| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Да, именно. Това е хипотеза, която сега не е уредена в законодателството. Сега кодексът обсъжда само чистите хипотези – собственост на единия, собственост на другия, собственост на трети лица. Това е под хипотеза – когато имаме съсобственост, но очевидно се к… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Ненавършилите пълнолетие деца са точно тези – по ал. 1, 2 и 3. Само че тук е под хипотеза, когато вече става въпрос не за индивидуална собственост на имуществото на единия, другия или на близки, тоест на трети лица, а когато става въпрос за съсобственост. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Пише го: „Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца...”. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Тук става въпрос за предоставяне на семейното жилище, когато има родени от брака непълнолетни деца. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Да, но срещу заплащане на наем. Естествено че тя няма да плаща и за децата. Нали е повече от ясно, че няма да плаща за децата. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | ... а в ал. 5 вече имаме условно казано една втора собственост на майката примерно и една втора на бащата. Тоест той пак няма да бъде изгонен от своето собствено жилище за сметка на интересите на чуждите деца. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Във всичките други алинеи то следва систематично... |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Уважаеми колеги, вие сте прави, че една такава хипотеза, за която току-що стана дума, не е приемлива. Разбира се, че не е приемлива, но самият чл. 56 в първите си три алинеи говори за „от брака има ненавършили пълнолетие деца”. Тоест това не са чуждите деца, … |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Да, може и тя да е виновна. Така и така, в по-голямата част от съзнателния си, активния си живот тя е била известна с една фамилия. Само едното противопоставяне на мъжа „ама аз не искам да ми носи фамилията” - добре, но и децата й носят тази фамилия! Ние я по… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | В духа на Вашето изказване – от досега действащия кодекс това може би беше единствената норма, насочена срещу жените. Тук действително нещата се обръщат, но мисля, че това е по-приемливото, по-демократичното решение. Говорим за масовия случай – законът по при… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Нищо не пречи. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | … няма да има възможност. Мисля, че по този начин облекчаваме режима, защото, ако пълното уреждане на имуществените отношения е условие за допускане на развода по взаимно съгласие, те рязко ще намалеят. Не е това идеята. Все пак това е най-цивилизованият начи… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | По този текст е възможно. Ако пишем, че уреждат задължително всички последици, … |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Да, възможно е точно по този текст. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Прекратяване на съсобственост, на имуществената общност. |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Тук става въпрос, че семейното жилище може да има различен статут – може да е собственост на единия съпруг, може да е на двамата и т.н. Тук целта е да се уреди минималното с оглед интересите на децата в масовия случай. Поне ползването да бъде уредено, за да с… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Уважаеми колеги, аз си позволявам да не се съглася с господин Ралчев. Към този закон беше подходено много сериозно. Работната група заседава в продължение на четири месеца по два пъти седмично с представители както на академичните среди, така и на Министерств… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Именно, има разлика. Според мен съпружеската имуществена общност е по-тежкият режим, не, не по-тежкия режим, докато тя е бездялова. Не може дори, образно казано, със своята част да се разпореждаш по никакъв начин, докато с идеална част все пак това е твое лич… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Струва ми се, че бихме могли да оставим текста така, както е, защото той не изключва възможността да бъде прехвърлена примерно идеална част от личното имущество, придобито преди брака. Тогава те ще станат съсобственици, но има разлика между… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Защото най-вече считат, че брачното производство като един от особените видове производство по ГПК се движи по правила, различни от тези, уреждащи имуществените отношения между страните. Може би има място за спор дали това е точно така или не, но от друга стр… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Сега действащото законодателство допуска такава възможност с иска за прекратяване на брака да бъдат предявявани и подобни искове. Практиката обаче сочи, че това не се случва. Съдиите масово прекратяват така пред… |
