2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: atanas-dimitrov-mihnev
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Уважаеми колеги, добро утро! Има кворум, откривам заседанието. (Звъни.) На първо място, след консултации на Председателския съвет беше обсъдена следната Програма за работата на Народното събрание за периода 15 – 17 декември 2021 г.: „1. Прекратяване пълномощията на народни представители. Подадени оставки от народните представители Яна Балникова и Лена Бориславова на 14 декември 2021 г. 2. Проект на решение за промяна в състава на Временната комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Вносители: група народни представители от „Продължаваме Промяната“ – един Проект на решение, и група народни представители от „БСП за България“ – друг Проект на решение, на 14 декември 2021 г. Това е по Програмата за сряда, 15 декември 2021 г. 3. Проект на решение за създаване на Временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложение за справяне с нея. Вносители: парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ – точка първа за четвъртък, 16 декември 2021 г. 4. Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание, ако постъпи доклад от Временната комисия в рамките на днешния ден, каквито индикации има – точка втора за четвъртък, 16 декември 2021 г. 5. Парламентарен контрол по реда на чл. 91 – 103 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за петък, 17 декември 2021 г. Има постъпили три устни въпроса.“ Колеги, подлагам на гласуване предложената програма. Гласували 210 народни представители: за 152, против 52, въздържали се 6. Предложението е прието. (Реплика от народния представител Георги Свиленски: „Процедура“.) Заповядайте.
#2 · speech
БСП за България
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Правя процедура по т. 3 от дневния ред – Проект на решение за създаване на Временна комисия за въпросите с енергийната криза, която сте я планирали за точка първа в четвъртък, поради това, че днес има само две точки и те ще свършат бързо, да стане т. 3 за днес, а утре да продължим с друг дневен ред. Така че предложението ми е да стане т. 3. Благодаря Ви.
#3 · speech
Обратно становище има ли? Няма обратно становище. Моля да преминем към гласуване на предложението на народния представител Георги Свиленски. Гласували 212 народни представители: за 107, против 64, въздържали се 41. Предложението е прието. Точка трета от Програмата за работата на Народното събрание се измества от четвъртък – 16 декември 2021 г., за сряда – 15 декември 2021 г.
#4 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Прегласуване.
#5 · speech
Прегласуване ли? Добре. Прегласуване. Гласували 210 народни представители: за 108, против 64, въздържали се 38. Предложението е прието. Господин Митов, заповядайте.
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Удивен съм от дневния ред, който ни се предлага. Тази сутрин всеки един български гражданин е станал, отишъл е на работа в 9,00 ч. и ще изкара цял работен ден, и трябва да изработи нещо. Предлагам Ви да направим справка за това колко струва един ден на Народното събрание... (Силен шум и реплики от „БСП за България“. Възгласи: „Еее!“) И да е ясно, че дневният ред, който ни е предложен за цялата седмица на Народното събрание, е едно нищо, а това е едно (показва Програмата) умножено по две нищо. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС). Предлагам Ви да почнем да работим. Има толкова много неща, които стоят като проблем пред българското общество, имаме и предложения да обсъждаме зеления сертификат. Не може Народното събрание да започва работата си по този начин! Аз си спомням предишните два парламента, които очевидно бяха нагласени така, че да бъдат с кратък живот, и тук ни заливаха със законопроекти. Сега в момента имаме нищо и два пъти по нищо. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС).
#7 · speech
Благодаря, господин Митов. Напомням, че всяка парламентарна група и народен представител могат до 18,00 ч. във вторник да дават предложения за включване в Програмата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не сте предложили вчера до 18,00 ч. Госпожо Петкова, Вие за процедура или...? (Реплика от народния представител Теменужка Петкова.) Какво по дневния ред? Добре – процедура, заповядайте.
#8 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз също съм удивена от дневния ред, който се предлага, и по-точно точка трета: „Проект на решение за създаване на Временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложение за справяне с нея“. Меко казано, това звучи силно притеснително. Аз не знам българският народ, като види с какво се занимаваме, как ще реагира? Ще реши, че наистина има енергийна криза в България. (Силен шум.) Енергийна криза има тогава, когато има проблем с доставките на енергийни ресурси. Няма информация да има проблем с доставката на електрическа енергия или с доставката на природен газ. За каква енергийна криза говорим?! Ако говорим за цените на енергийните ресурси, това е съвсем друг въпрос. В България все още има независими органи, които работят и които се произнасят по тази тема. Няма как българският парламент да изземва функциите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Това е независим орган – не забравяйте, че той работи по специални правила, които се наблюдават от Европейската комисия. Изведнъж излиза така, че ние в парламента ще решим каква да бъде цената на енергийните ресурси. Това ли искате да направим?! (Силен шум и реплики. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Много Ви моля, когато се създава този дневен ред, все пак да се съобразявате, че държавността в България не започва от Промяната – държавност е имало и преди Вас, ще има и след Вас. Така че, моля Ви, нека да бъдем отговорни и да спазваме всички правила и изисквания на нормативната уредба. Тази точка според мен е абсолютно неясна и няма нищо общо с работата на парламента. Има независими органи в България. Благодаря Ви.
#9 · speech
Благодаря, госпожо Петкова. Тези аргументи ще имате възможност да ги изложите по време на дискусията за Проекта на решение. За процедура ли сте, професор Ангелов? Заповядайте по процедура. (Реплика от народния представител Костадин Ангелов.) Но да не дискутираме пак дневния ред, защото той не е по дискусия, ние го приехме. Заповядайте.
#10 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Аз мисля, че ние се държим доста двулично в това Народно събрание още от първия ден. И не мога да разбера кое налага, господин Председател, да включите Проект на решение за създаване на Временна комисия за въпросите с енергийната криза, при условие че в България имаме от две години ковид криза, и тази ковид криза – във Вашата политическа програма, дами и господа народни представители от четворната коалиция, няма една дума за ковид кризата?! Защо няма в дневния ред включена точка за зеления сертификат – за неговото приемане на „Демократична България“ и против неговото въвеждане от Политическа партия ГЕРБ-СДС, за да премахнем разликата между българските граждани и народните представители? Казвате, че трябва да има парламентарни комисии. Тук създавате Временна комисия за енергийната криза, която я няма, а защо не направим Временна комисия за ковид кризата и зеления сертификат, тъй като това е по-важно и спасява човешки животи?! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#11 · speech
Депозирайте Проект на решение за създаване на Временна комисия...
#12 · speech
Проектът на решение е внесен, Вие не внасяте разглеждането на това...
#13 · speech
И той чака комисии.
#14 · speech
Как ще чака комисии?! (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Умират хора и ние трябва да направим нещо! (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#15 · speech
Благодаря, професор Ангелов. Преминаваме към полагането на клетва от новоизбрани народни представители на мястото на избраните министри. На първо място, постъпили са издадени от Централната избирателна комисия решения: „РЕШЕНИЕ № 1034-НС 14 декември 2021 г. С писмо вх. № НС-02-115 от 14 декември 2021 г. на ЦИК е получено Решение на Народното събрание за избиране на министър-председател на Република България от 13 декември 2021 г., с което на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България народният представител Кирил Петков Петков от Шестнадесети изборен район – Пловдив, издигнат от Коалиция „Продължаваме Промяната“, е избран за министър-председател на Република България. Съгласно чл. 68, ал. 2 от Конституцията на Република България народен представител, избран за министър, прекъсва пълномощията си за времето, през което е министър, като се замества по съответния ред. На основание чл. 302, ал. 2 от Изборния кодекс следва да бъде обявена Венцислава Милчова Любенова под № 6 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната“ за народен представител на мястото на Кирил Петков Петков за времето, през което същият изпълнява функциите на министър-председател. При възстановяване пълномощията на народен представител, избран за министър, се прекратяват пълномощията на обявения за избран с това решение народен представител. Предвид горното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 1, чл. 302, ал. 2 от Изборния кодекс във връзка с чл. 68, ал. 2 от Конституцията на Република България Централната избирателна комисия
#16 · speech
Реши
Обявява за народен представител от Шестнадесети изборен район – Пловдив, Венцислава Милчова Любенова, ЕГН ..., под № 6 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната“, на мястото на Кирил Петков Петков за времето, през което Кирил Петков Петков изпълнява функциите на министър-председател. Решението да се обнародва в „Държавен вестник“.“ Също така са постъпили: Решение № 1036-НС, с идентичен текст, с което е обявена Александра Валентинова Корчева за народен представител в Двадесет и пети изборен район – София, от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната“, на мястото на Калина Бориславова Константинова за времето, през което Калина Бориславова Константинова изпълнява функциите на министър; Решение № 1037-НС, с идентичен текст, с което е обявен за народен представител от Петнадесети изборен район – Плевенски, Венцислав Иванов Петков под № 3 от листата на партия „Има такъв народ“, на мястото на Радостин Петев Василев за времето, през което Радостин Петев Василев изпълнява функциите на министър; Решение № 1038-НС от 14 декември 2021 г. на Централната избирателна комисия, с което е обявен за народен представител от Двадесет и пети изборен район – София, Емил Ценов Георгиев под № 2 от листата на Коалиция „БСП за България“, на мястото на Корнелия Петрова Нинова за времето, през което Корнелия Петрова Нинова изпълнява функциите на министър; Решение № 1039-НС от 14 декември 2021 г. на Централната избирателна комисия, с което е обявен за народен представител от Двадесет и седми изборен район – Старозагорски, Момчил Донев Ненов, под № 2 от листата на Коалиция „БСП за България“, на мястото на Георги Янчев Гьоков за времето, през което Георги Янчев Гьоков изпълнява функциите на министър; Решение № 1040-НС от 14 декември 2021 г. на Централната избирателна комисия, с което е обявен за народен представител от Двадесет и трети изборен район – София, Благовест Кирилов Кирилов, под № 2 от листата на Коалиция „БСП за България“, на мястото на Христо Станчев Проданов за времето, през което Христо Станчев Проданов изпълнява функциите на министър; Решение № 1041-НС от 14 декември 2021 г., с което е обявен за народен представител от Тридесети изборен район – Шуменски, Иван Валентинов Ганчев под № 2 от листата на Коалиция „БСП за България“, на мястото на Иван Валентинов Иванов за времето, през което Иван Валентинов Иванов изпълнява функциите на министър; Решение № 1042-НС от 14 декември 2021 г., с което е обявен за народен представител от Деветнадесети изборен район – Русенски, Калин Ивайлов Иванов, под № 4 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната“ на мястото на Николай Йорданов Събев за времето, през което Николай Йорданов Събев изпълнява функциите на министър; Решение № 1043-НС от 14 декември 2021 г., с което е обявен за народен представител от Трети изборен район – Варненски, Илин Павлинов Димитров, под № 6 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната“, на мястото на Даниел Максим Лорер за времето, през което Даниел Максим Лорер изпълнява функциите на министър; Решение № 1044-НС от 14 декември 2021 г. на Централната избирателна комисия, с което е обявен за народен представител от Двадесет и шести изборен район – Софийски, Васил Петров Зашкев, под № 3 от листата на Коалиция „Демократична България – Обединение“, на мястото на Божидар Пламенов Божанов за времето, през което Божидар Пламенов Божанов изпълнява функциите на министър; Решение № 1035-НС от 14 декември 2021 г., с което е обявен за народен представител от Двадесет и девети изборен район – Хасковски, Ивайло Георгиев Стайков, под № 3 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната“, на мястото на Асен Васков Василев за времето, през което Асен Васков Василев или Атанас Петров Атанасов изпълняват функции на министър. Със същото Решение е обявен за народен представител от Двадесет и девети изборен район – Хасковски, Младен Тодоров Запрянов, под № 4 от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната“, на мястото на Атанас Петров Атанасов за времето, през което Атанас Петров Атанасов или Асен Васков Василев изпълняват функции на министър.“ Заповядайте за процедура.
#17 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! В днешната програма гласувахме извънредна точка трета, която е първа точка за утре, да стане точка от днешния дневен ред. Тази точка е: Проект на решение за създаване на Временна комисия за въпросите с енергийната криза. Да, но такъв Проект на решение няма – нито в пощенските кутии на народните представители, нито на сайта на Народното събрание, съмнявам се дори, че има и в Деловодството на Народното събрание. Как очаквате ние да гласуваме нещо, без то да съществува, без да е раздадено на народните представители? Ние не знаем тази временна комисия от колко хора ще се състои, от кои парламентарни групи, за какъв срок е създадена, какъв е предметът на нейната дейност? Нищо от това не знаем, но се очаква да участваме в дебат по нейното приемане още днес. Правя процедурно предложение за отпадане на тази точка, тъй като няма материали по нея. Благодаря.
#18 · speech
Благодаря, господин Добрев. Информираха ме, че е качен и на сайта, изпратен е по имейлите, а квесторите ми посочиха, че след полагането на клетва от новоизбраните народни представители ще Ви бъде раздаден. Моля новоизбраните народни представители да заповядат на парламентарната трибуна за полагане на клетва. Аз ще произнеса клетвата, моля да повтаряте след мен. (Всички стават.) ВЕНЦИСЛАВА ЛЮБЕНОВА, АЛЕКСАНДРА КОРЧЕВА, ВЕНЦИСЛАВ ПЕТКОВ, ЕМИЛ ГЕОРГИЕВ, МЛАДЕН ЗАПРЯНОВ, ВАСИЛ ЗАШКЕВ, ИЛИН ДИМИТРОВ, КАЛИН ИВАНОВ, ИВАН ГАНЧЕВ, БЛАГОВЕСТ КИРИЛОВ, МОМЧИЛ НЕНОВ: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.)
