2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: stefan-dinchev-yanev
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Уважаеми колеги, за да открия заседанието, трябва да установя, че в пленарната залата присъстват повече от половината от обявените за народни представители. Проверката на кворума ще стане чрез електронната система за гласуване. Моля да се регистрирате! В залата има 235 човека, така че има кворум, колеги! (Звъни.) Откривам първото заседание на Четиридесет и осмото народно събрание. (Бурни ръкопляскания.) Колеги, заседанието ще се предава пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България, председатели на Народното събрание, Ваши Превъзходителства, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, дами и господа, скъпи сънародници! Предвид вече посребрялата ми коса, бялата ми брада, явно на мен се падна честта да открия Четиридесет и осмото народно събрание. Някои казват, че с възрастта човек помъдрява, други, че само тялото остарява. Живях дълго, видях много и все още търся отговора. Седейки днес пред Вас, си спомням как като малко момче мечтаех да открия света, как дойдох в големия град да се изуча, как се борих да ставам все по-добър и да побеждавам. Спомням си началото с дългата коса и с порива на младостта. Спомням си наказанието, унижението и смяната на имената. Спомням си и революцията – на палатките, на купоните, революционния порив в градинката пред „Кристал“, Града на истината, където бяхме се скупчили в мирния си протест, мразовитата зима на деветдесет и седма година, когато носехме чай на барикадите. Спомням си гладната стачка на Великото народно събрание, протестите, песните и хората зад мегафоните. Спомням си и радостта, и сполуките, и неволите. Спомням си! Защо Ви разказвам, скъпи колеги, всичко това? Защото мъдростта се ражда в паметта, а тя е изградена от спомени. Най-добрият пророк на бъдещето е миналото. През всичките тези години променяхме страната си, преодолявахме кризи и се борихме с бедствия, променяхме правила, градихме основи, издигахме едни, сваляхме други. И така дума по дума, камък по камък съградихме живота си. Много хора допринесоха за това – едни помним, но много други не познаваме. Едни стоят още пред нас, но други не бива да забравяме. По пътя допуснахме грешки и преживяхме немалко несгоди. Едни се пребориха, много други страдаха, а трети избягаха. Сега стоим тук всички заедно след поредната тежка кампания – едни „чегъртани“, други обидени, трети забравени, четвърти обругавани, пети анатемосвани. И пак се чудим – как, защо, накъде? През последните месеци се потопихме в реки от речи, опорки, заклинания и в стремеж да докажем правотата си заляхме всичко с обиди и причинихме страдание. Затова пак Ви моля, колеги, мислете! Аз знам, че най-лесният път е агресията и отрицанието, но агресията ражда само агресия и отрицанието води до отрицание на отрицанието. Така докога? Знам също, че потънали в кризи и ежедневни проблеми, често губим посоката си – днес е токът, утре е хлябът, минава пандемия, след нея идва война. И объркани в спорове, мерки, промени, реформи, затъваме все по-дълбоко в познатата антиутопия, в която войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила. Колкото по-дълбоко навлизаме в нея, толкова повече страдаме, а след страданието следва отрицание, след него агресия и се питам отново: така докога?! Затова Ви моля, колеги, мислете! Нека, когато се изправяме един срещу друг на тази висока трибуна, да помним, че всеки от нас има в своя живот достойнство, че всеки има близки и най-вече – зад всеки от нас стоят хиляди хора със своите мечти и съдби. Нека спорим, но да не се обиждаме! Нека се борим, но да не се убиваме! И да, колеги, аз знам, че винаги бъдещето е светло, а миналото е тъмно – точно както денят и нощта. И да, знам, че за успеха е нужна енергия – и аз като Вас изживях младостта, но знам, че за него е нужен и опитът. Точно така – както за деня е нужна нощта, защото без нощ няма и ден, а без него не започва и нощта. И пак Ви моля, колеги, мислете! Аз знам, че всички ние сме различни. Знам, че хората, пратили ни тук, са различни както различни са цветовете на палитрите, и няма нищо по-хубаво, и само от нас зависи какво ще сътворим от всичко това. И в заключение на всички тези слова Ви моля за смирение, за разум, помирение и нека този път излезе нещо по-добро от всичко това. И пак Ви моля, колеги, мислете! На добър час и нека Бог да пази България! (Бурни ръкопляскания.) Колеги, следва най-важната част от днешното заседание – да се закълнем. Моля да станем всички на крака и да повтаряте след мен. (Всички стават и повтарят клетвата.) „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Бурни ръкопляскания.) Сега ще изслушаме химните на Република България и на Европейския съюз. (Всички стават. Звучи химнът на Република България. Ръкопляскания. Звучи химнът на Европейския съюз, народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ сядат.) Уважаеми народни представители, продължаваме с представителната част на заседанието, в която трябва да дам думата на представителите на различните политически партии, но преди това, уважаеми народни представители, в залата ще поканим Президента на Република България господин Румен Радев, който ще отправи обръщение към народа в Народното събрание. (Всички стават. Бурни ръкопляскания.) Уважаеми господин Президент, имате думата за обръщение.
#2 · speech
Президент Румен Радев
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, Ваши Превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, дами и господа, скъпи сънародници! Позволете ми в деня на Иван Рилски, който през целия си жизнен път призоваваше за смирение на тези, които управляват, и за единство на нашия народ, да Ви благодаря за поканата и възможността да приветствам от тази висока трибуна всички Вас – народните избраници, на които българите гласуваха доверие да ги представлявате. Въпреки краткия живот на последните парламенти всяко начало е заредено с надежди и пред Вас се открива възможността да оставите достойна следа в историята с проява на разум, на гражданска отговорност и на воля в тези трудни за България и Европа времена. Искрено се надявам Четиридесет и осмото народно събрание да ни изведе от спиралата на политическа нестабилност и ключът е именно във Вас – в ръководствата на представените тук партии, но е нужен разум, нужен е кураж, за да се състави правителство, което да поеме отговорност да управлява във време на тежки изпитания. Паралелно с основната задача – съставянето на правителство, всички съзнаваме, че Четиридесет и осмото народно събрание е изправено пред редица неотложни въпроси, чието решаване следва да бъде от този парламент, независимо колко дълго време ще съществува. Затова и парламентарното време е особено ценно и избирателите ще се почувстват предадени, ако то бъде удавено в скандали. Хората очакват решение в борбата с бедността, с високите цени, с ниските доходи, а социалната криза неизбежно влече и ръст на престъпността и тук мерките трябва да бъдат решителни и незабавни. Всички знаем, че е редно бюджетът за 2023 г. да бъде приет до края на годината и затова се надявам бързо да бъде сформирано правителство, което да разработи бюджет съобразно обществените предизвикателства, но ако това не стане, служебното правителство е готово да внесе Проектозакон за държавния бюджет и ако стигнем дотам, аз ще призова към него да се подхожда професионално и отговорно, а не предизборно. Очаквам също така да се разгледат и разработените от служебното правителство мерки за компенсиране на потребителите от високите цени на енергоносителите. Наред с усилията, които полагаше и продължава да полага служебното правителство за овладяване на кризите, то все пак успя в рамките само на два месеца да разработи проектозаконите за Плана за възстановяване и устойчивост и очаквам те да бъдат разгледани и приети в спешен порядък не само заради очакваното финансиране, а най-вече заради ролята на тези закони за отключването на важни реформи, дългоочаквани реформи за укрепването на държавността, утвърждаването на върховенството на правото, борбата с корупцията по високите етажи на властта и фактическата недосегаемост на главния прокурор, за цялостната модернизация на икономиката и на страната. Не мога да отмина и болезнената за обществото ни тема – все повече напоследък, за липсата на достатъчно ефективни законови механизми за налагането на справедливост и възмездие при престъпления, при злоупотреба с власт, при грубо погазване на закона по пътищата от пияни и дрогирани шофьори, които продължават да отнемат живота на невинни хора, и очаквам наистина тук сериозни мерки, защото ширещата се безнаказаност уронва вярата в държавността и е причина за тежката морална деградация на обществото. Разбира се, има нужда от ясни позиции и активна законодателна дейност за задълбочаване на нашата европейска интеграция и ускоряване на нашето социално-икономическо развитие, защото България не може да си позволи да остане в периферията на Европа и встрани от семейството на развитите държави. Основен приоритет в работата на парламента и правителството неизменно е гарантирането на националната сигурност. Днес в тази обстановка това означава укрепване на собствения отбранителен капацитет, повишаване на оперативната съвместимост със съюзниците и ускоряване на модернизацията на въоръжените сили, която буксува от години. Затова още днес служебното правителство ще внесе приетата от него Програма за приоритетни инвестиционни разходи на Министерството на отбраната и Проекта за вторите осем самолета и аз се надявам да бъдат разгледани в ускорен порядък и приети. Нека не се противопоставя националната сигурност на социалната политика, защото без сигурност няма инвестиции, няма силна икономика, а оттам няма и пълноценна социална политика. Този парламент е изправен и пред тежката отговорност да вземе решение дали в условията на влошаваща се среда за сигурност България ще загуби въздушния си суверенитет. Уважаеми народни представители, само на километри от нас – в Украйна, бушува война. Хората, които народът избра да го управляват, са длъжни да осмислят много внимателно всички възможни рискове пред страната ни. Голямата задача пред политическата класа днес е да опазим България от пожара, който бушува, защото българските избиратели и историята няма да простят на онези, които поради лекомислие или корист тласнат страната във войната. Като човек, който е наясно с цената на риска, знам, че тъкмо най-превъзбудените войнолюбци никога няма да хванат оръжие и няма да рискуват живота си, но с лекота залагат държавата и живота на българите. Имало го е и преди, за съжаление, някои го правят и днес. Аз искрено се надявам, че подобни войнолюбци ще бъдат малцинство в Четиридесет и осмото народно събрание. Желая Ви успех във Вашата високоотговорна мисия! На добър час! (Ръкопляскания.)
#3 · speech
Благодарим на господин Президента. Преминаваме към другата официална част, така че, уважаеми народни представители, продължаваме с представителната част на заседанието, когато трябва да дам думата на представителите на различните политически партии и коалиции, представени в Народното събрание след изборите от 2 октомври 2022 г. Предоставям думата на представител на Коалицията ГЕРБ-СДС.
#4 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, Ваши Превъзходителства, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисията, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, дами и господа, колеги народни представители! Днес Православната църква чества деня на Свети Йоан Рилски – небесния покровител на България. В своето завещание към учениците си светецът казва: „Бъдете единни, имайте мир между себе си.“ Единството и мирът ще са в основата на позицията на Коалицията ГЕРБ-СДС по всички въпроси в този парламент. Ние ще се стремим тук да има съгласие, а в страната да има мир. Държавата ни, родината ни България, се намира в толкова критична ситуация, че не можем повече да си позволим дребнави спорове, детински битки за надмощие, отправяне на обиди и клевети от парламентарната трибуна към политическите опоненти или популизъм, граничещ с умишлено тласкане на държавата към фалит, а обществото ни към анархия. Конституирането на Четиридесет и осмото народно събрание се случва в момент на редица развиващи се кризи. Политическата нестабилност все повече заема формата на хронична криза на доверието към институциите. На фона на война в непосредствена близост, безпрецедентно за последните 25 години дестабилизиране на публичните финанси, очертаваща се рецесия и галопираща инфлация българските граждани на последните избори много ясно казаха, че не желаят да видят противоборство, а желаят да видят единство между политическите сили. Българските граждани са наясно с огромната социална цена, която всички ще платят, ако продължи политическото противопоставяне. Те не искат да я плащат и са прави да не искат да я плащат. Това е знакът, който избирателите дадоха на отминалите предсрочни парламентарни избори при рекордно ниска избирателна активност. Те заставиха всички нас – политическите сили в Четиридесет и осмото народно събрание, да работим заедно и нито една да не е в състояние да състави самостоятелно правителство. Резултатът предполага взаимодействие между политическите субекти, които през последните години са се конфронтирали остро, оказвали са се на различни полюси на политическо противопоставяне и дори са изразявали диаметрално противоположни възгледи за развитието на България. Времето за това противопоставяне изтече и това ни го казаха българските граждани – нашите работодатели. В спокойни времена можем да обсъждаме различните си визии за развитие на България и всеки да настоява за своята си истина. Такива бяха времената преди, например при второто и третото правителство с мандат на ГЕРБ. Истината днес е една и е неприятна – след три служебни правителства и едно седеммесечно правителство на четворната коалиция страната ни не е в състояние да си плаща сметките, предприятията са заплашени от банкрут, хиляди домакинства са изправени пред риска от рязко обедняване. Днес няма много варианти, а единственото, за което трябва да мислим, е как да изправим страната на крака. Изводът, който личи в изборните резултати, поставя пред всички нас изключително сложна задача – ние заедно трябва да укрепим доверието в институцията Народно събрание. В същото време, за да можем да произведем каквото и да е било решение, би трябвало да разговаряме помежду си и да стигаме до съгласие не само с онези, които считаме за свои съмишленици, но и с нашите опоненти. За да бъде решена тази сложна задача, са необходими лидерство и политическа смелост. Политическа смелост днес означава да си в състояние да търсиш точки на съгласие с онези, срещу които са гласували собствените ти избиратели, да си в състояние да сложиш на заден план собствената си истина и да видиш, приемеш и се съобразиш с фактите. Големият и очевиден факт днес е, че вече близо две години българският парламент не е в състояние да излъчи стабилно и ефективно правителство. Все по-тежко започва да стои въпросът има ли смисъл от парламент и парламентарна демокрация, след като партиите не са в състояние да произведат управление на страната. Този въпрос очертава пътя към разпада на политическата система, а оттам на самата представителна демокрация като такава. Смелостта изисква да бъдем готови да понесем напрежението, което ще ни донесе съобразяването с факта, че настоящата парламентарна конфигурация не е удобна за никого, но въпреки това сме длъжни да положим всички усилия, за да я съхраним за максимално дълго време и да опитаме да преведем страната през кризите. Този подход, който би струвал на всеки един от нас огромни усилия и неудобство, е единственият шанс Четиридесет и осмото народно събрание да не се провали, така както се провалиха предходните три парламента. Впрочем политическата цена на провала през последните при парламента вече е платена, платена е от онези политически субекти, които упорито отказваха да се съобразят с фактите от реалността. Ако и този път някоя от политическите сили не може да надмогне себе си, тогава ще вървим с все по-бързи крачки към разпад на политическата система. В битката срещу парламентаризма победители няма да има. Уважаеми госпожи и господа, парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще положи всички усилия за възстановяване на политическия диалог и стабилизиране на политическата система, а оттам и на публичните финанси, икономическата среда и социалната сигурност на българските граждани. България днес има нужда от антикризисно проевропейско управление. Управление, което да потвърди нашия цивилизационен избор, но и управление, което да гарантира, на първо място, защитата – материалната и социалната сигурност, на българите. Да, тази теза развиваме от няколко месеца. Тя беше потвърдена и от резултатите на последните избори. Те показаха, че в България има огромно проевропейско мнозинство, и те показаха, че българите предпочитат стабилността пред експериментите. Несъобразяването с тези два факта и отказът от опит за съставяне на отговорно правителство върху тези два фундамента ще ни изправи пред още по-голяма безпътица, цената на която безпътица ще плащаме като общество, а тя става все по-висока с всеки изминал ден. Наясно сме, че като първа политическа сила ние носим основната отговорност както за начина на работа на Четиридесет и осмото народно събрание, така и за бъдещите закони, които ще приемаме. Съзнавайки, че няма как да поемем тази отговорност сами, нека споделя какви ще бъдат нашите приоритети. Установяване на финансова дисциплина на публичните финанси. Държавата не може да си позволи да взима повече дългове, защото може и да настъпи моментът, в който управлението на финансите ще бъде поето от Международния валутен фонд. Предишния път, когато това се случи, бяха изпразнени пенсионните фондове, социалната система рухна, а цялата икономика беше продадена на безценица. Ще препоръчаме към бюджета за 2023 г. да се подходи по начин, който ще елиминира в зародиш всяка проява на авантюризъм и допълнително разграждане на финансовата стабилност, каквито анонси вече чуваме. Призоваваме служебното правителство да внесе всички разработени закони, които да дадат възможност за разблокиране на Плана за възстановяване и устойчивост, и гарантираме, че от нас няма да има никакви обструкции или процедурни бавения за приемането им, ако те не излизат извън обхвата на поставената цел. Правосъдна реформа, борба с корупцията. Досега за корупция по високите етажи по времето на управленията на ГЕРБ не беше изнесено нито едно доказателство. Опитите ГЕРБ да бъде представен като универсално зло очевидно са били единствено и само предизборна пушилка и очевидно са обречени на неуспех. Обвиненията срещу ГЕРБ до едно са несправедливи и ако тук започнем отново да се замерваме с обвинения, отново няма да има морални победители, ако не осъзнаем, че заедно, единствено заедно можем да се борим с корупцията и можем да проведем исканата съдебна реформа. И не на последно място, уважаеми колеги. Ние уважаваме избирателите на всички политически партии, държим и Вие да уважавате нашите избиратели. Стотици хиляди хора са гласували за Коалиция ГЕРБ-СДС, искаме те да получат нужното уважение и с това компромис няма да правим. Апелирам да имате нужното уважение към тях, когато излизате на тази трибуна. Това, уважаеми колеги, е кратката програма минимум. Програма максимум може да имаме, след като видим дали ще успеем да се слушаме и дали ще се чуем взаимно. Трябва да сме наясно с факта, че нито едно действие на този парламент няма да има необходимия ефект и смисъл, ако не сме в състояние да излъчим редовно правителство на страната, което да се ползва с максимално широката подкрепа на всички нас в тази зала. Другият факт, с който трябва да бъдем наясно, е, че дори да има редовно правителство, възстановяването на страната от тежката ситуация, в която се намира, няма да е лесно и ще се изисква време, усилия и търпение от страна на всички български граждани. Уважаеми колеги, тръгваме отново заедно. От нас зависи дали пътят на Четиридесет и осмото народно събрание ще е по-дълъг или по-кратък. Ако е по-дълъг, този път ще е трънлив, ще минем през много препятствия, ще се борим с външни заплахи, но ще излезем заедно по-силни и по-сплотени като общество. Ако пътят е кратък и след немного дълго време отново поканим българските граждани да кажат мнението си за политическите сили, ние, представителите на Коалиция ГЕРБ-СДС, ще направим всичко по силите си те да бъдат убедени, че сме онази отговорна сила, която заслужава доверието на нацията и може да носи отговорност за общото ни бъдеще. Благодаря Ви за вниманието. Бъдете здрави! Успех на Четиридесет и осмото народно събрание. Бог да пази България! (Народните представители от ГЕРБ-СДС стават и ръкопляскат.)
#5 · speech
Благодаря. Предоставям думата на представител от Коалиция „Продължаваме Промяната“ – заповядайте. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#6 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми български граждани, уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, Ваши Превъзходителства, уважаеми Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, дами и господа! Всички ние сме избрани с гласовете на българските граждани. Всички ние преди изборите дадохме дума да решим проблемите на хората и да започнем да градим отново тази България, която си мечтаем, всяка партия чрез своите платформи, програми, визии и реални възможности. В този парламент „Продължаваме Промяната“ ще възстанови работата си оттам, откъдето беше спряна, този път като конструктивна, предвидима опозиция и ще се водим от два принципа – да оправдаем доверието на нашите избиратели, като изпълним своите предизборни обещания да работим за решаването на истинските проблеми на нашите избиратели и на всички българи. Нашите предизборни обещания са в четири области и независимо дали ние, или някой друг предложи тези политики, ние ще ги подкрепим. В сферата на подпомагане на конкурентоспособността на българския бизнес. Ще настояваме нито един данък да не бъде повишен. Ще настояваме бюджетният дефицит да е ограничен до 3%. Ще настояваме за таван на цените на тока от 250 лв. на мегаватчас, което означава, че ще следим да няма корупция и теч в енергетиката. Ще работим и за таван на цената на газа. Ще подкрепим прага на регистрация по ДДС да се увеличи още веднъж и да достигне до 160 хил. лв. В сферата на социалната политика. Ще предложим увеличение на пенсиите с 20%, за да може доходите на възрастните хора да продължават да изпреварват инфлацията. Ще подкрепим минималната работна заплата да достигне 50% от средната работна заплата, или 860 лв. Ще подкрепим нова дефиниция за енергийна бедност и две тарифи за ток, газ, вода и парно на база на консумацията. Ще предложим вдигане на данъчния кредит за младите семейства с 50%. Ще продължим политиката учителските заплати да бъдат 125% от средната работна заплата. Ще настояваме минималната работна заплата на всички лекари да бъде 2000 лв. и на всички медицински сестри 1500 лв. Ще настояваме програмата за следучилищни занятия за спорт и изкуства да продължи. В сферата на борбата с корупцията още днес ще внесем отново Законопроекта за Антикорупционната комисия с разследващи функции. Ще работим, за да ускорим внасянето на Законопроекта за разследване на главния прокурор от независим съдия. В сферата на външната политика. Ще продължим работата, която започнахме, за влизане на България в Шенген. Ще продължим стъпките за влизане на България в еврозоната от 2024 г. Ще работим България да е уважаван и равнопоставен член на Европейския съюз и НАТО. Политиката на сферите на влияние трябва да остане в миналото. Границите на всяка суверенна държава са неприкосновени. Заедно с останалия демократичен свят призоваваме Русия да прекрати незаконната окупация на Украйна, за да се възстанови мирът в Европа. В дебатите с нашите колеги в парламента ще следим за принципност и последователност в техните изказвания и действия. За всички в залата, които се наричат евроатлантици, искам да припомня, че няма как да си евроатлантик, ако не уважаваш върховенството на закона, не държиш на работеща, реформирана съдебна система и не отстояваш премахването на корупцията по всички етажи на властта. Заплахата от войната в Украйна не трябва да притъпява нуждата от законност в България. За всички патриоти в този парламент, които милеят за България, искам да попитам: когато се движите по булевард „Граф Игнатиев“ и после минете по булевард „Дондуков“, и продължите по булевард „Цар Освободител“, и забележите отдясно улица „Московска“, и се огледате в храм-паметника „Александър Невски“, и стигнете до Паметника на Съветската армия, колко паметници на български царе видяхте? Забелязахте ли например в центъра на София паметник на Цар Борис I или паметник на Цар Симеон като символ на великата българска държава по време на Златния ни век? Време е да спрем с псевдонационализма, който се шири в България, а реално прокарва чужди интереси. Време е да оценим значението на корените на българската история, култура и традиции. И в тази дискусия ще бъдем конструктивни – така да направим, че нашите деца да се гордеят с предците ни, които са изградили и запазили България независима сами, без помощ от Големия брат и въпреки Великите сили. Ние добре знаем каква е мечтата на българите извън тази сграда. Хората искат работеща здравна система, училища, които образоват децата ни, без нуждите от частни уроци. Хората очакват българските и световни компании да развиват своя бизнес в България, като осигуряват високи работни заплати. Българите настояват за работеща съдебна система, която да гарантира справедливост не избирателно, а за всички, настояват за достойни пенсии, за качествени пътища, които най-накрая да спрем да се чудим къде са, след като са похарчени милиарди средства. Да запазим природата, да развиваме българското земеделие и туризъм. Решаването на тези проблеми е ключ за преодоляването и на демографската криза. Кой би напуснал такава променена България? Защо българските семейства да не могат да отглеждат спокойно повече от две деца, когато доходите и средата го позволяват? Ние знаем, че България може да бъде онова кътче в Европа, което дава възможност за истински качествен живот на всеки гражданин. Ние знаем, но искам да попитам и Вас: какво ни е попречило всичките тези години да постигнем тази мечта? Отговорът се крие в нарушаването на двата принципа, с които започнах, и затова ще ги повторя: да оправдаем доверието на нашите избиратели, като изпълним своите предизборни обещания да работим за решаването на истинските проблеми на българските граждани. Така че ние ще бъдем конструктивен партньор по всички гореописани политики, ще подкрепим всяко решение, което вярваме, че ще ни приближи до тази заветна мечта, но яростно ще критикуваме всеки, който реши да постави своя интерес пред този на българските граждани, и ще посочваме всеки опит за злоупотреба с обществения ресурс. Ние вярваме, че съединението прави силата. Но обединение е възможно само с хора, които с действията си в миналото и намеренията си в настоящето показват, че са готови да платят личната цена за това нашата обща българска мечта да не остане само мечта, а да се превърне в реалност. Вместо безпринципна диалогичност ние избираме да сме коректив с реални действия и решения. Време е да поставим точка на безкрайния политически преход. Време е разговорът за политика да се превърне в разговор за спазени обещания. Време е обединението на българските граждани да се случи, но на база на принципни решения, а не на база на задкулисни уговорки и частни интереси. Ние ще сме последователни и няма да предадем доверието на тези половин милион българи, които гласуваха да продължим промяната. Благодаря Ви. (Народните представители от „Продължаваме Промяната“ стават и ръкопляскат.)
