| 27.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и четвърто заседание | Става дума, как да не става дума. Точно за това става дума. Влезло в сила съдебно решение, взел си обезщетението по курс 70 лв. за долар, обърнал си е парите в долари и сега пак ще пледира за нова пазарна цена - да му се компенсира тази разлика. А аз твърдя и… |
| 27.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Може би е така, госпожо Миленкова. Някои хора може да останат на улицата и трябва да им бъде платено. Аз не съм съгласен това дали е било екскурзия или възродителен процес. Може би беше възродителен процес, но затова може … |
| 27.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, господин председател. Господин Димитров, Вашето изказване в началото е некоректно, като казахте, че това не засяга повечето депутати, ако правилно съм Ви разбрал. Казахте, че това засяга депутатите, които са от районите. Аз твърдя, че това засяг… |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Моят отрицателен вот е за това, че господин Атанасов ме репликира. Навремето е имало такъв текст, защото хората са били по-малко в България. Сега има много безимотни, земята е раздробена и много хора нямат земя. И каква кампания за оземляване ще правите вие? … |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Тогава колко милиона е била България, сега колко е и ще чака оземляване. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Благодаря Ви. Искам да използувам правото си, че мога да говоря оттук, тъй като няма да гласувам отрицателен вот нататък. Чувствувате ли какво направихте с тези 50 дка земя, които се дадоха в предишния текст? Е, как ще обещавате на хората оземляване по селата… |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Аз се изненадвам, че това се представя като решение на комисията. Едно, че с друг шрифт е написано тук, но... Аз предлагам текстът да остане до ал. 1, така както е дадена, на § 4: народните читалища по реда на Закона за държавната собственост и Закона за общи… |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Може да бъде: съществуващият читалищен съюз, но аз съм го писал в множествено число: "Съществуващите читалищни съюзи следва да се регистрират по реда на чл. 4, ал. 5 от този закон". Това е моето предложение за § 3. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Оттеглям предложението. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | И ще повторя пак. Да, "ръководства на читалища, желаещи да учредяват и да участват в съюза". |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Благодаря Ви, господин Мулетаров. Точно това исках да кажа и аз. Защото когато аз съм предложил това, мястото му е точно за Преходните разпоредби. Но текстът, който виждам сега, е направен на едно от последните заседания на Комисията по културата, на което аз… |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | "Прекратяването на читалището по искане на министъра на културата и на прокурора се вписва служебно" - като ал. 3. За това прекратяване става въпрос. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Аз имам готов текст. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | В ал. 1 прекратяването става с решение на Общото събрание и се вписва. Служебното вписване се отнася само за прекратяването по решение на съда по искане на министъра на културата или на прокурора. Може би господин Вълканов ще помогне. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Казах да стане т. 2 на ал. 2. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Господин председателю, искам само да кажа нещо, за да не допуснем грешка. Предлагам ал. 3 от предложението на комисията да отпадне и текстът й да стане т. 2 на ал. 2, тъй като прекратяване имаме веднъж, когато взима решение Общото събрание, вписано в регистър… |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Ясно е абсолютно. Няма смисъл в един текст три пъти да се казва "от общините" и да се пише. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Да, разбира се. То е ясно, че е от общините. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | За лекота на текста мисля, че в края на ал. 1 "от общините на читалищата за самостоятелно управление" да отпадне "от общините". Те са в общините и, разбира се, че се предоставят от общините. Предлагам "от общините" да отпадне. |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Благодаря Ви. За критериите доста говорихме в комисията. Аз няма да говоря за тях и защо са отстранени по решение на комисията. Само доколкото си спомням това за областните администрации го подхвърли господин Захариев, но после като че ли взехме решение, че т… |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Първо, аз държа да остане предложението ми за първа алинея, защото дотук приехте всички мои предложения - срокът да бъде до три години. Това може да създаде у някои мисълта, че повече тези хора не могат да бъдат избирани. … |
