Гласуване №24
Процедура - В.Вучков-да се проведе изслушване по случая Лясковец
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Сериозен интерес има, не виждам интереса на народните представители, не го усещам тук, в залата.
Обратно предложение – господин Мерджанов, заповядайте.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Благодаря Ви.
Господин председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Вучков, Вие сте човек професионалист, който прекрасно оценява отговорностите и ангажиментите на държавните дейци в този момент. Искам само да Ви обърна внимание, че операцията все още не е приключила и смятам че всякакъв опит за политизация на този случай ще доведе до много неприятни последици. Затова волята и на Парламентарната група на Коалиция за България още в самото начало на днешния парламентарен ден, беше да бъде поканен министърът и да се даде информация по хода на акцията и ситуацията. Така че Ви моля нека да бъдем предпазливи и внимателни в обсъждането и в интерпретацията на този без съмнение много трагичен случай. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Мерджанов.
Уважаеми народни представители, направено е предложение да приложим процедурата по чл. 107. Има и противно предложение.
Моля, гласувайте.
Гласували 73 народни представители: за 25, против 39, въздържали се 9.
Предложението за процедура със задаване на въпроси не се приема.
Господин Местан поиска думата от името на парламентарна група.
Заповядайте, уважаеми господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми господин председател, уважаеми господин вицепремиер, уважаеми госпожи и господа народни представители! Вчера, 13 март 2014 г., се случи нещо ужасно – един потенциален убиец на политически лидер бе практически пуснат на свобода.
От високата трибуна на българския Парламент, като председател на ДПС, от името на стотици хиляди български граждани питам: защо? Бяхме заляти от десетки декларации, в които има един отговор за неоснователността на който не се сещам какво не бих дал. За съжаление обаче трябва да се съглася – отговорът на стотиците хиляди членове и симпатизанти на ДПС е, че този политически лидер се казва Ахмед. А какъв е знакът? Той е още по-опасен, дълбоко неприемлив – в европейска България можеш да насочиш оръжие в слепоочието на един политически лидер и след няколко месеца в ареста да се окажеш на свобода. Това не е справедливост, а гавра.
Какъв е знакът, към какво поощряваме младите? Че оттук нататък могат да стрелят по политически лидери