Гласуване №20
Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - предл.от Атака-чл.14,ал.3Монев и група н.п.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви.
Подлагам на повторно гласуване текстовете на алинеи 2 и 3 на чл. 12 от „Финансовите правила” на Парламентарния правилник.
Гласували 158 народни представители: за 35, против 6, въздържали се 117.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване второто предложение на Партия „Атака” обективирано във втори отделен проект за решение, а то е във „Финансовите правила” по бюджета на Народното събрание:
„1. В чл. 14, ал. 3:
„(3) При неоправдано отсъствие от три поредни или общо пет пленарни заседания за съответния месец на народния представител се удържат две трети от месечното му възнаграждение” – това е действащият текст. Той се променя по следния начин:
„(3) При неоправдано отсъствие от три поредни или общо пет пленарни заседания за съответния месец на народния представител не се изплаща месечното му възнаграждение”.
Подлагам на гласуване предложението на народните представители Гален Монев и група народни представители, което прочетох току-що.
Гласували 156 народни представители: за 29, против 8, въздържали се 119. (Шум и реплики.)
Благодаря, покажете гласуването по групи.
Заповядайте за прегласуване.
ГАЛЕН МОНЕВ (Атака): Правя процедура по прегласуване. Не мога да разбера защо това предложение, което е в обществен интерес, не може да мине?! В крайна сметка всеки един от нас тук се е клел, че се ръководи от интересите на народа, не от своите лични. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Монев.
Това беше предложение за прегласуване, така че подлагам на прегласуване предложението на народните представители от Партия „Атака”.
Гласували 158 народни представители: за 31, против 17, въздържали се 110.
Предложението не е прието. (Ръкопляскания от „Атака”.)
Заповядайте, господин Лазаров, за отрицателен вот.
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, защо гласувах против това предложение.
Първо, в правилника, във финансовите правила – нещо, което въведохме в Четиридесет и първото Народно събрание, е записано: при неоправдано отсъствие се намалява възнаграждението.
Второ, в сега действащия правилник е записано: народният представител, когато отсъства по уважителни причини, колеги, уведомява председателя на Народното събрание, съответно председателя на съответната парламентарна комисия.
Питам: Парламентарната група на ГЕРБ – 97 човека, уважителни ли са причините, ако отидем да занесем едно писмо в Страсбург, да речем, в Парламентарната асамблея (възгласи: „Браво!” и ръкопляскания от ГЕРБ), или да водим разговори? Уважителни ли са, или са неоправдани?
Уважаеми колеги, да, Вие ще видите в следващи текс