Гласуване №9
ЗИД на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи - второ четене - параграф 3 (става параграф 5) - предложение от Д.Танева за редакция в ал.8
1. Контекст от стенограмата
Преминаваме към гласуване.
Има направено редакционно предложение от госпожа Десислава Танева, което ще поставя първо на гласуване.
В § 6, който се предлага да бъде § 5, в ал. 6 думата „определен” да се замени с израза „30-дневен”.
Моля, режим на гласуване.
Работим по текста, който е предложен от комисията.
Гласували 114 народни представители: за 99, против 13, въздържали се 2.
Ето така ние отнехме правото на изпълнителната власт да определи какъв е този срок в зависимост от нейния капацитет. Но искате в закона – в закона. Утре, като нямат капацитет да го изпълнят, ще питате защо не го изпълняват.
Следващото предложение на госпожа Танева е по ал. 6 относно комисиите – изразът в последното изречение на ал. 6 „...се определя в правилника за прилагане на закона” се заменя със „... се състои от еднакъв брой представители на общината, областна дирекция „Земеделие” и представители на животновъдите и техни организации”. Доколкото животновъдите са неопределен кръг от субекти, ще ми бъде много интересно как ще правят тези комисии.
Режим на гласуване за това редакционно предложение.
Гласували 101 народни представители: за 84, против 14, въздържали се 3.
И това „редакционно” предложение е прието.
Преминаваме към следващото редакционно предложение – за ново изречение – последно, в ал. 8 по редакцията на комисията:
„Този ред се прилага до удовлетворяване на заявленията по ал. 5, но до съответната съседна област на територия, където са регистрирани животновъдните обекти”.
Режим на гласуване.
Гласували 99 народни представители: за 82, против 13, въздържали се 4.
Предложението е прието.
Заповядайте за прегласуване, господин Аталай.
РАМАДАН АТАЛАЙ (ДПС): Уважаеми колеги, предлагам прегласуване поради една причина. Първо, колеги, не може да направим редакционни промени в текстове, които вече са гласувани.
Втората причина е, че с тази редакционна поправка правим закон за един животновъд, а в Народното събрание сме се събрали да създадем такива законови уредби, за да може всеки един, който участва в животновъдството, в зърнопроизводството, да се възползва еднакво от закона. Не може заради един човек да нарушаваме нормативните уредби и да създадем възможност за очертаване на земи в съседни области, защото, разбирате ли, на някой си животновъд от Ловеч не му изнася това нещо.
Колеги, затова предлагам прегласуване и който мисли, че лобизмът е нещо много потребно и хубаво, нека да внесе Закона за лобизъм и да ги видим кои са. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря