Гласуване №18
Решение за гласуване на вот на недоверие на МС с министър -председател Пламен Орешарски за провала на правителството в областта на фискалната политика - процедура от Ат.Мерджанов-удължаване на работното време до приключване дебата по вота на недоверие
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря.
Трета реплика? Няма.
Госпожо Дариткова – заповядайте за дуплика.
ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА-ПРОДАНОВА (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, госпожи и господа!
Уважаеми репликиращи! Аз наистина, когато обсъждам сектор „Здравеопазване”, говоря искрено и с болка, защото идвам от този сектор и ще се върна в него. Знам колко много са проблемите там. Знам колко лесно този сектор се използва за трупане на политически дивиденти.
Управляващите са виртуози в това отношение – факт обаче е, че несправянето е налице. Фактът е, че Европейската комисия каза и критиките й са най-сериозни в това отношение, че това е един от най-нереформираните сектори.
Ние своята отговорност и обяснение за едни и същи опорни точки, които повтаряте вече една година, сме ги дали, само че сега Вие трябва да давате обяснение. И това, че в отчетите е написано, че всичко е прекрасно и че са свършени куп неща, всъщност е абсолютно заблуждаващо.
Аз наистина съветвам премиерът Орешарски да слуша повече съпругата си, която също работи в сектора, и да взема пример от лидера на партията-мандатоносител, защото Вас системно Ви заблуждават.
Всъщност, понеже „по делата им ще ги познаете”, нерешените проблеми ще се върнат като бумеранг.
Жалко е, че формално друг пазарлък ще Ви измете от власт, но загубихме цяла година – година безвремие, безидейност и безрезултатност в здравеопазването!
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря.
Господин Мерджанов, за процедура.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми колеги народни представители! Правя процедурно предложение за удължаване на времето до приключване на дебатите по вота на недоверие. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря.
Моля всички народни представители да заемат местата си в залата – предстои гласуване.
Ще изчакам малко.
Уважаеми колеги, заемете местата си в залата.
Гласуваме направеното процедурно предложение от господин Мерджанов.
Гласували 100 народни представители: за 95, против 2, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Министър Андреева има думата.
МИНИСТЪР ТАНЯ АНДРЕЕВА: Уважаеми господин председателстващ, дами и господа народни представители! Аз днес се радвам на този вот, както и всеки един от моите колеги, защото през него преминава всичко, което се случваше и се случи в здравеопазването през последната една година. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Министър Андреева, по-близо, ако обичате, и по-силно.
Моля за тишина в залата!
МИНИСТЪР ТАНЯ АНДРЕЕВА: И за да не изпадам в политическо говорене, ще си позволя да цитирам няколко конкретни факта.
В края на управлението на тройната коалиция през началото на 2009 г. общо задълженията на лечебните заведения – държавни и общински, са възлизали в размер на 33 млн. лв., от които държавните лечебни заведения са били със задължения 13 млн. лв.
През 2013 г., при встъпване в мандат на новото правителство, задълженията на лечебните заведен