Гласуване №3
Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - Член 13 ( става член 12)
1. Контекст от стенограмата
БОЙКО БОРИСОВ: Вчера, когато гласувахте първите си решения за комисията за „Отряд 28”, не пожелахте да вкарате сделката за „Отряд 28”, която е за над 200 млн. лв. и всички знаят и говорят, така съм чул, за да няма адвокати, че над 10 млн. долара Ви е комисионната. (Реплика от КБ.) Ами да, и сте взели най-нискотарифните самолети. Защо?
Господа, за да не Ви губя времето, защото ще имате много работа – трите партии, от днес, господин Миков, за да не ни казвате „Добре дошли”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Добър ден Ви казах на новодошлите.
БОЙКО БОРИСОВ: Ако питате квесторите, аз идвам в 7.00-7.30 ч. на работа, защото така съм свикнал. (Възгласи в КБ и ДПС.)
Партия ГЕРБ е избрана от хората – над 1 млн. души, и когато Вие се подигравате с нас и се опитвате да ни провокирате, когато ни давате квалификации оттук, ние няма да го позволим. Останете си трите партии в Парламента, работете си. „Пилците се броят наесен” е казал мъдрият български народ. Благодаря Ви. Приятна работа! (Ръкопляскания от ГЕРБ. Парламентарната група на ГЕРБ напуска пленарното заседание.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: И аз Ви благодаря, господин Борисов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Уважаеми колеги, продължаваме заседанието.
Припомням Ви, че сме на чл. 13, който по новата номерация на комисията става чл. 12.
Не виждам заявки за изказване.
Гласуваме чл. 12 по новата номерация и по редакцията на комисията. Текстът е докладван от госпожа Манолова.
Гласували 119 народни представители: за 101, против 18, въздържали се няма.
Текстът е приет.
Отрицателен вот – заповядайте, господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Уважаеми колеги, уважаеми господин председателю, гласувах „против” защото се запазва възможността за едно от най-уродливите явления в така наречената „българска демокрация”. От самото начало на прехода съществува понятието преструктуриране на политическото пространство – нещо, за което всички наши избиратели ни пращат тук със задачата да го ликвидираме.
Ако зависи от „Атака”, готови сме да бъдат въведени конституционни промени в тази материя, които да забранят преструктурирането на политическото пространство – преминаване на депутати от една парламентарна група в друга, в най-различните форми на това явление. Има много различни начини за това. Един от начините в миналия Парламент беше купуването на депутати по начина, по който това ставаше с партийната субсидия от предишните управляващи.
Явно е обаче, че и сегашните управляващи – и от БСП, и от ДПС, ще се възползват от тази възможност, която във всички парламенти досега управляващите са имали и са го правили. Това не бива повече да става с цената на нищо, в името на нищо и ние сме категорични, че възможността да се създават