| 24.01.1997 | 37 НС | Двеста Петдесет и първо заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Възложено ми е от Комисията по устройството и дейността на държавните органи да докладвам постъпилите предложения за членове на Висшия съдебен съвет, които трябва да бъдат избрани от парламентарната квота. Постъ… |
| 12.12.1996 | 37 НС | Двеста Четиридесет и първо заседание | Ами това е съгласуването! Но в края на краищата по-добро ли е блокирането на процеса? Не сте ли убедени, че се случва това днес в България? (Шум и реплики от залата) |
| 12.12.1996 | 37 НС | Двеста Четиридесет и първо заседание | Уважаема госпожо председател! Уважаеми колеги! Аз категорично не съм съгласен правомощието да се обявява конкурсът да бъде поставено с такова сериозно условие. Този, който е водеща фигура, да търси съгласието на още един оправомощен за тази роля човек. Съглас… |
| 05.12.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и осмо заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Мен в този текст ме смущава подмяната на общината с органите на общинската администрация. Когато вносителят е споменал общината, е имал предвид всички органи на местното самоуправление и на местната администраци… |
| 21.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и второ заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Идеята да влезе в сила от 1 януари законът е свързана с възможността през този период от обнародването в "Държавен вестник" да има поне един месец, за да се подготвят някои подзаконови актове. Възможно е, всичко… |
| 21.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и второ заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, аз все пак предлагам да удължим малко времето, за да можем спокойно да завършим докладването и гласуването на закона, съвсем с мъничко, все пак да бъдем... |
| 21.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и второ заседание | Благодаря. |
| 21.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и второ заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Действително господин Лучников повдига един много сериозен въпрос. Трябва да ви уверя, че той много сериозно беше обсъждан и в работната група. Искам да ви обърна внимание на няколко съществени момента в него. П… |
| 20.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и първо заседание | Иначе могат да се породят спорове какъв е този стаж - общ ли е, юридически ли е, на нотариус ли е и затова е по-добре да има унификация. |
| 20.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и първо заседание | Да, навсякъде другаде е казано, че се изисква 10-годишен стаж на нотариус. |
| 20.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и първо заседание | Уважаеми господин пред-седател, става въпрос за единство във всички текстове, които изискват стаж. Само тук е пропуснато да се каже, че става дума за стаж на нотариус. |
| 20.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и първо заседание | Не общо събрание, а извънредно заседание. |
| 20.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и първо заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз съм от тези членове на комисията, който категорично поддържа това, което господин министърът изложи. В подкрепа на възприетото от комисията мисля, че много малко съображения могат да се кажат. В цялата пълнота… |
| 20.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и първо заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Ние, работната група, поддържахме подробния текст. Смятахме, че това не са маловажни и излишни подробности, не беше излишно да има законоустановеност на тези важни моменти около запечатването, но в края на краищ… |
| 14.11.1996 | 37 НС | Двеста Двадесет и девето заседание | Оттеглям предложението си. |
| 14.11.1996 | 37 НС | Двеста Двадесет и девето заседание | Уважаеми господин председател, не мога да се сълася, че става въпрос за уреждане на правата на нотариуса. Ние уреждаме значението на вписването - че то има конструктивно значение, от момента на вписването възникват правата. Да отворим Търговския закон - и там… |
| 14.11.1996 | 37 НС | Двеста Двадесет и девето заседание | Много е опасно да отпадне ал. 5. Аз мисля, че трябва да гласуваме да прибавим ал. 5, която не сме гласували, и да влезе в текста на чл. 14. |
| 14.11.1996 | 37 НС | Двеста Двадесет и девето заседание | Да, защото ние не сме гласували ал. 5. Тя се добави, след като бяхме гласували чл. 14. Ние трябва в закона да кажем значението на вписването, както и в Търговския закон сме казали какво е значението на вписването, както и в много други закони, където имаме вп… |