#19 · speech
Уважаеми колеги, моля да заемете местата си в залата. Постъпило е уведомление от парламентарната група на „БСП за България“ относно извършени промени в ръководството на парламентарната група: 1. Освободена е Корнелия Петрова Нинова като председател на парламентарната група на „БСП за България“ поради избирането ѝ за заместник министър-председател по икономиката и индустрията и министър на икономиката и индустрията. Избран е Георги Страхилов Свиленски за председател на парламентарната група на „БСП за България“. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и възгласи: „Браво!“.) 2. Освобождава Иван Валентинов Иванов като заместник-председател – член на ръководството на парламентарната група на „БСП за България“, поради избирането му за министър на земеделието и избира Иван Ивайлов Ченчев за заместник-председател на парламентарната група на „БСП за България“. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) 3. Освобождава Христо Танчев Проданов като заместник-председател – член на ръководството на парламентарната група на „БСП за България“, поради избирането му за министър на туризма. 4. Освобождава Филип Стефанов Попов като секретар на парламентарната група на „БСП за България“ и го избира за заместник-председател на парламентарната група на „БСП за България“. 5. Избира Явор Руменов Божанков за секретар на парламентарната група на „БСП за България“. Постъпили законопроекти и проекторешения от 8 до 14 декември 2021 г. включително: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пазарите на финансови инструменти. Вносител – Министерският съвет. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето. Вносители – Елена Гунчева и група народни представители. Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение на Споразумението относно прехвърлянето и взаимното използване на вноски в Единния фонд за преструктуриране. Вносител – Министерският съвет. Проект на решение за задължаване на министъра на здравеопазването за отмяна на изискването за предоставяне на валиден документ за ваксинация – зелен сертификат, при условията, описани в Заповед № РД-01-973 от 26.11.2021 г. Вносители – Десислава Атанасова и група народни представители. Проект на решение за приемане на условия за достъп до сградите на Народното събрание в условията на извънредна епидемична обстановка. Вносители – Александър Симидчиев и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане. Вносител – Министерският съвет. Проект на решение за даване на съгласие за увеличаване дяловете на Република България във внесения уставен капитал на Международната инвестиционна банка съгласно одобрената програма за капитализация на Международната инвестиционна банка за периода 2018 – 2022 г. Вносител – Министерският съвет. Законопроект за ратифициране на Паралелното споразумение за защитен механизъм между Република България като кредитор и Единния съвет за преструктуриране като кредитополучател. Вносител – Министерският съвет. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност. Вносител – Министерският съвет. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове. Вносител – Министерският съвет. Проект на решение за промяна на състава на Временната комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Вносители – парламентарната група на „Продължаваме Промяната“. Проект на решение за попълване състава на Временната комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Вносител – Георги Свиленски. Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно машинното гласуване в изборите на 14 ноември 2021 г. Вносители – Елена Гунчева и група народни представители. Законопроектите и проектите за решения са публикувани на интернет страницата на Народното събрание, като ще бъдат разпределени на компетентните постоянни комисии след тяхното създаване. По точка първа от днешния дневен ред: ПРЕКРАТЯВАНЕ ПЪЛНОМОЩИЯТА НА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ. Постъпило е заявление от народния представител Яна Веселинова Балникова – народен представител от Седми изборен район – Габрово, избран от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната“, с което на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от Конституцията на Република България подава оставка като народен представител, избран в мандата на Четиридесет и седмото Народно събрание, и желае да бъдат прекратени пълномощията ѝ като народен представител с решение на Народното събрание. Уважаеми колеги, моля Ви да гласуваме по депозираната оставка от страна на народния представител Яна Веселинова Балникова. Гласували 163 народни представители, за – 157, против 1, въздържали се 5. Предложението е прието. Народното събрание приема: „РЕШЕНИЕ за прекратяване на пълномощията на народен представител Народното събрание на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България
#20 · speech
Реши
Прекратява пълномощията на Яна Веселинова Балникова като народен представител от Седми изборен район – Габровски.“ Депозирано е също така заявление от Лена Здравкова Бориславова – народен представител от Двадесет и четвърти изборен район – София, с което на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от Конституцията на Република България подава оставка като народен представител, избран в мандата на Четиридесет и седмото народно събрание, и желае да бъдат прекратени пълномощията ѝ като народен представител с решение на Народното събрание. Уважаеми колеги, моля да гласуваме по депозираната оставка от страна на Лена Здравкова Бориславова. Гласували 169 народни представители: за 161, против 5, въздържали се 3. Предложението е прието. Народното събрание приема: „РЕШЕНИЕ за прекратяване на пълномощията на народен представител Народното събрание на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България
#21 · speech
Реши
Прекратява пълномощията на Лена Здравкова Бориславова като народен представител от Двадесет и четвърти изборен район – София.“ С това изчерпахме точка първа от дневния ред. Преминаваме към точка втора: ПРОЕКТИ НА РЕШЕНИЯ ЗА ПРОМЕНИ В СЪСТАВА НА ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТ НА ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Депозиран е: „Проект! РЕШЕНИЕ за промяна в състава на Временната комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 37, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#22 · speech
Реши
1. Освобождава като председател на Временната комисия Лена Здравкова Бориславова. 2. Избира Настимир Ананиев Ананиев за председател на Временната комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание.“ Колеги, откривам дискусията по предложения проект. За изказване – народният представител Александър Ненков.
#23 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, аз имам едно питане към вносителите на това решение: кое налага председател на Комисията, която ще гледа и ще изработи предложение за промени в Правилника, да бъде човек, който, първо, най-малкото не е юрист, има изключително малък парламентарен опит.
#24 · speech
Реплика От Дпс
Е как, бе!
#25 · speech
Още по-голямото озадачение за мен е защо, при положение че управляващото мнозинство има, да кажем, на първо четене, което ми хрумва – двама доктори по конституционно право, единият от които е Атанас Славов, другият е госпожа Ива Митева, която беше и председател на Народното събрание, и дългогодишен служител на Народното събрание, не са например по-подходящи да бъдат председатели на тази комисия? Знаете, че Правилникът е основополагащ закон, регламентиращ начина, по който ще действа оттук нататък Народното събрание. С цялото ми уважение към господин Настимир Ананиев, смятам, че има много по-подходящи в управляващото мнозинство, които биха заели тази позиция, и аз лично бих имал повече доверие в това, което ще изработят и ще бъде подложено на гласуване.
#26 · speech
Благодаря Ви, господин Ненков. Реплика? Заповядайте.
#27 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Ненков, няма как да се съглася с Вас за малкия парламентарен опит. Колегата има изключително богат парламентарен опит, и то благодарение на Вас. По време на Вашето управление Вие му поверихте една от най-важните комисии, той ръководи Транспортната комисия в Народното събрание, то затова транспортът е на този хал в момента. (Смях от ДПС.) Освен че има богат парламентарен опит, колега, същият има и богат партиен опит. Аз знам поне за 7 – 8 партии, които е сменил, а Вие сигурно знаете за 30, така че няма как да се съглася с Вас.
#28 · speech
Заповядайте за реплика, господин Гюров.
#29 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Комисията вече е напреднала със своята работа. Тук става въпрос за малък на брой промени, които ще настъпят в Правилника. По нашата информация господин Ананиев наистина има богат опит и ние смятаме, че той е подходящият човек да бъде председател на тази комисия за оставащото едно заседание. Благодаря.
#30 · speech
Други реплики? Няма. За дуплика ли, господин Ненков?
#31 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. На господин Хамид мислех да не правя дуплика, той се изказа изключително акуратно, но по изключение на другата реплика – доколкото разбирам, Комисията до този момент е заседавала само един-единствен път и на нея се е разбрало как ще се работи. На практика до този момент нищо не е извършвала, никаква дейност по същество. Благодаря Ви.
#32 · speech
Благодаря. Други изказвания? Няма. Прекратявам дискусията.
#33 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Е как да няма? Има!
#34 · speech
Не е вдигнал ръка. Преминаваме към гласуване на Проекта на решение. Гласували 214 народни представители: за 160, против 52, въздържали се 2. Предложението е прието. Също така е депозиран: „Проект! РЕШЕНИЕ за попълване състава на Временната комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 36, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#35 · speech
Реши
Избира Явор Руменов Божанков за член на Временната комисия за изработване на Проект на правилник за организацията и дейността на Народното събрание.“ Вносител е народният представител Георги Свиленски от парламентарната група на „БСП за България“. Колеги, откривам дискусията по предложения проект. Изказвания? Няма. Прекратявам дискусията. Моля да гласуваме предложения проект. Гласували 204 народни представители: за 168, против 29, въздържали се 7. Предложението е прието. С това преминаваме към точка трета от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА ВЪПРОСИТЕ С ЕНЕРГИЙНАТА КРИЗА И ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СПРАВЯНЕ С НЕЯ. Моля някой от вносителите да представи Проекта.
#36 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря, господин Председател. Депозираният Проект за решение за създаване на Временна комисия гласи: „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложение за справяне с нея Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#37 · speech
Реши
1. Създава Временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложение за справяне с нея в състав от 14 народни представители, избрани на паритетен принцип – по двама от всяка парламентарна група, с основен предмет и цел да даде предложения за справяне с кризата в енергийния сектор. 2. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател: … Членове: … 3. Комисията се избира за срок от 1 (един) месец.“ Благодаря.
#38 · speech
Благодаря Ви, господин Стефанов. Откривам дискусията по предложения проект. Господин Михнев, заповядайте.
#39 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Радвам се на интереса към точка трета от нашия дневен ред, въпреки че съм объркан от идеята, че няма енергийна криза, при положение че имаме поредно предложение за повишаване на цените на тока! (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС). От независимия регулатор! (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Прекрасен е, прекрасен е интересът към този подиум – най-високия подиум в държавата, но в последните години всички знаем, че държавата е завладяна. Избират се независими, уж независими, органи от напълно зависимата допреди няколко месеца законодателна власт. Независимите органи прокарват някакви интереси на корупционери, които ние не виждаме във вестниците и в прокуратурата, защото няма прокуратура. И какво става? Съдебната власт, законодателната власт и изпълнителната власт работят в унисон, но не за интересите на хората, а за интересите на корупцията и когато ние се срещаме с гражданите, те какво казват: „Чувстваме се безсилни, в нас има усещане за корупция.“ А черно на бяло? Нищо! Едни независими зависими органи решили да вдигнат цената на тока на българите в най-бедната държава в Европа през зимата, в най-тежкия отоплителен сезон от години насам. Това предложение на КЕВР, нека да си го кажем, е политическо – в първия ден на кабинета Петков, в първия ден те решават, че трябва да вдигнем цените на тока за гражданите. (Реплика от ГЕРБ-СДС.) Не, държавническото нещо, което трябва да се направи, е независимите регулаторни органи да бъдат независими и да не вдигат цената на тока, да защитят гражданите. (Смях и викове от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) Прекрасно! Прекрасно, продължавайте! Продължавайте да си мислите, че е държавническо да вдигнем цената на тока за бедните българи, за пенсионерите (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), за хората под прага на бедността. Ето, това Ви предлагат те. А ние Ви предлагаме Временна комисия, която да установи какво точно се случва, да чуете истината за цената на тока, да не се крием зад методологии и определяне на цени на компоненти и така нататък. И да запазим българите във време на енергийна – да, кри-за! Това е само първата стъпка по пътя на възстановяването на държавността, която ни беше отнета и отвлечена. Напомням, че това е мандатът на „Продължаваме Промяната“ и това е нещото, което обедини всички политически сили – от най-дясната до най-лявата. Това е, за което се борим с тази временна комисия. Благодаря Ви, колеги.
#40 · speech
Благодаря, господин Михнев. За реплика? Заповядайте, професор Ангелов.
#41 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Михнев, по начина, по който говорихте – пламенно, прозира отново – не бих казал искреност, а по-скоро отявлен пример на двуличие, защото държавническото решение е да намалим цената на тока. И аз Ви предлагам, вместо да създавате Временна комисия, която да – какви бяха мотивите? – „да направи народните представители съпричастни към този проблем“, направете една комисия, която да намали цената на тока, ако наистина мислите за гражданите, които са най-енергийно бедни, иначе е популизъм. Няма как Вие да казвате какво трябва да е поведението на КЕВР или какво не трябва да е поведението на КЕВР, ако това наистина е независим орган. Просто си противоречите в изказването с несъстоятелни тези. Благодаря Ви.
#42 · speech
Благодаря, професор Ангелов. Други реплики? За реплика – господин Ганев, заповядайте.
#43 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, репликата ми е следната. Не е нормално в нашата държава първо математици да определят какъв мор настъпва с криза в здравеопазването, както и не е нормално професор по медицина да говори за енергетика в случая, но като цяло не мисля, че трябва този подход да тръгва от „Продължаваме Промяната“, при положение че както те, така и коалиционните им партньори заедно с ГЕРБ и ДПС изповядват виждането си, че България трябва категорично да изпълнява така наречената зелена сделка. При положение че това искате да въведете в България, е неминуемо вдигането на цената на тока. При положение че зелената сделка ще ликвидира всички наши ТЕЦ-ове, това ще доведе до още по-голямо вдигане на цената на тока. Нека в тази комисия да се обсъди това и да се види какво очакваме ние да се случи в България, защото иначе всичко друго в момента е наливане от пусто в празно. Съгласен съм, че тази държавна комисия изцяло е по поръчка на ГЕРБ и вярвам, че дори и кадрите на ДСБ, които са вътре, изпълняват тези поръчки, защото вътре има кадри на „Демократична България“. И нека да си го кажем, защото там не е само ГЕРБ, там е и „Демократична България“ вече години наред. Благодаря.
#44 · speech
Друга реплика? Господин Биков мисля, че искаше реплика.
#45 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Загубих ума и дума! (Смях от ГЕРБ-СДС.)
#46 · speech
А, няма. Добре. Господин Михнев, за дуплика. И Вие ли загубихте? Добре. Други изказвания? Заповядайте.
