Гласуване №35
ЗИД на Закона за Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - второ четене - параграф 1 - предложение от Ст.Иванов за редакция
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Иванов.
Други реплики? Не виждам.
Заповядайте за дуплика, господин Мутафчиев.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Струва ми се, че бъркаме казусите. Ако има фалшива товарителница, ако има някакви нарушения, има друг подход и начин за стоката и за превоза, включително и за начина на проверка.
Хайде да се съгласим в едно – всички казахме, че е необходимо да бъде засилен контролът. Така ли е? Но без да се нарушават правата на водачите! Нека не забравяме, че водачът на моторното превозно средство е този, който придружава стоката. Той затова носи товарителницата.
Мисля, че с новите текстове, които се предложиха, той носи някаква отговорност, но не сме прехвърлили изцяло отговорността на превозвача като лице, което извършва услугата за превоз на стоката, върху водача на моторното превозно средство.
Така че с тези нови предложения, господин Иванов, нека да постигнем консенсус. И аз апелирам към Вас – да ги гласуваме и да вървим напред.
Няма с какво повече да можем да облекчим. Това означава да се откажем от каквито и да е действия за засилване на контрола, най-вече във вътрешнообщностните превози и в превозите в страната. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Мутафчиев.
Други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване.
Господин Иванов предложи в ал. 2, т. 5 след израза „получаване на стоката“ да се постави точка и останалата част от изречението да отпадне. Така ли е, господин Иванов? Да. Благодаря.
Гласуваме предложението на господин Иванов за промяна в т. 5.
Моля, гласувайте.
Гласували 106 народни представители: за 41, против 52, въздържали се 13.
Предложението не е прието.
Прегласуване.
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ): Уважаеми колеги, за това апелира господин Мутафчиев от тази трибуна в своето изказване – нека да направим един работещ текст. Пак казвам, господин Мутафчиев, и към Вас се обръщам! Колеги, или имаме документ, или нямаме документ. „Горе-долу попълнен документ“ няма. Или документът е попълнен съгласно изискванията, или този документ не е това, за което ни се представя. Следователно го няма. Дайте да не отваряме възможността да се искат какви ли не данни. Да, в наредбата ще ги има, но като не са упоменати тук и не пише, че с наредба ще бъдат определени, ще се окаже, че в един момент могат да се искат всякакви данни, които водачът не може по никакъв начин да предостави, камо ли да ги декларира с подписа си. Не е възможно! Или имаме документ, който съпровожда стоката и за който казах какъв е, или този документ го няма.
Моля да преосмислите своето реш