| 10.06.2009 | 40 НС | Петстотин и второ заседание | Уважаеми господин председател, колеги, искам да направя едно малко допълнение. По-скоро е технически пропуск. Имам предвид новия чл. 19, ал. 3, в края: „въз основа на документите, посочени в чл. 9, ал. 2 или по чл. 27, ал. 2”. Тук трябва да добавим „и ал. 3”,… |
| 27.05.2009 | 40 НС | Четиристотин Деветдесет и девето заседание | Правя формално предложение за прегласуване. Аз мисля, че всички разбирате добре къде е проблемът. Не можем да оставим страните по изпълнителното производство и по-специално в болшинството случаи да оставим длъжниците без каквато и да е правна защита. Оставяме… |
| 27.05.2009 | 40 НС | Четиристотин Деветдесет и девето заседание | Зависи от каква цена се тръгва. Търговете са нещо, което много лесно се манипулира. Там има една прослойка хора, които от това живеят, имат много добра организация и много добър опит за това как се стопират и провалят търговете. Така че ми се струва, че да ос… |
| 27.05.2009 | 40 НС | Четиристотин Деветдесет и девето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! В обсъжданите текстове сме направили едно предложение, което не срещна подкрепата на Правната комисия, но аз апелирам към вас, да го подкрепите. Става въпрос за следното. По тези разпоредби, които действат в мом… |
| 29.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Деветдесет и първо заседание | Да, да беше само един. Съдията не разполага с необходимите специални познания, за да може да направи такава оценка. Логично и естествено е да ползва вещо лице. Всъщност това наше предложение не срещна никакви възражения. Другото предложение е по-спорно, а име… |
| 29.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Деветдесет и първо заседание | Уважаеми колеги, аз също ще бъда кратка. Кратък е и законопроектът, който предлагаме, но засяга изключително важна материя, това е принудителното изпълнение – крайната фаза на процеса. Ние предлагаме две разпоредби. Едната е да се ползва вещо лице, когато се … |
| 31.03.2009 | 40 НС | Четиридесет и шесто извънредно заседание | Уважаеми колеги, когато изразих своето несъгласие с този текст не чух никакви мотиви защо се предлага това многократно увеличение. Съображения от рода на това: който няма толкова хиляди лева за депозит, каква кампания ще прави, са несериозни и не могат да бъд… |
| 13.01.2009 | 40 НС | Четиридесет и четвърто извънредно заседание | Господин председател, наистина стана объркване, може би и моя е грешката, защото това, което е записано, че комисията не подкрепя предложението, не е вярно и това ме подведе. Всъщност това, което не е подкрепено, е само за структурите на всеки областен град. … |
| 13.01.2009 | 40 НС | Четиридесет и четвърто извънредно заседание | Оттеглям го. |
| 18.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Четиридесет и шесто заседание | Колега Янев, Вие казахте, че с този закон, с този текст ще се предотврати създаването на конюнктурни партии. Просто не е така. Те пак ще се създават. Не го предотвратявате. Защото говорим не за създаване, тук говорим за един много по-следващ етап от тяхното с… |
| 18.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Четиридесет и шесто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Това, което искам да споделя с вас по повод този текст, е продължение на моето становище, изказано в началото на дебата. Този текст, по доброто ми убеждение, противоречи на Конституцията на Република България. Н… |
| 18.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Четиридесет и шесто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предлагам една редакционна промяна, а именно думите „образувани в резултат на последните парламентарни избори” да отпаднат от предлагания текст. Това е ал. 5. Мисля, че това задава повече въпроси, отколкото отго… |
| 18.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Четиридесет и шесто заседание | Уважаеми колеги, аз съм дълбоко несъгласна да делим партиите на влиятелни и невлиятелни. Ако ние приемем, че право на съществуване имат само партии, които са влиятелни към дадения момент, нека да ги посочим поименно в закона и да кажем сбогом на демокрацията … |
| 18.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Четиридесет и шесто заседание | Уважаеми колега, дълбоко погрешно сте ме разбрали. Аз съм последният човек, който ще апелира за създаване на фалшиви структури. Не съм казала „фалшиви подписи”. Казах: по-добре всяка партия да си даде труда да намери по 30 души във всеки областен град. Това б… |
