от Стара Загора една седмица спаха на магистралата, но КНСБ в ТЕЦ-овете разбиха протестите и Ви продадоха, продадоха и миньорите. И се обърнете към тях – обърнете се към Дяков, обърнете се към Пламен Димитров и го питайте: „Защо ни продадохте?“ Защото хубаво са Ви докарали тука днес с автобуси, но виновниците, за да сте тук, са именно шефовете на синдикатите (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ) шефове на синдикатите, които са съгласни и нямат нищо против зелената сделка. Не видях някой от тях да стане и да иска отговорност на тези, които ни управляваха допреди две седмици, не видях някой да е против зелената сделка, не видях някой от тях да е против въведените въглеродни емисии, които използват родните евроатлантици. Тук цялата шайка от ПП-ДБ обясняват, че ТЕЦ-овете трябва да се закриват и Мините трябва да се закриват, защото е много скъп токът, но токът е скъп заради емисиите, защото е евро-атлантическо това, защото е евро-атлантическо да направим държавния ТЕЦ на газ, което го искаше ГЕРБ. И сега отново се завъртя това. Забравяте ли го? Забравяте ли, че отново ей тези, които в момента управляват и управляваха допреди две седмици, вече говорят отново за газифициране на ТЕЦ-а, а това за Вас, скъпи българи, миньори, означава безработица, обезлюдяване на района Ви. Забравяте ли, че фирмите на ДПС искаха да направят именно в Мините фотоволтаици? И трябваше ние от ВЪЗРАЖДАНЕ да се борим това да бъде спряно, защото фирмите на ДПС искаха това да го направят. (Реплика от народния представител Делян Пеевски.) И Пеевски може да се възпалява тук в момента и да репликира, но е точно така. Защото всичкото това нещо, което се случва, е защото българинът не вярва – 60% седят в домовете, а когато отвратените не гласуват, управляват отвратителните. Затова евроатлантиците ще деребействат тук заради това, защото сте лъгани, мамени и в момента продължава тука ръководството на Община Стара Загора да Ви лъже, защото те са също причината за това нещо, защото мнозинството в Общинския съвет в Стара Загора или в родния Ви град Раднево – на част от Вас, е на ГЕРБ, и те нямат нищо общо със спасението на българската енергетика, няма и да имат. Защото в момента подхвърлят някакви пари, временно закърпват, после ще обясняват как ще изкараме България да не излизат домакинствата на либерализирания пазар, ама не казват, че за една година, а след това заради Плана за възстановяване и устойчивост именно те искаха да ни въведат в това безумие при наличие на въглища и на ТЕЦ-ове. Затова помислете другия път, когато отидете да гласувате, или да си седите по къщите и да ходите за гъби. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#255 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, не виждам желаещи за реплики. Прекратявам дискусията. Преминаваме към гласуване. Моля всички да заемат местата си. Първо ще подложа на гласуване редакционните поправки, които предложи госпожа Искра Михайлова, като ще ги подложа отделно, колеги, едно по едно, така че моля да следите. Подлагам първо редакционната поправка, която тя направи в първото изречение на Проекта за решение, където предлага да бъде добавено „не по-малък размер от 200 млн. лв.“ Режим на гласуване. Гласували 209 народни представители: за 67, против 94, въздържали се 48. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване второто редакционно предложение, което се състои в добавянето на изречението: „Средствата ще се предоставят само и единствено при условие че дейностите по рекултивация се извършват единствено от „Марица изток“ ЕАД, като не се допуска възлагане или преотдаване на дейностите на частни дружества и/или дружества с държавно или общинско участие.“ Режим на гласуване, моля. Гласували 211 народни представители: за 109, против 94, въздържали се 8. Предложението е прието. Желание за прегласуване. Кой се обади за прегласуване? Режим на прегласуване, моля. Гласували 209 народни представители: за 110, против 91, въздържали се 8. Предложението е прието. Сега ще подложа на гласуване предложението на господин Гьоков. Колеги, аз Ви предупреждавам, че с това предложение се отдалечаваме от същността на Проекта за решение, който се предлага, така както беше изчетен от господин Гьоков. Режим на гласуване, моля. Гласували 211 народни представители: за 24, против 97, въздържали се 90. Предложението не е прието. Последното редакционно предложение, което ще подложа на гласуване, е направено от народния представител Йордан Цонев. Неговата редакционна поправка се състои в това, че вместо сумата от 200 млн. лв., тя се заменя с 250 млн. лв. – за срок от четири години, вместо 200 млн. лв. – за срок от пет години. Гласували 211 народни представители: за 133, против 3, въздържали се 75. Предложението е прието. И сега ще подложа на гласуване Проекта на решение с приетите в залата редакционни поправки. Колеги, режим на гласуване, моля. Гласували 208 народни представители: за 168, против 2, въздържали се 38. Предложението е прието. Има ли различен вот? Не виждам. За процедура – господин Стойнев, имате думата, след което ще преминем към следващата точка от дневния ред.

#256 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Предлагам промяна в програмата на Народното събрание – следващата точка да бъде именно второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Мотивиран съм от следното, че тук българските миньори – те не са само от Мините, тук има представители и на ТЕЦ „Бобов дол“, и почти всички очакват именно отлагането на либерализацията. Затова нека да не караме хората да чакат, те са станали много рано, дошли са тук свободно да изразят своето мнение, затова предлагам сега, незабавно, да започнем с тази точка и да приемем това, което ние от БСП предложихме, наистина да отложим либерализацията. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#257 · speech

Председател Росица Кирова

Обратно становище? Не виждам. Подлагам на гласуване процедурата на господин Стойнев. Колеги, режим на гласуване, моля. Следващата точка е Законът за устройството на Черноморското крайбрежие – точка десет е следващата. Гласуваме двете точки да сменят местата си. Гласували 208 народни представители: за 162, против 6, въздържали се 40. Колеги, преминаваме към следващата точка от дневния ред: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА. Общ проект, изготвен от Комисията по енергетика, въз основа на приетите на първо гласуване на 19 април 2024 г. законопроекти с вносители: Корнелия Нинова и група народни представители на 21 март 2024 г.; Красен Кръстев, Рамадан Аталай и група народни представители на 17 април 2024 г.; Павела Митова и група народни представители на 17 април 2024 г. Имате думата за Доклада, господин Добрев.

#258 · speech

Докладчик Делян Добрев

Благодаря, госпожо Председател. Представям на Вашето внимание: „Доклад относно: Общ законопроект на приетите на първо гласуване на 19 април 2024 г. Законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-34, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 21 март 2024 г., Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-57, внесен от Павела Митова и група народни представители на 17 април 2024 г., и Законопроект за изменение на Закона за енергетиката, № 49-454-01-56, внесен от Красен Кръстев и група народни представители на 17 април 2024 г., изготвен на основание чл. 78, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. „Закон за изменение на Закона за енергетиката“.“ Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага наименованието да се измени така: „Закон за изменение и допълнение на Закона за енергетиката“. Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде нов § 1: „§ 1. В чл. 24 ал. 2 се отменя.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя по принцип предложението. Комисията предлага да се създаде нов § 2: „§ 2. В чл. 25, ал. 1, т. 6 думите „21, 25“ се заменят с „25“.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде нов § 3: „§ 3. В чл. 31б, ал. 1 т. 1 се отменя.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 4: „§ 4. В чл. 35, ал. 2 т. 2 се отменя.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя по принцип предложението. Комисията предлага да се създаде § 5: „§ 5. В чл. 105 се създава нова ал. 3: „(3) Операторът на електропреносната мрежа може да провежда търгове и да сключва договори за гарантиране на разполагаемост за резерви за първично регулиране на честотата и автоматично вторично регулиране на честотата от бъдещи съоръжения за съхранение на електрическа енергия, като редът за провеждане на търгове и сключване на договори се урежда в правилата по чл. 83, ал. 1, т. 4 и чл. 91, ал. 2.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 6: „§ 6. В чл. 112, ал. 2 т. 2 се отменя.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя по принцип предложението. Предложение от народния представител Делян Добрев, направено по реда на чл. 80, ал. 7, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 7: „§ 7. В чл. 116 се създава ал. 15: „(15) Операторът на електропреносната мрежа, съответно оператор на електроразпределителна мрежа може да присъедини два или повече обекта, чийто общ капацитет да доставят в мрежата или да бъдат снабдявани от мрежата надвишава нейната преносна способност, като определя техническите изисквания и договаря условията за оптималното използване на капацитета на мрежата. Отношенията между оператора и ползвателите на мрежата се уреждат в правилата по чл. 83, ал. 1, т. 4, чл. 91, ал. 2 и наредбата по ал. 7.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 8: „§ 8. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения: 1. В т. 23 след думите „разпределение на електрическа, топлинна енергия или природен газ през мрежи, както и техните спомагателни мрежи и съоръжения“ се добавя „публично достъпна зарядна точка или съвкупност от такива точки, разположени в един поземлен имот, с предоставена и инсталирана мощност, равна или над 1,2 MW“. 2. В т. 41 думите „както и по“ се заличават и накрая се добавя „както и публично достъпна зарядна точка или съвкупност от такива точки, разположени в един поземлен имот, с предоставена и инсталирана мощност, равна или над 1,2 MW“. 3. В т. 54а думите „чл. 93а, ал. 1и“ се заличават.“ Вариант I. Параграф единствен. Вариант II. Параграф единствен. Вариант III. Параграф първи. Предложение на народния представител Йордан Тодоров и Искра Михайлова. Комисията не подкрепя предложението. „Параграф 1 се изменя и придобива следния вид: „I. § 51 и § 53 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за енергетиката отпада. II. § 61 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за енергетиката се изменя и придобива следния вид: 1. Досегашният текст става ал. 1, като думите „от 1 юли 2024 г.“ се заменят със „след одобрен от Министерството на енергетиката доклад от Комисията за енергийно и водно регулиране за едновременното постигане на следните условия: 1. 100 % от битовите и небитови крайни потребители с обекти, присъединени към електроразпределителна мрежа на ниво ниско напрежение, да имат инсталирано интелигентно средство за търговско измерване; 2. за период от 3 поредни години регулираната цена, по която крайните снабдители продават електрическа енергия на битови и небитови крайни потребители за обекти, присъединени към електроразпределителна мрежа на ниво ниско напрежение, да е достигнала цената на свободен пазар за един и същ товаров профил на потребление; 3. в рамките на периода по т. 1.2 средната базова цена за всеки календарен месец на пазарен сегмент „Ден напред“ на „Българската независима електроенергийна борса“ ЕАД да не се отклонява с повече от 15% над регулираната цена, по която крайните снабдители продават електрическа енергия на битови и небитови крайни потребители за обекти, присъединени към електроразпределителна мрежа на ниво ниско напрежение; 4. цените на българските енергийни фючърси да показват запазване на тенденцията по т. 1.2 за 3 поредни календарни години напред;“. 2. Създава се ал. 2 със следното съдържание: „(2) До едновременното постигане на условията по ал. 1 Комисията за енергийно и водно регулиране определя разполагаемост за производство на електрическа енергия на производителите, от които общественият доставчик да изкупува електрическа енергия, както и количеството електрическа енергия, в съответствие с които общественият доставчик да сключва сделки с крайните снабдители.“ 3. Създава се ал. 3 със следното съдържание: „(3) До едновременното постигане на условията по ал. 1 Комисията за енергийно и водно регулиране определя цените, по които крайните снабдители продават електрическа енергия на битови и небитови крайни потребители за обекти, присъединени към електроразпределителна мрежа на ниво ниско напрежение.“ 4. Създава се ал. 4 със следното съдържание: „(4) До едновременното постигане на условията по т. 1 битовите и небитови крайни потребители с обекти, присъединени към електроразпределителна мрежа на ниво ниско напрежение, закупуват електрическа енергия от крайните снабдители по цени, утвърдени от Комисията за енергийно и водно регулиране.“ 5. Създава се ал. 5 със следното съдържание: „(5) Битовите и небитови крайни потребители с обекти, присъединени към електроразпределителна мрежа на ниво ниско напрежение, запазват правото си да излязат на свободен пазар съгласно разпоредбите на този закон и Правилата за търговия на електрическа енергия.“ III. В § 53, 55, 60, 62 и § 66, т. 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за енергетиката думите „2024 г.“ се заменят с думите „на годината, следваща годината на изпълнение на целите, заложени в § 61“. IV. В § 54 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за енергетиката думите „В срок до 1 януари 2025 г.“ се заменят с думите „В срок до 3 месеца след изпълнение на целите, заложенив § 61.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя по принцип предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителите и предлага следната редакция на § 1, който става § 9: „§ 9. В Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката в преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения: 1. В § 53 думите „2024 г.“ се заменят с „2025 г.“ 2. В § 54 думите „2025 г.“ се заменят с „2026 г.“ 3. В § 55 думите „2024 г.“ се заменят с „2025 г.“ 4. В § 60, 61 и 62 думите „2024 г.“ се заменят с „2025 г.“ 5. В § 66: а) в т. 1 след думите „§ 20“ се добавя „т. 1 – 3“ и думите „2024 г.“ се заменят с „2025 г.“; б) създава се нова т. 2: „2. параграф 20, т. 4 и 5, които влизат в сила от 1 юли 2024 г.;“; в) досегашната т. 2 става т. 3.“ „Заключителни разпоредби“. Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението. Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2, който става § 10: „§ 10. В срок до 30 април 2024 г. дружествата в сектор „Електроенергетика“ подават заявление до комисията за утвърждаване на цени за периода 1 юли 2024 г. – 30 юни 2025 г., като в този случай чл. 36а, ал. 1 не се прилага.“ Предложение на народния представител Делян Добрев и група народни представители. Комисията подкрепя по принцип предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 3, който става § 11: „§ 11. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“, с изключение на § 1, 2, 3, 4, 6 и § 8, т. 3, които влизат в сила от 1 юли 2025 г.“ Благодаря, госпожо Председател.

#259 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Добрев. Колеги, откривам разискванията по Законопроекта. Имате думата за изказвания. Заповядайте, госпожо Митова.

