Гласуване №7
Програма за работата на НС за 7 - 9 май 2014г. - предложение от Г.Андонов за изслушване на министъра на младежта и спорта М.Георгиева
1. Контекст от стенограмата
ГЕОРГИ АНДОНОВ: Уважаеми колеги, в Кърджали колко кмета има е друга тема.
По-важното и по-интересното е, че ДПС, в частност министър Георгиева сте правили предизборна кампания с парите на българския данъкоплатец – пари, които внасят нашите родители, Вашите деца, Вие самите, ние. Или има някакви други цели?
Затова, уважаеми колеги, предложението ни е, ако не искате да скриете госпожа Георгиева, нека я поканим чрез процедурата по ал. 3, да я изслушаме и да обясни по незаконен начин ли са разпределени тези пари, или има друго обяснение, което ние не знаем.
Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, за мен лично разпределението на тези пари е престъпно. Мисля, че българската прокуратура трябва да се занимае сериозно с процедурата по разпределение на 20-те милиона от българския бюджет. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Андонов.
Има ли противно предложение?
Господин Христо Монов, заповядайте.
ХРИСТО МОНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Явно има развитие – за една седмица, от „извикване” стигнахме до „изслушване”. Това е добре, господин Андонов. Хубаво е хората да се развиват.
Но още веднъж ще кажа: Вие зададохте този въпрос на редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта и Ви беше отговорено много точно и ясно, така че да не губим времето на Народното събрание, а който иска да чуе отговора на министъра, да прочете стенограмата от заседанието на комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Монов.
Моля, гласувайте.
Гласували 156 народни представители: за 62, против 79, въздържали се 15.
Предложението не се приема.
Заповядайте за прегласуване.
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА (ГЕРБ): Благодаря, господин председател.
Дами и господа народни представители, не мога да разбера защо за трети път се отхвърля едно предложение, което има пряко отношение към ангажимента на народното представителство, а именно да следи, да контролира работата на правителството, на изпълнителната власт и начина, по който се разходват публичните средства.
Има два основни принципа, които касаят разходването на публичните пари: първо, то да става по ефективен и ефикасен начин, и второ, да става по прозрачен начин. Смея да твърдя, че нито един от тези принципи не е спазен, когато са разпределяни двадесетте милиона от Министерството на младежта и спорта. Смея да твърдя, че нито един от тези принцип не е спазен и когато са разпределяни 500-те милиона от правителството.
Разбира се, осъзнавам, че колегите от ДПС може би са наясно с критериите, наясно са с начина, по който са разпределени парите, но предполагам, че колегите от БСП и от „Атака” биха проявили интерес да разберат какви са точно критериите, на базата на които е взето решението за разпределянето на тези средства.
Призовавам Ви, колеги, да го направите, а