| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Наистина си тръгвам оттук с усещането за добре свършена работа в Националната здравноосигурителна каса. Ако Българският лекарски съюз ми иска оставката, вслушайте се в гласа на хората, които също искат Вашата оставка. Благодаря Ви. (Шум, смях и викове:”У-у-у”… |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Да, извинявайте, свършвам, г-н председател. Стана с Ваша помощ и с участието на доктор Райчинов. Интересно, че той сега отново е на гребена на вълната. |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Приключвам, уважаеми дами и господа народни представители. Ако на мен ми иска оставката Българският лекарски съюз, то има основание за това, защото аз се противопоставих на неговите желания да влезе в оперативното ръководство на Касата и да дирижира нещата. З… |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Управлявал съм Касата така, че когато изляза от нея, да не се срамувам. Ще изчакам човека, който Вие ще изберете, ще му предам дейността, ще му разкажа всичко, което сме започнали и което смятаме, че трябва да се върши. Ще му предадем дейността така, както по… |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Разбирам, че Ви се изчерпва търпението (шум и реплики от КБ и ДПС), но понеже се виждаме за последен път, ще ме изтърпите. (Шум и реплики от КБ и ДПС.) Знам, че Вие сте взели Вашето решение и знам, че по никакъв начин няма да го променя. Ще се опитам да прикл… |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Извинете, госпожо Нигяр, имате ли информацията? |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Цифрите, данните и фактите ги има, те са предоставени на Комисията по здравеопазване, дадени са на Министерството на здравеопазването, имат ги. |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Трябва да отговоря. |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Понеже много въпроси бяха отправени към мен ... |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Благодаря, господин председател. Не смятам, че трябва да се защитавам. Аз изнасям фактите такива, каквито са. Ако те бъдат защита – да. По отношение на регулативните стандарти, въведени са през 2006 г. от сегашния експерт на Лекарския съюз, тогавашен шеф на Н… |
| 04.07.2013 | 42 НС | Деветнадесето заседание | Благодаря, господин председателстващ, за дадената ми възможност да взема думата. Благодаря и на народните представители, че все пак се сетиха, че и аз трябва да присъствам тук, когато се дебатира предсрочното прекратяване на моя мандат, макар че в 9,15 ч. ми … |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Благодаря, господин Миков. Една от основните идеи за договаряне на цени на медицински изделия беше за ефективно и прозрачно изразходване на средствата. Анализът, който направихме, за съжаление, казвам „за съжаление”, не се потвърди от договарянето, е, че меди… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Благодаря, господин Миков. По въпроса за ин витро – нова дейност на Касата, 15 млн. лв. заделен ресурс стои в Касата. Планът за първите шест месеца е 4 млн. 132 хил. 740 лв. и не е изпълнен. Плащаме на всеки, който има договор с нас, изпълнил е условията и е … |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Благодаря, господин председател. Касата заплаща над 1600 медикамента. Ако искаме конкретен отговор – хващаме 1600 медикамента в Комисията по цени и реимбурсиране и Позитивния списък, и започваме да анализираме как се е образувала цената. Националната здравноо… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Благодаря, господин председател. В реда на мисли – как формирахме бюджет 90 милиона? Бюджетната процедура започва в средата на годината и към средата на годината – за първото полугодие на миналата година имахме изразходвани за онколекарства 47 млн. 203 хил. л… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Докога ще продължават да се повишават цените? За една година откакто съм поел управлението на Касата, след залповото навлизане на над 150 медикамента през 2011 г. и значително повишаване разхода за лекарства за домашно лечение, проведените процедури за догова… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Благодаря, господин председател. Прехвърлянето на онколекарствата към Касата за мен беше добро решение, остава добро и така трябва да бъде. Виждаме, че с прехвърлянето на медикаментите падна ограничението. Пак повтарям, това беше добро начало – да направим не… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Заложихме малко повече, но за полугодието до момента, както вървят нещата, те са със същия темп, каквито са миналата година. В Закона за бюджета на НЗОК беше заложено, че с решение на Надзорния съвет могат да бъдат прехвърлени средства от