Гласуване №3
Решение за гласуване на вот на недоверие на МС с министър -председател Пламен Орешарски за провала на правителството в областта на фискалната политика
1. Контекст от стенограмата
Това е България днес – колониална държава, управлявана от три посолства! Срам и позор за такава държава, ако продължи да бъде управлявана от тези три посолства!
А това правителство показа некадърност, защото не направи нищо да повиши доходите на българите, което аз го исках! Не направи нищо да спре ислямската инвазия! Не направи дори усилието да свали новините на турски език, които дразнят милиони българи. Не направи нищо за националното въздигане на България! А накрая спря и два полезни за страната ни проекта – „АЕЦ „Белене” и „Южен поток”. Така че перспективата пред България не е добра, освен ако българският народ не се събуди, не отхвърли тази порочна практика.
Изборите на 25 май бяха най-купените избори и въобще не ги давайте за пример – кой спечелил и кой загубил. Това е пълна нелепост, защото тези избори бяха купувани, бяха позор и за българското население, защото вече не само циганското население, и българското се научи да бъде купувано.
Политическият елит през последните 25 години разврати българския народ! Мизерията, в която го потопи, го докара дотам, че да ходи да се продава за 50 лв. Това е днешната картинка в България! Ако будните българи не се събудят, не събудят и другите от сън, ако не ги поведат и не кажат, че България трябва да се освободи най-после от колониалното робство, нас не ни чака нищо добро. Чака ни управление, за което Брюксел е този, дето раздава шамари!
Това е нихилизъм, драги гербаджии, да чакате Брюксел да Ви зашлеви шамар, Вашингтон да Ви зашлеви шамар и турският посланик да Ви каже, че не трябва да сменяте имената на местности в България! Това е управлението до днес!
Гласът на „Атака” ще бъде чут, каквото и да става. Вие няма да го запушите. Направихте много, да, вложихте много, много пари хвърлихте, страшно много милиони да ни запушите устата, но това няма да стане, защото „Не се гаси туй, що не гасне”! (Народните представители от „Атака”стават – ръкопляскания, възгласи.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Сидеров.
Уважаеми народни представители, няма други изявления от името на групи. (Шум и реплики.)
Преминаваме към гласуване... (Силен шум в залата.)
Приключете с възгласите.
Гласуваме по Проекта за решение за гласуване на вот на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Пламен Орешарски.
Разискванията бяха в сряда.
С Проекта за решение сте запознати. Ако искате, да Ви го повторя:
„РЕШЕНИЕ
за гласуване на вот на недоверие на Министерския съвет
с министър-председател Пламен Орешарски
Народното събрание на основание чл. 89 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
Р Е Ш И:
Гласува вот на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Пламен Орешарски за провала на правителството в областта на фискалната политика”.
Гласуване!
Гласували 224 народни представители: за 109, против 114, въздържал се 1.
Не е прието решението за вот на недоверие. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
Господин Сергей Станишев – за отрицателен вот.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател! (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви за тишина!
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: Госпожи и господа министри, уважаеми колеги народни представители!
Гласувах против вота на недоверие на правителството, защото Политическа партия ГЕРБ, която управляваше страната близо четири години, няма морално право да внася вот точно на тема „фискална политика и стабилност”. (Силен шум, реплики и провиквания: „У-у-у!” от ГЕРБ, депутати от ПГ на ГЕРБ излизат от залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви за тишина в залата!
Изчакайте малко. Възбудени са. Да излязат! (Провиквания и реплики от ГЕРБ.)
Колеги, моля Ви, които ще излизат – да излизат по-бързо, и да не пречат на заседанието!
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ, от място): Може ли такъв призив!? Хайде да излезем всички и да остане само Станишев!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Не, не всички! Тези, които желаят, госпожо Цачева.
Тук потокът на вратите е перманентен процес. Моля само да не пречат на другите, които искат да участват в заседанието. (Шум и репли