| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | ... тя ще бъде в състояние да изпълни високоблагородната си мисия и при това ще работи както за България, разбирана като географско понятие, а не като държава, но и за чуждите страни, разбирани като държави, а не като географски понятия. (Шум и реплики в блок… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Убеден съм, че само и единствено при пълна съгласуваност и координираност на дейността на комисията с "Раковски" 134, не казвам подчинено, защото все пак тази комисия по замисъла на законодателя е независима... |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | ... за да се осигури синхрон с линията на партията и адаптирането на българските национални интереси към чуждите." |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател, колеги! Навлизаме вече в дебрите на законопроекта. Започва да се говори вече за комисиите. Много умно мисля, че постъпи мнозинството, бих казал дори мъдро, като реши вместо една две -комисии да се създадат, вместо една - две адм… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Няма време. |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Величков, вече за втори път се опитвате, предишния път пряко, а сега косвено, да изкарате престъпно Научно-техническото разузнаване, което беше създадено през 1977-1978 г. То беше създадено зар… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Законопроектът е толкова интересен, че не стават никакви случайни грешки. Господа отдясно, и в същото време не се силете да осъждате тези свои представители, които са сред вас, а за това че са били сътрудници, агенти на спецслужбите. Имайте предвид, че във вс… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Някои излезнаха от тази зала, за да не бъдат цитирани. Едни, по линия на царските офицери, други по линия на легионерите. Тук лехата с цветя ще се запълни доста, ако започна да цитирам точно. Затова... (Председателят подава сигнал, че времето изтича.) Мисля, … |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Най-после ми се усмихна щастието да ми бъде направена реплика. Много са интересни формулировките на уважаемия от мен господин Ляков, който говори за тази партия днес по един начин, а на 1 септември 1989 г. на стр… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Аз не говоря на Вас в случая, а говоря повече на Европа, за да види докъде може да стигне вашето аматьорство, което може да предизвика вакханалия не само в България. |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Колеги, очевидно е, че вие по никакъв начин не искате да бъдат разкрити онези, които служат на чужди спецслужби. Смятате, че да се служи на чужда държава е достойно, а на българската държава е аморално и хората подлежат на ругателство. В предложенията, които … |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Мисля, че е несправедливо, след като имам няколко отделни предложения, за всички тях да ми се дават общо 5 мин. |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Първо, бих искал да запитам съгласно правилника с какво време разполагам, за да обоснова своите предложения? Те са няколко на брой. |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател! Не мога да разбера логиката на поведение на мнозинството. На 12 декември се прие законът на първо четене и след това го мотаят два месеца и половина, за да искат сега тук, в пленарната зала, да претупат нещата и да не се дава пр… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател, аз открито призовах мнозинството да ми даде шанс да вляза в един списък с агенти, но то категорично отхвърля тази възможност. Уважаеми господин Величков, аз имам най-отговорно и професионално отношение към законопроекта. В целия… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Вече стана ясно, че своевременно съм депозирал писмено предложение за разширяване предмета на законопроекта, като той обхване не само бившите ДС и Разузнавателно управление на Генералния щаб, но и достъпа до чуж… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Гласувах "против" този текст, защото, ако се появи в публичното пространство след време документ, който ясно показва агентурното минало на обекта "Хикс", вие считате, че с този документ не трябва да се съобразяват хората и обществото. Това е един твърде абсол… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател! Всички знаем как Вие стриктно се придържате към правилника и отново допуснахте докладчикът да не прочете предложението на народен представител. |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Господин председател, ако ще ликвидираме