параграф в параграф … |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Разбира се, ние имаме договорни отношения и има търговска тайна. Ако Вие го промените, ще го направим това нещо. Но по отношение на разходната част в крайна сметка държавните и общинските лечебни заведения подлежат на достъп до публична информация по Закона з… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Благодаря, господин председател. Започвам отзад напред. Аз декларирах, когато станах управител на Касата, че всичко, което се случва в Касата, ще бъде качвано на сайта като информация, за да могат хората, които се интересуват, не да пишат писма и да пишат „мо… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Да, да. Оказа се, че на база на това, което искат шефовете на лечебните заведения, като обобщихме справката за тази година, трябваше да има 800 хил. пациенти повече спрямо предходната година. През 2012 г. има увеличение с 50 хил. пациенти повече, отколкото са… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Благодаря, господин председател. Какъв е механизмът за определяне на бюджетите, най-общо казано, на лечебните заведения за болнична помощ? До 2012 г. включително това е ставало на исторически принцип, коригиран със съответния процент в зависимост от това с ка… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Заварих я през 2012 г., но три години подред търговете, д-р Баташки, са проваляни от фирмите и ние успяхме миналата година да проведем търгове, да набавим техника на Касата и в момента сигурността на информацията в Касата се намира на най-високо ниво. Всичко … |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Състояние на лекарствоснабдяването с онкопрепарати. Разбира се, темата с лекарствата за онкологично болните е много щекотлива и години наред, в последните 10-12-13 години тя занимава не само политици, министерства, но и общественото мнение. От 2012 г. онколек… |
| 23.05.2013 | 42 НС | Трето заседание | Благодаря Ви, господин председател. Преди да започна изложението си, искам да поздравя всички народни представители с избора им за депутати в Четиридесет и второто Народно събрание и да им пожелая много здраве, сили и късмет в работата им, така че българският… |
| 05.12.2012 | 41 НС | Четиристотин и Осемнадесето заседание | Благодаря, госпожо председател. Уважаеми дами и господа народни представители, чувствам се длъжен да отговоря, защото има смесване на понятията. Конституционният съд наистина регламентира, че трансферът от Националната здравноосигурителна каса към Министерств… |
| 08.11.2012 | 41 НС | Четиристотин и осмо заседание | Благодаря, госпожо председател. Уважаеми господин Дянков, уважаема госпожо министър, уважаеми дами и господа народни представители! Чух всички дебати, изслушах ги с внимание и интерес, по-скоро приляга за политическо говорене, отколкото на бюджетно говорене. … |
| 29.03.2012 | 41 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Уважаема госпожо председател, уважаема госпожо министър! Благодаря на всички, които се изказаха по темата за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса. Чувствам се много задължен и отговорен на тези, които казаха много добри неща за мен, защ… |
| 15.02.2012 | 41 НС | Триста и Шестнадесето заседание | Благодаря, госпожо председател. Уважаеми д-р Шарков, моят призив да обединим усилията по този така важен законопроект, макар и закъснял, е навременен, според мен. Защото „По-добре късно, отколкото никога!”. Що се отнася тук за цъканията на някои колеги отсрещ… |
| 15.02.2012 | 41 НС | Триста и Шестнадесето заседание | Благодаря, госпожо председател. Уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Нека да се върнем малко към законопроекта. Чухме различни мнения и становища. Аз лично съм удовлетворен от дебата, защото и хора, които са далеч от медицината, изказаха становища, ко… |
| 11.01.2012 | 41 НС | Триста и първо заседание | Доколкото си спомням, аз не казах, че предложението е некоректно към българските лекари, а некоректно към нас, народните представители. Що се отнася до това дали икономиите отиват в бюджета и какво се прави с тях, да, ние наистина сме реализирали миналата год… |
| 11.01.2012 | 41 НС | Триста и първо заседание | Уважаема госпожо председателстващ, уважаеми колеги, вземам думата, защото смятам, че предложението за промяна в Правилника за дейността на Народното събрание не е коректно спрямо нас като народни представители. Най-вече като представител на лекарската професи… |
| 16.11.2011 | 41 НС | Двеста Осемдесет и пето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми дами и господа народни представители! Със смесени чувства, както винаги след изказванията на опозицията, заставам тук, защото в някои от казаните неща наистина има доза истина, но не мога да … |
