Гласуване №6
Програма за работата на НС за 30 април 2014г. - предложение от М.Дамянова за изслушване на министъра на образованието и науката А.Клисарова
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Дамянова.
Има ли противно предложение?
Госпожо Богданова, заповядайте – да Ви кажа, че обсъждаме предложението по чл. 49, ал. 3 от правилника за изслушване на министъра на образованието и науката за въвеждане на комбинираната форма на обучение. Явно, че мотиви се ползват от по-близкото и далечно минало, но това обсъждаме.
Заповядайте!
ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми госпожи и господа, въвеждането на комбинираната форма на обучение сме подкрепили и ние, и аз персонално. Само че си мисля, че когато Народното събрание насрочва изслушване на министър в тази зала, следва да бъдат изслушвани политици, сериозни решения, които имат сериозно национално звучене или такива, които са свързани с действия, които предизвикват много сериозен обществен интерес.
По логиката на комбинираната форма на обучение следващия път Вие може да поискате изслушване на база анализ кой се възползва от индивидуалните Ви самостоятелни форми на обучение. Казвам това, защото въпросът е експертен, защото не смятам, че Народното събрание следва да се занимава в пленарния си състав с този проблем, а доколкото той е важен, Комисията по образование редовно провежда блицконтрол и мисля, че колегите свободно могат да поставят този въпрос и там да проведем тази нужна експертна дискусия, която няма как да бъде проведена в тази зала. Така че смятам да оставите възможността комисията да разсъждава на тази тема и да изслуша министъра, а ние да пристъпим към дневния ред на днешното заседание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви.
Това беше противно предложение.
Моля, гласувайте.
Гласували 155 народни представители: за 67, против 85, въздържали се 3.
Предложението не е прието.
Заповядайте за прегласуване.
КОРНЕЛИЯ МАРИНОВА (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Аз недоумявам, след като Народното събрание с наше решение – със Закона за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, определи срокове на изпълнителната власт, в частност на Министерството на образованието и науката, да приеме подзаконовите нормативни актове, защо сега министърът на образованието трябва да бъде скрит от нас? Точно от нас, които сме го задължили да подготви подзаконовата нормативна база?!
Говорите за това, че в комисията имаме възможности – да, вярно. Точно в блицконтрола лично аз поставих въпроса защо се бавят и не са готови подзаконовите нормативни актове и не получихме никакъв отговор на въпроса.
Уважаеми колеги народни представители, колко струва Народното събрание, след като едно министерство и един министър не изпълняват решения