#260 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Няма да губя излишно парламентарно време, защото изложих своите аргументи като вносител по време на първо четене на тези законопроекти. От „Има Такъв Народ“ винаги сме заявявали едно и също и сме доста последователни в своята политика поне що се отнася до енергетиката. Смятаме, че аргументациите, с които бяха направени измененията в Закона за енергетиката, а именно, че трябва да получим парите по Плана за възстановяване и устойчивост, не дават основание за това да се приемат с такива аргументи неща, които не са ни задължителни по никакъв начин. Защо го казвам. Защото никъде в Директива 944, която се твърди, че се транспонира с тези изменения, не е посочена конкретна дата за либерализацията на пазара и аз считам, че нищо не се направи през този преходен период, в който да се подготвят гражданите за тази либерализация, следователно тя не би трябвало да се осъществява в момента, особено в момент, в който средствата във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ са крайно недостатъчни заради пагубната финансова политика през последните месеци, тъй като този фонд, както знаете, беше източен. От него бяха взети парите по механизма SAFE от финансовия министър и трябваше с решение на Народното събрание да прехвърляме средства в него, което беше направено пак по абсурден начин, чрез дарение от Българския енергиен холдинг, което също намирам за абсурдно. Също така смятам, че това, че нищо не се направи по предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост, също е отвратително за българската енергетика и трябваше малко повече да се заложи върху едни прозрачни механизми за осъществяването на тази либерализация. Също така и по отношение на измененията, които бяха направени в чл. 21, ал. 1, т. 8, се предоставяха възможности за нерегламентирани печалби на крайните снабдители, защото, както знаете, е предвидено те да определят цената, по която да бъдат компенсирани разходите на крайните битови клиенти, като тази цена ще се определя на база постигната среднопретеглена цена на пазарен сегмент „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса, но естествено, съществуват и друг вид борси, откъдето крайните снабдители могат да закупуват енергията, следователно впоследствие да получават доста по-големи компенсации от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Предвид това, че две трети от българските домакинства се намират под жизнения минимум, тази либерализация ще бъде пореден удар върху бюджета на домакинствата и в последните месеци се нагледахме достатъчно на политики, които изобщо не взимат предвид икономическото състояние и социалните параметри на държавата ни и на крайните битови клиенти. Смятам, че подготовката за такива решения и реформи трябва да бъде доста по-сериозна и в такъв тип реформи трябва да се проиграва един механизъм предварително, за да може да се установи дали той е работещ или не, и чак след това да се преминава към неговото прилагане. Що се касае до поправките, които са направени между първо и второ четене, ние ще ги подкрепим. В голямата си численост те са направени от КЕВР и смятаме тях за резонни. Но има един казус, по който ще се въздържим. Става въпрос за изменението в § 8, което касае публично достъпна зарядна точка или съвкупност от такива точки, разположени в един поземлен имот, с предоставена и инсталирана мощност, равна или над 1,2 мегавата. Става въпрос за зарядни точки за електромобили. Предложението е направено от ЕСО и аз не виждам причината то да бъде направено по време на дискутирането на либерализацията на пазара, защото ако, колеги, с тези предложения ние отваряме Закона за енергетиката отново и можем да дискутираме всеки един параметър от Закона за енергетиката, аз имам доста повече какво да кажа по този закон.

#261 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Митова. Заповядайте за реплика, господин Рибарски. Колеги, половин час почивка, след като приключим тази процедура.

#262 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Митова, този законопроект се състоеше от един параграф. Вие сега използвате отлагането на либерализацията и направихте този законопроект между първо и второ четене почти 11 – 15 параграфа. Нищо от това, което се появи между първо и второ четене, не засяга, или една малка част, промени, които са за дооправяне на Законопроекта, но Вие казахте, че тези реформи били приети, за да се усвоят пари по ПВУ. Едната от промените, които Вие днес ще подкрепите и ще се приеме, е именно за регулиране на честотите на базата на някакви бъдещи проекти за съоръжения за съхранение. За всички, които наблюдават този дебат, съоръжения за съхранение са батериите. Батериите бяха изключително оплювани, когато беше представен Планът за възстановяване и устойчивост. Сега виждаме, че в предишното Народно събрание и сега изключително много промени са именно за съоръженията за съхранение. Значи, ако не Ви харесват реформите – не ги подкрепяйте, и ПВУ, като не Ви харесва, да не се усвояват пари. Вие искате хем вълкът сит, хем овцата цяла. Не мисля, че Европейската комисия ще остане безучастна към това, което ще направите днес. Благодаря.

#264 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Митова, не допускайте такива внушения в реплика към Вас, защото в батериите като технологии няма нищо лошо. Лошото беше в политиката на тази позорна сглобка, която управлява страната ни 10 месеца, че иска да затвори ТЕЦ-овете за сметка на това, че ще направи батерии, с които да регулира честотата на преносната система. Така че в това е проблемът, а не в самите батерии като технология.

#265 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Тодоров. Трета реплика – има ли желаещи? Не виждам. Заповядайте за дуплика, госпожо Митова.

#266 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Тодоров, Вие изказахте голяма част от това, което щях да кажа в своята реплика. Господин Рибарски, винаги се радвам, когато Вие ми правите реплика, а не Вашият колега Венко Сабрутев, защото в реплика от Вас все пак се очаква да има някаква доза разум и ментално действие. Що се касае до обвиненията, които правите към мен, за изменения между първо и второ четене – ако забележите, в този доклад има само едно нещо, което е подписано с моето име като вносител, и това е промяната на датата за либерализацията на пазара. Аз нямам нито едно предложение, направено между първо и второ четене на този закон. Всички предложения са направени от КЕВР и от ЕСО. Казах Ви, че няма да подкрепя предложението, направено от ЕСО, с вносител Делян Добрев. По отношение на предложенията от КЕВР, смятам, че те са целесъобразни с текстовете, които са приети предварително със Закона за енергетиката. Дали съм напълно съгласна с тях? Не! И моля Ви, не правете внушения по това какво ми харесва на мен да има в Плана за възстановяване и устойчивост. Не ми харесва целият План за възстановяване и устойчивост или поне едно 80% от него. По отношение на това как бяха приети предложенията в Закона за енергетиката, ще Ви цитирам мотивите, с които сте ги вкарали още в самото начало. Като мотиви се предлага – основна причина за изменение на Закона за енергетиката се посочва въвеждането на разпоредбите на Директива 944/2019 г. на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно общите правила на вътрешния пазар на електроенергия и за изменение на Директива 2012/27 ЕС, Директива 944/2019 г., както и изпълнение на реформа „Либерализация на пазара на електроенергия“ – C4.R8, а също и изпълнение на реформа „Разработване на дефиниции и критерии за енергийна бедност“ – C4.R3 от Плана за възстановяване и устойчивост на Република България. Това са Вашите мотиви, за да входирате и първоначалните изменения на Закона за енергетиката. Именно това казах: аз не съм съгласна, че по този начин се транспонира Директива 944/2019 г., защото вътре не е посочена конкретна дата за либерализацията на пазара. По отношение на дефиницията и критериите за енергийна бедност, смятам, че все пак се направи някаква стъпка в правилната посока, но въобще не сме стигнали на нивото, на което трябва да се намираме, за либерализация на пазара. А по отношение на това какво ще се случи с батериите, аз нямам нищо против нито батериите като цяло, нито водорода като цяло, но начинът на прилагане, който Вие предлагате – между другото, нямам против и геотермалната енергия, просто имам против геотермалната енергия в Стара Загора. Държа да бъда коректна в своите изказвания, когато ги правя – нямам никакъв проблем с предложения, които се правят, за да може да се балансира енергийната ни система или да може да се балансират мощностите. Просто Вие всеки път правите някакви реформи, които се базират единствено и само на усвояване на средства от разни другарчета, чичовци и фирми, приближени до Вашата политическа формация.

#270 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, ще направя проверка на кворума. Ако до една минута… (Шум и реплики.) Колеги, продължаваме със Законопроекта за изменение и допълнение на закона за енергетиката. В режим на дискусия сме. Следващото изказване е на господин Йордан Тодоров. Имате думата, господин Тодоров. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Няма го!“) Ще го изчакам. Току-що приключи Комисията по финанси и може би затова се придвижва. Има ли други желаещи за изказвания в такъв случай? Записан е единствено господин Йордан Тодоров. Госпожо Нинова, Вие ще правите ли изказване? Заповядайте, имате думата.

#271 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми колеги, разглеждаме предложението на „БСП за България“ да се отложи либерализацията с една година, но бяхме на среща с протестиращите миньори, чухме техните искания и правя редакционно предложение в нашия текст, което отговаря на исканията на тези хора, но освен това има и допълнителни аргументи. Всички знаете, че системата не е готова за тази либерализация. Това са ни заявявали ЕРП-тата и КЕВР на срещи в Комисията, а и също така смятат, че срокът, който сме предложили, не е достатъчен за пълна подготовка на системата. Затова припознаваме искането на протестиращите, чуваме аргументите на професионалистите и правя предложение за редакционна промяна в § 9. Ще го изчета буквално за стенограмата. „§ 9. В Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката в Преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения: В § 53 думите „2024“ се заменят с „2027“ вместо „2025“ – правя предложение за тригодишен срок на отлагане. В § 54 думите „2025“ се заменят с „2028“. В § 55 думите „2024“ се заменят с думите „2027“. В § 60, 61 и 62 думите „2024“ се заменят с „2027“.“ Ще го оставя на председателя и моля да се подложи на гласуване.

#272 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, госпожо Нинова. Реплики към изказването на госпожа Нинова има ли? Не виждам. Има реплика. Господин Рибарски, заповядайте.

#273 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Нинова, това, което правите като отлагане – допълнителни две години, и с този текст отлагате либерализацията на пазара на едро, което е именно периодът, който трябваше да служи за подготовка. Аз не виждам под каква форма тази подготовка ще се извърши до тези дати, които предлагате. Ние сме в подготовка за либерализация от 2019 г. поне. Небитовите бяха преди това изкарани на свободен пазар, а сега предстои за битовите потребители. Това, което заявихте – че не сме готови, не виждам под каква форма и това, че отлагаме, отлагаме, отлагаме, ще стигнем отново до момента, в който от днес за утре едни хора ще трябва да излязат на този либерализиран пазар. Аз не мисля, че тази редакция подпомага под някаква форма подготовката за един такъв период. Освен това ТЕЦ-овете не влизат в микса. С това отлагане на либерализацията те не влизат в микса, който образува регулираната цена, и е така от доста време и години. Цената, която се формулира при тях, е изключително висока заради въглеродните емисии. Ако те бъдат допуснати в този микс, се увеличава цената за всички битови потребители! Единственото, на което може да се разчита в тези години, в които ще е отложена тази либерализация, е заповеди на Министерството на енергетиката, каквато беше практиката досега. Това обаче отново в крайна сметка се плаща от всички битови потребители. Не мислете, че не трябва да влизаме в такъв детайл, но тези пари идват от Фонда „Сигурност на електроенергийната система“, НЕК изкупува тази енергия, а Фондът „Сигурност на електроенергийната система“, като остане без пари, или се взимат от бюджета, или, както беше в предишните дни дебатът – трябва да се увеличи таксата на задължения към обществото, която влиза в сметките на хората. Така че ефектът, който търсите, може да се окаже дефект в крайна сметка както за битови потребители, така и за ТЕЦ-ове, които, ако не получат заповед, остават на произвола. Благодаря.

#275 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Нинова, разбира се, че ние ще подкрепим Вашето предложение. Нашата принципна позиция винаги е била, че битовите потребители трябва да останат на либерализиран пазар, където да бъдат регулаторно защитени… На регулиран пазар, където да бъдат регулаторно защитени. Но това, което ми стана интересно, е – какво считате, че ще се промени в тези три години, с които всъщност удължавате срока от една година, който вече бяхте предложили? Това ми е единственият въпрос към Вас.

#277 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Най-малкото, което може да се случи за тези три години, е да не се оскъпи токът за домакинствата с 20%. Ще помогнем на милиони семейства! А по същество – първата реплика. От 2019 г. тече процесът за подготовка на либерализацията, каза колегата, а сега сме 2024 г. Колеги, 5 години не е направено нищо! Така казва КЕВР, така казват ЕРП-тата, така казват хората, специалистите – пет години нищо! Как смятате, че за една година ще стане цялата система да се настрои, да има информация, да се знае коя институция каква отговорност носи, как ще се отчитат тези сметки и така нататък, особено в тази политическа нестабилност, за която ние тук, а и най-вече управляващите носят вина? Служебният кабинет ще започне ли да работи по този въпрос сега? Мислите ли, че през тези няколко месеца, докато има служебен кабинет, ще се засилят да правят подготовка за либерализация на свободния пазар? Три години е разумен срок, препоръчан не само от протестиращите, а и от хората, които трябва да подготвят тази материя! Дали ще го направят? Ами зависи от всички нас! Ако ги викаме всеки петък тук на контрол и ги държим отговорни за това какво са направили, ако се приемат онези промени в закони и подзаконови нормативни актове, които са необходими за тази подготовка, с бързината, която е необходима, а не един закон да се отлага и с месеци да стои по чекмеджетата в комисиите – ами то зависи от нас дали ще се справим за този период! Дали цената от ТЕЦ-овете ще влезе или не в микса, зависи от КЕВР, тоест пак от нас! Дайте да ги извикаме КЕВР и да решим! Важно е каква е целта, която си поставяме. Първо, да спасим индустрията, второ, да запазим работните места, трето, да не позволяваме шок в цените за българските граждани, и четвърто, в крайна сметка да постигнем тази либерализация в някакви разумни срокове, когато системата, икономиката и доходите на хората го позволяват! Това са нашите аргументи да направим предложението за три години. Благодаря.