#7 · speech
Предоставям думата на представител на Политическа партия „Движение за права и свободи“. Заповядайте, господин Карадайъ.
#8 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Рашидов. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти и председатели на Народното събрание, Ваши Превъзходителства, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми ръководители на религиозните общности в Република България, уважаеми госпожи и господа, скъпи сънародници! Както винаги след избори, днес е време за анализи и равносметки, за планове и стратегии. Трябва да признаем, че изборите за пореден път произведоха сходна конструкция на парламента – народът никого не овласти да състави еднопартийно правителство, като дори първите две парламентарни групи не правят мнозинство. Народът отново доказа, че е мъдър и вместо противопоставяне народът предпостави диалог, съгласие, обединение, съединение. За пореден път се видя, че уроците не са научени, поуките не са извлечени. Основната част от политиците не успяха за пореден път да обяснят на хората какви политики предлагат, какви решения имат за кризите, за бедността, за общите проблеми на хората, а водеха кампания на омраза, противопоставяне и разделение. За пореден път не се пое път към диалога като условие за успех. Липсата на диалог е основен белег на управляващите през последното десетилетие. Липса на диалог между институциите, липса на диалог в обществото е сигурно условие за кризи и разпад и може би дори това не е само проблем на политиците и на партиите. Това е въпрос с препратка към съвременната криза в общуването въобще. Основна задача на всички политици и държавни институции е да решим проблема с липсата на диалог своевременно, за да можем да отговорим на предизвикателствата, които стоят пред нас. Отговорността е на всички. Много е лесно да кажеш, че избирателите са ти отредили място на опозиция, но това е просто безотговорно. Избирателите са ни избрали, за да представляваме техните интереси, за да решаваме проблемите им, за да се справим с кризите, отредили са ни място в най-висшия орган в нашата парламентарна република и очакват от нас да положим всички усилия зимата да не ни донесе още повече кризи в условия на растящи цени, растяща бедност, студ, мрак и неясно утре. Ние от ДПС сме честни пред себе си, пред избирателите си и пред цялото общество, открити сме в поставянето на проблемите, готови сме на диалог в името на гражданите. Доказали сме го във времето и нещо много важно – доказали сме, че можем да мислим дългосрочно. Това също е условие политиците да намират верните решения и чрез компромисите, които са задължителни. Диалогът и ефективното общуване са рецепта за здравословни отношения в обществото и път към стабилност и сигурност. Уважаеми госпожи и господа, уважаеми колеги! Ако политиците и политическите партии не си дадем сметка за опасностите пред страната ни и не направим необходимото, за да има диалог, рискуваме не просто електоралната си тежест на следващите избори, а бъдещето на държавата си. Днешният ден е прекалено наситен с проблеми, кризи и предизвикателства, за да продължаваме да губим време с лозунги. Отговорността ни като политици трябва да е на необходимото ниво, за да се справим заедно. Правителство с ясно разписана програма, с конкретни срокове, с подкрепата на всички националноотговорни партии е път към успеха. Ние се намираме пред нов разломен исторически момент. Историческият подем и растеж в дългосрочен аспект минават през смирение, примирение, помирение и диалог днес. Ако днес не бъдем достатъчно отговорни, утре може да е късно. България трябва да продължи своето евро-атлантическо развитие и всички ние тук трябва да сме част от този процес. Трябва ясно да заявим, че ние нямаме друга алтернатива. Ние сме членове на НАТО и Европейския съюз и точка по въпроса. Пътят е ясен – да седнем на масата на преговорите. Призоваваме за това най-отговорно и категорично. Лесно е да кажеш, че с някого никога и изобщо няма да говориш и да работиш, лесно е да рисуваш в черно образа на опонента. (Ръкопляскания от ДПС.) Е, ние лесно можем да правим това – лесно можем да посочим, че през последните 12 години единствено ДПС беше истинска опозиция на ГЕРБ. (Ръкопляскания от ДПС.) И сега – на последните избори, продължихме да се борим по места с модела ГЕРБ, но с други изпълнители. Ние не искаме с ГЕРБ, не искаме да сме с управлявалите през последната година и половина, защото едните вкараха популизма и национализма във властта, трасираха пътя на икономически срив, провеждаха репресивна политика, използвайки властта по места, мачкаха наши избиратели и продължават да го правят, а следващите, пристъпвайки Основния закон, за да влязат във властта, газейки закони и правила, рушиха държавността, демокрацията и стабилността с ускорени темпове, реставрираха спомени от минали времена. Нещо повече – те окрадоха парите на всички ни, направиха ни длъжници за поколения напред, те ни завещаха по 15 милиарда дълг на всяка година – нечувано в историята на България. Можем лесно да кажем всичко това и да се обявим за жертви, но няма да го правим, защото е безотговорно, а политиката е преди всичко отговорност. Това е основният урок, който учим в ДПС. Политиката е и изпитание, политиката е избори – избори, които трябва да правим в името на хората, на целия народ, на държавата. Ние сме избрани от народа и получихме ясно поръчение от нашите избиратели да направим всичко възможно, да положим всички усилия за съставяне на редовен кабинет с ясни приоритети, ясни задачи и план за действие, без реваншизъм, без омраза, без противопоставяне и разделение. Зимата е на прага ни и тя се очертава да бъде гладна, студена и тъмна. Не можем да причиним това на нашите избиратели, не можем да причиним това на народа, от чието име сме част от най-висшия орган на държавата. Ние поставяме като основен приоритет грижата за българските граждани и в името на това сме готови на диалог с всички. Тук следва да подчертая отговорната задача на Президента на Република България в този исторически момент. Политическата ситуация поставя огромната отговорност в периода преди първия указ на президента той да изпълни функцията на обединител на нацията и да проведе консултации, като търси възможности за формиране на парламентарно мнозинство, годно да излъчи стабилно правителство. Важните политически и морални страни на тази дейност придобиват и конституционно основание в обединителната роля на президента в този важен момент за бъдещето на народа и държавата. Всички трябва да действаме с мисъл за българските граждани, с ясното съзнание, че „времето е в нас, а ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме“, както е казал Левски. Уважаеми госпожи и господа, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ призовавам всички да бъдем на висотата на изискванията на историческото време. Пожелавам успех на Четиридесет и осмото народно събрание! (Народните представители от „Движение за права и свободи“ стават и ръкопляскат, ръкопляскания от „БСП за България“.) Благодаря Ви за вниманието.
#9 · speech
Предоставям думата на представител на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ.
#10 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми сънародници, обръщам се само и единствено към своите сънародници, защото всички в тази зала независимо от временно дадените ни власт, постове и позиции трябва да бъдем преди всичко и само едно – българи. Ето защо искам да Ви питам, уважаеми сънародници, тъй като в тази зала рядко биват питани българските граждани: доволни ли сте от това, което виждате в тази зала? Харесва ли Ви резултатът от изборите, уважаеми сънародници? Допада ли Ви, че за пореден път Народното събрание ще събере не народни представители, а мнозинство от безразборна евро-атлантическа тълпа? Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ не можем и няма как да говорим от името на целия народ, но за добро или лошо и никой друг не може. Не може, защото мнозинството от нашия народ просто се въздържа от участие в изборите и поради тази причина никой няма как да говори от името на народа. Не знаем какви са причините, поради които повече от 61% от българите не отидоха да гласуват, но можем да се досещаме – апатия, нихилизъм, неверие, отчаяние, униние, душевна леност и деградация. Всичко това, уважаеми сънародници, на практика пише смъртната присъда на нашия народ и на нашата държава. Пише я всекидневно, с темпове от девет души на час, 214 на ден и 78 840 на година – с толкова изчезваме като народ, и то според официалната статистика, а тя, както е добре известно, доста занижава истинските числа. На фона на всичко това – докато само на няколкостотин километра от североизточните граници на нашето Отечество се води опустошителна война, чиито икономически и политически последици вече поглъщат целия ни континент, докато инфлацията бавно разяжда хилавите основи на остатъчната българска икономика, почти цяла седмица все още несвиканото Народно събрание се занимаваше с безспорно най-важния казус в държавата ни – дали на тържественото откриване днес да присъстват посланиците на Русия и Беларус?! Уважаеми сънародници, ако Вие с Вашето негласуване произнесохте смъртната присъда на българската фасадно-параванна демокрация, то евро-атлантическата тълпа тук със своето инфантилно поведение привежда тази присъда в действие всеки ден. Ето защо пак ще Ви питам: от тези хора ли очаквате да Ви управляват? Нещо повече. Очаквате ли да Ви управляват добре? Да бъдат справедливи и безкористни в действията си и да поставят българския национален интерес над всичко, както преди малко всички тук присъстващи се заклехме? Съмнявам се! Не си мислете обаче, че това, което сега виждате и което всички ние виждаме, е нещо ново. България е не просто стара държава, а най-старата в Европа и нашата история не е почнала през последните няколко десетилетия. Не за първи път сме изпадали в тежка духовна, морална, икономическа и политическа криза. Точно преди 140 години, едва няколко години след Освобождението на България от турско робство, народният поет Иван Вазов пише две стихотворения, изразяващи неговата болка и мъка от тогавашното развитие на българското общество. Стихотворения, които подозирам, че мнозина от Вас може би не са чували и затова сега ще използвам това време, за да ги прочета от тази трибуна – нещо, което не е типично, но може би е малко време и за култура в деня, в който откриваме Народното събрание. Първото стихотворение се казва „Средството да нямаш врагове“ и то перфектно описва българския политически елит, все едно е писано днес сутринта. „Преклонената главичка остра сабя не сече“ — тази истина едничка кой би смял да отрече? Както всички умни хора, аз не ритам тръна бос, с големците се не бора и им ставам сявга мост. На богатий шапка клата и на силний казвам: да! И затуй ми е душата мирна, весела всегда. Се е харно за челяка да е скромен и разбран: не пречупва се гръбнака от един учтив метан. За начала, убежденья в препирня не влазам аз, нито ме е много еня кой що мисли тоя час. Що е бяло, черно, сиво, аз не знам – не ща да знам, и готов съм услужливо право всекиму да дам. Интереса си обаче нивга ази не презрях и със силните най-паче винаги съгласен бях.“ Стихотворението е писано през 1882 г., а на следващата година Вазов пише още по-черно стихотворение: „Линее нашто поколенье навред застой, убийствен мраз; ни топъл луч, ни вдъхновенье не пада върху нас. Къде вървим, не мислим твърде, посока няма в наший път, спокойно бият тесни гърди, кога от злоба не кипът. Стресни се, племе закъсняло! Живейш ли, мреш ли, ти не знайш! След теб потомство иде цяло – какво ще да му завещайш? Ил твоят път се веч изравни? Ил нямаш други ти съдби? Ил нямаш ти задачи славни и цяло бъдеще с борби?“ Е, думите на Вазов са толкова актуални, все едно са писани наистина днес сутринта, само че едва три години по-късно идва българското Съединение, после българската победоносна Сръбско-българска война и оттам насетне неспирното и бурно българско въздигане, продължило 30 бурни години. Ето защо, уважаеми сънародници, е време да обърнете поглед към себе си и да си припомните, че това, което отличава роба от свободния човек, е правото на избор, и то не избора да прави каквото си иска, а да не прави това, което не иска, защото спасение и освобождение отвън няма да дойде. Кой ще спре вкарването на България във войната с Украйна, какъвто сценарий чертае евро-атлантическата тълпа в парламента, и няма да позволи страната ни да се превърне в изгорена земя? Кой ще запази българския лев и няма да допусне унищожаването му и замяната му с евро? Кой ще върне свободата и независимостта на българската държава, похитена вече от десетилетия насам? Няма кой друг, естествено, освен българския народ, стига, разбира се, да избере свободата пред робството. ВЪЗРАЖДАНЕ е инструментът в ръцете на народа, за да може това освобождение да се случи – и то вече се случва. Преди осем години, когато създавахме нашата организация, бяхме 58 души. Без колебание реших да я нарека ВЪЗРАЖДАНЕ, защото в тази една дума се събира всичко, от което народът и земята ни имат нужда. Растяхме бавно, трудно преодолявайки огромни препятствия. Преди 11 месеца бяхме 127 хиляди възрожденци, сега сме вече 255 хиляди и ще ставаме все повече, защото няма да спрем да се борим за всеки един българин и за всяка една българска душа. Защото, уважаеми сънародници, ние просто нямаме друг избор – друг народ нямаме, друга родина нямаме. Ще се борим за всеки един от Вас, каквото и колкото да ни струва това, защото България заслужава нови, решителни, откровени водачи и е крайно време българската политика да бъде направлявана от мъже, а не от мижитурки. Не искам, но се налага да припомня думите на големия наш поет Радой Ралин: „Беше време турско, стана време мижитурско!“ На българския народ му писна от страхливи и сервилни управляващи. Ето защо ние сме тук, за да преосновем България, да върнем загубената вяра на нашия народ в самия него, да го направим с личен пример и добри дела, като покажем, че политиката не трябва да бъде борба за позиции и постове, а за политики, идеи и идеали. Защото това е простата формула на ВЪЗРАЖДАНЕ за успех в разкаляния терен на българския политически живот – винаги казвай каквото мислиш и винаги прави каквото казваш! Рано или късно разочарованите, обезнадеждените и невярващите ще открият пътя на ВЪЗРАЖДАНЕ. А ние, представителите на четвърт милион българи, ще направим всичко по силите си, за да стане колкото се може по-скоро. Защото България просто няма повече време за губене. Длъжни сме пред своя народ да изправим на крака държавата ни, която е оцелявала винаги досега. Защото така наречената политическа класа успя да я доведе до унизително положение, в което нашата родина, разпъната между Великите сили, просто не може да си поеме дъх. Длъжни сме да кажем, че не искаме повече България да е васална територия, лишена от собствена политика, мнение и решения. Длъжни сме да се борим с демографската катастрофа и да започнем демографско възстановяване на България. Длъжни сме да запазим българския лев и финансовата независимост на страната ни. Длъжни сме да кажем не на зелената сделка и да работим за развитие на българската енергетика чрез модернизация на съществуващите тецове и довършване на АЕЦ „Белене“. Длъжни сме да защитим българския национален интерес във втората българска държава в Европа – Македония, или, както е известна отскоро – Северна Македония. Длъжни сме да не допуснем под каквато и да е форма въвличането на България във войната в Украйна, както и да освободим страната си от чуждите военни бази, каквито в нашата родина не е имало дори когато е била окупирана след Първата и Втората световна война. Заради всичко това знам, че няма да ни бъде простена смелостта, решителността и борбата ни за независимост. Знам, че ще бъдем наричани крайни, радикални и опасни, че ще бъдем хулени, клеветени, нападани, обругавани. Знам, защото го изпитваме на гърба си от години. Но знам и друго, историята ще запомни нас – крайните, невъздържано влюбени в родината си идеалисти, защото България е изградена от такива хора и техния пример следваме днес. Защото в нашите български вени, за добро или лошо, тече общата кръв както на националните ни герои, така и на националните ни предатели, и по чий път ще изберем да тръгнем и чий пример да следваме, е въпрос само и единствено на наш личен избор. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ направихме своя избор и ще се борим докрай. Като историк обаче съм длъжен да предупредя останалите, тръгнали по кривия път на националното предателство, че историята не остава никому длъжна. Краят на героите невинаги е славен, но за предателите на Родината е винаги позорен. Заклевам се като един от милионите български мъже, че няма да отстъпя и сантиметър назад в битката за българските национални интереси, защото и аз, и моите съмишленици искаме децата и внуците ни да останат в България и да се гордеят с нас, с онова, което ще оставим след себе си. България заслужава добро управление, отговорно управление, съвестно управление. Българите заслужават качествено образование, здравеопазване и социални политики. Българският народ заслужава справедливо заплащане за труда си, време е обирът на нашето бъдеще да спре. Не искам повече да виждам разрухата, а възраждане и всеки, който мисли като мен и като нас, е добре дошъл. Нито един българин не е излишен във време на криза, упадък и униние. Положение, до което нашият народ беше доведен с дългогодишни целенасочени, осъзнати предателски действия и престъпни бездействия. Време е България отново да стане свободна и независима държава. Време е пак да почнем сами да пишем историята си. Време е за Възраждане. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#11 · speech
Предоставям думата на представителя от Коалиция „БСП за България“. Заповядайте.
