Гласуване №3
Решение за изменение и допълнение на ПОДНС - параграф 2
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Бисеров.
Ще преминем към гласуване на решението параграф по параграф. То е:
„Проект!
РЕШЕНИЕ
за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ДВ, бр. 53 от 2013 г.)
§ 1. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2:
а) точка 19 се изменя така:
„19. Комисия по правата на човека и жалбите на гражданите;”
б) точка 20 се изменя така:
„20. Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси;”
в) създава се т. 23:
„23. Комисия по вероизповеданията и парламентарна етика.”
2. В ал. 4 думите „Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите” се заменят с „Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите”.”
Има ли изказвания по § 1? Няма.
Да гласуваме § 1 ведно със заглавието, което е „Решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ДВ, бр. 53 от 2013 г.)”
Гласували 121 народни представители: за 111, против 9, въздържал се 1.
Заглавието и § 1 са приети.
Параграф 2, подкрепен от комисията, е със следното съдържание:
„§ 2. В чл. 17 думите „и парламентарна етика” се заличават.”
Има ли изказвания по § 2? Не виждам.
Моля Ви, режим на гласуване за съдържанието на § 2.
Гласували 121 народни представители: за 109, против 12, въздържали се няма.
Параграф 2 е приет.
Господин Янаки Стоилов желае думата.
Заповядайте, уважаеми господин Стоилов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Госпожи и господа народни представители! Вчера в Комисията по правни въпроси водихме дискусия във връзка с влизането в сила на това решение. Мисля, че е по-добре да включим Заключителна разпоредба със съдържание: „Решението влиза в сила от деня на обнародването в „Държавен вестник”.
Правя това предложение, защото в съответствие с Решение № 7 от 2010 г. на Конституционния съд, в неговия диспозитив е посочено, че: „Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание е нормативен акт”. Това за нас не е спорно, но поначало нормативните актове влизат в сила три дни след обнародването им.
В същото време, тъй като тези промени се приемат с решение, решенията на Народното събрание влизат в сила от момента на тяхното приемане. Доколкото това решение всъщност се отнася за нормативни разпоредби, мисля, че записът ще внесе по-голяма яснота, въпреки че в случая става дума за изменение на правилника, което засяга дейността на неговата вътрешна организация и помощни органи, каквито са комисиите. С оглед на това, ч