#47 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, отвъд тези завладени държави, независими органи, които са зависими, аз само едно уточнение да направя. Този независим орган е избран 2015 г. Господин Иван Иванов е дългогодишен депутат от ДСБ, които са Ваши коалиционни партньори в момента, и беше избран по времето на второто управление на Бойко Борисов, когато пък ние, както сега Вие, бяхме в коалиция с ДСБ. Толкова за завладяната държава. Сега по същество. Тук чета следното изречение, което аз не мога да разбера: „Временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложения за справяне с нея“. Според мен това нещо е преведено или на Google Translator, или го е писал някой, който изобщо не може да подреди изречение в някаква правилна форма. Според мен, ако се прави такава комисия, добре е да се сложи едно долу-горе нормално заглавие: „За въпросите – забележете – с енергийната криза“. Тук изобщо не говорим за енергийна криза, че няма, говорим за елементарно усилие да си подредите правилно изречението. Кои са тези въпроси с енергийната криза и на които после като им отговорим явно на тях, ще се справим с нея или поне ще направим предложение за справяне с нея? И това ще го направи Временна комисия на паритетен принцип в Народното събрание. Според мен никаква Временна комисия и изобщо каквато и постоянна комисия не може да отговори на тези въпроси, ако те са поставени по този начин. Защото, ако на мен ми поставят въпроси по този начин, аз няма да мога да разбера какво ме питат. Затова Ви предлагам малко ентусиазма да го съберете, да си съберете мислите, да започнете, преди да напишете нещо, да го помислите как трябва да се формулира. Защото това е симптом, че като направим тази временна комисия, ще се окаже, че тя не знае какво прави и защо се е събрала, след като не може да се формулира ясно нейната цел. Ако е само за да се покаже сега на българите, че тук се започва едно задействане на някакви хора, които много искат цената на тока да не се увеличава, въпреки че тя се увеличава, ако не сте разбрали последните шест-седем месеца и до момента, между другото, не е предприето никакво действие по този въпрос от тези, които трябва да го предприемат, а това е правителството – като компенсации, като някакви мерки… (Реплика от „БСП за България“.) Бяха предприети едни мерки накрая, които в момента не работят. Това са мерките на правителството. Но ако искате да решим този проблем с парламентарно решение по някакъв начин, защото това е възможно само със закон, ние трябва да променим някакъв закон. Това може да се случи и без Временна комисия, която да е свързана с въпросите с енергийната криза. Това може да се случи, като се учредят комисии, ако имате такъв законопроект. Но да правим просто някакви предложения и предложението да бъде: ние предлагаме да не се вдига тока, то няма да има стойност такова предложение. Само ще губим време тук. Ако имате конкретен законопроект, трябва да го внесете. Дори нищо, че няма комисия. Вие го внесете днес, а пък после, като направим комисия, той ще се разгледа в комисията. Какво я правим тази временна комисия по въпросите с енергийната криза? Ами това звучи… Крайно неподготвено е едно такова решение. Затова ние ще бъдем против, защото усещаме, че искате сега на фактите да отговорите с някакви пиарски упражнения: ама ние не искаме да се вдига цената на тока. Че кой иска да се вдига цената на тока? Какво говорите тук за някакви завладени държави, като токът се вдига в цяла Европа? Той не се вдига само в България. КЕВР единственото, което прави, е да отчита разни факти. Ние също трябва да отчетем тези факти и да реагираме спрямо тях, а не спрямо това какво искаме хората да чуят. Защото хората може и да чуят това, което им казваме, но като получат сметките за ток, ще им стане лошо. Нищо, че ще имаме Временна комисия по въпросите с енергийната криза и предложения за справяне с нея. Дайте малко по-сериозно да мислим по тези въпроси. Те са достатъчно драматични и актуални. Само след две седмици идва 1 януари. Да се опитаме да помогнем на българските граждани, които очевидно ще имат тежка зима, и не на последно място, да се опитаме да наваксаме пропуснатото време от служебния кабинет на господин Румен Радев. Защото седем месеца, включително и при актуализацията на бюджета – някои от Вас не бяха тук, но нямаше никакви мерки, свързани с повишаващата се цена на тока, която се повишаваше още тогава. И тогава нямаше дори опит за въпроси с енергийната криза и предложения за справяне с нея, дори и това го нямаше. Затова аз Ви призовавам да не приемаме тази комисия. Ако искате и заедно, ако искате може и само Вие, да внесете законопроект. Дай боже, другата седмица да има Комисия по енергетика, нека тя, ако щете, да заседава и извънредно. Ако има решение обаче, и то адекватно решение, а не просто да си мятаме тук разни идейки, колкото да си говорим рано сутрин в сряда, четвъртък и петък, внесете законопроект, предприемайте действия и тогава може да получите и нашата подкрепа, ако това, което предлагате, е разумно. И си оправете словореда. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#48 · speech
Благодаря, господин Биков. Реплики има ли? Заповядайте.
#49 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз не мога да разбера какъв е този неистов отпор да има Временна комисия? Ако не бяхме губили парламентарното време, вече щеше да е гласувана тази комисия и в утрешния ден или по най-бързия начин тази комисия да каже каква е реалната ситуация. Защото всички в залата и извън тази зала, което е много по-важно от това, какво ние мислим, сме наясно с цената на електричеството, наясно сме какво ще стане от началото на месец януари и по-добре е вместо тук да коментираме вече близо час да има или да няма, да бяхме преминали към реални действия. А що се отнася до това дали служебният кабинет е имал пропуснато време. Ако е имало пропуснато време, то е през тези 12 години какво е станало в областта на енергетиката. Така че, колеги, аз Ви предлагам да вървим по същество към гласуване на тази комисия и наистина Народното събрание да направи така, че да не се вдигне цената на електричеството и на отоплението за българските граждани. Благодаря. (Частични ръкопляскания от „БСП за България“.)
#50 · speech
Благодаря. Заповядайте за реплика.
#51 · speech
ДПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Биков, старо парламентарно клише е, че когато искаш да отложиш решаването на един въпрос, създай временна парламентарна комисия. Аз се съгласявам с част от Вашата историческа справка, от опита Ви да въведете ред в словореда и с всичко останало, което казахте, но не мога да се съглася с един огромен Ваш пропуск. Целта според мен на създаването на тази временна парламентарна анкетна комисия е да се прехвърли отговорността на Министерския съвет върху Народното събрание. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) Това е най-големият пропуск и затова е моята реплика.
#52 · speech
Делян Добрев – за реплика, заповядайте.
#53 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Биков, аз не съм съгласен с Вас, че в тази комисия ще се говори за цени и много се надявам в тази комисия колегите да не се изкушат да говорят за цени на електроенергия, защото те се определят от независимия регулатор. И наистина е независим, а не, както каза колегата, независим регулатор, който няма да вдига тока. Значи, ние избираме един независим регулатор и му казваме: ти ще си независим, обаче няма да вдигаш цената на тока. Това, колеги, в последните 10 години никога не се е случвало. Ако не знаете, да Ви кажа, че срещу България има арбитражни процедури – две приключиха, но има и една трета, която е точно за това, да изследва срещу държавата България дали тя някога се е месила в дейността на регулатора. И заключения на два от арбитражите са, че такава намеса в дейността на регулатора е нямало. Та, обръщам Ви внимание много добре да си мерите приказките от тази трибуна, защото да не се окаже един ден, че Вие в тези арбитражи сте като свидетели и стане така, че България да загуби някое такова дело заради това, че се е месила в работата на регулатора с цел да извлече някаква политическа изгода. Господин Биков, съгласен съм с Вас, че словоредът е объркан, защото то си личи, че това е писано на коляно – или тази сутрин, или снощи късно, с цел, както казаха колегите, да се отнеме огънят от Министерския съвет и да се прехвърли този огън в Народното събрание, за да не търпи новият кабинет някакви негативи. И на още нещо искам да Ви обърна внимание. Ако видите последното изречение, то казва, че „цел на тази комисия е да проведе експертен дебат и дискусия по темата“. Ами ние, за да проведем експертен дебат, не ни трябва комисия на Народното събрание. Ние можем да се съберем още сега в една зала тук, в Народното събрание, и да си проведем дебата. За какво ни е тази комисия и за какво трябва да ограничаваме броя на хората, които ще участват в нея? Ами да дойдат всички народни представители, ако искат, да си подебатираме и да си търсим решения. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) И още нещо, комисията трябва да излезе… Приключвам, господин Председател. …трябва да излезе с решения, с предложения. Няма как тази комисия и всички народни представители да излязат с едно решение в доклад, който дори не съществува във Вашето проектопредложение.
#54 · speech
Благодаря, господин Добрев. Заповядайте за дуплика, господин Биков.
#55 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Гуцанов, ще произтече ли от тази комисия задържане на цената на тока на тези нива? Има ли тя инструменти да направи това? Вие самите дори сте написали дискусии, дебати и предложения – нищо друго. Така че приказките как тук някой иска цената на тока да се увеличава, пък другият ще го спира, в тази зала няма как да минат. Второ, правителството или КЕВР трябва много ясно да кажат, ако се задържа цената на тези нива, въпреки че тя скача на международните пазари, кой ще плати. Кой ще плати?! Все някой плаща. Може да е от данъците, може да е от нещо друго, но така или иначе този ток ще бъде платен, ако ще за цената на тока той да е нула лева. Вие това нещо като социалисти може и да не го разбирате, но винаги някой накрая плаща тази сметка. Като задържате цената на тока за всички, означава, че я задържате дори за онези, които могат да си я платят, които харчат много повече ток от тези, които пестят и се страхуват да си пуснат печката. Вие и тях ще ги компенсирате по този начин, ако просто задържате цената на тока. Затова, разбира се, този дебат е сложен и важен, само че той няма нужда от тази комисия, която, както казаха и някои от репликиращите – по-скоро господин Адемов, цели да хвърли тук отговорността за нещо, за което ние нямаме инструмент да решим. Това е много непочтено, извинявайте. Знам, че към тази дума имате страст. Крайно е непочтено да хвърлиш на парламента, който няма инструменти по отношение цената на тока, сега да изнася битката, и ако се вдигне цената на тока, всички да кажат: ей, парламентът не можа да я спре тази цена. И ние всички тук да обираме негатив, за да може някой друг да се весели по телевизиите и да обяснява как светлото бъдеще ще дойде в рамките на тази петилетка. Не става така и затова пак Ви повтарям: ние ще гласуваме против, защото нямаме намерение да носим отговорност, за която не сме призвани. Ние тук имаме други отговорности. Надяваме се целият парламент да си влезе в рамките на отговорностите, а изпълнителната власт да влезе в рамките на нейните отговорности. Дай боже скоро господин Петков да отиде и в Брюксел. Там би могъл – между другото, там ще се разглежда този въпрос днес – да вземе отношение, а не да ходи регентът там. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#56 · speech
Господин Костадинов, заповядайте за изказване.
#57 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, ВЪЗРАЖДАНЕ подкрепя създаването на тази парламентарна комисия, защото смятаме, че по този въпрос, разбира се, трябва да се говори тук от най-важната трибуна в държавата. Още повече, че комисията, както е предвидена за един месец, така или иначе ще трябва да излезе скоро с проекти за решения или най малкото със становища по отношение на очертаващия се проблем, който имаме в енергетиката. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще припомним, разбира се, сега тук и в самата комисия, че има много бързи и лесни механизми за преодоляването на очаквания скок на цената на тока, даже може да се говори и за поевтиняване, поради простата причина, че има тема, която странно защо се избягва в нашето общество и в българската политика. В средата на месец юни тази година Европейската комисия излезе със становище препоръка, което не е със задължителен характер за българското правителство – да се прекратят договорите с ТЕЦ „Марица изток 1“ и ТЕЦ „Марица Изток 3“, тъй като от 2001 г., 2002 г. досега българската държава изкупува на преференциални три пъти по-високи цени тока на тези две централи, отколкото примерно изкупува от българския ТЕЦ „Марица изток 2“, който е държавен. Това представлява много сериозна нерегламентирана държавна помощ, която държавата ни оказва в продължение на вече почти четвърт век. Впрочем досега винаги се е говорило като мантра, разбира се, която не подлежи на абсолютно никакъв коментар и противоборство, че когато нещо дойде от Брюксел, то трябва да се изпълнява, тъй като трябва да изпълняваме своите задължения към нашите европейски партньори, защото сме лоялни партньори и какви ли още не втръснали ни до гуша мантри, които, между другото, чухме само преди няколко дни тук от тази трибуна от министър-председателя. Странно защо обаче, когато говорим за прекратяването на договорите с американските тецове и за прекратяването на зависимостта на българската държава от тези две чужди дружества, всъщност ние ще продължим да изкупуваме този ток, само че нека цената да не бъде на 200 лв., а да бъде на 80, както е в момента с „Марица изток 2“. Този въпрос ще бъде поставен в комисията от нашите членове и силно се надяваме и разбира се, ще видим какъв точно ще бъде развоят на работата ѝ и ще поставим въпроса и пред Министерския съвет. Наистина няма как в крайна сметка изпълнителната власт да се крие зад законодателната, а още повече че заявките на дружествата за увеличаване на цената на тока в момента вече са налице. Няма време. Днес е петнадесети, комисията ще се състави и има точно един месец срок за действие. Надяваме се, разбира се, да се покаже на българското гражданство, че може вече да започнат да се предприемат реални действия за промени, а не да се повтаря старата практика. През последните 20 години тази нерегламентирана държавна помощ от страна на българската държава и българските данъкоплатци – в общ план всеки един от нас, продължава вече в период на управление, в който са ни управлявали правителствата на: НДСВ и ДПС; после тройната коалиция на БСП, НДСВ и ДПС; после управлението на ГЕРБ с най различните там присъдружни метастази – патриотични, реформаторски и други подобни, за да стигнем до сегашния момент. Така че ние ще настояваме наистина за поставяне на този въпрос, защото не бива да има двоен стандарт по някои въпроси. Когато се произнесе Брюксел, тук се счупват от бързане и от препиране да изпълнят препоръката, въпреки че тя няма задължителен характер. В този случай обаче българското правителство се направи на приятно разсеяно – повтарям, че това беше правителството през месец юни на служебния кабинет, разбира се, което показва, че има някои фактори, които са над разделенията, които уж са на идеологическа основа в България, и което за пореден път ще ни накара да поставим въпроса: българските граждани ли реално определят българската политика, или чужди фактори и чужди посолства? Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#58 · speech
Благодаря, господин Костадинов. Реплики по изказването на господин Костадинов? Заповядайте, господин Петров.
