Гласуване №3
Програма за работата на НС за 18 - 20 декември 2013г.-предложение от ГЕРБ-решение...оставка на Хр.Бисеров...... - т.1
1. Контекст от стенограмата
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: ... как се е стигнало до оставката на господин Бисеров, има ли изтичане на информация от службите и уведомяване на политическото ръководство на Движението за права и свободи, за да вземе своевременни мерки и господин Бисеров с една молба да бъде освободен от поста на заместник-председател на Народното събрание, шеф на Правната комисия, като по този начин съдебното преследване да се насочи срещу гражданина Бисеров, а не срещу политик от такъв висок ранг, аз считам, че отговорът на тези въпроси е изключително важно да бъде даден тази седмица с оглед изтеклата във вчерашния ден информация, че господин Бисеров е обявен за общодържавно издирване. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля за тишина в залата!
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Означава ли това, че е направено така – с помощта на предварителна информация, която той е имал, да вземе необходимите мерки и действия, за да се укрие?
Затова, уважаеми колеги, аз Ви предлагам да подкрепите нашето предложение и това да бъде точка първа в програмата ни за тази седмица.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Тоест Вие допълвате направеното предложение с това за точка първа.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Господин председател, задължително, когато се прави предложение, трябва да се посочи и поредността на точката, защото в противен случай, по аргумент от текст от правилника, тя се подрежда преди парламентарния контрол, тоест приемане на решение, което е ясно, че няма как да стигне в пленарната зала и да бъде дебатирано. Затова винаги при подобно предложение е коректно да се посочи и съответната поредност, в която да бъде разгледано. Настояваме за точка първа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Разбрах Ви. Добре.
Има ли противно предложение? Не виждам.
Моля, гласувайте.
Гласували 179 народни представители: за 80, против 49, въздържали се 50.
Заповядайте, госпожо Цачева, за прегласуване.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ): Уважаеми колеги от Парламентарната група на Движението за права и свободи, обръщам се към Вас, тъй като вероятно сте забравили изявлението на председателя на Вашата партия и парламентарна група, който на 26 ноември 2013 г. тук, от това място заяви, че не само че Движението за права и свободи е за създаването на такава комисия, но изпревари нещата преди дебатите, за да каже, че Вие ще подкрепите самия проект за решение и той ще стане решение на Народното събрание.
Какво се случи, уважаеми колеги, та за по-малко от месец Вие така категорично обръщате позицията си?
Моля Ви да се съобразите с мнението на Вашия лидер и да подкрепите това предложение, защото обратното е несериозно. Няма как да сте за комисия, за подкрепа на решението, но видите ли, винаги да искате това да се случва пред парламентарния контрол, за да не стигне изобщо подобна точка в разглежданите за седмицата. Моля Ви, преосмислете Вашата позиция!
Предлагам прегласуване, за да имате възможност да коригирате мнението си съответно с това на господин Местан.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ, от място): Те вече не са лидерска партия!
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ, встрани от мик