| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Понеже тук се заговори отново за бюджета, аз няма да давам отговор, но трябва да дам едно обяснение. Изчетоха се едни цифри, които просто не са верни, защото към бюджетите, които са приемани със Закона за бюджета, веднага следват по едно, две, три министерски… |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Нека да кажа за бюджета. |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Това са сюжети на вниманието на омбудсмана. Отговорът на един друг въпрос – приемат ли се предложенията на омбудсмана. Отговор – почти няма случай в препоръките, аргументите и обоснованията, повдигнати от омбудсмана, да не са се вслушали и отзовали съответнит… |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Ще бъда много крътък. |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Чуйте внимателно! Хората от фамилията на Симеон Сакскобургготски са граждани. Те се обръщат по този въпрос изрично и писмено към Омбудсмана. Затова ние поискахме от Конституционния съд да се произнесе – необходимо ли е този спор да се решава в съдебните орган… |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Благодаря, господин председателю. Много кратко върху някои разсъждения или голи съобщения, които се направиха тук. Първият, който говори, постави въпроса дали не трябва по голямо внимание върху хората с увреждания, правата на хората, които са в затворените ин… |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Ще кажа няколко финални думи. |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Вече? Сега ще приключа. Оплаквания от мобилните оператори, оплаквания от топлофикационните дружества. Друга голяма зона: правата на детето. Омбудсманът и през тази 2009 г. продължи да разгръща своята дейност в защита правата на детето. Органи много – координа… |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Надчисляване на задължения за консумирана електрическа енергия, завишени сметки, некачествено електрозахранване в областта на електроснабдяването. |
| 27.05.2010 | 41 НС | Сто и осмо заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Дами и господа народни представители, има една непосилна задача – да прочетеш за 10 минути библия, която е от 1000 страници. Затова аз как ще постъпя? За да респектираме минутите, ще си позволя само малко да ги наруша, ако в… |
| 11.09.2009 | 41 НС | Четиринадесето заседание | Благодаря ви, уважаеми народни представители. Госпожо председател, аз особено ценя в решението, което току-що се прие, внушението, което парламентът прави – парламентарните комисии да разгледат онези части от доклада, които се отнасят до тяхната материя. Те н… |
| 11.09.2009 | 41 НС | Четиринадесето заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Дами и господа, идвам бавно, защото залата е толкова пълна, че гостите ги каните едва ли не в коридора, но това е поправимо. Както винаги досега, и този доклад на омбудсмана няма главно отчетен характер. Той повдига въпроси … |
| 19.06.2008 | 40 НС | Триста Осемдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Дами и господа, с няколко думи ще представя предложението, което внесох писмено в ръководството на Народното събрание на основание чл. 11, ал. 1 от Закона за омбудсмана парламентът да избере за заместник-омбудсман господин… |
| 05.06.2008 | 40 НС | Триста Седемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Дами и господа, на висок глас: жива и благодатна парламентарна дискусия, включително и с думите на последния оратор! Тя се изкачи по стръмнините на острите констатации на омбудсмана, посочи с пръст проявите на лоша админис… |
| 04.06.2008 | 40 НС | Триста Седемдесет и седмо заседание | Благодаря, господин председателю. Дами и господа, този Годишен доклад на омбудсмана е негов акт, с който той поставя пред законодателния орган на България проблеми, конкретни примери за лоша и за добра администрация. Едното и другото би трябвало според нас да… |
| 10.10.2007 | 40 НС | Двеста Деветдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Тази малко неясна скандинавска дума ни води към различни асоциации, но това е един застъпник за правата на човека. Добре е, че успоредно с органите на властта съществува и институцията на омбудсмана, която ясно трябва да б… |
| 10.10.2007 | 40 НС | Двеста Деветдесет и трето заседание | Да, така е. |
| 10.10.2007 | 40 НС | Двеста Деветдесет и трето заседание | Благодаря, ще бъда много кратък. Така че мисля, че правото на омбудсмана да може на свой ред да се обръща към Конституционния съд е една възможност, която трябва да се използва максимално. Аз ще прескоча част от своите идеи не защото съм изчерпал времето си, … |
| 23.06.2006 | 40 НС | Сто Тридесет и второ заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Дами и господа, аз не изразявам думи на благодарност за позитивният ви вот, но заедно с вас оценявам сериозното отношение на българското Народно събрание към институцията и доклада на българския омбудсман. И сега вече като… |
| 23.06.2006 | 40 НС | Сто Тридесет и второ заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Докладът на омбудсмана не е литературно есе. Не е въпросът до остротата на молива, а до остротата на фактите. Те са казани по един малко статичен начин, защото такъв е материалът. Аз ще направя един извод от името на цялат… |
