Гласуване №13
Решение за гласуване на вот на недоверие на МС с министър-председател Пламен Орешарски за провала на правителството в областта на регионалната политика - процедура Ф.Попов-пряко предаване по БНТ и БНР
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви. Към мен се обръщате, ако имате процедура по начина на водене. (Ръкопляскания от „Атака”.)
Уважаеми народни представители, Четиридесет и второто Народно събрание отива вече към петия си месец. Наблюдавам често злоупотреби с правилника (смях), които напускат и най-свободните форми на неговото тълкуване. Това поставя под въпрос умението ни като народни представители да участваме в тези демократични правила. Ако някой го прави умишлено, за да руши постоянно авторитета на Събранието, негов въпрос, но да излезе и да го каже.
Приключихме с процедурите и преминаваме към първа точка от дневния ред:
ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА ВОТ НА НЕДОВЕРИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ С МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ ЗА ПРОВАЛА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО В ОБЛАСТТА НА РЕГИОНАЛНАТА ПОЛИТИКА.
Ще помоля квесторите да поканят министър-председателя, заедно с представителите на кабинета, които ще участват в първа точка от дневния ред.
Давам думата на господин Попов за процедура.
Заповядайте, господин Попов.
ФИЛИП ПОПОВ (КБ): Благодаря.
Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Правя процедурно предложение дебатите и гласуването по точка първа по така внесения вот на недоверие да бъдат излъчвани пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви.
Има ли противно процедурно предложение? Не виждам.
Моля, гласувайте.
(В залата влиза министър-председателят и министрите. Ръкопляскания от КБ и ДПС, скандирания: „Оставка! Оставка!” от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Заповядайте, уважаеми господин министър-председател.
Няколко пъти казвах, че стадионното поведение не е присъщо на Парламента, но всеки сам избира формата на политическото си поведение.
Гласували 215 народни представители: за 212, против 1, въздържали се 2.
Моля, Българското национално радио да включи микрофоните, а Българската национална телевизия да включи камерите, за да отразят разискванията и гласуването по точка първа от седмичната програма.
Уважаеми народни представители, уважаеми господин министър-председател, уважаеми министри! Преминавайки към тази точка от дневния ред, моля да се има предвид: Парламентарната група на ГЕРБ разполага с 30 минути на основание чл. 54, ал. 1 – при условията на ал. 2 стават 40 минути; Коалиция за България разполага с 27 минути, при условията на втората алинея на чл. 54 – 36 минути; Парламентарната група на Движението за права и свободи разполага с 24 минути удължено време и Парламентарната група на „Атака” разполага с 20 минути удължено време.
Да помоля представител на вносителите да представи мотивите.
Има ли представител на вносителите, който да представи мотивите?
Госпожо Попова, Вие ли? Сигнализирайте ми по някакъв начин, че искате думата. Много често стават народни представители – аз не мога да гадая кой и защо става.
Заповядайте.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА (ГЕРБ): Господин председател, първо ми научете името. Време беше, за пет месеца, да научите имената…
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Извинявайте.
ЛИ