#59 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Костадинов, аз не съм съгласен с Вас, тъй като смятам, че проблемите са малко по сериозни от тези, които Вие засягате, а именно: предполагам днес на всички ни стана ясно, че тази временна комисия следва да бъде създадена именно по отношение на растящите цени на тока – за този от залата, който не знае, те се регулират от Комисията за енергийно и водно регулиране, която по Закона за енергетиката има петгодишен пълен мандат. Тоест не е налице възможност за нас като народни представители, които избираме състава на тази комисия, ако не сме съгласни с нейната дейност по одобрение на цените на тока и водата, да прекратим предсрочно нейните пълномощия, което за мен не е редно, тъй като виждаме, че от едната страна, на залата се говори, че Комисията е независим орган, а от другата страна, на залата се говори, че следва да се реагира на цените на тока. Затова смятам, господин Костадинов, и не съм съгласен с Вас, че следва да предложим законопроект, който да позволи в чл. 12б от Закона за енергетиката Народното събрание, което е избрало тази комисия, да прекрати предсрочно пълномощията ѝ, когато ние като народни представители смятаме, че тя обслужва интересите на външните монополи, които искат увеличението на цените на тока и на водата например. Трябва да имаме такава възможност, за да има два ефекта – на първо място, когато се прекратят предсрочно пълномощията на тази комисия, ще можем да реагираме срещу искане за увеличение на цените на тока или най-малко да го забавим. Втората функция и резултатът, който ще постигнем, ще бъде превантивният резултат и членовете на тази комисия ще знаят, че ако евентуално искат да получат някакви облаги, за да одобрят повишението на цените на тока, мандатът им ще бъде предсрочно прекратен. Затова, моля Ви да вземете предвид, че ще внесем такова предложение, такъв законопроект и моля Ви да го обсъдим. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#60 · speech
Благодаря, господин Петров. Други реплики? Няма. Госпожо Петкова, заповядайте за изказване.
#61 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, колеги, и по-специално колеги от „Продължаваме Промяната“, Вие дойдохте на власт, народът Ви даде своя вот на доверие под мотото „Върховенство на закона“. Не знам дали осъзнавате, но с това решение, което се предлага днес, се нарушава, и то много сериозно, Законът за енергетиката. Нарушава се и работата на независимия регулатор, която, както преждеговорившите колеги и господин Добрев споменаха, е дейност, която се наблюдава от страна на Европейската комисия. Има и такава агенция, която е на всички регулатори в Европа, така че контролът, който се упражнява върху нас, е изключително сериозен и нарушавайки Закона за енергетиката, ние ще създадем наистина много сериозни проблеми. Дебат по тази тема може да има за цената на електрическата енергия или цената на природния газ. Ако прецените, може да извикаме тук член на КЕВР или председател на КЕВР, който да обясни каква е ситуацията, но българският парламент няма правно основание да взема решения, свързани с цената на електрическата енергия. Така че аз апелирам към Вас да не даваме лош сигнал към българските граждани, защото точно това правим. Парламентът е призван да спазва законността, но това, което Вие предлагате с това решение, е грубо нарушаване на Закона за енергетиката и влиза в тотално противоречие с Вашата мантра за върховенство на закона. Всъщност какво се учудвам, след като беше нарушена Конституцията и това не направи на никого никакво впечатление? Призовавам Ви да проявите разум и преди да предлагате подобни решения, просто прочетете законите. Имаме прекрасни закони. Трябва да се четат. Ако бяхте прочели Закона за енергетиката, щяхте да видите какво пише в него и може би нямаше да се стигне до такова решение, до такъв дебат, който наистина губи парламентарно време, и в момента българските данъкоплатци плащат за това ние да обясняваме какво пише в Закона за енергетиката. Ако наистина искаме да бъдем полезни, да спрем с популизма, защото това е популизъм. Вие много добре разбирате, че това е популизъм, но ако искаме да бъдем полезни на българските граждани и наистина да има смисъл от такъв дебат, то трябва Вие от управляващото мнозинство да дадете необходимите указания на Министерството на енергетиката и на Министерството на финансите да продължат преговорите с Европейската комисия, свързани с въвеждането на механизма за капацитет – преговорите, които служебното правителство на президента Радев, за голямо съжаление, преустанови. Ако тези преговори не бяха преустановени и бяха изпълнени изискванията на Европейската комисия, нямаше да се стигне до тази ценова криза в областта на електрическата енергия, но безотговорното отношение на служебното правителство доведе до това нещо. Първият много сериозен скок на цената на енергията, не знам дали си спомнят колегите, които не са били тогава в парламента – едва ли си спомнят, но беше на 5 август 2021 г. Тогава ние от Политическа партия ГЕРБ-СДС в рамките на блицконтрол отправихме въпроси към министър-председателя – тогава Стефан Янев, но така и не получихме отговор какви мерки ще бъдат предприети, какво мислят по тази тема. Никой нищо не мислеше и се стигна сега до ситуация, в която българският парламент трябва да вади кестените от огъня на настоящото правителство. Разбирам какви са Ви мотивите, но те са незаконосъобразни. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#62 · speech
Благодаря. За реплика – Радослав Василев от „Продължаваме Промяната“.
#63 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Госпожо Петкова, ние неколкократно предложихме решения за изчакване с покачването цената на тока (реплики от ГЕРБ-СДС: „Кога? Кога?“), но КЕВР ясно показа, че увеличи цените. Искахме... (Реплики, смях от ГЕРБ-СДС.)
#64 · speech
Не от място, моля Ви.
#65 · speech
Момент. Бих искал... (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това е едно решение... Извинявайте. (Реплики от ГЕРБ-СДС.)
#66 · speech
Тишина, моля Ви!
#67 · speech
През последните 12 години бяхме свидетели (шум, реплики, смях от ГЕРБ-СДС) на постоянни манипулации и машинации за пропуски в сферата на енергетиката. Бяхме свидетели на... (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Да. Това, което искам да кажа, е, че... Добре, прощавайте. Исках... Извинявайте. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#68 · speech
Благодаря. Филип Попов – за реплика.
#69 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаема госпожо Петкова, хубаво е да спрете да демагогствате тук от тази трибуна. Хубаво е да спрете да имате противоречиви мнения, защото, от една страна, Вие казвате, че има криза с цената на тока на световно, на европейско ниво, нашите съседи. Имало контрол върху цената на тока в България, и от друга страна, обвинявате всичко, което е извън Вас – служебно правителство, хан Крум, Омуртаг, ако щете, за всички кризи в България – всичко, което се намира извън Вас. И аз Ви призовавам сега, докато ние тук губим парламентарно време заради Вашата демагогия, заради това, което направихте с цената на тока през цялото време, през което управлявахте, през всичките тези 12 и повече години, в които бяхте на власт, защото заради Вас в момента българските граждани не могат да си платят електричеството, българският бизнес фалира. И докато Вие тук демагогствате, хиляди хора остават на улицата без работа, защото предприятията в България не могат да си платят тока, защото е в пъти повече. Нека да пристъпим към гласуване на тази комисия и всички тези доводи, които ги имате, макар и противоречиви, си ги кажете на комисията, кажете ги след това. Затова се създава тази комисия, защото половин година нямаше парламент в Република България (шум и реплики от ГЕРБ-СДС). Действащ, действащ парламент, който да може с редовно избран кабинет, редовно правителство, които да могат да вземат решения в една или друга насока, така че спрете с тази демагогия. Това е призив, разбира се, обръщение. Знам, че няма да бъда чут. Нека да пристъпим към гласуване на тази комисия и когато имате някакви доводи, предложете Вашите двама човека от парламентарната си група, отидете и си кажете доводите. Стига губихте парламентарното време на цяла България. Благодаря.
#70 · speech
Благодаря. Реплика – Настимир Ананиев. (Шум и реплики.) Тишина, моля!
#71 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Петкова! Хубаво е в ГЕРБ да четете Правилника. Няма нищо незаконно в чл. 36 да се създаде Временна комисия. По какъв начин създаването на Временна комисия нарушава Закона за енергетиката никой не разбра, но Вие влизате с някакво кълбо на бъдещето да предричате какво се случва?! Другото нещо, което Ваш колега, който се изказа преди малко – при Вас сте свикнали да Ви хвърлят нещо от Министерския съвет и да слушате. При нас не е така, не трябва от Министерския съвет да се дава нещо на парламентарната група, за да бъде направено. Също така не забравяйте, че това е криза и ние сме парламентарна република, което значи, че трябва да вземем отношение по тази криза. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#72 · speech
Благодаря, господин Ананиев. Заповядайте, госпожо Петкова, за дуплика.
#73 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз малко се плаша, когато колеги от БСП говорят за демагогия в енергетиката (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), защото ще си позволя да се върна няколко години назад. През 2014 г., когато след намеса в дейността на бившия тогава ДКЕВР цената на двете американски централи, която влиза в микса на цената на електрическата енергия, беше намалена изкуствено, за да постигнете едно 5-процентно намаление на цената на електрическата енергия за бита. В резултат на това само за три месеца беше генериран дефицит в Националната електрическа компания над 400 млн. лв. Колеги, това са опасни неща и опасни заигравки, в които искате да ни вкарате, и колегите, които са може би от „Продължаваме Промяната“ и нямат тази информация и този опит. Така че аз отново призовавам към това – нека да бъдем реалисти, нека наистина да направим това, което зависи от нас. Единственият вариант е правителството да възобнови преговорите с Европейската комисия и да въведе механизъм за капацитет, който ще даде възможност за предоставяне на легална държавна помощ на централите, които произвеждат електрическа енергия от въглища, и това ще намали цената. Що се отнася до репликата на младия колега от „Продължаваме Промяната“, колега, аз така и не разбрах кога Вие сте направили предложение до КЕВР и в какво точно качество? Пак искам да кажа: КЕВР е независим регулатор и е опасно да се говорят от трибуната на Народното събрание подобни неща, свързани с вмешателство в неговата работа. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#74 · speech
Благодаря, госпожо Петкова. За изказване – народният представител Рамадан Аталай.
#75 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Първо, приветствам младия колега, който намери сили да излезе на тази трибуна и да се опита да се представи. (Бурни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и ДПС.) Убеден съм, че следващите пъти ще бъде много по-добре представен и много по-добре от тези, които сме били дълги години тук. Уважаеми колеги, дебатът имам чувството, че се изкриви. Тръгнахме да говорим за словореда, тръгнахме да говорим и за по-опасни неща, да не уважаваме онези институции, които ние сме ги избрали. Уважаеми колеги, всичко това, което се случва днес в тази зала, и онези изказвания, с които започнахте, за цената на електроенергията, за назначените институции, за зависимите и независимите институции, е много погрешен подход. В България Комисията за енергийно и водно регулиране е една независима институция и тя е избрана според Закона за енергетиката. Затова, ако днес тръгнем да търсим причина и вина в Комисията за енергийно и водно регулиране за кризата в енергетиката, няма да стигнем до същността, до истината за енергетиката в България. Защото, колеги, ако смените Комисията за енергийно и водно регулиране и назначите Ваши хора, тя ще е по-независима ли? Аз ще се върна към темата за Временната парламентарна комисия. Приветствам тези, които са измислили всичко така обтекаемо, че не са писали нищо против КЕВР, нито пък за цените на електроенергията. В този текст, който е писан, текстът ни опазва от всякакви такива въздействия върху онези арбитражни комисии и така нататък, колеги. Но всички други, които излязохте на тази трибуна с идеята да се представите пред обществото, че сте загрижени за цената на електроенергията – някои го казват популизъм, други, за да се представят така, че са загрижени едва ли не и за зелената енергия, и за ТЕЦ-овете, влизате в една тема, която не е позволено от уважение към българската държава да се изказвате от тази трибуна. Защото цените на електроенергията и всичко това, което се случва в мариците – миналата година месец декември беше представен Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, за да можем да получим този механизъм за капацитет, за който говори госпожа Теменужка Петкова, но аз няма да кажа, че тогава ГЕРБ не ни подкрепиха. Уважаеми колеги, освен всичко това, което в момента се случва в енергетиката, същото се случва и със здравеопазването. Но според мен, ако не направим временни комисии, докато не съставим постоянните комисии, ние няма да сме в час и няма да отговаряме на очакванията на обществото. Така че, ако искате да говорим за цената на електроенергията, може би в тази комисия ще говорим. По телевизиите много пъти сме казали как и по какъв начин ще бъде направено всичко онова, което е необходимо, за да се помогне на бизнеса да се получават онези средства, които определени фирми печелят повече, но тук трябва да се знае, че зелената енергия не влияе върху високата цена на електроенергията в света. И също така ще вземем онези решения чрез изменение в законите, където единствените начини, които останаха, са или да намалим ДДС, или да пипнем акцизите, за да може да има някаква нормална цена, която би трябвало да получава битът. Това, което се получи преди десетина – дванадесет години с връщане на цената на бита с 30%, днес дава онзи откат, който се получава във формулата, която изчислява Комисията за енергийно и водно регулиране. Така че да съставим Комисията, да спрем с популизма, да престанем с атаките към институциите, защото, ако премахнете Комисията за енергийно и водно регулиране, тогава, както каза премиерът, ще има още веднъж „здравейте отново на всички“, но протестите ще бъдат пред Министерския съвет. Затова, уважавайки всички институции, създавайки тази комисия, анализирайки ситуацията с енергетиката в България, влизането в законопроектите, в данъчните и в акцизните, да се опитаме по някакъв начин да дадем инструмента в ръцете на независимите институции, за да могат да определят поносимата цена на електроенергията. Благодаря Ви. Бъдете живи и здрави! (Ръкопляскания от ДПС.)