| 18.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Четиридесет и шесто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Когато се пристъпи към изменение на Закона за политическите партии, главните идеи бяха две: да се премахне този абсурд – наличието на 400 партии в седеммилионна България и другата идея беше да се подобри режимът… |
| 17.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Четиридесет и пето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Гласът „против” в Комисията по правни въпроси беше моят. Имам много, много аргументи против така предлагания законопроект, като започна от това, че той противоречи на Конституцията, която прогласява, доколкото в… |
| 17.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Четиридесет и пето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Правя предложение за прегласуване. Ако трябва да кажем нещата по много ясен начин, те стоят така: отнехме правомощията на следствието до степен – почти го ликвидирахме. Въпросът е, че не го заменихме с нищо, кое… |
| 15.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и първо извънредно заседание | Точно за това ставаше дума, уважаеми колега Ралчев и уважаеми колеги, които не сте загубили интерес към темата. Какво е първичното в случая? Ще подчиним действителността на нашите желания или обратното? Ако един бъдещ закон предвижда такова преструктуриране, … |
| 15.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и първо извънредно заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Същността на моето предложение, образно казано, е да се разширят правомощията на следствието, като следователите разследват и престъпленията, извършени от непълнолетни лица. Какъв е смисълът на идеята? В последни… |
| 30.10.2008 | 40 НС | Четиристотин Двадесет и пето заседание | Уважаеми колеги, проблемът опира до следното. В чл. 36, ал. 4, стара номерация, така или иначе има едно задължение. Това, което ние предлагаме сега, е при неизпълнение на задължението да има санкция. Това е нормалната юридическа логика. В противен случай, пър… |
| 30.10.2008 | 40 НС | Четиристотин Двадесет и пето заседание | То е редакционно, не са две различни неща. Уважаеми колеги, правя предложение за прегласуване. Мога да се съглася с формалните възражения по предходното предложение, че този въпрос трябва да се уреди в Закона за енергетиката, а не в закона, който гласуваме се… |
| 28.10.2008 | 40 НС | Тридесет и шесто извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Нашето предложение е съвсем на мястото си – точно в тази глава, защото същността му е, че който не изпълни задължението, което сме му вменили в чл. 36, ал. 4, ще бъде наказан, ще му бъде наложена глоба или санкц… |
| 23.10.2008 | 40 НС | Четиристотин Двадесет и второ заседание | Уважаеми колеги, рискувам да се повторя, но аз се опитвам по възможно най-елементарния начин да обясня нашето предложение, което всъщност никак не е сложно. Не става въпрос за коригиране на фактурите. Става въпрос, че за осигуряване – това е целта, за осигуря… |
| 23.10.2008 | 40 НС | Четиристотин Двадесет и второ заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Нашето предложение е за една добавка в ал. 4 на чл. 36. Правя корекция в смисъл, че вместо „сметките” терминът уточнихме, че, съгласно другите закони, е „фактурите”. Ние предлагаме информацията, която следва да … |
| 08.10.2008 | 40 НС | Четиристотин и Петнадесето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Основните две посоки, в които аз предлагам изменение на действащия Закон за политическите партии, по принцип се повтарят с тези в други законопроекти. Имам предвид частта за финансиране на политическите партии, … |
| 25.09.2008 | 40 НС | Четиристотин и Десето заседание | Уважаеми колеги, аз бих апелирала не само към тези, които вече се изказаха, а и към тези, които предстои да се изкажат – малко по-внимателно с цифрите, с процентите и статистиките. Бяха 50%, а току-що станаха 54% тези деца, които са родени извън брака. Приема… |
| 25.09.2008 | 40 НС | Четиристотин и Десето заседание | Благодаря, господин председател. Уважаеми колеги, няма съмнение, че Законопроектът за нов Семеен кодекс е навременен. Може да се каже, че сега действащият вече е отживял своето време. Промениха се условията, което налага нова правна уредба. Предлаганият проек… |
| 15.05.2008 | 40 НС | Триста Шестдесет и девето заседание | Уважаеми колеги, правя предложение за прегласуване. Това, което ние предлагаме, всъщност е една много елементарна и много справедлива схема за решаване на проблема с движението на образуваните дела, преди влизане в сила на кодекса. Ние предлагаме те да приклю… |
| 15.05.2008 | 40 НС | Триста Шестдесет и девето заседание | Оттегляме го. |