Гласуване №14
ЗИ на Кодекса за социално осигуряване - второ четене-параграф 1 - предложение от Тотю Младенов - процедура М.Тотева за прекратяване на дебата
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, госпожо Цачева.
Реплики? Няма.
Заповядайте за процедура.
МАРИАНА ТОТЕВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Всички аргументи, които чухме току-що от преждеговорившите, имахме възможност да чуем и при дебата по Закона за държавния бюджет. Мисля, че се изложиха достатъчно аргументи, които изясниха същността на предложението, затова правя процедурно предложение да се прекратят дебатите и да се премине към процедура на гласуване. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, госпожо Тотева.
Има процедурно предложение за прекратяване на дебатите по § 1. (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
Господин Лазаров, заповядайте за обратно предложение.
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, очевидно популизмът, както каза преди малко колежката, продължава да се развива в тази зала. Тук чувам призиви: „По-бързо, да гласуваме, дайте да прекратим дебатите по важни теми”. Тогава дайте да гласуваме анблок всички текстове на второ четене и да приключим! (Оживление.)
Ако ще приемаме закон в нарушение на правилника, тогава да нарушим правилника и да гласуваме анблок.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Няма нарушение на правилника, господин Лазаров. Няма такова нарушение! Моля, не правете такива внушения.
Гласуваме направеното процедурно предложение за прекратяване на дебата по § 1.
Гласували 162 народни представители: за 84, против 77, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Извън дискусията думата има министър Адемов.
МИНИСТЪР ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители! Дискусията по промените в Кодекса за социално осигуряване предполага противопоставяне, висок емоционален градус. В това няма изненада. Само че молбата ми от тази трибуна е да не чертаем апокалиптични картини, които да стряскат и да плашат българските граждани, защото състоянието на социалното осигуряване, на пенсионната система в България не е такова от днес.
Дискусията, разбира се, е изключително важна, но няма как в рамките на § 1 да решим всички проблеми на пенсионното осигуряване. Молбата ми е, когато дискутираме предложение, да го правим в рамките на Вашия правилник и да се придържаме към конкретните предложения и конкретните текстове.
Тук освен апокалиптични картини, чух и някои много странни мнения, че замразяването на стажа