#76 · speech
Благодаря, господин Аталай. За реплика – Искрен Митев първо, после господин Дилов.
#77 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Първо, да благодаря на господин Аталай, че ни подкрепя в нашите първи опити да се изказваме от тази висока трибуна. И в допълнение да кажа, че като нов член на Народното събрание за мен е изключително смешно да гледам как ГЕРБ говорят от тази трибуна за искреност, за честност, за спазване на закона (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“), как трябва да си спазваме времето и да не губим времето на гражданите. Вие това правите, откакто сме тук, Вие това правите. Така че пожелавам Ви приятен ден и дано по-бързо да минем към гласуване и към нашата истинска работа. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#78 · speech
Процедурата е после, първо репликите. Заповядайте, господин Дилов.
#79 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, почитаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Аталай, давам си много ясна сметка, че да говоря след Рамадан за енергетика е все едно да обяснявам на НОИ как ми се е наводнила банята. Обаче имам въпрос към Вас – не е реплика, обяснете ми смисъла на тази комисия – семиотиката да я оставим настрана, смисъла и граматиката? Ние ще имаме редовна Енергийна комисия, която би могла – и не само би могла, но е предназначена да се занимава с всички тези въпроси, които се поставиха тук. Не е ли смисълът на тази комисия всъщност една индулгенция – да прикрием с нея факта, че новото българско правителство поради младостта си – аз не казвам нищо лошо за него, и току-що създадено си няма много ясна концепция как ще се справи с ценовата криза? Защото това е ценова криза, не е енергийна криза. И хайде да прехвърлим на парламента отговорността един месец тук да мъдруваме мерки в специална комисия. Имаме ли правителство – имаме! Имаме ли свикан редовно избран парламент – имаме! Той ще има ли Енергийна комисия – ще има! Обяснете ми, господин Аталай, за какво ни е специална комисия? Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#80 · speech
Благодаря, господин Дилов. Друга реплика? Господин Василев, заповядайте. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#81 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Това, което исках да кажа, е, че ние ясно заявихме нашите намерения за намиране на решения. Въпреки това КЕВР увеличи цената за отопление през зимните месеци. Това е една демонстрация, а не необходимост. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Ти не можеш да нареждаш на КЕВР!“)
#82 · speech
Не от място, моля Ви!
#83 · speech
Това е демонстрация на едни безчинства и посегателства върху българския пенсионер. През последните 12 години властимащите чрез многобройни машинации и манипулации успяхте да пропуснете реформата в сектор „Енергетика“. Обещанията Ви реално нито повишиха доходите на домакинствата, нито позволиха на социално най-уязвимите да преборят прага на бедността. Вместо това ние непрестанно слушахме хвалебствия и лъжи за стабилност и благополучие. Такава стабилност, уважаеми дами и господа от опозицията, че днес сме пред една невиждана криза – криза в електроразпределението, в енергопроизводството. (Реплика от ГЕРБ-СДС.) В крайна сметка управлението Ви доведе до една провалена реформа в сектор „Енергетика“, неправилно функциониращи регулатори и овластяване на определени олигархични кръгове. Да се надяваме това да бъде дотук. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#84 · speech
Благодаря, господин Василев. Господин Аталай, дуплика желаете ли?
#85 · speech
ДПС
Благодаря Ви. На колегата – последния, който ми направи реплика, няма да му отговарям. Поздравявам те още веднъж за смелостта, но има едно „но“. (Оживление.) Любе, мислех да не започнем да говорим пак за скритата сила Мърчаево – не видях къде остана. (Реплика от ГЕРБ-СДС.) Смисълът на Временната комисия – специално Вие от ГЕРБ, ти не си за първи път в този парламент, много добре го знаеш – колеги, е, че няма дълбок замисъл (смях и оживление), защото, ако имаше дълбок замисъл, нямаше премиерът да говори от няколко дена как, по какъв начин ще намали цената на електроенергията. Това ще го припишем към младостта и неопитността. Колеги, това, което в момента става в Народното събрание, са първите крачки, първият опит да бъдем добронамерени. Предложена Ви е една Временна комисия да разглежда и да запознае, пък защо да не се опознаем, да видим кой как ще асимилира и ще реагира на това, което се случва в енергетиката. Така че е необходимо. Може да бъде само за 14 дни, докато се направи постоянната Комисия, но нека да го гласуваме. Смятам, че вече достатъчно се наиграхме. Дайте да преминем към по-сериозни дела. (Ръкопляскания от ДПС.)
#86 · speech
Благодаря. За процедура – заповядайте.
#87 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Процедурата ми е по начина на водене към Вас, господин Председател. С цялото ми уважение, Вие оставихте да се изкажат колегите от Вашата парламентарна група – Митев и Василев, без никакво отношение към разискването на дебата и направиха реплика към господин Аталай, но се обърнаха към една друга парламентарна група. Трябваше да ги прекъснете, което е най-справедливото. С цялото ми уважение, че може би за първи път се изказват от тази трибуна, но Вие като пръв сред равни трябваше да ги поучите или най-малко да им напомните, че Правилникът на Народното събрание, какъвто е в момента, трябва да бъде спазван. Това помага за тона на дебата и за решаването на проблемите, за които всички сме се събрали, надявам се, по тази причина в Народното събрание. Да кажа и на тях съвсем накратко – колеги, ако създадем тази комисия и обещаете да върнете на избирателите цената на тока, каквато беше по времето на ГЕРБ – 80 лв., а не 500 лв., мисля, че е благоприятно за всички. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#88 · speech
Благодаря. Има ли процедура? Заповядайте.
#89 · speech
Продължаваме Промяната
Здравейте. По начина на водене. Както каза и колегата, днес няколко пъти станахме свидетели как ГЕРБ използват процедурите, за да правят изказвания. Моля Ви, спирайте ги, когато това се случва! (Смях и ръкопляскания.)
#90 · speech
Благодаря. Надявам се, че няма повече процедури. Вие сте за изказване, нали? Мартин Димитров чака най отдавна за изказване – заповядайте. След това е Венко Сабрутев, след това сте Вие и Христо Гаджев.
#91 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа! Има смисъл от такава комисия, защото редовната Комисия по енергетика ще бъде готова най-рано след 10-ина дена, а няма 10 дена за губене. Това е първият въпрос. Вторият въпрос е: да, колеги, имайте предвид, че никой от нас не може да казва на един независим регулатор, който и да било той, какво да прави. Обаче както целия Европейски съюз можем да имаме политики – политики за овладяване на проблемите, политики за овладяване растежа на цените в енергетиката. Това можем да правим, но не можем да казваме на независими регулатори какво да правят. Вярвам, че никой от Вас в своето изказване не е имал предвид такова нещо. Всъщност какво реално може да се направи и дали това може да бъде свършено от парламента, защото колеги казаха, че едва ли не парламентът нищо не можел да направи – не е така. Много европейски страни предприеха диференциран ДДС. Знаете ли, по принцип не съм привърженик на такива мерки, още по-малко моят колега Георги Ганев, когото от десет дена подготвям по темата, че в кризисни ситуации и това се налага. Диференциран ДДС за четири месеца е мярка, която може да потисне нарастването на цените на електроенергията. (Реплики от ДПС.) Да, законодателна мярка, и една Временна комисия може да подготви и да препоръча такава мярка. Ето това ѝ е работата! Така че има какво да свърши една такава законодателна мярка. Да, без нас, без парламента това не може да се случи, колеги. Друг е въпросът, че служебното правителство закъсня. Специално в блицконтрола попитахме кога е поискана нотификация от Европейската комисия за такива диференцирани ставки и оставаме с впечатлението, че твърде късно това се е случило, което е грешка. Когато попитахме служебния кабинет – защото знаехме, че този разговор идва: кажете ни конкретно какви политики предприемате за овладяване на проблемите в енергетиката, за потискане растежа на цените на електроенергия, те ни казаха, че са поискали и втора нотификация от Брюксел, но пак късно – ЕРП-тата да купуват загубите не от Борсата, а по цена – вероятно имат предвид обществен доставчик, което също е разумно да бъде сериозно обмислено. Това също е поискано много късно, това е част от проблема, колеги. Тези са възможните мерки. Между другото, единствено един колега от ДПС говореше за конкретните решения, които могат да се вземат, защото така трябва да се говори. Една такава комисия трябва да има конкретни предложения. Относно механизма за капацитети, който трябва да се прилага, извинявайте, но Вие от ГЕРБ и основно Вие, госпожо Министър, (реплика от „Продължаваме Промяната“: „Бивш министър!“), много закъсняхте там. Трябваше тази тема да е разрешена във Вашето време, въпросът да е приключил. Сега казвате – защо го няма? Няма го, защото не е направено. Още по Ваше време е трябвало да се свърши. Тоест има възможни политики. Има възможни мерки. Те се прилагат на ниво Европейски съюз. Можем и ние да ги приложим. Има логика в една такава Временна комисия. Аз Ви призовавам ние да участваме в нея и да видим какво реално може да бъде свършено и направено оттук нататък. Само тук искам да обърна внимание на едни нови колеги, които се бяха притеснили за КЕВР, какво щели да правят, как щели да ги махат и едва ли не как да ги наказват? Вижте, много хора от тях са с изтекъл мандат. Така че такъв казус няма и би трябвало да го знаят. Хубаво е да знаете по принцип. Няма такъв казус! Тоест парламентът трябва да избере нови членове и нов председател на КЕВР, които са с изтекъл мандат. Нормална, демократична процедура. И така, колеги, най-накрая – има смисъл от такава временна комисия. Предлагам Ви да не губим повече време и да я създадем. Благодаря. (Ръкопляскания от ДБ.)
#92 · speech
Благодаря, господин Димитров. Реплика от Теменужка Петкова – заповядайте.
#93 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Димитров, първо, нашето правителство изобщо не е закъсняло с така наречения „механизъм за капацитет“. Ние работихме по тази мярка и до 12 май 2021 г., когато всъщност предадохме, така да се каже, властта в ръцете на служебното правителство, нещата бяха финализирани. Ние бяхме финализирали с Европейската комисия датата, на която този механизъм трябваше да стане факт, и това е 1 юли 2021 г. Подготвили сме промени в Закона за енергетиката, които са съгласувани с Европейската комисия. Просто трябваше да се довършат преговорите, за да може да стане факт и тази законодателна промяна, която сме подготвили и е одобрена от Европейската комисия. На 1 юли имаше работещ парламент. Няколко пъти призовавахме служебния министър на енергетиката да ускори процеса по водене на преговори с Европейската комисия, да финализират целия този процес. Ако това беше свършено, нямаше да се стигне до датата 5 август, когато цената на електрическата енергия просто се взриви. Така че никой от нас, от правителството на Политическа партия ГЕРБ, не е закъснял. Ние работим по този механизъм. Направили сме съответно анализ, който е свързан и с мощностния баланс, и икономическия анализ, така, както се изисква от Европейската комисия. Ползвахме услугите на една от най-добрите компании, която се занимава в европейски мащаб точно с тези анализи. Така че всичко това, което се изисква от нас, е било направено. Просто служебното правителство спря този процес по неизвестни за мен причини, които обаче рефлектират върху всички български граждани и върху българския бизнес в момента. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#94 · speech
Благодаря. За реплика – господин Петров.
#95 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Димитров, разбирам, че Вие защитавате председателя на КЕВР и Вашия съпартиец от ДСБ Иван Иванов, но може би не сте разбрали предложението ми. Без значение дали мандатът на КЕВР е изтекъл или не, ние не можем да позволим като български граждани да бъдем подложени на един нов петгодишен гнет, съобразявайки новия петгодишен мандат на тази комисия, която трябва да изберем като народни представители. Не можем да си позволим да го търпим още пет години, ако той е в полза на външни, тесни икономически интереси. Благодаря Ви.
#96 · speech
Благодаря, господин Петров. Реплика от Драгомир Стойнев – заповядайте.
#97 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, правя репликата към Вас, защото може би не стана ясно следното от Вашето изказване: тази комисия няма да се занимава с цената на електроенергията, тази комисия няма да казва на КЕВР какво да се случва, нито пък ще предлага промени в структурата на КЕВР. КЕВР е една независима институция и ние по никакъв начин не можем да определяме и да казваме какво ще се случва там, но ние можем да предложим гъвкаво законодателство, което да подпомогне Енергийната комисия за вземането на решения. Защото, колеги, не е тайна, че имаме огромна задлъжнялост вътре в сектора, имаме огромна междуфирмена задлъжнялост, имаме чуждестранни инвеститори, които заради високата цена на електроенергията търпят все по-големи и по-големи загуби, имаме вътрешни държавни предприятия, които затъват все повече и повече, и когато цената в този глобален свят се увеличава и ни удря нас, ние трябва да осъвременим нашето законодателство, така че да може и Комисията, и Министерството да имат гъвкав подход, да вземат правилното решение в точния момент. Затова работата на тази комисия – и неслучайно, браво на колегите от „Продължаваме Промяната“, не са написали, че ще се занимават с цената на електроенергията, защото, колеги, това не е наша работа, това е работа на независимия орган, следователно ние ще се занимаваме именно с това законодателство, с което да подпомогнем и да увеличим ефективността на енергийния сектор. Благодаря Ви.
#98 · speech
Благодаря, господин Стойнев. Заповядайте, господин Димитров.
