Гласуване №44
Правилник за организацията и дейността на НС - Допълнителни разпоредби - наименование, параграф 1 - 4
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Няма други реплики.
Дуплика – господин Георгиев.
ЗАХАРИ ГЕОРГИЕВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, Конституцията казва, че заседанията на Народното събрание започват и се провеждат, ако присъстват повече от 121 души, тоест повече от половината. Решения могат да се вземат, ако повече от половината присъстващи гласуват „за”. Това казва Конституцията. Тя не говори изрично за първоначална регистрация, а говори за тези, които присъстват в залата. Присъствието се установява с проверка на кворума, няма друг начин. Не може някой да застане на балкона, да снима с камера и да каже: „Тук присъстват по-малко”. Който иска да установи точния брой на присъстващите, иска проверка на кворума. Няма как другояче да стане, защото в залата се влиза и излиза непрекъснато. Тогава би трябвало да кажем: „Заседанията се провеждат при заключени врати” и никой от първоначалната регистрация не може да се движи никъде!
„На заседанията задължително народните представители гласуват „за”, „против” или „въздържали се”. Това не може да се случи, нито е изискване на Конституцията.
Затова ми се иска колегата Шопов да разбере, че обхващайки залата с поглед, ако има повече от 121 народни представители, редно би било тези, които ги няма, да не се водят за присъстващи, но начинът е това да се поиска чрез проверка на кворума във всеки един момент преди гласуване. Това винаги може да стане от председателя и от всяка една от групите. По правилника мисля, че това може по веднъж на заседание.
В случая не противоречим на Конституцията, единствено понятието „кворум” не е то! Това е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Други изказвания има ли? Няма.
Гласуваме наименованието на раздела и параграфи 1, 2,
3 и 4.
Гласували 84 народни представители: за 80, против няма, въздържали се 4.
ДОКЛАДЧИК МАЯ МАНОЛОВА: Комисията предлага да се създаде нов § 5:
„§ 5. Под „численост на парламентарна група” се разбира числеността на групата към момента на вземане на съответното решение от Народното събрание.”
По § 5 има предложение от народния представител Мая Манолова и група народни представители.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на проекта и предлага следната редакция на § 5, който става § 6:
„§ 6. (1) При осъществяване на своите правомощия Народното събрание се подпомага от администрация.
(2) Служителите в администрацията на Народното събрание са парламентарни служители, чийто статут се определя в правилника по чл. 8, ал. 1, т. 13.
(3) С Класификатора на длъжностите в администрацията на Народното събрание се определят: броят на парламентарните служители, наименованията на длъжностите, минималната образователна степен, минималният ранг и/или професионален опит, видът правоотношение, други изисквания за заемане на длъжността, както и минималният и максималният размер на възнаграждението за всяка длъжност.
(4) Главният секретар на Народното събрание осъществява неотложни административни функции на председа