държавността, аз предлагам да я ликвидираме напълно, докрай, без всякакви бели петна. (Шум и реплики в блока на СДС.) Трябва да започнем от 1978 г. В МВР има архив от 1919 г., а към Главно управление на архивите има не… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Да. Тук, в ал. 2 се предвижда да се разкриват документите на бившата Държавна сигурност и разузнавателното управление в периода след 9 септември. Защо така, господин председател? А преди това нима не е имало държава? Не е имало Държавна сигурност ли? А, госпо… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Член 1 си е член 1. Винаги! Основополагащ, ключов, възлов! Отнася се до предмета, обсега на законопроекта. Съгласете се, че предметът на законопроекта трябва да съответства на неговите цели. В мотивите на законо… |
| 28.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Осмдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател, считате ли, че е коректно председателят на Комисията по национална сигурност да не прочете предложенията, направени от народните представители? Макар и отхвърлени, те трябва да се чуят в пленарната зала. |
| 16.02.2001 | 38 НС | Четиристотин и Осемдесето заседание | ..., което се ползва с нарастващо доверие и стабилен авторитет от един възходящ парламент, който се крепи върху широкото обществено съгласие. Днес Тридесет и осмото Народно събрание е несъстоятелно от всяка страна - законодателна, политическа, морална. Това Н… |
| 16.02.2001 | 38 НС | Четиристотин и Осемдесето заседание | Второ. От морално-политическа гледна точка Конституцията може да се променя от такова Народно събрание... (Шум и неодобрителни реплики в ДЛ.) |
| 16.02.2001 | 38 НС | Четиристотин и Осемдесето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, господа министри! Категорично гласувах "против" законопроекта за изменение на Конституцията на Република България по няколко принципни съображения. Първо. Преди да променяте Конституцията, уважаеми господа от СД… |
| 12.12.2000 | 38 НС | Седемдесет и трето извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, най-малко съм очаквал и толкова съм приятно изненадан, че реплика ми прави господин Бакърджиев. Господин Бакърджиев, не ставайте глашатай за досиетата, защото добре знаете кой стои зад псевдонима "Лалето". (Смях… |
| 12.12.2000 | 38 НС | Седемдесет и трето извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми отсъстващи господа министри, уважаеми колеги! Днес се завърнах от избирателния си район - Силистра, където се проведе заседание на областния съвет на БСП, и, разбира се, имах срещи със стотици избиратели. Поръчано ми е,… |
| 10.11.2000 | 38 НС | Четиристотин Четиридесет и шесто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! На октомври 1995 г., в изявление от името на Парламентарната група на Демократичната левица по повод на практически единодушно приетата Декларация на Народното събрание срещу включването на България в негативния… |
| 03.08.2000 | 38 НС | Шестдесет и седмо извънредно заседание | Вече цяла седмица, вече цяла седмица СДС хаотично мистифицира фактите и бяга от създадената от самия него грозна действителност. Президентът бяга в Турция и не свиква Консултативния съвет за национална сигурност. Мнозинството бяга от отговорно заседание на па… |
| 03.08.2000 | 38 НС | Шестдесет и седмо извънредно заседание | Гласувах "против" това формално решение, защото то няма да извади България от черната хроника на световните събития, хроника, в която СДС набута страната. (Шум и реплики.) За едно десетилетие СДС еволюира от Съюз на демократичните сили в същинска Държавна сиг… |
| 03.08.2000 | 38 НС | Шестдесет и седмо извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, колеги! |
| 27.07.2000 | 38 НС | Четиристотин и Седемнадесето заседание | Уважаеми господин председател, колеги! Гласувах против, защото мнозинството се размина с нормалната човешка логика. То не успя да отговори на нито един въпрос. Спасяването на българските евреи от кого и от какво, господа, след като България не беше окупирана … |
| 25.07.2000 | 38 НС | Шестдесет и шесто извънредно заседание | ... повеля за спасението на България, за спасението на държавата. (Ръкопляскания от БСП.) |
| 25.07.2000 | 38 НС | Шестдесет и шесто извънредно заседание | ... рисковете и заплахите за страната идват преди всичко от вътре (викове и тропане по банките от СДС), от вашата корумпирана и безполезна власт, нейното... |
| 25.07.2000 | 38 НС | Шестдесет и шесто извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, колеги! Гласувах против, защото никое правителство няма право със задна дата да променя политическата и правната действителност от 1999 г. за състоянието на националната сигурност на България. Вместо с… |
