Второ заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ София, четвъртък, 22 юли 2021 г. Открито в 9,02 ч.
Дата22.07.2021
Събития399
Разпознати говорители208
Точки с гласуване19

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 22-07-2021 09:01 09:01:00 0 0 0
2 Номер (2) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 09:04 по тема Програма за работата на Народното събрание за 22 и 23 юли 2021г. 09:04:00 185 18 10
3 Номер (3) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 09:06 по тема Програма за работата на Народното събрание за 22 и 23 юли 2021г. - процедура за пряко предаване по БНТ и БНР 09:06:00 163 19 17
4 Номер (4) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 09:28 по тема Решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на ПОДНС 09:28:00 223 0 0
5 Номер (5) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 09:33 по тема Решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на ПОДНС - състав и ръководство 09:33:00 218 0 0
6 Номер (6) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 11:03 по тема Решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно незаконосъобразни действията и бездействията на компетентите органи на … 11:03:00 28 52 59
7 Номер (7) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 11:04 по тема Решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно незаконосъобразни действията и бездействията на компетентите органи на … 11:04:00 193 1 12
8 Номер (8) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 11:08 по тема Решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно незаконосъобразни действията и бездействията на компетентите органи на … 11:08:00 207 1 1
9 Номер (9) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 13:32 по тема Процедура от Виктория Василева за удължаване на работното време с 2 часа 13:32:00 114 36 15
10 Номер (10) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 13:45 по тема Решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР… 13:45:00 199 7 2
11 Номер (11) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 13:47 по тема Решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР… 13:47:00 77 130 4
12 Номер (12) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 13:48 по тема Решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР… 13:48:00 136 16 29
13 Номер (13) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 13:49 по тема Решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР… 13:49:00 188 1 10
14 Номер (14) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 13:55 по тема Решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР… 13:55:00 136 55 4
15 Номер (15) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 13:57 по тема Решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР… 13:57:00 79 135 1
16 Номер (16) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 13:58 по тема Решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР… 13:58:00 152 20 6
17 Номер (17) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 14:42 по тема Решение за създаване на Временна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерств… 14:42:00 137 1 3
18 Номер (18) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 14:43 по тема Решение за създаване на Временна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерств… 14:43:00 145 0 0
19 Номер (19) ГЛАСУВАНЕ проведено на 22-07-2021 14:48 по тема Решение за създаване на Временна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерств… 14:48:00 153 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: dimitar-naydenov · намерени изказвания: 3
#1 · speech

Председател Ива Митева

Добър ден, колеги! Има кворум. Откривам заседанието! (Звъни.) Колеги, предлагам на Вашето внимание Програмата за работа на Народното събрание за 22 и 23 юли 2021 г.: „1. Проект на решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Четиридесет и шестото народно събрание. Вносители – Тошко Йорданов и група народни представители. 2. Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно незаконосъобразни действия и бездействия на компетентните органи на територията на Лесопарк „Росенец“, в района на нос Чукалята, град Бургас. Вносители – Албена Върбанова и група народни представители. 3. Проект на решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. срещу протестиращи граждани, както и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с подслушване и следене на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията. Вносители – Николай Хаджигенов и група народни представители. 4. Проект на решение за създаване на Временна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни и общински предприятия, дружества с повече от 50 на сто държавно и общинско участие и местните власти през последните 5 години. Вносители – Мая Манолова и група народни представители. 5. Изслушване на Бойко Рашков, служебен министър на вътрешните работи, и Янаки Стоилов, служебен министър на правосъдието на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно внесено искане за предсрочно прекратяване мандата на главния прокурор Иван Гешев. Вносители – Николай Хаджигенов и група народни представители.“ Това е Проектът на програма на база на постъпилите предложения във вчерашния ден. Моля, гласувайте! Гласували 213 народни представители: за 185, против 18, въздържали се 10. Предложението е прието. Госпожо Капон, каква е Вашата процедура?

#2 · speech

Мария Капон

ИБГНИ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Предлагам БНТ 1 и БНР да предават пряко днешното заседание. Благодаря Ви.

#3 · speech

Председател Ива Митева

Обратно процедурно предложение? Няма. Моля, режим на гласуване. Гласували 199 народни представители: за 163, против 19, въздържали се 17. Предложението е прието. Моля, камерите на БНТ и на БНР да бъдат включени. Преди да пристъпим към точка първа от нашия дневен ред, ще Ви изчета няколко съобщения. Постъпили законопроекти и проекторешения на 21 юли 2021 г.: Законопроект за изменение на Закона за местните данъци и такси. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за личната помощ. Вносители – Мая Манолова-Найденова и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната властта. Вносители – Христо Иванов и група народни представители. Законопроект за допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносители – Мая Манолова-Найденова и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство. Вносители – Николай Хаджигенов и група народни представители. Законопроект за възрастните хора. Вносители – Корнелия Нинова и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Националната служба за охрана. Вносители – Николай Хаджигенов и група народни представители. Проект на решение за избиране на Временна комисия за изработване на проект на Правилника за организацията и дейността на Четиридесет и шестото народно събрание. Вносители – Тошко Йорданов и група народни представители. Доклад за дейността на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия за периода 20 декември 2020 г. – 21 юли 2021 г. Вносител – Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно незаконосъобразни действия и бездействия на компетентните органи на територията на Лесопарк „Росенец“, в района на нос Чукалята, град Бургас. Вносители – Албена Върбанова и група народни представители. Проект на решение за създаване на Временна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни и общински предприятия, дружества с повече от 50 на сто държавно и общинско участие и местните власти през последните 5 години. Вносители – Мая Манолова-Найденова и група народни представители. Проект на решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. срещу протестиращи граждани, както и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с подслушване и следене на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията. Вносители – Николай Хаджигенов и група народни представители. Колеги, законопроектите все още не са разпределени, тъй като липсват комисии, на които това да бъде направено. В първия възможен момент те ще бъдат разпределени, както и качени на интернет страницата на Народното събрание. На основание чл. 93, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание съм длъжна да Ви представя справка за органите и членовете на органите, чийто мандат е изтекъл или предсрочно прекратен, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: Избор на председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия – девет членове, включително председател, заместник-председател и секретар. Избор на председател и членове – четирима, на Комисията за защита на личните данни. Избор на член на Висшия съдебен съвет за прокурорската колегия. Избор на главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет. Избор на инспектори – десет, в Инспектората към Висшия съдебен съвет. Избор на председател и член – сектор „Енергетика“, на Комисията за енергийно и водно регулиране. Избор на член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол. Избор на управител на Българската народна банка. Справка за органите и членовете на органите, чийто мандат изтича през настоящата сесия, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: Избор на подуправители – двама, на Българската народна банка, ръководещ управление „Банково“ и управление „Емисионно“. Избор на управител на Националния осигурителен институт. Избор на съдия в Конституционния съд. Избор на председател и членове на Фискалния съвет – петима, включително председател. Справка за неконституирани органи, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: Избор на председател и членове – шест, на Националния съвет за българите, живеещи извън Република България. На 14 юни 2021 г. е постъпило заявление от Илко Димитров Желязков, с което на основание чл. 34в, ал. 6, т.1 от Закона за специалните разузнавателни средства е отправил искане за предсрочно прекратяване на правомощията му като заместник председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства. (Реплика на народния представител Христо Иванов.) Заповядайте, господин Иванов.

#4 · speech

Христо Иванов

ДБ

Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на „Демократична България“ бих искал да направя следната декларация. След малко започва заседанието на Висшия съдебен съвет, на което ще бъде разгледано искането за дисциплинарно производство срещу главния прокурор Иван Гешев. Това е един изключително важен политически факт, който налага Народното събрание да вземе отношение. Факт е – и аз в нормални обстоятелства не бих коментирал тази тема, защото е факт, че става дума за процедура, която тече пред независим орган на съдебната власт – Висшият съдебен съвет. Висшият съдебен съвет обаче е органът, който трябва да гарантира независимостта на съдебната власт. Когато имаме състав на Висшия съдебен съвет, който не гарантира независимостта на съдебната власт, а е главен изпълнител на поставянето ѝ в зависимост, това налага останалите власти в защита на Конституцията и републиката, да не стоят равнодушни. В този смисъл това, което искам да кажа, е, че ние нямаме никакво съмнение в оправдаността на това искане и подкрепяме действията на министъра на правосъдието. Ние самите като граждани сме искали това от Висшия съдебен съвет и тогава той е игнорирал нашите аргументи по същество, поради което нямаме високи очаквания, че Висшият съдебен съвет този път ще реагира по по-адекватен начин. Това, което искам да кажа, и то трябва да се чуе в тази зала, е, че когато говоря с такава сигурност, че подкрепяме и смятаме, че то е оправдано, имам предвид един конкретен текст, който, мисля, че всеки човек със здрав разум може да си отговори на въпроса дали е приложим към Иван Гешев, и това е текстът на Конституцията, който въвежда като основание за освобождаване на магистрати, включително действия на главния прокурор, чета: „Действия, които накърняват престижа на съдебната власт“. Искам да Ви попитам с ръка на сърце като български граждани и патриоти – какъв престиж, какъв престиж, боже мой, има българската съдебна власт, особено българската прокуратура, особено главният прокурор, че ние имаме няколко произнасяния на Европейския парламент, уважаеми колеги, конкретно за бездействия на главния прокурор, че България е под три мониторинга и последният доклад отново ни напомня проблема с ненаказуемостта и безотговорността на главния прокурор. Пак ще повторя това, което казах вчера, че България стана обект на безпрецедентна интервенция в нашия суверенитет, преди всичко правосъден суверенитет, защото правосъдният суверенитет е в основата на всеки друг суверенитет с акта „Магнитски“. Да, че България не може да излъчи и да попълни своята квота от европейски прокурори, че нашите международни заповеди за арест и искания по взаимното правосъдно сътрудничество се ползват с много ниска стойност и уважение от нашите собствени партньори. Какъв престиж, бога ми?! Време е ние да прекратим това положение. Нормалният ред е Висшият съдебен съвет да разгледа това искане и да се произнесе по него, и да отстрани Иван Гешев. Ние смятаме, че единственото нещо, което можем да кажем към Висшия съдебен съвет сега, е да осъзнава сериозността на националния интерес, с който борави, и го призоваваме, ако все пак образуват такова производство, то да бъде публично заради надделяващия обществен интерес и важността на това, което предстои да се случи. Нека всички да видят с какви аргументи ще бъде взето едно или друго решение по тези факти. Оттам нататък нашите действия ще бъдат тук на този терен. Оттам нататък ние смятаме, че тази ситуация е още един аргумент за това, което вчера анонсирахме. Време е, колеги, всички ние да започнем спешна, сериозна дискусия по необходимостта, която мисля, че е осъзната от всички – от дълбока конституционна промяна в българското правосъдие и особено по отношение на прокуратурата. Ето защо ние излъчваме доцент Атанас Славов, доцент по конституционно право, човек изключително диалогичен, човек, за който никой не може да се усъмни в неговата експертиза точно по тези теми, като контактно лице. Ще Ви изпратим днес писмена покана всяка парламентарна група да излъчи също такова контактно лице. При желание от Ваша страна предварително да обсъдим организирането на една обща публична дискусия, на която всяка парламентарна група да заеме своята позиция по отношение както необходимостта от реформа на правосъдието и конституционна реформа на статута на главния прокурор и прокуратурата, с която да прекратим предсрочно мандата на Иван Гешев, така и по всички други теми, свързани с правосъдието, които също стоят, защото това не е единствената тема. Тази обаче е най остра! Тази обаче удря българската държавност и суверенитет в сърцето! И затова ние няма да се съгласим тя да бъде размита, но сме съгласни, че трябва да обсъждаме и други теми. Така че нека да започнем този дебат и нека да опитаме да свършим тази национално отговорна работа в името на всички. Нека да намерим диалог – онзи модел, при който никой няма да се притеснява, че когато най-сетне сменим Иван Гешев, а това трябва да стане, на негово място няма да бъде избран представител на нито едно реално или въображаемо лоби в българската политика. Нека да намерим онзи модел, при който наистина можем да започнем да възстановяваме доверието към българското правосъдие. Време е за това и аз Ви призовавам, а междувременно подкрепяме действието на министъра на правосъдието. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)

#5 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Иванов Господин Хаджигенов? Да, добре.

#7 · speech

Председател Ива Митева

Господин Цонев, заповядайте. Процедурата Ви е от група? Да.

#8 · speech

Йордан Цонев

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Благодаря и на колегата Иванов, че ни даде възможност да говорим по толкова важна тема с декларацията. Да започнем отзад напред. Парламентарната група на ДПС ще участва във всякакви консултации и диалог по всички теми, включително и за съдебната реформа. Ние нееднократно сме декларирали, че сме за независимост на съдебната власт и сме го доказвали с всички промени в Конституцията, препоръчани ни от европейските ни партньори чрез мониторинговите доклади, които извършихме по тяхно настояване в тази зала, с гласовете и на ДПС. Взимали сме под внимание и препоръките на Венецианската комисия и тях сме ги инкорпорирали в нашето законодателство. Множество поправки на Конституцията са правени по темата „Съдебна власт“ – може би, така най-нестабилната от законодателна и конституционна гледна точка система, която ние направихме, във връзка с мониторинговите доклади. Тук обаче се отварят две теми. Първата от тях е – искаме ли независима съдебна власт, или искаме зависима съдебна власт, но не от българската държава? Има такъв пример в Румъния. Румънски политици дойдоха и ни го казаха – в прав текст, и там се изнесоха достатъчно данни за манипулативно отстраняване на неудобни политици от съдебната власт. Второ, ако искаме да говорим за това кой уронва престижа на съдебната власт, къде е тук разговорът за Лозан Панов? (Смях.) Той не урони ли престижа на съдебната власт? (Ръкопляскания). Той не беше ли и не е ли политически ангажиран? Не участва ли в политически форуми? Не изнася ли политически доклади? Не участва ли в политически събития? Не е ли страна в политическия процес въпреки изричната забрана за... (Реплики от ДБ: „Еее!“) Е, е, е! И затова има много доказателства! (Смях.) Е, е, е – и колегите в залата Ви се смеят.

#10 · speech

Йордан Цонев

Да продължим за „Магнитски“ и за суверенитета на българската съдебна власт. Почитаеми юристи, къде в „Магнитски“ е принципът за невинност до доказване на противното? Къде е в „Магнитски“ състезателният процес? Къде са изнасянията на доказателства за вина? Къде е защитата в това дамгосване?

#12 · speech

Йордан Цонев

Нашите партньори от Съединените щати могат да си приемат каквито искат закони – нашето уважение към тях, като партньори, ще продължи и за в бъдеще нашето партньорство с Щатите, като най-големият ни натовски партньор – ще продължи, и за в бъдеще – това е неотменима наша политика. Но защо и кой позволява на българското правителство да пренася законодателството на Щатите на българска територия, след като то не е пренесено на европейска? Кой позволява това да се случи? И сега да Ви кажа: ние няма да спрем. Следващата седмица ще внесем искане за изслушване на финансовия министър и на икономическия за списъците – на каква основа са направени, на основа на кой български закон са направени тези списъци на територията на Република България и така нататък, и така нататък? Когато говорим за независима съдебна власт – истински независима, имате нашето партньорство и нашето съгласие, когато говорим за това да четете законите и независимостта, както дяволът чете Евангелието, от ДПС ще имате много сериозен и твърд опонент без никакво съмнение, без никакво колебание и без никакво лицемерие. (Ръкопляскания от ДПС.)

#13 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Цонев. Господин Хаджигенов.

#14 · speech

Николай Хаджигенов

ИБГНИ

Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! На първо място, парламентарната групата на „Изправи се БГ! Ние идваме!“, да, ние идваме, подкрепя становището на господин Христо Иванов и на парламентарната група на „Демократична България“. Нещо повече – ние сме твърдо „за“ за публичност, максимална публичност на заседанието на Висшия съдебен съвет. Защото, когато няма публичност, има тайни. Тайните пораждат тиранията – това, в което живяхме последните 12 години. Ние няма да го допуснем! На следващо място, бих искал да обърна внимание на почитаемия господин Цонев и на групата на ДПС. Независима съдебна система! Вие сериозно ли?!

#16 · speech

Николай Хаджигенов

Да, очевидно. Само че някои от нас познаваме съдебната система добре – познаваме я отвътре, знаем как работи, не отвън. Говорим за независимо правосъдие, дами и господа, не независима съдебна система. Да, разбирам желанието Ви да сбъркате боя и ситуацията, но това са две различни неща. На първо място, Висшият съдебен съвет, както и процедурата по „Магнитски“, не са обвинения – презумпция за невиновност. Ще попитам отново: Вие сериозно ли? Риторичен въпрос – не ми отговаряйте. Разбирам желанието на главния прокурор – все още Иван Гешев, разбирам желанието на всички, които подкрепят Гешев и „бухалката“, която той представлява, не е инструмент на правосъдието, да бъдем вкарани в наказателния процес. Дами и господа, това не е наказателен процес, не е. И ако говорим за независимо правосъдие, това зависи от нас. И да, всяка една политическа сила – последните 32 години, бърка с мръсните си ръце в правосъдието с една-единствена цел – да овладее прокуратурата съвсем успешно, частично успешно по отношение на съда. Частично, слава богу, защото усещането за нормалност се дължи именно на неовладяването на съда от политиците. Това е нещо, което ние няма да допуснем. Причината, поради която ние сме тук – ние обикновените граждани, които бяхме на площадите е правосъдие, и ние няма да го допуснем. И ние няма да оставим Висшия съдебен съвет в този му състав да продължи да прави свинщините, които правиха. Не, това няма да го допуснем! Ние ще се борим за това и ще направим всичко възможно. И да, ние ще участваме във всеки един дебат като начало за правосъдна реформа, и ние ще направим правосъдната реформа заедно с всеки един от тези, които всъщност искат независимо правосъдие в действителност. Благодаря, госпожо Председател. (Ръкопляскания от ИТН.)

#17 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Хаджигенов. Други изказвания? Няма желаещи от другите парламентарни групи. Преминаваме към точка първа от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ИЗБИРАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТ НА ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ЧЕТИРИДЕСЕТ И ШЕСТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ. Вносители – Тошко Йорданов и група народни представители на 21 юли 2021 г. Моля, някой от вносителите да представи Проекта.

#18 · speech

Докладчик Виктория Василева

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Четиридесет и шестото народно събрание Народното събрание на основание чл. 73 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#19 · speech

Реши

1. Създава Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Четиридесет и шестото народно събрание в състав от 18 народни представители, избрани на паритетен принцип – по трима от всяка парламентарна група. 2. Комисията изработва проекта по т. 1 в срок до 27 юли 2021 г. включително. 3. След внасянето на изработения проект по т. 1 народните представители могат да правят писмени предложения за изменения и допълнения в проекта, в срок до 2 дни от предоставянето му. Комисията разглежда и обсъжда предложенията, изготвя и внася съответен доклад. 4. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател: Членове: 5. Комисията се избира за срок до окончателното приемане на Правилник за организацията и дейността на Четиридесет и шестото народно събрание.“

#20 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Василева. Имате думата за изказвания по Проекта за решение. Има ли желаещи? Не виждам. Режим на гласуване. Моля, гласувайте. Гласували 223 народни представители: за 223, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Моля, парламентарната група на „Има такъв народ“ да даде своите предложения.

#21 · speech

Васил Георгиев

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на Политическа партия „Има такъв народ“ за членове на Комисията предлагаме госпожа Ива Митева Йорданова-Рупчева, същевременно я предлагаме и за председател на Комисията; госпожа Виктория Димитрова Василева и господин Христо Михайлов Дочев.

#22 · speech

Председател Ива Митева

Господин Георгиев, само ще Ви поправя, че председателят на Народното събрание не може да участва в ръководството на парламентарни комисии. Все пак това е Временна комисия, но не е редно, така че моля за друго предложение за председател на Комисията. В Правилника има действащ текст.

#23 · speech

Васил Георгиев

Тогава предлагам за председател на Комисията госпожа Виктория Василева.

#24 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС?

#25 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме господин Димитър Главчев; госпожа Анна Александрова и господин Христо Гаджев за членове на Комисията.

#26 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, госпожо Атанасова. От „БСП за България“?

#27 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, от името на парламентарната група на „БСП за България“ предлагам Филип Попов, Тодор Байчев и Крум Зарков.

#28 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Демократична България“?

#29 · speech

Христо Иванов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на „Демократична България“ за участие в Комисията предлагам доцент Атанас Славов; Димитър Сяров и Надежда Йорданова. Благодаря Ви.

#30 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Движение за права и свободи“?

#31 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ предлагам господин Йордан Цонев; господин Хамид Хамид и Халил Летифов. Благодаря.

#32 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“?

#33 · speech

Николай Хаджигенов

ИБГНИ

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група предлагам Мария Капон; Румен Йончев и Меглена Гунчева. Благодаря Ви.

#34 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Всички предложения са направени. За председател е предложен само един народен представител, така че можем да преминем към гласуване на така направените предложения. Гласували 218 народни представители: за 218, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към точка втора от днешния дневен ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА ОТНОСНО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНИ ДЕЙСТВИЯ И БЕЗДЕЙСТВИЯ НА КОМПЕТЕНТНИТЕ ОРГАНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЛЕСОПАРК „РОСЕНЕЦ“ В РАЙОНА НА НОС ЧУКАЛЯТА, ГР. БУРГАС. Моля, някои от вносителите да представи Проекта. Заповядайте, господин Иванов.

#35 · speech

Христо Иванов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Решението, което предлагаме на Вашето внимание, гласи следното: „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно незаконосъобразни действия и бездействия на компетентните органи на територията на Лесопарк „Росенец“ в района на нос Чукалята, гр. Бургас Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и 3 от Конституцията на Република България и чл. 37 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#36 · speech

Реши

1. Създава Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно а) действията и бездействията на компетентните органи, които е следвало да констатират, преустановят експлоатацията и да премахнат незаконни строежи и обекти на територията на Лесопарк „Росенец“ в района на нос Чукалята, град Бургас, включително на крайбрежната ивица и прилежащата ѝ акватория, както и да потърсят отговорност на виновните за това лица; б) действията и бездействията на служители на Националната служба за охрана на 7 юли 2020 г. на територията на Лесопарк „Росенец“ в района на нос Чукалята, град Бургас, и последвалите действия за търсене на отговорност на виновните длъжностни лица; в) действията и бездействията на компетентните органи при и по повод провеждането на мирен протест срещу беззаконието на страната, заявен за 11 юли 2020 г. по реда на Закона за събранията, митингите и манифестациите. 2. Временната комисия изслушва представители на компетентните органи на държавна власт и местно самоуправление, събира информация и документи за установяване на фактите и обстоятелствата по т. 1. 3. Временната комисия се създава на паритетен принцип – по двама народни представители от всяка парламентарна група. 4. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: председател; заместник-председател; членове. 5. Временната комисия се създава за срок от три месеца.“ Колеги, създаването на тази комисия беше...

#37 · speech

Председател Ива Митева

Господин Иванов, нека да Ви дам думата за дебат. Да открия дебата, първо. Сега само представихте Проекта за решение. Благодаря Ви.

#38 · speech

Председател Ива Митева

Откривам дебата. Моля за изказвания. Вие ли сте първият, господин Иванов? Заповядайте.

