Гласуване №9
Решение за създаване на Временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложение за справяне с нея - предложение за разделно гласуване от Ива Митева
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Благодаря, господин Йорданов.
Реплики има ли? Няма реплики.
Други изказвания?
Госпожо Митева, заповядайте.
ИВА МИТЕВА (ИТН): Във връзка с това, че дебатът вече приключва, и във връзка с направеното предложение за мораториум предлагам, тъй като става дума за две различни неща, предложението за мораториум да бъде подложено отделно на гласуване и оформено служебно като Проект за решение и отделно да се гласува и Проектът за решение за създаване на Временната комисия, тъй като тя също има какво да свърши и има важни обсъждания, които трябва да проведе. Така че предлагам две отделни гласувания – за Комисията и за Решението за мораториум. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Благодаря, госпожо Митева.
Реплики има ли? Няма.
Други изказвания? Също няма.
Прекратявам дебатите.
На първо място, гласуваме предложението на народния представител Ива Митева за разделяне на две отделни гласувания – първо, за приемане на решение по предложението, направено от народния представител Десислава Атанасова, и след това по основния текст за създаване на Комисията.
Гласуваме по предложението на Ива Митева.
Гласували 221 народни представители: за 172, против 10, въздържали се 39.
Предложението е прието.
Въз основа на това преминаваме към гласуване по Проекта, предложен от Десислава Атанасова.
Колеги, моля да гласуваме предложението на народния представител Десислава Атанасова.
Гласували 190 народни представители: за 186, против 2, въздържали се 2.
Предложението е прието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
И на последно място, преминаваме към гласуване на основното предложение – за създаване на Временна комисия.
Гласували 219 народни представители: за 163, против 49, въздържали се 7.
Предложението е прието.
За обяснение на отрицателен вот – народният представител Маноил Манев.
Моля за потвърждение, че е гласувал против.
МАНОИЛ МАНЕВ (ГЕРБ-СДС): Господин Председател, уважаеми колеги! Обяснявам отрицателния си вот.
Принципът на създаване на такива комисии като смокинови листа на Министерския съвет, на отделни министри, на отделни политики на министерствата няма да ни доведе до нищо добро. Не че съм гадател, не че предсказвам нещо, просто казвам.
Когато Министерският съвет се опитва да избяга от ангажимента си по Конституция да упражнява външната политика на страната и на мястото на министър-председателя отива президентът, е лошо. Когато не може да реши проблема