| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Има още едно редакционно предложение, госпожо председател. То е под условие, че утре Народното събрание гласува текста на § 18 във варианта, който предлага комисията, се налага да предвидим една алтернативна възможност. Ако този текст на § 18 бъде гласуван та… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Да уточним - предложението на комисията е за 1 януари 2010 г., с изключение на чл. 84, чл. 93, чл. 121, ал. 2, чл. 152 и § 5, 8 и 13, които влизат в сила от деня на обнародването. Всички останали текстове влизат в сила от 1 януари 2010 г. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за § 14, който става § 13: „§ 13. В Закона за закрила на детето (обн., ДВ, бр. …) се правят следните допълнения: 1. В чл. 45 се създава ал. 13: „(13) Длъжностно лице, което не изпъ… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Много е важно, затова моля като редакционно предложение да бъде добавено ново изречение в § 8, ал. 3. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Имам редакционно предложение, което е коментирано, но е пропуснато да се отбележи. В § 8, ал. 3 накрая да се добави още едно изречение: „Осиновяването се извършва без съгласие на родителя.” Това е обсъждано, но е било пропуснато при изписването на текстовете. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Приемате ли редакцията? |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Разбрах. Госпожо председател, вероятно ще се наложи да се гласува отделно предложението на вносителя. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Тоест има и други текстове, които искате да влязат и в които да има наказателни разпоредби, които не са приети? |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Част от текстовете са променени съобразно предложението на госпожа Илиаз. Комисията по принцип е приела предложението й, но не е идентично на нейното предложение. Колега Илиаз, дали тези текстове, които сега са изписани в наказателноадминистративни разпоредби… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Направете го като конкретно предложение, за да го гласуваме. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Раздел Х също касае религиозните бракове. Комисията не го подкрепя. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за § 13, който става § 12: „§ 12. В Закона за гражданската регистрация се правят следните изменения и допълнения… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Има направено предложение от народния представител Фатме Илияз за създаване на Глава дванадесета – „Административнонаказателни разпоредби”, което е подкрепено по принцип от комисията. Комисията предлага да се създаде Глава дванадесета - „Административнонаказа… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Да, редакционно е, и мисля, че е по-коректно. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за чл. 177, който става чл. 164: „Права и задължения на настойника Чл. 164. (1) Дейността на настойника е почетна. (2) Настойникът на … |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Ще предложа да направим лека редакционна корекция в чл. 176 по вносител, който става чл. 163. В ал. 2, изречение 2: „Определението на съда може да се обжалва пред окръжния съд, но обжалването не спира изпълнението.” Много моля, това „но” като че ли не съвпада… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Може би, госпожо председател, един такъв коментар на това, което колегата Йорданов предложи. Възможно е детето, което е настанено в заведението, да има учредено настойничество и попечителство и това да не налага да се учредява тепърва. От гледна точка на това… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | „Глава единадесета – Настойничество и попечителство.” Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава единадесета. Член 166 – „Условия за учредяване”. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за чл. 166,… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | За мен текстът не е неясен от гледна точка на това, че по своето естество това е специален текст – изплащане на присъдена издръжка от държавата. Тук не става въпрос държавата да плаща повторно за суми, които вече са внесени като издръжка. Целият текст регламе… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Макар да пише, че комисията не подкрепя вашето предложение, по същество е ал. 5 от текста. Не мога да схвана разликата. Предложението е: в ал. 5 думите след „считано от” се изменят и стават „първо число на месеца, следващ този, през който е образувано изпълни… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Вие сте за това да се сложи „и”? |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Аз смятам, че по отношение на промяната, която се предлага, както за реда на лицата, които дължат издръжка, и тези, които имат право на издръжка, няма пречка да се премахне съюзът „или” - да бъде „и”. Говорим за чл. 140 по редакцията на комисията и за чл. 141… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Те са предложения за редакция и за отпадане на текстове. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Над 16 години. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | „Глава десета – Издръжка”. Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава десета. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за чл. 151, който става чл. 139: „Право на издръжка Чл. 139. Право на издръжка … |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за чл. 146, който става чл. 134: „Издръжка и мерки относно личните отношения Чл. 134. При ограничаване на родителски права чрез настаняване на детето извън семейството, както и при… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Поддържам го. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | По реда на предложенията. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Оттеглям го. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Аз оттеглям моето предложение. |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Как с 44 гласа ще бъде приет текст?! |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Колеги, моля да се съсредоточим. Системата отчита, че текстът, който беше гласуван преди малко, е приет, но практически за този текст са гласували само 50 народни представители. По моя преценка, а и мисля, че за всички е ясно, че ако няма поне 61 гласа, текст… |
| 11.06.2009 | 40 НС | Петстотин и трето заседание | Господин председател, за прегласуване. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Щом ще продължим разговора, нека това да бъде елемент и на брачния договор – статут на родителите, които ползват жилището, в което живеят хората, сключили брак. Отваряме много широка тема, но тя не е без значение. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Само с едно изречение ще кажа, че повдигнатият от Вас и от проф. Гайдарски въпрос е основателен. Имаме хипотези. Първо, така разписаните текстове не обхващат децата от други бракове. Държа на тезата си, че децата от другите бракове не трябва да бъдат с различ… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Тук проф. Гайдарски повдига въпроса за родителите на съпрузите. Това е важна хипотеза. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Синдромът на кукувицата. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Важното е да бъдат защитени интересите на децата. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Да, не е идеално решението, но по-добре е децата да бъдат равнопоставени по отношение възможностите за ползване на жилището. В крайна сметка родителят, който е собственик, няма да забогатее от това, че за неродените от брака деца ще получава наем. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Господин председател, нека да погледнем по-държавнически върху проблема. Нека не разделяме статута на децата поради това дали са от този брак или от друг брак. В крайна сметка, ако тези деца, които са на майката от предишен брак или на бащата, но в конкретния… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Мисля, че от общия контекст... |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Този въпрос може да бъде решен с една редакция: „Родените от брака деца”. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Така е. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | По чл. 59 със заглавие „Наемно правоотношение” има предложение на народния представител Мартин Димитров, което комисията не подкрепя. Ще изчета текста: „Чл. 59. (1) По силата на съдебно решение, с което се предоставя ползването на семейно жилище по чл. 58, ал… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Съпрузите са съсобственици или имат общо право на ползване на семейното жилище – това изчиства редакцията. (Реплики.) Тук няма тази хипотеза, за която казвате, госпожо Иванова. Тук е само общо право на ползване, а това е трета хипотеза. Пак казвам, че в този … |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Защо, имаш съсобственост и на право на ползване, точно така е. В какво е бедата? (Реплики от място на народния представител Иглика Иванова.) |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Това е хипотезата на ал. 3. Алинея 5 е, когато е съсобствено жилището. Разбирам, че тук има редакционна корекция, която няма пречка да се отмени. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Да, не е коректен текстът. От тази гледна точка... |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Слушам, господин председател, стига да мога да отговоря. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Следващият текст е отпадане и наследяване на разпорежданията в случай на смърт. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за чл. 56, който става чл. 54: „Отпадане на наследяването и на разпорежданията в случай на смърт Чл.… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Но ги има и обратните хипотези, колеги, след 25 години съвместно съжителство има хора, които сключват брак, официализират си съвместното съжителство, така че животът е многообразен. Да не ги мислим нещата строго казуистично, нека да обхващаме колкото се може … |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Имате предвид да остане текста на вносителя, така ли да го разбирам? |