Гласуване №21
ЗИД на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - второ четене- параграф 5 - предложение от М.Стоянова Вл.Горанов, Д. Главчев и Д. Йорданова
1. Контекст от стенограмата
В този смисъл, за да се стигне дотам, че да има непогасени задължения за 2009 г., означава, че данъкоплатецът всъщност е спрял да плаща, той просто е спрял да плаща към държавата. Да, ако е погасена давността, независимо от това, че задълженията са в единната сметка, данъкоплатецът може да отиде и да поиска тяхното отписване, ако наистина давността е изтекла, но трябва да прояви активност. Тоест преди да направи следващото плащане, което иска да направи, преди това, ако има задължения, изтекли по давност, данъкоплатецът може да заяви, че желае да бъдат отписани и те ще бъдат отписани, стига наистина да са изтекли по давност. В този смисъл правата на данъкоплатците са защитени.
Може да се води голям спор дали трябва, или не, тези задължения да излязат от единната сметка. Това, което мен ме притеснява, е, че ако това се случи, всъщност ще отправим много лошо послание към данъкоплатците и ще им кажем: „Не плащайте, просто не плащайте! Изчакайте, догодина ще изкараме 2010 г. от единната сметка, после ще изкараме 2011 г. от единната сметка.”
С други думи, тези, които не желаят да плащат, най-грубо казано, ще живеят на гърба на тези, които идват и съвестно си плащат, а техните права не са незащитени, защото, пак повтарям, след като задължението е изтекло по давност, данъкоплатецът може да подаде заявление, че иска да го отпише. Може да подаде заявлението на място, може да подаде заявлението и по електронен път. Считам, че правата на данъкоплатците са защитени, а от друга страна, не бива да им се отправя такова послание от типа: „Не плащайте, защото ние просто ще изкараме тези задължения от сметката и Вие никога няма да ги платите.” Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Иванов.
Разяснението беше важно за пленарната зала. Има ли други желаещи народни представители? Няма.
Ще предложа за гласуване предложението на народните представители Менда Стоянова, Владислав Горанов, Димитър Главчев и Диана Йорданова, което не се подкрепя от комисията. (Реплика от докладчика Йордан Цонев.)
Моля, не започвайте гласуване.
Господин Цонев, Вие държите ли да бъде гласувано отхвърлянето на § 5?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Задължително, той трябва да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Добре.
Има едно неподкрепено предложение и едно за отхвърляне. Все пак първо ще подложа на гласуване предложението на госпожа Стоянова, защото то променя текста на вносителя, а след това предложението за отпадане изобщо на текста на вносителя.
Уважаеми колеги, гласуваме неподкрепеното от комисията предложение на народните представители Менда Стоянова, Владислав Горанов, Димитър Главчев и Диана Йорданова.
Гласували 156 народни представители: за 70, против 41, въздържали се 45.
Предложението не е прието.
Госпожо Стоянова, заповядайте за прегласуване.
МЕНДА СТОЯНОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Искам прегласуване, за да помислите още веднъж. Аргументите на вносителя не са състоятелни. Той каза, че по този начин ще стимулираме хората да не плащат тази година, догодина, по-догодина и така да им изтичат задълженията. А през това време какво ще прави администрацията – няма да работи, няма да си събира задълженията, няма да прекъсва давността?! Какво ще прави администрацията?
Уважаеми колеги, тук може би има основание правният аргумент, че на 1 януари 2014 г. всички лица, забележете, не само фирми, а и физическите лица ще имат възможност да си подадат молба, за да им бъде отписано задължението, но на 2 януари, когато вече им го погасят в единната сметка, ще им бъде отнета тази възможност.
В случая ние им даваме още една година време, както сме дали една година и