| 09.10.1996 | 37 НС | Двеста и Седемнадесето заседание | И до коя степен? |
| 25.09.1996 | 37 НС | Двеста и Дванадесето заседание | Дори 18 години няма смисъл да фигурира, защото дееспособните лица са навършили 18 години. "Те са дееспособни лица..." и нататък да бъде текстът. |
| 25.09.1996 | 37 НС | Двеста и Дванадесето заседание | "Действителни членове .... те са дееспособни лица..." |
| 25.09.1996 | 37 НС | Двеста и Дванадесето заседание | Къде го има? Те "се учредяват" - да. Обаче - "действителни членове" - тук се урежда членство. Тук става въпрос кои имат право на глас. Трябва да са дееспособни. |
| 25.09.1996 | 37 НС | Двеста и Дванадесето заседание | Прощавайте, колеги, че ви обезпокоявам. Благодаря Ви, госпожо председател! Притеснява ме въпроса с действителните членове! "Те са навършили 18 години". Ами ако те са недееспособни, тоест, запретени? Защото има такава категория лица. |
| 25.09.1996 | 37 НС | Двеста и Дванадесето заседание | Щом е така... |
| 25.09.1996 | 37 НС | Двеста и Дванадесето заседание | Молбата ми е моето предложение да се прегласува, защото всичко това е уредено в закона и е казано как трябва да става. Не може всяко читалище да си измисля само за себе си устава. Просто не сме го догледали това в комисията. |
| 25.09.1996 | 37 НС | Двеста и Дванадесето заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Мене ме притеснява, че ако приемем чл. 8, ал. 2, т. 5 ще направим грешка, защото т. 5, която е вмъкната и в комисията явно не сме доогледали добре, дава презумпцията, че всяко читалище може да си избира свои органи по свое у… |
| 31.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и девето заседание | Аз мисля, че одеве не казах нищо за смях, но тук искам да доуточня нещо. Като погледнах Конституцията, става въпрос за тези граждани, които са родени на територията на Република България, освен ако другият им родител... А тези, които са родени извън, това пра… |
| 31.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и девето заседание | Господин Вълканов, понеже се твърди, че законът се прави за господин Пирински, аз тук искам да Ви кажа, че това "освен ако не придобива друго гражданство по кръв",... Доколкото знам според еврейските закони, понеже, нали, майката на господин Пирински е еврейк… |
| 06.03.1996 | 37 НС | Сто Четиридесет и седмо заседание | Господин Заварин Маров, Вие сте точно изграденият ми образ за председател на читалище в моето съзнание, който подкрепя моята теза, че не трябва да се дават прекомерно големи права в разпореждането със собствеността на читалището. Не може един председател на ч… |
| 06.03.1996 | 37 НС | Сто Четиридесет и седмо заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Аз съжалявам, че започвам да говоря в това неудобно време, когато повечето от депутатите ги няма, защото ще кажа мисли, които са доста по-различни от изказаните досега. Аз няма да хваля или осъждам законопроекта. Аз искам … |
| 06.03.1996 | 37 НС | Сто Четиридесет и седмо заседание | Аз имам кратка реплика към господин Шапатов. В закона е необходимо да има ограничаване на бройката в читалищата, защото в този закон се предвиждат и субсидии към читалищата. И ако започнат всяка махала и всеки 30 дееспособни човека да създават читалище, прост… |
| 14.12.1995 | 37 НС | Сто Двадесет и второ заседание | Благодаря ви, госпожо председател! Аз се радвам, че това, което сигнализирах, намери отклик в залата и ще оттегля моето предложение, като мисля, че е по-правилно предложението на господин Сашо Стоянов. Радвам се, че беше подкре¬пено от господин Балабанов. То … |
| 14.12.1995 | 37 НС | Сто Двадесет и второ заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Имам една забележка за предложението на Комисията по културата, в ал. 3, където е казано: "Министерството на културата може да нареди прехвърляне на движими паметници на културата от музейн сбирки във фондове на държавния … |