#39 · speech

Христо Иванов

ДБ

Като съм захапал, да продължа. Благодаря Ви, госпожо Председател. Временната комисия за целия комплекс от факти и събития около „Росенец“ беше очаквана с голямо вълнение, включително от колегите от ГЕРБ, и се надявам сега, че те ще подкрепят нейното създаване. Много е лесно в това да се предвиди заяждане с едно конкретно лице – почетният председател на ДПС, който се е оттеглил в една скромна виличка и гледа биокраставици. Много е лесно да се предвиди в този опит ние да се върнем към едно събитие, което преди една година привлече голямо обществено внимание и сега да се опитаме да претоплим всичко това. Това, което се опитваме обаче да поставим на вниманието на парламента и на българската общественост, е друг въпрос: въпросът за действията и бездействията на българските институции, които позволиха с течение на години, на години, възникването на един анклав в българската законност, или както казах преди малко, в българския правосъден и законов суверенитет. Този анклав, между другото, съвсем не включва само вилата на почетния доктор Доган, той включва и въпросите, свързани с нефтеното пристанище. Връзката между тях е в изобщо възникването на това имение, при положение че в един момент нефтеният гигант „Лукойл“ – руски, решава да отчужди най-красивата част от своята територия там и тя в крайна сметка да влезе в ползването на доктор Доган. Това са много важни въпроси. Генезисът на цялата тази територия е епикриза за състоянието на българската държава. Между другото, господин Цонев, Вие преди малко казахте нещо, че въпросът е дали независимостта на съдебната власт ще се гарантира от българската държава или не. Това е много важно, но важно е също така дали ще се гарантира от българската държава разбиране като република, публична, или от дълбоката държава. И понеже „Росенец“ – от наша гледна точка – е манифестация именно на възможността членовете на дълбоката държава, на паралелната власт да изключват прилагането на закона, да си осигуряват съдействието на български институции, да си осигуряват затварянето на очите от прокуратурата, да си осигуряват този наистина достоен за Илф и Петров факт – в България да бъде построено яхтено пристанище, за което се твърди, първо, че е възникнало 80-те години, при положение че има снимки, които показват как то е строено 2016-а, 2017-а, 2018 г., и то да бъде регистрирано като поземлен имот, защото не може да има частна собственост в морето, това е наистина забележително постижение на паралелната власт. И въпросът тук не е за тези сами по себе си нередности, защото в България устройствени проблеми можем да видим на всеки ъгъл. Отивате до всеки блок и виждате проблеми с прилагането на устройственото законодателство – не е това темата. Темата е: защо е възможно за определени хора законът да се изключва? Това е чума, която трови българската законност в много широк план, това касае страшно много хора и много хора се възползват от това, част от тях и всички ние плащаме; Всъщност всички плащаме огромна цена за това състояние. Но неговият корен е политически – възможността в България законът за едни да се прилага, а за други не, институциите да си отварят очите за едни, а за други не. Нейният корен е политически и нейният корен започва оттук, както вчера беше казано уместно от един колега. Оттук започва! И „Росенец“ именно е епикриза на това състояние. Това е възможност за един момент на истината, да си изясним въпроса защо българските институции си затваряха очите, защо българските институции обслужваха определени хора, включително МВР. Включително МВР, да! И нека това да бъде изяснено от комисията, господин Маринов, нека. Нека стане ясно защо МВР противодействаше на законно заявен протест, нека всичкото това нещо да се изясни в рамките на комисията. Ние искаме наистина да дадем възможност за момент на истината по тази важна тема и за да няма усещане за някаква излишна политизация, аз няма да бъда член на комисията, за да може наистина да се разгледат тези факти извън, поне на лидерско ниво, свръхполитизация. Нека да стигнем до истината, каквато и да е тя. Мисля, че това си заслужава. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)

#40 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Иванов. Има ли реплики? Няма. Господин Цонев, заповядайте за лично обяснение.

#41 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател, за дадената възможност. Господин Иванов, да уточним, тъй като засегнахте въпроса за независимостта на съдебната система от гледна точка на моето изказване. Когато говорим за независимост на съдебната система, когато говорим въобще за политически процеси, които най-вероятно от това, което визирате, влияят на определени явления в българското общество, аз и в изложението си, и сега ще кажа, ние също сме „за“ разкриване на факти и обстоятелства, но ние сме против лицемерието, господин Иванов, и искаме от тази трибуна ясно да го заявим. Лицемерие е, когато говориш за определени неща, а това, в което обвиняваш определени хора, изключваш други, които явно са го правили. Затова ние ще предложим, пак казвам, и когато става въпрос за независимост на съдебната система, е лицемерие да говориш за един магистрат, а да не говориш за другите, лицемерие е да прикриваш част от истината за зависимостите, а да се опитваш да насочваш общественото внимание към други зависимости, които според теб съществуват. Ние от тази трибуна ще се борим срещу това лицемерие – лицемерие, което очевидно насочва процесите в една посока, а не в правилната посока, в тяхната цялост. И затова ние тук ще предложим – моят колега ще предложи, разширяване обхвата на тази комисия и с други случаи, които също са очевадни, при които има действия и бездействия на органите – доказани, също по Закона за устройство на територията. Благодаря.

#42 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Цонев. Други изказвания? Заповядайте.

#43 · speech

Севим Али

ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа, колеги народни представители! Във връзка с това, което каза и господин Цонев, и във връзка с предложението на колегите народни представители за създаването на Временна комисия ние от парламентарната група на „Движението за права и свободи“ предлагаме да разширим обхвата на тази временна комисия, която да установи фактите и обстоятелствата около строителството в защитената територия „Колокита“, която обхваща целия полуостров Буджака в териториалния обхват на община Созопол. На тази тема, уважаеми колеги, ние от парламентарната група на „Движение за права и свободи“ имахме въпрос към министъра на околната среда и водите в последните дни на 44-тия парламент. За съжаление, не получихме отговор на зададените от нас въпроси, като един от въпросите беше дали е вярно в последния ден от управлението на Иван Костов – на 23 юли 2001 г., тогавашният министър на околната среда и водите Евдокия Манева е издала заповед, с която променя статута в Зона 2, с което се разрешава строителство в тази защитена територия. Не получихме отговори дали има щети, нанесени като цяло за околната среда и природата в полуостров Буджака в община Созопол. Получихме отговор, за съжаление, едва ли не в защита в полза на едно политическо ОПГ в България и в защита в полза на един всеизвестен олигарх от всички нас. И за да бъдем максимално точни, от парламентарната група на „Движение за права и свободи“ предлагаме: 1. В обхвата на Временната комисия да включим Плана за управление на защитената територия „Колокита“ в полуостров Буджака, попадащ в териториалния обхват на община Созопол. Комисията да провери и да установи кое правителството, кога и защо променя Плана за управление на защитената територия „Колокита“ в полуостров Буджака, в следствие на което се застроява защитената територия и се нанасят необратими щети за природата. 2. Комисията да установи всички факти и обстоятелства около законосъобразността на строителството в Зона 2, която обхваща полуостров Буджака и попада в териториалния обхват на община Созопол, и Зона 1, която е изцяло защитена територия и обхваща фиордите и скалите на защитената територия „Колокита“ в полуостров Буджака. 3. Временната комисия да установи всички факти и обстоятелства относно незаконосъобразността и действията, и бездействията на компетентните органи на територията на полуостров Буджака в териториалния обхват на община Созопол. 4. Комисията да установи дали се изливат фекални води от къщата – собственост на Иво Прокопиев, към фиордите и плажа в Райския залив. (Шум и смях.) Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#44 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Али.

#45 · speech

Севим Али

Това са все отговори, които ние от парламентарната група търсим. Благодаря.

#46 · speech

Председател Ива Митева

Господин Али, може ли за Вашето предложение? Благодаря Ви. Реплики? Заповядайте, господин Хаджигенов.

#47 · speech

Николай Хаджигенов

ИБГНИ

Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Явно ще падне забавление в 46-ото народно събрание, след като чухме за фиордите и за фекалните води на Иво Прокопиев. Как така бяхте любезни да пропуснете белия кон, който язди Васил Божков, защото със сигурност трябва да го споменем и него? С неговите фекалии какво правим, нищо че е в Дубай? (Шум и реплики.) Това не е ли съществен въпрос? Ако трябва да станем сериозни, идеята на цялото това нещо е очевидна: тя е да омажем комисията – комисията за „Росенец“. Госпожи и господа, няма да мине. (Реплики.)

#49 · speech

Николай Хаджигенов

Да няма лицемерие. Господин Цонев, за мен е удоволствие да Ви обърна внимание върху факта, че Вие сте част от хората, които оставиха мръсни отпечатъци. Не Вие лично. (Шум и реплики от ДПС.)

#50 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов!

#52 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов!

#53 · speech

Николай Хаджигенов

…в последните 30 години, господин Цонев. Не Вие лично. (Шум и реплики от ДПС.)

#54 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов, Вие излязохте да направите…

#56 · speech

Председател Ива Митева

Вие излязохте да направите реплика на господин Али, а тръгнахте да говорите на господин Цонев.

#57 · speech

Николай Хаджигенов

Моля да ме извините, госпожо Председател, недоразумение. (Реплики.) Смятам, че подобни опити са несериозни и не трябва да им бъде обръщано внимание. Благодаря.

#58 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Втора реплика? Отказвате се. За дуплика, господин Али, заповядайте.

#59 · speech

Севим Али

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Господин Хаджигенов, явно истината боли. Ето за това политическо лицемерие говореше господин Цонев преди малко. Нека да мерим с еднакъв аршин. Нека комисията да си свърши работата и всички факти и обстоятелства около тази тема, която аз поставих от името на парламентарната група, да излязат наяве. Не виждам какъв е проблемът. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#60 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Господин Иванов, Вие за какво? Вие вече се изказахте по същество. Втори път нямате право по Правилник. (Реплики.) Той се изказа веднъж в началото. Дебатът започна с него, мисля. С Вас започна дебатът. (Реплики.)

#62 · speech

Председател Ива Митева

Свърши, приключи и тази процедура.

#63 · speech

Хамид Хамид

ДПС, встрани от микрофоните

По начина на водене.

#64 · speech

Председател Ива Митева

По начина на водене, заповядайте

#65 · speech

Хамид Хамид

Госпожо Председател, мисля, че Вие не разбрахте добре господин Иванов. Той се изказа, но тогава от негово име. Сега иска да се изкаже от името на ментора си – господин Прокопиев. (Смях и ръкопляскания от ДПС.)

#66 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хамид, това не беше по начина на водене. Моля да спазвате Правилника! Изказване? Заповядайте, господин Мирчев.

#67 · speech

Ивайло Мирчев

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Виждам, че Ви е весело в ДПС, обаче ние имаме едно предложение към Вас. Ако искате да си направите комисия за Буджака, за която и да е защитена зона, моля да го направите по официалния начин – с предложение като отделна комисия. (Реплики от ДПС.) Не, не, не! Не в „Росенец“.

#68 · speech

Председател Ива Митева

Моля за тишина в залата!

#69 · speech

Ивайло Мирчев

И сега ще Ви кажа защо ние искаме отделна комисия само за „Росенец“. Защото в „Росенец“ Вие в ДПС и Вие в ГЕРБ събрахте модела Доган – Борисов. Това, което се случва в „Росенец“, показва следното: как институциите не работят, а един човек – почетният председател на ДПС, си беше присвоил българския бряг. Това искаме да разследва тази комисия. Това е едно от нещата, които искаме тя да разследва. Искаме да покажем как бургаският кмет, който е от ГЕРБ, стоеше безпомощен, докато полиция и прокуратура безчинстваха на 11 юли преди една година. Ако си спомняте това, което се случи там, колеги. Беше направен опит да има сблъсък между българи и турци – хора, които бяхте извикали Вие. Но вместо да стане това и вместо да бъде попречен достъпът ни до плажа, където ние искахме да отидем, заедно пяхме химна и не Ви се получи. Другата причина ние да искаме в момента тази комисия, колеги, са действията на НСО и на МВР. Това тук сега е българският бряг. (Показва снимка.) Виждате ли го, колеги, от ДПС? А ето това е българският офицер от НСО.

#70 · speech

Тома Биков

ГЕРБ, от място

Ама той е на работа. (Реплики.)

#71 · speech

Ивайло Мирчев

Знаете ли той какво правеше с българския флаг? (Шум и реплики.) Този офицер от НСО хвърля българския флаг в канавката. И докато ние искаме да разследваме ето това, Вие ми говорите за някакви фекалии на някакъв бизнесмен. Няма да стане! (Шум и реплики от ДПС.) Не, не, не! „Росенец“ ще бъде отделна комисия, а Вие може да си направите предложение, каквото на Вас Ви харесва – да се разследват всички защитени зони в страната. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)

#72 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Реплика? Изказвания? Заповядайте, господин Цонев.

#73 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Пак не искате да разберете това, което Ви казваме. Нищо! Нямате интерес да го разберете, но ние ще бъдем настоятелни. Темата е действия и бездействия според Вас на органите в интерес на хора, които упражняват някаква власт. Правилно ли съм Ви разбрал? Медийният магнат, медийният монополист и олигарх Иво Прокопиев упражнява сериозна власт в последните 25 години в България и това не е тайна за никого. Не е тайна политическият му инженеринг над няколко правителства, включително и над Вашия политически проект. Не са тайна почти 20-те му министри в трите правителства на Борисов и тази тема ние ще я доказваме. Няма да казваме: твърди се, че, а ще я доказваме всеки ден оттук нататък, защото наша грешка беше, че не я повдигахме всеки ден и не вадихме доказателствата, които имаме. Сега ще го правим. Понеже Вие твърдите, че тази комисия ще обследва точно този проблем – има ли действия и бездействия на българските органи спрямо дълбоката държава? Аз твърдя, че най-емблематичният пример на дълбоката държава в България се казва Иво Прокопиев. (Ръкопляскания от ДПС.) Ние от ДПС го твърдим и ще го докажем. Затова в предмета на тази комисия, а не в отделна комисия, трябва да видим как дълбоката държава според Вас е влияла на тези процеси; затваряла ли си е очите; помагала ли е, какво е правила? Ето, съгласни сме да се установи истината, но пак казваме, без лицемерие, за всички, които имат влияние – за медийните монополисти, за политическите инженери, за тези, които държат международната мрежа на Сорос – българските ѝ варианти тук, българските ѝ организации. За тях. (Шум и реплики.) Да, да, да, в прав текст. Може да не Ви харесва, може да говорите каквото си искате. Ние ще говорим по тази тема. И още нещо за „Росенец“. Знаете ли, или си затваряте очите, че от тази страна на протеста, откъм морето, бяхте Вие – мирни граждани, политици и така нататък, а от другата страна на бариерата бяха агитките – футболните. Знаете ли, че… (Реплики от ДБ.) Моля? Моля? Ама ние имаме доказателства. Даже ще Ви кажем коя агитка беше там. Даже в хода на работата на комисията ще Ви кажем кой български олигарх прати тази агитка там. Да, и действията на МВР, и действията на НСО, което by the way (смях и ръкопляскания) – на Вашия любим език, неслучайно го употребявам… (Реплика.) Не го знам на турски, иначе ще го кажа. (Смях.) …се ръководи от президента на републиката. (Шум и реплики.) Добре ще бъде да попитаме господин президента: тези хора от службата, която му е на подчинение, защо поругаха българския флаг, кой им го нареди? Не твърдя, че президентът го е наредил. Твърдя, че не сме ние. Така че дайте да разследваме всичко. „За“ сме. (Ръкопляскания от ДПС.)

#74 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Цонев. Реплика? Заповядайте, господин Иванов.

#75 · speech

Христо Иванов

ДБ

Господин Цонев, ние сме съгласни за изложените от Вас факти да се проведе разследване, те да бъдат изкарани на светлина, ако ги имате. Просто мислим, че процедурно това не е много удачно да се пакетира заедно. Защото иначе трябва да пакетираме всички защитени зони и всички съмнения за политически овластени лица, които по един или друг начин, и това ще стане една мегакомисия. От тази гледна точка ние смятаме, че това би било всъщност опит от Ваша страна, като говорим за лицемерие, да удавим процеса. На езика на Шекспир, който наистина ми е любим, заедно с езика на Пушкин впрочем, има един парламентарен термин filibuster. Не знам, Вие като опитен парламентарист може би знаете на български как се превежда това нещо, аз не знам, но това е опитът чрез процедурни хватки да се убие едно решение. Това правите в момента. Ако искаме да няма лицемерие, ето, аз Ви казвам – вземете, ако искате всички защитени зони, ако искате Буджака, съберете подписи за комисия и ние ще гласуваме „за“. Но понеже „Росенец“, както и Вие самият казахте, е комплекс от въпроси, свързани и с действия на МВР, и на НСО, аз съм съгласен с това, което казахте, е релевантно – ако имате доказателство за него, ще ни е много интересно да го научим, дайте да оставим тази комисия жизнеспособна, господин Цонев. Може би дори ще успеете да защитите името на почетния си председател, ако всъщност наистина се борите срещу лицемерието, дайте да не я убиваме. Направете за Буджака – ще гласуваме „за“. Ето Ви начин да няма лицемерие и да свършим работа, но дайте да не правим filibuster или както Вие ще предложите – да проведем на нашия общ любим език на Вазов и Паисий. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)

#76 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Иванов. Други реплики? Няма. Господин Цонев, ще искате ли дуплика?

#77 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Много съм доволен, че си говорим за лицемерие. Най-после тази тема дойде тук, където ѝ е мястото, особено с „Да, България!“ (Реплика на народния представител Атанас Атанасов.)

#78 · speech

Председател Ива Митева

Господин Атанасов!

#79 · speech

Йордан Цонев

Мястото е в тази комисия, а не в отделна комисия и аргументът, че това ще стане мегакомисия, че това ще заглуши другото, не е сериозен аргумент. Защото, ако беше съществен, комисията по ревизия на Мая Манолова е супер-, хипер-, мега. Обаче Вие я гласувате в целия ѝ обхват и сега след малко пак ще го направите. Така че това не е аргумент. Става въпрос за обследване на една и съща тематика – според Вас, не според мен, действията на дълбоката държава, влиянието върху органите и техните действия или бездействия! Аз Ви дадох аргумент, колегата от нашата парламентарна група също. Смятам, че аргументът, че едното ще заглуши другото, не е състоятелен и отново е проява на лицемерие. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)

#80 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Цонев. Заповядайте, госпожо Цонева.

#81 · speech

Антоанета Цонева

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! И както обича да казва почетният председател на ДПС: „Да, добре!“ Ашколсун, господин Цонев! (Смях и реплика от ГЕРБ-СДС: „То беше към Вас.“) Но няма да има две цели в една комисия, защото комисията „Росенец“ е голяма тема. Преди една година и две седмици българските граждани освободиха плажа на „Росенец“, направиха българския плаж свободен, сложиха българския флаг, където му е достойното място. Нищо подобно не се е случвало в местата, за които Вие говорите. „Росенец“ е безпрецедентен символ за това какво означава завладяна държава, какво означава територия, в която има надзаконност, какво означават умъртвени и завладени институции, които години наред са наблюдавали как са издигали този сарай и как се строи тази 200-метрова марина. Апропо, този феномен не може да бъде обследван, ако няма специална комисия, която да установи как така българските институции твърдят, че този кей е от 80-те години на миналия век, а сателитните снимки показват, че той е строен и удължаван последните четири години. Според българските институции също така този кей представлява поземлен имот във водата, за него не съществуват никакви документи, поради което ДНСК не може да се произнесе какъв е този строеж, за да започнат процедури. Феноменална ситуация, която изисква именно тази специална комисия. Да, ДПС ги стяга обувката там. Да, съжалявам, че тук го няма и Вашият председател господин Карадайъ, който, когато нашите кампании се срещнаха в Сърница, каза, че ние от „Демократична България“ Ви сипваме сол в кафето. Не, не Ви сипваме сол в кафето. Може би сипваме сол в раната, в дългите Ви позиции в енергетиката, в ТЕЦ „Езерово“, в Студения резерв и така нататък, за които също ще има отделни комисии, за да не говорим за това, че някой тук е лицемерен. Така че призовавам колегите в тази зала – не угаждайте на рахата на ДПС, трябва да има отделна комисия „Росенец“, която действително да разнищи липсата на държавност в този анклав. Защото „Росенец“ е специален символ за българските граждани – и за българските граждани, които бяха отвъд портата, която затваряше този имот, и които бяха вътре. За всички български граждани, които пяха заедно химна и поискаха този бряг да бъде свободен, тази комисия трябва да бъде специална комисия и не трябва да бъде размивана от други теми. И да, съберете нужните подписи, направете комисия и за Буджака – и ние ще участваме в нея, но не размивайте комисията „Росенец“. Защото това не са просто оранжерии за биологични домати и краставици – „Росенец“ е онази точка, от която България започна да се променя, онази точка, в която българските граждани казаха: „Стига!“ (Ръкопляскания от ДБ.)

#82 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Цонева. Реплики? Няма. Господин Биков, заповядайте за изказване. (От „БСП за България“ искат думата за изказване.) Нека да редуваме парламентарните групи.

#83 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, направо настръхнах от този спор. Имам чувството, че тук след малко ще излезе и Маяковски, за да държи реч, толкова драматично стана всичко. Ние ще подкрепим и двете предложения, дори имаме и трето, което ще Ви го направим неофициално – сформирайте една работна група между „Демократична България“ и колегите от ДПС и се разберете за имотите по морето, за медийните си магнати, там за всички проблеми, които имате. Това, което се случва днес, да го разкажа на прост език, е следното. Това е първото смокиново листо, което ще трябва да скрие подкрепата, която колегите от ДПС ще дадат за Вашето управление, само че няма да го скрие. Не е толкова лесно! Ще трябва цял букет сега от смокинови листа да съберете, още поне 10 – 15 комисии, плюс още няколко такива патетични скандала, за да обясните на Вашите избиратели как изведнъж партиите на промяната от три станаха пет, защото, докато тук спорите толкова остро, след малко ще отидете на консултации, за да се консултирате там. Защото вече било приемливо да се консултирате, а допреди три дни не беше приемливо. Така че вече Вие сте статуквото. Ние бяхме партиите на статуквото, сега вече има ново статукво. Ние сме партията на промяната, пък Вие тук всички други сте партия на статуквото. (Смях и оживление в ГЕРБ-СДС.) Защото има ново статукво. (Смях от ГЕРБ-СДС и викове: „Браво! Браво!“от ИТН.) Благодаря. Смешна е тази тема, колеги! Тук някаква дата, през която България се пречупила, пък траекторията тръгнала на другаде – недейте така! Има много важни дати в нашата история. Вие отивате там на един панаир миналото лято, да Ви припомня за тези хора от НСО, които тук Вие показвате и на снимки – те пак са там, нали знаете? Ама питайте президента си! Питайте президента си за това! Питайте служебното си правителство за това! Недейте да питате нас! Пък от ДПС викат – той Прокопиев бил и с Вас. Ние тук станахме универсален виновник. На нас ни е смешно и забавно, разбира се, защото знаем какво се случва отзад – Изотзадзе, дето има един такъв грузински защитник. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС). Знаем какво се случва там и това няма да го скрие. Направете още 40 дебата за „Росенец“, пак ще се види какво ще се случи след няколко дни. Защото там, на това табло, се вижда – колкото и да правите дебати, вижда се, че не можете да вземете едно решение без колегите от ДПС. Затова бъдете честни с хората и им кажете – ние ще търсим подкрепа от ДПС и БСП, започнете едни към други да се държите културно, изградете коалиционна култура и управлявайте страната, като носите отговорност, а не като правите смешки и тук с някакъв патос да обяснявате колко се мразите, пък всъщност после ще отидете на консултации заедно. Недейте, няма да Ви спаси това! По-добре излезте честно! „Росенец“ си е „Росенец“, нека там, ако искате и комисия да има, няма никакво значение. Но пак Ви казвам – това няма да Ви помогне да се скриете от погледите на хората, които са Ви вярвали. Затова, за да продължат да Ви вярват, кажете им честно и ясно – ние променихме малко нашата позиция (смях от ГЕРБ) – малко! – вече само ГЕРБ са виновни, другите, те са се били объркали, ще ги вземем на консултации. А ние ще гледаме мача с интерес.

#85 · speech

Тома Биков

И както казва, господин Доган: „Да, добре! Пожелавам Ви успех!“ (Оживление и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#86 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Биков. Реплики? Заповядайте, господин Иванов.

#87 · speech

Христо Иванов

ДБ

Господин Биков, забравихте си записките – ще ги запазя (силен шум, смях и ръкопляскания от ИТН, ИБГНИ, ДБ) като ценен документ. Аз слушам винаги Вашите изказвания с много голямо внимание. Вие като трансферен играч от нашето поле към полето на ГЕРБ сте ценен, дето се вика, поне за две общности, и разбирам, че това, което говорите, включително за изотзадзе, идва, как да кажа, от един дълбок болезнен опит, осъзнат. (Силен шум, смях и ръкопляскания от ИБГНИ, ИТН, ДБ.) Ние внимателно сме следили историята на управленията на ГЕРБ и когато ни призовавате честно да излезем и да кажем за своите намерения, виждам в това осъзнаване какво Ви доведе до това осъзнаване сега, та трябва да сте партия на промяната, тоест на връщането обратно, нали така? Няма да стане връщането обратно, но понеже ние наистина много сме внимателни във Вашата история как щяхте да бутате барбекюто – не Вие, Вие тогава не бяхте там, но щеше да се бута барбекюто. Това беше сюблимният момент на Бойко Борисов, помните ли? Да не се смеем толкова на плажа!

#88 · speech

Реплики От Герб

Бутнаха го.

#90 · speech

Реплика От Герб

Бутнаха го!

#91 · speech

Христо Иванов

Браво. Браво! Барбекюто е бутнато! Но това беше сюблимният момент. Тогава Маяковски не дойде, не знам защо, но така или иначе ние сме си направили извод. Понеже казвате, че на таблото се вижда, знаете ли сега какво ще се види на таблото? Вие ще гласувате с ДПС за разширяване на обхвата на комисията, ако правилно разбирам Вашето изказване.

#92 · speech

Реплики От Герб

Ще подкрепим и Вашето.

#93 · speech

Христо Иванов

Нищо, ще подкрепите и нашето, но и тяхното ще подкрепите. (Реплики от ГЕРБ.) Нищо, то се вижда на таблото, дето се вика. (Ръкопляскания от ИБГНИ, ИТН, ДБ.)

#94 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря, господин Иванов. Господин Хамид, изказвате ли се? Не. Втора реплика? Няма. Дуплика – господин Биков?