#279 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Ще го повторя още веднъж, за да стане ясно, че нашата позиция на ВЪЗРАЖДАНЕ, която вече години наред отстояваме, е, че битовите потребители нямат място на либерализиран пазар, а те трябва да останат на регулиран пазар, където да бъдат регулаторно защитени. Не е нормално най-енергийно бедният и енергийно уязвимият народ в Европейския съюз просто да го хвърлим на свободния пазар и каквото стане с него, такова. За тези 10 месеца управление на сглобката можеше поне една симулация да бъде направена – нито е толкова трудно, нито е толкова сложно нито за организация, нито за изпълнение. Още повече, че в момента няма абсолютно никакъв проблем даден битов потребител, ако реши, че има някакво спестяване на свободен пазар спрямо регулиран, той да си подаде там съответните документи и декларации пред мрежовия оператор и да излезе на свободен пазар. В момента го има това право, а с либерализацията това право на избор му се отнема и се вменяват само и единствено задължения! Искам да обърна внимание, че това, което беше широко прокламирано и в медиите – че с този законопроект се отлага либерализацията с една година, е силно изопачено, да го нарека, защото, това което… Тя и в момента либерализацията е предвидена да се случва от 1 януари 2026 г. Това, което трябваше да се случи тази година и което всъщност се отлага с една година, е чисто и просто една структурна промяна на целия енергиен пазар, която обаче нямаше да се усети от битовите потребители, защото битовите потребители не се интересуват от това, че крайният снабдител трябва да сключи договор с Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, а Фондът трябва да плати компенсация на крайния снабдител и крайният снабдител ще спре да купува енергия от обществения доставчик, а ще започне да купува от Борсата, тоест това са технически неща, които българските домакинства не ги интересуват. Това, което ги интересува, е колко пари ще изкарат от джоба си в края на месеца, за да си платят сметката за тока. Отново ще го повторя, че отлагане на либерализацията с една година няма! Затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ направихме предложение, което да гарантира, че ще има отлагане на либерализацията и тя ще се случи само и единствено в момент, в който, в случай че битовите потребители излязат на свободен пазар, техните сметки за ток няма да се вдигнат драстично или още по-добре, ако има някакво спестяване! Отделно от това те ще имат и възможността да използват предимствата на свободния пазар, защото свободният пазар не е измислен случайно. Той има своите предимства пред регулирания такъв, но за да могат битовите потребители да се възползват от тези предимства, които този пазар предлага, трябва да се случат определени чисто технически промени. И на последно място, но не и по значение, с нашето предложение се гарантира, че няма да бъдем глобени и от Европейската комисия, защото ние казваме, че либерализацията се отлага, а не че изобщо няма да се случи в даден бъдещ момент! Но когато и да се случи, битовите потребители ще бъдат 100% защитени от това, че техните сметки за ток няма да се вдигнат и дори те ще имат възможността да намалят своите сметки за ток, като оптимизират и планират своето потребление. Искам да обърна внимание на това, че свободният пазар не е някаква самоцел, не е някаква крайна цел. Свободният пазар е средство за постигане на определени цели. Една от тези цели е именно възможността потребителите да могат да намалят своите сметки за ток, като планират своето потребление и като го изместят от часовете с по-високи цени от денонощието към часовете с по-ниски цени от денонощието, или може да бъде направено такова преразпределение или планиране на консумацията и на седмична база. С едно по-добро такова планиране на консумацията във всяко едно домакинство това е напълно възможно, но за да се случи, трябва да имат – и това е т. 1 от условията, които сме поставили в нашето предложение – така наречените интелигентни средства за търговско измерване. Зад тези сложни думи стои един електромер. Електромер, който обаче има възможността да отчита не само дневна и нощна тарифа, каквито са в момента електромерите на регулирания пазар, които се използват от домакинствата, имам предвид, но такъв, който е умен и отчита енергията, консумацията в реално време, защото, ако на регулирания пазар имаме две тарифи – дневна и нощна, и всеки знае, че когато си пусне печката, пералнята, климатика на нощна тарифа, в края на месеца ще плати по-ниска сметка за ток. На свободния пазар имаме 24 такива отделни тарифи от денонощието, тоест това е отделна цена за всеки един час от денонощието и именно за да се използва…

#281 · speech

Йордан Тодоров

Госпожо Председател, говоря по всички параграфи. Няма да взимам думата втори път, така че моля да ми удължите времето.

#283 · speech

Йордан Тодоров

За да се възползва една домакиня например, като си пусне пералнята в тези часове с по-ниски цени, тук наскоро дори имаше отрицателна цена на борсата. Отрицателна цена означава, че дори ти плащат, за да консумираш. За да бъде платено на една домакиня, която си е пуснала пералнята в един такъв час с отрицателна цена, трябва да има електромер, който да отчете, че в този, конкретния час, тя е консумирала съответната електрическа енергия. Това в момента не е възможно с електромерите, които се използват и които отчитат само дневна и нощна тарифа. Другите три точки всъщност, които сме предложили – втора, трета и четвърта от нашето предложение, тези условия гарантират това, че сметките за ток в момента, в който битовите потребители излязат на свободния пазар, сметката им за ток няма да се вдигне драстично. Дори точно обратното. Възможно е да има и спестяване спрямо регулирания пазар. Във втора точка казваме, че цената на регулирания пазар и цената на свободния пазар трябва да бъдат относително еднакви. В чисто исторически план, ако погледнем тук в не толкова далечните години, е имало периоди, в които всъщност цените на свободния пазар са били дори по-ниски от тези на регулирания пазар, така че това е напълно постижимо в даден бъдещ момент. В трета точка казваме, че всъщност регулираната цена, на която крайните снабдители продават електрическа енергия на битовите потребители, не трябва на месечна база да бъде по-голяма или по-малка с повече от 15%. Това всъщност е също част от тази ценова стабилност, която се опитваме да постигнем, защото тук в залата се водиха дебати дали в момента ще има спестяване на свободния пазар, дали няма да има, кога е точно моментът за излизането на битовите потребители. Това всъщност е тезата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. И за да не влизаме в такива някакви дебати за какво е краткосрочната цена на свободния пазар, защото днес е такава, утре може да е друга, както се е случвало и много пъти назад във времето, ние сме сложили ясен и точен измерител кога точно е в действителност безопасно битовите потребители да излязат на свободния пазар, така че сметките им за ток да останат абсолютно същите, дори и по-ниски. В четвърта точка сме заложили същата тази ценова стабилност за последните три години, която трябва да се е наблюдавала, за да има причина да бъдат изкарани на свободния пазар – същата тази ценова стабилност да се наблюдава в следващите три години. Как става това? Ами чрез енергийните фючърси. Ако те показват, че тази ценова стабилност се запазва в годините напред – заложили сме три години, това означава, че наистина самият период не е някакъв такъв моментен, а в действителност имаме период на ценова стабилност и сметките за ток на битовите потребители няма да скочат драстично. И в тази връзка мисля, че това предложение, което сме направили, е възможно най-разумното, което наистина гарантира, че битовите потребители ще излязат на свободния пазар само и единствено в момент, в който в дългосрочен план сметката им за ток няма да стане по-висока. Те ще имат реална възможност да използват предимствата на свободния пазар, като прогнозират по-добре и по-активно своето потребление. И не на последно място, мисля, че тези четири точки ще могат да бъдат изпълнени в един порядък от 10 – 15 години, което ми се струва наистина такъв период, в който да можем, защото трябва все пак, как да кажа, някаква дисциплина от страна на битовите потребители. Когато разходват и прогнозират своята консумация, да бъде създаден един такъв навик у тях, защото в момента на регулирания пазар с двете тарифи всъщност това нещо липсва, нещо, което всъщност се прави от потребителите, които са на свободния пазар в момента.

#284 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли реплики? Заповядайте, господин Рибарски, имате думата. Втора реплика? Не виждам. Не виждам и други желаещи за изказване.

#285 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Тодоров, това, което обяснихте за интелигентното мерене, няма как да не се съглася. Това обясняваме ние и през цялото време, в което се обсъждаше либерализацията на пазара. Това обаче, което пропуснахте да кажете, е, че ако в момента битовите потребители изберат да са на свободния пазар тази година и половина – до 2026-а, в Закона бяха разписани ясни механизми за компенсиране, ако се озоват в ситуация, в която електрическата енергия, която закупуват крайните снабдители за тях, е изключително висока. Именно затова всички симулации, анализи, които бяха правени, те са доста, запознайте се с тях, казват, че България трябва постепенно да премине към либерализиран пазар. С редакцията на госпожа Нинова, която ще подкрепите, лишавате хората именно от това постепенно извеждане на либерализирания пазар и те в един момент – от днес за утре, ще трябва да се окажат от регулирана цена цяла година, определена от КЕВР, на свободния пазар. И както казахте, вместо дневна и нощна тарифа, ще имат 24 различни тарифи в денонощието. Интелигентното мерене е именно това, което трябва да бъде комуникирано с хората, че начинът и потреблението, когато те изместват своето потребление в часови диапазони, в които има евтино електричество, когато работят предимно ВЕИ централите през деня, събота и неделя, те ще потребяват изключително ниска цена на електроенергия. Именно затова им помага интелигентното мерене. Това, което говорите за пазара. И днес, и утре, и след пет, и след 15 години, те винаги излизат на свободния пазар. Не са защитени от пазарните механизми под никаква форма, ако ще и след 50 години да ги изведете. Единственото, което им дава някаква стабилност, са дългосрочните договори и интелигентното мерене, което да им покаже какви са им профилите, така че сами да могат да подберат най-добрата оферта за тях. Именно това е целта на тази либерализация. Те така да променят навиците и потреблението си, че да получат изгодна оферта и тя да е съобразена с реалното им потребление, а не една цена, която е за цяла година, независимо пазарът дали е 20, 30, 50, с отрицателни цени, или 115 лв., както е в момента. Благодаря.

#287 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Рибарски, всъщност има още едно предимство пред това битовите потребители да излязат в даден бъдещ момент. Пак казвам, не след една година, не след три години, а може би след 10 или 15 години. Но когато и да се случи това, ще има още едно благоприятно отражение, в случай че те могат да си прогнозират и да си планират консумацията, и това е, че когато си прогнозират консумацията от часове с по-високи цени към часове с по-ниски цени, по този начин кривата на потребление в национален план се изравнява. Всъщност нощната тарифа преди години е въведена именно с тази цел, а не с някаква друга цел, но за да бъде всичко това факт и да може да се прави, трябва да имат, и Вие сам го казахте, такива умни електромери, които да отчитат електроенергията във всеки един момент, защото те иначе нямат стимул да го правят, тоест малко бъркаме последователността. Първо трябва да бъдат инсталирани такива електромери, което аз не виждам как тук в следващите 10 години ще се случи. Но да речем, ако започне едно поетапно подменяне на тези електромери, може да се поберем в рамките на тези 10 години и след това вече да мислим в кой точно момент да изкараме битовите потребители на свободния пазар. Кой е този момент? Ами моментът е такъв, в който цените на регулирания пазар и цените на свободния пазар са относително съпоставими и всъщност нивата на енергийните фючърси показват, че в обозримото бъдеще пък в следващите три или пет години, или колкото години искате да го заложим, тази ценова стабилност – изравняване на цените между регулиран и свободен пазар, ще се запази, но първо да започнем от това, че трябва електромерите да бъдат подменени с умни такива, което пък има касателство и към умните мрежи, електрификацията на автомобили и така нататък, но това е по-дълга тема и не мисля да влизам в нея. В действителност просто бъркате последователността. А това, че има направена такава симулация. Не, няма. Всъщност ние в Комисия попитахме, когато беше разглеждан Законът за енергетиката, предишния път попитахме министъра на енергетиката в Комисията. Той сам каза, че такива симулации не са били правени по никакъв начин. Защо не са били направени? Не знам. В действителност не е чак толкова трудно за организация, не е чак толкова трудно за изпълнение. Трябва да бъдат ангажирани крайните снабдители, трябва да бъде ангажиран общественият доставчик и борсовият оператор. Толкова. Не е нещо сложно.

#288 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Тодоров. Не виждам други желаещи за изказвания. Колеги, прекратявам разискванията по точката от дневния ред. Ще преминем към гласуване. Моля всички народни представители да заемат местата си. Има ли желаещи за разделно гласуване на параграфи? Няма. Благодаря. Първо ще подложа на гласуване наименованието на Законопроекта в редакция на Комисията; предложението за създаване на нов § 1; предложението за създаване на нов § 2; нов § 3, създаване на § 4; създаване на § 5, създаване на § 6; създаване на § 7 и създаване на § 8. Гласували 185 народни представители: за 117, против 6, въздържали се 62. Предложенията са приети. Подлагам на гласуване първо неприетото предложение на народните представители Йордан Тодоров и Искра Михайлова, касаещи § 1. Гласували 188 народни представители: за 62, против 87, въздържали се 39. Предложението не е прието. Госпожо Нинова, това, което сте ми написали, е 2007 – 2008. Предполагам, че е грешка и е 2027 – 2028? Да, благодаря. Подлагам на гласуване редакционното предложение, което направи в залата госпожа Нинова. То касае § 1, който става § 9, в т. 1 думите „2024 г.“ се заменят с „2027 г.“; в т. 2 думите „2025 г.“ се заменят с „2028 г.“ вместо 2026; в т. 3 думите „2024“ се заменят с думите „2027“ вместо 2025 г.; в т. 4 думите „2024“ се заменят с „2027“ вместо 2025 г. Гласували 193 народни представители: за 61, против 89, въздържали се 43. Предложенията не са приети. Прегласуване по искане на парламентарната група на „БСП за България“. Гласували 193 народни представители: за 60, против 92, въздържали се 41. Предложенията не са приети. Колеги, подлагам на гласуване текста на вносителя за § 1 в редакция на Комисията, който става § 9; наименованието Заключителни разпоредби; текста на вносителя за § 2 в редакция на Комисията, който става § 10; текста на вносителя за § 3 в редакция на Комисията, който става § 11. Гласували 196 народни представители: за 152, против 9, въздържали се 35. Предложенията са приети. Има ли желание за изразяване на различен вот? Не виждам. С гласуването приехме Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, с което отложихме либерализацията. Колеги преминаваме към следващата точка от дневния ред: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА УСТРОЙСТВОТО НА ЧЕРНОМОРСКОТО КРАЙБРЕЖИЕ Вносители са Медиха Хамза и група народни представители на 29 ноември 2023 г. Приет на първо гласуване на 14 февруари 2024 г. Заповядайте, господин Ненков, да ни запознаете с Доклада.

