Гласуване №30
ЗИ на Кодекса за социално осигуряване - второ четене- параграф 5
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Колеги, това представлява т. 1 по предложението на Сергей Станишев и т. 2 по вносител, така както залата вече гласува дотук – това е коректният текст накрая.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Режим на гласуване на новата редакция за § 4.
Гласували 142 народни представители: за 102, против 2, въздържали се 38.
Предложението е прието.
Госпожо Нинова, продължаваме.
ДОКЛАДЧИК КОРНЕЛИЯ НИНОВА: „Заключителна разпоредба”.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Изказвания по наименованието на „Заключителна разпоредба”? Няма.
Гласуваме наименованието на подразделението.
Гласували 98 народни представители: за 86, против 7, въздържали се 5.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Предложение на народния представител Георги Гьоков за § 5, направено по реда на чл. 79, ал. 4, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя за § 5 и предлага следната редакция:
„§ 5. Законът влиза в сила от 1 януари 2014 г.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря.
Изказвания по § 5?
Заповядайте, господин Младенов.
ТОТЮ МЛАДЕНОВ (ГЕРБ): Благодаря, уважаеми господин председател.
Уважаеми господин министър, държа да отбележа, че голяма част от предложенията, които бяха приети преди малко, не са предвидени в приходната и разходната част на бюджета на държавното обществено осигуряване, които приехме за 2014 г.
За съжаление, дефицитът в Националния осигурителен институт ще продължава да расте.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Това, господин Младенов, не беше по § 5.
Имали изказвания по § 5? Няма.
Гласуваме редакцията на комисията за § 5.
Гласували 94 народни представители: за 86, против 3, въздържали се 5.
Предложението е прието, а с това – и целият законопроект.
Министър Адемов пожела да вземе думата накрая на обсъждането.
МИНИСТЪР ХАСАН АДЕМОВ: Уважаеми дами и господа народни представители, господин председател! Искам от името на Министерството на труда и социалната политика да благодаря на всички народни представители, които участваха в днешната трудна, сложна и предполагаща противоречиви изказвания дискусия. Искам да благодаря на тези, които подкрепиха текстовете. Искам да благодаря също и на тези, които се обявиха срещу част от предложенията на вносителите.
В никакъв случай не мога да споделя оценката обаче, която направи господин Младенов, че предложените текстове по някакъв начин ще задълбочат дефицита в бюджета на Държавното обществено осигуряване. Да, проблемите на бюджета на Държавното обществено осигуряване остават, те по никакъв начин не се решават с тези текстове, но по никакъв начин и не задълб