#95 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Иванов, сега като казвате, че сме били в едно поле, ние наистина сме били в едно поле, не знам кое беше полето обаче. Защото един път бяхме в едно и също правителство, това беше правителството на Бойко Борисов – аз бях съветник там, Вие бяхте министър. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И вицепремиер – вицепремиер пък бяхте в предното. Разбира се, в това поле се ореше тежко. Никой от нас не е казал, че събарянето на барбекюто на Доган е сменило траекторията на развитието на българската нация. Нали? Би било смешно, ако го кажем! Точно толкова смешно е и Вашето, как да го кажа, сакрално отношение към един протест на „Росенец“, който бил сменил всичко. Това е във Вашите глави, имайте го предвид! Има доста хора, които вече са забравили даже, че се е случило. Това, че Вие имате едно такова религиозно отношение към тази тема и сте я превърнали в някакво място на поклонение и на мъченичество на някакви хора, които едни полицаи ги дърпаха и ги търкаляха по прахта и пясъка, за нас това беше по-скоро странно. За Вас очевидно е някаква висша форма на духовност, за нас не е. Ще подкрепим и двете предложения, защото се отнасяме към Вас като към наши деца и не можем да Ви делим (Смях.) Ние сме добри хора, а по тази тема даже ще излъчим и колеги, които ще участват в комисията. Но пак Ви казвам, странно ми е да дебатираме толкова дълго и толкова яростно по тази тема, при положение че имате големи предизвикателства пред Вас. Това е най-малкото, което можете да правите. Вие ще влизате да управлявате държавата, и то в едни много сериозни и много критични моменти. Загубата на време в такива тържества, каквито тук правите, според мен ще бъде за Ваша сметка, но и за сметка на българските граждани. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#96 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Биков.

#97 · speech

Тома Биков

Няма ми ги записките. (Смях, реплики от ГЕРБ-СДС.) Христо ми открадна записките. (Смях и реплики.)

#98 · speech

Председател Ива Митева

Господин Биков, не съм Ви дала думата. Господин Зарков, искате ли думата?

#99 · speech

Крум Зарков

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На нас от БСП въобще не ни е смешно случващото се тук, защото, докато всяка група се забавлява на остроумията на своя оратор, всъщност най-често случващото се в последните петнадесетина минути ни връща към целия преход. Ще Ви кажа с две думи какво е това, а именно, когато има атака към почтеността на някой, отговорът – не че не сте прав, но и Вашите са същите, и всеки път тази спирала води до следващата закачка. И всеки път накрая се стига до трибуната, в която едни обвиняват в лицемерие или посочват олигарси, но винаги към другите, за да се стигне до комисия, направена за едно, но която се занимава и с нещо друго, за да не свърши нищо. И това се случва 30 години! Ако има някаква промяна, за която тук се говори, не е въпросът точно кои партии как ще се пакетират и колко ще си дискутират анализаторите кой с кого е, а въпросът е ще можем ли да избегнем тази спирала. Има и една друга опасност. Уважаеми дами и господа народни представители, тук ние сме призвани да защитаваме интересите на хората, на нашите избиратели, а не на един човек, който считаме за особено важен – независимо дали е почетен председател или друга близка фигура, и понеже се наблюдава тенденцията българският парламент да се изпразва от лидерите, уважаеми дами и господа, защото повечето от тях бягат, за да се превърне в група хора, които пазят някой друг. Ако мислите, че това е задачата на Четиридесет и шестия парламент, откровено се лъжете! Тази игра ще свърши, както свършва винаги – със слаба оценка към всички! В този ред на мисли ние Ви предлагаме друг подход от парламентарната група на БСП. „Демократична България“ имат своята инициатива и ние ще я подкрепим. Вие, уважаеми от ДПС, имате друга инициатива. Внесете я и ние ще я подкрепим, но недейте забърквайте кашата на надиграването! И, уважаеми колеги от ГЕРБ, между тези две инициативи има нещо общо – всички тези безобразия, ако ги има, са се случвали по Ваше време, така че и Вие недейте да се забавлявате! (Ръкопляскания от ИТН и „БСП за България“.) Ще подкрепим Проекта за решение така, както е внесен. Ще подкрепим Вашия проект, когато го внесете. Благодаря Ви за вниманието.

#100 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Зарков. Господин Цонев, заповядайте за реплика.

#101 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Уважаема госпожо Председател! Многоуважаеми господин Зарков, истинско, дълбоко и сериозно е изказването Ви и аз съм съгласен с него. Обаче тук не става въпрос нито за защита на един човек, макар и с исторически заслуги за българската демокрация, нито става въпрос за обвиняване на друг човек, за да защитим някой, а става въпрос точно за това, за което Вие говорите. Става въпрос за това, че през целия преход се играе една и съща игра и ние се опитваме да я разкрием сега малко по ярко, защото нашата грешка е, че не я разкривахме досега достатъчно ярко. Играта е следната: първо, играта е стани да седна – под маската на промяна и демокрация. Тази игра в наше време започна в миналия парламент с делението на партиите на партии на протеста, на промяната и на статуквото. От тази игра Вие бяхте най-силно засегнати, защото поне Вие в миналия парламент не бяхте партия на статуквото. За да не говоря за ДПС и за нашите декларации, за нашите позиции, за да бъда максимално истински, ще говоря с пример за Вас. Тази игра е стани да седна през целия преход – медиен монополист обвинява друг в медиен монопол, защото му пречи, политически инженери обвиняват други в това, което правят. И сега върви този процес. Впрочем ИТН са потърпевши абсолютно незаслужено. И сега върви процесът, който аз обобщавам с лицемерие. Лицемерие е, защото ние не казваме истината, ние не търсим истинската промяна, а под маската на промяната търсим стани да седна. Лицемерие е и това, което ни се предлага в съдебната система. Тя има нужда от реформа, има нужда от независимост, има нужда от много неща и ние искаме да участваме в този процес, но това, което ни се предлага, е стани да седна. Това е лицемерие!

#102 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Цонев. Друга реплика? Заповядайте.

#103 · speech

Стела Николова

ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, ако помните, темата за лицемерието я говорим още от миналия парламент. Това лицемерие обаче все повече и повече ескалира. Докато господин Биков сменя господин Цонев, за да си почине, искам да припомня и на Вас, и на всички останали български граждани, които сега ни гледат (шум и реплики), че всичко това, за което Вие говорите, се е случило по време на управлението на господата от ГЕРБ (шум и реплики от ДПС) и всичката тази симбиоза, която я има между БСП, между ДПС и между ГЕРБ, е видна и от самолет… (Шум и реплики.)

#104 · speech

Председател Ива Митева

Моля за тишина в залата!

#107 · speech

Председател Ива Митева

Господин Цонев е направил реплика, а Вие репликирате господин Зарков.

#109 · speech

Председател Ива Митева

Не може да имате реплика за Боджака. Може да имате изказване за Боджака.

#110 · speech

Стела Николова

Добре, за изказване, госпожо Председател. (Шум и реплики: „Научете Правилника!“)

#111 · speech

Председател Ива Митева

Ама нека да приключим предишната процедура и ще Ви дам думата. Трета реплика? Заповядайте, господин Иванов, за реплика. (Реплики от „БСП за България“: „Научете Правилника!“)

#112 · speech

Христо Иванов

ДБ

Ще се научим. Извиняваме се за объркването, което сме създали. Господин Зарков, благодаря Ви за подкрепата и за това, което казахте, защото наистина има опит всичко да се обърне с краката нагоре. Все пак ми позволете да кажа, че господин Биков не ми е баща, защото е важно това да го уточним. И от тази гледна точка бащи тук ще се изясняват на таблото и ще се види как ще гласувате заедно. Благодаря Ви. (Шум и реплики.)

#113 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Иванов. За дуплика – господин Зарков.

#114 · speech

Крум Зарков

БСП за България

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми репликиращи, благодаря Ви за репликата, която ми дава възможност да Ви кажа как аз и парламентарната група на БСП разбираме този акт за тази комисия, и всъщност по този начин да се съглася отчасти и с двете тези. Има ли в България зони, където няма право? Има! Има ли хора, които фактически са поставени извън закона? Има! Има ли такива хора, които са поставени извън закона заради политическото си влияние? Има! „Росенец“ изглежда да е такова нещо и затова заслужава парламентарното внимание, и тук съм съгласен с вносителите. Това, с което не съм съгласен с тях, е, че те го нарекоха безпрецедентно, а за съжаление, не е. Има и много други такива, защото в продължение на години България се разграждаше и хора, възползвайки се от своите връзки, контакти, парламентарни групи, институционални тежести, заграбваха цели парчета от тази територия. Има такива, които са много известни, а има такива, които не са много известни, но които имат зони, в които правят каквото си искат и българските граждани получават доказателства за това всеки божи ден. На това трябва да се сложи край! Ако това е стъпка в правилната посока, ние я подкрепяме. Ако има други, които трябва да се направят, трябва да се направят. И престанете да се карате толкова какво точно и как ще се изпише на таблото! Българският гражданин определи този парламент такъв, какъвто е и на таблата ще изписват най-различни комбинации. Но накрая след всички тези комбинации ще има резултат и той ще покаже много ясно случила ли се е промяна, или не се е случила. БСП беше в Четиридесет и четвъртото, в Четиридесет и петото и в Четиридесет и шестото – автентична партия на промяната, и дали го признавате или не, си е Ваш проблем, но ние ще го доказваме всеки божи ден! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#115 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Зарков. Господин Найденов беше заявил изказване. Отказвате се. Добре, заповядайте.

#116 · speech

Борислав Сандов

ДБ

Здравейте! Да, времето е кратко, но е важно и трябва да уточним нещо. Българското Черноморско крайбрежие беше силно поругано през последните 20 години. Аз мога да спомена много други места и ако ги сложим всички накуп, тази комисия няма да може да свърши работа не за три, ами за шест месеца. Не мисля, че това е съществено. Тук нека да останем на тази тема, а и да създадем отделна комисия, за което съм съгласен. Можем да говорим за това какво се случи с Камчийски пясъци и с изчезването на статута там, можем да говорим какво се случи с Алепу, с Калиакра и защо имаше наказателна процедура срещу България и осъдително решение от Съда в Люксембург. Има много теми, свързани с Черноморското крайбрежие. Нека да не смесваме тези неща. Няма смисъл да удължаваме времето според мен. Нека да приключим с едно гласуване. Мисля, че стана ясно кой как гласува. Благодаря. (Ръкопляскания от ДБ.)

#117 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Реплики? Няма. Заповядайте за изказване, господин Найденов.

#118 · speech

Димитър Найденов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! За да сложа финален капак на този разговор, искам да кажа, че избирателите на Втори многомандатен избирателен район в град Бургас са ми вменили мандат да не позволя темата „Росенец“ да бъде подменена. Това не е разговор за Закона за устройство на територията, това не е и разговор за това кой медиен олигарх къде има къща. Тук говорим за корупция – корупция, която наскоро беше забелязана от 8000 км разстояние, но в продължение на 30 години не е била виждана от нашите родни и собствени институции, а е била под носа ни. Тук става въпрос не просто за незаконното строителство в Лесопарк „Росенец“, а тук става въпрос как един бивш председател, в момента почетен председател на ДПС, е придобил собственост на поземлен имот в акваторията на Черно море без никакво реално правно основание. Тоест тук не говорим за незаконното строителство, говорим, че някой е придобил собственост в акваторията на Черно море без никакви предхождащи документи! Тук говорим, уважаеми колеги, за корупция и тази тема не може просто да бъде подменяна, като към нея бъде пришивано каквото и да е друго. Чувам, подвикват колеги в залата. Те ще имат своите възможности да се изкажат, разбира се. Приветстваме формирането на всякакви комисии, които да разследват нередности, случвали се в България, но аз искам да кажа: тук има депутати, които, по техни думи, присъстват в този парламент от 25 години. Това според мен не е повод за гордост. За тези 25 години България е това, което е днес – на първо място по корупция, на първо място по бедност и на последно място по свобода на медиите. Ако говорим за партии на статуквото, българският избирател е определил много точно кои са тези партии на статуквото. Партиите на статуквото са тези, които закотвиха България на това място. Пак ще повторя: първо по корупция, първо по бедност в Европейския съюз и последно по свобода на медиите. Това е разделителната линия, дами и господа, която поставя, от едната страна партиите на статуквото, и партиите на промяната. Кои ще бъдат тези партии ще си проличи именно от нашите действия оттук нататък, но нека представители на партии и политически формации, определяли политиките в последните 30 години, да не се опитват да изглеждат като някакви носители на промяната, защото българският избирател категорично им показа, че това не го приема. Няма да губя повече времето на Народното събрание с това изказване. Благодаря Ви за вниманието и очаквам подкрепа за комисията „Росенец“. (Ръкопляскания от ДБ.)

#119 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Найденов. Реплики? Заповядайте, господин Байчев.

#120 · speech

Тодор Байчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Ще започна оттам, където свърши господин Димитър Найденов, а именно за загубата на време. И аз се обръщам към Вас, господин Найденов: защо ни губите Вие времето на нас? Защо твърдите, че сте промяна, а не подмяна, след като Вие самият като общински съветник, сте гласували именно за това безобразие? (Ръкопляскания от „БСП за България“ и ГЕРБ-СДС.) Това ли е новото лице на протеста – хората, които, веднъж, подкрепят ДПС, хората, които, втори път, получават подкрепа от ДПС и накрая се оказват едни най-обикновени неблагодарници, при това политически неблагодарници? (Ръкопляскания от БСП и ГЕРБ-СДС.)

#121 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Байчев. За втора реплика? Няма. За дуплика, господин Найденов, заповядайте.

#122 · speech

Димитър Найденов

ДБ

Нека само да обясня шегата с гласуването ми в качеството на общински съветник по отношение „улицата на Доган“. (Шум и реплики.) Именно поради лъжата на кмета от ГЕРБ – тук за колегите, които се хилят – който успя да подведе, забележете цифрата, четиридесет и двама общински съветници – четиридесет и двама – няма да обяснявам подробностите, но искам да кажа, че грешката и лъжата лъснаха още на следващия ден. От тези четиридесет и двама съветници пред Вас виждате единственият, който веднага посочи публично лъжата, понесе отговорност за решението си, поднесе извинение на своите избиратели (шум и реплики), че е позволил да бъде подведен, и е поел ангажимент да поправи грешката, допусната от четиридесет и двамата общински съветници. Искам да обърна внимание на факта, че пред Вас стои единственият от тези четиридесет и двама души, който го е направил до ден днешен. Имам колега в общинския съвет – господин Табаков, ще му дам възможност, като го споменавам поименно, той е свидетел, че до този момент нито един от тези четиридесет и двама нито се е извинил, нито е предприел каквито и да е действия. И именно аз в качеството си на този човек съм предприел всички действия, които доведоха до освобождаването на плажа, до запазването на улицата. Абсолютно съм сигурен, уважаеми колеги депутати в Четиридесет и шестото народно събрание, че на кмета на Бургас, а също така и на тези хора, които стоят зад него, много им се иска да не ме бяха подвели, защото благодарение на тази моя допусната моментна грешка в момента мога да кажа, че разпределението в Четиридесет и шестия парламент е именно такова, каквото е. Надявам се, ако някой има някакви конкретни въпроси към мен, не от трибуната задължително, в личен разговор мога да му дам много подробна информация. Благодаря Ви.

#123 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Найденов. За изказване? Господин Дилов, заповядайте.

#124 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Свидетели сме на низ от героизъм. Бих си позволил да кажа, че сме на път да превърнем дебаркирането на господин Христо Иванов на плажа в „Росенец“ в по-значимо събитие от дебаркирането на Христо Ботев край Козлодуй. (Шум и реплики.) Разбира се, всяка промяна се нуждае от своите митове. Те са важни, те са националнообразуващи, те са държавосъздаващи. Ние всъщност живеем в митове. Въпросът обаче, доколкото аз успях да се ориентирам, е комисията за „Росенец“ дали да разшири своето съдържание, или да остане много практична и прагматична комисия, занимаваща се с действия и бездействия на служебни органи и с градоустройство, доколкото мога да разбера. А този въпрос наистина е по-сложен, отколкото май ни се струва на нас тук, защото с много думи ние завоалираме въпроса: има ли право господин Доган да има вила в екваторията на бившата Османска империя, или няма право? И съответно моите колеги от ГЕРБ-СДС задават въпроса: а има ли право господин Доган да участва в създаването на поредното българско правителство, както е участвал в създаването на всички досегашни български правителства? (Реплики от ДПС.) Даа... Припомнете ми. Мисля, че само в правителството на господин Иван Костов не сте участвали пряко. А пък той за благодарност разреши на господин Доган да си направи вила, защото тогава започна този строеж. Този въпрос всъщност е много по-голям и е много хубаво, че го задаваме в тази сграда, която се намира върху турско гробище. Нали знаете? Този въпрос е от времето на Ранното средновековие. Защо все така става, че в крайна сметка Крали Марко загива, биейки се на страната на турците, и защо все така става, че в крайна сметка ДПС участват в създаването на следващо българско правителство? Ами съвсем просто, госпожи и господа, имаме 350 – 400 хиляди – повече са всъщност, толкова гласуват български турци, и те са съвсем реално понеже са по-сплотени от нас, понеже са по-умни от нас, участват в създаването на всяко българско правителство, така че тази тема няма как да не бъде разширена, господин Иванов. Няма да успеем да я задържим само около сферата на личния Ваш героизъм с дебаркирането на плажа „Росенец“. Тя просто ще бъде по-разширена и оттук нататък тя ще прозира във всяко нещо, с което се занимаваме. Каква ще бъде ролята на ДПС в Четиридесет и шестото обикновено народно събрание и каква ще бъде тя в следващото българско правителство? Ето това е разговорът, който трябва да водим без лицемерие. И даже да Ви кажа, аз се чувствам леко облекчен, защото ги няма Патриотите, които биха натоварили този разговор с много волтови дъги. Той е един спокоен и рационален разговор. Господин Доган е безспорно една от най-забележителните и забележими фигури в българския преход, с огромни достойнства, вероятно и с огромни заслуги за недобри неща. Това е въпросът?! Какво обикаляме ситничко в 7/8 такт около него? Той е въпросът: какво правим с господин Доган? Не с вилата му, а с изключителното влияние, което има ДПС и което отново демонстрираме и на себе си, и на телевизионните зрители, занимавайки се вече час и половина с тази тема. Затова моето предложение, с което завършвам изказването си, е към парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Уважаеми колеги, аз Ви предлагам да не участвате в гласуването на тази комисия, просто не участвайте. А това е един въпрос, на който ГЕРБ – правилно отбелязахте, господин Христо Иванов, са си отговорили в миналото правителство и са си платили цената за това, и продължават да я плащат. Сега този въпрос се поставя на Вас, господа отдясно, Вие трябва да отговаряте на него, така че решението за тази комисия е Ваше. Ние с удоволствие ще участваме в нея, но Ви предлагам, колеги, да не гласуваме. Благодаря Ви.

#125 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дилов. За реплики? Реплика – добре, заповядайте.

#126 · speech

Христо Проданов

БСП за България

По-скоро този въпрос е свързан с изказването на господин Дилов. Казахте, че ДПС е участвало в сформирането на всички досегашни български правителства с едно изключение. Това значи ли, че официално признавате, че ДПС е участвало в сформирането и на трите правителства на Борисов и ГЕРБ? Официално признавате ли най-сетне?

#127 · speech

Председател Ива Митева

Други реплики? Заповядайте, господин Йорданов.

#128 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Дилов, прекрасно е, че отново се опитвате да обедините някакви хора под някаква шапка, която е във Вашата глава. А и искам да Ви благодаря, защото кой друг, ако не Вие може да направите подобно нещо, имайки предвид житейския Ви опит на политическа пеперудка в коя ли не партия. (Ръкопляскания от ИТН.)

#129 · speech

Председател Ива Митева

Господин Йорданов!

#130 · speech

Тошко Йорданов

Познавайки миналото Ви, очаквам до края на този парламент да дебаркирате или в „Демократична България“ или в „Изправи се БГ! Ние идваме!“. (Ръкопляскания от ИТН.)

#131 · speech

Председател Ива Митева

За трета реплика? Няма. Господин Дилов, за дуплика?

#132 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря за отношението, колеги. Важно е да няма безразлични. Аз не мога да отговоря официално на въпроса, който ми задавате, мога да отговоря като журналист и наблюдател. Да, очевидно ДПС участваше в трите правителства. Да, очевидно ДПС и в момента има свои представители във важни агенции в цели сектори. Не ме карайте да Ви поставям в неудобното положение и да Ви кажа кои са те. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) И в това няма нищо лошо, в това няма никаква драма. Аз не виждам каква е драмата?! Понеже всички говорите против лицемерието, предлагам Ви да спре това лицемерие. Имаме близо половин милион български турци, които обичаме, живеем заедно с тях, с които празнуваме Курбан байрам в момента – надяваме се да ни поканят да хапнем агнешко – да, това е нормално. Просто защо го крием и защо го маскираме? И целият този разговор се върти около едно име и то е името на господин Доган с всичко добро и лошо, което то носи, както всеки един български политик. Господин Йорданов, господин Тошко, никога не съм се явявал по друг начин на избори, освен като представител на „Гергьовден“, на която Вие също бяхте учредител. Никога! Просто проверете. Никога не съм участвал в този парламент като представител на друга политическа партия. Винаги съм представлявал „Гергьовден“. Това е темата. Никого не обединявам, тоест не слагам никой под някаква шапка. Зад мен стои резултатът на тази шапка. Ето тези хора, които са подредени тук, бяха произведени с едно гласуване, което видяхме вчера. Каква шапка да слагам аз? Всички българи видяха как беше избрано председателството на българския парламент – на Четиридесет и шестото народно събрание. Нещо повече, всички българи ще видят как ще бъде избрано следващото българско правителство, и то съвсем логично ще стане с помощта на ДПС, защото просто иначе няма да бъде избрано – нали така?! Не съм много силен по аритметиката, но не излизат гласовете. Така че не слагам никого под никаква шапка и не виждам нищо срамно в това, дайте да си го кажем. Господин Зарков прекрасен призив направи – да спрем с лицемерието. Да, това е големият въпрос – ролята на ДПС и ролята на господин Доган. Благодаря Ви.

#133 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Дилов. Заповядайте, господин Бабикян

#134 · speech

Арман Бабикян

ИБГНИ

Уважаеми колеги, уважаеми дами и господа! Дотук разбрахме много неща заради комисията „Росенец“ – формално. Разбрахме кой е промяната, кой е подмяната, разбрахме кои са партии на протеста, кои са партии на непротеста, кои са статуквото, кои имат намерение сега да са статуквото. Разбрахме душевните дълбини на господин Доган, какъв е господин Прокопиев, за господин Борисов не знам защо никой не се сеща. Въобще научихме толкова много неща покрай предложението на „Демократична България“ да има просто една комисия за разследване на случая „Росенец“. Обърнахте целия политически живот с хастара нагоре заради една комисия, припомняйки си какво ли не, опитвайки се да целеположите кой как ще гласува, как ще управлява. Ама Вие сте уникални – това наистина го правите 30 години. Ние бяхме кофти пичове, ама сега ще Ви пооцапаме и Вас, за да видят, че сте като нас, и после защо да ходите да гласувате? Така и 33 пъти да се правят избори, отгоре ще изплува една и съща пяна. Това го казвам и за партиите от миналото, и за партиите от бъдещото, и за партиите от настоящето, така че с взаимното мацане, няма да стигнем много далеч. И да, някои колеги като господин Биков, при цялото ми уважение това не е повод за реплика, може би са били твърде млади. Но юначният кмет на София Бойко Борисов – бутащ барбекю, искаше да направи същото – твърдеше, че е искал закон да има. Тогава пък другият лирически герой, който слушахме допреди малко колко е талантлив – и най-вероятно е, каза: ако му стиска да дойде. Има Гугъл, чукнете си, ще видите репликите. И се похвали с овчарското куче, подарено му за рождения ден през 2004 г., и каза: то си вади също хляба като охранител – подарено за рождения му ден от онзи другия, бутащия. „Аз не крия, че се занимавам с бизнес“ – каза господин Доган тогава, но поне не се занимавам с контрабанда, рекет и комисионерство.“ Добре ли помня, дами и господа, или нещо сбърках? Така че хайде да спрем с тази глупост и да гласуваме „за“ или „против“ комисията иначе може да си отживеем тук. (Ръкопляскания от ИТН и ИБГНИ.)

#135 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Бабикян. Реплики? Няма. Други изказвания? Заповядайте господин Чолаков.