#99 · speech
ДБ
Стана ясно, колеги, че ние не можем да изземем функции на регулатора и никой няма такива цели, но можем да предприемем политики за овладяване на кризата в енергетиката. Това е работата на парламента, съответно и на правителството. По репликата на госпожа Петкова. Имате огромно закъснение за тези механизми за капацитет, имахте страшно много време това да бъде свършено в рамките на Вашия мандат – не го свършихте. Както, между другото, когато се приемаше Регламент (ЕС) 2019/943, който казва, че от юли месец 2025 г. не може да има държавни субсидии към ТЕЦ-овете, освен ако не се уговори друго. Въпрос, който остана висящ по Ваше време, и ми е много интересно сега да кажете какво друго говорихте, какво изключение, каква дерогация договорихте за България? Както, между другото, понеже повдигате темата, иначе нямаше да влизам в тези детайли, когато започна енергийната криза в България, ПАВЕЦ „Чаира“ беше в ремонт това лято. Това отговорна и сериозна политика ли е, дами и господа? Това ли е моментът за такъв ремонт? Тогава, когато най-много ни трябва, то да бъде в ремонтни дейности?! Както и същите хора 12 години – същите хора, 12 години не построиха газовата връзка с Гърция, която, да, е един инструмент, инструмент за повече възможности. Да, за същите хора става въпрос. Както и същите хора назначиха ръководството на ТЕЦ 2, което в условията на растящи цени лятото много късно започна да работи, което е стратегическа грешка, уважаеми дами и господа. И най-накрая, ако някои колеги могат да предоставят на Народното събрание Пътната карта с „Газпром“ за развитие на газопреносната мрежа, ще бъдем благодарни, изяснявайки ситуацията в българската енергетика, и както каза тук един нов колега, той искал да знае всички неща, които са подписани. Съгласен съм с Вас. И аз искам да знам всички неща, които са подписани, всичко, което се е случило, така че, който може да помогне в тази връзка, ние ще бъдем благодарни. Благодаря.
#100 · speech
Благодаря. Заповядайте за лично обяснение.
#101 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Димитров! Правя лично обяснение към Вас, защото няколко пъти обяснихте за механизма за капацитет. Аз вече се опитах да разясня, че този процес преминава през много сериозни етапи и трябва човек наистина да седне да прочете съответните директиви и Регламент, за да може да види през какво преминава една такава процедура. Така че още веднъж казвам, че ние не сме губили нито ден. Това е процес, който тече може би година и половина, близо две години. Трябваше да се финализира целият този процес, за да можем да стигнем до успешен финал, какъвто бяхме постигнали и какъвто служебното правителство не пожела да положи усилия и да приключи. Ако това беше се случило, днес нямаше да сме свидетели по отношение на тези цени на електрическата енергия. Що се отнася до дерогацията, може би имате предвид дерогацията на нашите въглищни централи. Искам само да кажа, че тя не се определя съответно от Европейската комисия, дерогация се дава от нашите национални органи. ТЕЦ „Марица изток 2“ има безсрочна дерогация за работа. Така че двете американски централи – също беше в ход тяхната процедура по дерогация, която, надявам се, вече да е финализирана успешно. Що се отнася до така наречената „Пътна карта“, за която Вие винаги искате да знаете нещо. Ами, тя, Пътната карта, на практика е пред Вас, защото всичко това, което е имало да става, то е станало – проектът е реализиран, сключени са договорите. Просто изискайте, прочетете договорите, вижте какво пише в тях. Ако има нещо, което Ви притеснява, моля, кажете. Но това, което ние постигнахме с реализацията на Балкански поток, е безспорно и всички Вие много добре го осъзнавате и знаете какви са ползите за България. България получава приходи от такси. Това, което ще получим от този проект, са над 9 милиарда, над 9 милиарда България ще получи като приходи! В противен случай ние губехме всичко. България щеше да загуби целия си транзит! Това ли искаме да стане? И в това ли се изразява патриотизмът? Благодаря Ви.
#102 · speech
Благодаря. Господин Сабрутев – за изказване.
#103 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Бих искал да стартирам с това, че в 9,00 ч. днес госпожа Петкова каза, цитирам: „Няма енергийна криза. Криза има само когато има проблем с доставките, а сега няма проблем с доставките.“ В 10,00 ч. днес господин Биков казва: „Енергийна криза има, но цените на тока се вдигат не само в България, а в цяла Европа.“ Оставам изумен как колегите от ГЕРБ правят опит да легитимират вдигането на цените на енергията. Най-вероятно повишаването на цените на енергията е било част от Вашите предизборни обещания и хората очакват да бъде изпълнено. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната”.)
#104 · speech
Благодаря. Реплика? Заповядайте, госпожо Петкова.
#105 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Енергийна криза наистина няма, защото такава криза има, когато има проблем с доставките на енергийни ресурси. Колегата Биков спомена това, че има ценова криза. Така че аз много моля, когато говорим или когато си записвате, просто записвайте коректно. Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#106 · speech
Благодаря. Друга реплика? Няма. Дуплика? Няма. Александър Ненков – за изказване. Заповядайте.
#107 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Преди да обоснова защо няма да подкрепим създаването на тази комисия, искам да започна с един цитат отпреди два дни: „Овладяхте енергийната криза и осигурихте значителна финансова подкрепа и компенсации на всички небитови потребители.“ Можете ли сега да ми кажете на кого е тази реплика? Кого цитирам? Ще Ви припомня – цитирам президента Румен Радев онзи ден, когато за последен път събра своите служебни министри от втория служебен кабинет, който той беше назначил. Аз разбирам, колеги, и Ви поздравявам за това, че започвате да се събуждате, че проблем с цената на електроенергията има, че бизнесът пострада много тежко през последните месеци. Започвате да се събуждате и осъзнавате, че всъщност – и знам, че сте в неловка ситуация, вече повече от шест-седем месеца тази тенденция продължава и с тези седем месеца на тези две служебни правителства се загуби време. Преди малко се каза, че не е имало парламент. Не, напротив, имаше парламент! Но знаете ли с какво се занимаваше този парламент? Ще Ви кажа. Той се занимаваше с това да очерни ГЕРБ – добре, приемаме го. Той се занимаваше с това кого да охранява НСО и кого не. Той се занимаваше с това да вземе Бюрото по защита на главния прокурор. И с други важни теми. Госпожа Мая Манолова оглавяваше една комисия за ревизия. Колеги, всъщност обаче нито дума по тази тема! Нито дума и по други теми, но понеже днес се фокусираме върху тази тема, нито дума по тази тема. Само че господин Президентът, доколкото виждам от това, което каза онзи ден, означава, че всъщност проблем няма, но, колеги, проблем има. Ние като опозиция не използваме времето си за нещо друго, не за да бламираме създаването на тази комисия (смях от „Продължаваме Промяната“), защото то не зависи от нас, но тук е мястото да се дискутират тези неща. Опозицията е тази, която трябва да Ви каже, когато правите грешки. А създаването на тази комисия е грешка! Атакуването на независимите регулатори е грешка! Това не е добре за Вас. Това не е добре за Вас! Мисля, че преди малко господин Аталай го спомена. Когато започнеш да се бъркаш в работата на независимите регулатори, това означава, че цялата отговорност пада върху Вас. Създаването на тази комисия според мен е точно опитът на сегашното правителство да избяга от отговорност и да я прехвърли към Вас. Към Вас, не към опозицията! Ние ще гласуваме против – няма никакво значение как ще гласуваме. Отговорността вече е изцяло във Вашите ръце. Това ми напомня малко и на утрешния съвет, който ще се проведе в Брюксел, ако не ме лъже паметта, в който няма да участва премиерът, а ще участва президентът. Защо? Защото най-вероятно има въпроси, включително и темата с Македония, които ще бъдат поставени на този съвет, и всъщност нашият премиер, който ние гласувахме онзи ден, няма готови отговори. Това е истината. Това правите и с тази комисия. Темата е прекалено сложна, прекалено изискваща внимание, но трябва да се носи отговорност. А защо, колеги, Комисията е за един месец? Защо не я направим за три месеца например? Да мине зимата, то сигурно от само себе си в някакъв момент цената на електроенергията би трябвало да се нормализира, говоря на световните пазари, и всъщност през цялото време да се окаже, че правителството не си е мръднало малкия пръст да свърши някаква работа. Работата означава да подкрепи бизнеса, битовите, небитовите потребители – това, което се изисква от едно правителство, а регулаторът, независимият регулатор, е този, който трябва да обследва обективните обстоятелства и да направи предложения. Даже некоректно, между другото, се изказвахте някои колеги за това, че бил вдигнал цената на тока регулаторът. Ами той още не е излязъл с решение. Има предложения. Дори това не си направихте труда да го прочетете и осъзнаете! Така че, колеги, да знаете – за КЕВР става въпрос, господин Иван Иванов, когото аз лично много уважавам, когато ГЕРБ е гласувал за него като председател, неслучайно го е направил. Неслучайно! Защото, когато говориш и искаш, и искрено очакваш да имаш независим регулатор, правиш така, че той да не зависи партийно по никакъв начин от твоите решения. Не може премиерът, президентът или който и да било друг да му налага какво да прави и какво не. А Вие всъщност горе-долу това искате да направите с тази комисия. Не, колеги, регулаторът е този, който трябва да каже: такива са обстоятелствата, а правителството – правителството трябва да бъде органът, който да създаде механизмите, за да компенсира особено бизнеса в момента, тъй като той изключително много страда от това повишаване на електроенергията. И за последен път, и приключвам – то е за Вас, колеги – Вие управлявате, Вие носите отговорност, Вие трябва да се събудите и да разберете, че такъв проблем има. И за разлика от седемте месеца на хубавите фанфари, на хубавите приказки, които се изказват за успешното правителство, всъщност се оказват един балон, който ще се спука много, много, много скоро. Не само за ценовата криза в електроенергията, но и всяка друга криза, пред която държавата е изправена. Така че, колеги, Вие гласувайте за тази комисия, носете си отговорността, но да знаете – много скоро всичката тази тежест ще падне на Вашите плещи, хората ще осъзнаят, че всичкото, което се говореше през последните месеци, е просто едни празни приказки, слогани, заклинания и нищо повече. И стига се оправдавахте за някакви 12 години. Цената на електроенергията, когато ГЕРБ е управлявал, беше средно около 80 лв. Сега цената отива към близо 500 лв. Къде сравнявате 12 години с последните месеци? Сега ли разбрахте, че има такъв проблем? Днес? Днес?! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#108 · speech
Благодаря, господин Ненков. Реплика? Първо Стоян Таслаков от ВЪЗРАЖДАНЕ.
#109 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, слушам ГЕРБ да говори за мерки, за решения и за грешки и не мога да повярвам, че има такъв цинизъм. Най-големият провал беше именно техният – за спирането на проекта АЕЦ „Белене“. Ако АЕЦ „Белене“ беше построен, досега щяхме да сме го изплатили и вече да имаме печалба от него. Тук днес нямаше да говорим за вдигане на цени, а щяхме да говорим за износ на ток и за печалба. Благодаря.
#110 · speech
Благодаря. Реплика – Емил Георгиев, заповядайте.
#111 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми заместник-председатели, уважаеми дами и господа! Нямах намерение да се изказвам днес още от първия си ден на присъствие в Народното събрание, но господин Ненков някак си ме издърпа за езика. Аз се изказвам в случая и като председател на първата потребителска организация в България – Федерацията на потребителите. Господин Ненков, преди малко много сърцераздирателно ни казахте, че започваме да се събуждаме. Ние от Федерацията на потребителите сме се събудили много отдавна и за разлика от Вас аз и моите колеги ежедневно се срещаме с между 5, 10, 15 потребители – срещаме се с тяхната мъка. И сега, 24 часа след като правителството се е заклело, Вие да пледирате, че няма нищо лошо в това да се повиши цената на енергията, извинявайте за израза, това е цинизъм.
#112 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Спекулация в момента правите.
#113 · speech
Да, да, спекулация правя аз, но спекулация в момента прави… След малко, в 13,30 ч., е Комисията за енергийно и водно регулиране – там ще има спекулация. И ние тук в момента продължаваме да нагнетяваме обстановката. Непрекъснато се фиксирате в президента. Спрете, това не е здравословно! Фиксирайте се оттук нататък как да притъпим мъката на българските потребители, защото, пак казвам, 22 часа след като правителството се закле, да се внушава, че няма нищо лошо в това да се повишава цената на най-бедния потребител в Европейския съюз, е цинизъм. Благодаря Ви.
#114 · speech
Благодаря. И реплика на Филип Попов.
#115 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Ненков, когато Вие от ГЕРБ говорите за енергетика, трябва да започвате и да свършвате Вашите изказвания с едно име: Гинка, Гинчето, както някои от Вас се обръщат към нея – Гинка Върбакова, не знам. Някои я познават от 20 години, други може би от по-кратко, не знам, това са си Ваши работи в парламентарната група. Но когато говорите за енергетика, спомнете си Гинка, Гинчето и сделката с ЧЕЗ. Това правихте Вие през тези толкова години в енергетиката, защото казахте, че Вие и Вашите правителства подпомагате българския бизнес по отношение на енергетиката. Ами подпомагате, подпомагахте, как беше – „Инерком“ на Гинка Върбакова – този колос в енергетиката. Благодаря Ви.
#116 · speech
Дуплика, господин Ненков. Заповядайте.