#289 · speech

Докладчик Александър Ненков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, ще Ви запозная с Доклада на Регионалната политика. „Доклад относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, № 49-354-01-124, внесен от Медиха Енвер Мехмед-Хамза и група народни представители на 29 ноември 2023 г., приет на първо гласуване на 14 февруари 2024 г. „Закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие“.“ Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона, като думата „устройство“ се заменя с „устройството“. По § 1 предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Предложение от народния представител Николай Нанков, направено по реда на чл. 80, ал. 7, т. 2 от ПОДНС. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 1: „§ 1. В чл. 7, ал. 2 в изречение първо след думите „на морския плаж“ се добавя „а за плажовете по чл. 7а да осигури и достъпен морски плаж за хората с увреждания“.“ Предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Предложение от народния представител Николай Нанков, направено по реда на чл. 80. ал. 7, т. 2 от ПОДНС: Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде нов § 2: „§ 2. Създават се чл. 7а и 7б: „Чл. 7а. Министерският съвет по предложение на министъра на туризма, съгласувано с министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на труда и социалната политика, определя с решение достъпните морски плажове за хората с увреждания. Чл. 7б. Техническите изисквания за достъпност на морските плажове по чл. 7а се определят с наредбата по чл. 53, ал. 3 от Закона за хората с увреждания.“ По § 2 предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Предложение от народния представител Младен Шишков, направено по реда на чл. 80, ал. 7, т. 2 от ПОДНС. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2, който става § 3: „§ 3. В чл. 8г, ал. 4 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова т. 6: „6. технически изисквания за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания, съобразени с релефните характеристики на морския плаж и хидрологичните особености на прилежащата акватория на Черно море – за плажовете по чл. 7а;“. 2. Досегашните т. 6 – 10 стават съответно т. 7 – 11.“ По § 3 има предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Предложение от народния представител Младен Шишков, направено по реда на чл. 80, ал. 7, т. 2 от ПОДНС. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 3, който става § 4: „§ 4. В чл. 8д, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова т. 11: „11. техническите изисквания за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания, съобразени с релефните характеристики на морския плаж и хидрологичните особености на прилежащата акватория на Черно море – за плажовете по чл. 7а;“. 2. Досегашните т. 11 – 15 стават съответно т. 12 – 16.“ По § 4 има предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 4, който става § 5: „§ 5. В чл. 8к, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова т. 12: „12. технически изисквания за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания – за плажовете по чл. 7а;“. 2. Досегашната т. 12 става т. 13.“ По § 5 има предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 5, който става § 6: „§ 6. В чл. 8щ, ал. 6 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова т. 5: „5. условията и изискванията за достъпен морски плаж за хората с увреждания – за плажовете по чл. 7а;“. 2. Досегашната т. 5 става т. 6.“ По § 6 предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 6, който става § 7: „§ 7. Създава се чл. 22ж: „Чл. 22ж. (1) Който не изпълнява задълженията за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания, се наказва с глоба от 2000 до 4000 лв. или с имуществена санкция от 5000 до 10 000 лв. (2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е глоба от 3000 до 6000 лв. или имуществена санкция от 6000 до 12 000 лв.“ Комисията предлага да се създаде § 8: „§ 8. В чл. 32, ал. 1 след думите „чл. 22е“ се добавя „22ж“.“ По § 7 предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Предложение от народния представител Николай Нанков, направено по реда на чл. 80, ал, 7, т. 2 от ПОДНС: Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 7, който става § 9: „§ 9. В § 1 от допълнителните разпоредби се създава т. 10: „10. „Достъпен морски плаж за хората с увреждания“ е морски плаж с осигурен свободен и безплатен достъп за придвижване на хора с двигателни увреждания от входа на плажа до и в морето, съблекалните, тоалетните и преместваемите обекти за бързо обслужване, както и до душовете, чадърите, шезлонгите и съоръженията за спортно-развлекателна дейност.“ „Преходни и заключителни разпоредби“. Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението. По § 1 има предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Предложение от народния представител Николай Нанков, направено по реда на чл. 80, ал. 7, т. 2 от ПОДНС. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 1, който става § 10: „§ 10. Министърът на регионалното развитие и благоустройството привежда наредбата по чл. 53, ал. 3 от Закона за хората с увреждания в съответствие с разпоредбите на този закон в 8-месечен срок от влизането му в сила.“ Предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Предложение от народния представител Николай Нанков, направено по реда на чл. 80. ал. 7, т. 2 от ПОДНС. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде § 11: „§ 11. Министерският съвет приема решението по чл. 7а в 10-месечен срок от влизането в сила на този закон.“ По § 2 има предложение от народните представители Николай Нанков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Предложение от народния представител Николай Нанков, направено по реда на чл. 80, ал. 7, т. 2 от ПОДНС. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2, който става § 12: „§ 12. (1) Сключените до влизането в сила на този закон концесионни договори за морски плажове, определени с решението по чл. 7а за достъпни морски плажове за хората с увреждания, се привеждат в съответствие с този закон в едногодишен срок от влизането му в сила. (2) Направените от концесионера разходи за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания се приспадат от дължимото от него концесионно възнаграждение по методиката по чл. 8, ал. 2. (3) Министерският съвет актуализира методиката по чл. 8, ал. 2 във връзка с направените от концесионера разходи за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания в 11-месечен срок от влизането в сила на този закон. (4) Принадлежностите за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания са частна държавна собственост, които се поддържат и съхраняват от концесионерите на плажовете по чл. 7а с грижата на добър стопанин.“ Предложение от народните представители Николай Панков, Медиха Хамза и Деница Николова. Комисията подкрепя предложението по принцип. Комисията предлага да се създаде § 13: „§ 13. В Закона за хората с увреждания (обн., ДВ, бр. …) се правят следните изменения и допълнения: 1. В чл. 53: а) в ал. 1 думите „както и“ се заличават и накрая се добавя „както и до морските плажове по чл. 7а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие“; б) в ал. 2 се създава т. 7: „7. достъпните морски плажове по реда на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.“; в) в ал. 3 след думите „територия и“ се добавя „на морските плажове“ и се поставя запетая, а думите „ал. 2, т. 1, 2 и 3“ се заменят с „ал. 2, т. 1, 2, 3 и 7“. 2. В чл. 63, т. 1 след думата „територия“ се добавя „и до морските плажове по чл. 7а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие“.“

#290 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, господин Ненков. Колеги, откривам дискусията по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Има ли желаещи за изказвания? Господин Ананиев, имате думата.

#291 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Мисля, че повечето от нас са съгласни, че трябва да има законодателство, което урежда изискването за достъпни плажове по нашето Черноморско крайбрежие. Със самото предложение има някои въпроси, които се повдигат. В Комисията направихме дебат, също така имаше работна група, която обсъди много от различните предложения и по какъв начин да се подходи. Самата концепция, която е заложена – аз лично имах проблем с нея, тъй като се оказва, че Министерството на туризма в един момент решава кои да бъдат тези плажове с този достъп и ги определя. С една дума – не се пита концесионерът иска или не иска, просто идва Министерството на туризма и казва: този плаж е такъв, този плаж е такъв и ти трябва да изпълниш. В самия закон също така пише, че разходите се покриват от държавата. Всъщност тук са нюансите, които от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ искаме да изчистим. Първо, в посока самите плажове да запазят своята хармонична, екологична среда, като начинът, по който искаме да стане това – в самото законодателство да го гарантираме, като кажем, че този достъп, който трябва да се осигури за сметка на данъкоплатците, тъй като държавата трябва да плати за него – така пише в този закон, всъщност да бъде направен от естествени материали – дървени, които да не са трайно закрепени. Между другото, имаме две становища по тази тема. Едното е от УАСГ – точно отдела, който се занимава с тази тема, също така и от Камарата на архитектите, които подкрепят, че за да има такава гаранция – по какъв начин ще бъде изграден този достъп, той трябва да бъде записан в Закона, тъй като има и мнения, които казват, че може и наредба да го определи. Проблемът с една такава наредба е честата смяна на министри. Знаете, че наредбите се изготвят от министри. Може да дойде един служебен министър и да направи такава наредба, може да дойде следващ министър и да промени наредбата по един или по друг начин. А когато сме го заложили и записали в Закона, по този начин ние гарантираме, че ще можем да запазим нашите плажове по начина, по който те да бъдат използвани, но и да гарантираме този достъп на хората с увреждания, които все пак трябва да могат да се възползват от това, което ни предлага Черноморието като цяло. Заради това ние имаме и няколко редакционни предложения, които са свързани точно с тези неща. Първо, да изясним, че става дума за осигуряване на достъп, тъй като по начина, по който е записано в момента в Доклада, има едно леко размиване и не става ясно дали осигуряваме и дали държавата ще плаща за достъпа, с една дума – за изграждане на достъп до това, което предлага самият концесионер, като съблекални, тоалетни, преместваеми обекти и всичко останало, или ще се наложи държавата да ги изгражда, ако няма такива, за сметка на данъкоплатеца, което за нас не е редно. Идеята е – мисля, че това говорихме и на работна група, и в Комисията, че всъщност говорим за предоставяне на достъп, за да могат хората, които имат увреждания, които са с инвалидни колички, да стигнат до тези услуги, които се предлагат от концесионерите. Затова в четири параграфа имаме предложения за редакции – в 3, 4, 9 и 12. В параграфи 3 и 4 е свързано, както Ви казах, с начина, по който се стига, и какви материали ще се използват за този достъп, и начина, по който той трябва да бъде направен. Така че първото ни редакционно предложение: „В § 3, чл. 8г, ал. 4 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова т. 6: „6. технически изисквания за осигуряване на достъпен морски плаж за хора с увреждания, съобразени с релефните характеристики на морския плаж и хидрологичните особености на прилежащата акватория на Черно море, като не се допуска моделиране на заварения терен. Достъпът се обезпечава от естествени материали, като в обхвата на плажа се допускат единствено дървени съоръжения, нетрайно прикрепени към терена – за плажовете по чл. 7а.“ Това са точно тези плажове с достъпа, за който ние всъщност правим този закон. Следващата редакция е в § 4: „В чл. 8д, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова т. 11: „11. техническите изисквания за осигуряване на достъпен морски плаж за хора с увреждания, съобразени с релефните характеристики на морския плаж и хидрологичните особености на прилежащата акватория на Черно море, като не се допуска моделиране на заварения терен. Достъпът се обезпечава от естествени материали, като в обхвата на плажа се допускат единствено дървени съоръжения, нетрайно прикрепени към терена – за плажовете по чл. 7а.“ Това е редакцията, както Ви казах, в § 3 и 4. За редакцията, която е в § 9. В § 9 всъщност имаме определението, което ни казва какво е „достъпен морски плаж за хора с увреждания“, тъй като ние създаваме такова понятие. И на база на това понятие ще задължаваме концесионерите да изпълнят да има такъв достъпен морски плаж за хора с увреждания. Също така държавата ще плаща за достъпа, би трябвало да плати за достъпа – не да се изградят съоръжения за такъв достъп, а всъщност за достъпа на хората, на които им трябва по-специален достъп да стигнат до самите съоръжения. Затова в § 10, където го има самото определение, искаме да направим следната редакция, която да е по-ясна – че всъщност държавата ще финансира, но тя ще финансира достъп, няма да финансира нищо допълнително. Може да се окаже, че има един плаж, в който няма съблекални в момента, в който няма спортно-развлекателни съоръжения, в който няма преместваеми обекти, а по начина, по който сме записали дефиницията, ще се окаже, че държавата трябва да плати за всички тези обекти – да бъдат поставени на този плаж. Искаме да става пределно ясно, че става дума за достъп. Затова правя следната редакция в § 9, която е: „В § 1 от Допълнителните разпоредби се създава т. 10: „10. „Достъпен морски плаж за хора с увреждания“ е морски плаж с осигурен свободен и безплатен достъп за придвижване на хора с двигателни увреждания от входа на плажа до/и в морето“ – добавяме тук едно „до“ – „до съблекалните, тоалетните и преместваемите обекти за бързо обслужване, както и до душовете, чадърите, шезлонгите и съоръженията за спортно-развлекателна дейност.“ Всъщност добавяме само едно „до“, за да стане ясно, че става дума единствено за достъп, а не за всички изброени, че трябва да се плащат от бюджета на държавата. И последната редакция, която е в § 12. В § 12 всъщност е текстът, който също е много важен, тъй като той регламентира това, което трябва да плати данъкоплатецът – от държавата, трябва да покрие разходите на концесионера. Там в § 12, в ал. 2 пише, че „направените от концесионера разходи за осигуряването на достъпен морски плаж за хора с увреждания – това е нашето определение – се приспадат от дължимото от него концесионно възнаграждение по методиката по чл. 8, ал. 2“. Ние тук искаме да направим само една редакция, като добавим, че всъщност „направените от концесионера разходи за осигуряване на достъп до – определението на плажа – достъпен морски плаж за хора с увреждания се приспадат от дължимите от него концесионни възнаграждения“. По този начин гарантираме, че всъщност това, което ще заплати данъкоплатецът, е фактически онова, което е направено за самия достъп, а не допълнителни екстри, които няма да се ползват безплатно и свободно от самите граждани. Извинявам се, че надвиших времето, но коментирам четири параграфа. Мисля, че е много важно да има такъв достъп за хора с увреждания, но все пак да запазим нашите плажове по начина, по който са, без да се излее бетон. Това, което предлагаме – с дървените скари и с нетрайното закрепване, точно това гарантира. Една наредба няма как да го гарантира. Законът е над наредбата, затова предлагаме тези редакции, а другите са в посока да се гарантира, че публичният ресурс, който ще бъде изхарчен, че този публичен ресурс ще отиде за осигуряване на достъпа, а не на други екстри, които да ползва концесионерът за сметка на държавата. Благодаря.

#292 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги? Госпожо Хамза, имате думата за реплика. Заповядайте. Господин Ананиев, ако обичате, дайте ми писмено предложенията, които направихте.

