Гласуване №49
Правилник за организацията и дейността на НС - Приложение към Правилника - предложение от М.Манолова за редакция в чл.6
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Реплики? Няма.
Изказвания?
Янаки Стоилов желае да се изкаже.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Уважаеми народни представители, твърде голямо е увлечението по тази тема. Мисля, че тя не трябва да бъде предмет на толкова дискусии. Не виждам нещо лошо народните представители да могат да пътуват с държавния транспорт, вършейки своята работа – ако щете това е и форма на приобщаване към живота на гражданите, защото твърде рядко се случва.
На мен ми се е случвало да ползвам и градския транспорт, и влак, и автобус, и смятам, че това е част от действителността, която засяга повечето български граждани. Вниманието е вторачено повече в това, че се ползват служебни автомобили, че народните представители пътуват по някакъв по-облекчен начин, въпреки че и това е необходимо, когато те си вършат работата, особено при твърде натоварен график на работа.
Имам практическо съображение – погледнете си картите, с които се гласува. Те вече са издадени и подписани от председателя на Народното събрание. В тях т. 3 гласи: „Народният представител има право на безплатно пътуване по държавния, общинския, вътрешно-градския транспорт, железопътния, автомобилния, водния транспорт.” За съжаление, в България вече воден транспорт почти няма, преходът го ликвидира. Ако той възникне в тези години, пожелавам го на Народното събрание, тогава народните представители и българските граждани да могат да ползват и него.
Предлагам, ако тези текстове се заменят с нещо, единствено да се заменят с текста, защото не предлагаме да се издават нови карти и отново да се занимаваме с пренаписване на нещата – или да останат текстовете, които се съдържат, или ако се прави замяна, да бъде само в посока на това, което вече е постановено, и да прекратим с тази дискусия. Тя няма кой знае колко много да зарадва нашите избиратели. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Реплики? Няма Изказвания? Няма.
Приключихме с изказванията, започваме с гласуванията.
Гласуваме предложението в чл. 6, ал. 1 изразът „чл. 10” се заменя с „чл. 9”.
Гласували 85 народни представители: за 85, против и въздържали се няма.
Редакцията е приета.
Гласуваме в чл. 10 изразът „една пета” да бъде заменен с израза „една десета”.
Гласували 86 народни представители: за 78, против няма, въздържали се 8.
Предложението е прието.
Гласуваме предложението на господин Петър Мутафчиев за отпадане на алинеи 1 и 2 в чл. 11.
Гласували 96 народни представители: за 31, против 15, въздържали се 50.
Не се приема предложението за отпадане.
Има предложение на господин Казак и на господин Стоилов. (Реплика от народния представител Янаки Стоилов.)
Господин Четин Казак предлага следната редакция на
ал. 1: „признават се транспортните разходи на народен представител при пътуване с държавния железопътен транспорт – първа класа, и спално място за цялата вътрешно-транспортна мрежа”.
Гласуваме предложението на господин Четин Казак.
Гласували 83 народни представители: за 32, против 3, въздържали се 48.
Предложението не е прието.
Връщаме се на чл. 11, ал. 3, да отпадне изразът „и връщане”.
Гласували 93 народни представители: за 74, против 2, въздържали се 17.
Корекцията е приета.
ДОКЛАДЧИК МАЯ МАНОЛОВА: Колеги, прочетете текста, не зн