#12 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, Ваши Превъзходителства, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми работодатели и синдикати, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, дами и господа, скъпи български граждани! Има такива редки дни в политическия живот на България, в които всички оправомощени от Вас да чертаят пътя на страната и да се грижат за благосъстоянието на българския народ се събираме на едно място. Случва се рядко, но ето, тук сме всички – представители на законодателната власт, на изпълнителната власт, президентската институция, съдебната власт, научната общност, религиозната общност, работодатели и синдикати, заедно с нашите партньори от европейското семейство. И днес не те – партиите, а ние – институциите, трябва да дадем отговор можем ли да се справим с кризите, можем ли да осигурим на България хоризонт за развитие, а на българския народ – сигурност и добруване. Това е в най-висша степен институционален въпрос, а не толкова тяснопартиен. Можем, ако всяка власт поеме своята отговорност и във взаимодействие, а не във война помежду си се движим в една посока. Разбира се, отговорността на народните представители е най-голяма, защото тук, в Народното събрание, се приемат законите, определят се правилата, по които се подрежда общественият живот, и е много важно как ние тук, уважаеми колеги народни представители, ще наредим приоритетите в България. Изправени пред каскада от кризи, за нас от „БСП за България“ трябва да решим четири важни неща. Първо, благосъстоянието на българския народ. Второ, финансова стабилност и развитие на икономиката. Трето, безкомпромисна борба с корупцията. И четвърто, гарантиране на мир за българския народ и защита на неговото достойнство. Кризите доведоха до още бедност и до все по-големи неравенства. За нас от „БСП за България“ има бързи решения и те са: таван на цените, увеличение на доходите, подкрепа на държавата за енергийно бедните, работещите бедни, младите семейства, възрастните хора. Внасяме законопроекти за две тарифи, енергийно бедни като понятие, таван на цени на ток, парно, вода и газ, увеличение на минималната работна заплата на 850 лв., необлагаем минимум в рамките на прага на бедност от 504 лв., освобождаване на млади – до 26 години, от плащане на данък върху първите им доходи, майчинството да бъде равно на минималната работна заплата, безплатни лекарства за деца до 14 години и безплатни учебници за учениците, преизчисляване на пенсиите, цялостен социален пакет в подкрепа на хората и за първия ни приоритет – гарантиране на благосъстоянието на българския народ. Виждаме, че днес и други колеги от други партии, които по-рано отричаха тези мерки като антипазарни, днес също ги приемат като необходими. За съжаление, закъсняхме с поне половин година. Изпревариха ни много европейски държави. Полша, Испания, Италия, Германия, Австрия отдавна въведоха тези мерки, загрижени за благосъстоянието на европейските народи. Когато ние, автентичната лява партия, предлагахме тези мерки още през април, те бяха отхвърлени, но по-добре късно, отколкото никога. Сега очевидно имаме по-голямо съгласие по тези мерки. Уважаеми колеги, благосъстоянието на българския народ не минава само през краткосрочната помощ и подкрепа за преминаване през тежките зимни месеци. Благосъстоянието на българския народ трябва да е дългосрочна, принципна и последователно преследвана цел, а то минава и през добро образование и здраве. Притиснати от кризите, ние забравихме за дълбоките реформи в образованието и в здравеопазването, а само образован и здрав народ може да гради просперираща държава. Народ, който уважава културата и духовните си водачи, пази и достойнството си. Ето защо за нас прегледът на учебното съдържание на учебниците, които да отразяват истината за българската история, да отразяват българските класици и да бъдат достъпни за децата, си остава приоритетна задача, един учебник за един клас по един предмет, обвързване на образованието с икономиката са важни за нас теми, които отново ще поставим в Четиридесет и осмия парламент. Здравеопазването затъва все повече. Не са доволни лекари, сестри, санитари и пациенти. Не може повече търговията да е водеща в здравеопазването. То трябва да е достъпно и безплатно за онези, които са си внасяли осигуровките, а за тези, които не са, държавата да гарантира минимум пакет от здравни услуги. Разбира се, идва логическият въпрос откъде пари за всичко това? Има временни решения, прилагат се в цяла Европа – увеличаване на дефицита, теглене на дългове, но има едно, което е трайно, което е истинско и към което Ви призовавам да се обединим. И онзиден имахме добър разговор, благодаря Ви, че се отзовахте. Това е едно решение – работеща икономика. Само работеща икономика, високи инвестиции, високотехнологична икономика могат да гарантират приходи за социална дейност, образование и здравеопазване. Веригата на доставки се скъсява в резултат на кризата от Азия към Европа и това е шанс за България и за българската икономика. Държавата трябва да продължи да бъде партньор на българските фирми. Подкрепата за тях за тока да продължи, особено за малък, среден, семеен бизнес, особено за българско родно производство. Да създадем всички условия за инвестиции, данъчни облекчения за реинвестиране на печалбата, стимулиране на износа, спиране на рекета върху фирмите и борба с корупцията в обществените поръчки. И така стигам до третия наш приоритет – безкомпромисната борба с корупцията. Тя ще помогне и на социалната ни програма, и за развитие на икономиката. Корупцията, задкулисието, даването на пари под масата е проникнало дълбоко в основите на нашия живот и във всички обществени сфери. Корупцията е една от причините за бедността, за неравенствата и за несправедливостта. Тя е голямото зло за България! Тя се бори с железни и строги закони, контрол върху тяхното изпълнение, неизбежност на наказанието и реформа в правосъдната система. Напоследък, уважаеми колеги, виждаме колко дълбоко корупцията е обвързана и с един много сериозен проблем – войната по пътищата. Пияни и дрогирани шофьори, над които има чадър на всички равнища, убиват невинни хора по пътищата. Не можем просто и само да констатираме това! Ние предприемаме действия – внасяме промени в Наказателния кодекс и в Наказателно-процесуалния кодекс, в следната посока: отнемане на книжката завинаги, конфискуване на моторното превозно средство завинаги, да няма условни присъди, а само ефективни присъди при тези престъпления и те да се движат по бързото производство, тоест в предвидените в законите срокове от 7 и 14 дни, а не да се точат години и в крайна сметка да доведат до безнаказаност. Всички тези неща, които предлагаме от „БСП за България“, трябва да направим във вътрешнодържавен план в момент, в който става промяна в глобалния смисъл, промяна в света в резултат и на войната, и на последиците от нея. Външната политика стана изключително важна тема в нашето ежедневие. Много пъти в последните месеци се повтаряше думата „война“, „война“ и много рядко думата „мир“. Ние смятаме, че мирът е най-висшето човешко благо. Ние осъдихме агресията на Русия в Украйна. Ние помогнахме на украинските бежанци. Казвам „ние“, това беше правителството, в което участвахме, положихме всички усилия и така трябва да бъде – да бъдем съпричастни към мъката и тревогата на тези хора, но предоставянето на оръжие от България на Украйна за нас означава въвличане на страната във война. Ние сме против! Върху нас – БСП, беше хвърлено обвинение, че изнасяме оръжие за Украйна по време на правителството. Времето май доказва обратното. (Шум и реплики.) Беше точно обратното! Ние бяхме коректив в правителството по много въпроси и този беше един от тях, и колегите от „Демократична България“ и от „Продължаваме Промяната“ го знаят много добре – какви спорове сме водили, с какви аргументи не допуснахме решение на парламента да се изнася оръжие за Украйна. Оставаме на същата позиция и сега, и днес. Решението е в дипломацията, спиране на военните действия, преговори и мир. Ние няма да подкрепим предложението на служебния кабинет за закупуване, наемане или на лизинг самолети, и това ще изразим ясно, когато бъде внесено такова предложение. Тези пари в тези кризи са необходими за заплати, за пенсии, за помощ на деца, на млади семейства, за социални разходи, за компенсация на бизнеса. Много се говори, напоследък и много агресивно, за бързо и веднага влизане в еврозоната. Уважаеми колеги, мнозинството от българското общество се произнесе. Членството на България в Европейския съюз и НАТО е осъзнат избор на българското общество или на по-голямата част от българските граждани и те го доказват с гласуване на изборите. И това е така, но защо забравяме, че възложихме на БНБ да ни направи доклад как ще се отрази приемането ни в еврозоната сега и веднага, как ще се отрази на икономиката, как ще се отрази на доходите? Това да задаваш разумни въпроси – какви ще бъдат последствията за държавата и за народа ти, не означава, че си антиевропейски настроен. Просто си отговорен – отговорен политик и държавник. Затова ние няма просто да говорим само по тази тема, парламентът вече функционира. Следващата стъпка, която ще направим – каним ръководството на БНБ тук, пред нас и пред всички, на открито заседание, за да чуе целият български народ има ли доклад, имало ли е в миналото, има ли сега, какви са изводите на професионалистите и на институцията БНБ за последиците за България, за икономиката, за парите на хората, за бедността и за нарастването на неравенствата, и тогава да решаваме. Но нека да ги чуем. Ние ги каним и ще внесем тази покана днес. Има още един въпрос, който някак си набързо в края на миналия парламент решихме – ние от „БСП за България“ не подкрепихме решението на парламента за даване на зелена светлина за членство на Република Северна Македония. Имахме своите аргументи. Виждате ли какво се случва в последните дни, месеци и седмици? В името на защитата на достойнството на българския народ предлагаме и ще внесем декларация, която парламентът, ако приемете, да одобрим, с която да осъдим езика на омразата, агресията, унижаването на българското знаме и символи, на българския химн, на името на България и на достойнството на българския народ. За да се случи всичко това, ние сме напълно наясно, че трябва да има работещо Народно събрание. Хубаво е – колкото по-дълго работи, по-добре. Но колкото и да е отреденият живот на Народното събрание, смятаме, че трябва да постигнем минимум съгласие, колеги, минимум съгласие, по бързи антикризисни мерки, антиинфлационни, овладяване на цени, подкрепа на хората, бюджет за 2023 г., да го кажа по-глобално, и в този бюджет да залегнат всички тези мерки. В този бюджет да не допуснем никакво разклащане на финансовата стабилност на страната. Има начини да се съчетаят тези неща. Финансово стабилна и социална държава е възможна държава и ние ще работим в тази посока. И сега за правителството. Също много се изговори след 3 октомври, всякакви сценарии – зад евро-атлантически ценности да се състави правителство, да бъде експертно, зад което всички така някак си да се снишим в кризата и да не носим политическа отговорност. Е, не, политиката изисква отговорност, изисква честност, изисква и мъжество в някаква степен. Ще си послужа с един цитат от президента Радев. Господин Президент, ще ползвам Ваши думи от 12 септември 2020 г. Тогава президентът каза така: „Сега искам тези от властта с пълните чекмеджета да поканят тези от площада долу с празните чекмеджета да водят диалог. Е няма как да стане.“ Затварям цитата. Е това е днес изборът. Какво правителство искаме да направим? Ние сме последователни и принципни. Ние шест години се борим със стария модел на управление (шум и реплики) и продължаваме, водени от един принцип, и една дума стои начело над тези наши действия – справедливост. В името на справедливостта оставаме последователни и принципни в борбата с модела за задкулисие, в борбата за правова, социална и справедлива държава. На добър час! (Народните представители от „БСП за България“ стават и ръкопляскат, частични ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#13 · speech
Предоставям думата на представител от Коалиция „Демократична България“ – заповядайте.
#14 · speech
ДБ
На първо място, уважаеми съграждани, господин Президент, господин Министър-председател, госпожо Вицепрезидент, господа и госпожи министри, уважаеми представители на Конституционния съд, на правозащитни, правоприлагащи, правоохранителни институции, на съдебната власт, уважаеми представители на бизнеса, на синдикатите, на гражданството, уважаеми представители на Дипломатическия корпус! България е изправена пред множество кризи, но има три, които от наша гледна точка са фундаментални, и решаването на сложния политически ребус, пред който сме изправени, изисква да ги назовем и да ги оценим адекватно, за да можем да продължим нататък по някакъв продуктивен начин. На първо място, това е огромната геополитическа конвулсия, която се случва с нас. Нейната остра фаза започна с агресията на Путин срещу Украйна, но тази агресия не е двустранен въпрос, тя е най-острата част от преминаване на един праг от, бих казал, нова епоха, в която, за съжаление, острото противопоставяне на международната сцена започва да има все по-голяма роля и да бъде все по-определящо в международните отношения. Агресията на Путин срещу Украйна не е просто завладяване на територия от една страна спрямо съседна страна. Това е опит изобщо за пренаписване на правилата, по които се установява и функционира международната система. Това е опит изобщо за преразглеждане на архитектурата и на условията, в които държавите от Източна Европа ще функционират. Неслучайно в навечерието на тази агресия ние всички тук в този парламент получихме едно обръщение от руското правителство, с което ни се казваше, че така да се каже, трябва да се преразгледа международната сигурност. Ние, беше казано, трябва да си преразгледаме условията, в които си гарантираме сигурността, съюзите, в които се намираме, защото Москва така иска. Ние не можем да си затваряме очите за тази война и за тази нова епоха, която започва. Ние не можем да си позволим да смятаме, че някак си България, като каже, че ние сме за мир, и ще настъпи мир от този факт и ако не е достатъчно да го повторим един път, да го повторим три пъти и той мирът някак си ще кондензира като роса. Би било много добре да се случи това. Но за съжаление, не става така. Ние трябва ясно да разбираме, че замитането на войната под килима, опитите тя да бъде наричана с други названия, да се твърди, че България може да остане в ролята на някаква Северна Корея на Балканите, в някаква измислена неутралност, не е въпрос на това дали си войнолюбец или не, а е въпрос на това дали си отговорен към реалностите или не. Затова има един ясен отговор, около който сме длъжни да се обединим, и той е: България трябва да се погрижи решително и да постави тази политика в центъра на всичко, което правим за своята сигурност. Тази грижа може да бъде направена при ресурсите, с които разполагаме, и реалностите, в които оперираме, само и единствено в рамките на съюзите, към които принадлежим. Ние трябва да имаме активно членство в тези съюзи, трябва да използваме пълния им потенциал. Да, трябва да се грижим за собствения си интерес в тях, но също така трябва да можем да бъдем отговорни членове и да носим отговорността, която върви с тези съюзи, а не да се опитваме да водим политика на де факто неутралитет, надявайки се, че някак си точно нас ще ни отмине глобалният конфликт и глобалната конвулсия, която се случва около нас. Това просто е несериозно. На второ място, другата според нас фундаментална криза и фундаментален проблем, който стои пред нас и трябва да можем да го решим, това е политическата криза. След поредна вълна на огромни масови протести България не може да формира трайно и стабилно управление месеци наред. Това е четвърти парламент за 18 месеца – абсолютно безпрецедентна ситуация в българската история. На път сме с висока вероятност да отидем към следващи избори, но не е само това. В България през това време има управление служебно, което започва да изглежда не като изключение, а като част от някакво ново правило, което се очертава. В България все по-голям брой институции – контролни, конституционни, са извън своите мандати и политическата система не може да ги презареди. Това е особен допълнителен аспект на конституционната криза, в която ние постепенно, някак си незабелязано, доста лежерно навлизаме. Според нас фундаменталната причина, поради която независимо от всички кризи, пред които сме изправени, българските политически партии не могат да формират правителство – трайно и стабилно, не е просто незрялост, не е просто безотговорност, не е просто някакви лични отношения, всичко това го има, разбира се, но нека да не си затваряме очите за това, че фундаменталната причина е проблемът с корупцията. И фундаментална причина, поради която не е въпросът просто ние някак си да се сговорим тук, въпросът е да убедим българските граждани, че този сговор не е безпринципен, че този сговор е на здрава основа. Причината за това е, че ние така и не можем да проведем честен разговор за проблема с корупционния модел и какво можем да направим, така че българската политическа система да се откъсне от него и да започне да се нормализира, защото без този разговор тя никога няма да може да се нормализира. И този разговор не е разговор за това едни да сочат други с пръст и да казват – Вие сте корумпирани, кажете за това, кажете за онова, но този разговор не е разговорът, в който ние можем да кажем, че няма нито едно доказателство. Няма нито едно доказателство, защото няма работеща прокуратура, и това всички го знаем. Този разговор е за това как да променим институциите, така че да не ни се налага на нас да се сочим с пръст, да изследваме взаимно кой има повече морално право да осъжда другия. Това няма как да нормализира политическата ситуация. Политическата ситуация може да се нормализира, ако ние се съгласим, че трябва да имаме независим съд, който се подчинява само на закона, прокуратура, която е политически неутрална, може да ѝ се има доверие и тя може да бъде реално ефективна и да прилага еднакво закона спрямо всички независимо от това кои са те, от коя партия са и така нататък, и когато има съмнения, можем да знаем, че има или няма доказателства в зависимост от това какви са фактите, а не в зависимост от едни или други политически интереси, защото сега това е положението. Ние, без да реформираме прокуратурата, без да реформираме правосъдието, без да приложим цялостна институционална програма за борба и елиминиране на корупцията по високите етажи на властта, няма да можем да решим политическата криза и няма да можем да я решим просто защото гражданите няма да ни позволят, уважаеми колеги, просто защото всеки сговор, който бъде сключен, независимо от този проблем, ще бъде отречен от гражданите, които са ни изпратили тук, и ние сме виждали как по улиците това се случва, и няма никакъв смисъл това да го правим отново. На трето място, и то по никакъв начин по значение, но като следствие от предишните два проблема, това, разбира се, е целият комплекс от икономически огромни предизвикателства, пред които ние сме изправени. Те са вследствие и от проблема – политическия, и от проблема с корупцията, и са вследствие, нека ясно да го кажем – от руската агресия. Тя е причината за инфлацията, тя е причината за енергийната криза, която обхваща целия свят. Тези три причини, тези три проблема трябва да намерят своето решение. Ние още преди изборите дадохме трите решения, които смятаме, че са важни и от които ние ще изхождаме в своето поведение тук и при разговорите, и оценката за едни или други възможности за формиране на правителство. На първо място, ние ще настояваме за много ясна и последователна политика в областта на сигурността, което означава модернизация на Българската армия, което означава ясно поемане на отговорност в рамките на НАТО и на съюзите, към които принадлежим, включително и по отношение на конфликта в Украйна, включително и чрез предоставяне на военна помощ на Украйна, за което ние сме внесли днес проекторешение, но и също така това проекторешение покрива целия комплекс от мерки, които трябва да бъдат взети от изпълнителната власт, независимо от това дали в следващия период ще има служебно правителство, или редовно правителство, по отношение на модернизацията на Българската армия и засилването на българските отбранителни способности. И не, никой не може да си позволи това нещо да го противопостави на необходимостта от определени социални мерки. Няма такъв избор. Ние трябва да направим и двете. Също така това означава политика по оздравяване на българските институции по сигурността от възможностите за руско влияние. На първо място, възможности за руско влияние в България следват от корупционната разруха на българските институции, така че нещата са очевидно свързани, и то в корена си. Няма как да кажем, че понеже трябва да решаваме проблемите, свързани със сигурността и отбраната, да заметем проблема с корупцията под килима. Това просто няма как да сработи. Първо, защото няма да бъде прието от обществото, и второ, защото е взаимноизключващо се. Проблемите на сигурността в България, нашата уязвимост е вкоренена в проблема с това, че в България има модел на системна корупция, и докато ние не го елиминираме, ние няма да можем да затворим всички врати, през които нахлува това влияние и тази наша уязвимост. Това е просто и аксиоматично и за нас ще бъде абсолютно твърдо условие за каквато и да било оценка, на каквито и да било идеи за съставяне на правителство. Ние трябва да решим проблема с българската енергийна зависимост и с това, че българската енергетика има нужда от сериозен технологичен преход, и не, това не може да се случи за сметка на зеления преход, защото зеленият преход е инструментът за модернизацията на българската енергетика, и това е ясно и очевидно за всеки, който подхожда отговорно към този въпрос. На второ място, по отношение на политическата и институционалната криза, ние ще продължим да смятаме, че съдебната реформа, реформата на прокуратурата, реформата на Висшия съдебен съвет е крайъгълен камък за решаване на всички останали проблеми в тяхната свързаност и ще продължим да смятаме, че това е абсолютно условие, ако някой търси подкрепата на „Демократична България“ за едно или друго управление. Ние също така по отношение на икономическата криза ще настояваме, докато подкрепяме разумни и добре преценени мерки за подкрепа на отделни групи от българските граждани или на отделни сегменти от българския бизнес, които трябва да бъдат защитени и подкрепени, ще настояваме все пак да не забравяме за факта, че за да можем да разпределяме и да оказваме помощ, първо, трябва да гарантираме растеж на икономиката, трябва да гарантираме конкурентоспособност, трябва да гарантираме преминаване към производства с по-висока добавена стойност, трябва да гарантираме добри работни места, трябва да гарантираме привличане на повече инвестиции. Именно тази страна, така да се каже, приходната част, ще бъде основна част от нашата грижа, като ние също – направи ми добро впечатление, че има консенсус, ще се грижим за балансирането на бюджета така, че да може максимално бързо да влезем в еврозоната. Така че, когато казваме, че сме за 3% дефицит, това да се съгласува и с мерките, които предлагаме пък за подпомагане и за харчене, защото трябва да излиза сметката – математиката е доста безжалостна наука. Тези три приоритета за нас ще бъдат водещи. Няколко думи за перспективите за формиране на правителство. Ние смятаме, че в този парламент, макар и трудно, може да се формира правителство. Ние знаем, че България има нужда от управление. Ние също така знаем, че това управление може би ще се наложи да се формира чрез компромис, но то не трябва да бъде управление на компромиса. То ще бъде трудно, но това не означава, че трябва да бъде слабо и безгръбначно, без посока и без амбиция. България заслужава управление с висока амбиция, България заслужава управление, което наистина не просто да осигурява време на парламента да съществува, а може да решава тези големи проблеми, пред които сме изправени. Това, че ние ще бъдем твърди по отношение на трите приоритета – сигурност, законност и растеж, не е просто въпрос на някакъв наш инат, а е въпрос на това да гарантираме, че наистина ще има управление, което може да решава проблемите в дълбочина, а няма да решава едни или други кариерни проблеми и решения. Ние вярваме в нещо повече – че отвъд трудностите има огромни шансове за България да направи скок в своето развитие. Защото има една житейска истина, която мисля, че важи и за политиката – всяка голяма трудност, пред която се изправяме, съдържа в себе си импулса за голямо развитие и за голям скок. Проблемите задават мащаба на това, което може да направиш, когато ги решаваш. Ние се намираме в такъв момент. Това, че светът и България с него преминава в нова епоха, е огромно предизвикателство, но също така е огромен шанс. България, прилагайки тези политики, за които говорим, може да направи огромен скок в своето развитие и след броени месеци, години – не много, да бъде една развита страна, в която наистина да има условия за растеж, която да бъде много по-сигурна, отколкото досега, с оздравена политическа система, със законност, в която никой няма съмнение, и с политическа система, в която може да се говори по политики, а не за това кой е корумпиран и кой не е, без този разговор да е заметен под килима, а просто да е оставен на институции, които, както е цивилизационният европейски стандарт, се произнасят по този въпрос на база на доказателства, защото ги виждат, а не защото си затварят очите за тях избирателно. Това е нещо, което е само на една ръка разстояние от нас. Всички ние можем да го направим, ако имаме волята да не правим компромиси с големите национални цели – може би с нашето его, може би с нашите представи за това кой е първи, кой е втори и така нататък, но компромиси с посоката на развитие на страната ние няма да правим. Искам да завърша с надежда, искам да завърша с поощряване на това да сме по-амбициозни. Когато закривахме предишното Народно събрание, казах, че не виждам в залата достатъчно стреснати хора от това, което се случи, и от това, което ни предстои. Сега би ми се искало да кажа, че се надявам в този парламент да виждам повече амбицирани хора – хора, с които отвъд трудностите, отвъд предизвикателствата можем да виждаме факта, че България може да направи много голям скок в своето развитие. Дайте да го направим заедно, защото страната ни заслужава това нещо! На добър час! Благодаря Ви. (Народните представители от „Демократична България“ стават и ръкопляскат.)
#15 · speech
Предоставям думата на представител на Коалицията „Български възход“ – заповядайте.