#293 · speech

Медиха Мехмед-Хамза

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Тъй като е само реплика – след това ще поискам и изказване, ще кажа само следното във връзка с онова, което предложихте. Между първо и второ четене в Комисията не постъпиха предложения от Ваша страна. Направихме работни групи – не постъпиха предложения от Ваша страна. Наложи се в Регионалната комисия на два пъти да гледаме Законопроекта на второ четене, за да можем да изчистим спорните моменти. Вашите предложения във връзка с това, че освен Министерството на туризма включихме и Социалното министерство, и Регионалното министерство – това е по първата Ви забележка, която имахте предвид. Тоест предложенията от страна на министъра на туризма – съгласувано с МТСП и Регионалното министерство, решението за плажовете е на Министерския съвет. По отношение на материала, който имате предвид. Къде се е чуло и видяло в закон да описваме материала?! Има си изричен текст, че техническите изисквания, които са необходими да бъдат дадени за осигурената достъпна среда, са в наредба. Отделен параграф с подточки „а“ и „б“. Отразили сме нещата, които си бяха разумни, а Вие извън всякакви срокове тръгнахте въобще да го разглеждате този законопроект. Отразили сме всички становища между първо и второ четене от страна на Министерството на туризма, от страна на Министерството на труда, от страна на Регионалното министерство – със сроковете, които са им необходими. Проблемът в този законопроект, даже истинският проблем, е един – че са необходими толкова месеци, за да бъде изработена тази наредба. Не е друг проблемът. Благодаря Ви. Другото – после, когато имам изказване.

#295 · speech

Марин Маринов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Ананиев, аз не бих искал да коментирам по същество направените от Вас предложения, тъй като не се възприемам като специалист в тази област. Чисто юридически обаче считам, че тези предложения са недопустими, и моля уважаемия председател да ги постави на гласуване дали са съобразени с Правилника и дали следва да бъдат въобще разглеждани и коментирани от залата, защото сроковете за предложения са отдавна изтекли. Очевидно не е имало интерес в посочените срокове от Ваша страна – нито на работни групи, нито на комисии. И дори да са полезни, не считам, че внасянето им от трибуната е съобразено с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Благодаря Ви.

#297 · speech

Младен Шишков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Ананиев, по-голямата част от текстовете, които предлагате, бяха изчистени в заседанието на Комисията и в работната група. Това, което мен лично ме притеснява, е Вашето предложение по отношение на залагането на вида на материала, който ще бъде използван за така наречените скари или подходи, което действително никъде досега в нормативната уредба – никъде, по никакъв начин, особено в законовата, не се третира конкретен материал, а се дава възможност за избор. Аз разбирам Вашите мотиви, те са от екологична гледна точка и донякъде имат основание, но не знам доколко би могло да бъде възприето, че използването на дървени материали е екологично мероприятие. Има достатъчно алтернативи, които биха могли да заместят дървото с прилична визия, с подобни характеристики, но да не замърсяват толкова много или пък да не увреждат околната среда. Така че начинът, по който е предложено, говори за някаква тенденциозност или целенасочено изискване за такъв вид материал – едва ли не ние насочваме изискване към конкретни производители, конкретни фирми, които ще произвеждат такива скари, което според мен е абсолютно недопустимо да го приемаме в Закона. Освен всичко останало, както каза и колежката, плажовете не се определят от Министерството на туризма, а са по предложение на Министерството на туризма, но се определят от Министерския съвет. Това е много важно да бъде уточнено. Благодаря.

#299 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, дами и господа репликиращи! Всъщност отзад напред. Господин Шишков, Министерският съвет решава по предложение на министъра на туризма…

#301 · speech

Настимир Ананиев

…и е съгласувано с МРРБ и със Социалното министерство. С една дума – Министерството на туризма решава кои да са плажовете,…

#303 · speech

Настимир Ананиев

…трябва да съгласува с другите две министерства и да предложи на Министерския съвет да одобри това нещо.

#305 · speech

Настимир Ананиев

Първо, към госпожа Хамза. На работна група сме обсъдили абсолютно – ето, господин Нанков го нямаше, но господин Шишков беше там, мисля, че колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, колегите от БСП бяха там и могат да потвърдят дали всичките неща, които аз предложих от трибуната, са били изговорени. Един час обсъждахме, бяха изговорени… Аз бях останал с впечатление, че имаме консенсус по тази тема. Очевидно нямаме консенсус. Дали материалите да са дървени? Не виждам как това може да насочва към някоя фирма. Предполагам, че страшно много фирми предоставят дърво. Нито е споменато по какъв начин да бъдат направени. Аз съм съгласен, ако Вие направите някаква редакция на моето предложение. Въпросът е, че освен самите дървени скари, говорим за нетрайно закрепване. Идеята е да не се излее бетон, защото, ако не го пише, някой ще дойде, ще излее бетон на плажа. Това е нашето притеснение. Това предложение, което ние правим – имаме от него две становища. Университетът за архитектура (УАСГ) и тяхната дирекция, която точно с ландшафт се занимава, има положително становище точно за този текст и казва, че той трябва да влезе в Закона, за да гарантира. Също така Камарата на архитектите. Това не е наша хрумка, която ние сме измислили и предлагаме. Всъщност точно експертизата, която би трябвало даже да бъде по-висока и от тази, която имаме в злата, казва, че текстът е добър и трябва да бъде включен в Закона. Всъщност това, което ние искаме да направим, е да направим самата цел, защото Законът има цел да осигури достъп на хората с увреждания до плаж. Абсолютно подкрепяме това намерение, тази цел. Въпросът е покрай добрата цел да не се окаже, че сме отворили по някакъв начин някакви проблемни неща, да се залеят плажовете с бетон, да дадем пари от публичните средства да се плащат неща, които не би трябвало да се плащат, а просто трябва да осигурим (реплика от ГЕРБ-СДС: „Времето!“) самия достъп. Така че от тази гледна точка мисля, че предложенията са приемливи. На колегата Маринов – предполагам, той е запознат, той е юрист, запознат е с Правилника. Могат да се правят предложения и в залата по чл. 80 – особено такива, които са обсъждани и в Комисията, и в работната група. Там не бяха изявени проблеми срещу тях, надявам се да чуя и другите колеги, от другите парламентарни групи, които бяха на работната комисия; не виждам и нещо проблемно да гарантираме с тези поправки. От една страна, по какъв начин ще бъде направен този достъп, но също така и другите две поправки – за определението на достъпен плаж и да гарантираме все пак и публичните средства, които ще бъдат дадени на концесионера. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Времето!“)

#307 · speech

Медиха Мехмед-Хамза

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Каквито и доводи да чуете в момента от страна на колегата, който беше преди мен като говорещ, не е прав в много отношения, защото те в действителност проспаха времето, през което трябваше да внасят предложения, и на финалната права решиха – не мога да разбера за какво… И всичките ни обяснения колко е неразумно това, което предлагат, също не успяха да разберат. Щом не можеш да разбереш нещо, което е разбираемо, мисля, че всеки сам трябва да си отговори. По отношение на факта, че този законопроект в крайна сметка решава един съществен проблем на приблизително 31 хиляди наши съграждани, които са с група инвалидност и с придружители. Тридесет и една хиляди! А децата в България, които са с група инвалидност и с придружители, са малко над 13 хиляди. Този законопроект е към нашите съграждани, които ние сме изоставили през годините, и сега даже, поставяйки го на дневен ред и приемайки го днес, той ще бъде реалност догодина, защото на МРРБ им трябват осем месеца да разработят тази наредба. В Законопроекта никъде не се среща терминът „съоръжения“, а „достъпна среда“. Затова не е необходимо в Законопроекта да се дават техническите характеристики. По презумпция от това, че говорим за достъпна среда, а не за съоръжения, ние не говорим за трайност, а говорим за осигурена среда на хората с увреждания до и във водата. Затова отново ще Ви повторя: всичките предложения от страна на Министерството на туризма, от страна на Регионалното министерство бяха отразени. Тоест хората, които бяха заинтересовани да се работи по този законопроект, си казаха думата и казаха къде и как е добре да бъде отразено, за да се гарантира в действителност достъпът на тези хора до плажната ивица, до това, което е изградено вече, а не че държавата ще плаща в момента без намаляване на концесионните такси да бъдат изградени тези съоръжения. Осигуряваме достъпа до и в морето и до съоръженията, които са вече изградени. На всичкото отгоре не става дума и за милиони левове. И ако ние приемем факта, че това са нашите съграждани и ние сме им длъжници, какво значи това, че към държавата ще постъпят малко по-малко пари от концесионни такси?! В никакъв случай това не би било проблем. И пак казвам, че никой не е тръгнал да лее бетон на плажа, за да се осигури този достъп. В наредбата ще бъде описано и в тези изменения в Законопроекта никъде няма думата „съоръжения“. Благодаря Ви.

#308 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Хамза. Първа реплика – заповядайте. Втора реплика господин Шишков, трета реплика господин Нанков.

#309 · speech

Ивайло Митковски

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Хамза! Една малка корекция – не са толкова като бройка, която Вие казахте, много повече са. Защото в това влизат хората, които не са с първа група с чужда помощ; в това влизат и други хора с двигателни увреждания; влизат и хората с временна нетрудоспособност; хората, които са с оперирани крайници, а морето е най-доброто място за рехабилитация на тези хора. По този начин ние ще им дадем възможност за ползване точно в това отношение. Така че този закон е добър. Не коментирам детайлите, не съм специалист, но като човек, който работи и контактува точно с хора с двигателни увреждания, вродени или придобити, знам техните нужди и жалко, че този закон влезе толкова късно за разглеждане в нашето Народно събрание. Благодаря Ви.

#310 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Митковски. Втора реплика – господин Шишков Господин Нанков, Вие имате думата за втората реплика. НИКОЛАЙ НАНКОВ (ГЕРБ-СДС.) Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги народни представители! Уважаема колежке Хамза, не се притеснявайте от това, което чухте преди малко. Несъстоятелни бяха част от аргументите на колегата Ананиев. Така че това дали Законопроектът е добър или не – видяхме, че всички организации на хората с увреждания, всички браншови организации, изпълнителната власт – между другото, Вие изброихте три министерства, всички министерства подкрепиха Законопроекта, внесен от Вас и група народни представители. Не можем да угодим на колегата Ананиев да номинира министри, на които ще има доверие как ще работят съответните подзаконови нормативни актове. Но за първи път, ако приемем неговото предложение, в закон ще се изпада в такава специфика и детайлизиране, за да уточняваме какъв ще е материалът за изграждане на нещо – в случая са подстъпите за достъпа до морския плаж или до акваторията на морето. Ами дайте да уточним какъв ще е цветът на лака, с който съответно ще трябва да боядисваме дървените материали, дайте да уточним в Закона кои имат право да влизат в морето. Това е наистина функция, ако все пак познаваме и нормотворчеството, и Закона за нормативните актове, и съответно процедурите, които в тези вече 35 години в нашата страна се спазват. Тези неща се уреждат с подзаконови нормативни актове, с правилници или в случая – с наредба. Затова сме предложили наредбата да обхваща трите компетентни ведомства – и Регионалното министерство, и това на труда и социалната политика, и разбира се, Министерството на туризма, за да може детайлите, спецификата за това какви ще бъдат не съоръженията, както Вие много правилно подчертахте, а какви ще бъдат елементите на градската среда и обзавеждането, които ще осигуряват безпрепятствения достъп на хората с увреждания, да се детайлизират съответно в тези съответно норми, в тези актове. Аз ще направя после изказване, ще спра дотук. Така че абсолютно коректно Ви беше изказването и не се притеснявайте по отношение на това да детайлизирате, да обяснявате на колегите неща, които са видни от самия законопроект. Изключително добра инициатива! Адмирации лично от мен! И мисля, че и Народното събрание, и държавата като цяло е длъжник на хората с увреждания. Нещо, което може би е трябвало да бъде направено преди много години, ще бъде направено днес. Благодаря Ви.

#313 · speech

Председател Росица Кирова

След дупликата ще Ви дам възможност за процедура. (Шум и реплики.) Не иска процедура господин Йорданов след дупликата, добре го разбрах. Заповядайте, господин Шишков.

#314 · speech

Младен Шишков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Хамза, може би трябваше да бъде уточнено във Вашето изказване това, че законодателството, особено в устройственото планиране, трябва да бъде изключително ясно и точно, защото, създавайки закони с дълги и неясни текстове, каквито предлагат колегите в момента, вместо да намерим наистина адекватно решение, ние ще отворим една врата в полето за тълкуване и до голяма степен ще усложним процеса и ще го направим дори и невъзможен за изпълнение, в случай че бъдат приети така направените предложения. Какво имам предвид? Имам предвид това, че начинът, по който са записани, колегата, а и аз споменах малко по-рано конкретика по отношение на материалите, е единият проблем. Другият проблем е това, че ще бъде ограничено моделирането според тяхното предложение на терена, което е абсолютно неясно понятие. Не е ясно какво означава, че не може да бъде моделиран теренът. Ами ако трябва да бъде изместен, да кажем, вероятно с 10 или 20 сантиметра нагоре или надолу – това означава ли, че е моделиран теренът? Затова това създава много сериозна предпоставка за разнопосочно тълкуване и естествено, знаете – когато един закон дава възможност за тълкуване, се създават и предпоставки за злоупотреби. На последно място – това, което може би пропуснахте да кажете, е това, че и в момента в чл. 10 в Закона е ясно записано, че не може да се изграждат съоръжения върху плажовете. Това категорично е записано и в момента. Тоест ние какво предлагаме? Още веднъж забрана на една забрана, която действа и в момента. Според мен това също, господин Ананиев, ще създаде много големи и тежки проблеми при тълкуването. Благодаря.

#315 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Шишков. Ще Ви дам думата за лично обяснение, госпожо Хамза. Имате думата за дуплика. Господин Йорданов, имате ли против да мине личното обяснение, след което Вашата процедура? Нека само да приключи дупликата.

#318 · speech

Медиха Мехмед-Хамза

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Законопроектът е с една-единствена цел – отправен е към хората с увреждания, с двигателни увреждания, и към това да изпълним гражданския си, човешкия си дълг към тези хора, за да могат те да се възползват от това, което ние имаме като богатство, а именно – нашето Черноморие. Затова е безсмислен този спор. Няма да използвам по тежка дума – дървени пътеки и така нататък философии, защото слагаш отпред целта, правиш си механизмите и защитните – какво е необходимо, и продължаваш напред, защото, господин Ананиев, ако Вие бяхте свидетел на какво сме подложили нашите съграждани, за да могат да стигнат до водата, как си слизат от количката и пълзят – пълзят по брега, за да стигнат до водата. Може би ако бяхте свидетел на това, в момента нямаше да правите това, което правите. Варна и варненци сме свидетели – и другите градове, разбира се, като Бургас – и знаем за какво го правим. Знаем всички, че това е не само необходимо, това е безкрайно закъсняло. И глупаво, и грозно – за пореден път спор, който го създавате Вие. Благодаря Ви.