| 14.11.1996 | 37 НС | Двеста Двадесет и девето заседание | Чл. 14, който гласувахме, тази алинея 5, която се докладва след като гласувахме чл. 14 и не сме гласували отпадането, да си отиде на съответното място. Да стане нова ал. 5 към гласувания чл. 14, за която не гласувахме да отпадне. Проблемът е там, че чл. 15 от… |
| 14.11.1996 | 37 НС | Двеста Двадесет и девето заседание | Става въпрос, че чл. 15 по проекта го гласувахме като чл. 14, а се докладва след това съдържанието на този член. За предложението на народния представител Спас Димитров да отпадне ал. 5 няма становище на комисията, така излиза, както е докладвано, нито го гла… |
| 14.11.1996 | 37 НС | Двеста Двадесет и девето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Този начин на докладване на текста внася малко едно противоречие. При първоначалния текст на чл. 14, който сега става чл. 15, беше докладвано, че комисията е възприела предложението на господин Спас Димитров ал.… |
| 03.10.1996 | 37 НС | Двеста и Шестнадесето заседание | И аз мисля, че това не е проблем. И затова трябва да се ползват наличните структури в системата на съдебната власт и там да се извършват практически вписванията, а информацията да се набира освен в съответните съдилища - дали ще бъдат районни или окръжни - и … |
| 03.10.1996 | 37 НС | Двеста и Шестнадесето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Ясно е, че се очертава консенсус по разбирането за голямата необходимост от този закон. Спорните моменти са свързани с практическото реализиране на разпоредбите на закона. Аз съм склонен да подкрепя част от това… |
| 11.09.1996 | 37 НС | Двеста и шесто заседание | Уважаеми господин председател, искам да направя кратка реплика по повод твърдението, че не може със закон с обратна сила да се утежнява положението, произтичащо от една сделка, която се базира на действали дотогова закони. Нормално е да не е така. Но животът … |
| 11.09.1996 | 37 НС | Двеста и шесто заседание | Трябва да споделя обаче, че не споделям мотивите на президента и те не намират опора в закона. Нито един от мотивите не намира опора в закона. Всичко се опира на превратно тълкуване на закона, прозира една линия на загърбване на държавния интерес и даване на … |
| 11.09.1996 | 37 НС | Двеста и шесто заседание | Изказване ще правя. ...заяви в началото, че споделя и подкрепя мотивите на президента. Аз го слушах внимателно миналия път и засега не ми е ясно дали той подкрепя мотивите на президента или президентът в мотивите си подкрепя това, което господин Димитров упор… |
| 11.09.1996 | 37 НС | Двеста и шесто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Внимателно слушах колегата Димитров... |
| 20.06.1996 | 37 НС | Сто Осемдесет и седмо заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Най-напред моля да се удължи времето на парламентарната група. Доколкото разбирам, то е изтекло. Аз ще бъда кратък. Поставиха се вече доста от въпросите. Трябва да се съгласим, че се касае за една крупна реформа… |
| 12.06.1996 | 37 НС | Сто Осемдесет и трето заседание | Третата страна не може произволно да се намесва в този процес. Има прокуратура, която осъществява надзор за законност и тя може да участва на собствено основание в административния процес. Тя може да атакува на свое основание отказа или разрешението, както е … |
| 12.06.1996 | 37 НС | Сто Осемдесет и трето заседание | Затова беше добре да се отложи гласуването на този текст. Тук се намесват много въпроси. Госпожо председател, тук имаме особено охранително административно производство. Заинтересована страна е само молителят и административният орган. Други страни няма в тоз… |
| 12.06.1996 | 37 НС | Сто Осемдесет и трето заседание | Уважаема госпожо председател, колеги! Нека да видим в чий интерес е този срок. Защо разширяваме този срок, който по Закона за административното производство е седемдневен? Защо трябва да е месечен? Тука става дума за отказ. Ние спираме възможността на някой к… |
| 12.06.1996 | 37 НС | Сто Осемдесет и трето заседание | Уважаема госпожо председател, аз съм съгласен със становището на колегите, че лицензионният режим не може да не приключва с възможност за обжалване на отказите. Това не може да стане в преходна разпоредба, защото това е съществена част от съдържанието на зако… |
| 31.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и девето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Спорът тук около персонализацията на закона пропуска едни други важни последици, върху които въобще не се говори. Центърът на идеята за изменение на закона е да се уредят права. Обаче законът поражда и сериозни … |
| 09.05.1996 | 37 НС | Сто и Седемдесето заседание | Уважаеми господин председател, искам да внеса тук едно уточнение. Какво е предизборна кампания е определено в Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове. Кампанията е агитация "за" и "против" кандидати, в която могат да участвув… |