| 07.07.2000 | 38 НС | Четиристотин и девето заседание | Тук имаше аплодисменти като тези в правителствената ВИП зала, когато се връщаше героят Бакърджиев!... Уважаеми господин министър-председател, дипломацията е силно оръжие в ръцете на компетентни и широкоскроени политици, но в неумели ръце е мина. Много добре е… |
| 07.07.2000 | 38 НС | Четиристотин и девето заседание | Уважаеми господин председател, колеги, уважаеми господин министър-председател! Стана традиция всяка година, примерно по това време, да Ви задавам актуален въпрос, предизвикан от незадоволителното състояние на българо-руските отношения. Нямам никакво намерение… |
| 26.05.2000 | 38 НС | Триста Деветдесет и първо заседание | ... няма да усетите старомодното си балканско поведение. Но тук, на Земята, и по темата за евроинтеграцията, блестите с неевропейския си стил. Знайте, че политиката за евроинтеграция не подлежи на приватизация и не употребявайте висши цели на нацията за плитк… |
| 26.05.2000 | 38 НС | Триста Деветдесет и първо заседание | Преди време вие допуснахте от името на България два пъти да се гласува в ООН по палестинския проблем по начин, който я противопоставя на Европейския съюз. И днес имахте намерение да искате индулгенция в друга посока. Продължавате да експлоатирате косовската к… |
| 26.05.2000 | 38 НС | Триста Деветдесет и първо заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господа министри, колеги! Две причини ме водят към парламентарната трибуна, за да взема отношение към въпроса, една голяма и една малка причина. Голямата причина е значимостта на … |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | Този въпрос - за членство или за нечленство, според това как ще се трансформира по-нататък и дали ще се трансформира НАТО, ще бъде решен с гласа на народа на референдум. Тогава ние ще бъдем управляващи и наистина ще се организира референдум. Благодаря. |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | Господин Гоцев е отдавнашен мой колега и аз питая към него най-добри чувства. И не мога да не му върна комплимента, който той ми направи. Искам да Ви кажа, господин Гоцев, че това, което изразих като позиция по отношение на взаимоотношенията България - НАТО, … |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | ... което би трябвало да ви е в патримониума! Вие изоставихте тази област, защото тя просто не съществува, вие ликвидирахте здравеопазването, здравното осигуряване, ликвидирахте всички области в областта на вътрешната политика и затова излязохте да разсъждава… |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз все пак бих искал да попитам господин Соколов дали да се възползвам от правото си на дуплика и така да слизам не стъпала, а доста пластове надолу. Няма съмнение, господин Глушков, че Вие сте по-информиран. Вс… |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | Крайната десница в Европа се поражда от десницата, а не от левите сили. Днес главната политическа опасност за Европа е десния екстремизъм и готовността на десните християндемократически, народни партии да се коалират, да се обединяват с тези крайно десни в им… |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | Аз смятам, че ние не разглеждаме личните качества на господин Агов, неговата външност. Ние тук дебатираме върху политиката, която той олицетворява. И затова... |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | Значи, господин председател, въпросите на националната сигурност в момента на континента са изключително тясно свързани... |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | Господин председател, може би Вие още не сте били депутат, аз съм бил в Страсбург и съм отстоявал честта и достойнството на българския президент, който не беше от моята политическа сила, през 1992 г. срещу хулите на български представител. Срещу хулите на същ… |
| 09.02.2000 | 38 НС | Триста и Петдесето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Днес Народното събрание анализира и взема решения по повод покушението, което СДС и правителството Костов извършиха преди десетина дни срещу националната сигурност на страната и срещу Резолюция 12-44, която няка… |
| 04.02.2000 | 38 НС | Триста Четиридесет и девето заседание | И го заменя с родово-общинския братовчедски нагон. Масовата поява на дипломати-номади, на дипломати-емигранти като се започне от Стоян Ганев - външнополитическия символ на СДС и се стигне до Слав Данев, е позор за вас. Трагедия за България е, че Вие, уважаеми… |