#321 · speech

Председател Росица Кирова

Първо, ще дам думата за лично обяснение на господин Ананиев, след което ще дам думата за процедура на господин Йорданов и ще запиша Вас за изказване.

#322 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Взех процедурата за лично обяснение, тъй като бях споменат и от Шишков, и от Нанков, и госпожа Хамза. Всъщност явно не сте слушали много добре моето изказване. Целта на Закона – ние подкрепяме и ще гласуваме „за“. Въпросът е как да изчистим самите предложения, които са направени, защото винаги зад една красива цел може да се случи, че има някакви проблеми в самия закон. Беше изказано от господин Шишков неговото предложение. Това не е моето предложение. Предложението е на Университета по архитектура в отдела, който се занимава. Дословно сме копирали тяхното предложение и на Камарата на архитектите. Това са експертите по темата и ние сме направили тяхното предложение, тъй като го подкрепяме и мислим, че е правилно. Дълги и неясни текстове – не. Всъщност от четири поправки едната е една думичка „до“. Другото е „достъп до“. Третата и четвъртата поправка са едно изречение. Няма дълги и неясни текстове. Госпожо Хамза, да, знаем какъв е проблемът. Затова искаме да се осигури този достъп. Няма нужда да бъдем нападани за това, че имаме корекции и предлагаме самият закон да стане по-добър по някакъв начин, което не променя самата цел, която ние ще подкрепим – да могат тези хора да стигат до морето и да ползват всички ресурси на нашето Черноморие. Благодаря.

#324 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група искам половин час почивка и моля членовете на Комисията за митниците да дойдат в почивката на заседание. Благодаря.

#326 · speech

Председател Росица Кирова

Колеги, продължаваме заседанието. Следващото изказване е на господин Даниел Петров. Имате думата, господин Петров.

#327 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. В цялост ние ще подкрепим Законопроекта, но моето изказване ще бъде конкретно насочено към едно предложение между първо и второ четене на господин Ананиев, което, меко казано, ме втрещи. Ние чухме много изказвания на народни представители, които са били ангажирани експертно в сферата на работата с хора с увреждания. Аз като специалист в техническата сфера повече от двадесет години съм се занимавал, работил съм във фирма, която е изграждала рампи и съоръжения предимно за хора с увреждания. Имаме стотици такива изградени и в България, и десетки в чужбина. Последните четири бяха във Франция, но както и да е. Това, което на мен ми направи впечатление относно предложението на господин Ананиев – съоръженията на плажовете да са изцяло дървени. С това предложение така предложено какво ще стане според мен? Всички тези съоръжения, когато се изграждат, и инвеститорите, и изпълнителите се ръководят от една наредба, която се нарича Наредба за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията. В тази наредба – чл. 18 и чл. 19, са описани изискванията, по които се изграждат и изработват тези инвалидни рампи, които са предмет и на този законопроект, и на Вашето предложение конкретно. (Реплики от народния представител Настимир Ананиев.) Да, господин Ананиев, обаждайте се от място. Чух Ви, че искате да се изработи нова наредба, но тази наредба е изработена в изпълнение на Закона за хората с увреждания и на Конвенцията на ООН и правата на хората с увреждания. Има я качена на сайта на МРРБ. Тук има двама или трима бивши министри на Регионалното развитие. Аз не съм член на Комисията, но от друга гледна точка съм работил по тази наредба и Вие в момента това, което искате да направите, е да създадете противоречие. Какво казва чл. 19? „Рампите за преодоляване на различни нива в урбанизираната територия и рампите в подлези, надлези, метростанции, включително и инвалидните такива, се изпълняват при спазване на следните изисквания: от двете страни на рампата се предвижда ръкохватка, а по дължината на необезопасената страна – парапет с ръкохватка, при спазване на изискванията по чл. 18.“ Сега ще кажа какво гласи чл. 18, защото аз влязох и го намерих. Да не говорим, че изискването за задължително дървени рампи в района на плажовете – предвид някои специфични технически ситуации са абсолютно невъзможни за изграждане, например там, където има много високи терени, където има извивки и така нататък. Но да речем, че самата рампа може да бъде изградена от дърво. Така предложеният от Вас текст задължава инвеститорите и изпълнителите да използват само и единствено материал от дърво. Какво пише в чл. 18? „От двете страни на стълбищното рамо се изграждат парапети с ръкохватки или само ръкохватка по дължината на стената при спазване на следните изисквания: ръкохватките са непрекъснати и кръгли с диаметър от три до пет сантиметра – господин Ананиев – монтирани по такъв начин, че да не се въртят в сглобките, и да започват най-малко 45 см преди първото стъпало или рампата и да завършват най-малко на 45 см…“ и така нататък. Сега искам да ми кажете – този архитектурен университет, или за който казахте там, че Ви е написал това предложение, да му се обадите, защото аз лично смятам, че това предложение е писано или на коляно, или е писано от някой второразряден чиновник, който си няма хал хабер от техническите изисквания и от начините, по които може да се изпълни едно такова съоръжение. Предполагам, че има специалисти в този университет, които се занимават с техническите задания на тези съоръжения. И да ми кажете – като вкарате този текст в закона, и ако, не дай си боже, го приемем, как тези изпълнители ще го направят по този начин, по който Вие искате, изцяло дървен? Вие представяте ли си как може да стане това изобщо? Защото аз не си представям. Ако искате, попитайте и господин Цеков, той е седнал до Вас, може ли аджеба това да се изпълни изцяло от дърво, както сте го замислили? Моля да ми отговорите в реплика.

#329 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, господин Петров! Няма нищо общо с наредбата Ви за рампите. Не знам защо се припознахте, че ще изграждате рампи. Ако сте се припознали, трябваше да декларирате конфликт на интереси, защото, като изграждате рампи – пък сте счели, че ще изграждаме рампи в този законопроект, трябваше да декларирате такъв. Ако прочетете малко по-надолу в Закона – § 10, много ясно е написано всъщност коя наредба регламентира този закон. Пише: „Министърът на регионалното развитие и благоустройството привежда Наредбата по чл. 53, ал. 3 от Закона за хората с увреждания в съответствие с разпоредбите на този закон“. Много е лесно – влизате в „Гугъл“, чуквате кой е този закон, коя е тази наредба и четете. Лесно е да се чете, предполагам. Правилата, нормите и нормативите за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпна среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията се определят с наредба на министъра на регионалното развитие. Много ясно е написано коя наредба регламентира достъпа и на базата на коя наредба ще се използва този достъпен плаж. Моля Ви се, консултирайте се с Вашите колеги, които са от Регионалната комисия, ето – като господин Стоянов, който, мисля, че щеше да Ви спре от това изказване, което направихте, защото в него нямаше абсолютно никакъв смисъл. Благодаря.

#331 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Ананиев, аз казах, че съм работил в такава фирма. За какви конфликти на интереси?! Вашите колеги, които са работили в сферата на помощта на хората с увреждания, да не би да трябва да декларират конфликт на интереси? Какви глупости говорите? Да, цитирали сте наредба. Но това, което аз Ви изчетох, е наредба, която важи за целия Европейски съюз за рампите за хората с увреждания. Тя важи за целия Европейски съюз, господин Ананиев. Не ми отговорихте на въпроса: как ще направите тези предпазни съоръжения от дърво, господин Ананиев? Има деца инвалиди и тя е съобразена с физиологичните потребности на хората и на инвалидите, включително и на децата. Не знам кое Ви е смешно! Не ми отговорихте! И ми отговорете: как ще го направите това от дърво? Кой Ви каза, че изобщо може да бъде изпълнено?! То не е възможно! Вие ще задължите инвеститора и изпълнителя да го прави от дърво? Как да стане това? Все едно дървена кола! Чета. Да, прочел съм ги.

#333 · speech

Николай Нанков

ГЕРБ-СДС

Аз ще бъда кратък, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Аз още веднъж ще повторя това, което казах в репликата, че Законопроектът е изключително закъснял, но за сметка на това урежда един проблем, който – мисля, че никой от нас не би могъл да не сложи ръка на сърцето и да не каже, че е крайно време да бъде разрешен, а именно – да осигурим гарантирания достъп на хората в неравностойно положение, подчертавам – до плажовете по Българското Черноморие и там, където е възможно, разбира се – до акваторията на Черно море. Съжалявам, че трябва да го кажа, но – колегата Ананиев, ако иска, да направи и двадесет лични обяснения после, но малко хронология. Колеги, извинявайте, че ще трябва да изпадна в тази подробност относно това как стигнахме до днешното заседание и до този законопроект. След входирането му по реда на ПОДНС от колеги бяха направени три комисии – една за гласуването му на първо четене, два пъти го гласувахме на второ четене, между които – две гласувания, и направихме три работни групи. Три! С експерти и със заинтересованата общественост. Колегата Ананиев не е входирал към момента нито едно предложение между първо и второ четене, а е участвал в заседанията само на една от работните групи, където бяха обсъдени част от тези предложения. Аз там лично не присъствах, а на всички останали, разбира се, съм присъствал като председател на Регионалната комисия. На гласуването на второ четене на Законопроекта господин Ананиев не присъства на това заседание. Цялата група на ПП-ДБ, присъстващите колеги от Регионалната комисия не предложиха тези текстове; подкрепиха онези, които са към основното тяло на Закона и към предложението на работната група. Днес колегата Ананиев в залата променя Закона с хастара нагоре и казва, че текстовете са лоши, че трябва да бъдат прецизирани. Привидяха му се на работната група на едно от заседанията, на които присъства в Комисията, някакви бетони по плажовете, привидя му се, че с този закон ще се финансира с държавни средства изграждането на волейболни, футболни, спортни игрища по протежението на българските плажове, стопански обекти и така нататък. Моля Ви се, четете Закона! Той, когато дойде в Комисията, не го беше чел и се чудеше за какво да се заяде, та започна да разглежда текстовете и да говори врели-некипели, както днес тук от тази трибуна. За всички онези опасения, които той изказа в потвърждение или по-скоро, доказвайки своите несъстоятелни тези за редакционни уж – те не са редакционни предложения, мисля, че не е нужно въобще да се спираме в подробности, тъй като всички негови опасения в кавички са отразени в така разписаните текстове, приети на работна група, и отразени в Доклада, който е на Вашето внимание, колеги, и предполагам, че ще бъде гласуван малко по-късно. И още веднъж – нека да си дадем сметка, че това ще бъде прецедент в нормотворчеството в нашата страна и това може би ще остане, ако приемем неговото предложение, така ноторно известно с негативен оттенък в нашето Народно събрание, в тази Четиридесет и девета легислатура. Ако приемем да регламентираме в закон какъв да бъде материалът за изграждане на елементите за обзавеждането на плажовете – дървен материал, ами то от дървени глави, колеги, се стига до дървен материал накрая! Извинявайте, че трябва да говоря така. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Аз подчертах – дайте да сложим тогава какво да бъде фоновото оцветяване на тези дървени елементи, какъв да бъде лакът, с който те ще бъдат лакирани, и всичко останало. Затова, колеги, четете Закона за нормативните актове – какви са процедурите в нашата страна. Колегата Петров неслучайно каза, че в наредба към момента са уредени тези неща. Затова ние предлагаме специална наредба за тези предложения между трите министерства, разбира се. Водещо е това на Регионалното развитие и благоустройството, съответно с Министерството на туризма и Министерството на труда и социалната политика да я изготви в осеммесечен срок, каквото беше желанието и на министър Цеков, когато беше регионален министър, и на неговата администрация, а не да го заложим като вносители, да го удължим с три месеца, за да бъде изготвена тази наредба, и там да бъдат описани детайлите, характеристиките, но, извинявайте, всичко останало е – няма да квалифицирам какво. Ако бъде така добър колегата Ананиев да се запознае с него, ще установи колко сериозен проблем решава по възможно най-добрия начин. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#334 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Нанков. Колеги, не виждам желаещи за реплики към изказването на господин Нанков. Господин Ананиев, Вие имате желание. Заповядайте, имате думата.

#335 · speech

Настимир Ананиев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Нанков! Просто само исках да прочета кого нарекохте дървени глави. Тъй като сте председател на Регионалната комисия, всъщност становището, което буквално сме предложили, както го казах за трети път може би… Председателя на Камарата на архитектите в България, който ни е пратил становището – архитект Владимир Милков, председател на Управителния съвет, Вие нарекохте дървена глава. Също така нарекохте дървена глава Младен Танов, който е председател на Ландшафтната архитектура в Университета по архитектура, който дословно е предложил промените, които ние предлагаме. Разбираме, че Вие от ГЕРБ сте по-по-най от всички, но ето тези дървени глави, които са експерти в своите сектори, са предложили тези предложения и смятат, че са съвсем приемливи и би трябвало да бъдат приети, но Вие разбирате най-добре. Благодаря.

#337 · speech

Младен Шишков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Нанков, две неща. Първо, тук се получи някаква колизия между няколко наредби. Колегите цитират една, другите колеги цитират друга, а всъщност няма противоречие. Тези съоръжения трябва да бъдат изградени по няколко наредби, по няколко вида правила, така че тук няма противоречие в това, което Вие говорите. Но не мога да пропусна квалификацията, че ние сме – как беше там – по-,по-,най и всичко останало. Колеги, по никакъв начин не подценявам знанията и качествата на колегите архитекти – ландшафтни архитекти, урбанисти, инженери, но Вие сами отлично знаете, че по време на работните групи и по време на комисиите много често влизаме с тях в професионален спор и много често те се съгласяват с нашите аргументи. Аз съм убеден, че ако в момента започнем да говорим с тях отново по тази тема, ще ги убедим, че това, което предлагат, е безумие. Няма как да ограничаваме моделирането на терена, особено що се касае до съоръжения, по които ще се придвижват хора с увреждания. Това е абсурдно. Не знам кой го е измислил, не знам каква глава е, но за мен това е абсурдно и ако бъде прието, обезсмисля целия законопроект. Благодаря.

#338 · speech

Председател Росица Кирова

Има ли желаещи за трета реплика, колеги? Не виждам. Господин Нанков, имате думата за дуплика. Има ли други желаещи за изказвания? Не виждам. Благодаря. Заповядайте, господин Нанков.

