| 12.04.2001 | 38 НС | Осемдесет и трето извънредно заседание | Да, бюджета, като че ли не можеше да го приемем преди това или на следващия ден. Ясно е защо искаме почивка, за да изразим несъгласието си по начина, по който работим шест години. Значи не сме се променили с нищо. Затова и не направихме България толкова добра… |
| 12.04.2001 | 38 НС | Осемдесет и трето извънредно заседание | Господин председател, от името на парламентарна група искам половин час почивка. Но преди това искам да кажа две думи. Уважаеми колеги, днес са точно шест години от един такъв ден като този, само че тогава беше разпети петък. Тогава болшинството беше вляво и … |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Сдруженията за напояване - § 9д - за данък печалба, аналогично е. Да. Рефинансират в дълготрайни инвестиции. Има един § 9ж, в който искам да се ползва... или от министерството да се създадат условия за Института по мелиорация и хидрология към академията да пр… |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | ... да се ползват за рефинансиране. Ако го има, аз съм го пропуснал. |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Добре. Тогава ще ми дадете възможност да защитя отделните параграфи. По първия параграф, който аз предлагам - сдруженията за напояване да получават ежегодно субсидия от 20 на сто от стойността на електроенергията. Какви са ми съображенията? Това е обичайна пр… |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Благодаря ви. Уважаеми колеги! Господин председател, аз не знам каква процедура ще предложите - всичките тези параграфи, които аз съм предложил - от 9а до 9з, отделно ли ще ги разгледаме или наведнъж? |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | В тези неща, които аз предлагам, има четири принципа. Аз направих компромиса с първия, в който държах безусловно прехвърляне на собствеността върху обектите на инфраструктурата за поливане на територията на сдруженията на собствениците на земеделски земи. Тов… |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Оттеглям го с една молба сериозно да се вникне в проблема. |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | От името на Парламентарната група моля за 30 мин. почивка. |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Уважавам колегите си господин Костов и господин министъра със защитата си, която правят. Пак казвам, че случаят е правен. Аз моля да отложим гласуването. Имаме още един член. Предлагам да помолим Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията … |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Аз не съм в сдружението. Вие ме лишавате от това право да ползвам напоителната система. |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Вие национализирате собствеността на хората, които няма да влязат в сдружението. |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Господин Костов, има някои неща, които можем да си приписваме за публичност, че ги разбираме, но има неща, които не разбираме. Ние гласувахме чл. 48, и аз го гласувах, но се изправиха трима юристи и казаха, че ние нарушаваме сериозни правни казуси. Затова моя… |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Благодаря. Уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Моето предложение е текстът "сдруженията придобиват от момента на възникването им като юридически лица право на собственост" да се замени със "собствениците на земеделски земи придобиват право". Въпросът… |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви. Госпожо Борисова, аз мислих сериозно върху това. Вие предлагате нещо реално. Но поглеждайки на нещата глобално, аз казвам, че този закон ще бъде един от най-трудните закони за българското земеделие и трябва да влезе в сила колкото се може по-ран… |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Тоест, не в отделна точка. |
| 22.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Аз Ви благодаря, господин министър, че днес сте тук, тъй като смятам, че този законопроект е един от законопроектите, които са с изключителна важност за българското земеделие и н… |
| 21.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и трето заседание | Господин Костов, в пълно противоречие сте. С това, което почнахте, сте в пълно противоречие. Точно това доказвах аз - че хората, които са собственици или упълномощени от собствениците, са най-влиятелните, с най-голям процент. И казах: на 9 хил. дка, онези на … |
| 21.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и трето заседание | Първо, подкрепям предложението на господин Трендафилов, но съм склонен да направим една промяна. В тая промяна - и представители на юридическите лица да имат право да са членове. |
| 21.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и трето заседание | Но той не може да ползва по друг начин, ако не съм го упълномощил. Значи тия хора, които имат 9 хил. дка, няма да имат право да присъстват в управлението на сдружението, тоест в контрола, и ще останат само ония, които са частни сдружители, те да решават. Знач… |
| 21.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, аз признавам, че този въпрос, който сега се повдига, не сме го гледали или поне аз не съм обърнал внимание. Но това, че се повдига ме кара да мисля в момента. Но онова, което каза господин Каркъмов, има пра… |
| 21.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и трето заседание | Ако се съглася в определена степен с онова, което господин председателят Владислав Костов каза, това означава в т. 2 да отпадне поне онова, което е написано - освен в случаите по т. 3. Моля Ви, вникнете господин Костов! Ако Вие бяхте съгласни да махнем "освен… |
| 21.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин Костов, от Вашето изказване разбирам, че искате нещата да не станат така, както аз предлагам. Нали така? Убеждавате ме, че аз просто съм сгрешил в разсъжденията си, не съм вникнал. Възможно е. Вижте т. 3: … |