#16 · speech
Български възход
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, Ваши Превъзходителства, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми членове на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, дами и господа, скъпи сънародници! Българският народ ни изпрати тук, в Четиридесет и осмото народно събрание, да търсим решения, а не да го занимаваме със себе си или да демонстрираме партиен егоцентризъм. Решения, които са важни за българските граждани, за българския бизнес, решения, свързани с кризите, инфлацията, цената на живота, за бъдещето на децата на България, за бъдещето на България. За да търсим тези решения, ние от Коалиция „Български възход“ се концентрираме на три основни теми от обществения живот, които са структуроопределящи за функционирането на държавата ни, а именно: сигурност, справедливост и солидарност. Темата сигурност е изключително чувствителна, особено когато бушува война на километри от границите ни. Сигурността ни зависи както от нашите политически решения, от нашето политическо лидерство, така и от ефективността на органите и структурите, които я осигуряват. Сигурността ни зависи и от ефективността на членството ни в съюзите, в които България споделя общи ценности със страните членки. В тази връзка посланието на Коалиция „Български възход“ е ясно – да се държим подобаващо, като отправяме ясни послания с авторитет и изправен гръбнак, за да сме полезни на себе си и на съюзниците ни. Защото идеите за напускане на съюзите, демонстрациите на сляпо приемане на необмислени решения, декларативните мантри и действия подвеждат съюзниците ни, а и нас самите. Апелът към съюзниците ни е: нека сме солидарни, нека се подкрепяме в трудни моменти както в политически план, да кажем, за визите и решенията за шенгенското пространство, така и по отношение на съвместни военнотехнически и бизнес решения. Солидарността за нас е израз и проява на основната ценност, която като граждани на Европейския съюз изповядваме – човекът и неговото добруване. Ние от Коалиция „Български възход“ считаме, че солидарността също е и дълг – дълг към нашите майки и бащи, дали своя принос да се гради съвременна България; дълг към техните достойни старини, дълг към децата на България – нека не забравяме, че тази земя ние сме я взели назаем от тях; дълг към тяхното патриотично възпитание, което ще ги изгради като утрешни стопани на родината ни; дълг към тяхното образование, което да ги води не към неграмотност и бъдещ обслужващ персонал, а да ги превръща в творци в културата, науката и технологиите; дълг към българския бизнес, да не се чувства емигрант в собствената си страна, бизнесът да се превърне в партньор на политическата класа в търсене на ефективни решения, включително в законодателни инициативи, разбира се, в интерес на обществото и гражданите. Защото заедно общество, бизнес, държава в равноправно партньорство можем да сътворим възхода на България. Справедливостта обуславя функционирането на обществото по ред и правила. Справедливостта изисква редът и правилата да се отнасят за всички и да се спазват от всички. В същото време в обществото ни има 10 или 15 личности, които ни разделят и поляризират. Личности, чиято репутация е в основата на разделителни линии и липсата на диалог. Ние от Коалиция „Български възход“ ще работим за създаване на механизъм за одит на дейността на тези 10 – 15 човека, което да завърши или с обвинение, или да спрем отровата и злобата в ежедневието си. Ако не го направим, рискуваме да превърнем държавата си в територия, а народа ни – в население. Накрая позволете ми да припомня думите от клетвата, която всички днес тук произнесохме, или по-точно края на клетвата: „…във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа“. Който работи в интерес на българския народ, който работи в интерес на гражданското общество в България, е добре дошъл в лодката на „Български възход“ – заедно да плаваме срещу течението. Който работи против тези три „с“ – сигурност, солидарност и справедливост, е наш опонент. Желая на всички успех! Да живее България! (Народните представители от „Български възход“ стават и ръкопляскат.)
#17 · speech
Благодаря. Уважаеми колеги народни представители, преминаваме към деловата част на заседанието, в която трябва да изберем председател на парламента. Кой ще представи Проекта за решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Народното събрание, който Ви е предоставен в залата, колеги, на всички? От вносителите някой да представи – заповядайте, госпожо Атанасова.
#18 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Представям Ви, колеги, Проект на решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и осмото народно събрание, които са внесени от всички председатели на парламентарни групи заедно. „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и осмото Народно събрание Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#19 · speech
Реши
Приема процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и осмото народно събрание, както следва: 1. Кандидати за председател на Народното събрание могат да бъдат предлагани от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 2 октомври 2022 г., и от народни представители. 2. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и по азбучен ред на предложените кандидатури. 3. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се произвежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове. Вносители: председатели на парламентарни групи.“
#20 · speech
Благодаря Ви, госпожо Атанасова. Откривам разискванията, колеги. Заповядайте.
#21 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви, господин Председателстващ. Искам едно уточнение може би да внесете Вие или вносителите: когато става въпрос за гласуване по азбучен ред, да е по азбучен ред на фамилията или на първото име? (Шум и реплики.) Нека да го уточним, за да е ясно. (Реплики от народния представител Десислава Атанасова.)
#22 · speech
Как? По първото ли – моля да разясните.
#23 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви. Вземам думата от името на вносителите. Традицията, а и не само, предполага винаги първото лично собствено име да е първо по азбучен ред, а не фамилията. В този смисъл се започва съгласно българската азбука гласуване за първия по лично собствено име.
#24 · speech
Други изказвания относно разискванията? Не виждам. Колеги, закривам разискванията. Поставям на гласуване Проекта за решение. Гласували 236 народни представители: за 235, против няма, въздържал се 1. Давам думата за предложение за председател на Четиридесет и осмото народно събрание. Заповядайте.
#25 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа, имах повод да заявя, че в традициите на парламентарната демокрация не само у нас, но и в други държави партията, която е спечелила изборите, излъчва председател на парламента. Това, разбира се, е едно от неписаните, но установени правила, следващи волята на гражданите и дългогодишната парламентарна практика. Начинът, по който избирателите са подредили партиите в което и да е Народно събрание, е знак, но и повод за смирение и диалогичност за политическото представителство. Възможността да се конституира пълноценна законодателна власт с комисии, която да започне работа по важните, наболели задачи в държавата, които заявихме като наш основен приоритет, за съжаление, изглежда, че може да е залог и на тяснопартийни сметки. Четирима кандидати за председател, имам приятното задължение да представя номинацията на най-голямата парламентарна група в Четиридесет и осмото народно събрание. Освен че се позовах на парламентарната практика и традиция, за този избор има значение и конкретната кандидатура, разбира се, с уважение към всички останали кандидатури, които ще бъдат издигнати, в предстоящата надпревара. Това са кандидатури на наши колеги, някои от които познати, с които сме работили, с някои тепърва ще видим дали ще работим в Четиридесет и осмото народно събрание. При осъзнаване, че е необходимо да се търси консенсус в Четиридесет и осмото народно събрание около фигурата на първия сред равни в парламентарната република, аз представих нашата кандидатура на всички парламентарни групи. Едни приеха поканата за разговор, други, страхувайки се, че този избор предопределя мнозинство, отказаха среща, трети заявиха категорично, че имат собствен кандидат, и аз уважавам позицията и мнението на всяка една от парламентарните групи. Благодаря на тези, които се срещнаха с нас, за да обсъдим тази номинация. Всички обаче, чувайки номинацията на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, заявиха, че номинацията на господин Росен Желязков е много добра. Той е отличен юрист, диалогичен човек, опитен и балансиран администратор. Всички заявиха доверие и уважение, разбира се, ще Ви представя биографията му, но извън нея, знам, познавайки Росен Желязков повече от 15 години, че той може да търси консенсус, може да гарантира спазване на правилата и може да носи отговорност. Знам и какво не може Росен Желязков – не може да се крие зад чужда отговорност. Той ще носи отговорността, ако бъде избран за председател на Народното събрание. Няма да позволява противоконституционните актове да бъдат емблема на Народното събрание и няма да може да прави още едно нещо – няма да наложи за норма правото на силата за сметка на силата на правото. Господин Росен Желязков е роден през 1968 г. в град София. Магистър по право от Софийския университет „Климент Охридски“. От 1993 г. до 1995 г. последователно работи като юрист, старши юрисконсулт и секретар в район „Средец“ на Столична община. В периода 1998 – 1999 г. е заместник-кмет на район „Лозенец“ в Столична община. До 2003 г. е адвокат в Софийската адвокатска колегия. В периода 2003 – 2009 г. е секретар на Столична община. Между 2009 – 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет на Република България. Председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на Република България в Европейския институт по публична администрация в Маастрихт, Кралство Нидерландия. От 2016 г. с решение на Министерския съвет е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление“. От 2017 г. е определен за председател на Комисията за регулиране на съобщенията. Избран е от Народното събрание на Република България за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 20 септември 2018 г. с мандат до месец април 2021 г. Народен представител е от Четиридесет и петото, Четиридесет и шестото, Четиридесет и седмото и настоящото Четиридесет и осмо народно събрание. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#26 · speech
Заповядайте.
#27 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, господин Президент! От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ние номинираме адвокат Петров. Истината е, че председател на Народното събрание е много повече от една личност. За председател на Народното събрание се издига човек, който трябва, от една страна, да е професионалист в своята област, а от друга страна – да не провежда политики на потъпкване на опозицията. Това, което се случваше години наред при председателствани управления на ГЕРБ, и това, за което едни партии са тук в този парламент за пореден път, обяснявайки, че ще сменят модела на ГЕРБ, всички видяхме, че през Четиридесет и седмото народно събрание не се случи. Напротив, опозицията беше многократно притискана в ъгъла, мачкана и е показвано, че ще се съобразяват само и единствено с волята на мнозинството. Това се случи. И от тази трибуна многократно беше правено всичко, което се прави, за да бъде показвано къде е мястото на опозицията, а в случая – в ъгъла. Точно заради това ние смятаме, че адвокат Петър Петров е подходящ и има нужните качества за председател на Народното събрание, защото, от една страна, той е професионалист с повече от 15 години стаж в правораздаването. Факт е образователният му ценз, факт е целият му опит, който показа през изминалия Четиридесет и седми парламент, а тук идва и думата за диалогичността. Не е нормално да имаме мнозинство в Четиридесет и седмото народно събрание с председателстващ един втори човек от най-голямата партия тогава, и двамата по-скоро, не само единият, многократно си позволяваха законопроекти, внесени още в първите дни на Четиридесет и седмото народно събрание, въобще да не влизат за разглеждане по никакъв начин. Това се толерираше, това се поощряваше от мнозинството, това се приемаше за нещо нормално. Нещо повече, една от коалициите в залата обясняваше и до ден днешен, че съдебната реформа е всичко, което трябва да се случи, но не допуснаха да влезе и да се разглежда законът за промяна в съдебната система. Примерите в това отношение са страшно много и именно заради това Четиридесет и осмото народно събрание има нужда от председател, който да е пръв сред равни. Има нужда от председател, който да дава нужното уважение към опозицията, а не да демонстрира сила. В крайна сметка в момента имаме кандидати за председател на Народното събрание изцяло от партии, които се декларират и преди малко се декларираха, че са евро-атлантически, и кандидат на ВЪЗРАЖДАНЕ, който ще спазва приоритетите и важността на всичко това, което седи на дневен ред пред българското общество. Защото не е на дневен ред изпращане на оръжие в Украйна, на дневен ред е икономическата, социалната, демографската и енергийната криза. И тук именно идва ролята на председателя на Народното събрание, защото той трябва да има авторитета, трябва да има и силата да даде насоки какви да са точките от дневния ред, а това нещо не се виждаше в Четиридесет и седмото народно събрание. Това нещо обаче трябва да се види тук, защото, ако тогава месеци наред се криехте зад зелен сертификат и се чудехте как да вкарате за пореден път в дневния ред зеления сертификат и да ограничите опозицията в лицето на ВЪЗРАЖДАНЕ да влиза в залата, сега искате да занимавате обществото и ще вкарвате на дневен ред само и единствено как да изпращате оръжие към Украйна и най-вероятно впоследствие и батальон. Затова председателят на Народното събрание трябва да бъде човек, който да постави икономическите проблеми на България като първа и основна точка в Четиридесет и осмото народно събрание. Точно заради това ВЪЗРАЖДАНЕ номинира адвокат Петър Петров. Надяваме се на здравия разум на всеки един от Вас да подкрепите нашата кандидатура. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#28 · speech
Благодаря. Заповядайте.
#29 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители! Да, наистина има традиция и аз по-скоро бих я нарекъл практика, в която председателят на Народното събрание се избира от най-голямата парламентарна сила, но ние знаем много добре, че както в близкото, така и в по-далечното минало има достатъчно примери, когато това не е така, особено в случаи, когато имаме един силно фрагментиран парламент като сегашния, и точно в такива ситуации е най-важно да се подходи мажоритарно с оглед на личностните качества на съответния кандидат. Затова аз имам честта и удоволствието да представя кандидата на нашата парламентарна сила. От „Продължаваме Промяната“ номинираме този човек, който в Четиридесет и седмото народно събрание се превърна в символ на професионализъм и диалогичност. Тогава българските граждани разпознаха в него новия образ на българската политика, който да донесе така желаната от всички промяна. Никола Минчев е завършил Немската гимназия в София, след което придобива магистърска степен по право в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Той е адвокат по професия. Преди година, когато номинирахме Никола Минчев за председател на Четиридесет и седмото народно събрание, ние акцентирахме върху юридическия му професионализъм. Днес в допълнение на това можем да кажем, че в настоящия силно фрагментиран и поляризиран парламент ние предлагаме човек, който е показал, че знае какво значи да подхождаш с уважение както към съмишленици, така и към опоненти, да приемеш, че всеки има право да защити своята позиция, че с търпение и с добра дума може да се води и една доста трудна зала. С две думи, господин Минчев знае и разбира какво е да бъдеш пръв сред равни. Вярваме, че с тези негови качества, както и с доброто си възпитание и почтеност, господин Минчев ще допринесе много за добрата работа на Четиридесет и осмото народно събрание. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#30 · speech
Благодаря. Други искат ли думата? Да, заповядайте, госпожо Нинова.
#31 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! От „БСП за България“ предлагаме на Вашето внимание Кристиан Вигенин за председател на Народното събрание. Кристиан е на 47 години, завършил е Немската езикова гимназия в София, магистър по международни отношения и по макроикономика от Университета за национално и световно стопанство. Освен това има и сериозен международен опит като член на Европейския парламент от 2007 до 2013 г. и председател на Парламентарната асамблея „Евронест“. Министър на външните работи в периода 2013 – 2014 г., народен представител в няколко народни събрания, като в последните четири заема поста заместник-председател на парламента, а преди това председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на Европейските фондове, вицепрезидент на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа 2018 – 2022 г. Владее английски, немски, френски и руски език. Ние издигаме неговата кандидатура, защото сме убедени, че опитът му, личните му качества, досегашната му работа като заместник-председател ще му позволят да организира и ръководи по най-добрия начин работата на този фрагментиран парламент, в който нямаме ясно формирано мнозинство. Кристиан се е доказал и като човек, който успява да намира общи решения, като човек, който може да решава конфликтни ситуации. Вие се убедихте в предишни парламенти, където имаше сериозна конфронтация, агресия и противодействия, че Кристиан поемаше управлението на залата в най-трудни моменти и се справяше със ситуациите. Нещо повече, той беше и опора, и ментор на младите колеги тогава от „Продължаваме Промяната“, които за пръв път влязоха в парламента, и знам, че много разчитаха на него. Ние се отнасяме с уважение към останалите трима кандидати, но Ви призоваваме към подкрепа на Кристиан Вигенин, което ще гарантира спазване на Конституцията, строго прилагане на Правилника за работата на Народното събрание, гарантиране на свободата на изразяване и в никакъв случай нарушаване на правата или на достойнството на когото и да е от народните представители. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#32 · speech
Благодаря Ви, госпожо Нинова. Закривам разискванията, колеги. (Шум и реплики.) Има ли още? Заповядайте. Удоволствие! Не Ви видях, извинявайте. Заповядайте. Мониторът ми попречи.
#33 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Президент, госпожо Вицепрезидент, уважаеми господин Министър-председател, дами и господа министри, уважаеми гости, уважаеми колеги народни представители! Парламентарната група на „Движение за права и свободи“, както забелязахте, не издига свой кандидат. Не защото нямаме достойни кандидати за този пост, но защото се придържаме към традицията, която във всичките тези години има един или два прецедента само, а именно най-голямата парламентарна група да излъчва председателя на Народното събрание. Специално ние от „Движение за права и свободи“ и този път ще подкрепим тази традиция – кандидата на най-голямата парламентарна група. Във времето назад веднъж само „Движение за права и свободи“ не е било в курса на тази традиция и това беше в Четиридесет и петото народно събрание, и то по една-единствена причина – че най-голямата парламентарна група тогава издигна за кандидат за председател на Народното събрание предишния председател, на когото бяхме искали оставката. А ние сме последователни – когато искаме една оставка или когато я вземем, след това не се връщаме назад. Прочее това е и предупреждението ни, хайде да не е предупреждение, но апелът към този, който ще бъде избран, и ако той е господин Желязков. Защото случаят от миналото Народно събрание е същият – подкрепихме тогавашния председател на най-голямата парламентарна група господин Никола Минчев и след това, когато зачестиха нарушенията на Правилника и Конституцията, го свалихме. Впрочем да Ви кажа, ДПС е действало във всичките тридесет и няколко години точно така. Има няколко случая на сваляне на председател на парламента заради различни нарушения и ДПС винаги е участвало в това, защото принципната ни позиция е, че пръв между равни, освен всичко друго, означава следните неща: че не е началник на тези 240, че се движи в рамките на Конституцията, законите и Правилника на Народното събрание и че равни не означава, че по-равни са от неговата парламентарна група или партия. Затова апелираме към този, който ще бъде избран – ДПС ще следи стриктно за това, и го молим да забрави от коя група е избран, когато бъде избран. Когато застане тук, зад тази трибуна, да знае, че тук наистина всички са равни пред Конституцията, пред законите и пред Правилника. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)
#34 · speech
Други изказвания по разискванията има ли? Не виждам ръце, колеги. С Ваше позволение да закрием разискванията тогава и да започнем да гласуваме кандидатурите. Казахме по азбучен ред на малките имена. Първо поставям на гласуване кандидатурата на Кристиан Вигенин. Заповядайте да гласувате. 239 гласа за господин Кристиан Вигенин. Поставям на гласуване кандидатурата… (Реплика от ГЕРБ-СДС.) Моля? (Реплика от ГЕРБ-СДС.) Ааа, добре, добре. Сега се появи на екрана. Резултатът, както казах: Гласували 239 народни представители: за 27, против 31, въздържали се 181. Виждам, че там не работят машинките за гласуване. Ще Ви изчакаме малко, колеги, спокойно. Оправихте ли машинките? (Шум.) Обявявам отново резултата: Гласували 239 народни представители: за 27, против 31, въздържали се 181. Да поставим на гласуване и кандидатурата на втория по листа. Моля, колеги, да гласувате. (Шум и оживление. Реплика: „Кой е вторият?“)
#35 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Името.
#36 · speech
Името? А, добре. Името е Никола Минчев. Да, извинявам се много. Понеже се изказваха колегите, и аз прескочих само името. Важното е правилно да се гласува, няма страшно с името. Гласували 238 народни представители: за 74, против 29, въздържали се 135. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Кажи, че не е прието.“) Какво има? (Реплики.) Какво да обявя, какво желаете? (Смях и оживление.) Е, прието е. Вие виждате, че е прието. (Шум и смях.) Защо сте учудени, че не е прието?! Добре, прието. Минаваме към третия кандидат. (Реплика.) Добре, ще Ви ги обявявам вече подробно, само да минем и към следващия кандидат, че тръпнат хората и чакат резултата. Поставям на гласуване кандидатурата на Петър Петров. Гласували 239 народни представители: за 27, против 94, въздържали се 118. Прието е.
#37 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не е прието. (Шум и реплики.)
#38 · speech
Не е прието, добре. Поставям на гласуване кандидатурата на Росен Желязков. Гласували 240 народни представители: за 103, против 86, въздържали се 51. Предложението не е прието.
#39 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура.
#40 · speech
Имате думата, заповядайте.
#41 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Съгласно приетите от нас процедурни правила двете кандидатури, събрали най-висок брой одобрение и гласове, се прегласуват втори път. Преди това обаче, моля, господин Председател, за 15 минути почивка от името на парламентарна група – време, през което моля председателите на парламентарни групи да направим кратко заседание и представителите на Министерския съвет да напуснат нашето заседание. Изразиха такова желание. Благодаря. (Силен шум, смях и оживление.)
#42 · speech
15 минути почивка. (Силен шум и реплики.) (След почивката.)
#43 · speech
Тук ли сме, колеги? Да започваме! Уважаеми колеги, съобразно Правилника ще се проведе втори тур и той ще бъде между Никола Минчев и Росен Желязков. Да предложим по азбучен ред гласуване…
#44 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Така са правилата.
#45 · speech
По правилата, които сме приели. Уважаеми колеги, да започнем с гласуването на господин Никола Минчев – по азбучен ред. Моля, колеги, да гласуваме. Гласували 240 народни представители: за 98, против 32, въздържали се 110. Предлагам да гласуваме и кандидатурата на господин Росен Желязков. Моля, колеги, да гласуваме. Гласували 240 народни представители: за 103, против 85, въздържали се 52. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Колеги, съобразно резултата от гласуването за председател на Четиридесет и осмото народно събрание… (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“.) Как няма избор?
#46 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Има избран – Росен Желязков. (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“.)
#47 · speech
Моля Ви за извинение. Това е балотаж, няма избор, така ли? (Шум и реплики.) Таман щях да поздравя някого. На ръба бяхме да поздравяваме. (Народният представител Асен Василев иска думата.) Искате думата? Заповядайте.
#48 · speech
Продължаваме Промяната
Колеги, както знаете, аз попитах за единствената неяснота за мен в правилата. В правилата ясно е записано, че който кандидат събере повече гласове – печели. Така, това, разбира се, се прилага, ако има повече от един кандидат, който е избран. За да бъде избран кандидат и за да бъде прието каквото и да е решение на Народното събрание спрямо Конституцията, чл. 81, ал. 2: „Народното събрание приема законите и другите актове с мнозинство повече от половината от присъстващите народни представители, освен когато Конституцията изисква друго мнозинство.“ Има 103, доколкото видях, от 240, което не е мнозинство, така че нямаме валиден избор. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#49 · speech
Какво следва? Какво правим? (Шум и реплики.) Предлагам почивка 15 минути – няма как. (Смях.) (След почивката.)
#50 · speech
Госпожо Атанасова, заповядайте.