#339 · speech

Николай Нанков

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми колега Шишков, прав сте по отношение на това за материалите. Все пак Вие представлявате и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, ако ще сблъскваме мненията на две браншови организации – тази на архитектите и тази на инженерите в инвестиционното проектиране. Но не е прав колегата Ананиев, когато слага думи в чужда уста. Това не му е за първи път. Той сигурно обича други неща да слага в устата, но да не слага думи в моята уста. (Смях от ГЕРБ СДС.) Аз се опитах да обясня и му обяснявам втори път, че – той все още не може да разбере, не знам кой е с дървена глава, него визирах, между другото, ако иска да направи лично обяснение, че темата с това какъв да е видът на материала – дървен, пластмасов, метален или какъвто и да било, се решава в наредба в подзаконов нормативен акт, а не в закона. Ние не отричаме, че трябва да има и дървен или задължително дървен материал, но нека това да прецени експертната работна група между трите ведомства и да го запише в наредбата, какъвто е редът, каквато е нормотворческата практика в нашата страна. Ако и това не разбирате, Ваша е отговорността за това какво разбирате, господин Ананиев. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#340 · speech

Председател Росица Кирова

Не виждам други желаещи за изказвания и прекратявам разискванията, колеги. Ще преминем към второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Вносители – Медиха Хамза и група народни представители на 29 ноември 2023 г. Приет на първо четене на 14 февруари 2024 г. Колеги, първо подлагам на гласуване наименованието на Законопроекта – текст на вносителя, като думата „устройство“ се заменя с „устройството“; § 1, който е в редакция на Комисията; и нов § 2. Гласували 174 народни представители: за 174, против и въздържали се няма. Предложенията са приети. Ще подложа на гласуване редакционното предложение на господин Ананиев, което гласи следното: в § 2, който става § 3, създава се нова т. 6: „Технически изисквания за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания, съобразени с релефните характеристики на морския плаж и хидрологичните особености на прилежащата акватория на Черно море, като не се допуска моделиране на заварения терен. Достъпът се обезпечава от естествени материали, като по обхвата на плажа се допускат единствено дървени съоръжения, нетрайно прикрепени към терена, за плажовете по ал. 7а.“ Колеги, гласуваме редакцията, която предложи господин Ананиев. Гласували 167 народни представители: за 28, против 126, въздържали се 13. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване следващата редакционна поправка, предложена от господин Ананиев, касаеща § 4. Това е § 3, който става § 4. „Създава се нова т. 11: „11. Техническите изисквания за осигуряване на достъпен морски плаж за хората с увреждания, съобразени с релефните характеристики на морския плаж и хидрологичните особености на прилежащата акватория на Черно море, като не се допуска моделиране на заварения терен. Достъпът се обезпечава от естествени материали, като в обхвата на плажа се допускат единствено дървени съоръжения, нетрайно прикрепени към терена, за плажовете по чл. 7а.“ Досегашните т. 11 и 15 стават съответно 12 и 16. Гласували 165 народни представители: за 28, против 124, въздържали се 13. Предложението не е прието. Колеги, подлагам на гласуване редакционната поправка, направена в залата от господин Ананиев, в § 9. Редакционната поправка се свежда до промяна на текста по следния начин: добавя се едно „до“ в изречение трето „между морето и съблекалните“: „Достъпен морски плаж за хората с увреждания е морски плаж с осигурен свободен и безплатен достъп за придвижване на хора с двигателни увреждания от входа на плажа до и в морето, до съблекалните, тоалетните, преместваемите обекти“, и текстът до края. Гласували 166 народни представители: за 28, против 93, въздържали се 45. Предложението не е прието. И последната редакционна поправка на господин Ананиев, която ще подложа на гласуване, касае § 2, който става § 12: в ал. 2 „направените от концесионера разходи за осигуряване на достъпен морски плаж“ се заменя с „достъпа до морски плаж за хората с увреждания“. Гласували 164 народни представители: за 31, против 121, въздържали се 12. Предложението не е прието. Колеги, подлагам на гласуване § 7 в редакция на Комисията, който става § 9; наименованието „Преходни и заключителни разпоредби“; § 1 в редакция на Комисията, който става § 10; нов § 11; § 2 в редакция на Комисията, който става § 12; нов § 13; както и § 2 в редакция на Комисията, който става § 3; § 3 в редакция на Комисията, който става § 4; § 4 в редакция на Комисията, който става § 5; § 5 в редакция на Комисията, който става § 6; § 6 в редакция на Комисията, който става § 7; и нов § 8. Режим на гласуване, анблок, моля. Гласували 176 народни представители: за 175, против 1, въздържали се няма. Предложението е прието. Колеги, желание за прегласуване има ли от групата на ГЕРБ СДС? (Реплики.) Режим на прегласуване, моля. Гласували 177 народни представители: за 177, против и въздържали се няма. Предложението е прието, с това и Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие е приет. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) Колеги, преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. Вносители – Маноил Манев и Теменужка Петкова на 23 април 2024 г. Имаме доклади за първо гласуване на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и на Комисията по туризъм. Заповядайте, господин Манев.

#341 · speech

Докладчик Маноил Манев

Госпожо Председател, уважаеми колеги! „ДОКЛАД за първо гласуване относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 49-454-01-61, внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова на 23 април 2024 г. На извънредно заседание, проведено на 23 април 2024 г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 49-454-01-61, внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова на 23 април 2024 г. На заседанието присъстваха: Евтим Милошев – министър на туризма; Христо Стефанов – заместник-министър на вътрешните работи; Биляна Стойкова – юрисконсулт в дирекция „Правнонормативна дейност“ към МВР; Владислава Радонова – началник-отдел в дирекция „Миграция“ към МВР; Таня Каракаш – директор на САД „Правнонормативна дейност“ в ДАНС; Иван Мотев – началник на отдел „Национален визов център“ в дирекция „Консулски отношения“, МВнР; Атанас Колчаков – държавен експерт в отдел „Активна политика на пазара на труда“ в дирекция „Политика на пазара на труда“, Министерство на труда и социалната политика; и Лиляна Георгиева – директор на дирекция „Разрешителни и трудова миграция“ в Агенция по заетостта. Законопроектът и мотивите към него бяха представени от господин Маноил Манев. Основната причина, която налага предложените със Законопроекта промени, е да бъде отстранен констатиран от Европейската комисия проблем по прилагане на Директива 2014/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. относно условията за влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост като сезонни работници. Предложените промени в Закона за чужденците в Република България целят да оптимизират процеса по наемане на граждани на трети страни за целите на сезонната работа. Основните промени се отнасят до процедурата по предоставяне на пребиваване, разписана в чл. 24к от Закона за чужденците в Република България, така наречената дългосрочна сезонна заетост, както и процедурата, разписана в чл. 24л – краткосрочната сезонна заетост. Законопроектът цели да се създаде правна възможност чужденец, който пребивава на територията на Република България и притежава разрешение за пребиваване, различно от Единното разрешение за пребиваване и работа, висококвалифицирана заетост и вътрешнокорпоративен трансфер, да кандидатства за пребиваване, без да е необходимо да напуска територията на страната. Също така Законопроектът цели прецизиране на релевантните разпоредби от Закона за чужденците в Република България по отношение на сезонните работници с разрешено право на продължително пребиваване по чл. 24к от Закона за чужденците в Република България след получаването на документа за пребиваване; възможност за удължаване срока на пребиваване на чужденци, извършващи сезонна работа за срок до 90 дни и влезли с виза за краткосрочно пребиваване. Министърът на туризма, господин Евтим Милошев, изрази подкрепа по представения законопроект. Заместник-министърът на вътрешните работи, господин Христо Стефанов, също изрази подкрепа за Законопроекта. Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „за“ – 11, „против“ и „въздържали се“ – няма, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 49-454-01-61, внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова на 23 април 2024 г.“

#342 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Манев. Госпожо Анисова, заповядайте да ни запознаете с Доклада на Комисията по туризъм.

#343 · speech

Докладчик Ертен Анисова

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 49-454-01-61, внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова на 23 април 2024 г. На свое извънредно заседание, проведено на 24 април 2024 г., Комисията по туризъм разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 49 454-01-61, внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова на 23 април 2024 г. На заседанието присъства господин Евтим Милошев – министър на туризма. В Комисията по туризъм са постъпили становища от Българския съюз по балнеология и туризъм и от Българската асоциация по туризъм в подкрепа на разглежданите предложения. От името на вносителя законопроектът беше представен от господин Маноил Манев. Той изтъкна, че Законопроектът цели да се създаде правна възможност чужденец, който пребивава на територията на Република България и притежава разрешение за пребиваване, различно от Единното разрешение за пребиваване и работа, висококвалифицирана заетост и вътрешнокорпоративен трансфер, да кандидатства за пребиваване, без да е необходимо да напуска територията на страната. Основната причина, която налага предложения законопроект, е да бъде отстранен констатиран от Европейската комисия проблем по прилагането на Директива 2014/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. относно условията за влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост като сезонни работници. Министърът на туризма господин Евтим Милошев изказа своята подкрепа относно представения законопроект. Той сподели, че водещи туристически организации апелират за приемането на тези промени. С приемането на Законопроекта ще се подпомогне сектор „Туризъм“ в процеса по осигуряване и задържане на сезонни работници за целия туристически сезон. В дискусията се включиха народните представители Ертен Анисова, Любен Дилов, Ванина Вецина, Красен Кралев, Драгомир Петров и Димитър Найденов. След проведените разисквания Комисията по туризъм проведе гласуване и със 14 гласа „за“, без гласове „против“ и „въздържали се“ предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 49-454-01-61, внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова на 23 април 2024 г.“

#344 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, госпожо Анисова. Колеги, ще дам думата на вносител за становище по предложения законопроект. Имате думата, господин Манев.

#345 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми колеги, ще бъда изключително кратък. Този законопроект цели две неща… Всъщност – кратък и откровен. Имаше един Закон за чужденците в Република България, който е с 60 параграфа и в който имаше неща, които не бяха за залата. Няма да цитирам какво и защо, които са чели и са запознати с материята – вътре имаше предложения, които бяха на границата на трудността за разбиране. Примерно на лице с наложена мярка за напускане на страната да му дадем виза да работи в България, докато му свърши процедурата, и така нататък, и така нататък. В тази връзка обаче българският туризъм, а и не само – защото този законопроект се отнася и до спортисти, и до всички други лица, които ползват Виза D, например студенти, то е първата крачка да се решат и техните проблеми… Този законопроект решава два проблема. Единият проблем е да може да се удължава визата на тези лица, визирани в Закона, без да се налага те да напускат страната. Това е най-големият проблем, който съществува от изключително дълго време. Наемате сезонен работник, той стои тук летния сезон, трябва Ви за зимния сезон, обаче не – ще трябва да си го пратите, да напусне страната, да мине там процедурата и да се върне обратно, не знам защо. Това е предложението, което правим. Другото е, че вместо да сключвате договор с тоя работник само за единия сезон, както е сега – 90 дни, сега имате възможност, като минат деветдесетте дни, без той да напуска страната, да се удължи визата с още 90 дни, тоест да покриете и зимния сезон в рамките на една година. Това е предложението ни. Обръщам се към Вас с една молба и с едно откровение. Колеги, целта е днес Законът да мине на две четения. Моля Ви, подкрепете този законопроект, кажете каквото желаете по него, но не го затваряйте, за да можем днес да го приемем, за да осигурим сезона на българския туристически бранш. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#346 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Манев. Колеги, откривам разискванията. Имате думата за изказвания. Заповядайте, господин Проданов – имате думата.

#347 · speech

Христо Проданов

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, видно от Доклада е, че всички парламентарни групи подкрепяме това предложение. Друг е въпросът, че не се прави така – къде беше правителството, трябваше да мине през тристранка и така нататък. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) За съжаление обаче, отговор на този въпрос трудно някой ще даде, ако изобщо направи опит да даде. Във връзка с това, че всички подкрепяме това предложение, и във връзка с това, че утре е последното заседание на това Народно събрание, ако бъде приет само на първо четене, наистина, той няма да върши работа. И моят призив е да действаме по-бързо, без излишни изказвания и без да се правим кой повече подкрепя туристическия бранш, защото в крайна сметка, ако не направим това нещо – днес сме 25 април, започва туристическият сезон, хората наистина изпитват нужда от работна ръка. Нашият призив е да улесним процеса по приемането на Закона на две четения. Благодаря.

#348 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Проданов. Има ли реплики, колеги? Не виждам. Други желаещи за изказвания? Също не виждам. Прекратявам разискванията. Моля народните представители да заемат местата си в залата за гласуване. Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република в България. Гласували 137 народни представители: за 113, против 24, въздържали се няма. Предложението е прието, а с това и на първо четене е приет Законът за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България. Имате думата за процедура – заповядайте, господин Манев.

#349 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви, колеги. Госпожо Председател, уважаеми колеги! На основание чл. 77, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание правя предложение приетият на първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република в България, № 49-454-01-61, внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова, да бъде подложен и на второ гласуване, тъй като няма заявени предложения по Законопроекта.

#350 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Манев. Колеги, не виждам обратно становище. Тъй като Законопроектът е консенсусен и няма направени предложения между първо и второ четене и няма такива в залата при дискусия, подлагам на гласуване процедурата, която направи господин Манев. Гласували 158 народни представители: за 130, против 26, въздържали се 2. Предложението е прието. Имате думата, господин Манев, да докладвате Проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република в България.

#351 · speech

Докладчик Маноил Манев

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви, колеги. Преминавам към Доклада за второ гласуване на Законопроекта. „Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република в България“. Госпожо Председател, една редакционна поправка – „§ 1“, а не „§ 6“.

#353 · speech

Докладчик Маноил Манев

Техническа грешка, както и следващият параграф е „§ 2“, а не „§ 7“. Да го отбележим за протокола.