| 21.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Деветдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председател. В интерес на истината, аз се изказах миналия път, но щях да поискам процедура с молба да ми дадете възможност да се изкажа отново, защото това е един деликатен член, а колегите може би са забравили за какво става въпрос. За… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Аз тогава продължавам от името на парламентарна група. Продължавам да настоявам за предложението си да прекратим дотук и утре да продължим. (Шум и реплики в залата.) |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз ще ви помоля да премислите. Не гласувайте абсурди. Не гласувайте абсурди! Пламене, моля ти се! Обръщам се с малкото име към теб, защото си много по-млад, не правете неща, които са невъзможни. Аз Ви дадох прим… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Да. |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Искам думата от името на парламентарна група. Не можете да ми откажете. |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Искам думата! |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Някои факти вече ме убедиха, че като че ли просто се упражнявам да говоря на тази трибуна. Вижте, колеги, аз предлагам тези, които имат закона, да погледнат - точки 3 и 4 да отпаднат, тоест, че нито един член не може да притежава повече от 20 на сто от общия … |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Уважаеми колеги! Който е тръгнал да изключва селянина, да го натиква някъде, добро не е видял. Откажете се от тоя начин! Аз ви предлагах и обосновавах. Изключване! И ще му организират изключване, защото не е мой човек, не ми е приятел! Освободете се от този т… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Колега Мандев, Вие помогнахте, но сигурно не сте предвидили, че хората, в играта на цялата тая работа, могат да направят така, че да нямат контрол и да се сдружават точно по малко хора. Затова аз ви моля да прегласуваме и Вие да подкрепите. Моля мнозинството:… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Да, да отпадне и текстът продължава в този смисъл. |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | По ал. 1, т. 2 и 3, като функциите на управителния съвет се поемат от председателя. Не можем да оставим председателя без контролен съвет, моля ви. Ние казваме, че т. 2 и 3 отпадат и след това казваме, че функциите на управителния съвет се поемат от управителя… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, господин Костов! Аз мисля, че в чл. 34, ал. 2, ако е било предложено така, сигурно не съм обърнал внимание. Ние казваме: в устава на сдружение с по-малко от 20 членове може да се предвиди да не се избират о… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Да. Не го ли казах? |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, аз ви моля за следното. Това е един фундаментален закон за нещо много значещо за всички нас, българите, за всички наши граждани. Няма цвят тук. Всички ще поливат и трябва да поливат. Това е един от най-инте… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Трябва обяснение. Защото и тогава си замълча господин Каркъмов. |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | На кои сдружения? На собствениците на земя. Можете ли Вие, който нямате земя, да бъдете собственик на каналната мрежа? Абсурд! Освен, ако Вие сте вземали под аренда моята земя и аз съм Ви упълномощил да ползвате моята земя и по този начин сте член на сдружени… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Как да не е моя собственост? На кого връщаме в началото? |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Да, зависи от етажа. Затова ви предлагам да отпадне този текст. Ако искате да съществува ред за този, който не си изпълнява задълженията, да го направим: "За неизпълнение на задълженията да бъдат наказвани по реда, утвърден в устава". Но ние да казваме, че ще… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Преди малко госпожа Борисова оттегли едно предложение. Аз мисля, че то беше за т. 8 на чл. 28. Мисля, че беше направена една грешка и съм убеден, че ще дойдем до него. Що се отнася до чл. 30 - аз предлагам той да отпадне. Т… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Аз казвам "или". Ако трябва да коментираме за някаква по-точна редакция, може да го кажем "и", но аз се страхувах, когато се каже "и", че ще трябва обезателно да има и едното, и другото, ако трябва да бъда ясен. Тоест, аз искам да допуснем възможността за при… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Колеги! Ние казваме, че хората могат да се сдружават и при всички случаи, отивайки в бъдещето, ще имаме сдружения. И ние трябва да поощряваме това сдружение и такова сдружение ще има. Аз не казвам само "сдружението", а добавям "или". |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги! В чл. 21 на втория ред, където коментираме надзорния орган, аз предлагам да има и "или Националния съюз на сдруженията за напояване". По-скоро въпроса отправям към Вас, господин председател, като юрист, ког… |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Да, поддържам ги. |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Съгласен съм, приемам. |
| 08.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги, моите две предложения не са нещо, което ще създаде проблеми. Едното ми предложение е в ал. 2 да отпаднат думите "се обнародва в "Държавен вестник" и". Съображението ми е, че има един централен и един местен… |
| 01.03.2001 | 38 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги! Ще ви прочета декларация на Парламентарната група на Евролевицата. "Парламентарната група на Евролевицата изразява своята сериозна загриженост и безпокойство във връзка с въоръжените инциденти на границата … |
| 08.02.2001 | 38 НС | Четиристотин Седемдесет и шесто заседание | Тогава искам да видим логиката: от една страна, увеличаваме възрастта за пенсиониране в обществото, а от друга страна намаляваме годините за пенсиониране на интелектуалния ни свят. Как да си го обясня? Ако вие ми кажете, че те застават на база 60 и стъпаловид… |