#51 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, очевидно всички думи, които бяха казани при откриването след клетвата, или не са били чути, или не са били разбрани. На път сме да сътворим конституционна криза и още една система да блокира – да блокира законодателната власт. Изпълнителната е в служебно правителство, назначено от президента, съдебната – Висшият съдебен съвет е с непопълнени квоти, изтекли мандати. Затова предлагам да бъдем по-конструктивни и отново да опитаме да изберем председател на Четиридесет и осмото народно събрание. Предлагам Ви да следваме правилата, които единодушно бяха внесени от председателите на парламентарни групи с подписите на всички нас, и правилата, които парламентарната зала гласува. След това отново всяка от парламентарните групи да има право да излъчи номинация за председател на парламента и да преминем към гласуване. На практика това означава пореден опит да изберем председател на Четиридесет и осмото народно събрание. Това обаче означава и друго. Заявката кой ще бъде управляващ, кой ще бъде опозиция, кой как ще се държи – като конструктивни или като анархисти, ще бъде изпълнена със съдържание. (Шум и реплики от „Демократична България“: „Не използвай такива думи!“) Рушенето на конституционния ред, а именно изборът на председател в първото заседание, е норма – норма, с която сме се съобразявали, и тези, които имаме дългогодишен опит, и тези, които за първи път са в тази зала, трябва да осъзнаят, че е редно да спазват. Отново заявявам, че ние сме осъзнавали как ни е подреждал вотът на българските граждани и при избора на госпожа Ива Митева от „Има такъв народ“, и при избора на господин Никола Минчев. Тогава ние в Четиридесет и седмото народно събрание не излъчихме кандидат за председател на парламента. Съветвам всички ни към повече разум, защото законодателният орган не би могъл да функционира без председател. Всички говорихме за кризи, всички говорихме за отговорност, всички говорихме за решения. Как ще намираме решения оттук нататък, ако изобщо не може нито комисии да заседават, нито да бъдат избрани, при условие че нямаме елементарен консенсус – избор на председател? И аз твърдя, че ако всеки един от Вас зачита волята народна, а глас народен – глас божи – ясно е коя е първата партия, която има най-голямо доверие, да преосмислите своето поведение и да не продължаваме да рушим не само спадащия рейтинг на Народното събрание, ами и устоите на държавността. Благодаря Ви. Отново правя номинация за господин Росен Желязков за председател на Четиридесет и осмото народно събрание. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Народният представител Асен Василев иска думата.)
#52 · speech
Заповядайте.
#53 · speech
Продължаваме Промяната
Госпожо Атанасова, благодаря Ви за тази леко назидателна лекция. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Сложи си картата! Картата!“) Изборът на председател в първото заседание на Народното събрание не е норма, то е закон – то е записано в законодателството на страната. Ние ясно обявихме три дни преди началото на това заседание, че ще имаме кандидатура за председател. Доколкото си спомням, при гласуването на господин Никола Минчев за председател на предишното Народно събрание Вие гласувахте против. Съвсем нормално е опозицията да гласува против Вашия избор на председател. Най-нормалното нещо на първата политическа сила е да си осигури мнозинство за избор на председател и мнозинство за формиране на кабинет. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) За да няма конституционна криза, ние проведохме дълги публични консултации с три други политически сили, които бяха прожектирани пред целия български народ, разбрахме се по редица политики, подписахме изключително тежко и сложно коалиционно споразумение и партии, които с десетилетия не бяха работили заедно, заявиха, че ще работят заедно. В резултат на тези усилия беше избран Никола Минчев с ясно изразено мнозинство като председател на българския парламент. Това да издигнеш председател с надеждата, че опозицията ще го подкрепи, е или наивност, или разчита на задкулисни договорки. Ние задкулисни договорки не правим. Ние не си говорим по дивани, сараи и така нататък.
#54 · speech
ДПС, от място
Ей-ей-ей!
#55 · speech
Това, което ние правим, е – вземаме ясни решения пред очите на всички български граждани, които и сега могат да ни видят в сградата на парламента, където тези въпроси трябва да бъдат решавани. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Само още едно нещо, ако не сте разбрали, ние номинираме господин Никола Минчев за председател на Народното събрание. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#56 · speech
Господин Цонев, имате думата – заповядайте.
#57 · speech
ДПС
Така е, господин Председател, доайените трябва да даваме някакъв тон все пак. Тук имам предвид не себе си, а партията ми е доайен, защото е присъствала във всички народни събрания от създаването на новата българска държава, така да се изразя. Вижте, колеги, господин Василев, много неточности имаше във Вашето изказване – фактологични, исторически и всякакви. Никое Народно събрание с изключение на предходното не е образувало мнозинство, преди да избере председател. Всички идвахме тук, а аз съм тук от много далечната 1997 г., идвахме тук и първо избирахме председател. След това започваха консултациите за съставяне на мнозинство и така нататък, да не изброявам всичко. Отдавам го на неопитността Ви, макар че сте в политиката от почти десет години – поне в публичната политика. Не си позволявайте да се опитвате да заблуждавате – и квалификации, и сараи, и така нататък. Защото, нали разбирате в какъв тон можем да влезем и какъв език дърпате, по-добре поне днес да не го правим. Трябва да стартира тази институция. В това няма нищо политическо – тяснополитическо, има държавническо. Избира се председател и Конституцията затова е предвидила такава процедура – на първото заседание се избира без подробности, защото никой от конституционалистите, от тези, които са го предвидили, не е предполагал, че българският парламент ще стигне дотам да се самоблокира като конституция, то просто е абсурдно като назначение, като воля. Това е абсурд, което се случва днес в тази зала, не се е случвало, разбира се, през предните 32 години. Няма как да го обясним на никого. Никой от нас не е обещавал в политическата си програма, че ще блокира работата на Народното събрание в първия си ден – на институцията, на най-важната институция. Всичко, което имате да кажете – политическо, всичко, което имаме да реализираме като платформи и като обещание, зависи от това, тук да застане човекът, избран от всички нас, дори в повечето случаи е бил избиран с 230 – 240 души. Какво политическо има в това? И затова е приета традицията – първата парламентарна група, защото там няма политика. Просто конституираме органа и той тръгва да работи. Това е всичкото, което трябва да направим. Аз тук не мога да разбера точно каква демонстрация правим и на кого. Да стане някой от Вас и да каже: „Ние обещахме на нашите избиратели, че органът няма да тръгне.“ Има време кога да кажете ГЕРБ какви са, ДПС какви са и ние да Ви кажем Вие пък кои сте. Има време! Днес не е денят. Днес е денят тук да застане човекът, овластен от всички нас, да води заседанието и да тръгне работата на парламента. Моля Ви, ако днес все пак не сте готови с едно такова решение, да го преосмислите – всички да го преосмислят. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#58 · speech
Благодаря, господин Цонев. Заповядайте, колега.
#59 · speech
Петър Петров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председателстващ, първо, чест и адмирации за заеманата от Вас длъжност днес! Мисля, че не е спорен за всички народни представители текстът от Конституцията, който гласи, че в първото пленарно заседание следва да се избере председател на тази институция и разбира се, докато не удари последният звънец, то е открито и в него могат да се провеждат процедури по избор. Уважаеми господин Председателстващ, разбира се, все пак няма нищо лошо да се възползваме, и Вие също, от възможността да ползваме администрацията на Народното събрание, когато се стигне до подобни, казвам си, нелицеприятни случаи и казуси. Все пак имам една молба към Вас, господин Председателстващ, и тя е: преди въобще да бъдат отново издигани кандидатури, Вие да посочите дали влизаме в нова процедура по избор на председател на Народното събрание. Едва когато го обявите, едва когато тази нова процедура започне, едва тогава вече, разбира се, заинтересованите парламентарни групи биха имали възможност да издигнат нови кандидатури, които да бъдат подложени след това на разисквания и впоследствие на гласуване, и така, докато не бъде даден край на първото учредително заседание на Народното събрание. Така че Ви апелирам все пак да вземете това решение и да обявите дали влизаме и сме влезли в процедура по нов избор на председател, за да могат вече парламентарните групи да издигнат евентуално свои кандидатури. Благодаря Ви.
#60 · speech
И аз благодаря. Само да Ви кажа, колеги, съобразно правилата, налага се да се проведе втори тур. Така че де факто започваме…(Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Втора процедура.“) Втора процедура. Казах: втори тур. Това ще бъде пак тур. (Шум и реплики. Смях.) За Вас е процедура, за мен е повторение на това, което направихме вече. Не виждам нищо толкова в тура. Въпросът е, че се въртим около един казус, а той е около тур. Ако знаете френски, е така. Така че ще почнем отначало, колега. Отново нови предложения, ако искате, Ваша воля е. Гласуваме пак четиримата кандидати. Ако Вие предлагате нови – да, нови ще бъдат. Друг някой да иска думата? Господин Петков, Вие искахте думата, заповядайте.
#61 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Цонев, ние не сме доайени в българската политика в последните 30 години, но едно знаем – къде ни е довел този преход от 30 години. Ние не сме щастливи да видим България в този момент, по този начин. Това, което заявих по време на предишното ми изказване, е, че ние ще спазваме два принципа: да спазваме обещанията, които сме дали предизборно, за да не измамим половин милион гласоподаватели. И второто е: да решаваме проблемите на хората. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това, което ние заявихме, че ще бъдем конструктивна опозиция, зададохме точните политики, които Вие можете да знаете, че ще подкрепим. Но това, което няма да стане – няма да има безпринципна диалогичност, няма да има сделки под масата, няма да има заговорничество, което е безпринципно. Така че призовавам първата политическа сила, ако наистина се чувствате отговорни – Ваш е кръстът в момента да носите, и ако видите, че Вашият представител не е одобрен от това Народно събрание (силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС), най-малкото, което трябва да направите, е да направите стъпка настрани, за да дадете възможност това Народно събрание да предложи и избере някого, който може да спечели доверието на това Народно събрание. Не можете да имате председател, който няма доверието на поне 51% от това Народно събрание. Благодаря Ви. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#62 · speech
Заповядайте, господин Цонев – реплика.
#63 · speech
ДПС
Очевидно беше реплика, затова нека тази процедура да е дуплика. Господин Петков, в политиката освен нови неща има и континуитет. (Шум и реплики.) Само да Ви кажа, понеже казвате: „Дойдохме, Вие сте тук доайени партии, ние нищо не харесваме.“ Ами в какво НАТО и в какъв Европейски съюз се кълнете?! А кажете? В прав текст, така разговорно да Ви запитам. Тука има партии, които са причина да сме в НАТО и в Европейския съюз. Това е континуитет – Вие идвате и продължавате. Континуитет е да запазим институциите такива, каквито са – да функционират. Континуитет е това да изберем днес председател на Народното събрание в традицията, която се е наложила, или практиката – както искате, така го наречете. Защото аз ще Ви кажа и друго, промяната има две посоки – едната е към добро, другата е към лошо. В следващото заседание ще Ви обясня каква беше Вашата промяна. (Смях. Ръкопляскания от ДПС.)
#64 · speech
Мерси. Заповядайте. (Шум и реплики. Смях. Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее! Ууу!“)
#65 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, радвам се, че предизвиквам възбуда в групата на ГЕРБ. Постарал съм се добре през малкото време, когато съм в политиката. Правя процедура, предложение. Така или иначе Вие, уважаеми господин Председател, казахте, че тече нова процедура по номинации – дотук бяха направени две номинации, да дадем възможност на останалите парламентарни групи да направят своите номинации и да преминем към гласуване. Като имате предвид, госпожо Атанасова, че гласуването не може да дерогира с никакво решение на Народното събрание Конституцията и отново ще трябва да спазваме правилата на чл. 81, ал. 2, тоест, за да бъде избран кандидат, той трябва да получи повече от половината гласове. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Тъй като разговорът навлиза в една тема… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Господин Кралев, заповядайте, ако имате нещо да кажете, нещо повиквахте и Вие. Благодаря Ви, чао. (Силен шум. Смях.)
#66 · speech
Колеги, само две думи. Ако бъдем по-делови, да изберем все пак председател на Народното събрание. Защото навремето, като бях така млад депутат, питах господин Цонев – все пак е класик, уважавам неговото присъствие и поведение, какво значи „parla“, а то било от италиански – говорене, но Томислав Дончев ми каза: „Да, говорене, ама не глупост.“ Много Ви моля, дайте да гласуваме председател на този парламент. Смятам, че много рано започвате – ще имате време, всеки от нас ще каже кой какво е направил – като в детската градина, отличниците ще Ви покажа. А днес дайте, уважаеми колеги, аз нямам опит, опитвам се да бъда точен, лоялен и днес председателствам възпитано и добре. Затова да оставим обидите – четохме за тях, днес нямаме нужда от това. Вие искахте думата – заповядайте, колега.
#67 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, групата на ВЪЗРАЖДАНЕ смята, че наистина няма смисъл да се говорят много приказки в момента. Нека да пристъпим към реални номинации. Затова ние отново издигаме адвокат Петър Петров за кандидат за председател на Народното събрание. Смятаме, че е добър вариант всеки един от Вас да реши дали тези две номинации, които не успяха, а може да се намери и друго решение.
#68 · speech
Благодаря, колега. Заповядайте, госпожо Нинова.
#69 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, наистина тонът малко излезе извън нормата за първи работен ден – тържествен, мога ли да помогна – да направя предложение. Първо, моля Ви, макар и формално, да подложите отново на гласуване правилата за номинации. Формално това се изисква. Общи приказки: дайте да приложим същите правила – не в тази зала, това е парламент. Подложете на гласуване отново същите правила, защото сме в изцяло нова процедура, първата приключи. След като ги приемем отново, вече всеки да направи номинации, а не просто да ставаме и покрай политически речи и остри нападки едни към други да кажем: „ама аз, между другото, си повтарям номинацията“. Не е сериозно. Гласуваме правилата, ставаме официално и си повтаряме номинациите, подлагате ги на гласуване. Нека да сложим малко ред, иначе наистина ще изпуснем залата и отново ще направим нещо, което не е приемливо за парламентаризма.
#70 · speech
Благодаря, госпожо Нинова. Това значи, колеги, че трябва да направите нови номинации. Ако такова ще се прави, дайте да излезем почивка, за да се правят. Ако не, има приета процедура, правилата са ясни и разбира се, да ги подложим и на гласуване. Дотук три групи предлагат едни и същи хора. Надявам се, госпожо Нинова, и Вие държите на Вашия кандидат. Тогава да гласуваме правилата както е по реда, разбира се, че ще спазим реда. Други желаещи да говорят има ли? Аз предлагам да гласуваме правилата отново. Подлагам на гласуване. Гласували 235 народни представители: за 234, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Предлагайте номинации отново. Заповядайте, госпожо Нинова.
#71 · speech
БСП за България
Вече при спазена процедура и гласувани правила, което няма да даде възможност на някого, ако реши да обжалва в Конституционния съд или някъде следващите решения, се изправям пред Вас, за да препотвърдя номинацията ни за Кристиан Вигенин. При тази създала се обстановка на остра конфронтация между кандидатурите на първата и втората политическа сила по големина смятам, че изборът на Кристиан Вигенин е добро решение. Всички Вие по различни поводи и в различни легислатури на Народното събрание сте изразявали уважението си към неговия професионализъм, към неговата диалогичност и към неговата възможност да води обективно работата на Народното събрание, така че смятам, че той би бил едно добро решение и излизане от кризата и от сблъсъка между двете антагонистични, противоречиви кандидатури на първата и втората сила. Благодаря! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#72 · speech
Благодаря и аз. Заповядайте, колега.
#73 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми колеги народни представители, виждаме, че днес трябва да се върви към диалогичност, виждаме, че в момента няма изразено парламентарно мнозинство и затова все по-важно става да се издигнат тук от тази трибуна номинации за личности, които могат да обединят хората и да достигнат резултат, който да позволи да бъдат избрани. Затова ние препотвърждаваме нашата номинация за господин Никола Минчев, защото той е показал със своята работа в Четиридесет и седмото народно събрание своята диалогичност, своята възможност да овладява залата в сложни ситуации. И не на последно място – ние казахме, че няма да нарушаваме нашите принципи и ще следваме дневния ред на хората, а дневният ред на хората и номинацията на хората, която Вие всички видяхте още лятото, е господин Никола Минчев и затова се надявам, че ще го подкрепите. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#74 · speech
Госпожо Атанасова, да минем и към номинацията на ГЕРБ-СДС.
#75 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Както заявих и преди малко, нашата номинация е господин Росен Желязков. Струва ми се, че няма нужда отново да повтарям аргументите за тази кандидатура, но ми се ще да кажа, че не искам нито един от нас да си присвоява самостоятелно волята на хората, защото тези, които гласуваха за състава на Четиридесет и осмото народно събрание, излъчиха и винаги победителят е само един. А в конкретния случай за последно двете кандидатури, събрали най-много гласове от последното гласуване по приетите правила – Никола Минчев 98, Росен Желязков 103. Това обаче на нас не ни позволява да твърдим, че волята на хората е такава. Само отново казвам – волята на хората се мери на избори и българските граждани се произнесоха и в Четиридесет и седмото, като излъчиха Вас за първа политическа сила, и Вие издигнахте председател на парламента, и ние не оспорихме тази легитимна възможност, дадена на първия, и в Четиридесет и осмото народно събрание, когато българските граждани казаха, че Коалиция ГЕРБ-СДС е първата политическа сила. Росен Желязков. Благодаря!
#76 · speech
Благодаря, госпожо Атанасова. Господин Карадайъ, заповядайте.
#77 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Бих искал да се върна към всичко онова, което различните парламентарни групи изказаха в своите декларации от тази трибуна. Всички призоваваха за диалог, за съгласие, за обединение в тези кризисни времена. Обаче явно самите ние като народни представители все още не сме готови да чуваме и да разбираме какво ни говорят нашите опоненти и съгласието и обединението го разбираме единствено и само около собствената ни правота и истина, вместо да търсим общата правота, включително и правотата и на опонентите. Тоест уроците не са научени и поуките не са извлечени поне за последните четири избора, да кажа, за година и половина, защото българският народ с тези четири избора, които ги имахме, всеки път избираше фрагментиран парламент и не позволяваше на нито една партия да има самостоятелно мнозинство. В редки случаи първите две, които се конфронтират, трудно можеха да правят аритметично мнозинство в Народното събрание. Тази ми е темата, че уроците не са научени. А основната ни задача на нас политиците, а и на институциите, е да решаваме проблемите на хората, но това започва с решаването на основния проблем, а основният проблем е липсата на диалог, за да можем, след като преодолеем този проблем, да решаваме проблемите на хората и да решаваме и кризите, и да отговорим на всички предизвикателства, които стоят пред нас. Много е лесно да се каже „аз ще бъда опозиция“ и в един момент с една конкретна тема да се опитваме да създаваме криза тук в Народното събрание. Защо? Защото ние призоваваме за обединение, но от другата страна казваме „аз ще бъда опозиция“. Това за нас е просто безотговорно – ей така избрахме да бъдем опозиция. Днес е първото заседание, откриваме Четиридесет и осмото народно събрание, тепърва ни предстои да направим с тази структура на Народното събрание, което е по волята на суверена, да търсим мнозинства в това Народно събрание. Ако успеем да намерим онова мнозинство, което пък може да излъчи и годно, и стабилно правителство, още по-добре би било в тези кризисни и трудни времена. Това ми е призивът. Искам и да припомня някои неща. Направих справка току-що за Четиридесет и петото, Четиридесет и шестото и Четиридесет и седмото народно събрание. В Четиридесет и петото народно събрание най-голямата парламентарна група ГЕРБ нямаха председател не за нещо друго, а защото те предложиха предишния председател, чиято оставка ние искахме в Четиридесет и четвъртото народно събрание. Обаче, обърнете внимание, там ИТН, ДБ и „Изправи се“ – там как се казваха – сумарно имаха 92 народни представители, обаче в Народното събрание те бяха менторите, те се бориха със статуквото, те отричаха статуквото, и статуквото го назоваваха ГЕРБ, БСП и ДПС – старите партии. Лепяха етикет „статукво“ и те диктуваха правила с 92 народни представители, без да си дават сметка, че онова, което те наричат статукво, това са различни партии, имат различна биография – едни са били на власт, други сме били в опозиция в предишен период, че историята не започва от днес. А сумарно другите три, които те ги отричат и рисуват образа на черния дявол, имат 148 народни представители. И как с 92 народни представители да диктуват на 148? Но заради поведението на ГЕРБ тогава и излъчения от тях кандидат ние гласувахме за предложения кандидат на втората партия и така се избра Ива Митева. Естествено, тогава в Четиридесет и петото народно събрание и БСП са гласували за. Четиридесет и шестото народно събрание. Същите тези три партии, вече този път обаче ИТН са първи, сумарно пак имат 112 гласа – по-малко от половината в Народното събрание. Сто и дванадесет. Естествено, тогава ние пак бяхме в ролята на опозиция и пак от тази трибуна казах, че неписано правило е най-големият да има председател на Народното събрание и тогава, независимо че бяхме пак очерняни от тези три нови партии, ние юли месец гласувахме пак за тяхното предложение за председател на Народното събрание. Така се стигна до ноември. Ноември – Четиридесет и седмото народно събрание. Тогава, независимо че имаше тук, в тази зала, мнозинство вече с БСП, които явно и според тях вече престанаха да бъдат каквото и да е, и те, заедно с новите партии, бяха най-новите от новите, и имаше мнозинство в Народното събрание. Въпреки наличното мнозинство, въпреки ясно очертаната ни роля, че ние няма да участваме в мнозинството, ние ясно изразихме от тази трибуна, че ще подкрепим кандидата на най-голямата парламентарна група и го направихме. В момента обаче след извървяната процедура, която днес не приключи с резултат, и започваме нова процедура, ние на свой ред от „Движение за права и свободи“ – без да бягаме от каквато и да е отговорност, ние също правим предложение за председател на Народното събрание – предлагаме господин Йордан Цонев за председател на Народното събрание. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „Движение за права и свободи“.)
#78 · speech
Колеги, друг иска ли думата? Заповядайте.
#79 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Групата на ВЪЗРАЖДАНЕ издига кандидатурата на адвокат Петър Петров. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#80 · speech
Благодаря, колега. Господин Митов, заповядайте.
