Гласуване №12
Решение за избиране на Временна комисия за изработване на ПОДНС - предложение от И.Фидосова
1. Контекст от стенограмата
Водени от това разбиране, искам да подчертая, че имаме възможността да приложим друг принцип и при формирането на част от работните органи на Четиридесет и второто Народно събрание. Подчертавам, част, защото не искаме да подменяме или да променяме универсалния принцип, който се следва при формирането на парламентарните комисии, а той е да следваме числеността на парламентарните групи, тоест пропорционалния принцип.
В тази връзка, уважаеми дами и господа народни представители, ние предлагаме при формирането на Временната комисия за изработване на правилника да създадем:
„1. Временна комисия за изработване на Проект за правилник за организацията и дейността на Народното събрание в състав от 12 народни представители, избрани на паритетен принцип по трима от всяка парламентарна група.
2. Избира ръководство и състав на временната комисия, както следва:...”
Уважаеми дами и господа народни представители, става дума за формиране на временна работна комисия, която трябва да подготви основния нормативен документ, по който ще работи Народното събрание. Трябва да изработи правилата, трябва да установи нормите на взаимоотношенията, трябва да установи отношението на Народното събрание към актовете, които ще бъдат приемани в Четиридесет и второто Народно събрание. Нашето разбиране е, че в тази временна комисия парламентарните групи трябва да участват с равен брой народни представители, да има възможност за по-широко участие на мнения, съответно на предложения и, разбира се, по-голям принос в изработването на основния нормативен документ на Четиридесет и второто Народно събрание.
Това е разбирането, което ни води при предлагането на проекта за решение. Моля да подкрепите това разбиране. Мисля, че то е много по-разумно, много по-логично, отколкото предложението, което беше направено от името на Политическа партия ГЕРБ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Има ли изказвания? Няма.
Пристъпваме към гласуване.
Първо ще гласуваме предложението за решение, направено от госпожа Искра Фидосова и господин Красимир Велчев.
Моля, гласувайте.
Гласували 114 народни представители: за – няма, против 114, въздържали се – няма.
Предложението е отхвърлено.
Пристъпваме към гласуване на предложението за решение, внесено от господин Ангел Найденов и група от повече от 40 народни представители.
Моля, гласувайте.
Гласували 117 народни представители: за 117, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
От името на ръководството предлагаме на пленарната зала процедурно предложение за отлагане на точката за утрешния дневен ред. Очевидна е липсата на парламентарни групи.
Има ли изказвания? Няма.
Моля, гласувайте процедурното предложение.
Гласували 117 народни представители: за 117, против и въздържали се няма.
Процедурата е приета.
Пристъпваме към:
ОБЯВЯВАНЕ НА СФОРМИРАНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ГРУПИ, както го изисква Правилникът.
Постъпило е заявление до председателя на Народното събрание от Парламентарната група на Партия ГЕРБ:
„На основание членове 12, 13, 14, 15 и 16 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание бе проведено Общо събрание на народните представители, избрани от многомандатни избирателни райони с регистрация на Политическа партия ГЕРБ на проведените парламентарни избори на 12 май 2013 г., което реши:
1. Образува парламентарна група на народните представители, избрани с регистрация на Политическа партия ГЕРБ на проведените на 12 май 2013 г. парламентарни избори.
2. Името на парламентарна група е: „Парламентарна група на Политическа партия ГЕРБ”.
3. Ръководството на парламентарната група е в състав: председател – Бойко Методиев Борисов; заместник-председатели – Цветан Генчев Цветанов, Искра Фидосова Искренова, Красимир Любомиров Велчев и Димитър Борисов Главчев. Секретари: Цвета Вълчева Караянчева и Александър Руменов Ненков.
Моля да бъдат извършени необходимите действия съгласно чл. 13, алинеи 1, 2 и 3 от Правилника за организа