| 02.05.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и седмо заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз съм склонен да подкрепя тук предложението на господин Лучников. Ние действително влизаме в едно много опасно противоречие. От една страна допускаме да се прехвърля имот частна държавна собственост, а в същото … |
| 02.05.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и седмо заседание | Иначе трябва да повторим пък ал. 1. В това "в нея" нещо не се връзва. Някак си е откъснато. |
| 02.05.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и седмо заседание | Колеги, аз мисля, че недоразумението ще се избегне, ако вместо "в установения в нея ред" заместим само с "от областния управител", иначе всичко останало съвпада: "Продажбата на имоти по ал. 1, стопанисвани от ведомства, се извършва от областния управител със … |
| 02.05.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и седмо заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Искам да възразя на предложението на господин Лучников за разширяване на възможностите за продажба и на други помещения по реда на чл. 42. Тук се има предвид едно статукво. Става въпрос само на граждани, които са… |
| 02.05.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и седмо заседание | По реда на ал. 1. |
| 02.05.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и седмо заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Направи ми впечатление, че в две алинеи имаме изброяване: в ал. 1 точките са изброени чрез арабски цифри, а в ал. 3 - с букви. Мисля, че по Закона за нормативните актове към букви можем да отидем, след като сме и… |
| 02.05.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и седмо заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Само една кратка редакционна бележка. Казано е там: "когато е на роднини по права линия". Правилно е "между роднини", защото участвуват и двете страни, има прехвърляния, от едната страна се дарява, продава, от др… |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | Така или иначе ние не плащаме по пазарна стойност. Опитът да се направи разграничение в данъчните обекти е да има все пак някакво съответствие с пазарната стойност. Някакво съответствие, въпреки че многократно всичко е по-ниско, но да има степенуване с оглед … |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | Аз искам да отговоря на господин Димитров следното. Не казвам, че не трябва да има такива решения на Конституционния съд. Лошото е, че понякога ги има, понякога ги няма. Съобразно това кой трябва да тегли последиците от това. Аз го приемам като факт, не го ос… |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | След като не сме си свършили своевременно работата, след това да използваме тази наша несвършена работа, за да блокираме дейността на правителството, което в момента е на вот, и от това да се чувстваме удовлетворени, да изпитваме някаква гордост, че правим ня… |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | След като това постановление е загубило своята сила по силата на чл. 13 от Закона за нормативните актове, аз мисля, че е безпредметно съдебно решение на съда, с което да го отменя. Ако в краен случай има такова решение, то също трябва да има просто установите… |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | Ще Ви кажа, че наистина не трябваше да има решение и ще Ви кажа защо. (Реплика от Венцеслав Димитров) Не, имайте предвид, че Върховният съд е имал трайна практика, когато нещо вече е загубило сила и всички колеги знаят, че когато едно нещо е недопустимо, или … |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | Само че Вие оттам нататък бъркате хода си на мисли. Ние нямахме никаква друга възможност, освен със закон да създадем тази законова база. Друг изход просто нямаше. И не сте прав в този смисъл, че след решението на Върховния съд е могло да се прилага някакво д… |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | Ами, естествено, Конституцията казва, че с подзаконов акт не могат да се определят данъци. |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | Правилно, господин Димитров, но Вие постоянно искате да лансирате тезата, че ние сме против решението на Конституционния съд, защото то е неправилно. Но не е така. |
| 25.04.1996 | 37 НС | Сто Шестдесет и пето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Възползвам се от поканата на господин Сотиров да говорим сериозно по мотивите за връщането на този закон и по правните проблеми, които възникват около текстовете, които са спорни в случая. Спирам се на първо мяс… |