#136 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Не знам дали ще мога да бъда полезен с предложението, което смятам да направя, но гласувах против дневния ред днес. Даже мислех да взема обяснение на отрицателен вот, но нямаше време тогава, така че може би сега ще споделя защо. Смятам, че точки две, три и четири, колеги, от дневния ред днес са точки, които са – как да кажа – прерогатив на изпълнителната власт. Всички тези въпроси много по-лесно можеха да бъдат решени с едно депутатско запитване от който и да е народен представител до съответните министри в служебното правителство, които щяха да отговорят фактологично. Случаят щеше да бъде изяснен и нямаше Народното събрание да става арена на този дебат, който виждаме в момента, който е крайно непродуктивен и който залага мини под нашата работа още в първия ден. Нещо, което всички казахме вчера, че не искаме. И проектът за решение за временна комисия за „Росенец“, и временна комисия за разкриване на факти и обстоятелства при МВР, каквото там е правило, и временната комисия по ревизия – има в момента служебно правителство. Служебното правителство има всички прерогативи, има всички сведения и всички факти, за да установи това, което Вие искате. Няма нужда да се прави анкетна комисия по който и да е въпрос, която анкетна комисия в крайна сметка ще вика министрите, тя няма какво друго да направи освен да вика същите тези министри, да им задава въпроси и да става арена на политически спорове, политически дебати, скандали и да се всяват тези раздори в момента, които вчера, пак казвам, всички казахме, че не искаме. Моето предложение е тези три точки да бъдат отклонени. Наистина Ви го казвам, да бъдат отклонени, защото те внасят напълно излишен конфликт, миниращ работата на 46-ото народно събрание, както беше минирана работата на 45-ото. Има служебно правителство, на което могат да бъдат зададени тези въпроси. След една-две седмици, дай боже, ще има ново правителство, което със сигурност ще се посвети на тези теми и ще може да ги анализира фактологично – в дълбочина. Дайте да не натоварваме законодателния орган с действия, които могат да бъдат извършени за няколко дни от органите на изпълнителната власт. Благодаря Ви за вниманието.

#137 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Чолаков. Реплики? Заповядайте, господин Михайлов.

#138 · speech

Георги Михайлов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа заместник-председатели! Уважаеми господин Бабикян, аз изобщо нямах намерение да се изказвам изобщо по тази тема, тъй като ми е далечна, но Вие говорехте нещо за хастара. Цялата работа е, че вече ще го скъсаме накрая този хастар и виждате докъде се стигна – да се предлага всичко това, да се превърне в едни въпросчета към министри, на които те ще отговорят протоколно. Нека да гласуваме да прекратим тази дискусия. Видяха се мненията на политическите сили. Нека не скъсаме наистина хастара на това Народно събрание с тази дискусия. Благодаря Ви, госпожо Председател.

#139 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Михайлов. Втора реплика? Заповядайте, господин Ченчев.

#140 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател! Ще пренебрегна въпроса, между другото, който е извън контекста на репликата по отношение на маските в залата, защото някои хора тук се задушаваме с тези маски, а други са без тях. Вие преценете как ще процедирате. Репликата ми е следната. Уважаеми господин Чолаков, след като чухме преди малко едно признание, че сте били в непрекъсната колаборация с ДПС, сега виждаме от Вас и един отказ да има парламентарни комисии, които да обследват факти и обстоятелства. Това нещо не е чуждо за Вас, за Вашата парламентарна група. С Вашето изказване преди малко Вие доказахте, че не искате под никаква форма, категорично да има такива комисии, особено когато тези комисии, господин Чолаков, няма да са под Ваша опека, няма да са под Ваше председателство, няма да оформяте докладите, няма да подменяте фактите. Това нещо го правите Вие тук отново като поредно признание за това какво всъщност сте вършили в 44-тия парламент и как сте замазвали очите на хората за всички проблеми, които сами сте създавали, за да се стигне до тази корупционна среда и всичко това, което оформи мнозинството в залата. Това е истината. Аз благодаря, че след като си признахте за една колаборация, през Ваш член на парламентарната група, сега отново отказвате да има такова нещо – даже имате наглостта да го предлагате на Народното събрание. Аз призовавам останалите колеги да гласуват по проекта за решение такъв, какъвто е, след това кой каквото иска да внася, но така или иначе истината повече не може да бъде замитана. Вие го знаете много добре и именно точно от това Ви е страх. Благодаря.

#141 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. За трета реплика – заповядайте, господин Делчев.

#142 · speech

Димитър Делчев

ИБГНИ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Чолаков! Аз всъщност не разбрах на какво обсъждането на трите комисии пречи точно в работата на Народното събрание? Все още няма парламентарни комисии, които да са съставени, ГЕРБ не са се напънали да внасят прекалено много законопроекти, така че да пречим на техните законопроекти. Тоест вероятно на господин Чолаков му се приключва днес по-рано, защото има някаква по-спешна работа или вероятно в тези комисии ще се обсъждат теми, които не са удобни на парламентарната група на ГЕРБ. Например темата за ревизията на властта и управлението през последните пет години. Вероятно това е голям съществен проблем, който цели да прикрие и да приключи бързо работата на Народното събрание. Или например комисията „Росенец“, или например комисията за полицейското насилие, което също ще разследва факти и обстоятелства, случили се по време на протестите и по времето на управлението на ГЕРБ. Така че вместо да се опитваме да претупваме работата на Народното събрание, нека да върнем парламентаризма. Всъщност тази сграда да се превърне в терен за дебат, терен за сблъсък на мнения и на идеи и терен за разкриване на истината, защото най-важното нещо в политиката е да се знае истината и който стъпва на истината, той стъпва на здрава основа. Благодаря Ви.

#143 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Господин Чолаков, за дуплика.

#144 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Хич не ми се щеше колеги да се налага да правя дуплика – не знам защо го предизвиквате. ГЕРБ ще подкрепи тези комисии, както ги подкрепи в миналото Народно събрание – нямайте съмнение. Опитах се да направя едно конструктивно предложение, което не знам защо беше възприето по този начин. Има служебно правителство, на което всички въпроси за „Росенец“ или за каквото искате, могат да му бъдат зададени и то да отговори с факти. Парламентарната анкетна комисия няма какво друго да прави, освен да вика министри, тоест едно и също. В момента в тези комисии, които създаваме, някъде около 70 – 80 колеги най-малко оттук присъстващите ще бъдат ангажирани. Госпожа председателката одеве прочете внесените законопроекти – за социални въпроси, за икономически въпроси, и не мога да разбера защо смятате, че 80 души народни представители трябва да участват в комисии по въпроси, които могат да бъдат решени от служебните министри за няколко дни, вместо да се посветим на социалните и икономическите въпроси, за което сме поели ангажимент към българските граждани. Не можах да разбера защо по този начин се интерпретираха моите думи, моето предложение?! ГЕРБ ще подкрепи комисиите с пълното съзнание, че от тях няма да произлезе нищо, както не произлезе от предишните комисии и българският народ отново ще бъде разочарован. Аз искам резултат, а не конфликти. Това е. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#145 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Чолаков. Други изказвания? Заповядайте господин Садъков.

#146 · speech

Хайри Садъков

ДПС

Благодаря ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Като че ли е разбираем този дълъг дебат по тази много лесна тема – предложението за два казуса на една и съща територия като област да не бъдат включени в една и съща комисия. По-важно е като че ли да се замислим защо някой не иска да бъдат в една и съща комисия. Защото единият казус е чисто политически, а другият казус е чисто правен и когато комисията си свърши работата, ще стане ясно за какво говорим. Ако темата „Росенец“ не беше станала толкова публична, може би някой кръг хора щяха да пребивават все още неофициално във властта. А „Росенец“ – сиреч ДПС, беше трамплин да дойдат директно във властта, официално във властта. Това е основното. Затова някой не иска да съберем двата казуса в една комисия, което е абсолютно логично, за да не би правният казус да изгори политическата тема в тази комисия. Нека се замислим и тогава да гласуваме. Благодаря Ви.

#147 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Садъков. Реплики? Не виждам. Други изказвания? Заповядайте.

#148 · speech

Ерджан Ебатин

ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Изслушах внимателно дебатите. Въпреки че пикът на изказванията премина и всеки каза своята теза, аз искам да обърна внимание на един факт – най-тежкото и най-уродливото лице на българската политика е, когато се възползваш от инструментариума на популизма, особено популизма, който е свързан с определени националистически настроения. Искам да кажа на колегите отдясно: колкото и да се опитвате, както и да се опитвате да прикривате определени неща, да се правите на хора с желание да изкарате истината наяве с образа на многострадална Геновева тук пред всички, истината е една и съща – просто няма как да я прикриете, колеги. Истината е, че Вие се възползвате от инструментариума на този популизъм и всяка парламентарна група тук ще гласува от позицията на това какъв политически дивидент от гледна точка на популизма тази парламентарна група ще получи и начина, по който ще защити своята политическа теза пред своите избиратели. Ето това е проблемът. И това вече пречупва обективното отношение към всеки един въпрос, който ние разискваме тук. Това е голям проблем пред целия парламент за всеки един казус! Заради това се правят тези комисии. И още нещо. Колкото и да се опитвате и по какъвто и начин да се опитвате да обясните защо темата за „Буджака“ не трябва да се смесва тук с темата за „Росенец“, ще Ви кажа: не искате да я смесвате, защото от гледна точка на популизма за „Росенец“ много по-ясно ще изпъкне темата за „Буджака“! Искате отделна комисия! Затова няма да има интерес. А претендирате за право, да се погледне обективно към тази тема. Не, не искате обективност. Искате да се възползвате от инструментариума на популизма. Това правите! И когато го правите, аз автоматично… Всеки непредубеден зрител разбира за какво става въпрос. Ето това нещо трябва да се пречупи. Трябва да го пречупите и в себе си, за да върви българската политика и българският парламентаризъм напред. Няма да стане с темата за „Росенец“. Това не е тема за справедливостта – това е тема за популизма. Този инструмент трябва да пречупим тук, ако искаме да вървим напред. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#149 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ебатин. Реплики? Няма. Други изказвания? Няма. Закривам дебата. Постъпило е предложение от господин Али за допълване на наименованието и на предметния обхват на Решението. Искате ли да Ви го изчета отново, или той вече го представи и Ви е достатъчно? (Реплики.) Да не го чета, добре. Подлагам на гласуване предложението, направено от господин Али, за допълване наименованието на Решението и предмета на дейност на Комисията. Гласували 139 народни представители: за 28, против 52, въздържали се 59. Предложението не е прието. Сега подлагам на гласуване Проекта за решение, така както е внесен. Гласували 206 народни представители: за 193, против 1, въздържали се 12. Предложението е прието. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИБГНИ.) Сега преминаваме към избор на членове на Комисията – по двама народни представители от всяка парламентарна група. Моля за предложения от „Има такъв народ“.

#150 · speech

Андрей Михайлов

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на „Има такъв народ“ предлагам за членове господин Александър Викторов Рашев и госпожа Златомира Димитрова Мострова.

#151 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От ГЕРБ-СДС?

#152 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. От името на коалиция ГЕРБ-СДС предлагам Даниел Митов и Жечо Станков за членове на Комисията.

#153 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „БСП за България“?

#154 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. От името на „БСП за България“ предлагам господин Атанас Зафиров и господин Манол Генов.

#155 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Демократична България“?

#156 · speech

Христо Иванов

ДБ

Благодаря, госпожо Председател. От името на „Демократична България“ предлагам Калоян Янков за председател и Димитър Найденов за член на Комисията. Благодаря Ви.

#157 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Движението за права и свободи“?

#158 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движението за права и свободи“ предлагам господин Хамид Хамид и господин Рамадан Аталай. Благодаря.

#159 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. И от „Изправи се БГ! Ние идваме!“?

#160 · speech

Мария Капон

ИБГНИ

От парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ предлагаме Светослав Колев и Данаил Георгиев.

#161 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Аз ли не чух предложение за заместник-председател? Никой не предложи. Комисията трябва да се състои от председател, заместник-председател и членове – поне така гласувахме преди малко. Председател беше предложен от „Демократична България“. Какво правим, колеги, сега? (Реплики.) Без заместник-председател? (Оживление.) Госпожа Капон.

#162 · speech

Мария Капон

ИБГНИ

Няма проблем. Ние предлагаме Светослав Колев за заместник-председател.

#163 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Колеги, моля да гласувате така предложените кандидатури. Гласували 209 народни представители: за 207, против 1, въздържал се 1. Предложението е прието. С това и тази точка от дневния ред е приключена. Колеги, искате ли да направим почивка? (Реплики: „Да!“) Да. Прекъсване за 30 минути. (След почивката.)

#164 · speech

Председател Ива Митева

Колеги, времето за почивка изтече. Продължаваме по дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА РАЗСЛЕДВАНЕ НА ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА ПРИ ИЗПОЛЗВАНЕ НА СЪЛЗОТВОРЕН ГАЗ, УПОТРЕБАТА НА СИЛА И ПОМОЩНИ СРЕДСТВА ОТ МВР, ИЗВЪРШЕНИ НА 10 ЮЛИ И 2 СЕПТЕМВРИ 2020 Г. СРЕЩУ ПРОТЕСТИРАЩИ ГРАЖДАНИ, КАКТО И ЗА РАЗСЛЕДВАНЕ НА ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА, СВЪРЗАНИ С ПОДСЛУШВАНЕ И СЛЕДЕНЕ НА ПРОТЕСТИРАЩИ ГРАЖДАНИ, ОПОЗИЦИОННИ ЛИДЕРИ И ЧЛЕНОВЕ НА ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ ОТ ОПОЗИЦИЯТА. Моля, някой от вносителите да представи Проекта за решение. Господин Хаджигенов, Вие ли ще бъдете това – заповядайте.

#165 · speech

Николай Хаджигенов

ИБГНИ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Десети юли 2020 г. – ден втори на гражданския протест – вечерта, около 11,00 часа униформени и маскирани служители на Министерството на вътрешните работи отвличат 11 души от протестиращите, замъкват ги зад колоните на Министерския съвет, поставят им белезници, нанасят тежък побой – трима от тях впоследствие са приети в „Пирогов“, където изкарват между три дни и две седмици, гаврят се с единственото момиче измежду задържаните 11 лица, заснемайки го с мобилните си телефони – вероятно за последваща употреба. Това достигна до нас благодарение на любителски видеозапис на протестиращ гражданин в този му вид. Изобщо разследване не беше извършено. Доколкото имаше опит за разследване, той беше направен единствено и само за да прикрие полицейското насилие, стратегия на управлението на ГЕРБ и вероятно под личното ръководство на Борисов, по заповед на тогавашния министър на вътрешните работи. Проверката, ако може да бъде наречена така, установи дисциплинарни нарушения, скривайки имената на извършителите. Всички те бяха наказани между „мъмрене“ и „забрана за повишение за шест месеца“. Говорим за изтезания, говорим за незаконен арест. За изтезания, по дяволите! Говорим за прикриване от Министерството на вътрешните работи на извършените престъпления, защото това са престъпления, в съучастие с Прокуратурата на Република България, ведро ръководена все още от Иван Гешев. С едно изключение – всеки един от 10-те пострадали деца, защото те са млади студенти до един в България или в чужбина, с едно изключение – всеки един от тях има повдигнато обвинение за извършено престъпление. Не напразно казвам „в съучастие с Прокуратурата на Република България“. Тоест имаме организирана престъпна група, създадена от Министерството на вътрешните работи, ГЕРБ и Прокуратурата на Република България. Това можеха да бъдат Вашите деца! Те са нечии деца, нечии внуци, нечии приятели. Това е направено с една-единствена цел – предният ден протестът избухна, беше достатъчно масов, и той разклати стола на падишаха по непознат до този момент начин – на абсолютната му власт започна да ѝ се вижда краят. Причината, поради която по точка първа на Комисията искаме да бъде извършено разследване – и не, това разследване няма да се концентрира върху викане на служебен министър. Не. Тази комисия ще извърши всички онези действия, които не извърши Министерството на вътрешните работи освен тези за прикриване, тоест ние ще ги разкрием. Ще извърши това, което не извърши Прокуратурата на Република България, а именно не разследва извършените престъпления. Ще събере всички необходими доказателства за целта, те са налице. Част от тях до ден днешен се укриват от все още ръководителя на Националната служба за охрана, все още се укриват от ръководството на СДВР. Да, говорим за записите на камерите на Националната служба за охрана, които са над колоните в Министерския съвет и които пряко са заснели това. Тези записи от тези камери са предоставени на проверката от МВР. Те до ден днешен се укриват. Все още и от Прокуратурата, от МВР и от Националната служба за охрана. Така че причината, поради която ние искаме такава Комисия да бъде създадена, е точно тази. Да съберем доказателства, да разкрием извършените престъпления, да го направим, забележете, максимално публично, защото това е нещо, което трябва да се знае. Ние дължим подобно нещо – ние, народните представители, поради липса на други институции, дължим на българските граждани това. И това, забележете, не е реваншизъм. Не. Така би трябвало да изглежда правосъдието в една нормална държава. Все още ние не сме, макар че тръгнахме с бавни стъпки в тази посока. Това е единствената причина, поради която искаме създаване на Временна комисия за тази цел. С риск да прозвуча дребнаво, но ние пеналистите сме дребнави по занятие, тази комисия се вкарва за пети път – четири пъти в предходното Народно събрание, сега се вкарва за пети път. Вторият въпрос, който ще разгледа същата тази комисия, доколкото има очевидна връзка, са незаконните подслушвания, извършени от всевъзможни отдели и отделчета на Министерството на вътрешните работи, ДАНС и в съучастие с Прокуратурата и Специализирания съд по разпореждане на главния прокурор. Такива доказателства вече са налице. Ние ги огласихме частично и ги направихме публични. Извършват се разследвания. Тук бих искал да отворя една скоба за тези, които не са изкушени от наказателното право – наличие на подпис от съдия от Специализирания съд, вероятно председателя на Специализирания наказателен съд, която, между другото, отрече по телевизията да са правили такова нещо, не прави законни тези подслушвания. За сравнение Владимира Янева, в тази част на залата е познато име, беше осъдена с влязла в сила присъда именно за подписване на разрешение за специализирани разузнавателни средства. Именно заради това. Така че те са незаконни. Ние трябва да разберем защо са подслушвани стотици български граждани, забележете, мирни протестиращи? Защо са подслушвани опозиционни лидери? Защо са подслушвани членове на политически партии? Защо? Това е нещо, което Комисията трябва да направи. И не! Отново ние няма да викаме вътрешен министър, или поне не само. Ние ще съберем тези доказателства отново. Ние знаем къде се съхранява тази част от тях, която не успяха да укрият и унищожат. Ние знаем къде се съхраняват. Ще ги изискаме по надлежния ред, ще извършим отново всичко онова, което не беше свършено нито от МВР, нито от Прокуратурата, нито от никой друг. По отношение на подслушванията бих искал да обърна внимание на всеки един от Вас. Тези подслушвания са отвратителен акт, който ни връща в най-мрачните години на комунистическото, фашисткото и прочее минало. Защото този подход на тайните служби, на прословутата Държавна сигурност, не е насочен към запазване на правосъдието, живота, здравето и имуществото на българските граждани. Не! Това е акт – гнусен, отвратителен акт, който наднича под чаршафите на всеки един от Вас с една- единствена цел да запази незаконната власт на тирана. Няма друга такава причина. Единствената причина за това е тази! Бих искал да отправя един апел – не сте длъжни да се съобразявате с него. С предходната Комисия си причинихме известно удоволствие. Доколкото темата на тази комисия в двата си основни въпроса не подлежи на удоволствие – аз не бих препоръчал на никого да се надсмива с темата, защото пострадаха български граждани, пострадаха нашите деца по темата. Така че апелът ми към Вас е: нека да не превръщаме дискусията по – да, точно тази комисия, в жалък долнопробен цирк! Никой от българските граждани не заслужава това. Ние сме тук да свършим ефективна работа и да покажем как трябва да изглежда правосъдието. Не друго. Благодаря, госпожо Председател.

#166 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов, Вие, в момента представихте Проекта за решение като вносител. Така че, моля, представете самия Проект за решение.

#167 · speech

Николай Хаджигенов

Моля да ме извините, госпожо Председател. Разбира се. Комисията се съставя за срок от три месеца…

#168 · speech

Председател Ива Митева

Не, не, не. Това, което сте внесъл. Решение за създаване на Временна комисия… Имате ли го или аз да Ви го подам?

#169 · speech

Николай Хаджигенов

Проект за съставяне на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. – последното известно като „кървавата сряда“, срещу протестиращи граждани, както и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с подслушване и следене на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията. Създава Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства по цитираните теми – двама членове на паритетен принцип, три месеца срок за съществуване, председател, без заместник-председатели. Това е нашето предложение. Благодаря.

#170 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов…

#172 · speech

Председател Ива Митева

Вие направихте една смесица в момента. Изчетохте нещо, което го нямаше според мен в решението. Ще Ви изчета решението така, както е внесено и след това Вие ще си направите Вашите предложения, тъй като в решението липсва състав, липсва срок и липсва численост, за да може да бъде допълнено в решението. Благодаря Ви, засега. „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. срещу протестиращи граждани, както и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с подслушване и следене на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията Народното събрание на основание чл. 86 ал. 1 от Конституцията на Република България

#173 · speech

Реши

Създава Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. срещу протестиращи граждани, както и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с подслушване и следене на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията.“ Откривам дебата за изказвания. Имате думата. Заповядайте.

#174 · speech

Борислав Сандов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми зрители, скъпи гости? Парламентарната група на „Демократична България“ ще подкрепи искането за създаване на такава временна комисия с обхвата и начина, по който тя е представена като предложение за решение. Позволявам си да кажа и няколко думи от името на потърпевшите, защото аз бях арестуван на 2 септември. Срещу мен беше приложена сила, сълзотворен газ. На тази дата множество български граждани – над 100, бяха жертва на полицейско насилие, на полицейски произвол и Народното събрание трябва да разгледа този въпрос. Още повече, когато заповедта за арест – специално моята, падна в съда. Съдът прецени, че не е имало основание за това. Още повече, когато български граждани, за първи път озовали се в ареста, такива като мен – поне цялата ни килия беше такава – бяха свидетели на поведението, отношението на служителите на Министерството на вътрешните работи, унизителните условия, в които биват поставяни мирно протестиращи граждани. Затова смятам, че в името на демокрацията, справедливостта и в голяма степен, за да стане ясно за българското общество какво се е случило тогава, за да не се повтарят такива срамни случки от българската история, би следвало да има такава комисия и тя да обследва всички факти и обстоятелства, свързани с действията на органите на МВР и органите на политическата власт. Защото аз нямам съмнение, че това не бяха само действия на служители на МВР. Това бяха действия, продиктувани от заповеди на политически ръководители по онова време. Благодаря.

#175 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Сандов. Реплики? Не виждам. Изказвания? Господин Манев, заповядайте.

#176 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми колеги, госпожо Председател! Изследването на факти и обстоятелства, свързани с каквито и да е случки, събития, закононарушения или неизяснени ситуации в България, е в прерогатива на Народното събрание. И в това няма нищо лошо – да се правят комисии, да се предлагат. Малко странно звучи в залата на парламента и от трибуната на парламента да се бъркат две понятия като изследване на факти и обстоятелства и раздаване на присъди от комисии, за което беше апелирано от вносителите. Успокоително за мен обаче е, че в самото предложение тези думички, тези тѐзи за раздаването на присъди и правенето на правосъдие, които бяха в преамбюла на изказващия се вносител, ги няма. Това е успокоително. Аз излязох днес пред Вас, за да кажа, че няма лошо да имаме такава комисия, но хубаво е да започнем в този парламент да говорим и така – прагматично. От опита, който имам с другата подобна комисия, в предното Събрание и знаейки как гласуваното в пленарната зала на Народното събрание в революционен устрем бива претъпквано, отъпквано и пренасочвано, Ви предлагам в това решение просто да включим две изречения, уточняващи дейността на комисията. Предложението, което представям пред всички колеги в тази зала, по никакъв начин, смятам, че не омаловажава, унищожава, бламира поставените от вносителя цели на комисията. Напротив, просто наистина ще даде възможност да бъдат осветени всички факти и обстоятелства и по двете теми, предложени за работата на Комисията. Ако ми разрешите, ще кажа за какво става дума. Просто след „протестиращи граждани“ да бъде добавено „и посегателства срещу служителите на Министерството на вътрешните работи“, защото, ако някой е извършвал престъпление срещу мирно протестиращи граждани и това бъде доказано от българския съд или дори да бъдат събрани в тази комисия факти и обстоятелства, които да бъдат предоставени на съда и той да вземе решение благодарение на работата на тази комисия, то никой от нас не трябва да забравя, че едни български граждани, изпълняващи служебните си задължения, бяха подложени на опит за убийство. Те бяха опитани да бъдат запалени – същите онези служители, които в предното Народно събрание охраняваха колеги тук от протестиращи, които в много народни събрания са охранявали и други колеги. Те просто също са граждани, господин Хаджигенов. Нали така? Това, че изпълняват заповеди, това, че някой може да е издал някаква заповед, която на нас не ни харесва, това не ги превръща в цел на убийство. Затова, нека да изясним всички обстоятелства – имаше ли там опит за палеж, нямаше ли? Да ги изясним. Така е честно, нали?!

#178 · speech

Маноил Манев

Предлагам Ви тази тема да я обсъдим двамата – ГЕРБ и честност, и Маноил Манев и честност, и Хаджигенов и честност, но това да не става от трибуната на Народното събрание. Във втората част на Вашето предложение има също едно така – надявам се колегите да го разберат и да го одобрят, предложение: след края на Вашето изречение да отпадне думата „от опозицията“ и да бъде добавено „включително и за периода на предизборната кампания за Четиридесет и шесто народно събрание“. Даже няма да си направя труда да го обяснявам, да го обосновавам. Дали служебният кабинет приложи СРС-та незаконни, а и да го добавим, защото във Вашето предложение думата „незаконни“ липсва? Ако нямате нищо против, да добавим „незаконно подслушване“ в текста, не в разговори, не в преамбюли, а в текстчето – „незаконно подслушване“. Защото да видим пък дали служебният министър на вътрешните работи по някакъв начин по време на цялата предизборна кампания не беше използвал незаконни СРС-та. Колко са били законни, по отношение на кого бяха използвани и колко? Всички факти и обстоятелства просто да ги изкараме на бял свят и да я приключим и тази тема. Съгласни ли сте?

