Гласуване №8
Програма за работата на НС за 9 - 11.10.2013г. - процедура П.Шопов за включване на нова точка в дневния ред
1. Контекст от стенограмата
Имате думата, господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Благодаря Ви, господин председателю.
Още през август месец, по време на парламентарната ваканция, „Атака” внесе предложение в Народното събрание за обявяване на неутралитет. За нас нямаше нищо по-логично от едно такова решение и такава позиция на България, предвид на особеното положение, в което се намира, предвид на опасностите, които ни грозят от всяка гледна точка.
Предложението относно бежанците, което преди малко внесохме, беше естествен етап. То беше естествено предложение, което следваше предложението за неутралитета, и ние го внесохме 15 дни след това. Но по стар навик в българското Народно събрание такива изключително важни предложения и законопроекти се внасят в канцелариите, хвърлят се в прашните чекмеджета и отлежават там. Не че не беше така и в предишното Народно събрание, и в по-предишното.
България като държава си крие главата в пясъка от един проблем, който е геостратегически, но касае нас пряко, непосредствено и той е проблемът на проблемите от поне два-три месеца насам. Ние се занимаваме с какво ли не, но не се занимаваме и не вземаме позиция като държава по онова, което ни грози като национална сигурност, в икономически план и във всяко друго отношение.
Президентът прехвърля горещия картоф, ние от „Атака” го приканваме да свика Националния съвет по сигурност, той не го прави и чака правителството да си носи последиците. Днес мисля, че е моментът да разглеждаме тези две теми комплексно.
Затова правя предложение точката за неутралитета, от която следва решаването и на другия въпрос, да стане първа точка. Неслучайно господин Александров и Вие, уважаеми колеги, приехте точката за бежанците и за затварянето на държавната граница. Както ние от „Атака” много често казваме, „запечатването й”, следва от въпроса за неутралитета.
Ето защо Ви предлагам всички да ни подкрепите в пленарната зала и се надявам на консенсус от всички политически сили. Днес е моментът България да си каже тежката дума, а не да чакаме някъде в Брюксел или Вашингтон да вземат позиции и ние да следваме тяхната позиция. Да покажем, че сме държава, горд Парламент на горда нация и да кажем своята дума! Благодаря Ви. Моля да подложите на гласуване нашето предложение.
Тази точка да бъде точка първа (смях от ГЕРБ), а предложението на господин Александров си остава втора точка. Логично е предложението, което правим за неутралитета на България, да предшества и от тази гледна точка Ви предлагам да бъде точка първа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Има ли противни предложения това да стане точка първа в дневния ред? Не виждам.
Моля, гласувайте.
Гласували 204 народни представители: за 96, против 37, въздържали се 71.
Предложението не е прието.
Заповядайте, господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Явно предложението на Четин Казак хвана декиш, на майчин език на господин Казак.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви, майчин-бащин – друг път.
ПАВЕЛ ШОПОВ: Това спря депутатите от ГЕРБ да гласуват за това предложение (силен шум и реплики от ГЕРБ), което беше съвсем логично. След като гласуваха предложението във връзка с бежанците, логично е да гласуват и това наше предложение – двата въпроса да вървят анблок, да се гледат заедно. Така е просто, систематически, естествено, логично. Като че ли някои хора тук имат страх от Брюксел – да не им дърпат ушите, да не кажат: „Ние в Брюксел не сме взели позиция”.
Приканвам Ви, колеги, както одеве казах, когато правих предложението – нека да бъдем горди народни представители, в един горд Парламент, на горда държава и да не се съобразяваме какво ни диктуват и командват отвън. (Шум и реплики от ГЕРБ.)