| 23.06.2006 | 40 НС | Сто Тридесет и второ заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Дами и господа, ето първия годишен доклад на омбудсмана на България. Има една малка история, която не всички помнят, защото не са били тук. Законът се прие в началото на 2004 г., физически първият омбудсман беше избран едв… |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Някои ме познават и няколко пъти ще кажа: това не се отнася толкова до мен. Вижте как е в другите места, ако искате да чуете: в Албания омбудсманът получава възнаграждение, равно на председателя на Върховния съд. Искате ли да ви кажа колко е то? По-голямо от … |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми дами и господа, и аз четох тези мотиви към законопроекта и мислех, че към тях лично като омбудсман няма какво да се добави. Но вземам повод от въпроса на господин Мазнев, за да бъда много ясен. Добре е той да остан… |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Оттеглям го. Урежда се от Закона за устройство на бюджета. |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Оттеглям го, защото както за другите първостепенни, така и за него. |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Оттеглям го, защото произтича от друга система на законодателството. |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Оттеглям го. Произтича от другото законодателство. |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Да, оттеглям го. |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Дами и господа, тук се постави един въпрос, който изглежда предварителен, но това не е вярно. Законът е такъв, какъвто е. Ако го нямаше този текст, който изисква омбудсманът да внесе правилник, който се одобрява от Народно… |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Дами и господа, както току-що и аз чух, омбудсманът в установения от закона срок – едномесечен от неговото избиране, внесох този проект за правилник. Казвам, че той е работен с участието на широка обществена среда, която се… |
| 20.04.2005 | 39 НС | Четиристотин Седемдесет и осмо заседание | Има си хас и това да не ти е ясно. |
| 20.04.2005 | 39 НС | Четиристотин Седемдесет и осмо заседание | Откъде мислите, госпожо председател, че нямам право, след като правя предложение и някой възразява на това предложение? Аз съм в българския парламент именно в тази свобода не както казва господин Димитров, а като колега до вчера. Приятелю Димитров, няма колег… |
| 13.04.2005 | 39 НС | Четиристотин Седемдесет и пето заседание | Благодаря Ви много. И по една традиция – две минути. Благодаря за избора, дами и господа! И няма като във връчването на “Оскари” и други имитативни процедури, да отправям думи на признателност и на роднини, на партии и съмишленици, и други. Думи на благодарно… |
| 13.04.2005 | 39 НС | Четиристотин Седемдесет и пето заседание | “Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и да защитавам правата на човека и основните свободи като изпълнявам добросъвестно и безпристрастно правомощията си. Заклех се!” (Ръкопляскания.) |
| 13.04.2005 | 39 НС | Четиристотин Седемдесет и пето заседание | Благодаря Ви, уважаеми господин председателю. Няма да навлизам в доктрина, но дължа няколко думи за разбирането ми за институцията на омбудсмана и за вътрешното ми убеждение, с което сложих тази кандидатура. Омбудсманът трябва да стои на стража на нарушените … |
| 24.03.2005 | 39 НС | Четиристотин Шестдесет и седмо заседание | Така е. |
| 24.03.2005 | 39 НС | Четиристотин Шестдесет и седмо заседание | Нямаше да взема думата, уважаеми господин председателю, ако не бях почувствал един тон на снизхождение и едва ли не на милосърдие от страна на някои наши народни представители спрямо така наречения втори по реда си закон. Става дума за обезщетяването на една … |
| 11.03.2005 | 39 НС | Четиристотин Шестдесет и второ заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Дами и господа народни представители, аз имам само ясното задължение да представя текста на проекта за декларация на парламента, който свидетелствам се изработи с много добра воля, с компетентност от представители на всичк… |
| 11.03.2005 | 39 НС | Четиристотин Шестдесет и второ заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Дами и господа народни представители, аз имам само ясното задължение да представя текста на проекта за декларация на парламента, който свидетелствам се изработи с много добра воля, с компетентност от представители на всичк… |
| 23.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Петдесет и шесто заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Не си струва един такъв избор да мине мълчаливо и не е възможно. И аз се надявам, че Народното събрание ще бъде изправено пред самото себе си, а не да се отрича чрез някакъв автоматизъм. И даже си мисля, уважаеми господин ми… |
| 11.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Петдесет и второ заседание | Гарантирам, гарантирам. (Народният представител Йордан Нихризов показва на председателя лист с подписи.) |
| 11.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Петдесет и второ заседание | Нямате право, това е процедура по воденето на заседанието, тя е всеки миг, независимо от времето на парламентарната група. |
| 11.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Петдесет и второ заседание | Господин председателю, да Ви кажа, че в това време … (Шум и реплики.) |
| 03.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Четиридесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Въпросът на Конституцията и на правилника не е само на нейните алинеи, а на духа й. Кой е казал, че при един режим на изслушване няма да има дискусия? Откъде произтича това? Въпроси – две минути, три минути отговори, всяка… |
| 27.01.2005 | 39 НС | Четиристотин Четиридесет и шесто заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми дами и господа, без да звучи дидактически – само една подробност. Народното събрание се произнася не само по законосъобразността на действията на едно правителство. То се произнася по целесъобразността на неговите … |
| 16.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Господин Николов, да се впише това допълнение “юридически лица с нестопанска цел – регистрирани в обществена полза” би могло, ако изброяването включва само този тип юридически лица, регистрирани по този закон. Но аз казах, … |
| 16.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Става дума за 25 хил. лв., така както е било и през миналите години, а не за 25 млн. лв. Не мога да чета по този впечатляващ начин числата и никога Съюзът на читалищата не е имал такива претенции. |
| 16.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Става дума за 25 хил. лв. |
| 16.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Ние, няколко души народни представители от различни парламентарни групи, направихме предложение в Приложение 2 по чл. 8 за субсидия на юридически лица с нестопанска цел да се предвиди и Съюзът на читалищата в България. Ком… |
| 16.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Аз това не го разбрах. |