| 02.11.2011 | 41 НС | Двеста и Осемдесето заседание | Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми колеги, аз няма да повтарям мотивите, които доста просторно бяха изложени от говорещите преди мен. Ще ви моля да подкрепите този законопроект, тъй като знам, че в Правната комисия той не е срещнал одобрение. Вносите… |
| 02.11.2011 | 41 НС | Двеста и Осемдесето заседание | Уважаеми господин председателстващ, уважаеми колеги! Вземам думата, защото бях споменат в изказването на госпожа Масларова. Държа да уточня, че това, което казах и имах предвид в Здравната комисия, е не да ограничим потреблението на здравна услуга, а да огран… |
| 26.05.2011 | 41 НС | Двеста Тридесет и четвърто заседание | Благодаря, господин председателстващ. Уважаеми дами и господа народни представители, ще бъда кратък, защото дебатът доста се разводни и една добра идея и един законопроект, който целеше единствено и само да направи работеща сегашната Комисия по определяне на … |
| 24.03.2011 | 41 НС | Двеста и Дванадесето заседание | Благодаря, госпожо председател. Уважаеми колеги! Дълго продължи дискусията върху един доста прозрачен проблем, който съществува в момента, и ние търсим решение с предложения законопроект. Най-кратко казано, предлагаме да се създаде списък за медицински издели… |
| 26.01.2011 | 41 НС | Сто и Деветдесето заседание | Уважаеми господин председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Свидетели сме на поредна политическа демагогия от страна на опозицията. Това най-вероятно е допустимо. Никой не си зададе въпроса защо водим тази дискусия по отношение на тъй н… |
| 10.11.2010 | 41 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | Благодаря, господин председател. Уважаеми господин министър, уважаеми дами и господа народни представители! За втори път, откакто от година и половина ГЕРБ е на власт, внасяме бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Няма да се впускам в темата, коят… |
| 06.10.2010 | 41 НС | Сто и Петдесето заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Вземам думата със смесени чувства, защото очаквах днес наистина да водим един смислен дебат по вота за недоверие по отношение на здравната политика, водена от ГЕРБ, като очаквах от опо… |
| 16.09.2010 | 41 НС | Сто Четиридесет и трето заседание | Господин председателстващ, госпожо министър, уважаеми дами и господа народни представители! Аз ще подкрепя, както и в комисията подкрепих, предложения законопроект. Може би ще се повторя с някоя от репликите и думите на преждеговорившите, в него има много поз… |
| 22.07.2010 | 41 НС | Сто Тридесет и второ заседание | Господин Адемов, напусна залата. Убеден съм, че максималният брой легла трябва да съществува и че този брой легла не трябва да ограничава броя на изпълнителите на болнична помощ. Тази моя позиция се споделя и от госпожа Борисова и не е това замисълът на така … |
| 22.07.2010 | 41 НС | Сто Тридесет и второ заседание | Госпожо председателстваща, госпожо министър, уважаеми колеги! Много страсти – малко разбиране по темата. Смесване на понятията „минимален”, „максимален” брой легла и никой не си задава въпроса: какво се изчислява върху тези легла? Когато казваме „минимален бр… |
| 19.05.2010 | 41 НС | Сто и четвърто заседание | Господин Аталай, прочетете закона. Това ми е молбата – прочетете го и тогава да го дискутираме. Наистина, в Народното събрание ще може да се пуши, но не на работното място, а в специално помещение определено за тази цел и то ако има вентилация. В тази икономи… |
| 19.05.2010 | 41 НС | Сто и четвърто заседание | Госпожо председател, уважаеми колеги! Имам усещането, че днес се намираме на първо четене на предложения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, а не на второ четене. Не знам дали преждеизказващите се са прочели предложенията, които са н… |
| 01.04.2010 | 41 НС | Деветдесето заседание | А, първоаприлска шега. Съдебното заседание беше да, наистина – вчера. Текстът, който аз съм изчел, е оригиналният и този, който е приет в Комисията по здравеопазването. През цялото време аз визирам този текст и коментирам това. Явно вие коментирате другия тек… |
| 01.04.2010 | 41 НС | Деветдесето заседание | Надявам се, госпожо Манолова, че беше неволен лапсус това, че днешното тук е съдебно заседание. |
| 01.04.2010 | 41 НС | Деветдесето заседание | Вие имате ли уши, бе, господа отляво? Текстът беше изчетен от мен, законопроектът беше гласуван в окончателния му вид и в деня на 5 март след обяд в Правен отдел и „Финални текстове”, след сравняване на текстовете от стенографския запис, от звукозаписа ми беш… |
| 01.04.2010 | 41 НС | Деветдесето заседание | Текстът беше изчетен от мен. |
| 01.04.2010 | 41 НС | Деветдесето заседание | Слушайте, господин Миков. (Шум и реплики в КБ.) |