#81 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, колеги! Много искам да започна със следното, понеже си говорим за принципни неща, и в един момент се появи терминът „безпринципна диалогичност“. Аз такова нещо за първи път чувам в живота си, защото „безпринципна диалогичност“ по принцип е оксиморон. Диалогичност трябва да има. Може да има безпринципни договорки, може да има безпринципна коалиция – такава, каквато направихте в миналото Народно събрание – да, такова нещо е възможно. В един парламент трябва да има диалогичност и тя винаги може да роди нещо принципно. Затова аз призовавам все пак да има диалогичност! Конструктивизмът, който заявихте от „Продължаваме Промяната“, когато се обявихте за опозиция, очевидно липсва, защото това не е конструктивно поведение. Пак ще Ви припомня, че в миналия парламент ние може да сме гласували като опозиция против господин Минчев, но не сме издигали свой кандидат, което е спазване на онази традиция – хората, които са спечелили изборите, в крайна сметка първата и най-голяма парламентарна група да има правото да излъчи председател на парламента, за да тръгне работата на Народното събрание. Господин Цонев Ви го обясни. Уж искате да сте в опозиция и обявихте, че сте в опозиция, а искате позиция, която не принадлежи по традиция на опозицията. По традиция председател на Народното събрание не е човек от опозицията. Това е правилно, защото е и въпрос на легитимност – когато българският избирател гласува, когато българските граждани гласуват, те дават легитимност на определени политически сили и тази легитимност трябва да се пренесе пропорционално и в Народното събрание. Така е устроена парламентарната демокрация, така работи по принцип и затова призивите, видите ли, да оттеглим нашия кандидат, са безпочвени и безсмислени поради простата причина, че тук има повече легитимност. Господин Василев каза: не обвинявайте опозицията, че е гласувала против нашата номинация. Добре де, ама Вие цяла кампания обвинявахте опозицията – тогава ГЕРБ, че сме гласували вот на недоверие на Вашето правителство. Кое сега е вярно? Вашите приказки по време на кампанията ли са верни, или сега, защото това пак е противоречие, това е шизофренно. Не може през цялото време да говорите за това как опозицията е свалила правителството Ви. Всъщност няма опозиция, която може да свали правителството, ако самата коалиция не се е разпаднала. То това стана – самата Ваша коалиция се саморазпадна, единият от коалиционните Ви партньори Ви гласува вот на недоверие, а опозицията няма какво да я обвинявате за това, че Ви е гласувала вот на недоверие заедно с Вашите коалиционни партньори. Българският избирател и българските граждани по време на изборите оцениха Вашето управление, дадоха му оценка и тази оценка е неприятна за Вас. Свалиха Ви Gemcorp, свалиха Ви цените на електроенергията, свали Ви високата инфлация, свали Ви нескопосаният бюджет. Това Ви свали, не сме Ви свалили ние. Когато се обсъжда съставянето на правителство, аз много често чувам тук от „Демократична България“ едни принципни положения за това как трябва съдебната реформа да се обсъжда. Това е един от приоритетите, чудесно, но в случая става въпрос обаче за избор на председател на Народното събрание и да започнем да работим. Колеги, някой може ли да ми обясни защо в момента гласувате така, че да не можем да изберем председател? От „Демократична България“ защо гласувате така?! Тук не става въпрос за съдебна реформа в момента, не става въпрос за антикорупционни мерки, не става въпрос за нищо, а става въпрос да отпушим работата на основната институция в Републиката, която оттук нататък има да решава важни проблеми и евентуално да състави правителство. Проблемите пред хората са прекалено много, за да можем да си позволим да ни гледат хората и да ни виждат на практика политически несъстоятелни, блокиращи първия ден от работата на Народното събрание. Не са ни пратили за това тук! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#82 · speech
Благодаря. Някой друг да иска думата? Заповядайте за реплика, господин Василев.
#83 · speech
Продължаваме Промяната
Господин Митов, когато в нашата предизборна кампания казахме, че ГЕРБ внесе вот на недоверие и вкара страната в тази криза (шум и реплики от ГЕРБ-СДС) с този вот на недоверие, който беше приет, ако си спомняте, ние водихме един доста дълъг, състоятелен дебат и в този доста дълъг и състоятелен дебат ние не Ви обвинихме, че сте гласували за свалянето на правителството като опозиция. Това е напълно Ваше право, както е пълно наше право в момента да не подкрепим Вашия кандидат. Това, за което Ви обвинихме, господин Митов, е, че Вие вкарахте държавата в криза, без да имате план как тази държава ще бъде управлявана. Вие сте първа политическа сила и искаме да видим Вашия план за управление. Къде е? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Имаме план!“) Къде е планът за управление на държавата, при условие че даже не може да осигурите мнозинство за избор на председател на Народното събрание? Ако нямате план за управление, защо вкарахте държавата в тази конституционна криза (бурни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“), защото единственото нещо, господин Митов, което ние направихме като опозиция, е да прочетем чл. 81, ал. 2 на Конституцията от тази трибуна?! Благодаря Ви.
#84 · speech
Господин Митов, господин Карадайъ поиска преди Вас думата – втора реплика.
#85 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Митов, във Вашето изказване Вие пропуснахте да аргументирате резултата от онова самопровалило се правителство на предишното Народното събрание, защото, уважаеми госпожи и господа народни представители, в предишното Народното събрание, ако имаше мнозинство, и аз преди малко в моето изказване, господин Митов, много коректно казах, че имаше мнозинство заедно с БСП – 134 народни представители, и след самосвалянето на това правителство Вие пропуснахте да кажете оценката на българските граждани към тогавашното мнозинство, към онези 134. Днес в това Народно събрание резултатът на онези 134 е 98. Това вече е оценката на българските граждани към онова мнозинство, което не успя да си задържи властта и не успя да си изкара мандата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Движение за права и свободи“.)
#86 · speech
Господин Митов, заповядайте.
#87 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Василев, уважаеми господин Карадайъ! Господин Карадайъ, прав сте, това казах може би с малко по-различни думи, но оценката на българските избиратели към предишното управление беше дадена на тези последни избори и то е очевидно. Господин Василев, отново ще Ви кажа. Трудно могат да се намерят аргументи в момента да защитите логически това, което правите, но аз, честно да Ви кажа, претенции към „Продължаваме Промяната“ нямам. Вие сте в такава позиция и това сте решили да правите. По-скоро струва ми се, че е важно да попитаме останалите политически партии и специално „Демократична България“ защо в момента работят по начина, по който работят, и гласуват по начина, по който гласуват, поради простата причина, отново казвам, че в момента не се занимаваме със съдебна реформа, не се занимаваме с антикорупционни мерки, и на това ще му дойде времето, това е важно, но тук в момента не говорим за съставяне на правителство, а за това парламентът да започне работа, да има свой председател. Аз не чувам никакви аргументи от другите парламентарни групи защо, за бога, отказват да признаят легитимността, която е дадена от българските граждани, и блокират първото заседание на парламента да може да продължи своята работа нормално така, както е установила по някакъв начин традицията на българската парламентарна демокрация. Това е. Оттук нататък със сигурност ще имаме още и още аргументи, но отново призовавам всички към някакъв разум и към преосмисляне на определени позиции поради простата причина, че в момента демонстрираме на всички български граждани това кой има желание да върши работа и да решава техните проблеми и кой се занимава единствено с блокиране на тази работа. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#88 · speech
Благодаря и аз. Господин Дончев, имате ли желание да говорите? Заповядайте.
#89 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Аз нямам самочувствието на доайен, защото ми се събират около две години парламентарен опит, а и нямам претенции да съм най-мъдър, защото освен на разума често съм подвластен на емоциите. Затова няма да Ви давам съвети, но бих могъл да направя няколко констатации и може би един призив. Всеки от Вас, всеки от нас да попадне тук, за него са гласували български граждани – за кого повече, за кого по-малко, с различни виждания, с различни убеждения, и съм убеден, че те не са ни изпратили тук да плеснем с ръце и да се прегърнем. Това би било подозрително. Наред с това аз съм два пъти по-убеден, че не са ни изпратили тук с единствената цел да се караме – от обяд до вечер и от сутрин до обяд. Така че, уважаеми господин Председател, аз призовавам, освен да се караме, и да работим. Да продължим процедурата още веднъж, два пъти, три пъти, четири, пет, шест, седем, осем пъти, до полунощ, първото заседание може да продължи една седмица, докато имаме избран председател като символ на зациклилата демокрация. Между другото, може да се повдигне въпросът: колко струва това? Не знам дали някой е правил опит да изчисли колко струва един час работа на Народното събрание? (Реплика от „БСП за България“.) Това изобщо не е евтино и тук въпросът е кой ще плати сметката. Аз се боя, като стана дума за сметката, че на някого сметките могат да излязат криви. Абсолютно съм сигурен, че Народното събрание не трябва да е продължение на предизборната борба с други средства, както изглежда в момента. Знаете ли, уважаеми колеги, има една стара максима, че най-лошо е всички да са в управлението, понеже, когато всички са в управлението, народът е в опозиция. Аз се боя, че има нещо още по-лошо – по-лошо е, когато всички са в опозиция, защото тогава народът не знам къде е. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#90 · speech
Благодаря. (Народни представители от ГЕРБ-СДС искат думата.) Колегата вдигна преди Вас ръка. Ще Ви дам думата.
#91 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Митов, Дончев и преди това господин Цонев, Вие казахте, че това е прецедент и че не се е случвало, но не бяхте прав. Искам да направя един цитат: „Няма да подкрепим номинация на ГЕРБ за председател на Народното събрание. Това решение е в тотално съответствие със становището ни, че избирателите делегираха ГЕРБ като носител на властта“ – бяха думите на Лютви Местан на 20 май 2013 г. в Четиридесет и второто народно събрание. Освен това в Четиридесет и второто народно събрание ГЕРБ е първа политическа сила, но не успява да наложи Цецка Цачева и се избира Михаил Миков, така че това, което се случва, не е прецедент. Да, българските граждани Ви делегираха отговорността да направите управление. Вие явно не можете, но днес може да направите друго: може да решите този казус, като просто оттеглите кандидатурата си. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Така че не се опитвайте да ни прехвърлите отговорността, затова че не може да съберете мнозинство, а просто оттеглете кандидатурата си, за да продължи да работи Народното събрание, както всички искаме. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“. Реплики от ГЕРБ-СДС.)
#92 · speech
Заповядайте.
#93 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз се радвам, че господин Митев със своята вече традиционна наивност беше този, който изрече и това за 2013-а. Аз ще му припомня как приключи този експеримент – с фалит на банка и шест милиарда и половина дълг, с провал на тази партия, която излъчи тогавашния председател и която все още не може да се възстанови от този удар, и е отишла вече на 9%, и е с прекратен мандат, така че аз не мисля, че това е добра практика. Второ, забравете ние да си оттеглим кандидата. Ние няма да си оттеглим кандидата. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ние на „Продължаваме Промяната“ няма да дадем никаква отстъпка оттук нататък. Това го запомнете. Няма! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Приключи хубавото време, в което Ви мислеха за млади. Вече Ви мислим за глупави и нямаме намерение да ходим след Вас. Просто го забравете! (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И хората не ходят след Вас. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Вие загубихте 130 хиляди души на последните избори. Нямате никакво право да ни съветвате какво да правим. Не Ви искаме съветите, не Ви искаме нищо и не искаме подкрепа от Вас за нашия кандидат. Това, което се опитваме да обясним на останалите партии, на тези, които в момента стоят и мълчат, защото не знаят какво да кажат, искаме да кажем, че този парламент в първия си ден вече е спънат и ако продължим по този начин, колеги, нека да отиваме на избори на 15 януари. Няма никакъв смисъл да губим времето и на хората. Бюджет може да се приеме и март. Цената ще бъде много висока, но отговорността за това е Ваша… (Възгласи от „Продължаваме Промяната“: „Еее!“) …е Ваша, не на „Продължаваме Промяната“. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Аз не знам защо Вие постоянно се чувствате адресирани от нас. Пак повтарям, не на „Продължаваме Промяната“, на онези, които не са втора политическа сила. Втората политическа сила е опозиция. Ще Ви го обясня още веднъж. Когато едновременно казваш, че си опозиция, няма как да искаш да имаш шеф на парламента. Просто е нонсенс едното, и другото. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Или имаш председател на парламента и тръгваш да правиш мнозинство, или обявяваш, че си конструктивна опозиция, или каквато искате опозиция – агресивна и така нататък, и не искаш да имаш нищо общо с управлението. Председател на парламента, колеги, ако не знаете, а аз съм сигурен, че половината от Вас не знаят в тази част тук на залата (показва към „Продължаваме Промяната“), това е опозицията. Вие сте втора политическа сила, няма лошо да се определите като опозиция. Никой не Ви е и искал да бъдете в управлението, няма проблем това. Напротив, даже според мен доста проблеми биха се решили без Вас (смях), но това, което на господин Митев ще кажа: не се водете по тези аналогии и практики. Те не са добри, не са завършили. Резултатът им е лош. И пак, второ, не ни съветвайте. Нямаме нужда от Вашия акъл. Видяхме Ви акъла осем месеца как си печелите избори и се проваляте след осем месеца сами. И затова, пак повтарям, ние няма да оттеглим нашия кандидат по никакъв начин. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Той ще бъде Росен Желязков. Ще стоим тук, ако трябва, четири дни и няма да отстъпим по никакъв начин на този рекет, на който бяхме подложени осем месеца, даже и две години. (Смях.) И оттук нататък… Ами две години близо стана с тази въртòглавост. Направихте хората на маймуни вече. Съжалявам, че в деня на откриването трябва да говоря по този начин. Пак повтарям, колегите от „Демократична България“ да излязат и да кажат какво мислят по този въпрос и да спрат да се страхуват и да ходят по ъглите и да се чудят къде да се скрият. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#94 · speech
Само секунда! Радо Чолаков отдавна вдига… (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Много Ви моля. Извинявайте, видях Ви. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Кой има реплика? На кого?
#95 · speech
ДПС, от място
Аз искам думата за процедура!
#96 · speech
Разбира се, господин Карадайъ, разбира се.
#97 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Митев, взимам думата за реплика, за да е ясно защо излизам на трибуната. Дадохте пример с две народни събрания и нека си спомним как свършиха и тези две народни събрания. Първото, Четиридесет и третото, мисля, че беше, и второто, извинявам се, седмица след конституирането им започнаха протести. Другото, което цитирате, Четиридесет и петото, когато пак втората политическа сила имаше председател, издържа един месец, даже по-малко от месец – грубо, така че и двете събрания не свършиха никак добре. И какво свършиха за българските граждани, също е друг въпрос, чиято оценка сме я видели през годините. Ако Вие от „Продължаваме Промяната“ искате Четиридесет и осмото народно събрание да има същата съдба като Четиридесет и второто и Четиридесет и петото, бъдете честни и го кажете. (Народният представител Александър Иванов иска думата за реплика.)
#98 · speech
Господин Карадайъ, и тогава ще вземете думата. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Добре, давай репликата. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Спокойно! Всички ще се изкажете. Господин Карадайъ вдига отдавна.
#99 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Репликата ще е съвсем кратка към колегата Митев. С цялото ми уважение за непотърсения съвет, който той дава на най-голямата парламентарна група и първата политическа сила в държавата след проведените избори ноември месец, ще му кажа само следното. Ако спазва съвета си, който той дава, трябва да се обърне към представител, който „Продължаваме Промяната“ излъчва, защото той има по-малка подкрепа, отколкото другия кандидат. Все пак само да подчертаем, че неподкрепящите колегата Минчев са 164 народни представители, така че когато давате съвети, хубаво е първо Вие да се вглеждате в това, което следвате като логика при тях. Благодаря Ви.
#100 · speech
Господин Чолаков, една молба. Преди Вас беше господин Карадайъ и така е редно, или имаме дуплика? Добре, дуплика и след това господин Карадайъ. Опитвам се малко да спазвам реда. Благодаря Ви!
#101 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Радвам се, че така се развиха нещата. След моето изказване всъщност какво се случи? Показахме, че се казаха неистини от трибуната и че това не е прецедент. Дадохме Ви решение и какво стана? Излязоха ГЕРБ и започнаха с най-големия патос да разказват как не са конструктивни, как няма да работят за това да има дори избор на председател на Народното събрание. Благодаря Ви, че показахте истинската си същност. Това беше моята цел. Вие не сте по-силни от хаоса, господа. Вие сте хаосът. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, смях от ГЕРБ-СДС.)
#102 · speech
Заповядайте, господин Карадайъ.
#103 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа! Явно говорим едно и също, но всеки чува различно онова, което иска да чуе, пък интерпретациите сигурно отиват в някакви други полета с явно конфронтационни цели. Явно има нужда от оценка на различните кабинети през последните 32 години. Ние не бягаме от тази отговорност. Обективните факти и икономическите показатели ги има и в Националния статистически институт, и в статистиката на БНБ, така че ние сме готови да седнем да направим оценка на всички кабинети, на целия преход в онези периоди, в които сме участвали в изпълнителната власт, но според нас тази работа е за друго заседание на Народното събрание. Днешното заседание, и по-скоро сегашната ни процедура, е след направените предложения за председател на Народното събрание да вървим по процедурата, която самите ние решихме, да гласуваме предложените кандидати. Ако има избрани, избраният председател да си заеме мястото и да продължи работата на Народното събрание, ако няма избрани, да продължаваме с процедурите, така както повелява Конституцията: на първото заседание да изберем председател на Народното събрание. Затова ми е процедурата. Другите дебати да ги оставим за други народни събрания. Имаме показатели, с които да правим оценка на всички кабинети. И ние имаме нужда, може би и мерак, да правим такава оценка, но не му е времето сега. Още повече, уважаеми госпожи и господа народни представители, българските граждани с излъчването на този състав, на това Народно събрание, показаха, че вече за четвърти път избират сходна структура на Народното събрание. И пети път да отидем на избори, пак ще има сходно Народно събрание. Ние трябва да разчетем правилно волята на българските граждани, а именно според нас това е: вместо противопоставяне и конфронтация, българските граждани със своя вот предпоставиха диалога, съгласието, обединението. Затова ние призоваваме да пристъпим, час по скоро да приключим с този процедурен въпрос, защото от нас се очаква и още нещо – ние да решаваме проблемите на хората в тези трудни времена, изпълнени с кризи и предизвикателства. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#104 · speech
Благодаря, господин Карадайъ. Господин Чолаков, заповядайте.
#105 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Рашидов. Уважаеми колеги! Господин Карадайъ, разбираме призива Ви, но понеже тези първи изказвания може и да са последни, нека все пак да кажем няколко думи за това, което мислим. И аз бих искал именно защото тези изказвания може и да са последни в живота на Четиридесет и осмото народно събрание, да кажа няколко думи на българските избиратели, на хората, които сега ни гледат, и да обясня аз как чувствам ситуацията в момента и какво се случва. В три поредни парламента влизат политически сили, чиято единствена цел е да разбият политическата система. Някой пуска вируси в политическата система и тя в момента е пред съсипия. Не знам защо това се случва, сигурно има различни обяснения. Обръщам внимание просто, че е факт. В три поредни парламента парламентаризмът се разбива до основи, и то се вижда кой го прави. Имената са ясни на тези политически сили. Двете вече ги няма, сега и третата е наред. На мен ми е мъчно. Мъчно ми е, но очевидно ще го търпим. Защо „Продължаваме Промяната“ действат по този начин? Защото те са такива – окей, няма проблем. Защо БСП и „Демократична България“ действат по този начин? Това са стари системни партии и те си дават сметка какво става, знаят какво става, знаят, че се разбива държавата, виждат го, но не могат да спрат. Имам усещането и от изказванията в предизборната кампания от нещата, които си казахме, ако аз съм казал крива дума на някого, се извинявам, но това, което чух за ГЕРБ и за себе си, беше, че от нас се очаква унижение, публично унижение. Тези две партии – „Демократична България“ и БСП, нямат нищо против да разговарят с ГЕРБ, защото знаят, че ние сме отговорни хора, знаят, че сме отговорна партия, но те искат първо да получат едно унижение. Госпожи и господа, нямам нито една причина, аз лично не се сещам за нито една причина да се унижавам пред Вас. Не разбирам защо го искате, не разбирам защо искате ГЕРБ да се унижава пред Вас. Вие не чухте Десислава Атанасова какво каза във встъпителното си слово: „Ние уважаваме Вашите избиратели, уважавайте и вие нашите.“ Няма да позволим ние и нашите избиратели да бъдат унижавани, разбирате ли го това? Това няма да се случи. Това, което каза господин Тома Биков, другояче перифразирано, няма да отстъпим. Зад нас има 650 хиляди души. Аз, моите колеги и те нямат никаква причина да понасят унижения само за да доставим на някого удоволствие. Разберете го това нещо. Господин Янев каза във встъпителните си думи, че има 10 – 15 души, които разделят обществото. Господин Янев, да, Вие го видяхте, нали го виждате как става? Виждате го. Защо го търпим? Защо? Как може 10 – 15 души да ни разделят? Зрели, интелигентни, умни хора, отговорни, аз вярвам, че всички са отговорни, защо го допускаме това? Разделяй и владей. Вие не виждате ли как някой ни разделя и ни владее, и прави каквото си иска с българския парламент, и разрушава българската държава с нашето любезно съдействие, защото едните искат да се унижаваме, другите искат да имат особено мнение. Ами дайте да я разпаднем държавата за кефа на 15 човека! И понеже започнахме със Свети Иван Рилски, и днес е неговият ден, мисля, че Петър Мутафчиев имаше едно есе за Свети Иван Рилски и за неговия апел за единство, на който се противопоставя вирусът на разрушението, синдромът на разрушението, който пронизва цялата българска история. Аз наистина смятам, колкото и трансцендентно да Ви звучи, че днес е един точно такъв момент – духът на единението се е изправил пред духа на разрушението и единият ще победи. От Вас зависи. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#106 · speech
Делян Добрев. Държите ли, господин Добрев, да говорите? Реплика имате? Да, заповядайте, господин Василев.
