Гласуване №4
ЗИД на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Искам да се спра и на още един детайл във връзка с третото предложение за удължаване с още една година на срока, в който фирмите – забележете – и гражданите, всеки от нас може да подаде искане до данъчната администрация НАП да му бъдат отписани изтеклите по давност задължения. Разбирате ли за какво става дума? Всеки един от нас би трябвало да отиде до НАП, да си вземе един ПИН код, да се върне вкъщи или в офиса си и през компютъра и интернет с този ПИН код да провери данъчната си сметка и да установи дали в тази данъчна сметка на него му се водят някакви задължения, които не са му погасени, да види дали тези задължения, които не са му погасени, а те може да не са му погасени и поради грешка на системата, или поради това, че той не ги е платил, за тях е изтекъл 5-годишен или 10-годишен давностен срок, да напише една молба, да помоли НАП да му ги отпише, НАП да извърши проверка и да му ги отпише. Това удължаване да се случи до края на следващата година.
За мен това, уважаеми дами и господа, е безумие. Докога ще прехвърляме такава административна тежест? Докога ще караме целокупния български народ, защото тук даже не става дума за бизнеса, и да го разкарваме напред назад, да се грижи, да търси да защити интересите си? Държавата е силата. Служебното начало е един от основните принципи за действие в ДОПК. Ако отворите първите членове на ДОПК, ще видите основните начала, основните принципи. Там е този – служебното начало. Администрацията е тази, която, спазвайки този принцип, длъжна е служебно да отпише изтеклите по давност задължения или да ги махне от данъчната сметка на лицето и да ги води извънсчетоводно както намери за добре. И да престане да тормози хората и бизнеса, да ги натоварва с административни тежести.
Аз смятам, че сега е моментът – между първо и второ четене, да се наложи принципът на служебното начало и при изтеклите по давност задължения. Иначе, още един път казвам, ние ще подкрепим този законопроект на първо четене и ще направим своите предложения между първо и второ четене. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Благодаря Ви, госпожо Стоянова.
Има ли реплики? Няма.
Има ли други изказвания? Не виждам заявки за други изказвания.
Закривам разискванията.
Уважаеми народни представители, пристъпваме към гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, внесен от Министерския съвет на 18 септември тази година.
Моля, гласувайте.
Гласували 136 народни представители: за 136, против и въздържали се няма.
Законопроектът е приет на първо четене.
Господин Цонев, заповядайте за процедура.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
Предвид единодушието, с което е приет законопроектът, предвид яснотата на колегите, които ще правят предложения за второ четене, казани от трибуната и в комисията, предвид желанието на зърнопроизводителите законът да влезе в сила колкото се може по-скоро, предлагам срокът за предложения да бъде три дни – до понеделник в 18,00 ч. Благодаря.
МЕНДА СТОЯНОВА (ГЕРБ, от място): Обратно процедурно предложение!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Господин Цонев, до понеделник какво означава? (Оживление.)
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Четири дни. Сбърках в броенето.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Значи грешка в броенето на председателя на Бюджетната комисия (оживление), четири дни – до понеделник включително.
Госпожа Менда Стоянова, заповядайте.
МЕНДА СТОЯНОВА (ГЕРБ): Уважаеми господин председ