Гласуване №16
Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - процедура М.Манолова да не се четата текстовете подкрепени от комисията
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми колеги, за да бъдем изрядни по отношение на правилата предлагам Народното събрание с изрично решение да реши, че Правилникът ще бъде приет по следния начин: текстовете, по които няма предложения, които се подкрепят от комисията и се гласуват в залата, няма да се четат, като към стенографския протокол ще се приложи текстът на внесения проект. Това се налага, тъй като нормата в Правилника, която регламентира как се извършва гласуването на второ четене, се отнася за законопроектите, които се приемат на две гласувания. Правилникът е особен вид акт, който се приема на едно гласуване и по-скоро би следвало по аналогия да се приложи правилото за приемане на проекти за решения. Знаете много добре, че всичко, което се гласува на едно четене, се чете в залата.
Аз не възразявам, но за да бъдем юридически прецизни настоявам решението, че текстовете, по които няма предложения и няма да се четат в залата, да се гласува от пленарната зала.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Много коректно предложение.
Има ли обратно предложение?
Моля, който е за направеното предложение от госпожа Манолова, още веднъж ще се опитам по смисъл да го повторя, че текстовете, по които няма направени предложения, няма възражения, няма изказвания да не се докладват в пленарната зала, а да се премине директно към тяхното гласуване.
Гласували 161 народни представители: за 116, против 39, въздържали се 6.
Това предложение е прието.
Заповядайте за изказване по наименованието на главата, господин Ципов.
КРАСИМИР ЦИПОВ (ГЕРБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Правя предложение за редакционна поправка в наименованието на Глава втора. Текстовете от чл. 4 до чл. 8 включително касаят избирането и освобождаването на ръководство на Народното събрание. С оглед на това предлагам наименованието да се преименува така „Конституиране на Народното събрание. Избиране и освобождаване на ръководство на Народното събрание”. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Благодаря Ви.
Има ли реплики?
Госпожо Манолова, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК МАЯ МАНОЛОВА: Предложението на проекта, което беше и действащ текст в Правилника за 41-то Народно събрание, е по-коректният вариант, макар да няма принципна разлика, признавам. Още повече, че съгласно установената парламентарна практика и съгласно промените в текстовете, които предлага комисията, занапред изборът на парламентарно ръководство ще става по нарочно приети от Парламента правила. Всъщност така е било и винаги на старта на всеки един Парламент. Макар да се взема едно решение, че се п