#180 · speech

Маноил Манев

Това е моето предложение. (Народният представител Маноил Манев предава на председателя предложението.)

#181 · speech

Председател Ива Митева

Да, благодаря Ви.

#182 · speech

Маноил Манев

Благодаря Ви, колеги. Надявам се с разум, без театрални емоции да преминем към гласуването на тази точка.

#183 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Манев. За реплики? Реплика ли? Заповядайте, господин Хаджигенов.

#184 · speech

Николай Хаджигенов

ИБГНИ

Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! На първо място, по чисто принципни съображения отхвърлям каквото и да било предложение на ГЕРБ. На следващо място, направете предложение за „Комисия да разследваме сътворението на света“ – ние ще я подкрепим. Идеята, че ще размием Комисията с нещо друго – няма да мине! Отсега Ви казвам! Твърде примитивно. И както вече споделих, че ние пеналистите сме дребнави до безобразие, защото живеем от това – наистина ли МВР, с цялата си мощ и с ръката на главния прокурор, когато не е ръката на Бог, не е в състояние да установи убийство или опит за убийство? Но Вие в качеството си на специалист по наказателно право може би сте установили такъв, аз бих искал да Ви бъда полезен, защото очевидно не се справяте достатъчно добре. Имаше обилно волеизявление на някой от висшестоящото ръководство на Министерството на вътрешните работи, който два дни ни занимаваше с един „смачкан тестис“, който накрая се оказа на служител на МВР… Точно така – „смачкан тестис“, който накрая се оказа ГЕРБ, така че… (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Няма такова нещо!“) Да, направете такава комисия по надлежния ред – аз първи ще гласувам за нея. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ИТН.)

#185 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Хаджигенов. Други реплики? Заповядайте.

#186 · speech

Борислав Сандов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Както и в предходната точка, отново сме свидетели на опит за размиване на темата, на Комисията като обхват. Доколкото е имало насилие от определена група хора спрямо полицейски служители, мисля за всички е ясно, но това само по себе си беше закононарушение и МВР можеше да приложи всички тези похвати, за да установят кои са лицата и да стане ясно, че те не са част от протестиращите. И да стане ясно, че може би същата заповед е била дадена от същите лица – това да бъде оправдание за извършването на насилие върху мирно протестиращи български граждани, сред които, както казах, бях и аз, и то на надлежно организиран протест с уведомителен режим, спазена процедура, изведен от мястото, което представлява множество други нарушения, извършени по това време. Така че нека не смесваме обхвата на това. Друг е въпросът защо прокуратурата не желае да повдигне обвинения, не желае да започне разследване за извършеното насилие – било то срещу органи на реда или срещу български граждани, изразяващи своето право на протест. В този смисъл предлагам да останем в обхвата, който е на вносителя, а другите въпроси – има начини, по които те да бъдат разглеждани, включително може да питате главния прокурор Иван Гешев защо не е разпоредил проверка на това – установени ли са лицата, които са извършвали насилие над органите на реда? Благодаря.

#187 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Сандов. За трета реплика? Заповядайте.

#188 · speech

Тодор Байчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Манев, мисля, че неправилно се опитвате да измествате темата. Да, българските полицаи изпълняваха своите служебни задължения, за което, бих казал, един поклон пред тях! Въпросът обаче е друг: правилно ли бяха употребявани помощните средства? Имаше ли превишение на правата и най вече кой издаде тези заповеди, ако не е имало нужда? И както българският съд реши за тези, които са задържани – дали са виновни или не, дали трябва да бъдат освободени или не, така комисията ще прецени има ли превишаване на права или не и съответно, ако има, българският съд ще се произнесе за тези началници полицейски правилно ли са издавали заповеди и дали са били въобще тези заповеди от тяхната компетентност. Така че няма нищо лошо в обхвата на тази комисия и, както казват колегите, дайте да не размиваме, нека да видим какво се е случило. Благодаря Ви.

#189 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Байчев. За дуплика. Господин Манев – за дуплика? Не, не желаете. Добре. Благодаря Ви. Госпожо Капон, искахте ли думата за изказване? Добре. Кой от Вас е пръв? Заповядайте.

#190 · speech

Иван Ченчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, просто по реда на заявяване на изказванията. Благодаря за предоставената дума. Дами и господа народни представители! От името на парламентарната група на „БСП за България“ ние ще подкрепим Проекта за решение така, както е представен на вниманието на Народното събрание – на всички нас. За нас е важно да кажем това, че ние при съставянето на тази Временна комисия ще поставим и други въпроси – въпроси, които бяхме поставили и в миналото Народно събрание, които считаме за изключително важни, защото това, дали е имало действие или бездействие от страна на Министерството също, ще установи Комисията. Но е важно да знаят българските граждани и дали в осигуряване безопасността на сградите на българските институции са участвали и частни охранители, какъвто снимков материал имаше? Изключително важен въпрос е според нас, тъй като много от протестиращите пострадаха, бих казал, от действия на хора, които нито им се легитимираха, нито има категоричност в това дали те са служители на Министерството на вътрешните работи. Така че това е един изключително важен въпрос и ако е така – какво са правили те на този протест и какъв ред са осигурявали, след като има бити български граждани? Да, също така кой е издавал заповедите и за сълзотворния газ, и за всичко останало? Мисля, че цялата зала няма нищо против тази истина да излезе наяве, защото тя е в интерес на българските граждани, още повече че още в миналото Народно събрание при поставяне на въпросите ние получихме отговори, че има санкционирани, но, забележете, само от протестиращите. Ние не получихме отговор какви са санкциите по отношение на действията на конкретни служители от Министерството на вътрешните работи? Ние не получихме такива отговори. И мисля, че е редно да знаем какви мерки и съответните действия са предприели в Министерството на вътрешните работи в това отношение. Така че тези въпроси ние ще поставим в Комисията и считаме, че това е една много сериозна комисия, която ще даде и насока какво всъщност се е случило в тези протести с оглед в цялост представяне на Проект за решение такъв, какъвто е. Пак повтарям, БСП ще гласува за него. Благодаря Ви.

#191 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ченчев. За реплики? Няма. Госпожо Капон, за изказване. Първо Вие заявихте, след това заяви господин Иванов и след това госпожа Манолова. Добре. Господин Иванов, заповядайте.

#192 · speech

Иван Иванов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Наистина беше редно да редуваме групите, но все пак, като сте ни дали думата, ще говорим на тази тема. Да припомня на колегите, че опит за създаване на такава комисия беше направен в предния парламент, а в разгара на протестите основната трибуна, която се даваше тук, беше от нашата парламентарна група и сме доста наясно какво се случваше и какво не се случваше. Случваха се няколко неща. Очевидно по площадите имаше насилие както върху протестиращи граждани, така и върху полицейски служители. Не се случваше това, че искахме и не получавахме отговори от съответния ресорен министър точно какво се случва. Тази комисия е навременна и освен уточняването на всички тези факти и обстоятелства, които са записани в нейния предмет, тя трябва да даде една изключително важна посока. Какво не трябва да се случва оттук нататък в Министерството на вътрешните работи; по какъв начин не трябва да се използват служителите на Министерството на вътрешните работи, защото тези хора, които работят там под пагон, не заслужават да бъдат квалифицирани по един или друг начин заради техните ръководители, защото каквото и да се е случило там, то е било в резултат на това, че е издадена някаква заповед от някого и е много важно тази комисия да уточни и да изясни кой е издал тази заповед. Адекватните мерки в кавички, ако мога така да ги нарека, от предходни ръководства на Министерството на вътрешните работи по отношение на изясняване на тази ситуация не мисля, че отговарят на въпросите, които са зададени в момента и които бяха задавани в миналото. Изключително важно е в резултат на работата на тази комисия да се даде пътят на работа на това министерство в следващите години – именно неговата тотална деполитизация, тотално неучастие във всякакви политически игри, защото хората са омерзени – както българските граждани, така и служителите на Министерството по начина, по който биват използвани в една или друга ситуация. Защото това не е изолиран случай. Абсолютно не е изолиран случай! Правилно каза колегата Ченчев, че тази комисия ние ще я подкрепим и ще участваме активно, защото наистина знаем какво се е случвало, имаме редица въпроси, които ще зададем там, наред с тези записаните, защото нещата, които очакваме да излязат, са доста повече от тези, които са записани в обхвата на работа на тази комисия. Така че, колеги, всички тези, които ще бъдат предложени в състава на комисията да бъдат с ясното съзнание, че от тях се очаква не само да изяснят записаното там, но и да дадат ясен сигнал, че Министерството повече няма да бъде използвано за подобни натиски върху българското общество, когато то изразява своите виждания и несъгласия срещу определени политики на държавата, това е много важно да се знае. И това трябва да бъде един от стожерите за бъдеща политика, която ще управлява бъдещият министър на вътрешните работи спрямо своите служители, за да получават те това отношение, което би трябвало да получават от държавата. Колеги, аз наистина се надявам тази комисия в много кратки срокове и с много стегната работа да достигне до необходимите изводи и резултати, за което тя е създадена. Благодаря.

#193 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Иванов. Реплики? Заповядайте, господин Сандов.

#194 · speech

Борислав Сандов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Използвам възможността за реплика, за да напомня още нещо много важно във връзка с изказването преди мен, че в България често пъти има протести. Аз съм представител на „Зелено движение“. Ние сме от автентичните носители на тази протестна култура, която е за добро, защото сме успявали през площадите да извоюваме важни за България теми, които не са били с подкрепата на парламентарното мнозинство и често пъти се е стигало до промяна. Но нещо много важно беше казано, че именно политическите протести са онези, които пораждат подобна реакция от страна на органите на МВР и тук искам да напомня за два други случая. Единият от 14 януари 2009 г., когато отново бях един от потърпевшите, тогава бях и организатор на протеста и друг, от който утре се навършват осем години, а именно случката с белия автобус. Имаме наш колега, който беше с окървавена глава на онзи ден. Явно си става така, че наистина тези органи на МВР, и служителите на МВР, дали от страх от своето началство, дали заради издадени заповеди от своето началство при политически протести, действат извън закона и се стига до полицейско насилие, до използване на методи, които не са разрешени. Затова е много важно тази комисия да заработи – виждам, че може би ще има подкрепа едно такова предложение на колегите от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ и го приветствам. Благодаря.

#195 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Сандов. Втора реплика? Не виждам. Дуплика – господин Иванов?

#196 · speech

Иван Иванов

БСП

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Сандов, мисля, че самият Вие много добре знаете какъв е обхватът на работа на тази комисия по тази определена тема. В исторически план може да се върнем и 1934 г., и по-назад за полицейско насилие – нали така? Важното е и на Вас, и на Вашата политическа сила да стане ясно именно тази есенция, която се опитах да Ви обясня, че резултатът от работата на тази комисия е именно оттук нататък ненамеса по политически причини в работата на Министерството на вътрешните работи и повече да не заседава подобна комисия да изяснява подобни факти и обстоятелства за това, което се е случило преди една година. Това е най-важното. Всички тук в тази зала да го разберем и всички тези, които участваме в тази комисия. В крайна сметка резултатът, който пред обществото трябва да се даде, и сигналите, които ще дадем към служителите на Министерството на вътрешните работи, трябва да са много точни и ясни, че ние повече като политици тук в тази зала, които сме в момента, няма да ги използваме тези хора и няма да има пострадали български граждани в резултат на подобно използване. Благодаря.

#197 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Иванов. Госпожо Манолова, за изказване искахте думата.

#198 · speech

Мая Манолова

ИБГНИ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Парламентарната ни група разполага с доказателства за незаконно подслушване на граждански активисти, на опозиционни политици, на журналисти през последната една година. Става дума за десетки граждани – главно участници в протестите, които са били подслушвани, следени, и по отношение на които са прилагани специални разузнавателни средства. Най-циничното и най-възмутителното е, че по-голямата част от прилагането на тези специални разузнавателни средства е правено по досъдебни производства по чл. 95 от Наказателния кодекс – държавен преврат, метеж, въоръжено въстание. По тези текстове се предвиждат едни от най-тежките наказания – над 10 години лишаване от свобода до доживотен без замяна, и по този текст са подведени под отговорност обикновени граждани. Това е практически целият офис на „Изправи се.БГ!“, на гражданската платформа – хора с различни професии – юристи, управители на магазини, счетоводителка, IT специалист. Тези граждани, а покрай тях и журналисти, са следени, подслушвани и исканията да бъдат удължавани разрешенията са правени неколкократно. Затова тук въпросът: законни ли са тези подслушвания срещу гражданската платформа „Изправи се.БГ!“ и политици от опозицията наистина няма смисъл? Формално Специализираната прокуратура е направила искане за разрешаване пред Специализирания съд, като е представила участието в протестите, искането за свалянето на правителството на ГЕРБ и на Борисов като държавен преврат! В чий извратен мозък един политически протест, който, разбира се, иска оставката на властта, може да бъде преведен като метеж, като държавен преврат, като въоръжено въстание? И тъй като ние разполагаме с данните от тези СРС-та, там се вижда, че най-тежкото оръжие, което е споменато, с което ние, метежниците, сме искали да свалим властта на Борисов, е една водна пръскачка!? Така че въпросът: дали става дума за законно подслушване? Те са подредени – целият офис на „Изправи се.БГ!“, част от хората са тук, вижте ги, това ли е ОПГ? Защото са излезли на улицата и са участвали в протестите, те са ОПГ, която цели метеж! Така че предлагам изобщо въпросът – законни или не, да не го поставяме. От формална страна може би да, но от фактическа страна да поискаш в досъдебно – за държавен преврат, без доказателства, без факти, без нито един факт, това законно ли е? И тук, тъй като тази временна комисия ще трябва освен разследване на фактите и на подслушването, следенето, СРС-тата, да се проведе и един друг дебат – затова какви промени трябва да бъдат направени, какви законодателни промени за това повече да не се случва. Защото Вие или поне юристите знаете много добре, че средството на защита на един гражданин срещу действия на прокуратурата за образуване на досъдебно са невъзможни, на практика тези актове са необжалваеми. Така че утре моят разговор с адвокат Хаджигенов на банката тук може да бъде представено от прокуратурата по всякакъв начин, да бъдат направени всякакви безумни искания, срещу които ние не можем да възразим, не можем да поискаме съдебен контрол, не можем да кажем: защо срещу нас, защо по този текст? Тук ще бъдат поставени и други два въпроса – освен за реформата в прокуратурата, и за липсата на контрол върху актовете на прокурора, който образува досъдебни производства на безумни основания. Тук стои въпросът и за Специализирания съд и Специализираната прокуратура, защото Специализираната прокуратура е искала да се слушат всички граждански активисти на „Изправи се.БГ!“ и Специализираният съд е разрешил, четейки, че тези хора са в производство за държавен преврат без изобщо да ѝ направи впечатление, че там няма никакви факти и никакви доказателства, никаква информация – просто аз твърдя, че Вие искате да взривите държавата и Вие образувате. И това прилагане на СРС-та е продължило с месеци, многократно е искано удължаване. Сега тук стои, разбира се, и въпросът на чие бюро са отивали данните от тези СРС-та? Дали не на този, срещу който протестите се превеждат като държавен преврат? Разбирате ли какъв е проблемът? И наистина това повече никога не трябва да се случва – да се пази власт от политически протест, като искането на оставка на един премиер да се тълкува като държавен преврат! Може би, не може би, ние сме свидетели на това и мисля, че в интерес и на ГЕРБ е точно по този начин да бъде приета тази комисия. Точно по този начин! За да се види истината и за да се направят промени. Промени са необходими и в службите, и в контролните органи: какво проверява Бюрото за контрол на СРС-та? От формална страна сигурно, да. Ей тук има едно искане за държавен преврат, има едни разрешени СРС-та и всичко е наред. Няма никакъв проблем – слушайте ги, политическата опозиция – слушайте ги, и ни донасяйте какво си говорят. Това е било и в предизборната кампания преди изборите на 4 април. По отношение на полицейското насилие. Защо трябва да остане формулировката, която сме поискали от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Защо? Защото в случая става дума за отказ от ефективно и безпристрастно задълбочено разследване от страна на прокуратурата. Това е едната причина. Има десетки случаи на полицейско насилие, които просто са заметени, не са разследвани. Мога да дам примери и като най-фрапантният е с журналиста Кенаров, който беше пребит, докато си вършеше работата, и в крайна сметка прокуратурата не намери основание да бъде започнато наказателно преследване за това. Всъщност в този смисъл са и решенията на Съда в Страсбург срещу България: „Липса на ефикасно разследване за полицейско насилие“. Вие по-добре сигурно от мен знаете, които идвате от тази сфера, че обикновено насилието от един полицай, разследването на насилието се дава на полицай от същото РПУ…

#199 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Манолова, искате ли удължаване на времето?

#200 · speech

Мая Манолова

Искам удължаване на времето. Накрая само ще искам да изкажа благодарност на адвокатите, които pro bono, безплатно защитаваха стотиците арестувани по време на тези протести – и на 2 септември, и на 10 септември, които проведоха делата докрай, паднаха заповедите за незаконно задържане. Искам да им благодаря от тази трибуна: на адвокат Полина Велчева, на адвокат Росен Рашков, на адвокат Минчо Спасов (ръкопляскания от ИБГНИ и ДБ), на адвокат Кристиян Григоров, на адвокат Грозев, на адвокат Диньо Бозаджиев, за това, че защитаваха безплатно хората от протеста – млади хора, образовани, грамотни. Цветът на нацията беше в килиите на едно полицейско управление, така че има нужда от тази комисия. След нея трябва да направим промени, ако трябва да обърнем с хастара навън и службите, но повече да не се злоупотребява с правото, с най-високото право на българите – правото на изразяване, защитено в Конституцията, в политически протест.

#201 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Реплики? Няма. Господин Димитров, мисля, че Вие искахте думата за изказване. Имаше заявка преди Вас.

#202 · speech

Мартин Димитров

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Искам да добавя един важен въпрос към темата. Имаше, разбира се, полицейско насилие над мирно протестиращи лица, което е недопустимо, и целта на тази комисия е да изясни отговорните лица, да им бъде потърсена отговорност и повече такова нещо да не се допуска. Това е важно, това е крайната цел. Но един важен детайл. Мои колеги – Петър Славов и Албена Белянова, завеждат дело, с което искат от министъра на вътрешните работи да разкрие какви вещества са използвани срещу протестиращите граждани. Не се получава, забележете, никакъв отговор. Следва мълчалив отказ. Този мълчалив отказ е атакуван в съда и в крайна сметка се стига до отговор, защото паралелно с това усилие аз внасям един въпрос към министъра на вътрешните работи и той отговаря – става въпрос, разбира се, за предишния министър – на 20 април, че е използван червен пипер, или олеорезин капсикум, срещу протестиращите лица. Само че, колеги, фактът, че на този въпрос беше трудно отговорено, много време отне, истината беше дълго време скрита, си заслужава да бъде проверено какви вещества са използвани срещу мирно протестиращите граждани; защо са били търсени провокации от определени лица, които да дадат възможност на силите на реда да използват подобни вещества срещу мирно протестиращи граждани, да ги сплашат, за да няма повече такъв вид протести? Така че в предмета и работата на комисията е редно и правилно и този въпрос да бъде изяснен, след като трябваше цяло дело да бъде водено, за да се изясни какво е правила полицията, какви вещества е използвала срещу мирно протестиращи граждани. Подкрепям категорично предмета на работа на комисията, както, разбира се, и всички колеги от „Демократична България“, но се надяваме и с наше участие този въпрос да бъде изяснен. Благодаря.

#203 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Реплики? Заповядайте, госпожо Капон.

#204 · speech

Мария Капон

ИБГНИ

Господин Димитров, аз бях един от хората, заедно с Аделина Бенакиева, с Валентина Василева, с Тони Бойчева, с купища случайни млади жени и мъже, които минаваха, и направихме тази полева лечебница. Имаха ясната заповед да пръскат в очите. Това не беше просто сълзотворен газ, това не беше просто газ, от който трябваше да видите телата и лицата на тези млади хора. Над 100 човека минаха през това и никога повече няма да разрешим да не знаем какво има, какви са веществата. Аз искам персонално да знам от името на всичките тези жени, които с „Кока-кола“, с вода, с всякакви варианти от това какво взимаме от аптеката промивахме на място. Искаме да знаем какво беше и кой даде тази заповед? И последно ще кажа – никога повече като майка не искам да виждам някой да рита децата ни в бъбреците, защото това, което се случи на 10-и, това, което предизвика всеки един ден, ето тук е и Хаджигенов, и Бабикян, сигурна съм, че и Минеков го слуша, знам, че и Христо Иванов го знаеше, никой от нас от следващия ден не можеше да си позволи да не подкрепя и да не е на площада, заради тези ритници в бъбреци, в дробове и навсякъде на децата. Това аз като майка не искам повече никога да го видя. Искам да знам кои бяха те, искам да видя видеокадрите, искам всички да знаят къде са сега тези хора. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИБГНИ.)

#205 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Капон. Втора реплика? Няма желаещи. Господин Димитров, дуплика? Няма. Добре, благодаря Ви. Господин Божанков.

#206 · speech

Явор Божанков

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Успех желая на тези от Вас, които ще са членове на тази комисия. Според мен трябва да разгледате и друг аспект на проблема. Насилието не е само физическо, то е и вербално. Трябва да протоколирате, да припомните и да покажете на българските граждани отношението на онази самозабравила се власт към протестиращите, които бяха наричани от представители на тази власт „маймуни“, „безделници“, „наркомани“ и така нататък от трибуната на национални медии, на медии-бухалки, на кафяви и всякакви други инструменти, с които разполага онази компрометирана власт. Нашата парламентарна група ще се включи активно в работата, защото има с какво да помогнем. Докато тези събития се развиваха, не просто бяхме, аз лично съм бил на протестите, но използвахме инструментите на парламентарния контрол, за да поставим всички онези въпроси. Лично аз съм поставял няколко към министъра на вътрешните работи. Спомням си един конкретен, в който попитах: колко служители, за какви нарушения, с какви санкции са санкционирани, и отговорът на министъра гласеше колко протестиращи за какви нарушения са санкционирани. Това е откъсването от реалността на онази власт, която питахме за едно, а ни отговаряха съвсем друго. Тази комисия обаче смятам и с едно друго управление, и други министри вече има всички шансове да извади реалността наяве, а ние ще помогнем с всички сили за това. Благодаря Ви.

#207 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Божанков. Реплики? Господин Бабикян, заповядайте.

#208 · speech

Арман Бабикян

ИБГНИ

Знаете ли от какво ме е страх днес? Страх ме е от това, че се смеете. Не искам да се случва на Вашите деца! Не искам българи да застават срещу българи! Не искам да слушам тъжната тишина в камионетката, защото момчетата ги беше срам да ме арестуват и гледаха в земята. Дайте да приключим с това, за да не се случва повече това в България. Наистина не трябва да се случва повече това в България. Всякакви весели интелектуалци ще слушам, които ще ми разказват как бият в Париж, как бият в Лондон, как бият в Истанбул. За друго става дума. Тук не биха полицаите. Биха тези, които им разпоредиха. И те знаят, че тези хора не са терористи. Нали не си представяте някакви 18-19-годишни студенти, които, минавайки по улицата, просто решили да убият някакъв полицай и те взели, че ги набили? Нали не си го представяте? Не се смейте на миналото, не трябва да се връща като бъдеще. Моля Ви, не се смейте на това минало, много е срамно! Дайте да си измием поне нашите очи, след като едвам измихме лютивите очи на децата ни. Дайте да не изпитваме този срам пред всички. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания.)

#209 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Бабикян. Други реплики има ли? Няма. Дуплика, господин Божанков, имате ли? Не. Господин Йорданов – изказване. (Реплики.) Не се е изказвал. Първо господин Йорданов беше заявил, иначе съм си го записала господин Маринов.

#210 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Ние от „Има такъв народ“ ще подкрепим тази комисия във вида, в който е предложена. Искам да се обърна към групата на ГЕРБ. Ако във Вас имаше малко срам и достойнство, сега щяхте да мълчите, когато се обсъжда тази комисия. И второ, ние от „Има такъв народ“ смятаме, че мутро милиционерщината, наложена в МВР от ГЕРБ, не само трябва да бъде осветена, но и виновните за това трябва да си получат възмездието. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИБГНИ.)

#211 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Йорданов. Реплики? Не виждам. Господин Маринов, заповядайте.