#117 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, започвам отзад напред. Господин Попов, когато явно нямате аргументи, стигате до подобен вид репликиране. Не знам какво да Ви кажа, изключително трудно ми е да отговоря на този въпрос. Що се касае до господин Георгиев. Аз не си спомням да съм казал или някой да е казал, че ние подкрепяме увеличаването на цената на електроенергията. Няма според мен човек – не в тази зала, извън тази зала, който да е доволен от това нещо. Няма! Не сме обвинили конкретно някой, че е виновен за повишаването на цената. Ние сигнализираме, че през последните седем месеца никой не си мръдна малкия пръст да направи подкрепа за бизнеса или за потребителите, за да посрещнат тази цена на електроенергията. И казваме друго: че в крайна сметка има независим регулатор и той е в полза на всички Вас. На всички Вас! Затова са измислени. Помните ли, господин Георгиев, преди ние да направим именно тази реформа в начина на избирането на регулатора, всъщност той се избираше от Министерския съвет? Тогава хората по доволни ли бяха? Тогава бяха ли по-доволни? Не, напротив! Ние предприехме тази стъпка. Между другото, ако не ме лъже паметта, всичките парламентарни групи подкрепихме точно това. Това беше и с Вашите колеги, които сега са във Вашата парламентарна група. И смея да твърдя, тъй като съм бил много години в Комисията по енергетика, винаги сме имали до голяма степен сходство в начина на мисленето си и сходство в начина на гласуването. Но сега се намираме в друга ситуация – пазарите на електроенергията се повишиха значително. В крайна сметка трябва държавата, но не парламентът… Парламентът може да приеме законодателство, но с решения за създаване на такива комисии няма да постигнем нищо. Не е нужно някой да се оправдава с ГЕРБ. Ситуацията е такава, каквато е в момента. И не виждам защо търсите отговорност в ГЕРБ? Седем месеца управлява друг, два парламента се изредиха. Закон приехте ли, някаква мярка някой предложи ли? Не. Правителството в момента си измива ръцете с Вас. С Вас си измива ръцете! И това няма абсолютно никакво значение за ГЕРБ. Вие ще носите този кръст. А що се касае до проекта „Белене“ – Таслаков мисля, че беше колегата, бихте ли излезли да ми кажете: по какъв модел сметнахте, че тази централа вече трябваше да бъде построена; каква щеше да бъде нейната цена; каква щеше да бъде нормата на възвръщаемост и как така решихте, че днес вече щяхме да генерираме износ на електроенергията и големи приходи и печалби? Ето това, ако излезете да ми кажете, ще Ви се извиня за така поставената под съмнение Ваша експертиза. Благодаря Ви.
#118 · speech
Благодаря. Сега изказване от името на „Има такъв народ“. След това – от името на ГЕРБ-СДС.
#119 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, здравейте! Това много ми хареса, което е от „Продължаваме Промяната“. Топлото „здравейте“ и смятам да го използвам, защото е нещо възпитано и мило. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Колеги, тридесет минути тук и повече, час, слушаме и слушаме как в нашите глави и в главите на цялата аудитория се набива: КЕВР, КЕВР, КЕВР. Как, виждате ли, ние, нашата коалиция, иска да унищожи КЕВР. Аз не видях никъде в задачите на тази комисия да има записано, че ние ще разследваме КЕВР. Още повече че, доколкото ми е известно и доколкото видяхте всички в материалите, мандатът на ръководството на КЕВР е изтекъл и предстои промяна, и то колкото се може по-скорошна, защото мандатът изтече отдавна. Нали си представяте, когато ние тръгнем да подменяме КЕВР, какво ще се случи? Политическото значение е в КЕВР. Но нека да оставим КЕВР. Щеше да е добре, ако електроенергията, излизайки от една централа или от една вятърна мелница, отива до КЕВР или до електроразпределителите. За съжаление, всички, които са в тази енергетика – аз не разбирам нищо от енергетика – знаят, че тази електроенергия минава през НЕК, БЕХ и какви ли не още междинни структури. А да попитам: чии са ръководствата на тези структури? (Реплики.) Кой постави ръководствата на електроцентралите? Кой постави ръководствата на тези структури? И много странно защо има и такива съвпадения с кризите, които възникнаха в цената, с политическата ситуация през тези месеци?! Много удобно за опозицията от ГЕРБ – по време на служебното правителство в тежки политически моменти цената се вдигаше рязко. Същото се получи и в момента – в деня, в който се избираше правителството, излезе информацията за вдигане на тока. Чии интереси обслужва тогава тази пета колона в енергетиката? Ето това очаквам да чуя от тази комисия – кой какви интереси защитава в структурите на енергийната система, изключвайки КЕВР? Това е задачата на тази комисия и колкото и часа тук да спорите, Комисията ще я има, ще бъде гласувана и ще я подкрепим. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)
#120 · speech
Благодаря, господин Христов. Реплики? Няма. Господин Гаджев – изказване.
#121 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Малко по темата, но първо да затворим темата с КЕВР. Откъде тръгна темата с КЕВР? От изказванията на господата от „Продължаваме Промяната“, с какво беше? – независимо зависим и как КЕВР е в основата на проблемите. Оттам тръгна и целият дебат в посока КЕВР. Ако толкова е важна смяната на КЕВР, мисля, че миналата сряда, господин Председател, прочетохте, че предстои избор на председател и членове на Комисията. Ако толкова беше важно и искахте спешни мерки, можехте още същия ден да внесете процедурни правила за провеждане на избор на нови членове, които можеха да се случат допреди края на годината, но явно това е друга тема, която не Ви е толкова от интерес. Колкото до самия КЕВР, аз нямам съмнение в тяхната независимост и в професионализма на господин Иван Иванов. Впрочем един от вносителите на този текст е от хората, подкрепили сегашния състав на КЕВР. Предполагам и той има същата като мен липса на съмнение към техния професионализъм – човек, който е представител от години на реформаторското общество в България и носител на ценностите на тази общност, която, предполагам, и Вие от „Продължаваме Промяната“ подкрепяте. Но дотук с темата КЕВР. Тук въпросът е за самия проект на решение, което ни е предоставено. Тук колегата Мартин Димитров беше изключително прав – нямаме и десет дни, за да подходим към решаване на кризата, но Вие предлагате един месец. Казано най-просто: мерки, които тази комисия, каквито и да са – дали са законодателни, дали ще е проект на решение, дали ще е някакъв доклад, най-рано ще бъдат предоставени на Народното събрание в края на януари. Тоест каквото и да говорите за 1 януари и за подпомагане на битовите потребители до 1 януари, тази комисия няма да е свършила работа. Нали така, един месец? Реално тази комисия най-рано януари месец, края, ще предостави каквито и да са мерки за битовите потребители или за небитовите потребители, които са на нерегулирания пазар. И тук по опасното е за тях. Всъщност какъв е проблемът на бизнеса? Миналата седмица на отговор в блицконтрола министър председателят по това време Стефан Янев каза нещо много притеснително – субсидиите и въобще финансовите средства за подпомагане на бизнеса за високите цени на тока са планирани до края на ноември месец, тоест за декември няма планирани средства за подпомагането на бизнеса. Супер! И за януари съответно следващата година. Евентуално в следващия бюджет можем да видим такива. И ние, вместо да видим какви спешни мерки да се приемат за подпомагане на бизнеса, какво правим? Ще правим комисия за след един месец. А дотогава, до края на януари, какво? Бизнесът ще остане без подпомагане. Защо?! Фирми ще фалират, хора ще останат без работа заради това. Трябва спешно, сега. И тук е работа на Министерския съвет, а с подобно решение министърът на енергетиката и правителството ще кажат: „Ние ще чакаме парламентът да ни каже какви мерки да правим.“ Не е редно. Трябват спешни мерки сега, тук, днес и в рамките на оставащите две седмици до края на годината, за да може да се посрещне от небитовите потребители, да бъдат подпомогнати, защото те плащат високите сметки. Битовите – ще видим решението на КЕВР. Там още не знаем какво ще е. Но най-важното е – трябват мерки сега, а не след месец и половина, както предлагате.
#122 · speech
Благодаря, господин Гаджев. Реплики? Няма. Господин Делян Добрев е записан за изказване. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС вече е в допълнителното време, само да Ви кажа.
#123 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз също няма да подкрепя тази временна комисия поради три причини: първата е, че тя ще бъде просто една говорилня и между другото, това го пише в самите мотиви. В мотивите за създаване на Комисията пише: „Ще се съберем и там ще си поговорим, ще си подебатираме.“ Не пише, че ще вземаме решения, не пише, че ще изготвим доклад, каквато е практиката обикновено, ние просто ще си подебатираме. Ако просто ще си дебатираме и ще разговаряме помежду си, то по-добре да го направим в постоянната Комисия по енергетика, която ще създадем още следващата седмица, и следващата седмица ще бъде първото ѝ заседание. Тоест не очаквам никакъв резултат от тази комисия. Втората причина да не подкрепя това решение е, защото от много от Вас, включително най-изненадващо от доктори и от всякакви други професии и специалисти в пленарната зала, чух тези за намеса в работата на регулатора. Аз се опасявам, наистина се страхувам, че Вие ще се изкушите да оказвате натиск върху независимия регулатор в България, и аз вярвам, че този регулатор е независим, защото 2015 г. бях част от депутатите в тази пленарна зала, които променихме закона и избрахме регулатора. И да Ви кажа, защото съм сигурен, без да обиждам никого, че 80% от Вас не знаят, но не Ви е това работата. Регулаторът има девет комисари. Той е колективен орган с девет комисари. ГЕРБ има двама от тези девет. Председателят е от „Демократична България“, бивш заместник председател на ДСБ – господин Иван Иванов, когото аз много уважавам и съм подкрепил да бъде председател и който през годините доказа, че един регулатор в България може да бъде независим орган. Тоест много от Вас ще се изкушат да направят това, което не трябва да правят – да нарушат независимостта на този регулатор. Между другото, искам да Ви кажа, че 2015 г., след като избрахме състава на регулатора, получихме писма от Европейската комисия, които дадоха за пример България и казаха, че България има една от най-добрите практики в създаването и в избора на независим регулатор в енергетиката, защото той се избира от Народното събрание. В много от държавите се назначава от министъра на енергетиката или от премиера. В единици държави в Европа той се избира от Народното събрание. Втората причина е, че в тази комисия съм сигурен, че ще се изкушите да оказвате натиск върху регулатора. Тук чух тези от сорта: „Не чу ли този регулатор, че ние по време на предизборната кампания казахме, че токът няма да се вдига, а точно дойдохме на власт и още в първия ден този регулатор вдигна тока?“ Колеги, ако бяхте прочели Закона за енергетиката, щяхте да видите, че това е точният ден, срокът, в който регулаторът трябва да обяви на обществено обсъждане решението, което смята да вземе от 1 януари. Тоест 15 декември, или кога се падаше, коя дата се падаше – денят, в който регулаторът обяви своята прогноза, е денят, който го задължава по закон той да го направи, а не че има някаква конспирация срещу Вас. И третата причина да не подкрепя създаването на тази комисия е, че тя не се фокусира върху основния проблем – решението за цената на битовите абонати ще го вземе независимият регулатор. Големият проблем в тази държава е, че бизнесът плаща пет пъти по-скъп ток, отколкото плащаше по времето на ГЕРБ. Каза го колегата Ненков: по времето на ГЕРБ цената беше 80 лв. Не искам тук да излизам от експертния тон, има редица причини, поради които цената в цяла Европа е пет пъти по-висока. Не само в България, в цяла Европа е така. Знаете ли каква е разликата между Европа и България? Разликата е в това, че всички държави в Европа предприеха мерки, за да облекчат бизнеса. И господин Димитров, няма да се съглася категорично с Вас, че диференцираната ставка на ДДС може по някакъв начин да помогне за разрешаване на ценовата криза в енергетиката, защото тя има отношение единствено към битовите абонати, а големият проблем е в бизнеса – пет пъти по скъп ток за бизнеса. Аз знам предприятия, които няма да работят месец януари, защото не могат да си позволят да плащат пет пъти по-скъп ток от този, който са определили в своите цени. Разликата между Европа и България е, че там има политики в подкрепа на бизнеса, а тук няма. Помощта от 110 лв. за октомври и ноември е крайно недостатъчна и аз казах месец август, че трябва да бъде заложена такава помощ в актуализацията на бюджета и това не беше направено. Ако искате да помогнете за разрешаването на кризата, казвам го сега пак, заложете средства в следващия бюджет, защото не го направихте лятото и се чудехте каква врътка да направи служебният кабинет, за да плати тези два месеца по 110 лв. Намерете начин да го заложите в новия бюджет за 2022 г., и то не 110 лв., а както иска и предлага бизнесът – две трети от по-високата цена да се поема от бюджета поне до края на пролетта, поне до месец април, когато се очаква цените да се нормализират. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#124 · speech
Реплики има ли? (Народният представител Десислава Атанасова иска думата.) Госпожо Атанасова, Вие за изказване ли?
#125 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Да. Добре, заповядайте. Имате две минути и половина оставащо време на групата.
#126 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, какво ли не се чу в залата, включително идеи как да се притъпи мъката на хората със създаването на тази комисия. Няма да коментирам голяма част от изказванията, които не бяха експертни и това беше очевидно дори и за непознавачите по темата „Енергетика“. Уважаеми колеги, на първо място, оставам с впечатление, че изобщо не знаете как функционират държавните органи. Нямате идея и за разделение на властите, но това настрана, отдавам го на малкия опит, включително и парламентарен. Аз обаче се изкушавам да Ви предложа нещо: вместо да създаваме подобна комисия, да приемем проект за решение, който считам, че много по-бързо ще реши наистина проблемите, които съществуват в сектор „Енергетика“ по отношение на цената на електроенергията. Затова правя редакционно предложение в Проекта на решение за справяне с ценовата криза на електроенергията. Народното събрание на основанията по Конституцията и Правилника да реши: „Точка единствена. Народното събрание налага мораториум върху цената на електроенергията, ВиК услугите и топлинната енергия на нивата на 1 януари 2021 г.“ Още повече, уважаеми колеги, това специално го казвам към колегите от БСП, че такова становище тази сутрин изрази и министърът на социалната политика, когото вчера от Вашата парламентарна група номинирахте и избрахте – господин Георги Гьоков. Мисля, колеги, че по този начин наистина ще направим нещо смислено за българските граждани, за българския бизнес, ще реагираме на ценовата криза на електроенергията. Надявам се, че всички тук в тази зала си даваме ясна сметка, че Народното събрание може да взема такива решения и е много по-логично да го прави, отколкото да създава временни комисии, които в рамките на един месец няма да правят нищо. Благодаря. Моля Ви, господин Председател, да подложите на гласуване този проект на решение. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#127 · speech
Има ли реплики на изказването на госпожа Атанасова? Господин Аталай и след това Явор Божанков.
