Гласуване №7
Решение за създаване на Временна анкетна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства, свързани с дейността на фирмите лицензианти на ДКЕВР .......както и нерегламентираните им контакти с представители на държавата и свързани с политически партии лица - членове
1. Контекст от стенограмата
РЕПЛИКИ ОТ КБ: Ние сме гласували вече.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ, от място): В режим на гласуване сме.
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми дами и господа, давайки си сметка, че приехме решение за създаване на временна анкетна комисия – дълбоко противоречиво и без да се чуят аргументите ни (реплики от КБ: „Каква е процедурата?”), сега Ви обръщам внимание, че именно решението, което мнозинството гласува, е от няколко точки. Точка втора е определяне на състава на временната анкетна комисия – от колко членове е и на какъв принцип, а съвсем друга – трета точка е изборът на ръководство, председател и заместник-председатели на тази комисия.
Ако за пореден път желаете да възпроизведете поредица от порочни решения на това Народно събрание, разбира се, това няма да учуди никой – нито нас, нито българските граждани. Категорично обаче сме длъжни да спазим поне решението, което току-що Вие гласувахте. Благодаря, госпожо председател.
Процедурата ми е да се спази решението за избор и разделно гласуване, както е предложено в решението – на състав и съответно на ръководство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Госпожо Атанасова, очевидно не сте внимавали нито в дебата, нито в гласуванията на Народното събрание, защото Проектът за решение беше гласуван от народните представители и беше приет такъв, какъвто е. Как ще се подходи към избора на ръководство и състав на Временната анкетна комисия е друг въпрос. Ако имаше алтернативни предложения за председател, те щяха да бъдат гласувани едновременно, което е стандартна парламентарна практика.
Но, за да не влизаме в излишни спорове, ще подложа на отделни гласувания членския състав и двамата заместник-председатели, които иначе са безалтернативни, просто, за да изядем още малко парламентарно време в излишни препирни.
Моля, колеги, гласувайте, първо, за членовете на Временната анкетна комисия, както са предложени от четирите парламентарни групи, които прочетох преди малко.
Моля, гласувайте.
Гласували 146 народни представители: за 135, против 1, въздържали се 10.
Предложението за членове на Временната анкетна комисия е прието.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ, от място): Процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: В режим на гласуване сме на ръководството на комисията. (Реплики от ГЕРБ.)
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ, от място): Процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, госпожо Цачева, за процедура.
Надявам се, че няма да си позволите да нарушите правилника с процедура, която не се отнася до начина на гласуване.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо Манолова, взимам тази процедура с идеята да Ви предпазя от Ваше нарушение на правилника
Тъй като следва да гласуваме ръководството на комисията, редно е, такъв е редът, такава е традицията да се започне от гласуването на председателя, защото ние не сме съдебна зала, където се отделя спорното от безспорното и да направим така, както Вие считахте – първо да предложите гласуване за заместник-председатели.
Затова Ви моля, придържайки се към правилника и традицията, да подложите на гласуване първо кандидатурите за председател, след което да се мине към гласуване на заместник-председателите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Няма да влизам в абсолютно безсмислени спорове кое ще се гласува първо и кое –второ, защото така или ина