#212 · speech

Младен Маринов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Господин Хаджигенов, аз виждам във Вас един сериозен напредък по отношение на реториката. След като в предишното Народно събрание атакувахте полицаите, че са еничари, сега вече виждам, че сте сменили темата – по-благосклонен сте към полицаите и вече сте се насочили към техните ръководители. Вие, още повече като адвокат, добър адвокат, поне така Вие твърдите, не би следвало да издавате присъди от тази трибуна, не би следвало да казвате резултати и да правите внушения преди комисията да е извършила съответните проверки и да излезе със съответните констатации. В противен случай ние правим внушения, които не са доказани още, а това не бива да се случва. Най-малко Вие като адвокат трябва да го знаете и хората, които се занимават с адвокатската професия. Защото, ако така тръгне един процес, къде е правосъдието тук и къде е състезателното начало, къде е презумпцията за невиновност и така нататък? Но това са теми, които няма да ги обяснявам на Вас. По отношение на полицейското насилие. Аз поне и като министър в началото на протеста, и като гражданин, който следях процеса по телевизията и по медиите, постоянно гледах излъчвания как не мирно протестиращи граждани, имаше и мирно протестиращи, но не мирно протестиращи граждани нападаха полицейски служители. И в цял свят, когато не се изпълни полицейско разпореждане и явно се нападат полицейски служители, та било то и с водно оръдие или с воден пистолет, но това не бяха определено водни пистолети, а бяха запалителни вещества, беше запалена слама, бяха камъни, метални тръби, както и да е, полицейските служители имат право да използват помощни средства и физическа сила. И това използване става по определени законови процедури, определени инструкции, включително инструкции, които казват сълзотворният газ… Това е общото понятие „сълзотворен газ“, но те са различни газове с различно предназначение, които са приети на въоръжение в МВР и имат право само те да бъдат използвани. Така е в цял свят, казвам. Аз не видях полицаи да бият мирно протестиращ гражданин. (Силен шум и реплики.) Аз видях бити полицаи. (Шум, ръкопляскания и възгласи: „Ууу!“) Добре де, господа, имате възможност, в момента служебното правителство може да извърши всички проверки. Дайте да не казваме „виновен“, преди да е направена проверката. (Силен шум и реплики.) А по отношение... (Реплика от народния представител Николай Хаджигенов.)

#213 · speech

Председател Ива Митева

Моля за тишина в залата! Господин Хаджигенов!

#214 · speech

Младен Маринов

А по отношение на това, което каза, че се връщаме в тъмните времена, знаете ли кой ни връща в тъмните времена? Връща ни служебното правителство и неговите действия (силен шум и реплики), защото бяха викани хиляди членове на ГЕРБ в предизборна кампания по анонимни сигнали. Кой викаше по анонимни сигнали в миналото всички тук знаем. По анонимни сигнали и биват предупреждавани, задържани. Между другото, кметът на Бата осъди полицейската заповед за задържане, но Вие явно не я споменахте тук, защото само осъденото във Ваша полза – така, както смятате Вие, трябва да се споменава. Така че бъдете обективни. Ние също сме за такава проверка. Също сме да се включи в проверката това, което предложи народният представител и колега Маноил Манев. Нека обективно да се разгледа ситуацията. Колегите отляво най-вероятно помнят и 2014 г. Аз тогава бях директор на СДВР и след като падна правителството на Орешарски, също беше правена такава комисия. Беше правена проверка. Събрахме сигурно хиляди копия, страници, имаше съмнения за подслушване, обвинения за подслушване. Така или иначе резултатът беше един, че полицаите са действали съобразно закона, съобразно ситуацията, в защита на своята лична неприкосновеност и в защита на демокрацията и обществения ред. Така че един полицай, когато използва помощни средства, естествено, Вие го наричате „бой“, „изтезание“ и така нататък, но то си има законово определение, а това са „физическа сила и помощни средства“ при съответните обстоятелства. Да, винаги когато е имало нарушения от страна на полицейски служители, винаги са се извършвали съответните проверки, винаги са се правили съответните констатации. Винаги са налагани наказанията, които са предвидени в Закона за Министерството на вътрешните работи като дисциплинарни наказания. Там, където има данни за извършени престъпления, знаете, че там компетентна е прокуратурата, а не Народното събрание, за да каже кой е виновен и кой не е. (Реплики от ДБ.) Аз Ви призовавам да запазим достойнството на българския полицай, вече така в контекста и на Вашето изказване – да запазим достойнството на ръководителите, българските полицаи, заемащи ръководни длъжности, защото мисля, че служебният министър Рашков назначи за директор на СДВР един от служителите, който пряко ръководеше действията на полицията. Не знам по какви причини после го смени, но е факт, че беше назначен. Той може би също ще бъде извикан в комисията и ще Ви обясни кой е взимал решенията, как са взимани и на каква база. Аз като бивш полицай Ви казвам, че сме минали през много такива ситуации и винаги полицията е била използвана за политически цели.

#215 · speech

Реплики От Дб

Браво! Браво!

#216 · speech

Реплика От Ибгни

И ти си го направил! И ти си допуснал да бъдеш използван за политически цели.

#217 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов!

#218 · speech

Младен Маринов

Използвана за политически цели от тези, които…

#219 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджикенов! (Силен шум и викове от ДБ.)

#220 · speech

Младен Маринов

…чрез нея искат да влязат в Народното събрание. (Реплики.) Да се изслушваме! Използвана за политически цели, за да влязат в Народното събрание.

#221 · speech

Реплика От Дб

Браво!

#222 · speech

Младен Маринов

На кое – браво? (Реплики от ИТН, ДБ.) Така че нека комисията да извърши своите проверки и нека те да са обективни. Но нека да бъдат извършени проверки и на това защо по анонимни сигнали в хода на предизборната кампания бяха притискани и унижавани членове на ГЕРБ, кметове на ГЕРБ и каква беше целта. Няма ли да поставите въпроса и това да се провери? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#223 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Маринов. За реплики към господин Маринов? Заповядайте!

#224 · speech

Стоян Мирчев

БСП за България

Господин Маринов, Вие сте една от причините, която доведе до потъпкване на достойнството на българския полицай. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Защото, когато има протестиращи, които проявяват агресия срещу полицаите – да, те могат да се защитят, но всички помним кадрите с навързаните с белезници протестиращи, на които им скачаха върху главите. И не са им скачали върху главите, защото така е решил един или друг, а защото най-вероятно такива като Вас са го наредили! И никога няма да го забравим това нещо, защото Вие окървавихте българските протести. Нещо, което не се е случвало у нас.

#225 · speech

Реплика От Герб-Сдс

Кое не се е случвало?!

#226 · speech

Стоян Мирчев

И когато в миналото Народно събрание ние Ви извикахме тук като министър да обясните кой и защо позволи това нещо, Вие избягахте оттук и не отговорихте. Не искахте да отговорите, защото дълбоко в себе си знаехте, че виновен за всичко това сте Вие и министър-председателят Борисов – избягахте по този начин, както избяга и бившият Ви шеф Мето Илиенски, но Вие най-добре трябва да знаете къде е той. (Смях от ДБ.) Да не го забравяме това нещо! Тъй че, господин Маринов, Вие нямате право да излизате от тази трибуна и да говорите за тези неща! (Викове от ГЕРБ-СДС: „Еее!“, „Ти ще кажеш кой има право!“) Защото Вие сте един от виновниците за това, че превърнахте българската полиция в един репресиращ орган срещу българските граждани, които излязоха съвсем мирно да протестират. Благодаря.

#227 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. За втора реплика? Господин Сандов, заповядайте. След това господин Станев искаше трета реплика.

#228 · speech

Реплики

Редуваме ги!

#229 · speech

Председател Ива Митева

Редуваме ги, точно ги редуваме, и то по големина.

#230 · speech

Борислав Сандов

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Маринов, сега има две неща, които е важно да репликирам. Първото е, че преди да има проявена агресия от неопределени засега лица, категорично не част от протеста спрямо български полицаи, вече имаше арести и вече имаше използване на полицейско насилие. Моят арест беше по обяд, малко преди 12,00 ч. Кадрите, за които Вие говорите, се случиха във вечерните часове. Това, първо. Второ, когато говорим за презумпция за невинност и това, че не ние тук трябва да издаваме присъди, има присъди от българския съд и те са за това, че арестите са били незаконни. И това не е само моят арест. Още има поне няколко такива арести. Имам пряко свидетелство, че е било така, а съм сигурен, че в хода на работа на тази комисия ще се установи колко голям е процентът на издадените заповеди за арест, които са паднали в съда. Така че има две неоспорими доказателства, оборващи Вашата теза. Но искам да кажа и още нещо, защото аз Ви познавам от времето, в което Вие съгласувахте уведомленията за протести и много добре си спомням онези времена, в които Вие разказвахте как българските полицаи са започнали да правят консултации с психолози, за да може да не се допускат повече форми на агресия от тяхна страна и те да знаят как да реагират в подобни ситуации. Е, какво се случи в крайна сметка? Ако това се е случило по начина, по който Вие го представяхте, защо се стигна до случките, за които говорим днес? Мисля, че отговорът е ясен: наредено е на тези хора, за да се случи така и в хода на работа на комисията мисля, че това ще бъде установено. Благодаря.

#231 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Сандов.

#232 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС, от място

По начина на водене! Процедура!

#234 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Колеги, само да кажа по начина на водене процедурите могат да бъдат получавани веднага, когато ги поискаш. Ще бъда кратък, председателят ми даде думата. (Реплики.) Ще бъда кратък! Редуването на репликите е затова, за да може всички да кажем нещо. Явно обаче по тази точка няма абсолютно никакво значение кой какво ще каже – и присъдите, и виновните, и случките, всичко Ви е ясно, ами защо я правите тази комисия? Защо я правите тази комисия? (Реплики от „БСП за България“.) Не ми викай „бе!“. В Стара Загора сме възпитани хора и говорим на „Вие“! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#235 · speech

Председател Ива Митева

Господин Манев, длъжна съм да Ви отговоря. По отношение на репликите, те се дават до трима народни представители и няма редуване по Правилник. По Правилник има редуване по отношение на изказванията при ясна процедура със заявка от парламентарната група. В момента има заявки само от народни представители, затова не ги редувам, а ги давам по реда на заявките. (Ръкопляскания от ИБГНИ, ИТН, ДБ.) Господин Станев.

#236 · speech

Филип Станев

ИТН

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! За първи път в историята на българското Народно събрание чуваме един бивш шеф на Министерството на вътрешните работи да казва, че полицията е използвана за политически цели. (Ръкопляскания от ИБГНИ, ИТН, ДБ.) Има една мисъл на Марк Твен – моят татко Тома Биков със сигурност я знае, той е интелигентен човек (смях от ИТН, ИБГНИ, ДБ). Татко, искам да ти я кажа специално на теб, но не лично към теб! (Силен смях от ИТН.) Тази мисъл гласи: „Ако си мълчиш, някой може да те мисли за глупав. Но когато си отвориш устата, можеш да потвърдиш тези съмнения.“ (Бурни ръкопляскания от ИТН, ИБГНИ, ДБ.) Това беше, благодаря Ви.

#237 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Станев. Господин Маринов, ще се възползвате ли от дуплика? Заповядайте.

#238 · speech

Младен Маринов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Господин Станев, не за първи път и миналия път го казах, и пак ще го потвърдя, че полицията винаги е използвана за политически цели на тези, които искат чрез нея да влязат във фокуса на обществото и да дойдат в Народното събрание, и винаги ще стоя зад това нещо. Така че това беше моята реплика, за да стане ясно, за да не се вади от контекста. Знаем как в едно шоу нещо, извадено от контекста, се налага като истина, така че благодаря, че ми дадохте думата, за да сме ясни оттук нататък. Благодаря.

#239 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Господин Божанков, за какво? Вие вече се изказахте по тази точка! (Реплики.) Господин Тафров, Вие поискахте думата преди господин Атанасов. Добре, господин Атанасов. Заповядайте!

#240 · speech

Атанас Атанасов

ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз понеже за първи път вземам думата в това Народно събрание ще си позволя да призова всички колеги: дайте да работим за това, което са ни изпратили хората тук! Имам една редакционна поправка, която ще предложа, свързана с прилагането на СРС, но преди това бях изкушен от това, което чух, по отношение на протестите. Знаете ли, в далечната 1987 г. се беше случило така, че като стажант в Русенския окръжен съд тогава попаднах в протестите, които русенци правеха срещу мръсния въздух. (Викове от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) Тогава не съм виждал такива безобразия от тогавашната милиция, каквото сега видяхме тук на центъра на София. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Редакционната поправка, моля – в текста е посочено: „и обстоятелства, свързани с подслушване и следене на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии“. Тъй като съгласно Закона за специалните разузнавателни средства методите, които се прилагат, са много повече, коректно е да се запише: „и обстоятелства, свързани с прилагане на специални разузнавателни средства по отношение на протестиращи граждани“ и така нататък, защото не само подслушването и следенето са способи. Има и едни други, които са още по-интересни и трябва да бъдат видими как са били употребявани. И няколко думи в тази насока. Аз също ще бъда член на тази комисия, ако залата гласува това. Много е важно как ще бъдат събрани всички факти и обстоятелства, свързани с тази проверка. Защото вижте какво се получи в публичното пространство в последната седмица. Служебният вътрешен министър заяви, че брутално са нарушавани правилата по отношение на прилагане на специалните разузнавателни средства и на другия ден Специализираната прокуратура каза: „Няма такова нещо!“ Няма такова нещо, защото прокуратурата, използвайки правомощията си, или по-точно, злоупотребявайки с правомощията си – извинявайте за израза, който ще употребя, е засмукала всички онези факти и обстоятелства, които уличават органите, прилагащи специални разузнавателни средства и са си ги прибрали в касите. Затова твърдят, че няма нарушения. Ето защо е необходимо по реда на парламентарния контрол да бъдат изискани всички факти и обстоятелства от всички органи, за да може, освен да се установят имало ли е, или не е имало злоупотреба със специални разузнавателни средства, и нарушаване на законодателството, накрая тази комисия да има основание да предвиди и да предложи съответни предложения в законодателството, с които да бъдат затворени едни вратички, които по време на управлението на ГЕРБ бяха вкарани в Закона за специални разузнавателни средства и се дава възможност за злоупотреба. Например, когато беше приет за първи път през далечната 1994 г. първият Закон за специалните разузнавателни средства, прокуратурата не беше предвидена като орган заявител на специални разузнавателни средства, това беше абсолютно правилно. Защото прокуратурата е орган за надзор, а не тя да прилага оперативни способи на изпълнителната власт. Сега казват: ами няма нарушение. Ами, защото точно от прокуратурата по образувани досъдебни производства по чл. 95 за преврат са искали прилагане на специални разузнавателни средства по отношение на неудобни хора и сега са скрили там, но ние ги знаем в кои каси са. Да, знаем ги! Затова, освен всичко друго, още отсега Ви заявявам, че аз ще направя предложение да се извади от кръга на органите, които имат право да правят искания за прилагане на специални разузнавателни средства на прокуратурата, защото това не е нейната работа. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)

#241 · speech

Председател Ива Митева

Има ли реплики? Няма. Други изказвания? Господин Тафров, заповядайте.

#242 · speech

Стефан Тафров

ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Взимам думата, за да припомня, че жертва на полицейско насилие по време на протестите станаха не само протестиращи, за съжаление, а жертва станаха български журналисти. Известен е случаят с журналиста Димитър Кенаров, който опита да се легитимира много ясно, но беше удрян и ритан с кубинки, след което, както казаха от полицията, е бил поканен за разговор в полицейското управление, в резултат на който той се върна със синини, охлузвания и е освидетелстван по съответния начин от медицинските власти. Уважаеми госпожи и господа, наш дълг като народни представители е да защитаваме правото на българските журналисти да работят, включително и тогава, когато има обществено напрежение. Затова предлагам на членовете на Комисията да поканят за разговор журналиста Димитър Кенаров и други журналисти, които са били бити по време на тези протести, защото в противен случай България ще продължи да се свлича в класацията по свобода на медиите и ако не се лъжа, в момента сме на 112-о място. На този процес трябва да сложим край! Благодаря Ви, госпожо Председател.

#243 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Тафров. (Ръкопляскания от ДБ.) Реплики. Не виждам. За изказване – заповядайте.

#244 · speech

Христо Терзийски

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, искам да върна дебата към нашето предложение от групата на ГЕРБ-СДС за това към темата на тази комисия да бъде добавено и насилието срещу полицаи, защото искаме също да излязат всички факти и обстоятелства свързани, около протестите. Не виждам какво може да попречи, ако разследваме факти и обстоятелства за евентуално насилие спрямо протестиращи? Какво може да попречи за обективно и пълно изследване на този казус и за това, ако разследваме насилието срещу полицаи? По темата за подслушванията искам само да добавя, че това е наистина една изключително важна тема за нашето общество, към която то е изключително чувствително, но не трябва да забравяме, че лица с множество криминални обвинения, които се укриват от правосъдието, опитаха по времето на тези протести да влязат в политиката и да се изкарат политически жертви. Благодаря Ви.

#245 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Терзийски. Заповядайте за реплика, господин Божанков.

#246 · speech

Явор Божанков

БСП за България

Уважаеми господин Терзийски, с Вашето изказване очертахте три тенденции. Първата е всички виновни да се изредите на трибуната. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Очевидно е, че сме в деня на откровенията, когато си признахте, че първо сте управлявали с ДПС. Благодарим Ви. Второ, че МВР е използвано за политически цели и това си е явно във Вашите норми, и във Вашата ценностна система. Третото, което е особено тревожно, е да се криете зад гърба на редовия полицай. Вашата стратегия по време на протестите бе да омаскарите протестиращите словесно, а накрая да ги изкарате и насилници. Има едно голямо „но“ и това „но“ е, че ние бяхме там и видяхме какво стана. В нощта, когато господа управляващите извадиха водните оръдия срещу протестиращите или срещу тези, които бяха провокатори, бях там и видях с очите си, че това бяха не повече от 50 души агитка, а в техния тил имаше стотици полицаи, които бяха пасивни. Това не може да стане без Вашите нареждания и Вие няма да се скриете зад гърба на редовите полицаи. Няма да се скриете и като опитате още един път към някоя комисия да добавите още нещо и по този начин да разводните комисията. Надявам се, че няма да унищожите тази комисия като дойдете в състав от 30 народни представители и се опитате физически и словесно да провалите нейните заседания. Смятам, че този път няма да успеете да се скриете! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#247 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Божанков. За втора реплика – заповядайте.

#248 · speech

Николай Христов

ДБ

Чудя се защо господата от ГЕРБ така обиждат полицаите, настоявайки в тази комисия да бъде включена и темата за разследване на насилие над полицаи. За тези полицаи Вие твърдите на практика, че те са неспособни сами да разследват това насилие срещу себе си. Така ги обиждате, господа!

#249 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. За трета реплика ли, господин Бабикян? Господин Бабикян, Вие обаче нямате време, за съжаление. Ще се възползвате ли от правото си на дуплика? Добре, заповядайте.

#250 · speech

Христо Терзийски

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, благодаря Ви, че ми дадохте възможността за дуплика. Уважаеми господин Божанков, отново се връщаме в началото, че се издават вече присъди и до това, до което ще стигне Комисията преди да е започнала да работи – кой е виновен и кой не. Да, ако съм виновен, нека да понеса съответната отговорност, а ако някой полицейски ръководител е виновен, нека да понесе своята отговорност. Но полицаите, които от зората на демокрацията участват в охраната на всички протести, мачове, мероприятия, охраняват държавните институции, защитават честта на парламента. За първи път по Министерството на вътрешните работи бяха хвърлени яйца, домати и още не знам какви субпродукти – по Министерството на вътрешните работи! (Шум и реплики.) Да, може министърът на вътрешните работи да е виновен за нещо, но хвърляйте яйцата по него, а не по институцията – Министерство на вътрешните работи. Затова казвам: нека да уважаваме полицейската работа. Тези хора имат семейства, те вечер трябва да се приберат вкъщи и да погалят своите деца, а може би част от тях са били на протеста!

#252 · speech

Председател Ива Митева

Моля Ви за тишина, господин Хаджигенов!

#253 · speech

Христо Терзийски

Защото имам колеги полицаи, които казаха: „Да, и моите деца, младите деца бяха на този протест. Ние охраняваме мирно протестиращите.“ Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#254 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. За изказване, госпожо Найденова, искате ли думата? Не. Заповядайте.

#255 · speech

Стела Николова

ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, искам да кажа, че ако някой унижаваше хората, които работят в Министерството на вътрешните работи, това са управляващите. Тези хора бяха принудени, включително и със заведените срещу мирно протестиращите дела, да лъжесвидетелстват в съдебно заседание. Един полицай с външния вид на господин Манев (реплики от ГЕРБ-СДС) – в съдебно заседание понеже издишаше на прокуратурата тезата, господинът каза, че бил психически и физически малтретиран от една дама метър и 50 висока, защото го била бутнала, само и само да може да бъде продължен терорът с цялата наглост, която имахте Вие срещу протестиращите. Престанете да излизате, както каза господин Божанков, защото е смешно! Благодаря Ви, колеги. (Ръкопляскания от ДБ.)

#256 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Николова. Заповядайте за реплика, господин Ненков.

#257 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, на мен пък ми омръзна и да Ви кажа хич не ми е смешно как тук всички се състезавате да се направите на по големи протестъри. И аз съм участвал в протести и срещу Орешарски, и срещу Тройната коалиция, и никога не съм се правил на протестиращ, на бит и едва ли не как държавата ме е смазала, а просто съм протестирал и съм изразявал своята свободна воля. Само че, колеги, като народни представители не забравяйте нещо друго: ние сме се клели да защитаваме Конституцията, правото и законите на тази страна. Монетата винаги има две страни! (Смях.) Много Ви е смешно, но утре може да се окажете Вие в тази ситуация, нали така?! Така че да не забравяме този дебат. Правото е да можеш да протестираш, но задължението е да спазваш все пак реда и законите на тази страна. Извинявайте, обаче омаскарихте цяла София. Ако едни хора са били недоволни и са протестирали, сред които съм имал много мои приятели – не живея в саксия, имам приятели, които подкрепят моята политика, моята партия, но има и хора, които не подкрепят ГЕРБ. С тях си общувам всеки божи ден и те са ми приятели, били са на протеста и спорим по темата. Сигурен съм, че тези хора, които познавам, не хвърляха домати, риби, яйца, павета и всякакви там налични материали, нали така? Така че, когато говорим за право, трябва да се спазват и да се гледат двете страни на монетата. Онзи ден в Щатите имаше първа присъда за това, че един от протестиращите, който бе участник в протестите, нахлу в Капитолия. Как отговаряме на тази новина?

#259 · speech

Александър Ненков

Много ми е интересно и най-големият въпрос, на който не съм чул отговор вече от една година насам от лятото, е: какво щеше да стане, ако полицията не беше там? (Реплики: „Щяхме да ви изметем!“) Ето на този отговор, който чухте, колеги, от залата – щяхме да Ви изметем, нямам какво повече да добавя. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#260 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ненков. За реплика ли?

#261 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Ненков! Госпожо Председател, може ли да направите забележка на този човек със слаби нерви, който седи през цялото време прав ето там?

#262 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов, заемете си мястото!

#263 · speech

Тома Биков

Или си пийте хапчетата, или напуснете залата! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#264 · speech

Председател Ива Митева

Господин Биков, не влизайте в пререкание с депутатите.

#265 · speech

Тома Биков

Уважаеми господин Ненков, пропуснахте да добавите следното – в тази зала има много малко протестиращи! Да, имаше едни хора, които сложиха една тонколона, взеха едни микрофони и се обявиха за водители на едни симпатични младежи, които в началото излязоха, за да изразят мнението си и те наистина бяха симпатични. Несимпатични бяха онези с тонколоната, където си я сложиха отпред и се самоназначиха за лидери. Тук има хора, които са в парламента благодарение на протестите, господин Ненков, а не защото са участвали там! Аз там не съм видял нито Станислав Трифонов, нито господин Тошко. (Шум и реплики.) Видях едни други хора, които се поразходиха малко там...

#267 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Василева, не влизайте в спор.

#268 · speech

Тома Биков

…и успяха да влязат в парламента заради тези протести. Онези хора, които бяха там, не са тук. (Шум и реплики от ИТН: „А къде са?“)

#269 · speech

Тома Биков

Те си ходят на работа. Кои влязоха? Например протестираща ли беше шефката на кабинета на Бойко Рашков, която е учредител на партията на Васил Божков? Тя беше ли част от този протест? Беше ли Васил Божков част от този протест? Искам тук някой от Вас да каже, защото чухме едни записи как ще води по 10 хиляди души там. Беше ли част?! Господин Хаджигенов например адвокат ли е на близки на Васил Божков, или не е? На близки на Васил Божков адвокат ли е? (Реплики от ИТН.) Не знам, Вие ще кажете. А защитавал ли сте Цветан Василев случайно? А госпожа Дончева адвокат ли е също на близки на… (Реплики.)

#270 · speech

Председател Ива Митева

Господин Биков, времето Ви за реплика изтече.

#271 · speech

Тома Биков

Ето може да направят лични обяснения. (Реплики.)

#272 · speech

Председател Ива Митева

Господин Биков!

#273 · speech

Тома Биков

Ами аз ще Ви кажа: да, адвокати са. Адвокати са! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#274 · speech

Председател Ива Митева

За втора реплика? Няма. Заповядайте, за трета реплика.

