Гласуване №8
Решение за предсрочно освобождаване на Председателя на 42-рото НС г-н Михаил Миков- процедура Цв.Михов за прегласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Добре че се сетихте, господин Михов.
Подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Михов за прегласуване.
Моля, колеги, режим на повторно гласуване на проекта за решение, предложен от депутати от ГЕРБ, за предсрочно освобождаване на председателя на Народното събрание.
Гласували 192 народни представители: за 82, против 110, въздържали се няма.
Искането на депутати от ГЕРБ за предсрочно освобождаване на председателя на Парламента не е прието. (Ръкопляскания от КБ, ДПС и „Атака”.)
Давам думата на господин Сергей Станишев за отрицателен вот.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Държа да обясня отрицателния си вот не само пред Парламента, но и пред българските граждани.
Искам да започна с един цитат, който гласи следното: „Призовавам всички политически партии, в това число и тези, които не успяха да влязат в Парламента, да положат максимум усилия и разум, за да запазят авторитета и независимостта на държавните институции.” – Бойко Борисов при откриването на този Парламент.
Гласувах против исканото отстраняване, освобождаване на председателя на Парламента, защото това искане, и Вие много добре го знаете, не е мотивирано с тези мотиви, които са описани в искането Ви за отстраняването на господин Миков.
Днес прочетох едно заглавие в български ежедневник – „ГЕРБ или крахът на парламентаризма”. Това, което се случва през последните месеци като поведение на най-голямата политическа сила в България, е последователно поведение за разрушаване на бъ