Гласуване №6
Закон за бюджета на Националната здравноосигурителната каса за 2014г. - първо четене
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Честито! Господин Хасан, седнете и попълнете клетвения лист.
Уважаеми народни представители, както и вчера беше обявено, най-напред ще преминем към:
ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА БЮДЖЕТА НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ЗА 2014 Г.
Разискванията са приключили.
Режим на гласуване.
Гласували 122 народни представители: За 109, против 6, въздържали се 7.
Законопроектът е приет на първо гласуване.
Преминаваме към първо гласуване на Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2014 г. (Влиза министър-председателят господин Пламен Орешарски и част от членовете на кабинета. Народните представители от парламентарните групи на КБ и ДПС стават и ръкопляскат.)
Господин премиер, дами и господа министри, добре дошли! (В пленарната зала влизат народни представители от Парламентарната група на ГЕРБ.) Залата стана по-пълна. Наблюдавам и дясната й част. Това е добре!
Ако обичате, режим на гласуване.
Гласували 162 народни представители: за 110 против 40, въздържали се 12.
Предложението е прието.
С това на първо гласуване е приет законопроектът.
Заповядайте за отрицателен вот.
СЕМИР АБУ МЕЛИХ (ГЕРБ): Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин председател, гласувах „против” бюджета на Националната здравноосигурителна каса, защото още в първите дни обещахте промени и реформа в здравеопазването, промени и реформа, дълго чакани в България. В правилна посока бяхте тръгнали, обаче бюджетът, който подготвяте за 2014 г., не е бюджет за реформа.
Този бюджет не е подготвен да посрещне нуждите на два милиона българи, които ще бъдат хоспитализирани през 2014 г. Там има дефицит от 200 милиона.
Този бюджет не е подготвен да посрещне нуждите на около 10 12 милиона българи, които ще отидат на първична доболнична помощ. Там има дефицит от 20 милиона.
Този бюджет не е подготвен да посрещне нуждите на новорегистрирани около 27 хиляди нови онкоболни. Там само в химиотерапи