#275 · speech

Димитър Найденов

ДБ

Кратък отговор на въпроса: какво щеше да стане, ако полицията я нямаше? Искам да напомня, че органите на Министерството на вътрешните работи имат правоохранителни функции. (Шум и реплики.) В този смисъл трябва да е ясно, че на органите на полицията никога не им е вменявана тази възможност да бият протестиращи граждани. Аз мога риторично да задам един въпрос: след като е имало такива опити за преврат, имало е вандалски случаи, колко осъдителни влезли в сила присъди, подкрепени с годни доказателства, разбира се, при максимална защита на гражданите има постановени от българския съд една година по-късно? Аз мога да Ви кажа: няма. Няма доказани такива обвинения, но бития – бит.

#276 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Господин Божанков, заповядайте.

#277 · speech

Явор Божанков

БСП за България

Уважаеми господин Ненков, във Вашето изказване Вие давате вид на добре информиран човек кой е хвърлял яйца, кой риба, кой паве, но аз си задавам въпроса: Вие действително видял ли сте това и дали сте така добре информиран, защото единственият спомен, който имам лично от Вас на протеста, е легендарната Ви снимка как скрит зад една саксия, перденце и прозорец надничате с едно око върху протестиращите. (Ръкопляскания от „БСП за България“, ИТН и ДБ.)

#278 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Божанков. Господин Ненков, заповядайте.

#279 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Господин Божанков, много Ви е ниско нивото. (Реплики от „БСП за България“.) Що се касае до другата реплика, между другото, вижте, извън лошата пиеса, която се разигра преди малко с „Росенец“, и за това как искате да се направите на едни големи протестъри, хейтъри, ще Ви мине времето, ще дойде времето, когато хората ще Ви търсят отговорност за това какво сте свършили. Приказките, фейсбукът, социалните мрежи приключват – другата, по-другата седмица приключват! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) По темата с насилието. Аз и преди малко казах: монетата има две страни. Аз не защитавам никого, не защитавам полицейското насилие. Ако има такова, трябва да се носи отговорност, както за всяка една друга тема, дори за корупцията – това е личен акт, и който е направил нещо нередно, трябва да си носи отговорността, включително и полицаите. Но трябва да си носите отговорността и да не се правите на слепи, затова че имаше хора, които направиха така, че мирният протест и хората, за които Ви казах, които познавам, и съм сигурен, че не са участвали в тези неща, също трябва да си носят отговорността, ако искаме да живеем в някаква нормална, демократична, правова държава. Ако искаме да се измитаме по улиците и извън улиците, е тежкò и горкò на тази държава. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#280 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ненков. За лично обяснение? Заповядайте, господин Йорданов.

#281 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Лично обяснение. Татко, скъпи мой, мога да ти дам снимки и видеоматериали, а в тази част на залата, че и в тази, има хора, с които бяхме заедно на протестите и които могат под клетва да кажат кой е бил там. Вас обаче Ви нямаше, татко. (Ръкопляскания от ИТН.)

#282 · speech

Председател Ива Митева

Господин Хаджигенов, ще ползвате ли лично обяснение? Заповядайте.

#283 · speech

Николай Хаджигенов

ИБГНИ

Благодаря, госпожо Председател. Госпожи и господа народни представители, когато милиционери и неуспели актьори говорят за право, то изглежда по този начин. Така се случи, че вчера дойде в офиса ми, защото аз наистина съм никакъв адвокат, поредното решение за битите и задържани деца именно под колоните. Цвети – единственото момиче, чиято блуза беше скъсана от Вашите служители. Вашите служители съвсем законно, явно според Вас двамата, снимаха с телефоните си. Съвсем законно, забележете, бяха вързани с белезници, бяха бити след това. И съвсем законно, явно според Вас двамата милиционери, им беше пръскан в очите, вързани на земята, сълзотворен газ. Законно нали?! Дали е законно?! Познайте какво реши съдът: всичко това е незаконно, господа. Добре дошли в моя свят – на слабите адвокати, в който милицията няма значение. И да, по повод репликата за двете страни на монетата – добре е да научите, че полицейската палка има също две страни и ние бяхме от дългата страна, а те държаха палката. Благодаря, госпожо Председател. (Ръкопляскания от ИБГНИ.)

#284 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Хаджигенов. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата! Госпожо Василева, заповядайте за процедура.

#285 · speech

Виктория Василева

ИТН

Уважаема госпожо Председател, колеги! Правя процедурно предложение за удължаване на работното време с два часа. (Шум и реплики.)

#286 · speech

Председател Ива Митева

Обратно предложение? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Няма такова изискване. В кой текст от Правилника? Можете ли да се позовете на текста от Правилника? (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Няма такъв. Има изискване за почивките, но за удължаването на времето…(Реплики от ГЕРБ-СДС.) А, добре. Обратно предложение? Не виждам. Моля, режим на гласуване. Гласували 165 народни представители: за 114, против 36, въздържали се 15. Предложението е прието. Господин Балабанов, заповядайте.

#287 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Татко (шум и реплики), ще Ви кажа каква беше истината по отношение на тези протести, защото, докато те се провеждаха в продължение на почти една година, Вие, наведени в зайчарника, се правехте, че тях ги няма. Нали, татко? Всяка вечер ние бяхме на тези протести в продължение на 200 дни – от ден първи, ако не Ви е ясно. Лично аз всяка вечер разговарях с протестиращите и ги отразявахме в нашата телевизия. Моите колеги – господин Йорданов, Филип Станев, колегите сценаристи, присъстваха на тези протести. Общото ми впечатление от мнението на хората на тези протести беше, че Ви мразят безплатно. Те искаха Вашата оставка и на практика – дали чрез действията си или де факто, вече я получиха – Вие сте в историята. Да, на тези протести бяха бити и унижавани хора – мирни български граждани. И когато господин Маринов говори, че няма доказателства, че мирни граждани са бити на този протест, мога да му припомня случката с този 20-годишен младеж, който още на втората вечер беше бит и унижаван, момичето също. Колеги журналисти също бяха бити на тези протести, защото Вие освен със сила, с друго не можахте на противодействате на тези протести и това е ясно за всички в тази зала, така че много моля! Протестите се проведоха с една-единствена цел – Вас да Ви няма. И вече Ви няма! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#288 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Балабанов. Реплика? Господин Биков, заповядайте.

#289 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Балабанов! Синко, надявам се и другите групи да възприемат това обръщение към мен, не само Вашата, за мен ще бъде чест да бъда родител на такива перспективни деца. Второ, аз ще Ви направя едно предложение. Вие ще влезете в управлението – учредете институция на активните борци, и всички, които сте били там, занесете по една снимка и да Ви направим активни борци, за да не се налага да обяснявате всички, като излезете на трибуната, да казвате: аз бях там. Оказва се, че след 9 септември партизанското движение е над 100 хиляди души, пък то не е било чак толкова. Синове и дъщери после са станали и те активни борци, та до ден-днешен и някои внуци продължават да са активни борци. Поне да институционализираме това понятие кой е бил там, кой не е бил и това няма никакво значение – важното е сега всеки да се заяви, а тогава кой е ходил, кой не е ходил няма значение. Но превръщате тази тема в нещо, което хората, които наистина са пострадали и от двете страни, защото имаше и такива полицаи, даваше се по телевизията през цялото време – колкото и да имаше ужким цензура, и се виждаше кой какво хвърляше там. Имаше хора, които хвърляха бомбички, и полицията стоеше под тази канонада. Това е факт и този факт също се помни. Революцията, колеги, тепърва ще преживее крах и Вие ще бъдете изядени от тези, на които се самоназначихте за лидери. (Възгласи от ИТН: „Татко, татко, татко!“)

#290 · speech

Председател Ива Митева

Моля за тишина в залата! Има ли желаещи за втора реплика? Господин Димитров, заповядайте за изказване.

#291 · speech

Иван Димитров

ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Добър ден, госпожо Председател, уважаеми колеги! Мисля, че както сме започнали, въобще ще решим всичките въпроси, които трябва да реши комисията. Всъщност в момента сме се събрали тук, за да решим дали да има такава комисия, или да няма. Ние ще подкрепим наличието на такава комисия, тъй като всички знаем, че имаше насилие – имаше полицейско насилие, имаше насилие срещу полицаи. Друг е въпросът от кого и как беше организирано това насилие срещу полицаи и с каква цел беше направено. Действително многоуважаваният от мен господин Манев направи предложението и затова ще кажа, че очаквах от него малко повече. Очаквах да знае, че когато имаме нападение над полицай, е опит за убийство и така нататък, това е углавно престъпление, за което следва да бъде сезирана прокуратурата, която да разследва. Но когато имаме извършени нарушения и престъпления от органи на държавна власт, каквито са полицейските органи, когато имаме съмнение за прикрити проверки и прикрити факти във връзка с тези неща, то тогава следва да се занимае по-висок орган в държавата, а именно това е Народното събрание, и с методите, които има Народното събрание, може да установи всъщност каква е истината. По отношение на подслушванията. Колегите бяха достатъчно изчерпателни и аз нямам какво да кажа повече по отношение на тях, така че аз също считам, че следва да гласуваме тази комисия, така както е предложена. Господин Манев, може да сезирате съответно главния прокурор, докато още е главен прокурор и ако му е валидна дипломата, че излезе някаква информация, че не била валидна. Не знаем дали е така, а просто четем и ние в интернет. Убеден съм, че българската полиция и българските разследващи органи ще си свършат прекрасно работата и ако има граждани от протеста, които да са били полицаи, и да са поставили в опасност живота им, те ще бъдат наказани, повярвайте ми! А ние – комисията, нека да си свършим работата – дали държавните органи са свършили своята работа? Като гласуваме тази комисия, тя да си свърши работата. Иначе ние ще свършим работата, която трябва да свърши комисията. Благодаря Ви, колеги.

#292 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Господин Манев, първо трябва да изчерпаме репликите. Имате ли реплика?

#294 · speech

Председател Ива Митева

Лично обяснение е, когато сте засегнат. Бяхте само споменат. (Реплики.) Бяхте споменат лично и поименно, но не бяхте засегнат според мен лично и поименно, но, добре. Давам Ви думата за лично обяснение, ако няма други реплики, за да разберем от какво сте засегнат. (Шум и реплики.)

#295 · speech

Маноил Манев

Госпожо Председател, това подмятане за баща ми няма да го отчета. Аз се почувствах само от едно нещо засегнат – от твърдението на колегата, че не познавам закона и така нататък, и така нататък. Всъщност излязох, за да се възползвам от правото си на лично обяснение поради една-единствена причина. Колеги, тук аз започнах с първо изказване този дебат, за да Ви помоля да добавим към една комисия, която смятаме, че трябва да съществува, две изречения, които разширяват обхвата ѝ само дотолкова, че става въпрос и за полицаите. И затова да чуем – има ли незаконно използвани СРС-та, господин Атанасов, спрямо хора и по време на предизборната кампания за Четиридесет и шестото народно събрание. Нищо повече! Но дебатът, който развихте, всичко това, което се случи в тази зала и на тази трибуна, показва само едно нещо – на никой от Вас, вносителите, тази комисия не Ви трябва. Вие я експлоатирахте тук, ще я експлоатирате и в комисията, ще раздавате своите присъди и обвинения, без да Ви интересуват нито факти, нито обстоятелства. Повярвайте ми, Вие не идвате, Вие си отивате. Вашето време (смях, шум и реплики от ИТН и ИБГНИ) свърши! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#296 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Манев. Други изказвания? Не виждам. Господин Василев.

#297 · speech

Радостин Василев

ИТН

Уважаеми колеги, уважаема госпожо Председател! Тази изключително важна точка от дневния ред беше превърната в някакъв цирк – за бащинство, оспорване, искове за оспорване на бащинство (смях от ИТН). В тази връзка ще цитирам чл. 69 от Семейния кодекс: „Произходът от бащата може да се установи с иск, определен от майката в тригодишен срок от раждането на детето или от детето до три години от навършване на пълнолетие“. Моля субектите, които считат, че господин Биков има връзка с тях, да ги предявят в съответните срокове. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#298 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Василев. За реплика? Няма. Изказвания? Няма. Прекратявам дебата и преминаваме към гласуване. Господин Хаджигенов при представяне на проекторешението предложи основанието на решението да бъде: „Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и 3 от Конституцията на Република България и чл. 37 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание,“ а в диспозитива да се създадат т. 2, 3 и 4, както следва: „2. Временната комисия се създава на паритетен принцип – по двама народни представители от всяка парламентарна група. 3. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател Заместник-председател и Членове 4. Временната комисия се създава за срок от три месеца.“

#300 · speech

Председател Ива Митева

Има, знам, после ще ги гласуваме. Господин Манев има предложение и господин Атанасов. (Шум и реплики.) Господин Хаджигенов направи предложението, когато си представяше Проекторешението. В самото решение той е представил състав и численост – в антетката си на придружителното писмо, а не в решението. Гласувайте сега предложението на господин Хаджигенов. Гласували 208 народни представители: за 199, против 7, въздържали се 2. Предложението е прието. Сега ще Ви прочета предложението, направено от господин Манев. В наименованието на решението и в т. 1 на решението, текстът да бъде, както следва: „Проект за решение за създаване на Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. срещу протестиращи граждани и посегателства срещу служители от Министерството на вътрешните работи, както и фактите, свързани с незаконно подслушване и следене на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии, включително за периода на предизборната кампания за Четиридесет и шестото народно събрание“. Моля, режим на гласуване. Гласували 211 народни представители: за 77, против 130, въздържали се 4. Предложението не е прието. И сега предложението на господин Атанасов: Думите в наименованието на решението и в т. 1 на решението „подслушване и следене“ да се заменят с „прилагане на специални разузнавателни средства“. Моля, режим на гласуване. Гласували 181 народни представители: за 136, против 16, въздържали се 29. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване Проекта за решение заедно с така приетите предложения. Гласували 199 народни представители: за 188, против 1, въздържали се 10. Предложението е прието – с това и Проектът за решение. Моля от всяка парламентарна група да направят своите предложения за състава на комисията. От „Има такъв народ“ – господин Иванов, заповядайте.

#301 · speech

Момчил Иванов

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, от името на парламентарната група на „Има такъв народ“ предлагаме за членове на комисията професор Николай Радулов и Светлин Стоянов, като професор Радулов го предлагаме и за заместник-председател на комисията. Благодаря.

#302 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От ГЕРБ-СДС?

#303 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

От името на коалиция ГЕРБ-СДС за членове на комисията предлагаме Младен Маринов и Тома Биков. (Шум и реплики от ИТН и ИБГНИ.)

#304 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „БСП за България“?

#305 · speech

Христо Проданов

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, от името на „БСП за България“ – Иван Иванов и Крум Дончев.

#306 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Демократична България“?

#307 · speech

Цецка Бачкова

ДБ

Благодаря, госпожо Председател. От името на „Демократична България“ предлагаме господин Атанас Атанасов и господин Николай Христов.

#308 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Движение за права и свободи“?

#309 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движението за права и свободи“ предлагаме господин Ахмед Ахмедов и господин Гюнер Ахмед. Благодаря.

#310 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. И от „Изправи се БГ! Ние идваме!“.

#311 · speech

Мария Капон

ИБГНИ

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ предлагаме Николай Хаджигенов за председател и Арман Бабикян.

#312 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Давам Ви думата, господин Мирчев.

#313 · speech

Стоян Мирчев

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги? Правя процедура Младен Маринов да бъде гласуван отделно, тъй като в периода, който ще разследва тази комисия, той е един от виновните това да се случи и е в конфликт на интереси (ръкопляскания от ИТН и ИБГНИ), тъй че аз лично не бих го подкрепил и Ви моля просто той да бъде гласуван отделно. Благодаря.

#314 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Мирчев. Обратно предложение, госпожо Атанасова.

#315 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, обратното ми предложение е свързано с това, че по силата на Правилника и Конституцията, първо, всеки народен представител може да бъде предлаган, за която и да е изборна длъжност, в рамките на която и да е временна комисия, постоянна комисия или в ръководството на Народното събрание. И в тези случаи, след като не е предложено в решението поименният състав да се гласува отделно, смятам, че той трябва да се гласува в цялост. На второ място, бих искала да кажа, че господин Мирчев въпреки неколкократното отбелязване, че тази трибуна на Народното събрание не следва да се превръща в трибунал, който издава присъди, отново си позволява да обявява някого за виновен или невинен и аз смятам, че трябва да му направите най-малкото бележка. Затова считам, че процедурата е несъотносима към състава на Комисията и съставът й следва да се гласува в цялост, както винаги се е постъпвало. Благодаря.

#316 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Атанасова, в момента в решението липсва текстът, че съставът се гласува в цялост, а е записан само паритетният принцип. Тоест ако господин Мирчев прави предложение за разделно гласуване на всички членове…

#317 · speech

Стоян Мирчев

БСП за България, от място

Не, само на този!

#318 · speech

Председател Ива Митева

Само на този, добре. Подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Мирчев за разделно гласуване на предложения кандидат от ГЕРБ-СДС. Гласували 195 народни представители: за 136, против 55, въздържали се 4. Предложението е прието. Моля, режим на гласуване за кандидатите, предложени от „Има такъв народ“, „БСП за България“, „Демократична България“, „Движение за права и свободи“ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“ за членове на комисията. (Реплики от „БСП за България“.) Споменах всичките групи. (Реплики от „БСП за България“.) Отменям гласуването. Подлагам на гласуване предложението на ГЕРБ-СДС за член на комисията за господин Младен Маринов.

#319 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС, от място

Какво става, като не го приемем? Това е пълен позор! Каквото искате правете!

#320 · speech

Председател Ива Митева

Гласували 215 народни представители: за 79, против 135, въздържал се 1. Предложението не е прието. (Ръкопляскания от ИТН.) Подлагам на гласуване останалите направени предложения за членове на комисията, включително председател и заместник-председател.

#322 · speech

Председател Ива Митева

Няма пречка. Гласували 178 народни представители: за 152, против 20, въздържали се 6. Предложението е прието. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС няма пречка да си предложите нов кандидат съгласно така приетото решение.

#324 · speech

Председател Ива Митева

Каква процедура?

#326 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Правя процедура по начина на водене. Смятах, че Четиридесет и петият парламент е достигнал дъното, което можеше да отбележи присъствието на определени народни представители – да дадат своята дан за законодателството, а и решенията, които бяха вземани – с мораториума, по който все още очакваме Конституционният съд да се произнесе – дали е противоконституционен, и други такива. Днес обаче забелязвам, колеги, че продължавате да дълбаете. Това да нарушите собственото ни решение за паритетен принцип при съставянето на тази комисия наистина е по-надолу и от дъното. Срам ме е, че взехте подобно решение! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#327 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Атанасова. В случая не става дума за нарушаване на паритетния принцип – паритетният принцип е в решението, той е спазен и може да е спазен. Няма пречка по така приетото решение ГЕРБ-СДС да предложи свой кандидат, но е направено процедурно предложение в залата за разделно гласуване. В решението липсва начинът на гласуване, така че бях длъжна да го подложа на гласуване. След като има обструкции и народните представители изразяват отношение към кандидатурата на предложен от Вас кандидат, се решава с гласове в пленарната зала. Резултатът е такъв. Така че, ако искате, можете да направите ново предложение за член на комисията. Благодаря Ви. Господин Ненков, каква е Вашата процедура?

#329 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Вижте, ние сме предложили наш колега или двама – няма значение. Никой от другите парламентарни групи няма право – дали му харесва или не, да не го подкрепи. Госпожо Председател – това е към Вас, Вие направихте грешка, че изобщо допуснахте такава процедура. Никога в този парламент, поне откакто аз съм тук, не се е случвало подобно нещо. Това означава – все едно, ако аз не харесвам колега примерно от „БСП за България“, който ще ми бъде колега в комисията, да не го подкрепя. Извинявайте, но това наистина е грубо нарушение на парламентаризма и няма как Вие с такова решение да унижите нашата парламентарна група, защото това е унижение. Точно поради тази причина ГЕРБ-СДС просто няма да предлага други членове на тази комисия. Правете каквото си искате.

#330 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Ненков. (Реплики между народните представители Николай Хаджигенов и Александър Ненков.) Отново ще повторя, че това е начинът и волята на народните представители. Ако не ставаше дума за гласуване и всяка група има право да предложи – това е факт, да, не можем да правим обструкции. Но когато става въпрос за гласуване от народните представители, вотът е такъв. Господин Атанасов.

#331 · speech

Атанас Атанасов

ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги, в крайна сметка е недопустимо в една комисия, която ще се занимава с обследване, или както искате го разберете, на факти и обстоятелства, които са се случили миналата година, член на тази комисия да бъде лице, което е отговорно за поведението на своите подчинени по него време! То е заинтересовано лице! Трябва да е безпристрастен… (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Имате право – предложете друг човек! Никой не Ви лишава от паритетния принцип! (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Този човек беше министър на вътрешните работи и е отговорен за това, което се случваше на площадите миналата година в София – Вие искате той да влезе вътре да обследва себе си! Недопустимо е! (Реплики от ГЕРБ-СДС.)

#333 · speech

Председател Ива Митева

Господин Манев, заповядайте.

#334 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, вземам процедура по начина на водене. Няма да обясняваме сега, че това е прецедент, че трябва да се спазва парламентаризмът – това са абсолютни, безпредметни за Вас, скъпи колеги, думички! За Вас, повтарям, е важно да се упражнявате, да си правите пиари, да си правите предизборни кампании. Само едно ще Ви кажа – подлагането на унижение, опитите Ви да подложите на унижение отделни народни представители – как го беше казал някой тук – са палка с два края, нещо такова беше. Всичко се връща в този живот (реплика от народния представител Николай Хаджигенов: „Чакам с нетърпение!“), само че това, което сега се случва, определя, че от организаторите на тези протести, които са тук – в залата, единият ще става председател на тази комисия, другият стои зад него и е предложен, и избран май вече – не знам мина ли гласуването, за член на тази комисия… (Реплика от народния представител Николай Хаджигенов.) Не ми подсказвайте, ако обичате. Та тези хора, които подложиха българските граждани на онова, което се случи преди една година, нямали нищо общо с изследванията на всички факти и обстоятелства по случилото се, а политическият ръководител на Министерството, който не взема решенията за операциите, които се извършват по време на всичко това, а ги взема главният секретар на Министерството, който в момента какъв беше?! (Реплики.) Та тези хора нямали нищо общо, а той имал нещо общо! Пък те ще го викат сигурно в тази комисия – да искат да го чуят, предполагам! Е, няма да дойда, ако съм аз на негово място! Не му давам акъл, но няма да дойда! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#335 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Манев. Ще отговоря и на Вас. Съгласно чл. 21, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – изрично е записано, че ръководствата и членовете на постоянните комисии се избират по предложение на парламентарните групи или на народни представители с явно гласуване в цялост, освен ако е направено възражение срещу някого от предложените кандидати. Така че това е процедура в Правилника. Правилата за постоянните комисии съгласно същия Правилник се прилагат и за временните комисии. Госпожа Манолова.

#336 · speech

Мая Манолова

ИБГНИ

Уважаема госпожо Председател, искам да обърна внимание и да заявя от името на нашата парламентарна група, че нашият глас против избирането за член на комисията на господин Маринов не е свързан с неговата личност и по никакъв начин не приемайте това гласуване като акт, който изразява липса на уважение към един народен представител. Ние смятаме, че неговото участие в тази комисия ще го постави в конфликт на интереси по няколко причини, тъй като тази комисия, освен с полицейско насилие, ще се занимава и с прилагането на специални разузнавателни средства. Все пак службите, които имат ангажимент и които са замесени в незаконното подслушване на протестиращи журналисти и опозиционни политици, са били именно под негово ръководство – имам предвид ДАТО, БОП, по чието искане са разрешавани, имам предвид „Вътрешна сигурност“. Освен това, основание да не се съгласим той да бъде включен в комисията, без да подлагаме по никакъв начин неговата личност на обсъждане тук – той е народен представител, избран е от българските граждани, но специално в тази комисия няма как да не си спомняме и мотивите, с които Вашият лидер господин Борисов го отстрани от ръководството на МВР. Единият мотив беше заради упражнено свръхполицейско насилие по време на протестите. Така че смятаме, че и за самия господин Маринов е по-добре да не участва в тази комисия. Предложете друг член. Иначе съм съгласна, че това са изключително редки случаи, в които парламентът не се съобразява с волята на една парламентарна група, която излъчва свой член. Но в момента ние наистина смятаме, че и в интерес на самия господин Маринов е да не участва в тази комисия.

#337 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Господин Биков, и Вие по начина на водене.

#338 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, първо, ние отказваме да приемем такива критерии – тук се създават някакви: аз смятам, че Вие не трябва да предлагате не знам си кого. Няма такъв критерий и никога не се е случвал такъв критерий!

#339 · speech

Мая Манолова

ИБГНИ, от място

Това е конфликт на интереси!

#340 · speech

Тома Биков

Конфликт на интереси имат и хората, които са протестирали в такъв случай. (Реплика от народния представител Николай Хаджигенов.) Няма конфликт на интереси. По кой точно закон има конфликт на интереси?

#343 · speech

Председател Ива Митева

Господин Биков, какво е конкретното нарушение?