#107 · speech
Продължаваме Промяната
Господин Чолаков, ние не искаме от Вас унижение. Ние уважаваме избирателите на ГЕРБ, уважаваме избирателите на „Продължаваме Промяната“, уважаваме всички български граждани, които са гласували, както и тези, които са избрали да не гласуват. Това, което искаме, господин Чолаков, е покаяние. За да има прошка, първо трябва да има покаяние. Това, което искаме от Вас, е ясно да излезете и да кажете: „Тук сбъркахме, като ограбвахме българските фирми и ги рекетирахме, тук сбъркахме, като оставихме един милион пенсионери под линията на бедност и им давахме бюджети „постна пица“ (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), тук сбъркахме, когато свалихме едно много трудно направено правителство в един фрагментиран парламент, който три пъти не успя да направи правителство, без да имаме план какво ще правим след това.“ (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Ние не искаме с Вас да говорим.“)
#108 · speech
ДПС, от място
От теб не беше добре да се управлява държавата.
#109 · speech
Когато излезете, когато кажете „сбъркахме в нещо“, когато кажете „не беше добре България да се управлява по начина, по който ГЕРБ я управляваше“, тогава може да започнат каквито и да е разговори. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#110 · speech
Имате реплика ли, господин Свиленски?
#111 · speech
БСП за България
Благодаря. Господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Чолаков, споменахте във Вашето изказване, че парламентарната група на БСП и БСП като партия сме искали да Ви унижим. Не знам защо сте останали с такова впечатление. БСП повече от 12 години води последователна политика срещу модела на управление, който олицетворява Вашата партия – модела на ГЕРБ. И това го заявяваме и пред нашите избиратели, и пред българските граждани. Ние 12 години в тази зала и извън нея се мъчим да разкажем на хората за този модел, за да не се допуска. Да, през тези 12 години минаха много партии в този парламент, нови влизаха, излизаха, които се опитваха и те да променят този модел. Но БСП 12 години е тук и няма как, ние не искаме нито Вас да унижим, нито Вашите избиратели. Искаме просто Вашите избиратели да разберат какво избират, какъв модел на управление предлагате Вие на България. И затова не Ви подкрепяме. Имате право, имате си голяма парламентарна група, но недейте да хвърляте обвинение към партии, които традиционно са заявили своята политика и своето мнение за Вашето управление. Ние също няма как да си променяме мнението, защото Вие имате 600 хиляди избиратели. Ние имахме 850 – 900 хиляди в Четиридесет и четвъртото народно събрание…
#112 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
А сега къде са?
#113 · speech
…900 хиляди, и тогава не сме казвали, че сте унижавали нашите избиратели, нали? Нямахме председател на Народното събрание. Господин Георгиев, не се радвайте толкова, Вие тогава имахте милион и половина, сега сте 600 хиляди. Ами, където са Вашите 900, там са и нашите 600. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Така че не ги търсете. И ако продължавате така, и ако продължаваме така, в Четиридесет и деветия парламент ще бъдат много по-малко тези избиратели, които ще отидат да гласуват въобще. Уважаеми народни представители, наистина призовавам за разум, за нищо друго. Разум. Всеки със съвестта си да направи избора за председател на Народното събрание и да продължаваме напред. Има вече предложени кандидати, има направени номинации, всеки с главата си може да реши кого да подкрепи и няма нужда никой да призовава нито за покаяние, нито за унижение, нито за уважение, ако щете. Просто трябва да си свършим работата, за която са ни пратили тук българските избиратели. Благодаря Ви.
#114 · speech
Заповядайте, господин Иванов.
#115 · speech
ДБ
Уважаеми колеги, понеже няколко пъти питахте за нашата позиция, и благодаря на господин Биков, който има по принцип много изчистено политическо мислене, че облекчи моята задача. Той каза така: „Взимаш председател и започваш да правиш мнозинство“, нали така? Да, защото изборът на председател не е просто домакинска работа, за да може да започне парламентът работа. Това е много важно, но то е важен политически сигнал. Самото естество на нещата, които се говорят тук, ние водим политическа дискусия. Ние не водим дискусия за това как да организираме работата на парламента, кой е по-добрата кандидатура и така нататък, ние водим политическа дискусия – къде са Вашите избиратели, къде са... и така нататък. Защото този избор е конструктивна част, крайъгълен камък на изграждането на мнозинство. „Демократична България“ по причини, които изложих в словото си, не може да стане част от мнозинството, което Вие сте тръгнали да изграждате. Питате как да стигнем до разговора за съдебната реформа, без да сме избрали председател на парламента. Факт е, че има този процедурен проблем, но разговорът за съдебната реформа е нещо, което може да се каже от всеки покрив, хайде да използвам библейския израз, и от всяка медия може да се вземе ясна позиция. Вашата е ясна. И мълчанието, и отбягването на определена тема също е позиция. Ние по никакъв начин не можем и не искаме нито да унижаваме някого, нито да искаме разкаяние. Аз никога подобни думи абсолютно умишлено не ги използвам, защото не смятам, че някой отделен човек, камо ли аз, може да си позволи подобно нещо. Уважаваме гласа на всеки български гражданин, но също така това, което днес се случва, е истината за българската политическа система. И тази политическа система, господин Чолаков, говори за това как някой я руши, пуска вируси. Може би, ако влезем в тази лексика, трябва да кажем, че нейният имунитет е много ерозирал. И това не се е случило в последните три години, господин Чолаков, това е дълъг процес. И този дълъг процес, ако само казваме последните три години или последните две години какво се е случило, просто не можем да направим епикриза, не можем да направим история на заболяването. В този смисъл нашето настояване е да поставим в главата на ъгъла въпроса за корупционния модел. Не е настояване едно или друго лице да прави публични самопризнания, не е настояване дори да се иска извинение. Това е нещо, което човек сам решава какво да прави, то е настояване за политическа адекватност. Да кажем, в България проблема, който имаме и който днес го виждаме, ние имаме обективен проблем – този парламент не може да формира политическо мнозинство, дори до степен, че не може да излъчи председател, и дори до степен, че ако досега е имало традиция, че има достатъчно съгласие поне председател да се излъчи, дотам е стигнала поляризацията и разделението, че не можем дори това да направим. Това е всъщност по някакъв начин – това, което се случва в момента, е път към някаква реалност, която може би трябва да разчетем. И този път върви през две неща. От моя гледна точка, понеже питате за нашето... аз иначе не смятах да идвам и да казвам, но понеже ни питате – или ние ще трябва наистина да кажем: „Да, системната корупция, тя не е започнала в последните 12 години“ – винаги съм го казвал това нещо, между другото, тя не е започнала през 1997 г., както Вие написахте веднъж. Нейните корени са доста по-назад във времето и тази системна корупция, докато ние не поставим в главата на политическата си диагностика на това, което се случва, решението да започнем този модел да го разграждаме като институционални механизми, докато не преминем в такова състояние на адекватност, ние тази болест не можем да я лекуваме, от наша гледна точка. Но ние сме 20 души от 240. Можете и към други да се обърнете за мнозинство. Ако питате нас, казвам Ви – ние се опитваме да сме от помощ – изключително заради това не сме излъчили кандидат за председател. Защото бихме могли да излъчим, но не го правим. Но не можем и да подкрепим председател, който е политически номиниран като първа стъпка към изграждане на политическо мнозинство. Това, което подозирам, че ще се случи днес, е, че ще минем най-накрая към още едно или две гласувания, след което ще трябва да започнем да водим друг разговор. И този друг разговор ще бъде какво правим, в случай че този парламент, изглежда, няма да може да премине към формиране на мнозинства, да направим един график от неща, които искаме да се свършат със сигурност, след което, в контекста на такова целеполагане, да намерим начин да излъчим председател, който наистина да не бъде излъчен от кандидат за мнозинство и за формиране на мнозинство, а да бъде друг. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Шумите не особено подкрепящо. Разбирам, че това не Ви харесва. Ваше право е, разбира се. Аз Ви казвам как на мен ми изглеждат нещата, понеже питате за „Демократична България“. По тези причини, понеже не можем да се включим в мнозинство, което Вие изграждате, на база на позициите, които сте заели, и на база на очакванията на нашите избиратели ние не можем да подкрепим иначе чудесната кандидатура, която сте издигнали. Благодаря Ви.
#116 · speech
Реплика, господин Чолаков.
#117 · speech
ГЕРБ-СДС
След като ме репликираха трима председатели на партии, мисля, че заслужавам дуплика. (Шум, реплики от ГЕРБ-СДС: „Това не са реплики!“)
#118 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Това не е реплика!
#119 · speech
А, не, не – всичките, всички репликираха – и господин Василев, и господин Свиленски. Та, да караме по реда – отзад напред. Господин Иванов, ако ние се обръщаме към Вас, това е, защото Ви имаме доверие и бихме искали да разговаряме. И моят огромен проблем, моят личен проблем, да Ви кажа, е, че Вие през цялото време излизате – било на трибуната, било по телевизията, и казвате, че искате да разговаряте, след което казвате: „Да де, обаче с ГЕРБ няма да разговаряме, защото няма смисъл да разговаряме“ и спирате разговора, преди да е започнал. Господин Иванов, Вие вярвате ли ми, че аз искам съдебна реформа и правна реформа? (Смях и реплики от „Продължаваме Промяната“: „Не! Не!“)
#120 · speech
Не, не – на мен?
#121 · speech
ДБ, от място
Не.
#122 · speech
Не. Добре, чудесно. Значи Вие и генерал Атанасов искате съдебна реформа, на Вас трябва да Ви имаме доверие, а на нас не трябва да ни имате доверие. Добре, окей. Край. Приключихме. Лошото е, че всичките тези неща, които Вие искате да говорим, за да ги започнем, трябва да започнем да ги говорим, а Вие казвате: „Няма да започнем да говорим“, поради което губим и шанса да ги изговорим. Иначе, ако ги бяхме изговорили, нямате представа доколко далече щяхме да стигнем и колко хубави решения можеше да вземем. Господин Василев каза думата „покаяние“. Не знам дали сте наясно какво значи това, но не Ви съветвам да влезете в дебрите на богословието, защото ще се уплашите от това, което ще видите там. Покаянието е винаги личен акт, който започва първо от теб. Не от другия! То не се иска. Никой не настоява. То се дава. Това, едно. Второ, преди да видиш сламката в окото на брата си, виж гредата в своето. Това е второ положение. Принципно. И искам да знаете, че който не спазва тези правила, спира да му върви. И не го приемайте като просто някакви такива баналности, които си говорим тук, за да се правя на интересен. Доказано е, че спира да му върви. От 2000 години е доказано. Не искам да влизам в тази риторика, защото, пак казвам, покаянието е личен акт, но ако аз бях извършил незаконен арест, щях да се покая. Казвам Ви честно. Щях да кажа едно „Извинявайте!“ (Реплики от „Продължаваме Промяната“.) Има неща, за които, като си ги направил, се извиняваш. Аз, ако ми кажете за какво трябва да се покая, ще се покая. Пак казвам: то е индивидуален личен акт – който е извършил грях, той се покайва. Първи. И иска прошка. Така. Имайте го предвид просто. Дайте да не спекулираме с тези понятия, те са от друг порядък и не бива в тази зала да ги омърсяваме. На това исках да Ви обърна внимание просто, като бележка. Иначе, колеги, вижте, можем да повторим тези гласувания още 20 пъти. Ако нямаме съзнание, че се разрушава държавата, а ние трябва да я укрепим в момента, ако нямаме съзнание, че разговорите могат да ни доведат до добър край, давайте да отиваме на избори. Да кажем, че това Народно събрание просто си е изчерпало възможностите – отиваме на избори, глас народен – глас божи, хайде пак!
#123 · speech
Деляне, приготви се, отдавна вдигаш ръка. Господин Иванов сега да се изкаже.
#124 · speech
ДБ
Понеже се занимахте с въпроса аз в какво вярвам или не вярвам. Господин Чолаков, аз вярвам, че Вие искате правна и съдебна реформа просто различна от това, за което ние говорим. И това сме го установили в много разговори – лични, институционални, медийни и така нататък. Ние говорим за една съдебна реформа…
#125 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Опитайте!
#126 · speech
Опитвам. От доста месеци, между другото. Говорим за една съдебна реформа, която започва от наблюдението, че централна част от корупционния модел, за който говорим, е безконтролната позиция на главния прокурор.
#127 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Опитайте!
#128 · speech
Вие за тази съдебна реформа някак си не успявате месеци наред да кажете нищо. Ние не бягаме от разговори, господин Чолаков, просто не можем да влезем днес в политическо мнозинство, което да застане зад избор на председател. Иначе разговори всякакви сме готови да водим.
#129 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Значи, отиваме на избори!
#130 · speech
Господин Добрев, заповядайте.
#131 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Днес Народното събрание прилича малко на детска градина. Ще Ви кажа защо. Защото една от партиите тук се тръшна да има председател на Народното събрание. И ние, дадем ли председател на Народното събрание, е готова да предизвика конституционна криза, но не и да си оттегли кандидата например или да започне да работи конструктивно. Това инфантилно поведение мен лично ме озадачава от страна на „Промяната“, защото те през цялото време в последните 15 дни, откакто минаха изборите, твърдят, че ще са опозиция. И от една страна, уж са опозиция, а от друга страна, се борят за най-високия пост в тази държава – председател на Народното събрание. Аз не разбирам Вие какво искате – да сте опозиция, или да сте управляващи? Ако искате да сте управляващи, излезте и го кажете и започнете преговори с останалите партии, а не да твърдите, че сте опозиция и от друга страна, да искате най-високия пост в тази държава! Това, първо. (Реплики от народния представител Настимир Ананиев.) Второ, не разбирам как може партията, която има основен принос за това държавата да се намира буквално казано в катастрофа, да проваля всички усилия да се сформира правителство, което да реши проблемите. Служебният кабинет другата седмица или по-другата ще внесе Проект на закона за бюджета за следващата година. Там, доколкото ние знаем, са заложени 6,8% дефицит. Знаете ли какво означава, колеги, това? Не 6,5 милиарда, които ни остави кабинетът Орешарски – 15 милиарда дългове. Петнайсет милиарда! От които 12 милиарда (реплика от народния представител Кирил Петков), господин Петков, е новият дълг и трите милиарда рефинансиране на стария дълг. Икономическият растеж за следващата година по прогноза на БНБ е 0,1%. 0,1%?! През цялото Ваше управление, включително и миналата година, когато бяхте служебни министри, икономическият растеж на България беше по-нисък от средния в Европейския съюз, България изоставаше от Европейския съюз. Не само че сме последната държава в Европейския съюз, ами изоставаме от Европейския съюз благодарение на Вашето гениално управление. Пак ще повторя, второто, което ме озадачава – първото беше, че партията, която уж ще е в опозиция, иска най-високия пост в държавата. А второто, което ме озадачава, е как може, при положение че си провалил държавата, докарал си хората до просешка тояга – 1,5 милиона души в България има под линията на бедността, господин Василев, където нямаше да има нито един?!
#132 · speech
Продължаваме Промяната, от място
Това не е вярно!
#133 · speech
Помните ли това Ваше обещание? Милион и половина души има под линията на бедност в България?! Хората не могат да си платят кошницата с хранителните продукти в магазините, не могат да си отоплят домовете. Инфлацията в хранителните продукти е 40% заради далаверите, които направихте във всяка една сфера. И вместо хей тук да кажете: „Вижте, ние не можахме, направихме много бели, опитайте Вие да ги поправите, ние няма да Ви пречим!“ Та, вместо да видим такова поведение, ние виждаме точно обратното – всички усилия само и само да се провали следващият кабинет и да се отиде на избори. Отсега трябва да е ясно – стигнем ли до избори, това е, защото днес се създаде конституционна криза, която доведе до тези избори благодарение на инфантилното поведение на „Промяната“. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#134 · speech
Само секунда, колеги, аз ще Ви дам… Има постъпило направено процедурно предложение за прекратяване на дебатите и преминаване към гласуване. Предлагат гласуване от парламентарната група на ДПС. (Шум и реплики.) Колеги, ако четири дена аз трябва да седя и да наблюдавам това, което Вие предлагате – чудя се, за една година дойдохте, откъде дойдохте с толкова омраза? Къде се родихте, че мразите бе, хора? А бе, седнете като хора, вижте този народ ще има ли хляб, няма ли да има? Този народ ще се усмихне ли, или няма да го накарате да се усмихне? Тук е място за работа, а не за привнасяне от улицата на негативи. Моля Ви, разберете се като държавни мъже бе! Пълен майтап е отвън като Ви слушат бе, уважаеми колеги! Уважаеми колеги, ако така ме карате четири дена… Аз не съм като Вас свободен човек! (Шум, реплики, смях). Я, моля Ви! (Ръкопляскания от ГЕРБ СДС. Народни представители искат думата.) Той вдигна ръка преди Вас. Ще Ви дам думата. Дайте по-кратко, да минаваме към гласуване.
#135 · speech
ГЕРБ-СДС
Аз имам реплика. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Добрев, Вие казахте, че тук една парламентарна група саботира съставянето на правителство. Според мен се вкарва държавата в конституционна криза – колегите от „Продължаваме Промяната“, и те го правят със замисъл, защото едно е да няма редовно правителство, но съвсем друго е да няма работещ парламент. Парламент, който да търси отговорност на тяхното управление – няма да могат да се задават въпроси, няма да могат да се изнасят факти, а да отиваме директно на избори. За мен такъв е замисълът, който те днес инфорсват, така да се каже, налагат на цялата зала – да няма работещ парламент. Това е желанието явно на „Продължаваме Промяната“! За правителство е ясно, че не желаят и не искат да формират и не искат да подкрепят въобще правителство, което да изведе държавата от кризите – може би наследство от тях. Но по-страшното е – и за мен по-задната мисъл, която имат, е да няма работещ парламент, защото ги е страх. Страх ги е от въпросите, които ще бъдат поставени на тази трибуна, страх ги е от работещи комисии, страх ги е и от въпросите, които ще задаваме на служебните министри и те тогава ще бъдат принудени може би да изнесат факти и обстоятелства от управлението на „Промяната“, на „Демократична България“ и на БСП, от които ги е страх или срам. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#136 · speech
Кой поиска думата? Заповядайте.
#137 · speech
Продължаваме Промяната
Господин Добрев, имах надеждата, че поне от трибуната на парламента няма да лъжете, но явно съм се излъгал във Вас. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) Сега да започна по ред на лъжите. Ръстът на икономиката е 4%, а не 0,8%.
#138 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
За догодина говорим.
#139 · speech
Оставихме дълг, който е с 2 милиарда по-малък, отколкото заварихме като правителство. Оставихме във фискалния резерв 8,5 млрд. лв., в момента фискалният резерв е 12,8 милиарда и продължава да расте, тъй като служебният кабинет (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), тъй като служебният кабинет взе дълг, който не беше необходим за правене на разплащания към момента. Другото важно нещо, което трябва да се каже, е, че оставихме бюджетен излишък и той продължава да бъде над 1 милиард, два месеца след като спря нашето управление. (Смях, шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Така че всичките глупости, които говорите за това, че държавата била фалирала, за това, че нямало пари за пенсии и социални придобивки, са артилерийска подготовка, за да откраднете парите за пенсиите (шум, реплики и смях от ГЕРБ-СДС) и да ги дадете на Вашите строителни фирми (шум и реплики от ГЕРБ-СДС). Това е, което правите, господин Добрев. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Нищо друго не правите! Няма да Ви мине номерът! А що се отнася до конституционната криза, тя не започва днес. Днес единственото, което направихме, е да прочетем чл. 81, ал. 2 от Конституцията, след като Вашият кандидат не успя да събере гласове. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Вие казвате, че не искате нашите гласове – не ги получихте. Очевидно обаче не успяхте да съберете гласове и от другите парламентарни групи, така че да може да изберете председател на парламента със 121 гласа, както го изисква Конституцията. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Къде точно е проблемът? Второто нещо, което искам да Ви попитам, когато говорите за конституционна криза, е какъв беше планът на ГЕРБ, когато свали нашия кабинет? Какъв беше планът за управление? (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#140 · speech
Заповядайте. Колеги, когато говорите за кражби, много моля да ги посочвате виновниците. (Шум, реплики, смях.) Така, общо говорене, аз мога да кажа много тежки думи. Не е честно. Кажете кой е крадецът. Как така? Аз не съм. Може ли такова нещо? Не е честно! Колегата има думата.
#141 · speech
Продължаваме Промяната
Добър ден, колеги! Това, което видях аз днес, е показно защо се намираме в такава трудна ситуация, защото ГЕРБ направиха показно в три отношения. Първо, излъгаха многократно. Господин Василев каза няколко примера. Имаше още доста. Второ, казаха, че те нямат никакво отношение към проблемите, които има в държавата – нищо, че управляваха толкова дълго време и я оставиха в това състояние.
#142 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Обяснете в какво!
#143 · speech
И трето, няма да обяснявам сега, има доста неща, които бяха казани, само за да спестя време. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Третото нещо, което направихте… (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Вижте, господа, не ви подвиквах, когато Вие говорите. Моят призив към Вас е и Вие да не ми подвиквате, когато говоря. Намирам се на трибуната на Народното събрание, ако не сте забелязали. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Третото нещо, което направиха така в техния ентусиазъм – господин Биков, господин Чолаков, е да кажат – елате, искаме да разговаряме, но ние по никакъв начин няма да си променим позицията. Ето това е третото нещо, което ни е докарало дотук. (Частични ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#144 · speech
Заповядайте.
