Гласуване №6
Решение за предсрочно освобождаване на Председателя на 42-рото НС г-н Михаил Миков - процедура - Атанас Мерджанов - пряко предаване по БНТ и БНР
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: И аз Ви благодаря.
Уважаеми народни представители, тази точка от дневния ред е изчерпана, което ни дава основание да преминем към следващата точка от седмичната програма, а тя е:
ИСКАНЕ ЗА ПРЕДСРОЧНО ОСВОБОЖДАВАНЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ ГОСПОДИН МИХАИЛ МИКОВ.
Заповядайте, господин Мерджанов, за процедура.
Да благодарим на министър-председателя и членовете на кабинета! Да им пожелаем успешна работа, да са живи и здрави! (Членовете на правителството напускат залата. Народните представители от КБ и ДПС стават прави.Ръкопляскания от КБ и ДПС. Скандирания от ГЕРБ: „Оставка!”.)
Моля Ви да заемете местата си и да продължим деловата работа в пленарната зала.
Заповядайте, господин Мерджанов.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, тъй като процедурата за прякото предаване беше до изчерпване на точката по вота на недоверие и гласуването, правя процедурно предложение за пряко предаване по Националната телевизия и Националното радио на следващата точка от седмичната програма – искането за оставка на председателя на Четиридесет и второто Народно събрание. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Мерджанов.
Моля, гласувайте.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Гласували 179 народни представители: за 172, против няма, въздържали се 7.
Решението е прието.
Моля, включете камерите и микрофоните на радиото и телевизията.
Най-напред ще дам думата на вносителите да представят проекта за решение и мотивите към него.
Заповядайте, госпожо Атанасова. (Викове „Е-е-е!” от КБ.)
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА (ГЕРБ): Благодаря Ви, уважаеми господин председателстващ.
Дами и господа народни представители! В тази зала са се водили спорове, имало е отчети на правителства, вотове на доверие и недоверие. През последните няколко минути преживяхме един такъв вот на недоверие. Чували са се аргументи от управляващи и опозиция. Водели са се дебати. Ако в историята на парламентаризма обаче за всеки ден има по ред написан за символа на върховенството на закона и върховенството на законодателните решения, то за 26 и 27 септември няма да има записан нито ред, няма да има записана нито дума, защото тези дни ще останат като дните на нелегитимността на парламентарната ни реп