#344 · speech

Тома Биков

Само да кажа – има парламент, за да се чуят всички гледни точки – това трябва да се знае, това е фундаментален въпрос. Ако Вие не сте в състояние да слушате гледните точки (реплика) – не дори да ги разбирате, а да ги изслушате, да приемете, че просто може да има и друга гледна точка, то Вие сте влезли в много тежък филм! Вие сте влезли в много тежък филм! Не се решава така този въпрос! И тук се обръщам към „Демократична България“, не към друг, към „Демократична България“: всички приказки за плурализъм, за изразяване на мнението, за свобода на словото, за човешки права, за законност приключиха тук с това гласуване. Всеки народен представител може да бъде член на тази комисия. Всеки! (Шум и реплики.) Така ли е? Да, революционната народна власт може би така смята. Само че народната власт, колеги, в един момент ще падне. И ще падне, защото Вие ще я съборите, а не ние! Приятно прекарване, заедно с петте партии на промяната. Благодаря. (Шум, реплики, ръкопляскания от ИБГНИ, ДБ, ГЕРБ-СДС.)

#345 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Биков. С това тази точка от дневния ред е изчерпана. (Шум и реплики.) Господин Бабикян, това, което направи току-що господин Биков, не беше по начина на водене. (Шум и реплики от народния представител Тома Биков.) Добре, заповядайте.

#346 · speech

Арман Бабикян

ИБГНИ

Точно по тази причина исках думата, защото това изказване не беше по начина на водене. И тук не става въпрос някой да идва да чете морал. Нека да не се заблуждаваме. В обратния случай Херман Гьоринг щеше да участва от другата страна на Нюрнбергския процес. Сигурно има някаква причина?

#347 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, от място

Кой е Херман Гьоринг?!

#348 · speech

Арман Бабикян

После ще Ви обясня кой е. (Шум, реплики, смях от ИТН.) Оттам нататък дайте да си дадем сметка за какво е тази комисия, за какво е предназначена? И нека да си спомним нещо просто – да, тук може би стоят някои от управляващите, други вероятно не стоят. И не, тази комисия не произнася присъди! Но не се опитвайте да си обършете мръсните обувки с униформите на редовите полицаи и да ми обясните, че единият се е объркал, другият е държал палката, а третият пазел сградата! „Нашата полиция ни пази!“ се пееше в една песен, но кого пази – властта или народа? Кого пази тази полиция?! (Шум и реплики.) При Вас пазеше властта. Ние настояваме да пази народа, защото ние плащаме тези данъци. И си дайте сметка...

#349 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, от място

Те, комунистите, пазиха 45 години!

#351 · speech

Председател Ива Митева

Господин Бабикян, по начина на водене!

#352 · speech

Арман Бабикян

Искам да сте наясно да не злоупотребявате с това, защото жените и децата ни...

#353 · speech

Председател Ива Митева

Господин Бабикян...

#355 · speech

Председател Ива Митева

...това не е по начина на водене.

#357 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, от място

Партизани такива!

#358 · speech

Председател Ива Митева

Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ПО РЕВИЗИЯТА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ЗЛОУПОТРЕБИ И НАРУШЕНИЯ ПРИ РАЗХОДВАНЕТО НА СРЕДСТВА ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ, МИНИСТЕРСТВАТА, ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ, ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ ПРЕДПРИЯТИЯ, ДРУЖЕСТВА С ПОВЕЧЕ ОТ 50 НА СТО ДЪРЖАВНО И ОБЩИНСКО УЧАСТИЕ И МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 5 ГОДИНИ. Моля, някой от вносителите да представи Проекта за решение и мотивите на Решението. (Реплики.) По каква процедура?

#359 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

С едно изречение само. Давам си отвод от тази комисия. Ние няма да участваме в нея. Приятни заседания! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН.)

#360 · speech

Председател Ива Митева

Госпожо Манолова.

#361 · speech

Мая Манолова

ИБГНИ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! (Шум и реплики. Народните представители от ГЕРБ-СДС напускат залата.) Да изчакам една минута...

#362 · speech

Председател Ива Митева

Изчакайте, има някакъв шум. Госпожо Манолова, заповядайте.

#363 · speech

Мая Манолова

Извинявайте, изчаках да тръгнат. Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Обещахме на българските граждани в 45-ия парламент предложихме създаването на Комисия по ревизията, която беше създадена с подкрепата на всички парламентарни групи и която в резултат на своите пет заседания, които проведе в предния парламент, събра огромна обществена подкрепа. Създаването на тази комисия и участието на граждани и представители на малкия бизнес в нея беше крачка и в посока да се отвори парламента за граждани и да започне връщането на доверието в тази най-висша институция в България. Освен това работата на Комисията показа, че властта, че институциите могат да имат същия дневен ред като българските граждани и че в резултат на това печелят гражданите. Проверките, които бяха направени по сигналите, включително личното участие на граждани, които свидетелстваха за неправомерен натиск върху тях, за използване на институции като „бухалки“, доведоха до това, че бяха осветени различни корупционни схеми, които съществуват в различни сектори на публичния живот, и се видя истината за изразходването на милиарди левове народни пари. Добре е, че служебното правителство продължи темите от стартовия списък в работата на тази комисия и чрез усилията на служебните министри част от тези корупционни схеми от нарушаването на Закона за обществените поръчки, от начина, по който са давали авансово стотици милиони левове, от начина, по който буквално са разхищавани милиони левове, всичко това в крайна сметка излезе наяве и хората можаха да видят истината. Всъщност така темите за Българската банка за развитие, за „Автомагистрали“, за „Монтажи“, за Програмата за саниране, за Предприятието за управление на язовирите, за „Турски поток“ – теми, които бяха вдигани преди това от опозицията, бяха осветени и истината по тях беше представена на българското общество. Тук резонно беше зададен въпросът защо, след като изпълнителната власт в лицето на служебното правителство се ангажира с разкриване на цялата истина по основните теми, по които работеше Комисията по ревизията, защо, след като това се случи в служебното правителство, защо, след като, най-вероятно, скоро ще има и ново, редовно правителство, което ще продължи осветяването на истината, се налага да бъде създадена и парламентарна комисия? Нашият отговор, на парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“, е, защото по този начин ще дадем отново възможност на българските граждани, на почтения бизнес, на малките предприемачи, на малките фирми да намерят своята трибуна – да дойдат тук в центъра на София, в центъра на България, в най-високата българска институция да представят проблемите, да представят натиска, мачкането, изнудването, рекета, на който са били подлагани. Това е начинът наистина гласът на гражданите и на бизнеса да бъдат чути. Това е начинът един държавен орган, каквато ще бъде Комисията – един институционален орган, да стане трибуна, подкрепа и защита на хората и на бизнесите, на предприемачите, които имат нужда от това. Затова аз очаквам, както бързо бяха събрани подписите за тази комисия, тя да получи подкрепа от всички парламентарни групи, защото това ще бъде тест за това коя парламентарна група подкрепя и къде стои в осветяването на истината за корупционните практики, които са изсмукали милиони, милиарди левове публични пари. И да, днес в парламента по повод на гласуването на Комисията за „Росенец“ стана дума за това, че в България има места, хора, сектори, които са абсолютно недосегаеми, които са недосегаеми и недостъпни за обикновените граждани. Освен „Росенец“ има и други такива места и те никак не са малко. Например ловните стопанства с ловните хижи в тях, които са недостъпни и забранени за редовите български граждани – няма да изреждам „Витошко – Студена“, „Паламара“ и други, в които ние, в качеството си на граждански активисти, сме се опитали да видим може ли да се влезе и как на практика се забавлява българският елит. Това са абсолютно непристъпни за обикновените хора места. Или например части от българска територия по граничните контролно-пропускателни пунктове, които са отдадени на частни фирми и са превърнати в златни касички за определени близки до властта бизнеси. Имам предвид и „Знатният гьол“ на границата. Такива има в една голяма част от ГКПП-та една дейност, от която вместо държавата да печели, се облагодетелстват частни фирми. Имам предвид и „Златната лаборатория“ там, имам предвид и аномалиите защо държавата не прави паркинги на границите, предвид интензитета на движение, оставила е изцяло това да бъде дейност и монопол на частни фирми. Има много теми, които биха могли да бъдат добавени, и затова и изреждането на предложенията в Проекта за решение е примерно. Казали сме „например“, което означава, че всяка друга тема, която е важна за българските граждани, може да бъде поставена. Всеки български гражданин, независимо къде се е сблъскал с корупционни практики или с рекета на институциите, ще може да дойде, да се оплаче, да потърси и да намери защита. Затова сме оставили свободна тематиката, която да бъде повдигана. Аз съм сигурна, че и членовете на Комисията, които ще бъдат предложени, ще бъдат избрани, ще проявим една максимална толерантност към това всеки да бъде изслушан и всеки да бъде подкрепен. И накрая ще кажа, че аз в голяма степен съм съгласна с това кои политически формации са на промяната, кои са на статуквото е въпрос, който не трябва да бъде предмет на предварително етикиране. В крайна сметка по делата, по решенията, по гласуванията на различните политически формации хората сами ще си направят извода за това кои са избрали промяната и кои са решили да бранят статуквото. Мисля, че гласуването за тази комисия също ще бъде един такъв своеобразен стрестест и за формациите в българския парламент, а вече виждаме и първата партия, която не го издържа, която си тръгна, за да не участва и да не гласува в този дебат.

#364 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Госпожо Манолова бихте ли изчела Проекта за решение?

#365 · speech

Докладчик Мая Манолова

Налага ли се, че е дълъг? „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни и общински предприятия, дружества с повече от 50 на сто държавно и общинско участие и местните власти през последните 5 години Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и 3 от Конституцията на Република България и чл. 37 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#366 · speech

Реши

1. Създава Временна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни и общински предприятия, дружества с повече от 50 на сто държавно и общинско участие и местните власти през последните 5 години. Временната комисия трябва да провери целесъобразността и законосъобразността, като например: - разпределянето на финансови средства от държавния бюджет с постановления или решения на Министерския съвет; - осъществяването на дейността, включително приходите и разходите на държавните дружества „Автомагистрали“ ЕАД, „Монтажи“ ЕАД, „Държавна консолидационна компания“ ЕАД, „Български ВиК Холдинг“ ЕАД, ДП „Държавна петролна компания“, ДП „Управление и стопанисване на язовирите“, „Български енергиен холдинг“ ЕАД и държавните енергийни дружества – „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД, „Национална електрическа компания“ ЕАД, „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД, „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД, „Мини Марица-изток“ ЕАД, „Булгаргаз“ ЕАД, „Булгартрансгаз“ ЕАД, ДП „Радиоактивни отпадъци“ и „Минпроект“ ЕАД; - дейността на „Българска независима енергийна борса“ ЕАД; - разходването на средствата по Националната програма „Енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради“, по Проект „Енергийно обновяване на българските домове“, от Международен фонд „Козлодуй“ (неядрен прозорец), от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, от Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“ и от „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД (Фонд на фондовете); - осъществяването на дейността, включително приходите и разходите на общински предприятия и дружества, както и на местните власти; - финансирането на мерки за борба с епидемията от COVID-19 със средства от държавния бюджет, размерът на помощта и спазването на разумни срокове за подкрепа за засегнатите от COVID-19 микро-, малки и средни предприятия; - сключването и изпълнението на концесионни договори, както и осъществяването на ефективен контрол върху концесионерите в защита на обществения интерес; - възлагане, изпълнение и контрол на изпълнението на големи обществени поръчки; - осъществяването дейността на Българската банка за развитие; участията на офшорни дружества в усвояване на публични средства; пенсионните дружества и тяхното състояние; търговските аташета; Фонда за пътна безопасност към Министерството на вътрешните работи; средствата, дадени през годините, за електронното управление и е-правителство; Национална компания железопътна инфраструктура; предоставянето на българско гражданство; програмите за модернизиране на армията; програмите за саниране; програмите за ремонт на язовирите; ВиК-сектора; топлофикационните и ВиК-дружествата; средствата за изграждането и ремонтите на пътища и магистрали, ВЕЦ-овете и тяхната собственост; средствата за преодоляване на последствията от COVID-кризата и причините за отбелязаната в Република България най-висока смъртност в Европейския съюз по време на пандемията, дейността на НЗОК свързана с лечението на деца в чужбина; - горските стопанства и предприятия; - изплащането на допълнителни възнаграждения в администрацията и на възнаграждения за участия в бордове на държавни служители, в това число публично обявяване на лицата, които са ги разрешили и получили; - разрешенията, средствата и разходите за използване на специални разузнавателни средства; - дейностите по контрол и охрана на граничните контролно-пропускателни пунктове. 2. Временната комисия събира информация и документи за установяване на злоупотреби или нарушения в дейността на горепосочените органи и предприятия и е длъжна да разгледа всички сигнали, постъпили до комисията, както и публично достъпни данни за нарушения. 3. Временната комисия трябва да изследва и анализира финансовите отчети, банкови и касови справки, разходни и други счетоводни документи на държавните и общинските органи, предприятия и дружества, с повече от 50 на сто държавно участие, на база на които установява има ли нерегламентирани разходи, получени ли са дължимите насрещни престации и надлежно събрани ли са държавни, общински и фирмени вземания по договори, санкции и неустойки. 4. Временната комисия изготвя доклад за резултатите от работата, направените констатации, установени нарушения и предложения за предприемане на съответни мерки от отговорните институции. 5. Временната комисия се създава на паритетен принцип – по трима народни представители от всяка парламентарна група. 6. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател: Заместник-председател: Членове: 7. Временната комисия се създава за срок от шест месеца.“

#367 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Откривам дебата.

#369 · speech

Председател Ива Митева

Не, Вие представихте, Вие бяхте във времето на вносител. Може ли само Проекта? Благодаря Ви. Откривам дебата. Имате думата за изказвания. Господин Кадиев, заповядайте.

#370 · speech

Георги Кадиев

БСП за България

Уважаеми колеги! Надявам се като сме по-малко да се върнем към професионализма и да не се занимаваме толкова с остроумие. Аз ще подкрепя създаването на тази комисия. Колегите от коалиция „БСП за България“ също ще подкрепим, независимо че има резон в това, че служебното правителство и всяко едно правителство би трябвало да свърши тази работа, но има резон и в това да има повече публичност. Избирателят ни възложи да разградим модела „Борисов“ и моделът „Борисов“ се дефинира относително лесно – ако си близо до мен, имаш бизнес и работа, ако си далеч от мен, нямаш бизнес, има едни бухалки, които те бият. И нашата задача, пак повтарям, е да разградим този модел и аз гледам на тази комисия като част от разграждането на модела. Комисията има свръхголям обхват, минава през документи за самоличност, ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове, БЕХ, каквото се сетите, изключително амбициозна, дано успее да се справи поне частично, защото това е работа за много години. Има обаче две неща, дори три неща, които според мен би трябвало, да са извън обхвата на Комисията. Първото е пенсионните дружества.

#371 · speech

Татяна Дончева

ИТН, от място

Предложение ли правите да отпаднат пенсионните фондове?

#372 · speech

Георги Кадиев

Комисията се занимава със злоупотреби с държавни средства и общински, пенсионните дружества оперират със средства на физически лица. Не знам защо е вътре, но ако те са вътре, тогава трябва да бъдат банки, застрахователни дружества и всичко останало. Или всичко, или нищо. Второто нещо – разрешение, средства и разходи за СРС. Може би трябва да обясните защо е вкарано, защото темата за разрешенията за СРС е тема на предната комисия, която разглеждахме. Аз не виждам особен смисъл и тук да гледаме разрешенията за СРС. Третата тема, която аз си бях поставил като въпрос, е дейността по охрана и контрол на ГКПП. Благодаря, разбрах от госпожа Манолова какво има предвид, съгласен съм, че трябва да бъде разследвано, така че още веднъж от мен имате подкрепа. Благодаря.

#373 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Кадиев. За реплики? (Реплики от ИТН.) Да, той направи предложение господин Кадиев, разбрах го. Реплики? Госпожо Манолова, заповядайте.

#374 · speech

Мая Манолова

ИБГНИ

Тъй като господин Кадиев зададе въпрос, използвам репликата, за да отговоря на неговия въпрос, свързан със средствата, които са употребени за прилагане на специални разузнавателни средства. Тъй като сме сред потърпевшите от незаконното им прилагане през последните повече от една година, имам информация, включително, че за прилагането на СРС-та, подслушване, проследяване, външно наблюдение, проследяване на кореспонденция са били ангажирани множество служители, които са работили и събота, и неделя, на практика са работили непрекъснато, което е коствало и един изключително сериозен финансов ресурс за обезпечаване на тази дейност. От друга страна, винаги през финансиране е възможно да бъдат установени и прилагането на специални разузнавателни средства. Така че това е причината да бъде добавена тази дейност, обяснявам. Но по принцип, тъй като сме изброили неизчерпателно и всяка друга тема, която представлява интерес както за някой от народните представители, така и за отделни браншови организации, така и за българските граждани, може да бъде включена в работата на тази комисия. Предметът е без ограничения, защото със сигурност не можем да предвидим всички сектори и целия натиск, на който са били подлагани граждани и бизнес. Естествено, няма как да се справим с целия този обем. В крайна сметка затова ще влязат представители на всички парламентарни групи, за да можем заедно да решим кои са темите, с които трябва да започнем и докъде след шест месеца да приключим, като се има предвид, че имаме наистина амбициозната задача да предложим и конкретни промени в органите, които би следвало в една нормална държава да следят за неизтичането на публичен ресурс.

#375 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Други реплики? Не виждам. За дуплика, господин Кадиев, или няма да се възползвате? Благодаря Ви. За изказване – заповядайте.

#376 · speech

Стоян Михалев

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Ние от „Демократична България“ ще подкрепим тази комисия. Мотивите са много. И все пак трябва да си дадем сметка, че 12 години общите ни пари бяха дадени на концесия на групировката СИК. Тези пари бяха крадени, източвани, стигна се дотам, че държавата беше разхвърляна и на други приятели на премиера от групировката СИК – Южното Черноморие е дадено на братята Маргини, пристанище Варна е дадено на Маджо, просто това всичкото изграждане на техните приятелски връзки.

#378 · speech

Стоян Михалев

Не ми е роднина. Не ми е роднина. Но вижте, когато се разходват общи пари, трябва прозрачност, трябва да бъдат проследени схемите. Търсете парите. Трябва да се види къде точно са харчени, как са усвоявани, защото това да се появяват къщи в Барселона не е случайно, тези пари отнякъде са взети. Това да се пълнят шкафчета със злато и пачки не е случайно, тези пари отнякъде са взети. Трябва да бъдат проследени тези средства – как са усвоявани, как са разпределяни, за да не казват после хората няма пари за пенсии, няма пари за здравеопазване. Когато спрем течовете, когато спрем кражбите, ще има средства, ще има средства и за образование. Промяната означава прозрачност на управлението на общите ни средства. Важно е да бъдат осветени всички тези схеми, важно е да се разбере кой и как е харчил парите без държавни поръчки, как са се случвали, на кого са давани. Българските граждани ни изпратиха в този парламент с това изискване към нас – „Спрете кражбите“. Тези пари трябва да достигат до всички ни. Тези пари трябва да участват в създаването на съвременна, свободна, европейска държава, каквато България заслужава да бъде. Затова ще подкрепим тази комисия и ще участваме в нея. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)

#379 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Михалев. За реплики? Не виждам. Други изказвания? (Реплики: „Няма.“) Господин Делчев, за изказване ли?

#380 · speech

Димитър Делчев

ИБГНИ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Ако не ме лъже паметта, в 45-ото народно събрание Комисията по ревизия беше именно тази, която беляза работата на Народното събрание. И не е случайно това, че днес имаме, във втория работен ден на практика на това Народно събрание, изведнъж три комисии, които едновременно излизат на дневен ред и следва да бъдат приети. Защото Комисията по ревизия преди два месеца доказа, че това е легитимен, подходящ способ за провеждане на проверки, разследвания и, разбира се, обществен дебат за изваждане на истината. И въпреки че е последна днес по време в днешното заседание, аз смятам, че това да гласуваме днес Комисията по ревизия и да продължим нейната работа от 45-ото народно събрание е едно от най-важните неща, които можем да направим днес, а именно защото хората искат истината. Българските граждани искат да разберат защо и как този мръсен чорап, наречен управлението през последните 12 години, се заплете, искат да видят разплитането на този мръсен чорап. И Комисията по ревизия е начин да бъдат осветени именно тези тъмни кътчета на властта през последните 12 години във всички сектори, като тръгнем от здравеопазването, където в момента има скандали именно заради корупцията, минем през КПП-тата, които са добавени в решението за създаване на Комисията, дори СРС-тата са изключително важна част от предмета на дейност на тази комисия, защото, както се видя, никой не иска да поеме отговорност за доказано подслушване на протестиращи. Никой не иска да каже кой е издал разрешенията за подслушване. Оказа се, че Специализираният съд отрича да е издавал разрешения за подслушване, а в същото време главният прокурор Иван Гешев излиза и казва: няма незаконно подслушване, но не казва има ли законно подслушване. Накрая – като теглим чертата, чрез Комисията по ревизия и чрез Комисията, която преди малко гласувахме, се надявам да можем да посочим този, който е направил така, че български граждани да бъдат подслушвани и да няма никакъв резултат от това, държавните институции да не застанат зад действията си и да не поемат отговорност. Така че, колеги, предстои ни работа и аз се надявам, че днес тази полупразна зала ще се напълни и утре, вдругиден, въпреки че е ваканционен период, ще работим, защото след ревизията, след истината, след справедливостта следва граденето. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИБГНИ и ДБ.)

#381 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Делчев. Реплики? Не виждам. Изказвания? Не виждам. Закривам дебата. Господин Кадиев, поддържате ли предложението си за отпадане от Проекта за решение на: „разрешенията, средствата и разходите за използване на СРС“?

#382 · speech

Георги Кадиев

БСП за България

Благодаря, госпожо Председател. След обясненията на госпожа Манолова оттеглям предложението си за отпадане на текста: „разрешения, средства и разходи за СРС“. Поддържам предложението си за отпадане на пенсионните дружества от обхвата на проверката.

#383 · speech

Председател Ива Митева

И тяхното състояние. Нали това искате да отпадне – този текст? Изразът „пенсионните дружества и тяхното състояние“.

#385 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Кадиев. Подлагам на гласуване направеното предложение от господин Кадиев – на втората страница от Решението, седмото тире, да отпадне изразът „пенсионните дружества и тяхното състояние“. Гласували 141 народни представители: за 137, против 1, въздържали се 3. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване така внесеното решение с приетото вече предложение. Гласували 145 народни представители: за 145, против няма, въздържали се няма. Преминаваме към предложения от парламентарните групи за членове на Комисията. Моля от „Има такъв народ“ да направят своите предложения – по трима народни представители.

#386 · speech

Виктория Василева

ИТН

Уважаема госпожо Председател, от името на парламентарната група на „Има такъв народ“ предлагаме за членове на Комисията господин Васил Георгиев, господин Георги Георгиев и господин Росен Димов, като предлагаме Георги Георгиев за заместник-председател.

#387 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС?

#388 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, аз съм леко притеснен, защото не знам как ще реагирате сега като предложим колеги от нашата парламентарна група и не знам дали не трябваше предварително да ги обсъдя с Вас – всичките пет партии. Понеже много се биехте за демокрация преди изборите, за плурализъм, за това да се чува мнението на инакомислещите, все пак със свито сърце и риск да ги отхвърлите ще предложа Александър Иванов, Христо Гаджев и Анна Александрова. (Шум и реплики.)

#389 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От парламентарната група на „БСП за България“?

#390 · speech

Ирена Анастасова

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на „БСП за България“ нашите предложения са професор Румен Гечев, Явор Божанков и Христо Проданов. Благодаря.

#391 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Демократична България“?

#392 · speech

Зорница Стратиева

ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! От името на „Демократична България“ предлагам за заместник-председател на Комисията за ревизия господин Борислав Сандов, а за членове на Комисията Иван Димитров и Владислав Панев.

#393 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Движение за права и свободи“?

#394 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ правя предложение за трима членове – господин Петър Чобанов, господин Байрам Байрам и госпожа Адлен Шевкед. Благодаря Ви.

#395 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря. И от „Изправи се БГ! Ние идваме!“?

#396 · speech

Мария Капон

ИБГНИ

Госпожо Председател, колеги! От името на парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“, предлагаме Мая Манолова за председател, Димитър Делчев и Юлиян Ненчев за членове.

#397 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Точно това щях да кажа, че станаха двама заместник-председатели.

#398 · speech

Виктория Василева

ИТН

Благодаря Ви. Оттегляме нашето предложение за заместник-председател – за господин Георги Георгиев. Остава само член на Комисията.

#399 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. В такъв случай подлагам на гласуване така направените предложения за членове на Комисията, включително председател и заместник-председател. Гласували 153 народни представители: за 153, против няма, въздържали се няма. Предложението е прието. Приключихме и тази точка от дневния ред. С това изчерпахме и дневния ред за днес. Предвид приетата ни Програма, утре продължаваме с изслушване на министър Янаки Стоилов и министър Бойко Рашков. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 14,49 ч.) Председател: Ива Митева Секретари: Кирил Симеонов Маноил Манев