#145 · speech
ГЕРБ-СДС
Не излизайте, господин Василев. Третото нещо, което най-много ме озадачава, е как главният виновник за всичко, което се случва до момента, през пет минути става от тази трибуна и дава акъл. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Човекът, който е персонално отговорен за това, че ние не изтеглихме дълг на 2%, а изтеглихме на пет – служебният кабинет изтегли на пет, и с това ощети българското обществото с 1 млрд. лв. и стои тук на първия ред, и през пет минути излиза и дава акъл. Човекът, който позволи да се вкарат отново посредниците за газа, които оскъпиха газа с 30 евро. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.) С 30 евро – да, човекът, който позволи, защото беше ресорен вицепремиер, който отговаря за енергетиката, и който позволи там да стават грандиозни корупции. Ето, тук е – седи на първия ред и дава акъл. Човекът, който ходи лично да лобира в Европейската комисия за „Лукойл“ и „Литаско“, за да получат изключение, и заради това българското общество надплаща 3 милиарда и половина лева на година, които влизат в джобовете на „Лукойл“ и на „Литаско“ – седи на първия ред и през пет минути дава акъл. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че, колеги, управлението, което не построи и един метър магистрала. Управлението, което не построи нито един тунел. Управлението, което уж щеше да направи всички хора над линията на бедност, а допусна 1 милион и 300 хиляди души да слязат под линията на бедност заради рекордната инфлация в България от 1997 г. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Та това провалено управление се опитва за сетен път да провали България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)
#146 · speech
Заповядайте.
#147 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми народни представители, това, което се случва, е много ясно. За да има легитимен председател на Народното събрание, трябва да покажете кандидат, с който поне 51% от гласуващите да са съгласни. Вие не можете това да правите и заплашвате, че четири дни сме щели да стоим тук. Знаете ли каква е истинската причина защо това се случва? Истинската причина е, че господин Борисов не иска да се оттегли от политиката и Вие сте тук да го защитавате. Това е. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#148 · speech
Тома Биков – заповядайте.
#149 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Петков, реплика Ви правя. Явно днес ще си преподаваме някакви политически уроци. Първо, да знаете, че обикновено се оттеглят лидери на партии, които са загубили изборите. В този смисъл Вие сте в такава хипотеза, защото Вие сте загубилият, нали? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Второ, кога ще се оттегли господин Борисов, ще реши ГЕРБ. Вие, ако искате да станете член на ГЕРБ – не знам дали ще Ви приемат, защото има изискване за почтеност и добро име в обществото. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#150 · speech
Продължаваме Промяната, от място
Никога.
#151 · speech
Трето, по същество – Вие казвате, че ние не можем да съберем 51%. Очевидно е това. Това не е нещо, което го разбираме от Вас. Проблемът е, че и Вие не можете да съберете 51%. В този смисъл затова сме сега в тази ситуация, в която очевидно ние и Вие не може да се разберем. Затова адресирах към останалите политически сили, защото очевидно от тях зависи. Това е реалността. Сега дали ни харесва на нас, или не ни харесва, но очевидно другите политически сили трябва да вземат решението кой ще бъде председател. Така, както Вие не оттегляте Вашата кандидатура, така и ние не оттегляме нашата кандидатура, а ние нашата няма да я оттеглим дори и Вие да оттеглите Вашата. Просто няма! Ще Ви го кажа още веднъж. Приключи хубавото време за Вас, когато Ви дундуркахме и тук да Ви помагат все някакви хора. Няма да Ви помагаме. Няма да Ви помагаме! Държа пак да се обърна и към другите колеги – от Вас зависи. Това е положението. Вземете Вашите решения. Ако искате, подкрепете господин Минчев, подкрепете господин Желязков, но това, което можем да направим ние, е да стоим тук, колкото трябва, колкото дни, колкото седмици, и да държим на нашата кандидатура, която е господин Росен Желязков и няма да участваме в никакви разговори по този въпрос. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#152 · speech
Уважаеми колеги, аз апелирам този безсмислен спор (шум и реплики) – само не подвиквайте, моля Ви към прекратяване и да гласуваме, защото телевизиите ни наблюдават. Това, което наблюдавам, не е много лицеприятно за българския народ. Авторитетът все повече се срива на този парламент. Дайте да гласуваме. Опитайте се отново диалог да има, за това апелираме. Моля Ви, не подвиквайте – не ставам за тази работа.
#153 · speech
Продължаваме Промяната, от място
Искам думата.
#154 · speech
Добре, ще Ви дам думата. На никой не съм я отнел. Това викане – малко хамалогия идва, недейте, отвън ни гледат. Затова Ви моля да прекратим, това смешно нещо е доста неприятно за гледане. Благодаря. Заповядайте.
#155 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, процедурата ми е по начина на водене. Тя е директно към Вас. Първо, няколко конкретни неща. Позволихте си на два пъти да репликирате хора, изказващи се. След като сте почетен председател и сте на тази позиция, няма как да репликирате някого, да взимате отношения по изказванията и да взимате отношение. Би трябвало да сте пръв сред равни. Също така имаме конкретно решение, което обсъждаме. Делян Добрев излезе, започна тук да говори всякакви глупости, които въобще не са свързани с избирането на председател на Народното събрание. Ваша работа е да го прекъснете и да го върнете по същество да може да говори за какво се случва, а не да излиза и тук предизборно да почва и някакви опорки да разказва, които ги слушахме цяла кампания. Така че, моля Ви се, вземете…
#156 · speech
В ръце.
#157 · speech
…така, в ръце.
#158 · speech
Добре.
#159 · speech
Нека да продължим нормално, но по същество. Да не репликирате все пак изказващите се. Ако искате да се изкажете, имате право, слезте тук на трибуната, репликирайте. Благодаря. (Частични ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#160 · speech
Колега, не съм си го позволил нито за секунда да репликирам който и да е било. Тук малко послъгвате и така Ви се иска. (Смях, шум и реплики.) Именно затова оставих Тома Биков да говори, защото не искам да го репликирам. А това, че Ви приканвам да минем към гласуване, съвсем нормално искане е, защото ние, ако продължим още този дебат по този начин – не е полезен за Вас. Аз съм на пенсионна възраст. За мен всякак става, но за Вас не е добре. Вие сте млад. Кой искаше още думата? Заповядайте.
#161 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Само преди четири часа и половина в речта, която произнесох тук, казах, че българският народ е произнесъл присъда над българската държава. Говорих и за това, че на практика тук Народното събрание в момента, за съжаление, не е много народно. Най-малкото, което е, липсва му представителност, тъй като 61% от хората не отидоха да гласуват. За съжаление, се вижда, че присъдата е доста обективна, защото в момента вече часове наред ставаме свидетели наистина на нещо, което досега не се е случвало, безспорно. Макар че е имало такива наченки и в предишни парламенти, когато е можело да се случи, но не се е случвало. Българският народ не за първи път прави избор, който изглежда нелогичен, но понякога пък се оказва, че е доста мъдър. През 2013 г. тук в Народното събрание се събраха само четири партии в един свръхконцентриран и свръхпредставителен политически орган, които бяха предварително определяни като взаимноизключващи се – 120 на 120 – ГЕРБ, ДПС, „Атака“ и БСП. Оказа се обаче, че тогава една от партиите реши да влезе в ролята на златен пръст. Тогавашната конституционна криза не се случи и тя беше отложена. Сега тук на няколко пъти се говори за това, че еди-кой си бил управляващ, пък опозиция и така нататък. В момента няма управляващи, нито опозиция в Народното събрание. В момента има просто 240 народни представители, които са се заклели като народни представители, и нищо повече. Реално погледнато, дали ще има управляващи, или опозиция зависи от следващите ни ходове тук. От тази гледна точка е наистина леко инфантилно да се говори така, защото реално всяка една партия тук може в момента да управлява и реално всяка една партия може да е опозиция и това зависи единствено и само от действията на нас, хората, които представляваме съответните политически сили. Същевременно се говореше много и на няколко пъти се споменава за това, че държавата била рухнала или рухвала в момента едва ли. Мисля, че някои от Вас сега в момента откриват топлата вода. Държавата ни, за съжаление, агонизира от години. Това е нещо, което не го говорим само ние, някои от Вас тук също са го казвали в определени свои периоди от битието си, но като цяло от това място тук се говорят само и единствено доста дитирамби, хвалебствия, как сме добре, как бюджетният ни дефицит е малък, как валутният ни резерв расте и всичко останало, което се сетите, и така нататък, и така нататък. Реалностите обаче по улицата са съвсем различни. Всеки един от Вас ги вижда – всеки един, защото тук няма глупави хора според мен. Може да има лицемери, може да има лъжци, но глупаци няма. Това, което всеки един от Вас вижда всеки ден, е разруха. Държавата ни умира пред очите ни, в ръцете ни – не днес, от години насам, за съжаление. Всички Вие носите вина. Ние, между другото, също носим вина от ВЪЗРАЖДАНЕ. Аз няма да избягам от това. Носим вина, щом не сме успели да убедим хората да гласуват за нас да спечелим изборите, значи и ние не сме направили нещо както трябва. Всеки трябва да търси вината в себе си, защото в противен случай на следващите избори ще отидат да гласуват 30%. Когато имаше преди час и нещо почивка, на която се коментираше начинът, по който да се води дискусията за избор на председател на Народното събрание, точно това казах на останалите председатели – те могат да го потвърдят, ако ние обърнем тази дискусия сега тук на нещо, което ще наподоби най-малкото казано един много неприятен битпазар, на следващите избори, които чукат на вратата, откровено изборната активност може да падне и под 30%. Кой ще отиде да гласува тогава само? Твърдите ядра, купените, заплашените, манипулираните, уплашените хора, зависимите. Можем ли на базата на този вот да управляваме държавата? Категорично не мисля така. На практика България ще продължи да умира. Това безвремие трябва да се спре. От тази гледна точка искам да припомня, че все пак тук в залата в самото начало много внимателно слушах встъпленията на всеки един от представителите на отделните политически сили – председателите на групите основно. Има консенсус. Има общи ценности. Има общи идеали. Обединени около съюзи – евро-атлантически, и така нататък. Очевидно е, че няма идейни различия. Има личностни различия. Тук се говори кой как трябвало да се оттегля, откъде и така нататък, нещо, което е немислимо, разбира се, всяка една партия си взема решения сама за себе си. Никой няма как да казва на другите дали да се оттеглят или не. Обаче не само аз, а и всеки един, който гледа тук, а това се гледа в момента от цяла България или поне от тази част от България, която няма работа, защото работещите хора имат по-важни задачи, си е направил извода, че реално тук няма някакви кой знае колко големи различия. Тогава големият въпрос е защо, след като всички сте обединени от ценностите на така наречения евроатлантизъм, каквото и да значи това, защо тогава не се обедините около една фигура, която да застане начело на Народното събрание, имайки предвид, че говорим за пръв сред равни действително. Ние имаме своя кандидатура, защото смятаме, че тази част от българското общество, която ние представляваме, която иска България да е свободна и независима държава, поставяща единствено и само своите интереси над всичко останало, а не да се кълнем в чужди съюзи и да плачем на чужди гробове, трябва да бъде представена тук достойно, както го направихме и в предишното Народно събрание – тогава имахме свой кандидат, сега пак имаме. И ще продължаваме да го защитаваме като фигура, която смятаме, че е доказала своята безпристрастност, включително и в работата си и в предишния парламент. Защото в крайна сметка човекът, който излиза начело на Народното събрание, трябва да е действително фигура, която да не събужда кой знае колко много емоции, за добро или за лошо, без значение какви са те. Ако това нещо не се случи обаче, няма нищо страшно – отиваме на нови избори. И тогава няма да има обвинения кой бил виновен, кой бил невинен и така нататък. Всички тук, в тази зала, ще носят своята вина съобразно процентите, които представляват от изборния резултат от изборите на 2 октомври – всички без изключение. Само че това не бива да се представя като нещо кой знае колко страшно или кой знае колко опасно. Очевидно е, че България има нужда от пречистване, защото преди малко се говореше за покаяние. Аз едва ли не очаквах всеки момент да чуя „покайте се!“, все едно се намираме в някакъв храм. То е храм, между другото, на демокрацията и на парламентаризма, но колко са търговците вътре в храма, не е много ясно. От тази гледна точка новите избори няма да бъдат кой знае какъв голям проблем, те може и да предизвикат съвсем различни резултати и това нещо може да изненада доста хора. А накрая мога да кажа само едно. Малко е комично, на мен специално ми е доста смешно как тук се карат някакви фракции на ГЕРБ. Излиза преди малко един бивш заместник министър-председател във втория кабинет на ГЕРБ да обвинява ГЕРБ?! След това излиза един заместник-министър на образованието във втория кабинет на ГЕРБ и той говори на ГЕРБ и казва: „Вие“?! От моя гледна точка всички сте Вие – не Ви делим, и говоря от името на четвърт милион избиратели. Ако днес не се стигне до решение за избор на председател, изпадаме в прецедентна конституционна криза и ще се наложи да вземем решение за нови избори. Решение, което ще дойде в резултат на невъзможността да се вземе решение тук за избор. И още веднъж повтарям, в това няма да има нищо лошо. Очевидно е, че българският народ иска това в крайна сметка. Освен ако, разбира се, пак не се появи някой нов златен пръст. Това обаче времето ще покаже и всеки един от тук присъстващите трябва да си отговори на този въпрос: дали можем да очакваме нещо подобно или не? Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#162 · speech
Има ли някой, който желае да вземе думата? Заповядайте, колега. (Реплики.) Казаха, че нямам право, преди да свършат дебатите. (Народният представител Мустафа Карадайъ иска думата за процедура.) Ако е процедура, да, разбира се, господин Карадайъ. Заповядайте.
#163 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Мисля, че преди повече от половин час направих процедурно предложение да прекратим този дебат, който не е по същество, защото дебатът евентуално по същество би бил за избора на председател на Народно събрание, а тук се води друг дебат. И тогава направих процедурно предложение да прекратим този дебат. Оценката на различните управления в този период да го направим в едно друго заседание и можем да го направим – ние не бягаме от тази тема, има какво да кажем и ние. Но днес в това време, в което ние трябва да направим избор на председател на Народното събрание съгласно Конституцията, да спрем дебата, да минем към процедурно гласуване, да видим какво ще произведем, ако не произведем председател на Народно събрание, отново да направим една почивка, да продължим – има малко време, и утре може, и вдругиден. Но този дебат, който тече в момента, той не е конструктивен, той не върши работа за избора на председател на Народното събрание. Нещо повече, днешният ден е прекалено наситен с проблеми, кризи, предизвикателства и много неща. На тази омраза и конфронтация, които се леят днес тук, от тази трибуна, и то с нюанс на предизборна риторика, можем да кажем, че изборите за Четиридесет и осмо народно събрание приключиха. Ако парламентарно представените партии са решили да започнат още от днес кампанията си за Четиридесет и деветото народно събрание, нека да го кажат тук, от тази трибуна, и българските граждани да направят оценка за отговорността на всеки един от нас като народен представител и на всяка една от партиите. Много е безотговорна тази предизборна конфронтация днес, която виждаме, с предизборните лозунги, които чуваме днес и тук, от тази зала. Ако това е предизборната кампания за Четиридесет и деветото народно събрание, това е тотално безотговорно. Още повече, нашите съюзници с тревога наблюдават политическата криза в България. Говоря и за Европейския съюз, говоря и за НАТО, защото ние сме външна граница и на Европейския съюз, ние сме външна граница и на НАТО, а непосредствено до нас нашите съседи воюват. Къде е нашата отговорност в съюзите, в които ние членуваме? И каква роля изпълняваме ние с тази политическа криза, която произвеждаме и днес? Хората живеят в кризи, обедняха хората и обедняват с всеки изминал ден, с кои очи ще застанем пак пред хората да им кажем: дайте пак да гласувате за нас и ние като отидем в Народното събрание, ще го провалим, защото ще играем там на инат и конфронтация! Колеги, много е безотговорно! Господин Председател, ще Ви помоля да направите така, че да подложите на гласуване процедурата, която направих преди повече от половин час. Ако се приеме, да прекратим този дебат, да минем към гласуване и съвсем отговорно да се концентрираме върху една-единствена тема: избор на председател на Народното събрание. След това да си насрочваме дебати, в които да си даваме различни оценки и на управленията, и на персоните, и на всякакви качества, и на всякакви лозунги, които бихме могли да ползваме, но днес не е денят, колеги. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#164 · speech
Господин Карадайъ, когато бяхте навън, това предложение беше поставено. Господин Хамид чу предполагам, че е от името на парламентарната група на ДПС, то не беше прието, а по Правилник, преди да свършат дебатите, нямам право... (Шум и реплики.) Така че е направено, аз също споделям това, но Вие решавате. Други желаещи? (Шум и реплики.) Няма ли? Няма. Колеги, ако искате, да пристъпим към гласуване? (Народният представител Десислава Атанасова иска почивка.) Нали първо решението?!
#165 · speech
Реплики От Герб-Сдс
Почивка!
#166 · speech
Ами тогава почивка, за да седнете да се разберете какво искате, аз съм лесен. Петнадесет минути почивка. (След почивката.)
#167 · speech
Колеги, продължаваме. Предлагам да гласуваме новите и старите номинирани, така че първи по азбучен ред е Йордан Цонев. Гласували 215 народни представители: за 32, против 92, въздържали се 91. Заповядайте.
#168 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Първо, преди да е приключило гласуването, Вие обявихте резултата. Очевидно е, че колегите не са в залата и не всички успяха да гласуват, но за да не изчерпваме следващата процедура за прегласуване, моля за 15 минути почивка от името на група. Благодаря. (Шум и реплики.)
#169 · speech
Колегите поискаха 15 минути почивка. (След почивката.)
#170 · speech
Колеги, отново пристъпваме към гласуване на номинираните колеги. Казах, че започваме по азбучен ред. Първи е Йордан Цонев от кандидатурите. Моля за прегласуване. Гласували 233 народни представители: за 34, против 97, въздържали се 102. Предложението не е прието. Колеги, поставям на гласуване кандидатурата на Кристиан Вигенин. Гласували 238 народни представители: за 28, против 35, въздържали се 175. Предложението не е прието. Поставям на гласуване кандидатурата на Никола Минчев. Моля, режим на гласуване. Гласували 238 народни представители: за 73, против 35, въздържали се 130. Предложението не е прието. Поставям на гласуване кандидатурата на Петър Петров. Колеги, моля да гласувате. Гласували 239 народни представители: за 27, против 94, въздържали се 118. Предложението не е прието. Поставям на гласуване последния кандидат от списъка Росен Желязков. Гласували 239 народни представители: за 67, против 84, въздържали се 88. Предложението не е прието. Уважаеми колеги, доколкото виждам, отново влизаме бавно в схемата на параграф 22 – прекрасна книга за четене, но не за игра на депутати, така че трябва да решим какво да правим. Поставям на гласуване първия и втория. Моля да гласуваме за господин Минчев. Гласували 239 народни представители: за 97, против 42, въздържали се 100. Поставям на гласуване кандидатурата на господин Росен Желязков. Гласували 239 народни представители: за 67, против 87, въздържали се 85. Не е прието. (Шум и реплики.) Заповядайте, госпожо Атанасова.
#171 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, колеги. Очакван тупик, както се изрази председателят Рашидов, § 22. Това вероятно ще се случва безброй много пъти, ако не се промени или търсенето на консенсус в залата, или правилата. Но те, ако се променят, ще противоречат на Конституцията. Единственият шанс във връзка с промяна на правилата е това – да се предложи друг вид гласуване. Аз обаче не съм склонна да го направя, а по-скоро мисля, че е редно да направим прекъсване на заседанието и то утре да продължи в час, който обяви председателят. Ако има други предложения, и това го правя формално като процедура, които да обсъдим на Председателски съвет, или какъвто друг формат решат и останалите парламентарни групи, можем да го коментираме, но формално правя, господин Председател, предложение за прекъсване на заседанието до утре. Надявам се, че утрото ще бъде по-мъдро от вечерта. Благодаря.
#172 · speech
Други предложения има ли? Колеги, аз мисля, че това е разумно. Днес целия ден молихме всички Вас за разум, за смирение, за примирение, за човешки взаимоотношения и да се вземат важните решения, които не касаят политиката и партиите, а българския народ. Току-що получавам есемес от великия актьор Христо Мутафчиев. (Шум и смях.) Пита дали сме нормални, че хората с тояги се събират към парламента. Защо Ви казвам това? Творците са винаги с тънка чувствителност. Каквито и да са, те имат едно усещане за адекватни поведения. Ако ние не седнем да се разберем като на една кръгла маса и наистина да се съберем и да вземем всички едно мъдро решение в името на българския народ, защото той е на всички ни, няма друг, толкова сме, аз мисля, че народът ще измете всички от нас и той ще се събере на кръгла маса като през 1990 г. Дано не сте го забравили. Затова мисля, че това предложение на госпожа Атанасова е добро. Да помъдруваме още малко, да мислим утре със свежи... (Реплики.) Кажи. (Реплика: В колко часа?) В 10,00 ч. ще продължим заседанието. (Силен шум и реплики.) Заповядайте, господин Генерал.
#173 · speech
Български възход
Благодаря Ви, господин Председателстващ. Колеги, по процедурата правя допълнително предложение, защото, прекъсвайки заседанието, започвайки утре, в създалата се обстановка, създалото се говорене от парламентарните групи, които адресират преди всичко своите избиратели – дали са твърди ядра, или други, но всички ние тук забравяме, че трябва да бъде адресиран българският народ. Днес на това откриване на Четиридесет и осмото народно събрание нашето задължение беше до този момент да изберем председател. Очевидно е, че с този тип говорене, липса на конструктивизъм, липса на диалог, дали ще се съберем утре, или вдругиден и ще повторим същото упражнение, просто е безсмислено. Да използваме силните думи фарс, цирк или всичко останало, няма смисъл. Нашият дебат, нашата дейност днес е непродуктивна и това става пред очите на българския народ. Това става пред очите на онези около 3 милиона негласуващи, които не е ясно дали на следващите избори няма пък да решат да гласуват. Така че нека да помислим реално какво е възможно и какво не е възможно, защото това, което каза господин Председателят – че народът ще дойде със сопите и ще ни измете, и това е вариант. Така че моето предложение е за Председателски съвет, на който да се опитаме да излъчим една-единствена кандидатура, която да се дебатира и да се гласува. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Български възход“.)
#174 · speech
Благодаря. Колеги, предлагам да гласуваме почивката (шум и реплики), прекъсването на работата. (Шум и реплики.) Ами добре, утре по-мъдри в 10,00 ч. Ви чакам тук. (16,48 ч.) Временен председател: Вежди Рашидов