Гласуване №12
ЗИД на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България - второ четене - параграф 6 -нов - предложение от В.Радев за редакция
1. Контекст от стенограмата
Въпросът е защо не им даваме шанс да влязат и да имат още поне три години, а не непременно пет? След това като влязат вътре, могат да растат, разбира се, по вертикала – да се издигат, да стават подполковници, полковници и така нататък.
След това второто ограничение – не по-късно от пет години от освобождаването си, тоест има долна граница. Защо пет години? След няколко дни идва 2014 г. Ако върнем пет години назад, излиза, че всички, които са освободени по тези причини – структурни промени, ликвидации, ги хваща от
2009 г. натам – 2009, 2010, 2011, 2012, 2013. Неслучайно казах, че най-големите съкращения са направени през 2008 г. Какво казваме на тези, които са освободени тогава? Извинявайте, пийте една студена вода?
Напротив, моето предложение всъщност е или да премахнем това ограничение отдолу и да важи за всички. Какъв е проблемът? Той е квалифициран, приемете го, не е забравил службата. Не може да си служил от 10-15 години, каквато е средната статистика и да кажем: „Да де, но ти вече си забравил че си бил военнослужещ, сержант или офицер, вече си правил нещо друго”. Напротив, може би даже се е обогатил.
Така че, господин председател, предложенията ми са две.
Първото е да отпадне точка три, тоест ограничението отдолу, да няма такива пет години или най-малкото да стане шест, да обхване и 2008 г. Второто ми предложение е точка втора – второто ограничение, да стане три години занапред хоризонт, а не пет, което се опитах да го обоснова.
И накрая, третото ми предложение, което е редакционно.
В текста е написано: военна (кадрова военна) служба. Това „кадрова военна служба” просто трябва да отпадне. Мотивите ми са много прости. В Закона за отбраната и въоръжените сили в Преходните разпоредби е написано точно: военна служба по смисъла на този закон – това е точка втора – е и кадровата, и наборната служба по отменения Закон за отбраната и въоръжените сили – от 2008 г. и промените от 2009 г. Тоест, казвайки само „военна служба”, това означава и кадрова и няма смисъл в скоби да бъде добавяно, особено пък с тези пет години назад, които сте предложили. Кадрова военна служба е имало до 2008 г. От 2009-та натам – няма. Но дори и да е имало, по закон това е променено, така че моля, ако се съобразите и с това предложение, да отпадне и „кадрова военна служба”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Господин Радев, предложенията са Ви много и не бих могъл да ги запомня. Затова Ви моля: напишете ги писмено преди да преминем към гласуване да можем да ги подложим на гласуване.
Това беше изказване. Има ли желаещи за реплики към изказването на господин Радев? Няма желаещи.
Има ли желаещи за други изказвания?
Моля, гласувайте предложението на народния представител господин Радев за отпадане на точка трета от редакцията на комисията за новия § 6.
Гласували 110 народни представители: за 34, против 48, въздържали се 28.
Предложението не е прието.
Следващото предложение на господин Радев е ограничението по точка две – от пет години да стане на три години.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 114 народни представители: за 108, против 5, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Третото предложение на господин Радев е да отпадне текстът „кадрова военна служба”, което е в скоби в т. 1.
Моля, гласувайте.
Гласували 108 народни представители: за 31, против 33, въздържали се 44.
Предложението не е прието.
Гласуваме текста на § 6 в редакция на комисията с новоприетото предложение на господин Радев за корекции в точка втора.
Моля, гласувайте.
Гласували 91 народни представители: за 83, против 2, въздържали се 6.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ЯНКО ЯНКОВ: Комисията подкрепя текста на вносителя за § 5, който става § 7.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 6, който става § 8.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Изказвания по § 5 и §