#128 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Атанасова, добре че Ви свърши времето! Аз не очаквах точно от Вашата парламентарна група да чуя – не ми е удобно да кажа, толкова голяма глупост, която може да измислите. За мен популизмът трябва да има граници. Ако искате да си размените местата – ляво и дясно, и ако искате да се припознаете като една парламентарна група с господин Гьоков и ГЕРБ, това си е Ваша работа, но недейте да давате съвети на тези хора тук дали са опитни. Те имат възможност да се научат. И Вие дойдохте неопитни, и Вие не знаехте за какво става въпрос. Ние и тогава бяхме тук, ние пак ще бъдем тук само затова, защото не сме предлагали такива безсмислици, които Вие предлагате в момента. (Ръкопляскания от ДПС.) Моето предложение е, господин Председател, поради изтичане на времето, защото това решение беше предложено след изтичане на времето, дори да не го подлагате на гласуване. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#129 · speech
Господин Божанков? Отказахте се от реплика. Други реплики? Дуплика? Заповядайте.
#130 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Аталай, благодаря, че ми дадохте възможност за още време по времето на дупликата. Уважаеми колеги, бих искала по този начин да Ви поставя на вниманието несъстоятелността на дебата и за въпросната комисия, която колегите от „Продължаваме Промяната“ предлагат. Нали чухте, че всички аргументи и по отношение на целта на тази комисия, и по отношение – дори имаше граматически бележки, и по отношение на срока на тази комисия, и действието на тази комисия, и дейността ѝ са абсолютно некоректни към това, което ще очакваме като резултат. Вие очевидно чрез гласуване ще създадете тази комисия. Само че, уважаеми колеги, имайте предвид, че за нейното функциониране ще се харчат пари на данъкоплатците, на първо място. За нейното функциониране накрая ще има нужда от доклад, на второ място. И на трето място, ще трябва предложенията, които очаквате да бъдат направени за въпросите с енергийната криза, да не бъдат просто популизъм, а да бъдат действащи предложения, с които Министерският съвет трябва да се ангажира. Успех Ви желая! Аз смятам, че ще катастрофирате тежко, но – предупредени сте! Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#131 · speech
За изказване? Господин Таслаков, заповядайте.
#132 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Колеги, искам да върна малко темата за АЕЦ „Белене“. Да, ние не сме експерти енергетици, но има други, които са такива. Има един институт, казва се Български атомен форум. В него са събрани най-добрите енергетици в тази сфера. Те от 20 години се занимават с анализи, цифри и данни. Те излизат периодично със становища и имат становище по въпроса за АЕЦ „Белене“. Там всички Вие може да се запознаете с необходимостта за изграждане на този проект. Само искам да вмъкна, че при спирането на проекта България беше осъдена да плати 600 млн. евро, която сума ще тежи на съвестта пак на ГЕРБ. Благодаря.
#133 · speech
Благодаря. Реплики? Няма. Процедура – заповядайте, господин Гюров.
#134 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ моля за почивка.
#135 · speech
Добре. Обявявам почивка до 12,00 ч. В 12,00 ч. се събираме отново. (След почивката.)
#136 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме с дискусията по Проекта на решение за създаване на Временна комисия. Желаещи за изказване? Господин Йорданов, ще имате ли изказване? Заповядайте.
#137 · speech
ИТН
Господин Председател, уважаеми колеги! Искам да благодаря на госпожа Десислава Атанасова, както и на цялата парламентарна група на ГЕРБ, за така направеното предложение. Колеги, радвам се, че опозицията разсъждава отговорно, радвам се, че мислите за българските граждани. Затова мога да Ви уверя, че ние ще подкрепим Вашето предложение за мораториум (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), защото всички знаем, че има криза с цените в енергетиката. Разбира се, има някои съмнения около това предложение, но понеже управляващите трябва да разсъждават практично и умно, а не да правят контра на опозицията постоянно, Вие ще бъдете подкрепени за това предложение и всъщност целият парламент, вероятно без ДПС, огромна група от българските депутати ще застанат зад това предложение. Разбира се, след това ние ще гласуваме и Временна комисия, която да се заеме с другите проблеми в енергетиката. Така че още веднъж Ви благодаря за това. Не знам как Ви хрумна, но съм изключително щастлив, че дойде от Вас. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#138 · speech
Благодаря, господин Йорданов. Реплики има ли? Няма реплики. Други изказвания? Госпожо Митева, заповядайте.
#139 · speech
Ива Митева
ИТН
Във връзка с това, че дебатът вече приключва, и във връзка с направеното предложение за мораториум предлагам, тъй като става дума за две различни неща, предложението за мораториум да бъде подложено отделно на гласуване и оформено служебно като Проект за решение и отделно да се гласува и Проектът за решение за създаване на Временната комисия, тъй като тя също има какво да свърши и има важни обсъждания, които трябва да проведе. Така че предлагам две отделни гласувания – за Комисията и за Решението за мораториум. Благодаря Ви.
#140 · speech
Благодаря, госпожо Митева. Реплики има ли? Няма. Други изказвания? Също няма. Прекратявам дебатите. На първо място, гласуваме предложението на народния представител Ива Митева за разделяне на две отделни гласувания – първо, за приемане на решение по предложението, направено от народния представител Десислава Атанасова, и след това по основния текст за създаване на Комисията. Гласуваме по предложението на Ива Митева. Гласували 221 народни представители: за 172, против 10, въздържали се 39. Предложението е прието. Въз основа на това преминаваме към гласуване по Проекта, предложен от Десислава Атанасова. Колеги, моля да гласуваме предложението на народния представител Десислава Атанасова. Гласували 190 народни представители: за 186, против 2, въздържали се 2. Предложението е прието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И на последно място, преминаваме към гласуване на основното предложение – за създаване на Временна комисия. Гласували 219 народни представители: за 163, против 49, въздържали се 7. Предложението е прието. За обяснение на отрицателен вот – народният представител Маноил Манев. Моля за потвърждение, че е гласувал против.
#141 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Председател, уважаеми колеги! Обяснявам отрицателния си вот. Принципът на създаване на такива комисии като смокинови листа на Министерския съвет, на отделни министри, на отделни политики на министерствата няма да ни доведе до нищо добро. Не че съм гадател, не че предсказвам нещо, просто казвам. Когато Министерският съвет се опитва да избяга от ангажимента си по Конституция да упражнява външната политика на страната и на мястото на министър-председателя отива президентът, е лошо. Когато не може да реши проблема, който е днешен, утрешен, сега и го прехвърля на Народното събрание да го вкара във Временна комисия, това потвърждава онази приказка, че ако искате да не решите един проблем, го вкарайте в комисия. Хубаво е поне, че днес се съгласихте с нашето предложение за цените. Лошото е, че всичко, което правим ние в тази зала, ние – казвам всички народни представители, утре виновните за това ще бъдем пак ние. Ако ще правим такива комисии, повярвайте ми, предстои да направим поне още десет, защото проблемите са много и за всеки един от тези проблеми ние ще трябва да правим такива комисии. Това е логиката, която днес вкарахте в Народното събрание. Благодаря Ви.
#142 · speech
Благодаря, господин Манев. Друг за обяснение на отрицателен вот? Заповядайте.
#143 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Заради краткото време, което имам в отрицателен вот, няма отново да се връщам към дефиницията или към влиянието върху КЕВР, но трябва да сме наясно с едно – има реални и нереални възможности извън мораториума, който вече гласувахме, за битовите потребители, за тези, които са на свободен пазар, да интервенираме по такъв начин, че да защитим нашия бизнес. Естествено, нереална възможност е да изпълнявате Вашите предизборни обещания и да вкарате в бюджета 8 милиарда, които казвате, че всяка година са изтичали от държавния бюджет, като тези 8 милиарда ще стигнат приблизително за около 350 лв. на всеки мегаватчас енергия да бъдат насочени обратно към бизнеса. Естествено, не е реално да се говори и за затваряне на границите, както пише и във Вашето коалиционно споразумение. Реално обаче е – господин Председател, ще Ви помоля от Ваше име, ако не желаете, ще помоля да го направите от мое име, да изискате все пак изтеклите бележки от Комисията по всички медии да бъдат внесени в парламента, за да могат да бъдат разгледани от ресорните комисии, включително и от Временната комисия, ако се налага, за да може да се вземе ясно отношение по бъдещите проблеми по нея. Още повече, ние ще продължаваме да държим и за намаляване на ДДС въпреки въведения мораториум, за да се подпомогнат още повече домакинствата. Не на последно място, във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост – сега е моментът държавата да интервенира по най-правилния начин, защото вече разходите, които извършва държавата, въпреки че не е приет Планът, могат да бъдат възстановявани впоследствие за тези проекти, които сме сигурни, че са одобрени. А това са именно проектите за енергийна ефективност към жилищните сгради, проектите, свързани с енергийна ефективност и към бизнеса, проектите, свързани със средства, насочени директно към бизнеса по de minimis или до 200 хил. евро за всяко едно предприятие, за да може да изгради на покрива или в своя двор фотоволтаична инсталация, и не на последно място, средствата, които трябва да стигнат и до българските домакинства, за изграждане на соларни фотоволтаични панели на покрива, които ще помогнат за намаляване на сметките им за енергия с допълнително още 50%. Благодаря Ви.
#144 · speech
Благодаря. Професор Ангелов. (Реплики отляво.) Секунда. Няма право на отрицателен вот ли? Има право, не е правил изказване. Правил е реплика.
#145 · speech
ГЕРБ-СДС
Аз се убеждавам, че паметта изневерява на много хора, но защо гласувах против? Поради две причини. Първата причина е, че не мога да допусна, че българският президент лъже, тъй като той преди три дни каза, че правителството се е справило успешно с енергийната криза и че бизнесът е компенсиран и всичко е тип и топ. Във втората му част – тази комисия има за цел да не се покачи цената на тока за битовите потребители. Уважаеми дами и господа народни представители, то вече се случи това. Работата на Комисията е изчерпана. Народното събрание взе решение да има мораториум върху цената на тока и тази комисия на практика няма какво да прави, тъй като вече решението е факт. Тя трябваше да го предложи и това да е решението, само че то вече е гласувано. Няма никакъв смисъл! Тя ще анализира нашето решение вероятно. (Шум и реплики.) Окей. Успех на Комисията!
#146 · speech
Благодаря, професор Ангелов. По начина на водене, заповядайте.
#147 · speech
ДПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, няма да си взема думите назад, че ще се научите някой ден – затова сте тук. Но в момента това, което се случва в парламента, особено тези, които знаят как Ви подложиха динената кора (смях) и Вие се подхлъзнахте, и как доволно се усмихват всички те в момента, ще разберете от следното. Първото, което е, направихте най-големия популизъм – ще фалирате всички онези частни дружества, които пренасят електроенергия, ще ги фалирате! Това означава, че Вие нямате никаква представа в момента какво направихте със свободния пазар на електроенергията в България.
#148 · speech
Господин Аталай, това по начина на водене ли е?
#149 · speech
Да. Второто нещо, което е по начина на водене, господин Председател, е, че това решение, което приехте, е противозаконно. Защото в чл. 84, ал. 2, господин Председател, прочетете, за да видите, че всяко решение, което взема Народното събрание, се представя пред народните представители в писмен вид – и не искам да Ви прочета по-нататък в чл. 84 какво става. Така че това, което направихте, колеги, не е в интерес на гласоподавателите, а е в интерес на онези, които Ви подхлъзнаха днес, но ще го разберете по-нататък. Не е хубаво да се вслушвате в съветите на онези хора, които искат да Ви подведат. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#150 · speech
Благодаря. Сега преминаваме към номинации за членове на създадената временна комисия на паритетен принцип – по двама от всяка парламентарна група. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“, заповядайте.
#151 · speech
Продължаваме Промяната
От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ предлагаме за председател на създадената току-що Временна комисия господин Радослав Стефанов Рибарски, а за неин член господин Венко Николов Сабрутев. Благодаря.
#152 · speech
Благодаря. От името на ГЕРБ-СДС.
#153 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател! Разрешете ми само в рамките на секунди да благодаря на всички колеги народни представители, че подкрепиха нашето, макар и редакционно и отделно гласувано, предложение за Проект на решение за мораториум на цените на електроенергията, топлоенергията и ВИК услугите. Считам, че демонстрирахме загриженост към българските граждани и българския бизнес, които са поставени месеци наред при изключително тежки условия за оцеляване. Благодаря още веднъж! Нашите номинации за членове на Комисията са госпожа Теменужка Петкова и господин Жечо Станков.
#154 · speech
Благодаря. От името на „Движение за права и свободи“.
#155 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От парламентарната група на „Движение за права и свободи“ предлагаме господин Рамадан Аталай и Станислав Анастасов. Благодаря.
#156 · speech
Благодаря. От името на „БСП за България“?
#157 · speech
„БСП за България“
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, от името на „БСП за България“ за членове на Комисията предлагам Драгомир Стойнев и професор Румен Гечев. Благодаря Ви.
#158 · speech
Благодаря. От „Има такъв народ“ – заповядайте.
#159 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Преди да направя и аз нашите предложения, също още веднъж да благодаря на парламентарната група на ГЕРБ в лицето на госпожа Атанасова за направеното предложение, което ние подкрепихме. От името на „Има такъв народ“ във Временната комисия предлагаме господата Иво Атанасов и Тихомир Тенев.
#160 · speech
Благодаря, госпожо Василева. От „Демократична България“.
#161 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От името на „Демократична България“ предлагаме господин Ивайло Мирчев и господин Владислав Панев.
#162 · speech
Благодаря. И от името на парламентарната група на партия ВЪЗРАЖДАНЕ?
#163 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на партия ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме Николай Дренчев и Искра Михайлова.
#164 · speech
Благодаря, госпожо Галунова. Да преминем към гласуване на предложените номинации. Колеги, моля, гласувайте. Гласували 214 народни представители: за 205, против 1, въздържали се 8. Предложението е прието. Благодаря Ви, колеги. С това изчерпахме дневния ред за днес. Следващото заседание ще се проведе утре – 16 декември 2021 г., от 9,00 ч. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 12,27 ч.) Председател: Никола Минчев Секретари: Юрий Козлов Искра Михайлова