#355 · speech

Докладчик Маноил Манев

Така, започваме. „§ 1. В чл. 24к се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 думите „може да получи“ се заменят със „се издава на“. 2. В ал. 8: а) точка 3 се отменя; б) в т. 5 думите „датата на издаване“ се заменят с „датата на получаване“; в) създава се т. 9: „9. свидетелство за съдимост, издадено от държавата, чийто гражданин е чужденецът, или от държавата на обичайното му пребиваване – при първоначално подаване на заявление за издаване на разрешение по ал. 1.“ 3. В ал. 12 думите „до 10 дни“ се заменят с „до 3 дни“. 4. В ал. 13 след думите „Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта изпраща“ се добавя „или упълномощени от него длъжностни лица изпращат“. 5. В ал. 16 думите „ал. 12 и 13“ се заменят с „ал. 13“. 6. Алинея 18 се изменя така: „(18) В 7-дневен срок от влизането на чужденеца на територията на Република България с виза по чл. 15, ал. 1 работодателят или упълномощено от него лице е длъжен да се яви с чужденеца в дирекция „Миграция“ или в отдел/сектор/група „Миграция“ при областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и да приложат към заявлението по ал. 7 копие от паспорта на чужденеца, съдържащо страницата с положената виза и задължителна медицинска застраховка, валидна на територията на Република България със срок един месец – до издаване на разрешение за продължително пребиваване с цел заетост като сезонен работник. Когато в срока по изречение първо документите не бъдат представени, директорът на дирекция „Миграция“ или оправомощено от него длъжностно лице прекратява производството по издаване на разрешение по ал. 1.“ 7. Създава се ал. 26: „(26) След изтичане на разрешения максимален период на пребиваване чужденецът може да продължи да пребивава на територията на Република България, ако му е издадено разрешение за пребиваване в Република България, различно от това по ал. 1, чл. 24и, чл. 33к и чл. 33п, без да е необходимо да напуска територията на страната.“ § 2. В чл. 24л се създават ал. 3 – 15: „(3) Чужденецът може да продължи да работи при същия работодател или да го смени за срока на действие на новия трудов договор, но за не повече от 180 дни последователно в рамките на всеки 12 месеца от първоначалната регистрация, без да се налага да напуска територията на страната, както и да притежава виза по чл. 15, ал. 1. Чужденецът подава заявление по образец съгласно правилника за прилагане на закона в дирекция „Миграция“ или отдел/сектор/група „Миграция“ при областните дирекции на Министерството на вътрешните работи 30 дни преди изтичане на законното му пребиваване на територията на страната, към което прилага документите по чл. 24к, ал. 8. (4) Дирекция „Миграция“ или отдел/сектор/група „Миграция“ при областните дирекции на Министерството на вътрешните работи извършват проверка на постъпилите документи, като при липса на документ, както и при необходимост от представяне на допълнителни документи по чл. 24к, ал. 8 заявителят се уведомява по електронен път за тези обстоятелства и се определя 7-дневен срок за отстраняване на нередовностите. (5) Когато в срока по ал. 4 документите не бъдат представени, директорът на дирекция „Миграция“ или директорът на съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи или оправомощени от тях длъжностни лица прекратяват производството по издаване на разрешение по ал. 3. (6) За издаване на разрешение за продължително пребиваване с цел заетост като сезонен работник в случаите по ал. 3 дирекция „Миграция“ или отдел/сектор/група „Миграция“ към областните дирекции на Министерството на вътрешните работи изпращат по електронен път заявлението с приложените документи на Агенцията по заетостта и на Държавна агенция „Национална сигурност“, която в срок до 14 дни от постъпването им изпраща писмено становище по чл. 41, ал. 1, т. 2 от Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“. (7) Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта или упълномощени от него длъжностни лица изпращат по електронен път на дирекция „Миграция“ или на отдел/сектори и групи „Миграция“ към областните дирекции на Министерството на вътрешните работи писмено становище относно наличието или липсата на основание за предоставяне на достъп до пазара на труда в срок до 10 дни от получаване на заявлението в Агенцията по заетостта. (8) При констатирана нередовност в документите, както и при необходимост от представяне на допълнителни документи от заявителя Агенцията по заетостта уведомява в 5-дневен срок по електронен път дирекция „Миграция“. Срокът по ал. 7 спира да тече до отстраняване на нередовността или до предоставяне на необходимите документи. (9) Дирекция „Миграция“ или отдел/сектор/група „Миграция“ към областните дирекции на Министерството на вътрешните работи уведомяват по електронен път заявителя за обстоятелствата по ал. 8 и определят 7-дневен срок за отстраняване на нередовността или за предоставяне на необходимите документи. Когато в срока по изречение първо нередовността не бъде отстранена или не бъдат предоставени необходимите документи, директорът на дирекция „Миграция“ или директорът на областна дирекция на Министерството на вътрешните работи, или оправомощени от тях длъжностни лица прекратяват производството по предоставяне на пребиваване. (10) Директорът на дирекция „Миграция“ или директорът на съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи или оправомощени от тях длъжностни лица издават или отказват издаването на разрешение за продължително пребиваване с цел заетост като сезонен работник в срок до три дни от представянето на становището от Агенцията по заетостта. (11) След издаване на разрешение за продължително пребиваване с цел заетост като сезонен работник се издава документ от дирекция „Миграция“ или отдел/сектори/групи „Миграция“ при областните дирекции на Министерството на вътрешните работи съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 1030/2002, като в полето „тип разрешение“ се отбелязва „сезонен работник“. (12) Работодателят уведомява дирекция „Миграция“ или отдел/сектори/групи „Миграция“ при областните дирекции на Министерството на вътрешните работи за прекратяване на трудовото правоотношение с чужденеца в тридневен срок от датата на прекратяване на заетостта. (13) Процедурата по предоставяне на продължително пребиваване с цел заетост като сезонен работник не може да бъде по-дълга от 30 дни. (14) До приключване на производството работодателят или упълномощено от него лице може да се откаже от подаденото заявление, което е основание за прекратяване на производството. (15) За решенията, взети въз основа на заявлението по ал. 3, заявителят се уведомява по реда на Административнопроцесуалния кодекс.“ Госпожо Председател, едно предложение за редакционна поправка, ще Ви го предам после. „В § 1, т. 6 относно ал. 18, изречение първо, думите „със срок един месец – до издаване на разрешение за продължително пребиваване с цел заетост като сезонен работник“ се заличават“. Благодаря.

#356 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Манев. Колеги, имате думата за изказвания. Откривам разискванията. Не виждам желаещи. Прекратявам разискванията. Ще Ви предложа да гласуваме Закона за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България така, както беше докладван от господин Манев, ведно с редакционната поправка. Режим на гласуване, моля. Гласували 158 народни представители: за 129, против 29, въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към последната точка от дневния ред за днес: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ. Вносители – Христо Даскалов, Красимир Вълчев, Станислав Анастасов и група народни представители на 10 април 2024 г., приет на първо гласуване на 18 април 2024 г. Заповядайте, госпожо Белобрадова.

#357 · speech

Докладчик Елисавета Белобрадова

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! „Доклад относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, № 49-454-01-46, внесен от Христо Йорданов Даскалов и група народни представители на 10 април 2024 г., приет на първо гласуване на 18 април 2024 г.“ Проект за второ гласуване! „Закон за изменение и допълнение на Закона за висшето образование“. Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона. Комисията подкрепя текста на вносителя за § 1, като в т. 1 думите „Създава се ал. 10“ се заменят със „Създава се нова ал. 10“. Комисията подкрепя текста на вносителя за § 2. Комисията подкрепя текста на вносителя за § 3. „Преходна разпоредба“. Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението. Комисията подкрепя текста на вносителя за § 4, като думите „граждани и лица“ се заменят с „граждани или лица“.

#358 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря, госпожо Белобрадова. Колеги, откривам разискванията по Законопроекта. Заповядайте, господин Чорбанов.

#359 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Ние поддържаме мнението си, което споделихме с Вас при първо гласуване. Разбира се, ако човек прояви лош вкус, може да направи една колизия между току-що гласувания Закон за временно пребиваване на чужденци за работа с този, който в момента гласуваме. Така че можем да разширим обхвата – освен хора, които в момента са със статут на временно убежище, и такива за временно пребиваване, така че могат да завършат и висше образование, докато работят в туризма. Това е проява на лошия вкус, разбира се. Това обаче няма да го кажем, а ще споделим с Вас, че продължаваме да смятаме, че е дискриминационен спрямо българските студенти облекчителният режим, който се предоставя в тази форма, защото висшето образование е нещо различно от стандартното право на образование, което е и според българския закон. У нас никой не е задължен да завършва висше образование, задължителното е доста по-ниска степен, а всичко останало е въпрос на мотивация и желание. Достатъчно добри примери има за граждани от различни страни, които намират начин да продължат своето образование от тука, и то от страни с далеч не много висок жизнен стандарт. Не смятам, че и условията, които са за тях, са дискриминационни в такава степен, че да не могат и хората, които имат статут за временно убежище – този едногодишен статут, да се възползват от една такава привилегия. Затова няма да подкрепим Закона. Благодаря.

#360 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви. Има ли реплики, колеги? Не виждам желаещи за реплики. Желаещи за други изказвания има ли? Реплика или изказване? Имате думата. ХРИСТО ДАСКАЛОВ (ПП-ДБ) Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Вчера си спомнихме за 109-годишнината от едно престъпление, извършено в миналия век. Вчера следобед обсъждахме един друг въпрос в Комисията по образование и наука и там аз казах, че при някои хора съществува така наречената социална безчувственост. Нашата страна е приела огромно количество бежанци. Някои от тях са били с български произход, други са били с арменски произход. Сега имаме бежанци от Сирия, от други страни, от Украйна, от Русия и България винаги е намирала подход към тези хора. България е страна с много тежка демографска криза, ако не знаете, господин Професоре, и всеки един млад човек, който е избрал да дойде тук, да научи български език – защото в този законопроект се говори те да придобият този статут на български студенти, но преди това трябва да говорят правилно и да пишат на български език. След това, когато тези хора отидат в българските университети, да положат, ако е необходимо, изпити пак на български език и чак тогава да получат правото да учат, и след това, дай боже, да останат в нашата страна и разбира се – както всички нас, да работят, да създадат семейства и така нататък. Това, което Вие го казахте, е истинското разделение, защото хората са хора и в България живеем действително хора от най-различни етноси, обединени, както се казва, под покрива на майка България. Така че аз се учудвам, когато учени – не бих се обидил, ако някои от колегите, които не се занимават с образование, с наука, бяха излезли и го бяха казали, въодушевени от някакви други емоционални подбуди, но когато професорите казват такива думи, е срамно.

#361 · speech

Председател Росица Кирова

Благодаря Ви, господин Даскалов. Има ли друга реплика, колеги? Не виждам желаещи за друга реплика. Имате думата за дуплика, господин Чорбанов.

#362 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Ще бъда съвсем кратък. Господин Професоре, вчера подложихте на изключително силен тест моята социална търпимост и здравите ми нерви, признавам си. Останах доволен от себе си. Позволихте си вчера да ни назовете проксита, защото правим всичко, което прави ГЕРБ в комисия. Не знам как ще успеете да обясните позицията ни в един такъв момент като този, но така или иначе мисля, че мелодраматизмът, който слагате зад нашите мотиви, е изключително далеч от реалността. Аз съм преподавал на чуждестранни студенти, на студенти от третия свят. Дори студентите от третия свят, които, между другото, перфектно се научават на български, те си тръгват по родните места, защото са дошли с друга кауза тук. Изключително наивно е да смятате, че всеки един студент, който е учил в България, идва с идеята да остане тук. Да, ние имахме демографска криза, но ако мислите, че ще спасите демографската криза именно със закона, с който ще облекчите чуждестранните студенти с временно убежище да учат в университетите, много се лъжете – това няма да стане. Както не се случва с огромния брой български студенти, които в момента, в който завършат, си тръгват от тук. Направете така, че българските студенти, които завършват нашите университети, да остават да работят в България. Благодаря.

#363 · speech

Председател Росица Кирова

И аз благодаря. Колеги? Не виждам желаещи за други изказвания. Прекратявам разискванията по Закона. Подлагам на гласуване наименованието по вносител; § 1 – текст по вносител със замени – „създава се ал. 10“ се заменя със „създава се нова ал. 10“; § 2 по вносител; § 3 по вносител; наименованието на преходната разпоредба – текст по вносител; § 4 по вносител, като думите „граждани и други лица“ се заменят с „граждани или лица“. Моля, режим на гласуване. Гласували 147 народни представители: за 111, против 15, въздържали се 21. Предложението е прието. С това и Законът е приет. Ще Ви направя едно съобщение за парламентарния контрол по повод персоналните промени на служебния министър на външните работи и на служебния министър на земеделието и храните. С Указ № 119 от 22 април 2024 г. президентът на Република България назначи за служебен министър на външните работи Димитър Главчев – служебен министър-председател на Република България, и за служебен министър на земеделието и храните Георги Тахов. Съгласно наложилата се парламентарна практика на новоизбраните министри се предоставя време от една седмица да се запознаят със зададените вече въпроси и питания и съответно да подготвят отговорите си и затова те не са включени в парламентарния контрол утре. Съобщение за парламентарен контрол: 1. Служебният заместник министър-председател и служебен министър на финансите Людмила Петкова ще отговори на 3 въпроса от народните представители Кристина Петкова (2 въпроса); и Петър Петров. 2. Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова ще отговори на 13 въпроса от народните представители Валери Митов; Иван Ченчев; Валентин Тончев; Йорданка Георгиева (2 въпроса); Росица Кирова (2 въпроса); Галя Василева (2 въпроса); Климент Шопов; Любен Иванов; Костадин Стойков; и Хайри Садъков и Анджей Джандев. 3. Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева-Мънкова ще отговори на 3 въпроса от народните представители Росица Пандова-Йовкова (2 въпроса); и Валери Митов. 4. Служебният министър на културата Найден Тодоров ще отговори на 2 въпроса от народните представители Ангел Георгиев и Емил Янков; и Димитър Николов и Николай Алгафари. 5. Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров ще отговори на 1 въпрос от народния представител Петър Петров. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради командировка извън страната в заседанието за парламентарен контрол няма да участва служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради болест в заседанието за парламентарен контрол няма да участва служебният министър на младежта и спорта Георги Глушков. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участват: – служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков; – служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов. Колеги, закривам днешното заседание. (Звъни.) (Закрито в 17,38 ч.) Председател: Росен Желязков Заместник-председател: Росица Кирова Секретари: Небие Кабак Станислав Богдански